Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 210 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:04, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Όχι φίλος, γιατί εγώ δε θέλω να κλέβω το κράτος και θέλω ένσημα. Και δε ξέρω πολλούς γονείς που δέχονται να πάρουν απόδειξη και τιμή επί 2.5 πάνω για να καλύψω ΦΠΑ+εισφορές ΤΕΒΕ+τέλος επιτηδευματος+φορο εισοδηματος από το πρώτο €. Αν τα υπολογίσεις (το έχω κάνει παλαιότερα) και υπολογίσεις και ένα ικανό χρονικό διάστημα για να μετακινείσαι από σπίτι σε σπίτι, δε βγαίνει. Άσε δε που δεν μπορώ τα παιδάκια (και ως παιδάκια αντιλαμβάνομαι και τα παιδια της γ λυκείου)... Και για να είμαστε ειλικρινείς, δεν έπαιρνα πάντα τόσο χαμηλό μισθό όσο τώρα.
Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Φορολογούμαστε από το πρώτο ευρώ και αν έχουμε π.χ. ένα αυτοκίνητο στο όνομά μας πολύ πιθανόν να φορολογηθούμε για εισοδήματα που δεν βγάζουμε. Παράλληλα δίνουμε 60 ευρώ υπέρ του ΟΑΕΔ και φόρο αλλυλεγγύης.

Δηλαδή κάποιος που έχει στήσει μια επιχείρηση και βγάζει 15.000 ευρώ το χρόνο τον συμφέρει να γίνει μισθωτός των 700 ευρώ ή δημόσιος υπάλληλος (9000 αφορολόγητο). Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Αποτέλεσμα ανεργία που οι κυβερνήσεις ποροσπαθούν να τη μειώσουν με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ακόμα και η δεξιά ΝΔ κάνανε σοσιαλιστικές πολιτικές. Επιδοτούν τον άνεργο και όχι το νέο επιχειρηματία που θα φέρει αύξηση στο ΑΕΠ.

Αφού αποδεδειγμένα ως Μαθηματικός είσαι έξυπνος άνθρωπος γιατί αφήνεις το συναίσθημα να κυριαρχήσει τη λογική. Ψηφίζοντας ΟΧΙ και υποστηρίζοντας το ΣΥΡΙΖΑ, περιμένεις αυτός να κάνει φιλελεύθερη πολιτική ώστε να φύγουμε από την κρίση... Αφού η ιδεολογία τους είναι ο κρατισμός... Με ΟΧΙ και αξιοπρέπεια δεν γεμίζουν οι τράπεζες με ρευστό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 01-07-15 στις 20:08.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 20:10, 01-07-15:

Πολιτική της σχιζοφρένειας κάνει ο σύριζα...είναι να ανοίξουν το ίδρυμα να τους βάλουν όλους μέσα, μαζί με τον Καμμένο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 20:10, 01-07-15:

http://www.protothema.gr/politics/ar...arxei-bail-in/

Άρα από αύριο κούρεμα καταθέσεων...με τις υγείες μας!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 20:22, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
http://www.protothema.gr/politics/ar...arxei-bail-in/

Άρα από αύριο κούρεμα καταθέσεων...με τις υγείες μας!
Έχεις κάποιο πρόβλημα στα μάτια και παραλείπεις τα "δεν";
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 20:23, 01-07-15:

Έχεις κάποιο πρόβλημα στα μάτια και παραλείπεις τα "δεν";
Μα για ότι λέει και διαβεβαιώνει αυτός γίνεται πάντα το αντίθετο!
"Δεν θα κλείσουν οι τράπεζες" κι έκλεισαν, "δεν θα επιβληθούν capital controls" επεβλήθησαν κ.λπ.

Και γενικά πολύ κουβέντα κάνουν Τσίπρας και Βαρουφάκης για τις καταθέσεις και το πόσο διασφαλισμένες είναι άρα καταλαβαίνουμε όλοι τι έχει να γίνει...

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 20:32, 01-07-15:

Μα για ότι λέει και διαβεβαιώνει αυτός γίνεται πάντα το αντίθετο!
"Δεν θα κλείσουν οι τράπεζες" κι έκλεισαν, "δεν θα επιβληθούν capital controls" επεβλήθησαν κ.λπ.

Και γενικά πολύ κουβέντα κάνουν Τσίπρας και Βαρουφάκης για τις καταθέσεις και το πόσο διασφαλισμένες είναι άρα καταλαβαίνουμε όλοι τι έχει να γίνει...
Α, μάλιστα, γκαιμπελισμός ανοιχτα, λοιπόν.

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 20:40, 01-07-15:

http://tvnewsroom.consilium.europa.e...ment-on-greece
οκ
αρα τελικως θα γινει δημοψηφισμα και δεν μπορει να το παρει πισω πλεον.
της ποπης
ειτε βγει ενα ναι ειτε βγει ενα οχι θα το παρουν οπως θελουν.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 20:41, 01-07-15:

Α, μάλιστα, γκαιμπελισμός ανοιχτα, λοιπόν.
Για να λυσσάς τόσο πολύ μάλλον θα είναι και πολύ "βίαιο"...
Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
αρα τελικως θα γινει δημοψηφισμα και δεν μπορει να το παρει πισω πλεον.
Μη βιάζεσαι...

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:49, 01-07-15:

Ίσως είναι χαζή ερώτηση, αλλά τι γίνεται με τις πληρωμές των δανείων των ανθρώπων? Λεφτά δεν μπορούμε να πάμε να βάλουμε (και ούτε θέλουμε προφανώς) αλλά οι δόσεις που χρωστάει ο καθένας θα τραβηχτούν αυτές τις μέρες?

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 20:52, 01-07-15:

Φανταστείτε να δανείσετε σε κάποιον λεφτά, αυτός να σας πεί οτι δεν έχει να σας αποπληρώσει επειδή τα'φαγε, να απαιτήσει βοήθεια, εσείς να του την δώσετε με την προυπόθεση να γίνει παραγωγικότερος, και αυτός να απαιτεί λεφτά με τους δικούς του όρους....Τι άποψη θα είχατε για αυτόν τον άνθρωπο; Εδώ πλέον συγκρούεται η λογική με τον παραλογισμό. Όσο πιο νωρίτερα φύγει η κυβέρνηση των σχιζοφρενών τόσο καλύτερα.

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 20:55, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες. Φορολογούμαστε από το πρώτο ευρώ και αν έχουμε π.χ. ένα αυτοκίνητο στο όνομά μας πολύ πιθανόν να φορολογηθούμε για εισοδήματα που δεν βγάζουμε. Παράλληλα δίνουμε 60 ευρώ υπέρ του ΟΑΕΔ και φόρο αλλυλεγγύης.

Τώρα δεν ξέρω τι 60€ μου λες μόνο, αλλά εγώ θυμάμαι τότε πολύ περισσότερες ασφαλιστικές εισφορές. Ίσως έχει αλλάξει κάτι, ίσως επειδή θα ήμουν και με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών.
Η φορολόγηση των ελευθέρων επαγγελματιών δεν είναι σοσιαλδημοκρατική πολιτική. Σε όλο τον κόσμο έτσι γίνεται. Δε λέω ότι είναι θετικό, αλλά είναι στα πλαίσια και της σοσιαλδημοκρατίας και του φιλελευθερισμού/συντηρητισμού.
Τώρα. Μαθηματικος δε σημαινει και εξυπνος από μόνο του. Μαθηματικός σημαίνει, έχω τουλαχιστον πτυχχίο μαθηματικών. Αλλά σίγουρα σε βάζουν σε έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης. Και συγγνωμη αλλά ακριβως επειδη εχω αυτον τον τροπο σκεψης και οταν ειδα και πως λειτουργει η οικονομια μεσα απο την τραπεζα, κατέληξα στο ότι όλα είναι λάθος, το τραπεζικο συστημα ειναι φούσκα από τη φύση του, η ελευθερη οικονομια δημιουργει κρισεις κλπ. Δεν είναι συναίσθημα αυτό, είναι διαδικασία λογικής, με την οποία μπορεί να διαφωνείς, αλλά εμένα εκεί με κατέληξε η σκέψη μου.
Για να λυσσάς τόσο πολύ μάλλον θα είναι και πολύ "βίαιο"...
Θα είναι βίαιο μόνο για σενα επειδη από πριν με τις κρεμάλες σε κοβω να σαι μερακλής.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:56, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Φανταστείτε να δανείσετε σε κάποιον λεφτά, αυτός να σας πεί οτι δεν έχει να σας αποπληρώσει επειδή τα'φαγε, να απαιτήσει βοήθεια, εσείς να του την δώσετε με την προυπόθεση να γίνει παραγωγικότερος, και αυτός να απαιτεί λεφτά με τους δικούς του όρους....Τι άποψη θα είχατε για αυτόν τον άνθρωπο; Εδώ πλέον συγκρούεται η λογική με τον παραλογισμό. Όσο πιο νωρίτερα φύγει η κυβέρνηση των σχιζοφρενών τόσο καλύτερα.
Το πρόβλημα προκύπτει ότι με τα μέτρα του ΔΝΤ δεν γινόμαστε παραγωγικότεροι. Αντιθέτως, όσες επιχειρήσεις είχαμε έφυγαν μόλις ξεκίνησε η κρίση (ξέρω πολλές εδώ που πήγαν Βουλγαρία κατά βάση). Τα λεφτά που θέλουν να μαζέψουν είναι από τον κόσμο και όχι από αποτέλεσμα αύξησης παραγωγικότητας.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:04, 01-07-15:

Μάλιστα, ξεχνάμε τους περιορισμούς που σου έχει βάλει ο δανειστής στην αγροτοκτηνοκτροφική παραγωγή (ΚΑΠ), έτσι; Το ότι σου επιβάλεις να κλείσεις την αμυντική βιομηχανία και να τα αγοράζεις όλα από τη Γερμανία; Το ότι σου ζητά τοκογλυφικού ύψους τόκο για το ποσό του δανείου; Το ότι σου επιβάλει επειδή πάντα τα έχεις δεχθεί και έχεις συμφωνήσει την ελευθερία κίνησης κεφαλαίων, επιχεηρήσεων, εργαζομένων που σημαίνει λεφτά στην Ελβετία, επιχειρήσεις στη Βουλγαρία, εργαζόμενοι ζητιάνοι από χώρα σε χώρα κλπ Δε χρειάζεται να συνεχίσω, δεν αξίζει. Έθεσα το ζήτημά μου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:08, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Το πρόβλημα προκύπτει ότι με τα μέτρα του ΔΝΤ δεν γινόμαστε παραγωγικότεροι. Αντιθέτως, όσες επιχειρήσεις είχαμε έφυγαν μόλις ξεκίνησε η κρίση (ξέρω πολλές εδώ που πήγαν Βουλγαρία κατά βάση). Τα λεφτά που θέλουν να μαζέψουν είναι από τον κόσμο και όχι από αποτέλεσμα αύξησης παραγωγικότητας.
Και γιατί φταίνε οι ξένοι για αυτό; Το ενδεχόμενο οι ελληνικές κυβερνήσεις των τελευταίων ετών να αύξησαν την φορολογία προκειμένου να αποφύγουν αναγκαίες δομικές αλλαγές που τόσα χρόνια τους προτείνει ο Σόιμπλε και οι λοιποί "κακοί" γιατί δεν το σκέφτεσαι; Τόσα χρόνια γιατί δεν αγγίξανε τους χιλιάδες που παίρνουν διπλή και τριπλή σύνταξη, τους αργόμισθους, τα τσογλάνια (συγγενείς των βουλευτών) που δουλεύουν σε βουλή και υπουργεία; Kαι επίσης γιατί δεν απέλυσαν όλα τα ρεμάλια του δημοσίου όπου 1 δούλευε και 10 παίζαν πασιέντζα στον υπολογιστή;

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:11, 01-07-15:

Μάλιστα, ξεχνάμε τους περιορισμούς που σου έχει βάλει ο δανειστής στην αγροτοκτηνοκτροφική παραγωγή (ΚΑΠ), έτσι; Το ότι σου επιβάλεις να κλείσεις την αμυντική βιομηχανία και να τα αγοράζεις όλα από τη Γερμανία; Το ότι σου ζητά τοκογλυφικού ύψους τόκο για το ποσό του δανείου; Το ότι σου επιβάλει επειδή πάντα τα έχεις δεχθεί και έχεις συμφωνήσει την ελευθερία κίνησης κεφαλαίων, επιχεηρήσεων, εργαζομένων που σημαίνει λεφτά στην Ελβετία, επιχειρήσεις στη Βουλγαρία, εργαζόμενοι ζητιάνοι από χώρα σε χώρα κλπ Δε χρειάζεται να συνεχίσω, δεν αξίζει. Έθεσα το ζήτημά μου.
Πολλά blog διαβάζεις και βλέπεις πολύ Βελόπουλο. Έχεις φάει γερή προπαγάνδα. Και αν κάτι από αυτά ισχύει, γίνεται επειδή εσύ του το επιτρέπεις με την αφερεγγυότητα σου. Δεν είμαστε σοβαρός λαός και οι πολιτικοί είναι σαν τα μούτρα μας, πάρτο χαμπάρι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andante : 01-07-15 στις 21:14.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:13, 01-07-15:

Και γιατί φταίνε οι ξένοι για αυτό; Το ενδεχόμενο οι ελληνικές κυβερνήσεις των τελευταίων ετών να αύξησαν την φορολογία προκειμένου να αποφύγουν αναγκαίες δομικές αλλαγές που τόσα χρόνια τους προτείνει ο Σόιμπλε και οι λοιποί "κακοί" γιατί δεν το σκέφτεσαι;
Δεν φταίνε οι ξένοι, αλλά όταν τα μέτρα τους θέλουν ακόμα μεγαλύτερη φορολογία πως να αντέξουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις? Ακόμα και οι μεγάλες κλείνουν. Πως ονομάζουν το πλάνο τους "αύξηση παραγωγικότητας" όταν συμπεραίνεται από τα μέτρα ότι αυτή μειώνεται?
Τόσα χρόνια γιατί δεν αγγίξανε τους χιλιάδες που παίρνουν διπλή και τριπλή σύνταξη, τους αργόμισθους, τα τσογλάνια (συγγενείς των βουλευτών) που δουλεύουν σε βουλή και υπουργεία; Kαι επίσης γιατί δεν απέλυσαν όλα τα ρεμάλια του δημοσίου όπου 1 δούλευε και 10 παίζαν πασιέντζα στον υπολογιστή;
Γιατί είχαμε (και έχουμε) πελατειακό κράτος το οποίο προσωπικά έχω κράξει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ. Όμως αυτό δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι το πλάνο του ΔΝΤ δεν πρόκειται να αυξήσει την παραγωγικότητα. Αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να χαμηλώσει το κόστος ζωής μας και να πάρει χρήματα από την τσέπη μας και όχι να αυξήσει την παραγωγικότητα. Είναι πασιφανές πλέον.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:14, 01-07-15:

Πολλά blog διαβάζεις και βλέπεις πολύ Βελόπουλο. Έχεις φάει γερή προπαγάνδα
Σε ευχαριστώ παρά πολύ. ΛΑΟΣ δε μ έχει ξανα πει κανεις. Το είχα παράπονο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:19, 01-07-15:

Δεν φταίνε οι ξένοι, αλλά όταν τα μέτρα τους θέλουν ακόμα μεγαλύτερη φορολογία πως να αντέξουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις? Ακόμα και οι μεγάλες κλείνουν. Πως ονομάζουν το πλάνο τους "αύξηση παραγωγικότητας" όταν συμπεραίνεται από τα μέτρα ότι αυτή μειώνεται?

Γιατί είχαμε (και έχουμε) πελατειακό κράτος το οποίο προσωπικά έχω κράξει άπειρες φορές σε αυτό το φόρουμ. Όμως αυτό δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι το πλάνο του ΔΝΤ δεν πρόκειται να αυξήσει την παραγωγικότητα. Αυτό που προσπαθεί να κάνει είναι να χαμηλώσει το κόστος ζωής μας και να πάρει χρήματα από την τσέπη μας και όχι να αυξήσει την παραγωγικότητα. Είναι πασιφανές πλέον.
Αυτά σου λέγανε οι κυβερνήσεις Μπατσοκ-ΝΔ και τώρα Σύριζα και σου (μην το πάρεις προσωπικά) χαλάσαν το μυαλό. Οι συμφωνίες είναι προιόν διαπραγμάτευσης, επιλογή των προηγούμενων κυβερνήσεων ήταν να έχουν ένα διογκωμένο κράτος όπου βολεύανε τα ρεμάλια και τον κόσμο της πραγματικής οικονομίας τον τσακίζαν στην φορολογία. Ήταν μία καθαρή πολιτική επιλογή ΔΙΚΗ ΜΑΣ. Η Ιρλανδία έχεις σκεφτεί γιατί βγήκε από τον βούρκο;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 21:30, 01-07-15:

εγω;
ο ηλιος που ανατελλει και δυει

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:40, 01-07-15:

Ομολογώ ότι είμαι αναποφάσιστος. Παρακολουθώ, διαβάζω και συζητώ, μήπως και καταλάβω τι ακριβώς θα σημαίνει το ΝΑΙ και τι το ΟΧΙ. Συναισθηματικά είμαι υπέρ του ΟΧΙ, αλλά με τη λογική διαρκώς αμφιταλαντεύομαι. Βρίσκω ότι και για τα δύο υπάρχουν επιχειρήματα. Εκείνο όμως που με εξοργίζει, είναι τα σιχαμερά φασιστοειδή που βρίσκουν ευκαιρία να κάνουν τη βρωμερή προπαγάνδα τους, προσπαθώντας να συνδέσουν τη σημερινή κατάσταση με τον εμφύλιο και την (πολυαγαπημένη τους) χούντα.
Το παρακάτω κείμενο δεν είναι δικό μου, μου ήρθε με email πολλών παραληπτών, είναι υπέρ του ΝΑΙ, δεν με βρίσκει σύμφωνο, όμως το παραθέτω γιατί με έκανε να γελάσω πικρά:
Βασικά, είτε με το ναι, είτε με το όχι, το φάρμακο που θα πάρουμε, είναι το ίδιο, αφού έχει την ίδια δραστική ουσία: τη λιτότητα. Η διαφορά ανάμεσα στο φάρμακο «ναι» και στο φάρμακο «όχι», κατά την ταπεινή μου γνώμη, συνίσταται εις το εξής:
Το φάρμακο «ναι», είναι ας πούμε το πατενταρισμένο διεθνώς πρωτότυπο φάρμακο της λιτότητας, είναι υγρό και πικρό, και χορηγείται απʼ το στόμα σε πολλές μικρές δόσεις.
Το φάρμακο «όχι», είναι το Ελληνικό γενόσημο του ως άνω φαρμάκου, χορηγείται μόνον ως υπόθετο, σε λιγότερες αλλά ισχυρότερες δόσεις, κι ενδείκνυται για όσους τους τρώει ο κώλος τους, και θέλουν να αισθανθούν και τη γλύκα της εθνικής υπερηφάνειας ή του σοσιαλισμού
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 21:44, 01-07-15:

Αν δεν ψηφίσουμε κυβέρνηση που θα πει στον κόσμο την ΑΛΗΘΕΙΑ και θα κάνει αυτό που πρέπει και ΓΡΗΓΟΡΑ (γιατί μετά από 2-3 χρόνια οποιαδήποτε κίνηση θα είναι μάταιη λόγω μη αντιστρεψιμότητας της κατάστασης), δεν έχουμε καμία ελπίδα έτσι κι αλλιώς...στην παρούσα φάση, το "ΝΑΙ' στο δημοψήφισμα είναι απόφαση επιβίωσης και τίποτε άλλο!Ούτε "γουστάρει" ούτε "χαίρεται" αυτός που θα ψηφίσει "ΝΑΙ", απλώς ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται...
Οι αγρότες και οι επαγγελματίες του τουρισμού π.χ. που ειδικά γι' αυτούς το νέο μνημόνιο είναι ταφόπλακα τώρα βγάζουν ανακοινώσεις μέσω των συνεταιρισμών υπέρ του "ΝΑΙ"!

Το ότι σου ζητά τοκογλυφικού ύψους τόκο για το ποσό του δανείου;
3% επιτόκιο σε χρεοκοπημένη εδώ και 5 χρόνια χώρα "τοκογλυφικός τόκος"...για πόσο ακόμα θα συνεχίσεις το trollάρισμα;;;
Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=black]Συναισθηματικά είμαι υπέρ του ΟΧΙ...
Το ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αυτή τη στιγμή σπαταλά πολύτιμους πόρους από το κράτος για το δημοψήφισμα, για την προπαγάνδα υπέρ του "ΟΧΙ" (αφίσες, ναύλωση πούλμαν, χαρτζιλίκι σε internetικά και μη παπαγαλάκια κ.α.), κάνει νέες προσλήψεις κομματόσκυλων σε Μετρό κ.λπ. εν ώρα πτώχευσης και ενδεχομένως (ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, αν ισχύουν οι κρεμάλες στο Σύνταγμα ετοιμάζονται) κρατάει και μια καβάτζα για τύπωμα δραχμής, νομίζω θα έπρεπε να είχε εξαλείψει κάθε αμφιβολία σου αγαπητέ...

Όση αντίστοιχη προπαγάνδα και να κάνουν το Mega, ο ΣΚΑΪ κ.λπ. υπέρ του "ΝΑΙ" ΑΥΤΗ τη φορά έχουν πάτημα, δυστυχώς!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 02-07-15 στις 07:25. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 22:27, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ομολογώ ότι είμαι αναποφάσιστος. Παρακολουθώ, διαβάζω και συζητώ, μήπως και καταλάβω τι ακριβώς θα σημαίνει το ΝΑΙ και τι το ΟΧΙ. Συναισθηματικά είμαι υπέρ του ΟΧΙ, αλλά με τη λογική διαρκώς αμφιταλαντεύομαι. Βρίσκω ότι και για τα δύο υπάρχουν επιχειρήματα. Εκείνο όμως που με εξοργίζει, είναι τα σιχαμερά φασιστοειδή που βρίσκουν ευκαιρία να κάνουν τη βρωμερή προπαγάνδα τους, προσπαθώντας να συνδέσουν τη σημερινή κατάσταση με τον εμφύλιο και την (πολυαγαπημένη τους) χούντα.
Το παρακάτω κείμενο δεν είναι δικό μου, μου ήρθε με email πολλών παραληπτών, είναι υπέρ του ΝΑΙ, δεν με βρίσκει σύμφωνο, όμως το παραθέτω γιατί με έκανε να γελάσω πικρά:
Αντι για "ναι", μπορεις απλα να απεχεις η να ριξεις ακυρο. Αν υπαρχει εστω και ενα 5% να βρεθει συμφωνια η οποια θα ειναι ωφελιμη για τη χωρα, με νικη του "ναι" θα παει στο 0%. Στο μη ρεαλιστικο σεναριο που η αποχη ειναι πολυ μεγαλη, δεν θα ειναι εγκυρο το δημοψηφισμα. Ακομη και αν το δουμε σαν ναι η οχι στο ευρω, αν δεν παρει το οχι πανω απο 50%, δεν γινεται τιποτα.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 22:41, 01-07-15:

Και συγγνωμη αλλά ακριβως επειδη εχω αυτον τον τροπο σκεψης και οταν ειδα και πως λειτουργει η οικονομια μεσα απο την τραπεζα, κατέληξα στο ότι όλα είναι λάθος, το τραπεζικο συστημα ειναι φούσκα από τη φύση του, η ελευθερη οικονομια δημιουργει κρισεις κλπ. Δεν είναι συναίσθημα αυτό, είναι διαδικασία λογικής, με την οποία μπορεί να διαφωνείς, αλλά εμένα εκεί με κατέληξε η σκέψη μου.

Θα είναι βίαιο μόνο για σενα επειδη από πριν με τις κρεμάλες σε κοβω να σαι μερακλής.
Συμφωνώ ότι είναι φούσκα διαφορετικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα ρευστότητας η Τράπεζα όταν πάνε όλοι να ζητήσουν τα χρήματά τους που έχουν σε ταμιευτήρια ταυτόχρονα.

Σοβαρά τώρα!!!!! Έβγαλε μια κυβέρνηση, έστω Χ, ένα δημοψήφισμα που ρωτά τους πολίτες αν θέλουν ή όχι να φορολογηθούν και το βρίσκετε φυσιολογικό. Τέτοια δημοψήφισματα δεν έκανε ούτε η χούντα. Μετά αναρωτιέστε γιατί έχουν εξοργιστοί οι δανειστές...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 01-07-15 στις 22:58.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 22:46, 01-07-15:

Αν οι εξελίξεις δείξουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ότι λες αισχρά ψέμματα, αναρωτιέμαι, θα πας να παραδοθείς στις φυλακές για πεμπτοφαλαγγίτικη προπαγάνδα; Και ως τι, ως φυσικο πρόσωπο ή ως εκπρόσωπος του γνωστού ομίλου;
οι μόνοι που θα πάνε φυλακές είναι οι βουλευτές και οι υπουργοί σύριζα για εσχάτη προδοσία
ο γούναρης το 1922 και όσοι πήγαν γουδί πλήρωσαν την ήττα ίσως και άδικα.
οι συριζαίοι το έκαναν ενώ ήξεραν τι θα γινόταν.. όλα δείχνουν σχέδιο.

επίσης στην μετα αλεξη εποχή, και η λέξη αριστερα θα γίνει μισητή απο τον κόσμο και μόνο το άκουσμα της λέξης συριζα θα προκαλεί την ίδια πίκρα μέσα μας, με την λέξη χίτλερ για τον μέσο γερμανό.
Οι ουρές των συσσιτίων;
Οι ουρές του ΟΑΕΔ;
Οι ουρές της Πρόνοιας;
Οι ουρές στις τράπεζες για συντάξεις των 300€;
...
οι ουρές στα σινεμά
οι ουρές στα λουνα παρκ
οι ουρες στα κτελ και τον οσε
Αναρωτιέμαι αν τον πληρώσαν σε €, σε δραχμές ή σε ρούβλια!
δραχμές αποκλείετε.. η αξία τους θα είναι λίγο πιο πάνω απο μια κόλλα Α4

τεσπα
η προπαγάνδα ξεκίνησε απο όταν μπήκαμε στο πρώτο μνημόνιο.. ο απλός λαός αδύναμος να καταλάβει τι γινόταν ήταν φυσικό να παρασυρθεί και να δαιμονοποιήσει την τρόικα την βουλή και όλο το σύστημα.
εκείνη την εποχή των αγανακτισμένων στις πλατείες, ορισμένοι έχτιζαν πολιτικές καριέρες και ένα ακροαριστερό κόμμα του 3% φτάνει να γίνεται κυβέρνηση, τερματίζοντας το νήμα με παρανοικά ψέματα εξαπατώντσς τον κόσμο και πουλώντας ελπίδα.

εν τω μεταξύ όλο το κεφάλαιο της χώρας βγήκε έξω
τα συμφέροντα που λέει οτι πολεμάει ο συριζα έβγαλαν τα χρήματα τους έξω και με επιστροφή στην δραχμή θα δούν τα χρήματα τους σε μία μέρα να διπλασιάζονται..μεταξύ αυτών και ο μέγας προπαγανδιστής του σύριζα ο κύριος Λαζόπουλος ο οποίοις πρινς τις εκλογές έβγαλε έξω 3,000,000 ευρω.

όλοι αυτοι θα πλουτίσουν, ενώ ο απλός κόσμος θα φτωχύνει και θα πεινάσει
εκεί μας οδηγέι το δημοψήφισμα και η έξοδος απο το ευρώ. στο να πλουτίσουν τα μεγάλα συμφέροντα.
παίχτηκε πολύ βρώμικο παιχνίδι

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 23:12, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Μετά αναρωτιέστε γιατί έχουν εξοργιστοί οι δανειστές...
Κανεις δεν αναρωτιεται. Ξερουμε πολυ καλα γιατι εξοργιστηκαν. Μπορουμε και διαβαζουμε αγγλικα, δεν ενημερωνομαστε απ τον μπαμπη.

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
οι μόνοι που θα πάνε φυλακές είναι οι βουλευτές και οι υπουργοί σύριζα για εσχάτη προδοσία
ο γούναρης το 1922 και όσοι πήγαν γουδί πλήρωσαν την ήττα ίσως και άδικα.
οι συριζαίοι το έκαναν ενώ ήξεραν τι θα γινόταν.. όλα δείχνουν σχέδιο.

επίσης στην μετα αλεξη εποχή, και η λέξη αριστερα θα γίνει μισητή απο τον κόσμο και μόνο το άκουσμα της λέξης συριζα θα προκαλεί την ίδια πίκρα μέσα μας, με την λέξη χίτλερ για τον μέσο γερμανό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-07-15 στις 10:43. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 23:28, 01-07-15:

Η Ιρλανδία έχεις σκεφτεί γιατί βγήκε από τον βούρκο;
Η Ιρλανδία είχε τραπεζική κρίση. Αφορούσε υπερδανεισμό τραπεζών και δημιουργία υπέρογκης "φούσκας" στην αγορά ακινήτων .
Επίσης σαν χώρα, αν δεν κάνω λάθος, έχει το πλεονέκτημα των εξαγωγών κάτι με λογισμικά, δεν είναι σαν εμάς με τουρισμό και φέτα.
Επιπλέον, φαντάζομαι, έκανε όσα είχαν αποφασιστεί μετά την υπογραφή του μηχανισμού στήριξης, όχι όπως εδώ που έκλεισαν την ΕΡΤ και άνοιξαν ΝΕΡΙΤ.

υγ. αχαχχα κλαίω με το τσόνι του φορουμ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Polymnia : 01-07-15 στις 23:32.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:29, 01-07-15:

Σήμερα πέρασα από ένα σημείο που έχει 2 ΑΤΜ (από διαφορετικές τράπεζες) μία φορά στις 8 και μία φορά στις 11.30. Ακόμα κόσμο είχε και μάλιστα μπόλικο να περιμένει. Έχω καταγχθωθεί.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:38, 01-07-15:

Οι αγρότες και οι επαγγελματίες του τουρισμού π.χ. που ειδικά γι' αυτούς το νέο μνημόνιο είναι ταφόπλακα τώρα βγάζουν ανακοινώσεις μέσω των συνεταιρισμών υπέρ του "ΝΑΙ"!
Νωρίς το θυμήθηκαν....
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 23:42, 01-07-15:

Ρε gaspar, εγω σε κανενα ποστ δεν υποστηριξα πως ο συριζα εκανε αυτα που επρεπε. Σκατα τα χει κανει. Αλλα αν βγει το "ναι" εσυ και τα εγγονια σου θα δουλευουν για 300e περιμενοντας την αναπτυξη και το 5% θα ζει απο σενα. Αλλα νταξει, τουλαχιστον θα χαιρεσαι που δεν πετυχε αριστερη κυβερνηση. Χιλιες φορες να κερδιζει ο καθε τιγρης παρα οι 10 αργοσχολοι του δημοσιου ε? Το δημοσιο να μην υπαρχει και θα ρθει και η αξιοκρατια και η ελευθερη αγορα.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:53, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Το δημοσιο να μην υπαρχει και θα ρθει και η αξιοκρατια και η ελευθερη αγορα.
Αυτό θα ήταν ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση κατά τη γνώμη μου.

Σημείωση: φυσικά κάποιο δημόσιο θα πρέπει να υπάρχει, αλλά χρειαζόμαστε πραγματικά τόσο μεγάλο και τόσο κουβαρντάδικο δημόσιο; Δε νομίζω...

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 23:56, 01-07-15:

Μόλις πριν από λίγο στο μέγκα (αείμνηστο κανάλι-ωχ-) ο Κυριάκος Μητσοτάκης έφερε χαρτονόμισμα της Ζιμπάμπουε, τελευταία βερζιόν πριν τη χρεοκοπία.

Πριν κανενα 3ωρο, ήταν σε άλλο κανάλι και έφερε φωτοτυπία μια εικόνα ηλικιωμένης κυρίας να τρίβει το κούτελο από τον ιδρώτα, επειδή περίμενε στα ΑΤΜ.

Νταξ, είπαμε ανεύθυνοι οι συριζαίοι, δραχμολάγνοι κτλ κτλ, αλλά οι ΝΔίτες φαίνονται απελπιστικά απελπισμένοι πλέον.
Τέτοια κατάντια ως αξιωματική αντιπολίτευση δεν το περίμενα.
Έχουν πέσει σε επίπεδο ημιμαθή δαπίτη από το Μπουρνάζι.

Αλλά είναι πειρασμός να ανοίξεις την τηλεόραση, η κατάσταση είναι πέρα για πέρα γελοία.

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:56, 01-07-15:

Φαιδρή δήλωση Βαρουφάκη: "Δεν είμαστε το ίδιο με την Κύπρο. Δεν έχουμε τραπεζικό πρόβλημα. Στην Κύπρο έγινε το αντίθετο απ’ ότι εδώ. Το πρόβλημα στις τράπεζες μεταφέρθηκε στη κυβέρνηση. Όταν βρούμε λύση, η ΕΚΤ θα πατήσει ένα κουμπί, θα αυξηθεί ο ELA και οι τράπεζες θα ανοίξουν και πάλι χωρίς να έχουν το παραμικρό πρόβλημα".

Στο τέλος θα μας πει ότι θα δώσει και αυξήσεις. Είναι για γέλια ο τυπάς...

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:57, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana

Σημείωση: φυσικά κάποιο δημόσιο θα πρέπει να υπάρχει, αλλά χρειαζόμαστε πραγματικά τόσο μεγάλο και τόσο κουβαρντάδικο δημόσιο; Δε νομίζω...
Αντί να κόβουν από υγεία και παιδεία ας κόβουν από αυτούς που κάθοντε στα γραφεία και δεν κάνουν τίποτα. Αλλά δεν το αντίθετο θα γίνεται πάντα.

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 00:03, 02-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αντί να κόβουν από υγεία και παιδεία ας κόβουν από αυτούς που κάθοντε στα γραφεία και δεν κάνουν τίποτα. Αλλά δεν το αντίθετο θα γίνεται πάντα.
Τακτική Ανδρέα Παπανδρέου.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 00:10, 02-07-15:

Μονο που δεν προκειται να γινει χωρις σοβαρο κρατος. Και αυτοι που σημερα περιμενουν να πεσει ο συριζα για να σχηματισουν κυβερνηση με τις ευλογιες της ΕΕ, ειναι αυτοι που διοριζαν, αυτοι που εξαφανισαν καθε εννοια αξιοκρατιας, αυτοι που ηταν μπλεγμενοι σε ολα τα μεγαλα σκανδαλα, αυτοι που εφαγαν απ τους ολυμπιακους, αυτοι που αφηνουν τα ιδιωτικα καναλια και αλλα μεσα να λειτουργουν ουσιαστικα απ τα λεφτα του φορολογουμενου. Μας λετε τοσα ποστ "να ρθει μια κυβερνηση που να κανει αυτο, αυτο κι αυτο". Ποια θα ειναι αυτη? Πεφτει αυριο ο συριζα, τι θα ριξεις? Λεβεντη? Γιατι δεν ξερω κανενα πραγματικα φιλελευθερο ελληνικο κομμα.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 00:13, 02-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Τέτοια κατάντια ως αξιωματική αντιπολίτευση δεν το περίμενα.
δε θα πρεπε να (μας) σε εκπλησσει
πραγματικα, ειδικα τους τελευταιους 5 μηνες το γραμμοφωνο ειχε κολλησει στον ιδιο σκοπο
το να βλεπεις ματς μπατμιτον προκαλουσε περισσοτερα ριγη απο τις "συγκρουσεις",διαξιφισμους και αντιπροτασεις τους.

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:24, 02-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Τακτική Ανδρέα Παπανδρέου.
Απλώς θεωρώ άσκοπο να γκρινιάζουν άνθρωποι τώρα που έχτισαν αυτό το πράγμα. Δηλαδή δεν ήξεραν τι έκαναν τότε; Δεν μας φταίνε μόνο οι πολιτικοί αν και οι πολίτες είναι της ίδιας σκέψης και τακτικής. Αυτούς που αξίζουμε έχουμε μάλλον.

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 00:27, 02-07-15:

Ο προκοπης εστειλε μυνημα (με νοημα) προς τις ΗΠΑ ή μου φανηκε;

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 00:30, 02-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
τα συμφέροντα που λέει οτι πολεμάει ο συριζα έβγαλαν τα χρήματα τους έξω και με επιστροφή στην δραχμή θα δούν τα χρήματα τους σε μία μέρα να διπλασιάζονται..μεταξύ αυτών και ο μέγας προπαγανδιστής του σύριζα ο κύριος Λαζόπουλος ο οποίοις πρινς τις εκλογές έβγαλε έξω 3,000,000 ευρω.
Πολύ θα το ήθελαν, αλλά σιγά να μη τους κάτσει...το πολύ πολύ να τυπώσουν μερικές τσιπροδραχμές και να τις ανταλλάσσουν μεταξύ τους σαν τα χαρτονομίσματα της Monopoly!
Ποιος θα δεχτεί να συνδιαλλαγεί με τέτοιο ξευτιλιάρικο νόμισμα;
Μ' αρέσει που λένε ότι στη χειρότερη θα πάει ισοτιμία 1 προς 1.000...ούτε 1 προς 1.000.000 δε θα κρατήσει, θα γίνει σαν κάτι χαρτονομίσματα από Ζιμπάμπουε και Κονγκό με 7-9 μηδενικά που δεν αγοράζει το καθένα από αυτά ούτε μια τσίχλα!
Στο € θα μας έχουν να σαπίζουμε μέχρι να πάρουμε τα δανεικά που μας δίνουν με τους δικούς τους όρους (ή μέχρι να αποφασίσουν να διαλύσουν όλοι μαζί οικειοθελώς, γιατί απ' ότι φαίνεται δεν περπατάει το πράγμα έτσι κι αλλιώς)...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 02-07-15 στις 00:33.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 00:31, 02-07-15:

http://tvxs.gr/news/ellada/wikileaks...osimo-apo-2011

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 00:34, 02-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ο προκοπης εστειλε μυνημα (με νοημα) προς τις ΗΠΑ ή μου φανηκε;
Χεχεχε, καταφθάνει ο φαλακρός πράκτωρ 000 εξ Αμερικής λες;

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 00:38, 02-07-15:

Επιβεβαιώνοντας την πηγή...
https://wikileaks.org/nsa-germany/intercepts/

Καλά καλά κάντε πάλι πως δεν το είδατε, εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με άτομα που στρουθοκαμηλίζουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eyb0ss : 02-07-15 στις 01:01.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 00:47, 02-07-15:

Μονο που δεν προκειται να γινει χωρις σοβαρο κρατος. Και αυτοι που σημερα περιμενουν να πεσει ο συριζα για να σχηματισουν κυβερνηση με τις ευλογιες της ΕΕ, ειναι αυτοι που διοριζαν, αυτοι που εξαφανισαν καθε εννοια αξιοκρατιας, αυτοι που ηταν μπλεγμενοι σε ολα τα μεγαλα σκανδαλα, αυτοι που εφαγαν απ τους ολυμπιακους, αυτοι που αφηνουν τα ιδιωτικα καναλια και αλλα μεσα να λειτουργουν ουσιαστικα απ τα λεφτα του φορολογουμενου. Μας λετε τοσα ποστ "να ρθει μια κυβερνηση που να κανει αυτο, αυτο κι αυτο". Ποια θα ειναι αυτη? Πεφτει αυριο ο συριζα, τι θα ριξεις? Λεβεντη? Γιατι δεν ξερω κανενα πραγματικα φιλελευθερο ελληνικο κομμα.
Αν ρωτάς εμένα προσωπικά θα ήθελα να ψηφίσω Δράση. Αλλά στις τελευταίες εκλογές δεν κατέβηκαν, δεν ξέρω αν θα κατέβουν στις επόμενες. Αν δεν κατέβουν, δεν ξέρω τι θα ψηφίσω. Επισήμως είμαι αναποφάσιστη.

Αλλά επειδή δεν υπάρχει (αυτή τη στιγμή) κανένα πραγματικά φιλελεύθερο κόμμα, δεν βλέπω το λόγο να πάμε στην καταστροφή μια ώρα αρχύτερα. Και ειλικρινά δεν βλέπω σε τι διαφέρει ο Σύριζα από τις προηγούμενες κυβερνήσεις εκτός του ότι κοντεύει να μας βγάλει από το ευρώ.

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 00:53, 02-07-15:

Χεχεχε, καταφθάνει ο φαλακρός πράκτωρ 000 εξ Αμερικής λες;

Εγώ το βλεπω για προσκληση να επεμβουν.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 01:03, 02-07-15:

Ο Ομπάμα εν τω μεταξύ χθες έκανε μια δήλωση του στυλ "καλό θα ήταν η Ελλάδα να λύσει τα προβλήματά της, αλλά εντάξει, έχουμε κι άλλα πράγματα να ασχοληθούμε"

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 01:06, 02-07-15:

Ο Ομπάμα εν τω μεταξύ χθες έκανε μια δήλωση του στυλ "καλό θα ήταν η Ελλάδα να λύσει τα προβλήματά της, αλλά εντάξει, έχουμε κι άλλα πράγματα να ασχοληθούμε"
τον εμποδιζει κανεις;

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 01:08, 02-07-15:

Αν ρωτάς εμένα προσωπικά θα ήθελα να ψηφίσω Δράση. Αλλά στις τελευταίες εκλογές δεν κατέβηκαν, δεν ξέρω αν θα κατέβουν στις επόμενες. Αν δεν κατέβουν, δεν ξέρω τι θα ψηφίσω. Επισήμως είμαι αναποφάσιστη.

Αλλά επειδή δεν υπάρχει (αυτή τη στιγμή) κανένα πραγματικά φιλελεύθερο κόμμα, δεν βλέπω το λόγο να πάμε στην καταστροφή μια ώρα αρχύτερα. Και ειλικρινά δεν βλέπω σε τι διαφέρει ο Σύριζα από τις προηγούμενες κυβερνήσεις εκτός του ότι κοντεύει να μας βγάλει από το ευρώ.

Ο Συριζα διαφερει στο οτι αντισταθηκε. Με κακο τροπο, με πολλα λαθη, με ατομα που δεν θα πρεπε να χει στο κομμα, αλλα προσπαθησε. Οσο για την ΕΡΤ και γω την προτιμουσα οπως ηταν απ την στιγμη που εκλεισε, απογοητευτηκα απο τις επιλογες που εγιναν, αλλα δεν πιστευω πως αυτους που πηρε πισω ηταν αυτοι που δεν θα πρεπε να δουλευουν εκει. Αυτοι οι οποιοι ηταν μεσα λογω κομματος ηταν μειοψηφεια. Αν θες σωστο δημοσιο πρεπει να σαι δικαιος και οχι οποιον παρει ο χαρος. Επισης δεν πληρωνεις μονο την ερτ αλλα και τα ιδιωτικα, τα οποια την ηθελαν κλειστη.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 01:08, 02-07-15:

τον εμποδιζει κανεις;
Τον εμποδίζει να κάνει τι?

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 01:09, 02-07-15:

Τον εμποδίζει να κάνει τι?
απο το να ασχοληθει και με αλλα πραγματα

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 01:11, 02-07-15:

Αν θες σωστο δημοσιο πρεπει να σαι δικαιος και οχι οποιον παρει ο χαρος. Επισης δεν πληρωνεις μονο την ερτ αλλα και τα ιδιωτικα, τα οποια την ηθελαν κλειστη.
Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω τηλεόραση και θα προτιμούσα να μην πληρώνω κανένα κανάλι. Το βιντεάκι δεν το έβαλα για να σχολιάσουμε τα κανάλια, αλλά το γεγονός πως η παρούσα (αδιάφθορη και καλά) κυβέρνηση, έχει τον ίδιο τρόπο σκέψης με τις προηγούμενες: ψηφαλάκια, ρουσφετάκια, βολεματάκια και εξυπηρετήσεις.

απο το να ασχοληθει και με αλλα πραγματα
Όχι φυσικά. Γιατί, σου έδωσε την εντύπωση ότι ασχολείται με μας? Ερώτηση του έκαναν και η απάντηση που έδωσε ήταν του στυλ "σιγά μην σκίσουμε καμιά κάλτσα".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-07-15 στις 09:04. Αιτία: Συχγώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους