Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,684 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,438 μηνύματα σε 91,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 407 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 05:21, 10-07-15:

Η πρόταση του Τσίπρα

Με non paper το μέγαρο Μαξίμου έδωσε στη δημοσιότητα την πρόταση της κυβέρνησης προς τους θεσμούς για το δάνειο από τον ESM.

1. Η ελληνική πρόταση που κατατέθηκε προς τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας [ESM] αφορά τη χρηματοδότηση των δανειακών αναγκών της χώρας από την 01/07/2015 έως τις 30/06/2018, για τρία δηλαδή χρόνια. Και περιλαμβάνει ακόμα την ρύθμιση του χρέους καθώς και εμπροσθοβαρές αναπτυξιακό πακέτο ύψους 35 δισ.

2. Στην πρόταση της ελληνικής κυβέρνησης οι στόχοι πρωτογενούς πλεονάσματος [1%, 2% και 3% του ΑΕΠ] θα επανεξεταστούν, καθώς τα δεδομένα έχουν μεταβληθεί.

3. Τα βασικά τρόφιμα και ο ΦΠΑ στα ξενοδοχεία είναι στο 13%. Διατηρείται η έκπτωση του ΦΠΑ στα νησιά μέχρι το τέλος του 2016, εκτός από τα πλουσιότερα και πιο τουριστικά. Η κατάργηση της έκπτωσης στα απομακρυσμένα νησιά θα γίνει στο τέλος του 2016 και όταν θα έχει δημιουργηθεί μηχανισμός αποζημίωσης των μόνιμων κατοίκων. Οι συντελεστές ΦΠΑ θα επανεξεταστούν στο τέλος του 2016.

4. Το ΕΚΑΣ θα χορηγείται μέχρι τον Ιανουάριο του 2020, οπότε και θα έχει δημιουργηθεί ένα νέο πλαίσιο κοινωνικής πρόνοιας.

5. Αναστολή της ρήτρας μηδενικού ελλείμματος μέχρι τον Οκτώβριο του 2015, που θα έρθει προς ψήφιση νέα νομοθεσία.

6. Σταδιακή κατάργηση της ειδικής φορολογικής μεταχείρισης για τους αγρότες με ομαλή αποκλιμάκωση της επιδότησης πετρελαίου που θα απορροφηθεί από την πτώση των διεθνών τιμών.

7. Αύξηση του εταιρικού φόρου από 26% στο 28%.

8. Νέα πρόταση για ολοκληρωμένο σχέδιο καταπολέμησης της φοροδιαφυγής με:

** έλεγχο των αδήλωτων καταθέσεων μέσω διασταύρωσης των τραπεζικών συναλλαγών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό,

** εισαγωγή προγράμματος εθελοντικής δήλωσης με τις κατάλληλες ποινές, κίνητρα και διαδικασίες βεβαίωσης σύμφωνα με τις καλύτερες διεθνείς πρακτικές,

** αίτηση στις χώρες μέλη της ΕΕ για παροχή δεδομένων σχετικά με την ιδιοκτησία ελλήνων και την προέλευσή της

9. Θέσπιση περιουσιολογίου.

10. Ο νέος νόμος για τις συλλογικές διαπραγματεύσεις θα είναι έτοιμος το τελευταίο τρίμηνο του 2015. 11. Στις αγορές προϊόντων, η κυβέρνηση:

** Θα διατηρήσει το σημερινό καθεστώς για τα ΜΗΣΥΦΑ [Μη Συνταγογραφούμενα Φάρμακα], ψωμί, γάλα, Κυριακές.

** Θα μειώσει τη γραφειοκρατία με τη δημιουργία «one stop shop» για τις επιχειρήσεις.

12. Μείωση συντελεστή σε φάρμακα, βιβλία, εισιτήρια θεάτρου σε 6% από 6,5%.

13. Βελτίωση του ποινικού δικαίου για τη φοροδιαφυγή.

14. Αύξηση φόρου ναυτιλιακών επιχειρήσεων και κατάργηση προνομίων εφοπλιστών.

15. Αύξηση φόρου πολυτελείας και εφαρμογή του και στα σκάφη αναψυχής.

16. Άμεση εφαρμογή του φόρου τηλεοπτικών διαφημίσεων.

17. Εισαγωγή σε συνεργασία με τον ΟΟΣΑ νέων μεταρρυθμίσεων για το σπάσιμο των καρτέλ σε χονδρικό εμπόριο, κατασκευές, ηλεκτρονικό εμπόριο, μέσα ενημέρωσης.

http://www.makeleio.gr/?p=389043
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:00, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Είπατε ΟΧΙ στα 8,5 δις και τώρα έρχοναι 13 δις.... Καλά να πάθετε.
Τώρα που θα πάει το ΦΠΑ εστίασης στο 23% να δεις τι θα γίνεται...
Όποιοι το καταλαβαίνουν αυτό, το καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι θα το διαπιστώσουν σύντομα.
Έχεις κάλο στον εγκέφαλο αγόρι μου; Ή είσαι ο Χλαπάτσας;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 10-07-15 στις 09:11.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 09:08, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dmzk
Όχι δεν ξέρω Αγγλικά.Σας ευχαριστώ που μου κάνετε Bold την ερώτηση. Σας ευχαριστώ που μου τονίζετε κάτι που αναφέρουν Schäuble και Merkel και το ξέραμε πολλά χρόνια οτι το χρεος δεν είναι βιώσιμο.Σας ευχαριστώ επίσης που εξυμνείτε το νομπελ οικονομικών του Krugman στο εμπόριο.Έναν άνθρωπο που αποκάλεσε τους Λετονούς και τους Λιθουανούς ηλίθιους.Είναι στην Ανατολική Ευρώπη άλλωστε,δεν μιλούν καλά αγγλικά για να καταλάβουν και να απαντήσουν, όπως εγώ.Και επειδή είμαι φτωχός και ούτε πληρώνομαι σε GBP θα σας πω πως έχετε δίκιο σε όλα.Εσείς που είστε έξω στο εξωτερικό θα ξέρετε άλλωστε καλύτερα.
Μαλάκας είσαι κι εσύ μωρέ; Τι έχετε πάθει όλοι και είστε σ' αυτή την ΤΡΑΓΙΚΗ φάση του να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα; Τι ΜΙΖΕΡΙΑ σας έχει φάει; Δεν μπορείτε να αρθρώσετε και να γράψετε μισό επιχείρημα αν δεν κάνετε γελοίες επιθέσεις σε ανθρώπους που δε γνωρίζετε καν;

Ρε ηλίθιε έχω συμβόλαιο για 3 χρόνια, το οποίο λήγει τον Οκτώβριο του 2016. Δουλεύω τρακόσες ώρες τη μέρα στην έρευνα και όλη μέρα έχω το φόβο ότι κάνω κάτι λάθος και ότι θα βγει ένα paper που θα μου ακυρώσει όλη μου τη δουλειά. Κοιμάμαι και βλέπω στον ύπνο μου τη δουλειά, ξυπνάω στις 7 και νιώθω ότι έχω ήδη αργήσει να πάω στο πανεπιστήμιο. Αν μπορείς έλα κι εσύ να κάνεις επιστήμη. Τα πανεπιστήμια έξω δίνουν υποτροφίες. Βγάλε ένα εισιτήριο κι έλα κι εσύ να είσαι ΠΛΟΥΣΙΟΣ, βλάκα ε ΒΛΑΚΑ. Έλεος με τον κάθε ΜΑΛΑΚΑ που νομίζει ότι το να είσαι έξω, μακριά απ' τη χώρα σου και την οικογένειά σου, και να κάνεις γαμημένη έρευνα σε ξένη γλώσσα είναι ΕΥΚΟΛΟ και είμαστε ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ και ΠΛΟΥΣΙΟΙ. Μάθε κύριε ΗΛΙΘΙΕ ότι παίρνω λίγο κάτω απ' τον κατώτατο μισθό εδώ. Δε φορολογούμαι καν, τόσο ΦΤΩΧΟΜΠΙΝΕΣ θεωρούμαι. Για να βρω σπίτι να νοικιάσω, έπρεπε να κάνω αιτήσεις και να εγγυηθεί κάποιος για λογαριασμό μου ότι παρόλο που παίρνω ΛΙΓΑ λεφτά θα μπορέσω να πληρώσω το νοίκι μου. Άμε στο διάολο τώρα που μου θες και ειρωνίες με "GBP" και "εγώ είμαι φτωχός". Άμα θες να μου απαντάς να μου απαντάς σε αυτά που έχω γράψει, όχι στα συμπεράσματα που βγάζεις εσύ. Άμε στο διάολο πρωινιάτικα. Και άμα δεν ξες Αγγλικά τράβα να μάθεις. Μη γράφεις πίπες "μα πού το λέει αυτό" γιατί το λέει μπροστά στα μάτια σου τα γκαβά. Άει στο διάολο που μου θες και ειρωνείες της πούτσας.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,186 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:24, 10-07-15:

Έχω mixed feelings για αυτό το νέο μνημόνιο. Κάποια σημεία:

Φαίνεται να βάζει σε μια τάξη το δημόσιο.
Νέο μισθολόγιο στο δημόσιο τομέα από 1 Ιανουαρίου 2016 που θα λαμβάνει υπόψη την ικανότητα, την απόδοση και την ευθύνη του προσωπικού
Χτυπάει αυτούς που έχουν παραπάνω.
Η επέκταση της εφαρμογής του φόρου πολυτελείας και για τα σκάφη αναψυχής άνω των 5 μέτρων και η αύξηση του συντελεστή από το 10% στο 13%

O επανασχεδιασμός του αφορολόγητου ποσού εισοδήματος tax credit και η ενσωμάτων της εισφοράς αλληλεγγύης στην κλίμακα φορολογίας εισοδήματος
Φόρο στα τυχερά παιχνίδια (επιτέλους).
Η επέκταση της φορολογίας 30% επι των ακαθάριστων εσόδων από τυχερά παιγνίδια και τα VLT
Ωστόσο χτυπάει πολύ επιχειρηματίες, αγρότες και ελεύθερους επαγγελματίες.
Η κατάργηση του ευνοικού καθεστώτος φορολόγησης των αγροτών μέχρι το 2017

Η αύξηση της προκαταβολής φόρου για επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες στο 100% μέχρι το 2017

Αύξηση του εταιρικού φόρου από 26% στο 28%
Μείωση στις στρατιωτικές δαπάνες.
Η μείωση του ανώτατου ορίου για τις στρατιωτικές δαπάνες κατά 100 εκατ. ευρώ το 2015 και κατά 200 εκατ. ευρώ το 2016, μέσω της μείωσης προσωπικού και συμβάσεων προμηθειών
Για τα κανάλια:
Φόρος στις τηλεοπτικές διαφημίσεις?
-Η θέσπιση φόρου επί των τηλεοπτικών διαφημίσεων
-Η διενέργεια διεθνούς διαγωνισμού για την απόκτηση τηλεοπτικών αδειών
Κατάργηση προνομίων στα νησιά, όχι άμεσα αλλά σταδιακά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,669 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 09:28, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Θα φορτωθείς το 23% στην εστίαση, γιατί ήταν μέσα στην πρόταση του ΝΑΙ. Καταλαβαίνεις, τι εννοώ; Όπως λέμε προ δημοψηφίσματος. Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες, αλλά εγώ προσπάθησα.
Σύγκρινε το μνημόνιο του ΝΑΙ με του ΟΧΙ που πρότεινε ο ηγέτης μας. Το δικό σου μνημόνιο είναι επιπλέον 3 με 4 φόρες παραπανω το email Χαρδούβελη και περιλαμβάνει εξίσου 23% εστίαση.

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Έχεις κάλο στον εγκέφαλο αγόρι μου; Ή είσαι ο Χλαπάτσας;
Γιατί το λες αυτό;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 09:30, 10-07-15:

Ειλικρινής απορία, δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Γιατί χρειάζονται οι αγρότες φοροαπαλλαγές και δωρεάν πετρέλαιο; Γιατί να μην έχουν φοροαπαλλαγές όσοι άνθρωποι το χρειάζονται λόγω εισοδήματος; Εννοώ, δεν το πιάνω γιατί πρέπει να υπαγορεύεται από το επάγγελμα και όχι απ' το εισόδημα.

@ Ακίκος

Γιατί πραγματικά ΟΛΑ σου τα τελευταία μηνύματα ήταν "θα δείτε τι θα πάθετε" και ένα "λολ" που πραγματικά δε θέλω να ερμηνεύσω ή να προσπαθήσω να καταλάβω.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,186 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:42, 10-07-15:

Ειλικρινής απορία, δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Γιατί χρειάζονται οι αγρότες φοροαπαλλαγές και δωρεάν πετρέλαιο; Γιατί να μην έχουν φοροαπαλλαγές όσοι άνθρωποι το χρειάζονται λόγω εισοδήματος; Εννοώ, δεν το πιάνω γιατί πρέπει να υπαγορεύεται από το επάγγελμα και όχι απ' το εισόδημα.
Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με το επάγγελμα των αγροτών. Σε κάθε προνόμιο θα πρέπει να τίθεται το εισόδημα. Ίσως να είναι και σωστό αυτό το μέτρο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 09:44, 10-07-15:

Απλά το είχα απορία πάντα. Και επιδοτήσεις έπαιρναν τόσα χρόνια οπότε έχουν βοηθηθεί αρκετά, οπότε νομίζω είναι καλό να σταματήσει η γενική και οριζόντια φοροαπαλλαγή λόγω επαγγέλματος. Ίσως να λέω μαλακίες επειδή το επάγγελμά τους έχει άμεση σχέση με τη φύση οπότε χαλάζι -> καταστροφή, οπότε ίσως γι' αυτό χρειάζονται φοροαπαλλαγές. Αλλά αναρωτιέμαι δεν μπορούν να προστατευτούν απ' τα χαλάζια κλπ;

Edit: ή μήπως η φοροαπαλλαγή είναι απλά για τα οχήματα που χρησιμοποιούν (τρακτερ κλπ);

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 09:53, 10-07-15:

Απλά το είχα απορία πάντα. Και επιδοτήσεις έπαιρναν τόσα χρόνια οπότε έχουν βοηθηθεί αρκετά, οπότε νομίζω είναι καλό να σταματήσει η γενική και οριζόντια φοροαπαλλαγή λόγω επαγγέλματος. Ίσως να λέω μαλακίες επειδή το επάγγελμά τους έχει άμεση σχέση με τη φύση οπότε χαλάζι -> καταστροφή, οπότε ίσως γι' αυτό χρειάζονται φοροαπαλλαγές. Αλλά αναρωτιέμαι δεν μπορούν να προστατευτούν απ' τα χαλάζια κλπ;

Edit: ή μήπως η φοροαπαλλαγή είναι απλά για τα οχήματα που χρησιμοποιούν (τρακτερ κλπ);
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεται αλλά είναι αλήθεια ότι πολλοί αγρότες έχουν πάρει βαρβάτες επιδοτήσεις τα τελευταία χρόνια. Είτε έχουν προβλήματα, είτε δεν έχουν, έθεσες πολύ σωστά το εισοδηματικό κριτήριο. Δεν μπορούμε να βάζουμε όλους τους αγρότες σε ένα καλούπι.

Meanwhile ο Καμμένος δεν θέλει μείωση προνομίων στην Μύκονο. Λες και στην Μύκονο πάνε διακοπές οι λεφτάδες επειδή είναι φτηνά.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,669 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:00, 10-07-15:

Γιατί πραγματικά ΟΛΑ σου τα τελευταία μηνύματα ήταν "θα δείτε τι θα πάθετε" και ένα "λολ" που πραγματικά δε θέλω να ερμηνεύσω ή να προσπαθήσω να καταλάβω.
Δεν έχεις άδικο. Δεν πρέπει να είμαι τόσο εκδικητικός.

Λοιπόν τα μέτρα του Τσίπρα τα διάβασα. Αερολογίες τα παραπάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν από την Ευρώπη. Επίσης δεν εμπιστεύονται το Τσίπρα για μακροπρόθεσμα μέτρα. Θέλουν εφαρμογές των μέτρων άμεσα.

Συνοπτικά οδεύουμε προς εκλογές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 10-07-15 στις 10:04.

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,581 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 11:24, 10-07-15:

Είναι παράξενο επάγγελμα. Δουλεύουν 1-2 εποχές το χρόνο συνήθως και εξαρτώνται απόλυτα από τον καιρό. Έχω δει να πετάνε τόνους ντομάτες πχ στα ζώα γιατί τους τις ζητάνε 5λεπτα ξέρω γω το κιλό και δε βγαίνει ούτε η βενζίνη να τις πάνε στη λαχαναγορα. Δεν ξέρω σχεδόν κανένα αγρότη που ζει αποκλειστικά από αυτό Οπότε για να κάνουν και άλλες δουλειές δε βγαίνουν.
Βέβαια από την άλλη θυμάμαι μια εποχή που αν δεν κάνω λάθος τους είχαν δώσει μεγάλες επιδοτήσεις και αντί να τις ρίξουν στη δουλειά έπαιρναν αυτοκίνητα και έκαναν ανακαίνιση στα σπίτια τους στο χωριό μου.
Συμφωνώ ότι τα προνόμια θα έπρεπε να δίνονται με βάση το εισόδημα και εφόσον δεν βγάζουν πολλά θα τα παίρνουν και αυτοί.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 11:29, 10-07-15:

Και εγώ το πιστεύω, δεν πρόκειται να περάσει η συμφωνία. Είναι όλο φόρους για τα μαγαζιά και η ιερή αγελάδα του Δημοσίου παραμένει απείραχτη. Ούτε λόγος να κόψει πολλαπλές συντάξεις, διπλοθεσίες/πολυθεσίες, συντάξεις δικαστικών κτλπ. Αυτά θέλει η Ευρώπη αλλά που να το καταλάβουν τα βόδια.

Πραγματικά η εικόνα της κυβέρνησης να το παίζει "μάγκας" για 5 μήνες έχοντας φτάσει την Ελλάδα σε άθλια διαπραγματευτική θέση και το κατέβασμα των παντελονιών τις 3 τελευταίες μέρες ενόψει της καταστροφής προκαλεί αηδία και ταπείνωση. Μία κυβέρνηση χωρίς σχέδιο και πλάνο, ξεφτιλίζουν την Ελλάδα οι άνθρωποι

p.s Σήμερα που περίμενα στο ATM σύσσωμη η ουρά έβριζε τον Τσίπρα, κάτι που δεν γινόταν τις προηγούμενες μέρες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andante : 10-07-15 στις 11:36.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 12:34, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
εαν αμφισβητείς και τα επίσημα στοιχεία της ελστατ
http://www.capital.gr/story/2229342
τότε δέν έχουμε βάση συζήτησης
Αμφισβητω τον τροπο με τον οποιο αυτο επιτευχθει, το οτι θα σημαινε "εξοδο απ τα μνημονια" και θα οδηγουσε σε πραγματικη μειωση της φτωχειας.

http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/27...tosynhs--.html
http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/19...rish-toys.html

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 14:40, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Δεν έχει σημασία ποιος θα πάρει την ευθύνη από τη στιμγή που μιλαμε για κάτι που η πλειοψηφεία δεν θέλει. Εδώ με το παρόν δημοψήφισμα και βγήκε όχι με 60%. Αν πήγαινε στο δραχμή ή όχι θα κλαίγαμε.
Η πλειοψηφία δήλωσε καθαρά ότι δε θέλει άλλα μνημόνια, ότι δε θέλει άλλη λιτότητα. Δεν είπε η πλειοψηφία "κράταμε στο ευρώ πάση θυσία". Αυτά τα λένε οι καθ' έξιν ψαριανοί. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει εμμονές με το ευρώ και την ΕΕ και αυτό δεν είναι κάτι που μάθαμε τώρα, το γνωρίζαμε από χρόνια. Εν τέλει αντί να προτείνει ανοιχτά στο λαό, γραμμή ρήξης, γιατί αυτό προστάζει η λογική, σπένρει αυταπάτες από την αρχή. Τέλος πάντων, βλέπεις, από την αρχή, έχω κρατηθεί πολύ καλά.
Αρχική Δημοσίευση από gaspar
απο προβλέψεις για ανάπτυξη 2.5% φέτως, φτάσαμε σε ύφεση 3,5%
Μιλάμε για αυτές τις προβλέψεις που από το 2010 δεν έχουν πέσει ποτέ μέσα;
" Και αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία, να και κάποιοι αριθμοί ακόμα: Υπολόγιζαν για τη φετινή χρονιά το έλλειμμα να πέσει κατά 4%. Όμως, το πρώτο πεντάμηνο του 2011 το έλλειμμα είναι αυξημένο κατά 13%. Υπολόγιζαν για το σύνολο της φετινής χρονιάς τα δημόσια έσοδα να αυξηθούν κατά 8,5%. Το πρώτο πεντάμηνο φέτος είχαμε όχι άνοδο 8,5%, αλλά μείωση 7,1%.
Δεν έπεσαν, λοιπόν, απλώς έξω στους στόχους. Είχαν ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα από εκείνα τα οποία επεδίωκαν. Αυτήν την αποτυχημένη πολιτική θέλουν να συνεχίσουν. Να επιτείνουν την ύφεση, την ανεργία, τα λουκέτα, την υστέρηση των εσόδων, τη διεύρυνση του ελλείμματος. Σε αυτήν την πολιτική η Νέα Δημοκρατία ξεκάθαρα λέει «όχι».

(Χειροκροτήματα από την πτέρυγα της Νέας Δημοκρατίας)
Να και ένας ακόμα αριθμός, αυτήν τη φορά για το χρέος: Το υπολόγισαν, λοιπόν, στα τέλη του 2009 στο 127% του ΑΕΠ. Όταν ψηφίστηκε το μνημόνιο, το προέβλεπαν να φτάσει μετά από τέσσερα χρόνια, δηλαδή το 2013, στο 146%. Όμως, μόνο λίγους μήνες αργότερα, στα τέλη του 2010, ήταν ήδη 142%. Τώρα είναι πάνω από 150% και είμαστε μόνο στα μέσα του 2011 και υπολογίζουν –προσέξτε- ότι χωρίς τα νέα μέτρα, το 2015 θα φτάσει στο 200%. Αν αυτό δεν είναι πλήρης αποτυχία της πολιτικής τους και των προβλέψεων, τότε τι είναι; Αυτήν την αποτυχημένη πολιτική ζητούν να συνεχίσουμε και να εγκρίνουμε με την ψήφο μας.
[...]
Ύστερα, δεν διαφωνούμε μόνο στο φορολογικό. Εμείς προτείνουμε αποκατάσταση των πολύ χαμηλών συντάξεων και μέτρα ισοδύναμα αποτελέσματος για να καλυφθεί το κενό. Γιατί η οικονομία δεν μπορεί να αντέξει μέτρα, τα οποία διαλύουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας. Όποιος θέλει να εφαρμόσει ένα ολοκληρωμένο οικονομικό πρόγραμμα δημοσιονομικής εξυγίανσης μέχρι το τέλος, πρέπει να φροντίζει να το αντέχει η κοινωνία. Γιατί χωρίς κοινωνική συνοχή, κανένα πρόγραμμα, ακόμη και το πιο σωστό, δεν μπορεί να αποδώσει.
[...]
Ήδη, ο υπόλοιπος κόσμος καταλαβαίνει αυτό το σοβαρό σφάλμα της οικονομικής πολιτικής που βρίσκεται στον πυρήνα εκείνων που κάνει η Κυβέρνηση και έχει εφαρμοστεί όλο αυτό το διάστημα στην Ελλάδα. Σύντομα, θα καταλάβει και το πολιτικό λάθος, γιατί είναι μέγιστο σφάλμα να προσπαθείς να εξυγιάνεις μία οικονομία ισοπεδώνοντάς την ή να σώσεις μία κοινωνία πυροδοτώντας εκρήξεις, διαλύοντάς την. Όταν και τα δύο αυτά σφάλματα γίνουν κατανοητά, τότε θα έχει έρθει η ώρα της επαναδιαπραγμάτευσης. Και αυτή η στιγμή πλησιάζει.
[...]
"
Α. Σαμαράς, 28/06/2011, http://www.hellenicparliament.gr/Use...es20110628.pdf
Το δικό σου μνημόνιο
Συγγνώμη, εδώ lkjhgfdsa, αν θέλετε τον πρωθυπουργό, παρακαλώ επικοινωνήσατε με το Μέγαρο Μαξίμου...

Αρχική Δημοσίευση από Andante
ιερή αγελάδα του Δημοσίου
Νομίζω ότι δύσκολα θα έβρισες πιο κλισέ φράση να πεις. Δηλαδή, σε ξεπερνάει λίγο το "να είσαι πάντα ο εαυτός σου", αλλά αυτό δε έχει σχέση με την πολιτική...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lkjhgfdsa : 10-07-15 στις 14:43.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:58, 10-07-15:

Και εγώ το πιστεύω, δεν πρόκειται να περάσει η συμφωνία. Είναι όλο φόρους για τα μαγαζιά και η ιερή αγελάδα του Δημοσίου παραμένει απείραχτη. Ούτε λόγος να κόψει πολλαπλές συντάξεις, διπλοθεσίες/πολυθεσίες, συντάξεις δικαστικών κτλπ. Αυτά θέλει η Ευρώπη αλλά που να το καταλάβουν τα βόδια.

Πραγματικά η εικόνα της κυβέρνησης να το παίζει "μάγκας" για 5 μήνες έχοντας φτάσει την Ελλάδα σε άθλια διαπραγματευτική θέση και το κατέβασμα των παντελονιών τις 3 τελευταίες μέρες ενόψει της καταστροφής προκαλεί αηδία και ταπείνωση. Μία κυβέρνηση χωρίς σχέδιο και πλάνο, ξεφτιλίζουν την Ελλάδα οι άνθρωποι
Από τη βουλή θα περάσει, σιγά τι τους νοιάζει αυτούς πως θα περάσουμε εμείς; Ε καλά το δημόσιο δεν το πειράζει κανείς σε αυτή τη χώρα. Και όταν μας ρωτάνε τι παράγουμε να λέμε δημόσιους υπαλλήλους και να αναρωτιώμαστε τι πάει στραβά. Απλά γελάω που πολλοί έχαψαν ότι το όχι θα μας πήγαινε σε καλύτερο μνημόνιο/συμφωνία με την Ευρώπη. Ναι σιγά φοβήθηκαν.
Γενικά ότι και να κάνουμε προς το χειρότερο θα πάμε, άρα καλή απόλαυση.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:10, 10-07-15:

Gate πάντως και εσύ φοβόσουν πιθανή ρήξη με την Ευρώπη. Εκεί χτυπάνε. Τελικά ένα κατάλαβα. Εντός ευρωζώνης πάντα θα είναι έτσι τα πράγματα από εδώ και πέρα, απλά θα χειροτερεύουν με σταθερό αργό ρυθμό. Ωστόσο ο κόσμος φοβάται την επιστροφή στην δραχμή. Όμως οι επιλογές είναι δυο. Είτε επιστροφή στην δραχμή, είτε συνεχή μνημόνια. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση που κακώς πίστευα ότι θα υπήρχε. Διαλέγουμε και παίρνουμε και δεν έχουμε δικαίωμα παραπόνου.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:24, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Gate πάντως και εσύ φοβόσουν πιθανή ρήξη με την Ευρώπη. Εκεί χτυπάνε. Τελικά ένα κατάλαβα. Εντός ευρωζώνης πάντα θα είναι έτσι τα πράγματα από εδώ και πέρα, απλά θα χειροτερεύουν με σταθερό αργό ρυθμό. Ωστόσο ο κόσμος φοβάται την επιστροφή στην δραχμή. Όμως οι επιλογές είναι δυο. Είτε επιστροφή στην δραχμή, είτε συνεχή μνημόνια. Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση που κακώς πίστευα ότι θα υπήρχε. Διαλέγουμε και παίρνουμε και δεν έχουμε δικαίωμα παραπόνου.
Έβλεπα μία κυβέρνηση που δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι θα κάνει και το μόνο που λέγαν ήταν: τιμή, περιφφάνεια, δεν φοβόμαστε, θα τα καταφέρουμε και άλλες ωραίες λέξεις για να μας πείσουν ότι όλα θα πάνε καλά. Δηλαδή με ποια λογική να βασιστείς εκεί;
Σαν χώρα αν θέλαμε να κάνουμε σωστή δουλειά χωρίς δντ θα έπρεπε να αφήσουν τον γιωργάκη να κάνει τότε το δημοψήφισμα και τώρα μπορεί να είχαμε ανάπτυξη (δλδ να είχαμε κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε η Ισλανδία). Εμ αλλά θα έπρεπε να δουλέψουν πολύ εδώ να πετσοκόψουν πολύ το δημόσιο που για τον μέσο Έλληνα δεν έλεγε πολύ.
Έτσι που τα έχουμε κάνει είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα πάντα χειρότερα θα πηγαίνει.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:28, 10-07-15:

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 16:06, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Έβλεπα μία κυβέρνηση που δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι θα κάνει και το μόνο που λέγαν ήταν: τιμή, περιφφάνεια, δεν φοβόμαστε, θα τα καταφέρουμε και άλλες ωραίες λέξεις για να μας πείσουν ότι όλα θα πάνε καλά. Δηλαδή με ποια λογική να βασιστείς εκεί;
Σαν χώρα αν θέλαμε να κάνουμε σωστή δουλειά χωρίς δντ θα έπρεπε να αφήσουν τον γιωργάκη να κάνει τότε το δημοψήφισμα και τώρα μπορεί να είχαμε ανάπτυξη (δλδ να είχαμε κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε η Ισλανδία). Εμ αλλά θα έπρεπε να δουλέψουν πολύ εδώ να πετσοκόψουν πολύ το δημόσιο που για τον μέσο Έλληνα δεν έλεγε πολύ.
Έτσι που τα έχουμε κάνει είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα πάντα χειρότερα θα πηγαίνει.
η ισλανδια τους εδωσε πουλο με εντολη του λαου, οχι της βουλης.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 16:58, 10-07-15:

O Τσίπρας είπε «Αν δεν υπάρχει δεδηλωμένη, δεν συνεχίζουμε»... Αυτό σημαίνει 13 ΟΧΙ (ΑΝΕΛ + ΣΥΡΙΖΑ). Τότε είτε πάει σε εκλογές, είτε δημιουργεί κυβέρνηση "εθνικής σωτηρίας". Έχουμε ήδη το πρώτο όχι
1) Ραχήλ Μακρή
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 10-07-15 στις 17:03.

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,675 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 17:06, 10-07-15:

Κάποιοι είχαν τις αυταπάτες ότι διαπραγματεύεσαι με γκανγκστερς και περιμένεις και αποτελέσματα. Το μνημόνιο 3 θα είναι και το τελος του ΣΥΡΙΖΑ. Ελπίζω οι ψηφοφόροι του όχι να στραφούν πλέον στο ταξικό επαναστατικό κίνημα.

http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/32...a-ntroph-.html
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 17:09, 10-07-15:

O Τσίπρας είπε «Αν δεν υπάρχει δεδηλωμένη, δεν συνεχίζουμε»... Αυτό σημαίνει 13 ΟΧΙ (ΑΝΕΛ + ΣΥΡΙΖΑ). [...] Έχουμε ήδη το πρώτο όχι.
Τι μετράς, ρε αγόρι μου; Αφού ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΠΟΤΑΜΙ παρακαλούσαν για συμφωνία πάση θυσία (των άλλων), λες τώρα να μην τον στηρίξουν;

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 17:16, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Τι μετράς, ρε αγόρι μου; Αφού ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΠΟΤΑΜΙ παρακαλούσαν για συμφωνία πάση θυσία (των άλλων), λες τώρα να μην τον στηρίξουν;
H κυβέρνηση αποτελείται από ΣΥΡΙΖΑ + ΑΝΕΛ.

Με 13 κυβερνητικά ΟΧΙ σταματά η κυβέρνηση να έχει τη δεδηλωμένη

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 17:30, 10-07-15:

Με 13 κυβερνητικά ΟΧΙ σταματά η κυβέρνηση να έχει τη δεδηλωμένη
Καλά, ναι, για το ότι δεν εξαρτάται από αυτό το αν θα περάσει το νέο μνημόνιο έλεγα εγώ.

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 18:26, 10-07-15:

Έστω ότι περνά η συμφωνία από τη βουλή. Η Γερμανία; τι θα κάνει; Μέρκελ και Σόιμπλε κάνουν αντιφατικές δηλώσεις σχετικά με τη διαχείριση του χρέους -το κούρεμα είναι απαραίτητο, αλλά δε θα γίνει καμία συζήτηση για αυτό.

Ρήξη με την Ευρώπη; Δεν ξέρω. Θεωρώ ωστόσο πιθανό να γίνει μια ρήξη Βορά με Νότο, Γερμανίας με τη Γαλλία. Η ηγεσία της Ευρώπης είναι οριακά ολοκληρωτική, όπως αποδεικνύεται τον τελευταίο καιρό. Η Γερμανία δίνει εντολές και οι υπόλοιποι εκτελούν. Η Γαλλία για πόσο θα το δέχεται αυτό; Η Μ. Βρετανία; Εξ' ου και το δημοψήφισμα των τελευταίων. Αναμένονται εξελίξεις...

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 18:56, 10-07-15:

Ραχήλ Μακρή, Μιχελογιαννάκης, Σταθάς, Λαφαζάνης, Στρατούλης, Λαπαβίτσας πρέπει να πάνε για ΟΧΙ. Οι τελευταίοι ειδικά είναι δραχμιστές γιατί πιστεύω οτι έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω. Αν βάλεις και τους δορυφόρους τριγύρω σίγουρα θα φτάσει το 13...

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,675 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 19:09, 10-07-15:

Τώρα που έγινε μνημονιακός και θα τον παρατήσει η Περιστέρα παίζει μπαλίτσα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11059894_946685548728887_7510950009727602215_n.jpg
Εμφανίσεις:  25
Μέγεθος:  55,1 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,684 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 19:10, 10-07-15:

το μνημόνιο ψηφίζεται,
η αριστερή πλευρά αποχωρεί,
η κυβέρνηση χάνει τη δεδηλωμένη,
εκλογές το σεπτέμβριο,
πρώτο κόμμα ο σύριζα, οικουμενική κυβέρνηση,

τα λέμε σε τρία χρόνια πάλι.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 19:11, 10-07-15:

Έχουμε και δεύτερο επίσημο κυβερνητικό ΟΧΙ
1) Ραχήλ Μακρή 2) Βασίλης Χατζηλάμπρου

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 19:12, 10-07-15:

Ραχήλ Μακρή, Μιχελογιαννάκης, Σταθάς, Λαφαζάνης, Στρατούλης, Λαπαβίτσας πρέπει να πάνε για ΟΧΙ. Οι τελευταίοι ειδικά είναι δραχμιστές γιατί πιστεύω οτι έχουν βγάλει τα λεφτά τους έξω. Αν βάλεις και τους δορυφόρους τριγύρω σίγουρα θα φτάσει το 13...
Ο Μιχελογιαννάκης με χθεσινή δήλωση προς το ΝΑΙ το πάει γιατί δεν έχει προετοιμαστεί η χώρα να πάει για δραχμή.

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 20:02, 10-07-15:

Ο Andante ίσως να έχει ενα δίκιο.
Μέχρι και την Κυριακή δε θα υπάρξει μάλλον συμφωνία.
Γενικά αυτό το "θερμό" κλίμα, το "είμαστε πιο κοντά από ποτέ σε συμφωνία" το έχουμε ξαναζήσει, όσοι θυμάστε.
Αλλά σίγουρα δε μιλάμε για οριστικό grexit.
Θα επεκταθεί ο χρόνος για 1 εβδομάδα, και 2 και 3.
Όσο χρειαστεί. Οι Ευρωπαίοι δε βαριούνται τα γιουρογκρουψ και τις κορυφοσυνόδους.

Πάντως, τέτοιο άγχος ούτε στις πανελλήνιες δεν είχα.

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,581 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 20:19, 10-07-15:

Έχω 2 απορίες όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Γιατί θεωρούνται "καλό μέτρο" οι αποκρατικοποιήσεις? Θα το χάλαγε ας πούμε το δημόσιο να έχει σταθερά έσοδα από τη δημόσια περιουσία?
Γιατί εφόσον χρωστάμε 323 δις ο Αλεξης ζητάει άλλα 50 δάνειο?

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:54, 10-07-15:

[QUOTE=*Serena*;4193000
Γιατί εφόσον χρωστάμε 323 δις ο Αλεξης ζητάει άλλα 50 δάνειο?[/QUOTE]

Γιατί δεν έχουμε λεφτά να αποπληρώσουμε τα τρέχοντα δάνεια, οπότε λόγο ρευστότητας για να συνεχίσουν να αποπληρώνονται οι δώσεις πρέπει από κάπου να βρεθούν.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 20:59, 10-07-15:

Ελπίζω να έχεις φάει φασολάδα τώρα κοντά.

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:04, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Γιατί δεν έχουμε λεφτά να αποπληρώσουμε τα τρέχοντα δάνεια, οπότε λόγο ρευστότητας για να συνεχίσουν να αποπληρώνονται οι δώσεις πρέπει από κάπου να βρεθούν.
Ναι αλλα ο σκοπος δεν είναι να μειωνεται το χρεος? Ετσι αυξανεται μονο

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,696 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:09, 10-07-15:

Serena, το δημόσιο μπορεί να παράξει ΦΠΑ;

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:20, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Ναι αλλα ο σκοπος δεν είναι να μειωνεται το χρεος? Ετσι αυξανεται μονο
Ναι αλλά όταν δεν έχει να πληρώσεις την επομένη δόση αυτό σημαίνει χρεοκοπία, επιστροφή σε εθνικό νόμισμα κτλ. Σκόπος είναι μέσω των κρατικών μεταρρυθμήσεων, το κράτος να αρχίσει να έχει πλεονάσματα και κυριότερα ανάπτυξη, μόνο έτσι μακροπρόθεσμα μπορούν να αποπληροθούν τα δάνεια. Τώρα απλά μας δανείζουν για να μας κρατήσουν εν ζωή.

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 21:22, 10-07-15:

Και μετά γκρινιάζουν για τα μπανς.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:56, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Serena, το δημόσιο μπορεί να παράξει ΦΠΑ;
Το δημόσιο δεν παράγει τίποτα.
Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Ναι αλλά όταν δεν έχει να πληρώσεις την επομένη δόση αυτό σημαίνει χρεοκοπία, επιστροφή σε εθνικό νόμισμα κτλ. Σκόπος είναι μέσω των κρατικών μεταρρυθμήσεων, το κράτος να αρχίσει να έχει πλεονάσματα και κυριότερα ανάπτυξη, μόνο έτσι μακροπρόθεσμα μπορούν να αποπληροθούν τα δάνεια. Τώρα απλά μας δανείζουν για να μας κρατήσουν εν ζωή.
Πανέμορφα. Ελεγα μηπως υπαρχει αλλη λογική εξήγηση αλλά τελικά ναι δεν υπάρχει σωτηρία.

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,696 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:00, 10-07-15:

Το δημόσιο δεν παράγει τίποτα.
Δεν ξέρω το ύφος της απάντησης για να απαντήσω.

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,149 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:32, 10-07-15:

Έχω 2 απορίες όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Γιατί θεωρούνται "καλό μέτρο" οι αποκρατικοποιήσεις? Θα το χάλαγε ας πούμε το δημόσιο να έχει σταθερά έσοδα από τη δημόσια περιουσία?
Γιατί για μερικούς ο ιδιωτικός τομέας είναι υγιή πηγή ανάπτυξης χωρίς σημάδια διαφθοράς και διαπλοκής ενώ το δημόσιο είναι που καλλιεργεί όλες τις παθογένειες.
Επίσης γιατί πολλοί λιγουρεύονται φιλέτα του δημοσίου όπως εκτάσεις γης και ΔΕΚΟ. Έχει χρήμα η κατάσταση.

Dr. No

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 22:39, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από eyb0ss
Και μετά γκρινιάζουν για τα μπανς.

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου, μόνο η μία πλευρά πρέπει να φάει ban;

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 22:43, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ή βασικά, πότε έδωσα το πιο αχνό hint ότι εννοούσα κάτι τέτοιο;

Stavri_

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 22:44, 10-07-15:

Βασικά, ban δε νομίζω να "τρώει" κανείς για τις απόψεις του, αλλά για τον τρόπο που τις εκφράζει. Μπορεί να λες το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο και να γίνεσαι ταυτόχρονα χυδαίος ή προσβλητικός, και μπορεί αντίθετα να λες και ό,τι πιο παράλογο, αλλά να το λες σεβόμενος τον ακροατή σου, δίχως να προκαλείς και να χλευάζεις. Το θέμα δεν είναι τι λες. Αλλά πως το λες.

Dr. No

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 22:47, 10-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από eyb0ss
Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ή βασικά, πότε έδωσα το πιο αχνό hint ότι εννοούσα κάτι τέτοιο;
Ωραία, συνεπώς στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε πως και ο Andante, αλλά και η koukimanster παραβιάζουν τους κανόνες του forum.

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 22:53, 10-07-15:

Ωραία, συνεπώς στην προκειμένη περίπτωση συμφωνούμε πως και ο Andante, αλλά και η koukimanster παραβιάζουν τους κανόνες του forum.
Έτσι φαίνεται.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 23:28, 10-07-15:

Τραγικός ο ΣΥΡΙΖΑ σήμερα. Την να προτοσχολιάσω το Βαρουφάκη που πήγε για διακοπές, την Κωνσταντοπούλου που μπλόκαρε τη διαδικασία, τον Τσίπρα να προσπαθει να αποδείξει ότι το μνημόνιο του είναι καλό...

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:08, 11-07-15:

Ή μήπως είπα εγώ κάτι τέτοιο; Αν φάω μπαν επειδή έβρισα το πρωί τον άλλο τον ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ που με είπε "πλούσια" και ότι γι' αυτό το λόγο (επειδή είμαι ΠΛΟΥΣΙΑ ντε, αφού πληρώνομαι σε λίρες - άσχετα πόσες παίρνω) αυτά που λέω είναι αβάσιμα, πιστεύεις θα έρθω να κλάψω; Ως τώρα "η άλλη πλευρά" γκρίνιαξε για μπαν, μάλιστα κάποιος είπε "γιατί έφαγε μπαν ο Τζακ". Αν φάω μπαν/edit/ποινή/προειδοποίηση επειδή οι mods έκριναν ότι πρέπει, καλώς έκριναν ότι πρέπει.

Επίσης με τον Ανταντε δεν έχω μιλήσει ποτέ, δεν τον έβρισα ποτέ και μου έστειλε προσωπικό μήνυμα ότι θα μου ρίξει ανάποδες να στρώσω. Λολ. Όταν του απάντησα να μη μου στέλνει γιατί βαριέμαι να του απαντάω, μου ξανάστειλε διάφορα κοσμητικά επίθετα και συμπλήρωσε "φοβήθηκα, δε θα κοιμηθώ το βράδυ", λες και εγώ του έστειλα και του είπα ότι θα τον δείρω. Μιλάμε για σύνδρομο πρωτίστως ηλιθιότητας και μετά καταδίωξης.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω ασυλία.

Ωστόσο εγώ δεν απείλησα ότι θα ρίξω ανάποδες σε κανέναν, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα τρόμπας για να στείλεις τέτοιο μήνυμα, προσωπικό κιόλας, για να είναι πιο τρομαχτικό. Η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι μέχρι ενός σημείου μόνο αντέχονται οι έμμεσες προσβολές και οι ειρωνείες τύπου "ε τι να κάνουμε εγώ δεν πληρώνομαι σε λίρες", λες και πρέπει να γράφω το βιογραφικό μου εδώ μέσα ή τη μισθοδοσία μου ή το οτιδήποτε άλλο επεξηγεί την προσωπική μου κατάσταση. Άλλοι εδώ μέσα κοπανάνε "εγώ έχω επιχείρηση, εγώ έχω να πληρώσω, τι με νοιάζει", ωστόσο η "άλλη πλευρά" τρώει τις επιθέσεις. Τι να πεις.

Και για το ΣΥΡΙΖΑ τι να πεις, πραγματικά. Έχω απογοητευτεί πλήρως και απλά παρακολουθώ τις εξελίξεις μπας και καταλάβω τι γίνεται.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 05:35, 11-07-15:

σαν κλαμμένα μ..νια οι συριζαίοι στην ψηφοφοριά
σαν ένα παιδάκι που του λές οτι δεν υπάρχει αγιος βασίλης

best of η ομιλία καμμένου, σχεδόν τον λυπήθηκα τον πολέμαρχο.
να λέει οτι εμείς ψηφίζουμε μνημόνιο αλλα μέσα μας κλαίμε γοερά, οπότε όλα οκ

βαρουφάκης για διακοπές στην αίγινα, ούτε καν πήγε, πίνει το τααγάκι του και στην π,,τσαρα του η διαπραγμάτευση
ο λαφαζάνωφ και η συνοδεία του δεν ψήφισαν, το ίδιο και η ραχηλ και κωνσταντοπούλου
2-3 ανελ αρχικά ήταν απών μπας και γλιτώσουν την ρετσινιά, και μόλις είδαν οτι οι απώλειες είναι πολλές με εντολή καμμένου μπήκαν και ψήφισαν ναι
χάθηκε και η δεδηλωμενη με 17 απώλειες οπότε πάμε για εκλογές

για λίγες ακόμα εμφανίσεις!

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 05:46, 11-07-15:

χμμ γουστάρω!
βυτσιοζικα καυγαδακια

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους