Linux LiveCDs

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι μια συλλογή λογισμικού GNU/Linux που εκτελείται πλήρως από CD και είναι βασισμένη στο Slackware Linux. Δεν είναι απαραίτητο να εγκατασταθεί τίποτα στον τοπικό δίσκο. Χρησιμοποιώντας διάφανη συμπίεση,μπόρεσαν να χωρέσουν στο CD 2400 MB εκτελέσιμου λογισμικού.

Τι υπάρχει στο cd;

  • Το Unification File System (γνωστό και σαν unionfs) που είναι το πιο σπουδαίο μέρος του Slackel. Επιτρέπει στο Slackel να συμπεριφέρεται και να λειτουργεί σαν ένα πραγματικό Linux OS, με πλήρη δυνατότητα εγγραφής και αποθήκευσης καταλόγων και αρχείων στη δενδρική δομή του. Με άλλα λόγια κάποιος που θα εργασθεί με το Slackel χωρίς να ξέρει ότι είναι Live CD θα νομίζει ότι δουλεύει μια διανομή Linux εγκατεστημένη στο σκληρό δίσκο.
  • Πυρήνας 2.6.13.2, Alsa sound system
  • X Multimedia System (xmms) με υποστήριξη MPEG video, MP3 όπως επίσης και υποστήριξη για αναπαραγωγή αρχείων ήχου Ogg Vorbis Audio
  • Λογισμικό σύνδεσης στο Διαδίκτυο (kppp)
  • K Desktop Enviroment V 3.4.2 ως προεπιλεγμένη επιφάνεια εργασίας, μαζί με τον Konqueror
  • Πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (GIMP) έκδοση 2.2.8
  • x11 6.8.2 xwindow system
  • Εργαλεία ανάκτησης και επιδιόρθωσης συστήματος
  • Εργαλεία ανάλυσης δικτύου και διαχείρισης συστήματος
  • Το OpenOffice (TM) 1.1.3, την έκδοση GPL της γνωστής σουίτας γραφείου StarOffice (TM),
  • koffice, Abiword
  • Πολλές γλώσσες προγραμματισμού, εργαλεία ανάπτυξης και γλώσσες προγραμματισμού για προγραμματιστές (quanta plus για web developing)
  • Firefox 1.0.7, Thunderbird 1.0.7. Για να τυπώσετε ελληνικές ιστοσελίδες, μετά την εγκατάσταση του εκτυπωτή σας, πληκτρολογήστε σε ένα xterm την εντολή setxprint και κατόπιν ξεκινήστε τον firefox ή τον thunderbird.
  • Skype 1.2.0.11
  • Audacity 1.2.2 πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου
  • Realplayer Gold Αναπαραγωγέας video
  • Media players Kaffeine, xine, juk, Amarok
  • CD Ripper (KaudioCcreator)
  • K3b O κατασκευαστής CD/DVD
  • Downloader for X για κατέβασμα αρχείων
  • Guarddog για εύκολη ρύθμιση του firewall (iptables)
  • Yahoo messenger
  • Limewire Πρόγραμμα ανταλλαγής αρχείων
  • Χ-chat IRC
  • Gaim Internet messenger
  • gftp
  • Akregator Αναγνώστης ροών RSS
  • Frozen Bubble το δημοφιλές παιχνίδι, Lbreakout2
  • Samba Server
  • Smb4k
  • Swat Διαχειριστής Web για εύκολη ρύθμιση του samba server (Στον firefox ή konqueror γράψτε https://localhost:901 και δώστε user:root, pass:root)
  • Apache Server που ξεκινά με την εκκίνηση του slackel
  • Apache Server με ssl υποστήριξη. Για να την ενεργοποιήσετε σε ένα xterm πληκτρολογήστε σαν root /etc/rc.d/rc.httpd startssl. Και στον firefox ή konqueror γράψτε https://localhost. (Για ftp secure γράψτε sftp://localhost και δώστε username:root pass:root ή username:slackel pass:slackel)
  • Proftpd Server. Οι ανώνυμοι χρήστες μπορούν να κάνουν ftp και να ανεβάσουν αρχεία στο κατάλογο incoming, αλλά δεν μπορούν να διαγράψουν αρχεία, ούτε να δημιουργήσουν νέους καταλόγους, για λόγους ακεραιότητας των δεδομένων. Για να τον δοκιμάσετε στον firefox ή konqueror γράψτε ftp://localhost. Στο gftp γράφετε host: slackel, θύρα: 21, user: ftp ή anonymous κωδικός: οτιδήποτε
  • Αυτόματη αναγνώριση και προσάρτηση memory sticks. Όταν εισάγετε το memory stick usb σας θα εμφανιστεί στην επιφάνεια εργασίας το εικονίδιο του. Κάντε κλίκ επάνω του να το ανοίξετε με τον konqueror. Μην ξεχάσετε με δεξί κλικ να επιλέξετε "ασφαλής αφαίρεση". Μόλις το βγάλετε το εικονίδιο θα εξαφανιστεί.
  • Με την εκτέλεση της εντολής , σαν root, setinet, σε ένα xterm, το slackel γίνεται dhcp server με iptables και Masquerate. Οπότε όλα τα pc που συνδέονται με αυτό παίρνουν δυναμικά ip διευθύνσεις. Αν συνδεθείτε με το modem σας με το kppp στο διαδίκτυο όλα τα PC του δικτύου σας συνδέονται και αυτά στο διαδίκτυο
Screenshoot που μπορώ να δώ;
Το μόνο που κατάφερα να βρώ ήταν αυτό

Από που μπορώ να το κατεβάσω;

Υπάρχει στους servers του ellak δλδ εδώ

--
Πάντως έτσι απο περιέργεια το κατεβάσα, θα σας πω συντόμα και προσωπικη γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Κι εγω τώρα το κατεβάζω και θα το τιμήσω! Εαν είναι καλό θα κάνω κι ενα αντίγραφο για το μικρό μου αδερφάκι να του το στείλω μπας και μάθει τπτ!:redface: :redface: :redface: Εγω απλά είμαι περίεργος. Εκείνος θέλει πιο πολύ να μαθαίνει!:clapup:

ΥΓ: Και δεν πήγα να τον δω το 3ημερο, τι μοσχάρι είμαι....:(

ΥΓ2: Τόσες διανομές που έχω πάνω στο γραφείο μου, θα καταντήσω linuxdistro.gr. Μη το ψάχνετε, δεν υπάρχει τέτοιο σάιτ ακόμα σε .gr νομίζω.:P

ΥΓ3: Exposed ευχαριστούμε ρε για την είδηση! Ωραίος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Την δοκιμάσα, ναι μεν έχει πλούσιο software αλλά δεν μου αναγνώρισε αυτόματα το δύκτιο με αποτέλεσμα αν επιθυμούσα να την χρησιμοποιώ να επρεπε καθε φορα να φτιαχνω ποσες ρυθμισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Alpha Systems κυκλοφόρησε live CD που ακουει στο ονομα accelerated-knoppix το οποίο είναι βασισμένο πάνω στο γνωστό live Linux CD Knoppix και, σύμφωνα με την AS μπορεί να κάνει boot σε 60 δευτερόλεπτα. Αυτό προήλθε από τις βελτιστοποιήσεις που έκανε η εταιρεία στο αρχικό live cd, καθώς ο χρόνος του κανονικού Knoppix είναι αρκετά μεγαλύτερος.

To όμως Accelerated Knoppix δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενα βελτιστοποιημενο Knoppix.


Περισσότερα θα βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δοκιμαστε και το PuppEL Linux!

https://hamster-linux.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top