Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,640 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,466 μηνύματα σε 91,570 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 623 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:02, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το λόγο για τον οποίο αυτό είναι τόσο κακό και το δαιμονοποιούμε;
Τα περιουσιακά στοιχεία του ΤΑΙΠΕΔ δεν ήταν έτσι κι αλλιώς για πούλημα;Τα χρήματα από αυτές τις ιδιωτικοποιήσεις δεν θα πήγαιναν για την ελάφρυνση του χρέους;
Έχει να χάσει κάτι ο απλός Έλληνας πολίτης αν τα χωράφια κ.λπ. του Δημοσίου πουληθούν αλλού;

Από τη στιγμή που έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από την τελευταία ιδιωτικοποίηση λογικό δεν είναι να σου προτείνουν να τα εκχωρήσεις σ' αυτούς ώστε να τα αξιοποιήσουν κι ότι "πιάσουν" να τα συμψηφίσουμε;

Και στο φινάλε ποιος θα τα πουλήσει με καλύτερους όρους, ο τεχνοκράτης μεσίτης των Βρυξελλών ή ο εκάστοτε ντόπιος πολιτικάντης που θα κοιτάξει να το δώσει όσο πιο φθηνά γίνεται σε κάναν δικό του "επενδυτή" για να βγάλει κι αυτός τη μίζα του;

Από τις αντιδράσεις και τις δηλώσεις του Τσίπρα και των υπολοίπων πάνω σ' αυτό το θέμα εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ήθελαν εξαρχής να προχωρήσουν σε ιδιωτικοποιήσειςκι απλώς δημιούργησαν το ΤΑΙΠΕΔ για να διορίσουν κι εκεί με παχυλούς μισθούς μερικούς δικούς τους και να κερδίσουν χρόνο δείχνοντας στους ξένους ότι "κάτι κάνουμε"...εκείνοι προφανώς κατάλαβαν την κοροϊδία και τώρα απαιτούν τα συμφωνηθέντα!
Το 2011 ιδρύθηκε το ΤΑΙΠΕΔ.

Επίσης αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ της ιδιωτικοποίησης και της εκχώρησης περιουσίας της χώρας σε "ανεξάρτητα funds" στο Λουξεμβούργο τα οποία θα διαχειρίζεται η ελληνική κυβέρνηση με "επιτήρηση των ευρωπαϊκών μηχανισμών", τότε δεν ξέρω από ποιον πρέπει να πρωτοζητήσεις εσύ συγγνώμη.

edit: Mόλις άκουσα ότι ο Ντάισεμπλουμ είπε ότι τα περιουσιακά στοιχεία θα επιλεγούν από "Συμβούλιο Διακυβέρνησης", το τι σημαίνει αυτό καταλαβαίνουμε όλοι αλλά τι καλύτερο απ' το να διαλέγει μεταξύ Ακρόπολης και Δελφών ο τεχνοκράτης των Βρυξελλών;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 13-07-15 στις 10:11.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 10:10, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Το 2011 ιδρύθηκε το ΤΑΙΠΕΔ.

Επίσης αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ της ιδιωτικοποίησης και της εκχώρησης περιουσίας της χώρας σε "ανεξάρτητα funds" στο Λουξεμβούργο τα οποία θα διαχειρίζεται η ελληνική κυβέρνηση με "επιτήρηση των ευρωπαϊκών μηχανισμών", τότε δεν ξέρω από ποιον πρέπει να πρωτοζητήσεις εσύ συγγνώμη.
Η μόνη διαφορά επί της ουσίας είναι ότι στη μια περίπτωση θα τα πάρουν κοψοχρονιά ο Βγενόπουλος, ο Μελισσανίδης κ.λπ. και στην άλλη θα τα πάρουν ξένα συμφέροντα...γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει ποιος θα τα πάρει;Και γιατί θα έπρεπε να υποστηρίξω και να "προμοτάρω" για αγοραστές τους εγχώριους νταβατζήδες έναντι των ξένων;

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει...εμείς με το ΤΑΙΠΕΔ κοσκινίσαμε 4 ολόκληρα χρόνια!
Ως εδώ ήταν, ώρα να πάρουν και κάτι ΔΕΗτζήδες κ.λπ. το μάθημα τους και να καταλάβουν ότι οι μέρες των εκβιασμών και του φαγοποτιού τελειώνουν...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:14, 13-07-15:

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΙ ΕΦΕΞΕ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,156 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 10:28, 13-07-15:

Τα μέτρα είναι αισχρά. Η κυβέρνηση Συριζα θα πέσει και θα γίνει ανασχηματισμός με Ποτάμι μέσα σίγουρα, και ίσως ΝΔ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:41, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Τα μέτρα είναι αισχρά. Η κυβέρνηση Συριζα θα πέσει και θα γίνει ανασχηματισμός με Ποτάμι μέσα σίγουρα, και ίσως ΝΔ.
Ναι. Και, γνώμη μου, αν πέσει ο σύριζα η Ελλάδα τελείωσε. Όχι επειδή ο σύριζα είναι καλός ή επιτυχημένος ή σωστός, αλλά αν ξανάρθουν τα λαμόγια, τα τζάκια, οι γνωστοί, οι ίδιοι και οι ίδιοι στο προσκήνιο, τότε δεν έχουμε καμία μα καμία ελπίδα να σταματήσουν τα ρουσφέτια, η προστασία στα συμφέροντα, η συνέχιση της φοροαπαλλαγής της Εκκλησίας κλπ.

Με τον σύριζα, παρά την αστοχία και τα πάμπολλα λάθη του, υπάρχει το θετικό ότι δεν έχει μπλεχτεί σε σκάνδαλα, δεν έχει φάει εκατομμύρια ευρώ και δεν έχει διεφθαρμένους πολιτκούς και βουλευτές. Υπάρχει λοιπόν μια ελπίδα, ίσως, ότι είναι πιθανό να προχωρήσει σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μεταρρυθμίσεις. Όπως με την ιθαγένεια και το σύμφωνο συμβίωσης τα οποία δε θα τα βλέπαμε ΠΟΤΕ από άλλο κόμμα. Και είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ που μας κάνουν ευρωπαίους (τρομάρα μας), όχι μόνο η λιτότητα και τα οικονομικά μέτρα. Αν ξανάρθουν οι Παπανδρέοι και οι Αδώνιδες και οι Κεφαλογιάννηδες στα πράγματα τότε χέσε μέσα.

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 10:42, 13-07-15:

Εμπεριστατωμένη απάντηση!
Υπάρχει λοιπόν μια ελπίδα, ίσως, ότι είναι πιθανό να προχωρήσει σε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μεταρρυθμίσεις.
Όπως το άνοιγμα της ΕΡΤ και τις Κατρουγκαλοπροσλήψεις;

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:46, 13-07-15:

Εμπεριστατωμένη απάντηση!
Ευχαριστώ.

Όπως το άνοιγμα της ΕΡΤ και τις Κατρουγκαλοπροσλήψεις;
Ακριβώς. Άλλωστε τα παραδείγματά μου (φορολόγηση Εκκλησίας, ιθαγένεια, σύμφωνο συμβίωσης) είναι ευθέως ανάλογα με τις κατρουκαλοπροσλήψεις που ανέφερες.

Για αυτό

Με τον σύριζα, παρά την αστοχία και τα πάμπολλα λάθη του, υπάρχει το θετικό ότι δεν έχει μπλεχτεί σε σκάνδαλα δεν έχει φάει εκατομμύρια ευρώ, και δεν έχει διεφθαρμένους πολιτκούς και βουλευτές.
δεν είχες κάποια εξυπνάδα να πεις;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 10:49, 13-07-15:

Ακριβώς. Άλλωστε τα παραδείγματά μου (φορολόγηση Εκκλησίας, ιθαγένεια, σύμφωνο συμβίωσης) είναι ευθέως ανάλογα με τις κατρουκαλοπροσλήψεις που ανέφερες.
Καμία φορολόγηση Εκκλησίας δεν έγινε κι ούτε υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι πρόκειται να γίνει, οπότε το παράδειγμα σου είναι απλά wishful thinking και κοπανιστός αέρας!
Τα μόνα που έχουν γίνει επί κυβερνήσεως ΣΥΡΙΖΑ αυτούς τους 6 μήνες είναι αυτά που προανέφερα!Το ότι πιστεύεις πως κάτι θα αλλάξει στη συνέχεια είναι δικό σου θέμα...

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:51, 13-07-15:

Καμία φορολόγηση Εκκλησίας δεν έγινε κι ούτε υπάρχει η παραμικρή ένδειξη ότι πρόκειται να γίνει, οπότε το παράδειγμα σου είναι απλά wishful thinking και κοπανιστός αέρας...
Ε άει παράτα μας. Αν δεν ξέρεις ανάγνωση δε θα σε μάθω εγώ.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:56, 13-07-15:

@ Jack

Ναι φυσικά "είναι δικό μου θέμα". Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι.

Είπα ότι ο σύριζα δεν είναι μπλεγμένος σε σκάνδαλα όπως ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, δεν έχει ξεπλύνει χρήματα και δεν έχει φάει εκατομμύρια.

Είπα ότι με αυτούς έχω την ΕΛΠΙΔΑ (και έρχεσαι μετά και μου λες "είναι wishful thinking", φυσικά είναι wishful thinking ρε βλήμα, αφού είπα εξαρχής ότι έχω την ΕΛΠΙΔΑ) ότι παρά τα ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ίσωςνα κάνουν και σωστά πράματα, όπως έκαναν την ιθαγένεια, έχω την ΕΛΠΙΔΑ ότι θα κάνουν κι άλλα, πχ φορολόγηση Εκκλησίας.

Κι έρχεσαι και μου λες "χαχα όπως η ΕΡΤ". Αν θες να μιλάς με αυτούς τους όρους, τότε συγγνώμη αλλά δεν έχω άλλη υπομονή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 13-07-15 στις 11:00.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,156 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:00, 13-07-15:

Δυστυχώς στην Ελλάδα η φορολόγηση του παπαδαριού είναι εκτός συζήτησης. Μόνο με μια ισχυρή κυβέρνηση μπορεί να πειραχτεί κάτι.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 11:04, 13-07-15:

Δυστυχώς στην Ελλάδα η φορολόγηση του παπαδαριού είναι εκτός συζήτησης. Μόνο με μια ισχυρή κυβέρνηση μπορεί να πειραχτεί κάτι.
Όντως είναι εκτός συζήτησης, αλλά είναι ακόμα πιο εκτός άμα κυβερνάει ο Σαμαράς που μιλάει με το Θεό. Αυτό είναι που φοβάμαι, ότι αν έρθουν πάλι στα πράγματα οι γνωστοί χάνουμε κάθε ελπίδα για να αλλάξουμε 2 πραματάκια. Και το σύμφωνο συμβίωσης πέρσι λέγαμε "καλά αυτό με τίποτα δε θα ισχύσει στην Ελλάδα" κι όμως έγινε, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει επί ΝΔ. Τεσπα θεωρητική συζήτηση.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 11:06, 13-07-15:

Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι μπλαμπλαμπλα gibberish mode on μπλαμπλαμπλα
Το καταλαβαίνω ότι το μπινελίκι και ο στρουθοκαμηλισμός είναι το φόρτε σου, δε γίνεται όμως διάλογος έτσι...περιμένω λοιπόν απάντηση στα παρακάτω αν είναι να προχωρήσουμε:
Βρες μου το σημείο που εγώ ή ο akikos λέμε αυτό που αναφέρεις, αλλιώς ζήτα συγνώμη για την επιπολαιότητα σου να βάζεις λόγια στο στόμα των άλλων!
γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει ποιος θα τα πάρει;Και γιατί θα έπρεπε να υποστηρίξω και να "προμοτάρω" για αγοραστές τους εγχώριους νταβατζήδες έναντι των ξένων;

HonoreDeBalzac

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη HonoreDeBalzac
Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

O HonoreDeBalzac έγραψε στις 11:31, 13-07-15:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 11:58, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
Ρε μεγάλε συγκρατήσου λίγο. Οκ κι ο άλλος δεν την παλεύει, αλλά κι εσύ το έχεις παραξηλωσει. Μάλλον αυτό το θέμα θα πρέπει να κλειδωθεί επιτέλους. Ωραία τα βρισιδια, έχουν την πλάκα τους, ωστόσο αυτό το forum δεν είχε δείξει τέτοια δείγματα γραφής.
Γιατί να κλειδωθεί... Γιατί κάποιοι δεν μπορούν συζητήσουν πολιτισμένα. Θέλετε δεν θέλετε αυτοί που ψηφίσαμε ¨ΝΑΙ" δικαιωθήκαμε...

1) Αν η κυβέρνησή μας δεχόταν το ΝΑΙ χωρίς δημοψήφισμα ο φορολογικός συντελεστής για τα ενοίκια δεν θα πήγαινε από 11% - 15%.
2) Οι μικροεπιχειρηματίες/ελεύθεροι επαγγελματίες τώρα θα φορολογηθούν με 29% και όχι με 28% που έλεγε το ¨ΝΑΙ".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 13-07-15 στις 12:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:00, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Γιατί να κλειδωθεί... Γιατί κάποιοι δεν μπορούν συζητήσουν πολιτισμένα. Θέλετε δεν θέλετε αυτοί που ψηφίσαμε ¨ΝΑΙ" δικαιωθήκαμε;

1) Αν η κυβέρνησή μας δεχόταν το ΝΑΙ χωρίς δημοψήφισμα ο φορολογικός συντελεστής για τα ενοίκια δεν θα πήγαινε από 11% - 15%.
2) Οι μικροεπιχειρηματίες/ελεύθεροι επαγγελματίες τώρα θα φορολογηθούν με 29% και όχι με 28% που έλεγε το ¨ΝΑΙ".
Όχι. Το πακέτο είχε τελείωσει την Τρίτη δηλαδή η κυβέρνηση την Κυριακή δεν μπορούσε να πει ΝΑΙ στα μέτρα, οπότε είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ έχουμε ακριβώς τα ίδια μέτρα.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:07, 13-07-15:

Το καταλαβαίνω ότι το μπινελίκι και ο στρουθοκαμηλισμός είναι το φόρτε σου, δε γίνεται όμως διάλογος έτσι...περιμένω λοιπόν απάντηση στα παρακάτω αν είναι να προχωρήσουμε:
Με συγχωρείς αλλά δε βγαίνει συνεννόηση και δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε. Ωστόσο, να πω ότι στο πρώτο σου κουοτ (ζήτα συγγνώμη κλπ) έχω απαντήσει αρκετά μηνύματα πριν (http://www.e-steki.gr/showthread.php...17#post4193817) και εσύ μετά από αυτό το μήνυμά μου, πέταξες την μπάλα στην εξέδρα (http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...postcount=1405) γράφοντας ουσιαστικά το δεύτερο κουοτ στο οποίο αναφέρεσαι τώρα και στο οποίο με ξανακαλείς να σου απαντήσω και να εξηγηθώ. Με συγχωρείς πάρα πολύ αλλά δεν πάει έτσι. Αν κάνεις κουβέντα έτσι μηδενιστικά, πιάνεσαι από μισή λέξη, γράφεις λαϊκισμούς, αγνοείς αυτά που γράφω και επιστρέφεις στα ίδια ξανά, τότε δεν μπορώ να συνεχίσω και γι' αυτό σου είπα ότι αν δεν ξέρεις ανάγνωση δεν μπορώ να βοηθήσω. Αυτό το πράμα που κάνεις μόνο διάλογος δε λέγεται.

Τέλος, τι απ' τα παρακάτω είναι "gibberish", να στο εξηγήσω αν θες.

@ Jack

Ναι φυσικά "είναι δικό μου θέμα". Γι' αυτό αν θες να μου την πεις, προσπάθησε να μη βρίσκεις βλακώδεις λαϊκισμούς στο οποίους πατάς επειδή έτσι.

Είπα ότι ο σύριζα δεν είναι μπλεγμένος σε σκάνδαλα όπως ΠΑΣΟΚ/ΝΔ, δεν έχει ξεπλύνει χρήματα και δεν έχει φάει εκατομμύρια.

Είπα ότι με αυτούς έχω την ΕΛΠΙΔΑ (και έρχεσαι μετά και μου λες "είναι wishful thinking", φυσικά είναι wishful thinking ρε βλήμα, αφού είπα εξαρχής ότι έχω την ΕΛΠΙΔΑ) ότι παρά τα ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ίσωςνα κάνουν και σωστά πράματα, όπως έκαναν την ιθαγένεια, έχω την ΕΛΠΙΔΑ ότι θα κάνουν κι άλλα, πχ φορολόγηση Εκκλησίας.

Κι έρχεσαι και μου λες "χαχα όπως η ΕΡΤ". Αν θες να μιλάς με αυτούς τους όρους, τότε συγγνώμη αλλά δεν έχω άλλη υπομονή.
edit: το αποκορύφωμα είναι ότι στο ποστ μου που περιείχε τη φράση "έχω την ελπίδα ότι ίσως ο συριζα κάνει κάτι σωστό", μου απάντησες "χαχα αυτό είναι wishful thinking" και νόμιζες ότι έγραψες γαμάτο επιχείρημα, ενώ η ίδια έλεγα "ελπίδα" και "ίσως". Ασυνεννοησία στο έπακρο.

Σε κάθε περίπτωση ήθελα να πω ότι έχω καλυφθεί απ' τις απόψεις σου, να πουλήσουμε τα πάντα, να σταματήσουμε τα συσσίτια, οκ, νομίζω δε χρειάζεται να συνεχιστεί αυτό το back and forth, διαφωνούμε, ας το αφήσουμε να πάει στο διάολο.

Κι εγώ διαφωνώ στο να κλειδωθεί το θέμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 13-07-15 στις 12:25.

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 12:09, 13-07-15:

Guten Tag/Bonjour
Καλημέρα στη γαλλογερμανικη νεο-αποικια της Ελλαδας.
Οταν δουλευα στην Αφρική ειχα υπηρετη (έτσι ειναι η κατασταση εκει) τον οποιο πληρωνα 50 δολ. το μηνα. Στην Ελλαδα, φανταζομαι οι τιμες θα σταθεροποιηθουν λιγο παραπανω. Ειδα οτι σπουδαζεις ιατρική. Αν ζοριστεις, μπορεις να κανεις και τη νοσοκομα σε συνταξιουχους γερμανους ή γαλλους που θα εγκατασταθουν εκει, ωστε να συμπληρώνεις το εισοδημα σου. Επισης, αν το νικ senorita ingeniosa (εξυπνη δεσποινις), δηλωνει οτι ξερεις και ισπανικα, μπορεις να πας και στη Majorca που ειναι πλεον γερμανικο νησι. Κι εξυπνη οπως εισαι θα εχεις και τα τυχερα σου. Το τοπιο ειναι ειδυλλιακο και δεν εχει καμμια σχεση με τα νοσοκομεια του ΕΣΥ, τα οποια πλεον μονο με νοσοκομεια δεν θα μοιαζουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 13-07-15 στις 17:11.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:14, 13-07-15:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το λόγο για τον οποίο αυτό είναι τόσο κακό και το δαιμονοποιούμε;
Τα περιουσιακά στοιχεία του ΤΑΙΠΕΔ δεν ήταν έτσι κι αλλιώς για πούλημα;Τα χρήματα από αυτές τις ιδιωτικοποιήσεις δεν θα πήγαιναν για την ελάφρυνση του χρέους;
Έχει να χάσει κάτι ο απλός Έλληνας πολίτης αν τα χωράφια κ.λπ. του Δημοσίου πουληθούν αλλού;
στο να πουληθούν δεν διαφωνώ καθόλου
αλλα έτσι όπως τέθηκε είναι συμβολικά λάθος. πρέπει απο μόνοι μας να το διαχειριστούμε

αλλα δεν έχει σημασία, στο τσιπρομνημόνιο δεν υπάρχει τελικα κάτι τέτοιο απ όσο βλέπω.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:16, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Κι εξυπνη οπως εισαι θα εχεις και τα τυχερα σου.
Ε σα γυναίκα κι αυτή, αφού οι γυναίκες κυνηγάμε τα πορτοφόλια άλλωστε. Κλασικό επιχείρημα μισογύνη, αν δεν έχεις τι να πεις πού καιρός για επιχειρήματα, μια ατάκα στη φιλοσοφία "γυναίκα = πουτάνα" και καθάρισες.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:19, 13-07-15:

Όχι. Το πακέτο είχε τελείωσει την Τρίτη δηλαδή η κυβέρνηση την Κυριακή δεν μπορούσε να πει ΝΑΙ στα μέτρα, οπότε είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ έχουμε ακριβώς τα ίδια μέτρα.
Ποια Τρίτη... Τα συγκεκριμένα δυο μέτρα που ανέφερα κλείδωσαν εχθές και θα εφαρμοσοτύν αν έχουμε δημοσιονομικές αποκλίσεις (που θα έχουμε)

Κάποιοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και το ΟΧΙ για να καταργηθεί ο ΕΝΦΙΑ και θα τους έρθει ο λογαριασμός 4% παραπάνω.... Ας πρόσεχαν
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 12:20, 13-07-15:

Παιδιά, όσοι θέλαμε συμφωνία ας μην κατηγορούμε την κυβέρνηση. Φυσικά ζημίωσε σημαντικά τη χώρα τους προηγούμενους μήνες και έφυγαν τεράστια ποσά χρημάτων στο εξωτερικό, αλλά τώρα έπραξε το σωστό παρότι δεν ήταν πολύ εύκολο (αν και η ρήξη θα έφερνε πολύ χειρότερες αντιδράσεις και το γνωρίζουν). Για μένα οι εξελίξεις είναι ευχάριστες. Να δούμε από εδώ και πέρα.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:21, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
στο να πουληθούν δεν διαφωνώ καθόλου
αλλα έτσι όπως τέθηκε είναι συμβολικά λάθος. πρέπει απο μόνοι μας να το διαχειριστούμε

αλλα δεν έχει σημασία, στο τσιπρομνημόνιο δεν υπάρχει τελικα κάτι τέτοιο απ όσο βλέπω.
Αυτά που ζητάνε να πουληθούν δεν είναι "χωράφια του δημοσίου" που λέει ο φίλος σου ο Τζακ. Είναι "valuable assets", βλέπε λιμάνια, αεροδρόμια, μνημεία, και θα αποφασιστούν από "συμβούλιο Διακυβέρνησης", δεν είναι ήδη αποφασισμένα και στη λίστα του ΤΑΙΠΕΔ. For all we know μπορεί να ζητήσουν την αγορά νησιών ή της Ακρόπολης. Και οκ δε θα ξεκινήσουν με τόσο γερό μπάσιμο, αλλά σίγουρα δε θα ζητήσουν να αγοράσουν "χωράφια". Επίσης έχει σημασία πόσο τα πουλάς/νοικιάζεις. Όταν είσαι υποχείριο, τότε τα πουλάς για μισό κομμάτι ψωμί, ούτε καν ένα. Οπότε παπάρια λεφτά μπαίνουν στα ταμεία σου και παράλληλα ξεπουλάς και το νεφρό σου για μισό φράγκο. Αναζητήστε στο ιντερνετ τα λεφτά που κέρδισε η Ελλάδα από τις ως τώρα αποκρατικοποιήσεις που έγιναν μέσω ΤΑΙΠΕΔ και γελάστε/κλάψτε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:22, 13-07-15:

Ποια Τρίτη... Τα συγκεκριμένα δυο μέτρα που ανέφερα κλείδωσαν εχθές.

Κάποιοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και το ΟΧΙ για να καταργηθεί ο ΕΝΦΙΑ και θα τους έρθει ο λογαριασμός 4% παραπάνω.... Ας πρόσεχαν
Μετά την λήξη του προγράμματος ήταν ξεκάθαρο από Ευρωπαϊκή πλευρά ότι μια νέα συμφωνία θα περιέχει χειρότερα μέτρα. Θα τους έλεγε η κυβέρνηση "Ναι θέλουμε τα μέτρα" και αυτοί θα σου απαντούσαν "Η προθεσμία πέρασε τώρα χρειάζεστε καινούριο πακέτο".

Αυτά τα μέτρα "κλείδωσαν" κλπ είναι μπούρδες. Και την προηγούμενη εβδομάδα πάλι έτσι θα κλείδωναν.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:24, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Παιδιά, όσοι θέλαμε συμφωνία ας μην κατηγορούμε την κυβέρνηση. Φυσικά ζημίωσε σημαντικά τη χώρα τους προηγούμενους μήνες και έφυγαν τεράστια ποσά χρημάτων στο εξωτερικό, αλλά τώρα έπραξε το σωστό παρότι δεν ήταν πολύ εύκολο (αν και η ρήξη θα έφερνε πολύ χειρότερες αντιδράσεις και το γνωρίζουν). Για μένα οι εξελίξεις είναι ευχάριστες. Να δούμε από εδώ και πέρα.
Πολύ χαρμόσυνα νέα, γίναμε και επίσημα μια αποικία.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 12:27, 13-07-15:

Ορισμένοι δεν έβαλαν μυαλό. Συνεχίζουν να είναι βουλευτές και να το παίζουν "επαναστάτες" ενώ είναι στη κυβέρνηση...

http://www.iskra.gr/index.php?option...isi&Itemid=198
Επίσης δεν μπορώ να μην κατηγορώ το Τσίπρα. Ότι έκανε το έκανε επειδή δεν είχε άλλη επιλογή...

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 12:28, 13-07-15:

Οχι, τωρα πρεπει να κατηγορησουμε την κυβερνηση. Αυτη εχει την ευθυνη και κανεις αλλος. Επρεπε να εχει προετιμαστει για εξοδο με τους δικους της ορους απο το να τον παιζει 6 μηνες περιμενοντας οτι θα ρθει καλη συμφονια. Τωρα ξεπουλανε τη χωρα. Καμια ελπιδα πλεον. Εκτος αν γινει επανασταση.

Ορισμένοι δεν έβαλαν μυαλό. Συνεχίζουν να είναι βουλευτές και να το παίζουν "επαναστάτες" ενώ είναι στη κυβέρνηση...

http://www.iskra.gr/index.php?option...isi&Itemid=198
Επίσης δεν μπορώ να μην κατηγορώ το Τσίπρα. Ότι έκανε το έκανε επειδή δεν είχε άλλη επιλογή...
οταν σας λεμε γερμανοτσολιαδες φταιμε εμεις μετα.

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 12:28, 13-07-15:

Πολύ χαρμόσυνα νέα, γίναμε και επίσημα μια αποικία.
Άποψή σου, εγώ πιστεύω πως είναι καιρός για μεταρρυθμίσεις που φυσικά δε θα είναι εύκολες, για δεκαετίες η οικονομία αιμορραγούσε και δεν το έβλεπαν, οι τελευταίοι 6 μήνες ειδικά ήταν καταστροφικοί. Δε θέλεις μέτρα; Λυπάμαι αλλά δε γίνεται.

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Οχι, τωρα πρεπει να κατηγορησουμε την κυβερνηση. Αυτη εχει την ευθυνη και κανεις αλλος. Επρεπε να εχει προετιμαστει για εξοδο με τους δικους της ορους απο το να τον παιζει 6 μηνες περιμενοντας οτι θα ρθει καλη συμφονια. Τωρα ξεπουλανε τη χωρα. Καμια ελπιδα πλεον. Εκτος αν γινει επανασταση.
Η πλειονότητα των πολιτών δε θέλει έξοδο. Την επανάσταση να την κάνεις μόνος σου, δεν αντέχω άλλες μαλακίες με επαναστάσεις, ωριμάστε.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:31, 13-07-15:

Αυτά που ζητάνε να πουληθούν δεν είναι "χωράφια του δημοσίου" που λέει ο φίλος σου ο Τζακ. Είναι "valuable assets", βλέπε λιμάνια, αεροδρόμια, μνημεία, και θα αποφασιστούν από "συμβούλιο Διακυβέρνησης", δεν είναι ήδη αποφασισμένα και στη λίστα του ΤΑΙΠΕΔ. For all we know μπορεί να ζητήσουν την αγορά νησιών ή της Ακρόπολης.
δεν θα γίνει τελικά αυτο, ξεπεράστε το.
επίσης μνημεία και ακρόπολη δεν τίθετε καν θέμα

λιμάνια αεροδρόμια πρέπει να πουληθούν-νοικιαστούν, το δημόσιο έχει αποδείξει οτι είναι ανίκανο να τα αξιοποιήσει αποτελεσματικά.
βλέπε οσε, ολυμπιακή, ολυμπιακά ακίνητα.

με αυτά που είναι αποφασισμένα στην λίστα ταιπεδ συμφωνείς?

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 12:34, 13-07-15:

Αναζητήστε στο ιντερνετ τα λεφτά που κέρδισε η Ελλάδα από τις ως τώρα αποκρατικοποιήσεις που έγιναν μέσω ΤΑΙΠΕΔ και γελάστε/κλάψτε.
Αυτό λέω κι εγώ, ότι οι ντόπιοι πολιτικάντηδες ξεπούλησαν τη Δημόσια περιουσία σε "δικούς τους" (με αποκορύφωμα το ξεπούλημα του επικερδέστατου ΟΠΑΠ στον Μελισσανίδη)...
Γι' αυτό λέω κι εγώ ας αλλάξουμε "διαχειριστές" μπας και πετύχουμε καλύτερες τιμές πώλησης ή ενοικίασης!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 13-07-15 στις 12:39.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:34, 13-07-15:

Άποψή σου, εγώ πιστεύω πως είναι καιρός για μεταρρυθμίσεις που φυσικά δε θα είναι εύκολες, για δεκαετίες η οικονομία αιμορραγούσε και δεν το έβλεπαν, οι τελευταίοι 6 μήνες ειδικά ήταν καταστροφικοί. Δε θέλεις μέτρα; Λυπάμαι αλλά δε γίνεται.
Μα το γελοίο είναι ότι οι "εταίροι" μας δε μας ζητάνε να κάνουμε μεταρρυθμίσεις. Μας ζητάνε να συνεχίσουν να αιμορραγούν οι φτωχύλοι που δεν έχουν φράγκο πλέον. Επειδή έγραψαν γενικά "εξορθολογισμός φορολογικού" είναι αυτό προτροπή για μεταρρυθμίσεις;

Εδώ μας ζήτησαν να πάρουμε πίσω τη φορολόγηση των επιχειρηματιών με κέρδη άνω του μισού εκατομμυρίου ευρώ και τη φορολόγηση των φρουτακίων. Σας φαίνεται να τους καίνε οι μεταρρυθμίσεις; Ζητούσαν να πάει ο φιπιάς στα ξενοδοχεία στο 23% απ' την 1η Ιουλίου, δηλαδή ζητούσαν να διαλύσουν τελείως την οικονομία. Αρνούνταν να γίνει από 1η Οκτωβρίου και ζητούσαν να ξεκινήσει να τρέχει μέσα σε 10 μέρες, ζητώντας δηλαδή τον τουρισμό να γκρεμιστεί γιατί πώς θα γινόταν αυτό ακριβώς; Ποιος θα πλήρωνε ξαφνικά κι απ' το πουθενά το έξτρα 10%; Ή θα προσπαθούσαν οι ξενοδόχοι να μετακυλήσουν το κόστος στους πελάτες οπότε μαθηματικά βέβαιο ότι οι ακυρώσεις θα πήγαιναν σύννεφο, ή θα προσπαθούσαν να το επωμιστούν οι ίδιοι το οποίο σημαίνει ότι τα μικρά ξενοδοχεία σε μη τουριστικά μέρη (πχ βορειοανατολικό Αιγαίο κλπ) θα πήγαιναν για φούντο.

Και αυτό είναι ένα μικρό δείγμα του ότι στα τέτοια τους οι εταίροι μας για μεταρρυθμίσεις.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:35, 13-07-15:

η διαπραγμάτευση του επι 5 μήνες μας οδήγησε σε τόσο μεγάλα αδιέξοδα.
η ζημιά στην οικονομία και προεκλογικά λόγω αβεβαιώτητας αλλα και μετεκλογικά με αποκορύφωμα τα capital controls..

φέρει τεράστια ευθύνη για όλα τα μέτρα που αναγκαστικά τώρα δέχτηκε.

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:35, 13-07-15:

μπορεί να ζητήσουν την αγορά της Ακρόπολης..
Έχω μια (αφελή) απορία: Αν κάποιοι ξένοι αγοράσουν την Ακρόπολη, τι θα την κάνουν; Θα την πάρουν και θα φύγουν; Ας μου εξηγήσει κάποιος...

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:36, 13-07-15:

Θέλω μέτρα:

α) κοινωνικής δικαιοσύνης

β) μη ξεπουλήματος (για ψίχουλα) δημόσιας περιουσίας

Κοινωνική δικαιοσύνη δεν φαίνεται να υπάρχει, και για το δεύτερο είμαι σίγουρος.

Ξεχωριστά το γεγονός ότι θα έρθει η τρόικα να κυβερνάει επί της ουσίας, αλλά δεν αναφέρεται πουθενά το θέμα του κουρέματος χρέους ενώ ο συριζα ξεκάθαρα παραχωρεί ελληνική αυτοκυριαρχία σε αυτούς.

Πάλι η μεσαία τάξη θα την πληρώσει.

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,837 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 12:42, 13-07-15:

τοσους μηνες μια τρυπα στο νερο κανανε.Αναμενομενο ,αφου οι επιλογες ηταν 2 και ξεκαθαρες απο την αρχη .Ειτε πας σε μνημονιο ειτε δεν πας και τα βγαζεις περα μονος σου . Οι Ελληναρες πιστευανε οτι μπορουν καπως (ψηφιζοντας οχι ,συριζα κλπ) να αλλαξουν την κατασταση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:42, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
δεν θα γίνει τελικά αυτο, ξεπεράστε το.
επίσης μνημεία και ακρόπολη δεν τίθετε καν θέμα
Ποιο είναι το "αυτό"; Με μπέρδεψες.

Συμφωνώ στις ιδιωτικοποιήσεις γενικά, πχ σε λιμάνια/αεροδρόμια, αλλά το θέμα είναι με τι όρους. Ξαναλέω, όταν είσαι ο φτωχός συγγενής και η τελευταία τρύπα του ζουρνά, τότε αυτό που γίνεται όταν ξεκινάς αποκρατικοποιήσεις σε τέτοια πράματα, είναι να τα δίνεις για μισό κομμάτι ψωμί. Επίσης αυτή τη στιγμή πρέπει να πάρουν λεφτά οι Έλληνες ιδιώτες για να μείνει και τίποτα στην Ελλάδα, όχι οι Λουξεμβουργιανοί ιδιώτες.

Αν τα πουλήσουμε όλα σε Λουξεμβουργιανούς ιδιώτες και εμείς πάρουμε 1 δίφραγκο, αυτοί θα έχουν δικαίωμα να τα εκμεταλλεύονται για x χρόνια και να βγάλουν δηλαδή καλά λεφτά μιας και θα έχουν κάνει γαμάτη επένδυση, ενώ εμείς θα κοιτάμε το δίφραγκο. Και τα λιμάνια μας θα είναι για πάντα ιδιωτικά και δε θα ανήκουν καν σε Έλληνες ιδιώτες.

Θα ανήκουν σε εταιρίες που έχουν τη βάση τους στο Λουξεμβούργο, δηλαδή δε θα πληρώνουν καν φόρο στην Ελλάδα, ούτε στο Λουξεμβούργο ολότελα καθώς εκεί φρόντισαν οι φίλοι μας οι Γιούνγκερς να έχουν όλοι οι μεγάλοι φοροαπαλλαγές από δω μέχρι απέναντι (βλέπε σκάνδαλο στο οποίο εμπλέκεται ο Γιουνγκερ, google, https://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_Leaks).

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 12:42, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Έχω μια (αφελή) απορία: Αν κάποιοι ξένοι αγοράσουν την Ακρόπολη, τι θα την κάνουν; Θα την πάρουν και θα φύγουν; Ας μου εξηγήσει κάποιος...

Το είπε ο Jack προηγουμένως. Καλύτερα να έρθουν ξένοι επενδυτές παρά οι Έλληνες που είναι διαπλεκόμενοι με τους Έλληνες πολιτικούς.
π.χ. http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=423656
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 13-07-15 στις 12:47.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:44, 13-07-15:

Το να μην πουληθούν καθόλου μνημεία σε ιδιώτες το σκεφτήκατε καθόλου?

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:46, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Αργκ, η Ακρόπολη ήταν ένα υπερβολικό/σκωπτικό παράδειγμα επειδή το έγγραφο λέει γενικά κι αόριστα "valuable Greek assets". Οπότε σίγουρα δεν εννοούν χωράφια ούτε την παράγκα του παππού μου αλλά δεν ξέρω τι εννοούν, θα αποφασίσει ο Ντάισεμπλουμ και θα μας πει.

Αν όμως θες να απαντήσω σοβαρά, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις, αν αγόραζαν "την Ακρόπολη" ή οποιοδήποτε άλλο μνημείο θα έπαιρναν τα χρήματα απ' τα εισιτήρια, το εστιατόριο που είναι μέσα στο μνημείο, την καφετέρια, τις διαφημίσεις, τα πακέτα διακοπών που περιέχουν είσοδο/επίσκεψη στο τάδε μνημείο, θα το εκμεταλλεύονταν οι ίδιοι γενικά.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 12:52, 13-07-15:

Αν όμως θες να απαντήσω σοβαρά, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις, αν αγόραζαν "την Ακρόπολη" ή οποιοδήποτε άλλο μνημείο θα έπαιρναν τα χρήματα απ' τα εισιτήρια, το εστιατόριο που είναι μέσα στο μνημείο, την καφετέρια, τις διαφημίσεις, τα πακέτα διακοπών που περιέχουν είσοδο/επίσκεψη στο τάδε μνημείο, θα το εκμεταλλεύονταν οι ίδιοι γενικά.
Πακτωλός χρημάτων δηλαδή!

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 12:54, 13-07-15:

Ποιο είναι το "αυτό"; Με μπέρδεψες.
η μεταβίβαση της αξιοποίησης περιουσίας 50 δις με έδρα το λουξεμβούργο.
δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο μνημόνιο 3

θα σας πώ 2 παραδείγματα ιδιωτικοποιήσεων
η ολυμπιακή όταν πουλήθηκε ήταν μια χρεωκοπημένη εταιρία οπου διόριζαν το κάθε κομματόσκυλο είχε τεράστια χρέη και κάθε χρόνο ζημίωνε το δημόσιο.
με την ιδιωτικοποίηση της το κράτος απαλάχθηκε απο τις ζημιές, και τώρα πάιρνει τους νόμιμους φόρους απο την σωστη λειτουργία της. είχε κέρδος απο την ιδιωτικοποίηση όσο και άν την πούλησε

άλλο παράδειγμα είναι το λιμάνι του πειραια.
όταν ήταν δημόσιο κάθε τρείς και λίγο γινόταν απεργείες απο τους παντοδύναμους πασόκους συνδικαλιστές με αποτέλεσμα το λιμάνι να μην λειτουργεί αποτελεσματικά, οι εργαζόμενοι να εκβιάζουν για μεγάλους μισθούς, τα εμπορέυματα να παραμένουν επι μέρες εγλωβισμένα.
αφού νοικιάστηκε στην cosmo, το λιμάνι λειτουργεί ρολόι και το κράτος παίρνει απλά τους φόρους χωρίς να έχει ζημίες.
http://www.newsbeast.gr/financial/ar...ni-tou-peiraia
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaspar : 13-07-15 στις 13:02.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 13:04, 13-07-15:

Germany's Plan To Rescue Greece: Wars Have Started Over Less Than This

http://www.forbes.com/sites/timworst...ess-than-this/

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 13:11, 13-07-15:

Πακτωλός χρημάτων δηλαδή!
Αφενός ναι είναι πολλά λεφτά, δεν είναι φραγκοδίφραγκα, αφετέρου νιώθεις την ανάγκη να απαντάς με αποτυχημένες βλακώδεις ειρωνείες σε ό,τι γράφω; Είναι λίγο στενόχωρο και, εν τέλει, ανούσιο. Τώρα δηλαδή αγνόησες το πρώτο κομμάτι του ποστ μου το οποίο έλεγε ότι τα μνημεία αναφέρθηκαν υποθετικά, εφόσον με τη φράση greek valuable assets δεν ξέρουμε τι ακριβώς εννοούν, και μου απαντάς ειρωνικά (και με τη βλακώδη πεποίθηση ότι η Ακρόπολη και τα μεγάλα μνημεία δεν κόβουν πολλά εισιτήρια) στο δεύτερο κομμάτι. Τι να πω, νιώθω αμηχανία για λογαριασμό σου

@ gaspar

Δεν το ήξερα ότι δεν υπάρχει αυτό στο μνημόνιο 3, μέχρι τα μεσάνυχτα χθες το έβλεπα στα σκαναρισμένα έγγραφα που συζητούσαν οι εταίροι μας με τον Τσίπρα.

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:11, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Germany's Plan To Rescue Greece: Wars Have Started Over Less Than This

http://www.forbes.com/sites/timworst...ess-than-this/
Forbes? Καλά δεν ντρέπεσαι και ποστάρεις αριστερά προπαγανδιστικά σάιτ οπισθοδρομικής λογικής? :O Αφού τα παιδιά εδώ στο φόρουμ το λένε ξεκάθαρα, τα μέτρα είναι απαραίτητα και άκρως λογικά.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 13:14, 13-07-15:

Mα τα παιδια εδω το χουν πει. Προτιμουν την ξενη μαφια απο την δικη μας. Οργανωμενα πραγματα, οι δικοι μας ειναι αναξιοπιστοι.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 13:14, 13-07-15:

Forbes? Καλά δεν ντρέπεσαι και ποστάρεις αριστερά προπαγανδιστικά σάιτ οπισθοδρομικής λογικής? :O Αφού τα παιδιά εδώ στο φόρουμ το λένε ξεκάθαρα, τα μέτρα είναι απαραίτητα και άκρως λογικά.
Αυτό σκεφτόμουν, ποιος θα είναι ο αντίλογος τώρα αφού το έντυπο είναι το Φορμπς, είμαι πολύ περίεργη, μάλλον θα είναι κάτι του στυλ "χαχαχαχα αφού το λέει το Φορμπς έτσι θα είναι χαχαχαχαχα "

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Alan
Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 496 μηνύματα.

O Alan έγραψε στις 14:37, 13-07-15:

http://www.efsyn.gr/arthro/i-ekt-afi...ra-ti-symfonia

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 14:38, 13-07-15:

Τέτοια Ευρώπη να τη χέσω. #ThisIsACoup
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 14:50, 13-07-15:

Ε σα γυναίκα κι αυτή, αφού οι γυναίκες κυνηγάμε τα πορτοφόλια άλλωστε. Κλασικό επιχείρημα μισογύνη, αν δεν έχεις τι να πεις πού καιρός για επιχειρήματα, μια ατάκα στη φιλοσοφία "γυναίκα = πουτάνα" και καθάρισες.
Συ είπας.

Για μένα οι εξελίξεις είναι ευχάριστες. Να δούμε από εδώ και πέρα.
Όχι φίλε μου, αυτη η συμφωνια ειναι το ξεπουλημα της Ελλαδας. Προκειται για εθνικη καταστροφη και θα επρεπε να στηθουν δίκες. Με τους προηγουμενους ορους υπηρχε καποια ελπιδα στο τουνελ. Ακομα και με ενα grexit θα κραταγες τουλαχιστον μια εθνικη υπερηφανεια. Με αυτους τους όρους η Ελλαδα μετατρεπεται σε αποικια και σιγα σιγα θα τριτοκοσμοποιηθει.

Θα σου πω και για την τακτική των Γαλλων που την ξερω απο την Νεα Καληδονια. Εκτος απο την εκμεταλλευση της Ελλαδας με long leasing και εκποιησεις και παραλληλα με την φτωχοποιηση του ελληνικου λαου, θα πιεζονται οι ελληνικες κυβερνησεις να νομιμοποιουν μεταναστες με σκοπο τη δημογραφική αλλοιωση και στο τελος δεν θα υπαρχει εκλογικο βαρος αντιστασης των Ελληνων.

Εντιτ. Μερικοι μπορει να πιστευουν οτι η Γαλλια αγαπαει την Ελλαδα. Αφελειες, απλως διεκδικει μια ισοτιμη θεση διπλα στη Γερμανια, γιατι ειχε χασει έδαφος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 13-07-15 στις 15:04.

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:58, 13-07-15:

Δεν συμφωνώ με αυτούς που ισχυρίζονται ότι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα ήθελαν ρήξη. Πιστεύω ότι πολλοί (συμπεριλαμβάνομαι) ψήφισαν ΟΧΙ, πιστεύοντας ότι έτσι θα έδιναν στην κυβέρνηση τη δύναμη να πετύχει μια πιο καλή συμφωνία.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους