Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,141 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,460 μηνύματα σε 95,995 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 861 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η ανθρώπινη χαζομάρα

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 23:38, 14-06-15:

Ως coach έχω διαβάσει αρκετά βιβλία προσωπικής ανάπτυξης. Υπάρχει ένα ταμπού ως προς αυτό το θέμα και ελάχιστοι συγγραφείς έχουν κάνει επιφανειακές αναφορές. Οι περισσότεροι καλοπιάνουν τον κόσμο για να πουλήσουν βιβλία. Έχω πια βαρεθεί να διαβάζω «είστε ένα εξαιρετικό άτομο και μπορείτε να επιτύχετε ό,τι επιθυμείτε στη ζωή, αρκεί να το θελήσετε».

Κι εγώ με τους περισσότερους πελάτες μου είμαι υποχρεωμένος να υποκύψω σε κάποιον καθωσπρεπισμό, γιατι αφενός το απαιτεί ο επαγγελματισμός και αφετερου πληρώνουν καλά. Εννιά στις δέκα φορές η απαντηση στο «πώς να βελτιωθώ» είναι «να σταματήσεις τις χαζομάρες και να βάλεις επιτέλους αυτο το ρημαδι που έχεις στο κεφάλι να δουλέψει»

Χρεωνω 100Ε/ωρα για συμβουλές απλης λογικής που θα μπορούσαν να τις είχαν σκεφτεί οι ίδιοι. Βέβαια δεν είναι όλα τα περιστατικά τα ίδια, αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις είναι το ρεσιτάλ της ανθρώπινης χαζομάρας. Στη Γαλλία λέμε περισσότερο connerie humaine (ανθρώπινη μαλακία) που μάλλον παει καλύτερα, γιατί τις περισσότερες φορές προκειται για άτομα με κανονική νοημοσύνη που δεν μπορείς να τα πείς χαζά.

Αν νομίζετε ότι αυτό το φαινόμενο είναι μια μικρή εξαίρεση, εγώ δεν το νομίζω. Πρόκειται για κοινωνικό φαινόμενο μείζονος σημασίας. Επίσης για να είμαστε αντικειμενικοί κάνοντας την αυτοκριτική μας, δεν αποκλείεται να ανηκουμε σε αυτά τα άτομα και να βλέπουμε μονο τους χειρότερους από μας, ενώ οι καλυτεροι να βγαινουν έξω από τα ρούχα τους με τη δική μας χαζομάρα που αδυνατούμε να διαγνώσουμε ή να παραδεχτούμε.

Πού νομιζετε ότι οφείλεται αυτό το φαινόμενο; Προσωπικά έχω κατασταλάξει ότι οφείλεται σε κάποιου είδους μόνιμη ή υπό συνθήκες ανεπάρκεια να αντιμετωπίσουμε την πολυπλοκότητα της ζωής. Δηλαδή κάποιοι μειονεκτούν σε προσόντα ενώ άλλοι χανουν τον έλεγχο κάτω από ορισμένες συνθήκες κι έτσι δεν υπαρχει σφαιρική διαχείρηση της κάταστασης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:46, 15-06-15:

Εχει να κανει με τα βιωματα του καθενος, σιγουρα με το περιβαλλον που εχει μεγαλωσει, πως το εχουν διδαξει να διαχειριζεται τα πραγματα και με τα προβληματα που εχει κληθει να αντιμετωπισει μεχρι τωρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους