Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επαίτες στο δρόμο, πώς τους αντιμετωπίζετε;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:12, 13-11-05:

Αλήθεια πόσες φόρες σας έχει τύχει να μην δώσετε κάποιο νόμισα σε αυτούς που ζήτανε ελεημοσύνη στα πεζοδρόμιο και να ακούτε βρίζιδια;

Πλέον εγώ το έχω πάρει αποφάση να μην ξαναδώσω, η συμπεριφορά αυτή εμένα μου σπάει τα νεύρα... Έλεος μας ρώτησανε αν έχουμε εκεινή την στιγμή λέφτα; Μας ρώτησανε αν έχουμε τον χρόνο; Μας ρώτησανε αν μας περισευούν; ... Δεν το νομίζω αρά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βγάζουν έτσι αυθαίρετο συμπεράσματα.

Εύχομαι να είμαι ο μοναδίκος που του έχουν τύχει τέτοια περιστατικά....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:27, 13-11-05:

Καλά είσαι! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενας παππούς που τριγυρνάει μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Κουβαλάει ενα τεράστιο βιβλίο και σου λέει να υπογράψεις μέσα. Αν υπογράψεις μετά σου ζητάει λεφτά! Αν δεν του δώσεις λεφτά σε βρίζει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:30, 13-11-05:

Γιατί να υπογράψεις; toing....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:58, 13-11-05:

τι λες τώρα....
με έχει πλακώσει στα φτυσίδια στο παρμπριζ σταματημένη σε φανάρι μικρό γυφτάκι επειδή δεν ήθελα να μου καθαρίσει τα τζάμια!
ήταν η πρώτη φορά που τα πήρα τόσο πολύ στο δρόμο με "πιτσιρίκι"...
τράβηξα χειρόφρενο και βγήκα έξω και το πήρα στο κυνήγι!
αν το έφτανα θα έτρωγε κανά δυο γερές! (λυπάμαι που το λέω, ναι ντρέπομαι αλλά με είχε βγάλει πολύ εκτός εαυτού )
όμως όπως είπα... ΑΝ το έφτανα
που να το φτάσεις το δαιμονισμένο... δεν το φτάνεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 21:09, 13-11-05:

Καλά εγώ το μεγαλύτερο το σκηνικό το έπαθα την πρώτη μέρα που ήρθα φοιτήτρια Σαλονικα..Με πιάνει ένα γυφτάκι στο κέντρο και μου ζητάει λεφτά του λέω δεν έχω ψιλά και όντως δεν έιχα..Μου ξαναζητάει και του λέω ευγενικά πάλι ότι δεν έχω..Και τι κάνει?Μου αρπάζει και μου κόβει την ασημένια αλυσίδα με το σταυρό μου ευτυχώς πρόλαβα και συγκράτησα τον σταυρό..Και το γυφτάκι καπνός..Αν το είχα πιάσει....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:20, 13-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
αν το έφτανα θα έτρωγε κανά δυο γερές! (λυπάμαι που το λέω, ναι ντρέπομαι)
δεν πρέπει να ντρέπεσε ούτε να λύπασε, αυτοί ξεπέραν τα όρια

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:46, 13-11-05:

Εγω να δειτε γελιο, να εχει μια γρια και να λεει βοηθατε χριστανοι, δεν μπορω να περπατισω κλπ, περναω εγω κανονικα και οπως παω να την περασω 9ποτε δεν δινω λευτα σε ζητιανους) και μου πιανει το ποδι, μου λεει "θες να μεινεις αναπηρος και να μην εχεις να φας και να μην σου δεινουν λευτα" και της απανταω "Εγω πολυ απλα θα βρω μια δουλεια, οχι σαν εσενα που εισαι μια χαρα και ζιτιανευεις" και συκωνετε πανω και με πιανει στο κυνιγει... αναπηρι κατα τα αλλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:47, 14-11-05:

Στο πανεπιστήμιο Κύπρου έχουμε γιαγιά περίπτωση! Δύο χρόνια που μένω Λευκωσία αυτή η γυναίκα είναι πανταχού παρούσα!!! Στο πανεπιστήμιο, στις καφετέριες στην Λευκωσία, την βλέπω να περπατάει σε κάτι άσχετους δρόμους από όπου τυχαίνει να περνάω κτλ! Απίστευτη περίπτωση σας λέω. Έχει κάτι εικόνες και πουλάει βέβαια (ξέρετε από εκείνες τις χάρτινες τις ψεύτικες) ή κάτι στυλό της πλάκας. Έχω αγοράσει 2-3 φορές αλλά έχω σταματήσει αυτήν την κακιά συνήθεια γιατί κοστίζει στην τσέπη μου και έπειτα βλέπω πως μας κοροϊδεύει... Όποτε της πούμε ότι δεν έχουμε λεφτά μας κοιτάει με μια απίστευτη κακία!!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 13:49, 14-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Καλά είσαι! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενας παππούς που τριγυρνάει μέσα στην ΑΣΟΕΕ. Κουβαλάει ενα τεράστιο βιβλίο και σου λέει να υπογράψεις μέσα. Αν υπογράψεις μετά σου ζητάει λεφτά! Αν δεν του δώσεις λεφτά σε βρίζει!
Καλά αυτός ο παππούς είναι κλασσικός, τον έχω πετύχει 5-6 φορές στην Κυψέλη και στα Εξάρχεια

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:52, 14-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
τι λες τώρα....
με έχει πλακώσει στα φτυσίδια στο παρμπριζ σταματημένη σε φανάρι μικρό γυφτάκι επειδή δεν ήθελα να μου καθαρίσει τα τζάμια!
....και φτυσίδια και μπουνιά στο τζάμι ....άστα και το μόνο πράγμα που μου την έδωσε είναι πως αιφνιδιάστικα και δεν πρόλαβα να το αρπάξω από το μαλί! ΑΑΑσε που στις γυναίκες κάτι τέτοιες συμπεριφορές είναι πολύ ποιό συχνές!

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 21:53, 14-11-05:

Θα σας πω και εγω τις ιστοριες μου. Ημουνα ενα βραδυ στον ηλεκτρικο στην Ομομοια με εναν φιλο μου. Καπου εκει γυρω τριγυρνουσαν δυο τοξικομανεις, πολυ ζαλισμενοι, σε σημειο να καταρευσουν (προφανως απο τη πρεζα). Μου λεει ο ενας "Φιλε εχεις λεφτα; Μην στα παρω και ετσι"!
Επισης, επειδη συχναζω σε μια καφετερια στα Εξαρχεια, μου εχει τυχει πολλες φορες να με σταματησουν τοξικομανεις και να μου ζητησουν λεφτα. Εννοειτε πως τους λεω συνεχεια πως δεν εχω, αλλα σε μια περιπτωση οταν αρνηθηκα να δωσω σε εναν μου λεει: "Δηλαδη πρεπει να σας τα παιρνουμε με το ζορι";

Εγω προσωπικα ποτε δεν τους δινω λεφτα, γιατι ειτε οι πιο πολλοι τα θελουν για πρεζα, ειτε οι πιο πολλοι κοροϊδευουν και μερικες φορες ακουω και βρισιδια, αλλα τα αγνοω.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:03, 14-11-05:

Τελικά ο μόνος τρόπος να βοηθήσεις φτωχούς είναι είναι πας σε καμια οργάνωση :/

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 23:44, 14-11-05:

Ενας ακομη καλυτερος ειναι οταν σου ζητανε λεφτα π.χ. για να φανε, τοτε παρτον και τραβα τον σε ενα τυροπιταδικο να του αγορασεις μια τυροπιτα. Αν λεει ψεματα, σιγα μην κατσει να χασει το χρονο του

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 00:01, 15-11-05:

Aπο ζητιανους εχω δει ΤΑ ΚΟΥΦΑ μιλαμε....
Στο Αργος απ' οπου ειμαι πηγαινα παραμονη 15 Αυγουστου εκκλησια και ερχεται ενα παιδακι και μου ζηταει λεφτα.
Ημουν και χαρουμενος εκεινη την μερα και του εδωσα.(500σαρικο τοτε κιολας.*οχι ευρω!)
Και το μπασταρδο με το που το παιρνει βγαζει ενα ματσο απο την τσεπη του οπου θα ηταν συνολικα καμια 100αρια χιλιαδες και το βαζει αναμεσα...
Εκεινη την στιγμη αισθανθηκα πως αναψε μια φωτεινη πινακιδα πανω απο το κεφαλι μου με ενα βελακι να με δειχνει και να αναβοσβηνει η λεξη "ΜΑΛΑΚΑΣ"...
Δευτερη περιπτωση στην Αθηνα οπου ειδα εναν τυπακο και καλα κουτσο και του εδω σα κατι...
Τελικα οταν ξαναπερναγα απο εκει τον ειδα να σηκωνεται και δεν ηταν κουτσος, απλως το ενα ποδι το ειχε μεσα σε κατι σαν "φρεατιο" και εκανε τον κουτσο...
Παλι η ιδια πινακιδα εμφανιστηκε...
Απο τοτε οταν ειναι να δωσω δινω μονο σε οργανωσεις ή σε ατομα τα οποια τα βλεπω οτι ειναι διαλυμμενα.
Και δεν μιλαω για ναρκωμανεις.Εχω δει ατομο να ζητιανευει και ηταν πραγματικα ο μισος.
Παραξενευτηκα μαλιστα οταν του εδωσα τα λεφτα και μου ειπε "να εισαι καλα παιδι μου.την ευχη μου."
Δεν περιμενα να μπορει να μιλησει.
Και οταν ειδε ποσο παραξενευτικα, μου ειπε οτι ειχε σοβαρο ατυχημα απο εκρηξη ναρκης και ειχε μεινει ετσι.
Και οταν σας λεω παιδια μισος, να φανταστειτε οτι ακομα και απο το κεφαλι του ελειπε ενα κοματι μεγαλυτερο απο την μπουνια μου.
Οπως και να εχει παντως δυστυχως το 90% ειναι απατεωνες...να μην πω παραπανω...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:20, 15-11-05:

Είναι άνθρωποι που φαίνεται ότι έχουν ανάγκη (κυρίως άνθρωποι από ατυχήματα) τα χρήματα και ζητιανεύουν, γιατί δεν μπορούν να δουλέψουν.. σε "μάνες" όμως με τα μωρά στην αγκαλιά μέσα στα τρένα και τα λεωφορεία, δεν έχω δώσει ποτέ μου χρήματα.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:23, 15-11-05:

Ιστοριούλα....
Περπατώντας στην Καλλιθέα, με σταματάει μια πολύ καθώς πρέπει γιαγιούλα (καμία σχέση με ζητιάνα) και με ρωτάει αν μπορώ να της αγοράσω κάτι να φάει. Επειδή δεν υπήρχε κάτι εκεί κοντά, τσακίστηκα να βρω τυροπιτάδικο, σαντουιτσάδικο οτιδήποτε, και την άφησα μόνη της λέγωντάς της ότι επιστρέφω αμέσως.
Όταν γύρισα 5-10 λεπτά αργότερα, η γιαγιούλα δεν πίστευε στα μάτια της, γιατί νόμιζε ότι απλά της είπα μια δικαιολογία για να την αποφύγω. Της είχα αγοράσει τυρόπιτα, τσουρέκι και κουλούρια και της έδωσα και κάποια μετρητά που κρατούσα επάνω μου (δυστυχώς όχι πολλά). Η γιαγιούλα άρχισε να κλαίει και μου φιλούσε τα χέρια.
Δεν έχω νιώσει τόσο παράξενα ποτέ στη ζωή μου......
Δεν την ξαναείδα ποτέ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:32, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Εδω νίωσαμε εμεις παράξενα που την διαβάζαμε απλώς

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:25, 15-11-05:

Έχω και άλλη μία παρόμοια ιστορία.
Χριστούγεννα, ανήμερα, και είμαι καθ'οδόν για ένα club. Περνώντας έξω από ένα μεγάλο ξενοδοχείο των Αθηνών, από την πίσω μεριά, βλέπω κουρνιασμένο έναν άνθρωπο ανάμεσα στην είσοδο του προσωπικού του ξενοδοχείου και της διπλανής πολυκατοικίας. Σταμάτησα το αυτοκίνητο, κατί που δεν θα έκανα αν ήταν οποιαδήποτε άλλη μέρα, αλλά λόγω Χριστουγέννων ένιωθα κάπως..... Δεν κατέβηκα, αλλά μπόρεσα να διακρίνω ότι ήταν γυναίκα, όχι παραπάνω από 50 χρονών, σίγουρα όχι ζητιάνα ή τσιγγάνα ή οτιδήποτε τέτοιο, και έκλαιγε.
Πήρα το δρόμο προς το σπίτι μου (το οποίο ήταν αρκετά κοντά) πήρα ένα πάπλωμα που είχα στο πατάρι και δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ, λίγο φαγητό σε ένα τάπερ από το χριστουγεννιάτικο τραπέζι και ξαναγύρισα στην γυναίκα.
Δυστυχώς δεν δέχθηκε τίποτα. Μου είπε ότι είναι άστεγη μεν, αλλά ουδέποτε είχε δεχτεί το παραμικρό από ελεημοσύνη. Με ευχαρίστησε και μου ευχήθηκε ότι καλύτερο.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 15:52, 15-11-05:

Είσαι ένα λαμπρό παράδειγμα ηθικής πάντως crazyhelen... μπράβο σου!

Παράθεση

modelos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη modelos
Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O modelos έγραψε στις 16:39, 15-11-05:

crazyhelen να ξερεις οτι για καθε καλο που κανεις η ζωη στο επιστρεφει πισω με κατι καλυτερο!!...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:06, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από modelos
crazyhelen να ξερεις οτι για καθε καλο που κανεις η ζωη στο επιστρεφει πισω με κατι καλυτερο!!...
Να δείς που κάποιος θα της στείλει ηλεκτρική κουβέρτα! . Πέρα απο την πλάκα μπράβο λενιό! Μακάρι να το εκτιμάει όμως αυτό που κάνεις ο άλλος γιατί υπάρχουν και ζητιάνοι που νομίζουν ότι είσαι υποχρεωμένος να τους δώσεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:34, 16-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Είσαι ένα λαμπρό παράδειγμα ηθικής πάντως crazyhelen... μπράβο σου!
Συμφωνώ απόλυτα! Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια άτομα εδώ
Πραγματικά με συγκίνησε η ιστορία με τη γριούλα...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:19, 23-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Μακάρι να το εκτιμάει όμως αυτό που κάνεις ο άλλος γιατί υπάρχουν και ζητιάνοι που νομίζουν ότι είσαι υποχρεωμένος να τους δώσεις.
Έχεις δίκιο Γιάννη μου. Όμως πρέπει να προσέχεις ποιούς βοηθάς, για να μην καταλήξεις να σε βρίζει το κάθε κωλόπαιδο που αντί για 1 ευρώ του έδωσες 50 λεπτά, όπως πολύ σωστά έγραψαν τα παιδιά σε προηγούμενα μηνύματα.
Εγώ πλέον τους καταλαβαίνω με το που θα κοιτάξω τα μάτια τους. Η απελπισία διακρίνεται με το πρώτο κοίταγμα. Αν δεν υπάρχει αυτό το "κάτι" δεν ασχολούμαι, γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά ειλικρινά ότι κάνω το κάνω γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω διαφορετικά. Δεν πάει η καρδιά μου, ενώ ξέρω ότι μπορώ να προσφέρω, έστω και το απειροελάχιστο, να προσπεράσω αδιάφορα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:23, 16-10-07:

Ο αδερφός μου ήταν στα goodies εκεί απαγορέυεται να δίνεις χρήματα σε ζητιάνους, και ότι άλλο απλώνει το χέρι, ο αδερφός μου λοιπόν δεν του άρεσε και έκανε πώς τους έδιωχνε και τους έδινε ότι είχε.

Μια μέρα έρχεται μια κουτσή τσιγγάνα και είπαν πάλι να την διώξει, της δίνει κάτι και της λέει να φύγει πρίν υπάρξει πρόβλημα, την επόμενη μέρα έρχεται μία με γύψο στο χέρι και βάζουν κάποιον άλλο να την διώξει και όπως πάει να φύγει δίχνει τον αδερφό μου και λέει" γιατί καλέ μου άνθρωπε δεν μου δίνεις κάτι; χτές που είμουν κουτσή μου έδωσες τώρα με το χέρι γιατί όχι;" και άρχισε να φωνάζει και να λέει ότι μόνο εκείνος ήταν καλός και τον χάλασαν και ότι θα τους καταραστεί,

Ο αδερφός μου κατατρόμαξε, απο τότε δεν ξαναέδωσε τίποτα, αφού του έκαναν σύσταση μετά απο τις φωνές της γυναίκας....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:03, 16-10-07:

1. τρελολενιω, εισαι κορυφη. μπραβο σου μεσα απο την καρδια μου!!!

2. δε δινω σχεδον ΠΟΤΕ σε ζητιανους. ουτε στην ερμου, ουτε στην πανεπιστημιου, ουτε πουθενα. ουτε στα λεωφορεια, μετρο, τιποτα.

3. αγοραζω πολυ συχνα φαγητο (τυροπιτες, καφεδες, τσιγαρα κλπ) για καποιον που νομιζω οτι μπορει να τα χρειαστει, αφου εγω τον ρωτησω πρωτα αν θελει να τον κερασω κατι... τις περισσοτερες φορες δεχονται και μου φτανει απλα το βλεμα τους.

4. ειναι μια γιαγιακα στο μοσχατο που μενει πολυ κοντα στο τρενο... ρακενδυτη και με προβληματα υγειας.. την πρωτη φορα που τη γνωρισα, ετρωγε μια σοκοφρετα και ηταν πολυ κοινωνικη, της αρεσε που της μιλησα.. το κουλο, ειναι οτι μαλλον απο την πολλη χαρα της, πηγε να με κερασει απο την μισολιωμενη σοκοφρετα της...
στα καπακια πηγα στο σουπερ μαρκετ και της πηρα γιαουρτια, μελι και φρυγανιες και την επομενη, που θα ξαναπηγαινα μοσχατο, της πηγα δικα μου μπουφαν του και ενα γλυko κουταλιου της μαμας μου

5. το πιο ωραιο ΑΠΟ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ομως αυτο... αλλα το να εισαι εθελοντης και να κανεις κατι σε μονιμη βαση... τα τελευταια 5-6 χρονια το κανω και ειναι πραγματικα αυτο που μου γεμιζει την ψυχη

ps. στο περιστατικο στο μοσχατο ημουν μαζι με το φιλο μου ο οποιος εχει πολυ καλυτερη και πιο αγνη ψυχη απο τη δικη μου... τελοσπαντων, απλα ηθελα να πω οτι ολα αυτα τα καναμε μαζι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 18:26, 16-10-07:

Εμείς έχουμε στα μέρη μου μια τύπισσα μεγάλη σε ηλικία που διανύει με τα πόδια πολύ μεγάλες αποστάσεις κάθε μέρα από το πρωΐ μέχρι το βράδυ ζητειανεύοντας. Αν δεν της δίνουν χρήματα βάζει κατάρες. Είναι αδυνατισμένη, βρόμικη, κρατάει μια σακούλα και την σέρνει και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά προέκυψε πριν χρόνια κάποια στιγμή ότι η γυναίκα αυτή έχει μεγάλη περιουσία, η περισσότερη επενδυμένη σε ακίνητα. Όχι απλά κουτσομπολιά, το είχε πει και στις τοπικές ειδήσεις.

Αυτή βέβαια η γυναίκα που περιέγραψα έχει πρόβλημα ψυχοπνευματικό, δεν ξέρω, υπάρχουν και οι άλλοι που ενδεχομένως να έχουν πραγματική ανάγκη. Είναι όμως η αρχή μου αν μπορώ να βοηθήσω κάθε βοήθεια που θα παρέχω να είναι σε είδος. Ποτέ χρήματα. Αν τη δεχτεί ο άλλος καλώς, αν όχι δικό του πρόβλημα. Έγινα λίγο σκληρή πάνω σε αυτό το θέμα.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 20:38, 16-10-07:

Εγώ να σας πω σκηνικό που συνέβη σε φίλη μου:
Είναι μια γρια στο Κουκάκι που όταν σε δει σου λεει "κοριτσάκι μου μπορείς να με βοηθήσεις να σηκωθώ?" κι εκεί που τη βοηθάς σου βάζει το χέρι στην τσέπη να σου αρπάξει το πορτοφόλι. Πήγε να το κάνει στη φίλη μου αλλά την κατάλαβε και την έβρισε. Προχτές μου είπε οτι την είδε με κινητό με κάμερα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:45, 16-10-07:

Παντως στα φαναρια αν εχω δινω, αν δεν εχω το λεω απο την αρχη. Ολες τις φορες που λεω οτι δεν εχω , μου το καθαριζουν ετσι κι αλλιως και μου λενε "δε πειραζει" χαμογελωντας. Και ποτε δεν ακουσα παραπονο για το τι εδωσα.

Σε άλλους ζητιανους, συνηθως οχι, εκτος αν πραγματι φαινεται οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα. Δυστυχως πολλοι προσποιουνται.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 12:21, 22-10-07:

Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύεσαι να μάθεις ποιοί είναι αυτοί που έχουν πραγματικά την ανάγκη σου!
Συνήθως θα δώσω σε αυτούς που φαίνονται πως έχουν ανάγκη....δεν ξέρω γιατί αλλά φαίνονται....!
π.χ ΄Στις 15 αυγούστου πηγαίναμε στην εκλησσία να ανάψουμε κεράκι.
Ήταν και το ''πανηγύρι'' είδαμε πράγματα και τα σχετικά.
Παντού ζητιάνοι...και όλοι να φωνάζουν..δώστ κάτι... δείξτε έλεος και τα σχετικά!
Σε μία γωνίτσα ήταν μία γυναίκα η οποία είχε ένα μωρό στην αγκαλιά της,πουλούσε κεράκια και ούτε φώναζε ούτε τίποτα...!Ήταν πάρα πολύ ήσυχη...!
Αποφάσισα να πάρω ένα κεράκι και της έδωσα 3 ευρώ...(δεν είχα και πολλά λεφτά πάνω μου) μου έριξε ένα βλέμμα λες και...ήμουν ο σωτήρας της...!
Είπε γύρω στις 10 φορές ευχαριστώ!Αλλά το εννοούσε κιόλας!
Συνήθως δεν δίνω...αλλά η συγκεκριμένη μου φάνηκε πως τα είχε πραγματικά ανάγκη.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:01, 22-10-07:

Fatsoyla μονο μια παραθεση κι ας ειναι λιγο ασχετη.
Καλη μου 3 ευρω ειναι κοντα ενα χιλιαρικο...υπηρχε ποτε περιπτωση παλιοτερα επει χιλιαρικων να διναμε σε καποιον επαιτη 1χιλιαρικο?
Πωωωωω...τωρα το σκεφτομαι οτι πραγματικα εχουν αλλαξει πολλα με το ευρω ετσι?

Παντως περαν του ασετου ποστ μου, μπορω να πω οτι συμφωνω 1001% με το ποστ σου.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:18, 22-10-07:

Μια και σας έχω συνηθίσει στις ιστοριούλες, κάτι που συνέβει πριν λίγους μήνες :
Βρίσκομαι στην πλατεία της Ν.Σμύρνης με την αδελφή μου και μια παρέα και επιστρέφουμε σπίτι μετά από απογευματινό καφέ. Μας πλησιάζει ένας μαυρούλης και με σπαστά ελληνικά μας λέει : "Πεινάω, έχω να φάω 2 μέρες". Η πρώτη μας αντίδραση ήταν να του πούμε ένα γρήγορο όχι, και να τον προσπεράσουμε. Στα επόμενα 5 δευτερόλεπτα έχουμε σταματήσει ταυτόχρονα εγώ και η αδελφή μου, κοιταζόμαστε στα μάτια και αρχίζω να φωνάζω τον μαυρούλη ο οποίος δεν έχει απομακρυνθεί. Πηγαίνουμε οι τρεις μας στα GOODY'S και τον αφήνουμε να παραγγείλει ό,τι θέλει. Του σερβίρουμε το φαγητό του και φύγαμε νιώθοντας πολύ καλύτερα με τους εαυτούς μας.

Τελικά σόι πάει το βασίλειο!

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 13:33, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Καλη μου 3 ευρω ειναι κοντα ενα χιλιαρικο...υπηρχε ποτε περιπτωση παλιοτερα επει χιλιαρικων να διναμε σε καποιον επαιτη 1χιλιαρικο?
Πωωωωω...τωρα το σκεφτομαι οτι πραγματικα εχουν αλλαξει πολλα με το ευρω ετσι?
Δεν διαφωνώ με αυτό που λές...αλλά ένιωσα την ανάγκη να της τα δώσω...!!!Πίστεψε με θα της έδινα παραπάνω αν είχα....!!!
Η συγκεκριμένη μου έκανε μεγάλη εντύπωση...γιατί ήταν πάρα πολύ ήσυχη....!Δεν ήταν σαν τους άλλους που ήταν δίπλα της και παρακαλούσαν...!!!
Crazyhelen πολύ καλό αυτό που έκανες...μπράβο σου!!!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:45, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από fatsoula
Δεν διαφωνώ με αυτό που λές...αλλά ένιωσα την ανάγκη να της τα δώσω...!!!Πίστεψε με θα της έδινα παραπάνω αν είχα....!!!
Η συγκεκριμένη μου έκανε μεγάλη εντύπωση...γιατί ήταν πάρα πολύ ήσυχη....!Δεν ήταν σαν τους άλλους που ήταν δίπλα της και παρακαλούσαν...!!!
Crazyhelen πολύ καλό αυτό που έκανες...μπράβο σου!!!!
Βρε συμφωνω απολυτα και σε κατανοω fatsoula μου...το παραπανω ηταν σαν προσωπικη σκεψη του ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H fatsoula έγραψε στις 14:01, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Βρε συμφωνω απολυτα και σε κατανοω fatsoula μου...το παραπανω ηταν σαν προσωπικη σκεψη του ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Συγνώμη...
Το κατάλαβα λάθος.....!!!
Είμαι στον κόσμο μου αυτές τις μέρες....

Παράθεση

rose87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rose87
H rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H rose87 έγραψε στις 15:46, 24-10-07:

Είχα πρωτοανέβει Θεσσαλονίκη, περπατούσα στον δρόμο όταν είδα μία μεγάλη γυναίκα να ψάχνει στα σκουπίδια, φορούσε κουρέλια και είχε μπει σχεδόν η μισή σε έναν κάδο, μοιρολογούσε ότι δεν έβρισκε τίποτε για να φάνε τα 4 εγγόνια της... Με συγκλόνισε αυτή η εικόνα ήταν τόσο εξαθλιωμένη, δεν ήξερα τι να κάνω, οπότε κι αποφάσισα να τις πάρω 4 απο τις πιο μεγάλες σοκολάτες που βρήκα στο περίπτερο. Μπορεί να ήταν χαζό ανόητο μπορεί να πιάστηκα κορόιδο αλλά ποτέ δεν θα ξεχάσω τα μάτια τις πως φωτίστηκαν όταν τις της έδωσα.
Γενικότερα δεν δίνω χρήματα υπάρχουν όμως φορές που συγκινούμε πολύ και το κάνω, ελπίζω να βοηθάω έστω και ελάχιστα.

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 12:23, 02-11-07:

Είναι πολύ μπερδεμένη η κατάσταση.Μερικοί άνθρωποι όντως έχουν ανάγκη αλλά πολύ το έχουν κάνει και επάγγελμα.Ήμουν στο μετρό στην Αθήνα και μία κυρία περιφερόταν από βαγόνι σε βαγόνι κουτσαίνοντας και έκλαιγε γιατί έλεγε ότι είχε πρόβλημα στα πόδια της και ζητούσε λεφτά.Αργότερα τη πέτυχα έξω από το μετρό να περπατάει κανονικότατα και φαινόταν μια χαρα...

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:11, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Ιστοριούλα....
Περπατώντας στην Καλλιθέα, με σταματάει μια πολύ καθώς πρέπει γιαγιούλα (καμία σχέση με ζητιάνα) και με ρωτάει αν μπορώ να της αγοράσω κάτι να φάει. Επειδή δεν υπήρχε κάτι εκεί κοντά, τσακίστηκα να βρω τυροπιτάδικο, σαντουιτσάδικο οτιδήποτε, και την άφησα μόνη της λέγωντάς της ότι επιστρέφω αμέσως.
Όταν γύρισα 5-10 λεπτά αργότερα, η γιαγιούλα δεν πίστευε στα μάτια της, γιατί νόμιζε ότι απλά της είπα μια δικαιολογία για να την αποφύγω. Της είχα αγοράσει τυρόπιτα, τσουρέκι και κουλούρια και της έδωσα και κάποια μετρητά που κρατούσα επάνω μου (δυστυχώς όχι πολλά). Η γιαγιούλα άρχισε να κλαίει και μου φιλούσε τα χέρια.
Δεν την ξαναείδα ποτέ.
μπράβο σου ,πολλοι στη θεση σου θα την ειχαν αγνοήσει......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 18:37, 08-08-11:

crazyhelen μπραβο σου...Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας και ας αφήσουμε τις φτηνές δικαιολογιες.Ας γινουμε ανθρωποι !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:56, 08-08-11:

Στην εποχή των.... "απαιτήσεων" που διανύουμε, ας μη παραθέσω καλύτερα παραδείγματα, θα ξεσηκωθεί (πρόωρα) το αγανακτισμένο (που βρίσκεται σε διακοπές) επαναστατικό κατεστημένο, όποιος επιμένει ακόμη....να "ζητάει" αξίζει μια ανταπόκριση!

Το αν υποκρίνεται ή όχι δεν έχει (ιδιαίτερη) σημασία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:38, 09-08-11:

Τους περισσότερους τους αγνοώ. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δίνω χρήματα. Οι περισσότεροι που ζητάνε χρήματα τα ξοδεύουν σε αλκοόλ και ναρκωτικά οπότε μεγαλύτερο κακό θα τους κάνω παρά καλό.
Μερικοί είναι απίστευτα αγενείς σε σημείο που να καταντούν ενοχλητικοί. Άλλοι είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.
Χθες μου έτυχε ένα πολύ odd περιστατικό. Ήμουν με έναν φίλο μου και περπατούσαμε και όταν περάσαμε δίπλα από έναν άστεγο-ζητιάνο μας είπε "πότε θα κάνετε παιδιά;" ιουυυυυ! Έγνοιες που έχει ο κόσμος

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 10:25, 09-08-11:

Άλλοι το κάνουν απο ανάγκη, άλλοι απο επάγγελμα δέν μπορείς να τους ξεχωρίσεις. Όπως και άν το κάνουν οι περισσότεροι είναι τρομερά ενοχλητικοί ειδικά σε κάθε φανάρι που επιζητούν εκβιαστικά να πλύνουν τα τζάμια του αυτοκινήτου σου φορτώνουν τα νεύρα εύκολα γι'αυτό και εγώ σε σπάνιες περιπτώσεις έτυχε να τους δώσω κανένα ψιλό.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 13:51, 09-08-11:

Εχεις δικιο .Ετσι το βλεπεις οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο και θελουν να στο καθαρισουν, οταν περνας απο εμπορικα μερη και τους προσπερνας, οταν πας στην εκκλησια και τους αποφευγεις και γενικα οταν τους βρισκεις μπροστα σου.Θελω να δω ομως καποιον να προσπαθει να το δει και απο την δικη τους μερια, να σκεφτει αν αυριο εμενε στον δρομο και περνουσε απο μπροστα του ενας τυπας με την ιδια λογικη με σενα τι θα εκανε..πως θα αντιδρουσε αυτος να μου ελεγε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:37, 09-08-11:

Έχεις συνομιλήσει ποτέ g1wrg0s με επαίτη; Το έχω κάνει. Ξέρεις τι μου είπε; Ότι του αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής. Οι περισσότεροι είναι έτσι. Τα μισά ή και παραπάνω χρήματα που θα βγάλουν θα καταλήξουν σε ναρκωτικά, τσιγάρα ή αλκοόλ. Τα παιδάκια στα φανάρια είναι θύματα εκμετάλλευσης. Αν τους δώσω χρήματα νιώθω ότι συμβάλλω στην εκμετάλλευση τους.
Προτιμώ να τους αγοράσω τρόφιμα και ρούχα, παρά να τους δώσω χρήματα.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 00:09, 10-08-11:

Μα εγω δεν ειπα οτι η λυση ειναι να δωσεις χρηματα. Μπραβο σου αν βοηθας με αυτον τον τροπο γιατι πραγματικα βοηθας . Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω συνομιλισει με επαιτη, αλλα δεν νομιζω πως οι περισσοτεροι αρεσκονται με την κατασταση.Ειναι τελειως διαφορετικο να αγοραζεις σε ενα επαιτη τροφιμα θεωρωντας οτι με αυτο τον τροπο τον βοηθας και αλλο να κρυβεται καποιος πισω απο το δακτυλο του και να λεει διαφορες δικαιολογιες για να μην προσφερει. Δεν ξερω τι γινεται στην Ολλανδια, βλεπω τι γινεται στο Ηρακλειο της Κρητης και πιστεψε με υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αναγκη και ειδικα τωρα με την οικονομικη κριση κανουν ουρες εξω απο super market περιμενοντας να κλισει και να πεταξει τα ''σκουπιδια'' αφου για αυτους ειναι τροφη. Κυκλωματα υπαρχουν δυστυχως με θυματα πολες φορες παιδια.Δεν ειναι ομως λυση απλα να προσπερασεις.Ξερεις πολες φορες κοντοστεκονται επαιτες εξω απο εκκλησιες και ο κοσμος , ο δηθεν χρηστιανικος που εχει πιασει το βαθυ νοημα της θρησκειας του τους αγνοει τελειως....Αγαπητη Ceres Victoria και εσυ αν βρισκοσουν αυριο στον δρομο ισως να φεροσουν οπως και αυτοι..Αυτο προσπαθω να δειξω τοση ωρα...Να προσπαθησουμε να τους καταλαβουμε !

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 00:57, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Εχεις δικιο .Ετσι το βλεπεις οταν εισαι μεσα στο αυτοκινητο και θελουν να στο καθαρισουν, οταν περνας απο εμπορικα μερη και τους προσπερνας, οταν πας στην εκκλησια και τους αποφευγεις και γενικα οταν τους βρισκεις μπροστα σου.Θελω να δω ομως καποιον να προσπαθει να το δει και απο την δικη τους μερια, να σκεφτει αν αυριο εμενε στον δρομο και περνουσε απο μπροστα του ενας τυπας με την ιδια λογικη με σενα τι θα εκανε..πως θα αντιδρουσε αυτος να μου ελεγε.
Τα θέλουν οι ίδιοι και τα παθαίνουν όλοι τους σχεδόν είναι αλλοδαποί δέν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί ήρθαν στην Ελλάδα για να καταλάβουν απο ένα φανάρι ο καθένας και να ορμάνε στα αυτοκίνητα; Eσύ θα πήγαινες σε καμιά άγνωστη χώρα στην άλλη άκρη του κόσμου με αναρίθμητους κινδύνους στον δρόμο για να κάνεις αυτή την δουλειά;

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 01:12, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Eσύ θα πήγαινες σε καμιά άγνωστη χώρα στην άλλη άκρη του κόσμου με αναρίθμητους κινδύνους στον δρόμο για να κάνεις αυτή την δουλειά;
Δεν ξερω αν η ερωτηση ειναι ρητορικη παντως θα απαντησω για καθε περιπτωση..Η απαντηση μου ειναι δεν ξερω, θεωρω ομως πως εαν εφτανα στο σημειο να μην εχω τα προς το ζην τοτε το να παω σε αλλη χωρα και μα γινω επαιτης σε αυτην θα ηταν το λιγοτερο..
Α! Δεν μιλαω για ανθρωπους που εκμεταλευονται την ελεημοσυνη του κοσμου (και οχι μονο ) και ολο αυτο το θεωρουν ΔΟΥΛΕΙΑ (αυτη την λεξη χρησιμοποιησες στην ερωτηση σου). Πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον υποκριτικι να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι και να βρισκουμε δικαιολογιες για να μην βοηθαμε...

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:58, 10-08-11:

Δυστυχώς για τους περισσότερους αυτό είναι το "επάγγελμα" τους και ο τρόπος ζωής τους. Πχ δεν θα δώσω ποτέ χρήματα σε κάποιον που έρχεται στο τραπέζι μου, μου αφήνει ένα χάρτακι στο οποίο λέει ότι έχει ένα παιδί άρρωστο και ζητάει χρήματα. Αυτοί είναι απατεώνες (γεμάτη η Ελλάδα από τέτοιους). Ούτε θα δώσω χρήματα σε κάποιον που βγάζει τον ανάπηρο συγγενή του στην λαϊκή και ζητιανεύει. Θέλω να πιστεύω ότι ποτέ μια μάνα δεν θα έβαζε το παιδί της να ζητιανέψει, ακόμα και αν δεν είχε να φάει. Εγώ πάντως δεν θα άφηνα ποτέ ένα παιδί να ζητιανέψει. Αυτό που κάνουν που βάζουν παιδάκια να ζητιανεύουν είναι απαίσιο. Σίγουρα με την οικονομική κρίση έχουν αυξηθεί αυτά τα περιστατικά, αλλά δυστυχώς μαζί με αυτά έχουν αυξηθεί και οι απατεώνες. Αν έχουν ανάγκη για ένα πιάτο φαγητό υπάρχουν πολλά συσσίτια που μπορούν να πάνε. Μου έχουν τύχει άπειρα περιστατικά όπου με πλησίαζαν και μου ζητούσαν να λεφτά για να φάνε και τους έλεγα να πάμε μαζί να τους αγοράσω ότι θέλουν και με έβριζαν.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:30, 17-09-11:

Σήμερα καθώς πήγαινα στο σπίτι της ξαδέλφης μου, με σταμάτησε ένα παιδί συνομήλικο και δείχνοντάς μου μια κολώνια μου είπε ότι θα του έκανα μεγάλη εξυπηρέτηση αν την αγόραζα. Τον ρώτησα αν είναι οικονομικό το θέμα (ok χαζή ερώτηση ) και μου είπε πως ναι και προς θεού δεν έχει ούτε να φάει. Του έδωσα 2 ευρώ και αντί να πει ευχαριστώ, με ρώταγε αν έχω κανένα τάλιρο.
Απαράδεκτη συμπεριφορά, δεν ξεκόλλαγε κιόλας!
Πάντως δεν ήταν ούτε βρώμικος ούτε τίποτα, μια χαρά καθαρό παιδί και με ok ρούχα ήταν.

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να γίνομαι πιο επιλεκτικός στο πότε δίνω χρήματα. Απλά σκέφτομαι ότι έστω 1-2 ευρώ να δώσω, θα αξιοποιηθούν καλύτερα.

Αυτό έγινε στο Περιστέρι, σε κάποιο στενό (όχι στο κέντρο δηλαδή).

-petros

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:12, 17-09-11:

Δεν δίνω ποτέ παρά μόνο σε μικρά παιδιά. Σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω ενήλικες να το κάνουν αυτό τί θα έκανα αν ήμουν στη θέση τους. Θα πήγαινα στο υπουργείο πρόνοιας. Αν δεν μου έδινε λύση αυτό θα πήγαινα σε κάποια μεγάλη εκκλησία, ίσως σε κάποια Μητρόπολη, ύστερα σε κάποια εκκλησία της γειτονιάς μου. Αν δεν μου έδινε κανείς από τους δυο και δεν έβρισκα και κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα θα αυτοκτονούσα, αφού πρώτα ανατίνασα την εκκλησία και έκαιγα ζωντανό τον παππά. Οι περισσότερες εκκλησίες δίνουν ένα πιάτο φαί, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απορώ γιατί δεν πάνε εκεί όλοι αυτοί. Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είναι χρήσιμη η εκκλησία της Ελλάδας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 17-09-11 στις 16:22.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 16:29, 17-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Σήμερα καθώς πήγαινα στο σπίτι της ξαδέλφης μου, με σταμάτησε ένα παιδί συνομήλικο και δείχνοντάς μου μια κολώνια μου είπε ότι θα του έκανα μεγάλη εξυπηρέτηση αν την αγόραζα. Τον ρώτησα αν είναι οικονομικό το θέμα (ok χαζή ερώτηση ) και μου είπε πως ναι και προς θεού δεν έχει ούτε να φάει. Του έδωσα 2 ευρώ και αντί να πει ευχαριστώ, με ρώταγε αν έχω κανένα τάλιρο.
Απαράδεκτη συμπεριφορά, δεν ξεκόλλαγε κιόλας!
Πάντως δεν ήταν ούτε βρώμικος ούτε τίποτα, μια χαρά καθαρό παιδί και με ok ρούχα ήταν.

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να γίνομαι πιο επιλεκτικός στο πότε δίνω χρήματα. Απλά σκέφτομαι ότι έστω 1-2 ευρώ να δώσω, θα αξιοποιηθούν καλύτερα.

Αυτό έγινε στο Περιστέρι, σε κάποιο στενό (όχι στο κέντρο δηλαδή).

-petros
Μάλλον δεν κυκλοφορείς συχνά στο πεζόδρομο της Ερμού στην Αθήνα.... γεμάτο από καθαρούς καλοντυμένους νεαρούς....(μην σας πιάσει κρίση και ρατσισμός.....) οι περισσότεροι αθίγγανοι όπου πουλάνε σε τιμή ευκαιρίας και αρώματα και κολώνιες και ρολόγια...Προσεγγίζουν και τουρίστες και ημεδαπούς....
Επιμένουν ένα δύο λεπτά αλλά επειδή κυκλοφορεί Ελληνική Αστυνομία και Δημοτική Αστυνομία αποσύρονται πολύ γρήγορα....

Υπάρχουν επαίτες και επαίτες.... π.χ. αυτοί που από τότε που ήμουν φοιτήτρια 19 ετών και έχουν περάσει 20 χρόνια τους βλέπω ακόμη μέσα στον ΗΣΑΠ και το Metro να λένε για χειρουργεία, για καρκίνους, για τα άρρωστα παιδιά τους που ακόμη δεν μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό..... Άλλη περίπτωση που κυκλοφορούν μέσα στον ΗΣΑΠ είναι δυο παιδιά αθίγγανοι παραμορφωμένα και καμένα ...τα θυμάμαι τα βγάζανε τη δεκαετία του 90 μικρά παιδιά να ζητιανεύουν έχουν γίνει τώρα κοτζάμ άντρες.... Σε συγκεκριμένο σταθμό συναντούν τη μητέρα τους και τον εκμεταλλευτή τους στους οποίους δίνουν τα χρήματα.....
Επαίτες είναι και πολλοί ναρκομανείς που ειδικά στην Αθήνα την στήνουν έξω από τα super markets και με τη δικαιολογία " Ε Ψιτ κοπελιά.. μου κρατούν τα πράγματα μέσα στο μαγαζί για ένα ευρώ που δεν έχω...μπορείς να μου το δανείσεις..". Μόλις το δώσεις λένε "Α κοπελιά ήταν δύο ευρώ τελικά"
Τώρα στη περίπτωση του ναρκομανή αυτό που του δίνεις είναι μόνο για να γίνει χειρότερα και όχι καλύτερα....ή για να μπορέσει να βάλει κάτι στο στόμα του....
Το σωστό θα ήταν να υπάρχει Κοινωνική Πολιτική.. και να μην υπάρχει επαιτεία.....
Γιατί μέσα στους τόσους επαίτες σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά υποφέρουν και θέλουν μόνο για εκείνη τη χρονική στιγμή μια βοήθεια για να ορθοποδήσουν.....και όχι επειδή το έχουν κάνει επάγγελμα..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα... όσοι κατοικούν κοντά στη Λεωφόρο Κηφισίας υπήρχε πριν πολλά πολλά χρόνια χαρακτηριστική φιγούρα γιαγιάς (με συγκεκριμένα πόστα δίπλα σε φανάρια) που όλοι έλεγαν ότι από την επαιτεία είχε ολόκληρη πολυκατοικία.... και ναι ήταν αλήθεια..... δεν σταμάτησε ποτέ να ζητιανεύει.......
Θυμάμαι ότι πριν πολλά χρόνια μια εφημερίδα είχε κάνει ένα ρεπορτάζ γύρω από την επαιτεία ..είχε βάλει τρεις δημοσιογράφους για ένα ολόκληρο 24ωρο να το παίζουν ζητιάνοι..... Το χρήμα που είχε μαζευτεί ήταν απίστευτα μεγάλο ποσό.....

Άσχετο...θηρίο μου βγήκε το post...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους