Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,038 μηνύματα σε 96,056 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 858 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Simel
H Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Simel έγραψε στις 17:47, 25-09-08:

Τις προάλλες αναγκάστηκα να πάω μέχρι το νοσοκομείο είχα φριχτούς πόνους στο στομάχι…. ο γιατρός έβγαλε το πόρισμα ‘’κορίτσι μου έπαθες γαστρίτιδα από το άγχος’’. Έμεινα..η αλήθεια είναι ότι γενικά είμαι αγχώδης τύπος και δεν ξέρω πώς να το να το αποβάλω..Έχει τύχει και άλλες φορές στο παρελθόν να έχω παρόμοιους πόνους αλλά δεν έφτασα μέχρι εκεί..Εσείς τι σχέση έχετε με το άγχος? Υπάρχουν δραστικοί τρόποι για να το αποβάλεις? Γνωρίζετε αν κάποιος μπορεί να έχει υποσυνήδειτα άγχος, να μην το καταλαβαίνει εκείνη την στιγμή αλλά αργότερα να βγαίνει στην επιφάνεια ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:03, 25-09-08:

Έχεις δοκιμάσει άλλες τεχνικές αποβολής του άγχους, όπως η άθληση, ειδικά οι πολεμικές τέχνες, κάποια μορφή τέχνης, ή κάτι που θα σε βοηθάει να ξεχνάς το άγχος σου για λίγο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:06, 25-09-08:

τι άλλα συμπτώματα είχες?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 18:13, 25-09-08:

Πηγαίνω γυμναστήριο αλλά όχι τακτικά λόγο περιορισμένου χρόνου αυτή την περίοδο..αλλά σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι συνέχεια το τι έχω, θέλω να κάνω εκείνη την περίοδο ας πούμε ,μου φαίνονται όλα ένα τεράστιο βουνό..και αγχώνομαι. Το να έχω πόνους που και που είτε στον θώρακα είτε στο στομάχι δεν είναι λογικό 21 ετών κοπέλα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 18:17, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
τι άλλα συμπτώματα είχες?

Δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα..
τώρα που το ξανασκέφτομαι η αλήθεια είναι ότι στην καθημερινότητά μου πάντα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που ακολουθώ ας πούμε. όταν δεν το ακολουθώ για τον α ή β λόγο καταφτάνει το άγχος
..

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:52, 25-09-08:

Οι γύρω μου κι εγώ η ίδια θεωρω τον εαυτό μου αναίσθητη από πλευράς άγχους. Η αλήθεια όμως είναι πως δεν το εξωτερικεύω.
Την πρώτη φορά που εκδηλώθηκε αρκετά έντονα, ήταν στην 3η λυκείου με τη μορφή ταχυκαρδιών που διαρκούσαν ώρες.
Μια επίσκεψη σε καρδιολόγο ήταν αρκετή για τη διάγνωση.Άγχος.
Η επόμενη φορά που με έπιασε το ίδιο ήταν μόλις πριν λίγες βδομάδες.
Ο λόγος γιατί ήμουν πιεσμένη από την εξεταστική και δεν είχα οργανώσει σωστό πρόγραμμα μελέτης.

Μου πέρασε όταν οργάνωσα το διάβασμά μου, αλλά και όταν μίλησα στους κοντινούς μου για το άγχος μου. Ουσιαστικά το γεγονός ότι το βγαλα από μέσα μου με έκανε να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά. Σίγουρα οι κατάληλες συμβουλές βοήθησαν.

Επικεντρώσου σε αυτά που σε αγχώνουν και μίλα για αυτά σε άτομα που ξέρεις ότι μπορούν να σε βοηθήσουν. Όταν το νιώθεις βάλε δυνατά μουσική, βγες για έναν περίπατο, συνάντησε φίλους σου να ξεχαστείς. Αντιμετώπισέ το μέσα από λύσεις που η ψυχραιμία μπορεί να σου δώσει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 19:32, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Οι γύρω μου κι εγώ η ίδια θεωρω τον εαυτό μου αναίσθητη από πλευράς άγχους. Η αλήθεια όμως είναι πως δεν το εξωτερικεύω.
Την πρώτη φορά που εκδηλώθηκε αρκετά έντονα, ήταν στην 3η λυκείου με τη μορφή ταχυκαρδιών που διαρκούσαν ώρες.
Μια επίσκεψη σε καρδιολόγο ήταν αρκετή για τη διάγνωση.Άγχος.
Η επόμενη φορά που με έπιασε το ίδιο ήταν μόλις πριν λίγες βδομάδες.
Ο λόγος γιατί ήμουν πιεσμένη από την εξεταστική και δεν είχα οργανώσει σωστό πρόγραμμα μελέτης.

Μου πέρασε όταν οργάνωσα το διάβασμά μου, αλλά και όταν μίλησα στους κοντινούς μου για το άγχος μου. Ουσιαστικά το γεγονός ότι το βγαλα από μέσα μου με έκανε να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά. Σίγουρα οι κατάληλες συμβουλές βοήθησαν.

Επικεντρώσου σε αυτά που σε αγχώνουν και μίλα για αυτά σε άτομα που ξέρεις ότι μπορούν να σε βοηθήσουν. Όταν το νιώθεις βάλε δυνατά μουσική, βγες για έναν περίπατο, συνάντησε φίλους σου να ξεχαστείς. Αντιμετώπισέ το μέσα από λύσεις που η ψυχραιμία μπορεί να σου δώσει.

Μμμ αυτό που λες ''Ουσιαστικά το γεγονός ότι το έβγαλα από μέσα μου με έκανε να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά'' αυτό κρατάω σε πρώτη φάση..δεν τα βγάζω γενικά αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να το κάνω και σίγουρα βοηθάει πολύ..όσο για τα υπόλοιπα που ανέφερες θα τα λάβω υπόψη μου!

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:46, 25-09-08:

Από την εμπειρία μου καταλήγω στο ότι για να σταματήσει το άγχος χρειάζεται μία μεγάλη εσωτερική μεταστροφή, που είναι εξαιρετικά δύσκολο να πραγματοποιηθεί, ειδικά αν οι υποχρεώσεις σου δε σου επιτρέπουν να ελέγξεις την καθημερινότητά σου.

Αν είναι δυνατόν, προσπάθησε να θέσεις προτεραιότητες στις δραστηριότητές σου και να βρεις λίγο χρόνο να αναπνεύσεις. Το χρόνο αυτό μπορείς να τον εκμεταλλευτείς οργανώνοντας μικρές χαλαρωτικές τελετουργίες, από διάβασμα μέχρι ambient μουσική και χαλαρωτικές ασκήσεις.

Ως προς αυτό, μπορείς να επιδιώκεις βαθιά χαλάρωση επαναλαμβάνοντας ταυτόχρονα ορισμένα statements (όλα πηγαίνουν καλά, τα πηγαίνω θαυμάσια, τίποτα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία κτλ) και σε συνθήκες άγχους να προσπαθείς να χαλαρώνεις και να σκέπτεσαι αυτά.

Η γυμναστική επίσης βοηθάει εγγυημένα, αν δεν έχεις χρόνο για γυμναστήριο μπορείς να προμηθευτείς ένα στατικό ποδήλατο, ή μια fitness ball ή ένα σχοινάκι.

Τα αγχολυτικά (κατόπιν ιατρικής σύστασης βεβαίως) είναι επίσης μία λύση καλή, περισσότερο για να δεις πώς ακριβώς είναι το state του να μην έχεις άγχος και να νοιώθεις το στέρνο σου ελαφρύ. Συνειδητοποιείς ακόμα, ότι οι καταστάσεις καθαυτές είναι ουδέτερες συνήθως και ότι η δική σου αγχώδης απόκριση τις φορτίζει αρνητικά (άνω τελεία) αυτό βεβαίως είναι ένα δυνατό βήμα για την εσωτερική μεταστροφή που μίλησα στην αρχή.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:46, 25-09-08:

Έχω μεγάλη παθολογική εμπειρία με το άγχος. Αυτά που νομίζω βοηθάνε πολύ είναι:

* Γυμναστική, ο καλύτερος τρόπος για να διοχετεύσεις την ενέργειά σου και την ίδια στιγμή να φροντίσεις νου και σώμα.
* Σεξ, που ναι, δεν είναι για όλους εφικτό συνέχεια αν δεν υπάρχει σχέση, αλλά βοηθά πολύ.
* Δραστηριότητες που σου αρέσουν, ας πούμε εγώ χαλαρώνω με περιπάτους, γυναικεία περιοδικά, μπάνιο, shopping και ύπνο. Η όταν κάνω εκδρομούλα πραγματικά αισθάνομαι ανανεωμένη.
* Συζήτηση, είναι απαραίτητο να μιλάμε για αυτά που σκεφτόμαστε και να μην τα κρατάμε μέσα μας.

Για αγχολυτικά είμαι εναντίον αν δεν υπάρχουν έντονα συμπτώματα όπως κρίσεις πανικού επειδή μπορεί να ψιλοεξαρτηθείς! Αλλά η ψυχοθεραπεία είναι 1 καλό βήμα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nadfairy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nadfairy
H nadfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H nadfairy έγραψε στις 00:13, 13-06-09:

Διαβασα τυχαια το μηνυμα της Simel..και αμεσως χτυπησε καμπανακι μεσα μου.. ακριβως το ιδιο ειχα παθει και εγω.. εκτος αυτου ομως εγω ξαναπηγα στο νοσοκομειο γιατι ειχα ζαλαδες.. μεχρι μαγνητικη εγκεφαλου εκανα.. το αποτελεσμα??? συγκεκριμενα ο γιατρος μου ειπε.. παθολογικα εισαι μια χαρα.. δεν 8ελεις παθολογο...ψυχολογο θες.. εχεις τεραστιο αγχος.. και εγω τον κοιταγα σαν χαζη.. αντι να ειμαι χαρουμενη τον κοιταγα λες και ηθελα οπωσδηποτε να μου πει πως εχω κατι..παλευω με το αγχος εδω και 6 χρονια.. με ψυχολογους, φαρμακα, συζητησεις.. οτι 8ες το εχω κανει.. παθαινα κρισεις πανικου, ζαλαδες, φοβιες.. και ολα αυτα τα εκανε το αγχος... οταν λοιπον διαβασα το μηνυμα σου η καρδια μου σφιχτηκε.. σαν να το ενιωθα εγω,,, και ενα εχω να σου πω τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια.. κανε πραγματα που δεν σε πιεζουν, γεμισε τις ωρες της ημερας σου με οσο το δυνατον ευχαριστες καταστασεις.. και οταν σε πιασει το αγχος.. μην το πολεμας.. οσο αναρωτιεσαι γιατι και πως.. αυτο δυναμωνει..προσπαθησε να μην του δινεις σημασια..γυμναστικη ακομα.. δοκιμασε αεροβικη ή yoga...πιστευω πως βοηθαει..εγω αυτα προσπαθω να κανω.. εχω κανει μικρα βηματα.. που θα παει... θα το νικησω το θηριο.!!! και αν δεν το νικησω.. δεν θα πεσω αμαχητη!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 00:30, 13-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από nadfairy
και οταν σε πιασει το αγχος.. μην το πολεμας.. οσο αναρωτιεσαι γιατι και πως.. αυτο δυναμωνει..προσπαθησε να μην του δινεις σημασια..γυμναστικη ακομα.. δοκιμασε αεροβικη ή yoga...πιστευω πως βοηθαει..εγω αυτα προσπαθω να κανω.. εχω κανει μικρα βηματα.. που θα παει... θα το νικησω το θηριο.!!! και αν δεν το νικησω.. δεν θα πεσω αμαχητη!!
Τσου, όσο το αγνοείς αυτό θα συνεχίσει να έρχεται
Καλύτερα να το αντιμετωπίσεις και να ξετυλίξεις το κουβάρι, να δεις σε τι συνίσταται και να το απομυθοποιήσεις. Αυτό βέβαια θα πάρει χρόνο και θέλει να καταβάλλεις ιδιαίτερη προσπάθεια, γιατί δεν είναι λίγο να αντιμετωπίζεις τις φοβίες σου..
Όμως τα πάντα ξεκινούν από μέσα μας- η συμφιλίωση με τον εαυτό μας είναι πολύ σπουδαίο πράγμα. Αν μέσα σου ξέρεις πως όλα θα πάνε καλά, και το πιστεύεις αυτό ακράδαντα, τότε τίποτα δε στέκεται ικανό να σε πτοήσει

Θα το νικήσεις! Φυσικά θα το νικήσεις...
Καλή συνέχεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nadfairy

Νεοφερμένος

H nadfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H nadfairy έγραψε στις 01:07, 13-06-09:

σε ευχαριστω kalypso...ειναι μια καθημερινη μαχη.. πολυ επιπονη..οταν ελεγα να το αγνοησεις.. εννοουσα να μην το μεγαλοποιησεις...ισως χρησιμοποιησα λαθος εκφραση..οσο ξετυλιγεις το κουβαρι.. μερικες φορες ο πονος και η ανασφαλεια μεγαλωνει...μεχρι την συμφιλιωση.. το παλευω ομως! καλη συνεχεια και σε σενα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:44, 13-06-09:

Κάποια πράγματα τα πολεμάς μένοντας ακίνητος...

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:00, 13-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κάποια πράγματα τα πολεμάς μένοντας ακίνητος...
Πώς μπορείς να μεταφέρεις με λέξεις σε κάποιον που υποφέρει την έννοια της ολοκληρωτικής εσωτερικής μεταστροφής που υπαινίσσεται αυτή η φράση;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nadfairy

Νεοφερμένος

H nadfairy έγραψε στις 13:59, 13-06-09:

Οσες λεξεις και αν υπαρχουν δεν μπορουν να δωσουν μορφη στο συναισθημα.. αν υπαρχουν ,τοτε ειναι πολυ λιγες..ομως οταν πιστευεις πως αυτο που βιωνεις δεν μπορει ο αλλος να το καταλαβει, τοτε ειναι καλο να ξερεις πως υπαρχουν ανθρωποι που σε καταλαβαινουν..καταλαβαινουν αυτο που νιωθεις γιατι απλα το εχουν νιωσει και αυτοι.. και τοτε η παραμικρη λεξη που βγαινει απο τα χειλη τους μπορει ισως να σε βοηθησει.. τουλαχιστον να σε κανει να ξερεις πως δεν εισαι μονος σου...

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 09:12, 20-06-09:

Έχουν ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφεται και φαίνονται αληθεινά..Συμφωνώ με αυτό που ανέφερε η Κalypso το ότι όσο το αγνοείς αυτό θα συνεχίσει να έρχεται. Εγώ προσωπικά έχω εστιάσει το πρόβλημα.'Οταν με πιάνει άγχος τις περισσότερες φορές με κυριεύει και φυσικά το καταλαβαίνω..προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να ''χαλαρώσει'' αλλά σπάνια τα καταφέρνω. Υπάρχουν τελικά ''αγχωτικοί άνθρωποί'' που δεν μπορούν να παλέψουν με αυτό η είναι ένας μύθος?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simel : 20-06-09 στις 09:20.
Παράθεση

nadfairy

Νεοφερμένος

H nadfairy έγραψε στις 12:39, 20-06-09:

Κατα την γνωμη μου, πιστευω πως παιζει ρόλο και το ψυχολογικό dna ενος ανθρωπου..αν για παραδειγμα η μητερα σου ειναι αγχωτικη τοτε ισως και να εχεις κληρονομησει καποια γονιδια απο αυτην.. ωστοσο πιστευω πως υπαρχουν τροποι να το παλεψει καποιος..θα επαναλαβω πως οταν ανεφερα να μην του δινεις σημασια εννοουσα να μην το μεγαλοποιεις..να μην του δινεις μεγαλη αξια.. απλα να λες στον εαυτο σου.. οκ τωρα με εχει πιασει.. ξερω τι ειναι και θα το παλεψω,,,αν ομως χασουμε την ελπιδα και πουμε στον εαυτο μας.."ειμαι καταδικασμενος , δεν μπορω να κανω τιποτα , τοτε ειναι που το αγχος θα μας κατακλυσει". Μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρια και μετα απο πολυ ψαξιμο και συζητηση..καθε ανθρωπος αναλογα με τον χαρακτηρα του το βλεπει διαφορετικα και το παλευει διαφορετικα.. και πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλοι εκει εξω.. η διαφορα ειναι πως δεν το λενε..

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:58, 20-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Simel
Έχουν ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφεται και φαίνονται αληθεινά..Συμφωνώ με αυτό που ανέφερε η Κalypso το ότι όσο το αγνοείς αυτό θα συνεχίσει να έρχεται. Εγώ προσωπικά έχω εστιάσει το πρόβλημα.'Οταν με πιάνει άγχος τις περισσότερες φορές με κυριεύει και φυσικά το καταλαβαίνω..προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να ''χαλαρώσει'' αλλά σπάνια τα καταφέρνω. Υπάρχουν τελικά ''αγχωτικοί άνθρωποί'' που δεν μπορούν να παλέψουν με αυτό η είναι ένας μύθος?
Στην προηγούμενη εξεταστική έπαθα αλεργία από το άγχος..
Η αλεργία δεν έφευγε με τίποτα, καθότι από τότε αγχωνόμουν ή στενοχωριόμουν για διάφορα θέματα, και αυτό επιδείνωνε την κατάσταση- δηλαδή δεν μπορούσα να παλέψω με αυτήν. Τελικώς αυτό που έκανα ήταν να απομονώνω ένα ένα ζήτημα, και να το αντιμετωπίζω ξεχωριστά από τα άλλα.. Και τα περισσότερα τα έλυσα, παρότι μερικές φορές ήταν πολύ δύσκολο να βρεθώ πρόσωπο με πρόσωπο με αυτά και να τα αντιμετωπίσω.
Η διαδικασία είναι επίπονη, όμως πραγματικά το αποτέλεσμα αξίζει.. Νιώθω πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου- κυρίως επειδή σκέφτομαι ότι αφού αντιμετώπισα αυτά, γιατί να μην καταφέρω να ξεπεράσω ό,τι άλλο με στενοχωρεί και με αγχώνει;..

Όλα στο μυαλό είναι και το μυαλό εμείς το κυβερνάμε

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:31, 09-07-09:

Αχ,σε καταλαβαινω..Υποφερω και εγω απο αγχος,αλλα δεν εφτασα ποτε σε τετοιο σταδιο..Ενα παιδι που ηξερα παντως καθε πρωι εκανε εμετο απο το αγχος του για το σχολειο...Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω,αλλα δεν ξερω καποιον αποτελεσματικο τροπο.Ισως γιογκα;Προσωπικα,δεν την εμπιστευομαι ιδιαιτερα,αλλα εχω ακουσει οτι βοηθαει...Η αν μπορεις να ξεκλεψεις λιγο χρονο και να πας διακοπουλες;Χωρις προγραμματα κλπ.Βρες κανα δυο καλες σου φιλες και καντη!!Αν στο επιτρεπει η δουλεια σου βεβαια..

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Η αλεργία δεν έφευγε με τίποτα, καθότι από τότε αγχωνόμουν ή στενοχωριόμουν για διάφορα θέματα, και αυτό επιδείνωνε την κατάσταση- δηλαδή δεν μπορούσα να παλέψω με αυτήν. Τελικώς αυτό που έκανα ήταν να απομονώνω ένα ένα ζήτημα, και να το αντιμετωπίζω ξεχωριστά από τα άλλα.. Και τα περισσότερα τα έλυσα, παρότι μερικές φορές ήταν πολύ δύσκολο να βρεθώ πρόσωπο με πρόσωπο με αυτά και να τα αντιμετωπίσω.
Η διαδικασία είναι επίπονη, όμως πραγματικά το αποτέλεσμα αξίζει.. Νιώθω πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου- κυρίως επειδή σκέφτομαι ότι αφού αντιμετώπισα αυτά, γιατί να μην καταφέρω να ξεπεράσω ό,τι άλλο με στενοχωρεί και με αγχώνει;..
Ναι,αλλα αν ειναι ενα το θεμα που σου δημιουργει το αγχος;Τοτε δεν μπορεις να απομονωσεις τιποτα,πνιγεσαι μεσα σε χαζες σκεψεις και το θεμα παραμενει κολλημενο στο μυαλο σου..Παντως πραγματι αν υπαρχουν πολλα πραγματα που σε αγχωνουν,ολα μαζι στο κεφαλι σου πραγματι η απομονωση βοηθαει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 09-07-09 στις 20:57. Αιτία: merge
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:48, 14-07-09:

Καλυψάκι ... κι εγώ τα ίδια έπαθα. Ταλαιπωρούμαι εδώ και 2 εβδομάδες από αλλεργία, ψάχνομαι, κάνω εξετάσεις και τελικά μάλλον είναι από στρες!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 12:10, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Καλυψάκι ... κι εγώ τα ίδια έπαθα. Ταλαιπωρούμαι εδώ και 2 εβδομάδες από αλλεργία, ψάχνομαι, κάνω εξετάσεις και τελικά μάλλον είναι από στρες!
Περαστικά σου Σιμπυ μου

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, μα κι εγώ στα ίδια είμαι. Μέσα στην εβδομάδα μάλλον θα ξαναπάω για εξετάσεις.. Προς το παρόν παίρνω φάρμακο κάθε μέρα, για να μην έχω τουλάχιστον τον κνησμό που πάει πακέτο με τις κοκκινίλες

κι όλα από το άγχος.. :S

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:12, 14-07-09:

Και να σκεφθείς, φίλη μου, ότι κατά τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας, όλοι αυτοί, που σήμερα ευθύνονται για την "παγκόσμια κρίση", μιλούσαν για "δημιουργικό στρες"!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:20, 14-07-09:

Περαστικά σου Σιμπυ μου

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, μα κι εγώ στα ίδια είμαι. Μέσα στην εβδομάδα μάλλον θα ξαναπάω για εξετάσεις.. Προς το παρόν παίρνω φάρμακο κάθε μέρα, για να μην έχω τουλάχιστον τον κνησμό που πάει πακέτο με τις κοκκινίλες

κι όλα από το άγχος.. :S
Εγώ Καλυψώ τις τελευταίες φορές δεν πήρα φάρμακο.... απλά προσπάθησα να ηρεμήσω, είτε με ύπνο, είτε με πράγματα που με ευχαριστούσαν. Η αλήθεια είναι ότι κάπως καλά τα έχω καταφέρει και έχω ηρεμήσει. Τώρα μόλις δω ότι πάω να πετάξω κάτι, χαλαρώνω αμέσως και προσπαθώ να γίνω "χοντρόπετση".

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Και να σκεφθείς, φίλη μου, ότι κατά τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας, όλοι αυτοί, που σήμερα ευθύνονται για την "παγκόσμια κρίση", μιλούσαν για "δημιουργικό στρες"!
"Δημιουργικό" είναι σίγουρα .... αφού δημιουργεί τόσα προβλήματα!

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα πάθω κάτι τέτοιο ... ειλικρινά.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 12:25, 14-07-09:

Εγώ Καλυψώ τις τελευταίες φορές δεν πήρα φάρμακο.... απλά προσπάθησα να ηρεμήσω, είτε με ύπνο, είτε με πράγματα που με ευχαριστούσαν. Η αλήθεια είναι ότι κάπως καλά τα έχω καταφέρει και έχω ηρεμήσει. Τώρα μόλις δω ότι πάω να πετάξω κάτι, χαλαρώνω αμέσως και προσπαθώ να γίνω "χοντρόπετση".
Δυστυχώς είμαι πολύ παστ δατ..
Όσες φορές δοκίμασα να κόψω το φάρμακο (το οποίο μου χορήγησε γιατρός, δεν το πήρα μόνη φυσικά ) μετά από ένα εικοσιτετράωρο ξανα τα ίδια.
Εύχομαι πάντως σε σένα να μην είναι τπτ, και να είναι περαστικό!

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:41, 14-07-09:

Δυστυχώς είμαι πολύ παστ δατ..
Όσες φορές δοκίμασα να κόψω το φάρμακο (το οποίο μου χορήγησε γιατρός, δεν το πήρα μόνη φυσικά ) μετά από ένα εικοσιτετράωρο ξανα τα ίδια.
Εύχομαι πάντως σε σένα να μην είναι τπτ, και να είναι περαστικό!
Καλυψώ μου ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Έπαιρνα xozal και μόλις το έκοβα ξανά τα ίδια.... μέσα σε 24 ή 48 ώρες κι εγώ και έψαχνα συνέχεια να δω τι μου προκαλούσε αλλεργία. Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι μόλις για κάποιο - έστω και αστείο λόγο- πιεζόμουν, φούντωνα! Την τελευταία φορά που έπαθα έξαρση ξυνόμουν σαν τρελή. Αλλά χάπι δεν πήρα, έπεσα και ξεράθηκα στον ύπνο και είδα ότι αυτά ηρεμούσαν τότε. Και στη συνέχεια είδα ότι μόλις πάνε να "πετάξουν" αν εκείνη την ώρα ηρεμήσω και χαλαρώσω, τότε ηρεμούν κι αυτά! Ελπίζω να μη συνεχίσουν ... μέχρι στιγμής σου λέω δείχνει να το ελέγχω. Απλά αποφεύγω οτιδήποτε με στρεσάρει, οτιδήποτε όμως!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:47, 14-07-09:

... μέχρι στιγμής σου λέω δείχνει να το ελέγχω. Απλά αποφεύγω οτιδήποτε με στρεσάρει, οτιδήποτε όμως!
Ωπ...πάει να σου ξεφύγει! (Έλα, μην κάνεις έτσι...πάντα να το ισορροπείς, με σκέψεις που γλυκαίνουν ...το μυαλό σου, αγαπημένη μου φίλη! Είναι μία συνήθεια εύκολη, αν την αρχίσεις κάποτε!)

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:14, 14-07-09:

Ωπ...πάει να σου ξεφύγει! (Έλα, μην κάνεις έτσι...πάντα να το ισορροπείς, με σκέψεις που γλυκαίνουν ...το μυαλό σου, αγαπημένη μου φίλη! Είναι μία συνήθεια εύκολη, αν την αρχίσεις κάποτε!)
Δεν ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω, στην πορεία θα δούμε.
Αυτό που συνειδητοποιώ όμως είναι ότι, υπάρχουν κάποια πράγματα στη ζωή μου και φαντάζομαι στη ζωή όλων, που φαινομενικά δεν μας ενοχλούν ή πείθουμε τον εαυτό μας ότι δεν μας ενοχλούν, δεν ξέρω ... γενικά δεν είμαι άνθρωπος, που αν με ενοχλεί κάτι δεν θα αντιδράσω και θα το κάνω γαργάρα. Ωστόσο όλοι κάποιες φορές χωρίς να το καταλάβουμε αφήνουμε τα πράγματα να μας "παρασύρουν" ... δεν ξέρω τι φταίει. Θα το παλέψω όμως όσο μπορώ..... το πρώτο πράγμα που λέω στον εαυτό μου είναι το "φτάνει". Φτάνει πια!!!!! Ούτε υπεράνθρωπος είμαι, ούτε και θέλω να γίνω. Και δεν υπάρχει το "όσο μπορώ", υπάρχει το "λιγότερο από όσο μπορώ". Καιρός να πάρω ανάσα κι εγώ. Δεν έχω κανένα λόγο να πιέζομαι, κανέναν απολύτως όμως!!!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:20, 14-07-09:

Δεν ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω, στην πορεία θα δούμε.
Αυτό που συνειδητοποιώ όμως είναι ότι, υπάρχουν κάποια πράγματα στη ζωή μου και φαντάζομαι στη ζωή όλων, που φαινομενικά δεν μας ενοχλούν ή πείθουμε τον εαυτό μας ότι δεν μας ενοχλούν, δεν ξέρω ... γενικά δεν είμαι άνθρωπος, που αν με ενοχλεί κάτι δεν θα αντιδράσω και θα το κάνω γαργάρα. Ωστόσο όλοι κάποιες φορές χωρίς να το καταλάβουμε αφήνουμε τα πράγματα να μας "παρασύρουν" ... δεν ξέρω τι φταίει. Θα το παλέψω όμως όσο μπορώ..... το πρώτο πράγμα που λέω στον εαυτό μου είναι το "φτάνει". Φτάνει πια!!!!! Ούτε υπεράνθρωπος είμαι, ούτε και θέλω να γίνω. Και δεν υπάρχει το "όσο μπορώ", υπάρχει το "λιγότερο από όσο μπορώ". Καιρός να πάρω ανάσα κι εγώ. Δεν έχω κανένα λόγο να πιέζομαι, κανέναν απολύτως όμως!!!!
Λοιπόν, πειράζει, λίγο να το "φιλοσοφήσουμε"; Ελπίζω, πως όχι...
Δεν ειπώθηκε τυχαία, πριν από τόσες χιλιάδες χρόνια: "Μην αντιστέκεσαι στον πονηρό!" Όσα περισσότερα θαυμαστικά θα "βάζεις", τόσο πιο πολύ θα γλιστράς, κοπελιά μου! Χαλαραααά...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:31, 14-07-09:

Λοιπόν, πειράζει, λίγο να το "φιλοσοφήσουμε"; Ελπίζω, πως όχι...
Δεν ειπώθηκε τυχαία, πριν από τόσες χιλιάδες χρόνια: "Μην αντιστέκεσαι στον πονηρό!" Όσα περισσότερα θαυμαστικά θα "βάζεις", τόσο πιο πολύ θα γλιστράς, κοπελιά μου! Χαλαραααά...
Κάτσε καλέ μου .... προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου. Σε αυτό το στάδιο είμαι. One step at time!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:48, 03-01-10:

Είμαι αρκετά αγχώδης άνθρωπος κυρίως , λόγω ηλικίας, σε θέματα σχολείου. Τον τελευτααίο καιρό (1+ χρόνο) όταν αγχώνομαι υπερβολικά, λυποθυμώ και it's ok

Τώρα που τελείωσα το σχολείο δεν αγχώνομαι τόσο συχνά αλλά προσφάτως άρχισα να αγχώνομαι για την εξεταστική..

Τελικά, ότι και να κάνω δεν νομίζω να φτάσω ποτέ στο άλλο άκρο (αναισθησία) ή σε μια ενδιάμεση κατάσταση. Μάλλον η καλύτερη λύση για το θέμα που αγχώνομαι, είναι το τέλειο διάβασμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 19:58, 03-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora18
Είμαι αρκετά αγχώδης άνθρωπος κυρίως , λόγω ηλικίας, σε θέματα σχολείου. Τον τελευτααίο καιρό (1+ χρόνο) όταν αγχώνομαι υπερβολικά, λυποθυμώ και it's ok

εγώ πάλι δν είμαι καθόλου αγχώδης τύπος ουκ ολίγες φορές με έχουν κατηγορήσει για αναισθησία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:09, 03-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Burp

εγώ πάλι δν είμαι καθόλου αγχώδης τύπος ουκ ολίγες φορές με έχουν κατηγορήσει για αναισθησία
Την καλύτερη δουλειά κάνεις!
Είναι βλακεία να αγχώνεσε για αμελητέα πράγματα, δίνοντας τους με αυτό τον τρόπο τόσο μεγάλη αξία, αλλά νομίζω πως αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να το αλλάξω τόσο εύκολα. Νόμιζα πως με το τέλος του σχολείου θα τελείωνε και το άγχος, όμως επέλεξε να με ακολουθήσει...

Παράθεση

haniel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη haniel
H haniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H haniel έγραψε στις 21:49, 17-03-10:

και εγώ μια απ'τα ίδιακρίσεις πανικού-αγοραφοβία-ψυχοσωματικά-τα πάντα όλα
2 απαίσια χρόνια..δυστυχώς..η αποψή μου μετά απ'αυτή την εμπειρία..είναι ψυχίατρος+ψυχολόγος,όσο πιο γρήγορα το συνειδιτοποιήσεις,το αποδεχτείς και κάνεις κάτι,τόσο πιο γρήγορα θα απαλλαγείς,αν και ακόμα αμφιβάλω για την 100% αποκατάστασηαπλά δε μπορώ να δεχτώ το"μάθε να ζείς μ'αυτό"-σε καμία περίπτωση

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 23:05, 17-03-10:

αγχος ιζ μαι νειμ!!!!!
αν καπνιζεις--που δε στο συνιστω--- καπνιζε περισσοτερο!!!!!
βεβαια εγω απο τοτε που εκοψα το καπνισμα νιωθω λιγοτερο αγχος...περιεργο οντως...
κανε εντονη γυμναστικη και τρεξιμο--βοηθαει πολυ
πιες τσαι!!!!ακομα και αυτο καλμαρει το αγχος!!!
μη το αγνοεις αλλα μη το αφηνεις να σε κατακλυσει.
επαθε και μενα το στομαχι μου απο το αγχος πριν 1-2 χρονια
ο γιατρος---στον οποιο πηγα αφου εγινα καλα απο μονη μου γιατι το ραντεβου ηταν μετα 2 μηνες--καταλαβαινεις ποσος κοσμος υποφερει απο το στομαχι και εντερο...τεσπα-----αποφανθει:
''γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση.....μπλα μπλα μπλα...''

καθε πρωι θρυματιζα φυσικη μαστιχα χιου οσο ενα κουταλακι του γλυκου και την καταπινα με νερο και αδειο στομαχι μολις ξυπνουσα 4-5 εβδομαδες μετα ημουν περδικι.
παραλληλα βρηκα ολα αυτα που με αγχωσαν εκεινη την περιοδο της ζωης μου και τα τακτοποιησα και το εριξα λιγακι εξω λιγο παραπανω ξενυχτι βολτες γελιο πολυ γελιο.....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:23, 18-03-10:

ειχα παρα πολυ αγχος πριν 2 χρονια αλλα απο τη μερα που πηρα τον γατο μου εξαφανιστηκε το αγχος μου εντελως. Ενω πριν αγχωνομουν για το παραμικρο (πχ μηπως χασω το λεωφορειο), τωρα ειμαι εντελως αφασια ακομα και οταν δινω εξετασεις ή εχω παρουσιαση.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 01:21, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
ειχα παρα πολυ αγχος πριν 2 χρονια αλλα απο τη μερα που πηρα τον γατο μου εξαφανιστηκε το αγχος μου εντελως. Ενω πριν αγχωνομουν για το παραμικρο (πχ μηπως χασω το λεωφορειο), τωρα ειμαι εντελως αφασια ακομα και οταν δινω εξετασεις ή εχω παρουσιαση.
τι ρατσα ειναι?να παρω και γω εναν αν ειναι!!!!

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 01:36, 19-03-10:

Κάποιοι το έχουν στη ζωή τους πολυ κ κάποιοι λίγο..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:00, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
τι ρατσα ειναι?να παρω και γω εναν αν ειναι!!!!
χαχα!!! Ημιαιμος ειναι (μαμα ιμαλαιων, μπαμπας δεν ξερουμε ). Ακομα και στο σχολειο οταν πηγαινα (απο δημοτικο ως λυκειο) δεν ειχα καθολου αγχος γιατι και τοτε ειχα γατα (αδεσποτη). Δεν εχει σημασια η ρατσα ή ακομα αν ειναι και σκυλος αντι για γατα. Ειναι το οτι με τις γκαφες τους σε κανουν να γελας, οταν εισαι χαλια ερχονται διπλα σου και σε αναγκαζουν να παιξεις μαζι τους και ξεχνας τα παντα. Δεν ειναι και λιγες οι ερευνες που δειχνουν οτι ενα κατοικιδιο μας βοηθαει ψυχικα και σωματικα! Μεχρι και η αλλεργια μου στις γατες εχει σχεδον εξαφανιστει! 2 χρονια τωρα παντως δεν εχω σχεδον καθολου αγχος Ειχα φτασει σε πολυ ασχημο σημειο με το αγχος. Ετρεμα, με ελουζε κρυος ιδρωτας, δεν μπορουσα να κοιμηθω, δεν μπορουσα να συγκεντρωθω, προσπαθουσα να διαβασω και δεν εμενε απολυτως τιποτα στην μνημη μου και γενικα ημουν χαλια. Πρεπει ομως να σου αρεσει το κατοικιδιο για να σου φυγει το αγχος. Αν εισαι απο τα ατομα που σιχαινονται τις τριχες κτλ, τοτε μαλλον θα σου φερει τα αντιθετα αποτελεσματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,260 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:10, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
χαχα!!! Ημιαιμος ειναι (μαμα ιμαλαιων, μπαμπας δεν ξερουμε ). Ακομα και στο σχολειο οταν πηγαινα (απο δημοτικο ως λυκειο) δεν ειχα καθολου αγχος γιατι και τοτε ειχα γατα (αδεσποτη). Δεν εχει σημασια η ρατσα ή ακομα αν ειναι και σκυλος αντι για γατα. Ειναι το οτι με τις γκαφες τους σε κανουν να γελας, οταν εισαι χαλια ερχονται διπλα σου και σε αναγκαζουν να παιξεις μαζι τους και ξεχνας τα παντα. Δεν ειναι και λιγες οι ερευνες που δειχνουν οτι ενα κατοικιδιο μας βοηθαει ψυχικα και σωματικα! Μεχρι και η αλλεργια μου στις γατες εχει σχεδον εξαφανιστει! 2 χρονια τωρα παντως δεν εχω σχεδον καθολου αγχος Ειχα φτασει σε πολυ ασχημο σημειο με το αγχος. Ετρεμα, με ελουζε κρυος ιδρωτας, δεν μπορουσα να κοιμηθω, δεν μπορουσα να συγκεντρωθω, προσπαθουσα να διαβασω και δεν εμενε απολυτως τιποτα στην μνημη μου και γενικα ημουν χαλια. Πρεπει ομως να σου αρεσει το κατοικιδιο για να σου φυγει το αγχος. Αν εισαι απο τα ατομα που σιχαινονται τις τριχες κτλ, τοτε μαλλον θα σου φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
Έχεις απόλυτο δίκιο!

Ακόμα και όταν κοιτάζω τα δικά μου να κοιμούνται, νιώθω καλύτερα. Όταν έχω ένα "λιωμένο" στην αγκαλιά μου να γουργουρίζει, ή όταν είμαι ξαπλωμένη και χώνει το κεφαλάκι του στην καμπύλη του λαιμού μεταξύ κεφαλιού και ώμων, η αίσθηση είναι απίστευτη. Όταν δουλεύω με τον υπολογιστή στα γόνατα και κουλουριάζονται κολλητά δίπλα μου στον καναπέ, χαλαρώνω και δουλεύω καλύτερα...

Αυτό με την αλλεργία σου είναι καταπληκτικό πάντως, χαίρομαι πολύ για σένα

Και κάτι τελευταίο.

Τα παιδιά φεύγουν. Φεύγουν για καφέ το σαβατόβραδο, για εκδρομή το Σ-Κ, για λίγες μέρες διακοπές με τους φίλους τους, για τα μαθήματα τους κάθε μέρα όλη μέρα. Και κάποια στιγμή για περισσότερο. Και έτσι πρέπει άλλωστε. Δεν τα κάνουμε για να τα έχουμε ως bonsai στο σαλόνι. Υποθέτω τουλάχιστον.
Κι άλλοι φεύγουν. Σύντροφοι, συγγενείς, φίλοι, κάποιες φορές κι εμείς οι ίδιοι αποζητάμε την απομόνωση και την ενδοσκόπηση. Λογικό και υπάκουο στους φυσικούς νόμους, στο αιώνιο ζευγάρι της συστολής και της διαστολής που δεν μπορούν να υπάρξουν η μια χωρίς την άλλη.

Τα ζώα μας όμως, είναι πάντα εκεί και μας δίνουν ανυπόκριτα και ανιδιοτελώς την αγάπη τους για να έχουμε κι εμείς να δίνουμε με τη σειρά μας... Μπορεί οι ανταλλαγές μας μαζί τους να μην είναι του ίδιου είδους με εκείνες που έχουμε με τον ανθρώπινο περίγυρό μας, αλλά δεν υστερούν σε ποιότητα.

Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 15:08, 19-03-10:

Βόλτες με φίλους παιδιά και χαλαρά. Έχω περάσει και εγώ απο άγχος και ξέρω και συνήθως οι περισσότεροι άνθρωοι σε αρκετές φάσεις της ζωής τους αντιμετωπίζουν άγχος. Το θέμα είναι να μην το αφήνουμε να μας χαλάει τη διάθεση συνέχεια. Πρέπει γενικά τα πράγματα που μας συμβαίνουν να τα αντιμετωπίζουμε ψύχραιμα, άλλωστε και τα προβλήματα μέσα στη ζωή ειναι. Ας βγουμε εξω να τρέξουμε, ας πάμε καμιά βόλτα, ας γελάσουμε και ας χαρούμε τη ζωή. Να σήμερα για παράδειγμα ειναι μια υπέροχη μέρα ότι πρέπει για βόλτα. Το καλοκαίρι πλησιάζει και νέες εξορμήσεις έρχονται στο προσκήνιο. Ας χαρούμε την κάθε στιγμή και πανω απ όλα ας βάλουμε το γέλιο στις ζωές μας. Χαλαραααααα

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 14:00, 28-03-10:

Ένα ακόμα παράξενο που παρατηρώ στον εαυτό μου είναι ότι μέρες που δεν υπάρχει λόγος να αγχωθώ, εγώ ξυπνάω πνιγμένη και σκασμένη. Το βάρος στο στομάχι έχει γίνει πια κομμάτι του εαυτού μου. Γιατί ρε γαμώτο; Τόσο πια με έχει κυριεύσει το άγχος που δεν μπορώ σχεδόν ποτέ να χαλαρώσω; Υπάρχουν φορές που νιώθω πολύ στρεσαρισμένη και προσπαθώ να βρω γιατί... Ψάχνω, ψάχνω και τίποτα. Απλά έχω άγχος χωρίς λόγο και αιτία. Όταν,δε, υπάρχει ουσιαστικός λόγος, τότε είναι που δεν παλεύεται η κατάσταση με τίποτα. Μα με τίποτα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αν πάει έτσι δεν με βλέπω καλά.

Από την άλλη, εχώ παρατηρήσει ότι κάποιες φορές λειτουργώ καλύτερα υπό πίεση. Ή τουλάχιστον αυτό μου λένε οι άλλοι. Και τις στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης (παρόλου που είναι λίγες) τις απολαμβάνω πραγματικά. Αλλά το άγχος είναι και όπως όλα δείχνουν θα παραμείνει ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 15:49, 28-03-10:

Προβλήματα υγείας (μου) λόγω άγχους:

Χρόνια ελκώδης κολλίτιδα

Χρόνια επιφανειακή γαστρίτιδα

και σαν να μην έφταναν αυτά... σκάει μύτη και μια ωραιότατη οισοφαγική παλινδρόμηση τώρα τελευταία και μου αλλάζει τα φώτα!

Για να μην αναφέρω τις κρίσεις πανικού και τις δύσπνοιες, που δε με χωράει ο τόπος και παίρνω τηλ. άτομα για να με ηρεμήσουν

Τώρα που το σκέφτομαι... μήπως έχω λίγο σαβουρο - οργανισμό;;;;

Ok φτάνει με τα ερεθιστικά. Η απάντηση στο άγχος νομίζω πως είναι:

1) ο σωστός προγραμματισμός του χρόνου μας σε συνδυασμό με μια κάποια εκλογίκευση των επιθυμιών μας (ρεαλιστική οπτική στόχων και δυνατοτήτων)

2) η γυμναστικούλα

αλλά κυρίως, όπως έχει πει και η αγαπημένη μου Isiliel, το να μην παίρνεις τη ζωή και πολύ στα σοβαρά...

Παράθεση

skoumas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skoumas
Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O skoumas eστεκι rox έγραψε στις 14:07, 13-06-10:

Υπάρχει περίπτωση η κούραση που νιώθω γενικά μετά απο την πρώτη κρίση πανικού που έπαθα να οφείλεται σε άγχος;

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:37, 10-06-11:

Έχω παρατηρήσει πως και στις 5 εξεταστικές μου (και Σεπτέμβρης) από το άγχος με πιάνει ξηροδερμία στο τριχωτό του κεφαλιού.
Είναι λογικό;
Λόγω καιρού δεν παίζει να 'ναι γιατί με πιάνει και στη χειμερινή εξεταστική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 07:13, 11-06-11:

ολα ειναι πιθανα και εφικτα να συμβουν με το καταραμενο το αγχος. απο το κεφαλι μεχρι τα ποδια, μεσα εξω οτι θες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 13:17, 01-08-12:

Όταν αγχώνομαι,με πιάνει τρομερός πονοκέφαλος..μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό χάπι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:25, 01-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Maria serres
Όταν αγχώνομαι,με πιάνει τρομερός πονοκέφαλος..μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό χάπι??
Για τον πονοκέφαλο;......:S τόσα υπάρχουν, ασπιρίνες, ντεπον δες πιο σου κάνει δουλειά...
Αν εννοείς για το άγχος δε νομίζω ότι είναι σωστό να σου προτείνουμε χάπια, και η μαμά μου έχει τρομερό πρόβλημα με το άγχος παίρνει χάπια αλλά όχι από μόνη της, την έχει δει γιατρός και της τα έχει γράψει, και δεν τα παίρνει καν καθημερινά, απλά όταν δε νιώθει αυτή καλά....
Να επισκεφτείς ένα καλό γιατρό καλύτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:54, 03-09-12:

Εχω μια περιεργη σχεση με το αγχος.

Μπορει να με αγχωσει ενα μικρο, τοσουδουλικο προβλημα και να φερω την καταστροφη (κακο αυτο).

Μπορει, ομως, ο κοσμος να γκρεμιζεται γυρω μου (καλη ωρα) και εγω να ειμαι απαθης (καλο αυτο).

Για το δευτερο εχω αιτιολογηση.
Δεν μπορω να κανω τιποτα.

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,372 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 15:19, 03-09-12:

Λοιπον να σας πω και εγώ τι μου έχει προκαλέσει το άγχος......
  1. ζαλάδα
  2. ξηροστομία
  3. ταχυπαλμιες
  4. σπασμοι των μυών μου
  5. νιώθω δύσπνοια
  6. μουδιαζουν τα ποδια μου και κρυωνω
  7. πονοκέφαλο που μπορει να γίνει και καταραμμένη ημικρανία(πάντως χωρις να θελω να κανω διαφήμιση το καλυτερο φαρμακο για την ημικρανια ειναι το panadol extra...)
  8. πόνο στο στομάχι και αρκετες φορές σπασμους εντέρου
  9. πόνος στο στήθος που οφείλεται στο σφύξιμο των μυών του στέρνου...
  10. συχνοουρία
νομίζω αυτά....αλλά αυτο που με νευριάζει ειναι οτι ειμαι μόλις 18 χρονών που δεν έχω τις ιδιες υποχρεωσεις με κάποιον που ειναι για παραδειγμα 30 και αυτό το άγχος είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο......
Γενικά ειμαι ένας τύπος που αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα με το παραμικρό.....δεν μπορώ τις απότομες αλλαγές γιατι δεν μπορω τις αγνωστες καταστάσεις...για παραδειγμα ειμαι άρρωστος και πρεπει να παω στον γιατρο....θα αγχωθω γιατι δεν ξέρω τι θα μου κανει ακριβώς.....ή σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές και αγχώνομαι για το πως θα ειναι το ξενοδοχείο, που θα ειναι, κτλπ....χωρις ωστόσο να ειμαι και εκεινος ο τυπάς ..."ο ψείρας"....που τα ψάχνει όλα.....εντάξει είμαι λίγο τελειομανής αλλα προσπαθω να το μειώσω γιατι σήμερα στην κοινωνια δεν μορεις να επιβιώσεις ετσι...
Φέτος όμως αν και περιμενα οτι λογω των πανελλαδικών θα αγχωνόμουν υπερβολικά...δεν αγχώθηκα καθόλου...
Πάντως έμενα με βοήθησε παρα πολύ η καλή παρέα....στο να μην τα υπολογίζω όλα τοσο πολύ....και κυριως η μουσική.....

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:39, 03-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Λοιπον να σας πω και εγώ τι μου έχει προκαλέσει το άγχος......
  1. ζαλάδα
  2. ξηροστομία
  3. ταχυπαλμιες
  4. σπασμοι των μυών μου
  5. νιώθω δύσπνοια
  6. μουδιαζουν τα ποδια μου και κρυωνω
  7. πονοκέφαλο που μπορει να γίνει και καταραμμένη ημικρανία(πάντως χωρις να θελω να κανω διαφήμιση το καλυτερο φαρμακο για την ημικρανια ειναι το panadol extra...)
  8. πόνο στο στομάχι και αρκετες φορές σπασμους εντέρου
  9. πόνος στο στήθος που οφείλεται στο σφύξιμο των μυών του στέρνου...
  10. συχνοουρία
νομίζω αυτά....αλλά αυτο που με νευριάζει ειναι οτι ειμαι μόλις 18 χρονών που δεν έχω τις ιδιες υποχρεωσεις με κάποιον που ειναι για παραδειγμα 30 και αυτό το άγχος είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο......
Γενικά ειμαι ένας τύπος που αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα με το παραμικρό.....δεν μπορώ τις απότομες αλλαγές γιατι δεν μπορω τις αγνωστες καταστάσεις...για παραδειγμα ειμαι άρρωστος και πρεπει να παω στον γιατρο....θα αγχωθω γιατι δεν ξέρω τι θα μου κανει ακριβώς.....ή σκεφτόμαστε να πάμε διακοπές και αγχώνομαι για το πως θα ειναι το ξενοδοχείο, που θα ειναι, κτλπ....χωρις ωστόσο να ειμαι και εκεινος ο τυπάς ..."ο ψείρας"....που τα ψάχνει όλα.....εντάξει είμαι λίγο τελειομανής αλλα προσπαθω να το μειώσω γιατι σήμερα στην κοινωνια δεν μορεις να επιβιώσεις ετσι...
Φέτος όμως αν και περιμενα οτι λογω των πανελλαδικών θα αγχωνόμουν υπερβολικά...δεν αγχώθηκα καθόλου...
Πάντως έμενα με βοήθησε παρα πολύ η καλή παρέα....στο να μην τα υπολογίζω όλα τοσο πολύ....και κυριως η μουσική.....
Εμενα για κριση πανικου μου κανουν τα συμπτωματα σου.

Καποτες δουλευα σε ενα νησι του αιγαιου.
Πανω απο την Αφρικη για την ακριβεια.

Χειμωνας....
Οι ιδιοι και οι ιδιοι στα ιδια και στα ιδια.
Καθομαστε σε ενα καφε.
Εγω αντιλαμβανομουν οτι μου ρχεται η κριση.
Κρυος ιδρωτας, ζαλαδες, δυσπνοια, τρεμουλο.
Ενταξει πεθαινω.
Ξαφνικα σηκωνομαι με οση δυναμη ειχα και φευγω χωρις να πω τιποτα σε κανεναν.
Δεν ειχα χρονο για εξηγησεις.
Αισθανομουν οτι θα πεθαινα.
Με οσα κουραγιο ειχα προσπαθησα να φτασω στο ιατρειο του νησιου.
Στην πραγματικοτητα ηταν τοσο κοντα , αλλα τοσο μακρια για μενα.
Εκανα συνεχως στασεις, γιατι νομιζα οτι θα πεσω κατω.
Ωσπου τελικα ναι.
Εφτασα.
Ηταν ενας γιατρος μεσα.
Μου εκανε μια ηρεμιστικη ενεση στον γκωλο και ηρεμησα.

Σε καποια φαση χτυπησε το κινητο μου.
Οι φιλοι μου ανησυχησαν.
Ειδαν οτι αργουσα και με πηραν τηλεφωνο.

"Ελα ρε πού εισαι;"
"Στο νοσοκομειο"

Ηρθαν και με μαζεψαν.

Μετα πλακωθηκαν μεταξυ τους γιατι με αφησαν να φυγω ετσι και αρχισαν να αλληλοκατηγορουνται.
"Εσυ δεν την ειδες;" ελεγε ο ενας.
"Οχι, δεν καταλαβα τι εγινε. Νομιζα πηγε τουαλετα" ελεγε ο αλλος.
"Γιατι την αφησατε να φυγει μονη της"

και τα σχετικα.

Ωραιες εμπειριες!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος και Πανελλήνιες - Από eLina17
      Το θέμα έχει λάβει 190 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλήνιες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-17 στις 01:44.
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Άγχος προσέγγισης - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-12-07 στις 23:09.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους