Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,037 μέλη και 2,416,703 μηνύματα σε 75,374 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 555 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσωστρεφής χαρακτήρας

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,137 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 10:24, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
τι μου θύμισες τώρα... στη τρίτη γυμνασίου οι... "φίλες " μου μου αποκάλυψαν πως παλιότερα δεν με συμπαθούσαν επειδή ήμουν πολύ κλειστή σαν άτομο. τώρα το έχω ξεπεράσει πολύ αυτό αλλά τότε έτσουξε λίγο.
Οι συμμαθητές σου έριχναν και πατατάκια στο κεφάλι; Σου κολλούσαν τσίχλες στην τσάντα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,166 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 10:28, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Οι συμμαθητές σου έριχναν και πατατάκια στο κεφάλι; Σου κολλούσαν τσίχλες στην τσάντα;
όχι τέτοια θέματα δεν είχα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 10:39, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
τι μου θύμισες τώρα... στη τρίτη γυμνασίου οι... "φίλες " μου μου αποκάλυψαν πως παλιότερα δεν με συμπαθούσαν επειδή ήμουν πολύ κλειστή σαν άτομο. τώρα το έχω ξεπεράσει πολύ αυτό αλλά τότε έτσουξε λίγο.
Κοιτα να δεις, με τους πολυ κλειστους ανθρωπους γινεσαι καπως επιφυλακτικη. Κι εγω ημουν πιο επιφυλακτικη με ατομα που δεν πολυμιλουσαν, διοτι αυτη η σιωπη με εκανε να νομιζω πως ο αλλος ειναι.. υποχθονιος ή δεν ειναι αυθορμητος κι εχει στρατηγικες κοκ. Προφανως και για εμας τους αντιθετους, ειναι δυσκολο να ανοιχτουμε.
Ωριμαζοντας, κι εσυ κι εγω κ ολοι μας εχοντας βεβαια περισσοτερη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας δειχνουμε περισσοτερη καταννοηση. Νομιζω..
Δε θα πω οτι δε συμπαθουσα κλειστα ατομα, αλλωστε ειχα φιλη(και την εχω ακομα πολλα χρονια) που βγαιναμε με παρεα κ δε μιλουσε. Οταν ημασταν οι δυο μας ηταν διαφορετικη. Μου την εδινε τοτε κ ειχαμε μαλωσει κιολας(μιλαμε 15-16 χρονων). Με τα χρονια εγινε πιο επικοινωνιακη κι εγω σαφως σταματησα να ειμαι τοσο.. φλυαρη και να προσεχω ποιους εμπιστευομαι λιγο περισσοτερο.

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Τραγικο. Σου εκαναν δηλαδη τετοια;
Αυτο ειναι τραγικο. Κι εσυ τι εκανες;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 05-08-15 στις 18:14. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,166 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 10:46, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Κοιτα να δεις, με τους πολυ κλειστους ανθρωπους γινεσαι καπως επιφυλακτικη. Κι εγω ημουν πιο επιφυλακτικη με ατομα που δεν πολυμιλουσαν, διοτι αυτη η σιωπη με εκανε να νομιζω πως ο αλλος ειναι.. υποχθονιος ή δεν ειναι αυθορμητος κι εχει στρατηγικες κοκ. Προφανως και για εμας τους αντιθετους, ειναι δυσκολο να ανοιχτουμε.
Ωριμαζοντας, κι εσυ κι εγω κ ολοι μας εχοντας βεβαια περισσοτερη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας δειχνουμε περισσοτερη καταννοηση. Νομιζω..
Δε θα πω οτι δε συμπαθουσα κλειστα ατομα, αλλωστε ειχα φιλη(και την εχω ακομα πολλα χρονια) που βγαιναμε με παρεα κ δε μιλουσε. Οταν ημασταν οι δυο μας ηταν διαφορετικη. Μου την εδινε τοτε κ ειχαμε μαλωσει κιολας(μιλαμε 15-16 χρονων). Με τα χρονια εγινε πιο επικοινωνιακη κι εγω σαφως σταματησα να ειμαι τοσο.. φλυαρη και να προσεχω ποιους εμπιστευομαι λιγο περισσοτερο.
Υπάρχει και η άλλη εξήγηση, να είναι κάποιος πιο κλειστός γιατί νιώθει κατώτερος, φοβάται. όχι ότι μηχανορραφεί για να βλάψει τους άλλους.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 10:55, 25-01-15:

Συμφωνω μαζι σου και το καταλαβα αργοτερα.
Αυτο που θελω να σου πω ειναι πως οσο δν ειναι ευκολο για εσας να εμπιστευτειτε, αλλο τοσο μπορει να γινει κ για εμας...
Να θελουμε δλδ να σας κανουμε φιλους και να μην μπορουμε!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,137 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 10:59, 25-01-15:

Τραγικο. Σου εκαναν δηλαδη τετοια;
Αυτο ειναι τραγικο. Κι εσυ τι εκανες;
Όχι. Δεν είχα άσχημα παιδικά - εφηβικά χρόνια ασχέτως ότι δεν ήμουν «σημείο αναφοράς».
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 11:06, 25-01-15:

Α ευτυχως γιατι ετσι οπως το γραψες ετσι νομισα! Ευτυχως γιατι αυτα ειναι ασχημα πραγματα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,411 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 11:31, 25-01-15:

Η ιστορία είναι γεμάτη από σπουδαίους εσωστρεφείς: ......τον Άλμπερτ Αϊνστάιν
Τελικά στον Einstein έχουν αποδοθεί πολλές (ας τις πούμε) ιδιαιτερότητες. Έχει γραφεί ότι ήταν: προβληματικό παιδί, αυτιστικός, δυσλεκτικός, με σύνδρομο Asperger, εσωστρεφής, κακός μαθητής, αντικοινωνικός, αντιεξουσιαστής, έντονα θρησκευόμενος, ιδιόρρυθμος με τις γυναίκες και κάποια ακόμα. Η απορία μου: Είναι όλα αυτά αλήθεια, ή μήπως κάποια από αυτά λέγονται για να χρησιμοποιούνται σαν απαντήσεις που αρχίζουν με "Ναι, αλλά και ο Einstein . . . . . . ." ;

Παράθεση

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

H kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 560 μηνύματα.

H kleop έγραψε: στις 12:15, 25-01-15:

Mindcircus και εγω θελω να παρω αυτο το βιβλιο που ειπες.
Κοιτα και εγω προτιμω να ακουω τους αλλους να μιλανε .Οχι οτι δεν μου αρεσει να μιλαω,αλλα εκφραζω την αποψη μου την καταλληλη στιγμη.Νομιζω οτι τα χαρακτηριστικα που περιεγραψες στην αρχη,ταιριαζουν σε μενα.Και γενικοτερα τα εσωστρεφη ατομα εχουν την ταση να κλεινονατι στον εαυτο τους,αλλα αν βρουν μια καλη παρεα ποτε δεν λενε οχι.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,409 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 12:31, 25-01-15:

Εγώ έχω αυτό το θέμα, ότι δεν μιλάω δηλαδή. Μάλλον είμαι εσωστρεφής, αν και προσπαθώ να μην είμαι. Μερικές φορές μου λέει μια φίλη μου "μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Το θέμα είναι, ότι μπορώ να μιλάω και αρκετά κιόλας, αλλά με άτομα που γνωρίζω πολύ καλά, αρκετό καιρό και γνωρίζω ότι το θέμα που θα ξεκινήσω θα τους ενδιαφέρει και αυτούς. Τώρα με "νέους" φίλους ή παιδιά που δεν τους ξέρω, και όταν λέω ξέρω εννοώ να τους γνωρίζω σε κάποιο βάθος και όχι μόνο αυτό που προβάλουν, τι να πω? Τι να ξεκινήσω να λέω? Το αφήνω σε άλλους λοιπόν. Μερικά άτομα κατέχουν την έναρξη συζήτησης.
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε: στις 12:40, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Εγώ έχω αυτό το θέμα, ότι δεν μιλάω δηλαδή. Μάλλον είμαι εσωστρεφής, αν και προσπαθώ να μην είμαι. Μερικές φορές μου λέει μια φίλη μου "μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Το θέμα είναι, ότι μπορώ να μιλάω και αρκετά κιόλας, αλλά με άτομα που γνωρίζω πολύ καλά, αρκετό καιρό και γνωρίζω ότι το θέμα που θα ξεκινήσω θα τους ενδιαφέρει και αυτούς. Τώρα με "νέους" φίλους ή παιδιά που δεν τους ξέρω, και όταν λέω ξέρω εννοώ να τους γνωρίζω σε κάποιο βάθος και όχι μόνο αυτό που προβάλουν, τι να πω? Τι να ξεκινήσω να λέω? Το αφήνω σε άλλους λοιπόν. Μερικά άτομα κατέχουν την έναρξη συζήτησης.
Αυτό ακριβώς...Σε νιώθω απόλυτα!
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,344 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε: στις 23:32, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Είναι σαν να ακούω τον κολλητό μου από το πανεπιστήμιο όταν τον πρωτογνώρισα. Του μιλούσα μόνο εγώ μέχρι που μετά από λίγο καιρό τα πήρα που δεν μου μιλούσε, δεν άνοιγε ποτέ κουβέντα, δεν με ρωτούσε τίποτα, και του κανα παράπονα."μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Μέχρι που μου απάντησε με τον ίδιο τρόπο που γράφεις κ εσύ. Δεν είναι κακό όμως να ανοίγετε συζήτηση, πείτε κάτι στον άλλο και μόνο έτσι θα καταλάβετε τι του αρέσει και τι όχι αλλά τελικά κατάλαβα ότι οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν. Ο κολλητός μου ακόμα είναι λιγομίλητος, βέβαια όχι σε μένα, πλέον ροδάνι η γλώσσα του μετά από τόσο καιρό! Τι να κάνουμε, αν σας θέλουμε για φίλους μας, σας δεχόμαστε όπως είστε
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,753 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε: στις 00:13, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Είναι σαν να ακούω τον κολλητό μου από το πανεπιστήμιο όταν τον πρωτογνώρισα. Του μιλούσα μόνο εγώ μέχρι που μετά από λίγο καιρό τα πήρα που δεν μου μιλούσε, δεν άνοιγε ποτέ κουβέντα, δεν με ρωτούσε τίποτα, και του κανα παράπονα."μίλα, πες κάτι, όλο εγώ σου μιλάω". Μέχρι που μου απάντησε με τον ίδιο τρόπο που γράφεις κ εσύ. Δεν είναι κακό όμως να ανοίγετε συζήτηση, πείτε κάτι στον άλλο και μόνο έτσι θα καταλάβετε τι του αρέσει και τι όχι αλλά τελικά κατάλαβα ότι οι χαρακτήρες δεν αλλάζουν. Ο κολλητός μου ακόμα είναι λιγομίλητος, βέβαια όχι σε μένα, πλέον ροδάνι η γλώσσα του μετά από τόσο καιρό! Τι να κάνουμε, αν σας θέλουμε για φίλους μας, σας δεχόμαστε όπως είστε
Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 01:35, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Ισχύει είτε είσαι είτε δεν είσαι σε αυτό τον κόσμο κανείς ποτέ δεν κέρδισε από το να είναι εσωστρεφής.
Εξαρτάται από το είδους του κέρδους.

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Τελικά στον Einstein έχουν αποδοθεί πολλές (ας τις πούμε) ιδιαιτερότητες. Έχει γραφεί ότι ήταν: προβληματικό παιδί, αυτιστικός, δυσλεκτικός, με σύνδρομο Asperger, εσωστρεφής, κακός μαθητής, αντικοινωνικός, αντιεξουσιαστής, έντονα θρησκευόμενος, ιδιόρρυθμος με τις γυναίκες και κάποια ακόμα. Η απορία μου: Είναι όλα αυτά αλήθεια, ή μήπως κάποια από αυτά λέγονται για να χρησιμοποιούνται σαν απαντήσεις που αρχίζουν με "Ναι, αλλά και ο Einstein . . . . . . ." ;
Αυτό έχει καναντήσει urban legend πλέον. Γενικώς όσοι θέλουν να δώσουν έμφαση σε κάποιο επιχείρημα το οποίο κοινώς μπάζει, προσκολλάνε πάνω του μια αυθεντία και τυχαίνει ο Einstein να είναι η αυθεντία που ξέρουν και οι κότες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η συνομιλία του άθεου δασκάλου και του ένθεου μαθητή (einstein) στην οποία ο μαθητής "ταπώνει" το δάσκαλο. Βέβαια η "τάπα" θεωρείται "τάπα" γιατί στο τέλος προσκολλάται το όνομα του einstein στο μαθητή, αλλιώς λες ε και τι είπε αυτός τώρα.
Είναι η λεγόμενη επίκληση στην αυθεντία, ο χειρότερος τρόπος στήριξης ενός επιχειρήματος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 26-01-15 στις 01:45.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 02:31, 26-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Εξαρτάται από το είδους του κέρδους.
E σε επίπεδο κοινωνικών σχέσεων πάντα.

τωρα φάση "καμιά φορά καλό είναι να το κρατάς κλειστό" είναι άλλη κατηγορία
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 14:00, 26-01-15:

Εγω παντως παιδια με το μπλα μπλα μου συνηθως κερδιζω. Εχω πεισει και δυσπιστουσ. Η μουγκα με αποδιοργανωνει. Προφανως κι εχει να κανει με την εκαστοτε κατασταση, αλλα και τον χαρακτηρα. Ειναι ορισμενοι που τελικα καλυτερα να μην μιλανε, κερδιζουν περισσοτερα. Καποιες φορες εχω πει ομως " καλυτερα να μασας παρα να μιλας" διοτι (σαν ανθρωποσ κι εγω ) εχω πει μ@λακιες αυθορμητα. ^^
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,005 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 09:20, 27-01-15:

Αλήθεια, πώς θα αντιμετωπίζατε έναν πολύ εσωστρεφή χαρακτήρα; Έναν άνθρωπο κλειστό και αντικοινωνικό. Που βρίσκει ενδιαφέρον και χαμογελά μόνο εκεί που του αρέσει. Που δεν κάνει εκπτωσεις. Που η επιφάνεια και η ρηχότητα τον απωθούν. Εναν άνθρωπο που αντιπαθεί την φλυαρία, αγαπά την μοναχικότητα και όταν έχει κάτι να πεί, είναι ξεκάθαρο, μελετημένο, χωρίς φανφάρες και πολλά πολλά.
Αυτή η περιγραφή είναι για μένα το ιδανικό. Από τότε που "ωρίμασα" και ξεκαθάρισα τι είναι αυτό που ζητάω από τους ανθρώπους, κατέληξα σε αυτό. Τόσο στους φίλους όσο και στον σύντροφό μου αναζητάω την ουσία και όχι το δήθεν. Μου αρέσει η αλήθεια, η ειλικρίνεια, το "αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω". Να ξέρω με ποιον έχω να κάνω και να ξέρουν και αυτοί το ίδιο για μένα. Δεν θέλω να αναλώνομαι και να απογοητεύομαι από σχέσεις με "λύκους με προβιά προβάτων". Να ξέρω ότι μπορώ να βασιστώ επάνω τους και αυτοί σε εμένα. Να υπάρχουν στη ζωή μου λίγοι αλλά πολύτιμοι. Να μπορείς να συζητήσεις μαζί τους μισή ώρα και να γυρίσεις σπίτι σου γεμάτος και ευτυχής από αυτήν την κουβέντα και όχι να χαζολογάς δεξιά και αριστερά με μια κουστωδία ανθρώπων γύρω σου που στην ουσία δεν γνωρίζεις. Μόνο που το αναφέρω, κουράζομαι. Με τέτοιους ανθρώπους η ζωή αποκτά ποιότητα. Τόσα πράγματα καθημερινά μας δημιουργούν άγχος, αμφιβολία ίσως και φόβο. Τουλάχιστον, αφού περνά από το χέρι μας, ας είναι οι προσωπικές μας σχέσεις ξεκάθαρες.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 10:05, 27-01-15:

Οι εξωστρεφεις Λενω μου δεν ειναι δηθεν κι ολα τα κακα τα μοιρας τους. Εξου και αρνητικη μου.
Ειναι απλως εξωστρεφεις και το αντιθετο απο τους εσωστρεφεις.
Φανταζομαι ομως πως λιγακι ισως παρερμηνευεται το τοπικ, γι αυτο σπευδω να το γραψω. Πλεκουμε εγκωμιο εσωστρεφων αλλα δεν ανοιγουμε λακο των εξωστρεφων, ναι;
Μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικων κοσμων με τα καλα κ τα κακα τους.
Θα ψαξω να βρω την αντιστοιχη περιγραφη των εξωστρεφων, ετσι για να μη ριχνω σκοινακι στο τοπικ μου και πνιγω στο τελος.

Ιδου ο Εξωστρεφής χαρακτήρας:
Αυτο που εμενα δλδ χαρακτηριζει

Χρειάζεται την επικοινωνία με τους άλλους, μιλά ανοικτά και εκφράζεται εύκολα και είναι περισσότερο ανοιχτός παρά επιφυλακτικός κάνοντας αρκετές γνωριμίες.
Στον εργασιακό χώρο απολαμβάνει την ομαδική εργασία και αποφεύγει τις εργασίες που τείνουν στην απομόνωση.
Του αρέσει να περνάει πολύ από τον ελεύθερο χρόνο του με κόσμο.
Απολαμβάνει να βρίσκεται με μεγάλη παρέα και είναι γενικά ομιλητικός και φιλικός αντλώντας ενέργεια μέσω της αλληλεπίδρασης. Οι μεγάλες περίοδοι μοναξιάς τον εξαντλούν.
Του αρέσει να μαθαίνει νέα για τους άλλους και το ενδιαφέρον του είναι ζωηρό και στρέφεται προς το περιβάλλον του.
Μιλά με ειλικρίνεια στους άλλους και εκφράζει τα συναισθήματα του. Συνήθως μιλά εύκολα στο τηλέφωνο.
Είναι παρορμητικός και σκέφτεται κατόπιν εορτής τα πράγματα. Οι σκέψεις του ξεκαθαρίζουν κατά την επικοινωνία που έχει με τους άλλους
Μιλεί εύκολα για τον εαυτό του και για τις απόψεις του. Δυσκολεύεται με την σιωπή και την αμηχανία.
Μιλεί πιο γρήγορα και πιο δυνατά από τους εσωστρεφείς και χρησιμοποιεί συχνά χειρονομίες για να εκφράσει αυτό που εννοεί.
Αν μείνει πολύ χρόνο μόνος γίνεται ανήσυχος επειδή έχει την ανάγκη επικοινωνίας με τους άλλους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 05-08-15 στις 18:11. Αιτία: Merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,005 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 11:27, 27-01-15:

΄Ισως να μην εξηγήθηκα σωστά. Ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του και σίγουρα εγώ δεν θα τον κρίνω εξάλλου η ζωή όλους τους χρειάζεται και αλίμονο αν όλοι είμαστε ίδιοι. Απλά θα πρέπει να παραδεχτείς ότι η "δήθεν" συμπεριφορά παρατηρείται στους εξωστρεφείς χαρακτήρες χωρίς να πιστεύω ότι όλοι οι εξωστρεφείς άνθρωποι είναι υποχρεωτικά "δήθεν". Οι εσωστρεφείς έχουν αποδεχτεί τον εαυτό τους με τα προτερήματα και τα ελαττώματά τους, ξέρουν ότι θα είναι αρεστοί σε ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων (συνήθως παρόμοιου χαρακτήρα με αυτούς) και έτσι δεν έχουν ανάγκη να υποκριθούν κάτι διαφορετικό από αυτό που είναι.΄Οσο για εμένα ταυτίζομαι απόλυτα με το χαρακτηρισμό του εσωστρεφούς χαρακτήρα που έχεις αναρτήσει και μετά από πολλές "δοκιμές" έχω καταλήξει ότι προτιμώ να συναναστρέφομαι με παρόμοιους χαρακτήρες ενώ είμαι το ακριβώς αντίθετο (πρόταση προς πρόταση όμως) με τον ορισμό του εξωστρεφούς χαρακτήρα.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 11:59, 27-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Απλά θα πρέπει να παραδεχτείς ότι η "δήθεν" συμπεριφορά παρατηρείται στους εξωστρεφείς χαρακτήρες χωρίς να πιστεύω ότι όλοι οι εξωστρεφείς άνθρωποι .

Οχι δε συμφωνω οτι οι δηθεν ειναι συνηθως εξωστρεφεις. Αυτα ειναι δικα σου στατιστικά. Και λανθασμενα.

Οι δηθεν υπαρχουν παντου. Μικρη(στην εφηβεια μου)θεωρουσα τους εσωστρεφεις "μουλωχτους". Ειναι; Οι μουλωχτοι παρατηρουνται μονο στους εσωστρεφεις; Οχι βεβαια!! Αμα δε γνωριζα κοσμο ομως δε θα το εβλεπα!! Ισα ισα εχω γνωρισει εξωστρεφη ακακα καλοπιστα καλοπροαιρετα παιδια, εξωστρεφη μαλακισμενα για χαστουκια, εσωστρεφη καρακομπλεξικα πονηρα και κακιασμενα, εσωστρεφη φιλοτιμα ντροπαλα αξιαγάπητα παιδια.

Την πονηρια και την υποκρισια θα την συναντησεις σε ολα τα ειδη ατομων, σε ολα τα επιπεδα!!! Σε ολα τα μηκη κ πλατη της γης.

Μην κανεις οποτε τετοιους ΑΔΙΚΟΥΣ διαχωρισμους γιατι κατα την γνωμη μου ειναι λαθος!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-01-15 στις 12:10.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος