Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,307 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένα βιβλιοπωλεία

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:52, 08-10-08:

Δεν βρήκα να υπάρχει κάπου αυτό το θέμα, αν είμαι λάθος, you know what to do! Να γράψουμε εδώ τα βιβλιοπωλεία που μας αρέσουν και που τα προτιμάμε για διαφορετικό λόγο έκαστο. Να αναφέρουμε και για πιο εξειδικευμένα για να πάρουν κάποιες ιδέες άλλοι με ίδια ενδιαφέροντα! Ξεκινώ.

1. Στο κέντρο της Αθήνας μου αρέσει να πηγαίνω στον Ιανό. Ο χώρος είναι ωραίος, χαλαρωτικός κι αρκετά σοφιστικέ. Εκτός από λογοτεχνικά, αγοράζω και παιδαγωγικά βιβλία, αλλά και ψυχολογίας κι ειδικής αγωγής που έχει μεγάλη ποικιλία στο υπόγειο.
  2. Στο Mall πηγαίνω Fnac. Αγοράζω λογοτεχνικά σε καλές τιμές, αλλά και ταξιδιωτικά ή κι επιστημονικά. Μου αρέσει που δεν μου μιλά κανείς αν δεν ζητήσω βοήθεια (''Αφήστε με στην ησυχία μου PLEASE''! Η νο1 προϋπόθεση για ποιοτικό shopping by undewater). Το άσχημο είναι ότι ξεκινώ για 1 βιβλίο κι αγοράζω και 1 cd και 1 κάρτα μνήμης και με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω κι αυτό το cd τελειοποίησης ιταλικών. Τα συνδυάζει όλα.
  3. Για τα ίδια πηγαίνω και Public στο Σύνταγμα. Έχει όμως το πλεονέκτημα του ωραίου χώρου και του 5ου ορόφου που είναι για παιδιά και βρίσκεις τέλεια βιβλία, παιχνιδάκια και βλακείες (υποτίθεται τα παίρνω για δουλειά, αλλά, σταματώ) σε 1 ευχάριστο καλαίσθητο μέρος.
  4. Φυσικά Πρωτοπορία. Η νο1 επένδυση των φοιτητικών μου χρόνων. Καλές τιμές, υπέροχες προσφορές, βιβλία της Taschen σε τρελές τιμές και πολλά κλασσικά σε τιμές όπως 2 ή 3 ευρώπουλα (εκδόσεις Γράμματα), αλλά και μεγάλη ποικιλία σε πολλούς τομείς. Ο χώρος δε λέει πολλά, αλλά who cares?
  5. Ευριπίδης στο Χαλάνδρι, επειδή είναι από τα ομορφότερα βιβλιοπωλεία. Ποικιλία, καλή συλλογή από ταξιδιωτικούς οδηγούς και η κλασσική υπέροχη μυρωδιά από το cozy καφέ που στεγάζει στο οποίο μπορείς να πιεις τον καφέ σου διαλέγοντας ποιό βιβλίο θα αγοράσεις. Στα αρνητικά ότι είναι λίγο overpriced.
  6. Για βιβλία για την δουλειά μου (ψυχολογία, παιδαγωγική, εκπαιδευτικά βιβλία) πηγαίνω στο κέντρο στα βιβλιοπωλεία των εκδόσεων Πατάκη, Σαβάλλα, Ελληνικά Γράμματα, Ίων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:13, 08-10-08:

Ωραίο θέμα! Εμενα λοιπόν το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο εδώ και πολλά χρονια λέγεται "Η Aγνωστη Καντάθ" και είναι στη Θεσσαλονίκη σε ένα στενάκι κάθετα στην πλατεία Ναυαρίνου. Ειδικεύεται κυρίως σε βιβλία fantasy και sci-fi λογοτεχνίας, έχει όμως και πολλά λογοτεχνικά βιβλία που δεν έχουν σχέση με fantasy/sci-fi όπως επίσης και βιβλία/είδη για RPG, διαφορα gothic διακοσμητικά και αλλα μπιχλιμπίδια. Παράλληλα λειτουργεί και σαν μικρός εκδοτικός οίκος, κάνουν μεταφράσεις ξένων fantasy βιβλίων (και σε σχέση με άλλους κάνουν πολύ καλή δουλειά. Έχω γελάσει πολύ σε φάσεις που μπαίνω να πάρω ένα βιβλίο και βλέπω τους ιδοκτήτες να έχουν πέσει με τα μούτρα πάνω από μια σελίδα και να μαλώνουν αγρια για το πως πρέπει να μεταφραστεί μια έκφραση...) Γενικά είναι ο παράδεισος για κάθε άνθρωπο που έχει fantasy-κόλλημα όπως εγώ και κάθε φορα που πάω θέλω να τα σηκώσω όλα. Έχω δηλώσει επανειλημμένα ότι αν ποτε παντρευτώ θα κάνω λίστα γάμου εκεί! Ποιος θέλει καφετιέρες και κρυστάλλινα βάζα όταν μπορεί να αποκτήσει τα απαντα του Guy Gavriel Kay, το σπαθί του Aragorn και έναν τεράστιο γυάλινο δράκο για να βάλει στο σαλόνι του???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:27, 08-10-08:

Αααα... έχει και site: http://www.kadath.gr/

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:46, 08-10-08:

αααχχχ το θέμα μου!

Λοιπόν:
  • Ελευθερουδάκης στη Γλυφάδα, το αδελφάκι του ΝΑΟΥ (όχι δεν είμαι φανατική μα πώς το φανταστήκατε?), δίπατο, πολλά θέματα, πολλά βιβλία, ελληνικά και ξενόγλωσσα κυρίως αγγλικά, αρκετά λεξικά, πολλά παιδικά (για δώρα βρε !!!), on line με τα υπολοιπα καταστήματα της αλυσίδας, εξυπηρετικοί υπάλληλοι και κυρίως ξέρουν τί τους γίνεται...
  • ΕΚΦΡΑΣΗ στην Αργυρούπολη, (+Άνω Γλυφάδα & Ηλιούπολη), πολύ ωραίο παιδικό τμήμα με μοκέτες, κουκλιά και ό,τι άλλο για να στρωθεί το σκασμενούλι να ανοίξει ένα βιβλίο, το κυριότερο γρήγορες διεκπεραιώσεις στις παραγγελίες αλλά πολύ γρήγορες, επί λόγω τιμής, πολύ καλή θεματολογία με βιβλία που δεν σκάνε μύτη σε βιβλιοπωλεία προαστείων και υπάλληλοι που ξέρουν και προτείνουν(!) Όλα αυτά στον όροφο γιατί στο ισόγειο = χαρτοπωλείο (σχολικά-δώρα) = ΚΟΛΑΣΗ! (και για τις συντρόφισσες μανούλες, γρήγορη παράδοση στα ξενόγλωσσα και πλήρης συλλογή σε σχολικά βοηθήματα)
  • ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ στη Γλυφάδα επίσης, έξυπνα χαρτικά, πα-νέ-ξυ-πνα δώρα, (μου θυμίζει το CAELESTE, το κολαστήριο των πιστωτικών καρτών στο Ευγενίδειο Πλανητάριο) το άπαν σε βιβλία πληροφορικής, ευγενείς και διακριτικοί υπάλληλοι που δίνουν καλές συμβουλές (σήμερα πρωί πρωί το ξαναεπιβεβαίωσα αυτό) μεγάλη ποικιλία και σε λογοτεχνικά βιβλία
  • ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ (ε όχι και που είναι η Πρωτοπορία) για τους γνωστούς ιστορικούς και συναισθηματικούς λόγους (τα νιάτα μαααααααας!)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 18:16, 08-10-08:

Βιβλιοπωλείο Πολιτεία, Ασκληπιού και Ακαδημίας, Αθήνα

Πολύ μεγάλη ποικιλία, καλές τιμές, χωρίς ενοχλητικούς πωλητές να σε ρωτάνε συνεχώς ( Under σε νιώθω απόλυτα )

Κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα, τους κάνω πλούσιους

Επίσης, ας μην ξεχνάμε και τα online βιβλιοπωλεία.
Για ελληνικά βιβλία, βρίσκω οτι το Ianos.gr έχει την πιο εύχρηστη πλοήγηση αλλά όχι πολύ καλές τιμές. (Για αποστολές στο εξωτερικό, βρίσκω βιβλία στο Ιανός και τα παραγγέλνω απο το Πολιτεία.)
Για βιβλία στα αγγλικά, το Amazon.com δεν παίζεται.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:31, 12-10-08:

Πολύ φοβούμαι ότι εγώ τουλάχιστον έχασα τη μαγεία της αναζήτησης βιβλίων στα βιβλιοπωλεία. Ποτέ δεν κάνω τυφλές αγορές και ό,τι θέλω το παραγγέλνω μέσω ίντερνετ μετά από ενδελεχή έρευνα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 19:54, 19-12-08:

Ευγενίδειο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 02:28, 20-12-08:

• Παπασωτηρίου: Στουρνάρη 49 & Πατησίων.
  • Ελευθερουδάκης: Πανεπιστημίου 17.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:38, 20-12-08:

Bustart στη Γρηγοριου Παλαμα στη Θεσσαλονικη.
Αρχική Δημοσίευση από http://www.lifo.gr/content/x8/331
Εκτός από σημείο πώλησης της Taschen, διατίθεται μεγάλη ποικιλία από βιβλία τέχνης από τους σημαντικότερους σχετικούς εκδοτικούς οίκους του εξωτερικού, αλλά και από καλλιτεχνικά dvd.

Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη [V]
Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O [V] έγραψε στις 20:17, 12-07-09:

Προσωπικα προτιμω Παπασωτηριου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koritsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koritsi
Ο koritsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O koritsi είμαστε αυτό που σκεφτόμαστε έγραψε στις 23:39, 12-07-09:

Για Λογοτεχνία μ αρέσει εκτός από την ΠΟΛΙΤΕΙΑ στην Ασκληπιού, το Χαρτόπολις στο Φάρο Ψυχικού . Μικρό και Γλυκό . Είναι σαν να τρυπώνεις κρυφά σε μια ιδιωτική βιβλιοθήκη και να φυλλομετράς τα βιβλία του ιδιοκτήτη . Μου θυμίζει παιδικές σκανταλιές . Υπάρχει μια γοητευτική αταξία στο χώρο. Όμως το προσωπικό είναι πολύ πρόθυμο να σε κατατοπίσει αν δε σου αρέσει να ψάχνεις.Μ αρέσει να μένω εκεί με τις ώρες .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 23:56, 12-07-09:

Παπασωτηρίου και Cube..(για επιστ.φαντασία, μυστήριο, κλπ..)

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:24, 13-07-09:

Το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο είναι εκείνο που έχει το βιβλίο που αναζητώ
(Πρώτα ψάχνω Παπασωτηριού και έπειτα fnac και έπειτα, αναγκαστικά, amazon)

Υ.γ.: Μόνο εγώ διαφωνώ με την απαράδεκτη κατηγοριοποίηση που έχει ο Ελευθερουδάκης στα, κυρίως, επιστημονικά βιβλία;

Παράθεση

metalhead9121 (φλώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη metalhead9121
H φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H metalhead9121 γυρισα απο διακοπες οεο έγραψε στις 11:31, 13-07-09:

να ναι καλα το amazon γιατι αυτα που θελω πουθενα δεν τα βρισκω...μονο στο βιβλιωπολιο του ΜΑLL

Παράθεση

Malatesta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Malatesta
Ο Malatesta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Malatesta έγραψε στις 04:12, 19-12-09:

είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτά που διαβάζω...
μου κάνει τρομερή εντύπωση που όλοι αναφέρουν τα μεγάλα "πρωτοκλασσάτα" βιβλιοπωλεία σαν τα αγαπημένα τους...
φαντάζομαι πως "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" αλλά ένιωσα την ανάγκη να πω και εγώ τη γνώμη μου...
Κατά τη γνώμη μου, υπάρχουν δύο είδη αναγνωστών χονδρικά, κυρίως είναι αυτοί που διαβάζουν για να γίνουν καλύτεροι στην δουλειά τους, το χόμπυ ή την τέχνη στην οποία επιδίδονται και υπάρχουν οι αναγνώστες που διαβάζουν για να "καλυτερέψουν τον εαυτό τους" (ό,τι και αν σημαίνει αυτό για τον καθένα).
Ως προς την πρώτη κατηγορία, καταλαβαίνω οτι κάποια βιβλιοπωλεία είναι εξειδικευμένα σε θέματα και τομείς που τα υπόλοιπα υστερούν, πχ ο Παπασωτηρίου στα τεχνικά βιβλία ή ο Ελευθερουδάκης στα ξενόγλωσσα (και ακόμα και αυτό, ίσως, να μην ισχύει... ειδικά για τον Ελευθερουδάκη που θεωρώ πως είναι το νο1 "βιβλιοπωλείο-βιτρίνα-ενυδρείο-σούπερ μάρκετ").
Αλλά η δεύτερη κατηγορία αναγνωστών που αναφέρω, αυτοί που θα αποκαλούσαμε "βιβλιόφιλους" ή "βιβλιοφάγους", μου κάνει τρομερή εντύπωση που αναφέρονται μόνο στα μεγάλα, διαφημισμένα και αλυσιδωτά βιβλιοπωλεία... Τί να πω, ίσως να είμαι εγώ ο περίεργος...
Το κέντρο της Αθήνας, ειδικά, αλλά και η περιφέρεια, ξεχειλίζουν από πολλά μικρά βιβλιοπωλεία και για κάθε "μυθικό" επιχείρημα που έχει προβληθεί πιό πριν υπέρ των βιβλιοπωλείον σούπερ-μάρκετ, θα μπορούσα να σκεφτώ δύο επιπλέον επιχειρήματα ωστε να προτείνω τα μικρότερα βιβλιοπωλεία της κάθε περιοχής.
Πιό συγκεκριμένα, τα μικρά βιβλιοπωλεία συνήθως έχουν εξειδικεύσεις αντιστοίχως, το περιβάλλον και οι υπάλληλοι είναι φιλικότεροι (σε μερικά μάλιστα γνωριζόμαστε και προσωπικά και τον καφέ τον κερνάνε, δεν τον χρεώνουν 4 και 5 ευρώ σε κάποιον 6 όροφο χωρίς καν βιβλία...). Με πιό άμεση επαφή με τους πελάτες, ίσως με μεγαλύτερη γνώση του αντικειμένου, αλλά κυρίως με μεγαλύτερη όρεξη να σε βοήθήσουν σε αυτό που ψάχνεις, να ψάξουν τίτλους δυσεύρετους ή σπάνιους ή εξαντλημένους ή ακόμα και να προτείνουν βοήθεια ή πληροφορίες πάνω σε θέματα που με ενδιαφέρουν... (και underwater οχι, δεν εννοώ να πέφτουν από πάνω σου και να σου σπάνε τα νεύρα...) Επίσης, μόνο εκεί μπορεί κανείς να βρεί παλιά βιβλία, βιβλία πέραν αυτών που διαφημίζουν οι εφημερίδες και η τηλεόραση...
Και το ακόμα πιό εντυπωσιακό είναι πως οι τιμές σε αυτά τα βιβλιοπωλεία είναι συνήθως χαμηλότερες από τα μεγάλα, αλήθεια! ακόμα και σε καινούρια βιβλία...
Ίσως να φταίει η προσωπική μου αντιπάθεια προς τα μεγάλα και απρόσωπα καταστήματα, ίσως να είμαι "παλιάς σχολής" αλλά είναι μερικά πράγματα που δεν μπορώ να τα καταλάβω... Και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να φτιάξω μια ονειρική εικόνα για τα μικρά βιβλιοπωλεία, έχουν και αυτά τα ελλατώματα τους (περίεργους παππούδες-ιδιοκτήτες που δεν σου λένε καλημέρα, μικρούς χώρους έκθεσης ή ίσως ελλείψεις στα τελευταία best seller του Χάρυ Πότερ) αλλά, προσωπικά, δεν αλλάζω με τίποτα την χαρά και την ικανοποίηση του να βρώ το "βιβλίο - διαμάντι" που έψαχνα χρόνια ή που δεν ήξερα καν οτι υπήρχε... Και αυτό, δυστυχώς, μου συμβαίνει μόνο στα μικρά βιβλιοπωλεία των Εξαρχείων και γενικότερα του κέντρου...
Σόρρυ που σας κούρασα, αλλά τα είπα και χαλάρωσα τώρα... Τώρα τσιγάρο και ύπνος...
Και ό,τι λείπει, λείπει....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkyonii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkyonii
H alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H alkyonii έγραψε στις 01:26, 15-03-10:

Φυσικά ο ianos στη θεσσαλονίκη στην αριστοτέλους! Έχει τα πάντα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:50, 15-03-10:

@Malatesta, συμφωνώ μαζί σου ... ωστόσο μεταξύ μας, τον ΜΟ αν δεν τον υποχρεώσεις με την μέθοδο της εξεταστικής και των δύσκολων θεμάτων δεν διαβάζει βιβλίο. Μάλιστα μερικοί ακόμη και σε αυτό έχουν βρει λύσεις όπως σημειώσεις και αντιγραφές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 12:33, 15-03-10:

Εγώ δεν έχω αγαπημένο βιβλιοπωλείο..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:02, 15-03-10:

Σε κανενα μα σε κανενα δε νιωθω την ηρεμια που θα νιωσω στις βιβλιοθηκες. Με ενοχλει η πολυκοσμια οταν θελω ησυχια για την ερευνα μου στα βιβλια. Αποσπαται η προσοχη μου.
Εντουτοις, πρωτη αναζητηση μου γινεται στην Πολιτεια, επειτα Παπασωτηριου και τελος Fnac Γλυφαδας (αν κι εκει οποτε εχω ζητησει συγκεκριμενα βιβλια, κανουν ενα μηνα να μου απαντησουν. Δε φταινε και οι ανθρωποι που ζητω βιβλια εξωτερικου βεβαια, γιαυτο ενα κλικ στο amazon κι ολα καλα)

Την ερευνα μου για συγκεκριμενα βιβλια με τιτλους κι εκδοσεις την κανω πρωτα στο διαδικτυο, συγκρινοντας τιμες και παιρνωντας τηλεφωνα.
Αν μου ερθει να αγορασω βιβλιο χωρις συγκεκριμενο σκοπο χαζευω σε οποιο βιβλιοπωλειο μου γυαλισει το ματι στο κεντρο.
Πρωτη φορα επισκεφτηκα το Public την περασμενη βδομαδα κι ομολογω πως χαζευα αρκετη ωρα, μου αρεσε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:29, 15-03-10:

Ίσως το παλαιότερο βιβλιοπωλείο στην Κηφισιά, είναι ο Μένανδρος στην οδό Δροσίνη.
Το έχει μια συμπαθέστατη κυρία, χαμογελαστή και εξυπηρετική, που αν συζητήσεις μαζί της, σου δίνει την εντύπωση ότι έχει διαβάσει κάθε βιβλίο που υπάρχει στο βιβλιοπωλείο της.
Μικρό, ζεστό, γεμάτο βιβλία από τοίχο σε τοίχο κι ένα παλιό καναπεδάκι για τους επισκέπτες... Μούρλια!
Ό,τι δεν υπάρχει στα ράφια, η κυρία που σας έλεγα το ξετρυπώνει όπου χρειαστεί...
Εμένα μου βρήκε βιβλίο εξαντλημένο από καιρό το θηρίο!

Πώς να μην είναι το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:36, 15-03-10:

• Παπασωτηρίου (@Mall): Δεν με ενθουσιάζει αλλά είναι η κοντινότερη επιλογή μου από μεγάλα βιβλιοπωλεία.
  • Ελευθερουδάκης (@Golden Hall): Τον προτιμώ από τον Παπασωτηρίου. Τα βιβλία είναι σε τάξη και μπορώ να βρω περισσότερα.
  • FNAC (@Mall): Πολύ καλό. Πολύ βαβούρα όμως.
  • Φακίνος (@Μαρούσι): Πολύ ήσυχο και με μεγάλη ποικιλία
  • Ντουντούμη (@Μαρούσι): Πολύ πολύ ήσυχο, μικρή γκάμα βιβλίων, αλλά πάντα θα μου θυμίζει εμένα μικρή.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:08, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Ωραίο θέμα! Εμενα λοιπόν το αγαπημένο μου βιβλιοπωλείο εδώ και πολλά χρονια λέγεται "Η Aγνωστη Καντάθ" και είναι στη Θεσσαλονίκη σε ένα στενάκι κάθετα στην πλατεία Ναυαρίνου.
Είχα διαβάσει πρόσφατα μια σειρά βιβλίων (απίστευτα ήταν) και οι εκδόσεις λέγονταν έτσι (Η Άγνωστη Καντάθ). Δεν ήξερα ότι είναι και βιβλιοπωλείο . Α, ξέρει κάποιος ποιο είναι το μεγαλύτερο (ή έστω ένα μεγάλο) κατάστημα του Ελευθερουδάκη; Επίσης, διαβάζω τώρα τελευταία βιβλία Βell, τα οποία όμως βρίσκω σχεδόν μόνο σε περίπτερα. Ξέρει κανείς αν μπορώ να τα βρω και πουθενά αλλού;

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:36, 11-10-11:

Το ''βιβλιοσημο'' στου Ζωγραφου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DoraXX (Lucιfεr)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DoraXX
H Lucιfεr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H DoraXX έγραψε στις 21:08, 11-10-11:

-Public
-Βιβλιοκίνηση
-Ελευθερουδάκης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:16, 11-10-11:

η δανειστικη βιβλιοθηκη πατρων..

Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη amy001
H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 21:31, 11-10-11:

ελευθερουδακης και παπασωτηριου...ισως και το βιβλιοπωλειο του public

Παράθεση

SonnY

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη SonnY
Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O SonnY έγραψε στις 19:57, 21-01-12:

εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο online ελληνικό βιβλιοπωλείο?????
σας παρακαλώ απαντήστε όσο το δυνατόν συντομότερα γτ πρέπει να κάνω αγορές άμεσα και στην περιοχή που βρίσκομαι δεν υπάρχει ίχνος βιβλιοπωλείου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,060 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:04, 21-01-12:

Το Ιανός στη Σταδίου! Πραγματικά φοβερό βιβλιοπωλείο!!

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:15, 17-03-12:

Το νέο βιβλιοπωλείο Ελευθερουδάκης

Αναπτύσσεται σε 4 επίπεδα και μου αρέσει το λευκό χρώμα....
και ότι δεν είναι στριμωγμένα τα βιβλία και οι βιβλιοθήκες...
έτσι δεν "ασφυκτιά" ο χώρος, ούτε ο επισκέπτης........ είναι πιο ανάλαφρο....
και μου aρέσει που πάντα βρίσκω καταπληκτικά cd΄s με υπέροχη μουσική!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:02, 17-03-12:

Στο Βόλο δεν έχει μεγάλα βιβλιοπωλεία πέρα απο ένα. Τα Public. Μεγάλα με πλούσια ποικιλία απο βιβλία.(Στα υπόλοιπα είδη που προσφέρει δεν θα αναφερθω).
Έχει και coffee table όπου μπορείς να κάτσεις και να ξεφυλλίσεις ένα βιβλίο με την ησυχία σου(Σχεδόν να το διαβάσεις θα έλεγα).

Τα μικρά συνοικιακά βιβλιοπωλεία δεν μου αρέσουν,καθώς θέλω να τριγυρνάω με την ησυχία μου ανάμεσα στα ράφια να κοιτάω,χωρίς να έχω τα μάτια του πωλητή στραμμένα πάνω μου σαν να είναι ελεύθερος σκοπευτής.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 22:05, 17-03-12:

Δεν έχω πάει σε πολλά βιβλιοπωλεία, παρά μόνο στον ιανό και το παμπλικ. Το παμπλικ είχε πιο ωραίο χώρο και περισσότερα βιβλία, αλλά στον ιανό τα έχουν καλύτερα οργανωμένα

Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 22:21, 17-03-12:

Στον Ιανό στην Αριστοτέλους. Ο χώρος είναι πολύ καλά οργανωμένος , όμορφος, χαλαρωτικός και το προσωπικό πολύ ευγενικό.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 12:30, 25-12-12:

Πολυτέλειες γιοκ στην περιοχή μου Οπότε πάμε Πάτρα Στην γωνία του βιβλίου έχειιιιιιιι τα πάντα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:42, 25-12-12:

η δημοτικη βιβλιοθηκη πατρων,,αλλα δυστυχως δεν τα δανειζει ολα..

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,747 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 13:17, 25-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η δημοτικη βιβλιοθηκη πατρων,,αλλα δυστυχως δεν τα δανειζει ολα..
πού βρίσκεται; και ποιες ώρες είναι ανοιχτή;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:25, 25-12-12:

δες
στο παραρτημα ειναι μικροτερο,αλλα δανειζει περισσοτερα
ενω η κεντρικη,, λιγοτερα..

Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,747 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 14:07, 25-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δες
στο παραρτημα ειναι μικροτερο,αλλα δανειζει περισσοτερα
ενω η κεντρικη,, λιγοτερα..
Το παράρτημα πέφτει μακριά... Οπότε θα πηγαίνω στην κεντρική Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Παράθεση

spurakos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spurakos
Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 15:05, 25-12-12:

Στα Γιαννενα ηταν το αγαπημενο μου.Δωδωνη λεγοταν.Ηταν μικρος χωρος και ειχε ολα τα βιβλια σε πολυ χαμηλες τιμες.Δυστυχως εκλεισε πριν κανα χρονο.Ηταν κανονικο βιβλιοπωλειο οχι σαν κατι αλλα τυπου public και παπασωτηριου.

Παράθεση

lydiatav

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lydiatav
H lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H lydiatav έγραψε στις 22:45, 28-02-13:

πολιτεια κεντρο
ελευθερουδακης γλυφαδα
ευριπιδης χαλανδρι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 15:46, 03-03-13:

Είναι ένα βιβλιοπωλείο στην περιοχή μου που έχει κάμποσα βιβλιαράκια...Τομή λέγεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:12, 06-03-13:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  522683_485265264855337_2132844419_n.jpg
Εμφανίσεις:  70
Μέγεθος:  67,3 KB

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 15:07, 06-03-13:

Παπασωτηρίου.
Συνήθως στο μολ, γιατί βολεύει πριν το φροντ.
Έχει (σχεδόν ) τα πάντα, σε πολύ καλές τιμές και συμφέρει για εμάς που αγοράζουμε αρκετά συχνά βιβλία.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf έγραψε στις 21:15, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από rakels
Παπασωτηρίου.
Συνήθως στο μολ, γιατί βολεύει πριν το φροντ.
Έχει (σχεδόν ) τα πάντα, σε πολύ καλές τιμές και συμφέρει για εμάς που αγοράζουμε αρκετά συχνά βιβλία.
Μα γιατί να μην μένω στην Αθήνα να έχω τα βιβλιοπωλεία στα πόδια μου;;;τόσοοοοο άτυχη είμαι

Παράθεση

Morgaine

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 07:27, 10-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από spurakos
Στα Γιαννενα ηταν το αγαπημενο μου.Δωδωνη λεγοταν.Ηταν μικρος χωρος και ειχε ολα τα βιβλια σε πολυ χαμηλες τιμες.Δυστυχως εκλεισε πριν κανα χρονο.Ηταν κανονικο βιβλιοπωλειο οχι σαν κατι αλλα τυπου public και παπασωτηριου.
Πολλα βιβλιοπωλια κλεινουν γαμωτο.

Εγω θα πω την ηλεκτρονικη Πολιτεια. Μεγαλη ποικιλια, εκπτωσεις, καλη εξυπηρετηση.. και δεν ειναι public
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους