Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ;

Ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
Άνδρες
54
58,06%
Γυναίκες
3
3,23%
Εξίσου
36
38,71%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:30, 05-09-08:

Εγω πιστευω οι άντρες ,γιατι είναι πιο παιδια(πιο ανωριμοι ,αλλα και πιο νεοι συναισθηματικα απο τις γυναικες) κατα βαθος και έχουν πιο πολυ φαντασια...Οι γυναικες απο ότι έχω δει στη ζωή μου γελανε πιο ευκολα και συχνα,κατι που είναι αντιστροφως αναλογο απο το χιουμορ...Οι πιο ταλαντουχοι κωμικοι δυσκολα γελανε απο το χιουμορ των άλλων ...Αν καποιος γελασει ενω κανει χιουμορ απλα δεν έχει χιουμορ...Ακουω αποψεις....

πως κανουμε poll?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 02:17, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Αν καποιος γελασει ενω κανει χιουμορ απλα δεν έχει χιουμορ...Ακουω αποψεις....
Δεν φταίω εγώ που τα λέω τόσο ωραία!!!

Ε ναι, μάλλον οι άντρες έχουν χιούμορ. Βλέπεις αυτοί πρέπει να αναλαμβάνουν πρωτοβουλία και να κάνουν τους κλόουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:15, 06-09-08:

Προσωπικά έχω γνωρίσει και αρκετούς άντρες και αρκετές γυναίκες με χιούμορ. Κατά τη γνώμη μου, τέτοιες συγκρίσεις μόνο το σεξισμό προάγουν.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 06:16, 06-09-08:

Εγω πιστευω οι άντρες ,γιατι είναι πιο παιδια(πιο ανωριμοι ,αλλα και πιο νεοι συναισθηματικα απο τις γυναικες) κατα βαθος και έχουν πιο πολυ φαντασια...Οι γυναικες απο ότι έχω δει στη ζωή μου γελανε πιο ευκολα και συχνα,κατι που είναι αντιστροφως αναλογο απο το χιουμορ...Οι πιο ταλαντουχοι κωμικοι δυσκολα γελανε απο το χιουμορ των άλλων ...Αν καποιος γελασει ενω κανει χιουμορ απλα δεν έχει χιουμορ...Ακουω αποψεις....

πως κανουμε poll?
Διαφωνώ κάθετα με τις δύο απόψεις σου, σε bold. Τι είναι το χιούμορ; Πώς το ορίζεις; Γιατί να μη γελάσει όποιος κάνει το αστείο;
Για μένα το χιούμορ είναι κάτι το τόσο πολυδιάστατο και ποικιλλόμορφο, που δεν μπαίνει σε καλούπια και δεν κρίνεται όπως το προσεγγίζεις εσύ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:37, 06-09-08:

Έχεις δει κανενα καλο κωμικο να γελαει την ώρα που λεει τις ατακες?και αν γελασει, ο θεατης ξενερωνει τελειως,γιατι μιλαμε για χαβαλε και όχι για χιουμορ...
Αυτο είναι το πραγματικα αστειο,το να λες το πιο αστειο πραγμα του κοσμου με το πιο σοβαρο ύφος!Φανταστητε καποιον που λεει ανεκδοτα και ενω τα λεει γελαει...Θα σας άρεσε?Λεω ότι δεν πρεπει να γελαει την ώρα που κανει χιουμορ..όχι να μη γελαει γενικα στη ζωή του...

Προσωπικά έχω γνωρίσει και αρκετούς άντρες και αρκετές γυναίκες με χιούμορ. Κατά τη γνώμη μου, τέτοιες συγκρίσεις μόνο το σεξισμό προάγουν.
και τον όρο σεξισμο (και τους άλλους ψευτοπροοδευτικους όρους του συρμου εις -ισμος) δεν τους ακουω σοβαρα..
Εδω απλα συγκρινουμε δυο οντοτητες ως προς κατι....Όπως συγκρινουμε στο ύψος καποιους ανθρωπους..Ας αναρωτηθουμε πχ τι είδος χιουμορ έχουν οι γυναικες ,τι οι άνδρες?
και τι σημαινει αρκετους?Σε τι ποσοστο τους ανδρες σε τι τις γυναικες?Εγω στη ζωη μου πχ και στην τηλεοραση και στο θεατρο και παντου βλεπω παντα να υπηρχαν περισσοτεροι και καλυτεροι ανδρες κωμικοι..Οι καλυτεροι κωμικοι είναι άνδρες...Ας μιλησουμε με πρακτικα στατιστικα απο τη ζωή του καθενος και όχι αοριστολογιες του τυπου"αρκετους".Μιλαμε για μεσους όρους....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 06-09-08 στις 11:42.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:43, 06-09-08:

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου είναι θέμα φύλου το χιούμορ; Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάτι τέτοιο. Έχω γελάσει εξίσου και με άνδρα και με γυναίκα που έχουν χιούμορ. Ίσως η διαφορά έγκειται στο είδος των αστείων αλλά παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:46, 06-09-08:

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου είναι θέμα φύλου το χιούμορ;
ΚΑΙ θεμα φυλου...Το φυλο είναι απο τις θεμελιωδεις ιδιοτητες ενος ανθρωπου ,πως θα μπορουσε να μην επηρεαζει σε καποιο βαθμο?

Έχω γελάσει εξίσου και με άνδρα και με γυναίκα που έχουν χιούμορ.
Εξίσου?πόσες γυναικες και ποσους ανδρες έχει δει με χιουμορ αναλογικα με τον αντρικο και γυναικειο πληθυσμο που έχεις δει?Πολυ χοντρικα βεβαιως...Είναι ίσα τα ποσοστα,διαφερουν ,?Μιλαμε λογικα .......

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:51, 06-09-08:

εγώ πάντως σε αυτό το φόρουμ, το περισσότερο γέλιο το έχω ρίξει με αστεία του Rempeske, της dooo, της idril, της edad και της corpse.

α, και του weak, συγνώμη

you do the math

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:09, 06-09-08:

Απο τη ζωη μου (και σχολεια ,γυμνασια λυκεια κλπ),ελαχιστα -για να μη πω κανενα κοριτσι με πραγματικο έξυπνο χιουμορ δεν έχω δει..Ενω έχω δει αρκετα αγορια...Άστο forum, τι έχετε δει? απο την προσωπικη καθημερινη εμπειρια ΄...Μηπως οι γυναικες υπερτερουν?Τελος παντων ποιες διαφορες ως προς το χιουμορ έχουν τα δυο φυλα?Στο προηγουμενο βημα science πχ είδα να λενε για την διαφορετικη δομη και αναλογιες και διασυνδεση νευρωνων των εγκεφαλων των δυο φυλων,που ανακαλυπτουν με ερευνες...Δεν θα επηρεαζει το χιουμορ αυτο σε καποιο ποσοστο?

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:17, 06-09-08:

Κοιτα Αγγελε, εχω διαβασει καπου οτι συνδεεται με την τεστοστερονη..και αυτο το υποστηριξε ενας καθηγητης ιατρικης στη Βρετανια..παραπανω πραγματα δε θυμαμαι, και κατα ποσο εχουν ακολουθησει και αλλες ερευνες με το ιδιο συμπερασμα, ωστε να θεωρησουμε κατι τετοιο αποδεκτο...(ενα χελιδονι δε φερνει εννοειται την ανοιξη)
Καλο θα ηταν να παρουσιασεις, εαν εχεις, καποια ερευνα για να υποστηριξεις αυτο που γραφεις, διοτι εμπειρικα ο καθενας εχει και διαφορετικα πραγματα να παρουσιασει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:42, 06-09-08:

http://www.inout.gr/showthread.php?t=18575

Αυτη την ερευνα ξερω και εγω και συμφωνω στο ότι η παιδικοτητα ,επιθετικοτητα και τεστοστερονη δημιουργουν το πραγματικο χιουμορ..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:49, 06-09-08:

Έχεις δει κανενα καλο κωμικο να γελαει την ώρα που λεει τις ατακες?και αν γελασει, ο θεατης ξενερωνει τελειως,γιατι μιλαμε για χαβαλε και όχι για χιουμορ...
Αυτο είναι το πραγματικα αστειο,το να λες το πιο αστειο πραγμα του κοσμου με το πιο σοβαρο ύφος!Φανταστητε καποιον που λεει ανεκδοτα και ενω τα λεει γελαει...Θα σας άρεσε?Λεω ότι δεν πρεπει να γελαει την ώρα που κανει χιουμορ..όχι να μη γελαει γενικα στη ζωή του...
Εξακολουθείς να είσαι δογματικός.
Έχεις στο μυαλό σου μόνο το χιούμος που κάνει ένας κωμικός πάνω στη σκηνή, ή η ψυχή της παρέας με τους φίλους του. Υπάρχουν όμως τόσα είδη χιούμορ, που δεν μπορείς να μιλάς για αναλύσεις επί αυτού αν δεν ξέρεις το αντικείμενο. Αριστοφανικό, σαρκαστικό, χιούμορ-καρικατούρα, υπερβολικό, burlesque, υπερβολικό, practical jokes...
Δες εδώ κι εδώ... Άπειρα ήδη.

ΚΑΙ θεμα φυλου...Το φυλο είναι απο τις θεμελιωδεις ιδιοτητες ενος ανθρωπου ,πως θα μπορουσε να μην επηρεαζει σε καποιο βαθμο?

Εξίσου?πόσες γυναικες και ποσους ανδρες έχει δει με χιουμορ αναλογικα με τον αντρικο και γυναικειο πληθυσμο που έχεις δει?Πολυ χοντρικα βεβαιως...Είναι ίσα τα ποσοστα,διαφερουν ,?Μιλαμε λογικα .......
1. Κατ' αρχήν τότε να δούμε ΑΝ έχει το χιούμορ σχέση με το φύλο...
2. ...και πώς θα το στηρίξουμε; Θα λέει ο καθένας "α, εγώ ξέρω τόσες αστείες γυναίκες και τόσους άντρες";;;

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Κοιτα Αγγελε, εχω διαβασει καπου οτι συνδεεται με την τεστοστερονη..και αυτο το υποστηριξε ενας καθηγητης ιατρικης στη Βρετανια..παραπανω πραγματα δε θυμαμαι, και κατα ποσο εχουν ακολουθησει και αλλες ερευνες με το ιδιο συμπερασμα, ωστε να θεωρησουμε κατι τετοιο αποδεκτο...(ενα χελιδονι δε φερνει εννοειται την ανοιξη)
Καλο θα ηταν να παρουσιασεις, εαν εχεις, καποια ερευνα για να υποστηριξεις αυτο που γραφεις, διοτι εμπειρικα ο καθενας εχει και διαφορετικα πραγματα να παρουσιασει...
Ακριβώς. Ο καθένας με τις εμπειρίες του.
Και μία έρευνα βασισμένη στους κατοίκους μίας χώρας, δεν αποδεικνύει κάτι... ειδικά αν είναι στατιστική.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:50, 06-09-08:

Συνημμένο Αρχείο 3429

Αυτη είναι η ερευνα...

Έχεις στο μυαλό σου μόνο το χιούμος που κάνει ένας κωμικός πάνω στη σκηνή, ή η ψυχή της παρέας με τους φίλους του.
ναι αλλα αυτο είναι το πραγματικο χιουμορ..Τα άλλα που λες είναι απλα ευθυμη διαθεση..Πιο λαιτ καταστασεις..Εγω μιλαω για τον ταλαντουχο χιουμοριστα,αυτον που το έχει μεσα του και κανεις τις παρεες συνεχως να γελανε με το έξυπνο χιουμορ του..

.Δεν μιλαω για τα γελακια και την καθημερινη πλακα που μπλεκεται και με κουτσομπολιο και βρωμολογα σοκιν ..Μιλαμε για το ανωτερο είδος γελιου,το καθαρο ατοφιο ,αυτο των μεγαλων κωμικων.....και αυτο κατα τη γνωμη μου το έχουν περισσοτερο οι άνδρες...Οι γυναικες απλα είναι ευθυμες και γελανε με διαφορα πραγματα..Άλλο να γελας εύκολα και άλλο να έχεις χιουμορΚαμια σχεση,(είναι ίσως και αντιστροφως αναλογα)!θελετε να το ξαναπω?Να το ξεκαθαρισουμε,μιλαμε για το πραγματικο πηγαιο χιουμορ ή για την πλακιτσα και τα γελακια και το χοντρο και ανωριμο συχνα εφηβικο χιουμορ τυπου "ΑΜΑΝ"?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 05-12-12 στις 17:29.
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 12:57, 06-09-08:

Σίγουρα το φύλο επηρεάζει πολλές από τις ιδιότητες ενός ανθρώπου αλλά δε νομίζω ότι το χιούμορ ανήκει σε αυτές.

Κοίτα, το χιούμορ θεωρώ ότι είναι κάτι υποκειμενικό. Μπορεί εσύ να γελάσεις πάρα πολύ με κάτι κι εγώ να το βρω απίστευτα κρύο έως και προσβλητικό. Άρα δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός των ατόμων με και χωρίς χιούμορ. Από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου τα ποσοστά είναι ίδια. Όπως ανέφερα και πριν, δε θεωρώ ότι είναι θέμα φύλου αλλά θέμα προσωπικότητας, χαρακτήρα και στάσης ζωής.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:57, 06-09-08:

Το 95% των γυναικών που κλήθηκαν να σχολιάσουν την παρουσία του στην περιοχή τους και εν γένει το εγχείρημά του, συμπεριφέρθηκαν εγκάρδια στον Σούστερ, ενθαρρύνοντάς τον να συνεχίσει, ενώ παράλληλα εξέφρασαν την ανησυχία τους για τον κίνδυνο στον οποίο έθετε την υγεία του με το να διασχίζει με ποδήλατο όλη τη χώρα.

Ωστόσο τα τρία τέταρτα των αντρών που συνάντησε, προσπάθησαν με χλευαστικά ή άλλου τύπου εχθρικά ή δυσμενή σχόλια να... ξεδιπλώσουν τις πτυχές του κωμικού τους ταλέντου.
με βάση αυτό θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω λίγο τόσο για τις μεθόδους όσο κ για τα συμπεράσματα της έρευνας που εκθέτεις...

--------------

Στο αρχικό ερώτημα δεν είμαι σε θέση να απαντήσω. Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ να πω την αλήθεια, ότι το "χιούμορ" είναι θέμα φύλου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:58, 06-09-08:

Άρα εσύ δε ρωτάς "ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ", αλλά "αν οι καλύτεροι strand-up comedians είναι άνδρες ή γυναίκες".

Κρίμα, γιατί η έρευνα που παραθέτεις βασίστηκε σε απλούς πολίτες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:03, 06-09-08:

αν οι καλύτεροι strand-up comedians είναι άνδρες ή γυναίκες".
οΙ ΆΝΔΡΕς ΕΊΝΑΙ !απο ότι έχω δει με τα ματια μου...
Μα αυτο είναι η μεγιστη μορφη του χιουμορ...όχι τα χαζογελα της παρεας...

Οι άνδρες μπορουν και τσαλακωνονται πιο εύκολα απο τις γυναικες ως παιδια,ενω οι γυναικες(ειδικα οι "ωραιες")σπανια..Οι γυναικες είναι υπερβολικα συντηρητικες ως φυλο(σταθερες ,πιο ώριμες αισθηματικα, κατα βαθος μανες ) για να έχουν πραγματικο χιουμορ....Τους λειπει η παιδικη ανωριμοτητα αλλα και φαντασια του άνδρα..Οι πιο εμπειρες γυναικες λενε ότι όλοι οι άνδρες είναι κατα βαθος παιδια...

Το 95% των γυναικών που κλήθηκαν να σχολιάσουν την παρουσία του στην περιοχή τους και εν γένει το εγχείρημά του, συμπεριφέρθηκαν εγκάρδια στον Σούστερ, ενθαρρύνοντάς τον να συνεχίσει, ενώ παράλληλα εξέφρασαν την ανησυχία τους για τον κίνδυνο στον οποίο έθετε την υγεία του με το να διασχίζει με ποδήλατο όλη τη χώρα.
Ακριβως!Οι γυναικες ούτε που έπιασαν κατι αστειο με το μυαλο τους,,,Σκεφτηκαν σαν μανες,,"προσεχε παιδακι μου για τι θα κρυωσεις!)Οι άντρες προσπαθησαν τουλαχιστον...ο ρολος της μανας στη γυναικα αφαιρει μεγαλο μερος της παιδικοτητας αρα και της αισθησης του χιουμορ...και οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 06-09-08 στις 13:11.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 13:07, 06-09-08:

Αυτή είναι η γνώμη σου για το χιούμορ. Εγώ πάλι διαφωνώ ως προς αυτό. Θεωρώ ότι χιούμορ είναι αυτό που λέγεται αυθόρμητα, όχι το επιτηδευμένο, το βεβιασμένο. Εκτιμώ περισσότερο το χιούμορ της παρέας, όπου λέγονται πράγματα απλά για να γελάσουμε εκείνη τη στιγμή. Από αυτό καταλαβαίνεις ότι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη για το χιούμορ και δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:08, 06-09-08:

Οκ, ας αλλάξουμε το θέμα "ποιο είναι το αρτιότερο χιούμορ" πρώτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 06-09-08 στις 13:42.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:15, 06-09-08:

Θεωρώ ότι χιούμορ είναι αυτό που λέγεται αυθόρμητα
Συμφωνω..αν έχεις την αίσθηση του χιουμορ την κανεις και εκτος σκηνης!Απλ αη ευθυμη διαθεση δεν είναι χιουμορ..Γιατι μερικοι-ες λενε:Εγω έχω πολυ χιουμορ..Όλο γελαω!Απλα είσαι χαζοχαρουμενος !άλλο είναι το χιουμορ!Μην το μπλεκουμε...
Το πραγματικο χιουμορ είναι δυσκολο και είναι ταλεντο..Δεν μαθαινεται..Σαν τη ζωγραφικη...Γιαυτο και οι περισσοτεροι περνανε τα γελακια για χιουμορ...

Young children were curious, but as boys grew older their response became physically and verbally aggressive. As boys matured to men their response became more verbal and evolved into the concealed aggression
of a humorous verbal put-down, which was lost with age. In contrast, the female response was praise and concern for safety.

Αυτο ακριβως πουλεω..Τα αγορια ήταν πιο επιθετικα,όταν μεγαλωσαν ωριμασαν..και τα κοριτσια ,μιλουσαν ενθαρυντικα και με ανησυχια για την ασφαλεια....!Σαν μανες δηλαδη!Ότι ακριβως λεω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 06-09-08 στις 13:26.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:41, 06-09-08:

Για μένα πάλι "υψιστη" μορφή χιούμορ είναι εκείνο που εμπεριέχει μια λεπτή ειρωνία, τέτοια που "σφάζεις" τον άλλο με το γάντι χωρίς να μπορεί να σου πει κουβέντα (αν βέβαια καταφέρει να το ... αντιληφθεί ευθύς εξαρχής

Άρα, μήπως να πάμε στο άλλο θρεντ και να αναζητήσουμε πρώτα "τι είναι χιούμορ?" και μετά να αναρωτηθούμε ποιός το έχει και ποιός όχι?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:00, 06-09-08:

Και τα δύο φύλα εξ' ίσου πιστεύω.. είναι θέμα ανθρώπου και ποιότητας χιούμορ!+1 στην Αθηνά.
Επίσης είναι και θέμα παρέας. Άλλο χιούμορ θα χρησιμοποιήσεις όταν βγαίνεις με τους κάφρους, άλλο στην κοριτσοπαρέα. Αρκεί σε όλες τις περιπτωσεις το χιούμορ σου να είναι αληθινό και όχι απλά για να προκαλέσεις εντύπωση (attention whore mode sucks).
Τέλος είναι και το χιολυμορ της δουλειάς. Π.χ., αν πεις αστείο για web design σε κάποιον που δεν ασχολείται με το αντικείμενο, λογικό είναι να μη γελάσει, ενώ κάποιος που καταπιάνεται να το βρει αστείο.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:01, 06-09-08:

Απο τη ζωη μου (και σχολεια ,γυμνασια λυκεια κλπ),ελαχιστα -για να μη πω κανενα κοριτσι με πραγματικο έξυπνο χιουμορ δεν έχω δει..Ενω έχω δει αρκετα αγορια...Άστο forum, τι έχετε δει? απο την προσωπικη καθημερινη εμπειρια ΄...Μηπως οι γυναικες υπερτερουν?Τελος παντων ποιες διαφορες ως προς το χιουμορ έχουν τα δυο φυλα?
Κατ αρχάς μου λες σε παρακαλώ τι ορίζεις εσύ ως χιούμορ και να πάρουμε αυτό ως σημείο αναφοράς. Το χιούμορ δεν είναι απλά ατάκες που είναι μεν έξυπνες, αλλά μπορεί κάλλιστα να θεωρηθούν και κρύες- αυτό πάει ανάλογα με τον "αποδέκτη", αυτόν που ακούει το αστείο και μπαίνει στη διαδικασία να το αξιολογήσει.
Επίσης... Γιατί γενικεύεις; Από πού και ως πού οι γυναίκες δεν έχουν χιούμορ; Μπορεί να έχουν διαφορετική αίσθηση του χιούμορ, ναι, αυτό το δέχομαι, αλλά πραγματικά έχω ακούσει ατάκες από γυναίκες που με είχαν αφήσει στον τόπο. Πιστεύω πραγματικά ότι είναι θέμα χαρακτήρα και στάσης ζωής, όπως αναφέρθηκε και κάπου παραπάνω.
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα, από την καθημερινή σου ζωή, το οποίο να πείθει για αυτά που λες; Γιατί πραγματικά βλέπω ότι έχεις μια άποψη, την οποία υπερασπίζεσαι με πάθος, χωρίς όμως ουσιαστικά να τη στηρίζεις κάπου... Συγγνώμη κιόλας

Συνημμένο Αρχείο 3429

Αυτη είναι η ερευνα...

ναι αλλα αυτο είναι το πραγματικο χιουμορ..Τα άλλα που λες είναι απλα ευθυμη διαθεση..Πιο λαιτ καταστασεις..Εγω μιλαω για τον ταλαντουχο χιουμοριστα,αυτον που το έχει μεσα του και κανεις τις παρεες συνεχως να γελανε με το έξυπνο χιουμορ του..

.Δεν μιλαω για τα γελακια και την καθημερινη πλακα που μπλεκεται και με κουτσομπολιο και βρωμολογα σοκιν ..Μιλαμε για το ανωτερο είδος γελιου,το καθαρο ατοφιο ,αυτο των μεγαλων κωμικων.....και αυτο κατα τη γνωμη μου το έχουν περισσοτερο οι άνδρες...Οι γυναικες απλα είναι ευθυμες και γελανε με διαφορα πραγματα..Άλλο να γελας εύκολα και άλλο να έχεις χιουμορΚαμια σχεση,(είναι ίσως και αντιστροφως αναλογα)!θελετε να το ξαναπω?Να το ξεκαθαρισουμε,μιλαμε για το πραγματικο πηγαιο χιουμορ ή για την πλακιτσα και τα γελακια και το χοντρο και ανωριμο συχνα εφηβικο χιουμορ τυπου "ΑΜΑΝ"?
Θα σου πω ένα παράδειγμα, από την δική μου ζωή και αν μπορείς βρες μου μία εξήγηση, γιατί ούτε εγώ το έχω καταλάβει. Ήμουν με τον πρώην φίλο μου και έναν κολλητό του, και κάθονταν και έβλεπαν έναν Αμερικανό κωμικό και είχαν λυθεί στα γέλια. Εγώ είχα πάρει ένα περιοδικό και διάβαζα, επειδή το χιούμορ του δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, παρότι πολύ γνωστός. Γυρνάνε και μου λένε- μα καλά, δε σ αρέσει;! Τους λέω, όχι. Αυτό τώρα σημαίνει, ότι δεν έχω καμία αίσθηση του χιούμορ ή απλά ότι δεν γελάω με τα ίδια πράγματα, έχω δηλαδή διαφορετική αίσθηση του χιούμορ;
Και αν οι γυναίκες γελάνε με το παραμικρό, εγώ γιατί δε γέλασα τότε; Μάλλον δεν κατάλαβα το αστείο- υποθέτω...

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Άρα εσύ δε ρωτάς "ποιο φύλο έχει περισσότερο χιούμορ", αλλά "αν οι καλύτεροι strand-up comedians είναι άνδρες ή γυναίκες".

Κρίμα, γιατί η έρευνα που παραθέτεις βασίστηκε σε απλούς πολίτες.

Οι άνδρες μπορουν και τσαλακωνονται πιο εύκολα απο τις γυναικες ως παιδια,ενω οι γυναικες(ειδικα οι "ωραιες")σπανια..Οι γυναικες είναι υπερβολικα συντηρητικες ως φυλο(σταθερες ,πιο ώριμες αισθηματικα, κατα βαθος μανες ) για να έχουν πραγματικο χιουμορ....Τους λειπει η παιδικη ανωριμοτητα αλλα και φαντασια του άνδρα..Οι πιο εμπειρες γυναικες λενε ότι όλοι οι άνδρες είναι κατα βαθος παιδια...

Ακριβως!Οι γυναικες ούτε που έπιασαν κατι αστειο με το μυαλο τους,,,Σκεφτηκαν σαν μανες,,"προσεχε παιδακι μου για τι θα κρυωσεις!)Οι άντρες προσπαθησαν τουλαχιστον...ο ρολος της μανας στη γυναικα αφαιρει μεγαλο μερος της παιδικοτητας αρα και της αισθησης του χιουμορ...και οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...
Έχεις αποφασίσει να προσκολληθείς στην άποψη που έχεις... ΚΑΙ είσαι και προκατειλλημένος. Δες το λίγο και από την άλλη πλευρά, δεν είναι όλα απόλυτα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:05, 06-09-08:

Πολλες φορες είναι δικαιολογια ομως.Ανθρωποι που πραγματικα δεν εχουν αισθηση του χιουμορ,και θα σου πουν :απλα εχω διαφορετικη αισθηση του χιουμορ !Δεν είναι όλα τοσο φλου...υπαρχουν ατομα με περισσοτερη και άλλα με λιγοτερη αισθηση του χιουμορ,άλλα πιο έξυπνο χιουμορ ,άλα πιο ηλιθιο...Μερικες φορες κρυβομαστε πισω απο τη διαφορετικοτητα(που υπαρχει δεν αντιλεγω..),και αυτο δεν είναι καλο...

Κοινως όταν δεν γελασεις με καποιο πραγματικα αστειο ανθρωπο,υπαρχει περιπτωση και να εχεις λιγοτερη αισθηση του χιουμορ...Αυτο το ενδεχομενο το αποκλειετε?Και σαφως υπαρχουν γυναικες (ηθοποιοι και απλοι ανθρωποι) με χιουμορ ,απλα οι άνδρες είναι περισσοτεροι και καλυτεροι,(όπως στα περισσοτερα αθληματα οι άνδρες έχουν μεγαλυτερες επιδοσεις,κατι αναλογο...Ελπιζω να καταλαβατε κατι απο όλα αυτα που είπα....είμαι τοσο παραλογος?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:14, 06-09-08:

Άγγελε... για να καταλάβω τη λογική σου...

Ένα παράδειγμα... οι ΑΜΑΝ έκαναν μια χιουμοριστική εκπομπή.

Αν σε κάποιον δεν άρεσε τι θα σήμαινε

α) ότι οι ΑΜΑΝ δεν έχουν χιούμορ?
β) ότι το άτομο που δεν του αρέσουν οι ΑΜΑΝ δεν έχει χιούμορ?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:15, 06-09-08:

Όχι, δεν έχει φύλο imo.
Αν όμως έχει στατιστικώς, τότε έχει να κάνει με τα επικρατέστερα μηνύματα που δέχονται τα δύο φύλα από την κοινωνία όσο μεγαλώνουν και σχετίζονται με τον τρόπο συμπεριφοράς τους.

-petros

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:16, 06-09-08:

Κοινως όταν δεν γελασεις με καποιο πραγματικα αστειο ανθρωπο,υπαρχει περιπτωση και να εχεις λιγοτερη αισθηση του χιουμορ...Αυτο το ενδεχομενο το αποκλειετε?Και σαφως υπαρχουν γυναικες (ηθοποιοι και απλοι ανθρωποι) με χιουμορ ,απλα οι άνδρες είναι περισσοτεροι και καλυτεροι,(όπως στα περισσοτερα αθληματα οι άνδρες έχουν μεγαλυτερες επιδοσεις,κατι αναλογο...Ελπιζω να καταλαβατε κατι απο όλα αυτα που είπα....είμαι τοσο παραλογος?
Και ποιος το κρίνει αυτό;

Νόμιζα ότι είναι υποκειμενικό το τι και ποιον θεωρεί αστείο ο καθένας μας...

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 19:19, 06-09-08:

Συμφωνώ με το point της Res. Δεν υπάρχει αντικειμενικά "καλό" και "κακό" χιούμορ. Πρόκειται για μια έννοια καθαρά υποκειμενική. Η κοινωνία επιβάλλει κάποια πρότυπα, αλλά δεν τα ακολουθούν όλοι 100%.
Θα φέρω το πολύ απλό παράδειγμα: εγώ λατρεύω το χιούμορ των Monty Python, το θεωρώ απίστευτα εγκεφαλικό και το απολαμβάνω με όλη μου την καρδιά. Πολλοί συμφωνούν μαζί μου. Αλλά υπάρχουν άλλοι τόσοι και περισσότεροι που δεν εντοπίζουν κάτι το αστείο στις ταινίες τους και τους θεωρούν κρύους. Δεν μπορείς να πεις ότι ο ένας ή ο άλλος έχει καλύτερο ή χειρότερο χιούμορ, απλώς έχουν χιούμορ διαφορετικού τύπου.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:28, 06-09-08:

εγώ τώρα αναρωτιέμαι, οι gay έχουν χιούμορ?
περισσότερο έχουν οι gay ή οι λεσβίες;

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 19:29, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
εγώ τώρα αναρωτιέμαι, οι gay έχουν χιούμορ?
περισσότερο έχουν οι gay ή οι λεσβίες;
Οι bi, έχουν αρκετό και για τους δύο.

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 19:12, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
γιατι οποτε συγκρινει καποιος τα δυο φυλα (και ειδικοτερα οταν ευνοει τους αντρες η συγκριση) μιλαμε για σεξισμο? υποτιθεται εχουμε ισοτητα. και ναι, συμφωνω πως σε γενικες γραμμες οι αντρες εχουν περισσοτερο χιουμορ απο τις γυναικες.σπανια σε μια παρεα 'η ψυχη της παρεας να ειναι γυναικα! και οχι δεν προαγω τον σεξισμο τωρα...οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:23, 24-02-09:

πες τα μεγαλε!
όταν ακουγεται ότι οι γυναικες τα καταφερνουν καλυτερα απο τους άνδρες,ΠΟΤΕ δεν έχουν πει γυναικα σεξιστρια(ούτε αντιδρουν)!η συγκριση δεν είναι σεξισμος(αυτες οι ξενοφερτες νεοηλιθιες εις-ισμος λεξεις είναι πολυ της μοδας...)

αν πει μια γυναικα σε μια παρεα ή στην τηλεοραση ότι οι άνδρες είναι μονο για να κατεβαζουν τα σκουπιδια ή ότι είναι άχρηστοι,η αντιδραση το πολυ να είναι κανενα χαλαρο χαμογελο(ακομα και απο τους άνδρες συχνα,αυτη είναι πιο μεγαλη ξεφτιλα)!αν πει ένας άνδρας ότι οι γυναικες είναι μονο ια να πλενουν πιατα θα δεχτει μαζικη επιθεση,ως φαλλοκρατης ρατσιστης-μη πω και μηνυση στην αμερικη- ....

οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους..
οι πιο χιουμοριστες γυναικες κωμικες ηθοποιοι πχ είναι και πιο άσχημες τυχαιο είναι?
Η Δημητρα Παπαδοπουλου πχ είναι κακασχημη..εξαιρετικα σπανια έχω δει εμφανησιμη γυναικα να έχει πολυ χιουμορ!άποψη μου βεβαια....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 24-02-09 στις 19:30.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wagneriandandy (Λευτέρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wagneriandandy
Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 19:41, 24-02-09:

ενω ο woody allen βρε παιδι μου η ομορφια η ιδια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:51, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από flyer
σπανια σε μια παρεα 'η ψυχη της παρεας να ειναι γυναικα! και οχι δεν προαγω τον σεξισμο τωρα...οι αντρες ειναι αυτοι που δεν δισταζουν να τσαλακωσουν την εικονα τους...
Ε λογικό είναι να τσαλακώνουν την εικόνα τους. Οι γυναίκες έλκονται από άντρες που έχουν ΚΑΙ χιούμορ (εκτός από προσωπικότητα). Πως αλλιώς θα τις ρίξουν; Μόνο με τη Φεράρι;

Αντίθετα οι άντρες προτιμούν την εξωτερική εμφάνιση περισσότερο από μια πνευματώδη γυναίκα χωρίς να το αποκλείουν βέβαια (πάντα). Και χιούμορ να έχει η γυναίκα δεν θα προσέξεις αυτό trust me

Οπότε ο καθένας προσαρμόζεται

Ο Δαρβίνος τα είπε 150 χρόνια πριν

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O wagneriandandy έγραψε στις 20:03, 24-02-09:

Τελικα εγω ειμαι ο περιεργος. Οχι μονο τυχαινει να εχω κοπελα ψυχη της παρεας (την οποια ασχημη δε λες) αλλα προτιμω και κοπελες με χιουμορ που "τσαλακωνουν την εικονα τους".
Πρεπει να συμβουλευθω ειδικο

Αγγελε ποιους θεωρεις καλυτερους κωμικους? Η εναν τεσπα, απλα για να καταλαβω περιπου σε ποιο ειδος κωμωδιας αναφερεσαι γιατι μπερδευτηκα με οσα προαναφερθηκαν

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 20:09, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Πως αλλιώς θα τις ρίξουν; Μόνο με τη Φεράρι;
Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που..."ρίχνονται" λόγω ferrari!!!
Αν είναι ποτέ δυνατόν

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 20:13, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Αν είναι ποτέ δυνατόν
εχεις χιουμορ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:22, 24-02-09:

Αγγελε ποιους θεωρεις καλυτερους κωμικους? Η εναν τεσπα, απλα για να καταλαβω περιπου σε ποιο ειδος κωμωδιας αναφερεσαι γιατι μπερδευτηκα με οσα προαναφερθηκαν
Δεν είμαστε απολυτοι,απλα οι περισσοτεροι και καλυτεροι κωμικοι είναι συνηθως άνδρες..
και επιστημονικα καπου είχα διαβασει ότι κατα μεσο όρο οι γυναικες είναι περισσοτερο φτιαγμενες εγκεφαλικα για να δεχονται και αντιδρουν στο χιουμορ(πιο δεκτικες στο να γελανε δηλαδη..),ενω οι άνδρες για να το δημιουργουν..
απλα περισσοτερες φορες θα ακουσεις γυναικες να γοητευονται και να θελουν άνδρες με χιουμορ,απο το αντιθετο...
η Καρεζη και η βουγιουκλακη πχ ήταν πανεμορφες και πολυ καλες στο χιουμορ...για να πω και μια αντιθετη περιπτωση...
οι καλυτεροι και περισσοτεροι κωμικοι συγγραφεις και ηθοποιοι απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα είναι άνδρες και όχι γυναικες..το χιουμορ έχει τη ριζα του στην παιδικοτητα-συναισθηματικη ανωριμοτητα,κατα τις γυναικες,κατι που υπερισχυουν συγκριτικα οι άνδρες..άποψή μου....
οι σατυροι και ο Διονυσος στην αρχαιοτητα ήταν άνδρες,και απο εκει ξεκινησε η κωμωδια...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:41, 24-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Αν είναι ποτέ δυνατόν
Αν είχες Φεράρι θα το πίστευες.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O wagneriandandy έγραψε στις 20:42, 24-02-09:

Δεν θα ελεγα παντως πως οι ανδρες δεν γοητευονται απο το γυναικειο χιουμορ. Απο τη στιγμη που δε βλεπεις μια κοπελα σαν ενα κομματι κρεας, σε γοητευει καθε της χαρη, ειτε χιουμορ λεγεται αυτο ειτε οποιοδηποτε πνευματικο προιον.

Υπαρχουν γυναικες κωμικοι που ειναι ομορφες. Εριξα μια προχειρη ματια για stand- up comedians γυναικες κι αρκετες ηταν εμφανισιμες. Η οπως αυτες που παραθετεις εσυ (αν και δν μ αρεσει ως κωμικος η βιουγιουκλακη αλλα γουστα ειναι αυτα ) ειναι εμφανισιμες. Δεν θα ηταν καλο να ειμαστε απολυτοι γιατι αν το παμε ετσι ποσοι εμφανισιμοι αντρες κωμικοι υπαρχουν σε σχεση με μη εμφανισιμους;
Με ενοχλει ο υπαινιγμος που υποβοσκει, οτι οι γυναικες ειναι φτιαγμενες για να ειναι ομορφες και οι αντρες για να ειναι εξυπνοι...
Τελος ατομα με την υψηλοτερη πνευματικη ωριμοτητα εχουν υπαρξει πατερες της κωμωδιας. Δεν ειναι λιγο υποτιμητικο να τους ονομαζουμε ανωριμους επειδη κατεκτησαν τα εδαφη της κωμωδιας?
Ηταν ο τσαπλιν ανωριμος οταν μεσα απο απιστευτα κωμικες σκηνες απεδιδε τραγικοτατους αλληγορισμους?
Ή οι monty python που ασκουσαν σουρεαλιστικη κριτικη στα παντα με φαινομενικα χαζες σκηνες?
Ή ο αλλεν οταν μιλουσε για το σεξ και το θεο?
Ή {τοποθετηστε κωμικο και σκηνη εδω}...

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 20:48, 24-02-09:

Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να συγκρίνω αυτές τις 2 κατηγόριες ανθρώπων για το Humor τους αλλά αναμφισβήτητα περισσότερο humor έχουν οι άνδρες

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O wagneriandandy έγραψε στις 20:49, 24-02-09:

α ενταξει αφου εχουν αναμφισβητητα, πασο

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 21:04, 24-02-09:

Και γω πιστευω οτι περισσοτερο χουμορ εχουν οι αντρες, αλλα δε μπορω να το αποδειξω, μιλαω εμπειρικα, απο τις παρεες μου κυριως. Γενικα πιστευω οτι καθε φυλλο εχει διαφορετικα γνωρισματα, κι αυτο δεν σημαινει κατ'αναγκη οτι το ενα υστερει του αλλου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:19, 24-02-09:

Αν όντως ισχύει αυτό που λέτε, έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ίσως δεν έχουν εν γένει οι γυναίκες λιγότερο χιούμορ, αλλά απλά οι κοινωνικές επιταγές τη σήμερον ημέραν δεν τους επιτρέπουν να το αναπτύξουν; Πχ έχω την εντύπωση ότι η κοινωνία σήμερα (στην Ελλάδα ειδικά) αναμένει από τις γυναίκες να είναι πιο χαμηλών τόνων και πιο "ατσαλάκωτες". Και χιούμορ με τέτοιους περιορισμούς δεν υφίσταται.

@flyer: Σεξισμό θεωρώ οτιδήποτε υπονοεί ότι το ένα φύλο είναι γενετικά κατώτερο από το άλλο σε κάποιον τομέα, χωρίς αποδείξεις. Ειδικά όταν πρόκειται για συγκρίσεις που στη βάση τους έχουν την απαίσια παραδοχή ότι "οι γυναίκες οφείλουν να είναι όμορφες και οι άνδρες έξυπνοι" (όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο wagneriandandy), όπως η παρούσα. Και θέλω να πιστεύω ότι έχω αποδείξει έμπρακτα ότι απεχθάνομαι εξίσου και τις συγκρίσεις που ευνοούν τις γυναίκες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:25, 24-02-09:

Θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε μία δημοσκόπιση, όπου να φαίνεται πιο φύλο προτιμά ο καθένας μας, και να δηλώνουμε και το δικό μας.

Και, πάνω σε αυτό που λέει η Michelle, έχω κι εγώ την αίσθηση ότι αν μία γυναίκα είναι αστεία, θα είναι σαν τις γάτες: άθελά της, με ένα πιο παθητικό χιούμορ. Αντίθετα οι άντρες είναι πιο συχνά οι "πηγές" του χιούμορ, οι δημιουργοί.

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 21:25, 24-02-09:

'

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου, δείχνει άντρες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:31, 24-02-09:

Οι άντρες άλλωστε ακούνε από μικροί τα κοριτσάκια να λένε "εγώ θέλω ένα αγόρι με χιούμορ". Κάνουν λοιπόν τα αδύνατα δυνατά να αποκτήσουν ένα έστω υποτυπώδες χιούμορ, και αν το έχουν και μέσα τους, αποκτούν και καλό χιούμορ.
Οι γυναίκες απεναντίας, ακούν από μικρές τα αγοράκια να ενδιαφέρονται μόνο για την εμφάνιση. Οπότε οι περισσότερες αυτό κοιτούν να ενισχύσουν.
Δεν έχει καμία σχέση με ικανότητες, αλλά με καθαρά με την κοινωνία πιστεύω.
Όταν η κοινωνία σταματήσει να βλέπει τις γυναίκες σαν μπιμπελό, θα αποκτήσουν και αυτές περισσότερο χιούμορ.

@Γίδι: Τι εννοείς σαν τις γάτες; Τι κάνουν δηλαδή οι γάτες;

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:32, 24-02-09:

Δεν ξερω... ειναι αναλογα τον ανθρωπο...δεν νομιζω οτι εχει σημασια το φυλο!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O wagneriandandy έγραψε στις 21:37, 24-02-09:

Οι άντρες άλλωστε ακούνε από μικρή τα κοριτσάκια να λένε "εγώ θέλω ένα αγόρι με χιούμορ". Κάνουν λοιπόν τα αδύνατα δυνατά να αποκτήσουν ένα έστω υποτυπώδες χιούμορ, και αν το έχουν και μέσα τους, αποκτούν και καλό χιούμορ.
Οι γυναίκες απεναντίας, ακούν από μικρές τα αγοράκια να ενδιαφέρονται μόνο για την εμφάνιση. Οπότε οι περισσότερες αυτό κοιτούν να ενισχύσουν.
Δεν έχει καμία σχέση με ικανότητες, αλλά με καθαρά με την κοινωνία πιστεύω.
Όταν η κοινωνία σταματήσει να βλέπει τις γυναίκες σαν μπιμπελό, θα αποκτήσουν και αυτές περισσότερο χιούμορ.

Ποτε θα ερθει ενας Νιτσε να καθαρισει και την κοινωνια???? Ενα σκοτωμα το χρειαζεται επειγοντως...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:43, 24-02-09:

...
Αχ ήξερα ότι θα έχαιρα της προσοχής σου...

Να, οι γάτες είναι πιο... κλόουν. Γίνονται αστείες γιατί -ειδικά στις πιο υστερικές στιγμές τους- μεταμορφώνονται σε υπερκινητικά πλάσματα, με παράξενες απίθανες πόζες του κορμιού, αστείες εκφράσεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους