Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,683 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Στις 25 του μήνα ψηφίζω...

Στις 25 του μήνα ψηφίζω...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
16
35,56%
Ν.Δ.
10
22,22%
Το Ποτάμι
1
2,22%
Κ.Κ.Ε.
5
11,11%
Χρυσή Αυγή
1
2,22%
Ανεξάρτητοι Έλληνες
1
2,22%
Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά
0
0%
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.
2
4,44%
Τελεία – Απόστολος Γκλέτσος
0
0%
Κίνημα Δημοκρατών Σοσιαλιστών
0
0%
ΕΕΚ -Τροτσκιστές – Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα
0
0%
ΛΑ.Ο.Σ. – Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός
0
0%
Ένωση Κεντρώων
1
2,22%
ΕΛΚΣΙ- Ελληνικό Λευκό Κίνημα Σημερινής Ιδεολογίας
0
0%
Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης
0
0%
Λευκό
0
0%
Άκυρο
0
0%
Σαλαμάκι
5
11,11%
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
1
2,22%
Δεν θα ψηφίσω
2
4,44%

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,799 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:59, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Εχεις δίκιο. Πιο συγκεκριμένα όμως τις μαλακίες των παλαιότερων γενιών (συμπεριλαμβανομένης και της δικής σου) πληρώνουμε τώρα ΚΥΡΙΩΣ εμείς, η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ, που πρέπει να σηκώσει αυτό το βαρύ φορτίο στην πλάτη της, όσοι τουλάχιστον αποφασίσουν να μείνουν στην Ελλάδα.

Να επισημάνω πως δε λέω πως φταίνε ΟΛΟΙ από τις προηγούμενες γενιές. Οχι ότι εμείς κάνουμε και τίποτα καλύτερο που για "επαναστατικούς" λόγους κάποιοι λύσσαξαν να ψηφίσουν ΧΑ στις τελευταίες εκλογές.

Τέσπα, εγώ εκεί που καταλήγω είναι ότι πιο ΧΑΠΑΤΑ (για να χρησιμοποιήσω τη δική σου ορολογία) είναι όσοι μας κατέληξαν εδώ και ακόμη δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι κανένα κοινοβουλευτικό κόμμα δεν αξίζει να βγει στις εκλογές. Αυτό που χρειάζεται η κοινωνία να κάνει είναι να μάθει από τα λάθη της και να ξεριζώσει ό,τι τιποτένιο την "εκπροσωπεί" και όχι να ψηφίσει όποιον τρέχει να κάτσει στην καρέκλα του Πρωθυπουργού τάζοντας λαγούς και πετραχήλια στον εξαθλιωμένο ελληνικό λαό.
Σορυ,αλλα κατηγορουμε για την ηλικια μου;
Δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι ψηφιζα και τι κανω γενικοτερα στην ζωη μου,ουτε μπορουμε να κατηγορουμε ηλικιες ,ψηφοφορους ναι...ηλικιες ΟΧΙ.
Αυτο δεν το πιανω.
Τέσπα, εγώ εκεί που καταλήγω είναι ότι πιο ΧΑΠΑΤΑ (για να χρησιμοποιήσω τη δική σου ορολογία) είναι όσοι μας κατέληξαν εδώ και ακόμη δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι κανένα κοινοβουλευτικό κόμμα δεν αξίζει να βγει στις εκλογές. Αυτό που χρειάζεται η κοινωνία να κάνει είναι να μάθει από τα λάθη της και να ξεριζώσει ό,τι τιποτένιο την "εκπροσωπεί" και όχι να ψηφίσει όποιον τρέχει να κάτσει στην καρέκλα του Πρωθυπουργού τάζοντας λαγούς και πετραχήλια στον εξαθλιωμένο ελληνικό λαό.
Ανακαλυψες την πυριτιδα;Για πες...δηλαδη ποιο κομμα να ψηφισουμε που ΔΕΝ ειναι κοινοβουλευτικο;;

Για λεγε..μην μας αφηνεις στο σκοταδι καλε!Πες την ΠΡΟΤΑΣΗ σου λοιπον.Οχι λογακια..ΠΡΟΤΑΣΗ.

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer

Θες να μου πεις οτι αυτοι ειναι το νεο; Γιατι εγω νομιζω οτι αυτοι ειναι το παλιο, και μαλιστα το σαπιο παλιο
Και εδω βλεπουμε βεβαια το παπαγαλισμα της ΝΔ ,ΠΑΣΟΚ κλπ κλπ.
Σαφως και καποιοι προερχονται απο αλλα κομματα.Γιατι;Απαγορευεται;Δηλαδη απαγορευεις εσυ στους ανθρωπους να αλλαζουν και να καταλαβαινουν την σαπιλα και να φευγουν;Γεννηθηκαν ΠΑΣΟΚ δηλαδη και πρεπει να πεθανουν ΠΑΣΟΚ;Απαγορευεται να συνηδειτοποιησουν καποια πραγματα ;
ΟΚ...οποιος ηταν ΠΑΣΟΚ απαγορευεται να αλλαξει ,ειναι δεδομενο λεμε..πρεπει να παραμνεινει ΠΑΣΟΚ για παντα,διοτι δεν αρεσει σε καποιους αυτο.
Και καμια σαπιλα δεν ειδα εγω τουλαχιστον σε καποιους απο αυτους που εβαλες.Απλα ηταν ΠΑΣΟΚ.Και βεβαια αμαρτησαν φριχτα,διοτι επρεπε να μην διαφωνισουν με το ΠΑΣΟΚ και να παραμεινουν πασοκ.
Δεν πανε καλα ορισμενοι,και σταματατε τις καραμελιτσες της ΝΔ.
Εκτος των αλλων,το οτι δεχονται καποιους απο αλλα κομματα,δεν σημαινει οτι θα κανουν οτι εκαναν τα αλλα κομματα.Οι ιδιοι το εχουν δηλωσει.Αυτοι που ερχονται προσαρμοζονται στον ΣΥΡΙΖΑ,ΟΧΙ ο ΣΥΡΙΖΑ σε αυτους.
Αλλη καραμελιτσα λοιπον.Αυτη δεν πιανει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-01-15 στις 20:03.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 21:36, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Σορυ,αλλα κατηγορουμε για την ηλικια μου;
Δεν εισαι σε θεση να ξερεις τι ψηφιζα και τι κανω γενικοτερα στην ζωη μου,ουτε μπορουμε να κατηγορουμε ηλικιες ,ψηφοφορους ναι...ηλικιες ΟΧΙ.
Αυτο δεν το πιανω.
Ανακαλυψες την πυριτιδα;Για πες...δηλαδη ποιο κομμα να ψηφισουμε που ΔΕΝ ειναι κοινοβουλευτικο;;

Για λεγε..μην μας αφηνεις στο σκοταδι καλε!Πες την ΠΡΟΤΑΣΗ σου λοιπον.Οχι λογακια..ΠΡΟΤΑΣΗ.

Και εδω βλεπουμε βεβαια το παπαγαλισμα της ΝΔ ,ΠΑΣΟΚ κλπ κλπ.
Σαφως και καποιοι προερχονται απο αλλα κομματα.Γιατι;Απαγορευεται;Δηλαδη απαγορευεις εσυ στους ανθρωπους να αλλαζουν και να καταλαβαινουν την σαπιλα και να φευγουν;Γεννηθηκαν ΠΑΣΟΚ δηλαδη και πρεπει να πεθανουν ΠΑΣΟΚ;Απαγορευεται να συνηδειτοποιησουν καποια πραγματα ;
ΟΚ...οποιος ηταν ΠΑΣΟΚ απαγορευεται να αλλαξει ,ειναι δεδομενο λεμε..πρεπει να παραμνεινει ΠΑΣΟΚ για παντα,διοτι δεν αρεσει σε καποιους αυτο.
Και καμια σαπιλα δεν ειδα εγω τουλαχιστον σε καποιους απο αυτους που εβαλες.Απλα ηταν ΠΑΣΟΚ.Και βεβαια αμαρτησαν φριχτα,διοτι επρεπε να μην διαφωνισουν με το ΠΑΣΟΚ και να παραμεινουν πασοκ.
Δεν πανε καλα ορισμενοι,και σταματατε τις καραμελιτσες της ΝΔ.
Εκτος των αλλων,το οτι δεχονται καποιους απο αλλα κομματα,δεν σημαινει οτι θα κανουν οτι εκαναν τα αλλα κομματα.Οι ιδιοι το εχουν δηλωσει.Αυτοι που ερχονται προσαρμοζονται στον ΣΥΡΙΖΑ,ΟΧΙ ο ΣΥΡΙΖΑ σε αυτους.
Αλλη καραμελιτσα λοιπον.Αυτη δεν πιανει.
Ε ναι ξέρετε, όταν μιλάμε για μέλη του ΠΑΣΟΚ που πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ λαμβάνουμε υπόψιν την πιθανότητα να έχουν αλλάξει ακόμα και αν έγιναν μέλη τους πριν κάτι μέρες (λέμε τώρα). Για τον Λεβέντη λέμε ότι απλά αποτελεί ένα δάχτυλο του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ και ας σταμάτησε τη συνεργασία του με αυτούς τουλάχιστον 20 χρόνια πριν (δεν το έχετε πει εσείς αυτό αλλά το εξής παραδόξως πέρασε ως ορθό επιχείρημα στο ischool). Αλλά θα κάνω τα στραβά μάτια και θα σας δώσω το benefit of the doubt σε αυτό, σε αυτήν την περίπτωση γνωρίζετε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι απρόσωπος, έχει πρόσωπο και αυτό είναι των μελών του, επομένως η στάση του καθορίζεται από τις αντιλήψεις των μελών του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

photon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη photon
Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O photon έγραψε στις 21:52, 17-01-15:

Κάτι σε μπάλα, τρενάκι, μαντινάδα;; Δεεν;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη photon : 17-01-15 στις 22:06.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,799 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:47, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Ε ναι ξέρετε, όταν μιλάμε για μέλη του ΠΑΣΟΚ που πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ λαμβάνουμε υπόψιν την πιθανότητα να έχουν αλλάξει ακόμα και αν έγιναν μέλη τους πριν κάτι μέρες (λέμε τώρα). Για τον Λεβέντη λέμε ότι απλά αποτελεί ένα δάχτυλο του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ και ας σταμάτησε τη συνεργασία του με αυτούς τουλάχιστον 20 χρόνια πριν (δεν το έχετε πει εσείς αυτό αλλά το εξής παραδόξως πέρασε ως ορθό επιχείρημα στο ischool). Αλλά θα κάνω τα στραβά μάτια και θα σας δώσω το benefit of the doubt σε αυτό, σε αυτήν την περίπτωση γνωρίζετε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι απρόσωπος, έχει πρόσωπο και αυτό είναι των μελών του, επομένως η στάση του καθορίζεται από τις αντιλήψεις των μελών του.
Το συνολο των μελων του καλε μου φιλε..δεν ειναι τα 5 ατομα που ηρθαν απο το ΠΑΣΟΚ you know....
Επισης δεν εχει κυβερνησει ποτε..αφηστε λοιπον την λασπολογια σε ενα κομμα που ποτε δεν πηρε την εξουσια,και κοιταξτε αυτους που τοσα χρονια την ειχαν και μας εφεραν μεχρι εδω..μαζι με αυτους που τα εφαγαν.

Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 23:03, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Το συνολο των μελων του καλε μου φιλε..δεν ειναι τα 5 ατομα που ηρθαν απο το ΠΑΣΟΚ you know....
Επισης δεν εχει κυβερνησει ποτε..αφηστε λοιπον την λασπολογια σε ενα κομμα που ποτε δεν πηρε την εξουσια,και κοιταξτε αυτους που τοσα χρονια την ειχαν και μας εφεραν μεχρι εδω..μαζι με αυτους που τα εφαγαν.
Ποια λασπολογία μωρέ; Ας βγει ο ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία δεν έχω κόμπλεξ και ούτε προδικάζω, απλά δεν μου αρέσει να βλέπω να δίνεται σε κάποιους αμνηστία και σε κάποιους άλλους όχι. (Την αμνηστία μεταφορικά την εννοώ).

Παράθεση

HonoreDeBalzac

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη HonoreDeBalzac
Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O HonoreDeBalzac έγραψε στις 23:22, 17-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από photon
Κάτι σε μπάλα, τρενάκι, μαντινάδα;; Δεεν;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 00:47, 18-01-15:

Από τη μέρα που μας έφεραν θυμάστε πόσες φορές μας φόβισαν ότι θα φύγουμε απο την Ευρώπη και θα γυρίσουμε στη Δραχμή? ότι δεν θα πάρουμε την επόμενη δόση? ότι χρεοκοπούμε και οτι με τα μνημόνια θα μας σώσουν?

Τόσες Πολλές
Που Δεν Μας Φοβίζουν Πια

Σε μια βδομάδα από σήμερα ο ελληνικός λαός με τη δύναμη της ψήφου του θα βάλει ένα τέλος στα Μνημόνια.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:30, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από foteino
.... διότι δεν πιστεύω σε κανέναν πλέον
Στο... "σημείο αυτό, θα ήθελά να πω..."...Χριστός Ανέστη!

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:56, 18-01-15:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 21:12, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Δεν έχω βρει θεσμικές διαφορές στον τρόπο διοίκησης και στην κουλτούρα πολιτικής, της χώρας μας με μια χώρα σοβιετική.
Μπορεις να μου προσδιορισεις ποιοι σοσιαλιστικοι θεσμοι λειτουργησαν στο κρατος;; Στο μονο που ισως συμφωνησω ειναι η απιστευτη γραφειοκρατια. Επισης, πρεπει να προσδιορισουμε για ποια σοβιετικη περιοδο μιλαμε. Ο κρατικος καπιταλισμος δεν μπορει να θεωρηθει σοσιαλισμος, οσο και αν καποιοι προσπαθουν να τον ταυτισουν με τον κομμουνισμο(αριστεροι και δεξιοι).

Παράθεση

foteino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη foteino
Ο foteino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O foteino έγραψε στις 20:19, 19-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Διάβασες το πρόγραμμα και των 22 κομμάτων και τα απεριψες όλα?
Η πολιτική ιστορία του τόπου μας πριν από εκλογές, όσο έχω ζήσει εγώ τουλάχιστον, μας δείχνει τα εξής, Για το κόμμα που γνωρίζει πως πάει για κυβέρνηση: άλλα γράφονται άλλα λέγονται και άλλα πραγματοποιούνται. Για το κόμμα που γνωρίζει πως θα είναι μόνο αντιπολίτευση: πολλά μπορείς να πεις από έξω έχοντας την σιγουριά ότι θα είσαι αντιπολίτευση γιατί θα έχεις δικαιολογία ότι κανείς δεν μπορεί να σε κρίνει διότι δεν κυβερνάς.
Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος που ούτε τα γραπτά ούτε οι ομιλίες μου λένε τίποτα.
Από κει και πέρα υπάρχει κάποιος που θα μπορέσει να αποδείξει ότι και θα μπορούμε να έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα και ο απλός κόσμος να δουλεύει και να ζει ανθρώπινα με τον μισθό που θα παίρνει;
Υ.Γ. Από τα <<Θα>> έχω χορτάσει.

Παράθεση

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 10:56, 21-01-15:

Προς όσους θα ρίξουν ελαφρά τη καρδία ΣΥΡΙΖΑ, γιατί ρε παιδί μου πρέπει να διώξουμε τους σατανάδες, τους κατακτητάδες, τους Ούννους εκ Βορείου Ευρώπης, σας έχω νέα.
Η χώρα μας έχει υπογράψει μια δανειακή σύμβαση και επειδή pacta sunt servanda (τα συμφωνηθέντα είναι τηρητέα), η αθέτησή της εις ολόκληρον ή η μη εκπλήρωση συγκεκριμένων όρων συνεπάγεται κυρώσεις και δυσμενέστατες επιπτώσεις. Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε διεθνή υποχρέωση αναλαμβάνει μια χώρα, είτε εντάσσεται στην ΕΕ είτε στην Ένωση Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Βορείου Αφρικής. Ναι, τα μέτρα που ελήφθησαν τα τελευταία 5 χρόνια ήταν επαχθή,οριζόντια και πολλές φορές εξόργισε τον ενδεή λαό η πασίδηλη ανισοκατανομή τους. Ωστόσο, ποιος μας οδήγησε στην μέγγενη του ΔΝΤ; Μήπως η Μέρκελ; Μήπως οι ξανθοί τεχνοκράτες της ΕΚΤ που δήθεν απεργάζονται την καταβαράθρωση της ελληνικής οικονομίας;
Ε λοιπόν όχι. Το ελευθέριο ξέσπασμα του άπληστου Νεοέλληνα της μεταπολιτευτικής περιόδου πήρε σάρκα και οστά με την θριαμβευτική εκλογή του Ανδρέα. Επήλθε η πολυπόθητη αλλαγή, η άρση της αβάσταχτης αρβύλας και του ''γύψου'' ήταν γεγονός, όμως επακολούθησε η κατασπατάληση δημοσίου πλούτου, ο διορισμός από το παράθυρο αποφοίτων δημοτικού-κομματικών εγκαθέτων σε νευραλγικές θέσεις που είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, η μπαμπάτσικη αεροσυνοδός πολυτελείας, το χρηματιστήριο, οι Κοσκωτάδες, οι Τσοχατζοπουλαίοι. Η άλλοτε φτωχική και υπερσυντηρητική Ψωροκώσταινα μετετράπη σε μια δυτικού τύπου ''γη της επαγγελίας''. Αποποιήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες το ταπεινό εθνικό της νόμισμα, με ψεύτικα στοιχεία φυσικά, για να ενταχθεί στον σκληρό πυρήνα της γηραιάς ηπείρου. Οι διάδοχες κυβερνήσεις ενέμειναν εγκληματικά στη διαιώνιση αυτής της επίπλαστης ευμάρειας. Και 30 χρόνια μετά, ήρθε ο λογαριασμός. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς έγκριτος οικονομολόγος (αυτοί άλλωστε μας προειδοποιούν χρόνια) για να αντιληφθεί ότι αν δεν πληρώσεις τον λογαριασμό, θα υποστείς και τις συνέπειες. Ο Τσίπρας με αυτό το συνονθύλευμα από φιλοευρωπαϊκές και αριστεροδραχμικές συνιστώσες που αποκαλεί κόμμα, ευαγγελίζεται ότι θα πιστολιάσουμε τους Ευρωπαίους στεγνά, θα ''σκίσουμε τα μνημόνια'' λες και είναι σούπερ κατερίνα και ίσως είναι ο μοναδικός πολιτικός που δεν έχει κανένα απολύτως σαφές οικονομικό πρόγραμμα. Ο wannabe Ανδρέας στη θέση του Ανδρέα, ο ''Λεφτά υπάρχουν 2015 edition'' ισχυρίζεται ότι αυτό το μεταπασοκικό μόρφωμα δύναται να κάνει την μεγάλη απόδραση αναίμακτα, παρακάμπτοντας κάθε ασφαλιστική δικλείδα και κάθε μηχανισμό προστασίας της κραταιάς ΕΕ. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Υ.Γ. Συμφοιτητής που πρόσκειται ενθέρμως στο ΣΥΡΙΖΑ προέβαλε εναντίον μου ως επιχείρημα την επικείμενη νομιμοποίηση της φούντας από τον Τσίπρα, γιατί Τσίπρας χωρίς ψευδεπίγραφη εξαρχειακή εσάνς δεν νοείται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:02, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από foteino
Από κει και πέρα υπάρχει κάποιος που θα μπορέσει να αποδείξει ότι και θα μπορούμε να έχουμε ένα ισχυρό νόμισμα και ο απλός κόσμος να δουλεύει και να ζει ανθρώπινα με τον μισθό που θα παίρνει;
Υ.Γ. Από τα <<Θα>> έχω χορτάσει.
Και να υπήρχε κάποιος, δεν θα είχε σημασία καθώς η πολιτική δεν είναι το παιχνίδι που κερδίζει αυτός που έχει δίκιο αλλά αυτός που μπορεί να πείσει τους άλλους καλύτερα ότι έχει δίκιο. Και ναι έχουμε δει αμέτρητες φορές στο παρελθόν ότι άλλα λένε προεκλογικά και άλλα κάνουν μετεκλογικά, με τις γνωστές δικαιολογίες (παραλάβαμε καμμένη γη κτλ), αλλά το θέμα είναι πως με το να μην ψηφίζεις δεν αλλάζεις απολύτως τίποτα. Και του 10% του λαού να ψηφίσει μόνο, θα βγει κυβέρνηση. Και μία ψήφος μπορεί να κάνει τη διαφορά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:05, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από El Salazar
Προς όσους θα ρίξουν ελαφρά τη καρδία ΣΥΡΙΖΑ, γιατί ρε παιδί μου πρέπει να διώξουμε τους σατανάδες, τους κατακτητάδες, τους Ούννους εκ Βορείου Ευρώπης, σας έχω νέα.
Η χώρα μας έχει υπογράψει μια δανειακή σύμβαση και επειδή pacta sunt servanda (τα συμφωνηθέντα είναι τηρητέα), η αθέτησή της εις ολόκληρον ή η μη εκπλήρωση συγκεκριμένων όρων συνεπάγεται κυρώσεις και δυσμενέστατες επιπτώσεις. Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε διεθνή υποχρέωση αναλαμβάνει μια χώρα, είτε εντάσσεται στην ΕΕ είτε στην Ένωση Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Βορείου Αφρικής. Ναι, τα μέτρα που ελήφθησαν τα τελευταία 5 χρόνια ήταν επαχθή,οριζόντια και πολλές φορές εξόργισε τον ενδεή λαό η πασίδηλη ανισοκατανομή τους. Ωστόσο, ποιος μας οδήγησε στην μέγγενη του ΔΝΤ; Μήπως η Μέρκελ; Μήπως οι ξανθοί τεχνοκράτες της ΕΚΤ που δήθεν απεργάζονται την καταβαράθρωση της ελληνικής οικονομίας;
Ε λοιπόν όχι. Το ελευθέριο ξέσπασμα του άπληστου Νεοέλληνα της μεταπολιτευτικής περιόδου πήρε σάρκα και οστά με την θριαμβευτική εκλογή του Ανδρέα. Επήλθε η πολυπόθητη αλλαγή, η άρση της αβάσταχτης αρβύλας και του ''γύψου'' ήταν γεγονός, όμως επακολούθησε η κατασπατάληση δημοσίου πλούτου, ο διορισμός από το παράθυρο αποφοίτων δημοτικού-κομματικών εγκαθέτων σε νευραλγικές θέσεις που είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, η μπαμπάτσικη αεροσυνοδός πολυτελείας, το χρηματιστήριο, οι Κοσκωτάδες, οι Τσοχατζοπουλαίοι. Η άλλοτε φτωχική και υπερσυντηρητική Ψωροκώσταινα μετετράπη σε μια δυτικού τύπου ''γη της επαγγελίας''. Αποποιήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες το ταπεινό εθνικό της νόμισμα, με ψεύτικα στοιχεία φυσικά, για να ενταχθεί στον σκληρό πυρήνα της γηραιάς ηπείρου. Οι διάδοχες κυβερνήσεις ενέμειναν εγκληματικά στη διαιώνιση αυτής της επίπλαστης ευμάρειας. Και 30 χρόνια μετά, ήρθε ο λογαριασμός. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς έγκριτος οικονομολόγος (αυτοί άλλωστε μας προειδοποιούν χρόνια) για να αντιληφθεί ότι αν δεν πληρώσεις τον λογαριασμό, θα υποστείς και τις συνέπειες. Ο Τσίπρας με αυτό το συνονθύλευμα από φιλοευρωπαϊκές και αριστεροδραχμικές συνιστώσες που αποκαλεί κόμμα, ευαγγελίζεται ότι θα πιστολιάσουμε τους Ευρωπαίους στεγνά, θα ''σκίσουμε τα μνημόνια'' λες και είναι σούπερ κατερίνα και ίσως είναι ο μοναδικός πολιτικός που δεν έχει κανένα απολύτως σαφές οικονομικό πρόγραμμα. Ο wannabe Ανδρέας στη θέση του Ανδρέα, ο ''Λεφτά υπάρχουν 2015 edition'' ισχυρίζεται ότι αυτό το μεταπασοκικό μόρφωμα δύναται να κάνει την μεγάλη απόδραση αναίμακτα, παρακάμπτοντας κάθε ασφαλιστική δικλείδα και κάθε μηχανισμό προστασίας της κραταιάς ΕΕ. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Υ.Γ. Συμφοιτητής που πρόσκειται ενθέρμως στο ΣΥΡΙΖΑ προέβαλε εναντίον μου ως επιχείρημα την επικείμενη νομιμοποίηση της φούντας από τον Τσίπρα, γιατί Τσίπρας χωρίς ψευδεπίγραφη εξαρχειακή εσάνς δεν νοείται.
Ποια είναι αυτή η υποτιθέμενη δανειακή σύμβαση; Ποιοι είναι οι όροι; Και μέχρι πότε βρίσκεται σε ισχύ; Ξέρεις για τι μιλάς ή είσαι μήπως κι εσύ στην ίδια βάρκα μ' αυτούς που κατηγορείς;
Ο κύριος λόγος που αν κάνουμε μονομερείς ενέργειες θα υπάρξουν κυρώσεις είναι πως ο Βενιζέλος, αυτός ο πανέξυπνος άνθρωπος που πάνω απ' όλα κοιτάει το συμφέρον της χώρας, πήγε και μετέφερε πριν λίγα χρόνια τα πάντα στο Αγγλικό δίκαιο. Παραβλέποντας βέβαια πως ο μόνος που μιλάει για μονομερή διαγραφή χρέους κι άλλα τέτοια μέσα στη βουλή είναι το ΚΚΕ και η Χρυσή Αυγή.

πολλή χολή για το τίποτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 02:33, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από El Salazar
Η χώρα μας έχει υπογράψει μια δανειακή σύμβαση και επειδή pacta sunt servanda (τα συμφωνηθέντα είναι τηρητέα), η αθέτησή της εις ολόκληρον ή η μη εκπλήρωση συγκεκριμένων όρων συνεπάγεται κυρώσεις και δυσμενέστατες επιπτώσεις.
Επίσης όταν υπογράψαμε την δανειακή σύμβαση οι όροι δεν ήταν να κόψουμε μισθούς και συντάξεις, ήταν να αναδιαρθρώσουμε τη χώρα και να έχουμε πλεόνασμα. Απλά η παρούσα κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να συγκρουστεί με τη πραγματική διαφθορά στη χώρα και πως θα μπορούσε άλλωστε όταν αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της, οπότε για να βρει τα λεφτά, για μία ακόμη φορά χτυπάει την πόρτα στα αδύναμα κοινωνικά στρώματα που μπορεί εύκολα να τα εκμεταλλευτεί. Έχουμε ξεπουλήσει όλη την κρατική περιουσία. Θέλουμε να ξεπουλήσουμε τον ΟΠΑΠ την πλέον κερδοφόρα κρατική επιχείρηση για να έχουμε στα χαρτιά πλεόνασμα. Είναι λογική αυτό? Να ξεπουλάς μια κερδοφόρα επιχείρηση για να πληρώσεις πάγια τέλη?

Ο Σαμαράς θέλει τώρα να ξεπουλήσει τη ΔΕΗ. Άλλη μια κερδοφόρα επιχείρηση, που παρεπιπτόντος φαλίρισε όταν η κυβέρνηση αποφάσισε να τη φορτώσει τον ΕΝΦΙΑ σε συνδυασμό με μισθούς και συντάξεις. Εμείς για να ξεχρεώσουμε το χρέος που έχουμε πρέπει να πουλήσουμε ότι δημόσια περιουσία υπάρχει. Ας βάλουμε λοιπόν στην Ακρόπολη ταμπέλα πωλείτε να τελειώνουμε.

Λες για νέο Ανδρέα και ένα κάρο άλλες τέτοιες χαζομάρες. Εγώ θα σου κάνω μια απλή ερώτηση. Πως μπορείς να αρνείσαι να δώσεις μια ευκαιρία διακυβέρνησης σε ένα κόμμα σαν το ΣΥΡΙΖΑ που δεν υπήρξε ποτέ στο παρελθόν κυβερνόν κόμμα, που δεν είναι μπλεγμένο σε κανένα σκάνδαλο και δεν έχει φάει καμία μίζα και ταυτοχρόνως να υποστηρίζεις ότι από το τέλμα μπορεί να μας βγάλει η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τα δύο κόμματα που είναι κατεξοχήν υπεύθυνα για τη κατάντια της χώρας αυτή τη στιγμή, που είναι μέχρι το κεφάλι βουτηγμένα στη λάσπη της διαφθοράς, σε Siemens, Βατοπέδια, Χριστοφοράκους, Τσοχατζόπουλος, λίστες Λα γκαρντ κτλ ΟΛΑ σκάνδαλα τα οποία έχουν κουκουλωθεί, δεν πλήρωσε ποτέ κανείς τίποτα και τώρα έχουν το θράσος να ξαναβγαίνουν στα μπαλκόνια και να μας πλασάρονται ως ο δρόμος της αλήθειας και της υπευθυνότητας. Δηλαδή πόσο παραμύθι μπορεί να φάει ακόμη αυτός ο λαός.

Γεωργικός τομέας μηδέν. Ναυπηγεία μηδέν. Βιομηχανία μηδέν. Νοσοκομεία μηδέν. Παιδεία μηδέν. Παραπαιδεία στο φουλ. Λαθρεμπόριο στο φουλ. Ρουσφτέτια στο φουλ. Αναξιοκρατεία στο φουλ. Κράτος πουθενά. Καμία υποστήριξη στον πολίτη. Το κράτος υπάρχει μόνο για να βάζει εμπόδια και να παίρνει φόρους. Ασφαλιστικά ταμεία χρεοκοπειμένα, παίρναν τα λεφτά απ'τα ταμεία και τα κάναν ομόλογα. Πες μου για όλα αυτή την κατάντια ποιος είναι υπεύθυνος το ΣΥΡΙΖΑ του 3% ή η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ του 83%? Και παρόλα το γαμήσι που έχει φάει ο Ελληνικός λαός ακόμη συνεχίζει να είναι καθηλωμένος στην απόψη ΝΔ ή χάος. Ακόμη συνεχίζει να φοβάται να πει σε όλους αυτούς του κυρίους να παν να γαμηθούνε.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 03:48, 23-01-15:

Γεωργικός τομέας μηδέν. Ναυπηγεία μηδέν. Βιομηχανία μηδέν. Νοσοκομεία μηδέν. Παιδεία μηδέν. Παραπαιδεία στο φουλ. Λαθρεμπόριο στο φουλ. Ρουσφτέτια στο φουλ. Αναξιοκρατεία στο φουλ. Κράτος πουθενά. Καμία υποστήριξη στον πολίτη. Το κράτος υπάρχει μόνο για να βάζει εμπόδια και να παίρνει φόρους. Ασφαλιστικά ταμεία χρεοκοπειμένα, παίρναν τα λεφτά απ'τα ταμεία και τα κάναν ομόλογα. Πες μου για όλα αυτή την κατάντια ποιος είναι υπεύθυνος το ΣΥΡΙΖΑ του 3% ή η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ του 83%? Και παρόλα το γαμήσι που έχει φάει ο Ελληνικός λαός ακόμη συνεχίζει να είναι καθηλωμένος στην απόψη ΝΔ ή χάος. Ακόμη συνεχίζει να φοβάται να πει σε όλους αυτούς του κυρίους να παν να γαμηθούνε.
είσαι πολύ μηδενιστής.. αν συγκρίνουμε την ελλάδα και το επίπεδο διαβίωσης με άλλες χώρες είμαστε πολύ καλά ακόμα.

Open your mind.. μέχρι πριν λίγα χρόνια απαγορεύονταν να υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες τηλεποικοινωνιών..και ο οτε ήταν μονοπώλειο. με τους γνωστούς δημόσιους χαραμοφάηδες του. χαρη στην ευρώπη άνοιξε η αγορα και δημιουργήθηκε ανταγωνισμός.

ο γεωργκός τόμέας ξέρεις πως ζεί στην ελλάδα? με τις επιδοτήσεις μαημου.
ένας έλληνας αγρότης έμαθε να παίρνει επίδοτηση για καπνά 6,000 τον χρόνο χωρίς να καλλιεργεί καν καπνα.
ποιός του έμαθε να ζεί έτσι?

τα ρουσφέτια και όλη η σαπίλα πότε ξεκίνησαν? επι χούντας η πιο μετα?

μπορει το συριζα να μήν υπήρχε τότε, υπήρχε όμως ένα άλλο αριστερό κόμμα που ήταν το σύριζα των 80s. το πασοκ.
αυτο το κόμμα δημιούργησε αυτο το κράτος, με την παροχολογία του.και την δημιουργία του τεράστιου δημοσιου τομεα.
ομως το μεγαλύτερο έγκλημα του πασοκ ήταν η μεταστροφή της ψυχολογίας του έλληνα,

αν δούμε έναν έλληνα του 50 η του 60 θα δούμε έναν άνθρωπο με νοπές ακόμα τις μνήμες του πολέμου και της προσφυγιάς, που πάλευε μέσα στην πείνα να ξαναχτίσει την ελλάδα και να την κάνει μεγάλη.χωρίς να γκρινιάζει και χωρίς να κλαίει την μοίρα του. αυτός ο έλληνας έχτισε την ελλάδα και κληρονόμησε στα παιδιά του.

αν δούμε τον έλληνα απο το 80 και μετά θα δούμε έναν κλαρινογαμπρό που ξόδευε χιλιάρικα στα μπουζούκια, δεν πλήρωνε φόρους και ακόμα και σήμερα θέλει να πάρει iphone 6 για να είναι In. και ενω ο σύνχρονος έλληνας ζεί καλύτερα απο τον παππού του γκρινιάζει και απαιτεί απο το κράτος να του χαρίσει άνετη ζωή χωρις αυτος να προσπαθει να φτιαξει τπτ. αυτος ο 2ος έλληνας θα ψηφίσει μεθαύριο σύριζα

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 04:20, 23-01-15:

Ασφαλιστικά ταμεία χρεοκοπειμένα, παίρναν τα λεφτά απ'τα ταμεία και τα κάναν ομόλογα.
στον καπιταλισμό είναι τραγικά λάθος να αφήσεις χρήματα ανεκμετάλευτα σε ένα ταμείο. η επένδυση των χρημάτων αυτών σε κρατικά ομόλογα ήταν το καλύτερο δυνατό καθώς τα κρατικά ομόλογα θεωρούνταν σίγουρη επένδυση με κέρδος και ελάχιστο ρίσκο.
απολύτως λογική και σωστη η αγορά κρατικών ομολόγων.

απλα επειδή το ασφαλιστικό στην ελλάδα είναι κρατικο, μαζι με το κανόνι που βάρεσε το κράτος, χρεωκόπησαν και τα ασφαλιστικα ταμεία. κυρίως μετά το κούρεμα χρέους που έγινε το 2011.
τοτε όσοι είχαν ελληνικά ομόλογα(μαζι και τα ταμεια) είδαν τα χρήματα τους να κουρεύονται.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 11:36, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
είσαι πολύ μηδενιστής.. αν συγκρίνουμε την ελλάδα και το επίπεδο διαβίωσης με άλλες χώρες είμαστε πολύ καλά ακόμα.
Ε ναι σε σχέση με την Νιγηρία είμαστε καλά, αντικειμενική σύγκριση.

Open your mind.. μέχρι πριν λίγα χρόνια απαγορεύονταν να υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες τηλεποικοινωνιών..και ο οτε ήταν μονοπώλειο. με τους γνωστούς δημόσιους χαραμοφάηδες του. χαρη στην ευρώπη άνοιξε η αγορα και δημιουργήθηκε ανταγωνισμός.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι το τηλέφωνο και το ρεύμα, ακριβώς την ίδια σημασία έχουν στην ζωή του ανθρώπου. Στην Ελλάδα μου λες δηλαδή ότι ο μόνος δρόμος είναι ή οι ιδιωτικοποιήσεις ή οι χαραμοφάηδες. Το να υπάρχει κρατική επιχείρηση που να δουλεύει δεν γίνεται ε? Τους χαραμοφάηδες ποιος τους διόρισε? Να φανταστώ μόνο το ΠΑΣΟΚ.

ο γεωργκός τόμέας ξέρεις πως ζεί στην ελλάδα? με τις επιδοτήσεις μαημου.
ένας έλληνας αγρότης έμαθε να παίρνει επίδοτηση για καπνά 6,000 τον χρόνο χωρίς να καλλιεργεί καν καπνα.
ποιός του έμαθε να ζεί έτσι?
Είσαι σχετικότατος από γεωργία μπράβο. Έχεις ιδέα τι πάει να πει γεωργική παραγωγή? Καταλαβαίνεις ότι αυτή τη στιγμή με τις επιδοτήσεις η Ευρώπη εκβιάζει τους παραγωγούς? Δεν μπορείς να παράγεις ότι έχεις ανάγκη αυτή τη στιγμή για να ζήσεις, διότι το κόσμος της αγροτικής παραγωγής είναι τόσο μεγάλο πλέον που ο αγρότης είναι άμεσα εξαρτημένος από την Ευρωπαϊκή επιδότηση στη τιμή του προϊόντος αν θέλει να έχει ένα ελάχιστο κέρδος επί της παραγωγής. Όσο για τους αγρότες που λες με τα 6000 χιλιάδες καπνά, αυτά πρώτον γινόταν επί δεκαετίας 90, δεύτερον μόνο από ελάχιστους αγρότες που είχαν τα κατάλληλα κονέ και τρίτον με ποιους συμπράττανε οι αγρότες? Με το ΣΥΡΙΖΑ? Ή μήπως με την ΝΔ του Καραμανλή και το ΠΑΣΟΚ του Σιμήτη?

μπορει το συριζα να μήν υπήρχε τότε, υπήρχε όμως ένα άλλο αριστερό κόμμα που ήταν το σύριζα των 80s. το πασοκ.
αυτο το κόμμα δημιούργησε αυτο το κράτος, με την παροχολογία του.και την δημιουργία του τεράστιου δημοσιου τομεα.
ομως το μεγαλύτερο έγκλημα του πασοκ ήταν η μεταστροφή της ψυχολογίας του έλληνα,
Ναι ξέρω η γνωστή καραμέλα, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το ΠΑΣΟΚ του 80 και θα καταστρέψει την Ελλάδα. Όλα τα χρόνια της μεταπολίτευσης βλέπεις το ΠΑΣΟΚ ήταν το μόνο διεφθαρμένο κόμμα. Η ΝΔ δεν έβαλε ποτέ δάχτυλο στο μέλι, δε διόρισε κανένα ρουσφετολογικά, δε πήρε ούτε μία μίζα, πάταξε τη διαφθορά και είχε πάντα το καλό του πολίτη στο μυαλό της. Το επιχείρημά σου μπάζει από παντού. Αυτό είναι το τελευταίο όπλο αυτού του σάπιου συστήματος προσπαθούν να τα ισοπεδώσουν όλα, να τα βάλουν στο ίδιο τσουβάλι, έτσι ώστε να λέει ο πολίτης α όλοι ίδιοι είναι.

αν δούμε έναν έλληνα του 50 η του 60 θα δούμε έναν άνθρωπο με νοπές ακόμα τις μνήμες του πολέμου και της προσφυγιάς, που πάλευε μέσα στην πείνα να ξαναχτίσει την ελλάδα και να την κάνει μεγάλη.χωρίς να γκρινιάζει και χωρίς να κλαίει την μοίρα του. αυτός ο έλληνας έχτισε την ελλάδα και κληρονόμησε στα παιδιά του.
Μάλιστα και αυτό σημαίνει σημαίνει ότι εγώ πρέπει να ζήσω σε μία Ελλάδα του 2015 όπως έζησε ο παππούς μου σε μια κατεχόμενη Ελλάδα του 40 δηλαδή. Επίσης το 50 ο παππούς μου ζούσε από τη παραγωγή του στο χωράφι. Είχε το λάδι του, το τυρί του, το μπαχτσέ του. Σήμερα όλα αυτά είτε απαγορεύονται είτε είναι ασύμφορα. Σήμερα εισάγουμε γεωργική παραγωγή από την Αίγυπτο και πετάμε τη δική μας στη χωματερή. Εγώ δεν είδα κανέναν Ευρωπαίο να έρχεται και να φτιάχνει κανένα εργοστάσιο στην Ελλάδα. Οι φίλοι μας οι Γερμανοί όλα τα εργοστάσιά τους τα έχουν στην Κίνα.

στον καπιταλισμό είναι τραγικά λάθος να αφήσεις χρήματα ανεκμετάλευτα σε ένα ταμείο. η επένδυση των χρημάτων αυτών σε κρατικά ομόλογα ήταν το καλύτερο δυνατό καθώς τα κρατικά ομόλογα θεωρούνταν σίγουρη επένδυση με κέρδος και ελάχιστο ρίσκο.
Όχι φίλε κάνεις λάθος. Σίγουρη επένδυση στον καπιταλισμό δεν υπάρχει. Τα ομόλογα δεν είναι σίγουρη επένδυση. Είναι επένδυση χαμηλού ρίσκου. Όσο για το ότι είναι τραγικά λάθος να αφήσεις χρήματα ανεκμετάλευτα σε ένα ταμείο δεν το σχολιάζω καν. Με τα δεδουλευμένα χρήματα του κόσμου δε τζογάρεις για κανένα λόγο, και αν έχεις σκοπό να το κάνεις βγαίνεις και το λες πριν τις εκλογές, δε το κάνεις στα κρυφά. Γιατί νομίζεις ότι βάλανε τα λεφτά σε ομόλογα και στο χρηματιστήριο? Για να έχουν να δώσουν παραπάνω συντάξεις? 'Η για να τσεπώσουν το κέρδος που πίστευαν ότι θα έχουν?

Καταλαβαίνω ότι είσαι δεξιός και θες να πιστεύεις ότι ο δρόμος σου είναι και ο σωστός, αλλά τα ντοκουμέντα δείχνουν πως το κόμμα σου έχει ασελγήσει πάνω στην Ελλάδα και κάποια στιγμή πρέπει να πληρώσει για όλα όσα έχει κάνει μαζί με το αδερφάκι του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 23-01-15 στις 11:41.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 23:11, 23-01-15:

Όχι φίλε κάνεις λάθος. Σίγουρη επένδυση στον καπιταλισμό δεν υπάρχει. Τα ομόλογα δεν είναι σίγουρη επένδυση. Είναι επένδυση χαμηλού ρίσκου. Όσο για το ότι είναι τραγικά λάθος να αφήσεις χρήματα ανεκμετάλευτα σε ένα ταμείο δεν το σχολιάζω καν. Με τα δεδουλευμένα χρήματα του κόσμου δε τζογάρεις για κανένα λόγο, και αν έχεις σκοπό να το κάνεις βγαίνεις και το λες πριν τις εκλογές, δε το κάνεις στα κρυφά. Γιατί νομίζεις ότι βάλανε τα λεφτά σε ομόλογα και στο χρηματιστήριο? Για να έχουν να δώσουν παραπάνω συντάξεις? 'Η για να τσεπώσουν το κέρδος που πίστευαν ότι θα έχουν?
και στην τράπεζα να τα βάλεις τα χρήματα, πάλι η τράπεζα θα τα επενδήσει αλλού, και πάλι υπάρχει ρίσκο απλα δεν ρισκάρεις εσυ αλλά η τράπεζα.
εξάλου οι τράπεζες απο όλες τις καταθέσεις μόνο το 15% έχει σε χαρτονόμισμα, όλο το υπόλοιπο ποσό είναι εικονικό.
βεβαια στον καπιταλισμό κανονικα όταν μια τράπεζα χρεοκωπεί χάνουν και οι καταθέτες τα χρήματα τους. πουθενα τα χρήματα δεν είναι απόλυτα ασφαλή. μόνο αν τα κάνεις χρυσο και τον αποθηκεύσεις κάπου.

στα ασφαλιστικά έτσι και αλλιως συμβάλει το δημόσιο απο τον προυπολογιμό στις συντάξεις, δεν υπάρχει επομένως κανένα ρίσκο. ίσα ίσα κινείται το χρήμα και υπάρχει ανάπτυξη. όσο το κράτος λειτουργεί οι συντάξεις θα συνεχίσουν να πληρωνονται.
οι πολίτες πληρώνουν τα ένσημα---τα ταμεία αγοράζουν κρατικα ομολογα---το κράτος πληρώνει συντάξεις μεσω προυπολογισμού.
είναι ενας ασφαλής κύκλος.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:27, 23-01-15:

Σε τρεις μερες θα εχουμε δραχμες ετοιμαστειτε!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 00:43, 24-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Πως προκύπτει αυτό?

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 01:10, 24-01-15:

Παράθεση

El Salazar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη El Salazar
Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O El Salazar έγραψε στις 05:04, 24-01-15:

Σιγά μην έχουμε και γρόσια. Η ιστορία με τις δραχμές έχει γίνει πλέον κακόγουστο αστείο που ευδοκιμεί μόνο σε πιάτσες ταξί του κέντρου της Αθήνας. Δεν υπάρχει καν νομικό πλαίσιο για εθελούσια ή υποχρεωτική έξοδο από την νομισματική ένωση. Σε αυτό ποντάρει αρκετά η ανούσια μικροπολιτική ρητορική του Τσίπρα, ο οποίος επιτηδευμένα ''αγνοεί'' το γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι μπορούν να μας κάνουν να πληρώσουμε ακριβά οποιαδήποτε ουσιώδη παρέκκλιση από την δανειακή σύμβαση, διατηρώντας μας ταυτόχρονα αγκιστρωμένους στο άρμα της νομισματικής ένωσης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους