Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει ανιδιοτελής Αγάπη;

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:54, 03-02-09:

Νομίζω οτι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη, αλλά είναι κάτι πολύ σπάνιο και δύσκολο να συμβεί. Ανιδιοτελής αγάπη για μένα είναι να σε ενδιαφέρει μόνο αν αυτός που αγαπάς είναι ευτυχισμένος, άσχετα αν δεν είναι μαζί σου. Είναι επίσης να κάνεις πέρα τον εγωισμό σου και να συγχωρείς. Πολλές φορές όμως και μια φαινομενικά ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να περιέχει ιδιοτέλει. Ένα παράδειγμα: χωρίζω με κάποιον που αγαπώ γιατί αυτός επιλέγει να είναι με κάποια άλλη. Εγώ παρ' όλα αυτά τον νοιάζομαι κι εξακολουθώ να τον αγαπώ, χωρίς φαινομενικά να κερδίζω κάτι. Όμως τελικά κάποια κενά μου καλύπτω, μια ανασφάλεια, τη σκέψη οτι κάπου κάποιος υπάρχει που τον αγαπώ οπότε έχει νόημα η ζωή μου, και ίσως ίσως η ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρίσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:42, 27-09-09:

Όταν ήμουν παιδί, μου είχαν πει ένα παραμύθι για την αγάπη της μάνας..
"........
Κάποτε ένας νέος αγαπούσε μια κοπέλα, η οποία του ζήτησε να της αποδείξει
την αγάπη του ξεριζώνοντας την καρδιά της ίδιας του της μάνας…
Ο νέος δυσκολεύτηκε αλλά το έκανε…
Στον δρόμο κρατώντας την καρδιά της μάνας του σκόνταψε κι έπεσε..
Τότε ακούστηκε η φωνή της μάνας ..
«Χτύπησες αγόρι μου;;;;»
........."
Η καρδιά της μητέρας που αγαπάει και συγχωρεί τα πάντα!!!
Μια ανοδιοτελής αγάπη

Αλήθεια αναρωτιέμαι ποιος έγραψε αυτό το παραμύθι....χμμμμμμμ!!!!!!!

Στην περίπτωση όμως της ερωτικής σχέσης ανιδιοτελής αγάπη είναι η εξής:
Αν αγαπάς κάποιον άσ' τον να φύγει!
Αν γυρίσει είναι δικός σου!
Αν δεν γυρίσει, δεν ήταν ποτέ!

Πολυφορεμένο αλλά πάντα επίκαιρο!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:50, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Όταν ήμουν παιδί, μου είχαν πει ένα παραμύθι για την αγάπη της μάνας..
"........
Κάποτε ένας νέος αγαπούσε μια κοπέλα, η οποία του ζήτησε να της αποδείξει
την αγάπη του ξεριζώνοντας την καρδιά της ίδιας του της μάνας…
Ο νέος δυσκολεύτηκε αλλά το έκανε…
Στον δρόμο κρατώντας την καρδιά της μάνας του σκόνταψε κι έπεσε..
Τότε ακούστηκε η φωνή της μάνας ..
«Χτύπησες αγόρι μου;;;;»
........."
Η καρδιά της μητέρας που αγαπάει και συγχωρεί τα πάντα!!!
Μια ανοδιοτελής αγάπη
Σχεδον αδυνατο βεβαια!! Οπως ολοι οι ανθρωποι εχουν συναισθηματικα κενα, αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο, ετσι εχει και μια μανα και ο καλυτερος τροπος γι'αυτην να τα καλυψει ειναι μεσω της αγαπης των παιδιων της. Εστω και επικαιρα μιας και τα παιδια θα μεγαλωσουν καποτε και τοτε αυτη η πηγη αγαπης και προσχης θα σταματησει..
Οσο περισσοτερο προσπαθησει μια μαν να καλυψει αυτα τα κενα μεσω των παιδιων της τοσο περισσοτερο θα ειναι και το κακο που θα τους κανει.

Στο ερωτημα αν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη εγω πιστευω ακραδαντα και ειμαι απολυτος σ'αυτο:

Οτι ανιδιοτελης αγαπη μπορει να δωσει μονο ενα μικρο παιδι. Η αγαπη ενος παιδιου προς το γονιο του ειναι 100% ανιδιοτελης.
Μπορεις να κανεις και συ το ιδιο για το παιδι σου;;

Πολυφορεμένο αλλά πάντα επίκαιρο!!!!!!
Αυτο μου αρεσε περισσοτερο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:25, 27-09-09:

Μην είσαι τόσο σίγουρη. Μπορεί να γυρνάει από ανάγκη για βόλεμα, συναισθηματικό ή άλλο και γιατί θα'πρεπε να γυρνάει πάντα αν η δική σου συμπεριφορά, κάθε φορά που εκείνος γυρνάει, τον διώχνει ξανά και ξανά ; Αν δεν γυρίσει δεν ήταν ποτέ ; Ποιός το λέει αυτό ; Μπορεί να είδε κι απόειδε ο άνθρωπος και έβαλε όρια, αξιοπρέπειας, αντοχών ή άλλα στον εαυτό του. Γιατί πρέπει ο ένας μόνο να κάνει βήματα αποκατάστασης κι ο άλλος να κάθεται με σταυρωμένα χέρια και να τον περιμένει ; Ανιδιοτελής είναι, όχι κορόιδο. Μεταξύ μας δεν έχω ακούσει πιο εγωκεντρικό γνωμικό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:56, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μην είσαι τόσο σίγουρη. Μπορεί να γυρνάει από ανάγκη για βόλεμα, συναισθηματικό ή άλλο και γιατί θα'πρεπε να γυρνάει πάντα αν η δική σου συμπεριφορά, κάθε φορά που εκείνος γυρνάει, τον διώχνει ξανά και ξανά ; Αν δεν γυρίσει δεν ήταν ποτέ ; Ποιός το λέει αυτό ; Μπορεί να είδε κι απόειδε ο άνθρωπος και έβαλε όρια, αξιοπρέπειας, αντοχών ή άλλα στον εαυτό του. Γιατί πρέπει ο ένας μόνο να κάνει βήματα αποκατάστασης κι ο άλλος να κάθεται με σταυρωμένα χέρια και να τον περιμένει ; Ανιδιοτελής είναι, όχι κορόιδο. Μεταξύ μας δεν έχω ακούσει πιο εγωκεντρικό γνωμικό.
Αν ήταν εγωιστικό το γνωμικό το πρώτο που θα απέρριπτε θα ήταν η πρώτη φράση
"Αν αγαπάς κάποιον άσ' τον να φύγει!"
"Αν αγαπάς κάποιον άστον ελεύθερο", άλλωστε η αγάπη είναι ελευθερία είναι αυτό που λέμε "σε αγαπώ όπως είσαι" "δεν θέλω να αλλάξεις" και αν θέλουμε να αλλάξουμε και οι δύο, είναι για να βελτιωθούμε να γίνουμε καλύτεροι χωρίς εγωισμούς και μικροπάθη... είναι ο διαρκής αγώνας να είμαστε πάντα νικητές μέσα στη σχέση μας, χωρίς να καταπιέζουμε την προσωπικότητα ο ένας του άλλου, αλλά να χαιρόμαστε που ζούμε μαζί....
Το παιχνίδι της αγάπης χάνεται μέσα στα δίχτυα του έρωτα και του βολέματος όταν ο ένας αισθανεί νικητής και ο άλλος χαμένος....αλλά εκεί μυρίζει από μακρυά το πράγμα εκτός αν εθελοτυφλείς και δέχεσαι αυτόν που ήρθε πίσω μόνο από συμβιβασμό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:33, 28-09-09:

Δεν κατάλαβες σε ποια περίπτωση λέγεται, γι' αυτό

Μιλάμε για μια περίπτωση που κάποιος αγαπάει, το δείχνει, το ξαναδείχνει, και δεν παίρνει αυτό που θέλει από τον άλλον, αντίθετα παίρνει αδιαφορία ή κακή συμπεριφορά. Κάποια στιγμή αποφασίζει πως πρέπει να τον αφήσει να φύγει ώστε να καταλάβει τελικά τι θέλει. Αν σε αυτό το διάστημα του λείψει και γυρίσει, πάει να πει οτι υπάρχει αγάπη. Αν όχι, απλά αυτός ο κάποιος πάλευε μια τελειωμένη ιστορία.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:22, 28-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela

Μιλάμε για μια περίπτωση που κάποιος αγαπάει, το δείχνει, το ξαναδείχνει, και δεν παίρνει αυτό που θέλει από τον άλλον, αντίθετα παίρνει αδιαφορία ή κακή συμπεριφορά. Κάποια στιγμή αποφασίζει πως πρέπει να τον αφήσει να φύγει ώστε να καταλάβει τελικά τι θέλει. Αν σε αυτό το διάστημα του λείψει και γυρίσει, πάει να πει οτι υπάρχει αγάπη. Αν όχι, απλά αυτός ο κάποιος πάλευε μια τελειωμένη ιστορία.
Όχι απαραίτητα.
Αυτός ο κάποιος μπορεί να γυρίσει για το σεξ, από συνήθεια, από την ανάγκη να τον αγαπάνε στο βαθμό που δείχνεις στο παράδειγμά σου, από εγωισμό..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:59, 28-09-09:

Ναι αλλά άμα αυτό γίνεται επανηλειμένα και μόνο εγώ επιστρέφω, αυτό εννοώ, έχοντας κάνει όλα αυτά που μου ζητούνται κατά καιρούς, ενώ από την άλλη πλευρά δεν γίνεται ποτέ κίνηση καλής θέλησης, τί δείχνει αυτό ; Δεν δείχνει εγωισμό της άλλης πλευράς ; 'Οταν κάνεις εσύ χίλιες υποχωρήσεις ενώ ο άλλος την παραμικρή, αυτό μου φαίνεται έμμεσος εκβιασμός, όχι αμοιβαία ανιδιοτελής αγάπη. Κάτι σαν τις παραβιάσεις στον εναέριο ελληνικό χώρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:01, 28-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Όχι απαραίτητα.
Αυτός ο κάποιος μπορεί να γυρίσει για το σεξ, από συνήθεια, από την ανάγκη να τον αγαπάνε στο βαθμό που δείχνεις στο παράδειγμά σου, από εγωισμό..
Όλα αυτά θα αποδειχτούν στην πορεία. Εγώ αυτό το ρητό το θεωρώ το πλέον κατάλληλο παράδειγμα ανιδιοτελούς αγάπης. Δηλαδή σε αφήνω να κάνεις αυτά που σε κάνουν ευτυχισμένο, ακόμα κι αν εγώ με αυτή σου τη φυγή γίνομαι δυστυχισμένος.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:07, 28-09-09:

Ναι αλλά άμα αυτό γίνεται επανηλειμένα και μόνο εγώ επιστρέφω, αυτό εννοώ, έχοντας κάνει όλα αυτά που μου ζητούνται κατά καιρούς, ενώ από την άλλη πλευρά δεν γίνεται ποτέ κίνηση καλής θέλησης, τί δείχνει αυτό ; Δεν δείχνει εγωισμό της άλλης πλευράς ; 'Οταν κάνεις εσύ χίλιες υποχωρήσεις ενώ ο άλλος την παραμικρή, αυτό μου φαίνεται έμμεσος εκβιασμός, όχι αμοιβαία ανιδιοτελής αγάπη. Κάτι σαν τις παραβιάσεις στον εναέριο ελληνικό χώρο.
Με έχεις λίγο μπερδέψει. Αυτός που αφήνει κάποιον να φύγει είναι αυτός που έχει κάνει παραχωρήσεις που δεν εκτιμήθηκαν γιατί ο άλλος βρίσκεται στον κόσμο του, γιατί δεν ξέρει τι θέλει, γιατί μια σε θέλει-μια όχι, δεν μπορεί κοινώς να αποφασίσει. Οπότε τον αφήνεις να φύγει, να δει τι θέλει, κι αν επιστρέψει πάει να πει πως δεν μπορεί μακριά σου και προτίθεται να κάνει κι αυτός κάποιες υποχωρήσεις για να λειτουργήσει η σχέση. Αν πάλι, όπως είπε η Ηρώ, γυρίσει για λάθος λόγους, αυτό θα φαανεί και θα επαναπροσδιοριστούς οι τομείς της σχέσης αργότερα.

Και σε ρωτώ: είναι καλύτερο να κρατάς κάποιον με το ζόρι κάνοντας συνεχώς εσύ υποχωρήσεις και θυσίες που δεν εκτιμώνται;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:12, 28-09-09:

Όλα αυτά θα αποδειχτούν στην πορεία. Εγώ αυτό το ρητό το θεωρώ το πλέον κατάλληλο παράδειγμα ανιδιοτελούς αγάπης. Δηλαδή σε αφήνω να κάνεις αυτά που σε κάνουν ευτυχισμένο, ακόμα κι αν εγώ με αυτή σου τη φυγή γίνομαι δυστυχισμένος.
Εμένα αυτό δεν με πείθει. Στο τέλος θα ακούσει ο νέος της σύντροφος από τον παλιό κανένα "να την προσέχεις", άντε και το ρίξαμε στον Πλούταρχο και σε καψουροτράγουδα. Αν αγαπάς αληθινά δεν τα λες αυτά. Αν αγαπάς την θέλεις για τον εαυτό σου, για να νοιώθεις ευτυχισμένος που δίνεις το Είναι σου και που σου δίνει εκείνη αυτά που σου δίνει, έστω τα ελάχιστα. Το δύσκολο είναι να μένεις στη σχέση και να μην παίρνεις σχεδόν τίποτε παραπάνω από την αγάπη της, αυτό είναι η ανιδιοτέλια, στην πράξη και από κοντά. 'Οχι από μακρυά να παριστάνεις τον υπεράνω. 'Εχεις καρδιά, δεν έχεις τούβλα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:16, 28-09-09:

Με έχεις λίγο μπερδέψει. Αυτός που αφήνει κάποιον να φύγει είναι αυτός που έχει κάνει παραχωρήσεις που δεν εκτιμήθηκαν γιατί ο άλλος βρίσκεται στον κόσμο του, γιατί δεν ξέρει τι θέλει, γιατί μια σε θέλει-μια όχι, δεν μπορεί κοινώς να αποφασίσει. Οπότε τον αφήνεις να φύγει, να δει τι θέλει, κι αν επιστρέψει πάει να πει πως δεν μπορεί μακριά σου και προτίθεται να κάνει κι αυτός κάποιες υποχωρήσεις για να λειτουργήσει η σχέση. Αν πάλι, όπως είπε η Ηρώ, γυρίσει για λάθος λόγους, αυτό θα φαανεί και θα επαναπροσδιοριστούς οι τομείς της σχέσης αργότερα.

Και σε ρωτώ: είναι καλύτερο να κρατάς κάποιον με το ζόρι κάνοντας συνεχώς εσύ υποχωρήσεις και θυσίες που δεν εκτιμώνται;
Δεν είναι τόσο απλό πάντα. Συχνά φεύγει αυτός που κάνει τις παραχωρήσεις.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:41, 28-09-09:

Αν αγαπάς την θέλεις για τον εαυτό σου
Προφανώς. Αλλά όταν η ευτυχία της είναι αλλού, αν την αγαπάς πρέπει να την αφήσεις να φύγει. Γιατί θες πάνω από όλα να τη δεις ευτυχισμένη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:53, 28-09-09:

Γιατί θες πάνω από όλα να τη δεις ευτυχισμένη.
Σου υπενθυμίζω ότι νοιώθω ακόμα άντρας, σύντροφος και εραστής (έστω σε μια κοινωνία μοντέρνων "αμαζόνων") και όχι ο μπαμπάς της που θέλει να την δει μ'ένα καλό παιδί αποκατεστημένη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 12:03, 28-09-09:

λοιπον θα πω το εξης και μην πεσετε να με φατε πλιζζζζ

αγαπη δεν υπαρχει την σημερον ημερα. τελεια και παυλα._

οτι και να μου πειτε οτι και να μου σουρετε εγω γυρω μου δεν ειδα και δεν βλεπω ζευγαρια που να εχουν πραγματικη αγαπη μεταξυ τους. μην πιασετε τους γονεις μας και μη μου πειτε οτι η μαρια δυο στενα πιο κατω ειναι πολυ αγαπημενη με τον αντρα της γιατι θα σας πω ειναι εξαιρεση.
ζευγαρια με πραγματικη αγαπη και ανιδιοτελη που να θυσιαζεται ο ενας για τον αλλο και να νιωθει τοση ασφαλεια και να υπαρχει προοπτικη για να γερασουνε μαζι θα μου επιτρεψετε να εχω τις αμφιβολιες μου αν μπορουν να υπαρξουν.

παρακαλω ενας ενας ε? μη πεσετε ολοι μαζι να με φατε

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:12, 28-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
παρακαλω ενας ενας ε? μη πεσετε ολοι μαζι να με φατε
εγώ δεν θα πέσω να σε φάω, γιατί μ'αυτά που ζω τελευταία έχω γίνω ανορεκτικός, αλλά θα σου πω ότι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη, όμως η δυστυχία είναι ότι εκφράζεται μονομερώς, οπότε αυτομάτως αυτός ο ένας μετατρέπεται άθελά του σε θύμα του άλλου. Η ιδανική σύμπτωση να αγαπάνε ανιδιοτελώς και οι δυο είναι σπανιότατη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:12, 28-09-09:

Σου υπενθυμίζω ότι νοιώθω ακόμα άντρας, σύντροφος και εραστής (έστω σε μια κοινωνία μοντέρνων "αμαζόνων") και όχι ο μπαμπάς της που θέλει να την δει μ'ένα καλό παιδί αποκατεστημένη.
Έστω όμως οτι η ευτυχία της είναι με το Μήτσο κι όχι με σένα. Εσύ θα την κρατάς με το ζόρι κάνοντάς την δυστυχισμένη ή θα την αφήσεις ελεύθερη να βρει την ευτυχία της;

αγαπη δεν υπαρχει την σημερον ημερα. τελεια και παυλα.
Εγώ νομίζω οτι αυτό είναι άμυνα για να μην απογοητεύεσαι. Δηλαδή ξεκινάς ήδη απογοητευμένη ώστε αν σου έρθει το κακό αποτέλεσμα να πεις "ε και τι περίμενα; αφού αγάπη δεν υπάρχει". Δεν νοείται όμως άνθρωπος που ενδόμυχα δεν αναζητά την αγάπη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:20, 28-09-09:

Έστω όμως οτι η ευτυχία της είναι με το Μήτσο κι όχι με σένα. Εσύ θα την κρατάς με το ζόρι κάνοντάς την δυστυχισμένη ή θα την αφήσεις ελεύθερη να βρει την ευτυχία της;
Μήτσος...Μήτσος...τι μου θύμισες τώρα..λοιπόν εγώ σου λέω ότι άμα αγαπάω κάνω τα αδύνατα δυνατά για να κρατήσω κάποια, ακόμα κι αν αυτό το κάτι είναι η σιωπή ή η παραίτησή μου τουλάχιστον να την κρατήσω στη μνήμη μου. 'Αλλο όμως να παραιτηθώ, άλλο να δώσω ή να δω την κόρη...ε την σύντροφό μου θέλω να πω σε άλλον, κι αν μάθω ότι φτιάξει κάτι με τον Μήτσο θα γυρίσω το κεφάλι σε άλλη κατεύθυνση γιατί ο πόνος μου θα είναι αβάσταχτος και ειλικρινής, όπως ήταν το δώσιμό μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:39, 28-09-09:

Μα δε νομίζω να είπα οτι πρέπει να τη δώσεις σε άλλον ή να μην παλέψεις για να την κρατήσεις. Είπα για την περίπτωση που εσύ έχεις κάνει τα πάντα κι αυτή παραμένει δυστυχισμένη.

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 16:10, 17-07-12:

ΝΑΙ υπάρχει ανιδιοτελείς ΑΓΑΠΗ....και δυστυχως ειναι απο το ειδος που φθειρει το ιδιο το ατομο περισσοτερο απ΄οσο καποιος φανταζεται!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 16:42, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Η αγάπη μεταξύ ενός ζευγαριού (και ποιου άλλου; ) δεν είναι λέει ανιδιοτελής;

Και τρεις θετικές ψήφοι; Μάλιστα

Άρα ρωτάω σε τέσσερις: Αγάπη που είναι ιδιοτελής, μπορεί να θεωρηθεί πως είναι αγάπη
Αγάπη ανιδιοτελής υπάρχει μόνο στη σχέση γονέα παιδιού.

Σε ένα ζευγάρι είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να υπάρξει αλλά για λίγο...... Δεν γίνεται ο ένας να είναι το "χαλάκι" για να πατάει συνεχώς ο άλλος..... Κάποια στιγμή το ...."χαλάκι" θα ζαρώσει και τότε ο ιδιοτελής .....θα σκοντάψει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 16:54, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξανθη Κυπραιου
Αγάπη ανιδιοτελής υπάρχει μόνο στη σχέση γονέα παιδιού.

Σε ένα ζευγάρι είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να υπάρξει αλλά για λίγο...... Δεν γίνεται ο ένας να είναι το "χαλάκι" για να πατάει συνεχώς ο άλλος..... Κάποια στιγμή το ...."χαλάκι" θα ζαρώσει και τότε ο ιδιοτελής .....θα σκοντάψει!
και παλι ομως καποιος πιο κυνικος θα μπορουσε να πει οτι αυτη ειναι ανιδιοτεελεια ερχεται επειδη υπαρχει το αισθημα διαιωνησεις του ειδους ...γι αυτο ενας γονιος θα πεθαινε για το παιδι του .
Δε συμφωνω βεβαια με αυτο αλλα δεν θα το αναλυσω τωρα .
Νομιζω οτι υπαρχουν σχεσεις , ειτε φιλικες , ειτε ερωτικες που υπαρχει η ανιδιοτελεια .
Αυτο συμβαινει γιατι ο ενας αρκειται στο να δινει , σαφως και μπορει συναισθηματικα και πνευματικα να μην παιρνει τα ιδια απο αυτον που εχει απεναντι του αλλα σιγουρα μπορει να παιρνει αυτα που χρειαζεται απο καποιο αλλο προσωπο που υπαρχει στη ζωη του .Εννοω οτι στην τελικη ολοι χρειαζονται κατι απο καποιον και απλα το παιρνουν , ισως ομως οχι απο το ιδιο ατομο στο οποιο προσφερουν ..δε νομιζω οτι τα κινητρα των ανθρωπων ειναι εγωιστικα παντα ...
Ολοι οι ανθρωποι χρειαζονται αγαπη ειναι ματαιο να το αρνουμαστε...κανεις δε μπορει να επιβιωσει ολομοναχος ...

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 17:09, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
σαφως και μπορει συναισθηματικα και πνευματικα να μην παιρνει τα ιδια απο αυτον που εχει απεναντι του αλλα σιγουρα μπορει να παιρνει αυτα που χρειαζεται απο καποιο αλλο προσωπο που υπαρχει στη ζωη του .Εννοω οτι στην τελικη ολοι χρειαζονται κατι απο καποιον και απλα το παιρνουν , ισως ομως οχι απο το ιδιο ατομο στο οποιο προσφερουν ..δε νομιζω οτι τα κινητρα των ανθρωπων ειναι εγωιστικα παντα ...
Ολοι οι ανθρωποι χρειαζονται αγαπη ειναι ματαιο να το αρνουμαστε...κανεις δε μπορει να επιβιωσει ολομοναχος ...
Σίγουρα όλοι χρειάζονται αγάπη.....

Το ιδανικό είτε σε μια σχέση είτε σε μια φιλία, η αγάπη να είναι αμφίδρομη και να μην χρειαστεί κάποια στιγμή να ζήσεις την ανιδιοτέλεια=εκμετάλλευση.....

Η ανιδιοτέλεια μεταφράζεται βλακεία όταν επιμένεις να προσφέρεις αγάπη σε πέτρες.....

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:18, 17-07-12:

Η ανιδιοτέλεια δεν είναι ούτε βλακεία ούτε εκμετάλλευση. Όταν αγαπάς κάποιον, ελπίζεις μεν να έχεις ανταπόκριση, αλλά δεν το ζητάς. Δεν ισχύει το δούναι και λαβείν.

Κάνεις κάτι για να κάνεις τον άλλον χαρούμενο χωρίς να περιμένεις κάτι ως απάντηση. Απλώς γιατί σε γεμίζει. Δεν αφορά στη σχέση η ανιδιοτέλεια, αφορά στο ίδιο το άτομο και στα κίνητρά του. Μαγείρεψα σήμερα ένα υπέροχο γεύμα για να χαρεί η αδερφή μου π.χ. και μπορεί να χαρώ αν κάνει το ίδιο και για μένα κάποια στιγμή, αλλά δεν το περιμένω. Αυτό θα πει ανιδιοτέλεια.

Αν μεταφράζεται πλέον ως βλακεία, θα ξαναπώ το εξής:

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 00:39, 18-07-12:

Yπάρχει ανιδιοτελής αγάπη σε όλους τους τομείς σε όλες των είδών σχέσεις.

Η αγάπη είναι μια έννοια πολύ πιο βαθιά και ουσιώδης από τον απλό, έρωτα, ενθουσιασμό ή ακόμα και εγωισμό.

Αγαπώ ανθρώπους που δεν είναι στη ζωή μου άσχετα με το τι κακό υπάρχει ή υπήρχε ανάμεσα μας. Ό,τι και να χρειαζόντουσαν μετά από τόσο καιρό που πέρασε δίπλα τους θα ήμουν.

Για μένα η αγάπη δεν είναι ιδιοτελής ή ανιδιοτελής. Γιατί τότε δεν είναι αγάπη. Είναι κάτι άλλο. Εγωισμός, εκμετάλλευση, κακομαθησιά κλπ κλπ.

Για μένα αγάπη είναι να αγαπάς ακόμα και αν δεν σε αγαπάνε.

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 13:37, 18-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Για μένα αγάπη είναι να αγαπάς ακόμα και αν δεν σε αγαπάνε.
Ποσο σωστα τα λες...!!!!!!Αλλα δυστυχως αν μονο αγαπας εσυ και δεν σ' αγαπανε τοτε ΠΟΝΑΣ και ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ψυχικα...στο τελος μενεις ενα ατομο συναισθηματικα απαθες/κενο, ψυχρο και πληγωμένο............

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 13:46, 18-07-12:

Η αγαπη της μανας...
Υπαρχει πιο ανιδιοτελης αγαπη?

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:33, 18-07-12:

Κάθε αγάπη είναι ιδιοτελής, όπως και κάθε συναίσθημα. Το θέμα ωστόσο είναι πως θα καταφέρουμε το μυαλό να μην κάνει σχέδια, επειδή όπως κάθε manager κρίνει τις "μηχανές" με βάζει την αναλογία εισροών και εκροών κάπως ανάλογα και το μυαλό ζυγίζει τα σχέδια.

Τα συναισθήματα εξορισμού είναι ιδιοτελή, γιατί την ακρίβεια είναι εντελώς άσχετα με την ιδιοτέλεια και την ανιδιοτέλεια. Το μυαλό κάνει την ζημία.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:24, 19-07-12:

Πιστεύω πως δεν υπάρχει.
Οι άνθρωποι πάντα είναι συμφεροντολόγοι.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:27, 19-07-12:

δωσε μ ενα εικοσαρικο, και θα σ αποδειξω
οτι κανεις λαθος.

Παράθεση

*StarFalLeN* (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *StarFalLeN*
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O *StarFalLeN* έγραψε στις 01:42, 19-07-12:

Εγώ ο φτωχός και μόνος καουμπόυς θα πω οτι αγάπη που δεν είναι ανιδιοτελής δεν είναι αγάπη. Δεν υπάρχει βέβαια σωστό και λάθος , αλλά όταν αγαπάς δεν περιμένεις ανταπόδωση, κάνεις κάτι για τον άλλο με σκοπο να τον ευχαριστησεις και όχι να ακούσεις τα ευχαριστήρια.

Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 01:48, 19-07-12:

Νταξ ρε παιδιά να αγαπάμε αλλά αυτό το "αν είσαι ευτηχησμένη με τον άλλον που με παράτησες,θα είμαι και γω" ε μόνο στα τούρκικα!
Πάντα πιστεύω πως για κάτι θα περιμένεις ανταπόδωση...Γιατί στην "ανιδιοτελή αγάπη" θεωρώ πως κρύβεται και η αχαριστία και η εκμετάλλευση....

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 14:41, 10-08-12:

Ανιδιοτελής αγάπη είναι να στα καταπίνει κι ας μην της αρέσει
και να σε κοιτάζει πασαλειμμένη με ένα τρυφερό χαμόγελο.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:48, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Ανιδιοτελής αγάπη είναι να στα καταπίνει κι ας μην της αρέσει
και να σε κοιτάζει πασαλειμμένη με ένα τρυφερό χαμόγελο.

Κακά τα ψέματα. 'Ολοι και όλες περιμένουμε να πάρουμε κάτι για να δώσουμε, έστω και απλό συναίσθημα. Και η προσδοκία αγάπης και αυτή μια αθώα ιδιοτέλεια είναι. Ανιδιοτελής αγάπη = ο απόλυτος ακραίος μαζοχισμός.

Παρακάτω δυο ιστορικά τραγούδια ύμνοι στον μαζοχισμό = ανιδιοτελή αγάπη.

Νο.1

Νο 2

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 14:54, 10-08-12:

Μεταξυ ανθρωπων δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη
Υπαρχει η βλακεια και τα υποφαινοντα παρε δωσε

δεσμ,η νεαρα που τα καταπινει και σε κοιτα με το βλεμμα της αγελαδος,δινει ενα γιατι ξερει πως θα παρει εκατο

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη που σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diotima : 10-08-12 στις 15:44. Αιτία: γαβ
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:59, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima

δεσμ,η νεαρα που τα καταπινει και σε κοιτα με το βλεμμα της αγελαδος,δινει ενα γιατι ξερει πως θα παρει εκατο

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη μου σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Εκτός από την αγάπη μιας μητέρας στο παιδί της. Δεν θα πάψει ποτέ να το αγαπάει ακόμα κι αν της βγει ο χειρότερος εφιάλτης της.

Σχετικά με τα σκυλάκια όμως θα διαφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι μας αγαπάνε επειδή θα τα ταϊζουμε για πάντα. Αυτή η αγάπη είναι ανιδιοτελής. Πχ στη γειτονιά εχω ένα σκυλακι που δεν το ταϊζω ποτέ εγώ. Έχει εξασφαλίσει από αλλού την τροφή του. Κι όμως όταν πηγαίνω κάνει απίστευες χαρές και όταν φεύγω κλαίει. Αυτό είναι σίγουρα ανιδιοτελές.

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 15:20, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τίτης
Νταξ ρε παιδιά να αγαπάμε αλλά αυτό το "αν είσαι ευτηχησμένη με τον άλλον που με παράτησες,θα είμαι και γω" ε μόνο στα τούρκικα!
Σε αυτό θα διαφωνήσω! Αν πράγματι νοιάζεσαι για τον άλλον και θες να είναι ευτυχισμένος/η, θα δεχτείς τα πάντα...κι ας μην είναι μαζί σου. Η καρδιά σου θα νιώθει καλά, αν είναι αυτός/ή καλά. Πολλοί λένε "Δεν πειράζει, ας είναι με άλλον/η. Φτάνει μόνο να τον/την αγαπάει και να τον/την κάνει ευτυχισμένο/η. Κι ας μην είσαι εσύ αυτός/ή."
Ξεφύγαμε λίγο, αλλά αυτή είναι η αγάπη ενός ανεκπλήρωτου έρωτα ή ενός έρωτα που δεν μπόρεσε να προχωρήσει.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:31, 10-08-12:

Αν απογυμνωσουμε απο ρομαντισμους την αληθεια,θα δουμε οτι ακομα και η ανιδιοτελης αγαπη μου σου υποσχεται ενας σκυλος [ελα ειναι καραμελιτσα],εχει σχεση με συναλλαγες.Θα σε αγαπα αιωνιως επειδη τον ταιζεις.
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το έχεις πιάσει πολύ καλά το νόημα. Να σκεφτείς ότι και η γάτα μου έρχεται να τη χαϊδέψω όταν θέλει να φάει. Αφού της δώσω να φάει ούτε που μου δίνει σημασία.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:33, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Το έχεις πιάσει πολύ καλά το νόημα. Να σκεφτείς ότι και η γάτα μου έρχεται να τη χαϊδέψω όταν θέλει να φάει. Αφού της δώσω να φάει ούτε που μου δίνει σημασία.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
Δεν είναι πολύ φυσιολογικό αυτό. Το νορμάλ θα ήταν να σε αγαπούσε κι ας μην την τάιζες..

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 15:49, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εκτός από την αγάπη μιας μητέρας στο παιδί της. Δεν θα πάψει ποτέ να το αγαπάει ακόμα κι αν της βγει ο χειρότερος εφιάλτης της.

Σχετικά με τα σκυλάκια όμως θα διαφωνήσω. Δεν πιστεύω ότι μας αγαπάνε επειδή θα τα ταϊζουμε για πάντα. Αυτή η αγάπη είναι ανιδιοτελής. Πχ στη γειτονιά εχω ένα σκυλακι που δεν το ταϊζω ποτέ εγώ. Έχει εξασφαλίσει από αλλού την τροφή του. Κι όμως όταν πηγαίνω κάνει απίστευες χαρές και όταν φεύγω κλαίει. Αυτό είναι σίγουρα ανιδιοτελές.
εεε οχι το σκυλακι απλα ειναι χαζοχαρουμενο
δεν το λεω με κακια
ετσι ειναι η φυση τους

Παντως οσον αφορα στη μητερα και το παιδι,δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια πως η μανα αγαπαει ανιδιοτελως απο τη στιγμη που εχουμε τεραστια ποσοστα μητερων που εχουν αφησει πισω τα παιδια τους.
Τελος,να υπενθυμησω και μια φρασουλα που λενε οι μητερουλες συχνα στο τελος καθε προτασης : "παιδι ΜΟΥ".Αυτο το "μου",λεει πολλα για την ανιδιοτελη αγαπη τους.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 15:55, 10-08-12:

Δεσμώτη, whattafuck ? Πολύ πίπ@ πέφτει τελευταία.

Μπα, δε πιστεύω πως υπάρχει γενικότερα. Δίνεις - παίρνεις. Προσωπικά έτσι λειτουργώ και έτσι θα λειτουργώ κατά πάσα πιθανότητα. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και πιστεύω σε αυτές, αν και θεωρώ κάπως αφελές και άδικο το να δίνεις συνεχώς χωρίς ανταπόκριση ή χωρίς να παίρνεις πίσω αυτά που δίνεις έστω σε έναν βαθμό που να σου είναι αρκετός, να σε καλύπτει.

Όπως μου είχε πει κάποτε κάποιος, η αγάπη είναι εγωιστικό συναίσθημα. Λες σ'αγαπώ και περιμένεις να σου πει: Κι εγώ σ'αγαπώ. Μάλλον είχε δίκιο ή μάλλον δεν αγαπήσαμε ακόμα αληθινά(?!) τόσο ώστε να δοκιμαστούν οι αντοχές μας στο κομμάτι του δίνεις-παίρνεις.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:58, 10-08-12:

εεε οχι το σκυλακι απλα ειναι χαζοχαρουμενο
δεν το λεω με κακια
ετσι ειναι η φυση τους

Παντως οσον αφορα στη μητερα και το παιδι,δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια πως η μανα αγαπαει ανιδιοτελως απο τη στιγμη που εχουμε τεραστια ποσοστα μητερων που εχουν αφησει πισω τα παιδια τους.
Τελος,να υπενθυμησω και μια φρασουλα που λενε οι μητερουλες συχνα στο τελος καθε προτασης : "παιδι ΜΟΥ".Αυτο το "μου",λεει πολλα για την ανιδιοτελη αγαπη τους.
Σ αυτό με το σκυλακι, δεν είναι χαζοχαρούμενο. Πραγματικά δεν είναι. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω, γιατί δεν το χεις δει, αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά δεν κάνει χαρες σε όλους, μόνο σ εμένα. Και σε μια άλλη κοπέλα, οκ. Περνάνε, το χαιδεύουν, εκείνο κάνει τις γλυκες του, τσιμπαει και το μπισκοτάκι του, μετά, τίποτα. Πιστεύω δηλαδή ότι τα σκυλακια ξεχωρίζουν, αγαπάνε, καταλαβαίνουν.

Για να μην κάνω σταρ όμως το συγκεκριμένο σκυλάκι, γενικά πιστεύω πως τα σκυλάκια μας αγαπούν ανιδιοτελώς. Κι εγώ πιστεύω πως όταν τους δίνουμε φαγητό, μας συμπαθούν γρηγορότερα, μας μαθαίνουν κτλ. Αλλά οταν ένας άνθρωπος ας πούμε πεθαίνει, χτυπάει, στενοχωριέται, και το σκυλακι είναι εκεί και σπαράζει με λυγμούς, ε δεν είναι επειδή θα χάσει την ξηρά τροφή. Για άλλο λόγο κλαίει.

Γι αυτό με την μητέρα, καταλαβαίνω την άποψή σου και εν μέρει συμφωνώ. Όμως οι περιπτώσεις που οι μητέρες εγκατέλειψαν τα παιδιά τους, ή οι πατέρες βίασαν τα παιδιά τους κτλ είναι μηδαμινές σε σχέση με τις μητέρες που μεγάλωσαν τα παιδιά τους ακόμα και με αντίξοες συνθήκες. Αν σου ακούγεται τραβηγμένο αυτό που γράφω, σκέψουν ότι για κάθε έναν άνθρωπο που βλέπουμε, υπάρχει μια μητέρα. Πόσοι από αυτούς είναι εγκαταλελειμένοι? Σε σχέση με το σύνολο, λίγοι.

Για το κτητικό "μου" που χρησιμοποιούν οι μανάδες, οκ συμφωνώ. Όμως από την άλλη, είχαν το παιδί 9 μήνες στην κοιλιά τους, το μεγάλωσαν, στερήθηκαν, το αγάπησαν χωρίς όρια, ε δικαούνται και ένα "μου".

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 19:11, 10-08-12:

Πιστευω πως η αγαπη δεν ειναι ποτε ανιδιοτελης. Θα φανω υπερβολικη αλλα η μητερα αγαπα το παιδι της επειδη της προσφερει την ιδιοτητα της μητερας. Δεν ΄λεω οτι η αγαπη ειναι ζητημα κερδους απλα δεν δίνεται χωρις να παιρνεται. Θα μου πειτε μπορει το μωρο να δειξει την αγαπη του ωστε να την ανττταποδωσει η μαμα,αλλα οτανν νιωθει οτι καποιος την χρειαζεται,οτι θα την αποκαλεσει μαμα κι οτι θα της χαρισει το πρωτο του χαμογελο την κανει να τον αγαπαει.Δεν λεω τις μαμαδες εκμεταλλευτριες απλα γενικοτερα οι ανθρωποι δεν αγαπουν χωρις ανταλλαγμα εστω κι αν αυτο ειναι η αγαπηη των αλλων

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 21:05, 10-08-12:

Κατ' εμέ, η ανιδιοτέλεια συναντάται μόνο στη σχέση γονιού - παιδιού, που κι αυτή εκλείπει ορισμένες φορές. Γιατί εκεί ο γονιός δεν συμπεριφέρεται με καλοσύνη... το ανθρώπινο, αλλά με την γονική ιδιότητα.

Κατά τ' άλλα, θεωρώ πως είναι εξαιρετικά σπάνια η ανιδιοτέλεια στις ανθρώπινες σχέσεις. Θα πρέπει κάποιος να αγγίζει τα πλαίσια του τέλειου ανθρώπου, της τέλειας ύπαρξης, για να χαρακτηριστεί ανιδιοτελής.

Ανιδιοτέλεια κι ανθρώπινη υπόσταση δεν συναντώνται εύκολα, γιατί:

ανιδιοτέλεια = δεν περιμένω αντάλλαγμα

Κι αμέσως αμέσως καταλαβαίνουμε πως φαντάζει σχεδόν αδύνατο να είναι συστατικό των ανθρώπινων σχέσεων, γιατί οι άνθρωποι είμαστε εγωιστές.

Μπορεί να μην αποσκοπεί κανείς στην εκμετάλλευση του άλλου, μα σίγουρα περιμένει κάποια ανταπόκριση. Αφού περιμένει αυτή την ανταπόκριση (=αντάλλαγμα), παύει -αυτομάτως- να υφίσταται η ανιδιοτέλεια.

Γιατί για πόσο μπορεί κάποιος να δίνει και να μην υπάρχει ανταπόκριση; Στις σχέσεις είναι πάντα δύο κι υπάρχει αλισβερίσι και συνεχής εναλλαγή στον "δότη" και τον "δέκτη". Χωρίς ανταπόκριση είναι λες και μιλάς σε ντουβάρι.

Λυπηρό, αλλά έτσι είναι...

Προσωπικά, δεν κυνηγάω την ανιδιοτέλεια στις σχέσεις μου. Ούτε θεωρώ πως είναι το κλειδί στις σχέσεις, το οποίο θα κάνει μία σχέση να τσουλήσει. Η επιτυχία στη σχέση είναι ένα κράμα από: ειλικρίνεια, δόσιμο, αγνών προθέσεων, γνησιότητα, εκτίμηση κλπ. Με λίγα λόγια βλέπεις τον άλλον αγνά, δεν τον ζηλεύεις και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτόν. Το ίδιο, με την σειρά του, πράττει κι ο άλλος, κι έτσι ευημερεί η σχέση και θέτονται τα θεμέλια για μία σχέση, με προοπτικές για το μέλλον.

*ανιδιοτέλεια υπάρχει στο "αγαπάτε αλλήλους", στην προσφορά στον συνάνθρωπο. Κι αυτό γιατί τον άλλον δεν τον νταλαβερίζεσαι. Το ξέρεις εξ αρχής. Κι είναι επιλογή σου. Λες θα κάνω ΑΥΤΟ, γιατί το θέλω -και δεν περιμένεις αντάλλαγμα. Κάτι που δεν μπορεί να συμβεί εύκολα πχ σε φιλίες. Δεν μπορεί η προσφορά και το δόσιμο να είναι μονόπλευρα.

Όσον αφορά τον έρωτα αυτόν καθεαυτόν τώρα...

Πρώτα απ' όλα, να πω πως -για μένα- η ερωτική σχέση ισούται με φιλία, στην οποία προστίθεται το σεξουαλικό κομμάτι.

Κατά δεύτερον, στο μυαλό μου έρωτας κι αγάπη διαφέρουν. Ο έρωτας θεωρώ πως είναι εγωιστικός και διεκδικητικός/κτητικός. Δεν νομίζω πως αυτά κουμπώνουν με την ανιδιοτέλεια.

Ο έρωτας ζει στην ένταση. Σημαίνει ποθώ. Σε θέλω δίπλα μου γιατί δεν μπορώ ν' ανασάνω χώρια σου, το μυαλό μου είναι μαγνητισμένο απ' το είδωλό σου, η μορφή σου κυριαρχεί στο μυαλό μου και δεν μπορώ να της επιβληθώ.
Ο έρωτας καταβροχθίζει αχόρταγα.

Την αγάπη τη νιώθω αλλιώς. Σαν μία ήρεμη δύναμη. Γαλήνια, ζωοφόρο θάλασσα. Είναι σταθερή και βαθύτερη.

Ποιο είναι το ιδανικό; Η ερωτική σχέση που βασίζεται στην αγάπη, μα έχει και λίγο έρωτα. Την κατάλληλη δόση, που θα κρατήσει τον ενθουσιασμό ζωντανό και θα εμποδίσει το βάλτωμα να έρθει. Αλλά είναι δύσκολο...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 02:19, 27-08-12:

Σε ενα ποσοστο πιστευω πως φυσικα και ειναι ανιδιοτελης,γιατι ακριβως για αυτο ειναι αγαπη

Τι θα πει αγαπη?Πιστευω,εκτιμαω,σεβομαι καποιον αλλον περα απο τον εαυτο μου (εγωισμος).Ατομα που εχουν αναπτυξει τον εγωισμο τους (καθολου αρνητικο αυτο) τους ειναι δυσκολο να πιστεψουν σε κατι αλλο περα απο τον εαυτο τους και τα πιστευω τους.Και ομως το κανουν.Για μενα αυτο λεγεται ανιδιοτελης.Αν και πιστευω πως ειναι με μετρο.Δεν αντεχεις απο ενα σημειο και μετα αν δεν παιρνεις και τιποτα

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 07:05, 21-02-15:

Νομιζω δεν υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη και ειδικα στα ζευγαρια ,οταν ο συντροφος σου δεν εχει να σου δωσει τιποτα και δεν εννοω υλικα αγαθα τοτε φευγεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 20:23, 21-02-15:

Υπάρχει. Αυτή των ζώων!
Όσοι έχετε ζωάκια,την νιώθετε καθημερινά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους