Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα
19
18,10%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί
11
10,48%
Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια
10
9,52%
Δεν θα το έκανα με τίποτα
49
46,67%
Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη
7
6,67%
Το έχω κάνει
9
8,57%

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:31, 03-12-08:

Διάβασα αυτό το άρθρο:
Swinging: sex με ανταλλαγή συντρόφων

και σκέφτηκα ότι είναι ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση.

Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία. Διαβάζω λοιπόν ότι στην Αθήνα υπάρχει ένα τέτοιο club όπου όσο πάει έχει και περισσότερους θαμώνες.
Εδώ και δυόμισι χρόνια, έχει ανοίξει στο κέντρο της πόλης το μοναδικό swinger club. Το Nirvana swinger club υποδέχεται κάθε Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο ζευγάρια με κοινές πεποιθήσεις γύρω από το θέμα του σεξ και των συζυγικών σχέσεων. Οι ιδιοκτήτες του, swingers και οι ίδιοι, θέλησαν να δημιουργήσουν ένα χώρο που να τους εκφράζει.
[...]
Ο κόσμος που διασκεδάζει στο κλαμπ προέρχεται από όλες τις κοινωνικές βαθμίδες.
[...]
Η είσοδος στο Nirvana club δεν προϋποθέτει από το ζευγάρι να γίνει μέλος κάποιας λέσχης ή κλειστής κοινότητας. Το μπαρ, άλλωστε, δεν λειτουργεί με μυστικοπάθεια. Βασικός, όμως, κανόνας για να επιτραπεί σε κάποιον η είσοδος είναι να συνοδεύεται από τη σύντροφό του. Άνδρες μόνοι τους δεν μπορούν να περάσουν, ενώ το ίδιο δεν ισχύει για τις γυναίκες που ψάχνουν.
[...]
Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι αυτές οι καταστάσεις ενισχύουν την ερωτική επιθυμία και τονώνουν τη σεξουαλική σχέση του ζευγαριού. Προειδοποιούν, ωστόσο, ότι όποιο ζευγάρι αποφασίσει να δοκιμάσει το swinging «θα πρέπει να έχει ή πολύ γερές βάσεις ή καθόλου βάσεις. Το πρόβλημα της σεξουαλικής ζήλιας θα πρέπει να έχει ξεπεραστεί, διαφορετικά αντί να λυθούν, θα δημιουργηθούν προβλήματα».
[...]Ενδιαφέρον έχει και το γεγονός ότι οι swingers έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν μέσω Ιντερνετ διακριτικά σηματάκια που έχουν κυκλοφορήσει σε μορφή καρφίτσας, τα οποία τους επιτρέπουν να ξεχωρίζουν σε χώρους που δεν είναι αποκλειστικά δικού τους ενδιαφέροντος.
Θα δοκιμάζατε κάτι τέτοιο; Γιατί; Θα πηγαίνατε στο club μόνο από περιέργεια; Τι σχέσεις φαντάζεστε ότι πρέπει να έχει κάποιος με τον/την σύντροφό του για να κάνει κάτι τέτοιο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:40, 03-12-08:

Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν θα το έκανα ή όχι. Αναλόγως τις διαθέσεις και τις συνθήκες.
Το βασικό για μένα θα ήταν αν οι σχέσεις με το σύντροφό μου θα παρέμεναν στο ίδιο επίπεδο με πριν (αν και μου φαίνεται δύσκολο).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:56, 03-12-08:

Εχμ όχι δε θα το έκανα.
Από περιέργεια ίσως να πήγαινα στο bar μόνο και μόνο για να το το δω ως φαινόμενο, αλλά δε θα πήγαινα μόνο με τον σύντροφό μου, θα παίρναμε και κανα άλλο ζευγάρι μαζί ή φίλους που θα το έπαιζαν ζευγάρι, για να το σχολιάζουμε μετά.

Τώρα για το τι σχέση έχουν μεταξύ τους τα ζευγάρια που το δοκιμάζουν, θα έλεγα πως συμβαίνει σε μακροχρόνιες σχέσεις περισσότερο και που τουλάχιστον είναι ειλικρινείς. Το επιλέγουν πιθανώς για ανανεωθούν και να μη χάσουν ταυτόχρονα τη σιγουριά που τους προσφέρει η σχέση τους.
Όπως και να ΄χει δε θέλω να "πάω" με κάποιον πλην του συντρόφου μου, όπως δε θέλω να "πάει" και εκείνος. Τρόποι να ανανεώσεις αν το χρειάζεσαι την ερωτική σου ζωή υπάρχουν και με τον ίδιο σύντροφο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 03-12-08 στις 11:16.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:03, 03-12-08:

Δε θα έκανα ménage à trois ούτε ανταλλαγή συντρόφων. -

Δε θέλω να έχω ανάγκη άλλον άνθρωπο για να τονώσω τι σεξουαλική μου ζωή. Πάντα λέω ναι σε παιχνίδια και αξεσουάρ, αλλα στην κρεβατοκάμαρα μπαίνουμε εμείς οι δυο μονο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:09, 03-12-08:

ε όχι ..... έλεος πια!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:39, 03-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία. Διαβάζω λοιπόν ότι στην Αθήνα υπάρχει ένα τέτοιο club όπου όσο πάει έχει και περισσότερους θαμώνες.

Θα δοκιμάζατε κάτι τέτοιο; Γιατί; Θα πηγαίνατε στο club μόνο από περιέργεια; Τι σχέσεις φαντάζεστε ότι πρέπει να έχει κάποιος με τον/την σύντροφό του για να κάνει κάτι τέτοιο;

Οχι δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να το εκανα...Επισης καμμια πιθανοτητα να μου το προτεινε ο συντροφος μου, εαν θα ηθελε το καλο του..
Ειμαι τοσο "περιεργη" μεσα σε μια σχεση, που αυτα τα προοδευτικα στην καλυτερη των περιπτωσεων μονο σεναρια φαντασιωσεων θα μπορουσαν να ειναι....
Βεβαια θεωρω πως δεν ειναι καν τροπος ανανεωσης της σεξουαλικης ζωης ενος ζευγαριου...Εξαντλησε δλδ ολους τους υπολοιπους και κατεληξε στη συνειδητη ανταλλαγη συντροφων?! Τζισους...αλλη δουλεια δεν εχουμε και απο κει που μπερδευαμε τα μπουτια μας, τωρα μπερδευουμε αλλα πραγματα...Οχι ευχαριστω... Δε θα παρω...
Για χαβαλε ομως μαζι με αλλα ζευγαρια φιλων στο εν λογω μαγαζακι θα πηγαινα..
Εχω την περιεργεια να δω πως "κινουνται" αυτοι που ψαχνουν ζευγαρακι..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:06, 03-12-08:

Όχι δεν θα το έκανα ούτε για πλάκα. Οκ, έτσι εκφράζονται αυτοί, ως "κλειστόμυαλη" (γι αυτούς πάντα" θα προτιμούσα να τονώσω αλλιώς την ερωτική μου ζωή με τον σύντροφό μου. Πλας ουάν : είμαι φανατικά μονογαμικό άτομο όχι μόνο εκ πεποιθήσεως αλλά γιατί έτσι μου συμβαίνει και έτσι αισθάνομαι όταν είμαι ερωτευμένη και αγαπημένη με το άτομό μου. Εάν μου το πρότειναν θα έλεγα όχι. Εάν επέμεναν να μου αλλάξουν γνώμη ή να με τσιτώσουν θα εκνευριζόμουν, καθώς πιστεύω ότι είναι τελείως "πρόχειρη" και επιπόλαιη μια τέτοια λύση εάν θες να ανανεώσεις την ερωτική σου ζωή.
Βαρέθηκες κύριος/μανδάμ; Άντε στο καλό. Θες κάτι καινούριο να δοκιμάσουμε; Θα είμαστε οι δυο μας όιπως είπε και το Γιδάκι στην κρεβατοκάμαρά μας και φαντασία έχουμε, τα υπόλοιπα θα έρθουν...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:06, 03-12-08:

Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή "έχω ήδη πάει" ε;
Όχι στο συγκεκριμένο, αλλά πριν αρκετά χρόνια είχαμε εντοπίσει με τον πρώην μου (που τότε είμασταν στη φάση των πρώτων ραντεβού και ιδιαιτέρως χαλαροί αφού κανείς μας δεν πίστευε πως έχουμε μέλλον) ένα μπαράκι που λειτουργούσε κάπου στο Θησείο σε ένα υπόγειο, με αυστηρό face control, στο οποίο μπορούσες να πας αν σε καλούσε κάποιος και μόνο ως ζευγάρι. Κάπως ο πρώην μου γνώρισε αυτούς που το είχαν και είπαμε να το δοκιμάσουμε από περιέργεια. Δεν μπορώ να πω ήταν καλη εμπειρία, κυρίως γιατί διασκεδάζαμε βλέποντας τα πεσίματα των άλλων ζευγαριών σε άλλους. Μόλις όμως μου την έπεσε ένας ..χλιμίντζουρας ελεεινός και τρισάθλιος, η πλάκα μειώθηκε και φύγαμε. Και δεν ξαναπατήσαμε.
Η αλήθεια είναι πως πήγαμε μόνο από περιέργεια και δεν είχαμε κανένα σκοπό εξαρχής να δοκιμάσουμε ανταλλαγή. Σε γενικές γραμμές πάντως μου έκανε εντύπωση το ότι εκεί μέσα φαινόντουσαν όλοι φυσιολογικοί και ερωτευμένοι κάργα με τους συντρόφους τους παρά την διάθεση που είχαν για ανταλλαγή. Πάντως μάθαμε πως κάποιο βράδυ είχαν γίνει ευτράπελα γιατί κάποιος ζήλεψε και έσπασε το μισό μαγαζί, όπως μάθαμε και ό,τι συνέβη ..ανταλλαγή χύμα στο κύμα δημοσίως με δύο ζευγάρια τα οποία επιδόθηκαν σε ..κανονικές περιπτύξεις ενώπιον όλων των υπόλοιπων θαμώνων..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:07, 03-12-08:

Δεν ξέρω αν θα το έκανα, δεν είμαι ούτε φανατικά κατά, ούτε φανατικά υπέρ. Πάντως γενικά αν και δεν είμαι υπέρ της μονογαμίας, το να ψάχνω έτσι να πάω με άλλον όποιος και να είναι δεν μου αρέσει ως ιδέα (ούτε και για το σύντροφο μου). Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, είμαι υπέρ του να πας με κάποιον μόνο για σεξ αν θελήσεις και να μην καταπιεστείς, αλλά το να ψάχνεις να πας σώνει και ντε με κάποιον πέραν του συντρόφου σου χωρίς να σου έχει "γυαλίσει" από πριν κάποιος συγκεκριμένος, δεν μου αρέσει ως ιδέα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rotoras James

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rotoras James
Ο Rotoras James αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Rotoras James Ο Ανυπότακτος έγραψε στις 15:20, 03-12-08:

Μα ρε παιδια... αυτο εισαγει την πολυγαμια μεσα στην μονογαμια....
Τιποτ'αλλο θελουμε?
Χωρις πλακα... Εως κ επικινδυνο το βρισκω! (Απο το να χαλασει η σχεση εως Hiv ktl..)

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:37, 03-12-08:

NO WAY δεν θα το εκανα γιατι θα ζηλευα πολύ που ο συντροφος μου θα συνουσιαζόταν με αλλη και εγω να ειμαι καπου διπλα και να το ξέρω

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 19:06, 03-12-08:

Για την εμπειρία και εφόσον το θέλαμε και οι δύο παίζει να πήγαινα .

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 10:59, 04-12-08:

Εάν αρνείται κανείς να βάλει το σύντροφό του και τον εαυτό του σε κοινόχρηστο φάκελο, αυτό σημαίνει οτι η σχέση αυτή έχει μέτριες βάσεις;

Μια σχέση με γερές βάσεις μπορεί να ανέχεται κάποια τέτοιου είδους ατομική αυτονομία, μια άλλη όμως εξ'ίσου σταθερά στεκούμενη ενδέχεται να μην ανεχτεί κάτι τέτοιο -ή να μη φτάσει καν στο σημείο να προβληματιστεί σχετικά με την εμπλοκή της σε αυτό.

Πιο πιθανό είναι μια σχέση χωρίς κανέναν επιμέρους δεσμό πέραν του τίτλου να διέλθει ανενόχλητη από το swinging.

Για μένα, υπάρχει μάλλον κάποια παρεξήγηση νοημάτων σε όσους θεωρούν οτι είναι αφωσιωμένοι και παράλληλα επιδίδονται σε swinging.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niknak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niknak
H niknak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H niknak έγραψε στις 11:17, 04-12-08:

Δεν θα το έκανα με τίποτα και δεν είμαι γενικά καθόλου οπισθοδρομική, απλα θεωρώ ότι τέτοιου είδους "καινοτομίες" κρύβουν από πίσω άλλα πράγματα που πηγάζουν κυρίως από τον δυτικό τρόπο ζωής, ο οποίος - και δεν το υποστηρίζω μόνο έγω-, χαρακτηρίζεται από μία έντονη τάση αποξένωσης όχι μόνο σε κοινωνικο επίπεδο αλλά και σε ατομικό-διαπροσωπικό..Στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι έχουμε ακόμη τέτοιο πρόβλημα και ούτε τέτοιου είδους ιυοθέτηση συμπεριφορών θα μας κάνει περισσότερο ευρωπαίους ή περισσότερο ασφαλής, τόσο με τον εαυτό μας όσο και με τον σύντροφό μας..Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ λάθος να το δοκιμάσει κάποιος, αρκεί να το κάνει για τους σωστούς λόγους και μόνο εφ'όσον είναι απόλυτα σίγουρος ότι μακροπρόθεσμα δεν θα έχει την όποια επίπτωση στον ίδιο και στη σχέση του..

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:18, 04-12-08:

Ουσιαστικά το swinging είναι η συνειδητή επιλογή μεταξύ δύο ζευγαριών, να ανταλλάσσουν συντρόφους, σαν ερωτική εμπειρία.
Επειδή αυτή η πρόταση ίσως δεν έχει προφανή σημασία για όλους, να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάμε για ανταλλαγές όπως στο παρακάτω ανέκδοτο:

Δύο φιλικά ζευγάρια αποφάσισαν να περάσουν ένα Σαββατοκύριακο σε ένα ξενοδοχείο. Μόλις έφτασαν, σκέφτηκαν να κάνουν ανταλλαγή συντρόφων έτσι για δοκιμή. Μετά από δύο ώρες άγριο σεξ δίπλα στο τζάκι, ο ένας εκ των δύο τύπων λέει: «Ουάου! Ήταν το καλύτερο σεξ που έκανα ποτέ. Αναρωτιέμαι άραγε πώς να τα πάνε και τα κορίτσια!»

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:29, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Πιο πιθανό είναι μια σχέση χωρίς κανέναν επιμέρους δεσμό πέραν του τίτλου να διέλθει ανενόχλητη από το swinging.
Toτε σιγα τη σχεση. Αρα παμε στο πολυ light "δεσμο" που αναφερθηκε. Kαι εκει οντως ειναι πιο ευκολο γιατι δε νιωθεις τοσο οτι μοιραζεσαι τον αλλον γιατι δεν εχεις δεθει μαζι του αρκετα ακομα.

Για μένα, υπάρχει μάλλον κάποια παρεξήγηση νοημάτων σε όσους θεωρούν οτι είναι αφωσιωμένοι και παράλληλα επιδίδονται σε swinging.
Δηλαδη ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-12-08 στις 17:41.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:37, 04-12-08:

Μου φαίνεται γελοίο. Αν θέλουν ανοιχτή σχέση για ποιό λόγο να επιλέξουν κάποιο άλλο ζευγάρι ''ψάχνοντας'' μαζί? Αυτή η ετοιματζίδικη αντιμετώπιση μου βγάζει ''ας το κάνουμε για να λέμε ότι το κάναμε''. Ούτε κάτι το ζωώδες θεωρώ πως βγαίνει, καθώς είναι προετοιμασμένο από πριν και στην τελική θεωρώ οτι οι πιθανότητες να βρουν 1 ζευγάρι που να αρέσει εξίσου η γυναίκα στον άντρα κι ο άντρας στην γυναίκα είναι ελάχιστες.

Δεν θα το έκανα. Δεν με εμπνέει καν σε επίπεδο φαντασίωσης (που και να με ενέπνεε, κάποιες φαντασιώσεις καλύτερα να μένουν φαντασιώσεις).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 19:09, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Toτε σιγα τη σχεση. Αρα παμε στο πολυ light "δεσμο" που αναφερθηκε. Kαι εκει οντως ειναι πιο ευκολο γιατι δε νιωθεις τοσο οτι μοιραζεσαι τον αλλον γιατι δεν εχεις δεθει μαζι του αρκετα ακομα.
Μα προφανώς ένας πολύ light δεσμός δεν είναι σχέση με τη βαρύγδουπη έννοια.
Έτσι κι αλλιώς, ήταν απλή δήλωση της συμφωνίας μου σχετικά με τη δυνατότητα να κάνεις swinging σε μια σχέση που δεν έχει καμία στέρεη συνοχή (θεωρήστε το μια διαφορετική διατύπωση του πολύ light "δεσμού" που γράφετε).

Δεν αντιλαμβάνομαι κάποια ασάφεια στα γραπτά μου, αλλά ας έχει.

Η αφοσίωση, υποκειμενικά ορισμένη και θεωρημένη, αναπνέει μέσω της αποκλειστικότητας. Είναι η απτή, επιβεβαιωμένη μορφή της (εγωιστικής ίσως) απαίτησης για αμοιβαία προσήλωση στους πόλους του δεσμού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:15, 04-12-08:

Δεν αντιλαμβάνομαι κάποια ασάφεια στα γραπτά μου, αλλά ας έχει.
Δεν προκειται περι ασαφειας, αλλά περι ελειψεως επεξηγησης.

Η αφοσίωση, υποκειμενικά ορισμένη και θεωρημένη, αναπνέει μέσω της αποκλειστικότητας. Είναι η απτή, επιβεβαιωμένη μορφή της (εγωιστικής ίσως) απαίτησης για αμοιβαία προσήλωση στους πόλους του δεσμού.
Ωραια. Συμφωνω. ....τι θελεις να πεις με το οτι οσοι λενε οτι ειναι αφοσιωμενοι και κανουν swinging εχουν παρεξηγησει καποια νοηματα ; Ειναι δυσκολο να αντιληφθουν τι σημαινει αφοσιωση ; Θεωρω πιο πιθανο απλα να μην ειναι αφοσιωμενοι πραγματικα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:47, 05-12-08:

Ολο αυτο το φαινομαι δεν μπορω να το δω σαν τιποτα παραπανω απο μια μοδα... Το εχουν στην Αμερικη, αρα πρεπει να το φερουμε και εδω, και αφου το κανουν οι Αμερικανοι, πρεπει να το κανουμε και εμεις... Ουτος η αλλος το σεξ στις μερες μας εχει παψει να ειναι εκφραση, πλησιασμα, κατι που δεν μπορει να εκφραστει με λογια, αναγκη... Εχει γινει μια ξερη μαγκια και μοδα... Οπως λεει και ενα τραγουδι "Και μετα τα 15 η παρθενια ειναι ντροπη". Εχει παψει να ειναι ενα προσωπικο θεμα.. Οταν βλεπεις παιδια 16, 17 και 18 χρονων να λειτουργουν πραγματικα σαν κοινοβιο, τι θα κανουν οι μεγαλιτεροι;...
Και αν αυτο ειναι η προοδος, απλα επειδη καπιοι το λενε, εγω ως προοδο ξερω κατι που παει προς τα μπροστα... Και οσο ωραια και καλη και αν ειναι η φυση μας, το να την αφηνουμε πισω σε καπια θεματα, δειχνει οτι διαφερουμε απο τα ζωα, οτι εχουμε λιγο νιο-νιο παραπανω, αν θελουμε να ειμαστε τα ιδια με αυτα, ας ξεχασουμε και ολες τις αλλες πολιτελιες και ας παμε να ζησουμε στις ζουγκλες...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:52, 05-12-08:

βασικά η γνώμη μου συνοψίζεται στην εξής πρόταση:

Το να κάνεις κάτι τέτοιο είναι σαν να ζητάς άδεια για να κερατώσεις.

Δεν κατακρίνω αυτούς που το κάνουν [ο καθένας όπως βολεύεται], αλλά πραγματικά δεν μου λέει απολύτως τπτ η όλη ιδέα.

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 18:48, 05-12-08:

μμμμμμμμμ.......
ενδιαφερων θεμα... σε ποιο παλιες εποχες...
ο κοσμος εδω το εκανε στα κρυφα.........................
οπως και σε αλλες χωρες ετσι και εδω(βεββαια εδω αργησε λιγο ειναι η αληθεια-οπως παντα εδω ολα αργουν)
ηρθε...................... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:20, 05-12-08:

Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία. Πολυ καλή ιδέα. Για να μήν πώ ότι, άν μας αρέσει, θα το κάνω και όσο πιο συχνά γίνεται. Μόνη ένσταση οι σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:25, 06-12-08:

Δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση.
Θεωρώ ότι το κάνουν ζευγάρια που το σεξ και η μεταξύ τους σχέση γενικότερα έχει σχεδόν πεθάνει, απλά προτιμούν αντί να το παραδεχτούν ο ένας στον άλλον και ο καθένας στο εαυτό του, να βολευτούν με ημίμετρα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:54, 06-12-08:

Βασικα, αυτο που εγω δεν μπορω να καταλαβω και ας με βοηθησουν αυτοι που ισχυριζονται οτι θα το εκαναν, ειναι οτι ιντριγκαρονται με το γεγονος οτι μαζι με το αλλο τους μισο θα ψαξουν να βρουν καποιους για να κανουν σεξ? Και γιατι καποιοι να μπουν σε αυτην τη διακασια, εαν σεξουαλικα με τον ανθρωπο τους ειναι πολυ καλα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 06-12-08 στις 14:44.
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:37, 06-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία. Πολυ καλή ιδέα. Για να μήν πώ ότι, άν μας αρέσει, θα το κάνω και όσο πιο συχνά γίνεται. Μόνη ένσταση οι σεξουαλικά μεταδιδόμενες ασθένειες.
Dios mío, αυτό θα πει ανοιχτό μυαλό.

Παράθεση

kloyklos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kloyklos
Ο kloyklos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kloyklos έγραψε στις 19:19, 06-12-08:

Για τελειωμένα ζευγάρια είναι η ιδανική λύση, έτσι τουλάχιστον θα αλληλοκερατώνονται χωρίς να κοροιδεύει ο ένας τον άλλο

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:27, 06-12-08:

Ε νταξει αυτα δε μετρανε σαν ζευγαρια...

Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pepper ann7365
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 19:39, 06-12-08:

Δε μ'αρέσει ούτως ή άλλως η λογική του randomness με το να πηγαίνεις σε μπαρ είτε για να βρεις σύντροφο είτε για να βρεις ζευγάρι. Δεν είμαι κατά κάτι τέτοιου, και ειλικρινά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι κακό σε τέτοιους πειραματισμούς αν το θέλουν πραγματικά και οι δύο σε ένα ζευγάρι, αλλά δε θα πήγαινα με τον κάθε τυχαίο που γνώρισα σε ένα μπαρ κι ας είναι ο Μπραντ Πιτ ή η Αντελίνα Τζόλι.

Και όσον αφορά τις ασθένιες, που είπε ο Buggs, για μένα πέραν των γνωστών μέτρων προστασίας, το βασικότερο είναι η επιλογή του ανθρώπου που κάνεις. Ας μη γελιώμαστε, δεν υπάρχει μόνο AIDS, υπάρχουν και πολλά άλλα που κολλάνε και με προφυλακτικό, και είναι πολύ πιο συχνά. Το να πάω με κάποιον που γνώρισα πριν λίγα λεπτά αποτελεί από μόνο του επικίνδυνη τακτική.
Καλύτερα να ξέρεις με ποιόν τα κάνεις αυτά τα πράγματα, νομίζω. Αλλά σε κάθε περίπτωση δε θα έσερνα ποτέ το σύντροφό μου σε κάτι που δε το θέλει κι αυτός πραγματικά, ούτε θα άφηνα να με σείρουν. Σε αυτά τα πλαίσια θα το έκανα ίσως..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kloyklos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kloyklos
Ο kloyklos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kloyklos έγραψε στις 19:49, 06-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ε νταξει αυτα δε μετρανε σαν ζευγαρια...

Ξέρεις πόσα τετοια ζευγάρια υπάρχουν που στο τέλος κιόλας καταλήγουν ακόμη και σε γάμο επειδη φοβάται κάποιος από τους δύο μηπως στο τέλος μεινει μόνος?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:04, 06-12-08:

172 ;

Καταλαβα τι λες, απλα δε νομιζω οτι το συγκεκριμενο τοπικ αναφερεται τοσο σε αυτα (αν καταλαβα καλα)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:20, 06-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper Ann
Δε μ'αρέσει ούτως ή άλλως η λογική του randomness με το να πηγαίνεις σε μπαρ είτε για να βρεις σύντροφο είτε για να βρεις ζευγάρι. Δεν είμαι κατά κάτι τέτοιου, και ειλικρινά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι κακό σε τέτοιους πειραματισμούς αν το θέλουν πραγματικά και οι δύο σε ένα ζευγάρι, αλλά δε θα πήγαινα με τον κάθε τυχαίο που γνώρισα σε ένα μπαρ κι ας είναι ο Μπραντ Πιτ ή η Αντελίνα Τζόλι.

Και όσον αφορά τις ασθένιες, που είπε ο Buggs, για μένα πέραν των γνωστών μέτρων προστασίας, το βασικότερο είναι η επιλογή του ανθρώπου που κάνεις. Ας μη γελιώμαστε, δεν υπάρχει μόνο AIDS, υπάρχουν και πολλά άλλα που κολλάνε και με προφυλακτικό, και είναι πολύ πιο συχνά. Το να πάω με κάποιον που γνώρισα πριν λίγα λεπτά αποτελεί από μόνο του επικίνδυνη τακτική.
Καλύτερα να ξέρεις με ποιόν τα κάνεις αυτά τα πράγματα, νομίζω. Αλλά σε κάθε περίπτωση δε θα έσερνα ποτέ το σύντροφό μου σε κάτι που δε το θέλει κι αυτός πραγματικά, ούτε θα άφηνα να με σείρουν. Σε αυτά τα πλαίσια θα το έκανα ίσως..
Περιμενε τωρα γιατι το ξαναδιαβασα και μπερδευτηκα σε ενα σημειο. Στην τελευταια προταση. Σε ποια "πλαισια" θα το εκανες ισως ; Απο τη μια λες οτι εισαι κατα, απο την αλλη οτι δε το θεωρεις κακο. Απο τη μια οτι σκεφτεσαι τις ασθενιες, απο την αλλη οτι "σε αυτα τα πλαισια θα το εκανα ισως", απο τη μια οτι δεν εχει κατι κακο, απο την αλλη οτι δε θα πηγαινες με εναν τυχαιο κι ας ηταν ο Πιτ.

Ποια ειναι τα πλαισια κατω απο τα οποια θα το εκανες δλδ ; Αν θελετε και οι 2 και πας και γνωρισεις αλλο ζευγαρι για.....κανα 6μηνο ;

Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 20:24, 06-12-08:

όχι, και προφανώς δεν εννοόω 6μηνο. Αλλά ούτε και σε μπαρ. Απλώς αν τύχαινε από κάποια παρέα να ενδιαφερθούν για κάτι τέτοιο, μπορεί να το σκεφτόμουν, υπό συνθήκες... έτσι για δοκιμή

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:28, 06-12-08:

όχι, και προφανώς δεν εννοόω 6μηνο. Αλλά ούτε και σε μπαρ. Απλώς αν τύχαινε από κάποια παρέα να ενδιαφερθούν για κάτι τέτοιο, μπορεί να το σκεφτόμουν, υπό συνθήκες... έτσι για δοκιμή
Δλδ υπο συνθηκες εισαι υπερ του αλληλοκερατωματος, απλα και μονο ετσι για δοκιμη...? Ακομα και εαν σε καλυπτει στον ερωτικο τομεα ο συντροφος σου...?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:29, 06-12-08:

Παρεα που τους ξερετε πολυ καιρο ; Που ξερεις καλα τι ατομα ειναι, που μπορεις να εμπιστευτεις και την υγεια σου ;

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 20:42, 06-12-08:

Παιδιά μετά απο πολύ καιρό αποχής απο το forum λόγω έλειψης ελευθερου χρόνου, είδα το θεματάκι που ανοίξατε και θα ήθελα να σας παραθέσω και την δική μου άποψη και εμπειρία!
Λοιπόν είμαι παντρεμέη 4 χρόνια τώρα και το τελευταίο 6μηνο μπήκαμε με τον αντρα μου στον χώρο του swinging.
Ολο αυτό πρωήλθε απο φαντασιώσεις μας που κάποια στιγμή αποφασήσαμε να τις κάνουμε πραγματικότητα!
Οχι γιατι μας λείπει το σεξ ή γιατι βαρεθήκαμε ο ένας τον άλλο!
Το ακριβώς αντίθετο! Ειμαστε καλήτερα απο ποτε!
Τι είναι για εμας το swingning και γιατί δεν τίθεται θέμα απιστίας ή διάλυσης του γάμου και κυρίως της σχέσης μας.
Πρώτα απ'όλα είμαστε όπως είπα καλήτερα απο ποτέ! Η αγάπη μεταξύ μας και το πάθος μας είναι πιο δυνατά απο ποτέ!
Δεν τίθεται θέμα ζήλειας γιατι πολύ απλά συνηδητά κάνουμε οτι κάνουμε!
Μοιραζόμαστε εμπειρίες τα ζούμε μαζί, ότι κάνουμε ειναι στον ίδιο χώρο, ο ένας βλέπει τον άλλο να απολαμβάνει αυτό που κάνει και απολαμβάνει κι αυτός διπλά!
Παραμένουμε σε επαγρύπνηση, δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο και προσπαθούμε διαρκώς να γίνουμε καλήτεροι ο ένας για τον άλλο!
Σαν ανθρωπου, σαν συντροφοι και σαν εραστές! Δεν υπάρχει το δεδομένο είναι ο αντρας μου ειναι η γυναίκα μου και μου ανήκει!
Οχι ανήκει στον εαυτό του ανήκω σε εμενα αλλά μοιραζόμαστε την ζωή μας, το σπίτι μας το παιδί μας γιατι πολυ απλά το ΘΕΛΟΥΜΕ ακομα, για την ακρίβεια όσο περνάει ο καιρός και πιο πολύ!
Θα μου πείτε αυτό δεν μπορει να συμβαίνει και σε ενα ζευγάρι που δεν κάνει κάτι με αλλους. Εννοείται πως υπάρχουν κι αυτά τα λαμπρά παραδείγματα, όμως πιστεύω πως όλοι μας κάποια στιγμη εχουμε φαντασιωθεί και κάτι παραπάνω.
Εμεις απλά βρήκαμε το θάρρος και είχαμε την ειληκρίνια μεταξύ μας να το αποκαλύψουμε ο ένας στον άλλο και εφ'όσων είμαστε τόσο καλά μεταξύ μας να προχωρήσουμε στην πραγματοποίηση τους.
Κι εμεις παλαιότερα όπως κι εσείς φοβόμασταν οτι αυτό μπορεί να είναι επιζήμιο για την σχέση μας! Ομως ανακλυψαμε οτι όλα ειναι θέμα εμπιστοσύνης. Τωρα ξέρουμε πως ότι γίνεται, είναι μέσα στον συγκεκριμένο χώρο (hotel, σπίτι κτλ) για συγκεκριμένο χρόνο (οσο διαρκέσει) και μετά είμαστε πάλι ζευγάρι ο ένας για τον άλλο και απλά εχουμε μοιραστεί μια όμορφη εμπειρία μαζί με κάποια αλλα άτομα. Τιποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!
Οτι συμβαίνει είναι επειδή το θέλουν όλοι μας και κανείς δεν κάνει κάτι για τα γούστα του άλλου ή γιατι δεν ευχαριστιέται με τον αλλο.
Θεωρούμε οτι είμαστε πολυ πιο ειληκρηνης που παραδεχόμαστε κ στα λόγια και στην πράξη την ελξη μας για καποιον εκτως του συντρόφου μας , απο το να τον φαντασιονόμασταν για να ερθουμε σε επαφή με τον συντροφό μας ή να κάναμε κάτι πίσω απο την πλάτη του (όπως οι περισσότεροι κάνουν δυστυχώς)
Ισως να επαναλλαμβάνομαι χωρις να το θέλω αλλα ειναι κάποια πράγματα που καλό θα ήταν να τα επισημαίνουμε γιατι δυστυχώς η αποψη που κυριαρχή και ειδικά απο "ειδικο-ασχετους" ειναι οτι οι swingers ειναι ζευγάρια είτε ειδη χωρισμένα είτε εν δυναμη χωρισμένα κι απλά για οικονομικούς ή κοινωνικού λόγους παραμένουν μαζί και ξενοπ**ντε μαζί για να μην δινουν στόχο! (υπαρχουν αυτες οι λίγες περιπτώσεις αλλα δεν κάνουν σε καμια περίπτωση τον κανόνα!)

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 22:10, 06-12-08:

+1 στην torry

Δεν έχει σχέση το αν σε καλύπτει ο σύντροφός σου, δε το κάνεις για να τον κερατώσεις. Θα το κάνεις επειδή απλώς θέλετε και οι δύο να κάνετε κάτι λίγο διαφορετικό από αυτά που κάνετε καθημερινά και να περάσετε όμορφα.

Νεράιδα, αν κάποιος νιώθει ότι θα κερατώσει το σύντροφό του, ή θα κερατωνεται με κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει λόγος να το κάνει. Αλλά υπάρχουν ζευγάρια που μπορούν να το κάνουν και να μην έχουν τέτοια προβλήματα. Αντίθετα, χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη όπως είπε και η torry για να δεχτείς και να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν το έχουν απωθημένο / φαντασίωση και δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους, γιατί όχι; Μην κρίνεις τόσο αρνητικά το ότι άλλοι μπορεί να κάνουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που θεωρείς εσύ σωστά για σένα. Λες και είναι οι "κακοί" που θέλουν να κερατώσουν ντε και καλά, αλλά δεν ισχύει, απλώς βλέπουν τη σχέση τους διαφορετικά στο τι σημαίνει πίστη και εμπιστοσύνη.

Και αυτό για το να ξέρω κάποιον καιρό, δεν είναι μόνο το θέμα της υγείας, που κυρίως το ανέφερα για να σχολιάσω αυτό που είπε ο Buggs, αλλά και το ότι απλώς δε μ'αρεσει να πηγαίνω με ανθρώπους που γνώρισα προ 10 λεπτών. Δε μου κάνει έτσι κλικ, πως το λένε. Οι δήθεν άνθρωποι μου τη δίνουν και με ξενερώνουν από κάθε άποψη, και σε τόσο χρονικό διάστημα δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δε θα φας ξενέρωμα λίγο αργότερα. Αλλά αυτό είναι προσωπικό και υποκειμενικό εντελώς. Προτιμώ απλώς κάποιος να είναι φίλος μου ή έστω αρκετά γνωστός μου. Έχω κάνει παρόμοια πράγματα (αν και όχι swinging), απλώς όχι ακολουθόντας αυτή την πορεία (του στυλ να πάω σε μπαρ και να ψαρεύω κόσμο).

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 22:58, 06-12-08:

απλώς δε μ'αρεσει να πηγαίνω με ανθρώπους που γνώρισα προ 10 λεπτών. Δε μου κάνει έτσι κλικ, πως το λένε. Οι δήθεν άνθρωποι μου τη δίνουν και με ξενερώνουν από κάθε άποψη, και σε τόσο χρονικό διάστημα δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δε θα φας ξενέρωμα λίγο αργότερα. Αλλά αυτό είναι προσωπικό και υποκειμενικό εντελώς. Προτιμώ απλώς κάποιος να είναι φίλος μου ή έστω αρκετά γνωστός μου. Έχω κάνει παρόμοια πράγματα (αν και όχι swinging), απλώς όχι ακολουθόντας αυτή την πορεία (του στυλ να πάω σε μπαρ και να ψαρεύω κόσμο).
Θα ήθελα απλά να συμπληρώσω για όποιον έχει την απορία, οτι το swinging βασίζεται στο εγκεφαλικό παιχνίδι πρώτα απ'όλα και τέλος φτάνει στο σαρκικό, οπότε πρεπει να γνωρησεις τους αλλους αρκετά καλά για να προχωρήσεις (πάντα με προφυλάξεις βέβαια για τους λόγους υγείας που πολυ σωστά πρωαναφέρθηκαν).
Οσο για το συγκεκριμένο club είναι ενα κλαμπάκι κανονικό χωρίς κρυφούς χώρους και χωρις κυρίως εννοχλητικό κόσμο που θα σου την πέσει στην ψύχρα όπως σε ενα οποιοδηποτε μπαράκι!
Ειναι πολύ προσεγμένο ειδικά σε αυτό το θέμα , υπαρχουν πολλά ζευγάρια που μπορει καμια φορά να εχουν και καμια γυναίκα παραπανω όμως δεν θα πετύχετε ποτέ αντρες ξεμπαρκους να χουφτώνουν κώλους όπως γίνεται σε πολλά μπαράκια....
Γενικά αν και επι το πλήστων ειναι ενα μαγαζι γνωρημιών με μια λίγο μεγαλήτερη ανεση κινήσεων για τα ζευγάρια του χώρου, δεν θα στην πέσει κανείς χύμα ούτε θα σε ενοχλήσει αν δει οτι δεν ψαχνεσαι, κι αν κάποιο ζευγάρι πλησιασει καποιο άλλο πάντα σέβεται τα όρια του αλλου!! Ειναι απαράβατος κανώνας αυτό! Να σεβετε καποιος την γυναικα του αλλου για να σεβαστουν κ την δικια του κ αντιστοιχα οι γυναίκες να εχουν ελευθερια κινήσεων χωρις να φοβούντε οτι κάποιος θα τις πειράξει...

Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 23:14, 06-12-08:

Χμ, δε τα ήξερα τα παραπάνω, να και κάτι που δε μαθαίνεις αν δε το ψάξεις.
Πάντως έχει ενδιαφέρον πολύ αυτό που περιγράφεις γιατί για άλλη μια φορά δείχνει ότι οι άνθρωποι που το κάνουν αυτό δεν είναι απερίσκεπτοι ανικανοποίητοι πέφτουλες (τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις) όπως τους θέλουν όσοι τους κατακρίνουν...

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 23:14, 06-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Παιδιά μετά απο πολύ καιρό αποχής απο το forum λόγω έλειψης ελευθερου χρόνου, είδα το θεματάκι που ανοίξατε και θα ήθελα να σας παραθέσω και την δική μου άποψη και εμπειρία!
Λοιπόν είμαι παντρεμέη 4 χρόνια τώρα και το τελευταίο 6μηνο μπήκαμε με τον αντρα μου στον χώρο του swinging.
Ολο αυτό πρωήλθε απο φαντασιώσεις μας που κάποια στιγμή αποφασήσαμε να τις κάνουμε πραγματικότητα!
Οχι γιατι μας λείπει το σεξ ή γιατι βαρεθήκαμε ο ένας τον άλλο!
Το ακριβώς αντίθετο! Ειμαστε καλήτερα απο ποτε!
Τι είναι για εμας το swingning και γιατί δεν τίθεται θέμα απιστίας ή διάλυσης του γάμου και κυρίως της σχέσης μας.
Πρώτα απ'όλα είμαστε όπως είπα καλήτερα απο ποτέ! Η αγάπη μεταξύ μας και το πάθος μας είναι πιο δυνατά απο ποτέ!
Δεν τίθεται θέμα ζήλειας γιατι πολύ απλά συνηδητά κάνουμε οτι κάνουμε!
Μοιραζόμαστε εμπειρίες τα ζούμε μαζί, ότι κάνουμε ειναι στον ίδιο χώρο, ο ένας βλέπει τον άλλο να απολαμβάνει αυτό που κάνει και απολαμβάνει κι αυτός διπλά!
Παραμένουμε σε επαγρύπνηση, δεν θεωρούμε τίποτα δεδομένο και προσπαθούμε διαρκώς να γίνουμε καλήτεροι ο ένας για τον άλλο!
Σαν ανθρωπου, σαν συντροφοι και σαν εραστές! Δεν υπάρχει το δεδομένο είναι ο αντρας μου ειναι η γυναίκα μου και μου ανήκει!
Οχι ανήκει στον εαυτό του ανήκω σε εμενα αλλά μοιραζόμαστε την ζωή μας, το σπίτι μας το παιδί μας γιατι πολυ απλά το ΘΕΛΟΥΜΕ ακομα, για την ακρίβεια όσο περνάει ο καιρός και πιο πολύ!
Θα μου πείτε αυτό δεν μπορει να συμβαίνει και σε ενα ζευγάρι που δεν κάνει κάτι με αλλους. Εννοείται πως υπάρχουν κι αυτά τα λαμπρά παραδείγματα, όμως πιστεύω πως όλοι μας κάποια στιγμη εχουμε φαντασιωθεί και κάτι παραπάνω.
Εμεις απλά βρήκαμε το θάρρος και είχαμε την ειληκρίνια μεταξύ μας να το αποκαλύψουμε ο ένας στον άλλο και εφ'όσων είμαστε τόσο καλά μεταξύ μας να προχωρήσουμε στην πραγματοποίηση τους.
Κι εμεις παλαιότερα όπως κι εσείς φοβόμασταν οτι αυτό μπορεί να είναι επιζήμιο για την σχέση μας! Ομως ανακλυψαμε οτι όλα ειναι θέμα εμπιστοσύνης. Τωρα ξέρουμε πως ότι γίνεται, είναι μέσα στον συγκεκριμένο χώρο (hotel, σπίτι κτλ) για συγκεκριμένο χρόνο (οσο διαρκέσει) και μετά είμαστε πάλι ζευγάρι ο ένας για τον άλλο και απλά εχουμε μοιραστεί μια όμορφη εμπειρία μαζί με κάποια αλλα άτομα. Τιποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο!
Οτι συμβαίνει είναι επειδή το θέλουν όλοι μας και κανείς δεν κάνει κάτι για τα γούστα του άλλου ή γιατι δεν ευχαριστιέται με τον αλλο.
Θεωρούμε οτι είμαστε πολυ πιο ειληκρηνης που παραδεχόμαστε κ στα λόγια και στην πράξη την ελξη μας για καποιον εκτως του συντρόφου μας , απο το να τον φαντασιονόμασταν για να ερθουμε σε επαφή με τον συντροφό μας ή να κάναμε κάτι πίσω απο την πλάτη του (όπως οι περισσότεροι κάνουν δυστυχώς)
Ισως να επαναλλαμβάνομαι χωρις να το θέλω αλλα ειναι κάποια πράγματα που καλό θα ήταν να τα επισημαίνουμε γιατι δυστυχώς η αποψη που κυριαρχή και ειδικά απο "ειδικο-ασχετους" ειναι οτι οι swingers ειναι ζευγάρια είτε ειδη χωρισμένα είτε εν δυναμη χωρισμένα κι απλά για οικονομικούς ή κοινωνικού λόγους παραμένουν μαζί και ξενοπ**ντε μαζί για να μην δινουν στόχο! (υπαρχουν αυτες οι λίγες περιπτώσεις αλλα δεν κάνουν σε καμια περίπτωση τον κανόνα!)
Μου κάνει πάντως πραγματικά πολύ μεγάλη εντύπωση το συγκεκριμένο ποστ...Συγγνώμη προς την κοπέλα που το έγραψε και δική της είναι η ζωή και ό,τι θέλει αποφασίζει και κάνει αλλά δε νομίζω πως πρόκειται για μία υγιή σχέση και έναν υγιή γάμο όταν μπαίνουν στη ζωή του ζευγαριού τέτοιες πρακτικές...
Διαφωνώ με τέτοιου είδους πρακτικές...Αλληλοκερατωνόμαστε με λίγα λόγια δίνοντας τη συγκατάθεσή μας κιόλας από πάνω για κάτι τέτοιο και μετά από λίγες ώρες είναι όλα καλά;;;Πως είναι δυνατόν να βλέπω τη σύντροφό μου που την αγαπώ να βρίσκεται δίπλα μου και να "πηγαίνει" με κάποιον άλλον;;;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:46, 07-12-08:

Βεντέτα υπάρχουν άνθρωποι όμως που μπορούν. Και που πραγματικά κάνουν σεξ με άλλον ως εγκεφαλικό παιχνίδι, παρουσία πάντα του συντρόφου τους χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την σχέση τους και το πόσο την θέλουν. Αν ήθελαν άλλωστε απλά να απατήσουν, θα το έκαναν κρυφά. Είμαι σίγουρη όμως (και η Τόρρυ λογικά θα το επιβεβαιώσει) πως δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον για εκείνους να πάνε με άλλον, χωρίς να είναι κι ο σύντροφός τους μαζί. Πιθανά να μιλήσω πολύ απλοικά, αλλά είναι περίπου σαν να φέρεις ερωτικά παιχνίδια στο κρεβάτι. Κάποιος θα μπορούσε να θεωρήσει πως δεν αρκεί και γι' αυτό η/ο συντροφός της/του τα θέλει. Αλλά κάποιος άλλος θα τα δεχτεί ενθουσιασμένος και θα περάσει και πολύ καλά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ξαφνικά το συγκεκριμένο ζευγάρι δεν θα μπορεί να λειτουργήσει χωρίς αυτά.

Ελπίζω να μη λέω βλακείες γιατί δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κι αν πραγματικά θα το τολμούσα ποτέ ακόμα και να το ήθελα. Επειδή όμως μου έχει τύχει να στείλω κοπέλα να χορέψει σε φίλο μου σε στριπτιζάδικο και θυμάμαι πως ένιωσα (και όχι δεν ήταν καθόλου άσχημα ), θεωρώ πως κάπως έτσι λειτουργεί και το swinging..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:58, 07-12-08:

Πάντως προσωπικά, παρ'ότι δεν το έχω δοκιμάσει, και όπως έγραψα παραπάνω δεν το θεωρώ πιθανό να το δοκιμάσω, τουλάχιστον ακριβώς έτσι, δεν μπορώ να μην σχολιάσω την περίεργη αντίδραση όσων είναι κατά.
Δεν περιορίζονται σε ένα απλό "δεν θα το έκανα", αλλά σπεύδουν να υποτιμήσουν τις σχέσεις των ζευγαριών που το δοκίμασαν και να τις βγάλουν σκάρτες, αλλά και τους ίδιους τους ανθρώπους αποκαλώντας τους ουσιαστικά πρόβατα που παρασύρονται από μια μόδα "από τη δύση". Απεναντίας, δεν είδα κανέναν από τους υπέρ να κατακρίνει έτσι τη μονογαμία.
Γιατί άραγε; Πρόκειται για κάποιο υποσυνείδητο φόβο/απειλή, πχ ότι κατά βάθος οι ίδιοι ή οι σύντροφοι τους ίσως να το ήθελαν ή απλά την κλασσική μισαλλοδοξία απέναντι στο διαφορετικό;
Και ξαναλέω, δεν νομίζω ότι θα το έκανα, αλλά δεν παύει να με εκπλήσσει αρνητικά η τόσο έντονη αντίδραση απέναντι του των υπολοίπων που δεν θα το έκαναν. Γιατί τέτοια μανία να αποδείξουμε ότι ο δικός μας τρόπος που βιώνουμε τις σχέσεις και το σεξ είναι ο μόνος σωστός και κάθε άλλος δείχνει σκάρτη σχέση; Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...

disclaimer: Ναι, υπήρξαν και κάποιοι κατά που δεν κατέκριναν όσους είναι υπέρ. Απ'όσο θυμάμαι όμως καθώς διάβαζα το θέμα (και δεν θυμάμαι συγκεκριμένα usernames), οι περισσότεροι κατά έσπευσαν να κάνουν τα παραπάνω.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 05:09, 07-12-08:

Αν το έχουν απωθημένο / φαντασίωση και δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους, γιατί όχι;
Σε αυτή την πρόταση είπες τα πιο βασικά μάλλον. Δεν βρίσκω θετικό για μια ιδανική σχέση (όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου), όπως θα έπρεπε να είναι ο γάμος πχ, να υπάρχουν απωθημένα στον ερωτικό τομέα. Αυτά είναι που οδηγούν αργότερα και στην απιστία. Το swinging λοιπόν είναι για μένα ένας τρόπος αποφυγής της "απιστίας" αφού παραμένεις πιστός, μειώνοντας τα απωθημένα σου. Αρνούμαι να το δεχτώ σαν επέκταση της σεξουαλικής ζωής ενός ζευγαριού, ως κάτι περιοδικό δηλαδή, αλλά δέχομαι τον πειραματισμό κάποιων (όχι για μένα όμως ).

Στο δεύτερο κομμάτι της πρότασης λες "δε φοβούνται ότι ο άλλος θα φύγει μακρυά τους" και πραγματικά συμφωνώ. Αν δεν σε νοιάζει αν χάσεις τον άλλο, είναι πολύ εύκολο να κάνεις κάτι τέτοιο. Στην τελική μπορεί να βρεις και κάτι καινούριο, καλύτερο, ή ο/η σύντροφος σου να βρει κάτι άλλο και να το διαλύσετε. Λίγο να σε καίει αυτό, δεν το ρισκάρεις.

Και ρωτάω εγώ τώρα. Τι γίνεται αν σε μια ανταλλαγή συντρόφων, από τη δοκιμή και μόνο τα μισά 2 ζευγαριών μείνουν τόσο ικανοποιημένα που παρατάνε τα ως τότε ζευγάρια τους και την βρίσκουν μεταξύ τους; Πως θα νιώσουν τα άλλα μισά; Θα πουν "τελικά δεν ήταν τόσο δυνατή η σχέση μας" ή "πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος";

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 10:50, 07-12-08:

Και ρωτάω εγώ τώρα. Τι γίνεται αν σε μια ανταλλαγή συντρόφων, από τη δοκιμή και μόνο τα μισά 2 ζευγαριών μείνουν τόσο ικανοποιημένα που παρατάνε τα ως τότε ζευγάρια τους και την βρίσκουν μεταξύ τους; Πως θα νιώσουν τα άλλα μισά; Θα πουν "τελικά δεν ήταν τόσο δυνατή η σχέση μας" ή "πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος";
Χωρις να ειμαι απολυτη απλά θα σου πω οτι για μενα για να μπορέσει καποιος να μπει αναμεσα σε ενα ζευγάρι θα πρέπει να υπάρχει το κενό απο πριν. Δεν νομιζω παντως οσο καλό σεξ και να κάνεις με κάποιον αλλο οτι ποτέ θα διαλύσεις την σχέση ή την οικογενεια σου αν δεν υπάρχει κι απο πίσω και κάποιο αλλο πρόβλημα κυρίως επικοινωνιας με τον συντροφό σου!
ΟΙ φοβίες σου ειναι λογικές και ειληκρινά ειναι κι ο λόγος που για αρκετό καιρό το είχαμε μεν στο μυαλό μας αλλά δεν το τολμούσαμε.
Τωρα για την πιθανότητα ενω εχεις την "Τελεια" σχεση με τον ανθρωπο σου και εισαι ερωτευμένος μαζί του, να καψουρευτείς καποιον αλλο τοσο που να τα διαγράψεις όλα πιστεύω οτι μπορεί να συμβεί και σε ενα απόλυτα μονογαμικό ζευγάρι (ισως κ πιο ευκολα αφού για να εισαι με τον αλλο θα πρέπει να εχεις χωρήσει )
Αλλα στο swinging εχεις το καλό οτι μπορείς να πείς στον συντροφό σου οτι ξέριες μ'αρεσει αυτός, ενω οταν ειναι κρυφό αυτό ίσως το κάνει ακόμα πιο εντονο και σε βάζει σε αλλες σκέψεις .

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:51, 07-12-08:

O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:58, 07-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.
εντάξει ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με βάση το τι πιστεύουμε εμείς για λογαριασμό μας...

ούτε εγώ θα το έκανα αλλά εφόσον υπάρχουν ζευγάρια που το κάνουν και που λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη σχέση τους, ποιοι είμαστε εμείς για να αμφιβάλουμε και να τους αμφισβητούμε?

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 11:00, 07-12-08:

Yπαρχουν κατα τη γνωμη μου ατομα που εχουν τις δικες τους προσωπικες προτιμησεις επανω σε καποιον συγκεκριμενο σεξουαλικο τομεα(οπως εγραψα και ποιο πανω ποιο παλια εδω γινονταν στα κρυφα πλεον στις μερες μας καποιοι κουραστικαν να κρυβονται και να υποκρινονται)

Υπαρχουν κατα τη γνωμη μου και αυτοι και δεν το κανουν οπουδηποτε και οπως-οπως το κανουν σε συγκεκριμενο χωρο με σκοπο να το απολαυσουν και ταυτοχρονα να μην ενοχλησουν(η να ενοχλησουν οσο ποιο λιγο γινεται) τους γυρω τους

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:04, 07-12-08:

ούτε εγώ θα το έκανα αλλά εφόσον υπάρχουν ζευγάρια που το κάνουν και που λένε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στη σχέση τους, ποιοι είμαστε εμείς για να αμφιβάλουμε και να τους αμφισβητούμε?

Aυτοί που βρίσκουν τα 3,5 χρόνια γάμου μικρό διάστημα για στέρεες βάσεις.

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 11:31, 07-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Δεν νομιζω παντως οσο καλό σεξ και να κάνεις με κάποιον αλλο οτι ποτέ θα διαλύσεις την σχέση ή την οικογενεια σου αν δεν υπάρχει κι απο πίσω και κάποιο αλλο πρόβλημα κυρίως επικοινωνιας με τον συντροφό σου!
Και όμως ξέρεις πόσες οικογένειες έχουν διαλυθεί για ένα καλό σεξ;;; Πάρα πολλές δυστυχώς!

Προσωπικά δε θα το έκανα χωρίς να κατακρίνω βέβαια όσους το κάνουν...Ο καθένας μας είναι ξεχωριστή προσωπικότητα οπότε υπάρχει πολυφωνία.
Πάντως το βρίσκω πολύ μεγάλο ρίσκο να διακινδυνέψω την σχέση μου με τον άντρα μου απλά για να δοκιμάσω κάτι το διαφορετικό.Αν θέλω κάτι διαφορετικό απλά καθόμαστε μιλάμε και τα βρίσκουμε μεταξύ μας...
Μου προκαλεί εντύπωση που είσαστε τόσο άνετοι..Και χαίρομαι που νομίζεις ότι δεν θα επηρεαστούν οι σχέσεις σας.
Πάντως για μένα η πιθανότητα εγώ ή ο άντρας μου να πάθουμε την πλάκα της ζωής μας με κάποιον/α άλλον/η είναι μεγάλη εφόσον δεχόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο.
Αν βάλουμε κάτω την λογική μας ναι δεν πρόκειται να παρασυρθούμε από κάτι εφήμερο, άγνωστο, αβέβαιο..Αλλά οι περισσότεροι, δεν λειτουργούν με την λογική σε τέτοια θέματα αλλά με το συναίσθημα..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:36, 07-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Γιατί τέτοια μανία να αποδείξουμε ότι ο δικός μας τρόπος που βιώνουμε τις σχέσεις και το σεξ είναι ο μόνος σωστός και κάθε άλλος δείχνει σκάρτη σχέση; Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...
Εγώ τουλάχιστον που τάχθηκα κατά του swinging δεν είχα κατά νου να περάσω ως κάτι αδιαμφισβήτητο το δικό μου τρόπο αντίληψης της όλης διαδικασίας και των σχέσεων...
Απλά με κοινή λογική και μόνο, το μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα που θα χαρακτήριζε τη σχέση του ως κάτι που έχει μέλλον, ή θα έχει οικονομικά συμφέροντα (2-3%) ή θα δήλωνε ερωτευμένο, με όλο το πακέτο της μονογαμίας, της αφοσοίωσης και του σεβασμού μαζί.
Δική μου άποψη, το ότι για να είναι αξιοπρεπής μια σχέση πρέπει να υπάρχει σεβασμός. Τώρα αν και οι 2 του ζευγαριοπύ θέλουν να δοκιμάσου κάτι σαν το swinging γούστο τους καπέλο τους, τρίχα δεν μου πέφτει και καρφίτσα δεν μου καίγεται.Δεν διέκρινα ίχνος μισαλλοδοξίας σε όσους πόσταραν κατά.Αυτό το φόρουμ δεν θα είχε και τόση ζωή αν δεν είχαμε διαφορετικές απόψεις..
Αλλά το
Μήπως κατά βάθος προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας; Λέω εγώ τώρα...
δεν πολυστέκει...Άλλωστε , το "σκάρτο" διαφέρει απ το "δεν είναι του γούστου μου".

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους