Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν);

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:53, 09-09-08:

Σας έχει πιάσει ποτέ διάθεση ανάλυσης προηγούμενων σχέσεων και εντοπισμός λαθών που κάνατε και συνέβαλλαν στην διάλυση αυτών? Η διαδικασία σας βοήθησε στο να μην ξανακάνετε τα ίδια και, αν ναι, αυτό είχε θετικό αντίκτυπο στην σχέση που κάνατε μετά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:38, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Σας έχει πιάσει ποτέ διάθεση ανάλυσης προηγούμενων σχέσεων και εντοπισμός λαθών που κάνατε και συνέβαλλαν στην διάλυση αυτών? Η διαδικασία σας βοήθησε στο να μην ξανακάνετε τα ίδια και, αν ναι, αυτό είχε θετικό αντίκτυπο στην σχέση που κάνατε μετά?
Πιστεύω ότι είναι κοινό μυστικό ανάμεσα στους ευφυείς ανθρώπους να κάνουν μια ανασκόπηση των λαθών τους και να βελτιώνονται, ούτως ώστε και αυτοί αλλά και όσοι τους συντροφεύουν, να είναι ευτυχισμένοι.

Φυσικά και έχω κάνει τέτοιες αναλύσεις και πιστεύω ότι με βοήθησαν. Για παράδειγμα, ένα λάθος που έκανα ήταν να μη ζυγίσω καλά μια προηγούμενη επιλογή μου, απλά και μόνο επειδή τυφλώθηκα από το κατακλυσμιαίον αίσθημα. Είχα δώσει πολλή τροφή για "Θα", "Θα", "Θα"

Θα έκανε εκείνο, θα έλεγε το άλλο, θα τακτοποιούσε το παράλλο. Τελικά δεν τακτοποίησε τίποτα ενώ είχα δώσει άπλετο χρόνο, στο τέλος δε γύρισε και μου είπε "Η νονά μου μου είπε ότι ήξερες τι έπαιρνες, γιατί τώρα παραπονιέσαι;" (Δασκάλεμα Turbo Boost, φαντάσου, απ' τη νονά κι όλας...)

Και φυσικά την άφησα με τη ...νονά της! Περιττό να σου πω ότι ακολούθησαν σαφώς πιό σοβαρές κοπέλες και πιό ωραίες μετά.

Πάμε στο παρόν:

Ότι παράπονο υπάρχει εκατέρωθεν, συζητάται μεταξύ των 2 και μόνο και μάλιστα άμεσα. Την ίδια ώρα ή το συντομότερο δυνατόν έχει λυθεί. Ούτε ΘΑ, ούτε υποσχέσεις, ούτε μούρλιες, ούτε τίποτα. Ξεκαθαρίζουμε εξ αρχής για να είμαστε οκ, κάτι που με ευχαριστεί διότι και εγώ είμαι πιό ήρεμος και σκέφτομαι ότι έτσι πρέπει να είναι οι σωστές υγιείς σχέσεις, αυτές που επιθυμώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:46, 09-09-08:

Καταρχάς ποτέ δεν θεώρησα κάποια σχέση μου ως λάθος με την έννοια που το λες. Συνήθως δε οι σχέσεις μου λήγουν γιατί ανακαλύπτουμε πως διαφέρουμε πολύ σε βασικά σημεία, στα οποία δεν χωρούν συμβιβασμοί - σημεία που πιθανά να βλέπουμε εξαρχής πως είναι άσπρο με μαύρο, αλλά δεν δίνουμε σημασία επηρεασμένοι από το συναισθημα κι ελπίζοντας πως τελικά αυτό δεν θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο.

Δυστυχώς η πραγματικότητα μου έχει δείξει, πως όσο καλή θέληση και να έχεις, αν δεν ταιριάζεις στα βασικά με τον άλλον, τοτε ποτέ δεν πρόκειται η σχέση να λειτουργήσει σε βάθος χρόνου. Μπορεί συνεπώς κάποιος να πει πως έμαθα να ζυγίζω τα πράγματα πιο προσεκτικά πριν εμπλακώ σε κάτι και να μην ακούω μόνο το συναίσθημα.

Επίσης ένα άλλο που έμαθα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα ηλικίας και όχι σχέσης, είναι πως η ζήλια ποτέ δεν βοηθά..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:59, 09-09-08:

Πολλές φορές κάνω αναλύσεις...
Ναι, δε θα ξανακάνω τα ίδια. Άλλαξα σαν άνθρωπος και ήμουν καλύτερη και στις επόμενες σχέσεις...
Ννομίζω είναι πάντα καλός ένας τέτοιος απολογισμός...

Παράθεση

InnerSilence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη InnerSilence
H InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H InnerSilence ... listening to the beat of my heart :) έγραψε στις 14:00, 09-09-08:

όλες οι σχέσεις τελειώνουν. αργά ή γρήγορα. το θέμα είναι να απολαμβάνουμε αυτό που έχουμε κάνοντάς το όσο πιο τέλειο μπορούμε αποφεύγοντας λάθη που έχουμε κάνει στο παρελθόν. έτσι ίσως επεκτείνουμε την 'τέλεια' πλευρά μιας σχέσης. λάθος που έχω κάνει στο παρελθόν και που εν μέρει το συνεχίζω είναι πως,αφήνω το συναίσθημα να με καθοδηγήσει στην σχέση μου πολύ περισσότερο απο την λογική...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:10, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από InnerSilence
όλες οι σχέσεις τελειώνουν. αργά ή γρήγορα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το σκεπτικό σου και να σου εκθέσω το δικό μου.

Τα λάθη πρέπει να τα διορθώνεις όχι μόνο γιατί οι σχέσεις μπορεί να τελειώσουν κάποτε και πρέπει να είναι τέλειες, διότι αν είναι τέλειες γιατί να τελειώσουν άλλωστε, αλλά και για έναν άλλο πολύ σημαντικό λόγο:

Όταν ερωτευτείς πραγματικά, όταν σε καλύπτει ένας άνθρωπος, υπάρχει κάποια -μικρή αν θες- πιθανότητα να είναι και ο τελευταίος σου. Εαν εσύ κάνεις λάθη που έκανες και στο παρελθόν, ίσως να τον απομακρύνεις αυτόν τον άνθρωπο, ίσως να τον χάσεις.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα:

Μια κυρία κάποτε, μου είχε διηγηθεί μια ιστορία, πόσο τσαχπίνα ήταν στα πρώτα στάδια της τελευταίας σχέσης της και ότι τον είχε ψιλοταλαιπωρήσει τον κυρ-Γιάννη (τον μετέπειτα άνδρα της), μέχρι που αυτός έκανε το μπαμ. Πολύ απλά μου είπε, ότι αν δεν είχε κόψει αυτή τη συμπεριφορά της, θα τον είχε χάσει.

Η διόρθωση των λαθών μας δεν είναι μόνο μια εγγύηση δηλαδή για τέλειο παρόν, αλλά και ένα παράθυρο προς ένα σωστό μέλλον.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

InnerSilence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη InnerSilence
H InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H InnerSilence ... listening to the beat of my heart :) έγραψε στις 14:16, 09-09-08:

Χμ.. γενικά συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά το να λέω πως 'όλες οι σχέσεις τελειώνουν' καταδικάζοντας έτσι, ΟΛΕΣ τις σχέσεις με βοηθάει στο να είμαι πιο προσεκτική κλπ κλπ... είναι μαζοχιστική μέθοδος απλώς είπα τον τρόπο που το σκέφτομαι

καλά τα λες όμως οκ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:23, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από InnerSilence
Χμ.. γενικά συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά το να λέω πως 'όλες οι σχέσεις τελειώνουν' καταδικάζοντας έτσι, ΟΛΕΣ τις σχέσεις με βοηθάει στο να είμαι πιο προσεκτική κλπ κλπ... είναι μαζοχιστική μέθοδος απλώς είπα τον τρόπο που το σκέφτομαι

καλά τα λες όμως οκ.
Μην ανησυχείς, αυτό είναι το ωραίο -αλλά και καμιά φορά μπελαλίδικο- με τους ανθρώπους. Ο καθένας έχει τη δική του οπτική στο να κάνει τη ζωή του πιό όμορφη. Δεν σε παρεξηγώ, χαίρομαι που εξέφρασες τη σκέψη σου, έτσι πρέπει άλλωστε!

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 14:29, 09-09-08:

Γενικότερα δε μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα λάθη μου! Όταν τελείωσει μια σχέση πάντα αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που έφταιξε, κατά πόσο έφταιξα εγώ και αν θα μπορούσα να είχα κάνει κάποια πράγματα διαφορετικά εαν μου δινόταν η ευκαιρία να ξεκινήσω από την αρχή...
Ναι με βοήθησε πολύ στο να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και να προσπαθήσω να μην τα επαναλάβω τα ίδια (όσο παιρνουσε από το χέρι μου τεσπα).

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:45, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Καταρχάς ποτέ δεν θεώρησα κάποια σχέση μου ως λάθος με την έννοια που το λες.
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ, αλλά πιθανώς κι η διατύπωση να μπορεί να παρεξηγηθεί. Το ''λάθη'' δεν το έβαλα σαν προσδιορισμό στις σχέσεις. Καλύτερα θα ήταν ''σχέσεις και λάθη''!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:51, 09-09-08:

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί τελείωναν κάποιες σχέσεις μου οταν τελειωναν. Οπως είχα και μπόλικες θα μπορούσε να πεί κανείς ότι είμαι τώρα ενας σοφος άνθρωπος, όμως δεν είμαι λολ

Η αλήθεια ειναι ότι στις σχέσεις που με ενδιέφεραν και είχα επενδύσει πάντα ήξερα γιατί τέλειωσαν. Σε οτι είχα κάνει λάθος εγώ προσπαθουσα να το βελτιώσω στην επόμενη σχέση. Ενα λάθος όμως που σπανια αντιλαμβανομαστε είναι αυτό της επιλογής ενός συγκεκριμένου προτυπου, στο άλλο φυλο, το οποιο μας ελκύει ανεξηγητα, και μπορεί κάλιστα να είναι εντελώς ασύμφορο για μας...

Παράθεση

popitsa (Πηνελόπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popitsa
H Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H popitsa οσο ζω,μαθαινω.. έγραψε στις 14:56, 09-09-08:

χμμμ..εγω δλδ δεν μπορω να εχω αποψη.καθ'οτι εχω 5 χρονια σχεση!μια κ μοναδικη!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:59, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από popitsa
χμμμ..εγω δλδ δεν μπορω να εχω αποψη.καθ'οτι εχω 5 χρονια σχεση!μια κ μοναδικη!
Καλύτερα. Η πολύ άποψη σ'αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο ξέρεις προυποθέτει και πολλές αποτυχίες, ατυχίες, περιπέτειες...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:03, 09-09-08:

Μήπως να λέμε και ΤΙ μάθαμε, τι λάθη εντοπίσαμε;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:04, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μήπως να λέμε και ΤΙ μάθαμε, τι λάθη εντοπίσαμε;
Ναι βρε Γιδάκι, αυτό σκεφτόμουν.

Παράθεση

popitsa (Πηνελόπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popitsa
H Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H popitsa οσο ζω,μαθαινω.. έγραψε στις 15:08, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Καλύτερα. Η πολύ άποψη σ'αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο ξέρεις προυποθέτει και πολλές αποτυχίες, ατυχίες, περιπέτειες...
ναι αλλα ξερεις κατι?αν δεν παντρευτουμε,που ειμαι κ πολυ μικρη για κατι τετοιο,θα περασω κ εγω "περιπετει"!γιατι δε θα ειναι τοτε,οταν ερθει του χωρισμου η ωρα,δυσκολα?αυτο ειναι τοδυσκολο στις μακροχρονιες σχεσεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη popitsa : 09-09-08 στις 15:09. Αιτία: περιπετεια εννοουσα!!
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:13, 09-09-08:

Τι έμαθα:
1. Να μην υποτιμάω ποτέ και για κανέναν τον εαυτό μου... γιατί πολλές φορές μπορεί το ίδιο το έτερο ήμισυ να σε ρίξει στο βούρκο.
2. Να μη χαρίζομαι σε θέματα αντισύλληψης.
3. Οι άντρες παραμένουν παιδιά και στα -άντα τους. Τουλάχιστον.
4. Το χαμόγελο δεν έβλαψε ποτέ...
5. Να μην παρασύρομαι αν ο άλλος έχει όρεξη για καυγά...

κι άλλα πολλά...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:15, 09-09-08:

Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω ότι ναι...πάντα αναλύω τα λάθη που έκανα και γιατί η χ, ψ σχέση μου δεν στέριωσε....

Αλλά τα λάθη μου έχουν να κάνουν με το αντίστοιχο άτομο με τον οποίο είμαι....
Αν δω την συμπεριφορά μου-εννοώντας τα κύρια χαρακτηριστικά του εαυτού μου- δεν αλλάζει τόσο όσο οι "αντιδράσεις" μου που είναι σε πλήρη εξάρτηση με τον σύντροφό μου....

Το μόνο που αλλάζει είναι τα όρια μου και το τι δέχομαι ή όχι....
Οπότε τα "λάθη" μου αφορούν μόνο αυτό το σημείο...
Και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι και τόσο λάθη από την στιγμή που ήταν αντιδράσεις επηρεασμένες από το συναίσθημα ή την λογική...ανάλογα το τι διάλεγα την συγκεκριμένη στιγμή....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:23, 09-09-08:

'Oτι όση αγάπη κι αν υπάρχει, όταν υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετα ενδιαφέροντα και καθημερινές συνήθειες, μια σχέση δεν έχει μέλλον. 'Οτι η ρουτίνα, η παθολογική εξάρτηση, η επανάληψη, η νεύρωση και ο ψυχαναγκασμός καταστρέφουν και τα πιο βαθειά και ανώτερα συναισθήματα. 'Οτι η απόσταση είναι επωφελής σε σωστές δόσεις. 'Οτι έχασα τα καλύτερα χρόνια μου θεραπεύοντας φαινομενικά μόνο ισχυρές προσωπικότητες που κεκλεισμένων των θυρών κατέρεαν η μία μετά την άλλη μπροστά στα μάτια μου, κι αυτές και οι μύθοι τους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:52, 09-09-08:

Ο απολογισμός μου γίνεται αυτόματα, με το που θα γραφτεί το τέλος της σχέσης... Έχω εντοπίσει διάφορα λάθη που έκανα, κα τα οποία δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα ξανακάνω, αν βρεθώ για μία ακόμη φορά πολύ ερωτευμένη , αλλά σίγουρα θα προσέξω πολύ περισσότερο την επιλογή του συντρόφου, οπότε θα αποφύγω αρκετά από αυτά ελπίζω...

Λάθη που έχω κάνει είναι
1. Ο εγωισμός μου να σέρνεται στα πατώματα- δηλαδή έβαζα πρώτα εκείνον, τι θέλει, τι χρειάζεται, τι νιώθει, γιατί δεν είναι καλά και εμένα δε με σκεφτόμουν καν
2. Ανεχόμουν φωνές, να με μειώνει, να με περιορίζει, να με καταπιέζει
3. Εξαιτίας καυγάδων πολλές φορές κλεινόμουν μέσα στο σπίτι επειδή εκείνος είχε περιορισμένο χρόνο να βρισκόμαστε και όποτε τύχαινε να μπορεί και εγώ να έχω κανονίσει με φίλους γινόταν χαμός- αυτό δεν έπρεπε να το επιτρέπω
4. Τσακώθηκα με αγαπημένα μου πρόσωπα και δε μιλούσαμε βδομάδες επειδή του είχα εμπιστοσύνη και έλεγα "αποκλείεται να το έκανε αυτό εκείνος"- τελικά ποτέ μη λες ποτέ

Αυτά που έμαθα είναι
1. Μία σχέση πρέπει να σε ανεβάζει, να σε κάνει να νιώθεις καλά- αν είναι να τσακώνεσαι 9 στις 10 φορές που είστε μαζί, άσ'το καλύτερα...
2. Πρέπει να δίνουμε σημασία και στα δικά μας θέλω και όχι να πηγαίνουμε συνέχεια με τα νερά του άλλου, αλλιώς κάποια στιγμή θα κάνουμε το μπαμ
3. Δεν φταίω πάντα εγώ και για ό,τι γίνεται

Και αυτά που χαίρομαι που δεν επέτρεψα παρότι ζητήθηκαν είναι
1. Να φύγω από το σπίτι μου
2. Το χωρίς προφυλακτικό...

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:25, 09-09-08:

Οτι δε πρεπει να λεμε ευκολα οτι γνωριζουμε τον αλλον....και ουτε και τον εαυτο μας !

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 16:49, 09-09-08:

Αυτό που έμαθα εγώ είναι κυρίως να "διεκδικώ" μέσα στη σχέση αυτά που θέλω! Τι εννοώ? Πχ παλιότερα ντρεπόμουν να ζητήσω ή να πω κάποια πράγματα και περίμενα πολλές φορές από τον άλλον να καταλάβει τι σκέφτομαι, τι αισθάνομαι ή τι θέλω εκείνη τη στιγμή! Αυτό ήταν μεγα λάθος...δε μπορεί ο αλλος να μυρίζει τα νυχια του καθε φορα για να καταλάβει τι θέλω εγώ! Πλέον μπορώ να πω ότι το έχω αλλάξει αυτό σε ένα μεγάλο ποσοστό!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:53, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από popitsa
ναι αλλα ξερεις κατι?αν δεν παντρευτουμε,που ειμαι κ πολυ μικρη για κατι τετοιο,θα περασω κ εγω "περιπετει"!γιατι δε θα ειναι τοτε,οταν ερθει του χωρισμου η ωρα,δυσκολα?αυτο ειναι τοδυσκολο στις μακροχρονιες σχεσεις!
Γιατι να μην παντρευτείτε; Μην βάζεις το κακο στο νού σου. Πολλοί εραστές διορθώνουν τα λάθη τους ΜΕΣΑ στην σχέση τους αντι να τινάζουν τη μια στον αέρα και να ζυγίζουν ύστερα να μήν κάνουν τα ίδια λάθη στην επόμενη.

Αυτό μαλιστα μπορεί να είναι το μυστικο των μακροχρόνιων σχέσεων. Αντί να αλλάζεις εραστές όσο εσύ αλλάζεις με τα χρόνια, να χωρίζεις με φάσεις του εαυτού σου, που εκ των πραγμάτων αφήνεις πίσω και προχωράς.

Όσο για το αν είσαι μικρή, αν κάνεις παιδιά μικρή, θα γλυτώσεις κι απ΄αυτά επίσης μικρή. Κάποιοι που κάνουν παιδιά στα είκοσι εικοσιδύο, γυρω στα σαράντα, πιου ειναι ακόμη νέοι, αρχίζουν μια δεύτερη καινούργια ζωή. Δεν υπαρχει νωρίς και αργά,ειδικά άν έχεις στήριξη απο την οικογένεια σου τον πατέρα σου και τη μητερα σου.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:06, 10-09-08:

Σχέσεις-λάθη. Τι μας δίδαξαν
...οτι ενα διαμαντι για μονοπετρο δεν σημαινει σ'αγαπω πολυ.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 10:12, 10-09-08:

Έβαλα το θέμα επειδή με προβληματίζει πολλές φορές. Νομίζω πως έχω καταλάβει κάποια λάθη που κάνω και ξεκινώ όλο χαρά κάποια σχέση, αλλά στην πορεία το πράγμα χαλάει ξανά. Και ξανά.

Οπότε δεν ξέρω αν ΟΝΤΩΣ έχω καταλάβει τι κάνω λάθος ή αν νομίζω. Συν τοις άλλοις μου έχουν γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στυλ συμπεριφοράς που ξεκίνησα σαν ''μέτρο προφύλαξης'' αναλογιζόμενη προηγούμενες σχέσεις.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, καθώς οι σχέσεις μου δεν διαρκούν πολύ, αποφάσισα να αφήνω τα πράγματα free για εύλογο χρονικό διάστημα. Αλλά δεν ήταν τόσο εύλογο για τον άλλο. Θεωρούσα πως η νέα μου οπτική θα ενθουσιάσει το αμόρε σκεπτόμενος ''καλή η γκόμενα, δεν με πιέζει, δεν που τα πρήζει μπλαμπλαμπλα'' και την ίδια στιγμή θα κρατούσα συναισθηματικές δικλείδες ασφαλείας. Το αποτέλεσμα ήταν το αντίθετο: να πετάει σπόντες για το αν βλέπω κάποιον άλλο ή αν ψάχνομαι, να θεωρεί ότι δεν το βλέπω τόσο σοβαρά και πολλά άλλα. Κι η βλακεία ήταν ότι μου άρεσε πολύ και γι'αυτό κρατούσα κάποια απόσταση!

Εντάξει, παρόλα αυτά υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι αξιώματα πια, αλλά νομίζω πως δεν ήταν ανάγκη να περάσω τόσες αποτυχίες για να καταλάβω (μάλλον είμαι συναισθηματικά ανώριμη). Ας πούμε ξέρω πως αν κάτι μου κάτσει λίγο στραβά στην αρχή καλύτερα να σταματήσω, επειδή μετά θα επαναληφθεί και πιο ενοχλητικά! Ή ότι αν κάτι με ενοχλεί στο σεξ και πάλι να μην συνεχίσω, επειδή η συγκεκριμένη συμπεριφορά θα γενικευτεί κι εκτός σεξ sooner or later.

Αν μου έρθει τίποτα άλλο θα σας πω !

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:09, 10-09-08:

Ή ότι αν κάτι με ενοχλεί στο σεξ και πάλι να μην συνεχίσω

έμαθα κυρίως να είμαι λιγότερο εγωίστρια :
1) συνήθως τέτοια δράση προκαλεί ανάλογη αντίδραση και

2) ο εγωισμός είναι πολύ κακός σύμβουλος της λογικής.
Θολώνει το μυαλό και την ορθή κρίση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:03, 10-09-08:

Εγω ένα έμαθα και το έμαθα πολύ καλά. Οσο ακολουθείς τη καρδιά σου δεν βγαίνεις ποτέ χαμένος. Μπορει δηλαδή να αλλάξεις και χιλιες γκομενες, όμως αφού έτσι ήσουν τι να μετανοιώνεις; Μόλις αλλάξεις θα νοικοκυρευτείς. Οταν νοικοκυρευτείς και πέσεις με κάποιες που είναι στην προηγούμενη τη ξέσαλλη τη φάση τη δική σου, δεν θα τις κατηγορήσεις, αφού τα έκανες κι εσύ ρε μεγάλε.

Ομως σίγουρα θα πρέπει να βρείς κάποια που η καρδουλα της επίσης να λέει εκείνη τη στιγμή I want to settle down God damn it ! Για να μήν σε τρελλανει στη γκρίνια για τη ζωή της που χάνεται όσο εσύ θα αγναντεύεις τα πέλαγα μες τη νιρβάνα ώρες ατέλειωτες απο τη βεράντα σου (ή οτιδήποτε τέτοιο χαλαρωτικό, σταθερό και ρουτινιάρικο τελος παντων)

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:08, 10-09-08:

Σχέσεις-λάθη. Τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν)?
Απολύτως τίποτε, τα ίδια κάνω και πολύ γουστάρω.

Παράθεση

sunshine_9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunshine_9
H sunshine_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H sunshine_9 ... έγραψε στις 21:16, 15-09-08:

Αυτο που εμαθα ηταν να βαζω λιγακι στην ακρη τον εγωισμο μου..
(ο οποιος ειναι ατελειωωωωτος )
Πιστευω πως ζουμε θεωροντας τον εαυτο μας κεντρο του συμπαντος, με την εννοια οτι δυσκολα μπαινουμε στην θεση του αλλου, ειτε ειναι φιλος-συντροφος-μελος της οικογενειας μας, να δουμε πως αισθανεται. Γιαυτο αλλωστε καυγαδιζουμε..και εγω τουλαχιστον τσακωνομαι συχνα..
Κανω λοιπον φιλοτιμες προσπαθειες να το αλλαξω αυτο..
Μεχρι να παρουσιαστει ο αντρας της ζωης μου στην επομενη γωνια (ο οποιος αργει πολυυυ..)
ελπιζω να το εχω διορθωσει!

Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 23:43, 15-09-08:

Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για το τι έμαθα...Ένα είναι σίγουρο! Δεν παίζει να ξανακάνω τα ίδια λάθη!!!!

Παράθεση

Nar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nar
H Nar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Nar Τα πτυχία copies κτώνται! έγραψε στις 09:11, 17-09-08:

Έμαθα να μη κάνω ένα βασικό λάθος που κάνουν πολλές γυναίκες... Δεν φτιάχνω ιστορίες στο κεφάλι μου με καλές ή κακές καταστάσεις σχετικά με το πως είμαι με τον άνθρωπο που είναι δίπλα μου (παράδειγμα να κάνει κατι υπερβολικά ρομαντικό ή το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια άλλη στη ζωή του αντίστοιχα). Φτιάχνοντας σενάρια λοιπόν ξεκινούσα να περιμένω να ανταποκριθεί στα καλά και γινόμουν καχύποπτη με τα άσχημα. Και μετά θύμωνα μαζί του επειδή εκτός του οτι δεν ήταν ο άνθρωπος που ονειρευόμουν, είχα γίνει ζηλιάρα από το πουθενά. Έτσι κάνω πολλή προσπάθεια πλέον στο να έχω ανοιχτά τα μάτια μου και να βλέπω ποιός πραγματικά είναι, όχι ποιος θα ήθελα να είναι.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:54, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Απολύτως τίποτε, τα ίδια κάνω και πολύ γουστάρω.
Μισο...πως γινεται αυτο. Αν εσυ θεωρεις μια σχεση ως σχεση-λαθος, πως γινεται να μη σε διδαξε τιποτα, και να κανεις τα ιδια παλι ;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:03, 19-09-08:

Χωρίς να θεωρώ ότι είναι λάθος καμμία από τις σχέσεις μου γιατί αλλοιώς πως θα μάθαινα τα παρακάτω:
Η πρώτη ότι η μαγκιά πολλές φορές είναι φασισμός και πρέπει να προσέχω.
Η δεύτερη ότι σημασία έχει ν'αγαπάς κι όχι να παραμυθιαστείς από το γεγονός ότι ο άλλος σε θέλει και ότι καμμιά φορά μια χυλόπιττα είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί.
Η τρίτη ότι μπορεί να αγαπάς κάποιον και αυτός να σε αγαπάει αλλά να μην μπορείτε να κάνετε χωριό γιατί ο τρόπος που βλέπει ο ένας τα πράγματα δεν βοηθάει τον άλλον.

Παράθεση

sou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sou
H sou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sou έγραψε στις 07:19, 20-09-08:

Αυτό που έμαθα είνα ότι πρέπει να ζεις την κάθε στιγμή με τον άνθρωπο που είσαι μαζί σα να είναι η τελευταία. Να μη μετανιώσεις στιγμή γι αυτά που κάνεις. Και τέλος, το πιο σημαντικό για εμένα: είναι πανέμορφο συναίσθημα ν αγαπάς. Έστω και αν δε λαβαίνεις από τον άλλο αυτά που θα ήθελες.

Παράθεση

Mixalhs_1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mixalhs_1980
Ο Mixalhs_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Mixalhs_1980 έγραψε στις 23:48, 28-09-08:

εχω διδαχτει αρκετα και παντα κανω τον απολογισμο μου στο τελος και προσπαθω να βελτιονομε για να μην ξαναεπαναλαβω τα ιδια λαθοι....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:15, 29-09-08:

νομίζω ότι το σημαντικοτερο που έμαθα είναι να βάζω τον εγωισμό στην άκρη αφενός, αλλά και να μην τον ... παραβάζω και να γίνομαι θύμα αφετέρου [στις πρώτες μου σχέσεις είχα πιάσει τα δύο άκρα... την πρώτη φορά είχα γίνει "θύμα" με όλη τη σημασία της λέξεως και στην αμέσως επόμενη το πιο εγωιστικό "εγώ, ο εαυτούλης μου και η αφεντία μου" πλάσμα που κυκλοφορεί]...

Από εκεί και πέρα, για μένα, κάθε σχέση μας βοηθάει και λίγο στο να μάθουμε να συνυπάρχουμε με έναν άλλο άνθρωπο [μερικοί το καταφέρνουν μέσα στην ίδια σχέση αυτό] και να γινόμαστε "καλύτερα" μέρη ενός ζεύγους από ότι πριν.

Παράθεση

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PHLIORITHS_
Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O PHLIORITHS_ έγραψε στις 22:44, 02-10-08:

για το περι απολογισμού θα μου έκανε εντύπωση το αν κάποιος ή κάποια δεν έκανε.Το θεωρώ αυτονόητο.
Τι έχω διδαχτεί?
πως όσα και να έχεις μάθει ,όσα και να έχεις βιώσει απο διάφορες σχέσεις μπορεί να μην ισχύει τίποτε στην επόμενη...!
Και επίσης ότι η ηλικία παίζει ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο ....

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:19, 09-10-08:

-Η εξάρτηση είναι κακό πράγμα, η αυτονομία πρέπει να είναι προτεραιότητα.
-Αβάσιμες ανασφάλειες καλό είναι να μην εκφράζονται.
-Ποτέ μα ποτέ μη θεωρείς τον άλλον δεδομένο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 20:32, 09-10-08:

... ότι πάνω από όλα, ο εαυτός μας!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:42, 09-10-08:

Ότι σχέση μονόπλευρη (μόνο εσύ να δίνεις) δεν λέγεται σχέση...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:42, 10-10-08:

Το τελευταίο σχόλιο του φαντάγκο το θεωρώ ατάκα που ο καθένας μπορεί να πει για τον εαυτου του

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:11, 16-10-08:

-Ακόμα κι αν είστε παράλληλοι νοητικά ή συναισθηματικά με κάποιον, ακόμα και αν περνάτε υπέροχα, ακόμα κι αν δίνετε δύναμη ο ένας στον άλλον και είστε ευτυχισμένοι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο άλλος είναι ερωτευμένος μαζί σου

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:12, 16-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Oτι όση αγάπη κι αν υπάρχει, όταν υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετα ενδιαφέροντα και καθημερινές συνήθειες, μια σχέση δεν έχει μέλλον. 'Οτι η ρουτίνα, η παθολογική εξάρτηση, η επανάληψη, η νεύρωση και ο ψυχαναγκασμός καταστρέφουν και τα πιο βαθειά και ανώτερα συναισθήματα. 'Οτι η απόσταση είναι επωφελής σε σωστές δόσεις. 'Οτι έχασα τα καλύτερα χρόνια μου θεραπεύοντας φαινομενικά μόνο ισχυρές προσωπικότητες που κεκλεισμένων των θυρών κατέρεαν η μία μετά την άλλη μπροστά στα μάτια μου, κι αυτές και οι μύθοι τους.
δεν θα μπορούσε τίποτε άλλο να περιγράφει καλύτερα την προηγούμενη 2,5 ετών σχέση μου που κατέληξε σε νεύρα και στεναχώρια 4 μηνών! Επίσης έμαθα να μην είμαι το δικανίκι κανενός, και ότι μια σχέση σημαίνει να συμπορεύεσαι και να υπάρχει αλληλοϋποστήριξη, να μην αποτελείς τον "βράχο" που θα ξεσπάει ο άλλος με τα χι-ψι προβλήματα(πολυτελείας ως επί το πλείστον) του.

Έμαθα :
1.Ότι η υπερβολική εμπιστοσύνη και η σιγουριά είναι για τους αδαείς.
2.Ότι είναι απαραίτητες σωστές δόσεις καχυποψίας, καθώς και σχέσεις 20 ετών + διαλύονται εν μία νυκτί
3.Οι υποσχέσεις και τα μεγάλα λόγια σπάνε τη ζυγαριά και χαλάνε την ισορροπία, αν αισθάνεσαι ότι θες να κάνεις κάτι στο μέλλον, ο χρόνος και η αποφασιστικότητα θα καθορίσουν το αποτέλεσμα και όχι ο ρομαντισμός

Χαίρομαι γιατί :
1. Εάν δεν έτρωγα αυτή τη γερή σφαλιάρα δεν θα εκτιμούσα πολλά από τα πράγματα που μου προσφέρει η τωρινή μου σχέση
2.Θα συνέχιζα να υποτιμώ τον εαυτό μου και να βασίζομαι σε ρομαντικές φανφάρες, χωρίς ουσιαστικό διάλογο και συνύπαρξη στη σχέση.
Σο λόνγκ

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:31, 16-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ότι σχέση μονόπλευρη (μόνο εσύ να δίνεις) δεν λέγεται σχέση...
Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Το τελευταίο σχόλιο του φαντάγκο το θεωρώ ατάκα που ο καθένας μπορεί να πει για τον εαυτου του
Δεν διαφωνώ, αλλά είναι αλλιώς να το έχεις ζήσει και να το λες και αλλιώς να το λες σαν ατάκα

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:37, 16-10-08:

Καθένας μπορεί να το νιώσει χωρίς απαραίτητα να έχει και
"δίκιο"

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 09:39, 19-10-08:

Για να το νιωσει και να μην εχει δικιο, πρεπει να εχει κακη αντιληψη, και κακως λειτουργουσα συνειδηση. Ή να τυφλωνεται απο εγωισμο. Δυστυχως, υπαρχουν κι αυτα, και οχι σπανια.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 10:09, 19-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Για να το νιωσει και να μην εχει δικιο, πρεπει να εχει κακη αντιληψη, και κακως λειτουργουσα συνειδηση. Ή να τυφλωνεται απο εγωισμο. Δυστυχως, υπαρχουν κι αυτα, και οχι σπανια.
Ή απλά διαφορετική αντίληψη.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:11, 19-10-08:

Έμαθα να λέω όχι σε πράγματα που δε μου αρέσουν, δε μου ταιριάζουν και δε μου αξίζουν και είμαι πολύ περήφανη γι αυτό. Επίσης έμαθα να φεύγω αν δε μου αρέσει κάτι, όσο κι αν πονάει.

Αυτά βέβαια τα έμαθα από σχέσεις που δεν ήταν ιδιαίτερα ώριμες...Από την τωρινή μου σχέση έχω πάρει πολλά και χαίρομαι γι αυτό. Το μόνο που πρέπει να διορθώσω είναι ο εγωισμός μου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:14, 19-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Chimera
Ή απλά διαφορετική αντίληψη.
Το "διαφορετικη" δεν αναιρει το "κακη". Και δε νομιζω οτι ειναι και φοβερα υποκειμενικο το αν καποιος εδωσε ή οχι πολλά και πηρε λιγα, σε μια σχεση. Απλά περισσοτερεσ πιθανοτητες εχει να το αντιληφθει σωστα,ενας εξωτερικος παρατηρητης.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:56, 19-10-08:

Ρε Λορυ, δεν ειναι υποκειμενικο τι θεωρει κανεις για το ποσα εδωσε και πηρε απο καποιον μεσα σε μια σχεση?! τς τς τς

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους