Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάστανα

androuts (Andreas)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη androuts
Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O androuts έχει σαν username το androuts έγραψε στις 23:12, 25-11-08:

Καλησπέρα.

Μιας που έρχετε χειμώνας και αρχίσαν να πωλούνται κάστανα είπα να ανοίξω το τοπικ αυτό..
εγώ τα θεωρώ τρομερή λιχουδιά.

Σύμφψνα με γιατρούς ναι μεν έχουν πολλές θερμίδες αλλά έχουν πάρα πολλές θρεπτικές ουσίες!!

Εσείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:18, 25-11-08:

Έχουν 193 θερμίδες ανά 100 γραμμάρια... και ελάχιστα λιπαρά! Δηλαδή έχουν τρεις φορές παραπάνω θερμίδες από τις πατάτες, αν κάποιος τα "χειριστεί" σωστά, δε θα έχει πρόβλημα.
Δεν είναι κακά, κι εμένα μου αρέσουν. Είναι συχνά ιδανικότατο σνακ, όταν περιφέρεσαι στα παγωμένα σοκάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαιρούλα (Μαιρούλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαιρούλα
H Μαιρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Μαιρούλα ~~~~~ έγραψε στις 23:30, 25-11-08:

Είναι πραγματικά τέλεια λιχουδιά!
Μπορεί να παχαίνουν κάμποσο, αλλά δεν είναι ανάγκη να φάμε ένα σακί ολόκληρο! Έτσι μπορούμε να τα συνδυάσουμε άψογα με τα χειμερινά μας βράδια!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:00, 26-11-08:

Τα τρώω σε όλες τους τις μορφές, ψητά, βραστά, πουρέ, σε γλυκό ... σε οτιδήποτε!!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 10:06, 26-11-08:

Χθές πήρα μερικά κιλά κάστανα και θα τα τσακίσω σήμερα!!! Μου αρέσουν και μένα σε όλες τους τις μορφές.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:55, 26-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Έχουν 193 θερμίδες ανά 100 γραμμάρια... και ελάχιστα λιπαρά! Δηλαδή έχουν τρεις φορές παραπάνω θερμίδες από τις πατάτες,

Ε μα....προσπαθω να μην τρωω τιγανητες πατατες λογω αυτων των κ@λοθερμιδων, φαντασου να παρει κανεις τριπλασιες με μια χουφτα απο καστανα! Και ειναι και γευστικοτατα που να παρει....

Ε?! ΤΙ ειναι αυτο καλε?! ΑΠο ποτε τα καστανα γινονται πουρες?!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 26-11-08 στις 12:05.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:09, 26-11-08:

Καλά, άλλο οι τηγανητές καλε... Οι απλές έχουν περίπου 80 θερμίδες ανά 100 gr, οι τηγανητές έχουν 250-300. Και πολλά λιπαρά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:22, 26-11-08:

Τα κάστανα μου αρέσουν και εμένα πολύ και τα τρώω όπως και αν έχουν μαγειρευτεί, αλλά πουρέ πρώτη φορά μαθαίνω οτι γίνονται!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:33, 26-11-08:

Σοβαρά δεν το έχετε φάει? Δεν ξέρω τι εννοούν οι αποκάτω, αλλα εδώ έχουμε αυτό:

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:39, 26-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Σοβαρά δεν το έχετε φάει? Δεν ξέρω τι εννοούν οι αποκάτω, αλλα εδώ έχουμε αυτό:

Πως είναι αυτό; Είναι φαγητό ή γλυκό; Μου μοιάζει με μακαρόνια και από πάνω σαντιγύ! Ωραίο φαίνεται!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:42, 26-11-08:

Αυτό είναι γλυκό. Πολύ γλυκό. Αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλο είδος... A, και mousse καστανού ξέρω.

Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 16:23, 26-11-08:

και καστανο γλυκο του κουταλιου ειναι τελειο

Παράθεση

Teo21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Teo21
Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Teo21 έγραψε στις 12:40, 27-04-09:

Παιδιά τα κάστανα συνδυάζονται με πάρα πολλά φαγητά ,είναι τρομερός μέζες από μόνα τους αλλά γίνονται και γλυκό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-04-09 στις 13:47. Αιτία: Αφαιρέθηκε κείμενο που παραβίαζε τους όρους χρήσης
Παράθεση

ntovas3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntovas3
Ο ntovas3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ntovas3 έγραψε στις 09:54, 13-10-09:

Παιδιά το κάστανο είναι η αδυναμία μου, άρχισα να καλιεργώ καστανιές εδώ και πέντε χρόνια. Τώρα έχω μια καλή και ποιοτική παραγωγή. Μπορώ να σας προμηθεύσω για τον Χειμώνα. Bill

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:17, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από androuts
Μιας που έρχετε χειμώνας και αρχίσαν να πωλούνται κάστανα είπα να ανοίξω το τοπικ αυτό..
εγώ τα θεωρώ τρομερή λιχουδιά.

Σύμφψνα με γιατρούς ναι μεν έχουν πολλές θερμίδες αλλά έχουν πάρα πολλές θρεπτικές ουσίες!!

Εσείς;
Tρελαίνομαι για κάστανα! Αρκεί να είναι ζεστά και να μου τα έχει καθαρίσει κάποιος! Όσο για τις θερμίδες δεν έχω κανένα πρόβλημα μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα βάρους και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

Παράθεση

voice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη voice
Ο voice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O voice έγραψε στις 21:15, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Tρελαίνομαι για κάστανα! Αρκεί να είναι ζεστά και να μου τα έχει καθαρίσει κάποιος! Όσο για τις θερμίδες δεν έχω κανένα πρόβλημα μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα βάρους και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.
alis αμα βρεις καποιον να σου καθαριζη τα καστανα στηλε τον και απο εδω να μου καθαρισει τα κοκαλα απο τα ψαρια εκει ειναι το μεγαλω προβλημα σε αρκετω ποσοστο ατομον. οσο για καρπους και φρουτα ειναι ευκολη και γρηγορη η τεχνικη καθαρισμου δαγκωνης το περικαρπιο και μετα το φτηνης κατι σαν το ξεματιασμα φτου φτου.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 16:24, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από voice
alis αμα βρεις καποιον να σου καθαριζη τα καστανα στηλε τον και απο εδω να μου καθαρισει τα κοκαλα απο τα ψαρια εκει ειναι το μεγαλω προβλημα σε αρκετω ποσοστο ατομον. οσο για καρπους και φρουτα ειναι ευκολη και γρηγορη η τεχνικη καθαρισμου δαγκωνης το περικαρπιο και μετα το φτηνης κατι σαν το ξεματιασμα φτου φτου.
Λέω ότι θέλω στα κάστανα κάποιον να μου τα καθαρίσει, γιατί καίνε πάρα πολύ όταν βγαίνουν από την κατσαρόλα, φούρνο (ανάλογα) και μου αρέσουν ζεστά.

Παράθεση

voice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη voice
Ο voice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O voice έγραψε στις 18:14, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Λέω ότι θέλω στα κάστανα κάποιον να μου τα καθαρίσει, γιατί καίνε πάρα πολύ όταν βγαίνουν από την κατσαρόλα, φούρνο (ανάλογα) και μου αρέσουν ζεστά.
Ναι,ναι εχεις δικιο που δεν εδωσα βαση στη λεξη ζεστα, απλος απο την βιασηνη μου να σε πηραξω=χουμορ(χιουμορ) εκανα την πατατα μου σου ζητω ενα μεγαλω σηγνωμηηηηηη .

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 18:17, 19-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από voice
Ναι,ναι εχεις δικιο που δεν εδωσα βαση στη λεξη ζεστα, απλος απο την βιασηνη μου να σε πηραξω=χουμορ(χιουμορ) εκανα την πατατα μου σου ζητω ενα μεγαλω σηγνωμηηηηηη .
Χαχαχα. Δεν πειράζει, βέβαια. Και μην ζητάς συγγνώμη, δεν χρειάζεται, έκανες ένα ανθρώπινο λάθος ή μάλλον παράβλεψη.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:45, 23-11-09:

Και εμένα μ'αρέσουν τα κάστανα!
Σε φαγητό και γλυκό δεν έχω δοκιμάσει,αλλά ψημμένα στο τζάκι είναι τέλεια!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:47, 23-11-09:

σιχαινομαι τα καστανα!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 22:50, 23-11-09:

αχχχ εμενα μ'αρεσουν πολυ!! και κρυα και ζεστα... γιαμι

Παράθεση

Αρετούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αρετούλα
H Αρετούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Αρετούλα έγραψε στις 19:16, 02-12-09:

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πώς μαγειρεύονται τα κάστανα; Αγόρασα σήμερα αλλά δεν ξέρω να τα μαγειρεύω. Δεν τα συνηθίζω αλλά τα είδα λαχταριστά στην αγορά και είπα να ξεκινήσω να τα τρώω! (Ποτέ δεν είναι αργά για τον εμπλουτισμό της διατροφής μας!). Ελπίζω μόνο να μη βλάπτουν το έντερο, διότι έχω κάποιο προβληματάκι. Θα ήθελα ακριβείς οδηγίες για ψητά στο φούρνο και για βραστά. (χρόνο ψησίματος ή βρασίματος και άλλα τυχόν μυστικά...). Ευχαριστώ, φίλοι και φίλες!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:37, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αρετούλα
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πώς μαγειρεύονται τα κάστανα; Αγόρασα σήμερα αλλά δεν ξέρω να τα μαγειρεύω. Δεν τα συνηθίζω αλλά τα είδα λαχταριστά στην αγορά και είπα να ξεκινήσω να τα τρώω! (Ποτέ δεν είναι αργά για τον εμπλουτισμό της διατροφής μας!). Ελπίζω μόνο να μη βλάπτουν το έντερο, διότι έχω κάποιο προβληματάκι. Θα ήθελα ακριβείς οδηγίες για ψητά στο φούρνο και για βραστά. (χρόνο ψησίματος ή βρασίματος και άλλα τυχόν μυστικά...). Ευχαριστώ, φίλοι και φίλες!
Είναι αναγκαστικό να τα μαγειρέψεις; Νομίζω μπορείς να τα φας και σκέτα αν τα καθαρίσεις!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 19:39, 02-12-09:

Πριν τα βάλεις στο ταψί τα χαράσσεις στο πλάι με ένα μαχαιράκι περίπου 2-3 εκατοστά μέσα στη σάρκα του καρπού. Τα αραδιάζεις στο ταψάκι και αν θες να βγουν τραγανά φουλάρεις θερμοκρασία και στα μισά του χρόνου (κοιτάς και με το μάτι αλλά συνήθως παίρνει γύρω στα 25') πιτσιλίζεις λίγο νερό πάνω τους. Εμένα μου βγαίνουν απίστευτα νόστιμα και καλοψημένα και αν τα ψήσεις σωστά ξεφλουδίζονται εύκολα!

Παράθεση

Αρετούλα

Νεοφερμένος

H Αρετούλα έγραψε στις 22:35, 02-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Πριν τα βάλεις στο ταψί τα χαράσσεις στο πλάι με ένα μαχαιράκι περίπου 2-3 εκατοστά μέσα στη σάρκα του καρπού. Τα αραδιάζεις στο ταψάκι και αν θες να βγουν τραγανά φουλάρεις θερμοκρασία και στα μισά του χρόνου (κοιτάς και με το μάτι αλλά συνήθως παίρνει γύρω στα 25') πιτσιλίζεις λίγο νερό πάνω τους. Εμένα μου βγαίνουν απίστευτα νόστιμα και καλοψημένα και αν τα ψήσεις σωστά ξεφλουδίζονται εύκολα!
Ευχαριστώ, αλλά δώσε μου κάποιες ακόμα διευκρινίσεις: 1) Τα ψήνουμε χωρίς να αφαιρέσουμε προηγουμένως το εξωτερικό τους περίβλημα, όπως δηλαδή τα αγοράζουμε; 2) Τα πλένεις προηγουμένως; 3) Τα χαράσσεις και στα δύο πλάγια του κάστανου; 3) Σε τι θερμοκρασία τα ψήνεις; 4) Ο φούρνος να είναι στο πάνω - κάτω ή στο γκριλ;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι λόγω της ασχετοσύνης μου γενικώς στη μαγειρική και ειδικώς στα κάστανα... Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:52, 02-12-09:

Τα κάστανα τα ψήνεις μαζί με τον φλοιό τους. Μετά τον βγάζεις (προσοχή γιατί καίει πολύ). Δε χρειάζεται να τα πλύνεις πολύ (αρκεί να τα καθαρίσεις από τυχόν πράγματα που μπορεί να είναι κολλημένα πάνω). Τα χαράσσεις σε μια πλευρά. Τα ψήνεις στο γκριλ και στη μέγιστη θερμοκρασία, όπως θα τα έψηνες στα κάρβουνα

Και off-topic ένας πρακτικός κανόνας για το ποιό τρόπο ψησίματος διαλέγουμε:
1. Γκριλ: Ό,τι θα έψηνες στα κάρβουνα
2. Πάνω-κάτω: Τα φαγητά και τα γλυκά που θες να μαγειρευτούν εξ ολοκλήρου π.χ. γεμιστα, μουσακάς, κέικ κλπ
3. Πάνω: Όταν απλώς θες να δώσεις χρώμα σε ένα φαγητό ή να λιώσει το τυρί (π.χ. μακαρονάδα φούρνου, σουφλέ)
4. Κάτω: Σε πίτες όπου θέλουμε το κάτω μέρος να είναι τραγανιστό και να μη λαδώνει και το πάνω μέρος να παραμείνει μαλακό.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:39, 02-12-09:

Κανένα καλό τρόπο να διαλέγουμε κάστανα στη λαϊκή έχετε; Όλο μουχλιασμένα μου βγαίνουν

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 23:55, 02-12-09:

Συνήθως αυτά με σκισίματα στο πλάι ή γδαρμένα ιν τζένεραλ είναι μουχλιασμένα. Εγώ τα μυρίζω κιόλας αλλά δεν με παρεξηγεί η μανάβισσα, αρκεί να έχω την ψευδαίσθηση του γνώστη χαχαχα! Τί να πω βρε Δήμητρα κι εγώ έψησα σήμερα και απ τα 7 τα 2 ήταν μόνο οκ -.-

Ευχαριστώ, αλλά δώσε μου κάποιες ακόμα διευκρινίσεις: 1) Τα ψήνουμε χωρίς να αφαιρέσουμε προηγουμένως το εξωτερικό τους περίβλημα, όπως δηλαδή τα αγοράζουμε; 2) Τα πλένεις προηγουμένως; 3) Τα χαράσσεις και στα δύο πλάγια του κάστανου; 3) Σε τι θερμοκρασία τα ψήνεις; 4) Ο φούρνος να είναι στο πάνω - κάτω ή στο γκριλ;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι λόγω της ασχετοσύνης μου γενικώς στη μαγειρική και ειδικώς στα κάστανα... Ευχαριστώ και πάλι.
1)Χωρίς, ακριβώς οπως τα αγοράζουμε.
2)Όχι
3)Φουλ τα γκάζια
4)Πάνω κάτω βάζω εγώ αλλά καλύτερα στο γκριλ

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:57, 02-12-09:

Την πρώτη φορά το σκορ ήταν πολύ κοντά στο δικό σου: Από ένα κιλό κάστανα, είναι ζήτημα αν φάγαμε 5 καλά.
Την δεύτερη φορά, (σήμερα) πετάξαμε καμιά δεκαριά... Άρα να υποθέσω ότι μάλλον είμαστε σε καλό δρόμο

Παράθεση

Αρετούλα

Νεοφερμένος

H Αρετούλα έγραψε στις 01:49, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Τα κάστανα τα ψήνεις μαζί με τον φλοιό τους. Μετά τον βγάζεις (προσοχή γιατί καίει πολύ). Δε χρειάζεται να τα πλύνεις πολύ (αρκεί να τα καθαρίσεις από τυχόν πράγματα που μπορεί να είναι κολλημένα πάνω). Τα χαράσσεις σε μια πλευρά. Τα ψήνεις στο γκριλ και στη μέγιστη θερμοκρασία, όπως θα τα έψηνες στα κάρβουνα

Και off-topic ένας πρακτικός κανόνας για το ποιό τρόπο ψησίματος διαλέγουμε:
1. Γκριλ: Ό,τι θα έψηνες στα κάρβουνα
2. Πάνω-κάτω: Τα φαγητά και τα γλυκά που θες να μαγειρευτούν εξ ολοκλήρου π.χ. γεμιστα, μουσακάς, κέικ κλπ
3. Πάνω: Όταν απλώς θες να δώσεις χρώμα σε ένα φαγητό ή να λιώσει το τυρί (π.χ. μακαρονάδα φούρνου, σουφλέ)
4. Κάτω: Σε πίτες όπου θέλουμε το κάτω μέρος να είναι τραγανιστό και να μη λαδώνει και το πάνω μέρος να παραμείνει μαλακό.

Ελπίζω να σε βοήθησα
Ναι , ευχαριστώ!

Συνήθως αυτά με σκισίματα στο πλάι ή γδαρμένα ιν τζένεραλ είναι μουχλιασμένα. Εγώ τα μυρίζω κιόλας αλλά δεν με παρεξηγεί η μανάβισσα, αρκεί να έχω την ψευδαίσθηση του γνώστη χαχαχα! Τί να πω βρε Δήμητρα κι εγώ έψησα σήμερα και απ τα 7 τα 2 ήταν μόνο οκ -.-

1)Χωρίς, ακριβώς οπως τα αγοράζουμε.
2)Όχι
3)Φουλ τα γκάζια
4)Πάνω κάτω βάζω εγώ αλλά καλύτερα στο γκριλ
Εντάξει, ευχαριστώ. Όταν τα ψήσω θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-12-09 στις 02:10. Αιτία: ένωση διαδοχικών μηνυμάτων
Παράθεση

Αρετούλα

Νεοφερμένος

H Αρετούλα έγραψε στις 23:44, 18-12-09:

Τελικά, φαίνεται ότι δεν κατάφερα να τα ψήσω σωστά, γιατί δεν ξεφλουδίζονται με τίποτα. Εννοώ το εσωτερικό φλούδι, όχι το εξωτερικό περίβλημα (αυτό βγαίνει εύκολα). Προσπαθώ με το μαχαίρι να το αφαιρέσω και τελικά πετάω τον μισό καρπό. Διαβάζω και τα εγκώμια των άλλων για τα κάστανα και... ζηλεύω που εγώ δεν καταφέρνω να τα φάω και να συμμεριστώ τον ...ενθουσιασμό τους. Πώς τα καταφέρνετε, βρε παιδιά, και τα καθαρίζετε; Εγώ τουλάχιστον είναι σαν να προσπαθώ να βγάλω το φλούδι από ένα αμύγδαλο... (Δεν βγαίνει, όπως όλοι γνωρίζουμε, εκτός αν το βάλεις σε βραστό νερό). Περιμένω τη βοήθειά σας.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:49, 18-12-09:

Από την περιγραφή σου, πιστεύω ότι ήθελαν περισσότερο ψήσιμο. Εγώ τα κάνω σε τηγάνι-ψηστιέρα και τα αφήνω μέχρι να μαυρίσουν καλά απ' έξω. (όπως τα αγοράζεις από τον καστανά). Σκέψου ότι και πάλι δεν καθαρίζονται όλα και να μην το περιμένεις αυτό. Θα είναι και μερικά που θα αντιστέκονται.
Εύχομαι καλή επιτυχία για την επόμενη φορά.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:35, 06-02-10:

Μπλιάχ!Τα σιχαίνομαι!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elenaki92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 16:08, 09-05-10:

Όσοι είστε από Θεσσαλονίκη, είστε τυχεροί! Μπορείτε να πάρετε το αυτοκίνητο σας το φθινόπωρο που ανοίγουν οι καστανιές και να ρθείτε στο Χολομώντα για να μαζέψετε κάστανα, αν βέβαια θέλετε να μπείτε στη διαδικασία! Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι φρέσκα και δε θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα με μούχλα κτλ... Εμένα τα κάστανα μ αρέσει με το που τα μαζεύω να τα ξεφλουδίζω και να τα τρώω ωμά. Βέβαια και βραστά και στα κάρβουνα είναι φανταστικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 20:35, 10-05-10:

τα κάστανα θεωρούνται φρούτα ή ξηροί καρποί..!
άρα είναι πολύ θρεπτικά πάρα τις αρκετές σχετικά θερμίδες που έχουν.. (370cal/100gr)
εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ και τρώω αρκετά τον χειμώνα.. όχι δε παίρνω κιλά όμως γιατί θυσιάζω άλλες τροφές για να τρώω κάστανα! είναι ωραίαα!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:33, 25-10-10:

Μόλις έφαγα τα πρώτα κάστανα για φέτος και είπα να σας ανοίξω την όρεξη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:21, 25-10-10:

Μιαμ μιαμ
Κάστανα έφτιαχνε η γιαγιά μου...ή ψητά ή βραστά. Μου αρέσουν πάρα πάρα πολύ.

Ωμά, δεν ήξερα ότι τρώγονται. Θα δοκιμάσω.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:27, 25-10-10:

Ωμά είναι στυφά. Δεν βγαίνει εύκολα εκείνο το χνουδάκι.
Βραστά έχω να φάω χρόνια, προτιμώ τα ψητά.

(Αχχχ πήρα την εκδίκησή μου για τα γλυκά που βάζετε, ζηλέψτε )

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:43, 25-10-10:

Αχ... Καστανα....

Λατρεια μεγαλη...

Αλλα για να το ευχαριστηθεις το καστανο πρεπει να το πετυχεις να ναι πολυ φρεσκο... Γιατι αλλιως οτι και να το κανεις και δεν ξεφλουδιζεται και η γευση του χαλαει λιγο...

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 09:40, 21-05-11:

Μα τι τελεια που είναι τα κάστανα!! Τα λατρεύω Η γιαγιά μου τα ψήνει το χειμώνα και από τη μανία μου να τα φάω δεν τα ξεφλουδίζω καλά καλά!! Μέχρι και ο σκύλος τα τρώει χαχα αν είναι δυνατόν!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους