Η αντικοινωνικότητα του βολέματος

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όντως, αρκεί να του αρέσουν αυτά τα δύο γιατί αλλιώς έρχεται σε αντίθεση με το

Μα ναι, δε διαφωνούμε. Το ένα το λέω σαν παράδειγμα, το άλλο είναι η άποψη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως.
Βασικά έχω προσβληθεί ελαφρώς.
Η μετριότητα είναι μια χαρά κατάσταση, εφ'οσον κάποιον τον ικανοποιεί και δεν ζει παρασιτικά εις βάρος των άλλων. Δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να έχουν τις σούπερ καριέρες και να φτάνουν συνεχώς στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους για να αποδείξουν στους άλλους ότι δεν είναι ανύπαρκτοι (έλεος, αυτος ο χαρακτηρισμός είναι χειρότερος και απ'το παράσιτο!).

Ξέρω πολύ καλά τι δυνατότητες έχω, και τι ποσοστό αυτών χρησιμοποιώ. Ναι, έχω δυνατότητα να δουλεύω 12 ώρες τη μέρα. Όμως επιλέγω να δουλέυω λιγότερες, και να περνάω περισσότερο χρόνο με φίλους, με την οικογένειά μου, ή κάνοντας πράγματα για εμένα, όπως να δω μια ταινία, και δεν πρόκειται να απολογηθώ γι'αυτό.

Και ναι, είμαι ικανοποιημένη με την μετριότητά μου, δεν είμαι καθόλου φιλόδοξη και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

Και επίσης γνωρίζω ένα σωρό περιπτώσεις "διακεκριμένων και καταξιωμένων" που η προσωπική τους ζωή είναι χάλια. Προτιμώ λοιπόν την μετριότητα
ΔΕΝ είπα να μην έχεις προσωπική ζωή! Και εγώ έχω και εσύ και όλοι μας. Και όταν αναφερόμουν στην μετριότητα ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ σε άτομα που προτιμούν να εργάζονται λιγότερο για να περνούν χρόνο με τα αγαπημένα τους πρόσωπα! Αυτοί ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ευχαρίστηση σε αυτά τα προσωπα και ικανοποιούν παράλληλα και τον εαυτό τους γιατί τα δυνατότερα συναισθήματα τα νιωθείς δίπλα στα πρόσωπα που αγαπάς και σε αγαπούν! Στην περίπτωση της μετριότητας αναφερόμουν σε όσους ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
Και να ξέρεις Palladin ότι όταν έγραφα το αρχικό μου post και έφερνα συνεχώς στο μυαλό μου περιπτώσεις φίλων, γνωστών και αγνώστων ή ιντερνετικών γνωστών, είχε περάσει από το μυαλό μου ένα post που είχες κάνει, στο οποίο έγραφες ότι ενώ είχες τελιώσει μια πολύ δύσκολη σχολή αποφάσισες να σπουδάσεις σαν δασκάλα για να μπορέσεις να βρεις μια δουλειά που να σε εκφράζει και παράλληλα αποφάσισες να μην αφήσεις τη δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ίσως είναι ο τρόπος που το λες και μπερδεύει. Δεν ξέρω τι εννοείς "βαριέται", πόσο καλά ξέρεις αυτούς τους ανθρώπους για τους οποίους μιλάς, αν έχουν οικογένεια/φίλους, αν φροντίζουν τη γιαγιά τους ή την θεία τους και αν έχουν σκύλο.
Σε όλη μου τη ζωή από κοντά δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο όπως ακριβώς το λες. Μετριότητες με την έννοια ότι εγώ τις βλέπω έτσι ΝΑΙ αλλά ανθρώπους που να μην έχουν δικούς τους στόχους, δικές τους αγάπες, δικά τους σημαντικά ορόσημα ΠΟΤΕ.
Μου φαίνονται έτσι άνθρωποι που τους γνωρίζω απρόσωπα, αλλά σε τι βάθος μπορώ να μιλήσω γι'αυτούς?
Επίσης αν εσύ νομίζεις ότι κάποιοι είχαν ευκαιρίες και δυνατότητες που δεν εκπλήρωσαν καλύτερα ρώτα τους. Κανείς δεν πετάει με δανεικά φτερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Από την άλλη, τα επίσης γνωστά άτομα, που μέσα στη μετριότητά τους νομίζουν ότι βολεύτηκαν. Άτομα χωρίς στόχους και φιλοδοξίες. Άτομα που νομίζουν ότι βολεύτηκαν επειδή έτυχε να βρουν μια θέση ταμία ή λογιστή. Άτομα που ζουν σε ένα μικρό διαμέρισμα και λένε "καλά είμαι εδώ". Όλοι τους έιχαν τις ευκαιρίες τους να προχωρήσουν πολλά βήματα παραπάνω, αλλά δεν το έκαναν. Μου φαίνονται και αυτοί ανύπαρκτοι, ίσως όχι σαν τους παραπάνω, αλλά δεν ξεφεύγουν και αυτοί από αυτόν το χαρακτηρισμό.

Να σου πω: Και εγώ γελοίους τους θεωρώ. Αλλά αν ένας τύπος γουστάρει να έχει μια θέση ταμία και ένα μικρό σπίτι και να κάνει άλλα πράγματα τα οποία εσύ δεν γνωρίζεις;

Και να σου πω και κάτι άλλο. Αν δεν εμπνέεται από τους δικούς σου στόχους και τις δικές σου φιλοδοξίες; Αν έχει δηλαδή άλλους στόχους και άλλες φιλοδοξίες; Οπότε καλύτερα να διεκρυνίσεις καλύτερα το μοντέλο που απεχθάνεσαι :P

Σε αυτούς που είπαν ότι δεν ξέρουν τέτοιους ανθρώπους: Μόνο εγώ (και ενδεχομένως ο Tsipouro) βλέπω μιζέρια από ανθρώπους που επιθυμούν τη δουλίτσα τους, το αυτοκινητάκι τους και το σπιτάκι τους και κάθονται μπροστά στη ΤV 4-5 ώρες την ημέρα; (ανατρίχιασα)

Μην είσαι απόλυτος...
Ζούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό, υπαρκτοί-ανύπαρκτοι
υποφέρουμε όλοι το ίδιο
και καθένας την παλεύει όπως μπορεί και όπως πιστεύει καλύτερα.

@ ρεμπεσκέ

Ναι όντως, αλλά μην εθελοτυφλείς. Υπάρχουν και θα υπάρχουν όσο υπάρχεις. Δεν θα τους σκοτώσουμε. Κοινωνική κριτική κάνουμε (ακα κουτσομπολιό) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos:
Σε αυτούς που είπαν ότι δεν ξέρουν τέτοιους ανθρώπους: Μόνο εγώ (και ενδεχομένως ο Tsipouro) βλέπω μιζέρια από ανθρώπους που επιθυμούν τη δουλίτσα τους, το αυτοκινητάκι τους και το σπιτάκι τους και κάθονται μπροστά στη ΤV 4-5 ώρες την ημέρα; (ανατρίχιασα)

Εσύ... Κι εγώ μαζί σου :X

Αλλά συμφωνώ και σέβομαι απόλυτα το post της lugar- αυτοί οι άνθρωποι που εμείς πιστεύουμε ότι δεν εκμεταλλεύονται στο μάξιμουμ τις δυνατότητές τους, έχουν επιλέξει να μην το κάνουν, για λόγους δικούς τους.
Παλιότερα κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν, μα μετά το είδα να συμβαίνει ακριβώς δίπλα μου- η αδελφή μου ήθελε πάντα να γίνει δασκάλα και φέτος κάνει την προσπάθειά της για να πραγματοποιήσει το όνειρό της. :) Αυτό εμένα παλιά μου φαινόταν λίγο, ότι δηλαδή τι- θα ήταν σε ένα Χ σχολείο, θα πήγαινε κάθε μέρα μέχρι τις 2-2.30, μετά σπίτι και ...τελεία. Μέχρι εκεί.
Στην πορεία κατάλαβα πως το να ακούω αυτό το πράγμα και να αγανακτώ είναι τουλάχιστον
χαζό εκ μέρους μου, γιατί αυτό είναι η φιλοδοξία της- απλά δεν είναι η δική μου. Η φιλοδοξία της είναι να μάθει στα παιδάκια να γράφουν, να μπορούν να διαβάζουν και να πάνε σπίτι να πούνε στους γονείς τους ότι σήμερα τους έμαθε κάτι καινούριο. :)
Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν θέλει να "ξεχωρίσει", να "ακουστεί", να "μεγαλουργήσει" ή δεν ξέρω τι, δεν έχει τις δικές της φιλοδοξίες. Δεν είναι καθόλου ανύπαρκτη τελικά- γιατί μέσα από τη δική της προσφορά, θα μπορέσουν ίσως να αναδειχθούν κάποιοι που στο ξεκίνημά τους θα έχουν την τύχη να την έχουν δασκάλα. :) Και ας μη φαίνεται- εκείνη θα το ξέρει, και από αυτό θα παίρνει ικανοποίηση και θα νιώθει ότι δικαιώνεται. Ακόμα και ένας μαθητής να κρατήσει κάτι από ό,τι του πει...


Ένα παράδειγμα έφερα, οικείο σε εμένα- δεν ξέρω πώς το βλέπετε εσείς :redface:
Πάντως έχω καταλάβει ότι το είναι εντελώς υποκειμενικό και αυτό το θέμα- γιατί κάτι που για μένα μπορεί να είναι όνειρο ζωής, για τον παραδίπλα μου να θεωρείται "χαμένος κόπος/χρόνος" ή κάτι χαζό, που δεν καταλαβαίνει γιατί το κάνω
και αντίστοιχα κάτι που για μένα είναι μικρό και ασήμαντο, να είναι για τον άλλο όλη του η ζωή

Γι αυτό δεν μπορώ εγώ να του πω ότι "ξέρεις, κάνε κάτι στη ζωή σου γιατί αυτό που κάνεις δεν αρκεί" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ίσως είναι ο τρόπος που το λες και μπερδεύει. Δεν ξέρω τι εννοείς "βαριέται",
Νομίζω ότι ήδη το έχω ξεκαθαρίσει μέσα σε αυτό το topic μου.

πόσο καλά ξέρεις αυτούς τους ανθρώπους για τους οποίους μιλάς, αν έχουν οικογένεια/φίλους, αν φροντίζουν τη γιαγιά τους ή την θεία τους και αν έχουν σκύλο.
Σε όλη μου τη ζωή από κοντά δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο όπως ακριβώς το λες. Μετριότητες με την έννοια ότι εγώ τις βλέπω έτσι ΝΑΙ αλλά ανθρώπους που να μην έχουν δικούς τους στόχους, δικές τους αγάπες, δικά τους σημαντικά ορόσημα ΠΟΤΕ.
Εγώ πάλι έχω γνωρίσει αρκετούς τέτοιους ανθρώπους. Και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οι περισσότεροι βρίσκονται πάνω κάτω στην ηλικία μου...

Τραγικό δεν είναι; Τόσο νέοι και να βαριούνται τη ζωή τους;

Παλιότερα κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν, μα μετά το είδα να συμβαίνει ακριβώς δίπλα μου- η αδελφή μου ήθελε πάντα να γίνει δασκάλα και φέτος κάνει την προσπάθειά της για να πραγματοποιήσει το όνειρό της.

Η αδερφή σου θέλει να γίνει δασκάλα γιατί ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ! Θα ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ μέσα από αυτή τη δουλειά γιατί της αρέσει! Θα προσπαθήσει όσο περισσότερο μπορεί για να γίνει δασκάλα (αυτό υποθέτω τουλάχιστον). Μην τη βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με τους ανύπαρκτους...

αυτοί οι άνθρωποι που εμείς πιστεύουμε ότι δεν εκμεταλλεύονται στο μάξιμουμ τις δυνατότητές τους, έχουν επιλέξει να μην το κάνουν, για λόγους δικούς τους.
Τι λόγους;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι χρειάζεται.

Αρχική Δημοσίευση από Τσίπουρος:
τα επίσης γνωστά άτομα, που μέσα στη μετριότητά τους νομίζουν ότι βολεύτηκαν. Άτομα χωρίς στόχους και φιλοδοξίες. Άτομα που νομίζουν ότι βολεύτηκαν επειδή έτυχε να βρουν μια θέση ταμία ή λογιστή. Άτομα που ζουν σε ένα μικρό διαμέρισμα και λένε "καλά είμαι εδώ". Όλοι τους έιχαν τις ευκαιρίες τους να προχωρήσουν πολλά βήματα παραπάνω, αλλά δεν το έκαναν. Μου φαίνονται και αυτοί ανύπαρκτοι, ίσως όχι σαν τους παραπάνω, αλλά δεν ξεφεύγουν και αυτοί από αυτόν το χαρακτηρισμό.

Αυτοί δεν προσφέρουν;

πς. Διάλογο κάνουμε,ε - μη γίνεσαι εριστικός
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
:)

@ Kalypso: Αυτό που θέλω εγώ τουλάχιστον να κατακρίνω είναι η μιζέρια αλλά και η οκνηρία που διακατέχει αρκετούς...

Αυτό είναι που μου τι δίνει στα νεύρα κυρίως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Η αδέρφη σου θέλει να γίνει δασκάλα <===> έχει στόχο το να γίνει δασκάλα! Θα προσπαθήσει και θα παλέψει γι' αυτό. Αυτό την ξεχωρίζει από τις παραπάνω περιπτώσεις που δεν έχουν στόχους στη ζωή τους και έχουν βολευτεί με τη μετριότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
:)

@ Kalypso: Αυτό που θέλω εγώ τουλάχιστον να κατακρίνω είναι η μιζέρια αλλά και η οκνηρία που διακατέχει αρκετούς...

Αυτό είναι διαφορετικό fantasmene μου και νομίζω πως δεν έχει σχέση με φιλοδοξίες και όλα αυτά που συζητάτε παραπάνω...
Είναι απλά ένας τρόπος ζωής- ελεύθεροι είναι να επιλέξουν πώς θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της μέρας τους βρε παιδί μου, επιστρέφοντας από μία δουλειά από την οποία εκείνοι είναι ικανοποιημένοι και θεωρούν ότι τους καλύπτει- γενικώς.
:)


εδιτ. Τσιπουράκο, εγώ σου μιλάω για το ΑΦΟΥ γίνει δασκάλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αυτό είναι διαφορετικό fantasmene μου και νομίζω πως δεν έχει σχέση με φιλοδοξίες και όλα αυτά που συζητάτε παραπάνω...
Είναι απλά ένας τρόπος ζωής- ελεύθεροι είναι να επιλέξουν πώς θέλουν να περάσουν το υπόλοιπο της μέρας τους βρε παιδί μου, επιστρέφοντας από μία δουλειά από την οποία εκείνοι είναι ικανοποιημένοι και θεωρούν ότι τους καλύπτει- γενικώς.
:)

Τσου. Στο μυαλό μου έχω παραδείγματα ανθρώπων που δεν τους καλύπτει η δουλειά τους (μερικές φορές καμία δουλειά) καταριούνται τη στιγμή που πάνε στη δουλειά, δεν είναι ικανοποιημένοι αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει.

Τεσπα. Μεγάλη κουβέντα η ψυχολογία του συγκεκριμένου τύπου ανθρώπου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Τσου. Στο μυαλό μου έχω παραδείγματα ανθρώπων που δεν τους καλύπτει η δουλειά τους (μερικές φορές καμία δουλειά) καταριούνται τη στιγμή που πάνε στη δουλειά, δεν είναι ικανοποιημένοι αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει.
Aκριβώς αυτούς εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τσου. Στο μυαλό μου έχω παραδείγματα ανθρώπων που δεν τους καλύπτει η δουλειά τους (μερικές φορές καμία δουλειά) καταριούνται τη στιγμή που πάνε στη δουλειά, δεν είναι ικανοποιημένοι αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει.

:confused:

Θεέ μου, υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;!
:worry:

...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Τσου. Στο μυαλό μου έχω παραδείγματα ανθρώπων που δεν τους καλύπτει η δουλειά τους (μερικές φορές καμία δουλειά) καταριούνται τη στιγμή που πάνε στη δουλειά, δεν είναι ικανοποιημένοι αλλά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει.
OMG, τώρα κατάλαβα, μόλις σκέφτηκα μια περίπτωση γνωστής μου (συναδέλφου βασικά) που είναι ακρβώς έτσι! Είναι τόσο μίζερη που μου έρχεται να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για να μην την ακούω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μήπως τελικά φταίει για την διαφορά της εικόνας μας η διαφορά ηλικίας μας? Στην φάση που είμαι εγώ ξέρω ανθρώπους που είτε δεν έχουν χρόνο να βαρεθούν είτε είναι νέοι με μεράκι γιατί ασχολούνται με ενδιαφέροντα πράγματα.
Εσείς τώρα μιλάτε για ανθρώπους που βρίσκονται σε μεταβατική φάση της ζωής τους. Από την μία δεν έχουν βρει στόχους αλλους από μια βιοποριστική εργασία αλλά από την άλλη δεν συμμετέχουν ενεργά στην ζωή κανενός λόγω νεαρού της ηλικίας- οπότε και η προσωπική τους ζωή είναι λίγο θολή. Από την άλλη, λόγω ηλικίας πάλι, υπάρχουν υψηλές προσδοκίες από αυτούς ενώ αρκετοί ζουν την σπαρίλα μιας καθυστερημένης εφηβείας και τον υπνωτισμό του συνδυασμού δουλειά/σπίτι. Μήπως είναι απλά φάση χειμερίας νάρκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
προσωπικά το βλέπω τόσο σε μεσήλικες, όσο σε νέους και 35αρηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε: άραγε αυτοί που προτιμούν να βολευτούν στο δημόσιο ενώ έχουν πτυχία και μεταπτυχιακά, είναι μέτριοι με τον ορισμό σου Jeepουρε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε: άραγε αυτοί που προτιμούν να βολευτούν στο δημόσιο ενώ έχουν πτυχία και μεταπτυχιακά, είναι μέτριοι με τον ορισμό σου Jeepουρε; :)

Να απαντήσω μιας και καλύπτω την περίπτωσή σου;;;
Δεν αισθάνομαι καθόλου "μέτρια" που επέλεξα να διοριστώ στο δημόσιο ενώ έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό...
Πρώτον ας είμαστε ρεαλιστές και ας έχουμε στο μυαλό μας με τι συνθήκες ζούμε..
Γιατί να αισθάνομαι μέτρια; που έχω μια δουλειά που με απασχολεί 7 ώρες μόνο την ημέρα;
που έχω χρόνο να είμαι με το παιδί μου; που έφτασα το παιδί μου 14 μηνών και μεγάλωσε ήρεμο με την μητέρα του; που έχω έναν σίγουρο μισθό και μπορώ να κάνω κινήσεις με άνεση και σιγουριά;;;εγώ αυτό δεν το βλέπω μετριότητα αλλά σιγουριά..
Δεν είμαι μέτρια γιατί με τον χρόνο που μου αφήνει η δουλειά και κυρίως το γεγονός ότι είμαι ήρεμη μου δίνουν περιθώρια να κάνω πολλά πράγματα που σε άλλη περίπτωση δεν θα μπορούσα να κάνω...Ναι έχω χρόνο για το σπίτι μου και έχω χρόνο και για μένα σαν άτομο.Μπορώ και μαθαίνω πράγματα και εξελίσσω την γνώση μου κάθε μέρα όλο και περισσότερο...Μπορώ και ασχολούμαι με τον εαυτό μου από θέμα περιποίησης...Μπορώ να κάνω σκέψεις για μεγάλα σχέδια με την σιγουριά που η δουλειά μου δίνει ...και χίλια δυο άλλα...
Εσύ όλα αυτά τα θεωρείς μετριότητα;

Υ.Γ. Θοδωρή δεν απαντώ σε σένα αλλά απαντώ σαν αντιπρόσωπος της κατηγορίας πτυχίο-μεταπτυχιακό και θέση στο δημόσιο....Περιμένω και εγώ να ακούσω πως θα μας χαρακτηρίσει ο Τσίπουρος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όλοι μας τους έχουμε δει... Άτομα τα οποία έχουν συνήθως μια μεγάλη οικονομική άνεση, που δεν έχουν κοπιάσει για τίποτα στην υποτυπώδη ζωή τους... Που βγαίνουν κάθε πρωί για καφέ και κάθε βράδυ στα μπουζούκια, που κοιτάνε τη πάρτη τους και αντιμετωπίζουν τους άλλους σαν αντικείμενα, τα οποία χρησιμοποιούν για να κάνουν παρέα, sex, να τους ειρωνεύονται και να τους βρίζουν, να βγάζουν πάνω τους τα κόμπλεξ και τις ανασφάλειές τους, να αδιαφορούν πλήρως για το αν θα τα χάσουν όλα κάποια στιγμή και να μη προσπαθούν να κάνουν απολύτως τίποτα για το μέλλον τους. Δεν τους ενδιαφέρει βασικά το μέλλον. Τα μόνα θέματα που συζητούν με τους "φίλους" τους είναι αυτοκίνητα, μόδα, γκόμενες. Δεν μπορούν να ασχληθούν με κάτι σοβαρό. λόγω του υπανάπτυκτου μυαλού τους...

Κάποιοι θα τους πουν μάγκες, καυλάντηδες (αν είναι έτσι οι καυλάντηδες, τι να πουν και οι καυλάντηδες δηλαδή...). Κάποιοι άλλοι όμως θα τους πουν κουραμπιέδες, μηδενικά, ανύπαρκτους.

Από την άλλη, τα επίσης γνωστά άτομα, που μέσα στη μετριότητά τους νομίζουν ότι βολεύτηκαν. Άτομα χωρίς στόχους και φιλοδοξίες. Άτομα που νομίζουν ότι βολεύτηκαν επειδή έτυχε να βρουν μια θέση ταμία ή λογιστή. Άτομα που ζουν σε ένα μικρό διαμέρισμα και λένε "καλά είμαι εδώ". Όλοι τους έιχαν τις ευκαιρίες τους να προχωρήσουν πολλά βήματα παραπάνω, αλλά δεν το έκαναν. Μου φαίνονται και αυτοί ανύπαρκτοι, ίσως όχι σαν τους παραπάνω, αλλά δεν ξεφεύγουν και αυτοί από αυτόν το χαρακτηρισμό.


Υπάρχω = προσφέρω. Στον εαυτό μου, στα πρόσωπα που αγαπώ, σε όσους έχουν ανάγκη αυτό που μπορώ να δώσω, ακόμα και σε όσους έχουν την εντύπωση ότι δε θα με χρειαστούν ποτέ. Πολλοί είναι αυτοί που σκέφτονται μόνο το κοπιαστικό στοιχείο της προσφοράς, σε κάθε μορφή της: εργασία πνευματική ή χειρωνακτική, ενασχολήση με τις τέχνες, εθελοντισμός, αγνοώντας την ευχαρίστηση που μπορεί να τους δώσει η δημιουργία και η προσφορά της στους άλλους. Τίποτα όμως στη ζωή δεν αποκτάται χωρίς κόπο, χωρίς αγώνα. Και όσο εύκολο είναι το να αποκτήσεις κάτι, τόσο εύκολο είναι το να το χάσεις.

Υπάρχω = έχω αναγνωρισιμότητα μέσα από αυτή την προσφορά. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αγωνίζομαι με μοναδικό σκοπό να αναδειχτώ μέσα στη μάζα. Πρωταρχικός στόχος της κάθε προσπάθειας είναι η προσωπική ικανοποίηση και η προσφορά στο σύνολο. Ο καθένας όμως θα μπορεί να βασιστεί πάνω μου.

Υπάρχω = προσπαθώ καθημερινά για το καλύτερο δυνατό, χωρίς να χρησιμοποιώ ανήθικα μέσα. Μπορείς να ανελιχθείς στη δουλειά σου με το να την πέφτεις στον διευθυντή σου. Μπορείς όμως να γίνεις και μέσω αδιάκοπης προσπάθειας να κάνεις τη δουλειά σου όσο το δυνατόν καλύτερα. Σαφώς με τον πρώτο τρόπο γίνεσαι άμεσα και ξεκούραστα, ενώ με τον δεύτερο θα κοπιάσεις για πολύ καιρό. Μπορείς να διαλέξεις όποιον από τους δύο σου φαίνεται καλύτερος. Όμως αυτός που θα διαλέξει τον δεύτερο, είναι αυτός που πραγματικά αξίζει να φτάσει εκεί.

για τα πρώτα άτομα συμφωνώ αλλά και με μια επιφύλαξη.θα σου πω γιατί.σκέφτηκες ποτέ οτι όλοι μας ανεξεραίτως τι είματσε:άντρες, γυναίκες, μαύροι,κίτρινοι,λευκοί, ερυθροί κ.ο.κ έχουμε μεγαλώσει με έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, τον οποίο μάλιστα θεωρούμε και τον πιο καλό και ορθό?
το σκέφτηκες ποτέ οτι αρχίζουμε να υποψιαζόμαστε οτι κάτι δεν το κάνουμε καλά μόνον όταν γνωρίσουμε και τον τρόπο ζωής άλλων ανθρώπων?τότε μπαίνει το δαιμόνιο μέσα μας και αρχίζει η αμφιβολία.είναι σωστό που πιστεύω στον ορθόδοξο χριστιανό θεό?υπάρχει αλήθεια?ή απλα είναι μια αερολογία που θέλουν κάποιοι να με κάνουνε να πιστέψω για να με ελέγχουνε καλύτερα?
αυτό που θέλω να πω με τα παραπάνω είναι οτι η πρώτη κατηγορία ανθρώπων που ανέφερες είναι μεγαλωμένη με έναν συγκεκριμένο τρόπο.επίσης είναι τόσο εθισμένοι με την ζωή που κάνουνε που δεν μπαίνουνε καν στον κόπο να δούνε πιο πέρα απο την κουρτίνα του σπιτιού τους έξω στον δρόμο.δεν είναι σε θέση να δούνε την ζωή έξω όπως και η ζωή εξω δεν κάνει μεγάλο κόπο να τους καταλάβει....αληθινά.οπότε δημιουργείται ένα είδος κύκλου που μόνο στόχο έχει την ρευστότητα των σχέσεων και την στασιμότητα της κοινωνίας.

ουσιαστικά αυτό που σου προτείνω είναι να σταματήσεις να είσαι τόσο απόλυτος και να ανοίξεις λίγο παραπάνω τα μάτια σου για να καταλάβεις πως αυτοί οι άνθρωποι θέλουν ένα νεύμα για να καταλάβουνε τι έγκλημα διαπράττουνε στου εαυτούς τους και στους γύρω τους.αν το καταλάβουνε αυτό τότε πίστεψε με αν όχι όλοι καποιοι θα προσπαθήσουνε να κάνουνε κάτι για να γίνουνε καλύτεροι...
άλλωστε τι στο διάολο..άνθρωποι είναι και αυτοί.μπορούνε να καταλάβουνε αν τους υποδείξεις τον σωστό δρόμο.


για τους δεύτερους θα πω πως είσαι αρκετά άδικος.γιατί κάποιους ανθρώπους τους εκμεταλεύονται ιδιαίτερα και δεν μπορείς ποτέ να πείς τι έχουνε ζήσει οι γύρω σου και σε καμία περίπτωση δεν έχεις το δίκαίωμα να κρίνεις κανέναν απο τον τρόπο ζωης που κάνει γιατί ο καθένας βιώνει διάφορες καταστάσεις στην ζωή του.εσύ μπορεί να στάθηκες τυχερός.όμως ο δίπλα σου ήτανε λιγότερο τυχερός.αντί λοιπον να τον κατηγορείς..γιατί δεν κάνεις κάτι να αλλάξεις τον κόσμο, αφού δεν σου αρέσει έτσι όπως είναι?σιγά σιγά και με σταθερά βήματα, λίγα λίγα την φορά όπως έκανε και ο σωκράτης για να βρεί την ΑΛΗΘΕΙΑ...


σε όλα όμως τα υπόλοιπα που λές συμφωνώ..είναι αλήθεια οτι αφού υπάρχουμε έχουμε και κάποιες ευθύνες..είναι φυσικό και επόμενο...
δεν σε κατακρίνω με αυτά που σου είπα πιο πάνω...
απλά πιστεύω πως δίνοντας σου μια επιπλέον οπτική γωνία ίσως να ανακαλύψεις πράγματα που δεν είχες δεί πιο πρίν..;)


ΥΓ. Το να πείς για κάποιον οτι δεν έχει στόχους και φιλοδοξίες είναι σκληρό. Τέτοιοι ανθρώποι, αν υπάρχουν, θα είναι σίγουρα πολύ δυστυχισμένοι και με το να τους λέμε οτι τους θεωρούμε "ανύπαρκτους" δεν βοηθάμε ούτε αυτούς, ούτε την κοινωνία μας.

συμφωνώ με το υστερόγραφό σου και γενικότερα από ό,τι φαίνετε στο πιο πάνω μήνημά μου συμφωνώ με τα περισσότερα που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top