Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσωστρεφής χαρακτήρας

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:02, 07-02-15:

Συνεντευξη μου παιρνεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:19, 07-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Γιατί κοπέλα μου? Δυσκολεύεις τον εαυτό σου έτσι!
H κοινωνία δυσκολεύει εμάς τις γυναίκες.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Α ουτε εγω τζονυ κανω το πρωτο βημα. Ανεξαρτητα απο το οτι ειμαι πολυ κοινωνικη κ εξω καρδια που λεμε. Αλλα το να αλλο τ αλλο.P
Έχεις δίκιο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Πως γνωρισες τον νυν σου και τι προσπαθεια κατεβαλε?
Δημοσιογράφος είσαι;

Οι άντρες δεν έχουν κανέναν κοινωνικό περιορισμό. Αν τους αρέσει μια γυναίκα, εκφράζουν τις προθέσεις τους. Αν όμως το κάνουμε κι εμείς αυτό, πιθανότατα θα παρεξηγηθούμε. Σε τελική ανάλυση, αγαπητοί μου κύριοι, είναι υποχρέωσή σας να κάνετε το πρώτο βήμα. Η γυναίκα πρέπει να είναι το ελάφι και ο άντρας ο κυνηγός. Αν και είμαι σκληροπυρηνική φεμινίστρια, σ' αυτό το θέμα είμαι απόλυτη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:13, 07-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
H κοινωνία δυσκολεύει εμάς τις γυναίκες.
Δεν το νομίζω.

Σε τελική ανάλυση, αγαπητοί μου κύριοι, είναι υποχρέωσή σας να κάνετε το πρώτο βήμα. Η γυναίκα πρέπει να είναι το ελάφι και ο άντρας ο κυνηγός. Αν και είμαι σκληροπυρηνική φεμινίστρια, σ' αυτό το θέμα είμαι απόλυτη.
Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, είστε φεμινίστριες εκεί που σας βολεύει Με άλλα λόγια χρησιμοποιείτε τον φεμινισμό για να πάρετε κάποια δικαιώματα κλπ, αλλά όπου δεν σας αρέσει/βολεύει το ρίχνετε στο κλασσικό "αυτό είναι ο ρόλος των αντρών".

Πως να σας πάρει κανείς στα σοβαρά μετά?

Άλλο το να ντρέπεσαι ή να είσαι εσωστρεφής, που αυτό είναι το θέμα μας, και άλλο να υποστηρίζεις ότι γενικά αυτός είναι ο ρόλος των αντρών. Δηλαδή αν μια φίλη σου εκφράσει τα συναισθήματα της πρώτη σε έναν άντρα, θα την παρεξηγήσεις?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 15:36, 07-02-15:

Αυτη η νοοτροπια του η γυναικα ειναι το ελαφι και ο αντρας ο κυνηγος την ειχαμε απο μικροι θυμαμαι και μου φαινεται εντελως ακυρη και αναχρονιστικη.Και την εχω ακουσει απο τις πιο ''οχι και τοσο θηλυκες κοπελες
Εγω οσες σχεσεις εχω κανει οι κινησεις ηταν αμοιβαιες.Η τουλαχιστον υπηρχαν αμεσες ανταποκρισεις απο τις κοπελες.Τι να προσπαθησει ,μηπως ειναι λιγο στο μυαλο σας?Οτι και καλα σας εριξαν?Γιατι αν δεν κανετε και εσεις τα βηματα και δεν ανταποκριθειτε στο καλεσμα τοτε κουραφεξαλα

Το ξερετε το ανεκδοτο
Ο κοκορας κυνηγουσε την κοτα
και λεει η κοτα
-αν τρεξω θα χασω το ειδυλλιο
-αν σταματησω θα με πει ευκολη
-α το βρηκα θα σκονταψω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 07-02-15 στις 15:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 16:32, 07-02-15:

Δεν το νομίζω.

Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, είστε φεμινίστριες εκεί που σας βολεύει Με άλλα λόγια χρησιμοποιείτε τον φεμινισμό για να πάρετε κάποια δικαιώματα κλπ, αλλά όπου δεν σας αρέσει/βολεύει το ρίχνετε στο κλασσικό "αυτό είναι ο ρόλος των αντρών".

Πως να σας πάρει κανείς στα σοβαρά μετά?

Άλλο το να ντρέπεσαι ή να είσαι εσωστρεφής, που αυτό είναι το θέμα μας, και άλλο να υποστηρίζεις ότι γενικά αυτός είναι ο ρόλος των αντρών. Δηλαδή αν μια φίλη σου εκφράσει τα συναισθήματα της πρώτη σε έναν άντρα, θα την παρεξηγήσεις?
Συμφωνώ ότι είναι εντελώς χαζό να υποστηρίζεις ότι είσαι φεμινίστρια και να κολλάς σε τέτοια θέματα. Μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει φεμινισμός αν υποστηρίζουν ακόμα τέτοιες χαζομάρες για το ρόλου του άντρα,τον ρόλο τους γυναίκας,κτλ.
Όμως πρέπει να παραδεχτείς ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που,όταν μια γυναίκα κάνει το πρώτο βήμα ή δείχνει το ενδιαφέρον της, την σχολιάζουν με άσχημους χαρακτηρισμούς. Υποθέτω ότι αυτό εννοούσε η Blue sea όταν αναφέρθηκε στην κοινωνία.
Προσωπικά, πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να κάνει κίνηση,ανεξαρτήτως φύλλου,να την κάνει. Άσχετα που εγώ θα ντρεπόμουν και δύσκολα θα το έκανα,αυτό δεν πάει να πει ότι θα σχηματίσω αρνητική γνώμη αν μια γυναίκα το κάνει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 07-02-15 στις 16:36.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:55, 07-02-15:

Να ξέρετε πάντως δεν σχολιάζουν μια κοπέλα που κάνει πρώτη κίνηση. Σχολιάζουν μια κοπέλα που την πέφτει σε πολλούς απανωτά ή που μόλις χωρίσει σε 2 μέρες έχει βρει άλλον γκόμενο. Δηλαδή σε τέτοιες περιπτώσεις πιθανόν να την αποκαλέσουν διάφορα πράγματα. Σε νορμάλ περιπτώσεις δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 19:54, 07-02-15:

Οι άντρες δεν έχουν κανέναν κοινωνικό περιορισμό. Αν τους αρέσει μια γυναίκα, εκφράζουν τις προθέσεις τους. Αν όμως το κάνουμε κι εμείς αυτό, πιθανότατα θα παρεξηγηθούμε. Σε τελική ανάλυση, αγαπητοί μου κύριοι, είναι υποχρέωσή σας να κάνετε το πρώτο βήμα. Η γυναίκα πρέπει να είναι το ελάφι και ο άντρας ο κυνηγός. Αν και είμαι σκληροπυρηνική φεμινίστρια, σ' αυτό το θέμα είμαι απόλυτη.
Ξέρεις όμως ότι μπορεί να χάσεις μια πολύ καλή ευκαιρία? να βρεις ένα καλό παιδί? αυτό που τέλος πάντων ψάχνεις σ' έναν άντρα? συμφωνώ με τον Johny, είμαστε φεμινίστριες εκεί που μας βολεύει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:06, 07-02-15:

- θετικά,

- όσο αφορά τους κυνηγούς και τους κυνηγημένους,
διεκδικείτε ό,τι σας αρέσει, η ζωή είναι μικρή για εγωϊσμούς.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

awnesia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη awnesia
H awnesia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H awnesia ρεβολουσιόν* έγραψε στις 13:50, 08-02-15:

Παιδιά, ας το παραδεχτούμε, είμαστε ράτσες και ράτσες ανθρώπων.

Εγώ πχ. έχω εν μέρη ένα στοιχείο εσωστρέφειας στο χαρακτήρα μου.

Πολλές φορές μετά το γραφείο, τα παιδιά μου λένε να κάτσω να αράξω μαζί τους. Αλλά όχι, θεωρώ υπερβολικό ότι τους έφαγα εννιά ώρες στη μάπα, ώστε να κάτσω δυο ώρες επιπλέον μαζί τους 'να αράξω'. Πολλές φορές μετά το γραφείο, οι κολλητές μου, κάνουν αμάν να πάμε για έναν καφέ. Αλλά όχι, έχω κουράζομαι και μόνο στην ιδέα, ότι θα καθυστερήσω να πάω σπίτι μου. Πολλές φορές, σαββατόβραδα, έχω συναντήσεις με παλιούς καλούς φίλους. Αλλά όχι, στεναχωριέμαι που πρέπει να βγάλω τις παντόφλες μου για να βάλω τις γόβες μου.

Είμαι κοινωνική, συζητήσιμη, και εκεί που χρειάζεται καραγκιόζης. Έχω τους φίλους μου, τις παρέες μου. Θα βγω να γουρουνιάσω σε καμία ταβέρνα, θα πάω να ακούσω τη ροκ μουσικούλα μου, θα βγω και στο μπαράκι, θα δείξω και τον κώλο μου σε κανά κλαμπάκι. Αλλά όταν τελειώσει η κάθε εξωτερική επαφή που έχω μαζί τους και γυρίσω ήσυχα και ωραία στο σπιτάκι μου και θα κάνω κανά μήνα ώσπου να τους ξαναδώ. Η εσωστρέφεια δεν είναι χουσούρι και αναρωτιέμαι γιατί το κολλάμε ταμπέλα στον άλλον.

Ευχαριστιέμαι τη ζωή στο σπίτι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε που βγαίνω εκτός, το κάνω με το ζόρι. Στο τέλος μια χαρά περνάω εκεί που πάω και το ότι δεν ήθελα πριν δυο ώρες να βγω, το έχω ήδη ξεχάσει.

Είμαι εικοσιέξι χρονών και επιδιώκω να περνάω τις ελεύθερές μου ώρες home alone.
Και όχι παιδιά. Δεν κοιτάω το ταβάνι και μονολογώ σαν καμία παράφρων. Έχω άπειρα πράγματα να ασχοληθώ και να περάσω εποικοδομητικά τις ώρες μου. Και αυτό το πράγμα το λατρεύω.

Να είμαι κάθε μέρα έξω και να γυρνάω σπίτι μόνο για να κοιμηθώ, όχι δεν το αντέχω. Αλλά και να το άντεχα δε θα είχα το χρήμα. Τώρα αν 1% το είχα, δεν ξέρω τι να σας απαντήσω. Ίσως γράψω κανά ποστ με την απάντηση την ημέρα που θα γίνω εκατομμυριούχα.

Και θα σου δώσω και μερικά αληθινά δικά μου παραδείγματα για το πως ξεκίνησε όλο αυτό.

Πριν χρόνια με την παλιά μου παρέα, συνηθίζαμε να μαζευόμαστε να παίζουμε χαλαρό ποκεράκι με στραγάλια*. Φυσικά επειδή κάποιοι έρχονταν μόνο για το χαβαλέ και ΄πηδούσαν' το παιχνίδι, έχασα κάθε ενδιαφέρον και για τις μαζώξεις με αυτά τα άτομα καθώς και για την ασχολία μου περί πόκερ. Δε δεχόμουν ότι ο σκοπός της συνάντησης είχε ανούσιο αποτέλεσμα. Συνέχισα να τους φέρνω σπίτι μου να χαβαλεδιάσουμε, αλλά αφού 'φεύγαν συνειδητοποιούσα πως πέρασα ένα βράδυ χωρίς αξία. Κατάλαβα πως δε μου πρόσφεραν τίποτα. Μόνο βαβούρα, στάχτες από τσιγάρα στο πάτωμα του σαλονιού και άπλυτα ποτήρια. Σταμάτησα να καλώ κόσμο. Ίσως έναν τη φορά και με μετρημένο χρόνο. Τα παιδιά μαζεύονταν αλλού. Συνέχιζαν να με καλούν, άλλες φορές δε μπορούσα, άλλες δεν απαντούσα. Βγήκα εξτρά πέντε έξι φορές μαζί τους, για να επιβεβαιώσω τις θεωρίες μου, αφού πλέον τους διάβαζα με διαφορετική οπτική γωνία και είχα δίκιο. Η συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων άρχισε να περνάει απαρατήρητη, και κάθε που γνώριζα έναν παραπλήσιό τους, έκανα τα στραβά μάτια και απλά υπόμενα το χρόνο να περάσει. Είναι αρκετός καιρός που είμαι καθηλωμένη σε αυτό το στυλ. Όσο και να τραβήξω τα βλέμματα πάνω μου αν δε με καλύπτεις, πέρα από τυχαία συνάντηση, πρόσκληση δε θα δεχτώ. Από τότε οι περισσότεροι θεωρούν πως έγινα μια γεροντοκόρη και πως αργά η γρήγορα θα σαπίσω στον καναπέ μου. Μόνη μου.

Κι όμως. Μετά από καιρό λοιπόν που λέτε, βρέθηκα σε διαφορετικό φιλικό σπίτι, με διαφορετικούς ανθρώπους. Κάνουμε τα ίδια πράγματα ακριβώς, με τη μόνη διαφορά πως ο χαβαλές γίνεται εκεί που πρέπει και η μαλακία εκεί που μας παίρνει. Είναι να ταιριάξεις με τον άλλον. Έγιναν οι άνθρωποι που όσο σαπάκι κι αν με χαρακτηρίζουν, ξέρουν πως η ηρεμία μου και η ησυχία μου είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου. Γι' αυτό σε πολλά μου όχι, δεν κράζουν, λένε ένα φιλάκια, θα σε ενημερώσω την επόμενη φορά και τελειώνει η υπόθεση.

Όπως και να 'χει. Αν ο άλλος στα μάτια σου μοιάζει κομπλέ. Σοβαρός και μετρημένος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τρελός. Είναι ένας άνθρωπος αντιμετωπίσημος, αρκεί να έχεις κάτι να του προσφέρεις τις στιγμές που περνάτε παρέα. Αν συναντιέστε συχνά και έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς, τότε θα βρεις το κουμπί του. Πιθανότατα κάτι έχει ζήσει, κάτι που τον έχει προβληματίσει και τον έχει κάνει να κλειστεί στο καβούκι του. Μπορείς να τον δοκιμάσεις αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για αυτόν. Μπορείς να του διδάξεις καταστάσεις, τις οποίες ενδεχομένως δε γνωρίζει. Αν τον δεις πως τσινάει, δύο είναι τα τινά, ή αυτήν την κατάσταση την έζησε και κατάλαβε πως δεν του ταιριάζει αλλά ίσως προθυμοποιηθεί να τη ζήσει και με εσένα, να δει διαφορές ή δεν την έχει ζήσει αλλά και μόνο στην ιδέα της φοβάται να τη ζήσει. Οπότε εκεί είναι στο χέρι σου για το πως θα τον πείσεις. Μιλάμε για απτά πράγματα έτσι; Αν δεν τα καταφέρεις τότε απλά θα καταλάβεις πως δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους.

Άνθρωπος έξυπνος, ποτέ δεν έμεινε στην κυριολεξία μόνος του.
Απλά χρειάστηκε παραπάνω χρόνο για να βρει αυτό που τον καλύπτει.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:29, 28-03-15:

Πολλές φορές πίσω από ένα εσωστρεφές άτομο μπορεί να κρύβεται μια πολύ δυναμική προσωπικότητα. Έχω ως τρανταχτό παράδειγμα το αγόρι μου. Τον Τέλη τον γνώρισα στο 1ο έτος στη σχολή μου. Είναι 48 ετών, φυσικός. Τον θυμάμαι ως ένα άτομο μοναχικό, που καθόταν πάντα στην πρώτη σειρά. Ήταν ο καλύτερος μου φίλος. Η συστολή του βέβαια τον έκανε να μου εκδηλώσει τα ερωτικά του συναισθήματά του 2,5 χρόνια μετά. Μέχρι τότε κάναμε παρέα στο φιλικό.
Παρ' όλα αυτά είναι ένα άτομο με πολύ υγιή ψυχοσυναισθηματική συγκρότηση, που όταν μιλάει, σε κερδίζει με τον πλούτο των γνώσεών του. Πάντα έκανε στους καθηγητές τις πιο ευθύβολες και εύστοχες ερωτήσεις. Η εσωστρέφεια και η συστολή όμως πολλές φορές παραπέμπουν σε άτομο λίγων ικανοτήτων κι αυτό είναι άδικο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 18:37, 28-03-15:

Η εσωστρέφεια και η συστολή όμως πολλές φορές παραπέμπουν σε άτομο λίγων ικανοτήτων κι αυτό είναι άδικο.
Sure. Το να είσαι εσωστρεφής σε κάνει αυτόματα ανίκανο, πιστεύω πως θα πρέπει να βρίσκουμε γενετικά αν ένα άτομο θα γίνει εσωστρεφής ή εξωστρεφής και να το "κανονίζουμε" για να μην χρειαστεί να βιώσει τη μιζέρια που τον περιμένει (δεν). Έχω την αίσθηση ότι πολλοί μπερδεύουν τον εσωστρεφή με τον αντικοινωνικό, αν και πάλι δεν καταλαβαίνω το μίσος της προηγούμενης σελίδας σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:36, 28-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
δεν καταλαβαίνω το μίσος της προηγούμενης σελίδας σε αυτές τις ομάδες ανθρώπων.
Ποιος εξεφρασε μισος καλε?

Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 20:41, 28-03-15:

Ποιος εξεφρασε μισος καλε?
Εντάξει, υπερβάλλω λιγάκι αλλά μερικοί λέγανε πράγματα του τύπου "δεν τους αντέχω, πρέπει να αλλάξουν" και γενικότερα έδιναν μια διαφορετική αντιμετώπιση.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 20:59, 28-03-15:

Πόσο σπαστικό να πρέπει να μιλήσεις γιατί αν δεν το κάνεις θα ακους "δεν μιλάς εσύ.πες κάτι.".Έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου πάρα πολλές φορές.
Έχει τύχει να είμαι σε παρέα με παιδιά που τα συναντούσα πρώτη φορα και να μιλάω πάρα πολύ.Δεν ξέρω πως μου βγήκε έτσι.
Και το κακό είναι ότι αν δεν μιλάς σε περνάνε για σνομπ και αχώνευτο και ο άλλος που μιλάει και χαζογελάει με ό, τι ειπωθεί γίνεται αυτόματα συμπαθητικός.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:07, 28-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Εντάξει, υπερβάλλω λιγάκι αλλά μερικοί λέγανε πράγματα του τύπου "δεν τους αντέχω, πρέπει να αλλάξουν" και γενικότερα έδιναν μια διαφορετική αντιμετώπιση.

E καλα και τι πειραζει? Κι εγω καποτε δεν τους αντεχα τους πολυ κλειστους. Τωρα μια χαρα τα πηγαινω. Σαν πως αντεχουν ολοι εμενα και την παρλα μου? Βεβαια υπερβαλλεις.

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Πόσο σπαστικό να πρέπει να μιλήσεις γιατί αν δεν το κάνεις θα ακους "δεν μιλάς εσύ.πες κάτι.".Έχω ξεπεράσει τον εαυτό μου πάρα πολλές φορές.
Έχει τύχει να είμαι σε παρέα με παιδιά που τα συναντούσα πρώτη φορα και να μιλάω πάρα πολύ.Δεν ξέρω πως μου βγήκε έτσι.
Και το κακό είναι ότι αν δεν μιλάς σε περνάνε για σνομπ και αχώνευτο και ο άλλος που μιλάει και χαζογελάει με ό, τι ειπωθεί γίνεται αυτόματα συμπαθητικός.
Να οριστε και η keep μας λεει χαζοχαρουμενα

Μωρε ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος. Ωραιο ειναι να μπορουμε να δεχομαστε τη διαφορετικοτητα κι αυτο απαιτει ενα βαθμο ωριμοτητας
Και φυσικα δυο τυποι διαφορετικοι μπορουν να παρουν πολλα ο ενας απο τον αλλο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 29-03-15 στις 16:51. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:30, 28-03-15:

Εγώ σε καινούριες παρέες ή που θα στέκομαι σαν το ξυλάγγουρο και θα πω 5 μετρημένες φράσεις, ή θα με πιάσει μια απίστευτη παρλαπιπίαση και γλώσσα δεν θα βάλω μέσα. Εξαρτάται από το άτομο που έχω απέναντί μου και πόσο αμήχανα αισθάνομαι άμα δεν μιλάμε. Στην Τουρκία οι 2 συγκάτοικοί που δεν έβαζαν γλώσσα μέσα και εγώ δεν πολυσυμμετείχα στις συζητήσεις. Σε κάποια φάση τους ξεκαθάρισα ότι δεν τους σνομπάρω, απλά δεν είμαι ομιλητικός τύπος, και έκτοτε σταμάτησαν να με στραβοκοιτάνε στα διαλείμματα που έκαναν από τις συζητήσεις για να αναπνέουν Με μια άλλη κοπέλα που έκανα παρέα στην Τουρκία δεν χρειάστηκε καν η εξήγηση. Μιλούσαμε όσο θέλαμε και χωρίς να βιάζουμε καταστάσεις και απολαμβάναμε και την σιωπή (είναι κι αυτό ανεκτίμητη αξία αν δεν νιώθεις αμήχανα!)

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:34, 28-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
συναντούσα πρώτη φορα και να μιλάω πάρα πολύ.Δεν ξέρω πως μου βγήκε έτσι.
Έχεις δίκιο. Είναι άδικο να κατηγορείται ένα εσωστρεφές άτομο για σνομπισμό. Όταν πρωτοείπα σε μια φίλη μου ότι μου αρέσει το παιδί, στο οποίο προαναφέρθηκα στο παραπάνω μήνυμα, αυτό ακριβώς μου είπε: "καλά τι σου αρέσει σ' αυτόν τον τρόμπα; Την έχει δει άριστος φοιτητής και δεν μιλιέται". Ο άνθρωπος όμως ντρεπόταν. Δεν ήταν ότι δεν ήθελε την παρέα. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξεπερνούν τη συστολή τους ούτε όταν ενηλικιώνονται.

Πολλές φορές όμως τα άτομα χαμηλών τόνων κρύβουν μεγάλη εσωτερική δύναμη και συγκροτημένο χαρακτήρα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:42, 29-03-15:

Έχει να κάνει με το που αισθάνεται άνετα ο καθένας. Έχω ένα παράδειγμα από εχτές που πήγα σε ένα κλαμπ. Όλοι με ρωτούσαν γιατί δεν διασκεδάζω, παρόλο που προσπαθούσα να μην το δείχνω. Προσπαθούσα να κάνω ότι και καλά μου αρέσει και έρχεται ένας και μου λέει "δεν σου αρέσει αυτό το μέρος έτσι δεν είναι?". Αναρωτιέμαι πόσο μπαμ έκανε

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:14, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Εγώ σε καινούριες παρέες ή που θα στέκομαι σαν το ξυλάγγουρο και θα πω 5 μετρημένες φράσεις, ή θα με πιάσει μια απίστευτη παρλαπιπίαση και γλώσσα δεν θα βάλω μέσα. Εξαρτάται από το άτομο που έχω απέναντί μου και πόσο αμήχανα αισθάνομαι άμα δεν μιλάμε.
κι εγώ ακριβώς έτσι είμαι! αν νιώσω πως το άτομο με το οποίο μιλάω είναι δεκτικό, θ' ανοιχτώ πιο πολύ. αν πάλι είμαι σε μεγάλη παρέα και δεν ξέρω κανέναν, δεν παίζει να σταυρώσω λέξη. πρέπει να νιώσω άνετα με κάποιον για να μιλήσω.

Παράθεση

Andypro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 16:18, 05-08-15:

Εσωστρεφής χαρακτήρας:
Αναζητά την απομόνωση, θεωρεί σημαντικό να έχει χρόνο για σκέψη και περισυλλογή και είναι επιφυλακτικός παρά ανοιχτός.
Χαίρεται να βρίσκεται με ανθρώπους για κάποιο χρόνο, αλλά νιώθει ανάγκη για πιο μοναχικές δραστηριότητες. Επιθυμεί να μένει μόνος για να διαβάζει και να ηρεμεί.
Προσπαθεί να συναναστρέφεται με μικρές παρέες η κατ' άτομο την φορά. Οι πολλοί άνθρωποι τον εξαντλούν και τον απορροφούν.
Είναι επιφυλακτικός και δεν εκφράζεται εύκολα. Αργεί να κάνει φιλίες αλλά τις εκτιμά ιδιαίτερα.
Όταν είναι με άλλους, χρειάζεται χρόνο για να σκεφτεί πριν εκφράσει τις απόψεις του. Δεν μιλά τόσο εύκολα στο τηλέφωνο.
Σκέφτεται πριν ενεργήσει, ενδεχομένως δεν ενεργεί εγκαίρως. Οι ιδέες αποσαφηνίζονται όταν μπορεί να έχει την ησυχία του να σκεφτεί.
Μιλά πιο αργά και κάνει χρήση λιγότερων μορφασμών και κινήσεων του σώματος.
Πότε έγινε μελέτη σε εμένα και δεν το ξέρω;;;;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:57, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Επειδή στο παρελθόν ήμουν τέτοιος άνθρωπος (και τώρα είμαι αλλά το έχω βελτιώσει αρκετά), συνήθως τέτοιοι άνθρωποι έχουν κάποιες ανασφάλειες, ή παιδικά βιώματα που τους σπρώχνουν προς αυτή τη κατεύθυνση. Δεν είναι εύκολο να προσεγγίσεις έναν τέτοιο άνθρωπο και αν θέλεις να το κάνεις πρέπει να το κάνεις ατομικά. Δηλαδή να βγείτε ας πούμε για καφέ εσύ και αυτός μόνοι σας, για να σε γνωρίσει καλύτερα και να ανοιχτεί. Συνήθως τέτοιοι άνθρωποι δίνουν σημασία στον άλλο και επικεντρώνονται σε ένα άτομο τη φορά, γιαυτό δεν τους αρέσει να βγαίνουν με μεγάλες παρέες και ιδιαίτερα με άγνωστα άτομα.

Βοηθάει πολλές φορές να είσαι και άτομο εξωστρεφές και ομιλητικό καθώς ένα μειονέκτημα που έχουν οι εσωστρεφείς άνθρωποι είναι ότι δεν μπορούν να "σπάσουν τον πάγο" εύκολα. Αν θες να βγεις με τέτοιο άνθρωπο, πρέπει να μιλάς για συγκεκριμένα πράγματα, γιατί πολλές φορές οι εσωστρεφείς άνθρωποι δεν τα βγάζουν πέρα με την ψιλοκουβέντα. Θα είναι δύσκολο να τον προσεγγίσεις στην αρχή, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο καθώς τέτοια άτομα έχουν λίγους φίλους στη ζωή τους, οπότε τους εκτιμούν ιδιαίτερα.
Με περιγράφεις. Γενικά και γω πιο παλιά δεν μιλούσα πολύ (σχεδόν καθόλου) σε φάση δεν ήθελα παρέες ούτε τίποτα. Εφηβεία ήταν, πέρασε. Πλέον έχω περάσει σε άλλο στάδιο που δεν με λες αντικοινωνική αλλά δεν είμαι "έξω καρδιά". Δηλαδή για να ανοιχτώ σε κάποιον και να μιλήσω περισσότερο να γίνουμε φίλοι κτλ θέλει να τον γνωρίσω καλύτερα να τον εμπιστευτώ κατά κάποιον τρόπο. Μπορεί να είμαι σε μία κάπως άσχετη παρέα και να με δεις να μη βγάζω λέξη (σίγουρα στην αρχή τουλάχιστον) και με τους κοντινούς μου φίλους να λέω/κάνω ότι βλακεία θες. Εξαρτάται για τα άτομα με τέτοιο χαρακτήρα ποιον έχουν απέναντί τους. Απλώς το να είσαι εσωστρεφής δεν είναι απαραίτητα κακό. Πολύ ωραία τα λες.
Πιστευετε τελικα πως ενας εσωστρεφης κι ενας εξωστρεφης μπορουν να συνυπαρξουν σαν φιλοι;
Μπορει να συμπληρωσει ο ενας τον αλλο τελικα ή κουραζονται;
Εμενα ομολογω με τραβουν οι εσωστρεφεις ανθρωποι γιατι μαρεσει να τους ανοιγω, να τους ανακαλυπτω..
Με τους εξωστρεφεις απτην αλλη κολυμπαω στα νερα μου!

Ξεχασμενε εχεις δικιο με το κομματι της εκτιμησης. Το εχω δλδ εισπραξει!
Ναι γιατί να μη μπορούν; Είναι να μη σε εμπιστευτεί ο άλλος. Αν ναι και θα ανοιχτεί σε σένα και όλα καλά θα είναι. Είμαι εσωστρεφής άνθρωπος αλλά αν με δεις με τους δικούς μου γίνομαι ο πιο εξωστρεφής. Είναι ποιος θα βγάλει αυτόν τον εαυτό σου.

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:01, 12-10-15:

H πλάκα είναι ότι ακόμα και με φίλους να είσαι έξω και να περνάς καλά μετά από κάποιες ώρες θέλεις τον χώρο σου, το περιβάλλον σου. Σαν να σε κουράζει η πολλή κοινωνικότητα και να χρειάζεσαι να γεμίσεις τις μπαταρίες σου. Είτε αυτό γίνεται ακούγοντας μουσική είτε γράφοντας στο στέκι,είτε βλέποντας Friends για χιλιοστή φορά.

Και μη μπερδεύουμε την ντροπαλότητα με την εσωστρέφεια. Κάποιος που δεν μιλάει πολύ δεν σημαίνει ότι ντρέπεται

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:08, 12-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Και μη μπερδεύουμε την ντροπαλότητα με την εσωστρέφεια. Κάποιος που δεν μιλάει πολύ δεν σημαίνει ότι ντρέπεται
Σωστά. Μπορεί και να απαξιεί....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:14, 12-10-15:

Σωστά. Μπορεί και να απαξιεί....
Μπα, συνήθως απλά θεωρεί πως δεν έχει κάτι να πει.Simple as that.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 22:20, 12-10-15:

Μπα, συνήθως απλά θεωρεί πως δεν έχει κάτι να πει.Simple as that.
Αυτο ακριβως! Γιατί η φλυαρία χωρίς λόγο να θεωρείται πιο "αποδεκτή"?
Προσωπικά είμαι κοινωνικό ατομο ως ένα σημείο, αν περνάω κάθε μέρα με παρέα ή είμαι έξω όλη μέρα κτλ,ε μετά θα χρειαστώ και λίγο χρόνο μόνη μου. Kαι γενικά είμαι ανοιχτό άτομο,ειδικά αν συμπαθήσω τον άλλον,αλλά δεν μπορώ να βγαίνω έξω κάθε μέρα ή να μιλάω ακατάσχετα. Καμιά φορά χρειαζεται να μεινεις μονος σου για να φορτισεις τις μπαταριες σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 12-10-15 στις 22:37.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 22:44, 12-10-15:

H πλάκα είναι ότι ακόμα και με φίλους να είσαι έξω και να περνάς καλά μετά από κάποιες ώρες θέλεις τον χώρο σου, το περιβάλλον σου. Σαν να σε κουράζει η πολλή κοινωνικότητα και να χρειάζεσαι να γεμίσεις τις μπαταρίες σου. Είτε αυτό γίνεται ακούγοντας μουσική είτε γράφοντας στο στέκι,είτε βλέποντας Friends για χιλιοστή φορά.

Φιλε μου στο ορκιζομαι. Δεν κανω πλακα τωρα με περιεγραψες στο 100% και αυτο που ειπες ειναι ενα μερος της καθημερινοτητας μου. Πραγματικα ομως ποσο αληθεια.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 10:03, 13-10-15:

Εσύ δεν ήσουν που φασώθηκες με μια άγνωστη κοπέλα 2 ώρες και τώρα λες ότι είσαι εσωστρεφής;

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 14:46, 13-10-15:

Εσύ δεν ήσουν που φασώθηκες με μια άγνωστη κοπέλα 2 ώρες και τώρα λες ότι είσαι εσωστρεφής;
Αυτα ειναι ενστικτα Μην νομιζεις ακομα δεν μπορω να εκφραστω σωστα οταν μιλαω σε κοριτσια. Γ

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 18:05, 13-10-15:

Ειναι παντα θεμα χαρακτηρα; Αλλιως ειμαι στην Ελλαδα (εξωστρεφης) κι αλλιως στη Γαλλια (εσωστρεφης). Οι Ελληνες ειναι πιο εξωστρεφης λαος και επηρρεαζομαι απο το γενικο κλιμα. Επισης με πιανει και το φραπέ έφεκτ. Ετσι και πιω φραπέ με πιανει μια υπερδιεγερση. Γινομαι ευδιαθετος, μιλάω πολύ και συμβαλει κι αυτο στην κοινωνικοτητα. Ειναι και τα θεματα, αν μιλανε για μπαλα δεν εχω να πω τιποτα και συνηθως αποσυρομαι, αν μιλανε για θεματα προσωπικης αναπτυξης αισθανομαι ανετα και ξανοιγομαι. Είναι και τι ατομα συναναστρεφεσαι, τι ειδους ζωη κανεις κι αλλα διαφορα. Δεν πιστευω σε σταθερη και αμιγη εξωστρεφεια ή εσωστρεφεια.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:59, 13-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ειναι παντα θεμα χαρακτηρα; Αλλιως ειμαι στην Ελλαδα (εξωστρεφης) κι αλλιως στη Γαλλια (εσωστρεφης). Οι Ελληνες ειναι πιο εξωστρεφης λαος και επηρρεαζομαι απο το γενικο κλιμα. Επισης με πιανει και το φραπέ έφεκτ. Ετσι και πιω φραπέ με πιανει μια υπερδιεγερση. Γινομαι ευδιαθετος, μιλάω πολύ και συμβαλει κι αυτο στην κοινωνικοτητα. Ειναι και τα θεματα, αν μιλανε για μπαλα δεν εχω να πω τιποτα και συνηθως αποσυρομαι, αν μιλανε για θεματα προσωπικης αναπτυξης αισθανομαι ανετα και ξανοιγομαι. Είναι και τι ατομα συναναστρεφεσαι, τι ειδους ζωη κανεις κι αλλα διαφορα. Δεν πιστευω σε σταθερη και αμιγη εξωστρεφεια ή εσωστρεφεια.
Προφανώς και δεν είναι μονάχα θέμα χαρακτήρα, αφού ανεξάρτητα από αυτόν, ο άνθρωπος σκέφτεται και δρα βάσει των ερεθισμάτων που δέχεται. Άρα, οι εκάστοτε συνθήκες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Η προσωπικότητα είναι απλά ενδεικτική της προδιάθεσης!

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 19:04, 13-10-15:

Προφανώς όμως οι εσωστρεφείς άνθρωποι πολύ πιο δύσκολα αισθάνονται άνετα και "ανοίγονται".

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 19:16, 13-10-15:

Προφανώς όμως οι εσωστρεφείς άνθρωποι πολύ πιο δύσκολα αισθάνονται άνετα και "ανοίγονται".
Πιο δύσκολα ναι, και εδώ εντοπίζεται η προδιάθεση που ανέφερα, χωρίς όμως αυτό να συνεπάγεται ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν ανοίγονται καθόλου, ή ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να τους ... ξεκλειδώσουν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:15, 13-10-15:

H πλάκα είναι ότι ακόμα και με φίλους να είσαι έξω και να περνάς καλά μετά από κάποιες ώρες θέλεις τον χώρο σου, το περιβάλλον σου. Σαν να σε κουράζει η πολλή κοινωνικότητα και να χρειάζεσαι να γεμίσεις τις μπαταρίες σου. Είτε αυτό γίνεται ακούγοντας μουσική είτε γράφοντας στο στέκι....
Δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί χαρακτηριστικό των εσωστρεφών. Όλοι μας, είτε εσωστρεφείς είτε εξωστρεφείς, κάποια στιγμή θέλουμε τον εντελώς προσωπικό μας χωροχρόνο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:21, 14-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί χαρακτηριστικό των εσωστρεφών. Όλοι μας, είτε εσωστρεφείς είτε εξωστρεφείς, κάποια στιγμή θέλουμε τον εντελώς προσωπικό μας χωροχρόνο.
μπα, μη το λες. είναι κάποιοι που δεν αντέχουν να κάτσουν μόνοι τους. μια μέρα να περάσει χωρίς παρέα και κάτι τους πιάνει

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 17:33, 14-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
είναι κάποιοι που δεν αντέχουν να κάτσουν μόνοι τους. μια μέρα να περάσει χωρίς παρέα και κάτι τους πιάνει
Υπάρχουν και αυτοί. Όμως δε νομίζω ότι μπορούμε να τους κατατάξουμε στους εσωστρεφείς ή στους εξωστρεφείς. Στους ανασφαλείς ίσως;

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:45, 14-10-15:

μπα, μη το λες. είναι κάποιοι που δεν αντέχουν να κάτσουν μόνοι τους. μια μέρα να περάσει χωρίς παρέα και κάτι τους πιάνει
Πράγματι. Αυτό που λες βέβαια σε κάποιους/ες συμβαίνει και σε προσωπικό επίπεδο. Χωρίζουν κι αμέσως ψάχνουν μια νέα γνωριμία για να καλύψουν τη μοναξιά τους. Έχω συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις. Την κίνηση αυτή βέβαια τη θεωρώ κάπως λανθασμένη (άποψή μου την οποία απλώς εκφράζω και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλω), διότι μετά από έναν χωρισμό χρειαζόμαστε τον χρόνο μας να συνέλθουμε και να αναλογιστούμε τα λάθη μας, προκειμένου να κάνουμε μια καλύτερη επιλογή σε μεταγενέστερη φάση.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:55, 14-10-15:

Υπάρχουν και αυτοί. Όμως δε νομίζω ότι μπορούμε να τους κατατάξουμε στους εσωστρεφείς ή στους εξωστρεφείς. Στους ανασφαλείς ίσως;

Επειδή με αφορά αυτή η κατηγορία δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχει και περίπτωση να σε πιάνει ένα ψυχοπλάκωμα αν μένεις πάνω από μέρα μόνος σου επειδή το έχεις περάσει εκτεταμένα αυτό πολύ καιρό.

Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris S έγραψε στις 19:13, 14-10-15:

[COLOR="Black"] Όλοι μας, είτε εσωστρεφείς είτε εξωστρεφείς, κάποια στιγμή θέλουμε τον εντελώς προσωπικό μας χωροχρόνο.
Εννοείται, κανείς δεν είναι full εσωστρεφής ή εξωστρεφής.
Να δώσω ένα παράδειγμα: Είσαι σε μια καφετέρια με 3 φίλους και αράζετε λέγοντας ότι βλακεία θες. Από την πορεία του Ολυμπιακού στο CH.L μέχρι την σημασία των συμπεριφορικών οικονομικών στην κατανόηση της χρηματοπιστωτικής κρίσης και η ώρα από τις 5 έχει φτάσει 8.Έρχεται ξαφνικά ένας γνωστός και λέει πως γίνεται ενα πάρτι στις 8.30 και αν θέλετε μπορείτε να πάτε(δεν μπορείς να πας σπίτι γιατί μένεις σχετικά μακριά). Ποιος είναι more likely να πάει στο πάρτι? Κάποιος σχετικά εσωστρεφής ή κάποιος σχετικά εξωστρεφής?
https://upload.wikimedia.org/wikiped...rtSpectrum.png

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris S : 14-10-15 στις 19:19.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 00:21, 15-10-15:

Υπάρχει και μια κατασταση πού λεγεται «μοναξια του διπλανού δωματιου». Θες να εισαι μονος στο δωματιο, αλλά να υπαρχει κοσμος στο διπλανο. Μεταφορικά εννοειται. Δηλαδη ειναι μια κατηφορια ανθρωπων που θελουν την ησυχια τους, αλλά μεσα στην κοινωνική ζωη. Οχι στην μοναξια ή αποκομμενοι απο την κοινωνια. Εκ πρωτης οψεως μπορεις να πεις οτι αυτο γινεται λογω ανασφαλειας, αλλα δεν ειναι παντα ετσι. Επειδη ειμαι καπως σε αυτο το στυλ. προσωπικά κουραζομαι ευκολα απο τις πολλες συναναστροφες και διαχυτικοτητες και γρηγορα χανω το ενδιαφερον μου, αλλά απο την αλλη δεν θα μπορουσα να ζησω και μονος. Αμα αφαιρεσεις τον ανθρωπο, απο οποιοδηποτε χωρο, τα παντα χανουν το νοημα τους.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:45, 16-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ειναι παντα θεμα χαρακτηρα; Αλλιως ειμαι στην Ελλαδα (εξωστρεφης) κι αλλιως στη Γαλλια (εσωστρεφης).
Είναι θέμα χαρακτήρα. Εγώ, πάλι, τον τελευταίο χρόνο έχω περάσει από Ελλάδα, Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία, Αγγλία και Β. Ιρλανδία και με βλέπω τον ίδιο όπου κι αν πάω -- ο κόσμος βέβαια αλλάζει, ωστόσο πηγαίνω σε μέρη που ξέρω ότι θα περάσω καλά. Δεν μπορώ να κλειστώ και να μην μιλήσω με κόσμο, απλώς δεν μου κολλάει. For what is worth, είδα πολύ μεγαλύτερη εξωστρέφια στο Λονδίνο, παρά στην Αθήνα...

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 10:45, 16-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εγώ, πάλι, τον τελευταίο χρόνο έχω περάσει από Ελλάδα, Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία, Αγγλία και Β. Ιρλανδία και με βλέπω τον ίδιο όπου κι αν πάω .
Θελει να μεινεις χρονια σε ενα μερος, για αν αρχισεις να επηρεαζεσαι απο το γενικο κλιμα. Αλλιως εισαι σαν τουριστας.

Παράθεση

LadyPhantom (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LadyPhantom
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H LadyPhantom έγραψε στις 15:09, 30-12-15:

Επειδή και εγώ είμαι ένας τετοιος χαρακτήρας θα τον σεβομουν και μοιραζομουν τις ανησυχίες μαζί του/της.
Και ας έχουν αυτά τα άτομα κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με αρνητικό τροπο!
Πρέπει να βοηθαμε τους ανθρώπους όχι να τους απωθουμε επειδη είναι εσωστρεφείς χαρακτηρες.Έτσι θα τους επηρεάσουμε με έναν καλό τρόπο συμβάλλοντας στην ομαλή τους εξέλιξη όσον αφορά την αλλαγη της προσωπικότητα τους! Καλές γιορτές! ☺
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:03, 30-12-15:

οι περισσότεροι που γράφουν στο φορουμ αυτό είναι εσωστρεφείς αλλιώς δε γράφανε στο forum. Δεν είναι απαραίτητα κακό να είσαι εσωστρεφής χαρακτήρας σε προφυλάζει από την μία και από την αλλη παίρνεις πολλά θετικά που δεν έχουν οι εξωστρεφείς χαρακτήρες.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris S έγραψε στις 17:55, 30-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ιωάννα Μς.
Επειδή και εγώ είμαι ένας τετοιος χαρακτήρας θα τον σεβομουν και μοιραζομουν τις ανησυχίες μαζί του/της.
Και ας έχουν αυτά τα άτομα κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με αρνητικό τροπο! ������������
Δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ εσωστρέφειας/εξωστρέφειας και αρνητικών χαρακτηριστικών. Η εσωστρέφεια είναι ένα χαρακτηριστικο της προσωπικοτητας που έχουν όλοι οι άνθρωποι είτε σε μικρότερο είτε σε μεγαλύτερο βαθμό.

Πρέπει να βοηθαμε τους ανθρώπους όχι να τους απωθουμε επειδη είναι εσωστρεφείς χαρακτηρες.Έτσι θα τους επηρεάσουμε με έναν καλό τρόπο συμβάλλοντας στην ομαλή τους εξέλιξη όσον αφορά την αλλαγη της προσωπικότητα τους! Καλές γιορτές! ������������������������☺
Λες και είναι εγκληματίες.. Τους ρώτησες αν θέλουν να ''εξελιχτούν'' ή αν θέλουν να αλλάξουν την προσωπικότητα τους? Ντε και καλά είναι άνθρωποι που χρειάζονται fixing?
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 18:09, 30-12-15:

Και ας έχουν αυτά τα άτομα κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με αρνητικό τροπο! ������������
Πρέπει να βοηθαμε τους ανθρώπους όχι να τους απωθουμε επειδη είναι εσωστρεφείς χαρακτηρες.Έτσι θα τους επηρεάσουμε με έναν καλό τρόπο συμβάλλοντας στην ομαλή τους εξέλιξη όσον αφορά την αλλαγη της προσωπικότητα τους! Καλές γιορτές! ������������������������☺
Ομαλή εξελιξη? Καλα τα λεει ο Δημητρης, η εσωστρέφεια δεν είναι πρόβλημα. Μηπως την μπερδευεις με την αγοραφοβία; Εκεί το άτομο όντως έχει θέμα να βγει, να κοινωνικοποιηθεί κτλ και ίσως χρειάζεται βοήθεια. Η εσωστρέφεια δεν είναι απαραίτητα αρνητικό χαρακτηριστικό. Είχα διαβάσει κάπου ότι εξωστρεφείς αντλούν "ενεργεια" από το να βγαίνουν, να συναντούν άτομα,κτλ. Οι εσωστρεφείς δεν είναι ότι δεν βγάινουν ή ότι δεν έχουν φίλους και παρέες,απλά θέλουν χρόνο με τον εαυτό τους για να πάρουν την αντίστοιχη ενέργεια. Αν για παράδειγμα για ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα βγαίνουν κάθε μέρα ή περνούν χρόνο έξω με φιλους, ίσως νιώσουν κουρασμένοι και θελήσουν λίγο χρόνο για τον εαυτό τους στο τέλος. Οι εξωστρεφείς αντίθετα δεν θέλουν να περνάνε τόσο χρόνο μόνοι τους.
Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kleop
H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

H kleop έγραψε στις 20:39, 30-12-15:

Για να μην συγχεουμε τα πραγματα δεν ειναι κακο να ειναι καποιος εσωστρεφης.Ισα ισα σημαινει οτι σκεφτεται περισσοτερο τα πραγματα πριν εκφρασει την αποψη του.Δηλαδη το να ειναι καποιος σουπερ εξωστρεφης ειναι φυσιολογικο;Δεν θα το ελεγα.Η κοινωνια εχει ορισμενα λανθασμενα προτυπα που πρεπει να αλλαξουν.Αν θελει ο αλλος να καθεται σπιτι και να μην βγαινει εξω γουστο του.Δεν σημαινει σε καμια περπτωση οτι ειναι αντικοινωνικος,απλα θελει τον χωρο του.Πρεπει να το εχω αναφερει και παραπανω τυχαινει και ειμαι τετοιο ατομο και πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο να ειμαστε ειδικη κατηγορια.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:52, 31-12-15:

Ειμαι και εγω εσωστρεφης με χαρακτηριστικα εξωστρεφη. Δεν ειναι οτι φοβαμαι τον κοσμο ή ντρεπομαι. Απλα πολλες φορες ειμαι ησυχη γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος να πω κατι (αν με ενδιαφερει το θεμα μπορω να μιλαω για ωρες). Κουβεντουλες που εχουν να κανουν με τον καιρο και αλλες ανοησιες τις προσπερναω αρκετα συχνα. Μου αρεσει πολυ να συναναστρεφομαι με κοσμο, να γνωριζω νεα ατομα, κλπ, ΑΛΛΑ δεν μπορω να το κανω καθημερινα και για πολλες ωρες. Με κουραζει. Γενικα οποτε βγαινω εξω με παρεα για ωρες, επιστρεφω σπιτι πτωμα και δεν ανοιγω ουτε τηλεοραση. Θελω την ησυχια μου, να φορτισω τις μπαταριες μου και να χαθω στις σκεψεις μου. Επιπλεον δεν εκδηλωνω καθολου τα συναισθηματα μου. Πολλοι με θεωρουν ψυχρη γι' αυτο τον λογο, ενω στην πραγματικοτητα ειμαι φιλικη και ανοιγομαι ευκολα. Δυστυχως, καποια τα χαρακτηριστικα του εξωστρεφη που εχω, ειναι απο τα χειροτερα. Πολλες φορες μιλαω χωρις να σκεφτω και ειμαι εντελως παρορμητικη.

Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι πολλοι βγαζουν αυθαιρετα συμπερασματα και νομιζουν οτι ειμαι ντροπαλη, επειδη ειμαι ησυχη και δεν μιλαω πολυ, και με πρηζουν λεγοντας μου να ανοιγομαι ή να βγαινω πιο συχνα. Να αλλαξουν αυτοι αν δεν τους αρεσω. Γιατι να αλλαξω εγω;
Παράθεση

Eniac

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eniac
Ο Eniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Eniac έγραψε στις 04:07, 31-12-15:

Πιστευω πως οι ανθρωποι ειναι 50-50 οσων αφορα το ποσοστο.Η πραγματικη διαφορα της εξωστρεφειας με την εσωστρεφειας βρισκεται στο ποσο βρισκεσαι στο εσωτερικο vs στον εξωτερικο κοσμο, οι μεν εχουνε πιο πλουσιο εσωτερικο κοσμο και οιαλλοι ειναι πιο αναμεμειγμενοι στον εξω κοσμο , τωρα το πιο ειναι καλυτερο , δεν ξερω.
Δημοφιλεις εσωστρεφεις προσωπα:Hitler (Ναι ηταν εσω) , Jung , froyd , Nietzche, Marx, Einstein,Gandhi. και οι περισσοτεροι επιστημονες/φιλοσοφοι
Εξωστρεφεις: Σωκρατης,Ναπολεων,Λενον,Εντισον,..Παρα πολλοι τραγουδιστες και ηθοποιοι, τα περισσοτερα αφεντικα στην δουλεια , οι περισοτεροι πολιτικοι
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:02, 31-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Ειμαι και εγω εσωστρεφης με χαρακτηριστικα εξωστρεφη. Δεν ειναι οτι φοβαμαι τον κοσμο ή ντρεπομαι. Απλα πολλες φορες ειμαι ησυχη γιατι δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος να πω κατι (αν με ενδιαφερει το θεμα μπορω να μιλαω για ωρες). Κουβεντουλες που εχουν να κανουν με τον καιρο και αλλες ανοησιες τις προσπερναω αρκετα συχνα. Μου αρεσει πολυ να συναναστρεφομαι με κοσμο, να γνωριζω νεα ατομα, κλπ, ΑΛΛΑ δεν μπορω να το κανω καθημερινα και για πολλες ωρες. Με κουραζει. Γενικα οποτε βγαινω εξω με παρεα για ωρες, επιστρεφω σπιτι πτωμα και δεν ανοιγω ουτε τηλεοραση. Θελω την ησυχια μου, να φορτισω τις μπαταριες μου και να χαθω στις σκεψεις μου. Επιπλεον δεν εκδηλωνω καθολου τα συναισθηματα μου. Πολλοι με θεωρουν ψυχρη γι' αυτο τον λογο, ενω στην πραγματικοτητα ειμαι φιλικη και ανοιγομαι ευκολα. Δυστυχως, καποια τα χαρακτηριστικα του εξωστρεφη που εχω, ειναι απο τα χειροτερα. Πολλες φορες μιλαω χωρις να σκεφτω και ειμαι εντελως παρορμητικη.

Αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι πολλοι βγαζουν αυθαιρετα συμπερασματα και νομιζουν οτι ειμαι ντροπαλη, επειδη ειμαι ησυχη και δεν μιλαω πολυ, και με πρηζουν λεγοντας μου να ανοιγομαι ή να βγαινω πιο συχνα. Να αλλαξουν αυτοι αν δεν τους αρεσω. Γιατι να αλλαξω εγω;
Νιώθω ότι περιγράφεις εμένα.
Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jo_
H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε στις 23:53, 31-12-15:

Και ας έχουν αυτά τα άτομα κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με αρνητικό τροπο!
Τι θα πει και ας έχουν κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά; Πώς το εννοείς; Ότι δηλαδή επειδή είναι σιωπηλοί είναι και κακοι; Μάλλον κάτι άλλο προσπαθούσες να πεις εδώ, γιατί καταλαβαίνω ότι το σχόλιο σου δεν είναι γραμμενο με κακοπροαίρετο τρόπο.

Πρέπει να βοηθαμε τους ανθρώπους όχι να τους απωθουμε επειδη είναι εσωστρεφείς χαρακτηρες.Έτσι θα τους επηρεάσουμε με έναν καλό τρόπο συμβάλλοντας στην ομαλή τους εξέλιξη όσον αφορά την αλλαγη της προσωπικότητα τους!
What I just read. Ο Χριστός κι η Παναγία. Ότι δηλαδή όποιος είναι εσωστρεφής είναι "χαλασμενος" με μη αναπτυγμένη προσωπικοτητα. Ή αλλιώς, με λανθασμένα αναπτυγμένη προσωπικότητα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους