Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δυστυχία: Eίναι απαραίτητη;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:28, 30-10-05:

Πιστεύεται ότι η δυστυχία είναι απαραίτητη στην ζωή του ανθρώπου; Πιστεύευται ότι η δυστυχία του προσφέρει κάτι;
Αν δεν κάνω λάθος οι κινέζοι κάθε τους δυστυχία την υποδέχονται με "χαρά" μιας και πιστεύουν ότι το μέλλον θα είναι πιο ευοίωνο....

Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι απαραίτητη και λίγοι δυστυχία στην ζωή γιατί συνήθως όταν κάποιος είναι δυστυχής έχει την τάση να μένει μόνος αποτέλεσμα να μπορεί να σκεφτεί περισσότερο, και ίσως έτσι αναγνωρίσει τα λάθη του, με αποτέλεσμα να μην τα ξανα κάνει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 22:01, 30-10-05:

Ειναι απαραιτητη, αλλιως δεν θα ειχε νοημα η ευτυχια, δεν θα μπορουσες να τη νιωσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 22:23, 30-10-05:

μήπως με την ερώτηση αυτή περνάμε τα όρια του μαζοχισμού? (με την έννοια οτι θα προκαλέσω δυστυχία στον εαυτό μου, για να μάθω, να καταλάβω, να ευτυχήσω αργότερα, κλπκλπ)

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:39, 30-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μήπως με την ερώτηση αυτή περνάμε τα όρια του μαζοχισμού? (με την έννοια οτι θα προκαλέσω δυστυχία στον εαυτό μου, για να μάθω, να καταλάβω, να ευτυχήσω αργότερα, κλπκλπ)
Το ερώτημα δεν το έκανα έχοντας κάτι τέτοιο στο νου, αλλά στην περίπτωση που μας τύχει

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 01:35, 31-10-05:

οπως προειπωθει... χωρις τη δυστυχία δεν θα μπορουσαμε ποτέ να νιωσουμε την ευτυχια... η μια εννοια μας κάνει κατανοητή την άλλη.

Παράθεση

Anakin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anakin
Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Anakin έγραψε στις 01:54, 31-10-05:

άμα σου πηγαίνουν όλα καλα πως θα καταλάβεις τις δυσκολίες της ζωής; δυστυχώς, μόνο έτσι θα μάθεις και θα γίνεις πιο δυνατός για να αντιμετωπίσεις τα τυχόν επόμενα προβλήματα...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 17:29, 31-10-05:

Όχι ρε παιδιά, δεν είναι απαραίτητη... τουλάχιστον όχι ΤΟΣΗ δυστυχία όση υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο! Γιατί να πρέπει ντε και καλά να πονέσεις για να μάθεις;

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 00:21, 01-11-05:

Για μένα δυστυχία και καλή είναι δύο αντιφατικές έννοιες. Σα να λέμε πολεμώντας για την ειρήνη, ή f*cking for virginity.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:25, 01-11-05:

Δεν νομίζω κανείς να θεωρεί την δυστυχία καλή,προσωπικά δεν την θεωρώ ούτε απαραίτητη για να εκτιμήσω την ευτυχία.Την θεωρώ απλώς αναπόφευκτη.Πιστεύω ότι τόσο οι στιγμές που είμαστε δυστυχείς όσο και οι στιγμές που είμαστε ευτυχείς μας κάνουν πιο δυνατούς,απλά η δυστυχία μας κάνει ταυτόχρονα και σκληρούς με τον εαυτό μας και τους γύρω.Εξάλλου περίοδοι παρατεταμένης δυστυχίας μετριάζουν οποιαδήποτε χαρά μπορεί να προκύψει και μας οδηγούν να βλέπουμε την ζωή με μελανά χρώματα.
Δεν ξέρω αν το σκωτζέζικο ντους ανάμεσα σε χαρά και λύπη είναι το αλατοπίπερο της ζωής,ξέρω όμως πως κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να ζει αιώνια σε ένα ροζ συννεφάκι...όλοι τραβάμε κάποια στιγμή "λούκια".Τhat's life.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:23, 01-11-05:

Γιατί βρε παιδιά χρειάζεται η δυστυχία για να εκτιμήσουμε την ευτυχία? Το contrast ουδετερότητας-ευτυχίας δεν αρκεί?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 21:17, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
.. f*cking for virginity.
well said

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Γιατί βρε παιδιά χρειάζεται η δυστυχία για να εκτιμήσουμε την ευτυχία? Το contrast ουδετερότητας-ευτυχίας δεν αρκεί?
τι εννοείς contrast ουδετερότητας-ευτυχίας?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:33, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
τι εννοείς contrast ουδετερότητας-ευτυχίας?
Εννοώ οτι η διαφορά μεταξύ ουδετερότητας και ευτυχίας είναι αρκετή για να εκτιμήσουμε την ευτυχία, χωρίς να έχουμε τις "απώλειες" που προκαλεί η δυστυχία. Δεν μας αρκεί αυτό και χρειαζόμαστε τη δυστυχία για να νιώσουμε την ευτυχία πιο έντονα? Ε τότε σόρρυ αλλά μου θυμίζει όσους πάιρνουν ναρκωτικά για να ζήσουν πιο έντονα τη ζωή

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 01:28, 02-11-05:

πολλές φορές δεν αρκεί michelle...

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 01:39, 02-11-05:

"Μακάριοι οι φτωχοί στο πνεύμα", οπότε αν θέλουμε να είμαστε ευτυχισμένοι ας μη σκεφτόμαστε πολύ. Ακόμα καλύτερα ας μάθουμε να γινόμαστε ευτυχισμένοι με τα πιο απλά πράγματα, όπως για παράδειγμα βλέποντας μια παλιά ελληνική ταινία. Αν την χιλιοστή φορά που θα τη δούμε εξακολουθεί να μας διασκεδάζει το ίδιο ... είμαστε σε καλό δρόμο. Ούτε ναρκωτικά θα χρειαστούμε ούτε τίποτα, είμαστε ήδη φυτά.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 08:32, 07-11-05:

Νομίζω ότι άλλοι την έχουν ανάγκη και άλλοι όχι.Η δυστυχία είναι για μένα όχι συναίσθημα ούτε γεγονός αλλά κατάσταση του μυαλού (όπως και η ευτυχία πχ).Άρα είναι μια επιλογή.Άυτοί που την επιλέγουν τους είναι απαραίτητη και καλώς κάνουν αφού έτσι θέλουν.( βέβαια μπορεί να είναι και μια αθέλητη επιλογή αυτό, όπως πχ στην περίπτωση της κατάθλιψης).
Τώρα θα μου πεις βέβαια η σωματική αναπηρία πχ δεν είναι μια δυσστυχία που δεν την επέλεξε ο άνθρωπος?Δε ξέρω, ο καθένας ξεχωριστά ξέρει Πώς το βιώνει το γεγονός .

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 20:23, 07-11-05:

"Αθέλητη επιλογή"; Οξύμωρο μου ακούγεται. Πώς γίνεται να μη θέλεις κάτι και συγχρόνως να είναι επιλογή σου;

Δε νομίζω ότι μπορείς πάντα να νικήσεις τη δυστυχία σου με τη δύναμη της θέλησης. Ακραίο παράδειγμα, να είσαι πχ στην Αμπού Γκράιμπ και να σε βασανίζουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Θέλω να πω ότι ο καθένας μας έχει τις αντοχές του. Μου φαίνεται σκληρό να ρίχνεις όλο το βάρος στην επιλογή του ατόμου, καθώς αυτή ποτέ δεν είναι ελεύθερη και αβίαστη.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 12:30, 08-11-05:

σ’ευχαριστώ για το εύστοχο σου σχόλιο Νεssa ,μια ευκαιρία να αμφισβητήσω τις σκέψεις μου ,να ξαναματασκεφτώ και μέσα από το διάλογο-γιατί όχι;- να αναθεωρήσω .

Κατ’αρχήν ο ορισμός ευτυχίας/δυστυχίας.Υπάρχει καθολικός ? Μάλλον όχι.Κι εδώ πάμε στην υποκειμενικότητα του ορισμού. Για μένα λοιπον η ευτυχία ή δυστυχία δεν είναι συναίσθημα.Συναίσθημα είναι η χαρά,η ευχαρίστηση,ο ενθουσιασμός,ο πόνος,η θλίψη,η απογοήτευση,στιγμιαίες και εναλασσόμενες συναισθηματικές κατάστασεις.Επίσης δεν είναι το ίδιο το γεγονός/τύχη που λαμβάνει χώραν,και το οποίο σαφώς και δεν είναι πάντα εντός του ελέγχου μας.Είναι η ερμηνεία που δίνω στο γεγονότα ευχάριστα ή δυσάρεστα,ο τρόπος πού αντιλαμβάνεμαι τα γεγονότα ,εν ολίγοις αν αυτό που μου συμβένει το θεωρώ καλή τύχη ή κακή τύχη,κάτι που για μένα λειτουργεί και σαν άμυνα.(το οποίο με τη σειρά του είναι υποκειμενικό και εξαρτώμενο από τις πίστεις σου ,τις πεποιθήσεις σου,τα βιώματα σου και πολλά άλλα που δεν τα γνωρίζω.Τώρα που ξαναγράφω σκέφτομαι-μήπως τελικά όμως και οι ίδιες μας οι πεποιθήσεις δεν είναι πάντα επιλογή μας?Δε φυτρώσαμε μια μέρα,γεννηθήκαμε και ανατραφήκαμε σ’ένα περιβάλλον που έμμεσα μας τις πέρασε και από υποσεινήδητες μας τις έκανε συνειδητό?Από αυτή την άποψη όντως δεν είναι και επιλογή η ευτυχία δηλαδή οι σκέψεις που κάνουμε για τα γεγονότα/τύχες).

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
"Αθέλητη επιλογή"; Οξύμωρο μου ακούγεται. Πώς γίνεται να μη θέλεις κάτι και συγχρόνως να είναι επιλογή σου;

έχεις δίκιο,Αθέλητη ή επιλογή , έφαγα το ή .Αθέλητη όταν η κατάθλιψη είναι αποτέλεσμα χημικής ή ορμονικής μεταβολής. Επιλογή όταν είναι αποτέλεσμα ενός δυσάρεστου γεγονότος που με τη σειρά του προκάλεσε μια υποκειμενική ερμηνεία και αυτή με τη σειρά της –σα ντόμινο-προκάλεσε μαύρες σκέψεις και αυτές με τη σειρά τους προκάλεσαν όλο αυτό που λέμε κατάθλιψη.Όμως θέτω τώρα υπό συζήτηση το εξής η ερμηνεία που δίνουμε οι άνθρωποι στα γεγονότα/τύχες της ζωής μας τελικά είναι ή όχι επιλογή μας? Εκεί σκοντάφτω και όντως είναι ένα θέμα πολύ περίπλοκο

Δε νομίζω ότι μπορείς πάντα να νικήσεις τη δυστυχία σου με τη δύναμη της θέλησης. Ακραίο παράδειγμα, να είσαι πχ στην Αμπού Γκράιμπ και να σε βασανίζουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Θέλω να πω ότι ο καθένας μας έχει τις αντοχές του. Μου φαίνεται σκληρό να ρίχνεις όλο το βάρος στην επιλογή του ατόμου, καθώς αυτή ποτέ δεν είναι ελεύθερη και αβίαστη.
Οι άνθρωποι που τα υφίστανται αυτά τα βασανιστήρια ,δεν έχουν την πολυτέλεια να φιλοσοφήσουν αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι.Ναι πονάνε,ναι υποφέρουν , ναι είναι απίστευτη αθλιότητα όλα αυτά που συμβαίνουν…Αυτό που βιώνουν είναι ο πόνος και δεν είναι επιλογή τους.Παράλληλα σκέφτομαι αν ένας από αυτούς μέσα στην οδύνη τους είχε την υπεράνθρωπη –και απάνθρωπη;- πίστη ότι ο Θεός επέλεξε να τους στείλει τα βασανιστήρια αυτά γιατί τους αγαπάει και θέλει να τους δοκιμάσει πχ, μήπως βίωνε το δράμα του ως καλοτυχία ? Εγώ που δεν πιστεύω στον παράγοντα Θεό(μακάρι να υπάρχει) θεωρώ ότι είναι δυστυχισμένοι(κακοτυχισμένοι) μια που ούτε μεταθανάτιο παράδεισο θα ζήσουν,ούτε κανείς τους βασανίζει με αγαθή προαίρεση,ούτε σκοπό έχουν τα βασανιστήρια τους( σε αντιδιαστολή,οι δικοί μας ήρωες βασανίστηκαν αλλά θεωρώ τον πόνο τους καλοτυχία ,γιατί
απλά θεωρώ μεγάλη τύχη να σου δίνεται η ευκαιρία να αγωνιστείς – ψυχή και σώμα- για τα ιδανικά σου)

π.ς.Και παραγματικά νιώθω προσωπικά εξίσου σκληρή με τους ''ηγέτες" που σπέρνουν τη φρίκη,
τη στιγμή που έχω υπολογιστή,καπνίζω,έχω 2 ζευγάρια παπούτσια,μένω σε τριάρι, ,πίνω καφέ,τρώω τυρί φέτα και πολλές άλλες μικρές (μεγάλες) πολυτέλειες που δεν έχω τη δύναμη -προς το παρόν τουλάχιστον-να στερηθώ προκειμένου να σωθούν όσοι περισσότεροι άνθρωποι γίνεται από τον πόνο τους.( το αν είναι ευτυχισμένοι ή όχι θα το αποφασίσουν κατοπιν οι ίδιοι τους).Αλλά αυτό είναι ένα άλλο φιλοσοφικό ερώτημα .

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:00, 08-11-05:

Σχετικά με την πίστη στο Θεό θα σχολιάσω μόνο: Προσωπικά, αν πρέπει να αυθυποβληθώ για να γίνω ευτυχισμένη, προτιμώ χίλιες φορές να είμαι δυστυχισμένη. Αυτός ο παράγοντας είναι συνειδητή επιλογή μου. Ίσως επειδή ο σεβασμός που έχω για τον εαυτό μου είναι δυνατότερος από την αντίστοιχη αγάπη.

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 14:59, 09-11-05:

Ποιός σου είπε πως το να νιώθεις πληρότητα και γαλήνη όταν πιστεύεις είναι αυθυποβολή ? γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις προσωπικά βιώματα επ'αυτού του ζητήματος ?
Οσο αφορά το θέμα μας.Οχι δεν είναι απαραίτητη η δυστυχία αλλά είναι δεδομένη.Ολοι θα τη βιώσουμε άλλος πολύ άλλος λίγο
Είμαστε όμως ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ και αρκεί αυτό εδώ το λινκ για να σιγουρευτούμε όλοι πόσο ευτυχισμένοι είμαστε
http://www.ekincaglar.com/coin/flash.html

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 18:46, 09-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από simboy
Ποιός σου είπε πως το να νιώθεις πληρότητα και γαλήνη όταν πιστεύεις είναι αυθυποβολή ? γιατί βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις προσωπικά βιώματα επ'αυτού του ζητήματος ?
Γιατί πρέπει να έχω προσωπικά βιώματα από κάτι για να έχω άποψη;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:40, 09-11-05:

"Ήμουν δυστυχής γιατί δεν είχα παπούτσια... μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια...."

Αυτό το είχα διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που) όταν ήμουν περίπου δέκα ετών... απ όσο θυμάμαι το είχε πει κάποιος γνωστός... δυστυχώς ούτε αυτό μου έμεινε στην επιλεκτική μου μνήμη...
Αυτό όμως που μου έμεινε βαθιά χαραγμένο, ήταν η ίδια η επιγραφή....

το να βιώνεις δυστυχία είναι κάτι μάλλον υποκειμενικό...
αν είναι απαραίτητο? όχι.. δεν το πιστεύω....
αρκεί να κοιτάξεις δίπλα σου αυτόν που δεν έχει... πόδια

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:55, 09-11-05:

θεωρώ την δυστυχία πολύ "βαριά" έννοια για να μπορώ να πω ότι είναι απαραίτητη. Δέχομαι βέβαια την άποψη που λέει πως "Αν δεν υπήρχαν οι κάκες ημέρες δεν θα εκτιμούσαμε ποτέ τις καλές" όμως νομίζω ότι λέγοντας "κακές ημέρες" δεν αναφέρετε στην δυστυχία.
Πολλοί άνθρωποι στiς σημερινές κοινωνίες αρέσκονται στο να βλέπουν άλλους να δυστυχούν προκειμένου να νοιώσουν εκείνοι προνομιούχοι και ξεχωριστοί....και αναφέρομαι περισσότερο στην δυστυχία που ζούν λαοί ολοκληροί στον κόσμο και που άνθρωποι από "πολιτισμένες χώρες" τους παρακολουθούν με δήθεν λύπηση απο την Τ.V.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:14, 09-11-05:

Οσο αφορά το θέμα μας.Οχι δεν είναι απαραίτητη η δυστυχία αλλά είναι δεδομένη.Ολοι θα τη βιώσουμε άλλος πολύ άλλος λίγο
Είμαστε όμως ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ και αρκεί αυτό εδώ το λινκ για να σιγουρευτούμε όλοι πόσο ευτυχισμένοι είμαστε
http://www.ekincaglar.com/coin/flash.html
Το Flashακι με ελίωσε...

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 09:57, 10-11-05:

Γιατί πρέπει να έχω προσωπικά βιώματα από κάτι για να έχω άποψη;
Αποψη - γνώμη μπορείς να έχεις αλλά σίγουρα υπερισχύει η άποψη αυτού που βιώνει το συγκεκριμένο θέμα που εκφέρεις γνώμη
Οχι μόνο στο θρησκευτικό επίπεδο
Θα σου πω εγώ πχ έχω ημικρανίες και με λιώνει ο πονοκέφαλος μέχρι το μάτι
Εσύ τι θα μου πεις ? όχι δε πιστεύω ότι η ημικρανία πιάνει και το μάτι ?

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O simboy έγραψε στις 09:59, 10-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το Flashακι με ελίωσε...
Το κακό είναι ότι δεν λιώνει αυτούς που το προκαλούν αυτό το κακό
Που ενώ τα ξέρουν δεν στέλνουν τροφή και πολεμούν αυτές τις χώρες οικονομικά μη εξωφλόντας τα χρέη τους

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 21:53, 10-11-05:

Αποψη - γνώμη μπορείς να έχεις αλλά σίγουρα υπερισχύει η άποψη αυτού που βιώνει το συγκεκριμένο θέμα που εκφέρεις γνώμη
Οχι μόνο στο θρησκευτικό επίπεδο
Θα σου πω εγώ πχ έχω ημικρανίες και με λιώνει ο πονοκέφαλος μέχρι το μάτι
Εσύ τι θα μου πεις ? όχι δε πιστεύω ότι η ημικρανία πιάνει και το μάτι ?
Όχι, δεν υπερισχύει πάντα η γνώμη αυτού που έχει βίωμα. Εξαρτάται από το βίωμα, από το υπόβαθρο αυτού που το βίωσε και από το τι θέμα συζητάς.

Το βίωμα είναι κάτι το υποκειμενικό και καθόλου σίγουρο. Ξέρεις το πείραμα με το μπάσκετ και το γορίλα; Οι εθελοντές που έπαιρναν μέρος στο πείραμα έβλεπαν ένα βίντεο και έπρεπε να μετρήσουν τις πάσες σε έναν αγώνα μπάσκετ. Στη μέση του αγώνα περνάει εμφανέστατα ανάμεσα στους παίκτες ένας τύπος ντυμένος γορίλας. Ε μετά το πείραμα οι μισοί έπαιρναν όρκο ότι στο βίντεο δεν υπήρχε κανένας γορίλας. Και όταν τους ξανάδειχναν το βίντεο για να τους το αποδείξουν νόμιζαν ότι έβλεπαν άλλο βίντεο!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:36, 26-01-06:

Εγώ νομίζω ότι η δυστυχία είναι απαραίτητη αφού αν υπάρχει μόνο ευτυχία στη ζωή σου τότε θα έρθει μεγάλη δυστυχία και ενώ είσαι χαρούμενος θα γίνεις ξαφνικά δυστυχισμένος.

Παράθεση

Unicorn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 13:46, 26-01-06:

Είναι απαραίτητη διότι χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε ούτε η ευτυχία.. Μόνο μια ουδετερότητα!

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 13:52, 26-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
Είναι απαραίτητη διότι χωρίς αυτήν δεν θα υπήρχε ούτε η ευτυχία.. Μόνο μια ουδετερότητα!
Συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:44, 26-01-06:

Ναι αλλιώς δεν θα είχε αξία η ευτυχία θα ήταν κάτι δεδομένο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:08, 28-09-07:

δηλ. για να εκτιμησουμε την αγαπη πρεπει αναγκαστικα να υπαρχει κ το μισος?

ακριβος το ιδιο ειναι με την δυστηχια κ την ευτυχια...
πρεπει να μαθουμε να εκτιμαμε χωρις να χανουμε πρωτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:11, 28-09-07:

Θα συμφωνούσα μαζί σας (και εσείς με τους εαυτούς σας, απ' ότι φαίνεται) αν η συνολική δυστυχία του κόσμου ήταν στο ίδιο ποσό με την ευτυχία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:31, 29-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
δηλ. για να εκτιμησουμε την αγαπη πρεπει αναγκαστικα να υπαρχει κ το μισος?
Κατά την άποψή μου ναι... Αν δεν υπήρχε μίσος (ή δυστυχία), τότε απλά δεν θα υπήρχε η έννοια της αγάπης (ή της ευτυχίας). Είναι απλά ονομασίες δύο διαφορετικών πόλων της ανθρώπινης διάθεσης/κατάστασης.

Όλες αυτές οι αντίθετες έννοιες είναι αλληλένδετες (ευτυχία-δυστυχία, καλό-κακό, αγάπη-μίσος, αλήθεια-ψέμα κ.ο.κ.)

Φυσικά αυτό ισχύει μόνο για την έννοιες των λέξεων αυτών. Φυσικά και μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα κόσμο με ελάχιστα αρνητικά χαρακτηριστικά και πολλά θετικά. Απλά αν δεν υπάρχουν τα αρνητικά τότε απλά δεν νομίζω ότι θα αισθανόμαστε τόσο ζωντανά τα θετικά

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:07, 01-10-07:

Οπως λεει και ενα παραγωγο του νομου του Μερφυ : Τα πραγματα θα γινουν χειροτερα πριν γινουν καλυτερα.

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 15:54, 01-10-07:

Oπως λενε και οι θεοι πυξ λαξ "πως να τη νιωσω τη χαρα αν δεν στεγνωσει η λυπη"...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:14, 01-10-07:

Οπως λεει και ενα παραγωγο του νομου του Μερφυ : Τα πραγματα θα γινουν χειροτερα πριν γινουν καλυτερα.

O Μέρφυ θα έλεγε "θα γίνουν καλύτερα πριν γίνουν χειρότερα".

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:23, 08-10-07:

Απλά αν δεν υπάρχουν τα αρνητικά τότε απλά δεν νομίζω ότι θα αισθανόμαστε τόσο ζωντανά τα θετικά
: δηλαδή, καλά έκανε κάποιος "επουράνιος πατέρας", και έβαλε ανάμεσα μας το "εκπαιδευτικό όργανό" του(Σατανά, Διάβολο κ.π.). Για να μας μαθαίνει τα "αντίθετα"; Πολύ της "Παλιάς Διαθήκης", δεν είναι;

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:36, 08-10-07:

Εγώ θα συμμετέχω στην κουβέντα με ένα απόσπασμα απο τον "Προφήτη" του Χαλίλ Γκιμπράν.

" Η χαρά είναι η λύπη μας χωρίς προσωπείο... Όσο βαθύτερα σκάψει η λύπη στο είναι μας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η χαρά μας... Οταν είσαι χαρούμενος, κοίταξε στα βάθη της καρδιάς σου και θα διαπιστώσεις ότι χαρά σου δίνει μόνο ότι σου φέρνει λύπη. Οταν είσαι λυπημένος, κοίταξε ξανά μέσα στην καρδιά σου και θα δείς οτι κλαίς ουσιαστικά για εκείνο που υπήρξε η χαρά σου. "

δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, αλλά κ τα 2 είναι αλληλένδετα...

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 14:50, 11-10-07:

Ω, δυστυχία! Είναι το αποκούμπι της ευτυχίας. Ω, ευτυχία! Εκεί καραδοκεί η δυστυχία.
Λαο Τσε

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:02, 12-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Εγώ θα συμμετέχω στην κουβέντα με ένα απόσπασμα απο τον "Προφήτη" του Χαλίλ Γκιμπράν.

" Η χαρά είναι η λύπη μας χωρίς προσωπείο... Όσο βαθύτερα σκάψει η λύπη στο είναι μας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η χαρά μας... Οταν είσαι χαρούμενος, κοίταξε στα βάθη της καρδιάς σου και θα διαπιστώσεις ότι χαρά σου δίνει μόνο ότι σου φέρνει λύπη. Οταν είσαι λυπημένος, κοίταξε ξανά μέσα στην καρδιά σου και θα δείς οτι κλαίς ουσιαστικά για εκείνο που υπήρξε η χαρά σου. "

δεν ξέρω αν ισχύει γενικά, αλλά κ τα 2 είναι αλληλένδετα...
Ο Χ. Γκιμπράν λέει με τέλειο τρόπο αυτό που θα ήθελα να πω στο θέμα οπότε "κλέβω" το ποστ της Niyia και συμφωνώ απολύτως με αυτήν την άποψη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους