Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:25, 02-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Γενικά πάντως οι Αλβανοί γουστάρουν να προκαλούν προβλήματα.
Aν και προσπαθώ όσο μπορώ να μην είμαι για τίποτα ρατσίστρια στη ζωή μου, τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι αυτό ισχύει.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τόσος ρατσισμός που έχουν δεχτεί οι αλβανοί στην ελάδα, τους έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και πλέον όποιον έλληνα συναντήσουν αυτόματα τον θεωρούν "εχθρό" και ρατσιστή και έχοντας αυτό ώς δεδομένο πάνε να του δημιουργήσουν πρόβλημα.
Χαρ/κο παράδειγμα το χθεσινό 13χρονο αλβανάκι που προσπαθούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στο φόρουμ κάνοντας απίστευτο trolling χωρίς να τον έχει πειράξει κανείς...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:31, 02-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Aν και προσπαθώ όσο μπορώ να μην είμαι για τίποτα ρατσίστρια στη ζωή μου, τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω οτι αυτό ισχύει.
Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τόσος ρατσισμός που έχουν δεχτεί οι αλβανοί στην ελάδα, τους έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και πλέον όποιον έλληνα συναντήσουν αυτόματα τον θεωρούν "εχθρό" και ρατσιστή και έχοντας αυτό ώς δεδομένο πάνε να του δημιουργήσουν πρόβλημα.
Χαρ/κο παράδειγμα το χθεσινό 13χρονο αλβανάκι που προσπαθούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στο φόρουμ κάνοντας απίστευτο trolling χωρίς να τον έχει πειράξει κανείς...
Δεν είναι θέμα ρατσισμού βρε michelle πραγματικότητα είναι. Έχουν γενικά τρελό κόμπλεξ με την Ελλάδα ίσως βέβαια να φταίει ότι και εμείς ποτέ δεν τους είδαμε με κακό μάτι, κυρίως για τον τρόπο που μπήκαν στην Ελλάδα. Τι να πεις. Στην τελική δεν αλλάζει ο οικοδεσπότης σε όποιον δεν αρέσει, σπίτι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:31, 02-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δυστυχώς συμφωνώ.... μερικές φορές έχω την αίσθηση πως εκείνοι είναι ρατσιστές απέναντι μας!
:mad17:

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:39, 02-11-05:

Δεν είναι θέμα ρατσισμού βρε michelle πραγματικότητα είναι. Έχουν γενικά τρελό κόμπλεξ με την Ελλάδα ίσως βέβαια να φταίει ότι και εμείς ποτέ δεν τους είδαμε με κακό μάτι, κυρίως για τον τρόπο που μπήκαν στην Ελλάδα. Τι να πεις. Στην τελική δεν αλλάζει ο οικοδεσπότης σε όποιον δεν αρέσει, σπίτι του.
Γιάννη επέτρεψε μου να πιστεύω οτι φταίνει και οι έλληνες σε αυτή την κατάσταση. Υπάρχει ρατσισμός σε απίστευτα επίπεδα απέναντι στους αλβανούς στην Ελλάδα. Πλέον βέβαια (δεν νομίζω να ήταν εξ'αρχής έτσι) έχουν γίνει κι αυτοί ρατσιστές απέναντι μας, οπότε κάνουν το ίδιο λάθος για το οποίο μας κατηγορούν: τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι. Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν και οι μεν, και οι δε, είναι οτι δεν είναι όλοι οι έλληνες ρατσιστές όπως δεν είναι όλοι οι αλβανοί εγκληματίες (αν και απ'οσο έχω ακούσει πολλοί απο τους αλβανούς που ήρθαν στη χώρα μας μαζικά προέρχονταν απο φυλακές που άνοιξαν οπότε εκεί οφείλεται το υψηλό ποσοστό εγκληματικότητας απο αλβανούς και όχι στο ...λαό).
Προσωπικά, ναι οι περισσότεροι αλβανοί που έχω γνωρίσει ήταν σκάρτοι ή κομπλεξικοί αλλά έχω γνωρίσει και πολύ καλά παιδιά που είναι κρίμα να τους παίρνει κι αυτούς η μπάλα...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 01:26, 03-11-05:

Εχεις απολυτο δικαιο. Για αυτο εγω εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: Καταρχας δεν ειμαι ρατσιστης, αλλα πιστευω οτι οι αλβανοι εχουν λιγο κοπμλεξ απεναντι μας. Ετσι οπως εχει διαμορφωθει το θεμα του ρατσισμου στην Ελλαδα, πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι ο ενας απεναντι στον αλλον, για να καταφερουμε να συμβιωσουμε αρμονικα. Και εγω ξερω ατομα απο την Αλβανια, που ειναι εξαιρετικα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:30, 03-11-05:

Οι περισσότεροι Αλβανοί έχουν έρθει στην Ελλάδα για το μεροκάματο.. τα χρήματα που βγάζουν τα στέλνουν στη πατρίδα τους, στην οικογένειά τους. Συναναστράφηκα με πολλούς Αλβανούς λόγω της οικοδομής και τους γνώρισα λίγο καλύτερα. Είναι οι καλύτεροι εργάτες και ξέρετε γιατί? γιατί η πατρίδα τους είναι δίπλα και το ταξίδι της επιστροφής γρήγορο. Γιατί ήρθαν εδώ με στόχους... Σε χαμηλότερη θέση βάζω όλους τους υπόλοιπους: Πακιστανούς, Αφγανούς, Ρουμάνους, κλπ. Αυτοί δεν έχουν στόχους. Και είναι αυτοί που έχουν σοβαρό κόμπλεξ με τους Ελληνες... Και κάτω κάτω στην λίστα, τους Έλληνες εργάτες. Εδώ το "κόμπλεξ" σαν λέξη δεν φτάνει να τους χαρακτηρίσει. ΜΑΚΡΥΑ.
Τελικά είμαι ρατσίστρια προς τους ομοεθνείς μου

*δεν γενικεύω, μιλάω μόνο για τις οικοδομές, λόγω προσωπικής εμπειρίας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:14, 03-11-05:

Το να είναι ρατσιστής ο Έλληνας με τον Αλβανό μπορώ να το καταλάβω (δε μου αρέσει αλλά μπορώ να το καταλάβω)...
μικρότερα μεροκάματα, αύξηση της εγκληματικότητας, αύξηση της ανεργίας κλπ...
Το να είναι όμως ρατσιστής ο Αλβανός στον Έλληνα... σορρυ αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω....
Πας σε μια "ξένη" χώρα... είσαι ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ρε γμτ μου, τρως από το φαί τους, ζεις στο σπίτι τους, δουλεύεις στις δουλειές τους, ΚΛΕΒΕΙΣ τα σπίτια τους και είσαι και ρατσιστής μαζί τους????!!!!!!?????
Ε όχι... πάει πολύ!!!
Αν δε σου αρέσει μάτια μου η φιλοξενία μας.... αν μας θεωρείς "κακούς ανθρώπους και ρατσιστές" να φύγεις.... να πας στη δική σου χώρα που όλοι είναι καλοί!

Ξέρω ότι θα ακουστεί άσχημο αλλά ΠΛΕΟΝ είμαι ρατσίστρια με τους Αλβανούς. Δεν ήμουν πάντα... με έκαναν μόνοι τους!
Διατηρώ πάντα κάποιες επιφυλάξεις όταν τύχει να γνωρίσω κάποιον και του αφήνω τα περιθώρια να μου αποδείξει ότι δεν είναι σαν τους άλλους και ότι είναι διαφορετικός.... καλός...
Μέχρι στιγμής σε όσους έτυχε και έχω γνωρίσει, ΜΟΝΟ ένας είναι σωστός.... και τον παραδέχομαι και τον βάζω και σπίτι μου...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 12:38, 03-11-05:

Γιατί θεωρείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μας χρωστάνε κάτι; Καταρχάς δεν τους "φιλοξενούμε". Δεν τους δίνουμε φαΐ για την ψυχή της μαμάς μας, τους βγάζουμε το λάδι για να τους το δώσουμε. Μάλλον εμείς τους χρωστάμε, τόση δουλειά που έχουνε κάνει στην Ελλάδα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:51, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Γιατί θεωρείτε ότι οι άνθρωποι αυτοί μας χρωστάνε κάτι; Καταρχάς δεν τους "φιλοξενούμε". Δεν τους δίνουμε φαΐ για την ψυχή της μαμάς μας, τους βγάζουμε το λάδι για να τους το δώσουμε. Μάλλον εμείς τους χρωστάμε, τόση δουλειά που έχουνε κάνει στην Ελλάδα.

...αυτό σκέφτηκαν και οι τσάμηδες (βλ. ρεπορτάζ στις ειδήσεις για τη δυσαρέσκεια του Προέδρου της Δημοκρατίας), και στο τέλος θα ζητήσουν και την Ακρόπολη...

Δεν τους χρωστάμε, δεν μας χρωστάνε. Ο καθείς τη δουλειά του θέλει να κάνει. Επωφελούμαστε όλοι μας.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:03, 03-11-05:

Να πως γίνονται οι γενοκτονίες. Έτσι ένιωθαν και οι Γερμανοί για τους Εβραίους και οι Τούρκοι για τους Έλληνες της Μικράς Ασίας. Δεν πάνε σπίτια τους οι Αλβανοί να τελειώνουμε. Τι σκα** διαμαρτήρονται συνέχεια, Καλά θα κάνουν να σεβαστούν κάποια πράγματα γιατί πολλές φορές προκαλούν την οργή του λαού και η ιστορία έχει δείξει ότι πάντα χάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:31, 03-11-05:

Ποιός τους κάλεσε ρε nessa στην Ελλάδα? Δεν μπήκαν με το έτσι θέλω? Το αλβανικό κράτος δεν άδειασε τις φυλακές τους στην Ελλάδα? Πόσα εκατομύρια έδωσε το κράτος για να τους στέλνει σπίτια τους και εκείνοι ξαναγύρναγαν? Πόσο ανέβηκε η ανεργία τους βγάζαμε το λάδι στην δουλειά? ΜΑΥΡΑ ήταν αυτά που πέρνανε και για αυτό ήταν τόσο χαμηλά οι τιμές τους ούτε φόρους ούτε τίποτα, σε αυτούς απίστευτη ανοχή στους Έλληνες όμως τίποτα. Το ξέρεις ότι παίρνουν άτοκα δάνεια για σπίτια? Ξέρεις για τις φοροαπαλαγές που έχουν? Σιγά μην τους χρωστάμε και τίποτα, μας κλέβουν τα σπίτια, φέρνουν ανεργία και θα τους πούμε και ευχαριστώ.

Nessa σόρρυ που τα παίρνω, δεν είναι μαζί σου το πρόβλημα, άσχετα με τον τόνο μου μην το παρεξηγήσεις!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 13:39, 03-11-05:

Καλά θα κάνουν να σεβαστούν κάποια πράγματα
Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 13:42, 03-11-05:

Ποιός τους κάλεσε ρε nessa στην Ελλάδα? Δεν μπήκαν με το έτσι θέλω? Το αλβανικό κράτος δεν άδειασε τις φυλακές τους στην Ελλάδα? Πόσα εκατομύρια έδωσε το κράτος για να τους στέλνει σπίτια τους και εκείνοι ξαναγύρναγαν? Πόσο ανέβηκε η ανεργία τους βγάζαμε το λάδι στην δουλειά? ΜΑΥΡΑ ήταν αυτά που πέρνανε και για αυτό ήταν τόσο χαμηλά οι τιμές τους ούτε φόρους ούτε τίποτα, σε αυτούς απίστευτη ανοχή στους Έλληνες όμως τίποτα. Το ξέρεις ότι παίρνουν άτοκα δάνεια για σπίτια? Ξέρεις για τις φοροαπαλαγές που έχουν? Σιγά μην τους χρωστάμε και τίποτα, μας κλέβουν τα σπίτια, φέρνουν ανεργία και θα τους πούμε και ευχαριστώ.
Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:44, 03-11-05:

Mercedes έχουν οι περισσότεροι

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:47, 03-11-05:

γιατί μένουμε μόνο στους Αλβανούς??? (εκτός του ότι το λέει το τοπικ) ..ας επεκταθούμε και σε άλλες χώρες...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:53, 03-11-05:

Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται
Δεν πιστεύω ότι για την ανεργία φταίνε οι μετανάστες,οποιασδήποτε εθνικότητας αλλά η ίδια η ελληνική νοοτροπία που έχει μάθει στα φθηνά εργατικά χέρια.
Απο κει και πέρα στο θέμα της σημαίας διαφωνώ κάθετα.Για μένα δεν θα έπρεπε καν να παρελαύνουν αφού πρόκειται για εθνικές εορτές και θα έπρεπε να συμμετάσχουν μόνο Έλληνες.Το ότι αριστεύουν και καλά κάνουν το ξεπληρώνονται αλλιώς(πχ. εισαγωγή στα παν/μια) κι όχι με το να παρελαύνουν ως σημαιοφόροι.Πως θα σου φαινόταν αν αντίστοιχα κρατούσε την σημαία Ιταλός ή Γερμανός αριστούχος;Οξύμωρο δεν ακούγεται;
Γενικότερα δεν είμαι ρατσίστρια αλλά μου φαίνεται γελοίο να ζεις σαν μειονότητα στην ίδια σου την χώρα κι αν αυτό δεν ισχύει τόσο στην επαρχία εγώ που κυκλοφορώ καθημερινά στο κέντρο το βιώνω.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:56, 03-11-05:

[quote=Nessa NetMonster]Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;[/quote]

Γιατί έχουν χτίσει δέκα διαμερίσματα στα Τίρανα και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο φαίνονται τα χρήματα? Στην ακίνητη περιουσία που έχουν δεν φαίνετε, στους μεγάλους τραπεζικούς λογαριασμούς δεν φαίνετε?

[quote=Nessa NetMonster]Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται;[/quote]
Σιγά μην μας το παίξουν και θύματα αν ένας εργοδότης πάντα έχεις επιλογή να δουλέψεις ή όχι σε κάποιον εργοδότη. Αν κάποιος σου λέει να δουλέψεις με 300 € το μήνα θα το δεκτείς? Αν ναι ας πρόσεχες τα ίδια ισχύουν και για το ωράριο. Όσο για την ασφάλιση σιγά μην τρέχουν να κάνουν τα χαρτιά τους για να πληρώνουν τις κρατήσεις, κορόιδα είναι. Μην το παίζουν θύματα καθώς αφού δεν είναι ασφαλισμένοι (επιλογή τους καθώς υπάρχει και η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ) δεν πληρώνουν και φορολογία, δεν πληρώνουν εισφορές, δεν μπορούν να δουλέουν και σε 2 - 3 δουλιές παίρνοντας και επιδόματα. Αν δεν τους κάτσει αυτό υπάρχουν και οι ληστείες.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:01, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν πιστεύω ότι για την ανεργία φταίνε οι μετανάστες,οποιασδήποτε εθνικότητας αλλά η ίδια η ελληνική νοοτροπία που έχει μάθει στα φθηνά εργατικά χέρια.
Ενίσταμαι κ.Πρόεδρε!
Όταν υπάρχουν "ταρίφες" στην αγορά, τις οποίες τις έχουν βάλει οι έλληνες "εργολάβοι", καλά κάνουν οι αλβανοί, και οι κάθε αλβανοί να ρίχνουν τις τιμές. Και αυτοί πληρώνονται και οι υπολοιποι κάνουν τη δουλειά τους.
Και οι "εργολάβοι" μένουν με το πλάκι στο χέρι

(...καλά νταξ, υπερβάλλω, τώρα ξυπνήσανε κι αυτοί, και προσλαμβάνουν αλβανούς, οπότε είναι μπακ ιν δε γκέιμ...)

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:08, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Ενίσταμαι κ.Πρόεδρε!
Όταν υπάρχουν "ταρίφες" στην αγορά, τις οποίες τις έχουν βάλει οι έλληνες "εργολάβοι", καλά κάνουν οι αλβανοί, και οι κάθε αλβανοί να ρίχνουν τις τιμές. Και αυτοί πληρώνονται και οι υπολοιποι κάνουν τη δουλειά τους.
Και οι "εργολάβοι" μένουν με το πλάκι στο χέρι

(...καλά νταξ, υπερβάλλω, τώρα ξυπνήσανε κι αυτοί, και προσλαμβάνουν αλβανούς, οπότε είναι μπακ ιν δε γκέιμ...)
και επαναλαμβάνω οι τιμές τους ήταν χαμηλές γιατί κανένας από τους 2 (εργοδότης και αλβανός) δεν πληρώνουν εισφορές ΙΚΑ κτλ.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:10, 03-11-05:

[quote=yiannis][quote=Nessa NetMonster]Λεφτά και δουλειές υπάρχουν αρκετά για όλους, δεν προκαλούν οι Αλβανοί την ανεργία. Εξάλλου αν ζουν οι Αλβανοί τόσο καλά, γιατί δε βλέπω Αλβανούς με Μερσεντές;[/quote]

Γιατί έχουν χτίσει δέκα διαμερίσματα στα Τίρανα και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν αυτοκίνητο. Στο αυτοκίνητο φαίνονται τα χρήματα? Στην ακίνητη περιουσία που έχουν δεν φαίνετε, στους μεγάλους τραπεζικούς λογαριασμούς δεν φαίνετε?

Εννοείς το δικαίωμά μας να τους βάζουμε να δουλεύουν με τους χαμηλότερους μισθούς, στα χειρότερα ωράρια και χωρίς ασφάλιση, να προσβάλλουμε την προσωπικότητά τους και να μην αφήνουμε το παιδί τους που αρίστεψε στο σχολείο να σηκώσει τη σημαία που σύμφωνα με το νόμο δικαιούτο; Φυσικά και θα διαμαρτύρονται;[/quote]
Σιγά μην μας το παίξουν και θύματα αν ένας εργοδότης πάντα έχεις επιλογή να δουλέψεις ή όχι σε κάποιον εργοδότη. Αν κάποιος σου λέει να δουλέψεις με 300 € το μήνα θα το δεκτείς? Αν ναι ας πρόσεχες τα ίδια ισχύουν και για το ωράριο. Όσο για την ασφάλιση σιγά μην τρέχουν να κάνουν τα χαρτιά τους για να πληρώνουν τις κρατήσεις, κορόιδα είναι. Μην το παίζουν θύματα καθώς αφού δεν είναι ασφαλισμένοι (επιλογή τους καθώς υπάρχει και η αυτασφάλιση στο ΙΚΑ) δεν πληρώνουν και φορολογία, δεν πληρώνουν εισφορές, δεν μπορούν να δουλέουν και σε 2 - 3 δουλιές παίρνοντας και επιδόματα. Αν δεν τους κάτσει αυτό υπάρχουν και οι ληστείες.
Γιαννάκη έχεις ένα δίκιο αλλά δεν είναι όλοι έτσι.Σε πληροφορώ ότι αρκετοί ασφαλίζονται.Αλήθεια έχεις προσπαθήσει ποτέ να ασφαλίσεις αλλοδαπό;Η ελληνική νομοθεσία έχει το εξής παράλογο:
Για να βγάλεις άδεια εργασίας(και κατά συνέπεια και τα υπόλοιπα χαρτιά) πρέπει να έχεις βεβαίωση απο τον εργοδότη ότι εργάζεσαι.
Για να σου δώσει βεβαίωση ο εργοδότης πρέπει όμως να έχεις άδεια εργασίας.
Πως λύνεται αυτό;Στον ΟΑΕΔ που είχαμε ρωτήσει ο υπάλληλος μας συβούλεψε:μην τους προσλαμβάνεται.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:15, 03-11-05:

ΜΑΥΡΑ ήταν αυτά που πέρνανε
και ποιός τους τα δίνει τα μαύρα ρε γιάννη, ο φούφουτος ;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:30, 03-11-05:

και επαναλαμβάνω οι τιμές τους ήταν χαμηλές γιατί κανένας από τους 2 (εργοδότης και αλβανός) δεν πληρώνουν εισφορές ΙΚΑ κτλ.
όχι όχι...λέω για τις τιμές εκτός εισφορών. Το ΙΚΑ είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, που για να το διαβάσεις ολόκληρο θέλεις όλη τη παραγωγή της softex από το πολύ κλάμα

σε ότι αφορά τις εισφορές, παίζει μεγάλο ρόλο και η εμπειρία. Και αναρωτιέμαι: αφού θα την πληρώσω την εισφορά που θα την πληρώσω, γιατί να μη τα δώσω σε κάποιους με λίγες τριετίες (βλ. αλβανούς και λοιπούς νέους), οπότε να μου έρθει και φτηνότερα, από το να τα δώσω στους εργολάβους???

*έχω αποκτήσει διδακτορικό στα περι οικοδομικών/εργατικών εισφορών

συνεχάτε με τη συζήτηση...εγώ πάντως συγκινήθηκα..τι μου θυμήσατε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:32, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
Εγώ είμαι ο φούφουτος

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:41, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
Μα δεν λέω ρε weak ότι δεν τους συμφέρει και τους εργοδότες, απλά επειδή θα δώσουν μαύρα δίνουν λιγότερα, οπότε μην το παίζουμε ότι δουλέουν για ένα κομμάτι ψωμί.

Ο φούφουτος είναι μεγαλο-εργολα΄βος?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:43, 03-11-05:

όχι όχι...λέω για τις τιμές εκτός εισφορών. Το ΙΚΑ είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο, που για να το διαβάσεις ολόκληρο θέλεις όλη τη παραγωγή της softex από το πολύ κλάμα

σε ότι αφορά τις εισφορές, παίζει μεγάλο ρόλο και η εμπειρία. Και αναρωτιέμαι: αφού θα την πληρώσω την εισφορά που θα την πληρώσω, γιατί να μη τα δώσω σε κάποιους με λίγες τριετίες (βλ. αλβανούς και λοιπούς νέους), οπότε να μου έρθει και φτηνότερα, από το να τα δώσω στους εργολάβους???

*έχω αποκτήσει διδακτορικό στα περι οικοδομικών/εργατικών εισφορών

συνεχάτε με τη συζήτηση...εγώ πάντως συγκινήθηκα..τι μου θυμήσατε
Πρώτη φορά βλέπω γυναίκα να συγκινείτε με οικοδομή

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:45, 03-11-05:

και που να με'βλεπες πάνω στις σκαλωσιές.....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:21, 03-11-05:

και που να με'βλεπες πάνω στις σκαλωσιές.....
Χμμμ ... γυναίκα σε οικοδομή,.... πως να είναι άραγε? Πιο πολύ σε φαντασίωση μου βγαίνει.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:31, 03-11-05:

Χμμμ ... γυναίκα σε οικοδομή,.... πως να είναι άραγε? Πιο πολύ σε φαντασίωση μου βγαίνει.
καλό

το ίδιο σκέφτονταν φαντάζομαι και οι εργάτες (αλβανοί και μη), γιατί με κοίταζαν παράξενα

μη φανταστείς ντεκόρ φωτογράφησης για το πλεϊμπόυ...φόρμα, φούτερ, παλια ορειβατικά, τίγκα στο τσιμέντο και στον ασβέστη, άσπρα μαλλιά απο τη σκόνη, να γκαρίζω στον νταγλαρά με τη πρέσσσα από τη ταράτσα να το πάρει αλλιώς....σου χάλασα τη φαντασίωση ε?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:08, 03-11-05:

καλό

το ίδιο σκέφτονταν φαντάζομαι και οι εργάτες (αλβανοί και μη), γιατί με κοίταζαν παράξενα

μη φανταστείς ντεκόρ φωτογράφησης για το πλεϊμπόυ...φόρμα, φούτερ, παλια ορειβατικά, τίγκα στο τσιμέντο και στον ασβέστη, άσπρα μαλλιά απο τη σκόνη, να γκαρίζω στον νταγλαρά με τη πρέσσσα από τη ταράτσα να το πάρει αλλιώς....σου χάλασα τη φαντασίωση ε?

εεεεεεετσι ακριβώς είναι!!!! χαχαχαχα
έχω 3 ζευγάρια παπούτσια για τη... δουλειά! όλα σκονισμένα και ΟΛΑ έξω απ την κύρια πόρτα του σπιτιού.... λες και μπαίνει οικοδόμος μέσα στο σπίτι με 37 νούμερο πατούμενο

Το λοιπόν... στο θέμα μας
Βρε Νέσσα μου... φιλοξενούμενοι είναι ΟΛΟΙ οι μετανάστες ανεξαρτήτου εθνικότητας...
Και οι έλληνες που ζουν εκτός ελλάδας, φιλοξενούμενοι είναι!
Έχουν υποχρέωση να είναι πιό τυπικοί από τους "ντόπιους" όπως γίνεται πάντα και παντού σε όλον τον κόσμο...
Σπίτι σου μπορεί να πετάς και τα ρούχα σου δεξιά αριστερά... όταν πας όμως κάπου φιλοξενούμενη.. ε δεν το κάνεις αυτό... φέρεσαι πιο κομψά... κι αυτό όχι για να μη σε παρεξηγήσουν αλλά γιατί έτσι είναι κάποιοι άγραφοι κανόνες καλής συμπεριφοράς.

όταν λοιπόν υπόκεισαι σε διαφορετικό οικονομικό - φορολογικό καθεστώς, όταν η ταυτότητα σου δεν έχει την εθνικότητα και το χρώμα της χώρας που ζεις, όταν έχεις προνόμια και μόρια για να πάρεις σπίτι από την εγρατική κατοικία ή να μπεις στο πανεπιστήμιο ή στο δημόσιο... είσαι φιλοξενούμενος ....όπως όταν δεν γράφει το δικό σου όνομα το κουδούνι του σπιτιού που μένεις....
Φιλοξενούμενοι λοιπόν είναι ΟΛΟΙ οι αλλοδαποί που ζουν στην χώρα μας...
Κι αυτό γιατί είναι χώρα ΜΑΣ και όχι ΤΟΥΣ.
Γιατί πιστεύετε ότι τα πράγματα είναι πιό εύκολα απ ότι είναι για αυτούς για τους έλληνες που αποφασίζουν να ξενιτευτούν?
Νομίζετε είναι εύκολο ο Έλληνας που ζει στη Γερμανία ή την Αμερική ή την Αυστραλία να βρει δουλειά? Να πληρωθεί σωστά?
Γέμισαν τα εργοστάσια της Γερμανίας με έλληνες και τούρκους... οι λάντζες της αμερικής με έλληνες και ιταλούς...
Και οι δικοί μας όταν έγιναν μετανάστες δεν έκαναν "ζωή" στο ξένο κράτος... μάζευαν λεφτά και τα έστελναν ελλάδα... για να γυρίσουν μια μέρα πίσω... στον τόπο τους.
Η Ελλάδα έχει πάρα πολλά χρόνια που φιλοξενεί άλλους λαούς στους κόλπους της και η αγαπητή μας κυβέρνηση παίρνει ΛΕΦΤΑ για να έχει εδώ τους αλλοδαπούς...
όμως τόσα χρόνια που είχαμε πακιστανούς, ρουμάνους, βούλγαρους, πολωνούς, ινδούς, κινέζους, φιλιπινέζους και ένα σωρό άλλους, δεν είχαμε πρόβλημα με την εγκληματικότητα όπως έχουμε τώρα (όχι ότι δεν είχαμε καθόλου, απλά πολύ μικρότερο)
Και δεν είναι καθόλου μυστικό ότι όταν ο τότε βουλευτής εξωτερικών Σαμαράς έκανε ουσιαστικά πρόσκληση να έρθουν στην χώρα μας και οι αλβανοί ότι ο Μπερίσα άνοιξε τις πόρτες των φυλακών και μας τους έστειλε πακετάκι. Είχε γίνει σάλος... και το θυμάμαι αυτό (καταραμένα γεροντάματα )
Αυτό το παραδέχονται και οι ίδιοι οι αλβανοί που έχουν μια 15ετία στην ελλάδα...
Οι οικογενειάρχες αλβανοί που εργάζονται και κοιτάνε το σπίτι τους ουδέποτε δημιούργησαν κανένα πρόβλημα στην χώρα μας και αν θέλετε να ξέρετε, κρύβονται και οι ίδιοι από τις δικές τους κλίκες!

Δεν διαφωνώ καθόλου ότι όταν πλάκωσαν και ήρθαν όλοι μαζί εδώ τους φερθήκαμε σκληρά.
Τους προσκαλέσαμε και μετά τους εκμεταλλευθήκαμε, τους κοροϊδέψαμε, τους περιγελάσαμε και αυτοί με τη σειρά τους μας έκλεψαν, μας βίασαν, μας πήραν τις δουλειές....
Μπορεί να είμαστε όλοι εγκληματίες υπό αυτή την έννοια αλλά...όμως τελικά όσο και αν σε κλέψει κάποιος εργοδότης... όσο κι αν σε κοροϊδέψει κάποιος για την απλυσιά σου και τα παλιομοδίτικα ρούχα σου, δεν θα πας να του ανοίξεις το σπίτι να βιάσεις την γυναίκα του να του ρίξεις πέντε μαχαιριές για να του πάρεις... 100 ευρώ... έτσι δεν είναι?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:10, 03-11-05:

σαν να έγραψα πολλά ε?
αμφιβάλω αν θα τα διαβάσετε... σόρρυ

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:15, 03-11-05:

Κάτι σε άσπρο φανελάκι σκεφτόμουνα, τζίν σόρτς, σίγουρα ορειβατικά με καλτσάκια κτλ. Α ρε τιμημένοι οικοδόμοι!!!!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:20, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
σαν να έγραψα πολλά ε?
αμφιβάλω αν θα τα διαβάσετε... σόρρυ
Εγώ τα διάβασα και είμαι μαζί σου χιλια τα εκατό! Όταν ξεκινάνε μπαιράκι οι φιλοξενούμενοι μετά έχουμε άλλα. Οι φιλοξενούμενοι γίνονται μειωνότητα και αρχίζουν και διεκδικούν. Μετά θα θέλουν δήμαρχο και στο τέλος θα το παίζουν και αφεντικά. Το μόνο που δεν έχουν μάθει οι Αλβανοί είναι να το βουλώνουν και να μην μιλάνε κάποιες φορές. Αυτό θα τους φάει κάποια μέρα

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panathas
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O panathas έγραψε στις 17:49, 03-11-05:

Λιπών βασικά εγώ είμαι Αλβανός και να πω την αλήθεια οι Αλβανοί έχουν κάνει πολλές μ*λ*κ*ες αλλά και οι Έλληνες έχουν κάνει μ*λ*κ*ες. Εγώ προσωπικά όταν είχα έρθει στην αρχή και ξύλο έφαγα και με βρίσανε κτλ. Ούτε σπίτι έχω στα Τίρανα, ούτε μερσεντές έχω. Και ντρέπομαι ειλικρινά για τα γεγονότα που έγιναν στην Αλβανία. Τι άλλο να πω βρε παιδιά και οι δύο έχουν κάποιο δίκιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 03-11-05 στις 17:58. Αιτία: προστέθηκαν * σε λέξεις
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:59, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από panathas
Λιπών βασικά εγώ είμαι Αλβανός και να πω την αλήθεια οι Αλβανοί έχουν κάνει πολλές μ*λ*κ*ες αλλά και οι Έλληνες έχουν κάνει μ*λ*κ*ες. Εγώ προσωπικά όταν είχα έρθει στην αρχή και ξύλο έφαγα και με βρίσανε κτλ. Ούτε σπίτι έχω στα Τίρανα, ούτε μερσεντές έχω. Και ντρέπομαι ειλικρινά για τα γεγονότα που έγιναν στην Αλβανία. Τι άλλο να πω βρε παιδιά και οι δύο έχουν κάποιο δίκιο.
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:07, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από panathas
Λιπών βασικά εγώ είμαι Αλβανός και να πω την αλήθεια οι Αλβανοί έχουν κάνει πολλές μαλακίες αλλά και οι Έλληνες έχουν κάνει μαλακίες. Εγώ προσωπικά όταν είχα έρθει στην αρχή και ξύλο έφαγα και με βρίσανε κτλ. Ούτε σπίτι έχω στα Τίρανα, ούτε μερσεντές έχω. Και ντρέπομαι ειλικρινά για τα γεγονότα που έγιναν στην Αλβανία. Τι άλλο να πω βρε παιδιά και οι δύο έχουν κάποιο δίκιο.
...Πάντα αυτό δεν ισχυεί στις σχέσεις των ανθρώπων...ουδείς αλάνθαστος

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 18:22, 03-11-05:

Να πω κι εγω ενα σκηνικο:
Θυμαστε μετα τον αγωνα στα Τιρανα που εχασαν οι Ελληνες τα επεισοδια στην Κερκυρα οπου σκοτωσαν εναν νεαρο Αλβανο? Εγω σπουδαζω στην Γερμανια και δεν ειχα παρακολουθησει το ολο σκηνικο. Μονο κατι γενικοτητες που μου ειχαν πει οι δικοι μου στο τηλεφωνο. Καποιες νυχτες μετα εχω βγει και στο γυρισμο πηρα ενα ταξι γιατι μενω λιγο εξω απο το κεντρο της πολης. Ο ταξιτζης γυρω στα 35, μεγαλοσωμος καταλαβαινει απο την προφορα οτι δεν ειμαι γερμανιδα και με ρωταει απο που ειμαι. Οταν του λεω απο Ελλαδα φρεναρει αποτομα στην μεση του δρομου, γυρναει, με κοιταει και μου λεει: Εγω, ξερεις απο που ειμαι? Απο Αλβανια.
Εγω φρικαρω γιατι ο τυπος δεν βαζει μπρος τη μηχανη αλλα εξακολουθει να με κοιταει. Και τι γυρναει και μου λεει: Δεν πιστευεις κι εσυ οτι οι Ελληνες φερονται πολυ ασχημα στους Αλβανους στην Ελλαδα?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 19:27, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Kassie
Να πω κι εγω ενα σκηνικο:
Θυμαστε μετα τον αγωνα στα Τιρανα που εχασαν οι Ελληνες τα επεισοδια στην Κερκυρα οπου σκοτωσαν εναν νεαρο Αλβανο? Εγω σπουδαζω στην Γερμανια και δεν ειχα παρακολουθησει το ολο σκηνικο. Μονο κατι γενικοτητες που μου ειχαν πει οι δικοι μου στο τηλεφωνο. Καποιες νυχτες μετα εχω βγει και στο γυρισμο πηρα ενα ταξι γιατι μενω λιγο εξω απο το κεντρο της πολης. Ο ταξιτζης γυρω στα 35, μεγαλοσωμος καταλαβαινει απο την προφορα οτι δεν ειμαι γερμανιδα και με ρωταει απο που ειμαι. Οταν του λεω απο Ελλαδα φρεναρει αποτομα στην μεση του δρομου, γυρναει, με κοιταει και μου λεει: Εγω, ξερεις απο που ειμαι? Απο Αλβανια.
Εγω φρικαρω γιατι ο τυπος δεν βαζει μπρος τη μηχανη αλλα εξακολουθει να με κοιταει. Και τι γυρναει και μου λεει: Δεν πιστευεις κι εσυ οτι οι Ελληνες φερονται πολυ ασχημα στους Αλβανους στην Ελλαδα?
Ναι αλλά όλο το "ζουμί"της ιστορίας περικλείεται στο τι του απάντησες εσύ;

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 22:02, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ναι αλλά όλο το "ζουμί"της ιστορίας περικλείεται στο τι του απάντησες εσύ;
Toυ απαντησα οτι κακοι ανθρωποι υπαρχουν σε ολους τους λαους και οτι οι πραξεις λιγων δεν θα επρεπε να χαρακτηριζουν ολους! Και οτι αυτη τη στιγμη εμεις οι δυο βρισκομαστε ακριβως στην ιδια θεση! Ειμαστε κι οι δυο ξενοι σε εναν τοπο και αντιμετωπιζουμε παρομοια προβληματα! Κι αν αυτος δεν μπορει να το δει αντικειμενικα μπορει να με αφησει στη γωνια και να φυγει!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 23:41, 03-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Kassie
Toυ απαντησα οτι κακοι ανθρωποι υπαρχουν σε ολους τους λαους και οτι οι πραξεις λιγων δεν θα επρεπε να χαρακτηριζουν ολους!
Νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί. Τελικά.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 00:44, 04-11-05:

Νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί. Τελικά.
Ακριβώς δεν γίνεται να βάζουμε όλους τους ανθρώπους στο ίδιο καλούπι...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 01:18, 04-11-05:

@ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:Μα οι Αλβανοί έχουν μικρότερο ποσοστό εγκληματικότητας κι από τους Έλληνες! Αν έκαναν οι περισσότεροι τέτοια πράγματα, θα έλεγα "μαζί σου, εκτελέστε τους" - δεν είναι όμως έτσι. Εσύ φαίνεται να πιστεύεις ότι Αλβανός=εγκληματίας.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

H Nessa NetMonster έγραψε στις 01:23, 04-11-05:

...και για να σταματήσει το παραμυθάκι ότι "μας πήραν τις δουλειές"... λεφτά υπάρχουν για όλους, το ξαναλέω.

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

H Kassie έγραψε στις 01:28, 04-11-05:

...και για να σταματήσει το παραμυθάκι ότι "μας πήραν τις δουλειές"... λεφτά υπάρχουν για όλους, το ξαναλέω.
Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχουν αρκετα λεφτα ουτε για τους Ελληνες...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 02:01, 04-11-05:

Nessa NetMonster μπορεις να μου εξηγησεις αυτο που λες οτι οι Αλβανοι εχουν μικροτερο ποσοστο εγκληματικοτητας απο τους Ελληνες;
Ποιοι Αλβανοι;
Οι Αλβανοι κατοικοι (νομιμοι και μη) της Ελλαδας;
Ε, λογικο ειναι!
Σε καθε χωρα οι κατοικοι της εχουν την μεγαλυτεροι εγκληματικοτητα λογο συντρπτικης πλεοψηφιας.Ειναι θεμα ποσοστου.
Απο εκει και υστερα.
Οπως ειπε και η Νικιτα δεν ειναι και οτι καλλιτερο να βαζουμε τους παντες στο ιδιο καλουπι.(Και δεν μιλαω μονο για Αλβανους.)
Ετσι χανουμε και οι ιδιοι την μοναδικοτητα μας σαν ατομα.
Οι Αλβανια μια με το "μπαμ" με τις πυραμιδες και τις τραπεζες οπου δεκα εφαγαν τα λεφτα των παντων, μια λογο του Τιτο κτλ κτλ,με τα ανοιγματα των φυλακων στην ελλαδα περασε ενα μεγαλο κυμμα Αλβανων "κακοποιων στοιχειων".
Ειναι σαν να αφησεις ενα λιονταρι που εχεις πιασει στην ζουγκλα, και να το παρατησεις ελευθερο μεσα σε εναν κινηματογραφο π.χ.
Ειναι λογικο οτι θα λειτουργησει σαν αγρμι και θα τα κανει ολα μανταρα.
Εχω γνωρισει Αλβανους οι οποιοι ειναι καλα παιδια, κι εχω γνωρισει και Αλβανους (απο προσωπικη εμπειρια και μονο ειναι λιγοτεροι αυτοι) οι οποιοι με κανουν να βγαζω φραπε απο τ'αυτια.
Ειμαι κι εγω ξενος σε μα αλλη χωρα και πριν ερθω Bari οσο ζουσα Παρμα, ειχα νιωσει σε καποιες φασεις τον "ρατσισμο".
(βεβαια εφταιγε κυριως η πολη λογο του οτι οι Παρμετζιανοι ειναι γνωστες κομπλεξαρες *κομ.ανωτεροτητας) σε ολη την Ιταλια...)
Πιστεψτε με δεν ειναι και οτι καλλιτερο...
Και μιλαμε για εμενα που δεν του επαιρνα λεφτα -μαυρα ασπρα η μπλε- αλλα τους τα ακουμπαγα κανονικα!
Υπηρχαν σκηνες οπου ημουν στην σταση λεωφορειου μιλαγα ελληνικα με καποιον και μολις ο Παρμιτζιανος με ακουγε, ξυνιζε και πηγεναι πιο περα.
Πιστεψτε με η αντιπαθεια του προς εμενα,μου γεννουσε αυτοματα αντιπαθεια προς αυτον.
Παντως δικαιολογια που εχω ακουσει, οταν παλαιοτερα με το κυμμα αλβανων καταδικων στην Ελλαδα οπου γινονταν τα χιλια δυο,του τυπου:
"Εδω οι ελληνες σκοτωνουν και κλεβουν,οι αλβανοι σε ενοχλουν;"
ειναι τουλαχιστον ακυρη.Εχω προβληματα στο σπιτι μου,πρεπει να ερθει και ο γειτονας να μου το καψει;
Λοιπον,καλο(οχι απλως καλο,το καλλιτερο) ειναι να μην ειμαστε ρατσιστες, μιας και αυτος δεν οδηγησε πουθενα...
"Επιφυλακτικοι",ναι.ΟΚ, παω πασο...αλλα οχι τυπου "καλος αλβανος ειναι μονο νεκρος".

Και κατι τελευταιο και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Δουλειες και υπαρχουν και οχι...
Φταιει και ο Ελληνας ο οποιος μπορει μεν να μην εχει βγαλει δημοτικο, αλλα αρνειται να παει να δουλεψει σε κανα κτημα η σε καμια οικοδομη...(το ξερω απο πολυ πρωτο χερι ειδικα για επαρχια που ειμαι.)
Φταιει και το γεγονος οτι οι Αλβανοι δεν εχουν προβλημα να δουλεψουν ανασφαλιστοι κτλ κτλ, κατι που "συμφερει πολους εργοδοτες".
φταινε πολλα, στην Ελλαδα γενικα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 04-11-05 στις 02:53.
Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lexx
Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 02:18, 04-11-05:

Από την προσωπική μου εμπειρία όσους Αλβανούς έχω γνωρίσει είναι αξιαγάπητοι. Έχω πάρα πολλούς φίλους ρατσιστές αλλά ποτέ δεν είπα κουβέντα ούτε και για πλάκα εναντίον τους. Το κλίμα που υπάρχει στην Ελλάδα είναι λογικό καθώς δεν έχει κάνει τον κύκλο της ακόμα η κλειστη κοινωνία μας. Ζούνε ακόμα γενιές που βίωσαν τον πόλεμο. Δεν είμαστε ακόμα σε θέση να δεχθούμε ξένους είτε έιναι Αλβανοί έιτε είναι ότι θέλεις. Επίσης τα media έχουν κάνει τα πάντα για να μην τους γουστάρουμε και η επιροή τους έιναι τεράστια. Δεν μου αρέσει να ακούω το "γύρνα πίσω στην πατρίδα σου". Είναι ελεηνό να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο. Για να φύγει από το σπίτι που γεννήθηκε σημαίνει ότι υπέφερε και δεν νομίζω πολλοί έλληνες που είναι ρατσιστές να το έχουν περάσει αυτό.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 02:52, 04-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Lexx
Δεν μου αρέσει να ακούω το "γύρνα πίσω στην πατρίδα σου". Είναι ελεηνό να το λες αυτό σε έναν άνθρωπο. Για να φύγει από το σπίτι που γεννήθηκε σημαίνει ότι υπέφερε και δεν νομίζω πολλοί έλληνες που είναι ρατσιστές να το έχουν περάσει αυτό.
Πες "κανενας" να εισαι μεσα...

Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lexx
Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 02:55, 04-11-05:

χεχε

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:02, 04-11-05:

Τελικά είναι θέμα συγκυριών και εμπειριών...
Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι "καλός Αλβανός είναι ο νεκρός Αλβανός"... είπαμε... όχι κι έτσι...
Και φυσικά πιστεύω ότι υπάρχουν και καλοί Αλβανοί... μόνο που δεν έχει τύχει να γνωρίσω εγώ κανέναν τελικά (ή μάλλον έχω γνωρίσει μόνο έναν)
Δεν το θεωρώ τυχαίο ότι (αν όχι όλοι) οι περισσότεροι που έχουν συνεργαστεί - συναναστραφεί Αλβανούς έχουν και μια πολύ άσχημη ιστορία να πουν...
Δεν θεωρώ ότι όλοι οι Αλβανοί είναι εγκληματίες αλλά η πλειοψηφία αυτών που ήρθε στην Ελλάδα δεδομένου ότι ήρθαν αυτοί που έδιωξε ο Μπερίσα από τις φυλακές.

Δεν έχω μένος μαζί τους απλά πιστεύω ότι δεν είναι καλή ράτσα ανθρώπων, όμως ταυτόχρονα δεν αντιλέγω ότι μπορεί οι συνθήκες να τους έκαναν έτσι.
Στην οικογένεια μου με μάθανε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι... όμως όσες φορές συνεργαστήκαμε μαζί τους βρεθήκαμε σε άσχημες περιπέτειες.

Δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορεί να φταίει ο πατέρας μου που έδωσε δουλειά σε έναν 20άχρονο στο εξοχικό, με 50 ευρώ μεροκάματο (όσα θα έδινε και σε έναν Έλληνα) να τον βοηθήσει να ξεχορταριάσουν το κτήμα...
Του έδινε επί μία βδομάδα και φαγητό στο τραπέζι (αυτό το ίδιο που τρώγαμε εμείς) μαζί με όλη την οικογένεια, του έδωσε και ότι παλιά εργαλεία, ρούχα, κουζινικά μας "περίσσευαν" (που δεν περίσσευαν αλλά οκ... να το βοηθήσουμε το παλικάρι) για να έρθει αυτός ο ίδιος μετά από 1 μήνα με δέκα άτομα παρέα και να στριμώξει την θεία μου και την μάνα μου σε μια άκρη της κουζίνας με μαχαίρι στο λαιμό της πρώτης να του δώσουν τα λεφτά τους...
Τι λάθος έκανε ο πατέρας μου?
Τι λάθος έκανα εγώ που ενώ είχα μια Ελληνίδα κυρία να με βοηθάει μια φορά το μήνα σε κάποιες δουλειές του σπιτιού, την έδιωξα για να πάρω μια Αλβανίδα, με τα ίδια χρήματα για να κάνει τις ίδιες δουλειές επειδή με παρακάλεσε μια κοινή γνωστή επειδή "πεινούσε" ώστε μετά από 2 μήνες να μου ξαφρίσει το σπίτι?

Πείτε μου τα λάθη της οικογένειας μου
Κακές επιλογές? Κακές συναναστροφές? Κακή ψυχολόγιση ανθρώπων?

Έχω ένα μήνα που δουλεύω στα γιαπιά....
είναι γεμάτα αλλοδαπούς με πλειοψηφία Αλβανούς...
Όσους κι αν επέβλεψα, όσους κι αν γνώρισα, δουλεύουν όλοι το 6,5ωρο (+μισή ώρα διάλειμμα) που δουλεύουν όλοι οι εργάτες στα γιαπιά κάτω από τις ίδιες συνθήκες που δουλεύουν και οι Ρουμάνοι και οι Πολωνοί, οι Ινδοί και οι Πακιστανοί.... και φυσικά οι ελάχιστοι Έλληνες...
Δεν ήταν ποτέ κανένας συνεπής, κοιτούσαν πως να λουφάρουν, πως να κάνουν λιγότερη δουλειά, πως να φορτώσουν το λάθος σε κάποιον άλλον (παρόλο που είχα δει με τα μάτια μου ποιός έχει κάνει το λάθος), και πως να βγάλουν το μάτι κάποιου άλλου... όποιας εθνικότητας κι αν ήταν ο άλλος!!
Δεν είναι μόνο οι Έλληνες που έχουν πρόβλημα μαζί τους...
όσοι τους έχουν ζήσει από κοντά έχουν πρόβλημα... ρωτήστε εργάτες άλλων εθνικοτήτων αν θέλετε...

Οκ όλα συμπτώσεις... οι Αλβανοί είναι καλοί και εγώ, η οικογένεια μου, οι γνωστοί μου, και όλοι οι συνεργάτες μου έχουμε πέσει σε κακές περιπτώσεις από τους 500 που έχουμε γνωρίσει ο ένας να είναι καλός...
Το δέχομαι....
Δεν μισώ κάθε Αλβανό που γνωρίζω όμως με βάση τις εμπειρίες μου είμαι εκατό φορές πιο επιφυλακτική μαζί τους απ ότι θα ήμουν με κάποιον άλλον.... περιμένω να δω, να γνωρίσω να μου δείξουν τι είναι...
Δυστυχώς (και το εννοώ το δυστυχώς) όλοι (με εξαίρεση πάντα τον έναν) μου έχουν δείξει ότι δεν είναι καλοί...
Δεν χαίρομαι να βρίζω Αλβανούς, δεν χαίρομαι να είμαι ρατσίστρια... ίσα ίσα που ντρέπομαι και το θεωρώ πολύ κατώτερο από μέρους μου... πείτε μου όμως αν ήσασταν στη θέση μου τι θα νιώθατε και τι θα κάνατε!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:12, 04-11-05:

...
Δεν ξέρω με ποιόν τρόπο μπορεί να φταίει ο πατέρας μου που έδωσε δουλειά σε έναν 20άχρονο στο εξοχικό, με 50 ευρώ μεροκάματο (όσα θα έδινε και σε έναν Έλληνα) να τον βοηθήσει να ξεχορταριάσουν το κτήμα...
Του έδινε επί μία βδομάδα και φαγητό στο τραπέζι (αυτό το ίδιο που τρώγαμε εμείς) μαζί με όλη την οικογένεια, του έδωσε και ότι παλιά εργαλεία, ρούχα, κουζινικά μας "περίσσευαν" (που δεν περίσσευαν αλλά οκ... να το βοηθήσουμε το παλικάρι) για να έρθει αυτός ο ίδιος μετά από 1 μήνα με δέκα άτομα παρέα και να στριμώξει την θεία μου και την μάνα μου σε μια άκρη της κουζίνας με μαχαίρι στο λαιμό της πρώτης να του δώσουν τα λεφτά τους...
Τι λάθος έκανε ο πατέρας μου?
δεν τον έκανε πρώτα μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα
άκου το κόλπο: ο πατέρας μου, όπως κι ο δικός σου, παίρνει κατά καιρούς αλβανούς και άλλους αλλοδαπούς για δουλειές στο εξοχικό. Εκεί τους κοιμίζει και τους ταίζει. Προτού φτάσουν λοιπόν στο εξοχικό, ο πατέρας μου ζητάει τα χαρτιά του εργάτη, σταματάει έξω από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής, μπαίνει μέσα (να τον βλεπει ο εργάτης), λέει μια καλημέρα στους αστυνομικούς και ξαναμπαίνει στο αμάξι.. Ο αλλοδαπός κυριολεκτικά έχει κλσει μάντρες

...
Δεν μισώ κάθε Αλβανό που γνωρίζω όμως με βάση τις εμπειρίες μου είμαι εκατό φορές πιο επιφυλακτική μαζί τους απ ότι θα ήμουν με κάποιον άλλον.... περιμένω να δω, να γνωρίσω να μου δείξουν τι είναι...
αυτό νομίζω είναι το συμπέρασμα και η λύση...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:36, 04-11-05:

Δεν δέχομαι ότι οι Έλληνες είναι ρατσιστές με εξαίρεση τους αλβανούς. Πόσα χρόνια έχουμε μειωνότητες στην χώρα μας χωρίς ιδαιέτερα προβλήματα. Ποσους πακιστανούς, ινδούς κτλ έχουμε χωρίς ούτε κάν να τους ενοχλούμε.
Οι αλβανοί θέλουν να προκαλούν αλλα φταίει και πάρα πολύ το κράτος που δεν κάνει τίποτα πέρα απο το να τους χαιδέυει. Εκεί που καταλήγουμε σήμερα είναι ακροδεξιές οργανώσεις να μην προλαβένουν να εγγράφουν μέλη και ολοένα να γίνονται και πιό δυνατές. Απλό παράδειγμα είναι το πόσες φορές έχει ακουστεί η Χρυσή Αυγή της τελευταίες μέρες. Προβλέπω έναν γενικό χαμό και ακραίες καταστάσεις σε λίγα χρόνια με ξυλοδαρμούς κτλ. Το κακό είναι ότι οι καλοί αλβανοί δεν κάνουν τίποτα πέρα απο το να κοιτάνε την δουλειά τους. Και οι αλβανοί στην αλβανία δεν βοηθάνε σε τίποτα ίσα ίσα που βγάζουν τα αποθυμένα τους στους εκεί Έλληνες.
Αν θυμάστε ποδοσφαιρικούς αγώνες και τον νεκρό αλβανό θυμηθείτε και τα καψίματα στις Ελληνικές σημαίες, και τους πυροβολισμούς και τις αναταραχές και στις 2 χώρες και τις προκλήσεις και όλα. Είδα ότι στα τοπικ γράφουν και παιδιά απο την αλβανία, θέλω να καταλάβουν ότι κανένα Έλληνας δεν θα είχε πρόβλημα με τους Αλβανούς αν σεβόντουσαν κάποια πράγματα αλλα αν πετύχω ποτέ αλβανό να πειράζει την σημαία μου θα φάει τέτοιο ξύλο που δεν νομίζω να περπατήσει ξανα και για να σας πω την αλήθεια και ιταλός και γερμανός να είναι το ίδιο θα ισχύει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους