Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έλληνες του εξωτερικού

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 18:12, 18-09-08:

Τί άποψη έχετε για το πόσο Έλληνες θεωρούνται οι Έλληνες του εξωτερικού; Σαν ένας απ' αυτούς, πολλοί με κατηγορούν οτι δεν είμαι αρκετά Έλληνας διότι δεν το διαφημίζω πχ. ελληνική σημαία στο αυτοκίνητο. Πολύ με ενδιαφέρει η γνώμη σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:15, 18-09-08:

Να αλλάξεις παρέες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:16, 18-09-08:

Προσωπικά αυτές τις επιδείξεις εθνικότητας όπως πχ η σημαία στο αυτοκίνητο, τις θεωρώ απίστευτα κιτς.

ΥΓ: Η υπογραφή σου είναι εκτός ορίων στο ύψος κατά ~40 pixels (μόλις γλίτωσα ένα pm )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 18:20, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos7
Τί άποψη έχετε για το πόσο Έλληνες θεωρούνται οι Έλληνες του εξωτερικού; Σαν ένας απ' αυτούς, πολλοί με κατηγορούν οτι δεν είμαι αρκετά Έλληνας διότι δεν το διαφημίζω πχ. ελληνική σημαία στο αυτοκίνητο. Πολύ με ενδιαφέρει η γνώμη σας.
Η σημαία στο αυτοκίνητο σε κάνει περισσότερο Έλληνα; Άλλο και τούτο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:25, 18-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Προσωπικά αυτές τις επιδείξεις εθνικότητας όπως πχ η σημαία στο αυτοκίνητο, τις θεωρώ απίστευτα κιτς.
Kιτς; Χμ...

Κιτς είναι αυτό:

Και όχι μόνο κιτς, αλλά και ασκόπως εθνικιστικό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:31, 18-09-08:

Σαν Ελληνίδα που ζει στο εξωτερικό, σε διαβεβαιώ ότι αν νιώθεις κάπως (Έλληνας, Κρητικός, Πορτογάλος, αριστερόχειρας, λέων-με-ωροσκόπο-παρθένο), απλά το νιώθεις. Και το ζεις.
Ένιωσα πιο δεμένη με την πατρίδα μου εδώ, για πολλούς λόγους. Αλλά το ζω στο σπίτι μου, όπου μαγειρεύουμε λαδερά και βλέπουμε το Μια τρελή τρελή οικογένεια. Η σημαία βγήκε μόνο στο Euro, κι αυτό γιατί μου τη χάρισε το αφεντικό μου.

Απεχθάνομαι το "γκρηκ στάιλ" που ευδοκιμεί στην Αγγλία (αναφέρομαι στο κλισέ, no offence), απεχθάνομαι το "παίζω μπουζούκια στο αμάξι στη διαπασών", αλλά αν πάω στην ταβέρνα θα τραγουδήσουμε όλοι μαζί (οκ, οι ξένοι απλά λαλαλα) κι αν πάμε σε ελληνικό πάρτι (Mykonos κλάμπινγκ ή συμμάζωξη Ποντίων) θα τα σπάσω.

Και μετά πίσω στα λουκάνικα και τα γιολελέι. Γιατί εδώ ζω.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:41, 18-09-08:

μπήκα να γράψω αλλά με κάλυψε το Γίδι απόλυτα...

Τα ίδια ακριβώς λέει κ η αδελφή μου που έχει παντρευτεί μη Έλληνα και ζει στο εξωτερικό μόνιμα.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:42, 18-09-08:

Eγώ έχω ελληνική σημαία στο μπαλκόνι και γαρύφαλλο στο πέτο.

Μην πω για τα τσαρούχια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 18:44, 18-09-08:

Γίδι, συμφωνώ απόλυτα με το οτι είσαι αυτό που νιώθεις αλλα δυστυχώς πολλοί δεν το βλέπουν έτσι.

Έχω κουραστεί να διαφωνώ συνεχώς με Έλληνες εδώ της πόλης που μένω. Σχεδόν ολοί πιστεύουν οτι αν δεν διαφημίζεις αυτό που είσαι, έστω και με κιτς τρόπους, δεν είσαι περήφανος που είσαι Έλληνας. Έιναι άκρως εκνευριστικό το να αμφισβητούν τον πατριωτισμό σου κάποιοι που δεν μιλάνε καλά ελληνικά!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:48, 18-09-08:

Στράτο, είτε να μάθεις να το αγνοείς, είτε να βρεις άλλες παρέες... αν σε ενοχλεί δηλαδή. Προσωπικά με ενοχλούν κάτι τέτοια, τι θα γίνει δηλαδή; Θα κυκλοφορούμε όλοι με τη σημαία τατουάζ στο μέτωπο και τον εθνικό ύμνο για ringtone; Να τα κάνουν και οι πορτογάλοι και οι άγγλοι και οι ταϊλανδοί. Και τι θα καταλάβουμε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Stratos7 έγραψε στις 18:50, 18-09-08:

Προσωπικά, πιστεύω οτι την Ελλάδα πρέπει να την αγαπάς όπως μια γυναίκα. Όχι μόνο όταν είναι στολισμένη και όμορφη αλλα και όταν είναι στα κάτω της και χρειάζεται φροντίδα. Δέν είναι για να δείχνεις στους φίλους σου "κοίτα ωραία γκόμενα που έχω" αλλα για να την αγαπάς απ΄τα βάθη της καρδιάς σου, έστω κιαν αυτο σημαίνει καμιά φορά να ασκείς κριτική.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Stratos7 έγραψε στις 18:51, 18-09-08:

Ξέρεις, αν τολμήσεις και ασκήσεις κριτική για την Ελλάδα, σε βγάζουν λίγο πολύ προδότη.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:54, 18-09-08:

Αν την αγαπάς απλά την αγαπάς. Και δε σου καίγεται καρφί τι λένε οι άλλοι. Ούτε νιώθεις την ανάγκη να το φωνάξεις, ούτε το κρύβεις.

Κάτι τέτοιοι "πατριώτες" είναι γραφικοί.-

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:42, 18-09-08:

Αν και δεν έχω μείνει στο εξωτερικό ικανό διάστημα να θεωρηθώ ''Ελληνίδα του εξωτερικού'', σιχαίνομαι τις επιδείξεις εθνικότητας και την γκετοποίηση. Δηλ. όσο έμεινα έξω τρελαινόμουν με τους Έλληνες που έκαναν συνέχεια παρέα με Έλληνες, οι Greek nights με αναγούλιαζαν, οι επιδείξεις ''εθνικής ταυτότητας'' με εκνεύριζαν.

Δεν ισχύει μόνο για τους Έλληνες αυτό όμως, κι άλλοι είχαν τάσεις επίδειξης και με τσάντιζαν επίσης. Το χειρότερο όμως είναι η γκετοποίηση. Δηλ. κι ο φίλος μου εκεί που έκανε παρέα κατά 70% με Ιταλούς (Ιταλός κι αυτός) με εκνεύριζε, το ''φωνακλάδικο'' ιταλικό μπούγιο που έκαναν με έκανε να αισθάνομαι ελαφρά αμηχανία.

Μου άρεσε πολύ όταν ήμουν με τις στάνταρ παρέες μου, καθένας από διαφορετική χώρα, κι η εθνική ταυτότητα έβγαινε σε συγκεκριμένα πράγματα, ουσιαστικά κι όχι ''φωναχτά''. Άλλωστε για μένα, η λεπτομέρεια είναι που τονίζει την διαφορετικότητα, κι όχι μαζικές εκφάνσεις (τότε μπαίνουμε στα χωράφια του Ελληναρά ας πούμε).

Βέβαια, θα θελήσεις να κάνεις κάποια πράγματα για να αισθανθείς κοντά στην κουλτούρα σου. Για μένα ήταν να δω την Ελληνίδα φίλη μου τετ α τετ για να μιλήσουμε ελληνικά χωρίς καμιά παρεμβολή ή να μεγειρεύω ελληνικά φαγητά και να κερνάω ούζα τους αλλοδαπούς φίλους. Να πάω σε Greek night δεν κανόνιζα με την καμία, σημαίες και λοιπά τα βλέπω κάπως κι εδώ όταν είμαι.

Παράθεση

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WalkerYannis
Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O WalkerYannis έγραψε στις 16:22, 20-09-08:

Είμαστε αυτό που είμαστε! Δεν είναι ανάγκη να το διατυμπανίζουμε. Εξάλλου το αν είμαστε πραματικά θα φανεί στα δύσκολα. Όχι, εκ του ασφαλούς. Είναι γεγονός ότι όταν κριτικάρεις κάτι ελληνικό σε λένε ανθέλληνα. Ωστόσο ένας έξυπνος το κριτικάρει ανάμεσα στους Έλληνες και το κρύβει από τους ξένους. Συχνά, επίσης ο Έλληνας φτάνει στο άλλο άκρο. Αποκαλεί φασίστα ή ψώνιο κάποιον που θα κυκλοφορίσει με πουλόβερ της εθνικής Ελλάδος ή με οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα και ας κυκλοφορεί και ο άλλος με κάτι που προβάλλει τα δικά του πιστεύω (ομάδα, θρησκεία, ιδεολογία).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους