Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δάγκωμα σκύλου

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 10:21, 09-04-14:

Χτες ,την ωρα που οδηγουσα(μηχανη) σε εναν πεζοδρομο για παρακαμψη(πηγαινα γυρω στα 5-10 km/h) πεταχτηκε ενας σκυλος και με δαγκωσε δεν εβγαλε αιμα ,αλλα ερεθιστικε η περιοχη για καποιες ωρες ,και γδαρθηκε το δερμα ,καποιες στιβαδες.Πηρα αντιβιωση και καθαρησα την περιοχη με οινοπνευμα&σαπουνι/νερο.
Τωρα ,σκεφτομουνα μηπως το σκυλι ειχε λυσσα ,οποτε θα επρεπε να κανω το αντιστοιχο εμβολιο?Ρωτησα τον φαρμακοποιο και ειπε οτι εχει να εμφανιστει κρουσμα απτο 70 ,αλλα ακουσα οτι ειχαν εντοπιστει κατι αλεπουδες με τον ιο στην βορεια Ελλαδα.Εσεις τι λετε?. Το σκυλι πρεπει να ηταν αδεσποτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 11:46, 09-04-14:

Εγώ έχω ακούσει ότι έχουν ξαναξεκινήσει τα κρούσματα λύσσας (απο σκυλια), οπότε θα σου πρότεινα να πας σε ένα κοντινό νοσοκομείο στα επείγοντα και να ρωτήσεις. Δεν χάνεις και τίποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,640 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 11:51, 09-04-14:

Γιατί δεν κάνεις το εμβόλιο; Χάνεις τίποτα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 12:22, 09-04-14:

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:24, 09-04-14:

Και μετά μου λέτε γιατί φοβάμαι τα σκυλάκια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:26, 09-04-14:

Έχει επανεμφανιστεί η λύσσα στην Ελλάδα, έκανε λάθος ο φαρμακοποιός σου, και μάλιστα όχι μόνο σε αλεπούδες αλλά και σε σκύλο και γάτα. Για περισσότερα δες εδώ: Κέντρο Ελέγχου & Πρόληψης Νοσημάτων

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 15:57, 09-04-14:

τεσπα πηγα στον γιατρο και οσο και να επεμενα δεν μου εδωσε εμβολιο για την λυσσα καθως το θεωρουσε υπερβολικο.Τα κλασσικα μονο αντιτετανικο ορο και αντιβιοτικα.Την ιδια αντιμετωπηση ειχα και απο τον φαρμακοποιο ,αλλα και απο το εσυ που πηρα τηλ να ρωτησω.
@Abba Για Αττικη που ειμαι εγω δεν εχει εμφανιστει κατι παντως

Παράθεση

Vegasmaster (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vegasmaster
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vegasmaster έγραψε στις 11:53, 10-04-14:

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εγώ είχα το ίδιο περιστατικό 6 χρόνια πριν, αλλά τα σκυλιά (5!!!!) μου έσκισαν παντελόνι, με έφαγαν ζωντανό, την ίδια διαδικασία ακολούθησα όπως εσύ... ζω ακόμα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:09, 10-04-14:

Κι αν (μία στο εκατομμύριο), το σκυλάκι πάσχει από λύσσα? Το ριψοκινδυνεύεις?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:51, 10-04-14:

Είχε δαγκώσει τον παππού μου σκυλί (εμβολιασμένο κιόλας) πριν κάτι χρόνια αλλά έχω την εντύπωση ότι για προληπτικούς λόγους του έδωσαν ορό..
Ντάξυ θεωρώ ότι με την υγεία μας δεν παίζουμε καλό είναι να προσέχουμε..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 21:38, 10-04-14:

Στην Αττική δεν έχει εμφανιστεί κανένα κρούσμα. Μόνο στην βόρεια Ελλάδα. Μην φοβάσαι.
Προληπτικά θα μπορούσες να κάνεις ορό και όχι εμβόλιο. Το εμβόλιο δεν δρα αμέσως... Μόνο ο ορός μπορεί να το κάνει αυτό (Βιολογία Γενικής)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Πουπουλίνα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους