Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εφηβικές σχέσεις και πατεράδες...

perastomauro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη perastomauro
H perastomauro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H perastomauro έγραψε στις 11:36, 02-01-15:

Εμένα ο πατέρας μου στο παρελθόν ήταν πολύ προστατευτικός μαζί μου και αυταρχικός. Μετά όμως από μια επιτυχημένη επανάσταση μου πήγε καπου στην μέση. Φέρνω το αγόρι μου στο σπίτι μου, τους τον έχω γνωρισει και τα πάνε μια χαρά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 11:51, 02-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από perastomauro
Εμένα ο πατέρας μου στο παρελθόν ήταν πολύ προστατευτικός μαζί μου και αυταρχικός. Μετά όμως από μια επιτυχημένη επανάσταση μου πήγε καπου στην μέση. Φέρνω το αγόρι μου στο σπίτι μου, τους τον έχω γνωρισει και τα πάνε μια χαρά
Πως το κατάφερες αυτό?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

perastomauro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη perastomauro
H perastomauro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H perastomauro έγραψε στις 13:15, 02-01-15:

Είχα πάθει κατάθλιψη και πολλά άλλα...

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:57, 04-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από perastomauro
Είχα πάθει κατάθλιψη και πολλά άλλα...
Απλά δεν είναι ανάγκη να φτάνουν τα παιδιά σε τέτοιο σημείο για να κάνουν οι γονείς μια λογική υποχόρηση..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:20, 04-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Απλά δεν είναι ανάγκη να φτάνουν τα παιδιά σε τέτοιο σημείο για να κάνουν οι γονείς μια λογική υποχόρηση..
όταν οι γονείς είναι τόσο οπισθοδρομικοί, χρειάζεται κάτι να τους ταρακουνήσει. η κατάθλιψη είναι το έσχατο σημείο αλλά να που κάποιοι αφυπνίζονται έτσι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:24, 04-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
όταν οι γονείς είναι τόσο οπισθοδρομικοί, χρειάζεται κάτι να τους ταρακουνήσει. η κατάθλιψη είναι το έσχατο σημείο αλλά να που κάποιοι αφυπνίζονται έτσι
Εγώ το θεωρώ βλαμμένο τουλάχιστον να βάζουν δικά τους κολλήματα πάνω από την ψυχολογία των παιδιών τους. Ξέρω είναι αλλιώς να έχεις παιδιά γιατί τους βγαίνει φυσικά να τα προστατεύουν αλλά όταν φτάνει ένα παιδί να παθαίνει κατάθληψη μάλλον ο γονιός δεν έκανε κάτι καλά.. Ή βασικά έκανε κάτι τελείως στραβά.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:05, 05-01-15:

Μια οικογένεια έχει δύο κόρες με διαφορά 6 χρόνια η μία από την άλλη. Η μεγάλη τελειώνοντας το γυμνάσιο "τα έφτιαξε" με ένα αγόρι. Οι γονείς δεν έφεραν την παραμικρή αντίδραση, μάλιστα (όπως αργότερα ομολόγησαν) το καταχάρηκαν. Ο λόγος; Το αγόρι ήταν ο γιος των καλύτερών τους φίλων, το ήξεραν από όταν γεννήθηκε και είχε τα "προσόντα" που μετράνε για τους γονείς, δηλαδή "καλό παιδί", άριστος μαθητής, συνετός, ευγενικός και λοιπά.
Τα χρόνια πέρασαν, η μικρή κόρη μεγάλωσε και ήρθε η ώρα να δημιουργήσει και αυτή "σχέση". Μόνο που τώρα ο "γαμπρός" κουβαλάει όλα τα ανεπιθύμητα για γονείς χαρακτηριστικά. Αλλοδαπός, μηχανόβιος, μαθητής που στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές στην ίδια τάξη, με παρέες αλητόβιους και μπάφους, που δεν ξέρει πώς να φερθεί. Εδώ οι γονείς (τους οποίους κανείς δεν μπορεί να χαρακτηρίσει "οπισθοδρομικούς") αντέδρασαν πολύ έντονα.
Το σπίτι βρίσκεται καθημερινά σε κατάσταση πολέμου. Οι καυγάδες είναι καθημερινοί. Η μικρή έχει σηκώσει επανάσταση. Όσοι προσπάθησαν να της μιλήσουν απέτυχαν. Δεν δέχεται κουβέντα από κανέναν, βρίζει, χτυπά πόρτες και ή κλειδώνεται στο δωμάτιό της ή σηκώνεται και εξαφανίζεται από το σπίτι για ώρες, μια φορά αν δεν την εμπόδιζαν παραλίγο να χαστούκιζε τη γιαγιά της. Τα "επιχειρήματά" της είναι: "δικό μου θέμα είναι κι εσείς δεν έχετε λόγο", "αυτός μου αρέσει και με αυτόν θα είμαι", "άμα δεν σας αρέσει θα φύγω από το σπίτι". Κάνει και συγκρίσεις με την αδερφή της " Όταν η μεγάλη ήταν στην ηλικία μου την αφήνατε ακόμα και να πηγαίνει να κοιμάται με το αγόρι της, σε μένα γιατί κάνετε διακρίσεις;". Γενικά η οικογένεια περνά άσκημες στιγμές.
Προσωπικά είμαι με το μέρος των γονιών. Πιστεύω ότι η μικρή από μια τέτοια σχέση μόνον αρνητικά μπορεί να αποκομίσει. Όμως, μήπως μεγάλωσα πολύ και έχω γίνει συντηρητικός; Θα ήθελα γνώμες για το αν οι γονείς έχουν δίκιο που αντιδρούν, αν θεωρείτε λογική τη διαφορετική αντιμετώπιση των δύο κοριτσιών, αν η μικρή σωστά κάνει την επανάστασή της, τι θα μπορούσαν να κάνουν οι γονείς για να εξομαλυνθούν τα πράγματα και ότι άλλο σχετικό μπορείτε να πείτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:31, 05-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μια οικογένεια έχει δύο κόρες με διαφορά 6 χρόνια η μία από την άλλη. Η μεγάλη τελειώνοντας το γυμνάσιο "τα έφτιαξε" με ένα αγόρι. Οι γονείς δεν έφεραν την παραμικρή αντίδραση, μάλιστα (όπως αργότερα ομολόγησαν) το καταχάρηκαν. Ο λόγος; Το αγόρι ήταν ο γιος των καλύτερών τους φίλων, το ήξεραν από όταν γεννήθηκε και είχε τα "προσόντα" που μετράνε για τους γονείς, δηλαδή "καλό παιδί", άριστος μαθητής, συνετός, ευγενικός και λοιπά.
Τα χρόνια πέρασαν, η μικρή κόρη μεγάλωσε και ήρθε η ώρα να δημιουργήσει και αυτή "σχέση". Μόνο που τώρα ο "γαμπρός" κουβαλάει όλα τα ανεπιθύμητα για γονείς χαρακτηριστικά. Αλλοδαπός, μηχανόβιος, μαθητής που στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές στην ίδια τάξη, με παρέες αλητόβιους και μπάφους, που δεν ξέρει πώς να φερθεί. Εδώ οι γονείς (τους οποίους κανείς δεν μπορεί να χαρακτηρίσει "οπισθοδρομικούς") αντέδρασαν πολύ έντονα.
Το σπίτι βρίσκεται καθημερινά σε κατάσταση πολέμου. Οι καυγάδες είναι καθημερινοί. Η μικρή έχει σηκώσει επανάσταση. Όσοι προσπάθησαν να της μιλήσουν απέτυχαν. Δεν δέχεται κουβέντα από κανέναν, βρίζει, χτυπά πόρτες και ή κλειδώνεται στο δωμάτιό της ή σηκώνεται και εξαφανίζεται από το σπίτι για ώρες, μια φορά αν δεν την εμπόδιζαν παραλίγο να χαστούκιζε τη γιαγιά της. Τα "επιχειρήματά" της είναι: "δικό μου θέμα είναι κι εσείς δεν έχετε λόγο", "αυτός μου αρέσει και με αυτόν θα είμαι", "άμα δεν σας αρέσει θα φύγω από το σπίτι". Κάνει και συγκρίσεις με την αδερφή της " Όταν η μεγάλη ήταν στην ηλικία μου την αφήνατε ακόμα και να πηγαίνει να κοιμάται με το αγόρι της, σε μένα γιατί κάνετε διακρίσεις;". Γενικά η οικογένεια περνά άσκημες στιγμές.
Προσωπικά είμαι με το μέρος των γονιών. Πιστεύω ότι η μικρή από μια τέτοια σχέση μόνον αρνητικά μπορεί να αποκομίσει. Όμως, μήπως μεγάλωσα πολύ και έχω γίνει συντηρητικός; Θα ήθελα γνώμες για το αν οι γονείς έχουν δίκιο που αντιδρούν, αν θεωρείτε λογική τη διαφορετική αντιμετώπιση των δύο κοριτσιών, αν η μικρή σωστά κάνει την επανάστασή της, τι θα μπορούσαν να κάνουν οι γονείς για να εξομαλυνθούν τα πράγματα και ότι άλλο σχετικό μπορείτε να πείτε.
Νομίζω πως όσο προοδευτικος και αν είναι κάποιος είναι λογικό να πει δυο κουβεντες στο παιδί του αν δει ότι έχει μπλεξει σε τέτοια κατάσταση. Αφού όπως ειπες δεν αντέδρασαν το ίδιο στην περίπτωση της αδερφής της προφανώς δε είναι θέμα "παραξενιας". Ασφαλώς η σύγκριση που κάνει η μικρή είναι αστοχη, αλλά για να πούμε την αλήθεια όλοι μας λίγο πολύ θα το προβάλλαμε ως επιχείρημα. Το ζήτημα είναι πως με το να πιεσουν πολύ την κατάσταση δε θα καταφέρουν πολλά , και οι απειλές τύπου "θα φυγω από το σπίτι" μπορεί να μην ειπωθηκαν και τόσο επιπολαια... Γι αυτό καλύτερα να μην περνάνε στο ντουκου κάτι τέτοια. Το πιθανότερο είναι να τελειώσει έτσι κι αλλιώς αυτή η σχέση θα το καταλάβει μονή της. Η ίδια δεν τα βλεπει αυτά; Για τι ηλικία μιλάμε (αυτή και το αγόρι της); Η αδερφή της -που είναι και πιο κοντά στην ηλικία απ οτι οι γονείς της, και λογικά θα συννενοουνται καλύτερα - τι θέση παίρνει;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:33, 05-01-15:

Εγω πιστεύω ότι όσο πιο πολυ αντιδρουν οι γονείς, τόσο πιο πολύ θα πεισμώνει η μικρή. Χαζή είναι; Θα καταλάβει κάποια στιγμή αν τραβάει αυτή η σχέση ή όχι. Η αντίδραση των γονιών δυσκολεύει την κατάσταση. Καλύτερα να αποκτήσει εμπειρίες, να ξέρει τι τύποι είναι αυτοί και να μην επαναλάβει το λάθος της, από το να την υπερπροστατεύουν οι γονείς της. Εκτός και αν συμβεί κάτι σοβαρό,πχ. να έχουν υποψίες ότι την παρασύρει σε άσχημες συνήθειες κτλ. Τότε οι γονεις έχουν κάθε δικαίωμα να επέμβουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 05-01-15 στις 14:37.
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 18:13, 05-01-15:

Πιστευω πως οι γονεις εχουν δικιο που αντιδρουν ετσι.Καταρχας η κορη τους ειναι πολυ μικρη για σχεση και προφανως πρεπει να ειναι και η πρωτη που κανει.Γι αυτο το λογο και ο πρωτος ερωτας δεν πρεπει να ειναι ενα τετοιο ατομο γιατι σιγουρα θα την πληγωσει.Οτι και να της πουν ομως δεν προκειται να το ακουσει γιατι φαινεται πως ειναι αρκετα ερωτευμενη.Συνεπως πρεπει να παθει για να μαθει.Δεν υπαρχει αλλη λυση.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:17, 05-01-15:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Για τι ηλικία μιλάμε (αυτή και το αγόρι της); Η αδερφή της -που είναι και πιο κοντά στην ηλικία απ οτι οι γονείς της, και λογικά θα συννενοουνται καλύτερα - τι θέση παίρνει;
Η "μικρή" είναι 15 και ο "γαμπρός" 16. Με την αδερφή της, ενώ ως τώρα τη λάτρευε, επειδή της είπε να χωρίσει την έβρισε και δεν της μιλάει. Είμαι ο μόνος με τον οποίο κρατάει ακόμα ανοικτό ένα κανάλι επικοινωνίας. Αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω συμβουλές, μήπως μπορέσω κάπως να βοηθήσω την κατάσταση.
Αρχική Δημοσίευση από methexys
... να έχουν υποψίες ότι την παρασύρει σε άσχημες συνήθειες κτλ. Τότε οι γονεις έχουν κάθε δικαίωμα να επέμβουν.
Δυστυχώς ο κίνδυνος αυτός είναι μάλλον ορατός. Ο νεαρός και η παρέα του προσπαθούν να παριστάνουν "συμμορία" μηχανόβιων. Υπάρχουν μαρτυρίες ότι αρκετοί από αυτούς καπνίζουν χασισάκι και υπόνοιες ότι κάποιοι κάνουν και τα βαποράκια ή ακόμα ότι έχουν ανάμειξη σε μικροκλοπές.
Αρχική Δημοσίευση από kleop
Οτι και να της πουν ομως δεν προκειται να το ακουσει γιατι φαινεται πως ειναι αρκετα ερωτευμενη.Συνεπως πρεπει να παθει για να μαθει.Δεν υπαρχει αλλη λυση.
Μάλλον έχεις δίκιο. Για να το πούμε πιο απλά: θα σπάσει που θα σπάσει τα μούτρα της, ας φροντίσουμε οι συνέπειες να είναι όσο γίνεται πιο ανώδυνες.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 22:25, 05-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Εγω πιστεύω ότι όσο πιο πολυ αντιδρουν οι γονείς, τόσο πιο πολύ θα πεισμώνει η μικρή. Χαζή είναι;
Μπορεί να είναι, δεν το ξέρεις αυτό. Απο την στιγμή που δεν έχει ενηλικιωθεί και ζει στο σπιτι των γονιων, εκείνοι είναι υπεύθυνοι για ό,τι εκείνη κανει ή ότι της συμβεί.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 22:44, 05-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Μπορεί να είναι, δεν το ξέρεις αυτό. Απο την στιγμή που δεν έχει ενηλικιωθεί και ζει στο σπιτι των γονιων, εκείνοι είναι υπεύθυνοι για ό,τι εκείνη κανει ή ότι της συμβεί.
Όχι, δεν είναι καθόλου χαζή και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά. Όμως μεγάλωσε στη σκιά μιας μεγάλης αδερφής που πάντα ήταν το "υπόδειγμα" όλων. Μια αδερφή: πολύ όμορφη, άριστη μαθήτρια πριν, άριστη φοιτήτρια τώρα, από μικρή πρωταθλήτρια στο πατινάζ, με διακρίσεις στη μουσική και τη ζωγραφική, με πολύχρονη "επιτυχημένη" σχέση. Πιστεύω ότι τώρα, απλά η μικρή βρήκε την ευκαιρία να κάνει την επανάστασή της, ώστε να βγει από τη γωνία και να την προσέξουν και αυτήν. Προφανώς έχεις δίκιο, έχουν και οι γονείς τις ευθύνες τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 23:03, 05-01-15:

Δια αν το κανει απο προσοχη οπως λες ειναι μεγαλο λαθος της.Πρεπει πρωτα να σκεφτει τον εαυτο της και μετα τους αλλους.Για να γινω πιο ακριβης πρεπει να συνειδητοποιησει τις συνεπειες αυτης της σχεσης.Γενικα αυτη η κοπελα ειχε απο μικρη την ταση να τραβαει την προσοχη;

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 23:20, 05-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από kleop
Δια αν το κανει απο προσοχη οπως λες ειναι μεγαλο λαθος της.Πρεπει πρωτα να σκεφτει τον εαυτο της και μετα τους αλλους.Για να γινω πιο ακριβης πρεπει να συνειδητοποιησει τις συνεπειες αυτης της σχεσης.Γενικα αυτη η κοπελα ειχε απο μικρη την ταση να τραβαει την προσοχη;
Προσπαθούσε, αλλά μόλις τώρα τα κατάφερε για τα καλά. Σίγουρα είναι λάθος της, αλλά τελικά όχι μόνο δικό της...

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:31, 05-01-15:

Συγγνώμη αν αυτά που θα γράψω έχουν ειπωθεί και παραπάνω, έκανα αρκετά γρήγορα το scroll down.

Οι γονείς της κοπέλας έχουν γνωρίσει τον επαναστάτη ή τον έχουν βάλει στην black list αυτόματα (προφανώς όχι λόγω κολλήματος, αλλά πιθανότατα λόγω παρεξήγησης)? Μήπως δηλαδή παίχτηκε φάση του στυλ οι γονείς να ενδιαφερθούν να μάθουν για το boyfriend, κάτι να ειπώθηκε λίγο άκομψα και η μικρή να αρπάχτηκε και να άρχισε τις υπερβολές για να τους τσιτώσει? Ένα το κρατούμενο.

Κάπου στα σχόλια πήρε το μάτι μου ότι η μικρή είναι "καταδικασμένη" κατά μία έννοια να ζει στην σκιά της μεγάλης αδερφής, και γι αυτό όσο της πάνε κόντρα (και 100 φορές το καλό της να θέλουν), αυτή θα το βλέπει σαν μία σύγκριση και πόσο ελλιπής είναι σε σχέση με την μεγάλη. Οπότε να δει ξεκάθαρα ότι πιθανόν να φάει τα μούτρα της δεν παίζει όσο πεισμώνει. Δεύτερο κρατούμενο.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι χρειάζεται η μικρή είναι να εμπιστευτεί τους γονείς της. Να διαχωρίσει κάπως ότι τα σχόλιά τους και οι απαγορεύσεις τους δεν έχουν να κάνουν με παρέμβαση στην ιδιωτική της ζωή, αλλά με την ασφάλειά της. Ότι δεν της απαγορεύουν πράγματα επειδή είναι μεγαλύτεροι και τα ξέρουν όλα και επειδή στην σύγκριση με την μεγάλη αδερφή θα βγει αυτή πάντα λειψή, αλλά επειδή είναι πιο έμπειροι σε κάποιες καταστάσεις.
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει με το σπίτι σε εμπόλεμη κατάσταση γιατί -νομίζω- και οι 2 πλευρές έχουν αυτήν την στιγμή τα αυτιά τους κλειστά. Η μεν κόρη έχει κολλήσει με την εφηβική της σαχλαμάρα ότι οι δικοί της είναι οπισθοδρομικοί και δεν την αφήνουν να ζήσει την ζωή της, οι δε γονείς έχουν πατήσει πάνω στο ότι είναι μικρή και μπορούν να της πουν "αυτό όχι, δεν το κάνεις, τέρμα" (δεν αμφισβητώ τα κίνητρα). Κάπου πρέπει να τα βρουν οι δύο πλευρές στην μέση. Ίσως πρέπει να κάνεις τον μεσολαβητή σε κοινή συζήτηση ή ίσως να πιάσεις πρώτα τους μεν και μετά τους δε. Στο κορίτσι ο τρόπος σκέψης είναι λάθος, στους γονείς ο τρόπος προσέγγισης είναι λάθος (κατά την γνώμη μου).

Καλή τύχη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 00:13, 06-01-15:

Να διευκρινίσω μερικά πράγματα;
1) Οι γονείς έχουν γνωρίσει το "γαμπρό" από κοντά και οι πληροφορίες που ήρθαν γι αυτόν είναι εξακριβωμένες.
2) Ο πατέρας και η μητέρα της κοπέλας, λόγω των αρχών τους, δεν προσπάθησαν να επιβάλλουν κανένα απολύτως διοικητικό μέτρο στο κορίτσι. Ούτε της απαγόρευσαν να τον βλέπει, ούτε τη μάλωσαν, ούτε την απείλησαν, ούτε την εκβίασαν. Το μόνο που έκαναν ήταν να συζητήσουν μαζί της με σκοπό να της εξηγήσουν ότι ο νεαρός δεν της ταιριάζει. Η δεσποινίς όμως ήταν μάλλον προετοιμασμένη να αντιδράσει.
3) Για τη μικρή, η σκιά της μεγάλης πρέπει να είναι πολύ βαριά, παρόλο που η αδερφή τα τελευταία 3 χρόνια δεν μένει στο ίδιο σπίτι. Εδώ μάλλον βρίσκεται το λάθος των γονιών που από τα μικρά χρόνια δεν κατάφεραν να μη δημιουργηθεί τέτοια κατάσταση, όσο και αν αυτό δεν ήταν εύκολο.
4) Η "εμπόλεμη κατάσταση" είναι μάλλον μονομερής από τη μικρή. Εκείνη είναι που προκαλεί και δημιουργεί τους καυγάδες, σχεδόν χωρίς λόγο. Οι γονείς εκτός από την πρώτη φορά που προσπάθησαν να της μιλήσουν, δεν το συνέχισαν. Η γιαγιά ήταν που προσπάθησε να επέμβει και παρά λίγο να γίνει το σπίτι κόλαση.
5) Δυστυχώς, σε μένα πέφτει ο ρόλος του διαμεσολαβητή, καθώς είμαι ο μόνος με τον οποίο η μικρή δέχεται (μέχρι στιγμής) να συζητήσει. Στην αδερφή της αρνείται να πει έστω και μια λέξη.
6) Θα δείξει...

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 00:14, 06-01-15:

Παιδιά, λογικό είναι να αισθάνεται κάπως αν μια ζωή παινευουν τη αδερφή της, όχι από φθόνο ή κακία, αλλά είναι αναμενόμενο να την πληγωνει αυτή η στάση των άλλων απεναντι της. Όμως τι θα μπορούσαν να χουν κάνει οι γονείς ; να παψουν να στηριζουν την αδερφή της; Ασφαλώς και θα έχουν ευθύνες αλλά νομίζω η στάση τους ως προς το συγκεκριμένο θέμα είναι δικαιολογημένη.
Δια, μιας και λες πως δεν παίρνει από λόγια και όσοι το δοκίμασαν απέτυχαν αλλά και πως ζητά προσοχή (και μη βιαστειτε να την κατακρινετε για αυτό, το λέω γιατί κάποιος πιο πάνω είπε να το αγνοησετε και πως είναι πεισματα ), απλά δειξε της ότι είσαι διπλα της σα φίλος και ότι ενδιαφέρεσαι χωρις να κανείς λόγο για το γαμπρό τουλάχιστον σε πρώτο επίπεδο. Πάρτη να την πας μια βόλτα να ξεκολλήσει από το γαμπρό.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:25, 06-01-15:

Είναι που κατά τα άλλα παίζει οιδιπόδειο σύμπλεγμα στους πατεράδες όχι ότι τους ενδιαφέρει με ποιον έχει να κάνει το μικρό τους.

Πάντως γενικά Δία. Εφηβεία λέγεται... δεν έχει νόημα να πας κόντρα, μπορείς να αφήσεις το παίδί με ένα βαθμό ελευθερίας ( πχ να βγαίνουν μαζί βόλτες κλπ αλλά όχι μέχρι αργά ξέρω γω ). Να δείξεις δηλαδή στο παιδί ότι δεν έχεις πρόβλημα αλλά οι ενστάσεις σου είναι φυσιολογικές ως κάθε γονιού για την κόρη του πχ ( αλλιώς αν πεις πχ εγώ δεν τον εγκρίνω είναι σαν να την αμφισβητείς ). Αν όντως βλέπεις ότι έμπλεξε με μπαμπουίνο θέμα χρόνου είναι να το καταλάβει κι αυτή οπότε στην πρώτη αφορμή λίγο να βάλεις το χεράκι σου ( καλύτερα όχι εσύ, η αδερφή της ) ξέκοψε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 06-01-15 στις 00:30.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εφηβικές Ταινίες - Από Lianna_Ser
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-10-16 στις 13:14.
    • Νεανικές-Εφηβικές Ταινίες - Από vagialena
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-12 στις 16:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους