Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα
19
18,10%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί
11
10,48%
Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια
10
9,52%
Δεν θα το έκανα με τίποτα
49
46,67%
Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη
7
6,67%
Το έχω κάνει
9
8,57%

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:52, 12-12-08:

Απο εκεί κι ύστερα αν θα ξενοπηδάει ή όχι, δικός του λογαριασμός, όπως και άν θα τον κλάσεις ύστερα ή όχι θα είναι αποκλειστικά δικός σου λογαριασμός. Οντας δηλαδή πιο ελαστική κερδίζεις την γνώση, ξέρεις που στέκεσαι. Αλλιώς ο σύντροφός σου δεν σου λέει τίποτα. Αυτό το προτιμάς;
Αυθαίρετο βρε Μπαγκς
Πρέπει δηλαδή να έχει την άδειά σου να πάει με άλλη γυναίκα, για να σου λέει πράγματα; Αν θέλει να στα πει, έχει καλώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:24, 12-12-08:

Εννοώ ότι άν νοιώθει άνετα να μου τα πεί, είναι πιο πιθανόν να μου τα πεί, άρα και να τα μάθω. Αν, αντίθετα, έλεγα κορώνες ότι εγώ την απιστία δεν την δέχομαι, την άπιστη εγώ την κρεμάω και την σφάζω, κλπ ωραία βασιλικά και αδιαπραγμάτευτα ε, λογικό δεν είναι ότι άν γινόταν θα ήμουν αυτός που θα το μάθαινε τελευταίος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:54, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Να αφήσεις τον συντροφό σου να κάνει ότι θέλει για... να ξέρεις τί κάνει

Απο εκεί κι ύστερα αν θα ξενοπηδάει ή όχι, δικός του λογαριασμός, όπως και άν θα τον κλάσεις ύστερα ή όχι θα είναι αποκλειστικά δικός σου λογαριασμός. Οντας δηλαδή πιο ελαστική κερδίζεις την γνώση, ξέρεις που στέκεσαι. Αλλιώς ο σύντροφός σου δεν σου λέει τίποτα. Αυτό το προτιμάς;

Εν προκειμένω πάντως δεν τίθεται θέμα ξενο-πηδήματος μιάς και στο σουγιγκιγκ η ανταλλαγή είναι αμοιβαία, και όσο ο συντροφός σου κανει τα δικά του, εσύ περνάς επίσης ωραία με τον άντρα της άλλης μάλιστα
Ουσα πιο ελαστικη με τι ? Απο τη στιγμη που για μενα το θεμα αποκλειστικοτητας εχει μεγαλη σημασια, να διαπραγματευτω τι ακριβως? Δεν ειναι κατι που με αφορα ακομα και η αμοιβαια ανταλλαγη συντροφων...Αυτο που εσυ γουσταρεις και σε ιντριγκαρει, εμενα με ξενερωνει...
Εαν το γεγονος οτι θελω να περναω ομορφα με τον ανθρωπο μου και εκεινος μονο μαζι μου ειναι θεμα εμπιστοσυνης και ανασφαλειας, τοτε κατι δεν εχω μαθει καλα τοσα χρονια...

Ισα που θα μηνυσω και τους γονεις μου! Ντιναααααααααααααααα ετοιμασε αγωγες και δε συμμαζευεται!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:57, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εννοώ ότι άν νοιώθει άνετα να μου τα πεί, είναι πιο πιθανόν να μου τα πεί, άρα και να τα μάθω. Αν, αντίθετα, έλεγα κορώνες ότι εγώ την απιστία δεν την δέχομαι, την άπιστη εγώ την κρεμάω και την σφάζω, κλπ ωραία βασιλικά και αδιαπραγμάτευτα ε, λογικό δεν είναι ότι άν γινόταν θα ήμουν αυτός που θα το μάθαινε τελευταίος;
Σημασια εχει για σενα ποτε θα το μαθεις και εαν εχεις δωσει το οκ απο την αρχη απο τη στιγμη που και εσυ κανεις τα ιδια...?
Αν και δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη λογικη με την ανταλλαγη συντροφων, μπορω να δεχτω οτι αυτοι που το εχουν στις προτιμησεις τους, ειναι κατι που τους φτιαχνει...αλλα μην προσπαθεις να υποτιμησεις εκεινους που δεν διαπραγματευονται τη μονογαμια στις ερωτικες τους σχεσεις....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 23:20, 14-12-08:

Πιστεύω ότι είναι "μόδα" και μάλιστα με συνέπειες στις σχέσεις...Αυτός που αγαπάει ΑΛΗΘΙΝΑ δέχεται τον άλλον όπως είναι. Και από ότι βλέπω γύρω μου, το 99% από αυτούς που χωρίζουν συμβαίνει λόγω ασυμφωνίας του πνεύματος και όχι του σεξ. Με αποτέλεσμα αν δίνουμε περισσότερο βάρος στο πνεύμα του άλλου, όλα τα άλλα κυλλάνε αρμονικά,γιατί για μένα ξεκινάνε όλα από κει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lacrimosa (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lacrimosa
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Lacrimosa (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 20:51, 15-12-08:

Γεια σας... Το πρώτο Post μου για ένα θέμα που με ενδιαφέρει τρομερά... Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δηλώνουν swingers... και δεν το έχω δοκιμάσει με κάθε κοπέλα μου... αλλά μόνο με τη Μαρία με την οποία αγαπιόμαστε τρομερά και συζούμε εδώ και 4 σχεδόν χρόνια και την οποία εμπιστεύομαι τρομερά!!! με άλλες παλαιότερες σχέσεις μου ούτε να το φανταστώ μπορούσα... μάλλον επειδή δεν ήταν οι κατάλληλες σχέσεις εμπιστοσύνης και αγάπης...

Δεν περιμένω από τους κατακριτές του swinging να καταλάβουν...

Μου κάνει όμως εντύπωση που τα περισσότερα σχόλια είναι αρνητικά, έως και πολύ αρνητικά για αυτούς που παραδέχονται ότι τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής... αλλά στο γκάλοπ παραπάνω... το 50% περίπου δηλώνει ότι είναι περίεργο και θα δοκίμαζε (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο)...

Επίσης, στις παρέες μας κανείς (ή σχεδόν κανείς) από τους / τις φίλες μας δεν αρνούνται ότι υπό κατάλληλες συνθήκες θα ήθελαν να εκπληρώσουν τις φαντασιώσεις τους...

Δεν κατακρίνω αυτούς που λένε ότι είναι εναντίον... Αλλά αν όλος ο κόσμος είναι εναντίον... πώς γίνεται και υπάρχουν τόσοι swingers (γιατί πιστέψτε μας υπάρχουν πάρα πολλοί... και βρίσκονται δίπλα μας απλά δεν το γνωρίζουμε...)

Φιλιά παιδιά

Θοδωρής

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fsur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fsur
Ο fsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O fsur έγραψε στις 01:28, 16-12-08:

Το βρίσκουμε ενδιαφέρον.Δεν νομίζω να πηγαίναμε άλλα νομίζουμε ότι όσοι δηλώνουν ότι θα πήγαιναν απο ''περιέργεια'' κάτι δεν μας λένε καλά.Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.Και η αλήθεια είναι ότι: ναι ίσως όλοι να το έχουμε σκεφτεί κάποια στιγμή στην ζωή μας,αλλά επειδή για εμάς θα ήταν τεράστιο βήμα να προχωρήσουμε δεν θα θέλαμε να πάμε,εκτός και αν κάτι αρχίσει να ''ψήνετε μέσα μας''.Για το άλλο στο Θησείο είχαμε ακούσει και εμείς πιο παλιά αλλά ήταν πολύ χύμα και πήγαινε ο οποιοσδήποτε χωρίς απαραίτητα να είναι ζευγάρι.Απο την άλλη σεβόμαστε τις επιλογές του κάθε ανθρώπου χώρις να λέμε ''μεγάλα λόγια''.Ισως ποτέ δεν ξέρεις...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 04:24, 17-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lacrimosa
Μου κάνει όμως εντύπωση που τα περισσότερα σχόλια είναι αρνητικά, έως και πολύ αρνητικά για αυτούς που παραδέχονται ότι τους αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής... αλλά στο γκάλοπ παραπάνω... το 50% περίπου δηλώνει ότι είναι περίεργο και θα δοκίμαζε (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο)...
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα : 17.5%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί : 5%

Αυτους που θα πηγαιναν απο περιεργεια, δε νομιζω να μπορουμε να τους βαλουμε μαζι με εκεινους που εχουν αποφασισει ηδη θετικα...Αρα 19%. Και απο μικρο δειγμα (δε ξερουμε καν ποιοι ψηφισαν).

Δεν κατακρίνω αυτούς που λένε ότι είναι εναντίον... Αλλά αν όλος ο κόσμος είναι εναντίον... πώς γίνεται και υπάρχουν τόσοι swingers (γιατί πιστέψτε μας υπάρχουν πάρα πολλοί... και βρίσκονται δίπλα μας απλά δεν το γνωρίζουμε...)
ΠΑρα πολλοι...ποσοι δλδ ; Σημασια δεν εχει αν στα μαγαζια αυτα ειναι πολλοι ή αν εχετε γνωρισει πολλους. Σημασια εχει τι ποσοστο ειναι αυτοι οι πολλοι, στο συνολο ολων και σε σχεση με οσους δεν ειναι.

Αρχική Δημοσίευση από fsur
Το βρίσκουμε ενδιαφέρον.Δεν νομίζω να πηγαίναμε άλλα νομίζουμε ότι όσοι δηλώνουν ότι θα πήγαιναν απο ''περιέργεια'' κάτι δεν μας λένε καλά.Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.
Ε ειναι λιγο υπερβολικό αυτο. Η περιεργεια δε προυποθετει απαραιτητα "κρυμενο ενδιαφερον".

Αρχική Δημοσίευση από fsur
Και η αλήθεια είναι ότι: ναι ίσως όλοι να το έχουμε σκεφτεί κάποια στιγμή στην ζωή μας,αλλά επειδή για εμάς θα ήταν τεράστιο βήμα να προχωρήσουμε δεν θα θέλαμε να πάμε,εκτός και αν κάτι αρχίσει να ''ψήνετε μέσα μας''.Απο την άλλη σεβόμαστε τις επιλογές του κάθε ανθρώπου χώρις να λέμε ''μεγάλα λόγια''.Ισως ποτέ δεν ξέρεις...
Πιθανον και καλα κανετε να αποφευγετε μεγαλα λογια. Ολοι πρεπει να κανουμε το ιδιο

Παράθεση

Lacrimosa (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Lacrimosa (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 07:13, 17-12-08:

[quote=Lorien;558436]Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα : 17.5%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί : 5%

Αυτους που θα πηγαιναν απο περιεργεια, δε νομιζω να μπορουμε να τους βαλουμε μαζι με εκεινους που εχουν αποφασισει ηδη θετικα...Αρα 19%. Και απο μικρο δειγμα (δε ξερουμε καν ποιοι ψηφισαν).

Εγώ γιατί τους διαβάζω στο 35% ??? (γιατί εγώ προσμετράω και αυτούς που θα πήγαιναν από περιέργεια, μιας και εμείς έτσι ξεκινήσαμε και κάναμε το βήμα... πήγαμε από περιέργεια σε ένα τέτοιο club...)

Δεν ξέρω να διαβάζω??? Ακόμη και στο έχω πάει (που μπήκε μόλις πρόσφατα μιας και αποδείχθηκε ότι υπάρχουν και τέτοιοι υπάρχει 1 απάντηση). Anyway... Είναι όπως στα gallop για τα κόμματα που το καθένα τα ερμηνεύει όπως θέλει, οπότε μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη.

Πάντως η τοποθέτησή μου δεν ήταν για να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα των απαντήσεων που δίδονται που δεν είναι τέτοιο καθώς δεν έχει δείγμα και μεθοδολογία. Δεν είναι αυτό το ζήτημα και δεν πρέπει να επικεντρωνόμαστε εκεί καθώς χάνουμε την ουσία.

Μόλις το 55% λέει όχι. Είναι ένα ποσοστό πολύ μικρό ποσοστό αν το συγκρίνει κανείς με το πλήθος αρνητικών σχολίων στο forum. Αυτό έθιξα όταν σημείωσα τα ποσοστά και αυτό θίγω και τώρα...

Παρατηρούμε λοιπόν ότι όταν οι απαντήσεις είναι τελείως ανώνυμες εκφραζόμαστε διαφορετικά από όταν πρέπει να "εκτεθούμε" στο forum και να γράψουμε κάτι...

Αν κανείς δεν κοιτάξει τη στατιστική πάνω (που είναι τελείως ανώνυμη) και διαβάσει το forum κατευθείαν (όπως έκανα εγώ που σαν καινούργιος δεν ήξερα ότι υπάρχει και δεν την πρόσεξα) θα νομίζει ότι το 99% είναι φανατικά κατά του swinging και μόλις 2 -3 γραφικοί είναι υπέρ ή θετικοί απέναντι στο swinging...

Γιατί τέτοια αναντιστοιχία?

Μήπως αν μπορούσαμε όλοι να κρυφτούμε πίσω από την απόλυτη ανωνυμία θα ενεργούσαμε διαφορετικά? Μήπως οι προκαταλήψεις της κοινωνίας (που μάλλον καλώς υπάρχουν) και οι συμβατικότητες αυτής μας έχουν φέρει σε σύγκρουση με τη φύση του ανθρώπου? Μήπως τελικά υποκρινόμαστε κατακρίνοντας κάτι μόνο και μόνο επειδή φοβόμαστε (και δικαίως) να το κάνουμε?

Και επειδή η αρνητικότητα και οι κατηγορίες που διάβασα παραπάνω προς τη φίλη που εκδηλώθηκε και αυτή ανοιχτά ως swinger είναι πράγματα που με ενοχλούν καθώς η ελευθερία της γνώμης είναι σεβαστή αλλά και ο σεβασμός στις απόψεις και πεποιθήσεις του άλλου θα έπρεπε επίσης να είναι σεβαστές αξίες, σας παραθέτω ένα link στο οποίο παρουσιάζονται τα αποτελέσματα κοινωνιολογικής μελέτης για τους swingers και το swinging που δίνει απαντήσεις για το πόσο "διαφορετικοί" είναι οι swingers....

Αν διαβάσετε θα δείτε με ενδιαφέρον... ότι πιστεύουμε περισσότερο στο γάμο από το γενικό πληθυσμό, ότι είμαστε περισσότερο θρήσκοι από το γενικό πληθυσμό και άλλα παρόμοια "κουλά"...

Παρακαλούμε λοιπόν, μην μας κατακρίνεται. Όχι τουλάχιστον χωρίς στοιχεία. Δεν πάμε να σας πείσουμε να κάνετε κάτι που δεν θέλετε. Αλλά μην μας λιθοβολείτε επειδή κάνουμε κάτι που δεν τολμάτε να κάνετε. Απλά σεβαστείτε μας και προσπεράστε μας....

Φιλικά

Θοδωρής

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:42, 17-12-08:

Εγώ γιατί τους διαβάζω στο 35% ??? (γιατί εγώ προσμετράω και αυτούς που θα πήγαιναν από περιέργεια, μιας και εμείς έτσι ξεκινήσαμε και κάναμε το βήμα... πήγαμε από περιέργεια σε ένα τέτοιο club...)
Βασικά τα 5 άτομα που ψήφισαν ότι "θα πήγαιναν από περιέργεια μόνο, στο club" νομίζω ότι καλύπτονται από την παρακάτω άποψη που έχει και 6 θετικές (πιθανότατα από τους ίδιους):
Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Εχμ όχι δε θα το έκανα.
Από περιέργεια ίσως να πήγαινα στο bar μόνο και μόνο για να το το δω ως φαινόμενο, αλλά δε θα πήγαινα μόνο με τον σύντροφό μου, θα παίρναμε και κανα άλλο ζευγάρι μαζί ή φίλους που θα το έπαιζαν ζευγάρι, για να το σχολιάζουμε μετά.
Άλλωστε και εγώ που έφτιαξα τη δημοσκόπηση, αυτό είχα στο μυαλό μου. Το να πας δηλαδή στο club μόνο από περιέργεια, όχι του να δοκιμάσεις από περιέργεια (γιατί καλύπτεται από την 2η επιλογή) αλλά του να δεις τι γίνεται εκεί χωρίς να έχεις πρόθεση να δοκιμάσεις.

Παρόλα αυτά, σίγουρα το 20% όσων βλέπουν θετικά κάτι τέτοιο δεν είναι μικρό ποσοστό, απλά σαφώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό του γενικού πληθυσμού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lacrimosa (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

O Lacrimosa (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 11:56, 17-12-08:

Συγνώμη ξέχασα το Link!!!

http://thesuiteinc.com/members/Today...%202000(4).pdf

Καλή ανάγνωση...

Θοδωρής

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:04, 17-12-08:

Λείπουν τα tables με τα στατιστικά. Υπάρχουν κάπου;

Παράθεση

Lacrimosa (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

O Lacrimosa (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 12:16, 17-12-08:

Αν δεν ανοίγουν από το pdf υπάρχει και html έκδοση εδώ:

http://www.ejhs.org/volume3/swing/body.htm

από εδώ σίγουρα ανοίγουν τα Links (τα έχω δοκιμάσει)

Καλή ανάγνωση.

Θοδωρής

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:29, 17-12-08:

Ώρες ώρες νιώθω ότι είμαι ξεπερασμένο είδος ανθρώπου και πρέπει να αποσυρθώ σε καμία αποθήκη με αντίκες…
…και σκασιλα μου για μένα, αλλά θα βγάλω και τα παιδάκια μου ξεπερασμένα μοντέλα…

Διαβάζοντας το θέμα, οι σκέψεις μου στησανε τρελό χορό. Οι έννοιες «αγάπη» «αφοσίωση-θυσία» «οικογένεια» «αρμονία» «εμπιστοσύνη» «σεβασμός» μπερδεύτηκαν τελείως στο μυαλο μου

Μιλάμε λοιπόν για σεξουαλική απελευθέρωση. Το swinging είναι μια θεραπεία για να τονωθεί η σεξουαλική ζωή. Όση φαντασία δεν έχεις λοιπόν όταν είναι 2 άτομα, σου έρχεται όταν είναι 4.
Πλέον, είναι ηθικά αποδεκτό να μην περιορίζεται ο αριθμός «των παικτών» στο κλασικό ζευγάρι (2 άτομα), να κάνεις σεξ με αγνώστους, να κάνεις σεξ χωρίς να υπάρχουν συναισθήματα, ακόμα και να δείξεις αυτό το δρόμο στα παιδιά σου…

Πάντως, έχω κάτι ξεκάθαρο σε αυτό το ξεπερασμένο μυαλό. Για μένα ως γυναίκα, μια τέτοια swinging όψη της σεξουαλικής ζωής σημαίνει τέλος του Ονείρου της Αγάπης.
(κάπου στο βάθος του μυαλού μου, μαραζώνει και η λέξη «ανιδιοτελής»).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 17-12-08 στις 22:06.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:51, 17-12-08:

Παρακαλούμε λοιπόν, μην μας κατακρίνεται. Όχι τουλάχιστον χωρίς στοιχεία. Δεν πάμε να σας πείσουμε να κάνετε κάτι που δεν θέλετε. Αλλά μην μας λιθοβολείτε επειδή κάνουμε κάτι που δεν τολμάτε να κάνετε. Απλά σεβαστείτε μας και προσπεράστε μας....

Φιλικά

Θοδωρής
Το μπολνταρισμενο θα ελεγα οτι θα ηταν καλυτερα να αντικατασταθει με το " κατι που δε σας εκφραζει να κανετε"

Διοτι ετσι οπως το εχεις εκφρασει ειναι σα να θελουμε αλλα δεν το κανουμε...Διοτι για μενα δεν ισχυει κατι τετοιο, παρα το οτι απλα ειναι κατι που δε με εκφραζει σεξουαλικα, ερωτικα κ.ο.κ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper ann7365 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pepper ann7365
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H pepper ann7365 Έχει γίνει λίγο "Trekkie" :) έγραψε στις 20:11, 17-12-08:

Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω. Στο κάτω κάτω ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει, αρκεί να μη βιάζει παιδάκια. Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή - επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:33, 17-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Pepper Ann
Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω. Στο κάτω κάτω ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει, αρκεί να μη βιάζει παιδάκια. Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή - επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".
Συγγνωμη αλλα τι λες?!
Σε ποιον αναφερεσαι? Ποιος κατεκρινε? Ποιος ειναι ο υπερανω?!
Διοτι διαβαζω για ατομα που κατακρινουν καποιους αλλους χωρις να κατονομαζονται και ειναι σα να βαζουμε, κοινως, ολους στο ιδιο τσουβαλι... Π.χ εγω που ανεφερα πως κατι τετοιο δε με εκφραζει για τον οποιο λογο, κατεκρινα καποιον? Σαφως και ο καθενας στο κρεββατι του κανει ο,τι γουσταρει, αυτο ειναι απολυτα κατανητο και αποδεκτο...το τι θεωρω εγω ομως οτι το swinging μπορει να σημαινει οταν υπαρχει σε μια σχεση, ειναι καθαρα προσωπικη αποψη και δεν κρινονται οι ιδιοι οι ανθρωποι απο αυτο....
Το να εκφρασει καποιος την αποψη του και να θεωρει οτι ενα τετοιο "φαινομενο" λειτουργει για εκεινον "ετσι" και οχι "αλλιως", δε σημαινει οτι καταδικαζει εκεινον που εχει αντιθετη αποψη και πραττει τα αναλογα...
Αποψεις ανταλλασσουμε, οι μεν να καταλαβουν τους δε, και οχι να προσπαθησει να πεισει ο ενας τον αλλο για το οτιδηποτε....

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:25, 17-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη αλλα τι λες?!
Σε ποιον αναφερεσαι? Ποιος κατεκρινε? Ποιος ειναι ο υπερανω?!

........................
... Π.χ εγω που ανεφερα πως κατι τετοιο δε με εκφραζει για τον οποιο λογο, κατεκρινα καποιον? Σαφως και ο καθενας στο κρεββατι του κανει ο,τι γουσταρει, αυτο ειναι απολυτα κατανητο και αποδεκτο...το τι θεωρω εγω ομως οτι το swinging μπορει να σημαινει οταν υπαρχει σε μια σχεση, ειναι καθαρα προσωπικη αποψη και δεν κρινονται οι ιδιοι οι ανθρωποι απο αυτο....
Το να εκφρασει καποιος την αποψη του και να θεωρει οτι ενα τετοιο "φαινομενο" λειτουργει για εκεινον "ετσι" και οχι "αλλιως", δε σημαινει οτι καταδικαζει εκεινον που εχει αντιθετη αποψη και πραττει τα αναλογα...
Αποψεις ανταλλασσουμε, οι μεν να καταλαβουν τους δε, και οχι να προσπαθησει να πεισει ο ενας τον αλλο για το οτιδηποτε....
Καλή μου Νεραϊδα δεν αναφέρθηκε κανεις ονομαστηκα σε εσενα. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Αν διαβάσεις όμως όλο το τοπικ θα καταλάβεις πως υπάρχουν και ανθρωποι εδώ που δεν είπαν απλά την γνώμη τους , αν θα το εκαναν ή πως το βλέπουν βάση του εαυτού τους, αλλά κατέκριναν τις σχέσεις όλων εμας που το κάνουμε λές και μας ξέρουν κι απο χτες..
Το να πει κανεις την αποψή του ειναι αποδεκτό, το να ειρωνεύεται κανείς κάποιον που λειτουργεί διαφορετικά απο τον ίδιο νομίζω οτι ειναι κάτι κατακριτέο απο όλους όσους σέβονται την ελευθερία του λόγου αλλά και της ιδιαιτερότητας του καθενός!
Και επειδή μια απαντηση που ακολουθεί ένα ποστ δεν ειναι απαραίτητο να απαντάει στο ίδιο αλλά και σε προηγούμενα μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά .

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:41, 17-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Καλή μου Νεραϊδα δεν αναφέρθηκε κανεις ονομαστηκα σε εσενα. Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. Αν διαβάσεις όμως όλο το τοπικ θα καταλάβεις πως υπάρχουν και ανθρωποι εδώ που δεν είπαν απλά την γνώμη τους , αν θα το εκαναν ή πως το βλέπουν βάση του εαυτού τους, αλλά κατέκριναν τις σχέσεις όλων εμας που το κάνουμε λές και μας ξέρουν κι απο χτες..
Το να πει κανεις την αποψή του ειναι αποδεκτό, το να ειρωνεύεται κανείς κάποιον που λειτουργεί διαφορετικά απο τον ίδιο νομίζω οτι ειναι κάτι κατακριτέο απο όλους όσους σέβονται την ελευθερία του λόγου αλλά και της ιδιαιτερότητας του καθενός!
Και επειδή μια απαντηση που ακολουθεί ένα ποστ δεν ειναι απαραίτητο να απαντάει στο ίδιο αλλά και σε προηγούμενα μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά .
Σαφως και θα το παρω προσωπικα...διοτι γενικευουμε...
Θελεις να πεις οτι καποιος σε κατεκρινε (αναφερομαι σε αυτους που θιγονται και πιστευουν οτι κατακρινονται), απαντησε προσωπικα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις...ωστε να δοθουν οι απαραιτητες εξηγησεις σε περιπτωση που κατι δεν εγινε απολυτως αντιληπτο. Συζητηση κανουμε και δε θελω να πιστευω πως υπαρχει εστω και ενας εξ ημων που να θελει να προσβαλλει σκοπιμα καποιον απο τους υπολοιπους ...
Διοτι αυτο που παρατηρω, ειναι να υπαρχουν λαθεμενες εντυπωσεις για τον εναν , τον αλλο και τον παραλλο...
Η αληθεια ειναι οτι το θεμα εκφρασης των αποψεων ειναι τοσο λεπτο και ιδιαιτερο που πολλες φορες δε γινομαστε αντιληπτοι και τα γραφομενα μας παρεξηγουνται...
Αυτα....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:15, 18-12-08:

Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω.
Σε ποιους αναφερεσαι ; Εκτος αν περιμενεις οτι καποιος απο μονος του θα πει "εγω ειμαι υπερανω". Επισης μπορει ετσι να σου φαινεται εσενα. Αν ομτως καποιοι το κανουν, καλυτερα να μην μιλας γενικα και αοριστα, αφου καποιοι αλλοι μπορει να παρεξηγηθουν.

Μην πάτε να επιβάλετε σε αυτούς που λένε την άποψή τους ότι έχουν και καλά χάσει την αγάπη και τον έρωτα για το σύντροφό τους και δεν έχουν υγειή σεξουαλική ζωή
Καταρχην δεν ειδα καποια "επιβολη". 2ον κανείς δε μπορει να το κανει, ακομα καινα το ηθελε. Εκτος αν ξερουν που μενει η κοπελα και της στειλουν τραμπουκους Τη γνωμη του λεει ο καθενας, και εχει το δικαιωμα να ειναι οποιαδηποτε. Αν θελει να πει και να αμφισβητησει κατι για καποιον αλλο, μπορει να το κανει. Ο δεκτης που ξερει τι θελει και γιατι και ειναι οκ με τον εαυτο του ,κανονικα, δεν πλήτεται..

- επιλογή σας να κάνετε ό,τι κάνετε, και επιλογή των άλλων να κάνουν ό,τι κάνουν, και εφόσον δεν είναι κάτι που καταλαβαίνετε ούτε έχετε δοκιμάσει με τον τρόπο και την ψυχολογία που έχουν οι άνθρωποι αυτοί, σταματήστε να τους κατακρίνετε λες και είναι καταδικασμένοι και περίεργοι. Κανείς δε λέει ότι "θέλετε αλλά δε το κάνετε".
Τα λογια σου προς απαντηση μου : "Μπορεί να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει, δε χρειάζεται να τα βλέπετε όλα σαν να είστε υπεράνω." Και θα προσθεσω : σταματα να κατακρινεις οσους λενε τη γνωμη τους, λες και ειναι ρατσιστες και στενομυαλοι.

works both ways, so lets avoid double standards please

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 19-12-08 στις 02:51. Αιτία: the voices told me to !
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:16, 19-12-08:

Το swinging είναι πιο παλιό κι από τις πέτρες.

Ποια νέα μόδα και κουραφέξαλα;

Το θεωρώ πολύ συντηρητικό και παρωχημένο.

Προτιμώ τις παρτούζες (προσοχή, μέχρι έξι άτομα είναι απλά αίσθημα. Η παρτούζα αρχίζει από τα επτά και πάνω)

ΥΓ: Όταν ακούω πολλά "α, πα, πα, πα, εγώ ποτέ, μα τι είναι αυτά τα αισχρά που λέτε, κλπ, καταλαβαίνω ακριβώς το αντίθετο. Ψάξτε τους πραγματικούς swingers μέσα στο 59,κάτι%...(εντάξει, σας πειράζω φίλοι μου, μην βαράτε όλοι μαζί...)...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:19, 19-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

ΥΓ: Όταν ακούω πολλά "α, πα, πα, πα, εγώ ποτέ, μα τι είναι αυτά τα αισχρά που λέτε, κλπ, καταλαβαίνω ακριβώς το αντίθετο.
Περικαλω?
Εγραψε καποιος κατι τετοιο?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:42, 19-12-08:

: Όταν ακούω πολλά "α, πα, πα, πα, εγώ ποτέ, μα τι είναι αυτά τα αισχρά που λέτε, κλπ, καταλαβαίνω ακριβώς το αντίθετο. Ψάξτε τους πραγματικούς swingers μέσα στο 59,κάτι%...

Και σε αυτούς που εκπλήσσονται...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:18, 20-12-08:

Πριν λίγα χρόνια, ο Τριανταφυλλόπουλος αφιέρωσε μια εκπομπή του στο θέμα του swinging. Σε ξεχωριστό στούντιο, με πολύ χαμηλό φωτισμό και τα πρόσωπά τους στη σκιά, με αλλοιωμένη φωνή κλπ, ένα ζευγάρι swingers, λίγο μεγαλύτεροι από εμένα και αρκετά χρόνια παντρεμένοι, διηγούνταν τις εμπειρίες τους.

Κατ' αρχάς, οι αντιδράσεις των παρευρισκόμενων, ήταν κατά πολύ χειρότερες από αυτές που είδα εδώ μέσα, πράγμα που τιμά το στέκι και το επίπεδο του διαλόγου μεταξύ μας.

Οι διηγήσεις των swingers πάντως ήταν τόσο πανομοιότυπες με αυτές της Torry, που πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Θα έλεγε κανείς ότι ήταν συνεννοημένοι. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Η ταύτιση των απόψεων, ακόμη κι αν το δείγμα μας δεν είναι στατιστικά σημαντικό, είναι αξιοπρόσεκτη και προσωπικά με βάζει σε σκέψεις. Ο ενθουσιασμός μάλιστα με τον οποίο περιγράφεται η εμπειρία από όσους τη βιώνουν, είναι πολύ χαρακτηριστικός, όσο και η αποστροφή εκείνων που δεν την έχουν βιώσει.

Τι συμβαίνει τελικά; Είναι αυτοί οι άνθρωποι "ανώμαλοι", "αποκλίνοντες", "έκφυλοι"; Είναι οι υπόλοιποι "συντηρίκλες", "κατεστημένοι", "βαρετοί"; Πώς γίνεται τελικά οι πρώτοι να θεωρούν πως η σχέση τους βελτιώνεται, παρά τους εύλογους φόβους που αντιτάσσουν οι δεύτεροι;

Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging. Πρόκειται για μια μορφή ερωτικής πράξης, η οποία υπογραμμίζει με συμβολικό τρόπο το στοιχείο της ενότητας σ' ένα ζευγάρι. Για να εξηγηθώ καλύτερα, θα πω πως σύμφωνα με την υψηλή φιλοσοφική θεώρηση, ο Έρωτας γενικά αλλά και η σεξουαλική πράξη ειδικότερα, προσφέρει τη δυνατότητα να καταργηθεί ο δυισμός μεταξύ των Εραστών (όπως ξεκάθαρα σχηματοποιείται συμβολικά στην ομώνυμη κάρτα των Ταρώ) και να φτάσουν στην "Ενότητα", με λίγα λόγια αυτό που λέγεται κοινώς, "να γίνουν τα δύο ένα".
Όταν λοιπόν ένα ζευγάρι, αποφασίζει να βγει για "κυνήγι" από κοινού, συμβολικά τελεί μια πράξη ενότητας. Οι δύο μαζί, λειτουργούν ως μία οντότητα, που αναζητά ερωτικό σύντροφο, σε μια άλλη συλλογική οντότητα, ένα ζευγάρι. Σε μια τέτοια σεξουαλική συνεύρεση δεν υπάρχουν δυο άντρες και δυο γυναίκες, αλλά δύο μονάδες, δύο ζεύγη.
Αυτός είναι ο λόγος που οι συμμετέχοντες νιώθουν πως η σχέση τους ενισχύεται, αντί να διαλύεται, όπως αντιτείνουν οι αμύητοι. Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πράξη περιέχει το στοιχείο της ισορροπίας, σε αντίθεση με τα πάσης φύσεως "τρίο" και ότι αίρεται κάθε ένσταση περί "απάτης", "ψεύδους" κλπ, τονίζει το στοιχείο της ενότητας μεταξύ των Εραστών.

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν μπορεί ν' αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση, ούτε και μόδα, ή τάση της εποχής. Η ακολασία αποτελεί ζήτημα υψηλής αισθητικής και είναι ένα καθαρά εγκεφαλικό φαινόμενο, όπως σωστά έχει επισημανθεί από τους συνομιλητές, συνεπώς η μετατροπή του σε μόδα την υποβιβάζει σε κάτι κενό περιεχομένου.
Αυτή είναι κατά βάθος και η διαφορά μεταξύ ενός ζωγραφικού πίνακα και μιας διαφημιστικής αφίσας. Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι, ισορροπώντας πάνω στην κοφτερή λάμα του ξυραφιού της αλλοτρίωσης.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 01:49, 20-12-08:

Πολύ δυνατή και αξιόλογη η προσπάθειά σου να εμβαθύνεις, Χάος. Βλέποντας ότι αρκετοί προσπαθούν να εκμαιεύσουν λογικά επιχειρήματα από τους swingers θα ήθελα να τονίσω την έννοια της φαντασίωσης και της σεξουαλικότητας καθώς και το γεγονός ότι αναμφισβήτητα εμπεριέχουν ένα άλογο στοιχείο και ότι η μυθολογία που χτίζεται γύρω από αυτά δεν είναι παρά εκλογικεύσειςκαι συχνά αφελέστατες εκλογικεύσεις. Από μία τέτοια βάση προσπαθώ να προσεγγίζω τέτοιου είδους ζητήματα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:38, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Βλέποντας ότι αρκετοί προσπαθούν να εκμαιεύσουν λογικά επιχειρήματα από τους swingers
Εμένα μου φάνηκε πάντως και το επιχείρημα του Chaos να έχει λογική
Οι δύο μαζί, λειτουργούν ως μία οντότητα, που αναζητά ερωτικό σύντροφο, σε μια άλλη συλλογική οντότητα, ένα ζευγάρι. Σε μια τέτοια σεξουαλική συνεύρεση δεν υπάρχουν δυο άντρες και δυο γυναίκες, αλλά δύο μονάδες, δύο ζεύγη.
Αυτός είναι ο λόγος που οι συμμετέχοντες νιώθουν πως η σχέση τους ενισχύεται,
Άρα επαγωγικά, όπως η οντότητα (ζευγάρι) που αναζητά ερωτικό σύντροφο μία άλλη οντότητα (ζευγάρι) για να δημιουργήσουν μία συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών), έτσι και η συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών = 4 άτομα) μπορεί να αναζητήσει ερωτικό σύντροφο μία άλλη συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών = 4 άτομα) και να δημιουργήσουν μια υπερσυλλογική οντότητα (ζευγάρι, ζευγαριών, ζευγαριών = 8 άτομα) κοκ. Και όλα αυτά, σαφώς για να ενισχύσουν την σχέση τους. Που ακριβώς σταματάμε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:03, 20-12-08:

Πώς γίνεται τελικά οι πρώτοι να θεωρούν πως η σχέση τους βελτιώνεται, παρά τους εύλογους φόβους που αντιτάσσουν οι δεύτεροι;
Να σου απαντησω απλα ...
Εχει να κανει καθαρα με το πως αντιλαμβανεται ο καθενας απο εμας το θεμα σχεση, ερωτα, αγαπη, σεξ, συναισθηματα, μονογαμια, πολυγαμια...
Καποιον που τον χαρακτηριζει η πολυγαμια, ξεχωριζει το σεξ απο τον ερωτα και μπορει να λειτουργησει και στις δυο περιπτωσεις...Μπορει να κανει σεξ χωρις να υπαρχουν συναισθηματα... ειτε αυτο λεγεται σουινγκινγκ ειτε κατι αλλο...
Ο μονογαμικος δε, ενω μπορει να ξεχωρισει τον ερωτα απο το στειρο σεξ, δεν μπορει να λειτουργησει σε μια σχεση καθαρα και μονο σεξουαλικα. Για εκεινον παιζουν ρολο τα συναισθηματα και αυτος ειναι ο λογος που δυσκολευεται τοσο πολυ να κατανοησει τους αλλους...Για εκεινον η αφοσιωση ψυχη τε και σωματι κυριολεκτικα ειναι προυποθεση σε μια σχεση...

Προσωπικα θα μπορουσα να παρω μερος σε αυτο που λεγεται σουινγκινγκ μονο εαν θα ημουν ικανη να λειτουργησω με καποιον ερωτικα/σεξουαλικα χωρις την υπαρξη συναισθηματων...
Κοινως, το να ειμαι ερωτευμενη με καποιον και να συνεβρεθω παραλληλα με καποιον αλλο μου φανταζει αδυνατο...

Πραγματικα μου ειναι δυσκολο να το καταλαβω, αλλα δεν μπορω να κατακρινω ή να αμφισβητησω εκεινους που το βιωνουν...αρκει να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα και να μην εχουμε πεισει τον εαυτο μας για κατι απλα και μονο γιατι αυτο θα θελαμε να ισχυει...
Γνωριζω επισης πολυ καλα οτι δεν ειναι δυσκολο κανεις να "παραμυθιασει" τον εαυτο του, ακομα και να μην ειναι αυτο το ζητουμενο του....

Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πράξη περιέχει το στοιχείο της ισορροπίας, σε αντίθεση με τα πάσης φύσεως "τρίο" και ότι αίρεται κάθε ένσταση περί "απάτης", "ψεύδους" κλπ, τονίζει το στοιχείο της ενότητας μεταξύ των Εραστών.
Ισορροπια με την εννοια που το λες μπορει να υπαρξει οχι μονο κατα το σουινγκινγκ οπου και οι δυο το κανουν απο κοινου και την ιδια στιγμη, αλλα επισης και οταν ο καθενας ξεχωριστα επιδιδεται σε σεξ με τριτους επισης απουσιας "ψευδους" κ.ο.κ.
Και παλι καταληγουμε σε αυτο που αναφερα παραπανω, στο πως καποιος αντιλαμβανεται τις εννοιες σεξ, ερωτα κ.ο.κ., δλδ ποια ειναι η "κοσμοθεωρια" του πανω στο θεμα αυτο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 20-12-08 στις 13:19.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:48, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago

Άρα επαγωγικά, όπως η οντότητα (ζευγάρι) που αναζητά ερωτικό σύντροφο μία άλλη οντότητα (ζευγάρι) για να δημιουργήσουν μία συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών), έτσι και η συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών = 4 άτομα) μπορεί να αναζητήσει ερωτικό σύντροφο μία άλλη συλλογική οντότητα (ζευγάρι ζευγαριών = 4 άτομα) και να δημιουργήσουν μια υπερσυλλογική οντότητα (ζευγάρι, ζευγαριών, ζευγαριών = 8 άτομα) κοκ. Και όλα αυτά, σαφώς για να ενισχύσουν την σχέση τους. Που ακριβώς σταματάμε;
Η παραπάνω επαγωγή φαίνεται εκ πρώτης όψεως λογική, όμως παραγνωρίζει έναν σημαντικό παράγοντα: Η ενότητα μέσα σ' ένα ζευγάρι, δημιουργείται όταν οι δύο μαζί φτάνουν ν' αλληλοσυμπληρωθούν σε βαθμό που να μην υφίσταται πια αρσενικό και θηλυκό, αλλά ένα ανδρόγυνο, κατά Πλάτωνα. Έτσι, μεταξύ δύο ζευγαριών, είναι μεν δυνατή η ροή του ενεργειακού ρευστού, ωστόσο δεν υφίστανται οι συνθήκες ενοποίησης μεταξύ τους, αφού "οι εξωτερικές ηλεκτρονιακές τους στοιβάδες είναι συμπληρωμένες", για να δανειστώ έναν όρο από τη φυσική. Εκεί ακριβώς σταματάμε. Στο σημείο που δύο ανδρόγυνες οντότητες ανταλλάσουν σεξουαλική ενέργεια, από το περίσσευμά τους. Ας λάβουμε δε υπόψιν, ότι οι συνθήκες ενότητας μέσα σ' ένα ζευγάρι, δημιουργούνται από το υστέρημα κι όχι από το περίσσευμα. Κατά συνέπεια ο λογικός ειρμός στηρίζεται στην αυθαίρετη παραδοχή, ότι είναι δυνατή η ενοποίηση μεταξύ δύο ή περισσότερων ζευγαριών, ενώ στην πραγματικότητα μόνο η αλληλεπίδραση μεταξύ τους είναι εφικτή.

Ως εκ τούτου, η παραπάνω επαγωγή περιορίζεται στην επιφάνεια του ζητήματος και απηχεί απλώς βαθύτερους φόβους που υποκρύπτονται πίσω από μια παγιωμένη ηθική αντίληψη. Το φόβο δηλαδή, ότι αν στις ανθρώπινες σχέσεις επιτραπεί να λάβουν όλο το φάσμα των αποχρώσεων που τους είναι δυνατές, τότε προκειμένου να κατανοήσουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει θα αναγκαστούμε να υιοθετήσουμε έναν δυναμικό τρόπο σκέψης, που δεν θα στηρίζεται σε ισοπεδωτικές παραδοχές περί του "σωστού" και του "λάθους", συνεπώς θα πρέπει να απεμπωλήσουμε τη μονοσήμαντη θεώρηση του κόσμου μας και να ξεβολευτούμε ακολουθώντας τις ατραπούς της αναζήτησης. Μέσα από μια τέτοια διαδικασία δεν θα είναι πλέον δυνατός ο έλεγχος των ανθρώπων και η υποταγή τους σε κοινωνικές νόρμες που έχουν καθοριστεί από τις κυρίαρχες κοινωνικές τάξεις, χωρίς οι ίδιοι να ερωτηθούν, με αποτέλεσμα να πάψουμε πια να είμαστε αυτοαναπαραγώμενες αντανακλαστικές μηχανές παραγωγής αγαθών και επακόλουθης κατανάλωσής τους, αλλά να εξυψωθούμε σε αυτόβουλες κι αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας, όπως επιτάσσει η πραγματική μας φύση.

Αυτός είναι άλλωστε ο φόβος που επισείεται ως μπαμπούλας από τους πολλούς, κάθε φορά που κάποιος από εμάς αποφασίζει να ασκήσει το αναφαίρετο δικαίωμά του στην ελευθερία αυτοδιάθεσης, η πάει να κάνει κάποιο βήμα ρήξης των δεσμών του με την "αντικειμενική" πραγματικότητα των άλλων.

Για ν' αστειευτούμε και λίγο, το παραπάνω απόσπασμα μου θύμισε έναν παλιό φίλο, του οποίου το όνειρο ήταν μια τεράστια παρτούζα στο Ολυμπιακό Στάδιο. Υπέροχη ιδέα για την τελετή λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων, δεν βρίσκετε;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:11, 20-12-08:

Το φόβο δηλαδή, ότι αν στις ανθρώπινες σχέσεις επιτραπεί να λάβουν όλο το φάσμα των αποχρώσεων που τους είναι δυνατές, τότε προκειμένου να κατανοήσουμε τον κόσμο που μας περιβάλλει θα αναγκαστούμε να υιοθετήσουμε έναν δυναμικό τρόπο σκέψης, που δεν θα στηρίζεται σε ισοπεδωτικές παραδοχές περί του "σωστού" και του "λάθους", συνεπώς θα πρέπει να απεμπωλήσουμε τη μονοσήμαντη θεώρηση του κόσμου μας και να ξεβολευτούμε ακολουθώντας τις ατραπούς της αναζήτησης. Μέσα από μια τέτοια διαδικασία δεν θα είναι πλέον δυνατός ο έλεγχος των ανθρώπων και η υποταγή τους σε κοινωνικές νόρμες που έχουν καθοριστεί από τις κυρίαρχες κοινωνικές τάξεις, χωρίς οι ίδιοι να ερωτηθούν, με αποτέλεσμα να πάψουμε πια να είμαστε αυτοαναπαραγώμενες αντανακλαστικές μηχανές παραγωγής αγαθών και επακόλουθης κατανάλωσής τους, αλλά να εξυψωθούμε σε αυτόβουλες κι αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας, όπως επιτάσσει η πραγματική μας φύση.
Ίσως να μην είμαι ικανή να σκεφτώ έξω από τα πλαίσια που, όπως αναφέρεις Χάος μου, μού επέβαλλαν άλλοι, όμως, για μένα, όλα αυτά τα περι της πραγματικής μας φύσης είναι αυθαίρετα συμπεράσματα. Γιατί με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε να καταδικάζουμε πχ την αιμομιξία, αφού τα όσα σκεφτόμαστε για το θέμα αυτό, είναι στην ουσία κάτι που μας επέβαλλαν άλλοι. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Όσο για το "αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας", δεν είμαι σίγουρη πως κάνοντας μια τέτοια ζωή, θα ήμουν ευτυχισμένη, μάλλον το αντίθετο. Για μένα μιλάω πάντα.
Συνοψίζοντα
ς, καταλήγουμε σε αυτό που τόσο σωστά είπε η Νεράιδα- ο κάθε άνθρωπος αλλιώς αντιλαμβάνεται τα πράγματα και αυτός είναι και ο λόγος που αυτή η συζήτηση είναι τόσο ενδιαφέρουσα. Προσπαθούμε οι μεν να καταλάβουμε πώς σκέφτονται οι δε, μα αυτό δε σημαίνει πως κάποια από τις δύο πλευρές έχει κάπου λάθος...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:24, 20-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso

Όσο για το "αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας", δεν είμαι σίγουρη πως κάνοντας μια τέτοια ζωή, θα ήμουν ευτυχισμένη, μάλλον το αντίθετο. Για μένα μιλάω πάντα.
Συνοψίζοντα
ς, καταλήγουμε σε αυτό που τόσο σωστά είπε η Νεράιδα- ο κάθε άνθρωπος αλλιώς αντιλαμβάνεται τα πράγματα και αυτός είναι και ο λόγος που αυτή η συζήτηση είναι τόσο ενδιαφέρουσα. Προσπαθούμε οι μεν να καταλάβουμε πώς σκέφτονται οι δε, μα αυτό δε σημαίνει πως κάποια από τις δύο πλευρές έχει κάπου λάθος...

Αγαπητή Καλυψώ, αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι πως το "αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας" θα το προσεγγίσουμε εφόσον συνεχίσουμε να μη δεχόμαστε αμάσητα όσα μας έχουν μάθει ως σωστά, αλλά τα περνάμε από ψιλό κόσκινο, καταλήγοντας σε αυτά που όντως ταιριάζουν με την αληθινή μας φύση, η οποία απαιτεί ελευθερία και αναζήτηση. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατέχει το νόημα της ευτυχίας οποιουδήποτε άλλου, αντίθετα το ζητούμενο είναι να ανακαλύψει τη δική του αληθινή φύση και να φροντίσει να οδηγηθεί στη μορφή ευτυχίας που εκείνη προστάζει.

Δεν με εννόησες καλά εάν πίστεψες ότι θεωρώ πως η ευτυχία περιορίζεται στο swinging ή στην ακολασία γενικότερα. Κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολικά εύκολο για να είναι αληθινό.

Θα ήθελα τέλος να σημειώσω πως απέναντι στην αιμομιξία υπάρχει αντικειμενικός φυσικός φραγμός, συνεπώς η αποφυγή της είναι προϊόν γνωστικής εξέλιξης του ανθρώπινου είδους και δεν θα πρέπει να συγκρίνεται με τις κάθε λογής εξουσιαστικές ηθικές αξίες. Χαίρομαι ωστόσο που η απάντησή μου γέννησε μέσα σου έναν γόνιμο προβληματισμό, αυτός είναι πράγματι ο λόγος που ο παρών διάλογος παραμένει τόσο ενδιαφέρων.

Σ' ευχαριστώ για τις πάντα ευγενικές και ήπιες απαντήσεις σου προς τις συχνά "παράξενες" απόψεις μου επί του κοινωνικού κι ερωτικού γίγνεσθαι...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:47, 21-12-08:

Οι διηγήσεις των swingers πάντως ήταν τόσο πανομοιότυπες με αυτές της Torry, που πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Θα έλεγε κανείς ότι ήταν συνεννοημένοι. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Η ταύτιση των απόψεων, ακόμη κι αν το δείγμα μας δεν είναι στατιστικά σημαντικό, είναι αξιοπρόσεκτη και προσωπικά με βάζει σε σκέψεις.
Γιατι να σε εντυπωσιασει κατι τετοιο. Εφόσον για να συμβει πρεπει να εχουν κοινα χαρακτηριστικά αυτοι οι άνθρωποι, λογικο ειναι να διηγουνται με παρομοιο τροπο. Οσοι το εκαναν 1 φορα και ειδαν να τους αρεσει, για τον ιδιο λογο συνεχισαν.

Τι συμβαίνει τελικά; Είναι αυτοί οι άνθρωποι "ανώμαλοι", "αποκλίνοντες", "έκφυλοι"; Είναι οι υπόλοιποι "συντηρίκλες", "κατεστημένοι", "βαρετοί"; Πώς γίνεται τελικά οι πρώτοι να θεωρούν πως η σχέση τους βελτιώνεται, παρά τους εύλογους φόβους που αντιτάσσουν οι δεύτεροι;

Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging.
Συγνωμη που το ρωταω, ισως οφειλεται στον τροπο διατυπωσης,...αλλά εισαι ειδικος στο θεμα ; Δινεις την εντυπωση οτι εχεις μελετησει επιστημονικα το θεμα γιαυτο ρωταω, γιατι με ενδιαφερει.

Πρόκειται για μια μορφή ερωτικής πράξης, η οποία υπογραμμίζει με συμβολικό τρόπο το στοιχείο της ενότητας σ' ένα ζευγάρι. Για να εξηγηθώ καλύτερα, θα πω πως σύμφωνα με την υψηλή φιλοσοφική θεώρηση, ο Έρωτας γενικά αλλά και η σεξουαλική πράξη ειδικότερα, προσφέρει τη δυνατότητα να καταργηθεί ο δυισμός μεταξύ των Εραστών (όπως ξεκάθαρα σχηματοποιείται συμβολικά στην ομώνυμη κάρτα των Ταρώ) και να φτάσουν στην "Ενότητα", με λίγα λόγια αυτό που λέγεται κοινώς, "να γίνουν τα δύο ένα".
Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα αυτη η υψιστη ενωση 2 σε 1, δεν ειναι το σεξ διχως συναισθημα και ερωτα. Αν ηταν να καταργειται ο δυισμος μεταξυ Εραστων με σκετο σεξ με τον "τυπά που γνωρισαμε πριν 5 μερες", τοτε ζητω που καηκαμε.

Όταν λοιπόν ένα ζευγάρι, αποφασίζει να βγει για "κυνήγι" από κοινού, συμβολικά τελεί μια πράξη ενότητας. Οι δύο μαζί, λειτουργούν ως μία οντότητα, που αναζητά ερωτικό σύντροφο, σε μια άλλη συλλογική οντότητα, ένα ζευγάρι. Σε μια τέτοια σεξουαλική συνεύρεση δεν υπάρχουν δυο άντρες και δυο γυναίκες, αλλά δύο μονάδες, δύο ζεύγη. Αυτός είναι ο λόγος που οι συμμετέχοντες νιώθουν πως η σχέση τους ενισχύεται, αντί να διαλύεται, όπως αντιτείνουν οι αμύητοι.
Και γιατι να αναζητουν ενοτητα ; Δεν εχουν αρκετη ; Ηταν διαφορετικες οντοτητες ξεχωριστα ο καθενας. Ηρθαν μαζι, εγιναν ενα.....μετα τι ; Γιατι κατι να λειπει οσον αφορα την ενωση ; (αυτο αν δε κανω λαθος ειπε και ο fandago). O λογος που οι swingers νιωθουν οτι η σχεση τους ενισχυεται δεν ειναι απαραιτητα αυτος που λες. Μπορει καλλιστα να ειναι το οτι καλυπτεται κατι που πριν δεν καλυπτοταν, και ετσι οι συνεπειες του δεν τροφοδοτουν ουτε προκαλουν αλλα προβληματα μεσα στη σχεση.

Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πράξη περιέχει το στοιχείο της ισορροπίας, σε αντίθεση με τα πάσης φύσεως "τρίο" και ότι αίρεται κάθε ένσταση περί "απάτης", "ψεύδους" κλπ, τονίζει το στοιχείο της ενότητας μεταξύ των Εραστών.
Γιατι συγκρινεις την τετραδα με την τριαδα, και οχι την τετραδα με την δυαδα ; Η δυαδα δεν υποτιθεται οτι ειχε ισορροπια απο πριν ; Γιατι ψαχνει ξαφνικα μια ακομα δυαδα για να "ισορροπησει" ; Το ηλεκτρονιο που λες, οταν ισορροπησει, δεν χανει την ισορροπια του απο το πουθενα για να ψαξει αλλη..Αν συμβει αυτο προφανως δεν ειχε πριν αρκετη....(αν γινεται να παρομοιασουμε με ηλεκτρονια..)

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν μπορεί ν' αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση, ούτε και μόδα, ή τάση της εποχής. Η ακολασία αποτελεί ζήτημα υψηλής αισθητικής και είναι ένα καθαρά εγκεφαλικό φαινόμενο, όπως σωστά έχει επισημανθεί από τους συνομιλητές, συνεπώς η μετατροπή του σε μόδα την υποβιβάζει σε κάτι κενό περιεχομένου.
Αυτή είναι κατά βάθος και η διαφορά μεταξύ ενός ζωγραφικού πίνακα και μιας διαφημιστικής αφίσας. Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι, ισορροπώντας πάνω στην κοφτερή λάμα του ξυραφιού της αλλοτρίωσης.
Μισο λεπτο γιατι μπερδευομαι. Απο τη μια λες ειναι κατι που ενισχυει και προωθει την υψιστη ενωση...και απο την αλλη αν το κανουν ολοι θα ξεφτιλιστει ; Πως συνυπαρχουν αυτα ταυτοχρονα ; Και τι εννοεις "η ακολασια ειναι ζητημα υψηλης αισθητικης " ;

Πολύ δυνατή και αξιόλογη η προσπάθειά σου να εμβαθύνεις, Χάος. Βλέποντας ότι αρκετοί προσπαθούν να εκμαιεύσουν λογικά επιχειρήματα από τους swingers θα ήθελα να τονίσω την έννοια της φαντασίωσης και της σεξουαλικότητας καθώς και το γεγονός ότι αναμφισβήτητα εμπεριέχουν ένα άλογο στοιχείο και ότι η μυθολογία που χτίζεται γύρω από αυτά δεν είναι παρά εκλογικεύσειςκαι συχνά αφελέστατες εκλογικεύσεις. Από μία τέτοια βάση προσπαθώ να προσεγγίζω τέτοιου είδους ζητήματα.
Σε ποια "μυθολογια που χτιζεται γυρω απο αυτα" αναφερεσαι ; Επισης, τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν υπαρχει λογικη πισω απο το πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας σε γενικες γραμμες ;

Αγαπητή Καλυψώ, αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι πως το "αυτεξούσιες οντότητες παραγωγής ευτυχίας" θα το προσεγγίσουμε εφόσον συνεχίσουμε να μη δεχόμαστε αμάσητα όσα μας έχουν μάθει ως σωστά, αλλά τα περνάμε από ψιλό κόσκινο, καταλήγοντας σε αυτά που όντως ταιριάζουν με την αληθινή μας φύση, η οποία απαιτεί ελευθερία και αναζήτηση. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατέχει το νόημα της ευτυχίας οποιουδήποτε άλλου, αντίθετα το ζητούμενο είναι να ανακαλύψει τη δική του αληθινή φύση και να φροντίσει να οδηγηθεί στη μορφή ευτυχίας που εκείνη προστάζει.
Συμφωνα με την θεωρια περι Ταρω και τη φιλοσοφικη προσεγγιση με την οποια εξηγησες ομως το swinging, (οτι ενωνει περισσοτερο κλπ) θα επρεπε ολοι να χαιρουμε καποιας ευτυχιας απο κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι ; Ποιος δε θα θελε μια ανωτερη μορφη ενωσης και πληροτητας ;

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:24, 21-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Σε ποια "μυθολογια που χτιζεται γυρω απο αυτα" αναφερεσαι ; Επισης, τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν υπαρχει λογικη πισω απο το πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας σε γενικες γραμμες ;
Η μυθολογία είναι μία αυτόνομη σειρά εκλογικεύσεων με λογική συνοχή. Παράδειγμα, όταν ερωτεύεσαι κάποιον και θέλεις να κάνεις σεξ μαζί του δεν το επιλέγεις, είναι αποτέλεσμα άλογων, πολύπλοκων και μυστήριων παραγόντων. Για να αποκτήσει όμως συνοχή η προσωπική σου ιστορία και για να νοηματοδοτήσεις τον κόσμο σου προβαίνεις σε κάποιες εκλογικεύσεις: ήταν η παιδικότητα στο βλέμα του, το χαμόγελό του, η λεπτότητά του, ο ιπποτισμός του και πάει λέγοντας. Έτσι και οι swingers, για Χ πολύπλοκους λόγους αναπτύσσουν μία φαντασίωση, η εκπλήρωση της οποίας είναι απαραίτητη για την ευτυχία τους (όπου swinging μπορείς να βάλεις μία οποιαδήποτε φαντασίωση βεβαίως, βάλε παράδειγμα το στοματικό σεξ). Για να δώσουν λοιπόν συνοχή και νόημα σε κάτι που τους βγαίνει αβίαστα και χωρίς ιδιαίτερη λογική προβαίνουν σε εκλογικεύσεις και δη στην κατασκευή της δικής τους μυθολογίας: ενισχύεται η σχέση μας και πάει λέγοντας ή για μία εκλογίκευση ανωτέρου επιπέδου, πάρε ως παράδειγμα αυτό που έγραψε το Χάος.

Από αυτά που είπα βεβαίως προκύπτει ότι υπάρχει μία αυτιστική εκ των υστέρων υφιστάμενη λογική αλλά αμφιβάλλω ότι μπορούμε να μιλάμε για μία a priori λογική, όπως αυτή ορίζεται με τη στενή παραδοσιακή έννοια τουλάχιστον. Οδηγήθηκα στην άποψη αυτή μετά από χρόνια τριβή με την έννοια της ψυχικής ασθένειας και του εσωτερικού παραλογισμού και με ήπια ως μέτρια ενασχόληση με τις θεωρίες συνείδησης και την ελεύθερη βούληση.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:36, 21-12-08:

Η μυθολογία είναι μία αυτόνομη σειρά εκλογικεύσεων με λογική συνοχή. Παράδειγμα, όταν ερωτεύεσαι κάποιον και θέλεις να κάνεις σεξ μαζί του δεν το επιλέγεις, είναι αποτέλεσμα άλογων, πολύπλοκων και μυστήριων παραγόντων. Για να αποκτήσει όμως συνοχή η προσωπική σου ιστορία και για να νοηματοδοτήσεις τον κόσμο σου προβαίνεις σε κάποιες εκλογικεύσεις: ήταν η παιδικότητα στο βλέμα του, το χαμόγελό του, η λεπτότητά του, ο ιπποτισμός του και πάει λέγοντας. Έτσι και οι swingers, για Χ πολύπλοκους λόγους αναπτύσσουν μία φαντασίωση, η εκπλήρωση της οποίας είναι απαραίτητη για την ευτυχία τους (όπου swinging μπορείς να βάλεις μία οποιαδήποτε φαντασίωση βεβαίως, βάλε παράδειγμα το στοματικό σεξ). Για να δώσουν λοιπόν συνοχή και νόημα σε κάτι που τους βγαίνει αβίαστα και χωρίς ιδιαίτερη λογική προβαίνουν σε εκλογικεύσεις και δη στην κατασκευή της δικής τους μυθολογίας: ενισχύεται η σχέση μας και πάει λέγοντας ή για μία εκλογίκευση ανωτέρου επιπέδου, πάρε ως παράδειγμα αυτό που έγραψε το Χάος.
Οι μυθοι ειναι σε γενικες γραμμες ιστοριες που ερμηνευουν οτιδηποτε δεν μπορει να ερμηνευθει με τη λογικη.
Το οτι με ελκυει ενας ανθρωπος επειδη βρισκω ενδιαφερον το βλεμμα του, οπως και να το εννοει αυτο καποιος, ειτε γιατι εχει ομορφο χαμογελο κ.ο.κ ειναι κατι που ισχυει, εχει βαση και καθολου αλογο δεν ειναι. Ειναι συγκεκριμενα πραγματα και αδιαμφισβητητα. Δεν ειναι μια σειρα εκλογικευσεων, οπου για να στηριξω το α λεω β ενω κανονικα ισχυει το γ (οπου γ κατι που ειτε συνειδητα δε θελεις να εκφρασεις, ειτε δεν το εχεις συνειδητοποιησει)
Με λιγα λογια θελω να πω πως το παραδειγμα που ανεφερες ειναι ατοπο σε σχεση με τις εκλογικευσεις...
Αλλα στο θεμα των σουινγκερς θαρρω πως ειναι πιθανο, εαν δεν μπορεις να εξηγησεις το λογο που κατι τετοιο σου αρεσει, να προβαινεις σε εκλογικευσεις και να πλαθεις μια μυθολογια γυρω απο αυτο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 21-12-08 στις 22:22.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 19:45, 21-12-08:

Μέχρι εκεί που και οι 8 (σύμφωνα με την επαγωγή σου) περνάνε καλά. Μήπως υπάρχει βία σε αυτό; Αν θέλουν να το κάνουν γιατί να έχουν απωθημένα; Γιατί κάποιος τρίτος θα τους κατακρίνει την επιλογή; Αν περνάνε καλά (όλοι, είτε είναι 4 είτε 10004) σε εμάς τι λόγος πέφτει;

Διάβασα τόσα ποστ και αυτά τα οποία άξιζαν πραγματικά τελικά ήταν της torry. Η κοπέλα είπε ότι το κάνει γιατί το θέλει, δεν εμπλέκει το παιδί της σε αυτό και δεν έχει κανένα κόμπλεξ να την ακολουθήσουν και άλλοι την διαφορετικότητα της (και όχι ανωμαλία). Απλώς μοιράζεται την εμπειρία της. Μετά είδα ποστ που έμμεσα το ονόμαζαν παρα φύση (well δεν είναι παρα φύση) και αναφορές για την διαπαιδαγώγηση του παιδιού της. Με ποιο δικαίωμα και αιτία θεωρείτε όσοι σχολιάσατε την διαπαιδαγώγηση ότι δεν το διαπαιδαγωγεί σωστά; Οι σεξουαλικές επιλογές είναι το κριτήριο; Και γιατί πρέπει και το παιδί να έχει τις ίδιες απόψεις με τους γονείς στο θέμα;

Ναι και εγώ δεν θα το έκανα αλλά ποιό το νόημα; Τόσα μα τόσα ποστ στα οποία όλοι λένε ότι δεν ταιριάζει με αυτούς. Ναι δεκτό, υπάρχει ταύτιση του σεξ με την αγάπη αλλά για άλλους μπορεί να μην ταυτίζεται. Αυτό θα ήθελα να μάθω, το πως σκέφτονται και όχι να απολογούνται όλη την ώρα γιατί έκαναν αυτή την επιλογή

Δεν είδα σε κανένα σημείο να θεωρεί κάποιον συντηρητικό επειδή δεν το κάνει. Αλλά είμαι σίγουρος ότι χαρακτηρίστηκε (έστω και αν δεν γράφτηκε σε ποστ) σαν τσούλ@ (σόρρυ torry για αυτό) επειδή το κάνει.

Τι σημαίνει αν δει το παιδί τους εραστές των swingers; Μακάρι να μην τους δει, είναι τραυματική εμπειρία. Είναι ή δεν είναι τραυματική εμπειρία όμως να δει το παιδί τους γονείς να κάνουν σεξ κατά λάθος και η μάνα να είναι ντυμένη καλόγρια;

Λίγη (ειλικρινής) ανοχή στο διαφορετικό please. Κανείς δεν ανάγκασε κανένα να γίνει swinger...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:53, 21-12-08:

Φαντα, μην τσαντιζεσαι για κατι το οποιο το εχουμε συζητησει καποια ποστ νωριτερα και εχει διασαφηνιστει οτι κανεις δεν εχει τη διαθεση να προσβαλλει κανεναν, οπως επισης, οτι κανουμε μια συζητηση, προσπαθωντας να καταλαβει η μερια την αλλη, παραθετοντας ο καθενας την αποψη του, χωρις διαθεση κακεντρεχιας και κατακρισης...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:02, 21-12-08:

Οι μυθοι ειναι σε γενικες γραμμες ιστοριες που ερμηνευουν οτιδηποτε δεν μπορει να ερμηνευθει με τη λογικη.
Το οτι με ελκει ενας ανθρωπος επειδη βρισκω ενδιαφερον το βλεμμα του, οπως και να το εννοει αυτο καποιος, ειτε γιατι εχει ομορφο χαμογελο κ.ο.κ ειναι κατι που ισχυει, εχει βαση και καθολου αλογο δεν ειναι. Ειναι συγκεκριμενα πραγματα και αδιαμφισβητητα. Δεν ειναι μια σειρα εκλογικευσεων, οπου για να στηριξω το α λεω β ενω κανονικα ισχυει το γ (οπου γ κατι που ειτε συνειδητα δε θελεις να εκφρασεις, ειτε δεν το εχεις συνειδητοποιησει)
Με λιγα λογια θελω να πω πως το παραδειγμα που ανεφερες ειναι ατοπο σε σχεση με τις εκλογικευσεις...
Αλλα στο θεμα των σουινγκερς θαρρω πως ειναι πιθανο, εαν δεν μπορεις να εξηγησεις το λογο που κατι τετοιο σου αρεσει, να προβαινεις σε εκλογικευσεις και να πλαθεις μια μυθολογια γυρω απο αυτο..
Αν θέλεις να με προσεγγίσεις λίγο περισσότερο, σκέψου υπερβατικά, σκέψου διαισθητικά, σκέψου τον παράφορο έρωτα που σε παρασύρει και σε χαράζει βαθιά μέσα σου. Όλο αυτό το συνοθύλλευμα ήταν αποτέλεσμα λογικής σκέψης του τύπου μου αρέσει σ'αυτόν το Α και το Β και το Γ ΑΡΑ θα τον ερωτευτώ; Και γιατί ενώ ένας άνθρωπος έχει τα χίλια καλά και η λογική σού φωνάζει ότι είναι ιδανικός για σένα, μπορεί απλούστατα να μη σου κάνει κλικ; Ε αυτό το κλικ ονομάζω μυστηριώδη παράγοντα Χ, που δεν υπόκειται στη λογική και τον συναντάω σε όλες σχεδόν τισ εκδηλώσεις της ζωής μου.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:07, 21-12-08:

Ναι! θα το κάναμε!!

Με μόνη ( τοσοδούλικια ) προυπόθεση,
το ζευγάρι απέναντί μας να είναι ο Μπραντ Πιτ με την Αντζελίνα
και να έχουν μαζί το ιατρικό ιστορικό τους
για τα τελευταία πέντε έτη. ( μέχρι και μία μέρα πριν την συνεύρεση )

- μέχρι και ταινία γυρνάγαμε -

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:10, 21-12-08:

Παράδειγμα, όταν ερωτεύεσαι κάποιον και θέλεις να κάνεις σεξ μαζί του δεν το επιλέγεις, είναι αποτέλεσμα άλογων, πολύπλοκων και μυστήριων παραγόντων.
Αν θέλεις να με προσεγγίσεις λίγο περισσότερο, σκέψου υπερβατικά, σκέψου διαισθητικά, σκέψου τον παράφορο έρωτα που σε παρασύρει και σε χαράζει βαθιά μέσα σου. Όλο αυτό το συνοθύλλευμα ήταν αποτέλεσμα λογικής σκέψης του τύπου μου αρέσει σ'αυτόν το Α και το Β και το Γ ΑΡΑ θα τον ερωτευτώ; Και γιατί ενώ ένας άνθρωπος έχει τα χίλια καλά και η λογική σού φωνάζει ότι είναι ιδανικός για σένα, μπορεί απλούστατα να μη σου κάνει κλικ; Ε αυτό το κλικ ονομάζω μυστηριώδη παράγοντα Χ, που δεν υπόκειται στη λογική και τον συναντάω σε όλες σχεδόν τισ εκδηλώσεις της ζωής μου.
Για ηλεκτρομαγνητισμό πρόκειται
έτσι τουλάχιστον μας λένε στη σχολή...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:55, 21-12-08:

Χμμμ...
Σε ελκυει καποιος επειδη εχει το α, το β, το γ κ.ο.κ., και αυτο ειναι λογικο συμπερασμα...
Τωρα, γιατι καποιος δε σου κανει το "κλικ" ενω εχει τα χιλια καλα, ειναι ενα θεμα...Εχει τα χιλια καλα για ποιον? Προφανως αυτα τα "χιλια καλα" δεν εχουν αυτο τα χ,ψ,ζ επιπλεον που θα συντελεσουν στο να σου αρεσει...Και στον καθε ανθρωπο λειτουργει διαφορετικα..οποτε ειναι λαθος να το βλεπουμε αντικειμενικα...δεν ειναι...
Μυστηριο δλδ μπορει να ειναι για εναν τριτο...αλλα για μενα θα ειναι πολυ λογικο...Αλλωστε μεσα απο τις επιλογες μας καθημερινως μαθαινουμε και κατι παραπανω για τον εαυτο μας...Οποτε αυτο που μπορει να θεωρουσαμε λογικο μεχρι χθες να φανταζει μυστηριο σημερα, και το αντιθετο...
Συμβαινει επισης και το αλλο....οταν κατι δε θελουμε να παραδεχτουμε ως λογικο, το παρουσιαζουμε ως μυστηριο, αλογο, ανεξηγητο...Δηλαδη, οταν εμενα δε με ελκυει καποιος που εχει τα χιλια καλα, αλλα καποιος αλλος με τα χιλια ασχημα, μαλλον εχω τετοια ψυχοσυνθεση που αυτο ειναι που θελω, ακομα και εαν δε θελω να το παραδεχτω στον εαυτο μου....Αυτο δε σημαινει οτι ειναι ανεξηγητο...Εαν "μιλησεις" ειλικρινα με τον εαυτο σου, θα μπορεσεις να εξηγησεις πολλα απο αυτα που πριν σου φανταζαν και παραξενα και μυστηρια και παραλογα...

Τελος παντων, ισως να κανω και λαθος και να αρμενιζω στραβα. Ισως και οχι...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:32, 21-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Μέχρι εκεί που και οι 8 (σύμφωνα με την επαγωγή σου) περνάνε καλά. Μήπως υπάρχει βία σε αυτό; Αν θέλουν να το κάνουν γιατί να έχουν απωθημένα; Γιατί κάποιος τρίτος θα τους κατακρίνει την επιλογή; Αν περνάνε καλά (όλοι, είτε είναι 4 είτε 10004) σε εμάς τι λόγος πέφτει;

Διάβασα τόσα ποστ και αυτά τα οποία άξιζαν πραγματικά τελικά ήταν της torry.
Για να συνεχίσω λοιπόν τα "ανάξια" μας posts, να πω ότι σαφώς και δεν με ενοχλεί αυτό που κάνουν, αλλά στα δικά μου τα μάτια δεν είναι αυτό το "ερωτικό σύνολο" που παρουσιάζει ο Chaos, αλλά μάλλον κάτι σε "πάρτι με ούζα". Σαφώς και όποιος θέλει τέτοια party, γούστο του καπέλο του. Απλά δεν μπορώ να δεχτώ να παρουσιάζεται σαν την πεμπτουσία των ερωτικών σχέσεων, την οποία μάλιστα δεν μπορούμε οι κοινοί θνητοί να νιώσουμε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:01, 21-12-08:

Aν και με καλυψε η Νεραϊδα....αν δε σου κανει κλικ, σημαινει οτι για σενα, κατι εχει που ειτε δε σε τραβαει αρκετα, ή που σε αναστελλει/απωθει. Μπορει να ειναι μαλιστα και λεπτομερεια. Εξηγειται ομως. Αλλωστε οι επιστημες ψυχολογιας/ψυχιατρικης κανουν αυτο ακριβως, να ψαχνουν πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας.

Διάβασα τόσα ποστ και αυτά τα οποία άξιζαν πραγματικά τελικά ήταν της torry.
Δε το ανεχομαι αυτο. Τα δικα μου ηταν εξαιρετικά αναξια !

Αυτό θα ήθελα να μάθω, το πως σκέφτονται και όχι να απολογούνται όλη την ώρα γιατί έκαναν αυτή την επιλογή
Και γω και αλλοι πιστευω. Αλλα οταν εκανα τις ερωτησεις μου και δεν το εκανα με περισση στοργη και προδερμ, ακουσα ενα σωρο κατηγοριες και υπερβολικες αντιδρασεις. Τεσπα. Και θα σου πω και κατι αλλο. Εγω αν το εκανα και ημουν 100% οκ με τον εαυτο μου, δε θα με πτοουσε κι αν ακουγα 100 ποστ εναντιον μου, ουτε θα αντιδρουσα αποτομα και ιδιαιτερα αμυντικα και συναισθηματικα. Ειδικα σε ποστς σαν αυτο που ειχα κανει, το οποιο ηταν κατα βαση ερωτηματικο απλα με 1-2 σημεια καυστικα.

Τι σημαίνει αν δει το παιδί τους εραστές των swingers; Μακάρι να μην τους δει, είναι τραυματική εμπειρία. Είναι ή δεν είναι τραυματική εμπειρία όμως να δει το παιδί τους γονείς να κάνουν σεξ κατά λάθος και η μάνα να είναι ντυμένη καλόγρια;
Καμια συγκριση. Φυσικα και ειναι χειροτερο να δει τους γονεις του με swingers παρα μεταξυ τους και απλα να εχει ντυθει καλογρια η γυναικα γιατι εκτελει μια φαντασιωση. Αλλωστε αυτο (το να προκαλεσει τραυμα η καλογρια) προυποθετει οτι μιλαμε για μια βαθια θρησκα και χριστιανικη οικογενεια. Αστα να πανε δλδ

Λίγη (ειλικρινής) ανοχή στο διαφορετικό please. Κανείς δεν ανάγκασε κανένα να γίνει swinger...
Δλδ ολη η τυχον ανοχη που διαβασες στο τοπικ, ειναι προσποιητη ;

...Εαν "μιλησεις" ειλικρινα με τον εαυτο σου, θα μπορεσεις να εξηγησεις πολλα απο αυτα που πριν σου φανταζαν και παραξενα και μυστηρια και παραλογα...
Ακριβως. Και γενικα οποιος ψαχνει και ψαχνεται, ολο και πιο ολοκληρωμενη αποψη και σφαιρικη, θα αποκτα.

Για να συνεχίσω λοιπόν τα "ανάξια" μας posts, να πω ότι σαφώς και δεν με ενοχλεί αυτό που κάνουν, αλλά στα δικά μου τα μάτια δεν είναι αυτό το "ερωτικό σύνολο" που παρουσιάζει ο Chaos, αλλά μάλλον κάτι σε "πάρτι με ούζα". Σαφώς και όποιος θέλει τέτοια party, γούστο του καπέλο του. Απλά δεν μπορώ να δεχτώ να παρουσιάζεται σαν την πεμπτουσία των ερωτικών σχέσεων, την οποία μάλιστα δεν μπορούμε οι κοινοί θνητοί να νιώσουμε.
Εαν δεν ειχα αργησει να μπω, θα ειχα γραψει ακριβως το ιδιο...+1

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 23:52, 21-12-08:

Aν και με καλυψε η Νεραϊδα....αν δε σου κανει κλικ, σημαινει οτι για σενα, κατι εχει που ειτε δε σε τραβαει αρκετα, ή που σε αναστελλει/απωθει. Μπορει να ειναι μαλιστα και λεπτομερεια. Εξηγειται ομως. Αλλωστε οι επιστημες ψυχολογιας/ψυχιατρικης κανουν αυτο ακριβως, να ψαχνουν πως λειτουργει ο νους και η ψυχη μας.
Ω, τελειώνω μία τέτοια σχολή. Μικρά ψήγματα "αλήθειας" όπως την ορίζει ο καθένας, χαμένα σε υποθέσεις επί υποθέσεων, θεωρίες επί θεωρίων, εκατοντάδες αντιφάσεις και καμία οικουμενική παραδοχή. Ο άνθρωπος δεν μπαίνει σε καλούπια και είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες. Εγρήγορση Λόριεν, άσε για λίγο τον ορθολογισμό στην άκρη και νοιώσε.

Υ.Γ. Η "ψυχή" δεν υφίσταται ως επιστημονική έννοια. Η ψυχολογία ορίζεται ως η μελέτη της νόησης και της συμπεριφοράς.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:10, 22-12-08:

είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες

Μπααααα, σκέτα αυτόματα είμαστε
και έχω όλο το θρεντ για απόδειξη.
(μην πω όλο το νετ... θα φανώ κακός, ενώ
σκοπός μου είναι
να φανώ κάκιστος)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:34, 22-12-08:

Ω, τελειώνω μία τέτοια σχολή. Μικρά ψήγματα "αλήθειας" όπως την ορίζει ο καθένας, χαμένα σε υποθέσεις επί υποθέσεων, θεωρίες επί θεωρίων, εκατοντάδες αντιφάσεις και καμία οικουμενική παραδοχή. Ο άνθρωπος δεν μπαίνει σε καλούπια και είναι σχεδόν επικίνδυνο να σε καθησυχάζει η σκέψη ότι μπορεί να κατανοηθεί με τη συμβατική λογική αρκεί να σκιαγραφήσουμε όλους τους παράγοντες. Εγρήγορση Λόριεν, άσε για λίγο τον ορθολογισμό στην άκρη και νοιώσε.

Υ.Γ. Η "ψυχή" δεν υφίσταται ως επιστημονική έννοια. Η ψυχολογία ορίζεται ως η μελέτη της νόησης και της συμπεριφοράς.
Ωραιες οι γενικοτητες αλλά επι της ουσιας θα ηθελα μια γνωμη σου....
Το γενικο "ασε στην ακρη τη λογικη και νιωσε" δεν χρειαζεται γιατι απλουστατα νιωθω θελω δε θελω. Το κατα ποσο υπαρχουν εξηγησεις λογικες για κατι, δεν ερχεται σε αντιθεση με το να νιωθουμε. Ουτε συμβαδιζει με την "εγρηγορση". Ισα ισα.
Το να νιωθεις δεν ειναι απαραιτητα η φουσκα και η λογικη η καρφιτσα.
Ουτε συμφωνω οτι η επιστημη της ψυχολογιας/ψυχιατρικης, σε τετοια θεματα, ειναι οσο ανιδεη και θεωρητικη οσο την παρουσιαζεις. Μην ξεχνας οτι μιλαμε για τη σεξουαλικοτητα, τα συναισθηματα και τις ορμες. Kατι ψιλά τα χουμε καταλαβει εν ετει 2008. Κατι ψιλα...

Την επικινδυνοτητα στο συγκεκριμενο θεμα που ακριβως την βλεπεις ;

Και μη συγχεεις την συνειδητη λογικη σκεψη, με το αν τα πραγματα της ψυχης και του νου, εχουν μια λογικη

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 04:02, 22-12-08:

Γιατι να σε εντυπωσιασει κατι τετοιο. Εφόσον για να συμβει πρεπει να εχουν κοινα χαρακτηριστικά αυτοι οι άνθρωποι, λογικο ειναι να διηγουνται με παρομοιο τροπο. Οσοι το εκαναν 1 φορα και ειδαν να τους αρεσει, για τον ιδιο λογο συνεχισαν.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι διαφορετικές ηλικίες των δύο ζευγαριών που άκουσα, η διαφορά σε φάση ωριμότητας της σχέσης, κλπ. Κατά τ' άλλα δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, το ότι υπάρχουν ζευγάρια που περιγράφουν το swinging με τόση θέρμη, τουλάχιστον υποδεικνύει ότι δεν έχει πάντα αρνητικό αποτέλεσμα, όπως συμπεραίνουν οι περισσότεροι. Αυτό για μένα είναι άξιο διερεύνησης.

Συγνωμη που το ρωταω, ισως οφειλεται στον τροπο διατυπωσης,...αλλά εισαι ειδικος στο θεμα ; Δινεις την εντυπωση οτι εχεις μελετησει επιστημονικα το θεμα γιαυτο ρωταω, γιατι με ενδιαφερει.
Δεν ξέρω αν έχω δηλώσει πουθενά ειδικός, ωστόσο ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με θέματα όπως οι συμβολισμοί και η σημειολογία, αλλά και η φιλοσοφική πλευρά του Έρωτα και της ερωτικής πράξης ώστε να δύναμαι να εκφράσω μια απλή γνώμη, προσεγγίζοντας το ζήτημα από αυτήν την πλευρά. Ιδιαίτερα από τη στιγμή, που είχα την τύχη να διαβάσω την άποψη ενός άμεσα ενδιαφερόμενου και να προσπαθήσω να καταλάβω αντί ν' απορρίψω. Χαίρομαι πάντως που σε ενδιαφέρει η μεταφυσική και φιλοσοφική πλευρά της σεξουαλικότητας, σκοπεύω να επανέλθω επ' αυτού του ζητήματος.

Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα αυτη η υψιστη ενωση 2 σε 1, δεν ειναι το σεξ διχως συναισθημα και ερωτα. Αν ηταν να καταργειται ο δυισμος μεταξυ Εραστων με σκετο σεξ με τον "τυπά που γνωρισαμε πριν 5 μερες", τοτε ζητω που καηκαμε.
Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...

Και γιατι να αναζητουν ενοτητα ; Δεν εχουν αρκετη ; Ηταν διαφορετικες οντοτητες ξεχωριστα ο καθενας. Ηρθαν μαζι, εγιναν ενα.....μετα τι;
Όταν φτάσουν δύο να γίνουν ένα, το επόμενο ερώτημα που προκύπτει είναι ακριβώς αυτό: Μετά τι; Ο καθένας το απαντά όπως νομίζει πως καλύπτεται καλύτερα. Πάντως εγώ δεν ανέφερα πως αναζητούν ενότητα αλλά ερωτικό σύντροφο.

Γιατι συγκρινεις την τετραδα με την τριαδα, και οχι την τετραδα με την δυαδα ; Η δυαδα δεν υποτιθεται οτι ειχε ισορροπια απο πριν ; Γιατι ψαχνει ξαφνικα μια ακομα δυαδα για να "ισορροπησει" ;
Ακριβώς συγκρίνω την τετράδα με τη δυάδα και βρίσκω πως και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν στοιχεία ισορροπίας, σε αντίθεση με την τριάδα, όπου εκ των πραγμάτων θα υπερτερεί αριθμητικά το ένα από τα δύο φύλα.

Το ηλεκτρονιο που λες, οταν ισορροπησει, δεν χανει την ισορροπια του απο το πουθενα για να ψαξει αλλη..Αν συμβει αυτο προφανως δεν ειχε πριν αρκετη....(αν γινεται να παρομοιασουμε με ηλεκτρονια..)
Το ηλεκτρόνιο που λες, το ανέφερα σε άλλο μου ποστ, απαντώντας σε άλλη ερώτηση. Προφανώς δεν με κατάλαβες καθόλου καλά, ζητώ συγνώμη αν αυτό οφείλεται σε δική μου κακή διατύπωση.

Μισο λεπτο γιατι μπερδευομαι. Απο τη μια λες ειναι κατι που ενισχυει και προωθει την υψιστη ενωση...και απο την αλλη αν το κανουν ολοι θα ξεφτιλιστει ; Πως συνυπαρχουν αυτα ταυτοχρονα ;
Δεν λέω κάτι τέτοιο. Στα ελάχιστα του ποστ μου που δεν παρέθεσες, έλεγα ακριβώς ότι "Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι". Αυτό δεν αποκλείει κανέναν, ούτε όμως μπορεί να τους συμπεριλαμβάνει όλους. Οι πέραν των συμβατικών ορίων προσωπικές επιλογές δεν μπορούν να υιοθετηθούν από το σύνολο της κοινωνίας, κάτι τέτοιο θα έπρεπε να θεωρείται προφανές και αυτονόητο. Απορώ ειλικρινά με την ερώτησή σου αυτήν...

Συμφωνα με την θεωρια περι Ταρω και τη φιλοσοφικη προσεγγιση με την οποια εξηγησες ομως το swinging, (οτι ενωνει περισσοτερο κλπ) θα επρεπε ολοι να χαιρουμε καποιας ευτυχιας απο κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι ; Ποιος δε θα θελε μια ανωτερη μορφη ενωσης και πληροτητας ;
Σε αυτό ήδη έχω απαντήσει, επίτρεψέ μου λοιπόν να επαναλάβω:

Δεν με εννόησες καλά εάν πίστεψες ότι θεωρώ πως η ευτυχία περιορίζεται στο swinging ή στην ακολασία γενικότερα. Κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολικά εύκολο για να είναι αληθινό.

ενισχύεται η σχέση μας και πάει λέγοντας ή για μία εκλογίκευση ανωτέρου επιπέδου, πάρε ως παράδειγμα αυτό που έγραψε το Χάος.
Δεν αναφέρομαι απλά και μόνο στην υψηλόφρωνα εκλογίκευση. Αναφέρομαι επίσης στο γεγονός ότι οι βαθύτερες υποσυνείδητες τάσεις μας, συνήθως εκδηλώνονται με αρχετυπικό συμβολικό τρόπο.

Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα σημείο σε "κοινούς θνητούς". Όλοι μας είμαστε κοινοί θνητοί, εκτός αν κάποιος από εμάς πιστεύει πως είναι αθάνατος. Μίλησα όμως για "αμύητους", σε αντιπαραβολή με τους "συμμετέχοντες" στο swinging. Θεωρώ πράγματι πως το να ξεπερνάς τα όρια είναι μια μυητική διαδικασία και πρέπει να γίνεται με τον κατάλληλο τρόπο, στην κατάλληλη στιγμή, όπως ισχύει για κάθε είδους μύηση. Ευελπιστώ πως η παραπάνω διατύπωσή σου δεν περιέχει κάποια μορφή ενόχλησης, αφού άλλωστε κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αβάσιμο.

ΥΓ: Την αξία στα κείμενα που γράφει ο καθένας, την δίνει πρωτίστως αυτός ο ίδιος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-12-08 στις 04:08.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:36, 22-12-08:

Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...
Τελικά δηλαδή το swinging δεν είναι να κάνεις "ερωτική πράξη ως σκέτο σεξ και μάλιστα με 2 τυπάδες που γνώρισες πριν 1 ώρα" σε ένα club ειδικά για κάτι τέτοιο; Που βρίσκεται ο έρωτας σε αυτό και δεν μπορώ εγώ να το καταλάβω; Εσύ υποστηρίζεις το swinging ή είμαστε σε άλλο θέμα;
Δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανένα σημείο σε "κοινούς θνητούς". Όλοι μας είμαστε κοινοί θνητοί, εκτός αν κάποιος από εμάς πιστεύει πως είναι αθάνατος. Μίλησα όμως για "αμύητους", σε αντιπαραβολή με τους "συμμετέχοντες" στο swinging. Θεωρώ πράγματι πως το να ξεπερνάς τα όρια είναι μια μυητική διαδικασία και πρέπει να γίνεται με τον κατάλληλο τρόπο, στην κατάλληλη στιγμή, όπως ισχύει για κάθε είδους μύηση. Ευελπιστώ πως η παραπάνω διατύπωσή σου δεν περιέχει κάποια μορφή ενόχλησης, αφού άλλωστε κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αβάσιμο.

ΥΓ: Την αξία στα κείμενα που γράφει ο καθένας, την δίνει πρωτίστως αυτός ο ίδιος...
Δεν είπα ότι αναφέρθηκες σε κοινούς θνητούς, αλλά ότι το παρουσίασες έτσι. Όπως τώρα με το κομμάτι αυτό του κειμένου σου, μου φέρνεις στο μυαλό την ταινία "Μάτια ερμητικά κλειστά".

ΥΓ: Το γράφεις για να το διαβάζεις και εσύ;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:48, 22-12-08:

Τελικά δηλαδή το swinging δεν είναι να κάνεις "ερωτική πράξη ως σκέτο σεξ και μάλιστα με 2 τυπάδες που γνώρισες πριν 1 ώρα" σε ένα club ειδικά για κάτι τέτοιο; Που βρίσκεται ο έρωτας σε αυτό και δεν μπορώ εγώ να το καταλάβω; Εσύ υποστηρίζεις το swinging ή είμαστε σε άλλο θέμα;
Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών. Επίσης, δεν βλέπω να έχω υποστηρίξει το swinging. Το μόνο που έκανα ήταν μια απόπειρα να προσεγγίσω το ζήτημα από μια άλλη του σκοπιά και να βρω κάποιον τρόπο εξήγησής του, σε μια συζήτηση που μέχρι τότε είχε μεν εξαντληθεί στην ηθική πλευρά, όμως δεν είχε προσφέρει καμμία πλατφόρμα κατανόησης του φαινομένου. Πιθανόν να βρίσκεσαι σε άλλο θέμα, τούτο μπορείς να το κρίνεις από μόνος σου, εγώ προσωπικά πάντως παραμένω στο παρόν θέμα.

Δεν είπα ότι αναφέρθηκες σε κοινούς θνητούς, αλλά ότι το παρουσίασες έτσι. Όπως τώρα με το κομμάτι αυτό του κειμένου σου, μου φέρνεις στο μυαλό την ταινία "Μάτια ερμητικά κλειστά".
Πολύ καλή ταινία και από τον πλέον αγαπημένο μου σκηνοθέτη. Πολλοί την είδαν, λίγοι την κατάλαβαν. Για τον εαυτό μου δεν είμαι βέβαιος σε ποια από τις δύο κατηγορίες ανήκω. Νά 'σαι καλά που μου τη θύμισες...
Θα υπενθυμίσω απλά πως δεν συμπεριέλαβα τον εαυτό μου στους "μυημένους", αλλά κράτησα τις αποστάσεις μου. Εάν πιστεύεις στη λογική "Αφού δεν το καταδικάζεις άρα το υποστηρίζεις και μάλλον το έχεις κάνει", θα σου επισημάνω πως τη θεωρώ πολύ στενή και μονοσήμαντη για να στεγάσει τις νοητικές μου αναζητήσεις. Εάν πάλι όχι, τότε κανένα πρόβλημα...

ΥΓ: Το γράφεις για να το διαβάζεις και εσύ;
Δεν έχω προσωποποιήσει τη συζήτηση σε καμία περίπτωση έως τώρα, γι' αυτό σε παρακαλώ θερμά να το αποφύγεις κι εσύ, τουλάχιστον ως προς εμένα. Επίσης, δεν διαμαρτυρήθηκα για "ανάξια" κείμενα, ούτε συμμετείχα στο λιθοβολισμό για τον οποίον μιλούσε ο Φαντασμένος. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στα "ανάξια" κείμενα, ο αγαπητός συνομιλητής συμπεριέλαβε και τα δικά μου. Εσύ έδωσες την απάντησή σου με τον δικό σου χαρακτηριστικό τρόπο. Δεν δικαιούμουν κι εγώ να κάνω το ίδιο με τον δικό μου;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:55, 22-12-08:

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών.
Οκ, απλά επειδή το θέμα άνοιξε με αφορμή το συγκεκριμένο Club και επειδή φάνηκε να μιλάς γενικά για τη φιλοσοφία του swinging, είπα να το ξεκαθαρίσω. Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, υπάρχουν swingers και swingers, άρα η "Πλατωνική" εξήγηση στο "φαινόμενο" αγγίζει μερικούς (για μένα ελάχιστους).
Δεν έχω προσωποποιήσει τη συζήτηση σε καμία περίπτωση έως τώρα, γι' αυτό σε παρακαλώ θερμά να το αποφύγεις κι εσύ, τουλάχιστον ως προς εμένα.
Έχεις δίκιο, απλά επειδή το υστερόγραφο ακολούθησε κομμάτι που αναφερόσουν σε εμένα, το θεώρησα λανθασμένα σαν άλλη μία "έμμεση" αναφορά σε μένα. Δεν σκέφτηκα ότι πήγαινε στο σχόλιο του fantasmenos

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:54, 22-12-08:

Οκ, απλά επειδή το θέμα άνοιξε με αφορμή το συγκεκριμένο Club και επειδή φάνηκε να μιλάς γενικά για τη φιλοσοφία του swinging, είπα να το ξεκαθαρίσω. Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, υπάρχουν swingers και swingers, άρα η "Πλατωνική" εξήγηση στο "φαινόμενο" αγγίζει μερικούς (για μένα ελάχιστους).
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό. Πράγματι, ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται το φαινόμενο στη σημερινή εποχή, με ad hoc clubs τύπου γραφείων γνωριμιών, ή με ειδικά sites για τον ίδιο σκοπό, μου φαίνεται ότι εντάσσεται στη γενικότερη καταναλωτική λογική των καιρών μας και προσωπικά με απωθεί ιδιαίτερα. Είναι φανερό ότι μόνο με την "Πλατωνική", όπως την χαρακτήρισες, προσέγγιση θα μπορούσα να βρω κάποια θετική πλευρά στο φαινόμενο του swinging, ειδάλλως καταντά εντελώς αγοραίο και εντάσσεται σε αυτό που έχω εξ αρχής αναφέρει, ότι έτσι υποβιβάζεται σε κάτι κενό περιεχομένου. Άλλωστε, μίλησα για ανθρώπους που "ακροβατούν επάνω στην κοφτερή λεπίδα του ξυραφιού της αλλοτρίωσης", υπονοώντας σαφώς ότι είναι πολύ εύκολο μέσω αυτής της πρακτικής να καταλήξει κανείς ν' αλλοτριωθεί.

Το υστερόγραφο σχόλιό μου, εμπεριείχε και μιαν έμμεση αναφορά σε σένα, όπως και στο Λόρυ αλλά και σε μένα, με την έννοια πως από τη στιγμή που ο καθένας από εμάς έχει γράψει τα κείμενά του συνειδητά, με τρόπο που πιστεύει πως είναι αξιόλογος κι εμπεριστατωμένος, καμμία επίκριση δεν είναι ικανή να τα καταστήσει "ανάξια" λόγου. Αντίθετα, το ότι συγκεντρώνουν αντιδράσεις, ίσως να υποδεικνύει το εντελώς αντίθετο. Θέλω να πιστεύω πως ο αγαπητός Φαντασμένος δεν είχε ως πρόθεσή του να μας μειώσει με το σχόλιό του, αλλά ότι αυτός ήταν απλά ένας τρόπος να δηλώσει την έντονη αντίθεσή του με όσα διάβασε. Ίσως να ήταν λάθος του πάντως το ότι απάντησε "εν θερμώ"...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:51, 22-12-08:

.
Το γενικο "ασε στην ακρη τη λογικη και νιωσε" δεν χρειαζεται γιατι απλουστατα νιωθω θελω δε θελω. Το κατα ποσο υπαρχουν εξηγησεις λογικες για κατι, δεν ερχεται σε αντιθεση με το να νιωθουμε. Ουτε συμβαδιζει με την "εγρηγορση". Ισα ισα.
Το να νιωθεις δεν ειναι απαραιτητα η φουσκα και η λογικη η καρφιτσα.
To "νοιώσε" που είπα δεν ήταν καθόλου γενικό. Απλώς το θεωρώ εξαιρετικά μονοδιάστατο να προσπαθείς να καταλάβεις έναν άνθρωπο βάσει μιας οικουμενικής λογικής μονάχα αγνοώντας τη δική του μοναδική λογική. Ένας τρόπος για να επιτύχεις το δεύτερο είναι να "νοιώσεις", να αφήσεις τη λογική του άλλου να σε παρασύρει και εν τέλει να τον συναισθανθείς και να τον προσεγγίσεις περισσότερο από ό,τι πριν. Εκτός φυσικά αν μέσα από τη συζήτηση επιδιώκεις κάτι διαφορετικό.

Ουτε συμφωνω οτι η επιστημη της ψυχολογιας/ψυχιατρικης, σε τετοια θεματα, ειναι οσο ανιδεη και θεωρητικη οσο την παρουσιαζεις. Μην ξεχνας οτι μιλαμε για τη σεξουαλικοτητα, τα συναισθηματα και τις ορμες. Kατι ψιλά τα χουμε καταλαβει εν ετει 2008. Κατι ψιλα...
Κάτι ψιλά βεβαίως που μπορούν να αποτελέσουν δυνατά εργαλεία για να νοηματοδοτήσουμε καταστάσεις και να βυθιστούμε ακόμα περισσότερο στην Άβυσσο του Ανθρώπου. Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.

Την επικινδυνοτητα στο συγκεκριμενο θεμα που ακριβως την βλεπεις ;
Η επικινδυνότητα έγκειται στο ότι κανείς ενδεχομένως να υπεραπλουστεύσει καταστάσεις και να καταλήξει να βλέπει μονοδιάστατα και τους ανθρώπους και τον ίδιο του τον εαυτό.

///

Όπως και να έχει οι swingers για κάποιο λόγο έχουν μία φαντασίωση (που μάλιστα νομίζω τους βγαίνει φυσικά και αβίαστα όσο φυσικά και αβίαστα ένας άνδρας αρέσκεται στο στοματικό σεξ λόγου χάρη). Ο Lorien πιστεύει ότι αυτό μπορεί να εξηγηθεί με βάση τη συμβατική λογική, εγώ θα μιλήσω για άλογους παράγοντες, αλληλουχίες ενστικτων και αυτοματισμών που δεν ελέγχονται και το Χάος πολύ όμορφα θα μιλήσει για τα αρχέτυπα. Καλώς. Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους; Κατ'εμέ, από τη στιγμή που ουδείς βλάπτεται, ναι, έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση προς τον εαυτό τους!) να διεκδικήσουν την ευτυχία τους. Υπάρχει κανείς που υποστηρίζει το αντίθετο; Μήπως τελικά αυτό που ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι εσφαλμένα προσδίδεται στους swingers ένας αέρα προοδευτικότητας, παρά η πράξη καθαυτή; Κι έστω ότι είναι έτσι, αξίζει τουλάχιστον να επικροτούνται για την τόλμη που επέδειξαν, να ξεπεράσουν τους φραγμούς και να διεκδικήσουν την ευτυχία τους;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους