Tattoo: Σχέδια, ιδέες και ό,τι θα θέλαμε να ξέρουμε!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τελευταία σκέφτομαι να κάνω ένα τατουάζ, μιας κι έχω και φίλη που εμπιστεύομαι απόλυτα σε θέματα υγιεινής. Υπάρχει κάτι που να πρέπει να προσέξω; Κάπου είχα διαβάσει πως καλό είναι το τατουάζ να μη το κάνεις σε σημείο που το κοιτάς συνέχεια, ώστε να μειωθεί η περίπτωση να το βαρέθεις.. Αληθεύει;
Επίσης.. κάποιος που έχει κάνει, μπορεί να μου πει αν πονάει; (θα προτιμούσα να μου απαντήσει γυναίκα και να μου πει πόση σχέση έχει ο πόνος του τατουάζ με τον πόνο της αποτρίχωσης - στο μπικίνι :redface::P)
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Επίσης επειδή ακόμα ψάχνω για σχέδιο, αν ξέρετε κάτι μικρό (αλλά μικρό) και όμορφο, θα ήθελα να το δω, παρόλο που έχω μια ιδέα ήδη στο μυαλό μου..

Α.. και επίσης τα μικρά σχέδια που είναι ωραία να μπαίνουν; Εγώ σκεφτόμουν λίγο κάτω από τη μέση δεξιά, ώστε να φαίνεται στη παραλία, αλλά να κρύβεται πανεύκολα σε κάθε άλλη περίπτωση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Από έναν φίλο μου που εχει κάνει κάμποσα σχέδια πάνω του, ξέρω ότι πονάει περισσότερο αν είναι πάνω σε κόκκαλο. Αν γίνει σε πιο μαλακό σημείο δεν είναι παρά σαν ενα συνεχές τσίμπημα, όχι πολυ ενοχλητικό. Αλλά στη δεύτερη περίπτωση μου είχαν πει ότι αν γίνει σε μέρος που μπορεί να παχύνει, παίζει να χαλάσει.

Ηθελα και εγώ να κάνω και ακόμα το ψάχνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για το σχέδιο δεν ξέρω τι να σου προτείνω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό και συνήθως κάνεις tattoο κάτι που σε εκφράζει/αντιπροσωπεύει.
Για το σημείο του σώματος, ναι καλύτερα να το κάνεις σε μέρος που και εσύ να μην το βλέπεις συχνά και που να μπορείς να το κρύψεις εύκολα, όποτε το επιθυμείς.

Ο πόνος δε συγκρίνεται με αυτόν της αποτρίχωσης. Είναι σαφώς μικρότερος. Αν σκοπεύεις να κάνεις μικρό σε μέγεθος, ούτε που θα καταλάβεις πότε τελείωσε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
To "σαφως μικροτερος" για να ειμαι ειλικρινης δεν το πολυκαταλαβαινω..διοτι που εχουν πει ακριβως το αντιθετο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
To "σαφως μικροτερος" για να ειμαι ειλικρινης δεν το πολυκαταλαβαινω..διοτι που εχουν πει ακριβως το αντιθετο...:/:

Λογικά θα ισχύει αυτό που είπε η ghelly, μιας και ο γνωστός της έχει κάνει πολλά, κάτι θα ξέρει.

Εγώ δεν ένιωσα τίποτα παραπάνω από μερικά τσιμπήματα.
Πήγα με το σκεπτικό ότι θα πονέσει πολύ, αλλά όπως είπα και παραπάνω όταν τελείωσε, δεν το πίστευα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τελευταία σκέφτομαι να κάνω ένα τατουάζ, μιας κι έχω και φίλη που εμπιστεύομαι απόλυτα σε θέματα υγιεινής. Υπάρχει κάτι που να πρέπει να προσέξω; Κάπου είχα διαβάσει πως καλό είναι το τατουάζ να μη το κάνεις σε σημείο που το κοιτάς συνέχεια, ώστε να μειωθεί η περίπτωση να το βαρέθεις.. Αληθεύει;
Επίσης.. κάποιος που έχει κάνει, μπορεί να μου πει αν πονάει; (θα προτιμούσα να μου απαντήσει γυναίκα και να μου πει πόση σχέση έχει ο πόνος του τατουάζ με τον πόνο της αποτρίχωσης - στο μπικίνι :redface::P)
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Επίσης επειδή ακόμα ψάχνω για σχέδιο, αν ξέρετε κάτι μικρό (αλλά μικρό) και όμορφο, θα ήθελα να το δω, παρόλο που έχω μια ιδέα ήδη στο μυαλό μου..

Α.. και επίσης τα μικρά σχέδια που είναι ωραία να μπαίνουν; Εγώ σκεφτόμουν λίγο κάτω από τη μέση δεξιά, ώστε να φαίνεται στη παραλία, αλλά να κρύβεται πανεύκολα σε κάθε άλλη περίπτωση..

Ιδία πείρα θα έχω στις 15/11 !!! ;) Προς το παρόν, από ότι μου είπαν, κοντά σε κόκκαλο πονάει! Η αίσθηση που σου προκαλεί είναι αυτή της αποτρίχωσης (για την ακρίβεια μου είπαν πως η αποτρίχωση πονάει περισσότερο), ή ένα τσίμπημα συνεχόμενο, ουσιαστικά μούδιασμα το οποίο όμως το συνηθίζεις.

Τα μικρά σχέδια είναι όμορφα σε μικρές περιοχές. Αν τα βάλεις σε μεγάλη περιοχή απλά θα χαθούν. Θα το διαπιστώσεις όταν πας κ δεις σχέδια κ τα φανταστείς στην περιοχή που θες. Επίσης, τα μικρά σχέδια να ξέρεις πως γίνονται συνήθως λιτά χωρίς πολλά πλουμίδια για ευνόητους λόγους (το μέγεθος δεν βοηθάει).

Προσωπικά, δεν πιστεύω πως μπορώ να βαρεθώ ένα τατού αν αυτό που κάνω σημαίνει κάτι για μένα, ακόμα κ αν το βλέπω κάθε μέρα. Πάντως να το σκεφτείς σοβαρά κ να κάνεις κάτι που να σε εκφράζει όπως είπε κ η Ηρώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
A ok...προσωπικη εμπειρια...
Επειδη και ο ξαδερφος μου
(1 απο τα ατομα που μου εχει πει οτι πραγματικα ποναει αρκετα, αναλογα βεβαια και με το σημειο που γινεται ειναι και ο πονος λιγοτερο ή περισσοτερο εντονος) εχει κανει 2 (το 1 στην πλατη και το αλλο στη μεση)...το σιγουρο ειναι οτι ποτε δεν ειπε οτι ηταν μια βολτα στο παρκο..
Αλλα ειλικρινα αυτη η διαπιστωση
(λιγοτερος πονος και απο μια αποτριχωση) με εξεπληξε πολυ ευχαριστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εκ πείρας κι εγώ σε διαβεβαιώνω ότι πονάει λιγότερο από την αποτρίχωση. (έχω ακούσει όμως ότι δεν πονάνε όλες οι γυναίκες το ίδιο στην αποτρίχωςση, εγώ πχ πονάω πάρα πολύ, μπινελικώνω από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και ορκίζομαι ότι δε θα το ξανακάνω κι ας φυτρώσει πάνω μου το δάσος της Πεντέλης, οπότε το tatoo μου είχε φανεί πολύ νορμάλ σχετικά με το μαρτύριο που τραβάω με την αποτρίχωση...) Όπως προαναφέρθηκε άλλωστε, δεν πονάνε και όλα τα σημεία το ίδιο. Λιγότερο πονάνε αυτά που δεν είναι πάνω σε κόκκαλο (πχ μπράτσα, πλάτη, μέση) με την ωμοπλάτη να είναι το πιο ανώδυνο και τα πλευρά το χειρότερο απ'οτι μου είπαν στο studio.

Είμαι κι εγώ υπέρ των σημείων όπου δεν το βλέπεις συνέχεια, παρόλα αυτά όμως σου συνιστώ να σκεφτείς πολύ το σχέδιο που θα κάνεις και να επιλέξεις κάτι που να μην είναι απλά όμορφο αισθητικά αλλά να σημαίνει κάτι για εσένα, κάτι που να νιώθεις καλά όταν σκέφτεσαι ότι θα το έχεις πάντα πάνω σου, άσχετα αν δεν το βλέπεις συνέχεια. (και πάλι εκ πείρας σου λέω ότι μετά από 2-3 μήνες εσύ θα το έχεις ξεχάσει ότι το έχεις και θα το θυμάσαι μόνο όταν θα σε ρωτάει κάποιος άλλος για αυτο...)

Τέλος, καλό είναι να το κάνεις χειμώνα γιατί για 4 με 6 μήνες μου είχαν πει ότι δεν πρέπει να το πολυβλέπει ο ήλιος.

Αντε περιμένουμε να μας πεις τι αποφάσισες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για σχέδιο δεν έχει νόημα να σου προτείνει κάποιος κάτι, επειδή κάτι που εκφράζει εμένα μπορεί να μην σου ταιριάζει. Προσωπικά τα πολύ μεγάλα δεν μου αρέσουν. Το δικό μου μικρό δεν το λες με τίποτα, ούτε όμως και μεγάλο. Να σε συμβουλέψω να είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι αυτό που θα κάνεις όντως σου αρέσει κι εκφράζει τον χαρακτήρα σου σε βαθύ επίπεδο, οπότε δεν θα αλλάξεις γνώμη μετά, επειδή τα λέιζερ είναι ακριβά.

Όσον αφορά τον πόνο, το έχω κάνει στο αριστερό μέρος της μέσης. Βασικά πόναγε, όμως ήταν ''γλυκός'' ο πόνος, θα τον χαρακτήριζα σαν αυτό όταν κοβόμαστε με ξυράφι, αλλά πιο έντονος. Η αδερφή μου που έχει στο ίδιο σημείο αλλά από την δεξιά πλευρά (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο:P) πόνεσε περισσότερο, αλλά όχι ιδιαίτερα. Ξέρω πως πονάει πολύ στο κάτω μέρος της κοιλιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω οτι στο κοκαλο ποναει πιο πολυ εχω ακουστα... Και τατουατζης φιλος του μπαμπα μου μου εχει πει οτι εξαρτατε και πολυ απο τον ανθρωπο.Καπιος μπορει να χτυπισει μεχρι και στο κρανιο και να μην νιωσει τιποτα, και αλλος μεχρι και στο μπρατσο να πεθανει απο τον πονο.
Παντος για σχεδιο δεν εχει νοημα να σου προτινει κανεις μας, και αν θες απλα να κανεις ενα τατουαζ για ομορφια, αστο... Μην το κανεις καλητερα, το πιθανοτερο ειναι καπια στιγμη να το μετανιωσεις. Το θεμα ειναι το τατουαζ να σε εκφραζει, να ειναι κατι που να σημενει η να συμβολιζει κατι που θα θες να το κουβαλας παντα πανω σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λεπόν έκανα μόλις ένα αστεράκι με σκιά εσωτερικά που μοιάζει σαν να φωτίζεται στη μέση χαμηλά και προς δεξιά κι έχω να δηλώσω α) πως είναι τέλειο και β) πως δεν πονάει σχεδόν καθόλου, ένα ελαφρυ τσούξιμο ένιωσα μόνο κάποιες στιγμές.. Κάποια στιγμή θα προσθέσω πιθανά και κάτι στα πλάγια, αλλά θέλω να το ψάξω πρώτα, το αστεράκι το αποφασίσαμε τσακ μπαμ ως απλό και λιτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με τις υγείες σου kajira! :D
Στο είπα πως δεν πονάει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν φαίνεται πολύ καλά, είναι τραβηγμένο και με κινητό και είναι πολύ μαύρο επειδή είναι τραβηγμένο μόλις έγινε, θα φαίνονται οι σκιές καλύτερα στο εσωτερικό σε μερικές ημέρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0295.jpg
    Φωτογραφία0295.jpg
    1,020.6 KB · Εμφανίσεις: 10,046

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με γεια με γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πολύ καλό, Καγίρα :thumbup:
Άντε τώρα πολύ μπεπανθόν κ πρόσεχε τον ήλιο
Α, σε ποιο σημείο το έκανες τελικά? (δεν κτλβνω από την φωτό:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μεγεια καγιρι!

Αντε να ερχετε και η σειρα μου..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλέ Νίγια είναι χαμηλά στη μέση δεξιά όπως κοιτάς την πλάτη μου πάνω από το παντελόνι.. :D Πάντως πονάει σαν έντονη μελανιά για μερικές ημέρες μετά ενώ τώρα έχει αρχίσει και με ψιλοτρώει που και που και κάνω απελπισμένες προσπάθειες να κρατηθώ.. :P

ΥΓ: Εννοείται πως αν κανείς θέλει τατού, επειδή το έκανε φίλη μου που την συνιστώ ανεπιφύλακτα, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ για λεπτομέρειες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Πονάει σαν μελανιά κ τσούζει αν δεν έχει κρέμα! Πως την παλεύεις με τα ρούχα που ακουμπούν?

Έκανα σήμερα κ είναι καλύτερο από ότι το περίμενα :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aν σε ενοχλεί, βάλε κρέμα και βάλε απόπανω σελοφάν πριν βαλείς την μπλούζα. Βασικά για δύο μέρες επιβάλλεται. Πιάσε το σελοφάν με χανζαπλαστ ή ταινία. :)

Θα σε ενοχλεί για περίπου μία εβδομάδα, υπομονή. Θέλουμε φώτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Καλησπέρα.Καταρχάς μεγιά το tatoo.Εϊναι το πρώτο σου απ' ότι κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top