Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Swinging: ανταλλαγή ερωτικών συντρόφων

Ποια η άποψη σας για το swinging;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
Θα ήθελα να το κάνω σίγουρα
19
18,10%
Θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά μέχρι εκεί
11
10,48%
Θα ήθελα να πάω στο club μόνο, από περιέργεια
10
9,52%
Δεν θα το έκανα με τίποτα
49
46,67%
Είμαι ο κουμπάκιας και δεν έχω άποψη
7
6,67%
Το έχω κάνει
9
8,57%

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:07, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους; Κατ'εμέ, από τη στιγμή που ουδείς βλάπτεται, ναι, έχουν το δικαίωμα (και την υποχρέωση προς τον εαυτό τους!) να διεκδικήσουν την ευτυχία τους. Υπάρχει κανείς που υποστηρίζει το αντίθετο; Μήπως τελικά αυτό που ενοχλεί περισσότερο, είναι ότι εσφαλμένα προσδίδεται στους swingers ένας αέρα προοδευτικότητας, παρά η πράξη καθαυτή; Κι έστω ότι είναι έτσι, αξίζει τουλάχιστον να επικροτούνται για την τόλμη που επέδειξαν, να ξεπεράσουν τους φραγμούς και να διεκδικήσουν την ευτυχία τους;
Εχω την εντυπωση οτι δεν τιθεται καν το ερωτημα για το εαν εχει καποιος το δικαιωμα πραγματοποιησης οποιασδηποτε φαντασιωσης του και δη απο τη στιγμη που δε βλαπτει καποιον.
Και ειναι σιγουρο, πως αυτο το κατι που σε ολοκληρωνει και σου δινει στιγμες ευτυχιας, ειναι περα απο καθε αμφισβητηση, το πλεον ζητουμενο.
Θελω να πιστευω πως ολοι προσπαθουμε γι αυτο καθημερινα.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:09, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δεν ξέρω αν έχω δηλώσει πουθενά ειδικός, ωστόσο ασχολούμαι εδώ και αρκετά χρόνια με θέματα όπως οι συμβολισμοί και η σημειολογία, αλλά και η φιλοσοφική πλευρά του Έρωτα και της ερωτικής πράξης ώστε να δύναμαι να εκφράσω μια απλή γνώμη, προσεγγίζοντας το ζήτημα από αυτήν την πλευρά.
Kαι πολυ καλά κάνεις γιατι μπορει να μαθουμε ολοι κατι. Απλά ο τροπος σου στο ποστ 124 ειναι χαρακτηριστικος του ειδικου που εξηγει στους υπολοιπους τι συμβαινει για να καταλαβουν

Το να κάνεις οποιαδήποτε ερωτική πράξη ως "σκέτο σεξ" και μάλιστα μ' έναν "τυπά" που γνώρισες πριν πέντε μέρες (εκτός περιπτώσεων αστραποβόλου εν τη γεννέσει πάθους), είναι πάντα μια κακή επιλογή, πόσο μάλλον το να τελέσεις ακολασία υπό τέτοιες προϋποθέσεις. Δεν νομίζω ότι υποστήριξα ποτέ μια τόσο ευτελή αντιμετώπιση του Έρωτα. Ίσως πάλι η έκφραση "βγαίνει για κυνήγι" που χρησιμοποίησα, να δημιούργησε παρανόηση...
Δεν ειναι θεμα παρανοησης. Το "τυπα που γνωρισαν πριν 5 μερες" δεν το εννοω αποκλειστικά κυριολεκτικά. Εννοω φυσικά, καποιον που γνωριζουμε λιγο ή αν θες, οχι αρκετα ωστε να δικαιολογεί να μιλαμε για υψηλη ενοτητα και καταργηση δυισμου 2 ανθρωπων. Και ξεκινησες την εξηγηση σου λεγοντας "Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging". Αφου δεν υποστηριζεις μια τετοια αντιμετωπιση του ερωτα, πως γινεται να παρουσιαζεις οτι αυτο αποτελει ωφελος του swinging?

Όταν φτάσουν δύο να γίνουν ένα, το επόμενο ερώτημα που προκύπτει είναι ακριβώς αυτό: Μετά τι; Ο καθένας το απαντά όπως νομίζει πως καλύπτεται καλύτερα. Πάντως εγώ δεν ανέφερα πως αναζητούν ενότητα αλλά ερωτικό σύντροφο.
Ναι δεν ειπες οτι αναζητουν ενοτητα, αλλά ειπες οτι αναζητουν συντροφο επειδη αυτο προσφερει ενοτητα. Το ιδιο πραγμα στην ουσια. Μαλιστα ειπες οτι γιαυτο αισθανονται καλυτερα, γιατι νιωθουν καλυτερη ισορροπια. Επομενως αυτα ψαχνουν. Ο συντροφος ειναι το μεσο, οχι ο αυτοσκοπός. Αν ειναι ο αυτοσκοπός τοτε γυρναμε και μιλαμε για απλο σεξ...και ετσι δε μπορουμε να μιλαμε για "Εραστες"...

Ακριβώς συγκρίνω την τετράδα με τη δυάδα και βρίσκω πως και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν στοιχεία ισορροπίας, σε αντίθεση με την τριάδα, όπου εκ των πραγμάτων θα υπερτερεί αριθμητικά το ένα από τα δύο φύλα.
Οχι, συγκρινες την τετραδα με την τριαδα, ξαναδιαβασε το ποστ σου αν θελεις. Ειπες

Great Chaos : " Αυτό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πράξη περιέχει το στοιχείο της ισορροπίας, σε αντίθεση με τα πάσης φύσεως "τρίο" και ότι αίρεται κάθε ένσταση περί "απάτης", "ψεύδους" κλπ, τονίζει το στοιχείο της ενότητας μεταξύ των Εραστών."

Που ειναι η συγκριση δυαδας με τετραδα ; Επομενως η ερωτηση μου συνεχιζει να υφισταται. Γιατι δε συγκρινουμε την δυαδα με την τετραδα (ή την οχταδα του φανταγκο) ;

Το ηλεκτρόνιο που λες, το ανέφερα σε άλλο μου ποστ, απαντώντας σε άλλη ερώτηση. Προφανώς δεν με κατάλαβες καθόλου καλά, ζητώ συγνώμη αν αυτό οφείλεται σε δική μου κακή διατύπωση.
Το ανεφερες στο "που σταματαμε" του φανταγκο. Εγω το χρησημοποιω αλλου, δεν πειραζει.

Δεν λέω κάτι τέτοιο. Στα ελάχιστα του ποστ μου που δεν παρέθεσες, έλεγα ακριβώς ότι "Μόνο όσοι το αντέχουν μπορούν να πάρουν ένα τέτοιο μονοπάτι".
Δηλαδη ; Μονο λιγοι αντεχουν να ζησουν την υψιστη ενότητα για την οποια μιλαμε ; Και το swinging το προσφερει αυτο ; Ρωταω για να καταλαβω.

Αυτό δεν αποκλείει κανέναν, ούτε όμως μπορεί να τους συμπεριλαμβάνει όλους.
Πως γινεται να μην αποκλειει κανεναν....αφου "μονο οσοι αντεχουν" μπορουν να το κανουν και "δεν τους συμπεριλαμβανει ολους" ;

Σε αυτό ήδη έχω απαντήσει, επίτρεψέ μου λοιπόν να επαναλάβω:

Δεν με εννόησες καλά εάν πίστεψες ότι θεωρώ πως η ευτυχία περιορίζεται στο swinging ή στην ακολασία γενικότερα. Κάτι τέτοιο θα ήταν υπερβολικά εύκολο για να είναι αληθινό.
Προσεχω τι εχεις απαντησει. Ισως δεν προσεξες την ερωτηση μου. Την ξαναγραφω με υπογραμισμενο το σημειο που την διαφοροποιει :

Lorien : "Συμφωνα με την θεωρια περι Ταρω και τη φιλοσοφικη προσεγγιση με την οποια εξηγησες ομως το swinging, (οτι ενωνει περισσοτερο κλπ) θα επρεπε ολοι να χαιρουμε καποιας ευτυχιας απο κατι τετοιο, ετσι δεν ειναι ; Ποιος δε θα θελε μια ανωτερη μορφη ενωσης και πληροτητας ;"

Επομενως δεν θεωρω οτι μονο απο αυτον τον τομεα μπορει καποιος να αισθανθει πληροτητα, αλλα λεω οτι με βαση τη θεωρια που ανεφερες, θα επρεπε ολοι να μπορουν και απο εκει.

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς με κάποιους αγνώστους. Υπάρχουν από την αρχή του θέματος απαντήσεις που λένε ότι αν το έκαναν, θα προτιμούσαν με κάποιους που έχουν να μοιραστούν πράγματα μαζί τους. Ο Έρωτας βρίσκεται μέσα στο ζευγάρι που αποφασίζει το swinging, όχι υποχρεωτικά μεταξύ και των δύο ζευγαριών.
Αν δεν υπαρχει μεταξυ του ενος μελος του ζευγαριου, με το αλλο μελος του άλλου...τοτε μιλας για σκετο σεξ οπως προειπα. Επομενως που εισερχεται η καταλυση του δυισμου, και την επιτευξη της Ενοτητα (να γινουν τα 2, ενα) οπως ειχες αναφερει ; Μαλιστα σε απαντηση στην λογικη ερωτηση του φανταγκο ειπες :

Great Chaos : "Η ενότητα μέσα σ' ένα ζευγάρι, δημιουργείται όταν οι δύο μαζί φτάνουν ν' αλληλοσυμπληρωθούν σε βαθμό που να μην υφίσταται πια αρσενικό και θηλυκό, αλλά ένα ανδρόγυνο, κατά Πλάτωνα. Έτσι, μεταξύ δύο ζευγαριών, είναι μεν δυνατή η ροή του ενεργειακού ρευστού, ωστόσο δεν υφίστανται οι συνθήκες ενοποίησης μεταξύ τους, αφού "οι εξωτερικές ηλεκτρονιακές τους στοιβάδες είναι συμπληρωμένες""

Αυτο ερχεται σε πληρη αντιφαηση με τα οσα ελεγες στο αρχικο ποστ , and i quote :

Great Chaos : "Ας δούμε λοιπόν τι είναι αυτό που πραγματικά αξίζει στο swinging. Πρόκειται για μια μορφή ερωτικής πράξης, η οποία υπογραμμίζει με συμβολικό τρόπο το στοιχείο της ενότητας σ' ένα ζευγάρι. Για να εξηγηθώ καλύτερα, θα πω πως σύμφωνα με την υψηλή φιλοσοφική θεώρηση, ο Έρωτας γενικά αλλά και η σεξουαλική πράξη ειδικότερα, προσφέρει τη δυνατότητα να καταργηθεί ο δυισμός μεταξύ των Εραστών (όπως ξεκάθαρα σχηματοποιείται συμβολικά στην ομώνυμη κάρτα των Ταρώ) και να φτάσουν στην "Ενότητα", με λίγα λόγια αυτό που λέγεται κοινώς, "να γίνουν τα δύο ένα".
Όταν λοιπόν ένα ζευγάρι, αποφασίζει να βγει για "κυνήγι" από κοινού, συμβολικά τελεί μια πράξη ενότητας. Οι δύο μαζί, λειτουργούν ως μία οντότητα, που αναζητά ερωτικό σύντροφο, σε μια άλλη συλλογική οντότητα, ένα ζευγάρι. Σε μια τέτοια σεξουαλική συνεύρεση δεν υπάρχουν δυο άντρες και δυο γυναίκες, αλλά δύο μονάδες, δύο ζεύγη.
Αυτός είναι ο λόγος που οι συμμετέχοντες νιώθουν πως η σχέση τους ενισχύεται, αντί να διαλύεται, όπως αντιτείνουν οι αμύητοι. "

Στην περιπτωση που η ολη θεση σου στηριζεται στη λεξη "συμβολικά", τοτε ειναι σαν να λες οτι επειδη το swinging απλα συμβολιζει την ενοτητα (χωρις να ειναι ενοτητα), οι οπαδοι του νιωθουν καλυτερη ισορροπια και μπορουν εν δυναμει να βιωσουν αυτο το ανωτερο μονοπατι (!) , να γινουν ο πινακας ζωγραφικης, αντι να παραμεινουν διαφημιστικη αφισα ! Το οποιο δε ξερω κατα ποσο στεκει...

Επίσης, δεν βλέπω να έχω υποστηρίξει το swinging.Το μόνο που έκανα ήταν μια απόπειρα να προσεγγίσω το ζήτημα από μια άλλη του σκοπιά και να βρω κάποιον τρόπο εξήγησής του, σε μια συζήτηση που μέχρι τότε είχε μεν εξαντληθεί στην ηθική πλευρά, όμως δεν είχε προσφέρει καμμία πλατφόρμα κατανόησης του φαινομένου.
Νομιζω πως απο αυτα που λες, ευκολα μπορει καποιος να πει οτι το θεωρεις σαν κατι θετικο, δυσκολο, οχι για ολους, αλλα που μπορει να βοηθησει καποιον να φτασει αλλα επιπεδα ενοτητας. (άλλο τωρα αν θα το εκανες εσυ ή οχι). Για οτιδηποτε καταλαβα λαθος, ζητω συγνωμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 23-12-08 στις 16:15.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:29, 22-12-08:

To "νοιώσε" που είπα δεν ήταν καθόλου γενικό. Απλώς το θεωρώ εξαιρετικά μονοδιάστατο να προσπαθείς να καταλάβεις έναν άνθρωπο βάσει μιας οικουμενικής λογικής μονάχα αγνοώντας τη δική του μοναδική λογική.
Που ειδες να αγνοω τη λογικη του swinger ? Να την κατανοησω προσπαθω.

Ένας τρόπος για να επιτύχεις το δεύτερο είναι να "νοιώσεις", να αφήσεις τη λογική του άλλου να σε παρασύρει και εν τέλει να τον συναισθανθείς και να τον προσεγγίσεις περισσότερο από ό,τι πριν.
Εξηγησε μου στην πραξη (οχι στα λογια που ειναι ευκολα και ομορφα) πως μπορει να γινει κατι τετοιο με το swinging....

Εκτός φυσικά αν μέσα από τη συζήτηση επιδιώκεις κάτι διαφορετικό.
Συμφωνω. Ισχυει για ολους μας ομως ετσι ;

Κάτι ψιλά βεβαίως που μπορούν να αποτελέσουν δυνατά εργαλεία για να νοηματοδοτήσουμε καταστάσεις και να βυθιστούμε ακόμα περισσότερο στην Άβυσσο του Ανθρώπου. Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.
Αυτο δεν ειναι γενικοτητα τωρα ; Σου λεω ευθεως οτι οι επιστημες μας εχουν αρκετες γνωσεις ωστε να ψαχνουμε κατι μη πληρως γνωστο με βαση αυτες, με βαση καποια λογικη, και με βαση την παρατηρηση. Αν διαφωνεις σε αυτο, πασο. Αλλα πες μου καποια στιγμη, δεν ειμαι πολυ της χορευτικης σχολής

Η επικινδυνότητα έγκειται στο ότι κανείς ενδεχομένως να υπεραπλουστεύσει καταστάσεις και να καταλήξει να βλέπει μονοδιάστατα και τους ανθρώπους και τον ίδιο του τον εαυτό.
Θα συμφωνουσα αν ειχες καπου να μου δειξεις καποια υπεραπλουστευση...

Όπως και να έχει οι swingers για κάποιο λόγο έχουν μία φαντασίωση (που μάλιστα νομίζω τους βγαίνει φυσικά και αβίαστα όσο φυσικά και αβίαστα ένας άνδρας αρέσκεται στο στοματικό σεξ λόγου χάρη). Ο Lorien πιστεύει ότι αυτό μπορεί να εξηγηθεί με βάση τη συμβατική λογική,
Δεν υπαρχει "συμβατικη λογικη" για μενα και δε ξερω τι εννοεις με τον ορο. Αν το εξηγησεις θα σου πω τι πιστευω ωστε να ξερεις

εγώ θα μιλήσω για άλογους παράγοντες, αλληλουχίες ενστικτων και αυτοματισμών που δεν ελέγχονται
ΜΑ τα λες γενικα και αοριστα. Ξερεις κατι επ αυτου ; Πως εχεις καταληξει να πιστευεις αυτο, και να μην μπορεις να πεις ποια ενστικτα , ποιοι αυτοματισμοι...γιατι δεν ελεγχονται...ποιοι αλογοι παραγοντες ; Και ποιος σου ειπε οτι ενα ενστικτο δεν εχει λογικη ; Ειπα κατι που δε το προσεξες : μη συγχεεις τη αμιγως λογικη σκεψη, με το οτι καποια πραγματα λειτουργουν με καποια "λογικη".

Το ερώτημα τώρα είναι, έχουν αυτοί οι άνθρωποι το δικαίωμα να πραγματοποιήσουν τη φαντασίωσή τους;
Εχμ..βασικα δεν ειναι αυτο το ερωτημα. Οπως ειπε και η Νεραιδα, αυτο ειναι αυτονοητο και κανεις δεν το εθιξε. Τα ερωτηματα ειναι τα υπολοιπα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 01:48, 31-12-08:

Θα συμφωνουσα αν ειχες καπου να μου δειξεις καποια υπεραπλουστευση...
Για δυνητική υπεραπλούστευση μίλησα.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Eξηγησε μου στην πραξη (οχι στα λογια που ειναι ευκολα και ομορφα) πως μπορει να γινει κατι τετοιο με το swinging....
Πάρτο ανάποδα. Σκέψου κάτι που σ'αρέσει στο σεξ, κάτι που σου βγαίνει αυθόρμητα. Παραλλήλισε το αίσθημα με αυτό που νοιώθουν οι swingers για το swinging. Προσποιήσου ότι είσαι κι εσύ swinger και προσπαθείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο να υπερασπιστείς τη θέση σου. Κατασκεύασε μία λογική και φαντάσου ότι έχει εσωτερική συνέπεια και ικανοποιεί πρωτίστως εσένα. Μπορεί να βρεις τόσες αντιφάσεις που να μην πλησιάσεις καν ή μπορεί τελικά να κατορθώσεις να προσεγγίσεις λίγο περισσότερο τους ανθρώπους.

Συμφωνω. Ισχυει για ολους μας ομως ετσι ;
Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προθέσεις του καθενός που γράφει.

Αυτο δεν ειναι γενικοτητα τωρα ; Σου λεω ευθεως οτι οι επιστημες μας εχουν αρκετες γνωσεις ωστε να ψαχνουμε κατι μη πληρως γνωστο με βαση αυτες, με βαση καποια λογικη, και με βαση την παρατηρηση. Αν διαφωνεις σε αυτο, πασο. Αλλα πες μου καποια στιγμη, δεν ειμαι πολυ της χορευτικης σχολής
Δεν υπαρχει "συμβατικη λογικη" για μενα και δε ξερω τι εννοεις με τον ορο. Αν το εξηγησεις θα σου πω τι πιστευω ωστε να ξερεις
ΜΑ τα λες γενικα και αοριστα. Ξερεις κατι επ αυτου ; Πως εχεις καταληξει να πιστευεις αυτο, και να μην μπορεις να πεις ποια ενστικτα , ποιοι αυτοματισμοι...γιατι δεν ελεγχονται...ποιοι αλογοι παραγοντες ; Και ποιος σου ειπε οτι ενα ενστικτο δεν εχει λογικη ; Ειπα κατι που δε το προσεξες : μη συγχεεις τη αμιγως λογικη σκεψη, με το οτι καποια πραγματα λειτουργουν με καποια "λογικη".
Κοίταξε. Ένα πέρασμα από το φιλοσοφικό κλάδο της επιστημολογίας μπορεί να σε οδηγήσει σε τρομαχτικές υποθέσεις. Με τη συμβατική λογική (δηλαδή με τον ορθολογισμό, την παρούσα γνώση και τον παρόντα προσανατολισμό στην επιστημονική έρευνα) οδηγούμαστε σε κάποια συμπεράσματα για το μικρόκοσμο. Κι εγώ ακόμα δανείζομαι αυτά τα συμπεράσματα για να νοηματοδοτήσω τον κόσμο μου. Σε μακροσκοπικό επίπεδο όμως, ενδεχομένως να μην ισχύει τίποτα από τις επιστημονικές ανακαλύψεις. Μπορεί δηλαδή ο κόσμος να δουλεύει με "κάποια λογική" αλλά ο ανθρώπινος νους να μην είναι σε θέση να τη συλλάβει (γι'αυτό λέω "άλογοι παράγοντες", μπορεί να διέπεται από μία "λογική" αλλά τι αξία έχει να την αποκαλούμε λογική από τη στιγμή που ο άνθρωπος δεν είναι βιολογικά προγραμματισμένος να τη συλλάβει; Ίσως κάποτε κατασκευάσουμε μηχανές που μπορούν να τη συλλάβουν και να μας τη μεταφράσουν. Ίσως όχι, δε θα είμαι εδώ πάντως να το δω ). Μπορεί τα πάντα να οφείλονται σε τυχαίες ενεργοποιήσεις του εγκεφάλου, μπορεί να μας έχει εξαπατήσει ο δαίμονας του Ντεκάρτ, μπορεί να είμαι ένας μοιραίος χαρακτήρας στο κεφάλι ενός απόκοσμου συγγραφέα, μπορεί ο κόσμος να μην υπάρχει καν. Άρα, για να σου απαντήσω πιο καθαρά διαφωνώ.

Εχμ..βασικα δεν ειναι αυτο το ερωτημα. Οπως ειπε και η Νεραιδα, αυτο ειναι αυτονοητο και κανεις δεν το εθιξε. Τα ερωτηματα ειναι τα υπολοιπα
Καλώς, θεωρούμε λοιπόν αυτονόητο ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν κάνουν άλλο από το να διεκδικούν την ευτυχία τους πραγματοποιώντας τη φαντασίωσή τους και από τη στιγμή που μιλάμε για συναινούντες ενήλικες, τίποτα δεν είναι κατακριτέο. Υπάρχει κάτι που ενοχλεί; Δώστε όποια κατεύθυνση νομίζετε στη συζήτηση (μην ξεφύγουμε με τη φιλοσοφία όμως).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovelywife43 (Σόφη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lovelywife43
H Σόφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θέρμη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lovelywife43 έγραψε στις 14:59, 02-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
O γάμος σου Τόρρυ έχει τελειώσει
και το κερασάκι θα έρθει όταν ο ένας βαρεθεί το απ' έξω.
Κανένας γάμος δέν τελειώνει,όταν η σεξουαλικές-ερωτικές επιλογές τού ζευγαριού αποτελούν κοινή απόφαση κι επιθυμία.Πολύ δε περισσότερο,όταν αποδειχθεί,ότι η επιλογή αυτή ικανοποιεί και τούς δύο,και γίνεται πλέον τρόπος ζωής!
Με τόν άνδρα μου,είμαστε 27 χρόνια εραστές,25 χρόνια σ'ένα αρμονικό γάμο,15 χρόνια swingers,αρχής γενομένης από μία χώρα όπου το σέξ δέν αποτελεί ταμπού,αλλά το "κερασάκι" στό οποίο αναφέρεσε...δέν ευδοκίμησε!
Ο γάμος μας όχι μόνο δεν τελείωσε,αλλά εξακολουθούμε να είμαστε εραστές,αλλά και λατρεμένοι σύζυγοι!!!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 04:21, 27-01-09:

Κανένας γάμος δέν τελειώνει,όταν η σεξουαλικές-ερωτικές επιλογές τού ζευγαριού αποτελούν κοινή απόφαση κι επιθυμία.Πολύ δε περισσότερο,όταν αποδειχθεί,ότι η επιλογή αυτή ικανοποιεί και τούς δύο,και γίνεται πλέον τρόπος ζωής!
Κοίτα τι εισαγωγή μου κάνεις, και κρίνε μόνη σου
αν είσαι περισσότερο παντρεμένη από εμένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 27-01-09 στις 04:29.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sisoula
H sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H sisoula έγραψε στις 20:38, 06-01-13:

Μας ρίχνει την ιδέα ο/η σύντροφος μας για σεξ μαζί με φίλους φίλες, ή μας γίνεται πρόταση για κάτι τέτοιο. Πως να αντιδράσεις μετά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sisoula : 06-01-13 στις 22:08.
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:54, 06-01-13:

ποτέ δε θα μοιραζόμουν τη σύντροφό μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H sisoula έγραψε στις 22:06, 06-01-13:

Ένας πρώην μου μου πρότεινε να το κάνω με τους φίλους του και να είναι και αυτός μπροστά. Πραγματικά ένιωσα άβολα και με την ιδέα, μα πως θέλει να βλέπει την κοπέλα του με άλλους μπροστά στα μάτια του;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

firefly13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη firefly13
Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O firefly13 έγραψε στις 22:44, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από sisoula
Ένας πρώην μου μου πρότεινε να το κάνω με τους φίλους του και να είναι και αυτός μπροστά. Πραγματικά ένιωσα άβολα και με την ιδέα, μα πως θέλει να βλέπει την κοπέλα του με άλλους μπροστά στα μάτια του;
Δηλαδη αμα δεν ηταν μπροστα δεν θα ειχες κανενα προβλημα ε?

Υ.Σ

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 22:51, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από firefly13
Δηλαδη αμα δεν ηταν μπροστα δεν θα ειχες κανενα προβλημα ε?

Υ.Σ
Όντως αλλά μετά το καλοσκέφτεσαι πιο ψύχραιμα και καταλήγεις ότι αυτός δεν είναι για σένα ή ότι δεν είσαι προχωρημένος/η για τέτοια.Οπότε κάθεσαι στα αυγά σου και προτείνεις άλλη περίεργη φάση.

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 22:57, 06-01-13:

Όντως αλλά μετά το καλοσκέφτεσαι πιο ψύχραιμα και καταλήγεις ότι αυτός δεν είναι για σένα ή ότι δεν είσαι προχωρημένος/η για τέτοια.Οπότε κάθεσαι στα αυγά σου και προτείνεις άλλη περίεργη φάση.
για πες

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 23:03, 06-01-13:

Την άλλη φάση?

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 23:04, 06-01-13:

ναι ρε παιδι μου να παρουμε ετσι μια ιδεα απ 'αυτα τα περιεργα κι εμεις !

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:07, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance

Πες ωρέ ιδέες να σκεφτόμαστε γιατί βαριόμαστε

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 23:11, 06-01-13:

Εε να κάνουμε ένα σκηνικό , να βάλουμε πρόστυχα εσώρουχα (γυναίκες) και να κάνουμε διάφορα καψόνια γενικά να βάλουμε την φαντασία μας να δουλέψει εκείνη την στιγμή για να του βγάλουμε από το μυαλό αυτό που μας ζήτησε.

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Πες ωρέ ιδέες να σκεφτόμαστε γιατί βαριόμαστε
Φαντασιααααα!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 07-01-13 στις 09:20. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

_Silence_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Silence_
H _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H _Silence_ έγραψε στις 23:13, 06-01-13:

Δεν θα έδινα/δάνειζα/μοιραζόμουν το αμόρε με καμία . χαχαχααχ ΔΙΚΌΣ ΜΟΥ ΔΙΚΌΣ ΜΟΥ ΔΙΚΌΣ ΜΟΥ

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

O taketrance έγραψε στις 23:16, 06-01-13:

Εε να κάνουμε ένα σκηνικό , να βάλουμε πρόστυχα εσώρουχα (γυναίκες) και να κάνουμε διάφορα καψόνια γενικά να βάλουμε την φαντασία μας να δουλέψει εκείνη την στιγμή για να του βγάλουμε από το μυαλό αυτό που μας ζήτησε.
α ενταξει ψιλοχαλαρες καταστασεις δηλαδη , δε τα λες και περιεργα...

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 23:18, 06-01-13:

α ενταξει ψιλοχαλαρες καταστασεις δηλαδη , δε τα λες και περιεργα...
Τα περίεργα δεν λέγονται.. Τα βλέπεις στην πράξη!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:21, 06-01-13:

Εεεε... τότε δεν κάνουμε δουλειά έτσι (μην φανταστείτε τίποτα πρόστυχο )

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

O taketrance έγραψε στις 23:25, 06-01-13:

ελα μωρε νταξει μια παρεα ειμαστε δω περα σιγα... χαχααχα

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 10:24, 07-01-13:

Δεν θα το έκανα με τίποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:02, 07-01-13:

Εμένα μου φαίνεται μια μεγάλη βλακεία αυτό.
Καλο θα ήταν όσοι ενδιαφέρονται να το κανουν, να χωρίσουν, γιατί προς τα εκεί οδεύουν και απλά δεν το χουν πάρει χαμπάρι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 16:08, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εμένα μου φαίνεται μια μεγάλη βλακεία αυτό.
Καλο θα ήταν όσοι ενδιαφέρονται να το κανουν, να χωρίσουν, γιατί προς τα εκεί οδεύουν και απλά δεν το χουν πάρει χαμπάρι.

για να μιλήσουμε σοβαρά ούτε εγώ θα το έκανα

Παράθεση

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λιβία Αυγούστα
H Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 408 μηνύματα.

H Λιβία Αυγούστα έγραψε στις 22:51, 07-01-13:

Το αυτοκινητο και ο αντρας δεν δανειζονται ποτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:01, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβία Αυγούστα
Το αυτοκινητο και ο αντρας δεν δανειζονται ποτε.
Στην Αργεντινή, την περίοδο της μεγάλης κρίσης που πέρασε η χώρα το 2001, οι πολίτες αντάλλασαν προϊόντα και υπηρεσίες μεταξύ τους ώστε να επιβιώσουν μιας και το χρήμα ήταν σπάνιο. Σε τέτοιους καιρούς πρέπει να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου περί αποκλειστικότητας χρήσης του προϊόντος "άντρας". Πότε να μην λες ποτέ...

Επίσης, το ρωμαϊκό γιούζερνέιμ δεν ταιριάζει με αυτή την αναχρονιστική άποψη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:03, 07-01-13:

pointless.

Παράθεση

Cracken

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cracken
Ο Cracken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Cracken έγραψε στις 22:59, 25-01-13:

το θεμα ειναι οτι αν γινει εστω και μια φορα θα ξαναγινει . οποτε το ζευγαρι πρεπει να ειναι προετοιμασμενο για τις μελλοντικες συνεπειες.παντως αν ερθει η megan fox και μου το προτεινει δεν θα πω οχι. για παντρεμενα ζευγαρια με παιδια δεν μου φαινετε ασχημη ιδεα .

Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 23:19, 11-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Cracken
το θεμα ειναι οτι αν γινει εστω και μια φορα θα ξαναγινει . οποτε το ζευγαρι πρεπει να ειναι προετοιμασμενο για τις μελλοντικες συνεπειες.παντως αν ερθει η megan fox και μου το προτεινει δεν θα πω οχι. για παντρεμενα ζευγαρια με παιδια δεν μου φαινετε ασχημη ιδεα .
Γενικα οποιος αγαπαει δεν αντεχει να το κανει αυτο και ας ειναι η megan fox για τον ανδρα κ o prant pitt για την γυναικα. Η γνωμη μου ειναι οτι η οικογενεια πρεπει να σε δενει οχι να σε απομακρυνει αλλιως δεν χρειαζεται να την κανεις.

Παράθεση

antreas.crazy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antreas.crazy
Ο antreas.crazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O antreas.crazy έγραψε στις 14:41, 17-10-13:

Μου αρέσει. Θέλω πολύ.... Πάρα πολύ. Γουστάρω ανταλλαγές συντρόφων. Με παντρεμένα ζευγάρια όπως εμείς..... Για τρελό sex όλοι μαζί....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 17-10-13 στις 15:37. Αιτία: greeklish
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 14:48, 17-10-13:

χαχαχαχαχα

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:56, 17-10-13:

Γέλα κυρία μου. Όμως τα περισσότερα ζευγάρια που το δοκίμασαν, λένε ότι μετά από τέτοιες εμπειρίες καθένας δέθηκε πολύ περισσότερο με το ταίρι του.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:57, 17-10-13:

Γελάω με το τρόπο του μωρέ, σταμάάάάάάτα να μου τη λες πιαααα!

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 16:39, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Γέλα κυρία μου. Όμως τα περισσότερα ζευγάρια που το δοκίμασαν, λένε ότι μετά από τέτοιες εμπειρίες καθένας δέθηκε πολύ περισσότερο με το ταίρι του.
Ή θα δεθείς τέρμα, ή θα δώσεις ένα... τέρμα μια και καλή.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 16:52, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias

Το προβλημα ομως θα ναι οταν η κοπελα/γυναικα σου, μετα την πρωτη εμπειρια swinging, θα σου ζηταει επανειλημμένα να ξαναπαρεις τηλεφωνο το Μητσο και τη Μαρικα για ενα 2ο round, 3ο, 4ο κοκ. Εκει να δεις δεσιμο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatashaLP (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatashaLP
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H NatashaLP έγραψε στις 01:58, 28-10-13:

Φαση θα ειχε
Αλλα φυσικα θα ηθελα πρωτα να εξακριβωσω
οτι ο συντροφος της αλληνης δεν θα με κολλησει τιποτα

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:32, 28-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από NatashaLP
Φαση θα ειχε. Αλλα φυσικα θα ηθελα πρωτα να εξακριβωσω οτι ο συντροφος της αλληνης δεν θα με κολλησει τιποτα
Ποτέ δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτη σιγουριά γι αυτό, ούτε ακόμα και για τον δικό μας σύντροφο. (Το ρίσκο είναι μια από τις ομορφιές της ζωής). Πάντως για τις υποθέσεις ανταλλαγών, υπάρχουν κάποια βασικά μέτρα ασφάλειας: 1ον: Δεν θα το κάνουμε με ένα ζευγάρι που τυχαία μόλις γνωρίσαμε σε ένα bar, 2ον: (και κυριώτερον) στις περιπτώσεις αυτές το προφυλακτικό είναι απαραίτητο και υποχρεωτικό και 3ον: Τους κανόνες για το μέχρι πού θα φτάσουμε, τους βάζουμε εμείς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους