Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανθολόγιο ιστορικών ρήσεων

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:18, 25-05-11:

Επίσης domenica θα σε βοηθήσει πολύ να βλέπεις φωτογραφίες άλλων φωτογράφων, πολλές φωτογραφίες, πάρα πολλές! Και εκεί που θα έχεις πει "οκ. εγώ δεν έχω κάτι να προσφέρω παραπάνω." εκεί είναι που ξεκινάς και δίνεις τον εαυτό σου.

Η Μάρω από το θέμα «κριτική για τις φωτογραφίες μας»

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 17:08, 25-05-11:

Άνθρωπος που δεν έχει αισθήματα, δεν βλέπει όνειρα, δεν έχει φαντασία δεν μπορεί να είναι ζωγράφος. Άνθρωπος που δεν κρύβει μέσα του ένα ζωγράφο ή ένα καλλιτέχνη δεν μπορεί να ξέρει να ζει αληθινά...( η καθηγήτρια που μου μαθαίνει σχέδιο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 17:27, 25-05-11:

Στην πολιτική, διαδέχεται κανείς ηλίθιους και αντικαθίσταται από ανίκανους.
Ζωρζ Κλεμανσώ, 1841-1929, Γάλλος Πρωθυπουργός

Μια κοινωνία προβάτων θα βγάλει, αναπόφευκτα κάποια στιγμή, μια κυβέρνηση λύκων.
Henry de Jouvenel, 1876-1935, Γάλλος πολιτικός

Οι πολιτικοί είναι παντού ίδιοι: Υπόσχονται να χτίσουν γέφυρες ακόμα κι όταν δεν υπάρχουν ποτάμια .
Νικίτα Χρουστσόφ, 1894-1971, Σοβιετικός ηγέτης

Τα λόγια ενός πολιτικού δεν φανερώνουν την ιδέα που έχει για το θέμα του, αλλά την ιδέα που έχει για το ακροατήριο του.
George Will, γ. 1941, Αμερικανός Δημοσιογράφος

Η ψήφος είναι πιο δυνατή από τη σφαίρα. Με τη σφαίρα μπορεί να σκοτώσεις τον εχθρό σου. Με την ψήφο μπορεί να σκοτώσεις το μέλλον των παιδιών σου.
Αβραάμ Λίνκολν, Αμερικανός Πρόεδρος

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:16, 26-05-11:

Η διαφορά ενός έξυπνου από έναν ηλίθιο είναι ότι οι έξυπνοι κάνουν κάθε φορά ένα διαφορετικό λάθος από τους ηλίθιους που κάνουν μονίμως το ίδιο...
(Ανώνυμος)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νατ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 13:27, 01-06-11:

Όπως ακριβώς βλέπουμε τη μέλισσα να κάθεται σε όλα τα φυτά και να παίρνει απ' το καθένα ό,τι καλύτερο υπάρχει, έτσι πρέπει και αυτοί που επιθυμούν να μορφωθούν, να μην αφήνουν τίποτε χωρίς να το γνωρίσουν, από παντού όμως να επιλέγουν τα ωφέλιμα

Εμπιστέψου όχι όσους σε επαινούν για κάθε τι που κάνεις ή που λες, αλλά όσους σε επιπλήττουν για τα σφάλματά σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νατ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 13:45, 01-06-11:

You are what you do, and not what you think you should do

Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι μικρή. Από το γελοίο όμως, στο σοβαρό, η απόσταση είναι τεράστια. Σαίξπηρ

Μην πασχίζεις να γίνεις άνθρωπος επιτυχίας, αλλά άνθρωπος αξίας.

Σαν τον Ηλιο σου Ηλιος αλλού δε λάμπει!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:51, 05-06-11:

Μην τα βάζεις με ηλίθιους.
Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και πάντα σε κερδίζουν...λόγω εμπειρίας!

επίκαιρο ..όσο ποτέ άλλοτε!!!!!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:27, 05-06-11:

Μην τα βάζεις με ηλίθιους.
Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και πάντα σε κερδίζουν...λόγω εμπειρίας!
Σοφιστεία πρώτη, πρόχειρα διατυπωμένη, δίχως συγκεκριμένο αποδέκτη και δικής μου.....επινόησης!

Όταν χάσεις το παιγνίδι μη ξεχάσεις να θυμηθείς να χαρακτηρίσεις ηλίθιους τους νικητές, οριοθετώντας το δικό σου επίπεδο και την απελπιστική...αστάθεια του!

Η δεύτερη, είναι καλύτερα επεξεργασμένη και....βγάζει (συγκεκριμένο) λαγό!
ποτέ άλλοτε!!!!!!!
Πάντα υπάρχει και το επιπλέον του άλλοτε, και δεν είναι παρά ο τρόπος που ξετρυπώνεις "λαγούς", όχι με πετραχήλια, αλλά ....κλωνοποιημένους με απροσδόκητα κληρονομικά χαρίσματα της μεθόδου!
Κάπως έτσι δηλαδή---->

Το λοιπόν, πως βγάζεις ένα λαγό απ' το λαγούμι του;
Κάνοντας πράξη τα παρακάτω σοφά λόγια
Κλείνεις με το ένα χέρι τη μία τρύπα και στην άλλη κάνεις τον ήχο του καρότου!!!!!

επίκαιρο....
Αυτό κι αν είναι επίκαιρο, ε;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 05-06-11 στις 16:30. Αιτία: με τραβάνε οι....ξανθές!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:19, 05-06-11:

Η λαχτάρα να σώσεις την ανθρωπότητα είναι σχεδόν πάντα μια καμουφλαρισμένη λαχτάρα να την εξουσιάσεις.

~H.L. Mencken~

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 18:38, 05-06-11:

Ο μεγαλύτερος εχθρός του ανθρώπου είναι ο ίδιος του ο εαυτός.

-άγνωστος

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:28, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Η λαχτάρα να σώσεις την ανθρωπότητα είναι σχεδόν πάντα μια καμουφλαρισμένη λαχτάρα να την εξουσιάσεις.
Και ανήκει στις μυθικές ανάγκες του ανθρώπου

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:09, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Και ανήκει στις μυθικές ανάγκες του ανθρώπου
Όταν οι μυθικές συναντάνε τις μη-ηθικές αρχίζει το γλέντι.... :/

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 20:41, 05-06-11:

οι δυνατοί χαρακτήρες δημιουργούνται από την αλλαγή,
οι αδύναμοι από τη στασιμότητα.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 00:32, 06-06-11:

Όταν οι μυθικές συναντάνε τις μη-ηθικές αρχίζει το γλέντι.... :/
Δεν γνωρίζω δεν απαντώ, είμαι (προσωρινά) σεμνότυφος!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:52, 06-06-11:

~H.L. Mencken~
Απάντηση στον κ. δημοσιογράφο έχει να δώσει ο δικός μας Ν. Καζαντζάκης:
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω..."

Απάντηση έχουν επίσης να καταθέσουν με τη ζωή και το έργο τους προσωπικότητες της ιστορίας, όπως ο Gandhi, o Martin Luther King, o Che Guevara, κ.α.

...η μπουρδολογία, είναι σχεδόν πάντα εύπεπτη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:19, 06-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η ανθρωπότητα δεν σώζεται από "λαχτάρα" αλλά από αγάπη και θυσία. Μάλλον στη λαχτάρα του Μπους αναφερόταν!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:02, 06-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η ανθρωπότητα δεν σώζεται από "λαχτάρα" αλλά από αγάπη και θυσία. Μάλλον στη λαχτάρα του Μπους αναφερόταν!
Όχι μόνο! ..αναφερόμουν σε.... (κοίτα γύρω σου....) :/

Απάντηση στον κ. δημοσιογράφο έχει να δώσει ο δικός μας Ν. Καζαντζάκης:
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λές : Εγώ μονάχος μου θα σώσω τη γή: Αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω..."

Απάντηση έχουν επίσης να καταθέσουν με τη ζωή και το έργο τους προσωπικότητες της ιστορίας, όπως ο Gandhi, o Martin Luther King, o Che Guevara, κ.α.

Όταν εστιάζεις στις εξαιρέσεις και όχι στον κανόνα, είναι σαν να πας σε ένα καμένο δάσος και να χαίρεσαι για το δεντράκι που δεν κάηκε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 06-06-11 στις 09:40. Αιτία: merge
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:20, 06-06-11:

...η καλύτερη δικαιολογία για την αδιαφορία που έχω ακούσει. Εύγε!

Ν' αγαπάς την ευθύνη...είπε.

Παρεμπιπτόντως χαίρομαι για κάθε δένδρο που γλυτώνει την πύρινη λαίλαπα της ισοπέδωσης.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μάλλον στη λαχτάρα του Μπους αναφερόταν!
Μπαα... μάλλον στην αδιαφορία του ΓΑΠ αναφερόταν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-06-11 στις 09:31.
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:19, 06-06-11:

Ισοπέδωση -και μακρινή (ή κοντινή) ξαδέλφη της μισαλλοδοξίας - είναι να χαρακτηρίζει κανείς ¨μπουρδολογία εύπεπτη¨ ό,τι δεν είναι θετικά προσκείμενο στις απόψεις του...
Ισοπέδωση είναι να χαρακτηρίζεται ¨δικαιολογία για την αδιαφορία¨ όταν κάποιος βλέπει με άλλα μάτια από εκείνον...
Σύνδρομο άγχους ισοπέδωσης είναι η ανάγκη και η βιασύνη κάποιου να αποδώσει ονομασία και χαρακτηρισμό με ταμπέλα της αρεσκείας του, σε απόψεις της μη αρεσκείας του...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 15:44, 06-06-11:

τι είναι αυτό που βλέπεις γύρω σου.
Δεν ξέρω για την Μαρίνα, Τσεγκεβάρα πάντως δεν βλέπω..... (πλέον)

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 09:48, 08-06-11:

«Κανένας δεν μπορεί να είναι τελείως ελεύθερος, αν όλοι δεν είναι ελεύθεροι. Κανένας δεν μπορεί να θεωρηθεί απολύτως ηθικά τίμιος, αν όλοι γύρω του δεν είναι ευτυχισμένοι»
Χ. Σπένσερ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:36, 11-06-11:

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:42, 11-06-11:

εννοείται ρε ότι δεν σημαίνει αυτό , ειρήνη

καλοκαίρι , σημαίνει

- Νικηφόρος Δον Φον Ξαπλώστρας

Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 20:48, 11-06-11:

[...] Ο χρόνος που σου αναλογεί είναι τόσο σύντομος, που, εάν χάσεις έστω και μια στιγμή έχεις χάσει ήδη όλη σου τη ζωη, γιατι δεν είναι μακρύτερη. Διαρκεί πάντοτε τόσο, όσος είναι ο χρόνος που χάνεις. Αν λοιπόν έχεις ξεκινήσει ένα δρόμο, συνέχισέ τον, κάτω από οποιασδήποτε συνθήκες. Δεν μπορείς παρά να κερδίσεις, δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο, ίσως να γκρεμιστείς στο τέλος. Άν είχες όμως κάνει στροφή μετά τα πρώτα ήδη βήματα και είχες αρχίσει να κατεβαίνεις και πάλι τη σκάλα, θα γκρεμιζόσουν εξαρχής, και μάλιστα όχι ίσως αλλά οπωσδήποτε. Εάν λοιπόν δεν βρίσκεις τίποτα εδώ στους διαδρόμους, άνοιξε τις πόρτες, εάν δεν βρίσκεις τίποτε πίσω απ' τις πότρες, υπάρχουν οι άλλοι όροφοι, αν δεν βρεις και πάνω τίποτα, δεν πειράζει, ανέβα νέες σκάλες, όσο δεν σταματάς να ανεβαίνεις δεν παύουν και τα σκαλιά: κάτω από τα πόδια σου, καθώς ανεβαίνεις, ξετυλίγονται προς τα πάνω.

"Συνήγοροι" Franz Kafka. Μτφ. Α. Ρασιδάκη.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:51, 17-06-11:

να προτεινω κατι? μπορουμε ολα αυτα τα σοφα λογια να τα καταγραψουμε καπου και να τα εχουμε μεσα στο σαιτ σε μια μορφη π.χ pdf ωστε να μπορουμε να τα κανουμε download οποιος θελει? ας καταγραφουν οσα υπαρχουν ως τωρα και εμεις θα συνεχισουμε σε αυτο το θρεντ και ξερω γω καθε 15-20 σελιδες, οσο θελετε θα τα προσθετουμε στο αρχειο για download...γενικα να ειναι καπου συγκεντρωμενα για τους ενδιαφερομενους και αν γινεται να τα κατεβαζυμε με καποιο τροπο

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 22:58, 12-07-11:

«Το σεξ είναι η εκδίκηση για το θάνατο.» Φίλιπ Ροθ

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:53, 14-07-11:

Γιατί ο συντηρητισμός και ο Φιλελευθερισμός είναι καλύτεροι από τον Σοσιαλισμό

Το πραγματικό (φαρισαικό) πρόσωπο του Σοσιαλισμού

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:16, 14-07-11:

''Η ζωή είναι μικρή να την κάνεις θλιβερη
Η ζωή είναι μεγάλη, μην την κάνεις καρναβάλι''

Τρυπες

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 15:46, 15-07-11:

Θαρθεί καιρός που θα αλλάξουν τα πράγματα.
Να το θυμάσαι Μαρία.
Θυμάσαι Μαρία στα διαλείμματα εκείνο το παιχνίδι
που τρέχαμε κρατώντας τη σκυτάλη
-μη βλέπεις εμένα- μην κλαις. Εσύ εισ' η ελπίδα.
'ακου θάρθει καιρός
που τα παιδιά θα διαλέγουν γονιούς
δε θα βγαίνουν στην τύχη
Δε θα υπάρχουνε πόρτες κλειστές
με γερμένους απέξω
Και τη δουλειά
θα τη διαλέγουμε
δε θάμαστε άλογα να μας κοιτάνε στα δόντια.
Οι άνθρωποι -σκέψου!- θα μιλάνε με χρώματα
κι άλλοι με νότες.
Να φυλάξεις μονάχα
σε μια μεγάλη φιάλη με νερό
λέξεις και έννοιες σαν και αυτές
απροσάρμοστοι-καταπίεση-μοναξιά-τιμή-κέρδος-εξευτελισμός
για το μάθημα της ιστορίας.
Είναι Μαρία -δε θέλω να λέω ψέματα- δύσκολοι καιροί.
Και θαρθούνε κι άλλοι.
Δεν ξέρω -μην περιμένεις και από μένα πολλά-
τόσα έζησα, τόσα έμαθα, τόσα λέω
κι απ' όσα διάβασα ένα κρατάω μόνο:
"Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος".
Θα την αλλάξουμε τη ζωή!
Παρ' όλα αυτά Μαρία.

Μια απο τους τρεις αγγελους που περασαν απ την Ελλαδα.Κατερινα Γωγου.

Οι αλλοι δυο ηταν ο Παυλος(Σιδηροπουλος) και ο Νικολας (Ασιμος)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 19:01, 24-07-11:

Μη βασίζεσαι ολοκληρωτικά σε κανέναν άλλον άνθρωπο, όσο κι αν είναι αγαπητός. Αντιμετωπίζουμε τις μεγαλύτερες δοκιμασίες της ζωής μόνοι μας.

Agnes Macphail, καναδή πολιτικός

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:59, 25-07-11:

''Συχνά όταν είμαστε σκληροί και δυνατοί, φοβόμαστε. Χρειάζεται κουράγιο να αφήσουμε τους εαυτούς μας να είναι μαλακοί και ευάλωτοι.''

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:06, 25-07-11:

''Συχνά όταν είμαστε σκληροί και δυνατοί, φοβόμαστε. Χρειάζεται κουράγιο να αφήσουμε τους εαυτούς μας να είναι μαλακοί και ευάλωτοι.''
Το κουράγιο συνεπάγεται της δύναμης...οπότε ο στόχος δε θα επιτευχθεί εύκολα (το να μη φοβάσαι)
Θα προτιμούσα μια αλλάγη στη φράση....- χρειάζεται να αφήνεις τον εαυτό σου που και που ελεύθερο... ωστε να μαλακώνει...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 20:39, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το κουράγιο συνεπάγεται της δύναμης...οπότε ο στόχος δε θα επιτευχθεί εύκολα (το να μη φοβάσαι)
Θα προτιμούσα μια αλλάγη στη φράση....- χρειάζεται να αφήνεις τον εαυτό σου που και που ελεύθερο... ωστε να μαλακώνει...
παντα ειναι θεμα επιλογης....αλλα η σκληροτητα και η δυναμη ειναι συχνα προσωπειο αδυναμιας...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:05, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
παντα ειναι θεμα επιλογης....αλλα η σκληροτητα και η δυναμη ειναι συχνα προσωπειο αδυναμιας...
Α ναι, συμφωνω πως ειναι θεμα επιλογης και πως η σκληροτητα ενιοτε φανερωνει αδυναμία. Οχι απολυτα ομως, δηλ. υπαρχουν ανθρωποι σκληροι εκ φυσεως, ειν η παστα τους τετοια που λεμε, στυγνοι, ξερεις... ψυχροι, αλλά υπαρχουν κι αυτοί όπως εννοεις φανταζομαι, που γίνονται σκληροπετσοι λογω δυσκολιων που εχουν υποστει - υπαρχουν βεβαια κι αυτοί που δεν αλλαζουν ιδιαίτερα- γενικώς υπάρχουν διάφοροι οποτε ειναι επιλογη, πως προτιμα να φερεται ο καθενας. Αλλα στη δυναμη διαφωνω διότι αυτή ή την εχεις ή δεν την εχεις, δε δηλωνει αδυναμια η δυναμη αφου ειναι το αντωνυμο της! Αλλα μαλλον εσυ εννοεις τη σκληροτητα που ειπαμε, ε;

Παράθεση

aluteros (σημαντικος αλλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aluteros
Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O aluteros θελεις; έγραψε στις 19:08, 27-07-11:

Δεν είμαι αθηναίος, ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου.

Σωκράτης

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:20, 29-07-11:

Ο φίλος είναι ένα δώρο που κάνεις στον εαυτό σου. Robert Louis Stevenson

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:22, 29-07-11:

Οτιδήποτε μοιράζεις στην ζωή σου, επιστρέφεται. Γι’ αυτό πρόσεξε τι μοιράζεις!
Άγνωστος

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:07, 01-08-11:

«Χρέος έχουμε να θεωρούμε τον Θεό σαν πνεύμα πανίσχυρο, αθάνατο και τέλειο. Γιατί, αν και είναι αόρατος για τα μάτια των ανθρώπων, φανερώνεται με τα έργα του.»
Αριστοτέλης

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 18:23, 01-08-11:

«Τόσο παράξενη είναι η φύση του ανθρώπου, ώστε να περιφρονεί εκείνον που τον κολακεύει και να θαυμάζει εκείνον που δεν υποτάσσεται.»
Θουκυδίδης

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 02:00, 02-08-11:

Αργοπεθαίνει όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του, έστω για μια φορά στη ζωή του, να ξεγλιστρήσει απ' τις πανσοφές συμβουλές.

Pablo Neruda

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 14:40, 05-08-11:

«Λίγοι άνθρωποι φτάνουν στην απέναντι όχθη. Οι υπόλοιποι απλώς τρέχουν πάνω κάτω σ' αυτήν την πλευρά της στεριάς.»
Βούδας

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:59, 06-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από pauline
Δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι αδιάβαστος
εγω θα προτιμησω το original, ειμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν ;

Μπρέχτ

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 01:21, 06-08-11:

... Το να φτάσεις στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον ένοχο και το θύμα, σημαίνει να εγκαταλείψεις κάθε ελπίδα. Κι αυτό, το λένε κόλαση, κορίτσι μου...

Ιάκωβος, από το Βαλς του Αποχαιρετισμού, Μίλαν Κούντερα..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 01:30, 06-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, τὸ πρωτότυπο εἶναι «εἶμαι λέφτερος»

Ὁ Καζαντζάκης ἄλλωστε ἦταν φανατικὸς δημοτικιστής... (ὅπως καὶ οἱ περισσότεροι λογοτέχνες στὴ γενιὰ του)
πραγματι το ξερω(απο τον ταφο του)

αλλα δεν μπορω να το νιωσω αν δεν το μιλαω στην ''κανονικη'' γλωσσα...

Παράθεση

pauline

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pauline
H pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H pauline έγραψε στις 12:28, 06-08-11:

"Σοφία είναι να νικήσουμε τον εαυτό μας., ενώ άγνοια είναι να νικηθούμε απο αυτόν."

Σωκράτης

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 14:54, 06-08-11:

Μονό η ένθερμη υπομονή θα οδηγήσει στην επίτευξη μιας λαμπρής ευτυχίας...

Pablo Neruda

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 15:27, 06-08-11:

Πιστεύω ότι είμαστε και οι δυο αθεϊστές.
Απλώς εγώ πιστεύω σε ένα θεό λιγότερο απ' ότι εσύ.
Όταν συνειδητοποιήσεις γιατί απορρίπτεις
όλους τους άλλους πιθανούς θεούς, θα καταλάβεις
γιατί κι εγώ απορρίπτω τον δικό σου.
ΣΤΙΒΕΝ ΧΕΝΡΙ ΡΟΜΠΕΡΤΣ

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 15:38, 06-08-11:

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες. Οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα. Οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους. Πλάτωνας

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 17:27, 06-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν ;

Μπρέχτ
Έτσι ακριβώς...Μεγάλη κουβέντα, που επανατοποθετεί την αιτία του προβλήματος...

Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kossal
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε στις 22:29, 06-08-11:

"Ο άνθρωπος μοιάζει με κλάσμα όπου ο αριθμητής είναι ο πραγματικός εαυτός του και ο παρονομαστής η ιδέα που έχει για τον εαυτό του. Όσο μεγαλύτερος ο παρονομαστής, τόσο μικρότερη η αξία του κλάσματος. Και όσο ο παρανομαστής διογκώνεται προς το άπειρο, τόσο το κλάσμα τείνει προς το μηδέν."

Leo Tolstoy

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους