Γιατί δεν έχω πια Facebook

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εσβησα το facebook μετα απο 5 χρονια εθισμενης χρησης και ειμαι περιφανηηηη!!!! Βασικα δεν παει για μενα να ειναι το Νο 1
μεσο κοινωνικης δικτοιωσης αλλα μου ετρωγε πααρα πολυ προσωπικο χρονο!! Ικανοποιει κατα καποιο περιεργο λογο την ανθρωπινη περιεργεια.. Σιγουρα καποια στιγμη θα το ξαναενεργοποιησωω αλλα μεχρι να τελιωση η εξεταστικουλα μου αυτη η στιγμη θα αργησει!
Λοιπον για να ακουσω δικες σας εμπειριες για αυτην την περιεργη κινηση που κανατε η σκεφτεστε να κανετε μια μερα (ενα μικρο κουμπακι ειναι στις ρυθμισεις απορρητου τιποτα αλλοο):whistle: Κοιτα να δεις ομως που ειναι τοοσο δυσκολο να το πατησεις
Το πιο γελοιο ειναι που σου βγαζει τα ατομα στα οποια θα λειψεις παιδια πραγματικα μολις ανακαλυψα ποιοι ειναι οι μεγαλυτεροι κουτσομπολιδες απο τη λιστα των φιλων μου... Ατομα που δεν υπηρχε περιπτωση να μου μιλησουν στο δρομο το facebook εκρινε οτι θα τους λειψω κιολαςς ε οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Εσβησα το facebook μετα απο 5 χρονια εθισμενης χρησης και ειμαι περιφανηηηη!!!! Βασικα δεν παει για μενα να ειναι το Νο 1
μεσο κοινωνικης δικτοιωσης αλλα μου ετρωγε πααρα πολυ προσωπικο χρονο!! Ικανοποιει κατα καποιο περιεργο λογο την ανθρωπινη περιεργεια.. Σιγουρα καποια στιγμη θα το ξαναενεργοποιησωω αλλα μεχρι να τελιωση η εξεταστικουλα μου αυτη η στιγμη θα αργησει!
Λοιπον για να ακουσω δικες σας εμπειριες για αυτην την περιεργη κινηση που κανατε η σκεφτεστε να κανετε μια μερα (ενα μικρο κουμπακι ειναι στις ρυθμισεις απορρητου τιποτα αλλοο):whistle: Κοιτα να δεις ομως που ειναι τοοσο δυσκολο να το πατησεις
Το πιο γελοιο ειναι που σου βγαζει τα ατομα στα οποια θα λειψεις παιδια πραγματικα μολις ανακαλυψα ποιοι ειναι οι μεγαλυτεροι κουτσομπολιδες απο τη λιστα των φιλων μου... Ατομα που δεν υπηρχε περιπτωση να μου μιλησουν στο δρομο το facebook εκρινε οτι θα τους λειψω κιολαςς ε οχι...

ηρωίδα :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :P λέω και εγώ να το κάνω αλλά στις εξετάσεις προς το παρόν δεν ζω χωρίς candy crush saga κ.τ.λ.π παιχνίδια του φβ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Το είχα κλειστό για 2 χρόνια, και το άνοιξα πριν 5 μέρες.
Διέγραψα αρκετά άτομα, και άφησα κάπου 130 άτομα, αυτούς που πραγματικά ξέρω και μιλάω συχνά. Παλιά ήμουν καμένος στο facebook, τωρα απλά το έχω για να μιλάω με φίλους. Ούτε check-in, ουτε likes, ούτε φωτογραφίες δεν ανεβάζω. Και νομίζω έτσι πρέπει να το χρησιμοποιούν όλοι. Να κάνουν χρήση και όχι κατάχρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Eγώ σκέφτομαι να το κλείσω τώρα που είμαι γ' λυκείου αλλά το άτιμο το ποντίκι δεν πάει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
καιρός ήταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Δεν έχω και δεν είχα ποτέ facebook, (για λόγους αρχής).
Κάποιοι με ρωτάνε "και καλά, πώς ζεις?"



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω παλι δε το χρησιμοποιω τοσο πολυ...και μονιμως ειμαι offline Οποιος ειναι, μου στελνει απλα μυνημα αλλα νταξει δε πιανουμε και φιλοσοφικη συζητηση...εχω ερωτηθει πολλες φορες γιατι εχω μονο 65 φιλους....γιατι απλα με τοσους μιλαω, εχω σχεσεις ή θελω να κρατησω σχεσεις...δε θα μαζευω τον καθε ασχετο επειδη γνωριστικαμε μια φορα η ειναι φιλους του φιλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μία από τα ίδια με τον Δία. Δεν έχω facebook και ούτε έχω σκοπό να ανοίξω λογαριασμό. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο κατά των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, καθώς θεωρώ ότι "στοιχίζουν" περισσότερα από όσα προσφέρουν. Το μόνο που έχω και χρησιμοποιώ είναι το Skype για ευνόητους λόγους. Προτιμώ να δω τους φίλους μου από κοντά και να μιλήσω μαζί τους, παρά να γράφω πίσω από το πληκτρολόγιο μου. Άσε που πιστεύω ότι είναι μια οικειοθελής παραβίαση της προσωπικής ζωής. So...
;)
no-facebook1.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν έχω και δεν είχα ποτέ facebook, (για λόγους αρχής).
Κάποιοι με ρωτάνε "και καλά, πώς ζεις?"




Αναπνέοντας πες τους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ το είχα σβήσει, το άνοιξα ξανά εδώ και 1,5 περίπου χρόνο, αφαίρεσα από τη λίστα των "φίλων", σχετικά πρόσφατα, περίπου 200 άτομα, και με έπιαναν στη σχολή και μού έλεγαν: «σού κάναμε κάτι;». Δηλαδή, έλεος. Ο άλλος μού έστειλε inbox και ζήτησε να του εξηγήσω ακριβώς το λόγο για τον οποίο τον διέγραψα. Κι όταν λες ότι το fb είναι τροφή για κουτσομπολιό και σπατάλη χρόνου, όταν έχεις τόσους πολλούς φίλους, λένε είναι στο χέρι σου το πώς θα το χειριστείς. Πίπες! 140 φίλους έχω, κι επιλεκτικά θα συνεχίσω να τούς δέχομαι. To fb το έχεις για να μιλάς με μερικά, συγκεκριμένα άτομα, και να ενημερώνεσαι για καλλιτεχνικά κλπ events, άντε και για μουσική. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ειχα facebook απο το 2008 ετος που κανενας συμμαθητης μου ακομη δεν ειχε. Απο την αρχη το χα θεωρησει ευφυεστατο. Κακα τα ψεματα ειναι ενα μεσο που αν ξερεις πως να το χειριστεις πορει να σου προσφερει αρκετα. Με το facebook διευρυνα τους μουσικους οριζοντες μου και τις φωτογραφικες δεξιοτητες ( δεν εβγαζα μονο εμενα :P οταν μιλαμε για φωτογραφια μιλαμε για την καλλιτεχνικη) μου σε μεγαλο βαθμο. Ακομη ηρθα σε επαφη πιο κοντινη με ατομα που δεν περιμενα να κανω παρεα και χαιρομαι για αυτο γιατι πλεον μου ναι πολυτιμοι.
Ωστοσο δεν ηταν λιγες οι φορες τωρα τελευταια που ολο και συχνοτερα ενιωθα το μεγαλο αδελφο στο σπιτι μου ειτε με τα check in ειτε με τις φωτογραφιες που φιλοι μου ανεβαζαν΄΄ ατομα που για προσωπικους μου λογους δεν ηθελα να γνωριζουν το τι κανω πλεον το ηξεραν και απο αντιδραση και αυτοι αρχισαν να κοινοποιουν το τι κανουν ενω παλιώτερα δεν ασχολουνταν και πολυ με το facebook. Εκει επαθα και το πρωτο σοκ
Το δευτερο ομως προηλθε απο κατι χειροτερο συνειδητοποιησα οτι και γω ειχα γινει μια διαδικτυακη κουτσομπολα τα μηνυματα στο ινμποξ απο κολλητες που μου σχολιαζαν φωτογραφιες κοινων φιλων ολο και πληθαιναν σε σημειο που αν δεν υπηρχαν κατι μου λειπε..
Το καλοκαιρι που μας περασε επειδη δεν μπορεσα για πολλους λογους να παω διακοπες και ημουν αναγκασμενη να ζω στο σπιτι των γονιων μου περασα αρκετα βραδια μου ξενυχτωντας στο facebook κανοντας τιποτα αλλο παρα να κουτσομπολευω να ανεβαζω ολο και πιο βλακωδεις εξυπναδες και να ερωτοτροπω ενολιγοις ολο και περισοοτερο με τον μεγαλο αδερφο
Ως εδω ομως ειμαι μια μερα χωρις facebook και πραγματικα νιωθω ελευθερη ειναι ενα συναισθημα που δεν μπορω να το εξηγησωω πιστευω οτι θα αργησω να το ενεργοποιησω και οταν το κανω θα μαι και γω απο αυτους που θα το χρησιμοποιουν μονο για φτηνη επικοινωνια και τιποτα αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχω facebook,μπαίνω καθημερινά και πραγματικά με έχει σώσει.Ως αντικοινωνικό και ακοινώνητο άτομο,καθώς και μην έχοντας κινητό είναι η μόνος τρόπος να με βρίσκουν όσοι είναι να με βρούν :P
Αν δεν είχα ούτε το facebook θα ήμουν εξ ολοκλήρου αποκωμένος από παρέες.Χάνομαι.Εξαφανίζομαι και απομακρύνομαι,άθελά μου πολλές φορές,και πραγματικά το facebook έχει βοηθίσει πολύ στην επικοινωνία μου.

Επιπλέον είμαι μέλος σε πολλές επιστημονικές σελίδες,και είμαι συνεχώς ενήμερος για τα επιστημονικά νέα.Έχω στην αρχική μου σελίδα συνέχεια επιστημονικά άρθρα,έρευνες και είμαι μέλος σε πολλές επιστημονικές κοινότητες.Επιπλέον διαβάζω έξυπνα πράγματα,φιλοσοφίες,και είμαι μέλος σε μια ομάδα με άτομα που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με εμένα (ασπεργκερ) και αυτό επίσης με βοηθά πολύ.

Είμαι συνέχεια offline,δε μπαίνω ποτέ για τσάτ,και όποιος θέλει να με βρει απλά μου στέλνει μήνυμα.Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι η χρήση του μπορεί να γίνει πολύ δημιουργική και παραγωγική χωρίς να σπαταλάς άσκοπα το χρόνο σου σε μ@λ@κίες.Αν το έσβηνα θα έχανα πολλά πράγματα.Το βασικότερο όμως θα ήταν ότι θα έχανα επαφές με πολύ κοντινά άτομα.Έχω γενικότερα τάση να χάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δεν έφτιαξα ποτέ. Άλλο ένα σημείο όπου το πνεύμα αντιλογίας βοήθησε... κάπως έτσι την γλίτωσα και από τα rpg παιχνίδια στην εφηβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

F R A N K

Νεοφερμένος

Ο F R A N K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα τελείως άκυρο προφίλ με ψευδώνυμο για να παρακολουθώ επιλεγμένες σελίδες που με ενδιαφέρουν. Τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μου θυμιζει σαν rehab group το thread!
- Ειμαι μια μερα χωρις fb!
- Εχω καταφερει να κλεισω 3 μηνες χωρις να επανενεργοποιησω το λογαριασμο μου!

Τελικα,περισσοτερο εθισμος ειναι στην κλειδαροτρυπα κτλ παρα οτιδηποτε αλλο! Μια νεα μορφη εξαρτησης...
Γι'αυτο μπραβο σε ολους που πηραν την αποφαση να το κλεισουν κ ακομα περισσοτερο σε αυτους που δεν το ανοιξαν ποτε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μου θυμιζει σαν rehab group το thread!
- Ειμαι μια μερα χωρις fb!
- Εχω καταφερει να κλεισω 3 μηνες χωρις να επανενεργοποιησω το λογαριασμο μου!

Τελικα,περισσοτερο εθισμος ειναι στην κλειδαροτρυπα κτλ παρα οτιδηποτε αλλο! Μια νεα μορφη εξαρτησης...
Γι'αυτο μπραβο σε ολους που πηραν την αποφαση να το κλεισουν κ ακομα περισσοτερο σε αυτους που δεν το ανοιξαν ποτε! ;)
χαχαχαχ εσκεμμενα το παρουσιαζω ετσι εγω προσωπικα ακριως γιατι εκει θελω να καταληξω η υπερολικη χρηση του ειναι μια μορφη εθισμουυ και πολυ ασχημου μαλιστα
Τωρα αναφορικα σε αυτους που ποτε δεν εκαναν εγω δεν ειμαι και τοσο θετικη πιστευω οτι πριν ακυρωσεις κατι πρεπει να το δοκιμασεις πρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Είμαι συνέχεια offline,δε μπαίνω ποτέ για τσάτ,και όποιος θέλει να με βρει απλά μου στέλνει μήνυμα.Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι η χρήση του μπορεί να γίνει πολύ δημιουργική και παραγωγική χωρίς να σπαταλάς άσκοπα το χρόνο σου
Μια από τα ίδια..
Όλα έχουν την καλή και την κακή χρήση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά είναι καθαρά θέμα συνήθειας! Εγώ δε θα μπορούσα να το απενεργοποιήσω, επειδή γενικά συνεννοούμαι και μιλάω με φίλους, κυρίως μέσω φβ, σε φάση ''τώρα ξεκινάω, τα λέμε λίγο", ''πού είσαι?'' ''πάρε με λίγο τηλ'' κτλ. Είναι τζάμπα, δε χρεώνεσαι και σε καλύπτει.

Από κει και πέρα είναι ανάλογα τη χρήση που κάνει ο καθένας. Ποτέ δε κατάλαβα πώς είναι δυνατόν σε καθημερινή βάση, πηγαίνοντας για καφέ με τη παρέα σου, κάθεσαι και ασχολείσαι βγάζοντας φωτόζ, κάνοντας ταγκ και τσεκ ιν. Δε το κρίνω, απλά δε κατάλαβα ποτέ τη λογική. Εγώ όταν περνάω καλά δε πάει καν ο νους μου να μπω φβ να κάνω τσεκ ιν. Τεςπα.

Ότι είναι εθισμός πάντως είναι. Στο λεωφορείο, στο δρόμο, περιμένοντας κάποιον/κάτι δεν έχεις τι να κάνεις και μπαίνεις φβ και χαζεύεις, έχει γίνει κομμάτι της ζωής μας και το κάνουμε μηχανικά. Σε νορμάλ πλαίσια δεν έχει κάτι τόσο παράξενο, μέσω επικοινωνίας είναι στην ουσία για μένα, όπως ήταν το κινητό που δε μπορούσες να βγεις έξω χωρίς αυτό. Απλά τώρα το κινητό έχει και φβ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αυτός που ανακάλυψε το facebook άν μπορούσε να φανταστεί το κακό που έκανε θα το κρατούσε μόνο για τον εαυτό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αυτός που ανακάλυψε το facebook άν μπορούσε να φανταστεί το κακό που έκανε θα το κρατούσε μόνο για τον εαυτό του
ναι καλα..... ισα-ισα αν ηξερε οτι θα γινοταν εκατομυριουχος και θα ειχε τοσο μεγαλη φημη θα το εκανε και μια ωρα νωριτερα μην σου πω.. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top