Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,674 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,297 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 17:45, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
..Νομίζω, ότι αυτοπεριζώνεται κανείς με το "σύνδρομο του Εφιάλτη", όταν αναμεταδίδει και ενδίδει σε τέτοιου είδους φήμες, για την πατρίδα του και τους σημερινούς ντε φάκτο και ντε γιούρε εχθρούς της!
Καλυτερα να τις παρουν στα σοβαρα ολοι αυτου του ειδους τις «φημες», γιατι μαλλον δεν απεχουν και πολυ απο την πραγματικοτητα. Οπως και να εχει, απο ενα σημειο και μετα η κατρακυλα ακολουθει γεωμετρικη προοδο κι οχι κανονικη.
Επισης ακουσαμε και το «ντε γιουρε εχθροι της Ελλαδας»... έλεος!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 17:47, 03-07-15:

παραδοχη τσακαλώτου!
Πήγαμε σε δημοψήφισμα γιατί θα έπεφτε η κυβέρνηση

Η κυβέρνηση κατέφυγε στο δημοψήφισμα γιατί δε μπορούσε να περάσει τη συμφωνία από τη Βουλή. "Θα την καταψήφιζαν οι βουλευτές μας", είπε στο CNN ο Ε. Τσακαλώτος.
http://www.thetoc.gr/politiki/articl...te-i-kubernisi

για να σώσουν το κόμμα τους έριξαν την χώρα και δίχασαν την κοινωνία..
μικροι και λίγοι
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 18:07, 03-07-15:

Το λαθος του συριζα ηταν πως δεν ξεκαθαρισε την κατασταση στον λαο και εκανε δημοψηφισμα σε λαθος χρονο με λαθος ερωτημα. Η συμφωνια καλος δεν ηρθε για να ψηφιστει εφοσον ηταν αντιθετη με τις προεκλογικες δεσμευσεις του κομματος. Δεν μπορουσε να την φερει και να πει "αυτο ηταν το καλυτερο που μπορουσα να κανω". Επρεπε να παει ειτε σε δημοψηφισμα, ειτε σε εκλογες. Απλα το κανε με λαθος τροπο. Σε ολα τα ποστ τονιζεις πως "εριξαν τη χωρα για το κομμα", αλλα δεν βλεπω να σε απασχολει το οτι οι εταιροι ηθελαν να ριξουν την κυβερνηση απ την πρωτη μερα για να βαλουν τους δικους τους υπαλληλους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:34, 03-07-15:

αποφαση του συμβουλιου της επικρατειας http://www.naftemporiki.gr/story/974...ma-tin-kuriaki
ηλπιζα μονο, μηπως.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

dimitris001 (Δημήτρης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,372 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 19:46, 03-07-15:

Από το άγχος του έβγαλε "γιαλαμά"

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 20:36, 03-07-15:

Για να υπάρξει χρηματοδότηση έκτακτη απο τον ELA, οφείλει η χώρα να είναι σε πρόγραμμα, έτσι κατάλαβα.
Σε τί πρόγραμμα; Συνεχούς μνημονίου; Αν βγαίναμε από το μνημόνιο, όπως πχ η Πορτογαλία, θα έπαυε να στέλνει χρήματα ο ELA;

Έχω μπερδευτεί
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 20:44, 03-07-15:

Διαβάζω μέρες τώρα τα όσα γράφονται εδώ. Θέση δεν έχω πάρει, ούτε έχω γράψει την δική μου κρίση και γνώμη. Για να είμαι ειλικρινής, πολλά θα ήθελα να πω αυτή τη στιγμή. Δε νομίζω όμως ότι το να μακρηγορήσω ιδιαίτερα, θα έχει κάποιο όφελος.

Πολλά με προβληματίζουν και εμένα. Και πολλά με φοβίζουν. Γιατί να μη το πω άλλωστε;; Δεν είναι μαγκιά να δηλώνεις -θεωρητικά- ατρόμητος και άκαμπτος. Βρισκόμαστε σαν χώρα, σαν έθνος, σαν κράτος, σαν λαός, και σαν άνθρωποι (ατομικά και συλλογικά) σε μία πολύ κρίσιμη καμπή. Της ιστορίας;; Δε ξέρω. Αλλά πολλά διακυβεύονται. Και τα περισσότερα δεν τα γνωρίζουμε και ούτε θα τα μάθουμε. Τα συμφέροντα καλά κρατούν, όπως πάντα άλλωστε, σε κάθε πλευρά.

Δε θα μπω στη διαδικασία να πω τα "pros and cons", ενός πιθανού ΝΑΙ, ενός πιθανού ΟΧΙ. Άλλωστε, λίγο πολύ, ειπώθηκαν παραπάνω. Αλλού θέλω να σταθώ. Σε κάτι που θεωρώ πως πολύ παρακάμπτουμε μπροστά στη ''διαμάχη'' του δημοψηφίσματος. Στον εθνικό διχασμό. Δε με φοβίζει τόσο ως Ελληνίδα και ως άνθρωπο τίποτα περισσότερο, από αυτό που βλέπω τις τελευταίες μέρες στα μάτια των συνανθρώπων μου, στα λόγια τους, στις πράξεις τους και τη συμπεριφορά τους. Δε ξέρω αν είμαστε όντως ανώριμος ως λαός, αν είμαστε στυγνοί ωφελιμιστές κοιτάζοντας μόνο το δικό μας κώλο, (θα φανεί αυτό ακόμη περισσότερο στην πορεία), αν έχουμε τελικά συνείδηση και αν η αντίληψή μας λειτουργεί ικανοποιητικά. Αυτό που βλέπω εγώ και με φοβίζει, είναι η Αντιπαλότητα που γεννήθηκε (ή αν υπήρχε, γιγαντώθηκε) ο Διχασμός, το Μίσος, ο Θυμός και η Εκδικητικότητα. Και όλα αυτά, προσανατολισμένα και κατευθυνόμενα προς το κάθε διπλανό μας. Αυτό με φοβίζει. Ούτε τα βρωμοκάναλα, ούτε η κινδυνολογία, ούτε η προπαγάνδα. Με φοβίζει όμως η εθνική Διαίρεση, που πολλοί την περνάνε στο "ντούκου". Ξαφνικά, γινόμαστε ακόμη περισσότερο μονάδες και χάνουμε την έννοια του συνόλου. Αν κάτι είναι αυτό που τρομάζει και έχει τεράστιο αντίκτυπο και θα φανεί, είναι η διχόνοια που καλλιεργείται. Ξαφνικά, χωριζόμαστε. Και δεν υπάρχει τίποτα πιο αποδυναμωμένο από ένα διασπασμένο σύνολο, ένα διχασμένο έθνος. "Είσαι του ΝΑΙ, και είμαι του ΟΧΙ. Είσαι του ΟΧΙ και είμαι του ΝΑΙ. Είμαι συνειδητοποιημένος και ξέρω τι ψηφίζω/υποστηρίζω και είσαι μαλάκας ανιστόριτος, βολεμένος ή επιθυμείς τη καταστροφή της χώρας κλπ κλπ κλπ"

Όσο διασπαζόμαστε, τόσο πιο ευάλωτοι γινόμαστε. Και εγώ αυτό φοβάμαι. Δε φοβάμαι άμεσα, ούτε το ευρώ, ούτε τη δραχμή, ούτε την κυβέρνηση, ούτε τους Ευρωπαίους "εταίρους" μας. Τον ίδιο μας τον εαυτό φοβάμαι. Φοβάμαι, ότι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε την ψυχραιμία και λογική μας, ώστε να μείνουμε ενωμένοι. Ως λαός, ως έθνος, ως κράτος, ως σύνολο, ως άνθρωποι με κοινές αξίες.

Ο Διχασμός που επιχειρείται με τρομάζει. Ένα ξέρω: "Χτίζει σπίτια η ομόνοια, τα γκρεμίζει η διχόνοια" και "Η ισχύς εν τη ενώσει".

''Από ομονοίης τα μεγάλα έργα." (Δημόκριτος)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 21:00, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Από το άγχος του έβγαλε "γιαλαμά"
Έχει άγχος επειδή η φυλακή πλησιάζει
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,180 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:17, 03-07-15:

Stavri_ εγώ πάλι έχω προσέξει ιδιαίτερα μεγάλη ψυχραιμία από τον κόσμο. Δεν έχω πετύχει ούτε μια μεγάλη διαμάχη. Προφανώς και θα χωριζόμαστε στο ΝΑΙ και το ΟΧΙ, αλλά ευτυχώς δεν έχω δει να ξεφεύγει η κατάσταση σε κάτι πέρα από συζήτηση.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,180 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:19, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Έχει άγχος επειδή η φυλακή πλησιάζει
Σορρυ κιολας, δεν είμαι φανμποι του Τσίπρα, αλλά υπάρχουν τόσοι και τόσοι εθνικοί προδότες (ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου, Σαμαράς και ΠΟΛΛΟΙ αλλοι) και αναφέρεις τον Τσίπρα?
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:19, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Για να υπάρξει χρηματοδότηση έκτακτη απο τον ELA, οφείλει η χώρα να είναι σε πρόγραμμα, έτσι κατάλαβα.
Σε τί πρόγραμμα; Συνεχούς μνημονίου; Αν βγαίναμε από το μνημόνιο, όπως πχ η Πορτογαλία, θα έπαυε να στέλνει χρήματα ο ELA;

Έχω μπερδευτεί
οι ελληνικές τράπεζες έχουν άμεση εξάρτηση απο την ευρωπαική κεντρικη τραπεζα η οποία τυπώνει τα ευρω.
o ela χρηματοδοτεί τις τράπεζες με ρευστο.. η συνεχής άυξηση του ela γινόταν γιατί το κλίμα αβεβαιώτητας έκανε όλους να βγάλουν τα χρήματα τους έξω.
όταν τελείωσε το πρόγραμμα, ο ela δεν αυξήθηκε και οι τράπεζες δεν μπορούσαν να πάρουν επιπλέων ρευστο.
και η αναγγελία του δημοψηφίσματος προκάλεσε μαζικο bank run
για αυτο αναγκάστηκε η κυβέρνηση να βάλει το όριο του 60ευρου.

τώρα ενω στις ελληνικές τράπεζες υπάρχουν καταθέσεις 150 δις, στην πραγματικότητα έχουν λιγότερα απο 800 εκατομμύρια σε τυπωμένο ρευστό, τα οποία δευτέρα θα έχουν τελειώσει και αυτα και μετά τέλος.
αν η εκτ αποφασίσει οτι οι ελληνικές τράπεζες είναι χρεωκοπημένες, που λογικά θα περιμένει το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος μπορεί να διεκδηκήσει άμεσα το ποσό που έδινε μέσω ela όλο αυτον τον καιρό που σημαίνει οτι απο τα 154 δις καταθέσεων θα πάρει τα 90.. και οι καταθέσεις θα κουρευτούν ανάλογα..

το ελληνικό κράτος σε τόσο άσχημη κατάσταση που ούτε έσοδα έχει, αφού κανείς δεν πληρώνει φόρο με κλειστες τραπεζες,,ούτε και μπορει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις.

η πορτογαλία ολοκλήρωσε το πρόγραμμα και τις μεταρυθμίσεις και βγήκε απο το μνημόνιο,γτ ως αξιόπιστο και υγιές οικονομικά κράτος μπορεί να δανείζεται απο ιδιώτες με χαμηλό επιτόκιο χωρίς να χρειάζεται κανένα πακέτο απο την εε και δέν έχει κανένα θέμα με τις τράπεζες γιατί δέν υπάρχει φυγή καταθέσεων επομένως δεν χρειάζεται καν τον ela

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 21:31, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Stavri_ εγώ πάλι έχω προσέξει ιδιαίτερα μεγάλη ψυχραιμία από τον κόσμο. Δεν έχω πετύχει ούτε μια μεγάλη διαμάχη. Προφανώς και θα χωριζόμαστε στο ΝΑΙ και το ΟΧΙ, αλλά ευτυχώς δεν έχω δει να ξεφεύγει η κατάσταση σε κάτι πέρα από συζήτηση.
Δουλεύω στο μαγαζί του θείου μου, σε Coffee Island στα νότια προάστια. Δε μπορείς να φανταστείς τι βλέπω και τι ακούω όλη τη μέρα εκεί... Καμία σχέση με άλλες καταστάσεις που έχουμε περάσει. Φοβάμαι ότι έρχεται τρικυμία. Θαλασσοταραχή... Το μάτι του κόσμου γυαλίζει και όχι με την καλή έννοια. Δε θα το έλεγα αν δε το έβλεπα τόσο έντονα και καθολικά. Μόνο στα χέρια που δεν έχουνε πιαστεί πολλοί.

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,702 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:57, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Δουλεύω στο μαγαζί του θείου μου, σε Coffee Island στα νότια προάστια. Δε μπορείς να φανταστείς τι βλέπω και τι ακούω όλη τη μέρα εκεί... Καμία σχέση με άλλες καταστάσεις που έχουμε περάσει. Φοβάμαι ότι έρχεται τρικυμία. Θαλασσοταραχή... Το μάτι του κόσμου γυαλίζει και όχι με την καλή έννοια. Δε θα το έλεγα αν δε το έβλεπα τόσο έντονα και καθολικά. Μόνο στα χέρια που δεν έχουνε πιαστεί πολλοί.
Πράγματι, το δημοψήφισμα μας διχάζει όλο και περισσότερο. Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν πέσει όλοι να τον φάνε τον Τσίπρα. Δώστε του μια ευκαιρία ρε παιδιά! 6 μήνες είναι μόνο στην εξουσία, πως μπορείτε να του ρίχνετε όλο το φταίξιμο των προηγούμενων κυβερνήσεων? Ειλικρινά, δεν περίμενα να βρω τέτοια προπαγάνδα ακόμη και στο ischool. Κλείστε τηλεοράσεις, αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες, και σκεφτείτε καθαρά.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:04, 03-07-15:

Το χειρότερο της όλης υπόθεσης είναι ότι κατάφεραν ΜΜΕ/κόμματα να διχάσουν τον λαό και εμείς αντί να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε ότι αυτό προσπαθούν να κάνουν νομίζουμε ότι με ένα δημοψήφισμα χωριστήκαμε σε στρατόπεδα; Δηλαδή για ποιο λόγο; Μη πω πως πιστεώ ότι το κάνουν για να ασχολούντε όλοι με αυτό και να περάσουν στο ντούκου ότι υπογράψουν μετά.
Επίσης κάτι για τον Βαρουφάκη. Γιατί λέει αρλούμπες; Τον ρωτάει ο δημοσιογράφος αν βγει όχι μπορείτε να πείτε στον λαό ότι θα έχει ακόμα χρήματα στην Τρίτη στα ΑΤΜ και αυτός απαντούσε ότι η δημοκρατία δεν έχει τιμή και παρόμοιες ασάφειες. Θέλω κατά βάθος να ψηφίσω όχι αλλά η κυβέρνηση με τη στάση που έχει δεν με βοηθάει.

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:11, 03-07-15:

Το κράνος του Βαρουφάκη:
http://mag.sigmalive.com/article/169...e-toys-iapones

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 22:54, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Δώστε του μια ευκαιρία ρε παιδιά! 6 μήνες είναι μόνο στην εξουσία, πως μπορείτε να του ρίχνετε όλο το φταίξιμο των προηγούμενων κυβερνήσεων?
το δημοψηφισμα αυτο δεν εχει ως θεμα το εαν μενει ο Τσιπρας στην εξουσια ή οχι. εκτος και εαν πρεπει να ψηφισει καποιος οχι για να συνεχισει να εχει τον τσιπρα (σχετικα λογικο; ). σε τι τωρα αυτο το οχι ειναι και το ναι...υποθετω θα το μαθουμε μετα τη δευτερα.

επισης μεσα σε αυτο το τοπικ σιγουρα πρεπει να εχεις δει ολους τους αλλους που εχουν ξεθαψει για να ξαναθαψουν. don't worry ο τσιπ τσιπ δεν ειναι μονος του.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 03-07-15 στις 23:02.

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 22:58, 03-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Σορρυ κιολας, δεν είμαι φανμποι του Τσίπρα, αλλά υπάρχουν τόσοι και τόσοι εθνικοί προδότες (ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου, Σαμαράς και ΠΟΛΛΟΙ αλλοι) και αναφέρεις τον Τσίπρα?
Και για αυτούς πλησιάζει

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:59, 03-07-15:

Και για αυτούς πλησιάζει
Από ποιον?

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 23:26, 03-07-15:

Και πότε; Όλο ακούμε και δε βλέπουμε.
Μην θυμηθούμε την πενιχρή ποινή 1 έτους με 3ετή αναστολή στον Γ.Παπακωνσταντίνου.
Πάντως τα λαϊκίστικα για το Γουδί, μόνο επί Τσίπρα αναβίωσαν.
Για Χριστοφοράκους, Καραμανλήδες, Άκηδες , Βενιζέλιδες ούτε λόγος.

υγ. Θενκ γιου για την εκτενή απάντηση, γκασπαρ.

Άλλη ερώτηση. Η Ισπανία επέβαλε μέτρα λιτότητας δίχως υπογραφή Μνημονίου, έτσι;
Το 2ο τρίμηνο του 2012 είχε περίπου 25% ανεργία, ενώ το 1ο τρίμηνο του έτους ανέρχεται στα 23,8%

Γενικά η Ισπανία τί απτό, φανερό κατάφερε με την επιβολή των μέτρων και κατόρθωσαν να βγουν και αυτοί από το πρόγραμμα, το Νοέμβριο του '13;

Kirodiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kirodiro
Ο Kirodiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kirodiro έγραψε στις 00:11, 04-07-15:

Νομιζω κατα την γνωμη μου η κατασταση στην ελλαδα εχει ως εξης
απο την μια μερια εχουμε μια κυβερνηση που πειρε την “σε μια κρισημη περιοδο για την χωρα}με οραμα ιδεολογικο να αλλαξει την ευρωπη και τον κοσμο η οποια στην καλζτερη περιπτωση ειναι εκτοσ πραγματικοτητασ και ειναι ετοιμη να ριψοκινδινευσει το μελλον της πατριδας για να μην χασει αυτην την απροσμενη ευκαιρεια που εχει να βρισκεται στην εξουσια.
απο την αλλη εχουμε ολους αυτους που οδηγησαν την χωρα μας στο σημερινο αδιεξοδο πολιτικοι,και αυτοι που εχουν λογο αμμεσα η εμμεσα περισσοτερο εππιροη στα πραγματα οι οποιοι απελπισμενα προσπαθουν να προειδοποισουν για την σοβαροτητα της καταστασης εχοντας χασει ομως την εμπιστοσυνη του κοσμου τα λογια τους φανταζουν ανουσια και ξεπερασμενα.
εχουμε και τον ελληνικο λαο που μεσω αυτης της απελπιστικης καταστασεις οπου ολοι εχουν χασει τον ελενχο του φορτωσαν το βαρος να παρει μια σοβαρη αποφαση για την ελλαδα.
οπως και να ψηφισει κανεις σε αυτο το δημοψηφισμα θα εχει δικιο.
Δεν μπορει να του καταλογισει κανενας ευθυνη οποιες και να ειναι οι επιπτωσεις του δημοψηφισματος
Ενα μεγαλο εγκλημα που εχει κανει η °elite) της χωρας ειναι οτι εχει μεταβιβασει την αποτυχια της στην ευρωπη για να επιβιωσουν οι ιδιοι.
Το προβλημα ειναι πολιτικο δεν υπαρχει κατι που να μπορει να εμπνευσει και να δωσει ελπιδα στον κοσμο και οικονομικο.
νομιΖω προσωπικα οτι η Ελλαδα πρεπει να παραμεινει στην ευρωπαικη ενωση και οτι οι εταιροι μας και οχι δανειστες οπως κακως του εχουν βαφτισει θα μας βοηθησουν αφου ομως κερδισουμε την εμπιστοσυνη τους με τις πραξεις μας και οχι με λογια.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 02:57, 04-07-15:

Σήμερα το έχω ρήξει στο διάβασμα. Αντί να αναλώνομαι σε συζητήσεις σε φόρουμ και social media έκανα λίγο ψάξιμο σε δημοσιεύσεις πρόσφατες και παλιότερες. Από όσα διάβασα, τα πιο ενδιαφέροντα μου φάνηκαν τα εξής, τα παραθέτω για όποιον θέλει να αφιερώσει 15-20 λεπτά να δει μερικές πιο ολοκληρωμένες σκέψεις από άτομα που ξέρουν λίγα πράγματα παραπάνω για οικονομία και πολιτική (και δεν είναι ηθοποιοί, τραγουδιστές, ποδοσφαιριστές, άνθρωποι των γραμμάτων, των τεχνών, του μπαλέτου κλπ).

https://vassilikisiouti.wordpress.co...3%CF%8E%CF%83/

http://www.athensvoice.gr/article/ci...80%CF%81%CE%B1

http://www.kathimerini.gr/822128/art...tipote-na-xasw

http://www.analyst.gr/2015/07/03/xreokopia-i-litotita/

http://thecurlysue.com/2015/06/30/7-...na-psifoforou/

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 05:41, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γκρινιάρης Gkrr
Παίδια είμαι 18 ετών και θα ψηφίσω πρώτη φορά.
Τι πρέπει να κάνει, που μπορώ να μάθω που ψηφίζω?! Έχω ακούσει ότι πρέπει να βγάλω έναν εκλογικό αριθμό ή κάτι τέτοιο...
www.ypes.gr

Θα ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, σύμφωνα με τις δηλώσεις όλων των Ευρωπαίων αξιωματούχων οποιοδήποτε αρνητικό αποτέλεσμα θα σημαίνει και ακαριαία έξοδος της χώρας απο το ευρώ, το ευρώ είναι το σπίτι μας χωρίς αυτό δεν υπάρχει Ελλάδα.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 07:57, 04-07-15:

Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με το ναι και το ευρώ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 08:21, 04-07-15:

όλοι ΝΑΙ αλλιώς οτι λεφτά έχουμε στην τράπεζα μας τα παίρνουν και μετά θα έχει διχασμό και εμφύλιο
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 08:55, 04-07-15:

όλοι ΝΑΙ αλλιώς οτι λεφτά έχουμε στην τράπεζα μας τα παίρνουν και μετά θα έχει διχασμό και εμφύλιο
Δεν έχουμε (όχι επειδή τα βγάλαμε αλλά επειδή με κυβερνήσεις μνημονίου δεν μας μένει και τίποτα)

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 09:00, 04-07-15:

μπορεί εσύ να μην έχεις αλλά άλλος κόσμος έχει. Το να θές να τιμωρήσεις αυτούς που έχουν έστω και λίγα είναι αισχρό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 09:04, 04-07-15:

μπορεί εσύ να μην έχεις αλλά άλλος κόσμος έχει. Το να θές να τιμωρήσεις αυτούς που έχουν έστω και λίγα είναι αισχρό
Δεν είναι θέμα τιμωρίας. Όσοι έχουν και νομίζουν ότι ζουν καλά θα ψηφίσουν ΝΑΙ (και οι φοβισμένοι που δεν ζουν καλά). Όσοι πιστεύουν ότι δεν ζουν καλά (δεν έχουν ή δεν τους μένουν χρήματα έτσι και αλλιώς) και ότι η πολιτική που εφαρμόζεται 6 χρόνια τώρα δεν οδηγεί πουθενά, θα ψηφίσουν ΟΧΙ. Αισχρό είναι αυτό που κάνεις τώρα που τρομοκρατείς τους ανθρώπους για να σώσεις κάποια ΔΙΚΑ ΣΟΥ χρήματα.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 09:33, 04-07-15:

Και αυτοι που εχουν με τη λογικη σου, αμα ψηφισουν ναι τιμωρουν αυτους που δεν εχουν μια, λογω μνημονιων!!! Και ο κινδυνος για κουρεμα καταθεσεων ισχυει οτι υπαρχει οτι και να βγει την Κυριακη!!!
Αρχική Δημοσίευση από Zithos
www.ypes.gr

Θα ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, σύμφωνα με τις δηλώσεις όλων των Ευρωπαίων αξιωματούχων οποιοδήποτε αρνητικό αποτέλεσμα θα σημαίνει και ακαριαία έξοδος της χώρας απο το ευρώ, το ευρώ είναι το σπίτι μας χωρίς αυτό δεν υπάρχει Ελλάδα.
Κοψε το Μεγκα και το Σκαι, και σταματα να ακους μονο Σαμαρα

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 09:36, 04-07-15:

Καλά ναι το κούρεμα καταθέσεων έρχεται και με ΝΑΙ.

Didimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Didimos
Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Didimos έγραψε στις 09:43, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Κοψε το Μεγκα και το Σκαι, και σταματα να ακους μονο Σαμαρα
Σωστό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 11:51, 04-07-15:

To ΔΝΤ σε Ευρώπη και Αθήνα: Μη βιώσιμο το χρέος, χρειάζεστε 60 δις ευρώ:
http://mignatiou.com/2015/07/dnt-se-...e-60-dis-evro/
http://www.imerisia.gr/article.asp?c...ubid=113580666

Exclusive: Europeans tried to block IMF debt report on Greece: sources
http://www.reuters.com/article/2015/...50703?irpc=932

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,702 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:04, 04-07-15:

http://mignatiou.com/2015/07/mistike...#comment-30686

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,164 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:18, 04-07-15:

Τα πολλα τα λογια ειναι περιττα.
Η καλυτερη διαφημιση του ΟΧΙ,ειναι να δειτε ποιοι μας λενε να ψηφισουμε ΝΑΙ.

Το ερωτημα δεν ειναι ναι η οχι στο ευρω,το ερωτημα ειναι κατα ποσο οι ελληνες ειναι διατεθιμενοι να δεχτουν σκληρα μετρα η οχι.Με το να ψηφισουμε Ναι αποδεχομαστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Με το ΟΧΙ δηλωνουμε οτι ειμαστε αποφασισμενοι και δεν αντεχουμε αλλα μετρα.
Το ποια θα ειναι η καταληξη κανενας ακομα δεν το ξερει.
Αλλα ποσο βλακας και ηλιθιος θα φανει ο Ελληνικος λαος,αν ψηφισει ΝΑΙ στο ελατε και γαμιστε με;
Τελος δειτε και αυτο,αξιζει τον κοπο,εναμιση λέπτακι ειναι
Ειναι ο Σαμαρας το 2011
https://www.facebook.com/william222/...2/?pnref=story
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:35, 04-07-15:

Πουπουλίνα αυτοί ξέρουν γιατί καταστράφηκε η χώρα αλλά μαζί τους το ξέρει και ο κόσμος που τον ψήφιζε αβέρτα και φυσικά ο κόσμος που βολευόταν από αυτούς τους κυρίους (λέμε τώρα) και άλλους πολλούς από το σινάφι τους. Ας μη κατηγορούμε μόνο το σύστημα και τους πολιτικούς έτσι γιατί ο ελληνικός λαός το επέτρεπε να επιβιώνει τόσα χρόνια αυτό το πράγμα.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:35, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
νωευς σε σέβομαι και σε εκτιμώ
αλλα δεν ειναι φήμες.. ειναι η πραγματικότητα
ας μην εθελοτυφλούμε
http://www.newsbeast.gr/politiki/dim...te-apo-tin-ekt
... Συνέλληνα αδελφέ, προσωπικά αναγνωρίζω, ότι υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι για κάτι τέτοιο, αλλά επίσης εκτιμώ, ότι δεν υπάρχουν οι υποκειμενικές προϋποθέσεις, για ...παγκόσμια έκκρηξη ακόμη! Ίσως μετά από 1 με 1 1/12 χρόνια να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά όχι εξ αιτίας και με αφορμη την ...Ελλαδίτσα μας!

ΥΓ: Παντως, και παρά ταύτα, προσεύχομαι για ...ειρήνη!

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 13:38, 04-07-15:

Η στάση του Έλληνα είναι τόσο προβλέψιμη που καταντάει τετριμμένη.
Από την μια όταν είναι να μιλάμε για μνημόνια διαμαρτύρεται και από την άλλη όταν "βαπτίζουμε" το μνημόνιο ως ευρώ να το αποδέχεται. Διχασμένη προσωπικότητα ...;
Και αν μετά τα πράγματα στραβώσουν, θα ρίξει πάλι τις ευθύνες στην κυβέρνηση.
Αυτός δεν φταίει, για τίποτα, για όλα μόνο το κράτος. Ακόμη και που τους ψήφισε, αυτοί φταίνε, που τον έπεισαν με τα ψέματα τους.
Του αρέσει να είναι το πρόβατο κι όχι ο τσοπάνης. Αφού σ' αρέσει λοιπόν, κράτα το κεφάλι σκυφτό αλλά βούλωσε το όταν υπογράφουμε μνημόνια το ένα μετά το άλλο, τα οποία δεν θα έχουν διπλή ονομασία.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 13:48, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αλλα ποσο βλακας και ηλιθιος θα φανει ο Ελληνικος λαος,αν ψηφισει ΝΑΙ στο ελατε και γαμιστε με;
Αποφασισμενοι για ποιο πραγμα; να γινει η Ελλαδα Αλβανια του Χοτζα; Αφου λες οτι την καταληξη κανεις δεν την ξερει, πώς καλεις, ελαφρα τη καρδια, να ψηφισουν οι Ελληνες για κατι που αδυνατεις η ιδια να φανταστεις; Και ειναι απαραδεχτα τα διχαστικα σου λογια οτι ειναι βλακας και ηλιθιος οποιος εχει την αντιθετη αποψη απο σενα. Νομιζεις οτι το οχι σημαινει περηφανεια; Δεν υπαρχει περηφανεια αμα ζεις με δανεικα. Οι Ελληνες οτι κι αν ψηφισουν επιβαλλεται να ειναι ενωμενοι, ας μην τους διχαζουμε σε εξυπνους και βλακες χωρις λογο.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 13:48, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Πουπουλίνα αυτοί ξέρουν γιατί καταστράφηκε η χώρα αλλά μαζί τους το ξέρει και ο κόσμος που τον ψήφιζε αβέρτα και φυσικά ο κόσμος που βολευόταν από αυτούς τους κυρίους (λέμε τώρα) και άλλους πολλούς από το σινάφι τους. Ας μη κατηγορούμε μόνο το σύστημα και τους πολιτικούς έτσι γιατί ο ελληνικός λαός το επέτρεπε να επιβιώνει τόσα χρόνια αυτό το πράγμα.
Ναι μωρε φταει και ο λαος οταν ενα κομμα εφαρμοζει διαφορετικο προγραμμα απ αυτο με το οποιο εξελεγη, οταν κανει κυβερνηση με 20%, οταν διοριζονται πρωθυπουργοι αντι να εκλεγονται. Οταν ομως παει να αλλαξει η κατασταση, ολοι φοβουνται μη γινει κανας εμφυλιος.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:03, 04-07-15:

Ποιος εμφύλιος ρε παιδιά, σε άλλη χώρα ζούμε?

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 14:11, 04-07-15:

Μυαλά κότας έχετε πολλοί εδώ μέσα. Ψηφίζετε εκδικητικά και ποτέ δεν σκεφτήκατε αν οι ίδιοι και οι γονείς σας φταίξανε για αυτό το μπάχαλο και τα τόσα χρόνια ρουσφετιού, ευνοιοκρατίας και κομπίνας. Γιατί ναι το Σύριζα δεν είναι τίποτα άλλο από το σάπιο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ. Νομίζετε οτι βλέπετε το δέντρο αλλά χάνετε όλο το δάσος, βλέπετε ευθύνες μόνο αλλού και μόνο την πατρίδα σας δεν σκέφτεστε. Αλλά εγώ θέλω να βγεί ΟΧΙ (που μάλλον αυτό θα βγεί) και να τσούξει ο κώλος σας. Γιατί μέχρι σήμερα ζείτε στην εικονική πραγματικότητα, στο facebook και στα like σας. Γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχετε πιάσει ένα φτυάρι στη ζωή σας. Μακάρι λοιπόν να βγεί ΟΧΙ και με διαφορά.

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 14:26, 04-07-15:

Μυαλά κότας έχετε πολλοί εδώ μέσα. Ψηφίζετε εκδικητικά και ποτέ δεν σκεφτήκατε αν οι ίδιοι και οι γονείς σας φταίξανε για αυτό το μπάχαλο και τα τόσα χρόνια ρουσφετιού, ευνοιοκρατίας και κομπίνας. Γιατί ναι το Σύριζα δεν είναι τίποτα άλλο από το σάπιο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ. Νομίζετε οτι βλέπετε το δέντρο αλλά χάνετε όλο το δάσος, βλέπετε ευθύνες μόνο αλλού και μόνο την πατρίδα σας δεν σκέφτεστε. Αλλά εγώ θέλω να βγεί ΟΧΙ (που μάλλον αυτό θα βγεί) και να τσούξει ο κώλος σας. Γιατί μέχρι σήμερα ζείτε στην εικονική πραγματικότητα, στο facebook και στα like σας. Γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν έχετε πιάσει ένα φτυάρι στη ζωή σας. Μακάρι λοιπόν να βγεί ΟΧΙ και με διαφορά.
Άλλο ένα άθλιο κομπλεξικό ξέσπασμα. Λες και τους έχει μετρήσει έναν προς έναν και ξέρεις ότι οι περισσότεροι είναι καλοπερασάκηδες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους. Αν οι άλλοι λένε φταίνε μόνο οι ξένοι, εσύ που λες ότι φταίμε μόνο εμείς είσαι καλύτερος; Πολύ μεγάλα και ατεκμηρίωτα λόγια αλλά υπόσταση μηδέν.
Ξυδάκι λοιπόν.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 14:26, 04-07-15:

Με το ΟΧΙ δηλώνουμε ψήφο εμπιστοσύνης στο πρωθυπουργό που οδήγησε τη χώρα στα capital controls. Oi εκπρόσωποι της Ε.Ε. το δήλωσαν ρητώς. ΝΑΙ σημαίνει ναι στην Ε.Ε. Το ΟΧΙ σημαίνει ρήξη και σκληρότερα μέτρα.

Ο Τσίπρας έχει δώσει δυο επιλογές στο λαό να ψηφίσει ΝΑΙ στα μέτρα ή να αυτοκτονήσει. Προφανώς για το ΝΑΙ που θα ψηφιστεί αύριο υπεύθυνος θα είναι ίδιος και η κυβέρνησή του.

Δεν πρόκειτα να ψηφίσω, γιατί θεωρώ την ερώτηση του δημοψηφίσματος πραξικοματική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 04-07-15 στις 14:30.

Kirodiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kirodiro
Ο Kirodiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kirodiro έγραψε στις 14:32, 04-07-15:

Η καλυτερη διαφημιση του ΟΧΙ,ειναι να δειτε ποιοι μας λενε να ψηφισουμε ΝΑΙ.
Το να ψηφισεις αυριο με το σκεπτικο ποιος ψηφιζει τι, νομιζω ειναι λαθος.
Και οι προηγουμενοι αλλα και αυτη που σημερα κυβερνουν ειναι υπευθυνοι το ιδιο για το σημερινο χαος και αυτο ειναι που πρεπει να αλλαξει.

δυστηχως καποιος πρεπει να πληρωσει τα λαθη που εγιναν και με το να επαναστατεις κατα τη ευρωπης οπως το εχουν καταφερει ολοι οι πολιτικοι της ελλαδος ειναι η λαθος οπτικη γωνια και αρα δεν βοηθαει να ωρετηει μια διεξοδος
Μπορεις να διεκδικισεισ να διαπραγματευτεις με τους εταιρους σου αλλα αν κατηγορεις,εκβιαζεις και ριχνεις ευθυνες για τα δικα σου λαθοι στους εταιρους σου τοτε δεν ειναι δυσκολο να ξερεις την καταληξη ειναι εκτος ενωσης
αν με αυτο ενοεις την πραγματηκοτητα στην ελλαδα οπου εχεισ μια κοινωνια οπου ειναι δυσκολο καποιος να ζει με αξιοπρεπεια και να εχει προσβαση σε υγεια παιδεια εργασια δεν νομιζω να εχει σχεση με το δημοψηφισμα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-07-15 στις 08:44. Αιτία: Μορφοποιηση κειμενου

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 14:38, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Με το ΟΧΙ δηλώνουμε ψήφο εμπιστοσύνης στο πρωθυπουργό που οδήγησε τη χώρα στα capital controls. Oi εκπρόσωποι της Ε.Ε. το δήλωσαν ρητώς. ΝΑΙ σημαίνει ναι στην Ε.Ε. Το ΟΧΙ σημαίνει ρήξη και σκληρότερα μέτρα.

Ο Τσίπρας έχει δώσει δυο επιλογές στο λαό να ψηφίσει ΝΑΙ στα μέτρα ή να αυτοκτονήσει. Προφανώς για το ΝΑΙ που θα ψηφιστεί αύριο υπεύθυνος θα είναι ίδιος και η κυβέρνησή του.

Δεν πρόκειτα να ψηφίσω, γιατί θεωρώ την ερώτηση του δημοψηφίσματος πραξικοματική.
Αμα δε προκειται να ψηφισεις αυριο , μη κανεις προπαγανδα υπερ του ναι!!!Μετρα η αυτοκτονια σαν τιτλος του μεγκα ακουγεται

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 14:39, 04-07-15:

Ουτε λεπτο δεν πρεπει να διαγραφει απο το χρεος οσο ειναι ο Συριζα και λοιποι. Θα ουρλιαζουν νυχτα-μερα πως με τους αγωνες τους μειωθηκε το χρεος και θα μπαστακωθουν στις καρεκλες για τα επομενα 50 χρονια. Πρωτα μεταρρυθμισεις και μετα διαλογος για μειωση.

Αν εβγαινε ο Συριζα και μου ελεγε πως θα ξημερωσει αυριο, δεν θα το πολυπιστευα, τοση αξιοπιστια εχει.
Μου αρεσει οτι θελεις να του δωσουμε και αλλη ευκαιρια.

Το ερωτημα δεν ειναι ναι η οχι στο ευρω,το ερωτημα ειναι κατα ποσο οι ελληνες ειναι διατεθιμενοι να δεχτουν σκληρα μετρα η οχι.Με το να ψηφισουμε Ναι αποδεχομαστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. [/URL]
Εεεε, οχι, σημαινει ευρω ή οχι. Οι ευρωπαιοι το εχουν ξεκαθαρισει πλεον, το αν ο καταληψιας λεει πως θα συνεχιστει η διαπραγματευση δεν εχει καμια σημασια. Αυτοι εχουν τα λεφτα.
Οσο αφορα σκληρα μετρα, θα σταματησουν οταν βγει κυβερνηση που δεν θα εχει κρατιστες και θα θιξει τις ευγενεις καστες. Μεχρι τοτε θα συνεχιζεται ο φαυλος κυκλος και το μαρτυριο.

Το ποια θα ειναι η καταληξη κανενας ακομα δεν το ξερει.[/URL]
Και πριν τις εκλογες, με την ιδια λογικη, λεγανε οτι δεν ξερουμε τι μπορει να γινει αν βγει ο Συριζα και πρεπει να του δωσουμε μια ευκαιρια. Και οσοι λεγαμε οτι θα κανει τεραστια ζημια ειμασταν βλακες.

Αλλα ποσο βλακας και ηλιθιος θα φανει ο Ελληνικος λαος,αν ψηφισει ΝΑΙ στο ελατε και γαμιστε με; [/URL]
Η εναλλακτικη ειναι ασε με να αυτοκτονησω και μετα ασελγησε στο πτωμα μου. Κανεις δεν χαιρεται που θα ψηφησει ναι, απλα καταλαβαινει οτι ειναι η λιγοτερο κακη επιλογη

Τελος δειτε και αυτο,αξιζει τον κοπο,εναμιση λέπτακι ειναι
Ειναι ο Σαμαρας το 2011
Και? Ο Τονυ ηξερε (ή καταλαβε γρηγορα) οτι αυτα που ελεγε ειναι βλακειες και εκανε κολοτουμπα. Το ιδιο καταλαβε και ο Αλεκος, αλλα αφενος το κομμα "του" δεν θελει την κολοτουμπα, αφετερου ξερει οτι δεν θα ειναι και για πολυ ακομα στην καρεκλα αν το κανει.

Η αποχη δεν ειναι καλη επιλογη, κατα την γνωμη μου. Πιστευω πως ειναι υπερβολικα κρισημη επιλογη για να μην ψηφησεις αφενος και αφετερου γιατι δυσκολα δεν θα συγκεντρωθει το 40%, καθως και οι δυο πλευρες φοβουνται την επιλογη της αλλης πλευρας και για να μην περασει θα ερθουν να ψηφησουν. Το αν πιστευεις πως ειναι παρανομο, εκβιατικο ή οτιδηποτε αλλο το δημοψηφησμα δεν εχει σημασια, καθως η αποφαση που θα βγει θα εφαρμοστει. Το κακο ομως ειναι πως αυτοι που απεχουν, αν επρεπε οπωσηποτε να επιλεξουν, θα επελεγαν ναι καθως καταλαβαινουν πως ειναι η λιγοτερο επιβλαβης επιλογη, αλλα δεν θελουν να στηρηξουν και αλλα μνημονια. Ετσι ομως ουσιαστικα δινουν ενα μικρο προβασιμα στο οχι. Πχ το 83-80 στους 163 ή 50,92% γινεται 82-80 στους 162 ή 50,62% .

Λιγο off-topic: Η Ελλαδα παντως ακομα να καρπωθει το θετικο της κρισης, την πολιτικη και ιδεολογικη καθαρση. Και δεν αναφερομαι σε εκτελεσεις και εξοριες, αλλα στο να αλλαξουν προσωπα (ουσιωσης αλλαγη οχι στυλ συριζα) στην βουλη και μυαλα οι ψηφοφοροι. Τα κομματα ακομα και τωρα τρωγονται μεταξυ τους για την εξουσια, για να κανουν τα ιδια με τους προηγουμενους. Ο Μπερλουσκονι πχ εχει τιμωρηθει, ενω εδω . Οι ψηφοφοροι, αυτοι που εχουν την πραγματικη ευθυνη για την κατασταση, συνεχιζουν να πιστευουν αυτον που θα ταξει τα περισσοτερα, ασχετως αν ξερει οτι μαλλον δεν θα γινουν τα μισα. Και οποιος του λεει την αληθεια καταμουτα, τον γραφουν κανινικοτατα. Καταλαβετε το, ο ανθρωπος που τα εκανα σκατα δεν ειναι ικανος να τα βελτιωσει την κατασταση.
Σε περιπτωση που γινουν εκλογες συντομα (μακαρι!), υπαρχει περιπτωση να μπει ο Λεβεντης στην βουλη και θα ειναι η πρωτη φορα που θα μπει ατομο που δεν θα ειναι κρατιστης και θα ακουστει μια διαφορετικη αποψη. Αλλα επρεπε να περασουν 5 χρονια κρισης για να γινει αυτο? Ποσα αλλα χρονια πρεπει να περασουν για να σχηματιστει κυβερνηση απο τετοιους ανθρωπους?

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 14:46, 04-07-15:

ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑΙ!!
τουλάχιστον όταν καταστρέψει ολοκληρωτικά την χώρα μας ο αλεξης, εγώ θα κοιμάμαι ήσυχος τα φτωχικά βράδια στο ελληνικό σόβιετ γιατί θα ξέρω οτι δεν θα φέρω καμία ευθύνη για την καταστροφή.

όσοι τον ψηφίσατε στην εκλογές σώστε ότι μπορείτε και ρίξτε αύριο ναι μπας και ξεπλύνετε λίγο απο την μελλοντική ντροπή!

θυμηθείτε λίγο τους προγόνους μας στην κωνσταντινούπολη που μέσα στην αφόρητη στενοκεφαλία και φανατισμό τους αρνήθηκαν την ενωση των εκκλησιών και την βοήθεια απο δύση λέγοντας: ''καλύτερα σαρίκι τούρκικο, παρα τιάρα παπική''

-θέλουμε να είμαστε ενα ευρωπαικό κράτος με επιδοτήσεις,έργα, κοινοτικά κονδύλια, erasmus, εσπα και ισχυρό νόμισμα
-ή θέλουμε μια σοβιετία της δραχμής χωρίς τα βασικά,οπου θα κυβερνάει το τσίρκο-ψέμα και θα παρακαλάμε να μας βάλουν στα Brics..θα μας γλεντάνε ακόμα και οι αλβανοί

δεν πρέπει να επιτρέψουμε αυτο το ιστορικό λάθος!
το όχι δεν είναι πατριωτικό, είναι κάτι που θα διαλύσει την χώρα προκειμένου να σώσει ο τσίπρας το κομμα του.

Τα πολλα τα λογια ειναι περιττα.
εσυ είχες χαθεί τελευταιαεχω να ρωτησω πολλά για κουκουλοφόρους κυβερνητικούς παρακρατικούς, εντυπώσεις απο 5μηνο συριζα κτλ κτλ

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε στις 15:03, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver
Ουτε λεπτο δεν πρεπει να διαγραφει απο το χρεος οσο ειναι ο Συριζα και λοιποι. Θα ουρλιαζουν νυχτα-μερα πως με τους αγωνες τους μειωθηκε το χρεος και θα μπαστακωθουν στις καρεκλες για τα επομενα 50 χρονια. Πρωτα μεταρρυθμισεις και μετα διαλογος για μειωση.
Γιατί θα μειωθεί με κάποια άλλη κυβέρνηση ; Εδώ και τόσα χρόνια με άλλη κυβέρνηση αντί να διαγράφεται αυξάνεται. Why that ?

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 15:14, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
θυμηθείτε λίγο τους προγόνους μας στην κωνσταντινούπολη που μέσα στην αφόρητη στενοκεφαλία και φανατισμό τους αρνήθηκαν την ενωση των εκκλησιών και την βοήθεια απο δύση λέγοντας: ''καλύτερα σαρίκι τούρκικο, παρα τιάρα παπική''
Παλι πηρες γραμμη απ το μεσημεριανο του σκαι?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xzc213 : 04-07-15 στις 15:27.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:23, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Γιατί θα μειωθεί με κάποια άλλη κυβέρνηση ; Εδώ και τόσα χρόνια με άλλη κυβέρνηση αντί να διαγράφεται αυξάνεται. Why that ?
διαγράφηκε το 12 και θα ξαναδιαγραφει γτ δεν είναι βιώσιμο πλεων.. το θέμα όμως δεν είναι αυτο.
το θέμα είναι οτι τα τελευταια χρόνια(με εξαίρεση τους τελευταιους μήνες σαμαρα) έχεις μεγαλύτερες δαπάνες απο τα έσοδα και για αυτο το χρέος μεγαλώνει
τα μνημόνια προσπαθούν να μειώσουν τις δαπάνες ωστε να μην έχουμε ελλείμματα. επιβάλουν μνημόνιο ωστε να ξέρουν οτι θα πάρουν τα χρήματα που σου δανείζουν πίσω.

κανονικά φίλε μου θα έπρεπε απο ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ να φτιάξουμε το κράτος μας και να μην φορτώνουμε το βάρος των μεταρυθμίσεων στους ξένους.. αυτη η δαιμονοποίηση των δανειστών μας έφτασε εδω π μας έφτασε.
γιατι οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα αρνούμενες να αναλάβουν την πολιτική ευθύνη έριχναν πάντα το βάρος των μεταρυθμίσεων στους ξένους νομίζοντας οτι θα γλιτώσουν πολιτικό κόστος..
προκαλώντας κάτι πολύ χειρώτερο.

και εδώ κολάει αυτό
Αρχική Δημοσίευση από polymnia
Άλλη ερώτηση. Η Ισπανία επέβαλε μέτρα λιτότητας δίχως υπογραφή Μνημονίου, έτσι;
Το 2ο τρίμηνο του 2012 είχε περίπου 25% ανεργία, ενώ το 1ο τρίμηνο του έτους ανέρχεται στα 23,8%

Γενικά η Ισπανία τί απτό, φανερό κατάφερε με την επιβολή των μέτρων και κατόρθωσαν να βγουν και αυτοί από το πρόγραμμα, το Νοέμβριο του '13;
οι ισπανοί πήραν απο μόνοι τους τα μέτρα που χρειάζονταν και έτσι θεωρητικά δεν ήταν σε πρόγραμμα γιατί επέβελαν οι ίδιοι πρόγραμμα στον εαυτό τους.
λογικά κατάφεραν ανάπτυξη και πλεώνασμα τέτοιο που έγιναν αξιόπιστοι με θετική προοπτική απο τους οίκους αξιολόγησης αυτο οδήγησε στο να δανείζονται με χαμηλά επιτόκια και το χρέος τους μειώθηκε

οι ιρλανδοι πχ πρίν βγούνε απο το δντ κατάφεραν στις αγορές και δανείζονταν με χαμηλότερα επιτόκια και απο το δντ
επομένως δανείζονταν λεφτα απο ιδιώτες και ξεχρέωσαν νωρήτερα απο το προβλεπόμενο τα δάνεια του δντ που είχαν μεγαλύτερα επιτόκια. ετσι απο τα επιτόκια και μόνο γλίτωσαν πολλά χρήματα και έδιωξαν και το δντ
αυτοί είχαν πραγματική αξιοπρέπεια!

ψάξτε λίγο τα οικονομικά γιατί ο πολύς κόσμος δεν ξέρει, και λογικό! οσο βλέπει κανείς την αλήθεια τόσο πιο πολύ καταλαβαίνει πόσο απάτη είναι ο συριζα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 15:29, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Γιατι αν γινουν μεταρρυθμησεις θα εχει νοημα η μειωση χρεους. Αλλιως ειναι φαυλος κυκλος

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους