Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,521 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 747 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,151 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 23:50, 29-06-15:

Ειδικά το Στουρνάρα ήθελα να ξερα πραγματικά γιατί τον κρατάνε. Ο τύπος και άχρηστος είναι και κινείται υπονονομευτικά.

Oι καφετέριες είναι γεμάτες. Γενικά η εικόνα της καθημερινότητας δεν έχει αλλάξει, που σημαίνει ακόμη ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνειδητοποιήσει το γεγονός.
Ενώ ο όχι και τόσο μέσος Έλληνας τα βάζει με τους υπόλοιπους γιατί πάντα οι άλλοι φταίνε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 29-06-15 στις 23:53.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 23:52, 29-06-15:

Για να αποφορτίσουμε λίγο την κατάσταση και να δώσουμε και μία νότα αισιοδοξίας (; ) ο υπουργός Υποδομών έδωσε συνέντευξη στο Euronews πρίν από λίγο και είπε οτι αυτή τη στιγμή είναι πιο πιθανό η Γερμανία να κόψει μάρκα παρά η Ελλάδα δραχμές...Ρε θα τους τρελάνουμε τελείως τους Ευρω-πέους
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 01:44, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Oι καφετέριες είναι γεμάτες. Γενικά η εικόνα της καθημερινότητας δεν έχει αλλάξει, που σημαίνει ακόμη ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνειδητοποιήσει το γεγονός.
Νομίζεις? Σήμερα κινήθηκα αρκετά έξω, όλα ήταν άδεια. Λιγότερος κόσμος στα λεωφορεία, στο μετρό, στα μαγαζιά ούτε κουνούπι, καφετέριες και σουβλατζίδικα στο 1/3 και πολύ λέω. Αφού βρέθηκα να περιμένω μόνη μου σε στάση λεωφορείου πλησίον σταθμού μετρό για κανένα 10λεπτο και άρχισα να αγριεύομαι.

Κόσμο είδα σε γυμναστήρια και φυσικά στις ουρές των ΑΤΜ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 01:55, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Κόσμο είδα σε γυμναστήρια και φυσικά στις ουρές των ΑΤΜ.
Μα καλά τρελοί είναι τι το καίνε το λίπος τους άσκοπα, θα το χρειαστούν!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,577 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 09:12, 30-06-15:

Ένα κείμενο φίλου που μου άρεσε λόγω του ότι είναι στοχευμένο εκεί που θεωρώ ότι πρέπει

Υποτίθεται οτι αν είσαι πολιτισμένος, δεν καταδικάζεις ενα ολόκληρο λαό στο να βρίσκεται στα όρια ύπαρξης/ανυπαρξίας απλά και μονο επειδή δεν σου έκανε το χατήρι να δεχτεί χωρίς διαπραγμάτευση μεταρρυθμίσεις που θα φέρουν αποτελέσματα σε 15 χρόνια - αν φέρουν, πράγμα που δεν το ξέρεις και το εχεις παραδεχτεί ανοιχτά οτι δεν το ξέρεις.

Υποτιθεται οτι αν είσαι λογικός, δεν εξαρτάς την πορεία μιας διαπραγμάτευσης που κάνεις υπο θέση ισχύος απο ζητήματα μεγέθους "ρήτρα μηδενικού ελλείματος" και "1% vs 4%".

Υποτίθεται οτι αν γνωρίζεις ελάχιστα απο πολιτικούς τακτικισμούς, δεν φέρνεις τον αντίπαλο σου σε μια θέση στην οποία δεν του μένει καμμία άλλη εναλλακτική.

Τα "Υποτίθεται" μπαίνουν για να τονίσουν οχι απλά το γεγονός οτι αυτοί οι τύποι ούτε πολιτισμένοι ούτε λογικοί είναι, αλλά και τήν ακόμα σημαντικότερη παρατήρηση του πόσο παραμύθι είναι στην πραγματικότητα ο πολιτισμός και η λογική μέσα σ'ενα τέτοιο παιχνίδι.

Κι αν πρέπει να παραδεχτώ ένα πράγμα στον ΣΥΡΙΖΑ - ανεξάρτητα πόσο συμφωνώ η διαφωνώ με ολα τα υπόλοιπα - ήταν οτι τουλάχιστον ξεσκέπασε εντελώς ακριβώς αυτά τα "Υποτίθεται". Κι όχι επειδή έκανε κάτι, αλλά κυρίως λόγω του τί αντιπροσωπεύει ο ΣΥΡΙΖΑ στο φαντασιακό των δυτικοευρωπαίων - των Γερμανών, για όποιον δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι οι 17 απο τους 18 απλά κρύβονται πίσω απο την πλάτη του 1.

Ευρώπη; Ποιά Ευρώπη;

wherever

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη wherever
H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H wherever έγραψε στις 09:18, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι σκέψεις σου είναι εκ του ασφαλούς. Στην Ελβετία (ή όπου βρίσκεσαι) θα συνεχίζεις να πληρώνεσαι με φράγκα (ή ότι νόμισμα έχουν) και αν για κάποιον λόγο πατώσει το θεώρημα σου, εσύ δεν χάνεις τίποτα. Και εγώ αν ζούσα κάπου μακριά και έπαιρνα πολλά δολάρια ή ευρώ (ή οτιδήποτε άλλο που δεν είναι δραχμές) θα έλεγα να πάει η Ελλάδα σε δραχμή. Είμαι 100% υπερ της επιστροφής μας σε εθνικό νόμισμα γιατί αλλιώς δεν θα σταθούμε στα πόδια μας. Όταν φύγω όμως... και είμαι στην ασφάλεια όπως εσύ.
Συμφωνώ μαζί σου!!
Ε ναι δεν μπορω να λάβω το ίδιο την γνώμη πχ του Γιωργου εδώ από έναν μεροκαματιάρηδες που έχει πληρώσει τους άπειρους φόρους τα τελευταία χρόνια! Εξάλλου όταν από βδομάδα δεν θα έχουμε να πάρουμε ούτε μακαρόνια ο Γιώργος απλώς θα πίνει το καφεδακι του σε κανένα Παρίσι \Βερνη !
Δεν μιλάω προσωπικά καλά έκανε το παιδί και έφυγε και λέει την άποψη του τώρα σεβαστή αλλά για μένα ειναι λιγότερο υπολογίσιμη από κάποιες άλλες! Όσο για τους συγγενείς κτλ που άφησε πίσω ο καθένας που είναι στο εξωτερικό ε θα τους στέλνουν κανένα ευρώ αν πάμε στην δραχμή με τέτοια ισοδυναμία που θα έχει κουτί θα τους πέσει! Το θέμα δεν είναι όμως για τις οικογένειες που έχουν "μια θεία από το Σικάγο" και γενικά μια άκρη στο εξωτερικό αλλά για τις χιλιάδες οικογένειες που θα υποφέρουν πίσω...

Προσωπικά τόσα χρόνια έχω δει και ακούσει πολλα για τους πολιτικούς της χώρας μας! Όλοι παρουσιάζονται σαν σωτήρες του λαού που θα τον σώσουν κτλ...και στο τέλος αυτοί είναι οι μόνοι που τα τρώνε και βάζουν στην φυλακή τον λαό για ένα χιλιάρικο! Δεν τους εμπιστεύονται και ειλικρινα αν πάμε στην δραχμή και αποκοπούμε τελείως από την Ευρώπη ποιος πιστεύετε ότι θα είναι εκείνος ο πρωθυπουργός που θα φτιάξει μια "νέα" Ελλάδα;; Όλοι οι νέοι σχεδόν έχουν φύγει έξω εδώ είμαστε μια χώρα ηλικιωμένων πλέον ! Ή μήπως θα έχουμε τότε αλλαξει γιατί θα βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι;; Όχι ή νοοτροπία του έλληνα και κυρίως του νεοέλληνα δεν αλλάζει έτσι εύκολα δυστυχώς ! Ειδικά όσοι έχουν συνηθίσει στις ανέσεις θα βρουν τρόπο πάλι να τα αρπάζουν από άλλου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! Πάλι θα έχουμε κομματικά συμφέροντα ,φακελακια, ρουσφετια πελατειακές σχέσεις κτλ ..
Αρχικά κι εγώ αρνήθηκα τα μέτρα γιατί έχουμε έρθει πλέον στο αμήν οικογενειακώς.Από την άλλη όμως τόσοι άνθρωποι περιμένουν προγράμματα ευρωπαϊκά να πληρωθούν πχ ανθρωπιστικής κρίσης επιδοτήσεις κτλ Αυτοί τι θα γίνουν που θα πάνε μετά; Ή μήπως θα τους δώσουν να φάνε οι μεγάλες αλυσίδες σουπερμάρκετ δωρεάν επειδή τους λυπήθηκε;; Οι "κακοι" ευρωπαιοι ειδατε στελνουν λεφτα για τους αστεγους μας! Καποια στιγμη επρεπε να πληρωθουν ολα πως θα το κανουμε! Δεν μας αρεσει ομως ! Οσα περναμε ομως ξεχνατε οτι δεν ειναι σχεδια των ευρωπαιων αλλα κυριως της πολιτικης μας! Αντι να βοηθησουν τις μικροεπιχειρησεις, τους νεους κτλ πετανε εκατομμυρια σε τυροπιτες ! Αυτους εμπιστευεστε να σας διαχειριστιυν αυριο εκτος ευρωπης με τοσα προβλημτα εσωτερικα και τους τουρκους να παραφιλανε στο αιγαιο; Στην περίπτωση μας δεν υπάρχει καλή και κακή λύση απλά πρέπει να διαλέξουμε το λιγότερο κακό από τα δύο! Τα μέτρα είναι εις βάρος μας το ξέρω και ούτε χρήματα έχω στην τράπεζα ούτε μπάρμπα στην κορώνη για να με βοηθήσει! Απλά την γνώμη μου λέω και μέχρι την Κυριακή της ψηφοφορίας θα σκέφτομαι τι θα ψηφισω γιατί όλα αλλάζουν από μέρα σε μέρα πλέον!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:51, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Άστα να πάνε τι να πούμε και εμείς που είμαστε πετσί και κόκαλο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 11:01, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από wherever
Δεν μιλάω προσωπικά καλά έκανε το παιδί και έφυγε και λέει την άποψη του τώρα σεβαστή αλλά για μένα ειναι λιγότερο υπολογίσιμη από κάποιες άλλες! Όσο για τους συγγενείς κτλ που άφησε πίσω ο καθένας που είναι στο εξωτερικό ε θα τους στέλνουν κανένα ευρώ αν πάμε στην δραχμή με τέτοια ισοδυναμία που θα έχει κουτί θα τους πέσει! Το θέμα δεν είναι όμως για τις οικογένειες που έχουν "μια θεία από το Σικάγο" και γενικά μια άκρη στο εξωτερικό αλλά για τις χιλιάδες οικογένειες που θα υποφέρουν πίσω...
Καλά, δεν το συζητώ, όποιος είναι στο εξωτερικό και ειδικά σε χώρες εκτός Ευρωζώνης (Ελβετία, Αγγλία κλπ) μόνο να κερδίσει έχει από τη δική μας επιστροφή στη δραχμή. Επειδή είμαι λίγο (γκουχ γκουχ) μεγαλύτερη από τους περισσότερους από εσάς (ίσως και όλους, αλλά δεν το παραδέχομαι) και έζησα στην Αγγλία την εποχή που στην Ελλάδα είχαμε δραχμές, έχω να σας πω ότι η θεία από το Σικάγο είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Το πόσο φτωχός νιώθεις όταν προσπαθείς με τις δραχμούλες σου να ταξιδέψεις ή να ζήσεις στο εξωτερικό ή να αγοράσεις προϊόντα εισαγωγής στην Ελλάδα (και πόσο πλούσιος αντιστοίχως όταν μετατρέπεις τις λίρες ή τα φράγκα σου σε δραχμές) απλά δεν περιγράφεται. Να έρχεσαι στην Ελλάδα για διακοπές με το ποσό που θα περνούσες τον ίδιο χρόνο στην Αγγλία δουλεύοντας και πίνοντας καμιά μπύρα και να μην τελειώνουν τα λεφτά σου. Those were the days...

Απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα όμως, θα το ζήσετε και θα το δείτε. Θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 11:11, 30-06-15:

Απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα όμως, θα το ζήσετε και θα το δείτε. Θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.
Δεν νομίζω πως πρέπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.
Το ΟΧΙ στην πρόταση δεν σημαίνει απαραίτητα έξοδο από το ευρώ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 30-06-15 στις 11:26. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 11:13, 30-06-15:

http://www.protothema.gr/politics/ar...na-kanei-piso/

libre μάλλον δε θα του κάτσει το επικοινωνιακό!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 11:17, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
Ένα κείμενο φίλου που μου άρεσε λόγω του ότι είναι στοχευμένο εκεί που θεωρώ ότι πρέπει
Γιατι το θεωρειτε τοσο δεδομενο οτι οι Ευρωπαιοι ειναι παραλογοι?
Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση οι Ελληνες πολιτικοι να κανουν τα παντα για να μην θιχτουν οι δικοι τους, ακομα και αν αυτο συνεχιζει την υφεση? Τωρα ξαφνικα αρχησαν να νοιαζονται για τους πολιτες τους?

Και η ανιψια μου μου ζηταει να της παιρνω καμια δεκαρια σακουλακια πατατακια οταν με επισκεπτεται, της λεω οχι, το πολυ δυο και λεει στην αδελφη μου πως ειμαι κακος. Ειμαι εγω ο παραλογος?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 11:24, 30-06-15:

Σε συνάρτηση με τις ασυναρτησίες που λέει τώρα καταλαβαίνω ότι περιμένει την απάντηση του Δημοψηφίσματος...εγώ προσωπικά με όλα αυτά που γίνονται ΔΕΝ βλέπω πως θα φτάσουμε ως την ερχόμενη Δευτέρα ή Τρίτη χωρίς χρεοκοπία των τραπεζών...
Κι εγω το ειδα. Δεν ειπε ασυναρτησιες. Περιεγραψε μια εικονα για το πως εξελιχτηκαν οι διαπραγματευσεις μονο που ηταν η δικη του version και δεν ξερουμε τι πραγματικα εγινε.

Επισης επιμελως αφησε ασαφες το τι θα γινει ακριβως με το ΟΧΙ. Ειπε θα επιβιωσουμε και μπλαμπλα γιατι χρειαζεται την ψηφο για να πιεσει τους ευρωπαιους. Ειχα την εντυπωση οτι τα ελεγε για να τα ακουνε οι ευρωπαιοι, εφοσον ολα πλεον παρακολουθουνται και μεταφραζονται προς τα εξω. Πονταρει πολυ στην πιεση μεσω του δημοψηφισματος. Δεν εχω πειστει οτι θελει πραγματικα τη ρηξη. Δεν ειναι τοσο βλακας, ξερει τι θα γινει μετα. Η ΕΕ δεν προκειται να ξεκολλησει απο την Ελλαδα. Θα υπαρχουν βοηθειες ακομα και με τη δραχμη αλλα μειωμενες, ωστε να μην μπορεις να πιασεις τελειως πατο για να κανεις ανακαμψη. Εχει φυγει ηδη ενα μερος απο τη διπλωματουχα νεολαια και θα φυγουν κι άλλοι. Ποιος ακριβως θα φτιαξει κρατος; Θα γυρισεις στο χωριο να φυτεψεις πατατες; Κι εκει καποιοι ισχυροι θα γινουν τσιφλικαδες ή μεγαλομεσιτες και θα στραγγαλισουν τους υπολοιπους. Για μενα δεν παει για καμμια ρηξη παει για πιεση.

Μιλαγε στρωτα και με ειρμο. Τουναντιον η Κωνσταντοπουλου ειναι αλλη περιπτωση. Δινει την εντυπωση οτι δεν εχει καμμια συνδεση με την πραγματικοτητα. Ειναι για μενα προφανες οτι ο Τσιπρας τραβαει αρκετο ζορι με τους κολλημενους του κομματος του. Με ενα δημοψηφισμα και με εναν κοσμο τρομοκρατημενο απο την αβεβαιοτητα καποιοι απο τους συνεργατες του ισως αρχισουν να σκεφτονται.

Αν η δυσκολη στιγμη ξεπεραστει και αναλαβει πληρως παλι τον ελεγχο της καταστασης θα ξεφορτωθει πολλους απο το κομμα του νομιζω.

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:25, 30-06-15:

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Έστω ότι πάμε στη δραχμή και τα σχετικά και έστω ότι από θέμα φαγητού τη βγάζουμε από τη δική μας παραγωγή. Όταν θα είναι να πληρώσουμε φάρμακα, θέρμανση (πετρέλαιο/φυσικό αέριο) τι θα γίνει; Αυτοί που μένουν σε περιοχές όπως Φλώρινα, Καστοριά, Έβρο αν δεν πεθάνουν της πείνας θα παθάνουν από το κρύο.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 11:29, 30-06-15:

Η Κωνσταντοπουλου ειναι απ τους πρωτους που ΔΕΝ πρεπει να ξεφορτωθει. Κατι πανουσηδες πρεπει να παρουν ποδι.

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 11:35, 30-06-15:

wtf
παιζουν και με τον πονο των αλλων τωρα και στο crowdfunding?
okay
ακουσα στο ραδιοφωνο πως ο βαρουφακης μιλησε για ανακαμψη ελληνικης οικονομιας απο δευτερα
σε ποιον τοπο με μονοκερους ζει ο βαρουφακης;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 30-06-15 στις 11:36. Αιτία: δε θα θελα να μαστε μαζι

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 764 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 11:35, 30-06-15:

Ρε Τζακ αγόρι μου, τί δεν καταλαβαίνεις πια;
Σταμάτα να είσαι τόσο αφελής!
Οι άνθρωποι πάνε γυμναστήριο και όπως είναι αναψοκοκκινισμένοι και χοτ
πάνε αμέσως στην ουρά των ΑΤΜ
μπας και γίνει κατάσταση με καμιά μπλούσια νεαρά.
Τζάμπα το λες εσύ αυτό;
Μπορεί να κλείσει ρομαντικό ταξιδάκι ανευ επιστροφής στην Ελβετία
πριν κυρήξουμε πτώχευση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 11:54, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Έστω ότι πάμε στη δραχμή και τα σχετικά και έστω ότι από θέμα φαγητού τη βγάζουμε από τη δική μας παραγωγή. Όταν θα είναι να πληρώσουμε φάρμακα, θέρμανση (πετρέλαιο/φυσικό αέριο) τι θα γίνει; Αυτοί που μένουν σε περιοχές όπως Φλώρινα, Καστοριά, Έβρο αν δεν πεθάνουν της πείνας θα παθάνουν από το κρύο.
Εντάξει, θα υπάρχει και καμιά παράπλευρη απώλεια, δεν γίνεται επανάσταση αλλιώς. Αυτοί δεν έχουν ανάγκη, θα κάψουν ξύλα για να ζεσταθούν. Εμείς στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω πώς θα την παλαίψουμε που θα ψοφίσουμε από την αιθαλομίχλη αν κάνουμε το ίδιο.

Όσο για τα φάρμακα, ας ελπίσουμε να χρειαστούμε μόνο ντεπόν που παρασκευάζεται στην Ελλάδα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nina-nana : 30-06-15 στις 12:12.

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 11:56, 30-06-15:

http://www.protothema.gr/politics/ar...na-kanei-piso/

libre μάλλον δε θα του κάτσει το επικοινωνιακό!
Ελιγμους κανει και ό,τι καταφερει. Το εχει παρει αποφαση οτι θα υπογραψει τη συμφωνια, γιατι δεν υπαρχει χρημα και κοιταει να αποκομισει το μεγαλυτερο δυνατο ωφελος απο την κατασταση. Υποσχεθηκε πολλα στο λαο και θα επρεπε να λογοδοτησει, κοιταει λοιπον να απαλλαγει απο αυτο φερνοντας τον στο χειλος του γκρεμου για να φοβηθει απο το αναμενομενο χαος και να μην ζηταει τα ρεστα. Φυσικα θα πει παλεψα οσο μπορουσα, οι Ευρωπαιοι φταινε για ολα. Επισης αν με την πιεση του δημοψηφισματος οι Ευρωπαιοι κανουν καποια μικρη παραχωρηση κερδος ειναι για αυτον. Δεν βλεπω τι ακριβως εχει να χασει. Ουτως η άλλως καποιες φωνες οτι δεν τα εκανε οπως ακριβως υποσχεθηκε θα τις ακουγε οπως και να ερχονταν τα πραγματα.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 12:15, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
ακουσα στο ραδιοφωνο πως ο βαρουφακης μιλησε για ανακαμψη ελληνικης οικονομιας απο δευτερα
σε ποιον τοπο με μονοκερους ζει ο βαρουφακης;
Ο Βαρουφάκης αλλάζει γνώμες ανάλογα με τις εποχές. Όπως κάνουν και οι περισσότεροι οικονομολόγοι εδώ που τα λέμε.

Δες τι έλεγε πριν δυο χρόνια σχετικά με το πώς θα χειριζόμασταν την χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή προς όφελός μας. Βλέπεις καμία ομοιότητα με τη σημερινή κατάσταση;

http://yanisvaroufakis.eu/2012/05/16...-an-argentina/

Κλειστές τράπεζες, capital controls... μας λέει κάτι?

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 12:16, 30-06-15:

Εντάξει, θα υπάρχει και καμιά παράπλευρη απώλεια, δεν γίνεται επανάσταση αλλιώς. Αυτοί δεν έχουν ανάγκη, θα κάψουν ξύλα για να ζεσταθούν. Εμείς στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω πώς θα την παλαίψουμε που θα ψοφίσουμε από την αιθαλομίχλη αν κάνουμε το ίδιο.

Όσο για τα φάρμακα, ας ελπίσουμε να χρειαστούμε μόνο ντεπόν που παρασκευάζεται στην Ελλάδα.
Σε αυτην την ψυχολογια πονταρει ο Τσιπρας. Μεθαυριο που θα παρουσιαστει στη βουλη με τη συμφωνια υπογραμμενη θα τον περιλαβει η αντιπολιτευση. Μονο που δεν θα την ακουει κανεις, γιατι ολοι θα σκεφτονται οτι γλιτωσαμε απο τα χειροτερα.

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 12:32, 30-06-15:

Ο Βαρουφάκης αλλάζει γνώμες ανάλογα με τις εποχές. Όπως κάνουν και οι περισσότεροι οικονομολόγοι εδώ που τα λέμε.

Δες τι έλεγε πριν δυο χρόνια σχετικά με το πώς θα χειριζόμασταν την χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή προς όφελός μας. Βλέπεις καμία ομοιότητα με τη σημερινή κατάσταση;

http://yanisvaroufakis.eu/2012/05/16...-an-argentina/

Κλειστές τράπεζες, capital controls... μας λέει κάτι?
η εκπληξη μου (ή αγανακτηση καλυτερα) εγκειται στο οτι [σημερα ιδιαιτερα] βγαινουν, πετανε μια κοτσανα και ξαναγυριζουν στην τρυπα τους ο καθενας
διαφορετικα η αλλαγη στασης (τουλαχιστον δημοσιας, γιατι η γνωμη που κρατα για τον εαυτο του μπορει να ειναι η ιδια-τοτε και τωρα) δε μου προκαλει καμια εκπληξη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 30-06-15 στις 12:35.

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 13:24, 30-06-15:

Μιας και έχεις δηλώσει σε προηγούμενο μήνυμα ότι θα ψηφίσεις ΝΑΙ, άρα έχεις αποδεχτεί πλήρως τις συνέπειες της ψήφου σου, θέλω να σε ρωτήσω το παρακάτω:
Έστω ότι βγαίνει το ΝΑΙ και εφαρμοστεί η πρόταση των δανειστών. Η πρόταση αυτή περιλαμβάνει κατάργηση του ΕΚΑΣ και περικοπή των επικουρικών συντάξεων. (είσαι εξοικειωμένη με τις έννοιες φαντάζομαι) Όταν οι συνταξιούχοι θα πρέπει να αγοράσουν φάρμακα, πετρέλαιο, φαγητό τι θα γίνει; Αν δεν πεθάνουν από τις αρρώστιες, θα πεθάνουν από το κρύο ή την πείνα

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 13:30, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Μιας και έχεις δηλώσει σε προηγούμενο μήνυμα ότι θα ψηφίσεις ΝΑΙ, άρα έχεις αποδεχτεί πλήρως τις συνέπειες της ψήφου σου, θέλω να σε ρωτήσω το παρακάτω:
Έστω ότι βγαίνει το ΝΑΙ και εφαρμοστεί η πρόταση των δανειστών. Η πρόταση αυτή περιλαμβάνει κατάργηση του ΕΚΑΣ και περικοπή των επικουρικών συντάξεων. (είσαι εξοικειωμένη με τις έννοιες φαντάζομαι) Όταν οι συνταξιούχοι θα πρέπει να αγοράσουν φάρμακα, πετρέλαιο, φαγητό τι θα γίνει; Αν δεν πεθάνουν από τις αρρώστιες, θα πεθάνουν από το κρύο ή την πείνα

Ναι, μακάρι να περάσει η πρόταση της κυβέρνησης, καμία σχέση με την άλλη.

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 13:32, 30-06-15:

Πες τα. Βλέπω κάτι ποστ και λάικ στο facebook από άτομα που πηγαίναν κλαμπ 3 φορές τη βδομάδα και ξοδεύουν όπως να ναι τα λεφτά τους να λένε πάμε δραχμή και τέτοια. Που μέχρι χθες αν τους κόβαν οι γονείς το χαρτζιλίκι έβαζαν τα κλάματα. Αλλά οκ αν γίνει καμιά στραβή να τους δω πάνε στο μήνα τι θα κάνουν με την κατάσταση που θα έχουμε.
Δεν το πιστεύω αυτό. Το Ποτάμι έχει άλλη άποψη και δεν είναι δυνατόν να λέει βλακείες.
Οι φτωχοί είναι αυτοί που κάνουν λάθος επιλογές (ΟΧΙ, δραχμή κτλ), οι πλούσιοι (αυτοί που πάνε κλαμπ 3 φορές τη βδομάδα) κάνουν σωστές επιλογές

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 13:36, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Ναι, μακάρι να περάσει η πρόταση της κυβέρνησης, καμία σχέση με την άλλη.
«- Καλημέρα Γιάννη / - Κουκιά σπέρνω»

Η πρόταση της κυβέρνησης δεν τίθεται προς ψηφοφορία στο δημοψήφισμα. ΌΤαν την βάλει προς ψηφοφορία έλα να μου το ξαναπεις να δεις τι θα σου πω

Μήπως μπορείς να απαντήσεις αντί της Gate4?

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 13:43, 30-06-15:

«- Καλημέρα Γιάννη / - Κουκιά σπέρνω»

Η πρόταση της κυβέρνησης δεν τίθεται προς ψηφοφορία στο δημοψήφισμα. ΌΤαν την βάλει προς ψηφοφορία έλα να μου το ξαναπεις να δεις τι θα σου πω

Μήπως μπορείς να απαντήσεις αντί της Gate4?
Στο παρακάτω, φαντάζομαι.
Αν επέλθει η ρήξη και υπάρξει έξοδος από την ευρωζώνη (που είναι πιθανό σενάριο αν επικρατήσει το "όχι" στη συγκεκριμένη πρόταση), πώς ακριβώς θα αγοράζει οποιοσδήποτε φάρμακα και πετρέλαιο; Παράγονται στην Ελλάδα, ή το εθνικό νόμισμα θα είναι αρκετά ισχυρό για να εισάγουμε και να αγοράζουμε χωρίς πρόβλημα;

Για μένα, καλύτερα δύσκολες μεταρρυθμίσεις που απαιτούν χρόνια για να βελτιώσουν την κατάσταση, παρά ελεύθερη πτώση μία κι έξω, ολική κατάρρευση της οικονομίας, ουρές με κουπόνια για κρέας και γάλα (δεν τα λέω εγώ, ο Πύρρος Δήμας που τα έζησε στην Αλβανία τα είπε χθες, γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι δε θα γίνουν; ) και ίσως δούμε λίγο πιο άσπρη μέρα, αν όλα πάνε καλά, σε 10-20 χρόνια

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 13:44, 30-06-15:

Δεν το πιστεύω αυτό. Το Ποτάμι έχει άλλη άποψη και δεν είναι δυνατόν να λέει βλακείες.
Οι φτωχοί είναι αυτοί που κάνουν λάθος επιλογές (ΟΧΙ, δραχμή κτλ), οι πλούσιοι (αυτοί που πάνε κλαμπ 3 φορές τη βδομάδα) κάνουν σωστές επιλογές
Εσένα τι σε έθιξε από τα δύο, το "λάθος επιλογές" ή το "φτωχοί";

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos216 έγραψε στις 13:48, 30-06-15:

Εσένα τι σε έθιξε από τα δύο, το "λάθος επιλογές" ή το "φτωχοί";
Αυτό αναρωτιέμαι. Εγώ συμφωνώ απολύτως με την Λυμπεράκη, δεν κατηγόρησε τους φτωχούς, αφού λόγω της κακής οικονομικής τους κατάστασης, απελπίζονται και άγονται και φέρονται από τους λαϊκιστές χωρίς να δύνανται να σκεφτούν το μακροπρόθεσμο κοινωνικό ώφελος. Απολύτως λογικό είναι, απλώς χρειάζεται ψυχραιμία και καθαρή σκέψη ει δυνατόν.

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 13:52, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Σε αυτην την ψυχολογια πονταρει ο Τσιπρας. Μεθαυριο που θα παρουσιαστει στη βουλη με τη συμφωνια υπογραμμενη θα τον περιλαβει η αντιπολιτευση. Μονο που δεν θα την ακουει κανεις, γιατι ολοι θα σκεφτονται οτι γλιτωσαμε απο τα χειροτερα.
Δεν ξέρω πού ποντάρει ο Τσίπρας. Οι βουλές του μου φαίνονται νεφελώδεις. Ρώτα με πάλι σε 2 βδομάδες να σου πω τι νομίζω.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 14:00, 30-06-15:

O Tσίπρας δεν είναι ηλίθιος....ξέρει οτι το τράβηγμα του σχοινιού έχει ένα όριο. Αν πάει τον κόσμο μέσα σε μερικές μέρες από την δυσκολία στην απόλυτη φτώχεια, σφάζοντας την μεσαία τάξη (όση έχει απομείνει) θα τον περιμένει πολύ άσχημη μοίρα. Ο κόσμος δεν τον ψήφισε για να μας αποτελειώσει αλλά να διαπραγματευτεί καλύτερα και όχι τις τελευταίες 20 μέρες...

Περνάμε δύσκολα, υπάρχει ανεργία αλλά κανείς δεν θέλει να δεί να χάνονται οι καταθέσεις, να μην πληρώνονται μισθοί κ συντάξεις. Η ΝΔ εκεί ποντάρει, αλλά θεωρώ οτι ο Τσίπρας τώρα που στριμώχνεται θα δεί οτι καλύτερα μία ηρωική κωλοτούμπα, παρά στα χέρια του άγριου πλήθους....

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 14:08, 30-06-15:

Πικρές αληθειες. Ο φτωχος εχει συμβουλο το φοβο και την αναγκη. Ο πλουσιος σκεφτεται πιο νηφαλια με την ανεση που του δινει το χρημα και μπορει να πληρωσει και συμβουλο να του εξηγησει οσα δεν καταλαβαινει.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 14:24, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Πικρές αληθειες. Ο φτωχος εχει συμβουλο το φοβο και την αναγκη. Ο πλουσιος σκεφτεται πιο νηφαλια με την ανεση που του δινει το χρημα και μπορει να πληρωσει και συμβουλο να του εξηγησει οσα δεν καταλαβαινει.
Και όχι μόνο...
Όταν παίρνανε π.χ. τα καταναλωτικά για να αγοράσουν Cayenne και τώρα κλαίγονται, είχαν "φόβο" και "ανάγκη" πάνω απ' το κεφάλι τους;

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 14:25, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Περνάμε δύσκολα, υπάρχει ανεργία αλλά κανείς δεν θέλει να δεί να χάνονται οι καταθέσεις, να μην πληρώνονται μισθοί κ συντάξεις. Η ΝΔ εκεί ποντάρει, αλλά θεωρώ οτι ο Τσίπρας τώρα που στριμώχνεται θα δεί οτι καλύτερα μία ηρωική κωλοτούμπα, παρά στα χέρια του άγριου πλήθους....
Ελπίζω να έχεις δίκιο.

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,708 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:28, 30-06-15:

Μια απορία: η Ελλάδα σήμερα δεν θα πληρώσει τη δόση. Αν δεχτεί τη βοήθεια της Τουρκίας, ή με τον οποιοδήποτε άλλο τρόπο πληρώσει τη δόση, αυτό τι σημαίνει? ότι θα παραμείνει στο πρόγραμμα και θα μας δώσουν κι άλλα λεφτά? κι αν ναι, τότε γιατί γίνεται δημοψήφισμα (δεν πρόκειται για ρητορικές ερωτήσεις, όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, όσο αντικειμενικότερα γίνεται παρακαλώ)

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 14:30, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Μια απορία: η Ελλάδα σήμερα δεν θα πληρώσει τη δόση. Αν δεχτεί τη βοήθεια της Τουρκίας, ή με τον οποιοδήποτε άλλο τρόπο πληρώσει τη δόση, αυτό τι σημαίνει? ότι θα παραμείνει στο πρόγραμμα και θα μας δώσουν κι άλλα λεφτά? κι αν ναι, τότε γιατί γίνεται δημοψήφισμα (δεν πρόκειται για ρητορικές ερωτήσεις, όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, όσο αντικειμενικότερα γίνεται παρακαλώ)
Άλλα λεφτά δεν θα πάρει, απλώς η ΕΚΤ δεν θα αναγκάσει τις τράπεζες να επιστρέψουν τα δανεικά (και άρα να χρεοκοπήσουν)...

Το δημοψήφισμα γίνεται (που δεν παίζει να γίνει δηλαδή, αλλά λέμε τώρα ποτέ δεν ξέρεις λεφτά για πέταμα στη Μπανανία πάντα υπάρχουν) για συμφέροντα του Τσίπρα και μόνο!

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:40, 30-06-15:

Υποχωρεί η Ευρώπη? Dafak? Βρε τον Τσίπρα...

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 14:41, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Υποχωρεί η Ευρώπη? Dafak? Βρε τον Τσίπρα...
Έτσι και υπογραφεί αυτό που ακούγεται για πέταγμα ΔΝΤ απ' τη συμφωνία, 10 χρόνια περίοδο χάριτος κ.λπ. ποιος τον πιάνει!
Νέος εθνάρχης, νέες μάσες!

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 14:41, 30-06-15:

Στο παρακάτω, φαντάζομαι.

Αν επέλθει η ρήξη και υπάρξει έξοδος από την ευρωζώνη (που είναι πιθανό σενάριο αν επικρατήσει το "όχι" στη συγκεκριμένη πρόταση), πώς ακριβώς θα αγοράζει οποιοσδήποτε φάρμακα και πετρέλαιο; Παράγονται στην Ελλάδα, ή το εθνικό νόμισμα θα είναι αρκετά ισχυρό για να εισάγουμε και να αγοράζουμε χωρίς πρόβλημα;

Για μένα, καλύτερα δύσκολες μεταρρυθμίσεις που απαιτούν χρόνια για να βελτιώσουν την κατάσταση, παρά ελεύθερη πτώση μία κι έξω, ολική κατάρρευση της οικονομίας, ουρές με κουπόνια για κρέας και γάλα (δεν τα λέω εγώ, ο Πύρρος Δήμας που τα έζησε στην Αλβανία τα είπε χθες, γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι δε θα γίνουν; ) και ίσως δούμε λίγο πιο άσπρη μέρα, αν όλα πάνε καλά, σε 10-20 χρόνια
Αν επικρατήσει το ΝΑΙ, τι θα γίνει με αυτούς που θα πεθάνουν από τους όρους των δανειστών; ΚΑι με αυτούς που ήδη έχουν πεθάνει;

Σόρρυ που ρωτάω ξανά και ξανά, δεν έχει να κάνει με το ότι μου λες άλλα ντ'άλλων, φταίει το ότι είμαι φτωχός και δεν μπορώ να πάρω την σωστή απόφαση στο δημοψήφισμα

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:42, 30-06-15:

Έτσι και υπογραφεί αυτό που ακούγεται για πέταγμα ΔΝΤ απ' τη συμφωνία, 10 χρόνια περίοδο χάριτος κ.λπ. ποιος τον πιάνει!
Νέος εθνάρχης, νέες μάσες!
χαχαχαχαχαχαχα

Για συμφωνία το πηγαίνουν από ότι διαβάζω πάντως σήμερα κιόλας.

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos216 έγραψε στις 14:50, 30-06-15:

Αν επικρατήσει το ΝΑΙ, τι θα γίνει με αυτούς που θα πεθάνουν από τους όρους των δανειστών; ΚΑι με αυτούς που ήδη έχουν πεθάνει;

Σόρρυ που ρωτάω ξανά και ξανά, δεν έχει να κάνει με το ότι μου λες άλλα ντ'άλλων, φταίει το ότι είμαι φτωχός και δεν μπορώ να πάρω την σωστή απόφαση στο δημοψήφισμα
Αν δεν καταλαβαίνεις δεν αφορά το εισόδημά σου, αφορά την ευφυία σου.

Δώσε μου στατιστικά με τα ποσοστά των θανάτων πριν και μετά την επιβολή των μέτρων λιτότητας, εξυπνάδες χωρίς στατιστικά στοιχεία είναι πολύ εύκολο να λες.

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 14:51, 30-06-15:

Αν προτειναν τετοιες μεταρρυθμισεις, ο τσιπρας θα τις ειχε υπογραψει ηδη. Πουντες?

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:14, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Αν προτειναν τετοιες μεταρρυθμισεις, ο τσιπρας θα τις ειχε υπογραψει ηδη. Πουντες?
Δε θα σου προτείνουν οι δανειστές να τις κάνεις, αυτοί λεφτά θέλουν το "πως" θα τα πάρουν και "από που" δεν τους καίει ιδιαίτερα...ΕΣΥ πρέπει να τους τις προτείνεις για να τις εγκρίνουν ή όχι...αν εσύ μονίμως εκλέγεις κυβερνήσεις που δεν θέλουν να πειράξουν το Δημόσιο πως θα γίνει αυτό;;;
Βγάλε ΜΙΑ φορά πρωθυπουργό κάποιον ο οποίος θα σου πει προεκλογικά ότι "πρέπει να περικόψουμε τις δαπάνες" (και όχι "θα σου δώσω διορισμούς, 13η σύνταξη και την Irina Shayk") και θα τους πει "θέλω να διώξω 100 χιλιάδες αργόμισθους, επίορκους και πολυθεσίτες του Δημοσίου" κι αν αυτοί του πουν "όχι, προτιμάμε να αυξήσετε τους φόρους" ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ να τους γαμήσουμε τα πετρέλαια τους Ευρωπαίους...
Η Ιταλία και η Ισπανία πάντως το κάνανε, οι δανειστές το δέχτηκαν και σωθήκανε!

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:18, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Αν δεχτεί τη βοήθεια της Τουρκίας, ή με τον οποιοδήποτε άλλο τρόπο πληρώσει τη δόση, αυτό τι σημαίνει?
η τουρκία όντως ακούστηκε οτι σήμερα πρότεινε να πληρώσει αυτή την δόση προς το δντ..

αν ισχύει αυτό πέρα απο ύποπτο είναι και το χειρώτερο σενάριο..μια καθαρή προδοσία.
γιατί όταν δεν θα έχεις να πληρώσεις τον τούρκο, τότε αυτος θα το διεκδικήσει με την βία. Η τέλεια αφορμή για πόλεμο.
γιατί να κάιγετε τόσο πολύ να σου πληρώσει το 1,5 δις?

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 15:32, 30-06-15:

Δε θα σου προτείνουν οι δανειστές να τις κάνεις, αυτοί λεφτά θέλουν το "πως" θα τα πάρουν και "από που" δεν τους καίει ιδιαίτερα...ΕΣΥ πρέπει να τους τις προτείνεις για να τις εγκρίνουν ή όχι...αν εσύ μονίμως εκλέγεις κυβερνήσεις που δεν θέλουν να πειράξουν το Δημόσιο πως θα γίνει αυτό;;;
Βγάλε ΜΙΑ φορά πρωθυπουργό κάποιον ο οποίος θα σου πει προεκλογικά ότι "πρέπει να περικόψουμε τις δαπάνες" (και όχι "θα σου δώσω διορισμούς, 13η σύνταξη και την Irina Shayk") και θα τους πει "θέλω να διώξω 100 χιλιάδες αργόμισθους, επίορκους και πολυθεσίτες του Δημοσίου" κι αν αυτοί του πουν "όχι, προτιμάμε να αυξήσετε τους φόρους" ΤΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ να τους γαμήσουμε τα πετρέλαια τους Ευρωπαίους...
Η Ιταλία και η Ισπανία πάντως το κάνανε, οι δανειστές το δέχτηκαν και σωθήκανε!
Καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Οι προηγουμενες κυβερνησεις δεν πειραξαν το δημοσιο? Μεχρι και αντισυνταγματικες απολυσεις εκαναν. Οτι προτειναν ως τωρα απ εξω ειχε καταστροφικες συνεπειες και αυτο οχι συμφωνα με την γνωμη των ελληνων βολεμενων, αλλα των ξενων οικονομολογων. Ο τσιπρας με οτι προτασεις και να πηγαινε, που θα οδηγουσαν σε πραγματικη βελτιωση, θα του λεγαν οχι. Εξ'αρχης ηθελαν να ριξουν την κυβερνηση και αυτο το χει καταλαβει ολη η ευρωπη. Τωρα αν σωθηκαν οι ισπανοι, να παμε να τους ρωτησουμε.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 15:54, 30-06-15:

#Menoume_evropi

Γρηγόρης Φαρμάκης, επιτυχημένος επιχειρηματίας (στον τομέα της πληροφορικής) και δραστήριος αρθρογράφος από τον φιλελεύθερο χώρο. Υποψήφιος της ΝΔ

Αν δεν καταλαβαίνεις δεν αφορά το εισόδημά σου, αφορά την ευφυία σου.

Δώσε μου στατιστικά με τα ποσοστά των θανάτων πριν και μετά την επιβολή των μέτρων λιτότητας, εξυπνάδες χωρίς στατιστικά στοιχεία είναι πολύ εύκολο να λες.
Δεν έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω , έγραψα ότι δεν μπορώ να πάρω την "σωστή" απόφαση (σύμφωνα με την κα Λυμπεράκη). Αλλά το εξέλιξες σε προσβολή της ευφυίας μου. WELL DONE
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-07-15 στις 08:50. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 15:57, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Οι προηγουμενες κυβερνησεις δεν πειραξαν το δημοσιο? Μεχρι και αντισυνταγματικες απολυσεις εκαναν. Οτι προτειναν ως τωρα απ εξω ειχε καταστροφικες συνεπειες και αυτο οχι συμφωνα με την γνωμη των ελληνων βολεμενων, αλλα των ξενων οικονομολογων. Ο τσιπρας με οτι προτασεις και να πηγαινε, που θα οδηγουσαν σε πραγματικη βελτιωση, θα του λεγαν οχι. Εξ'αρχης ηθελαν να ριξουν την κυβερνηση και αυτο το χει καταλαβει ολη η ευρωπη. Τωρα αν σωθηκαν οι ισπανοι, να παμε να τους ρωτησουμε.
Ναι ρε, διώξαν τους φουκαράδες τους ωρομίσθιους που πέρναν 3 κι 60 και σταματήσαν τις νέες προσλήψεις (με μισθούς 600€) για να συνεχίζουν να τρώνε με τη σέσουλα οι τριπλοσυνταξιούχοι, οι πολυθεσίτες, οι ΜΚΟ και τα υπόλοιπα παράσιτα!
Αλλά μην ανησυχείς κι αυτούς τους λίγους που είχαν διώξει τους ξαναπροσέλαβε ο Τσίπρας!
Προσπαθείς να μας πείσεις ότι πήγε να πειράξει το Δημόσιο και "οι κακοί ξένοι δεν τον άφησαν";Πήγαινε να πουλήσεις αλλού το παραμύθι...

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 16:01, 30-06-15:

Προσπαθείς να μας πείσεις ότι πήγε να πειράξει το Δημόσιο και "οι κακοί ξένοι δεν τον άφησαν";Πήγαινε να πουλήσεις αλλού το παραμύθι...
Ειπα εγω κατι τετοιο? πραγματικα ξερεις να διαβαζεις?

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

O Giorgos216 έγραψε στις 16:11, 30-06-15:

Δεν έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω , έγραψα ότι δεν μπορώ να πάρω την "σωστή" απόφαση (σύμφωνα με την κα Λυμπεράκη). Αλλά το εξέλιξες σε προσβολή της ευφυίας μου. WELL DONE
Μου είπες ότι σου λέω "άλλα αντί άλλων", ενώ σου απαντούσα ακριβώς επί των ερωτημάτων σου, γι'αυτό και σου είπα πως, εάν δεν αντιλαμβάνεσαι πραγματικά ότι σου απαντάω ακριβώς σε ό,τι γράφεις, δεν είναι θέμα εισοδήματος αλλά ευφυίας. Αν αντιλαμβάνεσαι και απλώς το είπες για να το πεις, αγνόησέ το, αλλιώς υπάρχει όντως πρόβλημα και δεν το λέω για να σε προσβάλω.

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 16:48, 30-06-15:

http://www.protothema.gr/politics/ar...statherotitas/
http://www.protothema.gr/politics/ar...as-sti-drahmi/

Ρε παιδιά τι γίνεται εδώ πέρα;;;Δηλαδή ακόμη κι αυτή την ώρα συνεχίζουν την προπαγάνδα;
Μα καλά, την κρεμάλα και τη φυλακή δε την φοβούνται;;;!!!

xzc213

Δραστήριο Μέλος

O xzc213 έγραψε στις 16:55, 30-06-15:

Διαλεγεις σωστα site για ενημερωση παντως.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους