Πόσο πιθανή είναι η έξοδος της χώρας από την Ευρωζώνη;

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Επτά λόγοι για να αφήσετε τα λεφτά σας εκεί που είναι

Αντιγράφω κάποιες ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις του Euro2day

Πρώτον, τα επιτόκια που προσφέρουν οι ελληνικές τράπεζες στις προθεσμιακές καταθέσεις (από 1,7% έως 2% για ποσά γύρω στα 100.000-200.000 ευρώ για 12-15 μήνες) είναι τα υψηλότερα στην ευρωζώνη, όταν τα αντίστοιχα επιτόκια στις τράπεζες της βόρειας Ευρώπης είναι στην πράξη αρνητικά.

Δεύτερον, οι πραγματικές αποδόσεις των τραπεζικών καταθέσεων είναι ακόμη πιο μεγάλες, παρά το γεγονός ότι οι τόκοι φορολογούνται με 15% (από το 1,7%-2% πάμε στο 1,45%-1,7%). Και αυτό γιατί μέσα στο 2015 ο πληθωρισμός στην Ελλάδα αναμένεται αρνητικός και πιθανόν να πιάσει το -1%, σε περίπτωση που οι τιμές των καυσίμων διατηρηθούν στα τρέχοντα επίπεδα. Με άλλα λόγια, το πραγματικό επιτόκιο των ελληνικών καταθέσεων κυμαίνεται γύρω στο 2,5%.

Τρίτον, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει δηλώσει πως θα αποφύγει τις μονομερείς ενέργειες στις σχέσεις της Ελλάδας με τους Ευρωπαίους δανειστές της, ενώ όλοι το τελευταίο διάστημα διαπιστώνουν μια συνεχή στροφή της ρητορικής της αξιωματικής αντιπολίτευσης προς «ρεαλιστικότερες» θέσεις. Σε ό,τι δε αφορά τις δηλώσεις του κ. Τόλιου, ακολούθησαν «διορθωτικές» επισημάνσεις από την επίσημη ηγεσία του κόμματος. Αν οι δηλώσεις που τρομάζουν την αγορά συνεχιστούν, ή αυξηθούν, τότε είναι αρκετά πιθανό να κερδίσει η Νέα Δημοκρατία τις επικείμενες εκλογές.

Τέταρτον, πρόσφατη δημοσκόπηση της Rass για την εφημερίδα Ελεύθερος Τύπος ανεβάζει στο 74,2% το ποσοστό των Ελλήνων που πιστεύουν πως η χώρα θα πρέπει να παραμείνει στη ζώνη του ευρώ, πάση θυσία. Έτσι, εκτιμάται ότι κίνηση της αυριανής ελληνικής κυβέρνησης (όποια και αν είναι αυτή) που θα μας οδηγούσε εκτός της ευρωζώνης θα οδηγούσε και στον πολιτικό αφανισμό τουλάχιστον του κόμματος που θα αποτελεί το βασικό της πυρήνα.

Πέμπτον, καμιά από τις σημερινές δημοσκοπήσεις δεν προβλέπει εκλογική αυτοδυναμία του ΣΥΡΙΖΑ, γεγονός που σημαίνει πως για τη δημιουργία κυβέρνησης θα απαιτηθεί πιθανότατα η σύμπραξη είτε με το Ποτάμι, είτε με το ΠΑΣΟΚ, είτε και με τα δύο αυτά πολιτικά κόμματα. Σε μια τέτοια περίπτωση, τόσο το ΠΑΣΟΚ, όσο και το Ποτάμι θα θέσουν ως κόκκινες γραμμές το ζήτημα της παραμονής της χώρας στη ζώνη του ευρώ.

Έκτον, όσο και αν η Ευρώπη είναι σήμερα πολύ πιο προετοιμασμένη σε σχέση με το παρελθόν για το ενδεχόμενο του Grexit (κάτι τέτοιο άλλωστε προκύπτει και από τη μεγάλη διαφορά αποδόσεων των ελληνικών ομολόγων σε σύγκριση με τις αποδόσεις των άλλων χωρών του Νότου), θεωρείται βέβαιο πως πρώτη προτίμηση της Γερμανίας και των λοιπών Βορείων είναι η παραμονή της Ελλάδας στην ευρωζώνη. Ενδεικτική είναι η θέση του κ. Γκάμπριελ, ηγέτη των κεντροαριστερών σοσιαλδημοκρατών (SPD), ότι η ευρωζώνη έχει γίνει πιο ανθεκτική τα τελευταία χρόνια και δεν μπορεί να εκβιάζεται και ότι «ο στόχος της γερμανικής κυβέρνησης, της Ε.Ε., ακόμη και της ίδιας της κυβέρνησης της Αθήνας είναι να παραμείνει η Ελλάδα στο ευρώ».

Έβδομον, θεωρείται ιδιαίτερα επικίνδυνο να εξαγάγουν τα κεφάλαιά τους στο εξωτερικό για όσους από τους συμπολίτες μας δεν είναι σε θέση να αποδείξουν τη νόμιμη προέλευσή τους μέσα από τη διαδικασία του πόθεν έσχες. Ήδη πολλοί έχουν ανοικτά ζητήματα με τις φορολογικές αρχές για κινήσεις που είχαν κάνει την περίοδο 2011-2012.

Επι πλέον και σαν δική μου παρατήρηση

Μία έξοδος της Ελλάδας από την Ευρωζώνη θα στοίχιζε στην Γερμανία περίπου 76 Δις Ευρώ, ενώ ένα κούρεμα του χρέους σε τέτοια επίπεδα ούτως ώστε να είναι βιώσιμο 40Δις, μια και έχει την μερίδα του λέοντος σε όλο αυτό το παιχνίδι της τοκογλυφίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ποτέ μην λες ποτέ... Πολλά έχουν δει τα μάτια μας και ποιος ξερει τι αλλο θα ζήσουμε... Δεν μου φαίνεται τόσο απίθανο αυτο το ενδεχόμενο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ποτέ μην λες ποτέ... Πολλά έχουν δει τα μάτια μας και ποιος ξερει τι αλλο θα ζήσουμε... Δεν μου φαίνεται τόσο απίθανο αυτο το ενδεχόμενο....

Δεν θα διαφωνήσω. Απλά κάποια πράγματα δείχνουν λογικά, αλλά πάντα η πολιτική και οι ιδιαίτερες συζητήσεις γίνονται στο παρασκήνιο, αν όχι κάτω στα καμαρίνια με τους κυρίως πρωταγωνιστές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω τιποτα πια.























(μονο τις προβλεψεις στα ζωδια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω. Απλά ...

Ούτε κι εγώ... απλούστατα ...επειδή στα ενδεχόμενα υπάρχει και το ενδεχόμενο, να πέσει στο κεφάλι μας ο ουρανός, όπως φοβόντουσαν κάποτε και οι Γαλάτες! (:P: στο δικό μου πάντως έπεσε ήδη, μιας και εδώ και 5 χρόνια είμαι προσκυνητής του ΟΑΕΔ!)....
ΥΓ: mindcircus, να μην πιστεύουμε, αλλά να ερευνούμε, βέβαια! (Κάπου στην Π. Διαθήκη λέει ο "Κυρίος": "Επικατάρατος όποιος πιστεύει εις άνθρωπο" . Πόσο μάλλον " καταραμένοι" μπορεί να είναι κάποιοι, εδώ σ' αυτή τη χώρα, όταν πιστεύουν ακόμη σ' ανθρωπους σαν το Σαμαρα, τον Βενιζέλο και τον ΓΑΠ;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να ερευνησω βρε Νωευ.. Εσυ που το ερευνας τι ανακαλυπτεις;
Αφου ολοι ψεμματα λενε..
Για το μονο που ειμαι σιγουρη ειναι πως οσα χρονια ψηφιζω, αυτες ειναι οι πιο ακυρες εκλογες εβερ.
Ο κοσμος ειναι ακομα θολωμενοσ κ θα πιαστει στον υπνο παλι.. Εκτοσ απο καποιους κολλημένους (βλεπε πουρά, φανατικούς και συμφεροντολόγους) Δεν εχει ξεκαθαρη εικονα ο λαος, ειναι πολυ νωρις, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρις για εκλογες!!
Γνωμη μου αυτη ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ... απλούστατα ...επειδή στα ενδεχόμενα υπάρχει και το ενδεχόμενο, να πέσει στο κεφάλι μας ο ουρανός, όπως φοβόντουσαν κάποτε και οι Γαλάτες! (:P: στο δικό μου πάντως έπεσε ήδη, μιας και εδώ και 5 χρόνια είμαι προσκυνητής του ΟΑΕΔ!)....
ΥΓ: mindcircus, να μην πιστεύουμε, αλλά να ερευνούμε, βέβαια! (Κάπου στην Π. Διαθήκη λέει ο "Κυρίος": "Επικατάρατος όποιος πιστεύει εις άνθρωπο" . Πόσο μάλλον " καταραμένοι" μπορεί να είναι κάποιοι, εδώ σ' αυτή τη χώρα, όταν πιστεύουν ακόμη σ' ανθρωπους σαν το Σαμαρα, τον Βενιζέλο και τον ΓΑΠ;;;)

Σαμαράς, Βενιζέλος, ΓΑΠ και άλλοι και άλλοι πολλοί, κάποτε υπήρξαν αδοκίμαστοι, δηλαδή φρέσκοι και πολλά υποσχόμενοι. Οπως καλή ώρα σήμερα ο Τσίπρας.
Με μόνη διαφορά που σήμερα με όλους αυτούς που μας πρόδωσαν, έχουμε μάθει γιατι πάθαμε.
Το τραγικό όμως είναι να μην έχουμε βάλει μυαλό ξαναδοκιμάζοντας τα ίδια και τα ίδια, εκδηλώνοντας πίστη -με την ψήφο μας- σε ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαμαράς, Βενιζέλος, ΓΑΠ και άλλοι και άλλοι πολλοί, κάποτε υπήρξαν αδοκίμαστοι, δηλαδή φρέσκοι και πολλά υποσχόμενοι. Οπως καλή ώρα σήμερα ο Τσίπρας.
Με μόνη διαφορά που σήμερα με όλους αυτούς που μας πρόδωσαν, έχουμε μάθει γιατι πάθαμε.
Το τραγικό όμως είναι να μην έχουμε βάλει μυαλό ξαναδοκιμάζοντας τα ίδια και τα ίδια, εκδηλώνοντας πίστη -με την ψήφο μας- σε ανθρώπους.

Όποιο κόμμα και να ψηφίσεις στο πολιτικό μας σύστημα πίστη εκφράζεις σε μια μερίδα ατόμων, ότι θα κάνουν αυτά που υποσχέθηκαν. Αντιπροσωπευτική δημοκρατία έχουμε, όχι άμεση. Έσενα ποια είναι η πρότασή σου λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Όποιο κόμμα και να ψηφίσεις στο πολιτικό μας σύστημα πίστη εκφράζεις σε μια μερίδα ατόμων, ότι θα κάνουν αυτά που υποσχέθηκαν. Αντιπροσωπευτική δημοκρατία έχουμε, όχι άμεση. Έσενα ποια είναι η πρότασή σου λοιπόν?

Ισως να έχουμε αντιπτοσωπευτική δημοκρατία, όμως εγώ πιστεύω οτι οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους.
Δημοκρατία, ανάπτυξη, σοσιαλισμός, Υποκριτικός κομουνισμός και δεν συνεχίζω...
Εγώ θα διαφωνίσω με την άποψη που έχεις, σχετικά με την πίστη που εκφράζω σε μια μερίδα ανθρώπων, ψηφίζοντας το κόμμα που εκπροσωπούν.

Πιστεύω οτι τα κόμματα αποτελούνται απο καιροσκόπους που μπαίνουν σε ένα κόμμα για ίδιον όφελος και όχι για να κουράσουν το μυαλουδάκι τους προκειμένου να προδώσουν ή όχι, εσένα και εμένα που τους ψηφίζουμε, με την ψήφο τους σε μνημόνια και νομοσχέδια τα οποία έρχονται "άνωθεν"(το πόσο άνωθεν δεν είναι του παρόντος).

Πιστεύω οτι τα κόμματα δεν διαθέτουν τους αναγκαίους επιτελικούς σχηματισμούς προκειμένου να σταθούν επαρκώς απέναντι σε αυτό που διαδραματίζεται σήμερα στην χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ψηφιστε ψηφιστε!μην ειστε απολυτοι εχουν υπαρξει και καλοι πολιτικοι στο παρελθον αλλα και τωρα υπαρχουν καλοι πολιτικοι με ηθος.Μπορει η συνισταμενη των πολιτικων να ειναι ετσι αλλα υπαρχουν καλες συνιστωσες και καποιοι θα σας εκφραζουν.Οι λεξεις εχουν χασει το νοημα τους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στο μελλον δεν θα ξαναπαρουν φωτια οι πραγματικες εννοιες και ιδεες.Απλα δεν ειναι η εποχη τους.Και για να μην πολυλογω αυτο που θελω να πω ειναι ουτε μια ψηφος χαμενη σε αυτες τις εκλογες.Θα ψηφισουν εκατομμυρια εβδομηνταριδες και εξηνταριδες που εχουν ζησει αλλες εποχες ιστορικης σημασιας και εχουν αλλες καταβολες και στερεοτυπα οποτε κλειδωστε τους στα υπογεια και ολοι ψηφιστε! Δεν ειναι ολοι ιδιοι εχουν διαφορες μεγαλες και τους χωριζει χαος.Απλα ας πουμε δεν εχει ερθει η ωρα για καποια πραγματα οπως μια πραγματικη δημοκρατια.Αν παμε να την κανουμε θα μας φανε οι αμερικανοι και θα μας βαλουνε να σκοτωθουμε μεταξυ μας η θα βαλουν τους τουρκους να σκοτωθουμεμε,στο διεθνες σκηνικο ολα ειναι παιχνιδια δυναμεων .Παρολα αυτα δεν εμποδιζει απο το να ψηφισουμε ενα μικρο κομμα .Η πολιτικη ειναι η τεχνη του εφικτου αυτη την εποχη...οσο για τα επιτελεια ,ε αφου ο δικομματισμος κυριαρχει εχουμε πχ διευθυντη εξοπλισμων τον ανιψιο του υπουργου,που να μπει καποιος επαρκης με εξοπλιστικο σχεδιο.

Τα κομματα εχουν τα επιτελεια τους απλα ειναι η πολιτικη που ασκουν.Το πως θα σταθουν επαρκως απεναντι στη χωρα ειναι ενα παραπονο...θα μπορουσαν αυριο να εξαφανισουν την υφεση ...ομως δεν γινεται γιατι οι πιεσεις για μια πολιτικη η οποια πρεπει να κανει ανταγωνιστικη την ελλαδα η οπγοοια βρισκεται σε ενα φαυλο κυκλο χρεους που δεν μπορει να βγει δημιουργουν ενα βαλτο.Αυτο δεν ειναι ελειψη επιτελικου σχεδιασμου.Αυτο ειναι πολιτικη επιλογη των ηγετων ελλαδας και ευρωπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Αφου ολοι ψεμματα λενε...

Τότε πιο πιθανό είναι να διαλυθεί η ΕΕ, το ΝΑΤΟ και η ΟΝΕ, παρά να βγεί η Ελλάδα απ' αυτά τα ...χαλκία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ψηφιστε ψηφιστε!μην ειστε απολυτοι...

Τα κομματα εχουν τα επιτελεια τους ...
Και αν δεις προσεκτικά, θα καταλάβεις μόνο και μόνο απο την επιλογή των κομμάτων να παραδίδουν το ποιο βασικό Υπουργείο των Οικονομικών, στους τραπεζίτες.

Απο την Οικουμενική ακόμα, Ζολώτας πρώην διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος.
Για τους υπόλοιπους, αφήνω και σε εσένα λίγο ψάξιμο, εκτός απο το έκτρωμα της Πασοκικής επιλογής Παπακωνσταντίνου.
Τι άλλο να πω;
Πώς τα επιτελεία των κομμάτων θα με πείσουν οτι απο τη μια μεριά, μπορούν να κουμαντάρουν με δικές τους αποφάσεις και δεν παραδίδουν, αυτό του Υπουργείο και απο την άλλη ο σημερινός πολλά υποσχόμενος που έρχεται, με ποιον τρόπο θα με πείσει οτι μπορεί δίχως να πάθω μεγαλύτερο οικονομικό κλονισμό απο αυτόν που έχω βιώσει με τις μνημονικές κυβερνήσεις, να εξομαλύνει τα σχεδιαζόμενα προβλήματα που μου έχουν φορτώσει.

Μια παροιμία λέει: όταν μαλώνουν οι ελέφαντες, την πληρώνουν τα μυρμήγκια, τα ποντίκια και όλοι εμείς που αναγκαζόμαστε να δεχτούμε την αύξηση στα ετήσια έξοδα, την υποβάθμιση του βιοτικού επιπέδου, την διάλυση γενικά σε μια σειρά απο ζωτικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τότε πιο πιθανό είναι να διαλυθεί η ΕΕ, το ΝΑΤΟ και η ΟΝΕ, παρά να βγεί η Ελλάδα απ' αυτά τα ...χαλκία!
Η Ελλάδα είναι μαγαζί γωνία.
Και για να αγοράσεις τέτοιο μαγαζί, είναι καλύτερα να στο χαρίσουν. (προδότες πολιτικοί, υποβοηθούμενοι απο τους σχεδιαστές της μεταπολίτευσης.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ψηφισε Καζακη.Τα ιδια λεει συμφωνειτε..Οχι χρυση αυγη παντως.Ειναι μπραβοι και χουλιγκανς και εχουν οπλα και θα κανουν την βουλη σαν τα μουτρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Καζάκης δεν νομίζω να κατεβαίνει στις εκλογές φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ο Καζάκης δεν νομίζω να κατεβαίνει στις εκλογές φέτος.

Δεν κατέβηκε για οικονομικούς λόγους. Αυτά κυκλοφόρισαν.

Οσο για το πού βρήκαν χρήματα κάποιοι και κατέβηκαν στις εκλογές υποβοηθούμενοι και απο τα στατιστικά δεδομένα, αυτό είναι θέμα για αυριανή συζήτηση. Δηλαδή, να συγκρίνουμε τα στατιστικά με τα εξαγόμενα απο την κάλπη αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όλα πιθανά...
Στην Ελλάδα του 2015 ζούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ δε νομίζω να θέλει να βγει η Ελλάδα εκτός ΕΕ και γενικά δε νομίζω μια χώρα να μπορεί να βγει έτσι απλά από την ΕΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ δε νομίζω να θέλει να βγει η Ελλάδα εκτός ΕΕ και γενικά δε νομίζω μια χώρα να μπορεί να βγει έτσι απλά από την ΕΕ. :P

μπορεί να βγει
απλά αυτό δε συμφέρει
καμία από τις 2 πλευρές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εαν δεν συγκρουστει για το φαυλο κυκλο του χρεους που εχει μπει η ελλαδα τοτε πολυ κριμα για την ιδια ιστορικη επιλογη αριστερας στη κυβερνηση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top