Εισαγωγή στην Καλών τεχνών

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
@TheBattleOfEvermore θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :
Ο καθηγητής που σου είπε για την Καλών Τεχνών τι ειδικότητα έχει ?
Γιατί αισθάνεσαι πως δεν αξίζει έχεις πάρει άλλες κριτικές που δεν ήταν θετικές ?
Έχει δει δουλειά σου κάποιος ζωγράφος ?
Έχεις δουλέψει διάφορα υλικά από μολύβι , κάρβουνο , λάδια , εως μη σου πω μπογιά για τα παπούτσια ?

Τώρα θα σε ρωτήσω τα πιο σημαντικά όλων :
Α ) Ζωγραφίζεις από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου ?
Β ) Ζωγραφίζεις σε ότι βρεις μπροστά σου όπου κι αν βρίσκεσαι ?
Γ ) Οι χαρτοπετσέτες στην καφετέρια που πας , τα χάρτινα τραπεζομάντηλα στις ταβέρνες , τα βιβλία του σχολείου σου είναι γεμάτα με ζωγραφιές σου ?
Δ ) Όταν είσαι φορτισμένη , βρίσκεις στη ζωγραφική καταφύγιο και εκτονώνεσαι μέσω αυτής ?

Και τώρα θα σου πω τη γνώμη μου , η ζωγραφική είναι ταλέντο , χάρισμα , δώρο , όμως καλλιεργείται και διαμορφώνεται πρώτον από τις εμπειρίες της ζωής και δεύτερον από την συνεχή επαφή με το αντικείμενο.

Λοιπόν, θα απαντήσω με την σειρά:
1) Έχει τελειώσει Καλών Τεχνών ( μας το χε πει στην αρχή της χρονιάς)
2) Βασικά οι λόγοι είναι 2: α) Είναι πολύ πιο βολικό πίστεψέ με, γιατί έχω μία λιγότερη απόφαση να πάρω , με βγάζει από 'δυσάρεστα' δίλημματα και β) Μέχρι τώρα άκουγα καλά λόγια, από συμμαθητές και τέτοια, αλλά όχι από κάποιον που 'ξέρει'
3) Όχι που να τον βρω τον ζωγράφο :P
4) Έχω δουλέψει με μολύβι (τώρα τελευταία), λάδια και ακρυλικά (με τα οποία ασχολούμαι μόνο τ καλοκαίρι γτ μυρίζουν και δεν μπορώ να ζωγραφίζω στο δωμάτιό μου)
5) Ναι, πάντα ζωγράφιζα :)
6) Αν συμπεριλάβεις κτ ακαταλαβίστικα σχέδια με ανθρώπους με 6 μάτια που ζωγραφίζω έτσι για την πλάκα, ναι ζωγραφίζω συνέχεια!
7) Μην γελάσετε, αλλά όταν είμαι σε ένταση πρώτα έρχεται το ημερολόγιο και μετά η ζωγραφική :redface:
8 ) Δυστυχώς σε τέτοια ηλικία, δεν έχω και τόσες εμπειρίες... και όσο για την συνεχή επαφή, επειδή κυναγάω μεγάλους βαθμούς, δεν έχω χρόνο ν ζωγραφίζω πάνω από μισή ώρα την ημέρα -εκτός από Σαββατοκύριακα κλπ... Κυρίως όμως περνάω 'φασεις' άλλοτε ζωγραφίζω όλη μέρα και άλλοτε βαριέμαι που ζω...
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι πιο πολύ με το σχέδιο όπως σας είπα, και ζωγραφίζω πάρα πολύ αργά και γι αυτόν τον λόγο αναρωτιέμαι πως γίνεται να εκφράσω τα αισθήματα μου αφού ζωγραφίζω τόσο αργά -δεν γίνεται 2 βδομάδες να νιώθω χαρούμενη/λυπημένη κλπ
-
Συγγνώμη για τα ηλίθια ερωτήματα και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας γιατί εδώ και καιρό ήθελα κάποιον να τα ρωτήσω όλα αυτά! thanks guys! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Κανένα μα κανένα από τα ερωτήματά σου δεν είναι ηλίθιο πίστεψέ με , ίσα ίσα βρίσκω μια χαρά και τους προβληματισμούς σου και την ανασφάλεια που βλέπω να πλανάται στις φράσεις σου την οποία μπορώ να δικαιολογήσω ως το άγχος του νεαρού καλλιτέχνη . Δώσε όμως ένα θάρρος στον εαυτό σου γιατί καλλιτέχνης χωρίς ψωνάρα δεν γίνεται να προχωρήσει .
Και συνεχίζω στις απαντήσεις

1 ) + 3 ) Κι όμως να που βρήκες ζωγράφο , ο οποίος μάλιστα σε προτρέπει για την Καλών Τεχνών , βέβαια καλό θα ήταν να έχεις και άλλες γνώμες ,εύχομαι στη πορεία να βρεις και ειδικά από καλλιτέχνες που εκτιμάς .
2 ) « Δυσάρεστα διλλήματα » διαβάζω , κοίτα ο καθένας διαλέγει πως θέλει να ζήσει , σου έγραψα και πιο πάνω ο δρόμος είναι δύσκολος , και με πολλές ανηφοριές όμως η χαρά της δημιουργίας δεν ανταλλάσεται με καμιά « σιγουριά ».
Από κει και πέρα είναι νωρίς ακόμα και έχεις δρόμο μπροστά σου μέχρι να αποφασίσεις οπότε μη πιέζεις τον εαυτό σου και γι αυτό , αρκετή πίεση θα έχεις από τα μαθήματα , φροντιστήρια κλπ. Η άποψή μου είναι όταν δεν μπορείς να πας ούτε μπρος , ούτε πίσω , μείνε για λίγο στάσιμος και άσε το χρόνο και τη ζωή να σου δείξει άλλα μονοπάτια . Άλλωστε χρόνο έχεις , ακόμα είσαι μικρούλα.
6 ) Πάω κατευθείαν εκεί γιατί είναι και το πιο σημαντικό , η ζωγραφική δεν έχει κανόνες , όρια ,είναι έμπνευση .. αν μου έλεγες πως ζωγραφίζεις μόνο ότι βλέπεις τότε θα ανησυχούσα , μια χαρά σε βρίσκω , βάλε όση φαντασία , συναισθήματα , έμπνευση , διαθέτεις και ζωγράφισε ότι σου βγαίνει αυτό είναι η δημιουργία .
7 )Κάτι είπα πιο πάνω για την ανασφάλεια , λοιπόν μην επιτρέψεις σε κανέναν να γελάσει με τους τρόπους που εσύ επιλέγεις να εκφράζεις τα συναισθήματά σου . όποιος το κάνει δεν αξίζει της προσοχής σου γκε-γκε ? Θες να ζωγραφίσεις , να γράψεις , να χορέψεις , να τραγουδήσεις κάνε ότι σε εκφράζει και σε γεμίζει .
8) Κανείς ζωγράφος δεν ζωγραφίζει κάθε μέρα , κανένας ποιητής δεν συγγράφει καθημερινά , άλλωστε για να φτάσεις σε αυτό το στάδιο όπου η τέχνη να γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς σου θες δρόμο ακόμα. Και θα έλθει με την επαφή , όσο πιο πολύ συναντιέσαι με αυτό που αγαπάς τόσο πιο πολύ το αναζητάς ( ευτυχώς στην τέχνη δεν ισχύουν οι «κανόνες» που ισχύουν στις ερωτικές σχέσεις ).
Ενδεχομένως ζωγραφίζεις αργά πρώτον γιατί σου λείπουν μερικές γνώσεις και τεχνικές που θα έκαναν πιο εύκολη την ολοκλήρωση όσων φτιάχνεις οπότε καλό θα ήταν κάποια στιγμή να κάνεις κάποια μαθήματα είτε σε κάποια σχολή είτε ιδιαίτερα ακόμα και με τον καθηγητή που μας ανέφερες , και δεύτερον μπορεί η ίδια να βάζεις περιορισμούς στον τρόπο έκφρασής σου και να ζητάς το τέλειο από τον εαυτό σου . Βελτιώνονται και τα δύο πίστεψέ με .

Θα σε συμβούλευα όποτε έχεις χρόνο και βρίσκεσαι στον υπολογιστή σου , να αναζητήσεις έργα δουλειές καλλιτεχνών ,(γκούγκλαρε ) κι όποτε μπορείς να πας σε κάποιες εκθέσεις να το κάνεις . Θα σου στείλω με π.μ. μια σελίδα που θα βρεις πάρα πολλές δουλειές κυρίως νέων καλλιτεχνών , που αφορούν το σκίτσο , το κολλάζ, το κόμικ και άλλες μορφές εικαστικών τεχνών. Θα στην έδινα κι από δω αλλά μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση . Μπορείς να ανεβάσεις κι εσύ αργότερα εκεί δικά σου έργα , είναι εντελώς δωρεάν , απλά είναι ένας δυκτιακός τόπος συνάντησης και έκθεσης νέων καλλιτεχνών.
Για τα υπόλοιπα συνέχισε ακάθεκτη με το μολύβι όποτε έχεις χρόνο και έμπνευση , καλή επιτυχία στα μαθήματά σου , και για το τέλος θα σου πω ένα μυστικό ο έρωτας είναι η καλύτερη πηγή έμπνευσης .;)Ότι άλλο θέλεις ρώτησέ με είτε εδώ είτε με π.μ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως επειδή η θεία μου είναι απόφοιτος της ΑΣΚΤ και δίδασκε σε σχολείο για χρόνια, από το οποίο σχολείο μπήκαν αρκετοί μαθητές με υποτροφία στην ΑΣΚΤ από την Α Λυκείου (ναι, υπάρχει κι αυτή η δυνατότητα), δεν θέλει μέσο για να μπεις. Αλλά θέλει ΠΟΛΥ ταλέντο και ΠΟΛΥ υπομονή - ελάχιστοι μπαίνουν με την πρώτη και οι πιο πολλοί κάνουν και τρεις προσπάθειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν πραγματικά το αγαπάς, μακριά από σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έλα βρε Ρεμπ, τι αφορισμός είναι αυτός;
Ας μείνει μακριά κι από τους αντίστοιχους επαγγελματικούς συλλόγους και απ' όσες ευκαιρίες δίνει η ΑΣΚΤ για εκθέσεις σε δικούς της χώρους κλπ κλπ κλπ..
Ναι το ταλέντο μετρά πολύ (έχω άλλη θεία που δεν πήγε ποτέ σε σχολή και ζωγραφίζει το ίδιο καλά με εκείνη που πήγε, αλλά επαγγελματικά δεν έχουν καμία σχέση στο που έχει φτάσει η καθεμιά.. και μη μου πεις οι γνωριμίες, διότι οι συγκεκριμένες δύο θείες τυχαίνει να είναι αδερφές μεταξύ τους!) , αλλά δεν είναι και πανάκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εχεις καιρο ακομα οπως και να χει.Σχεδιο μπορεις να ξεκινησεις αμα σκεφτεσαι για καλλιτεχνικες σχολες γενικοτερα ή σου αρεσει και σε διασκεδαζει το αθλημα.
Μην τρελαινεσαι απο τωρα για Καλων Τεχνων..(Ξερω ατομα που ακομα προσπαθουν να μπουν,ενω ειναι σε αλλη σχολη.. χροονια).
Υπαρχουν πολλα τμηματα που θα γεμισουν την αναγκη της δημιουργιας που εχεις..
Θα σου ελεγα να σκεφτεσαι καλων τεχνων μονο εαν εισαι σιγουρη οτι θελεις πραγματικα να ζωγραφιζεις (και οχι γενικοτερα να δημιουργεις)

το καλλιτεχνικο εργαστηρι ομως ναι,ξεκινα το..Θα σου αρεσει.Απλα μην το συνδεσεις οτι επειδη θα κανεις πχ 2 χροναι σχεδιο εκει θα εχεις διαβατηριο για την ασκτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αν πραγματικά το αγαπάς, μακριά από σχολές.
Αυτοδίδαχτος?!!!!!.....δηλαδή σα να λέμε δεν έχω ανάγκη κανέναν...?μπορώ και μόνος μου....!!!εγώ και ο εαυτός μου??
λίγο εγωκεντρικό μου κάνει....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μελιώ, ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις. Εγώ κατά γενική ομολογία ,ζωγραφίζω καλά,όμως θέλω δρόμο γιά να φτάσω στο επίπεδο που θέλω. Μπορείς να στείλεις κάποια ηλεκτρονική διεύθυνση
να δώ καμμιά ενδιαφέρουσα δουλειά?
χίλια ευχαριστώ
Αλίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δυστυχώς, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω το είχα ψάξει πολύ και ειδικά για την σχολή Καλών Τεχνών Αθήνας παίζει ρόλο και να έχεις κάποιον γνωστό. Δηλαδή, οι εξετάσεις δεν είναι τόσο αδιάβλητες όσο οι Πανελλήνιες. Αν έχεις μέσο είναι πιο εύκολο να μπεις. Τουλάχιστον, αυτό έμαθα εγώ τότε.

Γιατι ειναι αδιαβλητος ο θεσμος των Πανελληνιων...? Αλλα λεμε τωρα...

Παντως επειδη εχει τελειωσει την Καλων Τεχνων ενας πολυ δικος μου ανθρωπος, η αληθεια ειναι πως οντως παιζει ρολο το να εχεις καποιον γνωστο, οπως και στη Δραματικη Σχολη του Εθνικου Θεατρου, αλλα εαν πραγματικα εισαι μεγαλο ταλεντο, δεν υπαρχει περιπτωση να μην εισαχθεις...
Ο φιλος μου, προετοιμαστηκε τοτε μονο 2-3 μηνες πριν τις εξετασεις, αλλα ειναι αυτο που λεμε οτι "το ειχε απο την κουνια του"
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λένα_Κ

Νεοφερμένος

Η Λένα_Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια!Πολύ ενδιαφέρον το φόρουμ αυτο!Χρειάζομαι και εγώ βοηθεια...Περυσι την πρωτη φορά που έδωσα πανελληνιες πέρασα γαλλική φιλολογία και φέτος ξαναέδωσα αλλά και παλι δεν πέρασα εκεί που ήθελα γιατί δεν πρόσπαθησα όσο ηλίθιο κι αν είναι.Αυτη τη φορά πέρασα στο Τμήμα Θεωρητικών σπουδών της Ανωτατης Σχολής Καλών Τεχνών..κάτι σαν Ιστορια της Τέχνης ουσιαστικα αν έχω καταλαβει καλά.Προτιμησα να την δηλώσω στο μηχανογραφικο πριν απο κοινωνιολογίες και τέτοια γιατι θα αποκομίσω γενικές γνώσεις για πολλά ενδιαφέροντα πραγματα όπως λογοτεχνια, θεατρο, ιστορια, φωτογραφια, κινηματογραφο, αρχιτεκτονικη κτλ..αλλά σκέφτομαι την επαγγελματική αποκατάσταση..Ξερω τα θετικα και αρνητικά της γαλλικης φιλολογίας..δεν ήθελα ποτε να γίνω καθηγητρια..σιγουρα θα την τελειωσω πιο αργα αποτι αν παω στην ΑΣΚΤ .Απο την στιγμη ομως που δεν θα σπουδασω αυτο που παντα ηθελα..και ουσιαστικα δεν θα σπουδασω και τιποτα απο αυτα τα 2 οπου περασα αφου θα δουλευω πολυ και μονο στις εξεταστικες θα πηγαινω, θέλω να ξέρω που θα μπορω να βρω δουλεια.Απο την γαλλική ε΄χω μια καλη εικονα που δεν μαρεσει ιδιαιτερα, μαθηματα, φροντιστηρια...και αν και όποτε διορισμος.Ποιο όμως είναι το πραγματικό αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας για τους αποφοιτους του τμηματος θεωρητικων σπουδων της ΑΣΚΤ?Μουσεια και ότι έχει σχέση με τον πολιτισμο?Μου είπαν ότι ουσιαστικα προκειται ως επι το πλειστον για κρατικες θέσεις οπου πρεπει να εχεις μεσο.Οποιοσδηποτε σχετιζεται με αυτα ή έχει μια ιδεα για το τι γινεται ή απλά μια γνώμη θα εκτιμουσα πολυ αν την κατεθεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Εισαι γραμμενη ταυτοχρονα και στις 2 σχολες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λένα_Κ

Νεοφερμένος

Η Λένα_Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όχι..δεν γίνεται.Έιμαι από περσι γραμμένη στη γαλλική και αν αποφασίσω να πάω στην ΑΣΚΤ πρέπει να διαγραφώ απο την γαλλική και να γραφτώ εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Ε, τοτε κοιτα τι σ'αρεσει περισσοτερο και προχωρα. Η ευρεση δουλειας ειναι περισσοτερο θεμα ορεξης..

Γενικως δεν ξερω και πολλα για την αποκασταση των δυο σχολων. Εγω στην σχολη καλων τεχνων θελω να μπω αλλα και κει δεν ξερω τι με περιμενει ακριβως.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Επιστηµονικός στόχος και κοινωνική προοπτική
Το Τµήµα Θεωρητικών Σπουδών Τέχνης έχει ως βασικό στόχο την κάλυψη ενός σηµαντικού κενού που χαρακτηρίζει την ακαδηµαϊκή αλλά και πολιτισµική ζωή του τόπου. Αν και κράτος-µέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Ελλάδα δεν έχει προσπαθήσει αρκετά για να καταστήσει κοινωνό του ευρωπαϊκού πολιτισµού τόσο τη Δευτεροβάθµια Εκπαίδευση όσο και την Ανώτατη Παιδεία. Οι επιπτώσεις αυτής της παιδευτικής αδράνειας είναι δυστυχώς ορατές σε όλες τις εκφάνσεις της καθηµερινής ζωής του έλληνα πολίτη. Αξιοποιώντας την προνοµιακή γειτνίασή του µε το Τµήµα Εικαστικών Τεχνών της ΑΣΚΤ, το Τµήµα Θεωρητικών Σπουδών Τέχνης έχει ως βασικό σκοπό και κυρίαρχης σηµασίας προοπτική να συµβάλλει αποτελεσµατικά στην αναβάθµιση της καλλιτεχνικής και αισθητικής παιδείας του έλληνα πολίτη.
Οι απόφοιτοι του Τµήµατος αλλά και οι φοιτητές του Μεταπτυχιακού κύκλου -ο οποίος πρόκειται σύντοµα να οργανωθεί- θα µπορούν να προσφέρουν τις γνώσεις και την επιστηµονική τους πείρα σε Πανεπιστήµια, Επιστηµονικά Ινστιτούτα, Μουσεία, Δηµοτικές Πινακοθήκες και κυρίως -αυτή είναι η σηµαντικότερη προσδοκία µας- στη Δευτεροβάθµια Εκπαίδευση."

https://www.aht.asfa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ε, τοτε κοιτα τι σ'αρεσει περισσοτερο και προχωρα. Η ευρεση δουλειας ειναι περισσοτερο θεμα ορεξης..

Γενικως δεν ξερω και πολλα για την αποκασταση των δυο σχολων. Εγω στην σχολη καλων τεχνων θελω να μπω αλλα και κει δεν ξερω τι με περιμενει ακριβως.. :hmm:



κακως.
αυτο θα πρεπε να χεις προσεξει κυριως. 23 χρονων εισαι δεν εισαι παιδακι. εκτος και αν ο πατερας σου ειναι ο Λατσης.
φιλικα παντα.:)



νεραιδα +1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
κακως.
αυτο θα πρεπε να χεις προσεξει κυριως. 23 χρονων εισαι δεν εισαι παιδακι. εκτος και αν ο πατερας σου ειναι ο Λατσης.
φιλικα παντα.:)
Δεν τον πήραν και τα χρόνια.
Μια χαρά μπορεί, αν δε θέλει να επιβαρύνει τους γονείς του περισσότερο, να συνδυάσει σχολή με δουλειά.
Go for it rascal!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
κακως.
αυτο θα πρεπε να χεις προσεξει κυριως. 23 χρονων εισαι δεν εισαι παιδακι. εκτος και αν ο πατερας σου ειναι ο Λατσης.
φιλικα παντα.:)



νεραιδα +1.
Παντα φιλικα.. :whistle:

Τι λες ρε λοβ; Θα σου απολογηθω κιολας; Εγω ξερω, ποσο χρονων ειμαι, τι κανω, τι εχω περασει και τι βλεψεις εχω για το μελλον μου. :mad:

Θα παρεις και θεση τωρα για κατι που δεν ξερεις; :worry:
Δεν τον πήραν και τα χρόνια.
Μια χαρά μπορεί, αν δε θέλει να επιβαρύνει τους γονείς του περισσότερο, να συνδυάσει σχολή με δουλειά.
Go for it rascal!
Αυτο θα κανω μαλλον.. Αλλα καταρχην δεν ξερω καν αν θα με δεχτουν ή οχι..

Αυτο, μαλιστα!! Ηταν φιλικη συμβουλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λένα_Κ

Νεοφερμένος

Η Λένα_Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ rascal για την γμωμη σ..έχεις δίκιο είναι και θέμα όρεξης μετάη αυερεση εργασιας..εσυ θες να περάσεις στο τμήμα εικαστικών που δίνεις ειδικά μαθήματα?κι εγώ θα προσπαθήσω να τη συνδυασω με τη δουλειά.σου εύχομαι κάθε επιτυχία γενικά!
Σ ευχαριστώ και σένα Νeraida για την κινητοποιηση..το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό στην σελίδα της σχολής απ΄λ δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μάλιστα !
Δεν το ήξερα πως υπάρχει ηλικιακό πλαφόν στα όνειρα , στους πόθους
ιδιαίτερα τους ευσεβείς που κλείνουν μέσα τους ένα πιθανό ταλέντο που έχει ανάγκη
έκφρασης ..
Το έμαθα κι αυτό ...

Λεπόν όπως έχω αναφέρει σε παλιό μου ποστ σε αυτό το θέμα ποτέ δεν θεώρησα
τις σπουδές ως κάτι που πρέπει απαραίτητα να συνδέεται με την επαγγελματική
αποκατάσταση , κατ' εμέ όποιος θέλει σε όποια ηλικία το νιώσει πρέπει να μπορεί
να σπουδάσει ότι του κάνει κέφι .
Η μόρφωση άλλωστε είναι μια διαδικασία που δεν τελειώνει ποτε ...
Όμως από την άλλη ξέρω πως ζούμε στην Ελλάδα και γενικότερα σε μια κατάσταση
που ένα νέο παιδί είναι λογικό να αγχώνεται για την μελλοντική του επαγγελματική αποκατάσταση γι αυτό
και η απάντηση στο ερώτημα όσον αφορά τις προοπτικές για
την Καλών Τεχνών με βάση τις δικές μου ταπεινές γνώσεις γύρω από το χώρο
είναι μερικές σελίδες πριν ...

Ο χώρος είναι δύσκολος και γεμάτος κλίκες το ταλέντο μόνο και οι σπουδές δεν αρκούν. Αν δεν έχεις τα κονέ ή πλάτες πίσω σου που θα σε καλύπτουν οικονομικά ετοιμάσου για πείνες . Επίσης συχνά έχουν και μια ελαφριά «βρωμιά» αν με νοάς , χαριτολογώντας βέβαια φίλος μου σκιτσογράφος λέει : μη το λέτε αυτό , εγώ βλέπω πάντα τον χώρο σφουγγαρισμένο … αλλά όπως και να έχει ψιλοισχύει σε κάποιες περιπτώσεις αρκεί να ξέρεις να αποφεύγεις τις παγίδες.
Υπάρχουν και άλλοι χώροι που μπορείς να ασχοληθείς σε σχέση με το σχέδιο και τη ζωγραφική και είναι λίγο πιο εύκολα να αποκατασταθείς επαγγελματικά όπως η γραφιστική , κόμιξ κλπ. Όμως και σε αυτούς τους χώρους ειδικά στα κόμιξ αν και είναι από τους πιο ενδειαφέροντες χώρους έχει πείνα , πολύ πείνα μιλώ εκ πείρας !!
Αυτά όσον αφορά τη σταδιοδρομία ως ζωγράφος , σκιτσογράφος κλπ

Στο θεωρητικό τομέα τώρα καλη μου Λενα ισχύουν ότι ισχύει σε τόσο "θεωρητικά" τμήματα στην Ελλάδα τα οποία ουσιαστικά είναι ακόμα σε δημιουργία τα πράγματα είναι λίγο φλου και τελικά καταλήγει κανείς να σηκώνει τηλέφωνα σε κάποιο ατελιε ...

Όμως όπως και να έχει επειδή τα όνειρα είναι όνειρα από τη μια αλλά και ο επαγγελματικός στίβος που
αγχώνει από την άλλη ας βάλει ο καθένας στη προσωπική του ζυγαριά αντοχών τι αξίζει να θυσιάσει και τι όχι .

Εδώ υπάρχει μια ιστορική αναδρομή της σχολής για όσους είναι απαισιόδοξοι ώστε να δουν
πόσα ταλέντα εν Ελλάδι βούτηξαν στη ψυχή τους πάνω από ένα καβαλέτο
Στο καλλιτεχνικό θέμα τώρα που αφορά όσους ο καημός , τους καίει τα χέρια και την ψυχή ανεξαρτήτως ηλικίας
ή δουλειας που ασχολούνται μέχρι τώρα έχω να παραθέσω τα εξής
Η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των μεγάλων ζωγράφων μαθήτευσαν από πολύ νεαρή ηλικία δίπλα σε ζωγράφους ή σε σχολές ομως υπάρχει πάντα και η άλλη όχθη ...

Michael Kkasialos

Μιχαήλ Κάσιαλος, ο Ζωγράφος που τίμησε την 'Ασσια στην Κύπρο ολόκληρη και σε όλη την Ευρώπη. Ο Μ. Κάσιαλος γεννήθηκε στην 'Ασσια στα 1885. Νέος φτωχής οικογένειας, κατάφερε να φοιτήσει στο δημοτικό σχολείο. Τελειώνοντας το αρχίζει την πάλη για επιβίωση. Μαθαίνει το επάγγελμα του παπουτσή και στην συνέχεια το εξασκεί. Ωστόσο η καλλιτεχνική του φλέβα δεν τον αφήνει ήσυχο. Φτιάχνει διάφορα γλυπτά εντυπωσιασμένος από τα αρχαία του μουσείου και τόσο πολύ τα καταφέρνει που μοιάσουν πολύ με αρχαία. Έτσι ορισμένες φορές καταφέρνει να τα πουλήσει σε τουρίστες που γύρευαν αρχαία. Κάποια μέρα όμως το μαθαίνει αυτό ο διευθυντής του αρχαιολογικού μουσείου και τον καλεί, για να του κάνει παρατήρηση. Τότε όμως ο Μ. Κκάσιαλος τον ρώτησε. "Τι θα γινόταν αν οι τουρίστες αντί αυτών των ψεύτικων, έβρισκαν αληθινά " .Ακούγοντας την ερώτηση αυτή ο Διευθυντής του μουσείου μετάτρεψε την παρατήρηση του σε συγχαρητήρια.
Τα χρόνια περνούν και σε σχετικά μεγάλη ηλικία αρχίζει να ζωγραφίζει.



Ζακ Κραέ

έγινε ζωγράφος γύρω στα 40 του χρόνια ...

Γιοχάνες Βερμέερ

Ο Γιοχάνες Βερμέερ θεωρείται ίσως ο σπουδαιότερος Ολλανδός ζωγράφος μετά τον Ρεμπραντ. Οι πληροφορίες που έχουμε για τη ζωή του είναι ελάχιστες, ενώ δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για την εκπαίδευσή του.
Μερικά στοιχεία του βιογραφικού του που είναι γνωστά είναι τα εξής: Γεννήθηκε το 1632. Έζησε και έδρασε στο Ντελφτ της Δυτικής Ολλανδίας. Το 1653, σε ηλικία 21 ετών, πήρε δύο σημαντικές αποφάσεις για τη ζωή του. 1ο:Να παντρευτεί την Καταρίνα Μπόλνες (παρά τις αντιθέσεις της οικογένειάς της), με την οποία απέκτησε 11 παιδιά. Και 2ο: να γίνει ζωγράφος.

( Δεν τον λες και νήπιο ...)


O Κωνσταντίνος Μαλέας (Κωνσταντινούπολη, 1879 - Αθήνα, 1928 ήταν ένας από τους πλέον σημαντικούς μεταϊμπρεσιονιστές έλληνες ζωγράφους των αρχών του 20ού αι. Μαζί με τον Κωνσταντίνο Παρθένη, θεωρείται ως ο «πατέρας της μοντέρνας τέχνης στην Ελλάδα».

Ο Μαλέας γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κωνσταντινούπολη, μακριά από τα αθηναϊκά εικαστικά πράγματα της εποχής του. Έτσι, ο νεαρός ζωγράφος δεν γνώρισε την ακαδημαϊκή αντίληψη που είχε επιβάλει τότε στην Αθήνα η Σχολή του Μονάχου. Σπούδασε στην Μεγάλη του Γένους Σχολή και έφυγε απευθείας για το Παρίσι σε ηλικία 23 χρόνων, το 1901, για να σπουδάσει αρχικά αρχιτεκτονική. Στο Παρίσι, ο Μαλέας έμεινε μέχρι το 1908 και σπούδασε ζωγραφική κοντά στον Ανρί Μαρτέν (Henri Martin).



Και τα παραδείγματα δεν τελιώνουν κι αν πάμε και σε άλλους τομείς που η ηλικία αποτελεί προυπόθεση όπως ο χορός
ας δούμε τον Φώτη Μεταξόπουλο που ξεκίνησε χορο στα 19 του , ναι ναι κι όμως στα 19 του ηλικία πλέον απαγορευτική για να ξεκινήσει κανείς αν λάβουμε ως δεδομένο πως τον χορό συνήθως παγκοσμίως ξεκινάει κανείς από την νηπιακή
άντε το πολύ τη παιδική του ηλικία


Δεν θέλω να θεωρηθεί πως χρυσώνω κανένα χάπι όμως δεν μπορώ να δεχτώ πως μπορεί
κανείς να πάψει να ονειρεύεται , να ποθεί , να έχει ανάγκη έκφρασης και δημιουργίας
οπότε ας λάβει κανείς υπόψιν του όλα τα δεδομένα και ας τραβήξει τον δρόμο που αισθάνεται
πως τον αντιπροσωπεύει καλύτερα ... είτε είναι 17 είτε 27 , είτε όποια ηλικία αναγράφει
τελικά το διαβατήριο της ψυχής του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Μάλιστα !
Δεν το ήξερα πως υπάρχει ηλικιακό πλαφόν στα όνειρα , στους πόθους
ιδιαίτερα τους ευσεβείς που κλείνουν μέσα τους ένα πιθανό ταλέντο που έχει ανάγκη
έκφρασης ..
Το έμαθα κι αυτό ...

Κι ομως, οι πιο πολλοι το θεωρουμε σαν δεδομενο. Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να μην υφισταται καν θεμα ηλικιας γιατι το ονειρο μπορει να σκοτωθηκε την εποχη εκεινη που επρεπε να γεννηθει και να καλλιεργηθει..

Αλλα, τι λεω; Τα ονειρα ποτε δεν παιθενουν.. Μπορει να μενουν ανεκπληρωτα, αλλα ειναι παντα εκει.

Μεσα σου και σε καινε..

Υγ Μελιω σου ειπα οτι σε ποθω, οτι σε λατρευω, οτι εισαι Θεα, οτι εισαι ειδωλο, οτι,οτι.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top