Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tα πάντα για τη Γαλλία!

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 07:17, 12-06-14:

Εδώ μπορούμε να μιλάμε όλοι οι γαλλόφιλοι για οτιδήποτε έχει να κάνει με την ιστορία και τον πολιτισμό της Γαλλίας.Τον τελευταίο καιρό μου έχει κολλήσει και βλέπω ιστορικά βίντεο από το Παρίσι!Ενδεικτικά:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 07:20, 12-06-14:

Έχετε ακούσει ποτέ κάποια τοπική διάλεκτο?Πώς σας φάνηκε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημένες Εικόνες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 07:26, 12-06-14:

Όσοι από εσάς έχετε πάει Γαλλία,ποιο μέρος σας άρεσε πιο πολύ?Εγώ έχω πάει Στρασβούργο και κατά πάσα πιθανότητα του χρόνου θα πάω Παρίσι!!! PARIS!!!
Και μερικές φωτογραφίες από Στρασβούργο...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4170134.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  1,68 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4180157.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  1,74 MB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,540 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 07:35, 12-06-14:

Παρισι εμενα προσωπικα δεν μου αρσε...πολυς χαμος για το τιποτα. Στρασβουργο πολυ πιο ωραιο κατ εμε. Εμενα η Λιλ μ αρεσε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 07:42, 12-06-14:

Εγώ για το Παρίσι έχω ακούσει τα καλύτερα από ένα συγγενικό μου πρόσωπο που έχει μείνει εκεί για 20 χρόνια!!!Το Στρασβούργο είναι όντως πανέμορφο.Οι περισσότεροι κάτοικοί του είναι δίγλωσσοι ή μιλάνε πολύ καλά γερμανικά!Εμένα πιο πολύ μου άρεσε η βόλτα με το bateau mouche!Στον καθεδρικό ανέβηκες να δεις τη θέα από ψηλά?Εγώ όχι,γιατί φοβήθηκα!(αν και το μετάνιωσα γιατί τώρα μου έχει μείνει αποθημένο...)

Παράθεση

iwanna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwanna
H iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

H iwanna έγραψε στις 18:54, 12-06-14:

Εγώ γνωρίζω πολύ καλά τη δύση και συγκεκριμένα τα διαμερίσματα του Pays de la Loire και Bretagne. Έχω ζήσει στη Νάντ και την Ανζέ αλλά έχω επισκεφτεί πολλές πόλεις. Στον νότο δεν έχει πάει ακόμα δυστυχώς... Ο Βορράς είναι όμορφος αλλά αρκετή υγρασία και πολλές βροχές. Από τα πιο όμορφα μέρη για μένα ήταν το θέρετρο La Baule, που είναι πάνω στον Ατλαντικό ωκεανό και ήταν ένα τοπίο που εγώ δεν είχα ξαναδεί.

Παράθεση

iwanna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwanna
H iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

H iwanna έγραψε στις 18:59, 12-06-14:

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον τίτλο σε διάλεκτοι των Γαλλικών και όχι της Γαλλίας γιατί μιλιούνται αρκετά και εκτός. Η πιο ιδιομόρφη για μένα προφορά είναι του Καναδά, έχω αναγκαστεί να μιλήσω αρκετές φορές με κατοίκους του Μόντρεαλ και μιλάνε όντως πολύ περίεργα. Ωστόσο αν ενδιαφέρεσαι για διαχωρισμό προφοράς βορρά-νότου δες την ταινία Bienvenus chez les cht'is, είναι τέλεια

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 19:06, 12-06-14:

Δεν έχω ακούσει ποτέ μου άλλη προφορά εκτός από την παρισιάνικη και τη Στρασβουριανή.Αν και δεν κατάλαβα διαφορά!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 19:08, 12-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από iwanna
Εγώ γνωρίζω πολύ καλά τη δύση και συγκεκριμένα τα διαμερίσματα του Pays de la Loire και Bretagne. Έχω ζήσει στη Νάντ και την Ανζέ αλλά έχω επισκεφτεί πολλές πόλεις. Στον νότο δεν έχει πάει ακόμα δυστυχώς... Ο Βορράς είναι όμορφος αλλά αρκετή υγρασία και πολλές βροχές. Από τα πιο όμορφα μέρη για μένα ήταν το θέρετρο La Baule, που είναι πάνω στον Ατλαντικό ωκεανό και ήταν ένα τοπίο που εγώ δεν είχα ξαναδεί.
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες?

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 09:49, 11-07-14:

Εγώ δεν έχω πάει Γαλλία αλλα θα ήθελα να πάω μεγαλώνοντας...
Είναι μία χώρα που μπορείς να ζήσεις όλη σου τη ζωή, γεμάτη ανακαλύψεις!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 11:23, 11-07-14:

Όντως!Είναι μία πραγματικά υπέροχη χώρα!Κι εγώ θα ήθελα να σπουδάσω και να μείνω γα πάντα εκεί!!!
Η πρώτη φωτο είναι απ'το Παρίσι,ενώ η δεύτερη είναι από Στρασβούργο!!!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Vue-aerienne-Paris-Tour-Eiffel-550x278-C-Thinkstock_big_diaporama.jpg
Εμφανίσεις:  86
Μέγεθος:  11,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4180152.jpg
Εμφανίσεις:  125
Μέγεθος:  1,60 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotists13 : 11-07-14 στις 11:28.
Παράθεση

Elena.joan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena.joan
H Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Elena.joan έγραψε στις 11:44, 11-07-14:

annecy!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 11:53, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Elena.joan

Η Βενετία της Γαλλίας!
Παρεπιπτόντως,πού είναι στο χάρτη?

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 11:59, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
[/SPOILER]
Είναι στα νοτιοανατολικά της Γαλλίας

Παράθεση

Elena.joan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena.joan
H Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Elena.joan έγραψε στις 12:02, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
[/SPOILER]

Η Βενετία της Γαλλίας!
απο τις πιο ομορφες πολεις της γαλλιας...ελπιζω μα μην την ανακαλυψει κανενας δισεκατομμυριουχος και αρχισει να χτιζει εμπορικα και ουρανοξυστες ...βρισκεται μεταξυ Γενεύης και Chambery!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 12:13, 11-07-14:

Άσε!Άμα πάει να γίνει αυτό που έγινε στα περισσότερα ελληνικά νησιά (μικρές οικογενειακές ξενοδοχειακές μονάδες-->ανακαινισμένα σπίτια ντόπιων που νοικιάζουν δωμάτια σε άθλια κατάσταση τις περισσότερες φορές,και στο ισόγειο ταβερνάκι ή καφετέρια ή μαγαζί με μπιχλιμπίδια & στην πίσω πλευρά του νησιού τεράστια λουξ-αλλά και κακόγουστα άσπρα-ξενοδοχεία με πισίνες στο κάθε δωμάτιο με θέα τη θάλασσα),τότε κάηκαν οι άνθρωποι!Ίσως έτσι να είναι καλύτερα. Δλδ να μένουν τα πράγματα έτσι όπως είναι.Στο Παρίσι ουρανοξύστες έχουν κτιστεί μόνο σε μία περιοχή,όλο το υπόλοιπο κέντρο είναι συντηρημένο!!!

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:25, 11-07-14:

Στρασβουργο ειναι ωραιο, Παρισι εμενα δεν με ξετρελανε (αν και λεει για ζευγαρι), η Λιλ εχει ωραιο κεντρο αλλα οι γειτονιες που εχει μου φανηκαν ψιλοαπαραδεκτες, το Κολμαρ ειναι ωραιο αλλα μικρο και στο Αννεσυ ή οπως λεγεται τελος παντων ειχα παει ενα βραδυ, ψιλοερημια ηταν.

Παροτι δεν ειμαι φαν της Γαλλιας γενικοτερα, πρεπει να παραδεχθω οτι οι φουρνοι τους γαμανε. Θυμαμαι ημουν στο Στρασβουργο σε εναν και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω. Σε αντιθεση με εναν γερμανικο φουρνο που ο,τι και να παρεις δεν εχει και τρομερη διαφορα στη γευση

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 13:29, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Στρασβουργο ειναι ωραιο, Παρισι εμενα δεν με ξετρελανε (αν και λεει για ζευγαρι), η Λιλ εχει ωραιο κεντρο αλλα οι γειτονιες που εχει μου φανηκαν ψιλοαπαραδεκτες, το Κολμαρ ειναι ωραιο αλλα μικρο και στο Αννεσυ ή οπως λεγεται τελος παντων ειχα παει ενα βραδυ, ψιλοερημια ηταν.

Παροτι[COLOR="#610053"] δεν ειμαι φαν της Γαλλιας γενικοτερα[/COLOR], πρεπει να παραδεχθω οτι οι φουρνοι τους γαμανε. Θυμαμαι ημουν στο Στρασβουργο σε εναν και πραγματικα δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω. Σε αντιθεση με εναν γερμανικο φουρνο που ο,τι και να παρεις δεν εχει και τρομερη διαφορα στη γευση
Φάνηκε!Μέλι στάζει η γλώσσα σου μεσημεριάτικα κιόλας!!!()
Σε αυτό με τους φούρνους θα συμφωνήσω!Κι εγώ στο Στρασβούργο δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω!!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 19:37, 12-07-14:

Το Colmar είναι μια μικρή πόλη στη βορειοανατολική Γαλλία, με πληθυσμό περίπου 65.000 κατοίκους. Είναι γνωστή για τα μουσεία της αλλά και για τα πολλά αρχιτεκτονικά της μνημεία.
Αρκετοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν ότι το Colmar είναι η πιο όμορφη πόλη στην Ευρώπη. Και βλέποντας κανείς τις φωτογραφίες που ακολουθούν, είναι δύσκολο να διαφωνήσει με αυτό!

Πηγή:http://perierga.gr/2010/12/%CE%B7-%C...0%CE%B7%CF%82/

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Colmar_France_13.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  23,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Colmar_France_18.jpg
Εμφανίσεις:  127
Μέγεθος:  46,6 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotists13 : 12-07-14 στις 19:40.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 10:12, 13-07-14:

Παιδιά ας κάνουμε ένα μικρό γύρο στην Γαλλία...
  • Το πανεπιστήμιο της Σορβόννης

• Οι Μαρσαλλίες σε νυχτερινή άποψη με το λιμάνι τους

• Η Νίκαια

• Οι κήποι του Λουξεμβούργου

Μία χώρα μαγευτική! Όποιος αγαπάει τα γαλλικά καταλαβαίνει τι λέω...
Είναι το μικρόβιο που μας κολλάνε απο μικρά παιδιά οι καθηγητές μας!
Tα Γαλλικά και η Γαλλία!
Vive la France et Parle Français!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:43, 14-07-14:

Ωραιο θεμα!
Αγαπω κι εγω τον γαλλικο πολιτισμο και την γλωσσα. Απο τις πολεις που εχω επισκεφτει, εχω ξεχωρισει τις Καννες.
Το Παρισι ομως ειναι ασυγκριτο.
Δες κι ενα θεμα που ειχα ανεβασει καποτε για την κουζινα της

http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=68190

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-07-14 στις 01:46.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 20:27, 12-09-14:

Vive la France!!!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  loi-Duflot-Perpignan-candidat-à-la-défiscalisation.jpg
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  164,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lyon2.jpg
Εμφανίσεις:  130
Μέγεθος:  198,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tours_-_château.jpg
Εμφανίσεις:  95
Μέγεθος:  1,46 MB  

Όνομα:  rouen-en-terrasse-philippe-deneufve-jpg.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  287,4 KB  
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 00:35, 13-09-14:

Τι ωραίες φωτογραφίες...

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 02:39, 09-08-15:

http://www.e-steki.gr/album.php?albumid=1404

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:07, 14-08-15:

Λείπει όμως η μαγευτική Βρετάνη. Rennes, Nantes, Brest... τόσα πανέμορφα μέρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 20:33, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Λείπει όμως η μαγευτική Βρετάνη. Rennes, Nantes, Brest... τόσα πανέμορφα μέρη.
Ειναι μόνο για τη Μεσογειακή Γαλλία (οπως λέει και ο τιτλος του αλμπουμ) για να γνωρισετε την περιοχή μου και οποιοι θελουν να κανουν ενα ταξιδακι προς τα εδω να εχουν υποψη τους και πεντε αξιοθεατα. Ισως επρεπε να βαλω και το Μονακο (αλλά δεν ειναι Γαλλια). Ωραια ειναι και η Κορσική, αλλα ειναι καπως μακρυα και δεν βγαινει στο ιδιο ταξιδι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:40, 14-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ειναι μόνο για τη Μεσογειακή Γαλλία (οπως λέει και ο τιτλος του αλμπουμ) για να γνωρισετε την περιοχή μου και οποιοι θελουν να κανουν ενα ταξιδακι προς τα εδω να εχουν υποψη τους και πεντε αξιοθεατα. Ισως επρεπε να βαλω και το Μονακο (αλλά δεν ειναι Γαλλια). Ωραια ειναι και η Κορσική, αλλα ειναι καπως μακρυα και δεν βγαινει στο ιδιο ταξιδι.
Α ναι, δεν είδα τον τίτλο του άλμπουμ. Τότε να ανεβάζεις περισσότερες φωτογραφίες. Το κοντινότερο που έφτασα στη Μεσογειακή Γαλλία ήταν έξω από το Annecy πριν ενάμιση μήνα, κατά το roadtrip μου από την Ελβετία στην Βρετάνη. Μου έχει κάνει εντύπωση η αμεσότητα και η φιλικότητα του κόσμου εδώ πέρα. Είναι έτσι και στα νότια;

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 10:33, 15-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Το κοντινότερο που έφτασα στη Μεσογειακή Γαλλία ήταν έξω από το Annecy πριν ενάμιση μήνα, κατά το roadtrip μου από την Ελβετία στην Βρετάνη. Μου έχει κάνει εντύπωση η αμεσότητα και η φιλικότητα του κόσμου εδώ πέρα. Είναι έτσι και στα νότια;
Το Annecy δεν το ξερω καλα για να κανω συγκρισεις. Τωρα για το Νότο, ο κόσμος ειναι φιλικός και προσχαρος σε γενικές γραμμες. Καποιες ιδιαιτεροτητες θα δεις στην Κυανη Ακτη (δεξια της Μασσαλιας) οπου υπαρχει μεν επαγγελματισμος στους τροπους λογω τουρισμού, αλλά τα ηθη εχουν φθαρει απο το χρημα. Στη Μασσαλια ειναι multiculti και δεν βγαζεις ακρη, παντως λιγη παλαβωμαρα επικρατει, το βλεπεις απο τον τροπο που οδηγουν. Αριστερα της Μασσαλιας ειναι μια περιοχη που λεγεται Camargue και θυμιζει κατι μεταξυ traditional και far west. Ειναι ωραια για περιπετεια ή ακομα και για εγκατασταση, ο κοσμος γενικά καλος, αν και θα συναντησεις και λιγη χωριατιλα. Ακομα πιο αριστερα (Κολπος του Λεοντος) ειναι παραδεισος, ισως η καλυτερη περιοχη της Γαλλιας αν κρινουμε απο την εσωτερική μεταναστευση. Αν και ειναι πολύ τουριστική δεν εχει το χάλι της αλλοτριωμενης Κυανης Ακτης. Προσχαρος κοσμος, σεβασμος στο περιβαλλον, ποιοτικη ζωη, κοσμοπολιτισμος. Τωρα στην υπολοιπη ενδοχωρα του Νοτου εχει καλό κοσμο γενικά. Η Κορσική ειναι μονο για τουρισμο, αμα πεις να εγκατασταθεις θα ανακαλυψεις οτι βασιλευει η μαφια και υπαρχει ομερτά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους