Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,674 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,297 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 20:42, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Ναι ρε παιδια αλλα ακομα και αν επιλέξουμε τον "ασφαλή" δρομο και πουμε το ναι ώστε να μειωθει η πιθανότητα να μπούμε στη δραχμή,τι καλυτερο θα γίνει δηλαδη; Τόσος κόσμος ήδη πεινάει,οι μισθοί εχουν μειωθεί κτλ. Ναι τα προβλήματα θα ειναι τεράστια αν μπούμε στη δραχμή αλλα να πουμε ναι δηλαδη και μετα να θελουν να περάσουν αλλα τόσα μέτρα και παλι να πεινάσουμε; Θα σταματήσει ποτε ολο αυτο; Πραγματικα δεν θα βρεθεί ποτε καποια ακρη. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις ναι και σου λενε οτι μαλλον εισαι καποιος πλούσιος που δεν εχει ανάγκη και δεν θέλει να χάσει τα λεφτα του. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις οχι και σου λενε οτι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα. Και μετα σκέφτεσαι οτι και οι δυο πλευρές εχουν τα δικια τους αλλα εμεις τι πρεπει να κανουμε τελικα; Υπαρχει λυση; Δεν ξερουμε τι μας ξημερώνει.
Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά ,επαναστάτες του πληκτρολογίου, αιώνιοι φοιτητές, κομπλεξικοί νεοέλληνες. Τόσα χρόνια τι κάνατε για τους πεινασμένους που κοιμόντουσαν στα παγκάκια; Τώρα ξυπνήσατε; Έχετε βοηθήσει ποτέ φτωχό άνθρωπο ρε καθίκια;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andante : 29-06-15 στις 20:49.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 20:46, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά.
Εχεις δουλεψει εστω ενα πληρες ετος στη ζωή σου;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:47, 29-06-15:

Ένα μάτσο λοβοτομημένα κοτόπουλα που μέχρι χθές τσακώνονταν για το ποιό iphone θα πάρουν μας οδηγεί ολοταχώς στη δραχμή....
Πες τα. Βλέπω κάτι ποστ και λάικ στο facebook από άτομα που πηγαίναν κλαμπ 3 φορές τη βδομάδα και ξοδεύουν όπως να ναι τα λεφτά τους να λένε πάμε δραχμή και τέτοια. Που μέχρι χθες αν τους κόβαν οι γονείς το χαρτζιλίκι έβαζαν τα κλάματα. Αλλά οκ αν γίνει καμιά στραβή να τους δω πάνε στο μήνα τι θα κάνουν με την κατάσταση που θα έχουμε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,541 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 20:51, 29-06-15:

Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά. Εσύ που τα γράφεις έχεις ζήσει πείνα ρε;
Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 29-06-15 στις 20:54.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 20:52, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
Εχεις δουλεψει εστω ενα πληρες ετος στη ζωή σου;
Nαι και υπό άσχημες συνθήκες; Γιατί;
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youhou
Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε στις 20:55, 29-06-15:

Δεν βλεπω, πως δεν θα παμε στην δραχμη, αν βγει το οχι.
Θα εχουμε ηδη χρεοκοπησει σαν κρατος και θα ειναι κοντα σε χρεοκοπια και οι τραπεζες. Τι περιμενετε να γινει μετα; Οτι θα κατσουμε στο ευρω να χρεοκοπουμε απανωτα όποτε πρεπει να πληρωνουμε δοσεις ή συνταξεις; Ή μηπως ξαφνικα η Μερκελ θα πει ας υποχωρησουμε και να συμφωνησουμε;

Βλεπω οτι στα θετικα της δραχμης, συμπεριλαμβανετε την αυξηση των εξαγωγων και την βελτιωση της ανταγωνιστικοτητας της οικονομιας.Η παραγωγη της Ελλαδας ειναι ανυπαρκτη εδω και δεκατιες. Στην πραγματικοτητα, με το ευρω οι εξαγωγες της ελλαδας υπερδιπλασιαστηκαν, σε σχεση με την δραχμη.Για τοσο αθλια κατασταση μιλαμε. Οριστε αρθρο του Μαρδα απο το 2011.http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=11186

Αλλα, δεν πειραζει μωρε, ας γυρισουμε στην δραχμη να ειμαστε εθνικα κυριαρχαχαχα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:56, 29-06-15:

Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.
Καλά μη κάνεις έτσι με τη δραχμή λογικά ούτε εσύ θα έχεις. Όλοι ίσοι.

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:00, 29-06-15:

Α οκ,επειδη εγω δηλαδη εχω ακομα να φαω,δεν θα πρεπει να με νοιάζει για τους συνανθρώπους μου ε; Δεν γνωρίζω άτομα δηλαδη που σκέφτονται ακομα και τα 50 λεπτά και μετράνε μέχρι και το τελευταιο ευρώ,ουτε εχω συγγενείς που με δυσκολία τα βγάζουν πέρα. Να καθίσω στο σπιτάκι μου και να αδιαφορώ για τα παντα τοτε μονο και μονο επειδη εγω δεν εχω ζήσει ακομα τοσο τραγικές καταστάσεις,αν και δεν ξερω αν οι γονεις μου θα εχουν ακομα τη δουλεια τους αυριο Οκ,καλη σκέψη. Πρεπει καποια στιγμη να σταματήσετε να βγάζετε τόση χολή για τη νεολαία. Απο τη μια οταν δείχνουμε ενδιαφέρον για το μέλλον μας και των γύρω μας (ωωω απίστευτο να μας νοιάζει κατι αλλο πέρα απο τα iPhone),ειμαστε υποκριτές. Να αφήσουμε εσας τους μεγαλύτερους να βγάλετε ακρη τοτε,μιας και είστε σοφότεροι.
Aν σε νοιάζει πράγματι ο συνάνθρωπος σου, θα το δείξεις με τις πράξεις σου. Πάρε έναν άστεγο σπίτι σου, δώσε λεφτά στα παιδιά που καθάριζαν τα παρμπρίζ τόσα χρόνια και ο Ελληνάρας που τώρα σκούζει τα παραμέριζε...Όλα τα άλλα είναι υποκρισία. Με ένα όχι που ρίχνεις σε μία κάλπη δεν φτιάχνεις την κοινωνία, ούτε η επανάσταση μέσω πληκτρολογίου γεννάει χρήματα. Ξύπνα.

Οι Ευρωπαίοι πολίτες αναρωτιέμαι αν γελάνε μαζί μας ή μάς λυπούνται με αυτά που κάνουμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 21:01, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Ιστορικά απ' όσο γνωρίζω "μη πληρωμή ΔΝΤ=πιστωτικό γεγονός"...τι αλλάζει στην περίπτωση μας;
Το πιστωτικο γεγονος θα γραφτει στα χαρτια, δεν γινεται αλλιως, εκτος αν εχουμε ραγδαιες εξελιξεις πριν την κηρυξη του. Μετα ξεκιναει μια διαδικασια χρεωκοπιας που μπορει να τρεναρει λιγο. Αν ο Τσιπρας κανει ελιγμο πρεπει μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα να καταφερει εναν «σοκ» στον ελληνικο λαο, ωστε να τον αφησουν ησυχο να κανει τη συμφωνια. Το προβλημα ειναι οτι το ΔΝΤ επηρεαζει ολα τα υπολοιπα οποτε τα περιθωρια ελιγμων ειναι ελαχιστα και ειναι μια κουρσα κοντρα στο χρονο.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:01, 29-06-15:

Εγω ειμαι μεσα. Οσοι, ομως, ψηφισετε ναι, να παρετε πανω σας και το χρεος.
Στην πραγματικότητα τα μέτρα που έχουν ήδη αποσυρθεί δεν είναι πρόταση των θεσμών αλλά του ΣΥΡΙΖΑ. Το ΔΝΤ αρχικά πρότεινε μειώσεις μισθών, συντάξεων και δραστική μείωση του κράτους μέσω ιδιωτικοποιήσεων. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τα δεχόταν και αντιπρότεινε ισοδύναμα με συνέπεια την αύξηση της φορολογίας. Αυτό βγαίνει από τις ομιλίες των εκπροσώπων των θεσμών και γι' αυτό είναι εξοργισμένοι με τη προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ στο εσωτερικό της Χώρας.

Οι θεσμοί έχουν δηλώσει σαφέστατα ότι το δημοψήφισμα είναι (ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην Ευρώπη). Όταν ο λαός ψηφίζσει "ΝΑΙ" το δημόσιο και ο κομματικός στρατός του ΣΥΡΙΖΑ δεν επηρεάζονται. Προφανώς θα υπάρχει ύφεση στο ιδωτικό τομέα. Στη περίπτωση του "ΟΧΙ" δίνει λευκή επιταγή στο ΣΥΡΙΖΑ που θα μας οδηγήσει σε επικίνδυνες καταστάσεις (κουμουνιστικό καθεστώς) στο οποίο όλοι εκτος από το "κυβερνητικούς" θα υποφέρουν.

Αυτό είναι ο λόγος που θεωρούν και πολύ σωστά πραξικόπημα το δημοψήφισμα. Το καλύτερο είναι να ψηφίσουμε ΝΑΙ με την ελπίδα ότι η κυβέρνηση θα φθαρεί και θα πέσει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:05, 29-06-15:

Nαι και υπό άσχημες συνθήκες; Γιατί;
Γιατι ανθρωπος που δουλευει κανονικα, που ζει απο αυτά, που μενει μονος και καλυπτει μονος τα εξοδα διαβιωσης, δε λεει τετοιες μαλακιες. Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν λογαριασμους και δεν εχουν να φανε (και ναι, εχω φτασει και εγω πολλες φορες σε αυτο το σημειο που εχω και σταθερη δουλεια), άλλοι πηγαίνουν σε συσσίτια για ένα πιατο φαγητό, άλλοι κάνουν περικοπές από βασικά φάρμακα. Άλλοι έχουν μείνει ή κινδυνευουν να μείνουν άστεγοι. Οπότε, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μες στην ελληνικη κοινωνία.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:11, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Οι θεσμοί έχουν δηλώσει σαφέστατα ότι το δημοψήφισμα είναι (ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην Ευρώπη). Όταν ο λαός ψηφίζσει "ΝΑΙ" το δημόσιο και ο κομματικός στρατός του ΣΥΡΙΖΑ δεν επηρεάζονται. Προφανώς θα υπάρχει ύφεση στο ιδωτικό τομέα. Στη περίπτωση του "ΟΧΙ" δίνει λευκή επιταγή στο ΣΥΡΙΖΑ που θα μας οδηγήσει σε επικίνδυνες καταστάσεις (κουμουνιστικό καθεστώς) στο οποίο όλοι εκτος από το "κυβερνητικούς" θα υποφέρουν.

Αυτό είναι ο λόγος που θεωρούν και πολύ σωστά πραξικόπημα το δημοψήφισμα. Το καλύτερο είναι να ψηφίσουμε ΝΑΙ με την ελπίδα ότι η κυβέρνηση θα φθαρεί και θα πέσει.
Κομμουνιστικο καθεστως; Ο ΣΥΡΙΖΑ; Κοροιδευομαστε τώρα; Σαν τα βλαμμενα της ΝΔ που βγήκαν με πλακατ "Όχι Σταλινισμος στην Ελλάδα"; Αναφερόμενοι στον ΣΥΡΙΖΑ; Δηλαδή, και η προαγάνδα έχει κάποια όρια ηλιθιότητας που αν τα υπερβείς, μπορεί και να σε καταλάβει ο άλλος ότι λες μπούρδες πιο εύκολα. Δε λυπάστε το κόμμα σας;
Να μην περάσει τπτ. Ούτε η πρόταση της τροικα, ούτε του συριζα. Αυτό ειναι που συμφερει τον κοσμο. Για αυτό το όχι ο κοσμος ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ την 25η Γενάρη και ουσιαστικά αυτό εννούν οι περισσότεροι με το όχι που θα βγει την επόμενη Κυριακή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε στις 21:12, 29-06-15:

Γιατι ανθρωπος που δουλευει κανονικα, που ζει απο αυτά, που μενει μονος και καλυπτει μονος τα εξοδα διαβιωσης, δε λεει τετοιες μαλακιες. Υπαρχουν ανθρωποι που πληρωνουν λογαριασμους και δεν εχουν να φανε (και ναι, εχω φτασει και εγω πολλες φορες σε αυτο το σημειο που εχω και σταθερη δουλεια), άλλοι πηγαίνουν σε συσσίτια για ένα πιατο φαγητό, άλλοι κάνουν περικοπές από βασικά φάρμακα. Άλλοι έχουν μείνει ή κινδυνευουν να μείνουν άστεγοι. Οπότε, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται μες στην ελληνικη κοινωνία.
Οπότε ας παμε στην δραχμη να γινουν ολοι οι ελληνες ετσι, αφου δεν εχουμε καθολου παραγωγη. Ας διαγραψουμε μονομερως και οσο χρεος μπορουμε, με αποτελεσμα να μην μας ξαναδανεισει ποτε κανεις, αφου θα κινδυνευουν να μην τους δωσουμε πισω τιποτα.

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 21:13, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Το πιστωτικο γεγονος θα γραφτει στα χαρτια, δεν γινεται αλλιως, εκτος αν εχουμε ραγδαιες εξελιξεις πριν την κηρυξη του. Μετα ξεκιναει μια διαδικασια χρεωκοπιας που μπορει να τρεναρει λιγο. Αν ο Τσιπρας κανει ελιγμο πρεπει μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα να καταφερει εναν «σοκ» στον ελληνικο λαο, ωστε να τον αφησουν ησυχο να κανει τη συμφωνια. Το προβλημα ειναι οτι το ΔΝΤ επηρεαζει ολα τα υπολοιπα οποτε τα περιθωρια ελιγμων ειναι ελαχιστα και ειναι μια κουρσα κοντρα στο χρονο.
Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε, σκάει όπου να 'ναι!

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:15, 29-06-15:

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι. Πάντως εγώ φτώχεια δεν βλέπω, αντιθέτως λαό στις καφετέριες, κινητά τελευταίας τεχνολογίας, ολοήμερο ξύσιμο όρχεων, αργομισθία, λαμογιά και κάθε οικογένεια με 4 αμάξια...

Τα περί φτώχειας πές τα αλλού λοιπόν. Οι πραγματικά φτωχοί αυτή τη στιγμή δεν έχουν ή είχαν την πολυτέλεια να παρακολουθoύν τα πολιτικά δρώμμενα και να bloggάρουν.

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:17, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από youhou
Οπότε ας παμε στην δραχμη να γινουν ολοι οι ελληνες ετσι, αφου δεν εχουμε καθολου παραγωγη. Ας διαγραψουμε μονομερως και οσο χρεος μπορουμε, με αποτελεσμα να μην μας ξαναδανεισει ποτε κανεις, αφου θα κινδυνευουν να μην τους δωσουμε πισω τιποτα.
Μα είναι ήδη οι περισσότεροι σε παρόμοια θέση! Αυτό δεν λέτε να καταλάβετε. Το ξέρω, δεν είναι παράλογο, όταν δε βρεθείς στην ίδια θέση ο ίδιος, δεν το πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να πάρουν μερικά κιλά πατάτες αντί το φάρμακό τους.

Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε!
Ήσουν τόσο κοντά να κάνεις ένα επιτυχημένο αστείο και το έχασες. "Η S&P θα σταματήσει την υποβάθμιση όταν η αξιολόγηση θα φτάσει σε CCC...P."

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι.
Ρε αγόρι μου, σε τράπεζα δουλεύω, δεν είμαι πρεζάκι στην ομόνοια που ζητά ευρώ να πάρει τυρόπιτα. Αν είναι δυνατόν, τι δεν καταλαβαίνεις;

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 21:18, 29-06-15:

Αυτή τη στιγμή συζητάει ο Βαρούφης με τους τραπεζίτες για όριο 20€ από απόψε...η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-...ετοιμαστείτε, σκάει όπου να 'ναι!
Τετοιο σοκ εννοουσα.

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 21:21, 29-06-15:

Τετοιο σοκ εννοουσα.
Και τι λες δηλαδή, ότι θα πάρει ξαφνικά το αεροπλάνο αύριο και θα πάει να υπογράψει;Πως;

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:22, 29-06-15:

Κομμουνιστικο καθεστως; Ο ΣΥΡΙΖΑ; Κοροιδευομαστε τώρα; Σαν τα βλαμμενα της ΝΔ που βγήκαν με πλακατ "Όχι Σταλινισμος στην Ελλάδα"; Αναφερόμενοι στον ΣΥΡΙΖΑ; Δηλαδή, και η προαγάνδα έχει κάποια όρια ηλιθιότητας που αν τα υπερβείς, μπορεί και να σε καταλάβει ο άλλος ότι λες μπούρδες πιο εύκολα. Δε λυπάστε το κόμμα σας;
Να μην περάσει τπτ. Ούτε η πρόταση της τροικα, ούτε του συριζα. Αυτό ειναι που συμφερει τον κοσμο. Για αυτό το όχι ο κοσμος ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ την 25η Γενάρη και ουσιαστικά αυτό εννούν οι περισσότεροι με το όχι που θα βγει την επόμενη Κυριακή.
Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Το ΝΑΙ του "ΣΥΡΙΖΑ" το μόνο που κόβει από το κρατισμό είναι οι αμυντικές δαπάνες.

Τις συνέπειες του ΟΧΙ δεν τις αντέχει η δημοκρατία. Το eurogroup ενέκρινε 5δις ανθρωπιστική βοήθεια προς την Ελλάδα στην περίπτωση του ΟΧΙ.

Γίνεται απόπειρα πραξικοπήματος και κάποιοι χειροκροτάτε.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:29, 29-06-15:

Ρε αγόρι μου, σε τράπεζα δουλεύω, δεν είμαι πρεζάκι στην ομόνοια που ζητά ευρώ να πάρει τυρόπιτα. Αν είναι δυνατόν, τι δεν καταλαβαίνεις;
[/LEFT]
Εκτός από κοκορόμυαλος είσαι και φαίστας και ρατσιστής. Ναρκομανής λέγεται όχι πρεζάκι...Δουλεύεις σε τράπεζα και παραπονιέσαι; Δώσε τον μισό σου μισθό σε κανέναν άνεργο και τότε θα σε παραδεχτώ, επαναστάτη της δεκάρας.

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:32, 29-06-15:

η S&P μας υποβάθμισε μόλις σε CCC-
Από CCC που ήμαστε ήδη.

Γίνεται απόπειρα πραξικοπήματος και κάποιοι χειροκροτάτε.
Έχουμε τανκς στους δρομους; Όχι. Πήρε ο ΣΥΡΙΖΑ την εξουσια χωρίς εκλογές την 25η του Γενάρη; Όχι. Παραβίασε το Σύνταγμα; Όχι.
Δε βλέπω απολύτως κανένα πραξικόπημα. Βλέπω αντιθέτως μία κλασσική διαδικασία που πάνω-κάτω έχουμε ζήσει όταν πέρασαν και τα πρώτα μνημόνια. Το ΠΑΣΟΚ πέρασε τα μνημόνια με 151 βουλευτές και όχι 180 που έπρεπε για διεθνείς συμφωνίες σύμφωνα με το Σύνταγμα. Τα έφερε με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και υπήρχαν βουλευτες που το έλεγαν ανοιχτα ότι δεν το διάβασαν. Δεκάδες ΠΝΠ είχαμε επί κυβέρνησης Σαμαρά. κλπ Όλα παράτυπα, αλλά δεν έγινε τπτ. Μιας και από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου είσαι παλιό μέλος, μπορείς να παραθέσεις εδώ ένα μνμ σου στο οποίο διαμαρτυρόσουν τότε για αυτά;

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:35, 29-06-15:

Εκτός από κοκορόμυαλος είσαι και φαίστας και ρατσιστής. Ναρκομανής λέγεται όχι πρεζάκι...Δουλεύεις σε τράπεζα και παραπονιέσαι; Δώσε τον μισό σου μισθό σε κανέναν άνεργο και τότε θα σε παραδεχτώ, επαναστάτη της δεκάρας.
Ναι, παραπονιέμαι γιατί δουλευω 8-10 ώρες την ημέρα, παίρνω 600€ (είμαι και παλιός υποτίθεται) και έχω γονείς και μικρότερα αδέρφια που τρώνε από συσσίτια. Μοκο τώρα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,534 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:36, 29-06-15:

Σωστά, ας ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ για να συνεχίσουμε μια ατέλειωτη λούπα και πτώση προς τα κάτω χωρίς πάτο. Δεν τα βαρεθήκατε τόσα χρόνια αυτά? Αλλά όταν γκρινιάζουμε γι αυτά από τον καναπέ καλά είναι, ε? Άμα μας ζητήσουν να αποφασίσουμε αν το θέλουμε, πρώτον δεν μας αρέσει (σε κάποιους βασικά δεν αρέσει) το ότι δίνεται η ευκαιρία να σταματήσει όλο αυτό μια και καλή (και όχι, δεν πιστεύω αφελώς ότι αν βγει το ΟΧΙ ξαφνικά θα μπούμε στον Παράδεισο της Δραχμής), δεύτερον δεν μας αρέσει που πρέπει εμείς να αποφασίσουμε γι αυτό. Good job, Νεοέλληνες!

Εγώ θα ψηφίσω ΟΧΙ στα μέτρα λοιπόν, γιατί πιστεύω ότι με το ΟΧΙ θα πιάσουμε ευκολότερα τον πάτο για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε χωρίς να βαραίνει και τα τρισέγγονά μας αυτή η απόφαση. Και με το ΝΑΙ θα συνεχίσουμε απλά την πτώση. Δεν πρόκειται να κάνω brainwash σε κανέναν με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα περί σωστού και λάθους, ο καθένας έχει την δική του αντίληψη επ' αυτών. Και δεν πρόκειται και να ξαναμπώ στο θέμα να δω πόσο με βρίζετε ή συμφωνείτε μαζί μου, απλά πέρασα και ακούμπησα. Άλλωστε ο Γιώργος με κάλυψε επαρκώς πριν κάποιες σελίδες (βαριέμαι να κάνω quote).
Απλά θλίβομαι να βλέπω ειδικά νέο κόσμο να λέει ότι είναι έτοιμος να συμβιβαστεί με μια περαιτέρω εξαθλίωση σερβιρισμένη και έτοιμη στο πιάτο. Πόσα φοβικά σύνδρομα έχουμε σαν λαός πια?
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:37, 29-06-15:

Ναι, παραπονιέμαι γιατί δουλευω 8-10 ώρες την ημέρα, παίρνω 600€ (είμαι και παλιός υποτίθεται) και έχω γονείς και μικρότερα αδέρφια που τρώνε από συσσίτια. Μοκο τώρα.
Αυτοκίνητο έχεις;

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

O youhou έγραψε στις 21:38, 29-06-15:

Μα είναι ήδη οι περισσότεροι σε παρόμοια θέση! Αυτό δεν λέτε να καταλάβετε. Το ξέρω, δεν είναι παράλογο, όταν δε βρεθείς στην ίδια θέση ο ίδιος, δεν το πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν να πάρουν μερικά κιλά πατάτες αντί το φάρμακό τους.
Δεν ειναι οι περισσοτεροι. Αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.Τον Νοεμβριο οι καταθεσεις ηταν στα 180 δις. Με το σκεπτικο σου, θα επρεπε να εχουν 3 εκατομυρια κοσμος απο 60000 ευρω ο καθενας και ολοι οι υπολοιποι να πεινανε. Οχι φιλε, υπερβαλλεις μονο και μονο για να ικανοποιησεις τις προτασεις σου.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Σωστά, ας ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ για να συνεχίσουμε μια ατέλειωτη λούπα και πτώση προς τα κάτω χωρίς πάτο. Δεν τα βαρεθήκατε τόσα χρόνια αυτά? Αλλά όταν γκρινιάζουμε γι αυτά από τον καναπέ καλά είναι, ε? Άμα μας ζητήσουν να αποφασίσουμε αν το θέλουμε, πρώτον δεν μας αρέσει (σε κάποιους βασικά δεν αρέσει) το ότι δίνεται η ευκαιρία να σταματήσει όλο αυτό μια και καλή (και όχι, δεν πιστεύω αφελώς ότι αν βγει το ΟΧΙ ξαφνικά θα μπούμε στον Παράδεισο της Δραχμής), δεύτερον δεν μας αρέσει που πρέπει εμείς να αποφασίσουμε γι αυτό. Good job, Νεοέλληνες!

Εγώ θα ψηφίσω ΟΧΙ στα μέτρα λοιπόν, γιατί πιστεύω ότι με το ΟΧΙ θα πιάσουμε ευκολότερα τον πάτο για να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε χωρίς να βαραίνει και τα τρισέγγονά μας αυτή η απόφαση. Και με το ΝΑΙ θα συνεχίσουμε απλά την πτώση. Δεν πρόκειται να κάνω brainwash σε κανέναν με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα περί σωστού και λάθους, ο καθένας έχει την δική του αντίληψη επ' αυτών. Και δεν πρόκειται και να ξαναμπώ στο θέμα να δω πόσο με βρίζετε ή συμφωνείτε μαζί μου, απλά πέρασα και ακούμπησα. Άλλωστε ο Γιώργος με κάλυψε επαρκώς πριν κάποιες σελίδες (βαριέμαι να κάνω quote).
Απλά θλίβομαι να βλέπω ειδικά νέο κόσμο να λέει ότι είναι έτοιμος να συμβιβαστεί με μια περαιτέρω εξαθλίωση σερβιρισμένη και έτοιμη στο πιάτο. Πόσα φοβικά σύνδρομα έχουμε σαν λαός πια?
Μα, αυτη ειναι η μαλακια του συριζα. Πριν 8 μηνες συζητουσαμε για δημοσιονομικο κενο 1 δις και τωρα με την διαπραγματευση φτασαμε σε μετρα 5 δις. Και ερχεται και σου λεει, αποφασισε. Ε,χαιρω πολυ. Ξεχασε προγραμμα θεσσαλονικης, ξεχασε τα 11 δις που εταζε απο το ταμειο χρηματοπιστωτικης σταθεροτητας(αφου καταλαβε οτι δεν μπορει να τα παρει) και αφου τα εκανε ολα χειροτερα μας λεει οτι οι ευρωπαιοι ειναι αδιαλλακτοι.Λες και δεν το ξεραμε τοσα χρονια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη youhou : 29-06-15 στις 21:51.

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,541 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:42, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Καλά μη κάνεις έτσι με τη δραχμή λογικά ούτε εσύ θα έχεις. Όλοι ίσοι.
Ειρωνικό υφάκι διακρίνω αλλά φαντάζομαι ότι για να έχεις ίντερνετ, και εσύ θα έχεις να φας ακόμα. Βασικά δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου.

Πάντα υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι και κανείς δεν τους έδινε σημασία, μη σου πώ τους κοίταζε και με στραβό μάτι. Πάντως εγώ φτώχεια δεν βλέπω, αντιθέτως λαό στις καφετέριες, κινητά τελευταίας τεχνολογίας, ολοήμερο ξύσιμο όρχεων, αργομισθία, λαμογιά και κάθε οικογένεια με 4 αμάξια...

Τα περί φτώχειας πές τα αλλού λοιπόν. Οι πραγματικά φτωχοί αυτή τη στιγμή δεν έχουν ή είχαν την πολυτέλεια να παρακολουθoύν τα πολιτικά δρώμμενα και να bloggάρουν.
Θυμάμαι που μας το έλεγαν σε ένα μάθημα στο σχολείο... Παίζει να ήταν στην τρίτη γυμνασίου. Θυμάμαι που μας έδιναν το παράδειγμα με την τηλεόραση.
Σε κάποια υποανάπτυκτη χώρα, η τηλεόραση θεωρείται πολυτέλεια. Για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που υποτίθεται πως είναι αναπτυγμένη, η τηλεόραση πλέον αποτελεί μια πολύ συνηθισμένη συσκευή που ο καθένας έχει στο σπίτι του (ή τουλάχιστον, είχε).Άρα στην Ελλάδα δεν μπορείς να κρίνεις το αν κάποιος είναι πλούσιος από το αν έχει τηλεοραση ή όχι. Δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, η τηλεόραση έχει μετατραπεί σε κάτι βασικό. Με αυτά που λες αυτό μου θυμίζεις.Επειδή κάποιος πήρε κάποτε ένα κινητό των 100 ευρώ και το έχει ακόμα,δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει πόσα χρήματα έχει. Επειδή κάποιος είχε βγει για έναν καφέ, δεν σημαίνει ότι είναι πλούσιος και έχει λεφτά για ξόδεμα. Κάποιοι απ'όλους αυτούς που βλεπεις ναι,ίσως να είναι, άφησέ τους να ζήσουν στον κόσμο τους.
Επαναλαμβάνω, ναι,μπορεί να έχουμε να φάμε ακόμα αλλά εσύ τι περιμένεις να δεις δηλαδή; Περιμένεις να φτάσουμε όντως στα επίπεδα μιας τριτοκοσμικής χώρας και μετά να μιλήσουμε για φτώχεια; Κάνε μια σύγκριση της Ελλάδας με άλλες Ευρωπαικές χώρες στις οποίες υποτίθεται ότι ανήκουμε και εμείς, και μετά πες μας αν η Ελλαδα είναι φτωχή ή όχι,αν το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα είναι το ίδιο με αυτό άλλων χωρών και αν οι νέοι έχουν τις ίδιες πιθανότητες για ένα καλό μέλλον αν μείνουν στη χώρα τους, όπως οι ξένοι αν έμεναν στη χώρα τους. Και ίσως θα πρέπει να σταματήσεις να προτείνεις σε καθέναν που γράφει κάτι εδώ να "χαρίσει λεφτά,τον μισθό του" or whatever,γιατί δεν ξέρεις αν το έχει κάνει ήδη, όπως και εμείς δεν ξέρουμε αν έχεις κάνει εσύ κάτι για να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπό σου. Και όχι,δεν σου ζητώ να λογοδοτήσεις φυσικά, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι είμαστε εδώ για να εκφράσουμε τη γνώμη μας και τους προβληματισμούς μας και όχι να δείξουμε τι έχει κάνει ο καθένας για να φανώ εγώ περισσότερο μεγαλόψυχη από εσένα ή από κάποιον αλλον.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 21:47, 29-06-15:

Και τι λες δηλαδή, ότι θα πάρει ξαφνικά το αεροπλάνο αύριο και θα πάει να υπογράψει;Πως;
Οχι βεβαια, δεν μπορεις να παραστησεις το νικητη ετσι, τρεχοντας να προλαβεις προθεσμια. Δεν μπορουμε να ξερουμε τι σκεφτεται. Ισως να ειναι μιλημενα τα πραγματα με καποιους απο το αντιθετο στρατοπεδο. Όχι οτι ειναι προθυμος να υπογραψει γιατι πιστευω οτι θελει και να τους πιεσει καπως ωστε να κερδισει κατι σε σχεση με τους προηγουμενους (ΝΔΣΟΚ), αλλά οτι ζηταει ανοχη για να διαχειριστει εσωκομματικες αντιδρασεις κλπ.

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:51, 29-06-15:

Μήπως θέλεις να σου στείλω κανένα Ε9 να κάνεις τη δουλειά σου;

Αλλά δε με ρώτησες το καταπληκτικό: "Βλέπω έχεις pc και ιντερνετ, άρα έχεις λεφτά, οπότε σκάσε υποκριτή, νεοέλληνα, ξύστη, αιώνιε φοιτητή (εδώ γελάνε) μπλα μπλα μπλα"...
Δεν ειναι οι περισσοτεροι. Αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα.
Είναι οι περισσότεροι. Ως ένα βαθμό. Υπάρχει διαβάθμιση στη φτώχεια. Δεν είναι το ίδιο όλοι. Υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να βάλλει πετρέλαιο το χειμώνα και υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να πάρει τρόφιμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lkjhgfdsa : 29-06-15 στις 21:56.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Anonyme

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 418 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 21:56, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Έτσι λειτουργούν τα κράτη. Όταν ένα κράτος δανείζεται, δημιουργεί χρέος. Τι να κάνουμε, να το διαγράφουμε γιατί είμαστε πιο έξυπνοι από τους άλλους;
Δεν μπορούμε να μιλάμε τόσο υπεραπλουστευμένα όταν πίσω από έναν δανεισμό κρύβονται οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα. Ο μόνος λόγος που δάνεισαν στην Ελλάδα τα πρώτα 110δις το 2010, ήταν η τεράστια πτώση που είχε σημειώσει το ευρώ λόγω της τότε επικείμενης ελληνικής χρεοκοπίας, γεγονός που ήταν επικίνδυνο (και) για τις δικές τους οικονομίες, αφού οι αγορές είχαν παγώσει. Ο μόνος λόγος που δανείζεις σε μία χώρα που εκ των προτέρων γνωρίζεις πως δεν δύναται να σε ξεχρεώσει στον αιώνα τον άπαντα, είναι γιατί πέραν της πολιτικής, θες να ασκείς και ξεκάθαρη οικονομική κυριαρχία. Τα χρήματα δόθηκαν αλλά πού ακριβώς πήγαν; Γιατί στην παιδεία ή τη δημόσια υγεία δεν νομίζω να πήγαν. Στις τράπεζες λοιπόν, οι οποίες απέκτησαν εκ νέου ρευστότητα και συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει, στα bonus, τα κεφάλαια υψηλού κινδύνου και τις αγοραπωλησίες σύνθετων χρηματοπιστωτικών προϊόντων (βλ. golden boys). Αλλοίμονο αν φτάσουμε να νομίζουμε πως νοιάστηκε ποτέ κανείς τους για την Ελλάδα και πως μας ταΐζουν. Δεν ξέρω γιατί συζητάμε, βρισκόμαστε σε ένα σύστημα το οποίο το ίδιο έχει την τάση να δημιουργεί κρίσεις, οι οποίες πρέπει κάπως να εκτονώνονται. Κάποτε ήταν οι πόλεμοι, σήμερα είναι η κοινωνική εξαθλίωση.

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν σε κατηγορώ ούτε για το αν/τι θα ψηφίσεις, ούτε έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί a priori υποστήριξες πως όσοι ζουν στο εξωτερικό ψηφίζουν εκ του ασφαλούς, με αφορμή αυτό που είπε ο Γιώργος. Αυτό είναι που με προβληματίζει, πώς γίνεται να θεωρούμε αυτονόητο πως όταν έχουμε εξασφαλίσει τον εαυτό μας σταματάμε να νοιαζόμαστε για τους γύρω μας. Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία σχέση με το σχόλιο που έκανα και δεν διαφωνώ ούτε με τον προβληματισμό ούτε με τις ανασφάλειες σου.

Andante

Δραστήριο Μέλος

O Andante έγραψε στις 21:56, 29-06-15:

Ειρωνικό υφάκι διακρίνω αλλά φαντάζομαι ότι για να έχεις ίντερνετ, και εσύ θα έχεις να φας ακόμα. Βασικά δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου.

Θυμάμαι που μας το έλεγαν σε ένα μάθημα στο σχολείο... Παίζει να ήταν στην τρίτη γυμνασίου. Θυμάμαι που μας έδιναν το παράδειγμα με την τηλεόραση.
Σε κάποια υποανάπτυκτη χώρα, η τηλεόραση θεωρείται πολυτέλεια. Για μια χώρα όπως η Ελλάδα, που υποτίθεται πως είναι αναπτυγμένη, η τηλεόραση πλέον αποτελεί μια πολύ συνηθισμένη συσκευή που ο καθένας έχει στο σπίτι του (ή τουλάχιστον, είχε).Άρα στην Ελλάδα δεν μπορείς να κρίνεις το αν κάποιος είναι πλούσιος από το αν έχει τηλεοραση ή όχι. Δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, η τηλεόραση έχει μετατραπεί σε κάτι βασικό. Με αυτά που λες αυτό μου θυμίζεις.Επειδή κάποιος πήρε κάποτε ένα κινητό των 100 ευρώ και το έχει ακόμα,δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει πόσα χρήματα έχει. Επειδή κάποιος είχε βγει για έναν καφέ, δεν σημαίνει ότι είναι πλούσιος και έχει λεφτά για ξόδεμα. Κάποιοι απ'όλους αυτούς που βλεπεις ναι,ίσως να είναι, άφησέ τους να ζήσουν στον κόσμο τους.
Επαναλαμβάνω, ναι,μπορεί να έχουμε να φάμε ακόμα αλλά εσύ τι περιμένεις να δεις δηλαδή; Περιμένεις να φτάσουμε όντως στα επίπεδα μιας τριτοκοσμικής χώρας και μετά να μιλήσουμε για φτώχεια; Κάνε μια σύγκριση της Ελλάδας με άλλες Ευρωπαικές χώρες στις οποίες υποτίθεται ότι ανήκουμε και εμείς, και μετά πες μας αν η Ελλαδα είναι φτωχή ή όχι,αν το βιοτικό επίπεδο στην Ελλάδα είναι το ίδιο με αυτό άλλων χωρών και αν οι νέοι έχουν τις ίδιες πιθανότητες για ένα καλό μέλλον αν μείνουν στη χώρα τους, όπως οι ξένοι αν έμεναν στη χώρα τους. Και ίσως θα πρέπει να σταματήσεις να προτείνεις σε καθέναν που γράφει κάτι εδώ να "χαρίσει λεφτά,τον μισθό του" or whatever,γιατί δεν ξέρεις αν το έχει κάνει ήδη, όπως και εμείς δεν ξέρουμε αν έχεις κάνει εσύ κάτι για να βοηθήσεις κάποιον συνάνθρωπό σου. Και όχι,δεν σου ζητώ να λογοδοτήσεις φυσικά, απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι είμαστε εδώ για να εκφράσουμε τη γνώμη μας και τους προβληματισμούς μας και όχι να δείξουμε τι έχει κάνει ο καθένας για να φανώ εγώ περισσότερο μεγαλόψυχη από εσένα ή από κάποιον αλλον.
Σε πληροφορώ οτι ο μέσος τρόπος ζωής στην Ελλάδα είναι προκλητικός και σπάταλος ακόμα και σήμερα και επειδή ζώ έξω αυτά δεν υπάρχουν ούτε κατά διάνοια εδώ. Αντί λοιπόν να παραδεχτείς σαν λογικό άτομο οτι ήμασταν σπάταλοι, πέρναμε δάνεια για να αγοράσουμε σπίτια, χρυσαφικά, αυτοκίνητα χωρίς να μπορούμε να τα καλύψουμε (μέχρι και χρηματιστήριο έπαιζε ο μέσος Έλληνας επί Σημίτη ), ψηφίζαμε διεφθαρμένες κυβερνήσεις για να διορίσουν το παιδάκι μας και τώρα έφτασε επιτέλους η ώρα να πληρώσουμε την νύφη γιατί ρίχνεις το φταίξιμο στους εξωγήινους, στους "κακούς" ξένους, στους Νεφελίμ και δεν ξέρω εγώ που; Ο παραλογισμός και σκοταδισμός που επικρατεί στην Ελλάδα δεν έχει όρια πάντως.

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 21:59, 29-06-15:

Έχουμε τανκς στους δρομους; Όχι. Πήρε ο ΣΥΡΙΖΑ την εξουσια χωρίς εκλογές την 25η του Γενάρη; Όχι. Παραβίασε το Σύνταγμα; Όχι.
Δε βλέπω απολύτως κανένα πραξικόπημα. Βλέπω αντιθέτως μία κλασσική διαδικασία που πάνω-κάτω έχουμε ζήσει όταν πέρασαν και τα πρώτα μνημόνια. Το ΠΑΣΟΚ πέρασε τα μνημόνια με 151 βουλευτές και όχι 180 που έπρεπε για διεθνείς συμφωνίες σύμφωνα με το Σύνταγμα. Τα έφερε με τη διαδικασία του κατεπείγοντος και υπήρχαν βουλευτες που το έλεγαν ανοιχτα ότι δεν το διάβασαν. Δεκάδες ΠΝΠ είχαμε επί κυβέρνησης Σαμαρά. κλπ Όλα παράτυπα, αλλά δεν έγινε τπτ. Μιας και από ό,τι βλέπω στο προφίλ σου είσαι παλιό μέλος, μπορείς να παραθέσεις εδώ ένα μνμ σου στο οποίο διαμαρτυρόσουν τότε για αυτά;
Η χούντα βρήκε έδαφος γιατί τότε ο στρατός είχε αίγλη, όπως τώρα αίγλη έχει η αριστερά. Ο ίδιος ο λαός υπερψήφισε το δημοψήφισμα για το σύνταγμα της Χούντας. To ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε για να φέρει αντιλαικά νομοσχέδια που δυστυχώς δεν ήταν τόσο φιλελεύθεθρα όπως έπρεπε γιατί όπως αποδεικνύεται σήμερα δεν γινόταν διαφορετικά.

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 22:04, 29-06-15:

Ναι ρε παιδια αλλα ακομα και αν επιλέξουμε τον "ασφαλή" δρομο και πουμε το ναι ώστε να μειωθει η πιθανότητα να μπούμε στη δραχμή,τι καλυτερο θα γίνει δηλαδη; Τόσος κόσμος ήδη πεινάει,οι μισθοί εχουν μειωθεί κτλ.
Εστω οτι πειναει το 25%. Με το "ναι" δεν θα πειναει το 50%

Πραγματικα δεν θα βρεθεί ποτε καποια ακρη. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις ναι και σου λενε οτι μαλλον εισαι καποιος πλούσιος που δεν εχει ανάγκη και δεν θέλει να χάσει τα λεφτα του. Λες οτι σκέφτεσαι να ψηφίσεις οχι και σου λενε οτι θα γίνουμε τριτοκοσμική χώρα. Και μετα σκέφτεσαι οτι και οι δυο πλευρές εχουν τα δικια τους αλλα εμεις τι πρεπει να κανουμε τελικα
΄
(Γνωμη) Το οτι λεει καποιος κατι δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Γι'αυτο μαθαινουμε να κρινουμε αυτα που λεει ο αλλος και να κοιταμε την ουσια και την λογικη του.

Θα σταματήσει ποτε ολο αυτο;
Οταν ο Ελληνικος λαος αποφασησει να σταματησει να ψηφιζει κρατιστες για να του λυσουν το προβλημα του κρατισμου. Μονος του βγαζει τα ματια του.

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Το να σου δινει καποιος το τιμονι οταν σε εβαλε σε μονοδρομο, τρεχεις με 70 και υπαρχει τειχος στα 150 μετρα δεν ειναι επιλογη. Ουσιαστικη επιλογη θα ηταν εαν μπορουσαμε να επιλεξουμε εμεις καποιος μετρα του μνημονηου, πχ μειωση βουλευτικων και συνδικαλιστικων αποδοχων. Ο καταληψιας "κλειδωσε" τα μετρα ωστε να μην θηχτουν οι γνωστες καστες και αυτο ειναι το ουσιωδες κακο

Τρεις σκεψεις
Εαν αυτοι οι αποικιοκρατες ευρωπαιοι, οι σκατοψυχοι, θελουν να σας υποδουλωσουν μεσα στο ευρω, νομιζετε οτι θα σας αφησουν να μεγαλουργησετε με δραχμες? Να σας δουν και τα αλλα PIIGS και θα φυγουν? Θα κωλοσουν να κανουν κανενα embargo? Casus belli θα υπαρχει.

Μονομερεις ενεργειες και οι αλλοι μπορουν να κανουν

Λετε μην κωλωνετε, εχουμε χασει τοσα, τι αλλο να παθουμε?Συγκριτικα με τις προ-κρισης εποχες, ναι εχεις χασει αρκετα. ΑΛΛΑ, δεν υπαρχει "κατοφλι" του ποσο μπορεις να χασεις, μη το ξεχνατε. Ρωτηστε κανεναν που να εχει ζησει στην ανατολικη Ευρωπη ή στα Βαλκανια μετα την πτωση της ΕΣΣΔ να σας πει πως ηταν. Μη ρωτατε εμενα, ειμαι νεοφιλελες γερμανοτσολιας και θελω το κακο σας.

Οι πιο δυνατοι φτωχοι οχι, γιατι μπορουν να δειρουν τους αλλους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dreamweaver : 29-06-15 στις 22:14.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 22:05, 29-06-15:

Οχι βεβαια, δεν μπορεις να παραστησεις το νικητη ετσι, τρεχοντας να προλαβεις προθεσμια. Δεν μπορουμε να ξερουμε τι σκεφτεται. Ισως να ειναι μιλημενα τα πραγματα με καποιους απο το αντιθετο στρατοπεδο. Όχι οτι ειναι προθυμος να υπογραψει γιατι πιστευω οτι θελει και να τους πιεσει καπως ωστε να κερδισει κατι σε σχεση με τους προηγουμενους (ΝΔΣΟΚ), αλλά οτι ζηταει ανοχη για να διαχειριστει εσωκομματικες αντιδρασεις κλπ.
Σε συνάρτηση με τις ασυναρτησίες που λέει τώρα καταλαβαίνω ότι περιμένει την απάντηση του Δημοψηφίσματος...εγώ προσωπικά με όλα αυτά που γίνονται ΔΕΝ βλέπω πως θα φτάσουμε ως την ερχόμενη Δευτέρα ή Τρίτη χωρίς χρεοκοπία των τραπεζών...

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 22:06, 29-06-15:

ο μέσος τρόπος ζωής στην Ελλάδα είναι προκλητικός και σπάταλος ακόμα και σήμερα και επειδή ζώ έξω
Ενας ακομη σωτηρας του ναι, π μένει "εξω"... από το χορό...
Η χούντα βρήκε έδαφος γιατί τότε ο στρατός είχε αίγλη, όπως τώρα αίγλη έχει η αριστερά. Ο ίδιος ο λαός υπερψήφισε το δημοψήφισμα για το σύνταγμα της Χούντας. To ΠΑΣΟΚ διαλύθηκε για να φέρει αντιλαικά νομοσχέδια που δυστυχώς δεν ήταν τόσο φιλελεύθεθρα όπως έπρεπε γιατί όπως αποδεικνύεται σήμερα δεν γινόταν διαφορετικά.
Μιλάμε για τα δύο κατά κοινή ομολογία νόθα δημοψηφίσματα της Χούντας...; Έχεις κπ μνμ στο οποίο να καταδικάζεις αυταρχισμο των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, ή οχι;

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 22:09, 29-06-15:

Μιλάμε για τα δύο κατά κοινή ομολογία νόθα δημοψηφίσματα της Χούντας...; Έχεις κπ μνμ στο οποίο να καταδικάζεις αυταρχισμο των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, ή οχι;
Δεν γνωρίζω και δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Δεν χρειάζεται να νοθεύσεις τίποτα όταν ο λαός παραμυθιάζεται τόσο εύκολα και μπορεί να κατευθυνθεί. Τότε δεν υπηρχε ούτε internet ούτε εξωτερική πληροφόρηση.

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 22:11, 29-06-15:

Αυτα ειναι αθλιες συνθηκες, θα ηταν παραλογο να ισχυρισθουμε το αντιθετο. Ειναι μιζερια ομως για ευρωπαικο context. Αυτο που δεν θελεις να καταλαβεις ειναι οτι το context δεν ειναι εγγυημενο και μπορει να μετατραπει σε αφρικανικο. Υπαρχει και πολυυυυυύ πιο κατω απο αυτό που νομιζεις.
Δεν ημουνα παντα βολεμενος, οπως ισως φανταζεσαι. Οπως ειπα εχω δουλεψει Αφρική κι εχω εικονες που δεν θα ηθελες να εχεις, γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις αντεχες.

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

O youhou έγραψε στις 22:14, 29-06-15:

Είναι οι περισσότεροι. Ως ένα βαθμό. Υπάρχει διαβάθμιση στη φτώχεια. Δεν είναι το ίδιο όλοι. Υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να βάλλει πετρέλαιο το χειμώνα και υπάρχει ο φτωχός που δυσκολευεται να πάρει τρόφιμα.
Προφανως και υπαρχει διαβαθμιση στην φτωχεια, αλλα η δραχμη θα οδηγησει σε ακομα μεγαλυτερη φτωχεια. Εσυ μου λες, οτι θα παραμεινουν στα ιδα επιπεδα.
Αν εχουμε κατω απο το οριο της φτωχειας, 2,5εκ. ανθρωπους τωρα, τοτε θα εχουμε 7εκ.
Τουλαχιστον, ετσι ελεγε ο Βαρουφακης πριν καποια χρονια. Το χειροτερο,ομως, δεν ειναι οτι θα χασουμε μεγαλο μερος του εισοδηματος αλλα οτι δεν υπαρχει προοπτικη βελτιωσης, αφου δεν υπαρχει παραγωγη. Το ανεφερα και παραπανω.

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:21, 29-06-15:

Η χούντα βρήκε έδαφος γιατί τότε ο στρατός είχε αίγλη ...... Ο ίδιος ο λαός υπερψήφισε το δημοψήφισμα για το σύνταγμα της Χούντας...
Πού τα ανακάλυψες αυτά; Μήπως κάνεις πλάκα; Ρώτα παλαιότερους (φυσικά όχι χρυσαυγίτες κλπ ερπετά) και διάβασε μερικά πράγματα πριν ξαναγράψεις τέτοια πράγματα. Πρώτα-πρώτα ο στρατός (σαν σύνολο των υπηρετούντων στις ένοπλές δυνάμεις) καμία σχέση δεν είχε με τη χούντα. Το πραξικόπημα που (με βία και αίμα) έφερε τη δικτατορία, ήταν έργο λίγων επίορκων αξιωματικών οι οποίοι δικάστηκαν για έσχατη προδοσία και στάση και μάλιστα καταδικάστηκαν στην ποινή του θανάτου. Όσο για το "δημοψήφισμα" για το "σύνταγμα" της χούντας, μόνον ο λαός δεν το υπερψήφισε. Το "αποτέλεσμα" δεν ήταν παρά μίγμα βίας, νοθείας, τρομοκρατίας, απάτης, και πλαστογραφίας. Ας μην προσπαθούμε να συγκρίνουμε τη σημερινή κατάσταση με τη χούντα.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,180 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:23, 29-06-15:

Είδα την ομιλία του Τσίπρα μόλις τώρα, αποφεύγει να αναφέρει τις λέξεις "έξοδος", "δραχμή" παρόλο που τον ρώτησαν αρκετές φορές για αυτά. Λέει ότι θα υποχωρήσουν οι θεσμοί μόλις δουν την βούληση του λαού. Επίσης ανέφερε σε κάποια φάση για νέα εμπόδια που μπορεί να ρίξει η Ευρώπη και μόλις τον ρώτησαν πάνω σε τι αναφέρεται είπε ότι υποθέτει ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 22:34, 29-06-15:

Αυτα ειναι αθλιες συνθηκες, θα ηταν παραλογο να ισχυρισθουμε το αντιθετο. Ειναι μιζερια ομως για ευρωπαικο context. Αυτο που δεν θελεις να καταλαβεις ειναι οτι το context δεν ειναι εγγυημενο και μπορει να μετατραπει σε αφρικανικο. Υπαρχει και πολυυυυυύ πιο κατω απο αυτό που νομιζεις.
Δεν ημουνα παντα βολεμενος, οπως ισως φανταζεσαι. Οπως ειπα εχω δουλεψει Αφρική κι εχω εικονες που δεν θα ηθελες να εχεις, γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις αντεχες.
Πολύ κακώς έκανα και έθιξα το προσωπικό ζήτημα και ζητώ συγγνώμη από όλους. Απλά να σχολιάσω το εξής, έτσι είναι πολλοί. Μπορεί να είναι σε καλύτερη η χειροτερη οικονομική κατάσταση η οικογένεια τους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι 8 (άσε τις 10) ώρες για 600€ με προυπηρεσία είναι αρκετά. Δεν είμαστε φοιτητές που πάμε για χαρτζηλίκι. Αν είναι δυνατόν. Είναι εκφυλισμος τα καταστήματα να ειναι γεματα και να δυσκολευεσαι να αγορασεις κτ ό,τι κι αν ειναι αυτό, πόσω δε μάλλον όταν είναι βασικό αγαθό.

Προφανως και υπαρχει διαβαθμιση στην φτωχεια, αλλα η δραχμη θα οδηγησει σε ακομα μεγαλυτερη φτωχεια. Εσυ μου λες, οτι θα παραμεινουν στα ιδα επιπεδα.
Αν εχουμε κατω απο το οριο της φτωχειας, 2,5εκ. ανθρωπους τωρα, τοτε θα εχουμε 7εκ.
Τουλαχιστον, ετσι ελεγε ο Βαρουφακης πριν καποια χρονια. Το χειροτερο,ομως, δεν ειναι οτι θα χασουμε μεγαλο μερος του εισοδηματος αλλα οτι δεν υπαρχει προοπτικη βελτιωσης, αφου δεν υπαρχει παραγωγη. Το ανεφερα και παραπανω.
Εγώ δε στηριζω καν τη θεση συριζα. Είναι άλλο το ότι είμαι κατά του ναι και πολύ πρακτικά θα απέχω αναγκαστικά από το δημοψήφισμα. Αυτό που λέω είναι ότι είναι, το κέρατό μου, ανεξάρτητα από ιδεολογία ή οτιδήποτε άλλο, και παρότι ναι, μαθηματικος είμαι δεν είμαι οικονομολόγος, άσχετα με το επάγγελμα, ΑΝ αποκτήσουμε νομισματική πολιτική ξανά με διαφορετικο νομισμα, αυτό που φαίνεται είναι ότι μπορεί και για κάποιους μήνες να γίνει χειρότερη η κατάσταση, αλλά να αρχίζει ξανά μία καπιταλιστική ανάπτυξη. Όταν λέμε ναι στο καπιταλισμό, πώς θα ανακάμψει αυτός, με 100-200 μεγάλες επιχειρήσεις; Οι μικρές συνεχίζουν να κλείνουν. Δηλαδή, είναι γελοίο, πλέον έρχονται μικροί και μεσαίοι επιχειρηματίες και έχουν πιο "επαναστατικές" διαθέσεις από τον κόσμο. Γιατί τους βόλεψε στην αρχή που δεν είχαν επιβαρύνσεις, τους βόλεψε ότι τους δόθηκε ρευστότητα, τους βόλεψε η φθηνότερη εργασία, αλλά τώρα πια ο κόσμος πηγαίνει στις μεγαλύτερες επιχειρήσεις που θα εξυπηρετηθεί φθηνότερα και αυτοί εν τέλει κλείνουν και χρωστούν και τα δάνειά τους... Αυτό είναι σουρρεαλιστικό.

Αλλά με αυτόν τον τρόπος δεν λύνονται σημαντικά ζητήματα και εκεί μπαίνει η ιδεολογία, που μιλάς για μονομερείς ενέργειες, για εθνικοποιήσεις, μονομερή διαγραφή χρέους, λαικες διαδικασιες κλπ...

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 22:40, 29-06-15:

Ποιός πεινάει ρε, αφήστε τα ψόφια και τους λαικισμούς. Αυτοί που πεινάνε ούτε τηλεόραση δεν έχουν, ούτε facebook και υπολογιστή για να γράψουν τις παπαρι.ς τους. Υποκριτές του κερατά ,επαναστάτες του πληκτρολογίου, αιώνιοι φοιτητές, κομπλεξικοί νεοέλληνες. Τόσα χρόνια τι κάνατε για τους πεινασμένους που κοιμόντουσαν στα παγκάκια; Τώρα ξυπνήσατε; Έχετε βοηθήσει ποτέ φτωχό άνθρωπο ρε καθίκια;
Σαν τον τζημερο και τον ψαριανο?

Εκατο φορες τα ιδια πραγματα. Και οταν κανεις αναφορα σε ξενους οικονομολογους, δινεις λινκ με αναλυσεις μη αριστερων ατομων, οταν τους λες πως υπαρχουν στοιχεια για εγκληματικες ενεργειες απο πλευρας ΕΕ, κανουν την παπια, εξαφανιζονται για μερικα ποστ και μετα επιστρεφουν με οργη για τον μεσο βολεμενο ελληνα και με τους κλασικους χαρακτηρισμους σαν αυτους που ξεσστομισε προχθες ο θεοδωρακης στη βουλη και εγινε ρομπα.

Φυσικα στα τρια σας αν εχουν υπαρξει παραβιασεις ανθρωπινων δικαιωματων. Η πραγματικη σας καψα ειναι η κυβερνηση. Ξεπεραστε το πια.

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 23:04, 29-06-15:

Ιδου η λυση!
https://www.indiegogo.com/projects/g...ut-fund#/story

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 23:26, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Πού τα ανακάλυψες αυτά; Μήπως κάνεις πλάκα; Ρώτα παλαιότερους (φυσικά όχι χρυσαυγίτες κλπ ερπετά) και διάβασε μερικά πράγματα πριν ξαναγράψεις τέτοια πράγματα. Πρώτα-πρώτα ο στρατός (σαν σύνολο των υπηρετούντων στις ένοπλές δυνάμεις) καμία σχέση δεν είχε με τη χούντα. Το πραξικόπημα που (με βία και αίμα) έφερε τη δικτατορία, ήταν έργο λίγων επίορκων αξιωματικών οι οποίοι δικάστηκαν για έσχατη προδοσία και στάση και μάλιστα καταδικάστηκαν στην ποινή του θανάτου. Όσο για το "δημοψήφισμα" για το "σύνταγμα" της χούντας, μόνον ο λαός δεν το υπερψήφισε. Το "αποτέλεσμα" δεν ήταν παρά μίγμα βίας, νοθείας, τρομοκρατίας, απάτης, και πλαστογραφίας. Ας μην προσπαθούμε να συγκρίνουμε τη σημερινή κατάσταση με τη χούντα.

Δεν θα κάνω ανάλυση, αλλά στις αρχές τουλάχιστον είχε μεγάλη αποδοχή η ¨επανάσταση" και αρκετοί βλέπανε στο προσωπό του Παπαδόπουλου τον Μεταξά. Κάνανε περιοδίες και ο κόσμος τους αποθέωνε. Το γνωρίζω από άτομα χωρίς πολιτικό προσανατολισμό που τα έξησαν και εμπιστεύομαι.

Ανεξάρτητα από αυτό είναι χαζό να πιστεύει κανείς ότι σήμερα είναι πιθανό ένα πραξικόπημα από το στρατό και τους Χρυσαυγίτες. Δεν θα έλεγα το ίδιο από την άλλη πλευρά και κατά τη γνώμη μου προς τα εκεί πάει το ΟΧΙ. Χωρίς χρηματοδότηση από πουθενά αυτό που κάνουν είναι αυτοκτονία ή μέρος ενός σχεδίου για να ικανοποιήσουν την ιδεολογία τους. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:30, 29-06-15:

Εδώ δεν μπορεί να πάρει αυτός πάνω του ευθύνη για να μείνουμε στην Ευρώπη όταν χρεοκοπήσουμε τι θα κάνει;

Φυσικά φοβάται μη χάσει την εξουσία και δεν υπογράφει αλλά δε νομίζω να τη βγάλει καθαρή αν αρχίσουμε να πεινάμε σε επίπεδο Βουλγαρίας εδώ πέρα.
Βασικά μόλις δήλωσε ότι αν βγει το ΝΑΙ θα παραιτηθεί, οπότε το ότι φοβάται για την εξουσία που έγραψες μπορείς να το πάρεις πίσω.
Το ποιος φοβάται αυτές τις στιγμές είναι ξεκάθαρο

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:31, 29-06-15:

Δεν ειρωνεύομαι μιλάω πολύ σοβαρά. Ναι έχω να φάω μέχρι αύριο. Μετά δεν ξέρω γιατί οι γονείς μου δεν έχουν λεφτά πουθενά.
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Είδα την ομιλία του Τσίπρα μόλις τώρα, αποφεύγει να αναφέρει τις λέξεις "έξοδος", "δραχμή" παρόλο που τον ρώτησαν αρκετές φορές για αυτά. Λέει ότι θα υποχωρήσουν οι θεσμοί μόλις δουν την βούληση του λαού. Επίσης ανέφερε σε κάποια φάση για νέα εμπόδια που μπορεί να ρίξει η Ευρώπη και μόλις τον ρώτησαν πάνω σε τι αναφέρεται είπε ότι υποθέτει ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
Και εγώ είδα ένα κομμάτι της συνέντευξης. Λέει δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Καλά μας δουλεύει; Αλλά να με πεις αν έχεις ένα κάρο λεφτά έξω τι να φοβηθείς εμείς που δεν έχουμε τίποτα φοβόμαστε.

Monte Cristo δεν ψήδισα τον Αλέξη και συνηδητά στο δημοψήφισμα θα ψηφίσω ναι. μη λες ότι γκρινιάζω γιατί με πετάει το μπαλάκι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gate4 : 29-06-15 στις 23:34.

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:40, 29-06-15:

Εδώ δεν μπορεί να πάρει αυτός πάνω του ευθύνη για να μείνουμε στην Ευρώπη όταν χρεοκοπήσουμε τι θα κάνει;

Monte Cristo δεν ψήδισα τον Αλέξη και συνηδητά στο δημοψήφισμα θα ψηφίσω ναι. μη λες ότι γκρινιάζω γιατί με πετάει το μπαλάκι

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:40, 29-06-15:

Δεν θα κάνω ανάλυση, αλλά στις αρχές τουλάχιστον είχε μεγάλη αποδοχή η ¨επανάσταση"
Ναι, αμέ! Όποιος τολμούσε να μην την αποδεχθεί τον στέλνανε στην εξορία ή στη φυλακή.
αρκετοί βλέπανε στο προσωπό του Παπαδόπουλου τον Μεταξά.
Λογικό. Ακόμα ένας κομπλεξικός παράφρων δικτάτορας.
Κάνανε περιοδίες και ο κόσμος τους αποθέωνε.
Βεβαιότατα! Στέλνανε με το ζόρι τα σχολεία και τους δημόσιους υπαλλήλους να χειροκροτούν.
Το γνωρίζω από άτομα χωρίς πολιτικό προσανατολισμό που τα έξησαν και εμπιστεύομαι.
Αυτά τα άτομα "χωρίς πολιτικό προσανατολισμό", κοινώς Ο.Φ.Α. (όπου φυσά αέρας) είναι ότι πρέπει να εμπιστεύεται κάποιος.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 23:45, 29-06-15:

Παιδιά δεν ξέρω, εγώ είπα να κάνω μια γύρα στα ATM της περοχής και έχουν αδειάσει όλα!
Αν με 60€ "ταβάνι" δε μπορούν να μείνουν ανοικτά ούτε για 24 ώρες από αύριο μας βλέπω να το κλείνουμε το μαγαζί...ήδη οι S&P και Fitch μας έχουν πτωχευμένους, τι το συζητάμε;

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά κάτι μου λέει ότι αυτή τη στιγμή ο Στουρνάρας και οι τραπεζίτες πίνουν cocktail μαζί με κάτι δις στις Μπαχάμες και αύριο στο Σύνταγμα θα χυθεί αίμα...

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 23:47, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ματθαιος
Μαλλον ηρθε η ωρα να μπουν οι ανθρωπινες ζωες πανω απο τους αριθμους και τα ομολογα.Προσωπικα εγω ειμαι 19 χρονων και μου λες οτι χρωσταει η χωρα μου 380 δις.Μολις περυσι απεκτησα δικαιωμα ψηφου και αποτελω ενεργος πολιτης.Γιατι πρεπει να περασω 50 χρονια λιτοτητας για να ξεχρεωσει η χωρα δανεια που τα πηρε , δεν ξερω καν πως τα ξοδεψε, πως και γιατι τα πηρε οταν εγω ακομη ημουν αγεννητος.Πρεπει να σοβαρευτουμε λιγο δεν παιζουμε μονοπολυ αλλα μιλαμε για ανθρωπινες ζωες.

Επιπλεον εγκυκλοπαιδικα ψαξε και για το χρεος της γερμανιας μετα το τελος του β΄ παγκοσμιου (που η ιδια τον προκαλεσε) και μαντεψε τι απεγινε...ενα μεγαλο μερος του διαγραφτηκε ως μη βιωσιμο.Ετσι απλα.Μαυρη μαγεια?
"Να μπουν οι ανθρώπινες ζωές πάνω από τους αριθμούς."
Είναι από τα πολλά ενδεικτικά σημάδια του λαϊκισμού στην ελληνική πολιτική. Δεν είναι στη μία πλευρά οι αριθμοί, στην άλλη οι άνθρωποι, να το συνειδητοποιήσετε αυτό.

Αν μια επιχείρηση πάρει δάνειο και πρέπει να το αποπληρώσει μετά από 20 χρόνια, τι θα πει; "Δεν ήμουν εγώ πρόεδρος, ήταν άλλος, και πολλοί από τους εργαζόμενους δεν ήταν τότε στην εταιρεία άρα δεν το πήραμε εμείς"; Δεν έχει καμία σχέση το "μιλάμε για κράτος και όχι επιχείρηση" που επίσης έχω ακούσει, καθώς και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ανθρώπινες ζωές. Μπορεί να απολυθούν άνθρωποι (όλοι εάν κλείσει η επιχείρηση) και να ζουν με το επίδομα ανεργίας μέχρι να βρουν άλλη εργασία, αν βρουν.

Κάθε νομικό πρόσωπο αναλαμβάνει συγκεκριμένες ευθύνες που δεν αλλάζουν με τη μεταβολή των φυσικών προσώπων που το αποτελούν. Αυτή είναι η σοβαρότητα, λοιπόν, να το σκέφτεστε εις βάθος πρωτού εκφέρετε την άποψη της απαλλαγής ευθυνών.

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,695 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:49, 29-06-15:

[/I]
[/LEFT]
Oι καφετέριες είναι γεμάτες. Γενικά η εικόνα της καθημερινότητας δεν έχει αλλάξει, που σημαίνει ακόμη ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνειδητοποιήσει το γεγονός.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους