Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:59, 28-09-08:

Σύντομα κοντά σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 09:19, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Μπορώ να απαντήσω;

Βασικά το σχόλιό μου εστιάζει σε ένα και μοναδικό σημείο- το φιλί στο στόμα από γονέα στο παιδί. Γιατί να γίνεται αυτό; Δεν μου ακούγεται φυσιολογικό και ακόμα περισσότερο, δεν θα μου φαινόταν φυσιολογικό...
Το φιλί στο στόμα είναι ένδειξη τρυφερότητας, αλλά μεταξύ συντρόφων- είναι στα πλαίσια της σχέσης ενός ζευγαριού. Ο γονέας έχει χίλιους τρόπους να εκφράσει στο παιδί την τρυφερότητά του, γιατί πρέπει να το μπερδέψει; Αν του χαιδέψει το κεφαλάκι ή του δώσει ένα φιλί στο μάγουλο, τι πειράζει;
Έχω παραδείγματα γονέων στο μυαλό μου που έχουν υποκαταστήσει το σύντροφό τους με το παιδί τους- μαμάδες που οι άνδρες τους λείπουν για δουλειές και κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι με τους γιούς τους για να νιώθουν εκείνες καλά κτλ.
Στην ίδια κατηγορία νομίζω ότι μπαίνει και το φιλί στο στόμα... Δεν ξέρω αν φταίει το ότι με μεγάλωσαν αλλιώς, απλά μου φαίνεται εντελώς περίεργο να φιλάει ο γονιός στο στόμα το παιδί του.

Συγγνώμη για την παρέμβαση...
Σημείωση Συντονισμού.

Με αφορμή αυτό το ποστ, έχει δημιουργηθεί θέμα σχετικά με το φιλί στο στόμα πέραν του ζευγαριού εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:52, 03-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να είσαι ομοφυλόφιλος?
Ααααχ, τι τραβάμε κι εμείς οι χορεύτριες...

Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια σχέση όταν δεν είσαι 25 και τεκνό αλλά 45 και ζαρωμένος/η?
Υπονοείς κάτι για τη μάπα μου καλή μου Κουέ; Ε;

Θα είμαι δυστυχής μέχρι να σιγουρευτώ ότι είναι ευτυχισμένο και δυστυχώς ξέρω ότι η ευτυχία θα έρθει σε αυτό πολύ πιο δύσκολα απ ότι στον μέσο όρο
Βρήκε ποτέ ο μέσος όρος την ευτυχία εύκολα ή δύσκολα κι εγώ δεν πήρα πρέφα;

Εμαθα επιπλέον ότι η ζωή είναι γεμάτη πραγματικά μόνο όταν κάνεις οικογένεια και δικά σου παιδιά
Ξέρω θα σας φανεί κλισέ αυτό τώρα
Οταν όμως θα κάνετε τα δικά σας παιδιά θα με καταλάβετε
Πραγματικά ακούγεται κλισέ. Εγώ θεώρησα το να κάνω παιδί ως ένα περαιτέρω στάδιο της φυσιολογικής μου εξέλιξης ως άνθρωπος. Απαραίτητο, αφού είχα φτάσει στο τέλος του προηγούμενου σταδίου. Αν δεν το είχα κάνει, κάτι θα έλειπε σήμερα από μέσα μου. Όσο και να το σκέφτομαι, πέραν από κλισέ και προκαταλήψεις, αυτό είναι και το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στην έως τώρα ζωή μου. Μακράν!
Να την ακούτε λοιπόν τη μαμά Κουέ ρε κοπρόσκυλα! Κανείς δεν μπορεί να περιγράψει τα συναισθήματα με λόγια κι αν κάποιος δεν το ζήσει, η όποια περιγραφή ωχριά.

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Ομως πολλοί γκέυ θα πούν, σε οποιονδήποτε εκφράσει το παραμικρο επίχείρημα γιατί αυτός ή τα παιδιά του δεν θα ήθελε να είναι γκέυ ότι:

1) Είναι ομοφοβικός
2) Είναι κλισε
3) Είναι πουριτανος, ρατσιστής κλπ
4) Είναι σφικτόκ..ος, κρύος, χωρίς φαντασία και τέλος
5) Φοβάται πολύ μήπως ανακαλύψει ότι είναι κι αυτός γκέυ

Θα πουν...Α, να χαθείς κρύε!

σορρυ, αλλά και το πρωκτικό σεξ ανωμαλία είναι
γιαυτό και λέγεται παρα φύση
αλλά δεν είδα κανέναν να τον απασχολεί αυτό
Για ομοφυλοφιλία μιλάμε Κουέ μου, λες να μη μας έχει περάσει από το μυαλό; Όμως αυτό είναι θέμα για το άλλο το φόρουμ, το πώς το λέν...Σεξ και Βία αν δεν απατώμαι και θα βγουν οφτόπικ...

Η πλειοψηφία πιστεύει ότι η ομοφυλοφιλία ΜΟΝΟ γεννιέται και δεν γίνεται .... σωστά? Σωστά...
Αυτό το λέει η επιστήμη... σωστά? Σωστά....
ΛΑΘΟΣ! Με κάλυψε ο συνάδελφος Monachus monachus...

Dr Chaoulas speaking...

Εγώ σαν μάνα, τι πρέπει να κάνω?
Να γίνεις Μάνα Ρέηβερ!

Μαμάαααααααααααααααααα
Σήμερα στο σχολείο ένα παιδί μου είπε ότι οι άντρες που φιλιούνται με άλλους άντρες είναι ωραίο γιατί είδε τον θείο του τον Τάκη να το κάνει με έναν φίλο του!

τι θα του απαντήσω εγώ με κάθε ειλικρίνεια λοιπόν?
Θα σου πω τι θα του απαντούσα εγώ: Τι ανώμαλα πράγματα είναι αυτά που μου λες γιέ μου, σε μένα τον πατέρα σου το Χάουλα, τι ντροπή!!! Θα το πω στη μάνα σου το Σωτήρη και θα δεις τι ξύλο έχεις να φας παλιόπαιδο! Αίσχος κύριε οι σημερινοί νέοι...

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Δηλαδή συνοπτικά, η κουλτούρα καθόρισε το να ζευγαρώνει το αρσενικό με το θηλυκό και επειδή στη σύγχρονη εποχή τα πράγματα είναι πιο "free" στον τομέα του σεξ, μια κουλτούρα που προωθεί τον πειραματισμό, είναι ικανή να αναστρέψει αυτόν τον "κανόνα";
Ο άνθρωπος εκ φύσεως, λόγω της ανάπτυξης της νοημοσύνης, έχει τη δυνατότητα να ξεπερνάει τα ένστικτά του και να παρεκκλίνει από την πορεία που αυτά επιτάσσουν. Με άλλα λόγια δεν είναι η επίδραση της "φύσης" του τόσο απόλυτη όπως στα ζώα (προσέξτε την ειρωνεία του πράγματος: Ο άνθρωπος εκ φύσεως είναι ικανός να ξεπερνά τη φύση του...). Τα κοινωνικά πρότυπα και η κουλτούρα είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να ενισχύουν τη φυσική ροπή, για λόγους αναπαραγωγής κι ευρωστίας του πληθυσμού. Εάν τα πρότυπα είναι πολύ διαφορετικά από αυτό, εύκολα ο "κανόνας" μπορεί να ξεπεραστεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 03-10-08 στις 23:59. Αιτία: Κοπρόσκυλα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 12:25, 13-10-08:

Όταν εβαλα το θεμα σκοπευα να δω απλα τι θα προτεινατε για "μεταφράσεις" λεξεων.Οταν ας πουμε λεμε παπια στο παιδι μας του δειχνουμε μια παπια. Με τον ίδιο τροπο του μαθαίνουμε και τις διάφορες εννοιες, με αντιπροσωπευτικά δείγματα τους. Το ιδιο συμβαίνει και με την έννοια του φυσιολογικού.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:31, 13-10-08:

Είναι πολύ δύσκολο το να ονομάσεις "φυσιολογικό" οτιδήποτε αφορά την ανθρώπινη φύση.
Η, αν θέλεις, μπορείς να το πεις αλλα όχι απόλυτα. Ναι, το φυσικό μας είναι να ζευγαρώνουμε ετερόφυλα και να τεκνοποιούμε. Αλλα εξίσου μεγάλη αξια είναι η αγάπη, οποτε αν τελικά ένας άνθρωπος αγαπήσει έναν ομόφυλο του, δεν πειράζει.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 15:14, 14-10-08:

Αυτο δεν ειναι εν τελει η ανατροφή; Το περασμα γνωσεων σχετικα με το τι πειραζει και τι δεν πειραζει. Αν μαλιστα τιποτα δεν πειράζει όπως και αν το αντιλαμβανόμαστε τότε καταργείται και η ανάγκη περασματος οποιασδήποτε γνώσης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:11, 05-08-10:

Σχετικό: Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το παιδικό βιβλίο. Όπως μπορείτε να δείτε εξηγεί και τι είναι η ομοφυλοφιλία!

Δυστυχώς δε το έχω διαβάσει για να παραθέσω πως την εξηγεί.

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 19:49, 05-08-10:

Προσωπικά δεν με προβληματίζει το γεγονός. Ο καθένας μπορεί να είναι όπως θέλει, και απ τη στιγμή που δεν υποπύπτει σε αξιόποινη πράξη το να είναι ή οχι gay με αφήνει αδιάφορο. Ως - μελλοντικός- πατέρας, δεν θα πω ψέματα, πιθανότατα θα ταρασσόμουν, αλλα μπορώ να διαβεβαιώσω το εξής : Σε καμία περίπτωση δεν θα διακινδύνευα τη σχέση μου με το παιδί μου προς χάριν ταττου. Όπως λεει και το άσμα " σ' οσους αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε ".

Δεν τρέφω αυταπάτες ότι οι γονείς μπορούν να συμβάλλουν καθοριστικά -πλέον-ρόλο στην σεξουαλική διαπαιδαγώγιση των παιδιών. Το πορνογραφικό υλικό και τα φορα με θέματα συζήτησης στο sex βρίθουν στο διαδίκτυο, πριν λίγα χρόνια τα περισσότερα μεγάλα κανάλια έβαζαν τσόντα στην τηλεόραση μετά απο κάποιο χρόνο, και κάποια ακόμη το κάνουν.
Θα μπορούσε να πεί κανείς ότι υπάρχουν "μέτρα ασφαλείας" για την αποτροπή της προσβασης σε τέτοιου είδους ιστοσελίδες. Δεν είμαι τόσο βλάκας για να καταφύγω εκεί. Αρχικά γιατί είναι ένα είδος λογοκρισίας, και κατά δεύτερον γιατί θα εξωθούσα το παιδί μου να τα αναζητήσει από άλλες - ενδεχομένως ποιο επικίνδυνες- πηγές.
Δεν μπορείς να κλείσεις τους ανθρώπους σε μπουκάλι ή να τους γαλουχίσεις σε μια κατεύθυνση - . Το να το προσπαθήσεις προσωπικά το θεωρώ επικίνδυνο και καταπιεστικό για το παιδί. Ούτε είναι για μένα σωστό να ποινικοποιήσεις μια κατάσταση, τουλάχιστον απο τη στιγμή που δεν βλάπτει τους άλλους.

Να θυμίσω στους μεγαλύτερους οτι πριν κάποια χρόνια, ο αυνανισμός ήταν μεγάλο taboo, αλλά με το χέρι στην καρδιά τώρα, έχει υπάρξει αγόρι ή κορίτσι που να μην το έχει δοκιμάσει έστω και μια φορά;
Είναι το ίδιο, κατ αναλογία με τα ζευγάρια απο διαφορετικές φυλές, που παλιότερα θεωρούνταν όνειδος ( ιδιαίτερα μεταξύ μαύρων και λευκών ).

Ας αναλογιστεί κανεις οτι περισσότερο πόνο επιφέρουμε με το να δημιουργούμε στερεότυπα στους εφήβους, δημιουργώνας τους έτσι φοβίες και ενοχές. Για την επιστήμη, θα παραθέσω αυτό το άρθρο

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosex...ior_in_animals

Συγχωρείστε με αν παρέκκλινα απο το ζήτημα του αρχικού post καθότι δεν πιστεύω στο μοντέλο "Ομοφυλοφιλία πρόληψη και αντιμετώπιση".

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια αυτές είναι πρώιμε σκέψεις μου, καθότι δεν με έχει απασχολήσει το ζήτημα σοβαρά μέχρι τώρα, όχι οτι δηλαδή βρίσκω τον εαυτό μου επιρρεπή στο να αλλάξει γνώμη ή κάτι ανάλογο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:27, 05-08-10:

μανα που υπερχαιδευει ή υπερκαταπιεζει το αγορι μπορει να το κανει ομ..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:40, 05-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μανα που υπερχαιδευει ή υπερκαταπιεζει το αγορι μπορει να το κανει ομ..
βασικά "μαμάκια" και πιθανότατα μαλθακό άτομο κάνει τον κανακάρη της μια τέτοια μαμά.
Τα υπόλοιπα είναι απλώς εικασίες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:57, 05-08-10:

Τα υπόλοιπα είναι απλώς εικασίες.
ψυχολογικα υπαρχουν σαν θεωριες..

ειναι γνωστα ολα αυτα..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 23:36, 09-08-10:

Είπαμε ότι το να γίνει κάποιο ομοφυλόφιλος, είναι ΚΑΙ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ παράγοντες. Εφερα και σελίδες και στοιχεία κι απ όλα Μπορούμε να το δεχτούμε και να πορευτούμε βάση αυτού? Γιατί δεν το θεωρώ γόνιμο να ζητήσω κι εγώ σελίδες που θα λένε ότι η ομοφυλοφιλία είναι ΜΟΝΟ γενετική υπόθεση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρε αρνητικές το ποστ που ζητάει να συνεχίσουν την κουβέντα όσοι τελικώς πιστεύουν την πρώτη άποψη και να σταματήσουν αυτοί που πιστεύουν το δεύτερο μιας που λέμε τα ίδια και τα ίδια

Στο κάτω κάτω, η συζήτηση αφορά αυτούς που πιστεύουν το πρώτο Οσοι πιστεύουν το δεύτερο, δικαίωμα τους και ας πράξουν ανάλογα στη ζωή τους και στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους
Ποτε πότε καλό είναι να γίνεται κι ένα ξεκαθάρισμα σαν αυτό που κάνει η ΚουΕ εδώ, σε τι αφορά η συζήτηση σε κάποιο τοπικ ώστε όσοι ενδιαφέρονται για τα αυτοκίνητα να μην βρίσκονται να βγάζουν τα μάτια τους διαβάζοντας χιλιάδες γνώμες για το πόσο σκληρά είναι τα καρότα ας πουμε.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Ωραια. Για να πιάσουμε και πάλι τα πράγματα από την αρχή. Buggs, λες πως με το να δωθούν περισσότερες ελευθερίες στους ομοφυλόφιλους αυτό με κάποιο τρόπο θα αλλάξει τις δομές της κοινωνίας, κάτι στο οποίο συμφωνώ.
Ακομη και η αντιπολίτευση συμφωνεί σ'αυτό.
............ ο Μπάγκς ίσως απλά είναι πιο επίμονος από εμένα Εγώ ψάχνω και θέλω να ψάχνω την αλήθεια όσο είναι αυτό δυνατόν για το παιδί μου Να είσαι σίγουρος όμως, ότι απ όσο έχω καταλάβει, κι εγώ κι ο Μπαγκς, έχουμε ένα κοινό στοιχείο κι ας μη μας φαίνεται Αυτό είναι η αγάπη για τα παιδιά μας και η αγωνία μας να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν με τα μέσα που έχουμε στη διάθεση μας. ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ αυτό είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι τιμάει τον κάθε γονιό δεν επαναπαύεται σε κάτι και το ψάχνει... το ρωτάει... Μπορεί ο μπαγκς να φαίνεται αμετανόητος και αμετάκλητος Το τι δουλειά όμως γίνεται μέσα του, μόνο αυτός το ξέρει καθώς κι εγώ ξέρω μέσα μου τις σκέψεις που κάνω
.....................
Με προβληματίζει λοιπόν ότι αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να υπάρχουν κάποιοι εξωγενείς παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση, εγώ θα ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατόν και να τις αφανίσω Είναι λάθος αυτό? Αυτό ψάχνω... και νομίζω αυτό ψάχνει και ο Μπάγκς και γιαυτό τον υποστηρίζω Απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης κι οκ ο Μπάγκς είναι και λίγο πιο ξεροκέφαλος
Πολυ απλά και ωραία χωρίς να λείπει και το χιουμορ ! Μακάρι όλοι και όλες να συζητούσανε έτσι.

Η σεξουαλική επαφή και οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν ως μοναδική επιδίωξη την... τεκνοποίηση.
Οντως. Ομως αυτοί για τους οποίους το σέξ είναι μόνο για την ηδονή, ανεξάρτητα αν είναι γκέυ, έφηβοι ή ενήλικες στρέιτ που το βλέπουν έτσι, δεν έχουν καμία σχέση με γονείς και με την παρούσα συζήτηση.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Είναι πολύ δύσκολο το να ονομάσεις "φυσιολογικό" οτιδήποτε αφορά την ανθρώπινη φύση.

Αν απαντούσα αυτό στο παιδί μου, σε οποιαδήποτε απαίτηση του να κτίσει έναν σύστημα αξιών γύρω του, θα του απαντούσα εν τέλει "δεν ξέρω" σε κάθε του ερώτημα. Κι αυτό θα ήταν η απόλυτη ανευθυνότητα βέβαια.

Σχετικό: Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το παιδικό βιβλίο. Όπως μπορείτε να δείτε εξηγεί και τι είναι η ομοφυλοφιλία! Δυστυχώς δε το έχω διαβάσει για να παραθέσω πως την εξηγεί.
Είναι βιβλίο για έφηβους αυτό που αναφέρεις όχι για παιδιά. Φοβάμαι ότι η πιο πολλη δουλειά πρός την κατεύθυνση που τελικά θα πάρει ένα παιδί σεξουαλικά, στην εφηβεία έχει μάλλον ολοκληρωθεί. Ενα καταπληκτικό βιβλίο για έφηβους (αλλά και ενήλικες και γονείς) σχετικα με το σέξ, την σεξουαλική εκπαίδευση και τις σχέσεις είναι αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ψυχολογικα υπαρχουν σαν θεωριες.. ειναι γνωστα ολα αυτα..
Για όλους εκτός απο αυτους που δεν θέλουν να τα παραδεχτούν Άγγελε. Οπότε μην κοπιάζεις. Ας ελπίσουμε μόνο ότι δεν θα αρχίσουν και εδώ ενα κάρο σπαμ επιθέσεις και προσβολές με αποτέλεσμα να κλειδωθεί το θέμα.

Γιατί τελικά, από όλα το θέματα που έχουν ανοίξει σχετικά με τους γκέυ, τώρα το βλέπω, αυτό εδώ είναι που κυρίως με ενδιαφέρει. Πώς δεν θα κάνω εγώ γκέυ τους γιούς μου. Φυσικά αν ήμουν τελείως ανεύθυνος, επιπόλαιος και αδιάφορος, για τα παιδιά μου, δεν θα έσκαγα ούτε να τους δώσω μια ιδέα του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι, και βέβαια, αν ύστερα απο την παντελή μου αδιαφορία κα;τέληγαν γκέυ, θα έλεγα ότι "δεν ήταν επιλογή, ήταν μοιραίο" κάτι που φυσικά θα με απάλλασσε αυτομάτως κάθε ευθύνης.

Όμως τα πράγματα μάλλον δεν έιναι έτσι και η οικογενειακή διαπαιδαγώγηση και κουλτούρα, μαζί με την κοινωνική παίζουν ενα σαφή ρόλο στην διαμόρφωση των σεξουαλικών τάσεων. Οποτε και οι ευθυνες κάθε γονέα υφίστανται στο ακέραιο απέναντι στα παιδιά τους για το θέμα αυτό. Τόσο σχετικά με το τί θα τους δείξουν εκείνοι, με το προσωπικό τους παράδειγμα, όσο και με το πώς θα κατηγοριοποιήσουν και θα ονομάσουν ήθα εξηγήσουν στα παιδιά τους, τα παραδείγματα και τις πράξεις των άλλων γύρω τους.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 00:23, 10-08-10:

Νομίζω όλοι εσείς οι γονείς πρέπει να δείτε αυτή την ταινία για να μην καταλήξουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι...

Prayers for Bobby http://www.imdb.com/title/tt1073510/

Spoiler Alert!

Πηγή : imdb

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:01, 10-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Νομίζω όλοι εσείς οι γονείς πρέπει να δείτε αυτή την ταινία για να μην καταλήξουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι... Prayers for Bobby http://www.imdb.com/title/tt1073510/
Ευχαριστούμε όμως όπως μόλις ειπώθηκε, στο πόστ αμέσως πρίν απο το δικό σου, αναφερόμαστε στην ανατροφή των παιδιών στα χρόνια ΜΕΧΡΙ την εφηβεία.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:37, 16-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Ευχαριστούμε όμως όπως μόλις ειπώθηκε, στο πόστ αμέσως πρίν απο το δικό σου, αναφερόμαστε στην ανατροφή των παιδιών στα χρόνια ΜΕΧΡΙ την εφηβεία.
Οι γονείς όταν είναι ευαισθητοποιημένοι στην ανάπτυξη του παιδιού, τότε μπορούν ν α θωρακίσουν τον χαρακτήρα των παιδιών τους έτσι ώστε να έχουν απομυθοποιημένες τις περιέργειες σχετικά με την σεξουαλικότητα τους και να μη χρειαστεί κάποια στιγμή λόγω περιέργειας να δοκιμάσουν και μετά ξανά και κάποια στιγμή να λένε οτι το να είσαι γκέυ είναι εκ γενετής και δεν σου προκύπτει στην πορεία.
Ως ανέκδοτο έχω να γράψω ένα διάλογο .
Κάποιος νεαρός έχοντας αμφιβολίες, ρώτησε. Με μια φορά γίνεσαι π@@@της ?
Οχι του απάντησε ο άλλος. Ε τότε καλά είπε και ...
Την δεύτερη φορά ξαναρωτά το ίδιο . Με την δεύτερη φορά, γίνεσαι π@@@της ?
Οχι του απάντησε ο άλλος. Ε τότε καλά είπε και ...
Αυτό επαναλήφθηκε κάποιες φορές και το συμπέρασμα δικό σας: για την περιέργεια, την δοκιμή, την πρώτη, δεύτερη και και και και φορά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψηλά το κεφάλι (μανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ψηλά το κεφάλι
Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Ψηλά το κεφάλι Ο στόχος στη ζωή μας, είναι να ξεπεράσουμε τους ίδιους μας τους εαυτούς! έγραψε στις 14:34, 17-05-11:

Θα πω εγώ από τότε που θυμάμαι πως αντιλαμβανόμουν τις σχέσεις των ανθρώπων όταν ήμουν μικρός και ίσως να σας βοηθήσει. Από 5 χρόνων που άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον κόσμο ρωτούσα την μητέρα μου πως ήρθα στον κόσμο. Και μου έλεγε ότι αγαπήθηκε με τον πατέρα μου και έτσι γεννήθηκα εγώ. Όταν πήγαινα νήπιο θυμάμαι ήταν η πρώτη φορά που άρχισε να μου αρέσει κάποια . Τελικά στην πρώτη δημοτικού είδα όνειρο ότι παντρεύτηκα μια φιλη μου και πέσαμε μαζί στο κρεβάτι...δεν ήξερα από εκεί και πέρα τί γινόταν και τελείωσε το όνειρο. Άρα όσο μικροί και αν νομίζεται ότι είναι τα παιδιά ωστόσο από μικρή ηλικία αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τί γίνεται και ειδικά τώρα που υπάρχει το ίντερνετ. Νομίζω ότι η επιλογή αυτή επηρεάζεται από μικρή ηλικία μέχρι τα 6-7 χρόνια. Τώρα είμαι 17 χρόνων και ζω απόλυτα φυσιολογικά. : )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:10, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Αναδημοσίευση από το facebook
Οικογένεια σημαίνει αγάπη. Η Χάρης και η Στέλλα από την ομάδα "Οικογένειες Ουράνιο Τόξο" γιόρτασαν χτες τα όγδοα γενέθλια των παιδιών τους. Να σας ζήσουν κορίτσια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους