Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,842 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επηρεάζουν οι διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις τις διαπροσωπικές μας σχέσεις;

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:47, 22-10-08:

(το σκεφτόμουν αν πρεπει να το ανοίξω εδώ ή στο κοινωνικές σχέσεις και οικογένεια.. αν το έβαλα στο..λάθος σημείο ...U know what to do!)

Ο ακριβής τίτλος είναι "Επηρεάζουν οι πολιτικές μας πεποιθήσεις/κομματικές μας προτιμήσεις τις διαπροσωπικές μας σχέσεις?", αλλά δεν χωράει επάνω

Πριν λίγες μέρες είχα μια συζήτηση στο Msn για ένα άσχετο ζήτημα με μια φίλη με την οποία ... διαφωνούμε καθέτως , στη γνώμη μας για το ζήτημα αυτό, το οποίο είναι, τρόπον τινά, θέμα "κοινωνικής πολιτικής". Προς υπεράσπισή μου είχα (μεταξύ άλλων) τη γνώμη και κάποιων άλλων που είχαν δείξει να συμφωνούν μαζί μου στην άποψη που έχω για το εν λόγω θέμα... Κάποια στιγμή, λοιπόν, στη διάρκεια της ...μαραθώνιας κουβέντας μας είπε και το εξής : "Θεωρείς τυχαίο ότι αυτοί που ενστερνίζονται την άποψή σου, έχουν και τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με εσένα?"

Ομολογώ ότι σε εκείνη τη φάση (με το συγκεκριμένο άτομο δεν έχουμε τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις) το... απέρριψα μέσα μου άρδην το επιχείρημα αυτό. Δλδ, θεώρησα ότι το να υποστηρίζω την Α ιδεολογία τόσο εγώ όσο και τα 2-3 άτομα αυτά ήταν κάτι εντελώς συμπτωματικό και η όποια ταύτιση απόψεων (δεδομένου ότι το αντικείμενο συζήτησης δεν ήταν πολιτικό) έχει να κάνει με χαρακτήρες.

Αλλά... 2 μέρες μετά έτυχε και ξανασκεφτόμουν τη συζήτηση αυτή και αναρωτήθηκα αν υπάρχει δόση αλήθειας στο σχόλιο αυτό.

Εννοώ... οποιοσδήποτε πάνω από 18-20 (ενίοτε και από μικρότερες ηλικίες ή από μεγαλύτερες) που επιλέγει ότι του ταιριάζει μια ιδεολογία και στρέφεται προς κάποιο κόμμα (αφήνω απέξω αυτούς που ψηφίζουν το όποιο κόμμα με γνώμονα το "ο μπαμπάς μου μου είπε ότι αυτό ψηφίζαμε πάππου προς πάππου, δεν ξέρω γιατί αλλά άμα όλοι έτσι κάνουν έτσι θα κάνω κι εγώ" ή τους "ο τάδε θα με βολέψει στο υπουργείο άμα βγει οπότε τον ψηφίζω") πόσο επηρεάζεται στην κρίση του απέναντι σε άλλους όταν συζητά μαζί τους?

Όχι σε επίπεδο πολιτικό και κομματικό, αλλά όταν οι συζητήσεις είναι γενικού περιεχομένου.. Ή πόσο επηρεάζεται η γνώμη μας απέναντι σε άλλους όταν δηλωμένα υποστηρίζουν κάτι άλλο από αυτό που υποστηρίζουμε εμείς?

Σίγουρα ο καθένας μας θα μπορούσε να πει ότι "καθόλου ο κολλητός μου/ο άντρας μου υποστηρίζει εντελώς αντίθετη παράταξη από μένα και όμως τα πάμε μια χαρά" αλλά αυτό θα το θεωρούσα εξαίρεση, έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή. Αυτό που, βασικά, αναρωτιέμαι είναι, αν θέλετε, ο βαθμός "προκατάληψης" που έχουμε (ή δεν έχουμε) απέναντι στις νέες γνωριμίες και παρέες όταν είναι διαφορετικών πεποιθήσεων ή ακόμα κι αν είμαστε πιο θετικοί πχ. απέναντι στις νέες γνωριμίες που θα τύχουν αν μάθουμε/ξέρουμε ότι είναι ίδιων πεποιθήσεων με εμάς σε ιδεολογικό και/ή κομματικό επίπεδο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 22-10-08 στις 10:47. Αιτία: διόρθωση λέξης, thx fantasmene
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:09, 22-10-08:

Ωραίο θέμα!

Θεωρώ ότι οι πολιτικές πεποιθήσεις, με τη γενικότερη έννοια και όχι την κομματική, προκύπτουν από κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του ατόμου. Δεν είναι κανένα γονίδιο οι πολιτικές απόψεις, από το χαρακτήρα μας προκύπτουν. Όταν οι πολιτικές πεποιθήσεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες (και όπως είπες κι εσύ, χωρίς να υπολογίζουμε περιπτώσεις του στυλ "οι γονείς μου ψηφίζουν αυτό" ή "το τάδε κόμμα θα με βολέψει στο δημόσιο") τότε δείχνουν και μεγάλες διαφορές στον τρόπο σκέψης, όπως έχω διαπιστώσει.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείω από φίλους μου άτομα με εκ διαμέτρου αντίθετες πολιτικές απόψεις. Έχω φίλους με τους οποίους έχουμε μεγάλη διαφορά πολιτικών απόψεων, και αν και αποφεύγουμε να συζητάμε για πολιτική, η σύγκρουση απόψεων σε γενικότερα κοινωνικά θέματα πολλές φορές είναι αναπόφευκτη, λόγω αυτού που έγραψα παραπάνω. Απλά βλέπουμε τον κόσμο εντελώς διαφορετικά, έχουμε διαφορετική άποψη για το τι είναι δίκαιο και τι όχι, τι είναι σωστό και τι λάθος, τι οδηγεί τον κόσμο σε πρόοδο και τι σε παρακμή κτλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:35, 22-10-08:

Προσωπικά οι πολιτικές μου απόψεις διαμορφώθηκαν μέσα από τα χρόνια. Δεν ήμουν πολιτικοποιημένη στην εφηβεία, ούτε κανείς στην παρέα μου. Οπότε την συγκεκριμένη περίοδο οι πολιτικές απόψεις δεν μας επηρέαζαν καθόλου. Απορρίπταμε εύκολα συμμαθητές επειδή ήταν υπερόπτες ή ακούγανε λαϊκά ή επιδεικνύανε τα ρούχα τους που ήταν μόνο φίρμες (με αυτό είχαμε κόλλημα), όχι όμως αν ήταν γραμμένοι στην ΚΝΕ.

Στο Πανεπιστήμιο βασικά ταλαντεύτηκα μεταξύ πολλών απόψεων. Η καλύτερη φίλη που έκανα από αυτό τον χώρο ήταν της αριστεράς και της προόδου. Την συγκεκριμένη περίοδο κατάλαβα ότι η πολιτική μπορεί να επηρεάσει τις σχέσεις, καθώς η φίλη μου, παθιασμένη, μου έκανε ανά τακτά χρονικά διαστήματα κύρηγμα για τις ταξικές διαφορές κι επίσης μου δημιουργούσε ενοχικά συναισθήματα για πολλά πράγματα που αφορούσαν τον τρόπο ζωής μου. Προσωπικά είμαι άτομο με ΜΕΓΑΛΗ υπομονή, οπότε δεν επηρέαζε πολύ την σχέση μας, αν και εσωτερικά με ενοχλούσε. Εννοείται πως 8 χρόνια μετά την πρώτη γνωριμία οι απόψεις και των 2 έχουν αλλάξει πολύ. Στα θέματα οικονομικής πολιτικής ακόμα δεν έχουμε συγχρονιστεί, αλλά εντάξει, σε όλα τα άλλα συμφωνούμε.

Για να περάσω στο πώς βλέπω τα πράγματα τώρα, επειδή όπως είπα έχω ΠΟΛΥ υπομονή, μπορώ να κάνω παρέα με άτομα με πολύ διαφορετικές απόψεις. Παρόλα αυτά, είναι 2 κατηγορίες που μου δημιουργούν δυσφορία. Ακροδεξιοί και εξωκοινοβουλευτική αριστερά. Όταν πέρισυ ανέβηκα στην σχολή μου μετά από 2 χρόνια κι είδα ότι τα άτομα της 2ης κατηγορίας ήταν ΑΚΟΜΗ εκεί και δεν είχαν αλλάξει καθόλου με έπιασε μελαγχολία. Ίδια ρούχα, η ίδια κοτσίδα, τα ίδια φυλλάδια και μόνη διαφορά οι πρώτες ρυτίδες στο μέτωπο! Τέλος πάντων, δεν μπορώ να έρθω σε κάποια επαφή.

Επίσης, είμαι λίγο περίεργη στο θέμα συντρόφου. Πριν κάνω κάτι ψιλοτσεκάρω το πόσο φιλελεύθερος είναι σε θέματα κοινωνικής πολιτικής. Η σκέψη να είμαι με κάποιον που βρίζει τους ομοφυλόφιλους ή μειώνει τους αλλοδαπούς με τρελαίνει (κι αυτό γίνεται περισσότερο όταν τόσο εγώ, όσο κυρίως η αδερφή μου γίναμε δέκτες ρατσιστικής συμπεριφοράς στις χώρες που πήγαμε για σπουδές). Το ίδιο ισχύει και για τους στενούς φίλους. Δεν με ενδιαφέρει να έχουμε τις ίδιες απόψεις, αλλά να είναι ανοιχτά και φιλελεύθερα άτομα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 10:42, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Αυτό που, βασικά, αναρωτιέμαι είναι, αν θέλετε, ο βαθμός "προκατάληψης" που έχουμε (ή δεν έχουμε) απέναντι στις νέες γνωριμίες και παρέες όταν είναι διαφορετικής αντίληψης (ίσως δεν είναι δόκιμος ο όρος "Αντίληψη" αλλά δεν μου ερχεται καλύτερος) ή ακόμα κι αν είμαστε πιο θετικοί πχ. απέναντι στις νέες γνωριμίες που θα τύχουν αν μάθουμε/ξέρουμε ότι είναι ίδιας "αντίληψης" με εμάς σε ιδεολογικό και/ή κομματικό επίπεδο.
"Πεποιθήσεων" καλύτερα (όντως δεν είναι σωστός ο όρος αντίληψη )

Τώρα να σου πω ότι διαφωνώ θα σου πω ψέματα

Είναι φυσικό όταν ταιριάζουν οι απόψεις με ένα άτομο να μπορεί να ανοιχτεί πιο εύκολα σε μια συζήτηση και σε μία παρέα. Απεναντίας, είναι και δύσκολο όταν ο άλλος είναι στην αντίθετη πλευρά να μιλάς με ειλικρίνεια. Φοβάσαι μην τον προσβάλλεις κτλ. Πρόσφατα ήταν ένας ο οποίος μιλούσε με αγάπη για την Χούντα σε μια συζήτηση. Κοκκίνησα, ήθελα να τον πυροβολήσω, αλλά εαν διαφωνούσα και του απαντούσα σίγουρα θα φτάναμε σε extreme καταστάσεις. Οπότε μοιραία η συζήτηση πάει για τον γαύρο, τη Κούλλλλα και το Γκιουζέλ...

"Θεωρείς τυχαίο ότι αυτοί που ενστερνίζονται την άποψή σου, έχουν και τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με εσένα?"
Πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα χαρακτήρα. Μερικά πράγματα πάνε πακέτο. Π.χ. αν διαφωνούσατε σε σχέση με την έκτρωση και εσύ ήσουν εναντίον με επιχείρημα τη θρησκεία ε νομίζω αν σε ρώταγα τι ψήφισες και σε τι πολιτικό χώρο ανήκεις θα μου απαντούσες λογικά ΛΑΟΣ, ΝΔ και ότι ανήκεις στη Δεξιά (τυχαίο παράδειγμα) χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι έτσι για όλους όσους είναι ενάντια στην έκτρωση. Πιστεύω υπάρχει αλληλεπίδραση. Ταιριάζεις με μια ιδεολογία αλλά ταυτοχρόνως επηρεάζεσαι από αυτή αρκετά και δέχεσαι (πολλές φορές με απάθεια) κάποιες άλλες συνισταμένες της.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:42, 22-10-08:

Προσωπικά παίζει να είμαι το πιο άσχετο άτομο με κομματικές/πολιτικές ιδεολογίες. Φυσικά έχω μια άποψη για το πως θα έπρεπε να λειτουργούν τα πράγματα κοινωνικά και γενικώς, αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν η άποψή μου αυτή συμπνέει σε μεγάλο βαθμό με όσα διακηρρύτει κάποιο κόμμα. Δεν με απασχόλησε ποτέ τι ψηφίζει ο άλλος και τι πιστεύει, αρκεί να μην εντόπιζα πως ήθελε να με πείσει πως αυτό και μόνο είναι το σωστό.
Για την ακρίβεια το μόνο που πάντα με προβλημάτιζε είναι αυτοί που ρητά ορίστηκαν πως είναι εκτός, δηλαδή όσοι ψηφίζουν γιατί πάντα η οικογένεια τους αυτό ψήφιζε ή γιατί αν ψηφίσουν τον τάδε τους έχει υποσχεθεί κάτι. Κι αυτό γιατί οι οποιες πεποιθήσεις, ακόμα κι αν εγώ δεν συμφωνώ, έχουν μια λογική για εκείνον που τις έχει. Εκείνος όμως που ψηφίζει για να κερδίσει κάτι ή γιατί αυτό του έμαθαν, μου φαίνεται τρομακτικά στενόμυαλος, εγωιστής και επιφανειακός και με τέτοιους ανθρώπους νιώθω πως δεν μπορεί παρά να μην έχω να πω κάτι ουσιώδες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:31, 22-10-08:

Πιστεύω ότι οι πολιτικές πεποιθήσεις όταν είναι αποτέλεσμα σκέψης και συνειδητών επιλογών σαφώς επηρεάζουν και τις διαπροσωπικές μας σχέσεις ειδικά όταν οι πολιτικές μας απόψεις αποτελούν προβληματισμό σε γενικότερα ζητήματα και στάση απέναντι σε γεγονότα-καταστάσεις-πρόσωπα. Τότε ναι, μάλλον δεν είναι εύκολη η συνύπαρξη με κάποιον του οποίου οι απόψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες και δεν διατίθεται να επιχειρηματολογήσει δεχόμενος αντίλογο.
Βέβαια, μπορούμε να είμαστε ευγενικοί και ανεκτικοί μπροστά στην έκφραση διαφόρων έως και ακραίων απόψεων στα πλαίσια μιας συζήτησης σε παρέα ή με κάποιο γνωστό ή και φίλο μας, (στο μέτρο που και ο άλλος είναι εξίσου ανεκτικός και ευγενικός) ωστόσο μακροπρόθεσμα φοβάμαι ότι επηρεαζόμαστε στο χτίσιμο μιας δυνατής φιλίας ή ακόμα περισσότερο μιας σχέσης.

Φυσικά υπάρχουν και φιλίες ή σχέσεις στις οποίες η πολιτική δεν τίθεται κάν ως θέμα συζήτησης, πόσο μάλλον διαφωνίας, όμως αυτό θεωρώ ότι προϋποθέτει την ύπαρξη συμφωνίας σε θέματα αρχών πέρα και πάνω από την πολιτική με την καθημερινή της έννοια, ή, γιατί όχι, την απόλυτη απουσία τέτοιων αναζητήσεων, γιατί υπάρχουν άλλες (αναζητήσεις).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 19:55, 22-10-08:

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βρίσκομαι στην ίδια παρέα ή να είμαι φίλος με άτομα τα οποία έχουνε αντίθετες πολιτικές πεποιθήσεις από τις δικές μου...Καλό είναι καμιά φορά να ακούμε και τις απόψεις της "αντίθετης" πλευράς πάνω σε κάποια ζητήματα και εκτός των άλλων δεν μπορείς να συζητάς συνεχώς με άτομα τα οποία σκέφτονται το ίδιο με εσένα...Δεν είμαι προκατειλλημένος απέναντι σε κάποιον που έχει απόψεις "προς τα δεξιά" ή "προς τα αριστερά"...
Είμαι ωστόσο προκατειλλημένος απέναντι σε άτομα τα οποία έχουνε ακραίες απόψεις...Ακροδεξιές απόψεις συνδέονται με άσχημη περίοδο της ελληνικής ιστορίας και ακροαριστερές απόψεις συνδέονται με φοιτητικές παρατάξεις οι οποίες έχουνε κάνει μπάχαλο το ελληνικό πανεπιστήμιο τα τελευταία χρόνια...Να επισημάνω ότι συνδέονται στο δικό μου μυαλό...Ίσως δε θα έπρεπε και ίσως είμαι "κολλημένος"...
Όσον αφορά τη σχέση μου με κάποια κοπέλα θα ήθελα οι πολιτικές της πεποιθήσεις να είναι όμοιες με τις δικές μου...Δε θα απέρριπτα όμως κάποια με αντίθετες πεποιθήσεις με εξαίρεση και εδώ τις ακραίες πεποιθήσεις...Άλλωστε δεν είναι και ένα από τα στοιχεία που παρατηρώ σε μία κοπέλα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vendetta : 22-10-08 στις 20:25.
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 20:12, 22-10-08:

για παρέα δεν έχω πρόβλημα, ούτως ή άλλως συναναστρέφομαι με άτομα όλων των πολιτικών χώρων (όχι ακροδεξιών).

Για σύντροφο και κυρίως σύντροφο ζωής, ήτοι σύζυγο και πατέρα των παιδιών μου, θα είχα πρόβλημα να επρόκειται για άτομο που έχει αντιδιαμετρικά αντίθετες πολιτικές απόψεις από μένα.

Τα πολιτικά πιστεύω του καθένα είναι ένα σοβαρό δείγμα του πώς αντιλαμβάνεται τον κόσμο οπότε θα ήταν τραγικά δύσκολο να μοιραστώ τη ζωή μου και πόσο μάλλον να αναθρέψω παιδιά με κάποιον που βλέπει τα πράγματα τελείως ή πολύ διαφορετικά απ' ότι εγώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 23:29, 22-10-08:

Μου έχει τύχει σε πανεπιστημιακή τάξη στην Αμερική, φίλοι που για χρόνια κάναμε παρέα να αλλάξουν στάση απέναντί μου όταν πάνω στην συζήτηση μές την τάξη, μου "ξέφυγαν" κάποιες (ομολογουμένως αριστερές) πεποιθήσεις μου.

Απ'την άλλη, με μία φιλενάδα μου Αμερικανίδα η οποία ήταν αρκετά συντηρητική και βαθιά θρησκευόμενη, μπορούσα να κάνω τις καλύτερες συζητήσεις πάνω σε πολιτική φιλοσοφία.

Οπότε συμπεραίνω οτι εξαρτάται κατά πολύ απο τον χαρακτήρα των ατόμων και απο το πόσο ανοιχτό μυαλό έχει ο καθένας.

ΥΓ. Το να συζητάς συνέχεια με άτομα που πιστεύουν τα ίδια πράγματα με σένα είναι βαρετό και μή οφέλιμο...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:36, 22-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stratos7
Μου έχει τύχει σε πανεπιστημιακή τάξη στην Αμερική, φίλοι που για χρόνια κάναμε παρέα να αλλάξουν στάση απέναντί μου όταν πάνω στην συζήτηση μές την τάξη, μου "ξέφυγαν" κάποιες (ομολογουμένως αριστερές) πεποιθήσεις μου.
Αυτό συμβαίνει και στην Ελλάδα, αλλά από την ανάποδη.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:37, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό συμβαίνει και στην Ελλάδα, αλλά από την ανάποδη.
No it isn't

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:04, 23-10-08:

Α ναι; Δοκίμασε να εκφράσεις απόψεις υπέρ του καπιταλισμού σε μια τυπική ομάδα ελλήνων και παρατήρησε μετά διαφορές στην αντιμετώπιση.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 02:42, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Α ναι; Δοκίμασε να εκφράσεις απόψεις υπέρ του καπιταλισμού σε μια τυπική ομάδα ελλήνων και παρατήρησε μετά διαφορές στην αντιμετώπιση.
Του καπιταλισμού σαν συστήματος ή της δυνατότητας του κεφαλαίου να αλωνίζει; Έχει διαφορά το ένα από το άλλο...

Το βου είναι ακραία θέση και για αυτό μπορεί να έχεις διαφορές στην αντιμετώπιση

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:51, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Του καπιταλισμού σαν συστήματος ή της δυνατότητας του κεφαλαίου να αλωνίζει; Έχει διαφορά το ένα από το άλλο...

Το βου είναι ακραία θέση και για αυτό μπορεί να έχεις διαφορές στην αντιμετώπιση
Του καπιταλισμού σαν σύστημα (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς με το 2ο δηλαδή).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:38, 23-10-08:

Μισ o τυπικός έλληνας (*) δεν ξεπλένει τον καπιταλισμό από τον αντιαμερικανισμό που κουβαλάει ο ίδιος.

(*) τι φάντασμα και αυτός ο "τυπικός έλληνας".
Ξέρω έναν-δύο το πολύ

Αρχική Δημοσίευση από στρατος7
Οπότε συμπεραίνω οτι εξαρτάται κατά πολύ απο τον χαρακτήρα των ατόμων και απο το πόσο ανοιχτό μυαλό έχει ο καθένας.
Σε δυο γραμμές απάντηση... Εύγε νέε μου.

Απ'την άλλη, με μία φιλενάδα μου Αμερικανίδα η οποία ήταν αρκετά συντηρητική και βαθιά θρησκευόμενη, μπορούσα να κάνω τις καλύτερες συζητήσεις πάνω σε πολιτική φιλοσοφία.
Αν ήταν αρκετά συντηρητική και βαθιά θρησκευόμενη,
δεν μπορούσες να κάνεις κ πολλά άλλα μαζί της.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:50, 23-10-08:

χμμμ... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα...

Έχω όμως ένα μικρό "αλλά".... Στα ακραία (Imo) παραδείγματα που αναφέρατε ότι είναι αδύνατον να κάνετε "Χωριό" μαζί τους αναφέρατε πχ. τους συνδικαλιστές των σχολών (συνηθέστερα της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς). Η πλειοψηφία των, θεωρώ, ότι πρέπει να εξαιρεθεί, με την έννοια ότι στους χώρους ειδικά που τους βλέπουμε (κι εγώ μαζί) αυτό που βλέπω είναι μια...πολιτική διάθεση στην κουβέντα ακόμα και για το...χαρτί της τουαλέττας [].

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν περισσότερο η κουβέντες του ... καφέ, από άτομα απολύτως "νορμάλ" στα χαρακτηριστικά τους (στη δική μου σχολή η εξωκοινοβουλευτική αριστερά είναι μια ... κάστα μόνη της που ξεχωρίζει απο Km :p) , με "νορμάλ" ζωή και εξέλιξη που θα μπορούσε άνετα να είναι...εσείς οι ίδιοι. Μόνο που εσείς πιστεύετε στις ικανότητες και το πρόγραμα του Καραμανλή/Παπανδρέου/Παπαρήγα/Τσίπρα/Καρατζαφέρη και αυτοί βρίσκονται στον αντίποδα ακριβώς πολιτικά για παράδειγμα.

Η' αυτό που είπε η Michelle πιο πάνω... Εσείς, εν γένει, έχετε πιο αριστερή φιλοσοφία ενώ ο απέναντί σας "ανακαλύπτετε" ότι συμφωνεί περισσότερο με τις αρχές του καπιταλισμού. (ή το ανάποδο προφανώς! )

Θα σας έκανε να τον δείτε με άλλο μάτι (το δεξί ) από αυτό που τον είχατε δει αρχικά?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 23-10-08 στις 11:58.
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 10:50, 23-10-08:

Πολλοί φίλοι μου είναι σε παρατάξεις και μάλιστα αντίθετων κατευθύνσεων (ΔΑΠ - ΠΚΣ). Για να είναι ακόμα φίλοι μου () προφανώς δεν δίνω τόση σημασία στις πολιτικές πεποιθήσεις απ' ότι στα γνωρίσματα του χαρακτήρα του κάθε ατόμου. Λυπάμαι όμως, επειδή συμβιβάστικαν με την υποκρισία και τον αμοραλισμό που επικρατεί στις περισσότερες παρατάξεις.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:48, 23-10-08:

Θα σας έκανε να τον δείτε με άλλο μάτι (το δεξί ) από αυτό που τον είχατε δει αρχικά?
Εξαρτάται..θα σεβαστώ πολύ περισσότερο, άσχετα αν διαφωνώ κάθετα/οριζόντια και πλαγίως με αυτόν, έναν καπιταλιστή που ξέρει τι εστί καπιταλισμός (έχει διαβάσει πέντε πράγματα που λένε) από κάποιον που λέει ό,τι μ@λ@κία του κατέβει στο κεφάλι επειδή πιστεύει όποια μπαρούφα του σερβίρουν.
Μου κάνει πάντως κακή εντύπωση να υποστηρίζει κανείς ένα κεφαλαιουχικό σύστημα έναντι ενός ανθρωποκεντρικού χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό που υποστηρίζει και γιατί.
Ευκολότερα θα αποφύγω αυτόν παρά τον συνειδητοποιημένο.

Γενικά πάντως οι πολιτικές πεποιθήσεις με επηρεάζουν έως ένα βαθμό, αλλά όχι σε τέτοιο που να απορρίψω ή να αποδεχτώ κάποιον χρησιμοποιώντας αυτές ως αποκλειστικό γνώμονα, εκτός φυσικά ακραίων περιπτώσεων.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 12:28, 23-10-08:

Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν περισσότερο η κουβέντες του ... καφέ, από άτομα απολύτως "νορμάλ" στα χαρακτηριστικά τους (στη δική μου σχολή η εξωκοινοβουλευτική αριστερά είναι μια ... κάστα μόνη της που ξεχωρίζει απο Km :p) , με "νορμάλ" ζωή και εξέλιξη που θα μπορούσε άνετα να είναι...εσείς οι ίδιοι. Μόνο που εσείς πιστεύετε στις ικανότητες και το πρόγραμα του Καραμανλή/Παπανδρέου/Παπαρήγα/Τσίπρα/Καρατζαφέρη και αυτοί βρίσκονται στον αντίποδα ακριβώς πολιτικά για παράδειγμα.

Η' αυτό που είπε η Michelle πιο πάνω... Εσείς, εν γένει, έχετε πιο αριστερή φιλοσοφία ενώ ο απέναντί σας "ανακαλύπτετε" ότι συμφωνεί περισσότερο με τις αρχές του καπιταλισμού. (ή το ανάποδο προφανώς! )

Νομίζω πως ναι θα με έκανε να τους δω με ένα διαφορετικό μάτι μία τέτοια περίπτωση...Αλλα και πάλι θα είχα μία επιφυλακτικότητα απέναντί τους...Συνήθως οι πεποιθήσεις μας αντικατοπτρίζουν και ένα κομμάτι του χαρακτήρα μας και ακραίες πεποιθήσεις ίσως κρύβουν και ακραίες συμπεριφορές από πίσω...
Γενικά δεν μπορώ να συναναστραφώ με άτομα τα οποία είναι ισχυρογνώμονες και απόλυτοι σε αυτά που πιστεύουνε (ανεξάρτητα από τις πεποιθήσεις τους) ...Ή τουλάχιστον εάν ο περιστάσεις το απαιτούν αποφεύγω τις πολιτικές και κοινωνικές συζητήσεις μαζί τους...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:44, 23-10-08:

Πάντως δε νομίζω πως οι πολιτικές πεποιθήσεις έχουν σχέση μόνο με τον χαρακτήρα, αλλά και με το περιβάλλον που κάποιος μεγάλωσε και τα άτομα με τα οποία συναναστράφηκε.

Μιλάω συχνά με 1 κυρία από Αλβανία γύρω στα 40κάτι, αρκετά καλλιεργημένη, η οποία κάθεται συνέχεια και μιλάει με αγάπη για το παλιό καθεστώς της χώρας της και ''τι καλά που ήταν τα πράγματα τότε, όχι όπως τώρα. Πώς κατάντησε η κοινωνία''. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί γραφική, όμως όταν μιλάμε για συγκεκριμένα θέματα, κι όχι για γενικότητες που έχουν σχέση με πολιτική, συμφωνούμε σε πολλά πράματα. Κι αυτό ενώ θεωρητικά αυτή είναι κομμουνίστρια ''βαμμένη'' κι εγώ όχι. Και πολλές φορές σκέφτομαι ότι με τον χαρακτήρα που έχει αν είχε μεγαλώσει σε άλλη χώρα ή σε άλλη εποχή θα είχε διαφορετικές πολιτικές απόψεις.

Παράθεση

Stratos7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stratos7
Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O Stratos7 έγραψε στις 15:53, 23-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Αν ήταν αρκετά συντηρητική και βαθιά θρησκευόμενη,
δεν μπορούσες να κάνεις κ πολλά άλλα μαζί της.
Νομίζεις!!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 18:52, 23-10-08:

Πάντως, αν ζούσαμε στη δεκαετία του 80, το ερώτημα του θέματος θα χτύπαγε φλέβα. Τώρα…εντάξει… Στους νέους στην Ελλάδα σήμερα, σε αντίθεση με εκείνους της δεκαετίας του 80, παρατηρείται (ακόμα και από έρευνες που έχουν γίνει) μία έντονη τάση αδιαφορίας για την πολιτική, αποδραματοποίησης της πολιτικής διαδικασίας και χαλάρωσης της πολιτικής ταύτισης. Έχω την αίσθηση ότι αυτό το κλίμα έχει επηρεάσει και τους φοιτητές, οι οποίοι ανέκαθεν ασχολούνταν περισσότερο με την πολιτική σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ομάδες νέων.

Σήμερα το να δημιουργηθούν προβλήματα σε διαπροσωπικές σχέσεις, επειδή πχ η μία πλευρά είναι ΠαΣοΚ και η άλλη Ν.Δ, για πολλούς λόγους θα φαινόταν ανόητο σε πολύ κόσμο. Άλλωστε, σήμερα τα κίνητρα που διαμορφώνουν τις πολιτικές προτιμήσεις είναι κατ εξοχήν ιδιοτελή. Οι περισσότεροι πολίτες δεν ψηφίζουμε έχοντας κατά νου τις ιδεολογικές πεποιθήσεις ενός κόμματος -για τις οποίες αμφιβάλλω αν έχουμε και σαφή εικόνα - αλλά το ψηφίζουμε με βάση τις ατομικές μας προσδοκίες που περιμένουμε από αυτό. Εάν η κοπελιά σου, ο ξάδελφός σου κ.α… αναγκαστεί να υποκύψει στο νεποτισμό ή στο "πελατειακό σύστημα" και βρει μια ωραία θεσούλα χάρη σε μεσολαβητή κόμματος, το οποίο δεν υποστηρίζεις, εσύ τι θα κάνεις;; Θα τσακωθείς μαζί του για ιδεολογικούς λόγους; Ε, όχι δα!! (δεν απευθύνομαι στο καθένα, αναφέρομαι σε κάποια γενικότερη τάση). Εάν συνυπολογίσουμε και την διάχυτη αίσθηση μιας μείωσης των ιδεολογικών διαφορών των δύο μεγάλων κομμάτων, μείωση που ως ένα βαθμό αντανακλάται και στις πολιτικές πρακτικές τους, φαίνεται καθαρότερα ότι ελάχιστοι είναι εκείνοι που θα χαλάσουν τις καρδιές τους για τέτοια ζητήματα. (δεν αναφέρομαι στο πόσο σωστή ή λανθασμένη είναι η ιδέα του "όλοι ίδιοι είναι"…δεν μπορώ να το αναλύσω και βαθύτερα δηλαδή).

Εγώ προσωπικά αυτό που παρατηρώ απʼ το κοντινό μου περιβάλλον είναι ότι οι περισσότεροι απʼ τους συνομήλικούς μου (και άλλοι μικρότερης ηλικίας) προσπαθούν να ικανοποιήσουν τις όποιες επαγγελματικές τους επιθυμίες μέσω της δικής τους αυτενέργειας και της υποστήριξης των δικών τους ανθρώπων, διατηρώντας ταυτόχρονα μια στάση δυσπιστίας και δυσαρέσκειας απέναντι σε πολιτική και πολιτικούς, απʼ τους οποίους δεν περιμένουν τίποτα. "Γιατί λοιπόν να χαλάσουμε τις καρδιές μας γιʼ αυτούς απʼ την στιγμή που έχουμε ένα σωρό άλλα προβλήματα στο κεφάλι μας;;"
Τέλος πάντων, εγώ προσωπικά θα είχα πρόβλημα μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, με ανθρώπους, π.χ, που υποστηρίζουν φανατικά τον ακροδεξιό χώρο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 23-10-08 στις 21:31.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:41, 24-10-08:

Κατά τη γνώμη μου οι πολιτικές πεποιθήσεις στην Ελλάδα -σε σχέση με την απολιτική αν και δεξιάζουσα Ελβετία που βιώνω- επηρεάζουν τη συμπεριφορά μας και τις σχέσεις πιο πολύ.
Προσωπικά μεγάλωσα με μαμά πρώην κομμουνίστρια, σε φιλελεύθερο περιβάλλον, με έμμεσες δεξιές επιρροές. Τα σχολικά μου χρόνια επηρεάστηκαν από συντηρητικούς γνωστούς, τα φοιτητικά από μία πολύ αριστερή, οργισμένα κομμουνιστική σχολή.

Τι κατάλαβα;

Οι πολιτικές πεποιθήσεις γίνονται εμπόδιο όταν τις αφήνουμε να γίνουν.
Ένα παιδί με μπλούζα με στάμπα τις προπαγανδιστικές αφίσες της USSR και μότο κάθε συνδικαλιστική ιδέα που υπάρχει δε θα γίνει φίλος μου, όπως και δε θα γίνει κάποιος που παραληρεί τακτικά για τα ποσοστά των ξένων που απειλούν, την αδικία του να δίνονται παροχές σε "όσους δεν πάλεψαν και δεν τα κατάφεραν όπως εγώ με τα επιχειρηματικά".

Έχω ανάγκη ακόμα κι όταν βρεθώ κοντά με τέτοια άτομα, να νιώθω ότι μπορούν να με ακούσουν και ότι δε θα βυθιστούν σε ένα παραλήρημα ιδεών τους, αλλά θα είναι σε θέση να επιχειρηματολογήσουν, ακόμα κι όταν μιλήσουμε για πολιτική.

Il mondo è bello perch' è vario, μου έλεγαν, ενώ μου διηγούνταν για τις συνδικαλιστικές διαδηλώσεις των νιάτων τους, για να μπορώ να δω με άλλο μάτι τους γόνους επιχειρηματιών γύρω μας. (Ο κόσμος είναι όμορφος γιατί είναι ποικίλος)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:33, 30-10-08:

Ουφ,
πάντως η κοινωνική μας "θέση" (δεν παίρνω θέση) επηρεάζει το ποιούς ξέρουμε, και
αυτό μεταβάλλει λανθασμένα τον δικό μας μικρόκοσμο σε "μικρογραφία της κοινωνίας".

Τι μ ήρθε τώρα
...ήμουν σε φαστφουντάδικο με μια ξανθιά κλασάτη χαζογκόμενα, και ο κόσμος μέσα της φάνηκε "κάπως".
Δλδ, πενηντάρηδες με βαμμένα μαλλιά και κουστούμια βιοτεχνίας, (όχι και τόσο) νεαρές κοπέλες που είχαν κάποτε κακές παρέες, τσαλακωμένοι χειρωνάκτες με λερωμένες φόρμες...

Άλλη δουλειά δεν είχα καλύτερη, και της εξήγησα το προφανές.
Αυτός εδώ είναι ο λαός, το "πόπολο", η υποτιμητικά λεγόμενη "μάζα".
Μπορεί η κοπελίτσα να γνώριζε κόσμο, πολύ κόσμο.
Μα όλοι είχαν κάποια στάνταρντς διαβίωσης.
Ήταν -με τον ένα ή τον άλλο τρόπο- προνομιούχοι.
Ενώ εδώ υπήρχε η "πλειοψηφία". Ο αληθινός κόσμος.

Αυτοί εδώ οι άνθρωποι που της φάνηκαν υποστάθμη, είναι ακριβώς εκείνοι που ανεβάζουν και κατεβάζουν τις κυβερνήσεις, αυτοί που υφίστανται τις κοινωνικές πιέσεις χωρίς δικλείδες και μαξιλαράκια. Πρέπει να με συνεπήρε λίγο η φάση, καθώς άρχισα να πλατειάζω για το ποιοί άνθρωποι γράφουν με το αίμα τους την Ιστορία, και μόνον εις όφελος των Ολίγων.

Ξέρω ότι ο Μπόρατ θα ρωτήσει για την συνέχεια
Η κορασίς έγειρε το κεφάλι, τα μάτια της υγρά. Μήπως είμαι ρατσίστρια, ψυθίρισε.
Ενώ εγώ έμεινα ενδεής, ακόμα μια φορά, στο ανυπέρβλητο μεγαλείο της γυναικείας ψυχοσύνθεσης. Πρώτη φορά στη ζωή της, η κατά τα άλλα ένθερμη σοσιαλίστρια αντιμετώπισε το ετεροβαρές της κοινωνικής μας διάρθρωσης. Το ψυχικόν κόστος ήταν τόσο δυσβάχτατο, που στράφηκε στην κόκα κόλα μου, και την ρούφηξε λαίμαργα.

Υγ. "Έξω οι βάσεις των Αζτέκων από την Τσιάπας του Μεξικού"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 30-10-08 στις 13:41. Αιτία: ορφωγραφεια
17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:11, 25-01-13:

Υπάρχει θέμα για οικογένεια και διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις;
Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη που μαλώνει συνέχεια με τον μπαμπά της για πολιτικά.
Και γενικά, συμφωνείτε με τον περίγυρό σας; Γονείς, φίλους, αδέρφια κτλ; Ή ο καθένας λέει τα δικά του και ανάβουν πάντα τα αίματα;
Πώς το αντιμετωπίζετε όταν δεν συμφωνείτε;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω, είναι για σας κριτήριο το ποιες είναι οι πολιτικές πεποιθήσεις του υποψηφίου φίλου/φίλης σας, ή του "δεσμού" σας; Από την εμπειρία σας τι έχετε παρατηρήσει;
Γενικά πιστεύετε παίζει ρόλο η πολιτική στο αν μπορείς ή όχι να ""συνυπάρχεις"" με κάποιον φιλικά και μη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:18, 25-01-13:

Do I look like a give a frak?

Οι πολιτικές πεποιθήσεις δύσκολα αλλάζουν, οπότε πολύ απλά δεν δίνω απολύτως καμία σημασία στο τι πιστεύει ο/η άλλος/η, δεν συζητάω πολιτικά, δεν τσακώνομαι, δεν προσπαθώ να "πείσω". Έχω τις απόψεις μου, έχουν τα άλλα άτομα τις δικές τους, σεβαστές, μέχρι εκεί. Αν η χημεία μεταξύ δύο ατόμων είναι καλή, τύφλα να 'χουν οι πολιτικές πεποιθήσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:41, 25-01-13:

Τώρα πως να το πω.. (χωρίς να με βρίσουν διάφοροι εδώ μέσα).
Αν οι πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου που γνωρίζω, είναι ότι πρέπει να καίμε τους μετανάστες, να τους δολοφονούμε κτλ, τότε δεν μπορώ να συνυπάρξω μαζί του σε κανένα χώρο.
Αν δεν πρόκεται γι αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας ανήκει σε όποιο κόμμα επιθυμεί, και καθόλου δεν με πειράζει, δημοκρατία έχουμε.

(Με την ίδια λογική δεν θα μπορούσα να συνυπάρξω με κάποιον που δεν προστατεύει το περιβάλλον, ή τα ζωάκια).

Αυτά. Τα είπα. Βρίστε ελεύθερα.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:44, 25-01-13:

μπορω ανετα να συνυπαρξω με ατομα διαφορετικών πεποιθήσεων οι οποίοι όμως είναι συζητήσιμοι ή τελος παντως πιστευουν αυτά που πιστεύουν με επιχειρήματα.

δεν μπορώ τους μονιμα ιγκνοραντ κ χωρίς άποψη. ή μάλλον όσους έχουν για άποψη τη μη-άποψη.
οχι οτι δεν κανω παρέα με αρκετούς τέτοιους αλλά σίγουρα θα τους εκτιμούσα καλύτερα αν μπορούσα να συζητήσω τα παντα μαζί τους.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:08, 25-01-13:

Για δες καιρό που διάλεξε αυτό το τόπικ να δημιουργηθεί... Πραγματικά φοβερή ειρωνεία της τύχης κι αυτό γιατί πριν από λίγη ώρα είχα αυτή ακριβώς την κουβέντα. Μάλλον και η Πρινσες για την επιστράτευση θα συζηταγε με τους δικούς της.

Που λέτε....

Να σε γεννάει και να σε μεγαλώνει η Δεξιά και να κοιμάσαι αγκαλιά με την Αναρχία, κι εσύ να είσαι κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό κι από τα δυο αυτά και να μη μπορεί να βρεθεί κοινός τόπος πολιτικής συζήτησης, γιατί όλοι είναι ακραίοι στα μάτια σου πια κι εσύ ένας αγνός ιδεαλιστής με πάθος να διαφωνείς μαζί τους. Είναι δύσκολο να πείσεις έναν καραδεξιό συγγενή ότι η απεργία είναι δικαίωμα, αλλά εξίσου δύσκολο να πείσεις έναν αριστερό ότι το να επιστρατεύσεις διορισμένα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ είναι εντελώς διαφορετικό και λιγότερο άδικο απο την επιστράτευση απλών εργατών του μόχθου.

Στην τελική ναι ειναι δύσκολο να βάλεις έναν ΑΝΕΛίτη κι έναν Συριζαίο στο ίδιο καλούπι και να τους πεις κάντε παρέα, αλλά ειλικρινά σας ρωτάω... Εϊμαστε τόσο εγωιστές και εγκάθετοι που αρνούμαστε να δεχτούμε ότι μπορεί η ιδέα του αλλουνού να είναι σωστότερη; Άραγε πότε θα καταλάβουμε ότι διαλέγουμε ανθρώπους κι όχι κομματόσκυλα του ίδιου χρώματος για να αναπαράγουμε τις ίδιες ανοησίες; Γιατί ναι, ανοησίες είναι, όλοι παίζουν πολιτικά παιχνίδια και αρνούμαι να τσακωθώ με άτομο που αγαπώ για τα κωλοκόμματα. Αν ο κολλητός μου λέμε τώρα, πχ βάλει τη ΝΔ πάνω από μένα και τσακωθεί μαζί μου, ε μη σώσει και ξανασηκώσει το τηλέφωνο να πει καλημέρα...

Καταλάβετέ το καλά, είτε μιλάμε για δέρμα είτε μιλάμε για κόμμα, δεν διαλέγετε χρώμα, διαλέγετε άνθρωπο.-

Και τώρα ας σχολιάσω και αυτό εδώ:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Τώρα πως να το πω.. (χωρίς να με βρίσουν διάφοροι εδώ μέσα).
Αν οι πολιτικές πεποιθήσεις κάποιου που γνωρίζω, είναι ότι πρέπει να καίμε τους μετανάστες, να τους δολοφονούμε κτλ, τότε δεν μπορώ να συνυπάρξω μαζί του σε κανένα χώρο.
Αν δεν πρόκεται γι αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση, ας ανήκει σε όποιο κόμμα επιθυμεί, και καθόλου δεν με πειράζει, δημοκρατία έχουμε.

(Με την ίδια λογική δεν θα μπορούσα να συνυπάρξω με κάποιον που δεν προστατεύει το περιβάλλον, ή τα ζωάκια).

Αυτά. Τα είπα. Βρίστε ελεύθερα.
Τζίλντα παιδί μου, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω:

Δημοκρατία έχουμε αρκεί να μην είναι Χρυσαυγίτης. Ε κι αυτοί τα ίδια λένε, ανεξιθρησκεία έχουμε αρκεί να είσαι Ορθόδοξος ή Δωδεκαθεϊστής.

Όσο γι αυτό με τα ζωάκια και το περιβάλλον, το προσπερνώ (not) γιατί μου θυμίζει ξανθό μοντέλο καλλιστείων που απαντά σε ερώτηση της κριτικής επιτροπής "Τι όνειρο ζωής έχεις;" με την κλασσική χαζοχαρούμενη απάντηση "Ειρήνη σε όλο τον κόσμο και φαϊ για τα παιδάκια του Τρίτου Κόσμου". Και φυσικά μόλις βγαίνει Μις Υφήλιος το ρίχνει στην κόκα και λανσάρει πανάκριβη σειρά αρωμάτων, των οποίων τα μπουκάλια κατασκευάζονται στον ακόμα πιό πεινασμένο Τρίτο Κόσμο.

Δε λέω, εσύ δεν είσαι μοντέλο σε καλλιστεία, ούτε η άποψή σου είναι τόσο ψεύτικη, αλλά πρέπει να δεχτείς ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μετράνε τόσο πολύ τις σταγόνες του νερού στο μπάνιο που κάνουν, ούτε νανουρίζουν τα μπρόκολα στο ψυγείο τους το βράδυ για να κοιμηθούν καλά και παγερά, ούτε έχουν κατοικίδιο. Και στο λέω εγώ που και προσέχω το νερό σχετικά ικανοποιητικά, και που έχω το γάτο μου και ουδέποτε τον είπα ζώο ή κατοικίδιο αλλά γιό μου επειδή τον λατρεύω όσο τίποτε άλλο στον κόσμο. Δέχομαι πχ ότι ο πατέρας μου δε γουστάρει τις γάτες. Ξυνό; Μπορεί; Περίεργο; Μπορεί, αλλά είναι η άποψή του και διαφέρει απ' τη δική μου. Αλλά τη δέχομαι.

Λοιπόν, δε μπορώ αυτά τα κολλήματα, τα κεκαλυμμένα φασιστικά-ρατσιστικά κολλήματα. Ή τους δέχεσαι όλους (και όταν λέμε όλους εννοούμε ΟΛΟΥΣ) και λέγεσαι δημοκράτης, ή απλά είσαι δημοκράτης αλα-καρτ, κοινός ρατσιστής και φασίστας και δεν δικαιούσαι να χρησιμοποιείς τον όρο "δημοκρατία έχουμε". Όχι εσύ Τζίλντα μόνο, γενικά μιλάω, δε μπορώ τους κολλημένους. Δέχομαι την ύπαρξή τους, δέχομαι ότι έχουν άποψη, σέβομαι το δικαίωμά τους να την εκφράσουν, μπορώ να είμαι μαζί τους αλλά αμα δω ότι πέφτει μπλοκάρισμα στη συνεννόηση απλά δε συνεχίζω τη συζήτηση, αλλάζω θέμα και συζητάω για το γάτο μου και τελειώνει εκεί η υπόθεση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:23, 25-01-13:

Καλέ μου Valder, θα σου απαντήσω.
Αρχικά όλο αυτό που έγραψες, μου φαίνεται μήνυμα εντυπωσιασμού (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη). Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλη, γιατί «Δημοκρατία έχουμε»
Σχετικά με τα ζώα και το περιβάλλον λοιπόν.
Ποιος σου είπε ότι με νοιάζει εμένα αν κάποιος δεν πάει τις γάτες ή δεν πάει τους σκύλους? Δικαίωμά του και καλά κάνει. Ξέρεις πόσους φίλους έχω που δεν έρχονται σπίτι μου επειδή τους μυρίζει ο σκύλος? Πολλούς. Δεν παύουν να είναι φίλοι μου. Απλά συναντιόμαστε έξω.
Εγώ μιλώ για ακραίες περιπτώσεις, γι αυτούς που δεν τα προστατεύουν (έστω και με το να μην τα ενοχλούν), αλλά τα καίνε, τα βαράνε, τους κάνουν βασανιστήρια κτλ.
Σχετικά με την Χρυσή αυτή (που έγραψες).
Όσο κι αν σου φαίνεται ότι φωτογραφίζω τη Χρυσή Αυγή, λυπάμαι αλλά με την ψυχολογία δεν τα πας καλά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Χρυσαυγίτες, σε πάααρα πολλά μπορεί και να συμφωνώ μαζί τους. Γενικά με όλα τα κόμματα βρίσκω στοιχεία επικοινωνίας. Όμως και σε όλα τα κόμματα βρίσκω ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν αλλοδαπούς, και πολλούς που το κάνουν, αλλά την ώρα που το κάνουν, αντί για τη μπλούζα της δικής τους παράταξης, φοράνε μπλούζα της Χρυσής Αυγής, γιατί εκτός από άδικοι είναι και δειλοί.
Ε όχι. Αυτό δεν είναι δημοκρατία. Όλα αυτά δεν είναι δημοκρατία. Δεν είναι δημοκρατία να σκοτώνουμε άλλους ανθρώπους, δεν είναι δημοκρατία να βασανίζουμε τα ζώα, ούτε είναι δημοκρατία να καίμε δάση για να τα κάνουμε οικόπεδα. Και όσο ζω, ποτέ μα ποτέ δεν θα καθίσω στο ίδιο τραπέζι για κρασάκι, με ανθρώπους που έχουν τέτοιες απόψεις και ακολουθούν τέτοιες πρακτικές. Αυτό είναι φασισμός.
Αυτό όλο που σου θυμίζει την τύπισσα των Καλλιστείων, μου δείχνει απλά ότι βγάζεις πάρα πολύ βιαστικά συμπεράσματα. Αν με είχες διαβάσει τόσο καιρό, θα καταλάβαινες ότι στη ζωή μου έχω ενεργό ρόλο και στην προστασία του περιβάλλοντος και στην προστασία των ζώων. Αν έχεις διαβάσει τις απόψεις μου, τότε απλά αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα. Αν δεν τις έχεις διαβάσει, απλά βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα από δυο γραμμές.
Ότι από τα δύο και να είναι, εσύ το ξέρεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:47, 25-01-13:

παιδες,,αλλο οι αποψεις αλλο οι πραξεις

οταν σκοτωνεις ή χτυπας αλλους ή ζωα εχουμε επεμβαση νομου κλπ
αλλα το να πιστευεις σατανιστικα ή ακροδεξια ακροαριστερα οτι απιστευτο να ειναι αυτο

αν δεν το κανεις πραξη κανεις δεν μπορει να σε πειραξει(ετσι πρεπει να ναι τουλαχιστον-
και τις ιδεες τις πολεμας με αλλες ιδεες οχι με αποκλεισμους ή απαγορευσεις

Και όσο ζω, ποτέ μα ποτέ δεν θα καθίσω στο ίδιο τραπέζι για κρασάκι, με ανθρώπους που έχουν τέτοιες απόψεις και ακολουθούν τέτοιες πρακτικές. Αυτό είναι φασισμός.
μμ,αλλο μιλας με καποιον αλλο ασπαζεσαι τις ιδεες του

με ολους μπορουμε να μιλαμε αναλογα με τις αντοχες μας εγκεφαλικα,ποσο επηρεαζομαστε δηλαδη
ενας εγκληματολογος ψυχολογος πχ θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μιλησει αναλυτικα με ενα serial killer για να μαθει τα βαθη της ψυχης και ισως να τον κανει καλυτερο

ο χριστος πχ καθοταν με αμαρτωλους ή αρρωστους,,για να τους κανει καλα.αλλιως του υγειεις τι να τους κανει?
οπου χριστός βαλε καθε ανθρωπο που μπορει να βοηθησει

ετσι μαθαινουμε πραγματα και γινομαστε καλυτεροι ως κοινωνια,,μαθαινοντας και απο τους διεστραμμενους-που καμια φορα ισως δεν ειναι τοσο κακοι οσο νομιζαμε.

και γω ιδεολογικα δεν συμφωνω με του κκεδες
αλλα εχει πολυ ενδιαφερον να μιλαω με καποιους χωρις να ειμαστε εχθροι

και στα ζευγαρια πχ ισως η καλυτερη ελξη ενωση-αν με πιανεις-γινεται μεταξυ ετερωνυμων-κοινως πχ ενας αναρχικος με μια θεουσα

ή μια πασοκτζου με αναν κεντροδεξιο-συνήθως οπως εγω πχ..
ή ακομα καλυτερα μια φανατικη φεμινιστρια με μένα

εκει ειναι το ενδιαφερον,,

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:51, 25-01-13:

Καλέ μου Valder, θα σου απαντήσω.
Αρχικά όλο αυτό που έγραψες, μου φαίνεται μήνυμα εντυπωσιασμού (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη). Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλη, γιατί «Δημοκρατία έχουμε»
Χτύπησα νεύρο;

Εγώ μιλώ για ακραίες περιπτώσεις, γι αυτούς που δεν τα προστατεύουν (έστω και με το να μην τα ενοχλούν), αλλά τα καίνε, τα βαράνε, τους κάνουν βασανιστήρια κτλ.
Το να μην προστατέψεις όλα τα αδέσποτα της γειτονιάς είναι δικαίωμά σου. Το να τα καίς είναι αρρώστια, όχι πολιτική πεποίθηση.

Σχετικά με την Χρυσή αυτή (που έγραψες).
Όσο κι αν σου φαίνεται ότι φωτογραφίζω τη Χρυσή Αυγή, λυπάμαι αλλά με την ψυχολογία δεν τα πας καλά.
Αν εσύ ξέρεις άλλους που να είναι κατά των μεταναστών οκέι...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Χρυσαυγίτες, σε πάααρα πολλά μπορεί και να συμφωνώ μαζί τους.
Α μπράβο, αυτό λέω κι εγώ γλυκιά μου!

Γενικά με όλα τα κόμματα βρίσκω στοιχεία επικοινωνίας. Όμως και σε όλα τα κόμματα βρίσκω ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν αλλοδαπούς, και πολλούς που το κάνουν, αλλά την ώρα που το κάνουν, αντί για τη μπλούζα της δικής τους παράταξης, φοράνε μπλούζα της Χρυσής Αυγής, γιατί εκτός από άδικοι είναι και δειλοί.
Ενώ θα έπρεπε να φοράνε τη μπλουζα της ΝΔ και να λένε "προβοκάτσια κάνουμε μωρέ στους Χρυσαυγίτες".

(σε πολλά κόμματα βρίσκεις ανθρώπους που θέλουν να σφάξουν ή σφάζουν αλλοδαπούς και το κάνουν με λάθος μπλούζα γιατί είναι άδικο... Οκέι...)

Αυτό όλο που σου θυμίζει την τύπισσα των Καλλιστείων, μου δείχνει απλά ότι βγάζεις πάρα πολύ βιαστικά συμπεράσματα. Αν με είχες διαβάσει τόσο καιρό, θα καταλάβαινες ότι στη ζωή μου έχω ενεργό ρόλο και στην προστασία του περιβάλλοντος και στην προστασία των ζώων. Αν έχεις διαβάσει τις απόψεις μου, τότε απλά αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα. Αν δεν τις έχεις διαβάσει, απλά βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα από δυο γραμμές.
Ότι από τα δύο και να είναι, εσύ το ξέρεις.
Άλλο το σου λέω ότι η άποψή σου μου θυμίζει κάτι, κι άλλο το να σου προσάπτω ότι είσαι κάτι τέτοιο. Αμα είχες λιγότερη κάψα να μου την πεις, θα το είχες προσέξει ότι το ξεκαθάρισα.

Στο συγχωρώ όμως γιατί θεωρώ τις τοποθετήσεις σου καλοπροαίρετες αν και κατά τι μαλθακές έως εκτός θέματος.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:58, 27-01-13:

Η καλύτερή μου φίλη είναι ΧΑ κι εγώ ΜΛ-ΚΚΕ. Τα συμπεράσματα δικά σας.....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 23:09, 27-01-13:

Στην παρέα μου είμαστε 5 άτομα, οι 3 είναι ΧΑ, ο ένας αριστερός συριζα και εγώ θέλω ένα σύστημα τύπου Σουηδίας. Όταν πιάνουμε τα πολιτικά δουλευόμαστε μεταξύ μας και όλα καλά.
Οπότε όχι, τις περισσότερες φορές οι διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις δεν επηρεάζουν τις διαπροσωπικές μας σχέσεις.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 02:29, 28-01-13:

Στὸ θέμα τῆς παρέας, δὲν ἔχω πρόβλημα μὲ τὶς πολιτικὲς πεποιθήσεις τοῦ ἄλλου. Κοιτάω περισσότερο τὸν χαρακτῆρα του. Αὐτὸ βέβαια δὲ σημαίνει ὅτι θὰ γίνω κολλητὸς μὲ ἕναν ἀντιφὰ (φεῦ!) ἢ μὲ ἕναν συριζαῖο. Οὕτως ἢ ἄλλως οἱ διαφορὲς φαίνονται ἐξ ἀρχῆς καὶ δὲ νομίζω ὅτι ὑπάρχουν μεγάλα περιθώρια συνεννοήσεως. Γιὰ κάποιον περίεργο λόγο, μπορῶ πιὸ εὔκολα νὰ κάνω παρέα μὲ μὲ κκέδες ἢ μὲ φιλελεύθερους πάντοτε ὅμως στὸ πλαίσιο μιᾶς πολιτικῆς ἀντιπαράθεσης καὶ σίγουρα δὲν μπορῶ νὰ μιλήσω μὲ τὴν ἄνεση μὲ τὴν ὁποία μιλῶ σὲ ἕναν ὁμοϊδεάτη.

Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ θέμα τῶν σχέσεων, πεῖτε με περίεργο καὶ κομπλεξικό, ἀλλὰ ἐγὼ εἶμαι ἀπόλυτος στὸ ὅτι δὲ θέλω μία γυναῖκα νὰ εἶναι ἀριστερή. Μπορεῖ νὰ κάνουμε καλὴ παρέα, νὰ εἶναι καλὸς χαρακτῆρας, νὰ ὑπάρχῃ ἀκόμα καὶ κάποια χημεία, ἀλλὰ ἐγὼ δὲν μπορῶ νὰ κάνω σχέση μὲ ἀριστερή. Αὐτὴ ἡ ἰδεολογία (ὁποιασδήποτε ἀπόχρωσης) εἶναι γιὰ μένα ἀπαγορευτικὸ στοιχεῖο γιὰ σχέση. Ὅσες φορὲς ἔχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, στὸ τέλος κατάλαβα ὅτι ὑπάρχει μεγάλο χάσμα καὶ τὸ παράτησα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Margaritisole (Μαργαρίτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Margaritisole
Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Margaritisole έγραψε στις 02:34, 28-01-13:

(το σκεφτόμουν αν πρεπει να το ανοίξω εδώ ή στο κοινωνικές σχέσεις και οικογένεια.. αν το έβαλα στο..λάθος σημείο ...U know what to do!)

Ο ακριβής τίτλος είναι "Επηρεάζουν οι πολιτικές μας πεποιθήσεις/κομματικές μας προτιμήσεις τις διαπροσωπικές μας σχέσεις?", αλλά δεν χωράει επάνω

Πριν λίγες μέρες είχα μια συζήτηση στο Msn για ένα άσχετο ζήτημα με μια φίλη με την οποία ... διαφωνούμε καθέτως , στη γνώμη μας για το ζήτημα αυτό, το οποίο είναι, τρόπον τινά, θέμα "κοινωνικής πολιτικής". Προς υπεράσπισή μου είχα (μεταξύ άλλων) τη γνώμη και κάποιων άλλων που είχαν δείξει να συμφωνούν μαζί μου στην άποψη που έχω για το εν λόγω θέμα... Κάποια στιγμή, λοιπόν, στη διάρκεια της ...μαραθώνιας κουβέντας μας είπε και το εξής : "Θεωρείς τυχαίο ότι αυτοί που ενστερνίζονται την άποψή σου, έχουν και τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις με εσένα?"

Ομολογώ ότι σε εκείνη τη φάση (με το συγκεκριμένο άτομο δεν έχουμε τις ίδιες πολιτικές πεποιθήσεις) το... απέρριψα μέσα μου άρδην το επιχείρημα αυτό. Δλδ, θεώρησα ότι το να υποστηρίζω την Α ιδεολογία τόσο εγώ όσο και τα 2-3 άτομα αυτά ήταν κάτι εντελώς συμπτωματικό και η όποια ταύτιση απόψεων (δεδομένου ότι το αντικείμενο συζήτησης δεν ήταν πολιτικό) έχει να κάνει με χαρακτήρες.

Αλλά... 2 μέρες μετά έτυχε και ξανασκεφτόμουν τη συζήτηση αυτή και αναρωτήθηκα αν υπάρχει δόση αλήθειας στο σχόλιο αυτό.

Εννοώ... οποιοσδήποτε πάνω από 18-20 (ενίοτε και από μικρότερες ηλικίες ή από μεγαλύτερες) που επιλέγει ότι του ταιριάζει μια ιδεολογία και στρέφεται προς κάποιο κόμμα (αφήνω απέξω αυτούς που ψηφίζουν το όποιο κόμμα με γνώμονα το "ο μπαμπάς μου μου είπε ότι αυτό ψηφίζαμε πάππου προς πάππου, δεν ξέρω γιατί αλλά άμα όλοι έτσι κάνουν έτσι θα κάνω κι εγώ" ή τους "ο τάδε θα με βολέψει στο υπουργείο άμα βγει οπότε τον ψηφίζω") πόσο επηρεάζεται στην κρίση του απέναντι σε άλλους όταν συζητά μαζί τους?

Όχι σε επίπεδο πολιτικό και κομματικό, αλλά όταν οι συζητήσεις είναι γενικού περιεχομένου.. Ή πόσο επηρεάζεται η γνώμη μας απέναντι σε άλλους όταν δηλωμένα υποστηρίζουν κάτι άλλο από αυτό που υποστηρίζουμε εμείς?

Σίγουρα ο καθένας μας θα μπορούσε να πει ότι "καθόλου ο κολλητός μου/ο άντρας μου υποστηρίζει εντελώς αντίθετη παράταξη από μένα και όμως τα πάμε μια χαρά" αλλά αυτό θα το θεωρούσα εξαίρεση, έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή. Αυτό που, βασικά, αναρωτιέμαι είναι, αν θέλετε, ο βαθμός "προκατάληψης" που έχουμε (ή δεν έχουμε) απέναντι στις νέες γνωριμίες και παρέες όταν είναι διαφορετικών πεποιθήσεων ή ακόμα κι αν είμαστε πιο θετικοί πχ. απέναντι στις νέες γνωριμίες που θα τύχουν αν μάθουμε/ξέρουμε ότι είναι ίδιων πεποιθήσεων με εμάς σε ιδεολογικό και/ή κομματικό επίπεδο.
Διαίρει και βασίλευε.

"Για να κυβερνάς με ασφάλεια και να διατηρείς την εξουσία σου, φρόντισε να σπείρεις τη διχόνοια ανάμεσα στους αντιπάλους σου."

Πηγή

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 05:11, 29-01-13:

Σε ερωτική σχέση θα ήθελα να έχουμε τις ίδιες απόψεις, αν και πρακτικά μόνο μια φορά μου έχει τύχει αυτό, οπότε προφανώς οι πολιτικές πεποιθήσεις δεν παίζουν επί της ουσίας ρόλο. Σε φιλικές σχέσεις, όσο και αν διαφωνούμε, δεν σταματάμε να είμαστε φίλοι, απλώς και μόνο και από αυτό

Παράθεση

FlayedOne

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FlayedOne
Ο FlayedOne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O FlayedOne έγραψε στις 11:41, 29-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Καθόλου περίεργο, τσιτάτα και αυτή, τσιτάτα και εσύ. Υποταγή στο κόμμα εσύ, υποταγή στον αρχηγό αυτή you see

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:02, 29-01-13:

Ὅσες φορὲς ἔχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, στὸ τέλος κατάλαβα ὅτι ὑπάρχει μεγάλο χάσμα καὶ τὸ παράτησα.
εχμ
σε ποιο σταδιο το παρατησες;

γιατι απο την πλευρα της αλλης, μπορει αυτο να λεγεται "χυλοπιττα"

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:54, 29-01-13:

εχμ
σε ποιο σταδιο το παρατησες;

γιατι απο την πλευρα της αλλης, μπορει αυτο να λεγεται "χυλοπιττα"
My thoughts exactly.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 23:19, 29-01-13:

Αν πάρω παράδειγμα από τον εαυτό μου, ναι, πιστεύω πως οι πολιτικές πεποιθήσεις επηρεάζουν τις ανθρώπινες σχέσεις. Τα άτομα με τα οποία κάνω στενή παρέα είναι αριστεροί. Βέβαια έχω και γνωστούς που είναι ακροδεξιά. Εντάξει, σέβομαι τις απόψεις τους και τις ιδέες τους όπως και αυτοί τις δικές μου, απλά δεν μπορώ να έχω στενότερη σχέση με αυτά τα άτομα, γιατί η συνεννόηση χάνεται. Γενικά όμως, νομίζω πως επειδή η πολιτική σχετίζεται με την ιδεολογία του καθένα, είμαι περισσότερο ανοιχτή σε άτομα που έχουμε ίδιες απόψεις. Όσον αφορά τις σχέσεις, δεν νομίζω πως θα μπορούσα το αγόρι μου να είναι χρυσαυγίτης για παράδειγμα. Γιατί απλά, πέραν του ότι δεν συμφωνώ με αυτά που λένε σε καμία περίπτωση, (δεν είναι επί του θέματος να αναλύσω την γνώμη μου για αυτούς), απλά δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι που να μπορώ και να θέλω να μοιραστώ με έναν τέτοιον άνθρωπο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 14:44, 30-01-13:

συμπερασμα: μονο με τους δικους σου φιλους βγαινετε εξω ολοι μαζι

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:03, 30-01-13:

Προς το παρόν στο μυαλό μου υφίσταται ένα μεγάλο ΟΧΙ. Ευτυχώς, δεν έχει τύχει καν να γνωρίσω ένα άτομο με ακροδεξιές πεποιθήσεις(ή τουλαχιστον δεν το ξέρω ότι έχει) Να πω την αλήθεια , δεν νομίζω πως θα μπορούσα να δημιουργήσω την οποιαδήποτε σχέση με ένα άτομο αυτής της ''πλευράς''. Γενικότερα βέβαια, αποφεύγω τις πολιτικές συζητήσεις ακόμα και σε παρέα, προτιμώ να μην συμμετέχω για αρχή. Ακόμα και η συναναστροφή μέσα στο φόρουμ με ξεκάθαρους οπαδούς της Χ.Α, ίσως και της αντίστοιχης το 1800 μιας και ζουν με βάση αυτήν την εποχή, μου προκαλεί τεράστια απέχθεια..μου είναι τόσο απλό

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:08, 30-01-13:

συμπερασμα: μονο με τους δικους σου φιλους βγαινετε εξω ολοι μαζι
Τι θες να πεις, ρε μεγάλε;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 15:16, 30-01-13:

Τι θες να πεις, ρε μεγάλε;

θα μπορουσε να εχει πολλες ερμηνειες αυτο που πεταξα, αλλα ας μεινουμε στην
"οι χα-τες δεν ενδιαφερονται για γυναικες"

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:36, 30-01-13:

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με άτομα που έχουν διαφορετικές πολιτικές αντιλήψεις. Κάνω παρέα και με αριστερούς και με χρυσαυγίτες γιατί απλούστατα στην παρέα δεν καθόμαστε να λέμε για πολιτικα θέματα. Το ίδιο ισχύει και για τις σχέσεις.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:55, 30-01-13:

"οι χα-τες δεν ενδιαφερονται για γυναικες"
Α! Δεν το γνωρίζω αυτό που λες! ΠΑΣΟΚ ήταν ο πρώην μου, αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που χωρίσαμε! Anyway! Και μόνη πολύ καλύτερα! Ας μην αναλώνομαι σε προσωπικά!
Όταν, όμως, μίλησα για φίλες, αναφερόμουν σε γυναικοπαρέα. Έχω πολλές φίλες εκ των οποίων μόνο τρεις είναι ΜΛ_ΚΚΕ, όπως εγώ.
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Δεν είπες κάτι κακό και σου ζητώ συγνώμη που σου ζήτησα να μου το διευκρινίσεις. Ήθελα απλώς να καταλάβω τι εννοείς!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 17:02, 30-01-13:

ΠΑΣΟΚ ήταν ο πρώην μου, αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που χωρίσαμε!

...ξες, το να ειναι καποιος πασοκ, ειναι μια σοβαρη αιτια για χωρισμο

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:09, 30-01-13:

...ξες, το να ειναι καποιος πασοκ, ειναι μια σοβαρη αιτια για χωρισμο
Δεν παίζεσαι, ρε μεγάλε!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους