Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσωστρεφής χαρακτήρας

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:25, 23-01-15:

Αλήθεια, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πολύ εσωστρεφή χαρακτήρα; Έναν άνθρωπο κλειστό και αντικοινωνικό. Που βρίσκει ενδιαφέρον και χαμογελά μόνο εκεί που του αρέσει. Που δεν κάνει εκπτωσεις. Που η επιφάνεια και η ρηχότητα τον απωθούν. Εναν άνθρωπο που αντιπαθεί την φλυαρία, αγαπά την μοναχικότητα και όταν έχει κάτι να πεί, είναι ξεκάθαρο, μελετημένο, χωρίς φανφάρες και πολλά πολλά.

Θεωρώ πως αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ δύσκολοι στην διαχείρισή τους. Ισως εμένα μου μοιάζει δυσκολο γιατί είμαι το εντελώς αντίθετο.

Εδω τον περιγράφει πολύ καλά
Εσωστρεφής χαρακτήρας:
Αναζητά την απομόνωση, θεωρεί σημαντικό να έχει χρόνο για σκέψη και περισυλλογή και είναι επιφυλακτικός παρά ανοιχτός.
Χαίρεται να βρίσκεται με ανθρώπους για κάποιο χρόνο, αλλά νιώθει ανάγκη για πιο μοναχικές δραστηριότητες. Επιθυμεί να μένει μόνος για να διαβάζει και να ηρεμεί.
Προσπαθεί να συναναστρέφεται με μικρές παρέες η κατ' άτομο την φορά. Οι πολλοί άνθρωποι τον εξαντλούν και τον απορροφούν.
Είναι επιφυλακτικός και δεν εκφράζεται εύκολα. Αργεί να κάνει φιλίες αλλά τις εκτιμά ιδιαίτερα.
Όταν είναι με άλλους, χρειάζεται χρόνο για να σκεφτεί πριν εκφράσει τις απόψεις του. Δεν μιλά τόσο εύκολα στο τηλέφωνο.
Σκέφτεται πριν ενεργήσει, ενδεχομένως δεν ενεργεί εγκαίρως. Οι ιδέες αποσαφηνίζονται όταν μπορεί να έχει την ησυχία του να σκεφτεί.
Μιλά πιο αργά και κάνει χρήση λιγότερων μορφασμών και κινήσεων του σώματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 23-01-15 στις 23:11. Αιτία: merge posts
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:55, 23-01-15:

Τι εννοείς πως θα τον αντιμετωπίζαμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 16:14, 23-01-15:

2 πραγματα

Πιεση για κοινωνικοτητα στον εαυτο
Πραγματισμος στις πεποιθησεις και στον τροπο σκεψης

αντε και βαλε να βρει και μια γκομενα

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:49, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Τι εννοείς πως θα τον αντιμετωπίζαμε?
Αν υπηρχε στο κοντινο σου περιβαλλον ενας τετοιος ανθρωπος, πως θα τον αντιμετωπιζες; Δηλ. του μιλαγες περι ανεμων κ υδατων αλλα αυτος θελει κουβεντα για σοβαρα μονο πραγματα. Αν θελατε με την παρεα να βγειτε ολοι για χορο αλλα προτιμουσε κατι πιο ησυχο. Αν εσυ γελουσες με καθε σαχλαμαρα κι αυτος με τα χιλια ζορια. Αν ρε παιδι μου του παιρνεσ κουβεντεσ με το τσιγκελι! Αν αν αν δε μου ρχονται αλλα τωρα...

Εχω γνωρισει στην ζωη μου δυο τετοιους ανθρωπους. Μια γυναικα κι εναν ανδρα. Κι ομολογω ηταν πολυ δυσκολοι στην αντιμετωπιση, ισως επειδη εγω ημουν το ακρως αντιθετο;!

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
2 πραγματα

Πιεση για κοινωνικοτητα στον εαυτο
Πραγματισμος στις πεποιθησεις και στον τροπο σκεψης

αντε και βαλε να βρει και μια γκομενα
Τι εννοεις με το δευτερο; Πραγματισμος;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 23-01-15 στις 23:09. Αιτία: merge posts
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 20:38, 23-01-15:

Ααα πως τους αντιμετωπιζεις σαν φιλους τους αντιμετωπιζεις φιλικα.Το τσιγκελι δεν ειναι απαραιτητα αρνητικο μπορει να ειναι ο χαρακτηρας του ετσι να μην μιλαει πολυ,η να ανοιγεται δυσκολα και αν τον κανεις φιλο να ανοιχτει αλλα με αυτους συνηθως παιρνει χρονο και πιστευω οτι καλο θα ηταν εαν εχεις τετοιο φιλο να τον συνανταας σε ευχαριστες καταστασεις του στυλ γιορτες συναυλιες τραπεζια γιατι αν κατσεις για καφε την εβαψες!Εμενα μου εχουν τυχει μια φορα θυμαμαι ενας τετοιος τυπας και κατσαμε για καφε τοσο εσωστρεφης αλλα ευτυχως δεν ηταν σοβαροφανης εαν ειναι και σοβαροφανης τοτε η ειρωνια ειναι το καλυτερο κλειδι για μενα.Οχι η αρνητικη ειρωνια ή πολεμικη,αλλα ειρωνια θετικη του να τον αφησεις να ανοικτει μονος του και φυσικα η αναγκαια υπομονη...

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 20:43, 23-01-15:

οπως ειπες, ακριβως επειδη ειμαι ακριβως το αντιθετο, δεν αντεχω με τετοιους ανθρωπους
παρόλα αυτα υπάρχουν και κάποιοι που εχουν το ιδιο ενδιαφερον με τους πιο εξωστρεφης, απλα ειναι πιο χαμηλων τόνων, έχω παρατηρήσει οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν και πιο δυσκολο χιουμορ, οχι παντα βεβαια

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:03, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αλήθεια, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πολύ εσωστρεφή χαρακτήρα; Έναν άνθρωπο κλειστό και αντικοινωνικό. Που βρίσκει ενδιαφέρον και χαμογελά μόνο εκεί που του αρέσει. Που δεν κάνει εκπτωσεις. Που η επιφάνεια και η ρηχότητα τον απωθούν. Εναν άνθρωπο που αντιπαθεί την φλυαρία, αγαπά την μοναχικότητα και όταν έχει κάτι να πεί, είναι ξεκάθαρο, μελετημένο, χωρίς φανφάρες και πολλά πολλά.

Θεωρώ πως αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ δύσκολοι στην διαχείρισή τους. Ισως εμένα μου μοιάζει δυσκολο γιατί είμαι το εντελώς αντίθετο.
Noμίζω ότι εν μέρει με περιγράφεις χωρίς να με γνωρίζεις. Θα ήθελα να κάνω μια μικρή διόρθωση. Δεν θεωρώ ότι είμαι αντικοινωνικός απλά δεν συμβιβάζομαι με την παθητική συμμετοχή σε κοινωνικές νόρμες για να είμαι αποδεκτός μέχρι να με βαρεθούν. Απεχθάνομαι το καζανάκι στις ανθρώπινες σχέσεις. Την κατανάλωση ανθρώπινων στιγμών. Εκεί τρελαίνομαι. Μιλάω, συναναστρέφομαι ανθρώπους που έχουν κάτι να πουν και όχι απλά για να χάνω τις ώρες μου στο κενό. Απεχθάνομαι τους ανθρώπους «κατ' επανάληψη κάνω τα ίδια λάθη και τις ίδιες άσχημες επιλογές αλλά είμαι μέσα στη μόδα» οι οποίοι όμως για το αμφιλεγόμενο κοινωνικό σύστημα του δυτικού κόσμου θεωρούνται "νορμάλ". Η μοναχικότητα έχει την ομορφιά της από ψεύτικα αισθήματα και δήθεν παρουσίες που στην πρώτη δυσκολία εξαφανίζονται. Δεν τους κατηγορώ. Πιστεύω ότι οι ευθύνες για να είσαι φίλος, πραγματικός φίλος είναι τεράστιες και δυστυχώς αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν φίλους. Νομίζουν ότι έχουν φίλους. Νομίζουν ότι περνούν καλά. Νομίζουν ότι επιτελούν όλα εκείνα τα στοιχεία που αποδέχεται το τηλεοπτικό κοινωνικό μοντέλο του δυτικού πολιτισμού: π.χ. κάθε σάββατο πάμε για ποτό γιατί έτσι πρέπει. Υπάρχουν επιλογές προσώπων. Η ρηχότητα με απωθεί. Όπως μια κοπέλα ή ένας άντρας μπορεί να θέσει διάφορα κριτήρια π.χ. στο ντύσιμο, στο προφίλ του facebook (πλέον μετράει και αυτό για την αποδοχή) έτσι και για άλλους ανθρώπους μετράει η ευρύτερη έννοια της παιδείας, της κοινωνικής παιδείας, της κουλτούρας. Μπορεί σαν εικόνα να μην εκπέμπω καλά αλλά καλά με βάση ποιο μοντέλο; Τις προάλλες στο δρόμο κρατούσα πράγματα στα χέρια που δεν ήταν εύκολο να τα ακουμπήσω στο έδαφος για να ανοίξω μια πόρτα να περάσω. Με είδαν κάποιες κοπέλες. Νεαρές. Κοιτούσαν μόνο. Με ένα βλέμμα απάθειας. Τελικά η μοναχικότητά μου μπορεί να εκπέμπεται με σήματα...ποιος ξέρει; Όμως η αγένεια των άλλων, των περισσότερο κοινωνικών, χαβαλετζίδων, κοινωνικά προφιλάτων σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, χωρίς να με γνωρίζουν δεν είναι πιο απωθητική ή όχι; Λατρεύω το έξυπνο χιούμορ και απεχθάνομαι το παρεϊστικο κουτσομπολιό.

Δεν έχω μάθει να διαχωρίζομαι από τους ανθρώπους. Πιστεύω στη διαφορετικότητα και στις βιωματικές αντιλήψεις. Κάποιοι έχουν μάθει τη ζωή από μικρή ηλικία λόγω καταστάσεων και κάποιοι άλλοι μόνο να γυρίζουν με την αφή τους ψηφιακές εικόνες....κλπ. Άρα είναι διαφορετικό το πεδίο κριτικής ικανότητας.

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:53, 23-01-15:

Επειδή στο παρελθόν ήμουν τέτοιος άνθρωπος (και τώρα είμαι αλλά το έχω βελτιώσει αρκετά), συνήθως τέτοιοι άνθρωποι έχουν κάποιες ανασφάλειες, ή παιδικά βιώματα που τους σπρώχνουν προς αυτή τη κατεύθυνση. Δεν είναι εύκολο να προσεγγίσεις έναν τέτοιο άνθρωπο και αν θέλεις να το κάνεις πρέπει να το κάνεις ατομικά. Δηλαδή να βγείτε ας πούμε για καφέ εσύ και αυτός μόνοι σας, για να σε γνωρίσει καλύτερα και να ανοιχτεί. Συνήθως τέτοιοι άνθρωποι δίνουν σημασία στον άλλο και επικεντρώνονται σε ένα άτομο τη φορά, γιαυτό δεν τους αρέσει να βγαίνουν με μεγάλες παρέες και ιδιαίτερα με άγνωστα άτομα.

Βοηθάει πολλές φορές να είσαι και άτομο εξωστρεφές και ομιλητικό καθώς ένα μειονέκτημα που έχουν οι εσωστρεφείς άνθρωποι είναι ότι δεν μπορούν να "σπάσουν τον πάγο" εύκολα. Αν θες να βγεις με τέτοιο άνθρωπο, πρέπει να μιλάς για συγκεκριμένα πράγματα, γιατί πολλές φορές οι εσωστρεφείς άνθρωποι δεν τα βγάζουν πέρα με την ψιλοκουβέντα. Θα είναι δύσκολο να τον προσεγγίσεις στην αρχή, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο καθώς τέτοια άτομα έχουν λίγους φίλους στη ζωή τους, οπότε τους εκτιμούν ιδιαίτερα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

leouv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leouv
H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 22:02, 23-01-15:

Επειδή ανήκω κατά κάποιον τρόπο σε αυτήν την κατηγορία ανθρώπων νομίζω μπορώ να σου πω κάποια πράγματα. Έχω στραφεί προς τα έσω μου τα τελευταία χρόνια, όταν ήμουν σε μικρότερη ηλικία ήμουν τελείως διαφορετική. Βέβαια τότε έπαιζε ρόλο και ο συνήθως εξωστρεφής χαρακτήρας των παιδιών που βγαίνουν έξω συνέχεια, γελούν, μιλούν με όλους, τσακώνονται κλπ. Προσωπικά, πλέον κουράζομαι εύκολα από τους ανθρώπους, με ενοχλούν πολλά σημεία πάνω τους με τα οποία δεν μπορώ να συμβιβαστώ με αποτέλεσμα να μη θέλω να συναναστρέφομαι με πολλούς. Με ενοχλούν τα άτομα που μιλούν μόνο για γκομενιλίκια, με ενοχλούν εκείνοι που κουτσομπολεύουν τους πάντες, με ενοχλούν οι κακίες, οι αφ΄ υψηλού αντιμετωπίσεις ανθρώπων από άλλους, με ενοχλούν πολλά από αυτά τα στοιχεία που έχουν οι περισσότεροι γύρω μου, που με κάνουν να αισθάνομαι άβολα μαζί τους και από τα οποία θεωρώ ότι σε ικανοποιητικό βαθμό έχω αποστασιοποιηθεί. Ωστόσο είπα ότι είμαι ως ένα βαθμό εσωστρεφής γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω μόνο για σοβαρά πράγματα. Λόγω της εσωστρέφειάς μου, της συνεχούς προσωπικής μελαγχολίας μου, όταν συναναστρέφομαι με ανθρώπους που έχω επιλέξει, έχω ανάγκη να κάνω και χαβαλέ. Είμαι η πρώτη που θα αρχίσω τα πειράγματα και τις βλακείες και θα χαρώ να κάνω κάποιον να γελάσει. Αυτοί οι άνθρωποι ίσως χρειάζονται λίγο παραπάνω αγάπη και κατανόηση από τους άλλους. Λέγοντας κατανόηση, μην τους παρεξηγείς αν δεν έχουν όρεξη να βγουν ένα Σάββατο μαζί σου αλλά προτιμούν να μείνουν μέσα, δεν είναι ότι σε γράφουν ή ότι δε θέλουν την παρέα σου, απλώς θέλουν να μέινουν μέσα. Σε αυτή την περίπτωση πολύ πιθανόν να τους απασχολεί κάτι, συνέχεια τους απασχολεί κάτι, δεν θα στο πουν όμως. Μην τους πιέσεις να σου μιλήσουν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, δεν πολυγουστάρουν να τα μοιράζονται αυτά. Απλά αν τους δεις κάπως κάνε τους να αισθανθούν ότι δεν είναι μόνοι. Μην τους παραμελήσεις, να ενδιαφέρεσαι γι' αυτούς, και να τους το δείχνεις έμπρακτα. Έχουν ανάγκη τη μοναξιά τους, αλλά μισούν να αισθάνονται ότι είναι απόλυτα μόνοι και ότι δεν είναι κανείς εκεί γι' αυτούς. Αν για κάποιο λόγο νιώσουν ότι έχουν προδοθεί από σένα απομακρύνονται χωρίς πολλά πολλά. Είναι όντως δύσκολοι τύποι και το γνωρίζω από μένα, λίγοι με ανέχονται Απλώς έτσι συνειδητοποιώ και το ποιοι με θέλουν στη ζωή τους πραγματικά. Γενικά προσπαθώ να μη το βγάζω αυτό προς τα έξω, ένας εσωστρεφής άνθρωπος είναι αρκετά ευάλωτος κι έχει πολλές άμυνες. Αν είναι κάποιος αληθινός, ακόμη κι αν είναι πολύ διαφορετικός από αυτούς, πιστεύω ότι μπορεί να είναι μέρος της ζωής τους.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 22:30, 23-01-15:

Μια ικανη ποσοτητα εσωστρεφειας ειναι δειγμα πολιτισμου καθως και ο πολιτισμος μας μας κανει εσωστρεφεις.Δεν ειναι αρνητικο.Η ικανη αυτη ποσοτητα εσωστρεφειας ειναι που φυλαει και την αυτοκριτικη η οποια ειναι χαρακτηριστικο ολων των πολιτισμων και των πολιτσιμενων χωρων.Γιαυτο και οι πολιτισμοι αναπτυσονται και δεν καταρεουν και γιαυτο οι ανθρωποι δημιουργουν τεχνες.Αυτα που λεει η λεουβ ολοι ειμαστε ετσι.Λεουβακι

Τωρα η εσωστρεφεια σαν πραξη και σαν πεποιθηση και σαν τροπος βιου ειναι αλλο πραγμα δεν ειναι ετσι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 23-01-15 στις 22:36.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:39, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Μια ικανη ποσοτητα εσωστρεφειας ειναι δειγμα πολιτισμου καθως και ο πολιτισμος μας μας κανει εσωστρεφεις.Δεν ειναι αρνητικο.Η ικανη αυτη ποσοτητα εσωστρεφειας ειναι που φυλαει και την αυτοκριτικη η οποια ειναι χαρακτηριστικο ολων των πολιτισμων και των πολιτσιμενων χωρων.Γιαυτο και οι πολιτισμοι αναπτυσονται και δεν καταρεουν και γιαυτο οι ανθρωποι δημιουργουν τεχνες.Αυτα που λεει η λεουβ ολοι ειμαστε ετσι.Λεουβακι

Τωρα η εσωστρεφεια σαν πραξη και σαν πεποιθηση και σαν τροπος βιου ειναι αλλο πραγμα δεν ειναι ετσι?
Δεν ξέρω αν το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι στο πλαίσιο των κοινωνιών που ζούμε, η εσωστρέφεια θεωρείται το "alternative" του καταναλωτισμού και της μονότονα πεζής ζωής. Ή ζούμε το πρότυπο των ΜΜΕ των τελευταίων δεκαετιών ή είμαστε εσωστρεφείς, αντικοινωνικοί;

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:15, 23-01-15:

Ωχ μεγαλα θεματα και δεν ειμαι ικανος να απαντησω με ασφαλεια.Νομιζω οτι ο καθενας αντλει ικανοποιηση απο διαφορετικα πραγματα .Ενας μπορει να του αρεσει να ξοδευει αλλος μπορει να του αρεσει να ασχολειται με τις τεχνες αλλος με τις ανακαλυψεις,αλλος με τη φυση και τις εκδομες.Η πραγματικοτητα ειναι πεζη οντως ισχυει,τωρα αν αυτο μας κανει εσωστρεφεις εχει μια δοση αληθειας.Παντως σιγουρα δεν πρεπει να απορριπτουμε τιποτα απο τον πολιτισμο εσυ που εισαι και των θετικων επιστημων φανταζομαι ξερεις οτι οι κοινωνιες εξελισσονται και προχωρουν με τα σωστα και τα λαθη τους.Τα κακως κειμενα τα θιγουμε και τα διορθωνουμε και τον κοσμο τον αλλαζουμε με τη δημιουργια μας και οχι στην πιστη σε μια επανασταση,αλλα ο καθενας στο περιβαλλον του και στο πλαισιο του εφικτου.Το προτυπο των ΜΜΕ (αν και δεν ξερω για ποιο πραγμα μιλας) ποιο ειναι το προτυπο?Εχουν και προτυπα τα μμε?Τα μμε φτιαχνουν προγραμματα που πουλανε,εγω δεν βλεπω προτυπα σε ανθρωπους ,ανθρωπους βλεπω.Αν μιλας για τις αξιες του πολιτισμου μας που ειναι το χρημα κτλ ε τωρα θα ανακαλυψουμε τον κοσμο?
Αλλα στην τηλεοραση βλεπω ανθρωπους απο ολες τις κοινωνικες ταξεις που εχουν και τις κουλτουρες τους.
Τωρα η εσωστρεφεια εχει πολλες πτυχες.Αν κατσεις να τις ψαξεις θα πρεπει να ανατρεξεις σε πολλα βιβλια.Ενα που μου ερχεται στο νου ειναι το πολιτισμος πηγη δυστυχιας του φρουντ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 23-01-15 στις 23:19.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:31, 24-01-15:

Πιστευετε τελικα πως ενας εσωστρεφης κι ενας εξωστρεφης μπορουν να συνυπαρξουν σαν φιλοι;
Μπορει να συμπληρωσει ο ενας τον αλλο τελικα ή κουραζονται;
Εμενα ομολογω με τραβουν οι εσωστρεφεις ανθρωποι γιατι μαρεσει να τους ανοιγω, να τους ανακαλυπτω..
Με τους εξωστρεφεις απτην αλλη κολυμπαω στα νερα μου!

Ξεχασμενε εχεις δικιο με το κομματι της εκτιμησης. Το εχω δλδ εισπραξει!

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 17:58, 24-01-15:

Νομίζω ότι κι εγώ ανήκω κατά κάποιον τρόπο σ'αυτή την κατηγορία ανθρώπων.Τα προηγούμενα χρόνια, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό.Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι φτιαγμένος για άτομα με κάποιες "ιδιαιτερότητες".Όταν είσαι σε μία παρέα και κάθεσαι ήσυχα στη γωνίτσα σου χωρίς να μιλάς, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν είσαι καλή παρέα κάνοντας κι εσένα να νιώθεις ανασφαλής με τον εαυτό σου.Αρχίζουν το κλασικό " Δεν μιλάς ρε συ...Πες κάτι!".Κι εσύ κλασικά πάλι απαντάς με ένα "Τι να πω?".Όταν έχω να πω κάτι, θα το πω.Ο λόγος που δε μιλάω είναι γιατί προτιμώ να ακούω αυτά που λένε οι άλλοι.Αφήστε που όταν στην παρέα όλοι μιλάνε και μιλάνε, απλά δεν προλαβαίνεις να πάρεις θέση την κουβέντα.Γιατί κακά τα ψέμματα οι εξωστρεφείς άνθρωποι επισκιάζουν με τον τροπο τους τους πιο "ήσυχους" ανθρώπους.
Γενικότερα, έχω εξελιχτεί αρκετά σ'αυτό το θέμα.Γιατί ,δυστυχώς, οι εξωστρεφείς άνθρωποι γίνονται πιο συμπαθείς στους άλλους μονο και μόνο επειδή μιλάνε.
Κι εμείς μιλάμε βρε παιδιά.Απλώς θέλουμε λίγη περισσότερη "προσπάθεια".Θέλουμε να μας δώσετε λίγη περισσοτερη σημασία για να "ξεκλειδωθούμε".Αλλά και να μην μας δώσετε, εμείς απολαμβάνουμε την ησυχία μας.Μας αρέσει η σιωπή.Αρκεί να μην μας κάνετε τα γνωστά σχολιάκια του τύπου "δεν μιλάς".Το ξέρουμε πολύ καλα.Μην ανησυχείτε!

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:08, 24-01-15:

Ισχύει είτε είσαι είτε δεν είσαι σε αυτό τον κόσμο κανείς ποτέ δεν κέρδισε από το να είναι εσωστρεφής.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:49, 24-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Νομίζω ότι κι εγώ ανήκω κατά κάποιον τρόπο σ'αυτή την κατηγορία ανθρώπων.Τα προηγούμενα χρόνια, ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό.Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι φτιαγμένος για άτομα με κάποιες "ιδιαιτερότητες".Όταν είσαι σε μία παρέα και κάθεσαι ήσυχα στη γωνίτσα σου χωρίς να μιλάς, οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν είσαι καλή παρέα κάνοντας κι εσένα να νιώθεις ανασφαλής με τον εαυτό σου.Αρχίζουν το κλασικό " Δεν μιλάς ρε συ...Πες κάτι!".Κι εσύ κλασικά πάλι απαντάς με ένα "Τι να πω?".Όταν έχω να πω κάτι, θα το πω.Ο λόγος που δε μιλάω είναι γιατί προτιμώ να ακούω αυτά που λένε οι άλλοι.Αφήστε που όταν στην παρέα όλοι μιλάνε και μιλάνε, απλά δεν προλαβαίνεις να πάρεις θέση την κουβέντα.Γιατί κακά τα ψέμματα οι εξωστρεφείς άνθρωποι επισκιάζουν με τον τροπο τους τους πιο "ήσυχους" ανθρώπους.
Γενικότερα, έχω εξελιχτεί αρκετά σ'αυτό το θέμα.Γιατί ,δυστυχώς, οι εξωστρεφείς άνθρωποι γίνονται πιο συμπαθείς στους άλλους μονο και μόνο επειδή μιλάνε.
Κι εμείς μιλάμε βρε παιδιά.Απλώς θέλουμε λίγη περισσότερη "προσπάθεια".Θέλουμε να μας δώσετε λίγη περισσοτερη σημασία για να "ξεκλειδωθούμε".Αλλά και να μην μας δώσετε, εμείς απολαμβάνουμε την ησυχία μας.Μας αρέσει η σιωπή.Αρκεί να μην μας κάνετε τα γνωστά σχολιάκια του τύπου "δεν μιλάς".Το ξέρουμε πολύ καλα.Μην ανησυχείτε!

Ωραια τα λες... Αληθεια!
Να σου πω.. οι εσωστρεφεις γινεστε κ πιο νευρικοι; Αποτομοι;
Αυτα τα ατομα που σας λεω τα ειχα ανα περιοδους προκαλεσει να "ανοιχτουν" (τα πρηξα κοινως) και μου θυμωσαν, εννοω απαντησαν αποτομα. Ενω ας πουμε εγω δεν ειμαι αποτομη.
Παιζει ρολο σαυτο η εσωστρεφεια ή ασχετο;
Διαβαζα σε ενα σαιτ μια κοπελια καλη ωρα σαν εσενα εγραφε κ σημειωνε πως ειχε γενικως νευρα κ καυγαδιζε.
Μηπως επειδη δεν εξωτερικευεστε πολυ, ξεσπατε πιο εντονα;
Η ασχετο;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:21, 24-01-15:

Aν συμπεριφέρεστε σαν τα άτομα αυτά να είναι από άλλον πλανήτη και λέτε συνέχεια "γιατί δεν μιλάς;", "πες κάτι!", κτλ, ναι,θα ξεσπάσουν. Το καταλαβαίνουν αν προσπαθείτε με το ζόρι να τα κάνετε να μιλήσουν και είναι εκνευριστικό. Seriously, απλά ανοίξτε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, δεν είναι εξωγήινοι. Παλιά ήμουν κάπως έτσι,τώρα δεν έχω πρόβλημα (αλλά και πάλι δεν είμαι πάρτυ άνιμαλ να βγαίνω έξω κάθε βράδυ ας πουμε ) οπότε ξέρω τι λέω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 24-01-15 στις 23:48.
16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 21:36, 24-01-15:

Ωραια τα λες... Αληθεια!
Να σου πω.. οι εσωστρεφεις γινεστε κ πιο νευρικοι; Αποτομοι;
Αυτα τα ατομα που σας λεω τα ειχα ανα περιοδους προκαλεσει να "ανοιχτουν" (τα πρηξα κοινως) και μου θυμωσαν, εννοω απαντησαν αποτομα. Ενω ας πουμε εγω δεν ειμαι αποτομη.
Παιζει ρολο σαυτο η εσωστρεφεια ή ασχετο;
Διαβαζα σε ενα σαιτ μια κοπελια καλη ωρα σαν εσενα εγραφε κ σημειωνε πως ειχε γενικως νευρα κ καυγαδιζε.
Μηπως επειδη δεν εξωτερικευεστε πολυ, ξεσπατε πιο εντονα;
Η ασχετο;
Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει και με τον άνθρωπο.Το αν είσαι οξύθυμος ή όχι δεν έχει σχέση με το αν είσαι εσωστρεφής.
Προσωπικά δεν είμαι έτσι γιατί σκέφτομαι ότι αν ξεσπάσω πιθανόν να στεναχωρήσω κάποια άτομα.Ο κάθε άνθρωπος θα νευρίαζε αν του έλεγες να ανοιχτεί και δεν ήθελε ή δεν μπορούσε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:52, 25-01-15:

Σωστα...
Εχετε δικιο!

Λοιπον, ανακαλυψα ενα βιβλιο που σκεφτομαι να αγορασω να το διαβασω

Η ιστορία είναι γεμάτη από σπουδαίους εσωστρεφείς: Από τον Μαχάτμα Γκάντι, τον Μαρσέλ Προυστ και τον Άλμπερτ Αϊνστάιν μέχρι την Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, τον Στίβεν Σπίλμπεργκ και τον Γουόρεν Μπάφετ. Και από πολλούς αφανείς αλλά σημαντικούς, όπως τον άντρα σου ή τη γυναίκα σου, το παιδί σου ή τους γονείς σου. Ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό. Οι εσωστρεφείς είναι παντού.

Τουλάχιστον ένας στους τρεις ανθρώπους που γνωρίζουμε είναι εσωστρεφής. Είναι τα άτομα που προτιμούν να ακούνε παρά να μιλάνε. Να διαβάζουν παρά να ξεφαντώνουν. Καινοτομούν και δημιουργούν, χωρίς να επιδιώκουν την προσωπική τους προβολή. Αποδίδουν καλύτερα όταν σκέφτονται μόνοι τους παρά σε ομάδες. Συχνά περνάνε απαρατήρητοι...

Χωρίς τους εσωστρεφείς, όμως, ο κόσμος θα είχε στερηθεί σημαντικές ανακαλύψεις, μοναδικά έργα τέχνης και πολιτικά κινήματα. Χωρίς αυτούς δεν θα είχε διατυπωθεί ποτέ η θεωρία της σχετικότητας. Δεν θα είχε γραφτεί το 1984. Δεν θα υπήρχαν τα Ηλιοτρόπια του Βαν Γκογκ.

Σε ένα βιβλίο γραμμένο με αμεσότητα, βασισμένο σε επαναστατικές έρευνες στην ψυχολογία και στις νευροεπιστήμες, η Susan Cain χαρτογραφεί έναν δρόμο αποδοχής, κατανόησης και ανάπτυξης για τους εσωστρεφείς σε έναν κόσμο
που δεν σταματάει να μιλάει.

Η Δύναμη των Εσωστρεφών απενοχοποιεί τους ήσυχους και εγκεφαλικούς ανθρώπους που δεν πληρούν το «Ιδανικό της Εξωστρέφειας». Επίσης, προσφέρει συμβουλές που κάνουν πιο ουσιαστική την επικοινωνία μεταξύ εσωστρεφών και εξωστρεφών στις προσωπικές σχέσεις, στον χώρο εργασίας και στην οικογένεια. Πώς θα ευτυχήσεις με έναν εξωστρεφή σύντροφο; Πώς θα στηρίξεις το εσωστρεφές παιδί σου; Πώς θα αντιμετωπίσεις τον επιθετικό εργοδότη σου; Πώς θα αξιοποιήσεις τον λιγομίλητο συνεργάτη σου;

Το πολυσυζητημένο αυτό best seller αλλάζει μια και καλή το πώς βλέπουμε τους εσωστρεφείς και, κυρίως, το πώς αντιλαμβάνονται οι εσωστρεφείς τον εαυτό τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 25-01-15 στις 08:58.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,078 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:29, 25-01-15:

τι μου θύμισες τώρα... στη τρίτη γυμνασίου οι... "φίλες " μου μου αποκάλυψαν πως παλιότερα δεν με συμπαθούσαν επειδή ήμουν πολύ κλειστή σαν άτομο. τώρα το έχω ξεπεράσει πολύ αυτό αλλά τότε έτσουξε λίγο.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:24, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
τι μου θύμισες τώρα... στη τρίτη γυμνασίου οι... "φίλες " μου μου αποκάλυψαν πως παλιότερα δεν με συμπαθούσαν επειδή ήμουν πολύ κλειστή σαν άτομο. τώρα το έχω ξεπεράσει πολύ αυτό αλλά τότε έτσουξε λίγο.
Οι συμμαθητές σου έριχναν και πατατάκια στο κεφάλι; Σου κολλούσαν τσίχλες στην τσάντα;

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,078 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 10:28, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Οι συμμαθητές σου έριχναν και πατατάκια στο κεφάλι; Σου κολλούσαν τσίχλες στην τσάντα;
όχι τέτοια θέματα δεν είχα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:39, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Κοιτα να δεις, με τους πολυ κλειστους ανθρωπους γινεσαι καπως επιφυλακτικη. Κι εγω ημουν πιο επιφυλακτικη με ατομα που δεν πολυμιλουσαν, διοτι αυτη η σιωπη με εκανε να νομιζω πως ο αλλος ειναι.. υποχθονιος ή δεν ειναι αυθορμητος κι εχει στρατηγικες κοκ. Προφανως και για εμας τους αντιθετους, ειναι δυσκολο να ανοιχτουμε.
Ωριμαζοντας, κι εσυ κι εγω κ ολοι μας εχοντας βεβαια περισσοτερη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας δειχνουμε περισσοτερη καταννοηση. Νομιζω..
Δε θα πω οτι δε συμπαθουσα κλειστα ατομα, αλλωστε ειχα φιλη(και την εχω ακομα πολλα χρονια) που βγαιναμε με παρεα κ δε μιλουσε. Οταν ημασταν οι δυο μας ηταν διαφορετικη. Μου την εδινε τοτε κ ειχαμε μαλωσει κιολας(μιλαμε 15-16 χρονων). Με τα χρονια εγινε πιο επικοινωνιακη κι εγω σαφως σταματησα να ειμαι τοσο.. φλυαρη και να προσεχω ποιους εμπιστευομαι λιγο περισσοτερο.

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Τραγικο. Σου εκαναν δηλαδη τετοια;
Αυτο ειναι τραγικο. Κι εσυ τι εκανες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 05-08-15 στις 18:14. Αιτία: Merge
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 10:46, 25-01-15:

Κοιτα να δεις, με τους πολυ κλειστους ανθρωπους γινεσαι καπως επιφυλακτικη. Κι εγω ημουν πιο επιφυλακτικη με ατομα που δεν πολυμιλουσαν, διοτι αυτη η σιωπη με εκανε να νομιζω πως ο αλλος ειναι.. υποχθονιος ή δεν ειναι αυθορμητος κι εχει στρατηγικες κοκ. Προφανως και για εμας τους αντιθετους, ειναι δυσκολο να ανοιχτουμε.
Ωριμαζοντας, κι εσυ κι εγω κ ολοι μας εχοντας βεβαια περισσοτερη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας δειχνουμε περισσοτερη καταννοηση. Νομιζω..
Δε θα πω οτι δε συμπαθουσα κλειστα ατομα, αλλωστε ειχα φιλη(και την εχω ακομα πολλα χρονια) που βγαιναμε με παρεα κ δε μιλουσε. Οταν ημασταν οι δυο μας ηταν διαφορετικη. Μου την εδινε τοτε κ ειχαμε μαλωσει κιολας(μιλαμε 15-16 χρονων). Με τα χρονια εγινε πιο επικοινωνιακη κι εγω σαφως σταματησα να ειμαι τοσο.. φλυαρη και να προσεχω ποιους εμπιστευομαι λιγο περισσοτερο.
Υπάρχει και η άλλη εξήγηση, να είναι κάποιος πιο κλειστός γιατί νιώθει κατώτερος, φοβάται. όχι ότι μηχανορραφεί για να βλάψει τους άλλους.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:55, 25-01-15:

Συμφωνω μαζι σου και το καταλαβα αργοτερα.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως οσο δν ειναι ευκολο για εσας να εμπιστευτειτε, αλλο τοσο μπορει να γινει κ για εμας...
Να θελουμε δλδ να σας κανουμε φιλους και να μην μπορουμε!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:59, 25-01-15:

Τραγικο. Σου εκαναν δηλαδη τετοια;
Αυτο ειναι τραγικο. Κι εσυ τι εκανες;
Όχι. Δεν είχα άσχημα παιδικά - εφηβικά χρόνια ασχέτως ότι δεν ήμουν «σημείο αναφοράς».

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:06, 25-01-15:

Α ευτυχως γιατι ετσι οπως το γραψες ετσι νομισα! Ευτυχως γιατι αυτα ειναι ασχημα πραγματα!

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:31, 25-01-15:

Η ιστορία είναι γεμάτη από σπουδαίους εσωστρεφείς: ......τον Άλμπερτ Αϊνστάιν
Τελικά στον Einstein έχουν αποδοθεί πολλές (ας τις πούμε) ιδιαιτερότητες. Έχει γραφεί ότι ήταν: προβληματικό παιδί, αυτιστικός, δυσλεκτικός, με σύνδρομο Asperger, εσωστρεφής, κακός μαθητής, αντικοινωνικός, αντιεξουσιαστής, έντονα θρησκευόμενος, ιδιόρρυθμος με τις γυναίκες και κάποια ακόμα. Η απορία μου: Είναι όλα αυτά αλήθεια, ή μήπως κάποια από αυτά λέγονται για να χρησιμοποιούνται σαν απαντήσεις που αρχίζουν με "Ναι, αλλά και ο Einstein . . . . . . ." ;

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 12:15, 25-01-15:

Mindcircus και εγω θελω να παρω αυτο το βιβλιο που ειπες.
Κοιτα και εγω προτιμω να ακουω τους αλλους να μιλανε .Οχι οτι δεν μου αρεσει να μιλαω,αλλα εκφραζω την αποψη μου την καταλληλη στιγμη.Νομιζω οτι τα χαρακτηριστικα που περιεγραψες στην αρχη,ταιριαζουν σε μενα.Και γενικοτερα τα εσωστρεφη ατομα εχουν την ταση να κλεινονατι στον εαυτο τους,αλλα αν βρουν μια καλη παρεα ποτε δεν λενε οχι.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 12:31, 25-01-15:

Εγώ έχω αυτό το θέμα, ότι δεν μιλάω δηλαδή. Μάλλον είμαι εσωστρεφής, αν και προσπαθώ να μην είμαι. Μερικές φορές μου λέει μια φίλη μου "μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Το θέμα είναι, ότι μπορώ να μιλάω και αρκετά κιόλας, αλλά με άτομα που γνωρίζω πολύ καλά, αρκετό καιρό και γνωρίζω ότι το θέμα που θα ξεκινήσω θα τους ενδιαφέρει και αυτούς. Τώρα με "νέους" φίλους ή παιδιά που δεν τους ξέρω, και όταν λέω ξέρω εννοώ να τους γνωρίζω σε κάποιο βάθος και όχι μόνο αυτό που προβάλουν, τι να πω? Τι να ξεκινήσω να λέω? Το αφήνω σε άλλους λοιπόν. Μερικά άτομα κατέχουν την έναρξη συζήτησης.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε στις 12:40, 25-01-15:

Εγώ έχω αυτό το θέμα, ότι δεν μιλάω δηλαδή. Μάλλον είμαι εσωστρεφής, αν και προσπαθώ να μην είμαι. Μερικές φορές μου λέει μια φίλη μου "μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Το θέμα είναι, ότι μπορώ να μιλάω και αρκετά κιόλας, αλλά με άτομα που γνωρίζω πολύ καλά, αρκετό καιρό και γνωρίζω ότι το θέμα που θα ξεκινήσω θα τους ενδιαφέρει και αυτούς. Τώρα με "νέους" φίλους ή παιδιά που δεν τους ξέρω, και όταν λέω ξέρω εννοώ να τους γνωρίζω σε κάποιο βάθος και όχι μόνο αυτό που προβάλουν, τι να πω? Τι να ξεκινήσω να λέω? Το αφήνω σε άλλους λοιπόν. Μερικά άτομα κατέχουν την έναρξη συζήτησης.
Αυτό ακριβώς...Σε νιώθω απόλυτα!

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 23:32, 25-01-15:

Είναι σαν να ακούω τον κολλητό μου από το πανεπιστήμιο όταν τον πρωτογνώρισα. Του μιλούσα μόνο εγώ μέχρι που μετά από λίγο καιρό τα πήρα που δεν μου μιλούσε, δεν άνοιγε ποτέ κουβέντα, δεν με ρωτούσε τίποτα, και του κανα παράπονα."μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Μέχρι που μου απάντησε με τον ίδιο τρόπο που γράφεις κ εσύ. Δεν είναι κακό όμως να ανοίγετε συζήτηση, πείτε κάτι στον άλλο και μόνο έτσι θα καταλάβετε τι του αρέσει και τι όχι αλλά τελικά κατάλαβα ότι οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν. Ο κολλητός μου ακόμα είναι λιγομίλητος, βέβαια όχι σε μένα, πλέον ροδάνι η γλώσσα του μετά από τόσο καιρό! Τι να κάνουμε, αν σας θέλουμε για φίλους μας, σας δεχόμαστε όπως είστε

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 00:13, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Είναι σαν να ακούω τον κολλητό μου από το πανεπιστήμιο όταν τον πρωτογνώρισα. Του μιλούσα μόνο εγώ μέχρι που μετά από λίγο καιρό τα πήρα που δεν μου μιλούσε, δεν άνοιγε ποτέ κουβέντα, δεν με ρωτούσε τίποτα, και του κανα παράπονα."μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Μέχρι που μου απάντησε με τον ίδιο τρόπο που γράφεις κ εσύ. Δεν είναι κακό όμως να ανοίγετε συζήτηση, πείτε κάτι στον άλλο και μόνο έτσι θα καταλάβετε τι του αρέσει και τι όχι αλλά τελικά κατάλαβα ότι οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν. Ο κολλητός μου ακόμα είναι λιγομίλητος, βέβαια όχι σε μένα, πλέον ροδάνι η γλώσσα του μετά από τόσο καιρό! Τι να κάνουμε, αν σας θέλουμε για φίλους μας, σας δεχόμαστε όπως είστε
Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:35, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Ισχύει είτε είσαι είτε δεν είσαι σε αυτό τον κόσμο κανείς ποτέ δεν κέρδισε από το να είναι εσωστρεφής.
Εξαρτάται από το είδους του κέρδους.

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Τελικά στον Einstein έχουν αποδοθεί πολλές (ας τις πούμε) ιδιαιτερότητες. Έχει γραφεί ότι ήταν: προβληματικό παιδί, αυτιστικός, δυσλεκτικός, με σύνδρομο Asperger, εσωστρεφής, κακός μαθητής, αντικοινωνικός, αντιεξουσιαστής, έντονα θρησκευόμενος, ιδιόρρυθμος με τις γυναίκες και κάποια ακόμα. Η απορία μου: Είναι όλα αυτά αλήθεια, ή μήπως κάποια από αυτά λέγονται για να χρησιμοποιούνται σαν απαντήσεις που αρχίζουν με "Ναι, αλλά και ο Einstein . . . . . . ." ;
Αυτό έχει καναντήσει urban legend πλέον. Γενικώς όσοι θέλουν να δώσουν έμφαση σε κάποιο επιχείρημα το οποίο κοινώς μπάζει, προσκολλάνε πάνω του μια αυθεντία και τυχαίνει ο Einstein να είναι η αυθεντία που ξέρουν και οι κότες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η συνομιλία του άθεου δασκάλου και του ένθεου μαθητή (einstein) στην οποία ο μαθητής "ταπώνει" το δάσκαλο. Βέβαια η "τάπα" θεωρείται "τάπα" γιατί στο τέλος προσκολλάται το όνομα του einstein στο μαθητή, αλλιώς λες ε και τι είπε αυτός τώρα.
Είναι η λεγόμενη επίκληση στην αυθεντία, ο χειρότερος τρόπος στήριξης ενός επιχειρήματος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 26-01-15 στις 01:45.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 02:31, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εξαρτάται από το είδους του κέρδους.
E σε επίπεδο κοινωνικών σχέσεων πάντα.

τωρα φάση "καμιά φορά καλό είναι να το κρατάς κλειστό" είναι άλλη κατηγορία

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:00, 26-01-15:

Εγω παντως παιδια με το μπλα μπλα μου συνηθως κερδιζω. Εχω πεισει και δυσπιστουσ. Η μουγκα με αποδιοργανωνει. Προφανως κι εχει να κανει με την εκαστοτε κατασταση, αλλα και τον χαρακτηρα. Ειναι ορισμενοι που τελικα καλυτερα να μην μιλανε, κερδιζουν περισσοτερα. Καποιες φορες εχω πει ομως " καλυτερα να μασας παρα να μιλας" διοτι (σαν ανθρωποσ κι εγω ) εχω πει μ@λακιες αυθορμητα. ^^

Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 09:20, 27-01-15:

Αυτή η περιγραφή είναι για μένα το ιδανικό. Από τότε που "ωρίμασα" και ξεκαθάρισα τι είναι αυτό που ζητάω από τους ανθρώπους, κατέληξα σε αυτό. Τόσο στους φίλους όσο και στον σύντροφό μου αναζητάω την ουσία και όχι το δήθεν. Μου αρέσει η αλήθεια, η ειλικρίνεια, το "αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω". Να ξέρω με ποιον έχω να κάνω και να ξέρουν και αυτοί το ίδιο για μένα. Δεν θέλω να αναλώνομαι και να απογοητεύομαι από σχέσεις με "λύκους με προβιά προβάτων". Να ξέρω ότι μπορώ να βασιστώ επάνω τους και αυτοί σε εμένα. Να υπάρχουν στη ζωή μου λίγοι αλλά πολύτιμοι. Να μπορείς να συζητήσεις μαζί τους μισή ώρα και να γυρίσεις σπίτι σου γεμάτος και ευτυχής από αυτήν την κουβέντα και όχι να χαζολογάς δεξιά και αριστερά με μια κουστωδία ανθρώπων γύρω σου που στην ουσία δεν γνωρίζεις. Μόνο που το αναφέρω, κουράζομαι. Με τέτοιους ανθρώπους η ζωή αποκτά ποιότητα. Τόσα πράγματα καθημερινά μας δημιουργούν άγχος, αμφιβολία ίσως και φόβο. Τουλάχιστον, αφού περνά από το χέρι μας, ας είναι οι προσωπικές μας σχέσεις ξεκάθαρες.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:05, 27-01-15:

Οι εξωστρεφεις Λενω μου δεν ειναι δηθεν κι ολα τα κακα τα μοιρας τους. Εξου και αρνητικη μου.
Ειναι απλως εξωστρεφεις και το αντιθετο απο τους εσωστρεφεις.
Φανταζομαι ομως πως λιγακι ισως παρερμηνευεται το τοπικ, γι αυτο σπευδω να το γραψω. Πλεκουμε εγκωμιο εσωστρεφων αλλα δεν ανοιγουμε λακο των εξωστρεφων, ναι;
Μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικων κοσμων με τα καλα κ τα κακα τους.
Θα ψαξω να βρω την αντιστοιχη περιγραφη των εξωστρεφων, ετσι για να μη ριχνω σκοινακι στο τοπικ μου και πνιγω στο τελος.

Ιδου ο Εξωστρεφής χαρακτήρας:
Αυτο που εμενα δλδ χαρακτηριζει

Χρειάζεται την επικοινωνία με τους άλλους, μιλά ανοικτά και εκφράζεται εύκολα και είναι περισσότερο ανοιχτός παρά επιφυλακτικός κάνοντας αρκετές γνωριμίες.
Στον εργασιακό χώρο απολαμβάνει την ομαδική εργασία και αποφεύγει τις εργασίες που τείνουν στην απομόνωση.
Του αρέσει να περνάει πολύ από τον ελεύθερο χρόνο του με κόσμο.
Απολαμβάνει να βρίσκεται με μεγάλη παρέα και είναι γενικά ομιλητικός και φιλικός αντλώντας ενέργεια μέσω της αλληλεπίδρασης. Οι μεγάλες περίοδοι μοναξιάς τον εξαντλούν.
Του αρέσει να μαθαίνει νέα για τους άλλους και το ενδιαφέρον του είναι ζωηρό και στρέφεται προς το περιβάλλον του.
Μιλά με ειλικρίνεια στους άλλους και εκφράζει τα συναισθήματα του. Συνήθως μιλά εύκολα στο τηλέφωνο.
Είναι παρορμητικός και σκέφτεται κατόπιν εορτής τα πράγματα. Οι σκέψεις του ξεκαθαρίζουν κατά την επικοινωνία που έχει με τους άλλους
Μιλεί εύκολα για τον εαυτό του και για τις απόψεις του. Δυσκολεύεται με την σιωπή και την αμηχανία.
Μιλεί πιο γρήγορα και πιο δυνατά από τους εσωστρεφείς και χρησιμοποιεί συχνά χειρονομίες για να εκφράσει αυτό που εννοεί.
Αν μείνει πολύ χρόνο μόνος γίνεται ανήσυχος επειδή έχει την ανάγκη επικοινωνίας με τους άλλους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 05-08-15 στις 18:11. Αιτία: Merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:27, 27-01-15:

΄Ισως να μην εξηγήθηκα σωστά. Ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και σίγουρα εγώ δεν θα τον κρίνω εξάλλου η ζωή όλους τους χρειάζεται και αλίμονο αν όλοι είμαστε ίδιοι. Απλά θα πρέπει να παραδεχτείς ότι η "δήθεν" συμπεριφορά παρατηρείται στους εξωστρεφείς χαρακτήρες χωρίς να πιστεύω ότι όλοι οι εξωστρεφείς άνθρωποι είναι υποχρεωτικά "δήθεν". Οι εσωστρεφείς έχουν αποδεχτεί τον εαυτό τους με τα προτερήματα και τα ελαττώματά τους, ξέρουν ότι θα είναι αρεστοί σε ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων (συνήθως παρόμοιου χαρακτήρα με αυτούς) και έτσι δεν έχουν ανάγκη να υποκριθούν κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι.΄Οσο για εμένα ταυτίζομαι απόλυτα με το χαρακτηρισμό του εσωστρεφούς χαρακτήρα που έχεις αναρτήσει και μετά από πολλές "δοκιμές" έχω καταλήξει ότι προτιμώ να συναναστρέφομαι με παρόμοιους χαρακτήρες ενώ είμαι το ακριβώς αντίθετο (πρόταση προς πρόταση όμως) με τον ορισμό του εξωστρεφούς χαρακτήρα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:59, 27-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Απλά θα πρέπει να παραδεχτείς ότι η "δήθεν" συμπεριφορά παρατηρείται στους εξωστρεφείς χαρακτήρες χωρίς να πιστεύω ότι όλοι οι εξωστρεφείς άνθρωποι .

Οχι δε συμφωνω οτι οι δηθεν ειναι συνηθως εξωστρεφεις. Αυτα ειναι δικα σου στατιστικά. Και λανθασμενα.

Οι δηθεν υπαρχουν παντου. Μικρη(στην εφηβεια μου)θεωρουσα τους εσωστρεφεις "μουλωχτους". Ειναι; Οι μουλωχτοι παρατηρουνται μονο στους εσωστρεφεις; Οχι βεβαια!! Αμα δε γνωριζα κοσμο ομως δε θα το εβλεπα!! Ισα ισα εχω γνωρισει εξωστρεφη ακακα καλοπιστα καλοπροαιρετα παιδια, εξωστρεφη μαλακισμενα για χαστουκια, εσωστρεφη καρακομπλεξικα πονηρα και κακιασμενα, εσωστρεφη φιλοτιμα ντροπαλα αξιαγάπητα παιδια.

Την πονηρια και την υποκρισια θα την συναντησεις σε ολα τα ειδη ατομων, σε ολα τα επιπεδα!!! Σε ολα τα μηκη κ πλατη της γης.

Μην κανεις οποτε τετοιους ΑΔΙΚΟΥΣ διαχωρισμους γιατι κατα την γνωμη μου ειναι λαθος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-01-15 στις 12:10.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:15, 27-01-15:

Μα ασφαλώς και τα στατιστικά του καθενός είναι προσωπικά και βγαλμένα από τις εμπειρίες του. Αναφέρεις ένα σωρό επιθετικούς προσδιορισμούς για τους μεν και τους δε που εγώ δεν ανέφερα. Ούτε είπα ότι οι μεν είναι καλοί ενώ οι δε όχι. Επικεντρώθηκα στους "δήθεν" που είναι αυτοί που παριστάνουν κάποιον ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι προκειμένου να γίνουν δημοφιλείς, οι επιτηδευμένοι, οι μη αυθεντικοί. ΄Οπως είπα και παραπάνω η δημοφιλία δεν είναι κάτι που επιδιώκει ο εσωστρεφής άνθρωπος γιαυτό πιστεύω ότι το χαρακτηριστικό του "δήθεν" το συναντάς στους εξωστρεφείς ανθρώπους. Δεν υπάρχει λόγος να ενοχλείσαι. Απόψεις ανταλλάσσουμε και σίγουρα δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε.

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 17:06, 27-01-15:

Ας πω και εγώ τα δικά μου πιστεύω πάνω στο θέμα της χαρακτηριζόμενης "εσωστρέφειας" (By the way, πολύ όμορφο θέμα συζήτησης και ανάπτυξης απόψεων, μπράβο στον "θεματοθέτη"! )

Αρχικά, θα ήθελα να δηλώσω πως ούτε η εσωστρέφεια, ούτε η εξωστρέφεια έχουν θετικό ή αρνητικό πρόσημο για μένα. Άλλωστε ο κάθε ένας αυτοπροσδιορίζεται με κάποιο "χαρακτηριστικό" σύμφωνα με την αντίληψη του πάνω στην σημασία και τα όρια της "προσδιορίζουσας λέξης". Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για μένα που να επιβάλλει χαρακτηρισμούς-ταμπέλες. Ο κάθε άνθρωπος διαφέρει στο 100% από τον κάθε άλλο. Σίγουρα, καθημερινά γεννιούνται από την κοινωνική νόρμα πολλοί γενικόλογοι προσδιορισμοί που κατηγοριοποιούν αυθαίρετα τους ανθρώπους, με αποτέλεσμα είτε να τους μαζοποιούν (στην περίπτωση που συμπίπτουν με τα υπό προβολή "χαρακτηριστικά"), είτε να τους απομονώνουν (στην περίπτωση που αποκλίνουν από αυτά). Οι μεν πρώτοι, γίνονται ευκολότερα αποδεκτοί. Οι δε δεύτεροι, μάλλον χρειάζεται να προσπαθήσουν περισσότερο.
Σαφώς και υπάρχουν στοιχεία κοινά στον εννοιολογικό προσδιορισμό ενός "χαρακτηριστικού", που κατά γενική ομολογία υιοθετούνται από όλους, έτσι ώστε να διευκολύνεται η επικοινωνία. Έτσι συμβαίνει και με τους προσδιορισμούς της κοινωνικής συμπεριφοράς, όπως στην προκειμένη περίπτωση για αυτόν της κοινωνικής εσωστρέφειας/εξωστρέφειας.
Όλοι στο μυαλό μας (είτε ορθά, είτε λανθασμένα) έχουμε συσχετίσει τον εσωστρεφή χαρακτήρα με κάποιες συμπεριφορές, γεγονότα, τρόπους αντίδρασης και εκδήλωσης, με κάποια εν γένει στοιχεία που λίγο πολύ αναφέρθηκαν στα προηγούμενα posts. Δυστυχώς πολύ συχνά, αυτά τα στοιχεία επειδή αφορούν μειοψηφική μερίδα ανθρώπων, εκλαμβάνονται από την πλειοψηφία ως "παράξενα" και ιδιαίτερα, ίσως αρκετά διαφορετικά και φυσικά πολύ πιο δύσκολα προσεγγίσιμα. Γι αυτό και ελάχιστοι δίνουν το χρόνο και το χώρο, να τα ανακαλύψουν και να τα κατανοήσουν (δε χρειάζεται δηλαδή, καθώς υπάρχουν πολλά άτομα της "δικής τους πλευράς" για να συναναστραφούν) . Άλλωστε, ο άνθρωπος έχει την τάση να εξευγενίζει ότι προσιδιάζει σε αυτόν, και να "αμαυρώνει" (με κάποια υπερβολή βέβαια η λέξη) οτιδήποτε του φαίνεται ξένο, άρα και "σκοτεινό". Έτσι πιστεύω αιτιολογείται και το γεγονός πως οι κατά γενική ομολογία "εξωστρεφείς" αντιμετωπίζουν τους "εσωστρεφείς" ως ακοινώνητους και ίσως κομπλεξικούς, ενώ οι "εσωστρεφείς" τσουβαλιάζουν τους πρώτους σε ψεύτικους και ρηχούς. Δεν ισχύει αυτό. Κανόνας δεν υπάρχει. Ο κάθε άνθρωπος προσεγγίζεται διαφορετικά, γιατί είναι ξεχωριστός. Όλοι έχουμε καλά και αρνητικά στοιχεία. Και εννοείται πως το "καλά και κακά" κάθε άτομο το αντιλαμβάνεται και πάλι διαφορετικά. Οι κοινωνικές σχέσεις, δεν είναι μαθηματικά και φυσική. Για κάποιον πχ η ειλικρίνεια (η πραγματική ειλικρίνεια, η σκληρή και άκομψη, δίχως γιρλάντες και περιστροφές) είναι το ύψιστο προτέρημα. Για κάποιους άλλους, αποτελεί αντίθετα θράσος και κακία, που εκλαμβάνεται ως προσβολή και ταυτίζεται με την έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης και κοινωνικής ευελιξίας. Δεν υπάρχουν πλαφόν. Γι αυτό και δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Απλά, αν ανήκεις στα "εξωστρεφή" φερειπήν άτομα, ή γενικότερα σε μία ομάδα που αφορά την πλειονότητα, είναι απίστευτα πολύ πιο εύκολο να συχνωτιστείς. Πράγμα λογικό.

Και πηγαίνοντας τον συλλογισμό μου σε πιο ειδικό και προσωπικό επίπεδο, θα ήθελα να προσπαθήσω να εξηγήσω πως αισθάνεται ίσως ένας άνθρωπος υπό τον χαρακτηρισμό του εσωστρεφή, στη μέγιστη βαθμίδα ας πούμε.
Είμαι αυτιστική. Έχω σύνδρομο Asperger. Για όσους γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται, κατανοούν πως μεγαλύτερη "εσωστρέφεια" δεν υπάρχει. Για όσους πάλι αγνοούν τις επεκτάσεις του αυτισμού στη ζωή ενός ατόμου, ίσως αρκεί απλά να πω πως δεδομένου της ύπαρξης ενός μη νευροτυπικού εγκεφάλου, ενός αλλόκοτα για τους επιστήμονες λειτουργικού μετωπιαίου λοβού, η οποιαδήποτε κοινωνική έκφραση βαδίζει σε άλλα μονοπάτια. Κάθε έκφανση της ζωής ενός αυτιστικού είναι δύσκολη (αρκετά light η λέξη δύσκολη), αλλά η κοινωνικότητα, η αλληλεπίδραση με τους άλλους, και η αντίληψη του κόσμου είναι το αποκορύφωμα, η επιτομή της διαφορετικής αντιμετώπισης. Δεν είναι τυχαίο, πως πλέον ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας και ιδίως το Asperger χαρακτηρίζεται ως σύνδρομο του λάθος πλανήτη (syndrome of Wrong Planet), καθότι τα παιδιά και μετέπειτα ενήλικες που πάσχουν, έχουν την πλήρη αίσθηση του εξωγήινου.
Για να γίνω πιο σαφής και κατανοητή, νομίζω αρκεί να πω, πως μέχρι στιγμής στα 21 σχεδόν μου χρόνια, δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον άνθρωπο που να μπορώ να επικοινωνήσω. Αναγκαστικά, οι κοινωνικές μου επαφές περιορίζονται σε μερικά άτομα ηλικίας μεγαλύτερης των 40 περίπου, καθώς μόνο τότε μπορώ να κατανοήσω τον άλλον και να γίνω σε ένα βαθμό αντιληπτή, χωρίς να απορριφθώ ως διαφορετική, περίεργη και απροσάρμοστη. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έκανα τιτάνιες προσπάθειες να αποκτήσω παρέες, φιλίες. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν ήταν ποτέ ενθαρρυντικό. Αργά ή γρήγορα, "έτρωγα" την απόρριψη. Προσπαθώ συνεχώς να μπω στον κόσμο των νευροτυπικών, να γίνω πιο εξωστρεφής, να γίνω αποδεκτή. Αλλά, τελικά δεν αρκεί η προσπάθεια μόνο από μένα. Δεν κατηγορώ βέβαια κανέναν. Ίσως απλά όπως εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τα γονίδια που κληρονόμησα, έτσι και οι άλλοι δεν μπορούν να βρουν έναν κώδικα επικοινωνίας με μένα.
Δεν μπορώ να γελάσω πχ με κάτι που δε βρίσκω καθόλου αστείο. Δε μπορώ να συζητήσω για θέματα μόδας, κουτσομπολιού κλπ. Δεν απολαμβάνω τις καφετέριες πχ και τα μπαρ, γιατί δεν έχω κάτι ουσιαστικό να κάνω εκεί. Δε μπορώ να απαντήσω λογικά στην επανειλημμένη ερώτηση "γιατί δε μιλάς/γελάς/συμμετέχεις" όταν το βρίσκω ανούσιο και χαζό. Και όταν πάλι ανοίξω μία κουβέντα, πω την άποψή μου, θέσω ένα θέμα υπό συζήτηση, αυτό θα απορριφθεί λίαν συντόμως γιατί ο συνομιλητής μου είτε δεν μπορεί να εκφέρει άποψη, είτε γιατί δεν ενδιαφέρεται. Δεν μπορώ να κρύψω αυτό που σκέφτομαι (ίσως γιατί εκλείπει ποσότητα συγκεκριμένης ουσίας που εκκρίνεται από τον εγκέφαλο), είμαι αυθόρμητη σε απίστευτο βαθμό, γι αυτό και εύκολα θεωρείται από τους περισσότερους ότι προσβάλλω τους άλλους. Δεν αντιλαμβάνομαι εύκολα τη μεταφορική χρήση της γλώσσας και παρεξηγούμαι συχνά. Δε μπορώ να "πετύχω" την βλεμματική επαφή για μεγάλο χρονικό διάστημα, και αυτό εκλαμβάνεται ως ανειλικρίνεια ή ως ασέβεια ή ως υποτίμηση. Αναλώνομαι σε λεπτομέρειες, που θεωρούνται κουραστικές ή επιτηδευμένες. Δεν μπορώ να κάνω εκπτώσεις στην αισθητική μου. Δε μπορώ να μιλάω με 100 άτομα ταυτόχρονα (ούτε καν με 2). Δε μπορώ να εμπιστευτώ και να ανοιχτώ εύκολα, γιατί αν το κάνω τότε πιθανότατα θα φάω άλλη μία απόρριψη. Ποιος άλλωστε αντέχει το διαφορετικό;; Γιατί να προσπαθήσεις για κάτι, όταν σου δίνεται πιο εύκολα κάτι άλλο;; Πώς μπορώ να ανοιχτώ σε κάποιον και να του μιλήσω για μένα, όταν το μόνο που κάνει είναι να μου υπενθυμίζει κάθε στιγμή με το βλέμμα και τα λόγια του πως είμαι σαν εξωγήινη για αυτόν;;;
Λατρεύω να αυτοσαρκάζομαι. Μου αρέσει το "βιτριολικό ύφος" καμιά φορά. Αλλά και τότε θεωρείται ότι απλά δεν έχω χιούμορ. Λάθος, έχω. Απλά είναι και αυτό διαφορετικό. Ξέρω δεν θεωρούμαι "νορμάλ" και μου το έχουν πει στα μούτρα μου πολλές φορές. Ο αδερφός μου με φωνάζει συχνά καθυστερημένη. Θεωρεί ότι το μόνο που ξέρω να κάνω καλά, είναι να λύνω προβλήματα μαθηματικών και φυσικής. Μετά μου ζητάει συγγνώμη και προσπαθεί να μου εξηγήσει ότι μου συμπεριφέρεται σκληρά από αγάπη, για να "διορθωθώ" και να απορροφηθώ από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Δεν τον αδικώ. Είναι και 16 χρονών. Εδώ μεγάλοι άνθρωποι και δεν αντέχουν την "ιδιαιτερότητα". Είναι και θέμα κριτικής αντίληψης, επιπέδου ωριμότητας, εμπειριών.
Συνήθως οι περισσότεροι σου συμπεριφέρονται χωρίς να το καταλαβαίνουν πάντα, με τέτοιο τρόπο, που σε κάνουν να πιστεύεις τελικά και εσύ ο ίδιος ότι είσαι ηλίθιος και χαζός, προβληματικός. Κατάλαβα με μεγάλη μου έκπληξη στα 15 μου, όταν οι συνθήκες ανάγκασαν τους δικούς μου να με "περάσουν" από αναγνωρισμένα τεστ νοημοσύνης, ότι τελικά δεν ήμουν ...χαζή.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

HarissonFord

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HarissonFord
Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O HarissonFord έγραψε στις 18:29, 27-01-15:

Αυτά τα άτομα όντως είναι πολύ δύσκολα στο να τα προσεγγίσεις...Δεν προσφέρονται καθόλου μα καθόλου εύκολα για κουβέντα...
Επίσης, τέτοια άτομα (συνήθως) τη μια μέρα παίζει να σου μιλάνε ανοιχτά και διαχυτικά (με βάση τα δικά τους κριτήρια πάντα...) και την άλλη να μην σου λένε καλήμερα!Κάτι σαν διπολική προσωπικότητα...Τη μια ζέστη, την άλλη κρύο (όποιος ξέρει από σκωτσέζικο ντους καταλαβαίνει πολύ καλά τι εννοώ).
Βέβαια κανείς δεν ξέρει αν αυτά τα άτομα εξ αρχής είναι έτσι ή αν έγιναν έτσι στην πορεία της ζωής τους για πολλούς και διάφορους λόγους.
Πολλά μάλιστα από αυτά τα άτομα μπορεί να έχουν πολύ καλούς χαρακτήρες αν καταφέρεις (αξιωθείς ) να τα προσεγγίσεις περισσότερο...Υπάρχουν όμως και άλλα που αποδεικνύονται χείριστα (διπρόσωπα και ψεύτες...που σε φλομώνουν στο ψέμα σε τέτοιο βαθμό που δεν ξέρεις κι εσύ τι σου γίνεται...που ενώ έχεις δίκιο, σου βγαίνουν κι από πάνω και στο τέλος αισθάνεσαι και χάλια...που πίσω από την πλάτη σου λένε τα χίλια δυο ακόμη και για καταστάσεις και πράγματα που έχουν συμφωνηθεί να μείνουν μεταξύ σας...αλλά μάλλον δεν έχουν αντιληφθεί ότι με τον καιρό όλα μαθαίνονται κι ότι τίποτα δεν μένει κρυφό υπό το φως του ήλιου. Στις δήθεν φίλες και φίλους που ζητάνε υποστήριξη,δεν έχουν καταλάβει ότι μια μέρα θα τους προδώσουν, ότι δεν θα νοιαστούν κι ότι θα είναι απλά κάποιοι γνωστοί επειδή δεν υπάρχουν φίλοι σήμερα (πολύ σπάνια μπορείς να βρεις...σχεδόν ποτέ).Το χειρότερο όμως ξέρετε ποιο είναι?Ότι ενώ έχεις στοιχεία που δείχνουν τα λάθη και την ενοχή τους, εξακολουθούν να αρνούνται ότι συνέβησαν και συνεχίζουν τελείως ξεδιάντροπα να ψεύδονται!!!

Εγώ φιλοσόφησα το εξής: Οι καιροί αλλάζουν. Πρέπει όσο περνάνε τα χρόνια να είμαστε όλο και πιο προσεκτικοί στα άτομα που επιλέγουμε να τους αφιερώνουμε χρόνο...ακόμα και τους εαυτούς μας!Γιατί και σε μεταχειρίζονται με τον χειρότερο τρόπο και γιατί στο τέλος μένεις εσύ να πονάς κι ο άλλος να σε κοροϊδεύει.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:06, 27-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Ας πω και εγώ τα δικά μου πιστεύω πάνω στο θέμα της χαρακτηριζόμενης "εσωστρέφειας" (By the way, πολύ όμορφο θέμα συζήτησης και ανάπτυξης απόψεων, μπράβο στον "θεματοθέτη"! )

Αρχικά, θα ήθελα να δηλώσω πως ούτε η εσωστρέφεια, ούτε η εξωστρέφεια έχουν θετικό ή αρνητικό πρόσημο για μένα. Άλλωστε ο κάθε ένας αυτοπροσδιορίζεται με κάποιο "χαρακτηριστικό" σύμφωνα με την αντίληψη του πάνω στην σημασία και τα όρια της "προσδιορίζουσας λέξης". Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για μένα που να επιβάλλει χαρακτηρισμούς-ταμπέλες. Ο κάθε άνθρωπος διαφέρει στο 100% από τον κάθε άλλο. Σίγουρα, καθημερινά γεννιούνται από την κοινωνική νόρμα πολλοί γενικόλογοι προσδιορισμοί που κατηγοριοποιούν αυθαίρετα τους ανθρώπους, με αποτέλεσμα είτε να τους μαζοποιούν (στην περίπτωση που συμπίπτουν με τα υπό προβολή "χαρακτηριστικά"), είτε να τους απομονώνουν (στην περίπτωση που αποκλίνουν από αυτά). Οι μεν πρώτοι, γίνονται ευκολότερα αποδεκτοί. Οι δε δεύτεροι, μάλλον χρειάζεται να προσπαθήσουν περισσότερο.
Σαφώς και υπάρχουν στοιχεία κοινά στον εννοιολογικό προσδιορισμό ενός "χαρακτηριστικού", που κατά γενική ομολογία υιοθετούνται από όλους, έτσι ώστε να διευκολύνεται η επικοινωνία. Έτσι συμβαίνει και με τους προσδιορισμούς της κοινωνικής συμπεριφοράς, όπως στην προκειμένη περίπτωση για αυτόν της κοινωνικής εσωστρέφειας/εξωστρέφειας.
Όλοι στο μυαλό μας (είτε ορθά, είτε λανθασμένα) έχουμε συσχετίσει τον εσωστρεφή χαρακτήρα με κάποιες συμπεριφορές, γεγονότα, τρόπους αντίδρασης και εκδήλωσης, με κάποια εν γένει στοιχεία που λίγο πολύ αναφέρθηκαν στα προηγούμενα posts. Δυστυχώς πολύ συχνά, αυτά τα στοιχεία επειδή αφορούν μειοψηφική μερίδα ανθρώπων, εκλαμβάνονται από την πλειοψηφία ως "παράξενα" και ιδιαίτερα, ίσως αρκετά διαφορετικά και φυσικά πολύ πιο δύσκολα προσεγγίσιμα. Γι αυτό και ελάχιστοι δίνουν το χρόνο και το χώρο, να τα ανακαλύψουν και να τα κατανοήσουν (δε χρειάζεται δηλαδή, καθώς υπάρχουν πολλά άτομα της "δικής τους πλευράς" για να συναναστραφούν) . Άλλωστε, ο άνθρωπος έχει την τάση να εξευγενίζει ότι προσιδιάζει σε αυτόν, και να "αμαυρώνει" (με κάποια υπερβολή βέβαια η λέξη) οτιδήποτε του φαίνεται ξένο, άρα και "σκοτεινό". Έτσι πιστεύω αιτιολογείται και το γεγονός πως οι κατά γενική ομολογία "εξωστρεφείς" αντιμετωπίζουν τους "εσωστρεφείς" ως ακοινώνητους και ίσως κομπλεξικούς, ενώ οι "εσωστρεφείς" τσουβαλιάζουν τους πρώτους σε ψεύτικους και ρηχούς. Δεν ισχύει αυτό. Κανόνας δεν υπάρχει. Ο κάθε άνθρωπος προσεγγίζεται διαφορετικά, γιατί είναι ξεχωριστός. Όλοι έχουμε καλά και αρνητικά στοιχεία. Και εννοείται πως το "καλά και κακά" κάθε άτομο το αντιλαμβάνεται και πάλι διαφορετικά. Οι κοινωνικές σχέσεις, δεν είναι μαθηματικά και φυσική. Για κάποιον πχ η ειλικρίνεια (η πραγματική ειλικρίνεια, η σκληρή και άκομψη, δίχως γιρλάντες και περιστροφές) είναι το ύψιστο προτέρημα. Για κάποιους άλλους, αποτελεί αντίθετα θράσος και κακία, που εκλαμβάνεται ως προσβολή και ταυτίζεται με την έλλειψη συναισθηματικής νοημοσύνης και κοινωνικής ευελιξίας. Δεν υπάρχουν πλαφόν. Γι αυτό και δεν ταιριάζουν όλοι με όλους. Απλά, αν ανήκεις στα "εξωστρεφή" φερειπήν άτομα, ή γενικότερα σε μία ομάδα που αφορά την πλειονότητα, είναι απίστευτα πολύ πιο εύκολο να συχνωτιστείς. Πράγμα λογικό.

Και πηγαίνοντας τον συλλογισμό μου σε πιο ειδικό και προσωπικό επίπεδο, θα ήθελα να προσπαθήσω να εξηγήσω πως αισθάνεται ίσως ένας άνθρωπος υπό τον χαρακτηρισμό του εσωστρεφή, στη μέγιστη βαθμίδα ας πούμε.
Είμαι αυτιστική. Έχω σύνδρομο Asperger. Για όσους γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται, κατανοούν πως μεγαλύτερη "εσωστρέφεια" δεν υπάρχει. Για όσους πάλι αγνοούν τις επεκτάσεις του αυτισμού στη ζωή ενός ατόμου, ίσως αρκεί απλά να πω πως δεδομένου της ύπαρξης ενός μη νευροτυπικού εγκεφάλου, ενός αλλόκοτα για τους επιστήμονες λειτουργικού μετωπιαίου λοβού, η οποιαδήποτε κοινωνική έκφραση βαδίζει σε άλλα μονοπάτια. Κάθε έκφανση της ζωής ενός αυτιστικού είναι δύσκολη (αρκετά light η λέξη δύσκολη), αλλά η κοινωνικότητα, η αλληλεπίδραση με τους άλλους, και η αντίληψη του κόσμου είναι το αποκορύφωμα, η επιτομή της διαφορετικής αντιμετώπισης. Δεν είναι τυχαίο, πως πλέον ο αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας και ιδίως το Asperger χαρακτηρίζεται ως σύνδρομο του λάθος πλανήτη (syndrome of Wrong Planet), καθότι τα παιδιά και μετέπειτα ενήλικες που πάσχουν, έχουν την πλήρη αίσθηση του εξωγήινου.
Για να γίνω πιο σαφής και κατανοητή, νομίζω αρκεί να πω, πως μέχρι στιγμής στα 21 σχεδόν μου χρόνια, δεν έχω γνωρίσει ακόμη κάποιον άνθρωπο που να μπορώ να επικοινωνήσω. Αναγκαστικά, οι κοινωνικές μου επαφές περιορίζονται σε μερικά άτομα ηλικίας μεγαλύτερης των 40 περίπου, καθώς μόνο τότε μπορώ να κατανοήσω τον άλλον και να γίνω σε ένα βαθμό αντιληπτή, χωρίς να απορριφθώ ως διαφορετική, περίεργη και απροσάρμοστη. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έκανα τιτάνιες προσπάθειες να αποκτήσω παρέες, φιλίες. Το αποτέλεσμα βέβαια δεν ήταν ποτέ ενθαρρυντικό. Αργά ή γρήγορα, "έτρωγα" την απόρριψη. Προσπαθώ συνεχώς να μπω στον κόσμο των νευροτυπικών, να γίνω πιο εξωστρεφής, να γίνω αποδεκτή. Αλλά, τελικά δεν αρκεί η προσπάθεια μόνο από μένα. Δεν κατηγορώ βέβαια κανέναν. Ίσως απλά όπως εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τα γονίδια που κληρονόμησα, έτσι και οι άλλοι δεν μπορούν να βρουν έναν κώδικα επικοινωνίας με μένα.
Δεν μπορώ να γελάσω πχ με κάτι που δε βρίσκω καθόλου αστείο. Δε μπορώ να συζητήσω για θέματα μόδας, κουτσομπολιού κλπ. Δεν απολαμβάνω τις καφετέριες πχ και τα μπαρ, γιατί δεν έχω κάτι ουσιαστικό να κάνω εκεί. Δε μπορώ να απαντήσω λογικά στην επανειλημμένη ερώτηση "γιατί δε μιλάς/γελάς/συμμετέχεις" όταν το βρίσκω ανούσιο και χαζό. Και όταν πάλι ανοίξω μία κουβέντα, πω την άποψή μου, θέσω ένα θέμα υπό συζήτηση, αυτό θα απορριφθεί λίαν συντόμως γιατί ο συνομιλητής μου είτε δεν μπορεί να εκφέρει άποψη, είτε γιατί δεν ενδιαφέρεται. Δεν μπορώ να κρύψω αυτό που σκέφτομαι (ίσως γιατί εκλείπει ποσότητα συγκεκριμένης ουσίας που εκκρίνεται από τον εγκέφαλο), είμαι αυθόρμητη σε απίστευτο βαθμό, γι αυτό και εύκολα θεωρείται από τους περισσότερους ότι προσβάλλω τους άλλους. Δεν αντιλαμβάνομαι εύκολα τη μεταφορική χρήση της γλώσσας και παρεξηγούμαι συχνά. Δε μπορώ να "πετύχω" την βλεμματική επαφή για μεγάλο χρονικό διάστημα, και αυτό εκλαμβάνεται ως ανειλικρίνεια ή ως ασέβεια ή ως υποτίμηση. Αναλώνομαι σε λεπτομέρειες, που θεωρούνται κουραστικές ή επιτηδευμένες. Δεν μπορώ να κάνω εκπτώσεις στην αισθητική μου. Δε μπορώ να μιλάω με 100 άτομα ταυτόχρονα (ούτε καν με 2). Δε μπορώ να εμπιστευτώ και να ανοιχτώ εύκολα, γιατί αν το κάνω τότε πιθανότατα θα φάω άλλη μία απόρριψη. Ποιος άλλωστε αντέχει το διαφορετικό;; Γιατί να προσπαθήσεις για κάτι, όταν σου δίνεται πιο εύκολα κάτι άλλο;; Πώς μπορώ να ανοιχτώ σε κάποιον και να του μιλήσω για μένα, όταν το μόνο που κάνει είναι να μου υπενθυμίζει κάθε στιγμή με το βλέμμα και τα λόγια του πως είμαι σαν εξωγήινη για αυτόν;;;
Λατρεύω να αυτοσαρκάζομαι. Μου αρέσει το "βιτριολικό ύφος" καμιά φορά. Αλλά και τότε θεωρείται ότι απλά δεν έχω χιούμορ. Λάθος, έχω. Απλά είναι και αυτό διαφορετικό. Ξέρω δεν θεωρούμαι "νορμάλ" και μου το έχουν πει στα μούτρα μου πολλές φορές. Ο αδερφός μου με φωνάζει συχνά καθυστερημένη. Θεωρεί ότι το μόνο που ξέρω να κάνω καλά, είναι να λύνω προβλήματα μαθηματικών και φυσικής. Μετά μου ζητάει συγγνώμη και προσπαθεί να μου εξηγήσει ότι μου συμπεριφέρεται σκληρά από αγάπη, για να "διορθωθώ" και να απορροφηθώ από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Δεν τον αδικώ. Είναι και 16 χρονών. Εδώ μεγάλοι άνθρωποι και δεν αντέχουν την "ιδιαιτερότητα". Είναι και θέμα κριτικής αντίληψης, επιπέδου ωριμότητας, εμπειριών.
Συνήθως οι περισσότεροι σου συμπεριφέρονται χωρίς να το καταλαβαίνουν πάντα, με τέτοιο τρόπο, που σε κάνουν να πιστεύεις τελικά και εσύ ο ίδιος ότι είσαι ηλίθιος και χαζός, προβληματικός. Κατάλαβα με μεγάλη μου έκπληξη στα 15 μου, όταν οι συνθήκες ανάγκασαν τους δικούς μου να με "περάσουν" από αναγνωρισμένα τεστ νοημοσύνης, ότι τελικά δεν ήμουν ...χαζή.

Πρωτη φορα στο ιντερνετ καθομαι και διαβαζω γραμμη προς γραμμη ποστ.
Περαν οτι αυτα που γραφεις ειναι σπουδαια, γραφεις πααρα πολυ ωραια!!

Παρηγγειλα το βιβλιαρακι που σας ελεγα. Αυριο θα μου το φερουν!
Ανυπομονω να δω το γραφει!

Κυριως θελω να δω πως μπορει ενας εσωστρεφης κι ενας εξωστρεφης να συνυπαρξουν κ ειμαι σιγουρη αν τα καταφερουν μπορουν να κανουν θαυματα!!

Παιδια δεν εχω καταφερει να προχωρησω το βιβλιο.. Μου φαινεται λιγο βαρετο...
Ισως μου χει περασει κ η φαση να αναλυω τοσο την ψυχολογια.. Μπορει οντως να ειναι αντικειμενικα βαρετο..
Πιστευω καποια στιγμη να το διαβασω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 05-08-15 στις 18:12. Αιτία: Merge
Παράθεση

johnvas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnvas
Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O johnvas έγραψε στις 11:32, 04-02-15:

Εδω τον περιγράφει πολύ καλά
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο και απο τον ιδιο τον ανθρωπο που ειναι κλειστος να κοινωνικοποιηθει.Βρισκομαι σε μια τετοια κατασταση και μπορω να στο διαβεβαιωσω.Το μονο πραγμα που χρειαζεται ειναι να δειξεις υπομονη και καλη διαθεση.Ατομα οπως εγω επιζηταν την επικοινωνια με τον περιγυρο που δυσκολευομται να εχουν.....

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 12:28, 05-02-15:

Παιδια δεν εχω καταφερει να προχωρησω το βιβλιο.. Μου φαινεται λιγο βαρετο...
Ισως μου χει περασει κ η φαση να αναλυω τοσο την ψυχολογια.. Μπορει οντως να ειναι αντικειμενικα βαρετο..
Πιστευω καποια στιγμη να το διαβασω...
Έχω ξεκινήσει και εγώ αυτό το βιβλίο.Αφορμή στάθηκε η ομιλία της συγγραφέα του στο TED η οποία με εντυπωσίασε πάρα πολύ.Μου φάνηκε ότι αυτή η γυναίκα (Susan Cain) πραγματικά αντιλαμβάνεται τι σημαίνει να είναι κάποιος εσωστρεφής και ποιες είναι οι ανάγκες του και ο τρόπος σκέψης του.Για να μην μακρυλογώ έως τώρα το βιβλίο το βρίσκω πολύ καλό και μ αρέσει ιδιαίτερα που παραθέτει παραδείγματα και βιώματα βγαλμένα από την ζωή της και της προσωπικές της επαφές με εσωστρεφείς ανθρώπους.

Ελπίζω να του δώσεις μια ακόμα ευκαιρία και να συνεχίσεις το βιβλίοο γιατί έχει πάρα πολλά να διδάξει σχετικά με ένα τεράστιο μέρος των ανθρώπων που σίγουρα θα βοηθήσει και τις δικές σου επαφές με αυτούς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:06, 05-02-15:

Θεωρώ ότι είμαι αρκετά κοινωνική και κάνω εύκολα φιλίες. Εσωστρεφής είμαι κυρίως στην ερωτική μου ζωή. Ενώ έχω αρκετή άνεση με τους άντρες, όταν πρόκειται για έναν άντρα που με ενδιαφέρει ερωτικά, δεν θα κάνω ποτέ το πρώτο βήμα.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 23:22, 05-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Θεωρώ ότι είμαι αρκετά κοινωνική και κάνω εύκολα φιλίες. Εσωστρεφής είμαι κυρίως στην ερωτική μου ζωή. Ενώ έχω αρκετή άνεση με τους άντρες, όταν πρόκειται για έναν άντρα που με ενδιαφέρει ερωτικά, δεν θα κάνω ποτέ το πρώτο βήμα.
Γιατί κοπέλα μου? Δυσκολεύεις τον εαυτό σου έτσι!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:31, 07-02-15:

Α ουτε εγω τζονυ κανω το πρωτο βημα. Ανεξαρτητα απο το οτι ειμαι πολυ κοινωνικη κ εξω καρδια που λεμε.
Αλλα το να αλλο τ αλλο. Δε θεωρω πως δυσκολευω παντως εγω τον εαυτο μου. Τον ανδρα δυσκολευω θα ελεγα που θα πρεπει να προσπαθησει

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 12:46, 07-02-15:

Για πες μας ενα παραδειγμα mindcircus για να καταλαβουμε οι αντρες τι προσπαθεια θελει αυτος ο τυπος γυναικας.

Πως γνωρισες τον νυν σου και τι προσπαθεια κατεβαλε?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους