Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ζήλεια ανάμεσα σε φίλους

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:25, 20-07-06:

έχουν πλέον περάσει μήνες...
είπα να σας γράψω τα νεότερα για όσους θυμάστε και για όσους ενδιαφέρονται

Λοιπόν με την.... "κολλητή" δεν ξαναμιλήσαμε...
Ποτέ....
όχι γιατί δεν βρήκα το κουράγιο... αλλά γιατί ανακάλυψα ότι όση υπομονή είχα κάνει ήταν υπερ αρκετή και πλέον δεν είχα καμία διάθεση για τίποτα περισσότερο....

Δε θέλω να μείνω όμως στο παρελθόν και στο γιατί....
Θέλω να σας πω τι άλλαξε στη ζωή μου χωρίς την παρουσία της πλέον!

Περιέργως η ζωή μου άλλαξε προς το ΠΟΛΥ καλύτερο!
Άλλαξα ίσως απότομα εγώ και ίσως να άνοιξαν τα μάτια μου!
Είδα δίπλα μου κόσμο που είχα βάλει στο περιθώριο επειδή δεν "κόλλαγαν στην παρέα μας"... τους επανεκτίμησα και είδα τα τραγικά μου λάθη....
Θεωρώ ότι πλέον δεν έχω κάποιο "κολλητό" φίλο ή φίλη όμως τελικά ΕΧΩ πραγματικούς φίλους!
Και τους είδα αρκετές φορές μέσα στην ροή των πραγμάτων ποιοί είναι οι φίλοι μου...
Και να σας πω κάτι που ίσως ακουστεί αστείο?
Ένοιωσα ποιοί ήταν οι πραγματικοί φίλοι μου όχι στις δυσκολίες μου αλλά στις χαρές μου.... είδα ποιοι έκλαιγαν από πραγματική χαρά και συγκίνηση στο γάμο μου... αυτοι είναι οι φίλοι μου..
Είναι αυτοί που δεν με ΚΑΤΑ-κρίνουν για τις επιλογές μου αλλά μου λένε απλά την άποψη τους και επιθυμούν ΑΝ ΘΕΛΩ να το σκεφτώ...!
Είναι αυτοί που βρίσκουν λίγο χρόνο για να ασχοληθούν και με τους γύρω τους εκτός απ τον εαυτό τους....

Πριν λίγους μήνες έκλαιγα για τον "χαμό" της κολλητής μου....
Πλέον λέω ότι ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ! ΌΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!
η πορεία αυτή με έκανε καλύτερο άνθρωπο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:31, 20-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ένοιωσα ποιοί ήταν οι πραγματικοί φίλοι μου όχι στις δυσκολίες μου αλλά στις χαρές μου....

Πιστευω, δεν υπαρχει καλυτερο αυτο.
Οταν ημουν πιο μικρη ο θειος μου που "εμπλεξε" απο/με δηθεν κολλητους μου ειπε "Φιλος δεν ειναι αυτος που θα δακρυσει στην λυπη σου, αλλα θα χαρει με την χαρα σου". Για μενα δεν υπαρχει πιο σωστη αποψη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 13:37, 21-07-06:

Χμμ .... Είχα πολλές φίλες (?). Όταν παντρεύτηκα έχασα τις μισές. Όταν έμεινα έγκυος τις υπόλοιπες. Το αποκορύφωμα ήταν όταν μια απο αυτές μου πρότεινε να κάνω έκτρωση επειδή την περίοδο που έμεινα έγκυος ο γάμος μου περνούσε κρίση, γνωρίζοντας μάλιστα ότι λόγω προβλημάτων η συγκεκριμένη εγκυμοσύνη ήταν η μόνη και ίσως η τελευταία μου ευκαιρία να τεκνοποιήσω.

Δεν θεωρώ όμως ότι ανάμεσα σε φίλους τίθεται θέμα ζήλιας. Στη δική μου περίπτωση θεωρώ ότι έχω την πλήρη ευθύνη για ότι συνέβη απο τη στιγμή που δεν εξέταζα και δεν ανέλυα προηγούμενες συμπεριφορές και δεν έκανα διαχωρισμό ανάμεσα σε φίλους, γνωστούς και παρέες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:10, 21-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Πονεμένη ισατορία αυτό το τόπικ..Βασικά δεν θέλω να το ψάχνω γιατί όσο το ψάχνω τρελαίνομαι..Απλά εύχομαι κάποιες φορές να μην καταλάβαινα κάποια πράγματα ίσως να ήμουν πιο χαρούμενη..
ΧΕΧΕ Ingorance is....

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Δεν είναι τόσο ζήλια..Όσο να νιώθεις ότι σε ανταγωνίζεται ο άλλος..
Και δεν είναι πάντα και κακό!

Γενικα να σας πω η ζήλεια δεν είναι κακιά πάντα. Και εγώ θα ήθελα κάποια πράγματα που έχουν φίλοι μου και αυτοί κάποια δικά μου! Πολλές φορές σκέφτομαι ότι είμαι πολύ άτυχος σε αντίθεση με άλλους! Ζήλεια δεν είναι αυτό?
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα προβώ σε οποιαδήποτε κακοπροαίρετη πράξη και κίνήση γιατί έτσι τα μοίρασε η τύχη!! Και φυσικά να σας πω με τιμά άλλοι να σκέφτονται για μένα έτσι. Σημαίνει ότι έχω κάτι καλό!!

Συνεπώς ναι έχω ζηλέψει και με έχουν ζηλέψει! Και μάλιστα πολλές φορές το έχουμε συζητήσει κιόλας και μια χαρά! Τα κάτω από την μέση χτυπήματα διαφοροποιούν την ζήλια! Όχι το να επιθυμείς κάτι που βλέπεις και δεν έχεις!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:15, 21-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και δεν είναι πάντα και κακό!
άλλο πράγμα η ζήλεια του στυλ....
" πω πω το Μαρικάκι έχει αυτό και το θέλω και γω! θα δουλεψω παραπάνω και θα το αποκτήσω, και τι καλά θα το έχουμε και οι δύο"

και άλλο το....
"ασε ρε Μαρικάκι... τι ξέρεις κι εσύ? εσύ έχεις αυτό και έχουν λυθεί τα χεράκια σου... ας μην ήταν η μαμά σου κι ο μπαμπάς σου... εμένα την κακομοίρα δεν με βοήθησε ποτε κανένας (Από μέσα.. Μαρικάκι να σου καεί το αυτό, μωρή πατσαβιόλα γουρούνα κλπ κλπ κλπ)

Κοινώς άλλη πράγμα η ζήλεια που μας προωθεί να γίνουν καλύτεροι... ή ευγενής άμυλα... κι άλλο πράγμα να σου βγάλω το μάτι....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:32, 21-07-06:

Συμφωνούμε ΚΕ (βολικό το ΚΕ). Και μερικές φορές παιδιά δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα για να έχεις κάτι που ζηλεύεις! Απλά το θέλω είναι θέλω. Το πιο απλό!! Εμφάνιση, Εξυπνάδα!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:47, 21-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Συμφωνούμε ΚΕ (βολικό το ΚΕ).
Δοκίμασε το ΚΟΥΕ! έτσι την φωνάζουμε συνήθως!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:20, 24-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ε, ειναι οπως "διαβαζεις " τα αρχικα. Δεν θα πεις ΚΕ, θα πεις ΚΟΥΕ. Οπως και το ΚΚΕ το λες ΚΟΥΚΟΥΕ!!
Με δάκρυα στα μάτια θα ομολογήσω ότι δεν κατάλαβα! μην το παραξυλώσουμε όμως. όποια θέλει να ασχολήθεί πμ. Εσύ ΚΟΥΕ ξέρεις πως σχετίζεται με το ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:55, 24-07-06:

Τα offtopic μυνήματα μεταφέρθηκαν!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 09:19, 25-07-06:

Η προυπόθεση μιας φιλίας μακροχρόνιας και εν μέρει αληθινής για μένα είναι η έλλειψη κόμπλεξ, μιζέριας, αρνητικής ενέργειας και καλής-αγνής καρδιάς.

Δεν βάζω ΚΑΝΕΝΑΝ πάνω από την οικογένειά μου (ανιδιοτελής) αγάπη αλλά πέρα από πολλές γνωστές, έχω δύο φίλες που θέλω να τις κρατήσω για πάντα. Δίνω αλλά απαιτώ και όταν κάτι με χαλάει το δηλώνω την ίδια στιγμή γιατί αισθάνομαι πραγματικά ότι αξίζουν.

Είχα κάποιες φιλίες τις οποίες διέγραψα αφού τα είπα όλα χύμα και σταράτα. Μου αρέσει η ευθύτητα όσο και αν πονάει και φυσικά δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να αφήσω ανθρώπους δίπλα μου που να μην ενδιαφέρονται ουσιαστικά για μένα και όπως σέβομαι τους ανθρώπους που έχω επιλέξει να είναι κοντά μου απαιτώ και το ίδιο.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 03:36, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
χμ, κάτσε να σκεφτώ . τι θα μπορούσαν να ζηλέψουν...

πρώτα πρώτα την υγεία μου . 23 χρονών παλικάρι με 1-2 εγχειρήσεις, 4 αξονικές, 2 μαγνητικές, 3-4 υπέρηχους, μια διπλή κοίλη στη μέση, έναν ψιλοσάπιο σπόνδυλο στην πλάτη, μια τενοντίτιδα στο δεξί πόδι (πάλι καλά που είμαι αριστεροπόδαρος ), μόνιμα στομαχοεντερικά προβλήματα, 5 ουλές και ένα ωραιότατο αυχενικό ως κερασάκι .

ε μετά φαντάζομαι πως όλοι με ζηλεύουν μιας και είμαι σχεδόν ο μόνος που δεν έχει τελειώσει την σχολή, με αποτέλεσμα να περιστοιχίζομαι ακόμα από πιπίνια .

οπωσδήποτε με φθονούν για την πολύ γλυκιά και με εξαιρετικά πλούσιο εσωτερικό κόσμο κοπέλα μου, με την οποία δεν έχω σχέση τα τελευταία δώδεκα (αριθμός 12) χρόνια.

σίγουρα ζηλεύουν την αναμφίβολα πλούσια γκαρνταρόμπα μου (άμα δε λιώσουν τα ρούχα μου δεν παίρνω άλλα, τουλάχιστον δε σπαταλάω χρόνο στο να σκεφτώ τι θα φορέσω κάθε πρωί )

για να μην αναφέρω το 27 χρονών αμάξι που οδηγώ (αέεερα )

βαριέμαι να σκεφτώ άλλους λόγους ικανούς να προκαλέσουν ζήλεια, πιστεύω φτάνουν αυτοί . εμένα οι φίλοι μου με αγαπάνε, νιιι .

Καλά έλοιωσα στο γέλιο και εγώ...

Είναι βρεεεεε, για να μην βάζεις τους φίλους σου, σε πειρασμό...!!!!!

Ήθελες τώρα, να δημιουργείς πειρασμούς... και να μην ξέρεις κιόλας αν σ΄ αγαπάνε οι φίλοι πραγματικά,
ή σου κάνουν τους φίλους...., αλλά κατά βάθος σε ζηλεύουν... ????

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:11, 18-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Το να ακούμε να ζηλεύει κάποιος τον/την σύντροφο του είναι κάτι το σχεδόν συνηθισμένο...
Τι γίνεται όμως όταν αφορά φίλους/ες?
Σας έχει συμβεί ποτέ να νιώσετε - καταλάβετε ότι ο φίλος/η (κολλητός/ή) σας, σας ζηλεύει?
Και αν ναι, πως αντιδράσατε? Του/της το είπατε? Ξεκόψατε? Τσακωθήκατε? Κάνατε την πάπια και συνεχίσατε σαν να μην τρέχει τίποτα?
Δυστηχώς την έζησα και την ζώ την ζήλεια και μάλιστα απο την φίλη μου η οποία της γνώρησα τον αδερφό μου και τώρα είναι παντρεμενοι, απο φίλη νύφη, χάλια, ότι έκανα το έκανε ότι είχα το ήθελε.

Η φάση είναι ότι το είπα πια του αδερφού μου και το είδε, της είπα πολλές φορές πώς αποφάσησε να αγοράσει κάτι που συχενόταν και μου έλεγε έτσι, επερνε οτιδήποτε έλεγα ότι μου αρέσει πρίν προλάβω να το πώ και μετά έλεγε ότι το πήρα μετά απο εκείνη, πάντα θέλει την πρωτια...

Χάρησμά της άς κάνει ότι θέλει, ο αδερφός μου πάντος την βάζει ποια στην θέση της άν και κάποιες φορές το ξανακάνει άλλα αυτό άς κάνει ότι θέλει εκείνος εμένα με αφήνει ποιά στην ησιχία μου, απλά δεν λέω τι μου αρέσει και ακόμα και άν ρωτήσει πάντα απαντάω δεν ξέρω και τελειώνει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 10:31, 26-07-07:

Συνήθως όσες φίλες είχα στο παρελθόν με ζήλευαν κ μάλιστα πολύ.. Εγώ δεν το καταλάβαινα γιατί ποτέ δεν πίστευα οτι είμαι κάτι ιδιαίτερο ωστε να με ζηλέψει κάποιος... Πάντα μου το έλεγαν άλλοι κ πάντα το πλήρωμα του χρόνου μου έδειχνε την αλήθεια! Ειδικά σε κάποιες φιλίες μου δεν πίστευα οτι θα ένιωθαν τόση ζήλεια κ κακία για μένα.... Ευτυχώς, έβγαλα από την ζωή τα "παράσιτα" και κράτησα λίγες αλλά καλές φίλες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elpida trabelsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elpida trabelsi
H elpida trabelsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elpida trabelsi έγραψε στις 22:13, 01-09-09:

ζηλευω την κολλητη μου...,νιωθω απαισια...βοηθεια!!!!!!!!!!!!!! θεωρω πως ειναι καλυτερη απο μενα αν και οι περισσοτεροι λενε πως ειμαστε ισα...αχ δεν ξερω τι να κανω......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 01-09-09 στις 22:20.
Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 23:19, 01-09-09:

Σε τι ακριβώς είναι καλύτερη δηλαδή elpida μου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 14:29, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Νομίζω σε όλους έχει τύχει αυτό...
Απλά ξεκόβω, δεν έχει νόημα να της/του το πω... Σιγά μην το παραδεχτεί! Άσε που θα με βγάλει και ψώνιο!
Πράγματι, αυτό θα γίνει, άμα του το πεις. Τουλάχιστον, με τους περισσότερους φίλους.... Ότι θα το αρνηθούν είναι σχεδόν δεδομένο για όλους.

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν θα ξέκοβα ή όχι. Εξαρτάται μάλλον από το βαθμό της ζήλειας και τα αισθήματα τα δικά μου προς τον φίλο-η μου. Αλλά ίσως απλά δεν ήμουν τόσο κολλητή και κρατούσα κάποιες ''τυπικές επαφές'', μέχρι να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Παράθεση

maria21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria21
H maria21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H maria21 έγραψε στις 21:19, 08-09-09:

Πιστέυω πως σε μια πραγματική φιλία όπου υπάρχει αγάπη και ειλικρίνεια,δεν χωράνε ζήλιες και ανταγωνισμοί. Δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα σε δύο φίλους,αλλά ούτε και καλή ζήλια.Από την στιγμή που ο άλλος αρχίζει να σε ανταγωνίζεται,φαίνεται ότι δεν θέλει το καλό σου .Είναι δύσκολο να σου τύχουν πραγματικοί φίλοι και πολλές φορές μπορεί να πιστεύουμε ότι ένας φίλος είναι πραγματικός μας φίλος ,και στα πολλά χρόνια "φιλίας" να καταλάβουμε ότι δεν ήταν ...Γι'αυτό πρέπει πρώτα να δοκιμάζουμε τους φίλους μας και ύστερα να τους εμπιστευόμαστε πράγματα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:42, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria21
Πιστέυω πως σε μια πραγματική φιλία όπου υπάρχει αγάπη και ειλικρίνεια,δεν χωράνε ζήλιες και ανταγωνισμοί. Δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός ανάμεσα σε δύο φίλους,...

φυσικά και υπάρχει....
στο σχολείο όλη την ώρα αυτό κάνουν οι καθηγητές για να αποδώσει μια τάξη... προσπαθούν να δημιουργήσουν υγιή ανταγωνισμό.... οι αθλητές το ίδιο κάνουν.... έχουν έναν υγιή ανταγωνισμό για να μπορέσουν να αναπτυχθούν και νά γίνουν καλύτεροι

ας μην μπερδεύουμε τις έννοιες
είναι εντελώς άλλο πράγμα ο υγιής ανταγωνισμός κι άλλο πράγμα ο ανταγωνισμός γενικά και η ζήλια

Ο υγιής ανταγωνισμός σε σπρώχνει μπροστά
Ο ανταγωνισμός γενικά σε κρατάει πίσω με μνησικακίες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_ClouD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dark_ClouD
Ο Dark_ClouD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Dark_ClouD ολα καλα και ολα ωραια. έγραψε στις 23:26, 07-10-09:

Ειμαι ευτυχισμενος γιατι κανενα απο τα φιλαρακια μου δεν με ζηλευει.
Ουτε και εγω ζηλευω τους φιλους μου. Το αντιθετο, χαιρομαι οταν εχουν κατι που δεν εχω. ακομα περισσοτερο οταν ειναι καλυτεροι απο μενα!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:21, 08-10-09:

Παντα υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει ζηλεια μεταξυ των γυναικων!
ομως αλλο πραμα η ζηλεια κι αλλο ο φθονος!
το να υαπρχει μια ζηλιτσα εως καποιο βαθμο που πηγαζει απο θαυμασμο ειναι κατανοητο.
ολες μας ''κλεβουμε΄΄ και κατι απο τις φιλες μας, κι ολες ΄΄κλεβουν΄΄΄κατι απο εμας.

το ζητημα ειναι να μην ειναι αρρωστο, σε σημειο να θες να γινεις ιδια με την αλλη, να την βουλιαζεις υπουλα κι εμμεσα και να την ΄΄ρουφας΄΄ υπογειως, να μην καταντα φθονος λοιπον και υποκρισια.

ολα εχουν τα ορια τους και πιστευω πως η ζηλεια ειναι ενα υγιες συναισθημα αρκει να ξερεις να θετεις τα ορια, να σταματας εκει οπου αρχιζουν της φιλης σου, κι αυτο φυσικα ναναι αμοιβαιο. με αυτο τον τροπο επιτυγχανεται μια καλη σχεση.
αν το παρεις αντιστροφα δε θα αρεσε σε καμια να περνα αδιαφορη ακομα και στις φιλες της.
ειναι σημαντικο να θαυμαζουμε τους αλλους, ετσι τους εκτιμαμε και τους σεβομαστε αλλα με ορια και αυτο.

μιλαμε για σχεσεις δυνατες που χουν φανει στο χρονο κι εχουν περασει σταδια.
λυκοφιλιες πολλες, φιλιες λιγες.
καλο ειναι να μαθουμε να ξεχωρισουμε κι οχι βιαστικα, αλλα με σκεψη και συγκεντρωση στα καλα και τασχημα της σχεσης, ναφηνουμε τον χρονο να δειχνει και να σκεφτομαστε πριν κανουμε-πουμε κατι που μπορει να στεναχωρησει-πληγωσει τον-την φιλη μας.

πιστευω μεταξυ αντρα και γυναικας δεν υπαρχει ζηλεια στη φιλια, γιατι πιστευω δυσκολα υπαρχει φιλια μεταξυ των δυο φυλων/
προσωπικα εχω αντρες φιλους πολυ πολυ καλους που μεχουν στηριξει και μεχουν βοηθησει να κατανοησω το αντρικο φυλο, ομως κρατω αποστασεις παντα, οπως κι αυτοι(συνηθως ομως εγω σαν πιο λογικη γιατι ''βλεπομαι'') και φυσικα γιατι ''βλεπονται'' κι αυτοι, και το κακο μπορει να γινει σε κλασματα δευτερολεπτου γιαυτο αποσταση και μετρο, σε ολα και παντα αν θελουμε υγιεις σχεσεις και καθαρες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:32, 18-01-10:

καλυτερα να μην το σχολιασω ουτε αυτο το θεμα!!

μου εχει τυχει περιστατικο κοπελας να μου λεει ποσο τυχερη ειμαι που εχω βρει ενα τετοιο αντρα να με αγαπαει τοσο, και ταυτοχρονα να του την πεφτει!! ελεος!!

επισεις μου εχει τυχει περιστατικο να ειμαι με φιλες μου διακοπες και να ανοιγουν την βαλιτσα να μου παρουν ρουχα, τσαντες, τα παντα... αλλα ταυτοχρονα να με κραζουν που ξοδευω τοσα χρηματα γι αυτα!!

δεν παρεξηγω τιποτα, γιατι πολυ απλα δεν καθομαι να ασχοληθω με τετοια, εγω ξερω πολυ καλα ποια ειμαι και τι αξιζω... δεν φοβαμαι τιποτα και κανεναν!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Υπερβολική ζήλεια - Από mama1time
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-09-16 στις 20:59.
    • Ζήλεια για πρώην! - Από green-panther
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-02-14 στις 20:56.
    • Ιnternet και ζήλεια - Από gilie
      Το θέμα έχει λάβει 54 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-09-11 στις 18:03.
    • Ζήλεια - Από piou*
      Το θέμα έχει λάβει 103 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-12-10 στις 13:24.
    • Ζήλεια!!!!!!!! - Από gatouni8400
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα μέσα στη σχέση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-03-09 στις 16:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους