Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κινητά τηλέφωνα: Μόδα ή ανάγκη;

Κινητά τηλέφωνα:Μόδα ή ανάγκη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 44)
Μόδα.
6
13,64%
Ανάγκη.
13
29,55%
Μόδα και ανάγκη.
25
56,82%

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 00:27, 25-10-05:

Γιατί χρησιμοποιείτε κινητό τηλέφωνο?Τι πλεονεκτήμα έχει για σας?Ποιό είναι το πιο σημαντικό για σας σε ένα κινητό?Επίσης τί είναι για σας μόδα, ανάγκη ή και τα δυο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 25-10-05 στις 12:11.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 00:40, 25-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Γιατί χρησιμοποιείτε κινητό τηλέφωνο?Τι πλεονεκτήμα έχει για σας?Ποιό είναι το πιο συμαντικό για σας σε ένα κινητό?Επίσης τί είναι για σας μόδα η ανάγκη?
Καθαρά για λόγους επικοινωνίας!
Το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι μικρό και να πέρνει τηλέφωνα!
(άντε και κάνα μήνυμα που και που!)
Τώρα, παιχνίδια, μουσικές, φωτογραφίες, βίντεο και ότι άλλο έχουν σκαρφιστεί είναι μόνο για να πέρνουν τα λεφτά των έύπιστων!
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας μέχρι 23-24 ετών που χρειάζεται κάτι παραπάνω από το να πέρνει τηλέφωνα και να στέλνει μηνύματα!
Ομολογώ ότι και εγώ κάποτε άλλαζα συχνά κινητό και ήθελα να έχω τελευταίας τεχνολογίας, αλλά κάποια στιγμή κατάλαβα ότι όλα αυτά μου είναι απλά άχρηστα!!!
Οπότε πλέον έχω ένα απλό κινητό, μικρό και ελαφρύ και τίποτα παραπάνω!!! Το να ψήνει καφέδες δεν με απασχολεί! (έχω μπρίκι γι' αυτή τη δουλειά!)

Και γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δίνει κάποιος 200-300 ευρώ (και παραπάνω πολλές φορές) κάθε χρόνο, για να αποκτήσει ένα κινητό που ουσιαστικά δεν του χρειάζεται!

Αλήθεια παλιά που δεν είχαμε κινητά πως ζούσαμε;
Καλύτερα νομίζω... λιγότερο άγχος, λιγότερη ακτινοβολία, περισσότερη ησυχία...

ΥΓ> Τώρα τελευταία μάλιστα όλο και πιο συχνά πιάνω τον εαυτό μου να βγαίνει από το σπίτι χωρίς το κινητό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 01:25, 25-10-05:

Στη σωστή βάση έθεσε το θέμα ο giostau.. πάνω κάτω συμφωνώ με τα περισσότερα και εγώ τώρα έχω βολευτεί με ένα smartphone που βγήκε το φθινόπωρο του 2002 και την παλεύω μια χαρά...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:21, 25-10-05:

το δικό μου το 'χω εδώ και 3 χρόνια και κάνω τη δουλειά μου άνετα...το μόνο που θέλω να έχει είναι ΙR/Bluetooth, να είναι clam και πάνω από όλα tri-band (λόγω ταξιδιών). Για όλα τα άλλα έχω την ψηφιακή βιντεοκάμερα και μηχανή...

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 07:39, 25-10-05:

Νομίζω πως τα κινητά είναι μόδα για τους πιο πολλούς... Δυστυχώς λίγοι αγοράζουν κινητό, ξέροντας πραγματικά τι αγοράζουν. Οι περισσότεροι αγοράζουν μόνο κ μόνο για μόστρα. Εγώ έχω κινητό από τα 14 μου και έχω αλλάξει μόνο 2 γιατί δεν θεωρούσα ότι αυτά που έβγαιναν είχαν κάτι να μου δώσουν...

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 11:50, 25-10-05:

Τα κινητα ειναι μοδα. Μαλιστα, κατα τη γνωμη μου, ειναι το καλυτερο μεσο επιδειξης για τα "ψωνια"! Εμενα μου χρησιμευει μονο για να στελνω κανα μηνυμα που και που και να με βρισκουν οι φιλοι μου. Σιγα δλδ μην καθομαι να δινω 300 ευρω καθε χρονο για να αλλαζω κινητο... Ημαρτον!

ΥΓ: Βαλτε poll.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hetfield : 25-10-05 στις 11:52.
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 11:59, 25-10-05:

Ας απαντήσω και εγώ..Για μένα δεν είναι μόδα είναι ανάγκη.Αυτο που κοιτάζω πιο πολυ σε ένα κινητο είναι ο σχεδιασμος του και μετά τις δυνατότητες του.Εχω το z800i (440euro) τσουζει το ξέρω αλλά το πήρα για τις τρομερες δυνατότητες του.MP3 player με equalizer,3g,memory stick pro duo κ.α.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 12:10, 25-10-05:

Νομιζω πως η δημοσκοπηση, ετσι οπως τεθηκε ειναι αστοχη...

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 12:17, 25-10-05:

εγω μεχρι πριν κανα 5μηνο εκανα σαν τρελη να αλλαζω συνεχεια κινητα εχουν περασει απο τα χερια μου στην κυριολεξια ολα τα κινητα χωρις ιχνος υπερβολης.Ειχα φτασει σε σημειο να αλλαζω κινητο 2 φορες μεσα σε μια εβδομαδα με αποκορυφωμα μια φορα αλλαξα κινητο σε 3 ωρες!!
Ειλικρινα πεταξα τοσα πολλα λεφτα ολον αυτον τον καιρο που μονο που το σκεφτομαι τωρα μου ρχεται να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο.
Δεν υπαρχει μεγαλυτερη βλακεια απο το να περνεις τελικα ενα κινητο μονο κ μονο επειδη ειναι στην μοδα, γιατι μετα μπαινεις στο τρυπακι να αλλαζεις συνεχεια γιατι καθε εβδομαδα σχεδον βγαινει και κατι καινουριο με κατι παραπανω κ παει λεγοντας!
εβαλα μυαλο λοιπον εστω και αργα αφου ξοδεψα οτι χρηματα ειχα και δεν ειχα και ειπα να στεριωσω μ ενα φτηνο κινητακι να μην με νοιαζει να το προσεχω κιολας κτλ και ειμαι μια χαρα! και δεν προκειται να δωσω ουτε μια δραχμη ξανα για κινητο

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 12:19, 25-10-05:

Έχω κάνει ένα μικρο λαθάκι στο poll..."Κινητα τηλέφωνα:" και όχι "Κινητα τηλέφωνα: Μόδα ή ανάγκη;"

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 12:26, 25-10-05:

Ας απαντήσω και εγώ..Για μένα δεν είναι μόδα είναι ανάγκη.Αυτο που κοιτάζω πιο πολυ σε ένα κινητο είναι ο σχεδιασμος του και μετά τις δυνατότητες του.
Μα καλα... Μας λες ότι σου είναι αναγκαίο (16 χρονών παιδί... τέλοσπάντων!!!) και μετά μας λες ότι πρώτα κοιτάς τον σχεδιασμό... Δηλαδή η ανάγκη σου είναι να έχει ένα κινητό με καλή "μούρη". Ε, αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι είναι μόδα. Ότι όλοι τα αγοράζουν για την πλάκα τους, μόνο κ μόνο επειδή είναι ωραία και όχι γιατί το χρειάζονται.

Εχω το z800i (440euro) τσουζει το ξέρω αλλά το πήρα για τις τρομερες δυνατότητες του.MP3 player με equalizer,3g,memory stick pro duo κ.α.

Και όλες αυτές τις δυνατότητες τι θα τις κάνεις; Άντε να τις χρησιμοποιείς μια στο τόσο για να πουλάς μούρη, από εκεί και πέρα; Μη μου πεις ότι το 3G σου ήταν αναγκαίο; Αν παραγματικά είχες ανάγκη το 3G (το έφερα ως παράδειγμα γιατί το βρήκα πρόχειρο) θα είχες ψάξει το ζήτημα και θα ήξερες πως το 3G είναι σε πειραματικό στάδιο και όλοι συστήνουν να μη αγοράζουμε ακόμα 3G κινητά γιατί η τεχνολογία θα δείξει την πραγματική της αξία σε καναδυό χρονάκια από σήμερα!

Νομίζω πως η απάντησή σου πιο πολύ υποστηρίζει ότι το κινητό είναι μόδα (δηλαδή ανάγκη για μόστρα), παρά ότι είναι πραγματική ανάγκη.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:44, 25-10-05:

Παλιοτερα και τα δυο (βασιακ δεν το ηθελα επειδη ητανε μοδα αλλα επειδη με ενδιεφερε, μου αρεσε να κατευαζω προγραματα να πειραματιζομαι και ετσι). Τωρα πια μονο αναγκη

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:30, 25-10-05:

Μπορεί να προστεθεί στο poll μια επιλογή κανένα απο τα 2 ?

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 21:12, 25-10-05:

Νομιζω πως η δημοσκοπηση, ετσι οπως τεθηκε ειναι αστοχη...
Κι εγώ συμφωνώ, για τον εξής λόγο: Ο καθένας έχει διαφορετικές τηλεπικοινωνιακές ανάγκες. Εγώ για παράδειγμα, ενώ κάνω χωρίς αυτό, θα χρησιμοποιήσω το smartphone-pda με τα 500MHz επεξεργαστή και τον πλήρη browser, ενώ καποιος άλλος μπορεί κάλλιστα να το πάρει και να κάνει μόνο τηλεφωνήματα (και ισως για μόστρα). Το σωστό poll θα ήταν "με τί κριτήριο αγοράσατε το κινητό σας: λειτουργείες / μοδα"
Αλλά με προσοχή γιατι υπάρχει και ο τεχνολογικός ρατσισμός εδώ. Αμα με δουνε εμενα στον καφέ να βγάζω PDA θα μου ορμήξουν όλοι απάνω μου. "Ου ρε που μας κάνεις και φιγούρα". Γιατι ρε παιδια ειναι φιγούρα αμα μου έρθει ενα mail να το δώ εκεινη την ώρα και όχι σε 5 ώρες που μπορεί να κάνω για να πάω σπίτι. Γιατί να μην πληρώνω αστικό τηλεφώνημα αμα πιάνει το wifi στο πολυτεχνείο η (λέμε τώρα) σε καφετέρια με hotspot (πέυτουν τρελλές επιδοτησεις γι αυτα). Γιατι να πρέπει να μου βγεί το χέρι για να γράψω ένα ραντεβού με το keypad που κάνω 5 λεπτά και να μήν το γράψω με το stylus;
Τελικά η λογική "α δες τι κινητό πήρε ο άλλος για μόστρα" είναι αρνητική για την εξάπλωση της τεχνολογίας. Και οσοι παιρνουν για μόστρα μπορεί να το βρούν και χρήσιμο και να μάθουν τίποτα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:29, 25-10-05:

Ωραίο θέμα...

Εγώ το κινήτο μου δεν το έχω για μόδα... Πριν λίγο καιρό είχα ένα PDA για κινητό (QTEK 2020) Μου την έδεινα άφανταστα που όλοι νομίζαν ότι το είχα για μόστρα. Το ήθελα για να ακούω mp3 αλλά και για web browsing,e-mail,MSN αλλά κυρίως για PIMs (Εννοείτε και για τηλ και sms). Καταρχάς δεν μπορώ να φανταστώ τον ευατό μου με κινήτο που να μην συχρονίζεται με outlook , θέλω ανα πάσα στιγμή να έχω το προγραμμά μου μαζί μου. Να σημείωνω τι πρέπει να κάνω κτλ κτλ... Ισως βέβαια να είχαν δίκαιο ότι το είχα για μόστρα, π.χ. δεν νομίζω να πάθω τπτ αν θα κάνω 1 λεπτο να σημειωσω ενα ραντεβού και όχι 30δευτ... Πλέον είμαι με ένα ταπείνο k700, μπορώ να πω ότι μπορώ να κάλυπτω όλες τις αναγκες μου, ίσως με χειροτερό τρόπο αλλά δεν πειράζει...
Δεν με απασχολεί τόσο, έχω βολευτεί... Τέσπα εκεί που θέλω να καταλείξω είναι ότι σίγουρα το κινήτο είναι αναγκή αλλά εύκολα μπορεί να γίνει μόδα...
Και δυστυχώς το 90% των εφήβων το έχει για μόδα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 21:31, 25-10-05:

Καλά τα λες γκαντέμη... Συμφωνώ μαζί σου... Αλλά εγώ όταν λέω ότι είναι μόδα μιλάω για εντελώς άσχετα άτομα που το μόνο που κάνουν είναι να στέλνουν SMS! Ε σιγά τα αυγά! Τι το ήθελε το κινητό; Φυσικά και έχω δει άτομα που έχουν το μαμάτο κινητό τους γιατί τους προσφέρει κάτι πέρα από οπτική απόλαυση... Αυτοί οι τύποι όμως κάνουν μπαμ, καθώς φαίνεται από χιλιόμετρα ότι ξέρουν τι ακριβώς κάνουν με την τεχνολογία!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 22:32, 25-10-05:

Μα καλα... Μας λες ότι σου είναι αναγκαίο (16 χρονών παιδί... τέλοσπάντων!!!) και μετά μας λες ότι πρώτα κοιτάς τον σχεδιασμό... Δηλαδή η ανάγκη σου είναι να έχει ένα κινητό με καλή "μούρη". Ε, αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι είναι μόδα. Ότι όλοι τα αγοράζουν για την πλάκα τους, μόνο κ μόνο επειδή είναι ωραία και όχι γιατί το χρειάζονται.
Η ηλικία αγαπητέ μου δεν δηλώνει τιποτα.Είμαι μαθητής Λυκείου και έχω 10 ώρες την ημέρα μάθημα.Οι γονείς μου δουλεύουν.Αν λέμε τύχει να χρειαστεί να πάω να πάρω την μικρή εμένα που θα με βρούνε?Θα με ψάχνουν σε όλη την Αθήνα?Δεν το νομίζω.
Παρέλειψα κάτι κατά κάποιο τρόπο είναι και για μένα μόδα αφού ενδιαφέρομαι για το σχεδιθασμό του αλλά ότι άλλο προσφέρει κοιτάζω να μου χρειάζεται δηλ. τα λεφτά μου να πιάσουν τόπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 25-10-05 στις 22:44.
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 22:41, 25-10-05:

Και όλες αυτές τις δυνατότητες τι θα τις κάνεις; Άντε να τις χρησιμοποιείς μια στο τόσο για να πουλάς μούρη, από εκεί και πέρα; Μη μου πεις ότι το 3G σου ήταν αναγκαίο; Αν παραγματικά είχες ανάγκη το 3G (το έφερα ως παράδειγμα γιατί το βρήκα πρόχειρο) θα είχες ψάξει το ζήτημα και θα ήξερες πως το 3G είναι σε πειραματικό στάδιο και όλοι συστήνουν να μη αγοράζουμε ακόμα 3G κινητά γιατί η τεχνολογία θα δείξει την πραγματική της αξία σε καναδυό χρονάκια από σήμερα!

Νομίζω πως η απάντησή σου πιο πολύ υποστηρίζει ότι το κινητό είναι μόδα (δηλαδή ανάγκη για μόστρα), παρά ότι είναι πραγματική ανάγκη.

Λοιπόν δεν είμαι από τα άτομα κου κάνουν αγορές χωρίς σκοπό.Το mp3 που λες το χρησιμοποιώ πάντα και παντού.Γιατι?Μα επειδή για μένα το κινητο δεν είναι μόνο για ομιλία αλλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα ψυχαγωγιας.Κάτι σαν media center.Δεν θέλω να κουβαλάω mp3 player ψηφιακή φωτογραφικη και κινητό μαζί μου.Όλα σε ένα καλύτερα.Α ξέρω ότι το 3g είναι σε πειραματικό στάδιο.Αλλά δεν παύει να δουλεύει με επιτυχία.Φυσικά το χρησιμοποιώ

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 22:46, 25-10-05:

Α monaxe όσον αφορά αυτό που είπες ότι θα πουλάω μούρη έχω μάθει στην ζωή μου να μην κάνω τον μάγκα σε κανέναν.Ότι αγοράζω το πάιρνω για την ευχαριστησή μου.

Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lexx
Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 01:04, 26-10-05:

Και τα δυο αλλά προσωπικα τα μισώ και δεν θέλω να έχω καμμιά σχέση μαζί τους!!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 05:54, 26-10-05:

Πλέον είμαι με ένα ταπείνο k700
Ιντά 'πάθε το QTEK;

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:41, 26-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Ιντά 'πάθε το QTEK;
Το πούλησα, εκείνη την περίοδο χρειαζόμουν λέφτα, αλλά είχα ψίλοκουραστεί , κάθε μέρα backup μην τυχον πάθει κάποιο Hardreset...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:47, 26-10-05:

Έχω το ίδιο κινητό τρία χρόνια τώρα γιατί με έχει βολέψει απίστευτα,το μόνο εχτρα που έχει είναι φωτογραφική κι αυτή σπανίως την χρησιμοποιώ.Είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω,οι φίλοι μου με κράζουν γιατί κάθε χρόνο τους χαρίζω την επιδότηση μου(cosmote 480 και η επιδότηση κυμαίνεται γύρω στα 180 ευρώ) αφού δεν έχω σκοπό να το αλλάξω.
Αν και μέχρι να έρθουν τα κινητά στην Ελλάδα ζούσα μια χαρά και χωρίς αυτά τώρα έχει γίνει προέκταση του χεριού μου και νοιώθω αποκομμένη όταν καμμιά φορά το ξεχνάω ή κλείνει απο μπαταρία.
Ίσως η πιο σωστή έκφραση για μένα είναι ότι ξεκίνησε σαν μόδα(μιας και το πρωτοπήρα γιατί είχαν όλοι χωρίς ουσιαστικά να μου χρειάζεται) και με τον καιρό μου έγινε συνήθεια και ανάγκη.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:29, 26-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Έχω το ίδιο κινητό τρία χρόνια τώρα γιατί με έχει βολέψει απίστευτα,το μόνο εχτρα που έχει είναι φωτογραφική κι αυτή σπανίως την χρησιμοποιώ.Είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω,οι φίλοι μου με κράζουν γιατί κάθε χρόνο τους χαρίζω την επιδότηση μου(cosmote 480 και η επιδότηση κυμαίνεται γύρω στα 180 ευρώ) αφού δεν έχω σκοπό να το αλλάξω.
Επιδότηση, μεγάλυτερη κλεψια που μας κάνουν οι εταιρίες .... Σε υποχρεώνουν να κάτσεις ένα χρόνο και σου κρατάνε το πάγιο στα ύψη

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ίσως η πιο σωστή έκφραση για μένα είναι ότι ξεκίνησε σαν μόδα(μιας και το πρωτοπήρα γιατί είχαν όλοι χωρίς ουσιαστικά να μου χρειάζεται) και με τον καιρό μου έγινε συνήθεια και ανάγκη.
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΔΩ πιστεύω ότι όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε....

Υ.γ.: Αλήθεια πιο κινητό έχεις;

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:11, 26-10-05:

Έχω το sagem my x-6 (ελπίζω γιατί κάνω αντιγραφή ό,τι λέει η συσκευή)
Όσο για την επιδότηση θα σου απαντήσω αλλού αφού πρόλαβες κι έκανες νέο thread...ατιμούτσικο......

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 14:30, 26-10-05:

Ανάγκη ή όχι πλέον δεν έχει και τόση σημασία....εξάλου οι περισσότερες ανάγκες μας είναι μάλλον κατασκευασμένες....Το σίγουρο είναι πως είναι ευκολία....η τεχνολογία στην υπηρεσία του ανθρώπου...... ή μήπως το αντίστροφο. Το πρόβλημα δεν είναι η αποδοχή του κινήτου ως ανάγκη φυσικά, αλλά την ανάγκη να έχουμε πάντα το πιο "μοδάτο" κινητό.

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 16:37, 26-10-05:

Και τα δυο.Και ανάγκη αλλά και μόδα...

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 19:53, 26-10-05:

Βασικα εγω εχω την εντυπωση οτι το κινητο μας εγινε συνηθεια. Π.χ αν εχω ραντεβου με καποιον και προκειται να αργησω στελνω sms. Ξερω οτι ειναι αγενεια αλλα το κανουν πολλοι. Πριν τα κινητα επρεπε να μαστε στην ωρα μας.
Υ.Γ Και το κλασικο ενω ξερω οτι ο αλλος ειναι σπιτι παιρνω παντα τηλεφωνο στο κινητο δηθεν για να μην ενοχλησω! Στην πραγματικοτητα για να αποφυγω να μιλησω σε μαμαδες,μπαμπαδες, γιαγιαδες κ.τ.λ.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 22:21, 26-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Kassie
Υ.Γ Και το κλασικο ενω ξερω οτι ο αλλος ειναι σπιτι παιρνω παντα τηλεφωνο στο κινητο δηθεν για να μην ενοχλησω! Στην πραγματικοτητα για να αποφυγω να μιλησω σε μαμαδες,μπαμπαδες, γιαγιαδες κ.τ.λ.
Και εγω το ιδιο ακριβως ελλατωμα εχω. Πολυ σπανια περνω τηλεφωνο στο σπιτι.

Παντως, το κινητο εγινε μοδα, ανεξαρτητα αν ειναι αναγκαιο ή οχι. Για αυτο το poll ειναι κατα 90% αστοχο, γιατι δεν ρωταει αν αυτο που θα ψηφισουμε ειναι η γνωμη μας ή η πραγματικοτητα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hetfield : 26-10-05 στις 23:20.
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Dare-Devil έγραψε στις 23:20, 26-10-05:

Γιατί χρησιμοποιείτε κινητό τηλέφωνο?Τι πλεονεκτήμα έχει για σας?Ποιό είναι το πιο σημαντικό για σας σε ένα κινητό?Επίσης τί είναι για σας μόδα, ανάγκη ή και τα δυο?
Μπορεί το poll να μην το αναφέρει αλλά δεν πας να απαντήσεις στην κούφα χωρίς να διαβάσεις την εισαγωγή αυτού του θεματος....

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 23:30, 26-10-05:

Κοιτα, το poll ειναι για να μας διευκοληνει να συγκεντωσουμε την αποψη ολων και να βγαλουμε ενα συμπερασμα. Δεν ειναι ξεκαθαρο το ερωτημα. Οποτε πιο πολυ δυσκολευει παρα διευκοληνει. Αλλιως με αυτη τη λογικη, θα κοιτουσαμε ενα-ενα τα μηνυματα και θα βγαζαμε τα συμπερασματα μετα απο πολυυυυ ωρα. Νομιζω πως εγινα κατανοητος...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:31, 26-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Ανάγκη ή όχι πλέον δεν έχει και τόση σημασία....εξάλου οι περισσότερες ανάγκες μας είναι μάλλον κατασκευασμένες....Το σίγουρο είναι πως είναι ευκολία....η τεχνολογία στην υπηρεσία του ανθρώπου...... ή μήπως το αντίστροφο. Το πρόβλημα δεν είναι η αποδοχή του κινήτου ως ανάγκη φυσικά, αλλά την ανάγκη να έχουμε πάντα το πιο "μοδάτο" κινητό.
Καλά πλέον εγώ δεν δίνω πότε σταθέρο... και προτιμώ κάποιον να το παίρνω στο κινήτο για τους λόγους που είπες

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 01:24, 25-11-05:

Ανάλογα
Δεν μπορά να παραδεχτώ πως ένα παιδάκι γυμνασίου έχει ανάγκη κινητό μην τρελαθούμε κιόλας.
Εδώ έχουν αρχίσει απο το δημοτικό να έχουν κινητό.
Εμένα μου ήταν αναγκαίο για τα 4 χρόνια που σπούδαζα.
Τώρα αν και 22 χρονών δεν μου είναι αναγκαίο, απλά το έχω.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 01:45, 25-11-05:

Aναγκη καθαρά!
(Στην εποχη μας ομως εχει καταντησει για τους περισσοτερους μοδα διχως ορια)
Το κινητο τηλεφωνο ειναι ενα μεσο επικοινωνιας το οποιο μπορεις να το εχεις παντα μαζι σου και να μην εχεις την ανασφαλεια π.χ.
"Ωχ...μου χαλασε το αμαξι στις 12 στην εθνικη...τον πουλοβιτς!"
Ακομα και σε παιδι του γυμνασιου ενα κινητο τηλεφωνο απλο, δινει πολυ μεγαλη σιγουρια και ασφαλεια στους γονεις οτι ανα πασα στιγμη μπορουν να βρουν το παιδι τους.
Και οχι αν το παιδι εχει μεγαλωσει οπως πρεπει μεσα απο το σπιτι του και ξερει μεχρι που φτανει η τσεπη των δικων του, ΔΕΝ θα ζητησει αλλο επειδη ζηλεψε απο καποιο αλλο παιδακι...
κι εγω οταν πηγαινα σχολειο "ζηλευα" τα αθλητικα παπουτσια των 60 χιλιαδων δραχμων *τοτε* που φοραγαν μερικοι, αλλα ταυτοχρονα ηξερα και τι πρεπει να ζητησω, ποτε να το ζητησω, και γιατι.
Τα κινητα φτιαχτηκαν για αυτον τον λογο αρχικα.
απλουστατα εμεις οι ανθρωποι εχουμε κανει την λεξη "υπερ" να μπαινει παντου...
Υπερβαλλουμε, υπερκαταναλωνουμε και και και...
Και ακομα και το οτι εχουν βαλει τοσα σε ενα κινητο, αχρηστα δεν ειναι..οχι για ολους.
Εγω εχω κινητο με windows,καμερα κτλ κτλ.
Εμενα αυτο μου ειναι απολυτα χρησιμο...
Με εχει βολεψει πολλες φορες στο πανεπιστημιο*με τα προγραμματα*, η καμερα του σε ωρα αναγκης μπορει να μου λυσει τα χερια, το ραδιοφωνο(αν και δεν εχει) και το οτι παιζει mp3 με βοηθαει στο να μην σκυλοβαριεμαι σε διαφορα ταξιδια, και και και.
Αλλιως θα εππρεπε να ειχα, ενα mp3 player epanv, μια ψηφιακη,κι ενα laptop για τις αναγκες του πανεπιστημιου..
Φυσικα ενα τετοιο τηλεφωνο σε ενα παιδι 15-16 ειναι συνηθως αχρηστο, αλλα και παλι υπαρχουν και ατομα σε εκεινη την ηλικια που ξερουν γιατι το θελουν.Ελαχιστα μεν αλλα υπαρχουν.
Η καταληξη ειναι οτι το marketing κανονικα θα επρεπε να μας κανει πιο "επιλεκτικους" και οχι για να μας φυτεψει ακομα περισσοτερο την μανια να καταναλλωνουμε.
Δυστυχως ομως συμβαινει το αντιθετο μιας και ο ανθρωπος με αυτο τον τροπο (να αγοραζει οτι βρει δηλαδη) καλυπτει πολλα κενα που εχει μεσα του,ανασφαλειες κτλ κτλ.

Παράθεση

Γιώργος00753684 (Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος00753684
Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Γιώργος00753684 LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL έγραψε στις 20:32, 20-08-13:

Για μόδα πιο πολύ πιστεύω ... αλλιώς θα αγοράζαμε κάποιο χωρίς δυνατότητες κάμερας , αναπαραγωγής ήχου κτλ. Όμως ή ανάγκη της τηλεπικοινωνίας περιορίζεται στην ύπαρξη ενός απλού κινητού τηλεφώνου. Παράλληλα στις κοινωνίες η ύπαρξη ενός καλοπληρωμένου κινητού γεμίζει έπαρση , υπερβολικά πολλές φορές υπερηφάνεια και κομπασμό τα άτομα που τα έχουν εξασφαλίσει. Ταυτόχρονα το άτομο νιώθει αυτόνομο και ανεξάρτητο αφού παύει να επικοινωνεί με το παραδοσιακό -οικογενειακό σταθερό του σπιτιού που συνήθιζαν να χρησιμοποιούν όλα τα μέλη . Άρα κυριαρχεί η μόδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος00753684 : 20-08-13 στις 20:47. Αιτία: Αντικατάσταση
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 21:22, 20-08-13:

Τα κινητά τηλέφωνα σίγουρα αναγκη...

Τα smartsphones απλά μόδα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:10, 20-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop

το 95 θα λέγαμε πως τα κινητά ειναι μόδα και τα σταθερά ανάγκη

οπότε το 2023 θε λέμε ότι τα smartphone είναι ανάγκη τα superdeluxephones είναι μόδα και πάει λέγοντας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 00:48, 21-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop

Smartphone επίσης σημαίνει κινητό τηλέφωνο με σύγχρονο λειτουργικό, το οποίο σου δίνει άμεση πρόσβαση στο web, στα mail σου, στις cloud υπηρεσίες σου, σε δεκάδες εφαρμογές που για κάποιους είναι άχρηστες για κάποιους άλλους όμως ιδιαίτερα βοηθητικές κλπ.
Επίσης, καλύπτει ταυτόχρονα και την ψυχαγωγία/διασκέδασή σου. Μπορείς να διαβάσεις ένα e-book, να ακούσεις μουσική, να δεις μια ταινία, να τραβήξεις μια ικανοποιητικής ποιότητας φωτογραφία κλπ, ως γνωστόν.
Οπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 09:21, 21-08-13:

Εγώ θα πω ανάγκη. Εδώ στη Φινλανδία ο κόσμος δεν έχει πια σταθερά τηλέφωνα, επειδή δεν υπερτερούν σε κάτι έναντι των κινητών. Επιπλέον, η σταθερή τηλεφωνία είναι και πιο ακριβή από την κινητή, οπότε συνήθως όταν το παιδί φτάνει σε σχολική ηλικία, αποκτάει δικό του κινητό.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 11:29, 21-08-13:

Αν και ακόμα κινητό εγώ δεν έχω πάρει,το θεωρώ ανάγκη.Το παρατηρώ από τους γονείς μου κυρίως και την οικογένεια μου γενικότερα.Το έχουμε ως μέσο επικοινωνίας γιατί βολεύει όταν είμαστε εκτός σπιτιού και βοηθάει ειδικά αυτή την περίοδο που η οικογένεια μου είναι χωρισμένη ακόμα στα 2.
Το μόνο χρήσιμο στο κινητό είναι τα μηνύματα και οι κλήσεις που μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο κατ'εμέ.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:59, 21-08-13:

Ανάγκη και μόνο.. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λένε είναι μόδα κτλ.. Βολεύουν περισσότερο από τα σταθερά και είναι πιο πρακτικά. Αν ήταν μόδα μόνο σε λίγο καιρό δεν θα υπήρχαν πράγμα όμως που δεν έγινε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:45, 21-08-13:

Δεν είναι όλες οι ανάγκες πραγματικές. Υπάρχουν και οι τεχνητές ανάγκες. Κάποια πράγματα αρχικά εμφανίζονται σαν μόδα και μετά επιβάλλονται σαν ανάγκες. Μήπως αυτό ισχύει και εδώ;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:46, 21-08-13:

Ούτε ανάγκη, ούτε μόδα. Αν και για πολύ κόσμο χρησιμεύει ως αξσουάρ μόδας, μαζί με τα παπούτσια και το τσαντάκι.

Είναι ένα εργαλείο. Για έναν επαγκελματία μπορεί να είναι το εργαλείο που θα αυξήσει την παραγωγικότητα του, ενώ για την καθημερινότητα είναι ένα εργαλείο που μπορεί να μας γλίτωσει λίγο χρόνο. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αναγκέο, αφού όλα μπορούν να γίνουν και χωρίς κινιτό.
Νομίζω μάλιστα πως όλοι πρέπει να συνηδιτοποίησουμε πως δεν είναι ανάγκη, δεν θα πάθουμε κάτι αν ξεχάσουμε μια φορά το κινιτό στο σπίτι ή αν μείνουμε απο μπαταρία.Θα το θεωρίσουμε "αναγκέο" όταν δημιουργιθεί κάποια ανάγκη, στην οποία θα μπορέσει να φέρει την λύση γρήγορα. Αυτό όμως δεν είναι ιδιέτερα συχνό φαινόμενο, εκτός των επαγκελματικών κύκλων.

Μόδα δυστιχός είναι. Το μεγαλύτερο ποσοστώ Ελλήνων με smartphone, έχουν smartphone απλός επειδή το προστάζει η κοινωνία, χωρίς να χρησιμοποίουν κάποια από τις τόσες δυνατότητες που τους προσφέρει. Και υπάρχει και η απέναντι μερία, αυτοί που επίτιδες πέρνουν όσο το δυνατών πιο φτηνό κινιτό, ή ψάχνουν να βρούν όσο το δυνατών πιο παλιό για να κατακρίνουν τα νέα και ακριβά μοντέλα.
Πιστεύω πως έχουμε δώσει πολύ περισσότερη εκτάση στο συγκεκριμένο θέμα από όσο αξίζει. Προβλημά του καθενός είναι το τι κουβαλάει στην τσέπη του και αν έχει η όχι άπειρες δυνατότητες, και ακόμα περισσότερο ποιές χρησιμοποίει.
Προσωπικά πάντος έχω βαρεθεί να βλέπω iphone και samsung galaxy που η μοναδική εφαρμογή που έχουν ειναι το fb, και η μόνη χρήση τους είναι να μπουν στο fb όταν είσαι για κάφε....

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 12:58, 21-08-13:

πλεον απο μια ηλικια και μετα δηλαδη αφου πηγαινεις πια Πανεπιστημιο πιστευω πως ειναι απλα αναγκη
εχει περασει πια η μοδα που λεγαμε ολοι θελω να εχω το καλυτερο κινητο κτλ κτλ..

Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 12:12, 25-08-13:

ξεκινησε σαν μοδα
ειχες κινητο και ησουν πολυ λεβελ απ.
τωρα που εχουν ολοι (εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) ειναι αναγκη
βασικα δεν εχει σημασια πια αν εχεις κινητο,αλλα ΤΙ κινητο εχεις.
truth is δεν ειναι και βασικη αναγκη, ζεις και χωρις αυτο
οκ αν εισαι εξω και προκυψει κατι και πρεπει επιγοντως να τηλεφωνησεις ναι τοτε ειναι πρακτικο
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χρειαζεσαι smartphone, ιντερνετ στο κινητο,applications,και ο,τι αλλα σκατα σου πλασαρουν
ουτε οτι πρεπει να τηλεφωνησεις την θεια σου την Φιλιω που μενει στο κατω διαμερισμα αν εχει ζαχαρη γιατι σου τελειωσε
οπως και να χει οσο παιρνανε τα χρονια,τοσο περισσοτερες αναγκες θα πιστευουμε πως εχουμε, οσο ανουσιες ή γελοιες και αν ειναι. ετσι κι αλλιως το κινητο δεν ειναι η μονη συσκευη που μας εχουν πεισει οτι ειναι πια απαραιτητη.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:24, 26-08-13:

Ανάγκη και απαραίτητο για κάθε επαγγελματία.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:03, 26-08-13:

Αναγκη αλλα στην αναγκη μας πιανουνε κοτσο και μεσω μοδας μας επηρρεαζουν. Αλλα δεν το βρισκω κακο να εξελισσεσαι. Εχουν βγει πολυ ενδιαφεροντα κι εξυπηρετικα και ομορφα πραγματα αρκει να εχει μετρο καποιος και να πηγαινει με τη μοδα στα μετρα του αλλιως χανει την αξια της η μοδα με τα περιττα και τις υπερβολες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-08-13 στις 23:10.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 02:15, 27-08-13:

καλά εδώ θεωρούμε ανάγκη το facebook στα κινητά θα κολλήσουμε;

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 11:26, 27-08-13:

Πλέον έχουν γίνει ανάγκη και πιο ακραία εθισμός.
Εγώ δηλαδή υπάρχουν στιγμές που συνειδητοποιώ πως δε μπορώ χωρίς κινητό.Νιώθω αποκομμένη.Όταν κλείνει από μπαταρία νιώθω ότι κάποιος θα με θέλει κάτι,θα γίνει κάτι και δε θα μπορούν να με ειδοποιήσουν και πολλά τέτοια.Με το κινητό είμαι και σίγουρη . Το χω για ξυπνητήρι.Έχω συνέχεια ώρα.
Παρεούλα κοιμάμαι με το τηλέφωνο.Το χειρότερο βέβαια είναι αυτό έχω ακούσει αλλά οι συνήθειες δε κόβονται.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 12:53, 27-08-13:

Φυσικά ανάγκη, δεν τίθεται καν ερώτημα ακόμα κι αν έγινε το 2005.
Ο τίτλος θα έπρεπε να λεγόταν:
"Smartphones: μοδα ή ανάγκη;"
Εδώ θα απαντούσα μόδα ξεκάθαρα, μόνο ένα μικρό ποσοστό το χρειάζεται πραγματικά στη δουλειά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους