Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενήλικα "παιδιά" και ανεξαρτησία από την οικογένεια

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 08:10, 18-05-06:

μαλλον εχετε δικιο βρε παιδια... καλα, το οτι θα ειμαι σχεδον καθημερινα και στο σπιτι μου ειναι γεγονος, αφου η δουλεια μου ειναι διπλα στο σπιτι μου.. αλλα και εκει που θελω να παω να μεινω δεν ειναι παλι μακρυα, ενα δεκαλεπτο με το αυτοκινητο.. τελικα μαλλον ψυχολογικο ειναι.. πιστευω πως ακομα και αν ζουσε ο μπαμπας μου παλι κατι θα εβρισκα να πω..

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα αυτό προήλθε από το θέμα «Όταν έρχεται η ώρα να φύγεις από το σπίτι...»

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-11-07 στις 13:31. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:19, 18-05-06:

συμπάσχω εβούλι από το Νοέμβριο που μένω μόνη μου στο καινούριο σπίτι, υπάρχουν στιγμές που μου λείπουν οι γονείς μου (ιδίως τα βράδια που δεν είναι και ο σύντροφος μαζί.. τα πρωινά στη δουλειά, τα απογεύματα καμιά βόλτα/ψώνια/άλλες δουλειές.. δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς ότι ζεις μόνη σου). Και οι ίδιοι οι γονείς βιώνουν το ίδιο, πάντως.
Αυτό που κάνουμε είναι ότι επισκεπτόμαστε αρκετά συχνά ο ένας τον άλλον (τη μάμυ την έδεσα και στη καρέκλα ένα βράδυ να μη φύγει), o ντάντι πάντα έχει κάτι να μαστορέψει στη πυλωτή και με αυτά και με άλλα περνάει ο καιρός.

Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να είσαι τελείως ανεξάρτητη.
Και να βλέπεις ό,τι θες στη τηλεόραση χωρίς να χρειαστεί να παίξεις ξύλο με το αδέρφι

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα αυτό προήλθε από το θέμα «Όταν έρχεται η ώρα να φύγεις από το σπίτι...»

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-11-07 στις 13:31. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 08:42, 18-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
μαλλον εχετε δικιο βρε παιδια... καλα, το οτι θα ειμαι σχεδον καθημερινα και στο σπιτι μου ειναι γεγονος, αφου η δουλεια μου ειναι διπλα στο σπιτι μου.. αλλα και εκει που θελω να παω να μεινω δεν ειναι παλι μακρυα, ενα δεκαλεπτο με το αυτοκινητο.. τελικα μαλλον ψυχολογικο ειναι.. πιστευω πως ακομα και αν ζουσε ο μπαμπας μου παλι κατι θα εβρισκα να πω..
Δεν έχει σημασία το αν θα κοιμάσαι στο σπίτι Ευά μου....σημασία έχει το να δείχνεις έμπρακτα στην μητέρα σου πως είσαι "εκεί", δίπλα της και πως η απόφασή σου να φύγεις από το σπίτι δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο εκτός από την ανάγκη που περιέγραψες στην αρχή. Έτσι πιστεύω πως αν ικανοποιείς την "ανασφάλεια" αυτή της μητέρας σου, όλα θα έρθουν ομαλά και θα αισθάνεστε όλοι σας ευτυχισμένοι από τις επιλογές σας!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 10:18, 18-05-06:

Καταρχήν τα θερμά μου συλληπητήρια για την απώλεια του μπαμπά σου..
Όσον αφορά την επικείμενη μετακόμιση και κατ' επέκταση ανεξαρτητοποίησή σου θα με βρεις σύμφωνη ..
Είναι σημαντικό να ζεις μόνος σου για πολλούς λόγους τους οποίους δεν θα αναλύσω τώρα γιατί φαντάζομαι ότι έιναι προφανείς.
Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι και θες και είσαι έτοιμη να κάνεις το βήμα αλλά έχεις ενδοιασμούς ή ακόμα και τύψεις λόγω της δύσκολης κατάστασης που περιέγραψες και είναι λογικό.
Στην αρχή μπορεί να είναι δύσκολο μέχρι να προσαρμοστείτε όλοι στα νέα δεδομένα αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα προσαρμοστείτε.

Εγώ ζω μόνη από τα 18, όταν έφυγα για σπουδες. Επιστρέφοντας συνέχισα στο ίδιο μοτίβο και από τότε συνεχίζω να έχω το δικό μου σπίτι.Δεν μπορω να πω ότι οι δικοί μου κατενθουσιάτηκαν αλλά εν συνεχεία και προσαρμόστηκαν και πλέον τους αρέσει κιόλας που η κόρη τους ''τα βγάζει πέρα μόνη της''.-λόγια της μαμάς-
Μην πω για τον αδερφό μου, που την έχει καταβρεί και όποτε θέλει να βγει κοιμάται σε μένα για να γυρνάει σπίτι ό,τι ώρα θέλει άνευ ελέγχου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-11-07 στις 13:32. Αιτία: Merge
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:27, 18-05-06:

Συλληπητήρια κι απο μενα για τον μπαμπά σου.
Αυτο το άσχημο γεγονός όμως δεν θα πρέπει να σταθεί τροχοπέδη στην δική σου ανεξαρτητοποιηση.
Όπως ειπώθηκε μπορείς να σταθείς στην μητέρα σου και χωρίς να συμβιώνετε.
Μην αναζητείς την κατάλληλη στιγμή να φύγεις γιατί δεν έρχεται ποτέ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-11-07 στις 13:32. Αιτία: Merge
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:23, 18-05-06:

Αχ βρε παιδάκια δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε.. για κάποιο λόγο πίστευα ότι θα με μαλώνατε να κάτσω στα αυγά μου τώρα που είναι τόσο νωρίς από ένα τέτοιο σημαντικό γεγονός.. και σκεφτόμουν "μα καλά τόσο λάθος είμαι?"...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 04:21, 19-05-06:

Μη σκεφτεσαι οτι εγκαταλειπεις τη μαμα σου, και να το κανεις το βημα. Αργα η γρηγορα θα γινει αλλωστε, αρκει οπως ειπαν και οι υπολοιποι κι εσυ η ιδια να κανεις οσο συχνοτερες επισκεψεις μπορεις και να της συμπαραστεκεσαι οσο γινεται, γιατι θα ναι μεγαλη αλλαγη και στη δικη της ζωη (οχι απαραιτητα κακη ομως).

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:45, 21-05-06:

Να προσθέσω σε αυτά που έιπαν οι προλαλήσαντες τα εξής:

Σκέψου ότι η μητέρα σου μπορεί να μη σε έχει κοντά της, ΟΜΩΣ θα αισθάνεται περήφανη που τα βγάζεις πέρα μόνη σου, που τη σκέφτεσαι αν και είσαι μακριά της, που κάνεις τελικά αυτό που θες. Σκέψου, ότι αντιθέτως θα αισθάνεται τύψεις και ότι σου είναι βάρος, όταν δει ότι μένεις στο πατρικό σου για να μην την αφήσεις μόνη.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 20:55, 26-08-07:

Όντας και εγώ καταπιεσμένο παιδί αντί να σκέφτομαι τις σπουδές σκέφτομαι όλη μέρα πως να φύγω από το σπίτι...Από την μια τους λυπάμαι και προσπαθώ να φτιάξω τις σχέσεις μας αλλά από την άλλη η επιθυμία τους να ελέγξουν τη ζωή μου είναι ασφυκτική.Τουλάχιστον δεν μου δίνουν ούτε μια δραχμή πλέον αλλά και πάλι έχουν το επιχείρημα ότι αν δεν μου αρέσουν αυτά που λένε να φύγω από το σπίτι. Δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου. Το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να αφιερώσω στις σπουδές μου το χρόνο που θα ήθελα ούτε τώρα αλλά ούτε και ποτέ αφού θα δουλεύω και είναι κρίμα :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 20:58, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Όντας και εγώ καταπιεσμένο παιδί αντί να σκέφτομαι τις σπουδές σκέφτομαι όλη μέρα πως να φύγω από το σπίτι...Από την μια τους λυπάμαι και προσπαθώ να φτιάξω τις σχέσεις μας αλλά από την άλλη η επιθυμία τους να ελέγξουν τη ζωή μου είναι ασφυκτική.Τουλάχιστον δεν μου δίνουν ούτε μια δραχμή πλέον αλλά και πάλι έχουν το επιχείρημα ότι αν δεν μου αρέσουν αυτά που λένε να φύγω από το σπίτι. Δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου. Το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να αφιερώσω στις σπουδές μου το χρόνο που θα ήθελα ούτε τώρα αλλά ούτε και ποτέ αφού θα δουλεύω και είναι κρίμα :/
Κάνε υπομονή δεν είσαι η μόνη.Όλοι τα ίδια περνάμε και εγώ έπιασα δουλειά παρόμοια ακούω.Είσαι μοναχοπαίδι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 21:03, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Κάνε υπομονή δεν είσαι η μόνη.Όλοι τα ίδια περνάμε και εγώ έπιασα δουλειά παρόμοια ακούω.Είσαι μοναχοπαίδι?
Όχι, είμαστε 3 αδέρφια. Πάλι καλά...Απορώ δηλαδή πως αντέχουν τα μοναχοπαίδια...

Από εκεί και πέρα εξαιτίας και κάποιων άλλων πρόσφατων γεγονότων οι ήδη άσχημες μας σχέσεις έχουν γίνει επιεικώς εμπόλεμες. Δεν βοηθάει και όταν είναι κολλημένοι με την εκκλησία

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 21:06, 26-08-07:

Όχι, είμαστε 3 αδέρφια. Πάλι καλά...Απορώ δηλαδή πως αντέχουν τα μοναχοπαίδια...

Από εκεί και πέρα εξαιτίας και κάποιων άλλων πρόσφατων γεγονότων οι ήδη άσχημες μας σχέσεις έχουν γίνει επιεικώς εμπόλεμες. Δεν βοηθάει και όταν είναι κολλημένοι με την εκκλησία
Ευτυχώς δεν έχω το τελευταίο.Πάντως να θυμάσαι ότι και να λένε είναι γονείς σου.Δεν σε μισούνε απλά ανησυχούνε.Θα το καταλάβεις και εσύ και εγώ, θα το καταλάβουμε όταν γίνουμε υπεύθυνοι για τα δικά μας παιδιά!Τέσπα αν και με βλέπεις συγκαταβατικό έχω ρίξει θεότρελους καβγάδες

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:07, 26-08-07:

Πωπω, υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή, ε;

Και εδώ είναι η μεγάλη ερώτηση: μέχρι πόσο "δικαιούνται" να εισχωρούν στη ζωή σου, απ' τη στιγμή που σε φιλοξενούν;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:08, 26-08-07:

Πάντως ρε παιδιά, καλόν είναι να καταλάβουμε ότι οι προβληματισμοί σας αυτόι σε άλλες χώρες είναι απλά καθημερινότητα. Πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δουλευει και αυτοσυντηρείται από πολύ νωρίς.

Εϊμαστε πολύ καλομαθημένοι πιστεύω

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:31, 26-08-07:

Angie, αν η αναγκη σου για φυγη ειναι τοσο μεγαλη ωστε να πρεπει να δουλευεις για να συντηρηθεις, προσπαθησε να μειωσεις στο ελαχιστο τα εξοδα σου για να συνδυασεις και τις σπουδες.. πχ συγκατοικηση, χωρις τηλεφωνικη συνδεση, μαζεμα καποιων χρηματων στην ακρη και μετα part time δουλεια για να προλαβαινεις παρακολουθησεις κλπκλπ. Θα ναι δυσκολο, αλλα πολλοι το χουν καταφερει, μην παραδινεις τα οπλα

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:32, 26-08-07:

Συμφωνώ

Η corpse σωστά εμίλησε.

Και είναι τόσα τα περιττά έξοδα που κάνουμε στην καθημερινότητα!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:35, 12-11-07:

Επειδή το θέμα πήρε μια πιο γενική τροπή μεταφέρθηκε από τα Προσωπικά προβλήματα και ενώθηκε με κάποιο παρόμοιο.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:43, 12-03-10:

η μητερα μου με αντιμεπωζει ως μια 20χρονη κοπελα, καταλαβαινει τους στοχους μου και τις αναγκες μου.
ο πατερας μου απο την αλλη, μου φερεται λες και ειμαι 10 χρονων!

στους αλλους με αποκαλλει ως μωρο.
τις προαλλες ρωταγε τη μαμα μου: ''το μωρο πηρε τηλεφωνο σημερα?''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Βικάκι23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βικάκι23
H Βικάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Βικάκι23 Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα έγραψε στις 19:43, 05-07-11:

Να επαναφέρω κι εγώ λίγο το θέμα;
Άραγε εκείνοι που αντιμετώπιζαν τα προβλήματα αυτά πριν 5 χρόνια, τι συμβουλές έχουν να δώσουν σε εμάς που τα αντιμετωπίζουμε τώρα;;!
Η κατάστασή μου έχει ως εξής: Λείπω 6 χρόνια από το πατρικό μου στην Αθήνα για σπουδές και μόλις πήρα το πτυχίο μου (βρίσκομαι στο Ρέθυμνο). Οι γονείς μου και η αδερφή μου περιμένουν πώς και πώς να γυρίσω αλλά εγώ δεν θέλω ούτε με σφαίρες! Έχω συνηθίσει να δουλεύω και να είμαι ανεξάρτητη αλλά γι'αυτούς είμαι ανίκανη να σταθώ στα πόδια μου. Η αδερφή μου είναι 26 και ζει μαζί τους παρ'όλο που δουλεύει - έχει συνηθίσει όμως στα πολλά και στα εύκολα κι έτσι όχι μόνο δε φεύγει από κοντά τους αλλά επιμένει ότι το ίδιο πρέπει να κάνω κι εγώ, δηλαδή να γυρίσω και να ξαναζήσω εποχές σχολείου!!!
Σαν άτομο είμαι πολύ ευαίσθητη και αγχώδης κι έτσι πάντα πριν τους ανακοινώσω κάτι το σκέφτομαι μέρες με αποτέλεσμα να φτιάχνω τα δικά μου σενάρια και ή να μην το λέω τελικά καθόλου ή να το λέω και να με τουμπάρουν με τους συναισθηματισμούς και όλους αυτούς τους ηθικούς εκβιασμούς.
Έτσι λοιπόν τα δύο τελευταία χρόνια δέχομαι συνέχεια ψυχολογική πίεση προκειμένου να μην αποφασίσω να μείνω στο Ρέθυμνο. Η κατάσταση βέβαια έφτασε στο αποκορύφωμα τη στιγμή που τους γνώρισα και τον επί δυόμισι χρόνια φίλο μου κι έτσι βρήκαν άλλον να ρίχνουν τις ευθύνες για το γεγονός ότι το βλαστάρι τους δε θέλει να γυρίσει κοντά τους.
Τώρα που γράφω, τους έχω στείλει ένα εκτενές μήνυμα στο οποίο εξηγώ ότι θέλω να μείνω λίγο καιρό ακόμα στο Ρέθυμνο για να πάρω τις δικές μου αποφάσεις ήρεμα κι ωραία. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση από μέρους τους!
Τι να κάνω; Αυτά που για μένα είναι φυσιολογικά (το να θέλω να συνεχίσω να μείνω μόνη μου -άσχετα αν θα είμαι με το φίλο μου-) για εκείνους φαντάζουν εξωπραγματικά. Πώς μπορεί να επέλθει ισορροπία στις σχέσεις μας; Οικογένειά μου είναι και τους αγαπώ και δε θέλω να έρχομαι σε ρήξη μαζί τους, όμως πρέπει κι αυτοί να συνειδητοποιήσουν ότι είμαι πλέον αυτόνομο άτομο κι ότι κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 20:18, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Βικάκι23
Να επαναφέρω κι εγώ λίγο το θέμα;
Άραγε εκείνοι που αντιμετώπιζαν τα προβλήματα αυτά πριν 5 χρόνια, τι συμβουλές έχουν να δώσουν σε εμάς που τα αντιμετωπίζουμε τώρα;;!
Η κατάστασή μου έχει ως εξής: Λείπω 6 χρόνια από το πατρικό μου στην Αθήνα για σπουδές και μόλις πήρα το πτυχίο μου (βρίσκομαι στο Ρέθυμνο). Οι γονείς μου και η αδερφή μου περιμένουν πώς και πώς να γυρίσω αλλά εγώ δεν θέλω ούτε με σφαίρες! Έχω συνηθίσει να δουλεύω και να είμαι ανεξάρτητη αλλά γι'αυτούς είμαι ανίκανη να σταθώ στα πόδια μου. Η αδερφή μου είναι 26 και ζει μαζί τους παρ'όλο που δουλεύει - έχει συνηθίσει όμως στα πολλά και στα εύκολα κι έτσι όχι μόνο δε φεύγει από κοντά τους αλλά επιμένει ότι το ίδιο πρέπει να κάνω κι εγώ, δηλαδή να γυρίσω και να ξαναζήσω εποχές σχολείου!!!
Σαν άτομο είμαι πολύ ευαίσθητη και αγχώδης κι έτσι πάντα πριν τους ανακοινώσω κάτι το σκέφτομαι μέρες με αποτέλεσμα να φτιάχνω τα δικά μου σενάρια και ή να μην το λέω τελικά καθόλου ή να το λέω και να με τουμπάρουν με τους συναισθηματισμούς και όλους αυτούς τους ηθικούς εκβιασμούς.
Έτσι λοιπόν τα δύο τελευταία χρόνια δέχομαι συνέχεια ψυχολογική πίεση προκειμένου να μην αποφασίσω να μείνω στο Ρέθυμνο. Η κατάσταση βέβαια έφτασε στο αποκορύφωμα τη στιγμή που τους γνώρισα και τον επί δυόμισι χρόνια φίλο μου κι έτσι βρήκαν άλλον να ρίχνουν τις ευθύνες για το γεγονός ότι το βλαστάρι τους δε θέλει να γυρίσει κοντά τους.
Τώρα που γράφω, τους έχω στείλει ένα εκτενές μήνυμα στο οποίο εξηγώ ότι θέλω να μείνω λίγο καιρό ακόμα στο Ρέθυμνο για να πάρω τις δικές μου αποφάσεις ήρεμα κι ωραία. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση από μέρους τους!
Τι να κάνω; Αυτά που για μένα είναι φυσιολογικά (το να θέλω να συνεχίσω να μείνω μόνη μου -άσχετα αν θα είμαι με το φίλο μου-) για εκείνους φαντάζουν εξωπραγματικά. Πώς μπορεί να επέλθει ισορροπία στις σχέσεις μας; Οικογένειά μου είναι και τους αγαπώ και δε θέλω να έρχομαι σε ρήξη μαζί τους, όμως πρέπει κι αυτοί να συνειδητοποιήσουν ότι είμαι πλέον αυτόνομο άτομο κι ότι κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό!!!
Αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να δώσει συμβουλές επι του θέματος...
Πρέπει να τους δώσεις να καταλάβουν πιά οτι έχεις τη δική σου ζωή(και στα 15 έτσι ήταν αλλά τότε δεν έβγαζες τα δικά σου λεφτά,ούτε είχες ζήσει μόνη) και πως αποφασίζεις μόνη σου.Στη περίπτωση που δε καταλάβουν τι να πώ...εγώ δε θα συμβιβαζόμουν με το να γυρίσω Αθήνα πάντως-δε ξέρεις καν αν θα το εκτιμήσουν,αν θα "χαλαρώσουν".
Εν πάση περιπτώσει,πρέπει να'σαι σκληρή για το καλό όλων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ρενακι
H ρενακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ρενακι αναζητω ισορροπια στη ζωη μου... έγραψε στις 16:12, 15-07-11:

και πως το κανουμε αυτο βρε παιδια οταν πλεον η ζωη ειναι τοσο ακριβη και το εισοδημα ισα ισα που φτανει....οκ απλα ανακοινωνεις την αποφαση σου αλλα πως κοβεις τον ομφαλιο λωρο οριστηκα....

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 18:28, 15-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι
και πως το κανουμε αυτο βρε παιδια οταν πλεον η ζωη ειναι τοσο ακριβη και το εισοδημα ισα ισα που φτανει....οκ απλα ανακοινωνεις την αποφαση σου αλλα πως κοβεις τον ομφαλιο λωρο οριστηκα....
...παντρεύεσαι!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:55, 15-07-11:

Παντρεύεσαι από...συμφέρον;

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 22:09, 15-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Παντρεύεσαι από...συμφέρον;
Απλά ερωτεύεσαι κάποιον πλούσιο ρε παιδί μου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 23:47, 15-07-11:

Ανοίκω κι εγώ στις περιπτώσεις παιδιών με ΥΠΕΡ προστατευτικούς γονείς, οι οποίοι δεν με άφηναν βγαίνω ούτε καν στα 17. δεν μου έπέτρεπαν να πηγαίνω σε πάρτυ παιδιών άπό την τάξη μου, όταν πήγαινα στις 10.30 - 11 ερχονταν και με έπαιρναν, έβγαινα μόνο σάββατο πρωί και ποτέ απόγευμα βράδυ - και πάντα εντός των συνότρων της περιοχής που μέναμε - ... γενικά ήταν πολύ δύσκολο το κλίμα.... Κάναμε πολλές συζητήσεις, αλλά δεν καταλάβαιναν. όποτε τους έλεγα την αλήθεια εβρισκα τον μπελά μου. δεν μου άφηναν περιθώρια να είμαι ηλικρινής, έτσι άρχισα να βγαίνω και να λέω ψέματα ότι αλλού είμαι, κι αλλού βρισκόμουν. ούτε καν κινητό μου επέτρεπαν να έχω, έτσι όσο έλειπα δεν είχαν ιδέα που είμαι πραγματικά.

Με αυτά και με πολλά ακόμη, εγώ δήλωνα ανοιχτά πως όταν ενηλικιωθώ φεύγω. Και πράγματι, με το που πήγα 17 - είχα κερδίσει χρονιά - σηκώθηκα και έφυγα από το σπίτι... είχα δουλέψει ένα ολόκληρο καλοκαίρι, μετά βρίκα αμέσως δουλειά, και πήρα την ζωή στα χέρια μου, έως και τώρα. στην αρχή δεν το δεχόντουσαν με τίποτα. πλέον το έχουν αποδεχτεί. και πλέον με τον τρόπο μου, με την κινηση να αποκοπώ από αυτούς κλπ τους έχω αποδείξει όχι μόνο πως μπορώ να επιβιθώσω, αλλά και πως μπορώ να ζήσω όμορφα ! Απλά θέλει να αποφασίσει κανείς αν΄είναι έτοιμος να αφήσει το εύκολο που είναι το σπίτι, με όλες του τις ανέσεις και να΄πάρει την ζωή στα χέρια του. θέλει θάρρος, και αποφασιστηκότητα, γιατί οι δυσκολίες εκεί έξω είναιο πολλές...

τώρα οι γονείς γιατί φέρονται με αυτόν τον τρόπο¨? γιατί - κατά την γνώμη μου - λόγο της πείρας που έχουν - η οποία καμιά φορά μπορεί να αποδειχθεί πως είναι πολύυυυυ μικρότερη από αυτήν ενός "παιδιού" - θεωρούν πως είναι αυθεντίες. Πολλές φορές σκέπτονται "τι θα κάνει το παιδί χωρίς εμένα, τι θα φάει? πως θα ντυθεί?" χωρίς να το καταλαβαίνουν και όχι από κακία, υποτιμούν το παιδί, του "κόβουν τα φτερα" του μεταφέρουν έμεσα και ασυναίσθητα πως τους έχει ανάγκη. Νομίζω πως είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας, γιατί σε άλλές χώρες οι γονείς "διώχνουν" τασ παιδιά με το που ενηλικιόνονται ενώ οι έλληνες γονείς τα θέλουν με το ζόρυ δίπλα τους !!!

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 01:51, 16-07-11:

Μην ανησυχείς, το 96% των ελληνικών "παραδοσιακών" οικογενειών είναι έτσι και μάλιστα όταν έχεις την "κατάρα" να είσαι και κορίτσι! Δεν ξέρω και πολλά από αυτά, κυρίως γιατί είμαι αρσενικός και η οικογένειά μου έχοντας και καταβολές από το εξωτερικό, δεν με ενοχλεί καθόλου στο οτιδήποτε και τα πάμε περίφημα. Δεν θα γίνει κάτι μαγικό, αν κουβαλάνε αυτά τα μυαλά οι δικοί σου κατάλαβε πως δεν θα τα αλλάξουν τώρα στα γεράματα. ΕΣΥ κάνεις παιχνίδι και εσύ κουμαντάρεις την ζωή σου. Φαντάζομαι πως είσαι και επαρχιώτισσα και εκεί τα μυαλά είναι κάτι αιώνες ακόμη πιο πίσω...
Απλά πάρε χαμπάρι πως εσύ πρέπει να αλλάξεις και να ανεξαρτητοποιηθείς. Δεν ξέρω τον "σωστό" τρόπο, φαντάζομαι πως όλοι μας κάποια στιγμή υψώσαμε φωνή και ανάστημα στους δικούς μας για να καταλάβουν ότι δεν είμαστε πιόνια τους. Καλή τύχη πάντως εύχομαι, αλλά ειλικρινά λυπάμαι γιατί πολλά νέα παιδιά σαν κι εσένα αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα στο τριτοκοσμικό κράτος που ζούμε με σημαία το χουντικό τρίπτυχο "πατρίς -θρησκεία-οικογένεια"...

(Το σωστό θα ήταν: "οικογένεια-πατρίς-θρησκεία και υποκρισία...)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 13:50, 02-05-12:

Πιστεύω πως ένα 70% των νεαρών αποκτούν ανεξαρτησία από το σπίτι όταν πάνε φοιτητές.ένα υπόλοιπο 5% μένει σπίτι για σπουδές(είτε ΙΕΚ είτε σχολή στη πόλη που γεννήθηκε) και οι υπόλοιποι ασχολούνται με την οικογενειακή επιχείρηση ή πιάνουν δουλειά ως σερβιτόροι κλπ κλπ. Αυτό που με απασχολεί εμένα έιναι το γεγονός της ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ανεξαρτησίας.Δηλαδή εφόσον δεν έχω δουλειά και δεν μπορώ να βρω δουλειά αφού σπουδάζω, πως μπορώ να βγάλω κάποια βασικά χρήματα (200-300 ευρώ) ώστε να μην ζητάω από τους γονείς μου λεφτά; Όσο για το θέμα του πότε, αφήστε το έχω καταλάβει..ήδη στο σπίτι η κατάσταση είναι ενοχλητικη(πάντα σε λογικά πλαίσια)..19 χρονών στο σπίτι δε λέει..δε γίνεται..

Σημείωση:
Τα μηνύματα από #77 έως #88 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα με τίτλο
"Πότε και ΠΩΣ πρέπει να αποκτήσω οικονομική ανεξαρτησία από τους γονείς μου;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 02-05-12 στις 20:36. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 13:56, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από shark.0wNz
..19 χρονών στο σπίτι δε λέει..δε γίνεται..
Από τώρα βαρέθηκες;!Άααααραξε!

Πιστεύω πως ένα 70% των νεαρών αποκτούν ανεξαρτησία από το σπίτι όταν πάνε φοιτητές.ένα υπόλοιπο 5% μένει σπίτι για σπουδές(είτε ΙΕΚ είτε σχολή στη πόλη που γεννήθηκε) και οι υπόλοιποι ασχολούνται με την οικογενειακή επιχείρηση ή πιάνουν δουλειά ως σερβιτόροι κλπ κλπ. Αυτό που με απασχολεί εμένα έιναι το γεγονός της ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ανεξαρτησίας.Δηλαδή εφόσον δεν έχω δουλειά και δεν μπορώ να βρω δουλειά αφού σπουδάζω, πως μπορώ να βγάλω κάποια βασικά χρήματα (200-300 ευρώ) ώστε να μην ζητάω από τους γονείς μου λεφτά; Όσο για το θέμα του πότε, αφήστε το έχω καταλάβει...
"Ανεξαρτησία" σημαίνει "Οικονομική Ανεξαρτησία"!Ανεξαρτησία χωρίς να βγάζεις μόνος σου τα προς το ζην απλά δεν υπάρχει...
Το "πότε" είναι πολύ σχετικό,αναλόγως πότε θα "φτιαχτεί" ο καθένας...
Και δεν είναι φυσικά μόνο το οικονομικό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 14:04, 02-05-12:

ρε γενικά άρχισα τη συζήτηση για να ακούσω καμιά ιδέα..πώς μπορώ να αποκτήσω την οικονομική ανεξαρτησία; έχω ψάξει πολύ το θέμα του ίντερνετ και πως βγάζουμε λεφτά μέσα από αυτό αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά..αν είμουν εξωτερικό θα μπορούσα να πάω το καλοκαίρι για δουλειά σε επιχείρηση σχετική με τη δουλειά μου αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν τέτοια πράγματα στην Ελλάδα..για αυτό περιμένω από πιο πεπειραμένους στο θέμα να μου πουν πως κάναν τα πρώτα βήματα. που να απευθυνθώ;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:08, 02-05-12:

Απλο το πραγμα, ουτε πολλες αναλυσεις θελει ουτε τιποτα, πιασε δουλεια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:13, 02-05-12:

Πιστεύω πως ένα 70% των νεαρών αποκτούν ανεξαρτησία από το σπίτι όταν πάνε φοιτητές.
False. Δεν είσαι ανεξάρτητος όταν είσαι φοιτητής, αλλά σου βάζουν λεφτά για νοίκι, ρεύμα, νερό, Internet, έξοδα. Ανεξάρτητος είσαι όταν πληρώνεις τα πάντα ΜΟΝΟΣ σου.

Δηλαδή εφόσον δεν έχω δουλειά και δεν μπορώ να βρω δουλειά αφού σπουδάζω, πως μπορώ να βγάλω κάποια βασικά χρήματα (200-300 ευρώ) ώστε να μην ζητάω από τους γονείς μου λεφτά;
Απλό, δεν θα βγάλεις.
Με 200-300€ δεν βγαίνει ο μήνας, απλά. Εκτός αν έχεις σκοπό απλά να επιβιώνεις, αλλά όχι να ζήσεις.

Internet και πώς να βγάζεις απ' το σπίτι είναι απλά τρίχες κατσαρές, αν θες *σταθερό* εισόδημα. Βγες και όργωσε τον Βόλο για αρχή να ψάξεις για δουλειά. Ή, αφού θες να φύγεις απ' το σπίτι, δοκίμασε και την Αθήνα, αν μη τι άλλο έχει παραπάνω ευκαιρίες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:31, 02-05-12:

Με 200-300€ δεν βγαίνει ο μήνας, απλά. Εκτός αν έχεις σκοπό απλά να επιβιώνεις, αλλά όχι να ζήσεις.
Well, false. Αν έχεις 300€ για προσωπικά έξοδα άντε να ζορίζεσαι την τελευταία εβδομάδα του μήνα και πάλι ίσως όχι. Εξαρτάται πάντα από την πόλη που ζεις, αλλά έχω συμφοιτητές που τη βγάζουν μια χαρά με τόσα για τα δικά τους έξοδα (μαζί και ό,τι χαλάνε για το σπίτι τους και το φαγητό - έξοδα που κάποιος δεν έχει αν ζει στο σπίτι του). Αν κατάλαβα καλά, ο shark γι' αυτά τα έξοδα μιλάει ώστε να μη ζητάει από τους γονείς του.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:41, 02-05-12:

για να ζει καποιος σε δικο του σπιτι μαλλον θελει το μηνα 600 με δεδομενο οτι συγκατοικει
και βεβαια οπως λεει και η bastet παιζει και η πολη
συνηθως σε μια μικρη πολη ξοδευει κανεις λιγοτερα
και βρησκει πιο χαμηλα νοικια

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:46, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Αν κατάλαβα καλά, ο shark γι' αυτά τα έξοδα μιλάει ώστε να μη ζητάει από τους γονείς του.
Αυτο ομως δεν ειναι ανεξαρτησια, αφου συνεχιζουν οι γονεις να πληρωνουν βασικα εξοδα. Αυτο ενοει ο γιωργος

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 14:54, 02-05-12:

παιδιά έλεγα για κάτι έτσι αρχικό..δηλαδή να έβγαζα ένα 300 παράλληλα με τη σχολή ενώ μένω με τους γονείς και από εκεί και πέρα βλέπουμε..απλά στα πρώτα κολάω όπως και πολύ άλλοι από ότι έχω καταλάβει..δύσκολο να βρω δουλειά..κάτι ιντερνετικό θα ήταν ιδανικό..ή κάτι σχετικά με τη σχολή..ας κάνουμε τώρα μια αρχή να μην ζητάω 20 για να βγω και βλέπουμε στη συνέχεια

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:56, 02-05-12:

Πλήρης φυσικά και δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή αρχή. Δεν υπάρχει μόνο απόλυτη εξάρτηση και απόλυτη ανεξαρτησία.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:02, 02-05-12:

απλά στα πρώτα κολάω όπως και πολύ άλλοι από ότι έχω καταλάβει..δύσκολο να βρω δουλειά..
Ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινετε! Αν θες να ενηλικιωθης οχι βαση ηλικιας αλλα βαση ζωης εδω θα φανει! εχεις τα κοτσια να αφησεις τις φιλοσοφιση του θεματος και να βγεις να βρεις δουλεια; Δουλιες υπαρχουν, οχι τελειες, με αριστες συνθικες και καλα λευτα, αλλα υπαρχουν, εσυ μπορεις να αρπαξεις την ευκαιρια;
Πολυ ειναι αυτοι που φοβουνται, εσυ μπορεις να σηκωθεις και να ξεχωρισεις η θα καθεσε σκυφτος μαζι τους;

κάτι ιντερνετικό θα ήταν ιδανικό..
Αν περιμενεις την ιδανικη δουλεια θα πεινασεις πολυ στην ζωη σου, δυστιχος!

ή κάτι σχετικά με τη σχολή..ας κάνουμε τώρα μια αρχή να μην ζητάω 20 για να βγω και βλέπουμε στη συνέχεια
ψαξε κατα κυριο λογο σε κατι που εχει να κανει με την σχολη σου, αν περιοριστεις ομως σε αυτο εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτιτες να βρεις μια δουλεια της προκοπης

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:08, 02-05-12:

Όλοι από κάπου πρέπει να αρχίσουμε. Πάνε ρώτα σε καφετέριες, κρεπερί, να μοιράζεις φυλλάδια κτλ.

Εγώ θα πρότεινα να εξοικονομείς και χρήματα. Πχ εγώ που είμαι φοιτήτρια από τα λεφτά που μου δίνουν οι γονείς μου για να περνάω το μήνα, βάζω σε τράπεζα γύρω στα 40ευρώ το μήνα. Μ'αυτό τον τρόπο μπορείς να μαζέψεις λεφτά ώστε να πας διακοπές, ή ό,τι θες. Είναι καλύτερο να κρατάς τα λεφτά που σου περισσεύουν παρά να τα τρως σε χαζά.

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john29
Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O john29 έγραψε στις 21:02, 08-12-12:

Δεν ειχα το χρονο να διαβασω ολα τα μηνυματα,ομως θα ηθελα να πω και εγω την γενικευμενη αποψη μου.

Το παιδι μετα απο καποια ηλικια θα πρεπει να φευγει απο το σπιτι,γιατι ετσι πρεπει ...να μαθει να ζει και να πορευετε μονο του στη ζωη.Συνηθως στις περισσοτερες οικογενειες οι εντασεις και το χασμα γενεων μεταξυ γονιου παιδιου,η αναγκη για ανεξαρτητοποιηση,αλλα και διαφορες αλλες καταστασεις ,οδηγουν αυτοματα σε αυτη την αποφαση ,πολλους
(και λεω πολλους γιατι υπαρχει και η αλλη μεριδα ,οι λεγομενοι μαμακιδες -βολεψακηδες,(αναφερωμε σε αντρες )τα παιδια "κεφτεδες"που συμβιβαζοντε κ εχουν βολευτει ,το να τους μαγειρευει σιδερωνει πλενει καποιος αλλος(η μαμα τους) κ περιμενουν την επιφωτιση του αγιου πνευματος ποτε θα βρουν γυναικα για να φυγουν απο το σπιτι.)

Το πραγματικο προβλημα ομως του να απογαλακτιστεις στη σημερον ημερα απο τους δικους σου -εννοειτε πως δεν ειναι ,η αντιδραση των δικων σου και πως θα το παρουν κτλ.που διαβασα σε καποια ποστ.Αυτο ειναι το λιγοτερο κ οι περισσοτεροι απο μας (δεν λεω για τα συναισθηματικα κοριτσια)ξερουμε τις αναγκες μας ,και ποσος μας ενδιαφερει μαλιστα κ πως θα το παρουν...αφου ετσι πρεπει να γινει να το παρουν αποφαση.τελος...

Το πραγματικο προβλημα ειναι το οικονομικο,για οτιδηποτε θες να κανεις στη ζωη σου ,να αλλαξεις ,κινητρο αποτελουν τα χρηματα (τις περισσοτερες φορες).
Πως λοιπον θα φυγει κανεις απο το σπιτι του ,με την οικονομικη κατασταση σημερα στη Ελλαδα ,που δεν βρισκει δουλεια ουτε με καραμπινα?
(ειμαι απο τους τυχερους που οι καλοι δικοι μου ,μου εξασφαλισαν ενα διαμερισμα ,ομως δεν ειναι ολοι ετσι)
Αυτο ειναι το πραγματικο προβλημα...το οποιο ειδικα οταν εισαι μονος ειναι ακομη πιο δυσκολο.

Οταν εισαι σε σχεση μαζι με τον ανθρωπο σου ειναι καπως πιο ευκολο να ανεξαρτοποιηθεις,ακομη και με μικρους μισθους,οι οποιοι ειναι 2 κ οχι ενας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john29 : 08-12-12 στις 21:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους