Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:38, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikostheater
...
Είναι θέμα παιδείας αλλα και ζήτημα του τί άνθρωπος θέλει ο καθένας να είναι.
Δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου, περί αυτού...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:39, 12-12-08:

Σας παρακαλω μη καταληγουμε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς προκειμένου να κρατήσουμε σε ένα όμορφο επίπεδο τη συζήτηση.

Κρίνουμε ιδέες και όχι ανθρώπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisgs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonisgs
Ο antonisgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O antonisgs έγραψε στις 23:27, 12-12-08:

ενα παιδι πεθανε γιατι γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια(δημοκρατια).ενας αλητης το σκοτωσε γιατι το παιδι ασκησε δημοκρατικα το δικαιωμα του να ειναι στα εξαρχεια. ενας αλητης που ξυνει τις σφαιρες του στον τοιχο του σπιτιου του απο βραδις για παν ενδεχομενον.μερικοι καραγκιοζηδες τα βαλαν με τον τσιπρα.αγαπαω την χωρα που δεν διαλεξα να γεννηθω.οταν ομως ολα τα κομματα θελουν να πηδηξουν τον συριζα,τοτε ειμαι σιγουρος οτι ο συριζα ειναι επικινδινος για αυτους, αρα... οφελιμος για μας. απλο ειναι. οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikostheater (Νίκος Θεμελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikostheater
Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 23:28, 12-12-08:

Δημοσιευση σχολιου στο bbc:
"The protesters are angry about the economy, so they've paralyzed it. "Frustrated" by high unemployment, they smash local businesses. Desiring better higher-education, they riot rather than study.
These radicalized youths see "injustices" where there is rightful inequality. They rail against poverty but resent having to work. They are deluded fantasists who believe they are entitled to everything, not heroes.
The Greek state should crack down and forcibly end the chaos now undermining it."

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:29, 12-12-08:

Ναι,μην ριξεις αλλο το πανυψηλο σου επιπεδο.
Μην κοιταξεις κατω και ζαλιστεις μονο.
Γραφει ο καθενας μια "βαθυστοχαστη" ανοησια,μετα κανουμε καταληψη για να χασουμε μαθημα,παμε σε πορεια για το χαβαλε και κατα τα αλλα " η νεολαια εχει προβληματισμους και επιπεδο".
Λες και δεν τα ζησαμε..τι στο διαολο,απο το διαστημα ηρθατε;Δεν βλεπετε γυρω σας;
Κλειστε το χαζοκουτι επιτελους και βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει.
Σταματηστε να ακουτε Τσιπρες και αλλους παπαρες και ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ με την λογικη σας και αφηστε το ευκολο συναισθημα στην ακρη.
Κανεις δεν θελει να σκοτωνονται ανθρωποι,αλλα ολη αυτη η ιλαροτραγωδια των τελευταιων ημερων εχει ξεφυγει τελειως.
Θα παρέμβω μόνο και μόνο γιατί νιώθω την ανάγκη να πω ένα πραγματάκι:

Δε νομίζω κανείς να περιμένει τον Τσίπρα ή τον Καραμανλή ή όποιο άλλο λαοπλάνο για να καταλάβει τι γίνεται. Μέσα στους λαοπλάνους φυσικά βάζω και τους δημοσιογράφους από το χαζοκούτι. Σκέφτηκες, για ένα λεπτό μόνο καθότι δε θέλει και πολύ, ότι όλα αυτά γίνανε σε τέτοια ένταση γιατί πολύ απλά ο κόσμος έχει αρχίσει και ξυπνάει από μόνος του; Και δε μιλάω για τις ξενόφερτες μειονότητες που κάνανε πλιάτσικο αλλά για τον κοινό Έλληνα και τα σχόλιά του. Το παιδάκι δυστυχώς ήταν μια αφορμή για να ταρακουνηθεί ο "καναπεδρεύων" Έλλην
και να δει τα ακόλουθα:

1ον Ανίκανη κυβέρνηση ΝΔ (καλά αυτό φαινόταν καιρό τώρα. Τόσο μπ...έλο τα κάνω και μόνος μου, δε χρειάζομαι τον Κωστάκη...)

2ον Αστεία αντιπολίτευση ΠΑΣΟΚ (θέλει εκλογές, αυτό τους καίει να ξαναγίνουν κυβέρνηση, στ' "αυτά" τους όλα τ' άλλα)

3ον Το ΚΚΕ να τα βάζει με το ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν (μαμά μου πήρε το 7%...)

4ον Κουκουλοφόροι δήθεν αναρχικοί που όχι μόνο σφυρίζει από μακριά αλλά ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ότι είναι βαλτοί για να τα κάνουν γυαλιά καρφιά (τόσες πόλεις, σε τέτοια ένταση, ταυτόχρονα; Όχι, τυχαίο ήταν... )

5ον Ανίκανη/απαίδευτη Αστυνομία (Ούτε στον αέρα πυροβολούν αχυρόμυαλε "ειδικέ φρουρέ" βαθμού 13,5 του Ενιαίου Λυκείου. Τη μπέμπα στο μπαλκόνι που σε χαιρετάει αν την έκανες τυρί τσένταρ απ' τις σφαίρες θα είχες εκφοβίσει καλύτερα τον κόσμο ε; )

6ον Δικηγόρους που όλα τα βλέπουν σα μια γιγάντια αίθουσα δικαστηρίου (Γνωστός ποινικοτέτοιος: "Θα αποφανθεί η δικαιοσύνη...." τέσπα ότι είπε για τον θάνατο του μικρού απ' ότι άκουσα. Μην επαναλαμβάνω τις αηδίες του.

7ον και κυριότερο ΠΟΛΙΤΕΣ που ΔΕΝ σέβονται ο ένας τον άλλο και την περιουσία του

ΥΓ1: Άμα ήταν σωστοί "αναρχικοί" πάντως, έπρεπε να χαν μπουκάρει στη Βουλή σε ώρα ολομέλειας και όχι στα μαγαζάκια του κόσμου.

ΥΓ2: Κάτι άλλο, άσχετο... Η prime έχει από τα υψηλότερα επίπεδα σε χαρακτήρα και πολιτισμένη συμπεριφορά, που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο. Νομίζω ότι βιάστηκες να κρίνεις αλλά προφανώς αυτό συνέβη επειδή δεν είχες την τύχη να τη γνωρίζεις.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 23:32, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από antonisgs
ενα παιδι πεθανε γιατι γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια(δημοκρατια).ενας αλητης το σκοτωσε γιατι το παιδι ασκησε δημοκρατικα το δικαιωμα του να ειναι στα εξαρχεια. ενας αλητης που ξυνει τις σφαιρες του στον τοιχο του σπιτιου του απο βραδις για παν ενδεχομενον.μερικοι καραγκιοζηδες τα βαλαν με τον τσιπρα.αγαπαω την χωρα που δεν διαλεξα να γεννηθω.οταν ομως ολα τα κομματα θελουν να πηδηξουν τον συριζα,τοτε ειμαι σιγουρος οτι ο συριζα ειναι επικινδινος για αυτους, αρα... οφελιμος για μας. απλο ειναι. οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!
Προτρέχεις.
Το παιδι δεν πέθανε επειδη "γουσταρε να ειναι στα εξαρχεια¨.Και εγώ και εκατομμυρια κόσμος εχει παει στα εξαρχεια για διασκεδαση,δεν πυροβοληθηκε κανεις ομως.Οταν δεν προκαλεις την τυχη σου,συνήθως την βγάζεις καθαρη.
Οταν υποστηρίζεις ένα κομμα απλα επειδή κάποιοι διαφωνούν με τις βλακείες του και το θεωρείς και ωφέλιμο,ε τοτε τί να πω..
Να κοιτάς ενα κομμα για αυτο που είναι και όχι για το αν καποιοι αλλοι διαφωνουν με τον συριζα η τον θεωρουν αντιπαλο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:33, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Διάβασα όλο το ποστ σου ... δεν έχω να πω κάτι για την άποψη σου, δική σου είναι καλά κάνεις.... θα σταθώ στο πιο πάνω περιστατικό που αναφέρεις .... χωρίς διάθεση να σε θίξω, θα ήθελα να σου κάνω μια σύσταση, όταν λέμε κάτι να ξέρουμε ότι είναι σωστό .... τα σενάρια που έχει κάνει ο καθένας για κάτι που έγινε, δεν έχει δικαίωμα να τα παρουσιάζει σαν πραγματικότητα ... καμία σχέση αυτό που λες, ήταν εντελώς τυχαίο περιστατικό... άσχετο τελείως με πολιτική.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
@Ciby,

δεν θίγομαι στην ανταλλαγή απόψεων. Θα θιγόμουν στην καταπίεση των ανέκφραστων που κοχλάζουν.
Βέβαια, το να μου κάνεις συστάσεις είναι σαν να με εγκαλείς στη τάξη και μια διαφωνία δεν αποτιμάται με συστάσεις ούτε και καθορίζεται.

Ένιωσα για λίγο τη ζέστη της κουκούλας που μου φόρεσες αλλά το ξεπέρασα.

Αν θεωρείς πως ο 15χρονος βιλαρίμπας και ο 16χρονος βιλαμπάχος, του γένους βιγιαλόμπος, σκότωσαν τον γιο του Γιαννίτση που πήγε για new years day στο μέχικο για 8 ψωροδολάρια, επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω.

Μην μου επικαλεστείς τις Μεξικανικές αρχές και τα μυριάδες site αλλά και άρθρα των εφημερίδων για εξάρθρωση της σπείρας (κλπ) γιατί τα γνωρίζω.

Μα όπως εσύ σεναριολογείς λέγοντας πως ήταν ένα εντελώς τυχαίο γεγονός έτσι κι εγώ αναφέρω πως δεν το κρίνω ως τυχαίο γεγονός και επίσης δεν δρέπω ελπίδες ν'αρχίσω τη λιακοπούλεια συνωμοτική (μεξικανική) διάλεκτο.

Κάνε μια σύνδεση της τότε βοής της πολιτικής του υφυπουργούλη Γιαννίτση με τον αναβρασμό της κοινωνίας και κατόπιν πίστεψε στην τυχαιότητα. Δικαίωμα σου είναι να τζογάρεις με τα γεγονότα που δεν είναι κανείς εις θέσιν (ούτε ακόμη και οι νεκροί) να τα διαχειριστεί με πάσα βεβαιότητα. Αυτό να λέγεται.

..άσε να τζογάρουν, όμως κι οι υπόλοιποι.

Το 13 κόκκινο μπορεί να "έκατσε" μέχρι τώρα τις περισσότερες φορές, αλλά στο τέλος της βραδιάς το 10 μαύρο μπορεί να αδειάσει το τραπέζι...
Κράτα πισινές γιατί η πολιτική είναι μια ψευδεπίγραφη τέχνη που ασκείται στα σκοτεινά. Εκεί που το φως δεν ανάβει όχι γιατί δεν έχει λάμπες αλλά γιατί δεν υπάρχουν ούτε καν διακόπτες...

Η ζωή είναι ένα ναρκοπέδιο που η πολιτική (πολλές φορές) παίζει πάνω της κουτσό.

Αν τα έλεγα όλα αυτά μπροστά σου σίγουρα θα έσκυβες το κεφάλι και θα μου κλωτσούσες κανένα πόδι κάτω από το τραπέζι να σταματήσω;

Κλώτσα ρε. Συστάσεις μη μου κάνεις. Γεμίζω μπιμπίκια.

Και μην ξεχνιόμαστε…
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Αισθάνομαι ότι σε λένε Σπυρι-δούλα () - ζντουμποϊνγκ
Αλλά κι αν δε σε λένε, είναι μια ευχή που πάντα πιάνει τόπο.

αντιγράφω από τον “ένοχο”:
“Οι νύχτες των μεγάλων αποφάσεων
έρχονται από μέρες των μικρών αναβολών”
Αν οι αναβολές είναι σοβαρές μπορεί και να μυρίσει θάνατος...

Υ.Γ.: Ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

O nikostheater έγραψε στις 23:35, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Θα παρέμβω μόνο και μόνο γιατί νιώθω την ανάγκη να πω ένα πραγματάκι:

Δε νομίζω κανείς να περιμένει τον Τσίπρα ή τον Καραμανλή ή όποιο άλλο λαοπλάνο για να καταλάβει τι γίνεται. Μέσα στους λαοπλάνους φυσικά βάζω και τους δημοσιογράφους από το χαζοκούτι. Σκέφτηκες, για ένα λεπτό μόνο καθότι δε θέλει και πολύ, ότι όλα αυτά γίνανε σε τέτοια ένταση γιατί πολύ απλά ο κόσμος έχει αρχίσει και ξυπνάει από μόνος του; Και δε μιλάω για τις ξενόφερτες μειονότητες που κάνανε πλιάτσικο αλλά για τον κοινό Έλληνα και τα σχόλιά του. Το παιδάκι δυστυχώς ήταν μια αφορμή για να ταρακουνηθεί ο "καναπεδρεύων" Έλλην
και να δει τα ακόλουθα:

1ον Ανίκανη κυβέρνηση ΝΔ (καλά αυτό φαινόταν καιρό τώρα. Τόσο μπ...έλο τα κάνω και μόνος μου, δε χρειάζομαι τον Κωστάκη...)

2ον Αστεία αντιπολίτευση ΠΑΣΟΚ (θέλει εκλογές, αυτό τους καίει να ξαναγίνουν κυβέρνηση, στ' "αυτά" τους όλα τ' άλλα)

3ον Το ΚΚΕ να τα βάζει με το ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν (μαμά μου πήρε το 7%...)

4ον Κουκουλοφόροι δήθεν αναρχικοί που όχι μόνο σφυρίζει από μακριά αλλά ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ότι είναι βαλτοί για να τα κάνουν γυαλιά καρφιά (τόσες πόλεις, σε τέτοια ένταση, ταυτόχρονα; Όχι, τυχαίο ήταν... )

5ον Ανίκανη/απαίδευτη Αστυνομία (Ούτε στον αέρα πυροβολούν αχυρόμυαλε "ειδικέ φρουρέ" βαθμού 13,5 του Ενιαίου Λυκείου. Τη μπέμπα στο μπαλκόνι που σε χαιρετάει αν την έκανες τυρί τσένταρ απ' τις σφαίρες θα είχες εκφοβίσει καλύτερα τον κόσμο ε; )

6ον Δικηγόρους που όλα τα βλέπουν σα μια γιγάντια αίθουσα δικαστηρίου (Γνωστός ποινικοτέτοιος: "Θα αποφανθεί η δικαιοσύνη...." τέσπα ότι είπε για τον θάνατο του μικρού απ' ότι άκουσα. Μην επαναλαμβάνω τις αηδίες του.

7ον και κυριότερο ΠΟΛΙΤΕΣ που ΔΕΝ σέβονται ο ένας τον άλλο και την περιουσία του

ΥΓ1: Άμα ήταν σωστοί "αναρχικοί" πάντως, έπρεπε να χαν μπουκάρει στη Βουλή σε ώρα ολομέλειας και όχι στα μαγαζάκια του κόσμου.

ΥΓ2: Κάτι άλλο, άσχετο... Η prime έχει από τα υψηλότερα επίπεδα σε χαρακτήρα και πολιτισμένη συμπεριφορά, που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο. Νομίζω ότι βιάστηκες να κρίνεις αλλά προφανώς αυτό συνέβη επειδή δεν είχες την τύχη να τη γνωρίζεις.
Δέν κρίνω την prime σαν ατομο,σχολιάζω απόψεις απλά και καταθέτω την δική μου.
Νομίζω είναι θεμιτό αυτο εδω,δέν είναι;
Σε κάποια απο τα σημεία που παραθέτεις δέν διαφωνω παντως.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:43, 12-12-08:

Οταν δεν προκαλεις την τυχη σου,συνήθως την βγάζεις καθαρη.
Αυτό δε θα έπρεπε να ισχύει σε περιπτώσεις σαν αυτή που συζητάμε εδώ.

Είναι σαν αυτή τη βλακεία που άκουσα, πως το παιδί ήταν στο λάθος σημείο, τη λάθος στιγμή.

Κάποιος βλαξ σε κάποιο πρωινό το είπε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεοφερμένος

O nikostheater έγραψε στις 23:46, 12-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Αυτό δε θα έπρεπε να ισχύει σε περιπτώσεις σαν αυτή που συζητάμε εδώ.

Είναι σαν αυτή τη βλακεία που άκουσα, πως το παιδί ήταν στο λάθος σημείο, τη λάθος στιγμή.

Κάποιος βλαξ σε κάποιο πρωινό το είπε.
Αυτο ισχυει παντου.
Δέν θα έπρεπε να πεθαινει κόσμος,αλλα συμβαίνει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 23:50, 12-12-08:

"The protesters are angry about the economy, so they've paralyzed it. "Frustrated" by high unemployment, they smash local businesses. Desiring better higher-education, they riot rather than study.
These radicalized youths see "injustices" where there is rightful inequality. They rail against poverty but resent having to work. They are deluded fantasists who believe they are entitled to everything, not heroes.
The Greek state should crack down and forcibly end the chaos now undermining it."
Όποιος και αν έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο είναι ημιμαθής. Και εκ του ασφαλούς ξέρω να εξφενδονίζω και εγώ εύκολα συμπεράσματα.

οσο για την κυρια που πιστευει οτι φταινε οι γονεις που πηγε το παιδι τους στα παλιοεξαρχεια, ενα εχω να σου πω απο προσωπικη πειρα. η μανα του για 5 τουλαχιστον χρονια θα βγαζει 4 σερβιτσια για φαγητο και μετα θα αφαιρει 1 με κλαμματα και λυγμους...ντροπη σου!
Ποιος το είπε αυτό; Γιατί θυμάμαι να είπα το εξης : απάντηση #9.

Ο μικρός μας άφησε πίσω και δεν αλλάζει αυτό.Στο πρόσωπό του είδα τον αδερφό μου που είναι συνομήλικός του.Αλλά στο θέμα αυτό δεν έχω εκφραστεί ούτε μία φορά συναισθηματικά.Διότι, το αγοράκι πάει.Το σκότωσαν. Δεν πα να 'γινε με σφαίρα μπούμερανγκ, δεν πα να 'γινε επειδή μπήκε μυγάκι στο μάτι του αστυνομικού..έγινε.Δυστυχώς. Το θέμα είναι πλέον οι επιπτώσεις και οι αντιδράσεις που προκάλεσε το συμβάν.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:54, 12-12-08:

Αυτο ισχυει παντου.
Δέν θα έπρεπε να πεθαινει κόσμος,αλλα συμβαίνει.
Σύγκρινε τα εξής:

Το ότι έγινε τροχαίο και βγήκα όπως βγήκα απ' την κοιλιά της μάνας μου, ναι αυτό συμβαίνει. Μπορεί να τρακάρει κι άλλη μάνα και να βγεί κι άλλο παιδάκι έτσι. Είναι ατυχία, είναι τυχαίο γεγονός.

Το ότι ήρθε όργανο της τάξης (ή της αταξίας) και φύτεψε σφαίρα σε ένα παιδί που πήγε βόλτα σε μια πλατεία, ΟΧΙ αυτό δε συμβαίνει παντού ή κάθε μέρα φίλε μου. Αυτό ΔΕΝ είναι ατυχία αλλά κάτι τόσο κακό που συμβαίνει μόνο σε μια προβληματικά οργανωμένη κοινωνία.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisgs

Νεοφερμένος

O antonisgs έγραψε στις 23:56, 12-12-08:

η valder με καλυψε πληρως. αν ασχολειθουμε δε με τον μεγαλο δικηγορο, θα καταλαβουμε και ποιος τον πληρωνει, αλλα και ποιος θα επομησθει το οποιο αποτελεσμα της προκλητικης παρεμβασης του. σε γουσταρω valder. συνεχησε...

Παράθεση

Νεοφερμένος

O nikostheater έγραψε στις 00:08, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Σύγκρινε τα εξής:

Το ότι έγινε τροχαίο και βγήκα όπως βγήκα απ' την κοιλιά της μάνας μου, ναι αυτό συμβαίνει. Μπορεί να τρακάρει κι άλλη μάνα και να βγεί κι άλλο παιδάκι έτσι. Είναι ατυχία, είναι τυχαίο γεγονός.

Το ότι ήρθε όργανο της τάξης (ή της αταξίας) και φύτεψε σφαίρα σε ένα παιδί που πήγε βόλτα σε μια πλατεία, ΟΧΙ αυτό δε συμβαίνει παντού ή κάθε μέρα φίλε μου. Αυτό ΔΕΝ είναι ατυχία αλλά κάτι τόσο κακό που συμβαίνει μόνο σε μια προβληματικά οργανωμένη κοινωνία.
Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο αστυνομικός φύτεψε σφαίρα σε ενα παιδι που απλά πηγαινε βολτα με τους φίλους του σε μια πλατεία.Δέν συμβαίνουν έτσι αυτα.Σε τέτοια περιστατικά συνήθως δέν υπάρχουν άγιοι.Υπάρχουν άνθρωποι που εμπλέκονται σε μιά κατάσταση που καταλήγει καταστροφικά.
Δέν ξυπναει κανεις μια μέρα να πει "βαριέμαι σήμερα,ας σκοτώσω έναν 15 χρονο που τον λένε Αλέξη,είναι πλουσιόπαιδο και σουλατσάρει στα Εξάρχεια¨.
Και σε κάθε περίπτωση,η δικαιοσύνη είναι αρμόδια να ανακαλύψει τί πραγματικά έγινε.
Εχουν ακουστει ενα σωρο εκδοχες του γεγονοτος και όλες ειναι αλληλοσυγκρουομενες.
Συμπεριλαμβανομένου και του γεγονοτος του πυροβολισμου,της κατάστασης της σφαίρας αλλα και των γεγονότων που προηγήθηκαν και ακολούθησαν το γεγονος.
Τελικά,αυτο που έμεινε είναι καταστροφη,ένας θάνατος και πολλά ερωτηματικά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisgs

Νεοφερμένος

O antonisgs έγραψε στις 00:11, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Όποιος και αν έκανε το συγκεκριμένο σχόλιο είναι ημιμαθής. Και εκ του ασφαλούς ξέρω να εξφενδονίζω και εγώ εύκολα συμπεράσματα.

Ποιος το είπε αυτό; Γιατί θυμάμαι να είπα το εξης : απάντηση #9.

Ο μικρός μας άφησε πίσω και δεν αλλάζει αυτό.Στο πρόσωπό του είδα τον αδερφό μου που είναι συνομήλικός του.Αλλά στο θέμα αυτό δεν έχω εκφραστεί ούτε μία φορά συναισθηματικά.Διότι, το αγοράκι πάει.Το σκότωσαν. Δεν πα να 'γινε με σφαίρα μπούμερανγκ, δεν πα να 'γινε επειδή μπήκε μυγάκι στο μάτι του αστυνομικού..έγινε.Δυστυχώς. Το θέμα είναι πλέον οι επιπτώσεις και οι αντιδράσεις που προκάλεσε το συμβάν.
σοβαρα? αν το αδερφακι σου χτυπα ξυλο, απο οτι μας αφησε ο καραμαν-αλης ακαφτα να χτυπησουμε, ηταν νεκρο, απλα θα ελεγες αστο δεν τρεχει, ή θα σαλτερνες, και καλα θα εκανες, να βρεις ακρη να δικαιωθεις? σκεψου λιγο κοπελα... παντου θα μπορουσε να γινει...το αγορακι παει, τι εννοεις? η ζωη σηνεχιζεται...? ποια ζωη? των μη σκοτωμενων...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 00:14, 13-12-08:

Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο αστυνομικός φύτεψε σφαίρα σε ενα παιδι που απλά πηγαινε βολτα με τους φίλους του σε μια πλατεία.Δέν συμβαίνουν έτσι αυτα.Σε τέτοια περιστατικά συνήθως δέν υπάρχουν άγιοι.Υπάρχουν άνθρωποι που εμπλέκονται σε μιά κατάσταση που καταλήγει καταστροφικά.
Δέν ξυπναει κανεις μια μέρα να πει "βαριέμαι σήμερα,ας σκοτώσω έναν 15 χρονο που τον λένε Αλέξη,είναι πλουσιόπαιδο και σουλατσάρει στα Εξάρχεια¨.
Και σε κάθε περίπτωση,η δικαιοσύνη είναι αρμόδια να ανακαλύψει τί πραγματικά έγινε.
Εχουν ακουστει ενα σωρο εκδοχες του γεγονοτος και όλες ειναι αλληλοσυγκρουομενες.
Συμπεριλαμβανομένου και του γεγονοτος του πυροβολισμου,της κατάστασης της σφαίρας αλλα και των γεγονότων που προηγήθηκαν και ακολούθησαν το γεγονος.
Τελικά,αυτο που έμεινε είναι καταστροφη,ένας θάνατος και πολλά ερωτηματικά.
Έχεις δει πότε μετριότητα και κομπλεξικό με εξουσία...?

Παράθεση

Νεοφερμένος

O nikostheater έγραψε στις 00:16, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από negative
Έχεις δει πότε μετριότητα και κομπλεξικό με εξουσία...?
Ναι,πολλές φορές.
Και έχω υποφέρει κατα περιόδους απο τέτοιους.
Δέν με σκότωσε κανείς όμως,ούτε εριξε κατα πάνω μου ή για εκφοβισμό.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 00:25, 13-12-08:

Και δεν θα σου το ευχηθώ ποτέ...αλλά ξεχνάς κάτι...υπάρχει και το πόσο είναι κάποιος και το τι είδους εξουσία του έχει δοθεί.
Να λοιπόν μια ιστορία από τις δεκάδες που έδειξε σε ντοκιμαντέρ πριν 1 χρόνο περίπου ένας δημοσιογράφος ...μου διαφεύγει το όνομα....

Κάποια στιγμή πρόβαλε η ετ1 ένα ντοκιμαντέρ για τους πολιτικούς μετανάστες που έρχονται στην χώρα μας.
Μια ιστορία ενός ανθρώπου από κάποια χώρα της Αφρικής ήταν ανατριχιαστική......
Αφού αυτός ο άνθρωπος κατάφερε να έρθει στην Ελλάδα , σε μια χωρά που δεν την ήξερε , αλλά ούτε φυσικά και την γλώσσα της,πεινασμένος και κυριολεκτικά κατουρημένος τον πάνε σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης...στην συνέχεια τον στέλνουν σε κάποιο αστυνομικό τμήμα της Αθήνας. Τον φυλακίζουν για δέκα μέρες με υποτυπώδη τροφή .......έπειτα τον ξαναστέλνουν στο ίδιο αστυνομικό τμήμα της Θεσσαλονίκης(πρέπει να προσθέσω λοιπόν ότι σε κάθε αστυνομικό τμήμα που τον έστελναν αυτός ο άνθρωπος έτρωγε ξύλο).
Εκεί λοιπόν υπέστη ξανά σωματική βια με τον κλασσικό τρόπο που γνωρίζουν τα όργανα του αστυνομικού μας σώματος αλλά με μια διάφορα....εκεί που τον ξυλοκοπούσαν τον ανάγκασαν να καταπιεί μπαταρίες.........
Όλα αυτά γίνονταν για μια κάρτα .....κόκκινη κίτρινη μπλε....
Έχουμε έναν άνθρωπο που υπέστη βασανιστήρια στην χώρα του ..αναγκάζεται να μεταναστεύσει για να σωθεί....φτάνει σε μια χωρά ''πολιτισμένη''...και περνάει ότι περνάει από τους αστυνομικούς μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 13-12-08 στις 00:35.
Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 00:38, 13-12-08:

Νεκρός ο αστυνομικός που ήταν σε κώμα.

Χθες έσβησε ο αστυνομικός που είχε δεχθεί επίθεση από κουκουλοφόρους σε συναυλία στο Ελληνικό το καλοκαίρι του 2007. Όλο αυτό το διάστημα ήταν ουσιαστικά ζωντανός-νεκρός.
Δεν ήταν αρκετά νέος,ήταν ήδη 24 ετών.
Δεν ανήκε στη γενιά των 700 ευρώ, γιατί έβγαζε 750.
Δεν είχε όνειρα για τη ζωή του, είχε όπλο, κι ας μην το τράβηξε ποτέ για να σωθεί.
Δεν είχε μάνα να τον κλάψει,γιατί ήταν ένας μπάτσος, ένα γουρούνι, ένας δολοφόνος.
Κάποιοι θάνατοι δεν πουλάνε το ίδιο, αλλά μαντέψτε...πονάνε το ίδιο.
Πηγη:
troktiko

Δεν το έπαιξε κανένα κανάλι

Για να θυμηθούμε λοιπόν το περιστατικό

Την 23.10 ώρα της 06/07/2007, δύο (2) αστυνομικοί οι οποίοι βρίσκονταν σε διατεταγμένη υπηρεσία μέτρων ασφαλείας για αποτροπή κλοπών, επιθέσεων και φθορών ξένης περιουσίας,(σπάσιμο οχημάτων, καταστημάτων ή εγκαταστάσεων κ.α αδικημάτων) κατά την διάρκεια συναυλίας συγκροτημάτων μουσικής στις εγκαταστάσεις του γηπέδου Baseball στο Ελληνικό, δέχθηκαν απρόκλητα δολοφονική επίθεση από πλήθος ατόμων του αντιξουσιαστικού χώρου.

Η αναίτια επίθεση έγινε από τριάντα τουλάχιστον άτομα, με ενωμένες δυνάμεις τα οποία διέπραξαν βιαιοπραγίες σε βάρος των δύο (2) αστυνομικών, με γρόνθους,λακτίσματα και υλικά αντικείμενα (σιδηρολοστούς, ρόπαλα, θλώντα όργανα),προκαλώντας σε αυτούς βαρείες σωματικές βλάβες.

Ειδικότερα ο ένας αστυνομικός (γεν. 1983), φέρει βαριές κακώσεις κεφαλής,πολλαπλά τραύματα στο σώμα και νοσηλεύεται στη Μ.Ε.Θ. Νοσοκομείου, ευρισκόμενος σε καταστολή. Η κατάσταση του εγκυμονεί κίνδυνο ζωής.

Ο δεύτερος αστυνομικός (γεν. 1972), επίσης νοσηλευόμενος φέρει ρωγμώδες κατάγματα στο αριστερό χέρι και μώλωπες στα πλευρά.
Ιδεολογίες, εξεγέρσεις, ΜΜΕ, κράτος, δηλώσεις, διαδηλώσεις, δικαιοσύνη ...... και μαλακίες !

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 00:59, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Phalanx
Νεκρός ο αστυνομικός που ήταν σε κώμα.

Πηγη:
troktiko

Δεν το έπαιξε κανένα κανάλι

Για να θυμηθούμε λοιπόν το περιστατικό

Ιδεολογίες, εξεγέρσεις, ΜΜΕ, κράτος, δηλώσεις, διαδηλώσεις, δικαιοσύνη ...... και μαλακίες !
Είσαι εκτός θέματος....κανένα τέτοιο περιστατικό δεν αθωώνει-εξαϋλώνει τον συγκεκριμένο αστυνομικό...ούτε αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα στο αστυνομικό σώμα της χώρας μας.
Οι Έλληνες φίλε μου που επιλέγουν να μπουν σε αυτό το σώμα....πρέπει να μπορούν να έχουν ήθος να διακατέχονται από νηφαλιότητα σε οποιαδήποτε κρίσιμη στιγμή έρθουν για να είναι ικανοί να προστατεύσουν τον πολίτη την ζωή του και την όποια περιουσία του.
Τέτοιες ιστορίες σαν αυτές με τούς πολιτικούς μετανάστες στην χώρα μας όπως και ο φόνος του Αλέξη είναι ανεπίτρεπτες και τουλάχιστον απάνθρωπες.....

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 01:18, 13-12-08:

Είσαι εκτός θέματος....κανένα τέτοιο περιστατικό δεν αθωώνει-εξαϋλώνει τον συγκεκριμένο αστυνομικό...ούτε αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα στο αστυνομικό σώμα της χώρας μας.
...και ποιος σου είπε οτι αθωώνεται ο δολοφόνος του Αλέξη; Εσυ το βλέπεις ότι παω να ισοφαρήσω θανάτους γιατι το βλέπεις σαν παρατάξεις , εγω επειδή βλέπω τους ανθρωπους και απορρίπτω οτι άλλο δικαιολογεί ή πατάει πανω σε αυτούς κάνω άθροιση. Χάνεις το νόημα επίσης αν θεωρείς τον αστυνομικό καλύτερο απο όλους εμάς. Ο μέσος Έλληνας αστυνομικός είναι ο μέσος Έλληνας πολίτης σε ήθος, τραμπουκισμό, επαγγελματισμό, βιαιότητα κ.τ.λ. . Δυστηχώς πιστεύω έχουμε αυτη την αστυνομία γιατί αυτή φτιάξαμε και αυτή μας αξίζει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:21, 13-12-08:

+1 που το αναφερεις ...να ξερουμε και τι λενε εξω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 13-12-08 στις 01:49. Αιτία: Τα spam μηνύματα στα οποία απαντούσες διαγράφηκαν ;)
Παράθεση

antonios.ireland

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonios.ireland
Ο antonios.ireland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O antonios.ireland έγραψε στις 01:23, 13-12-08:

Γεια σας απο την παγωμενη Ιρλανδια

Αν και μακρυα απο την πατριδα θα ηθελαν να επισημανω καποια πραγματα

1. Σιγουρα ο φονος αλλα και γενικοτερα (ακομα και αν δεν χανοταν το παιδι) ο τροπος δρασης του συγκεκριμενου αστυνομικου φερει και προσωπικη ευθηνη. Σιγουρα δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι ετσι αλλα ειναι και μεγαλη ευθηνη του κρατους στο τροπο διαχειρησης του ανθρωπινου δυναμικου της αστυνομιας. Επρεπε αυτος ο αστυνομικος να φερει οπλο με τον χαρακτηρα που ειχε (οπως φανηκε και απο την οικτρη απολογια του)? Ολοι ξερουμε οτι ενα απο τα μεγαλυτερα προσοντα σε αυτου του ειδους επαγγελματων ειναι η ψυχραιμια και το καθαρο μυαλο. Αρα η ευθηνη ειναι μια μιξη προσωπικης (με την εννοια οτι δεν πιστευω η πλειψηφια του σωματος να ειναι ετσι) και κρατικης ευθηνης (πως γινεται η επιλογη προσωπικου στο σωμα)

2. Οι εξεργεσεις των μαθητων (και οχι η βια των κουκουλοφορων) ειναι ενα δειγμα υγειους αντιδρασης της Ελληνικης νεολαιας. Ειδικα αν αναλογιστουμε το γεγονος οτι μεγαλωνον σε μια κοινωνια με ελλειψη καλων προτυπων (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων). Η προκληση για αυτη την Ελληνικη νεολαια ειναι να κανουν αυτην την δυναμικη εφαρμοσεμενη στην μελλοντικη προσωπικη και δημοσια τους ζωη. Αν καποια απο αυτα τα παιδια στο μελλον επισκεφτουν γραφεια βουλευτη π.χ. για επαγγελματικη αποκατασταση θα χαθει και αυτη η ευκαιρια που παρουσιαζεται απο την δυναμικη των νεων. Ας ελπισουμε για το καλυτερο ομως.

3. Γενικοτερα πολλα προβληματα της χωρας πηγαζουν απο το οτι ζουμε σε μια κοινωνια που διακρινει τις κοινωνικες ταξεις με βαση μονο την οικονομικη κατασταση. Η ερωτηση ποσα βγαζεις δινει και την απαντηση σε τι κοινωνικη ταξη ανηκεις. Με λιγα λογια η μεσοαστικη ταξη, που ειναι και ο φορεας των αλλαγων σε μια κοινωνια, γιατι ειναι αρκετα πλουσια ετσι ωστε να μην μισει τον πλουτο αλλα και οχι υπερβολικα βολεμενη για να μην θελει αλλαγες, δεν υπαρχει η ειναι εκφυλισμενη. Αυτο γιατι κριτιριο ειναι μονο η οικονομικη κατασταση. Η μεσοαστικη ταξη εχει και το οικονομικο κριτηριο αλλα εχει και τα κριτηρια το τι παιδεια εχει και ποιο ειναι το αξιακο της συστημα.

Στην Ελλαδα ειναι τοσο διαστρεβλωμενα τα κινητρα της κοινωνιας που συνηθως ατομα με παιδεια δεν θα μπορεσουν να εκπληρωσουν τα οικονομικα κριτηρια για να μπουν στην μεσοαστικη ταξη, και οσοι μπορεσουν να πετυχουν τα οικονομικα κριτηρια (συνηθως με παρανομιες κτλ) δεν θα εχουν και την απαραιτητη παιδεια και αξιες να γινουν φορεις αλλαγων (αφουν θα εχουν ανεβει γιατι ξερουν να ελλισονται στο σαπιο συστημα).

Αυτο πρεπει να πολεμησουμε.

Αντωνιος Καλυβας

Ιρλανδια

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 01:26, 13-12-08:

Οι Έλληνες φίλε μου που επιλέγουν να μπουν σε αυτό το σώμα....πρέπει να μπορούν να έχουν ήθος να διακατέχονται από νηφαλιότητα σε οποιαδήποτε κρίσιμη στιγμή έρθουν για να είναι ικανοί να προστατεύσουν τον πολίτη την ζωή του και την όποια περιουσία του.
Τέτοιες ιστορίες σαν αυτές με τούς πολιτικούς μετανάστες στην χώρα μας όπως και ο φόνος του Αλέξη είναι ανεπίτρεπτες και τουλάχιστον απάνθρωπες.....
Εκτος θεματος, με την αυστηρη εννοια, ειναι πολλα απο τα μηνυματα στο θεμα αυτο, και ακομα περισσοτερα οριακα στο θεμα. Αλλα δεν ειδα να αναφερεσαι σε κανενα αλλο. Προφανως ο ανθρωπος δεν λεει "μια για αυτοςυ και μια για τους αλλους, αρα ισοπαλια". Λεει οτι το κλιμα των ημερων "επιβαλει" μια συγκεκριμενη σταση, και οτι συμβαντα σαν και αυτο μπορει να συμβουν απο οποιοδηποτε καφρο, ειτε αστυνομικο ειτε αναρχικο, ειτε οτιδηποτε αλλο. Θα πρεπει να εχουμε τη λογικη και το θαρρος να κατακρινουμε και τις δυο πραξεις, και οχι μονο τη μια.

Για μενα, η τελευταια σου προταση θα επρεπε να ειναι: "Τέτοιες ιστορίες σαν αυτη που ανεφερες, και αυτές με τούς πολιτικούς μετανάστες στην χώρα μας όπως και ο φόνος του Αλέξη είναι ανεπίτρεπτες και τουλάχιστον απάνθρωπες.....", και οχι μονο να αναφερεσαι στο μεν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:28, 13-12-08:

...και ποιος σου είπε οτι αθωώνεται ο δολοφόνος του Αλέξη; Εσυ το βλέπεις ότι παω να ισοφαρήσω θανάτους γιατι το βλέπεις σαν παρατάξεις , εγω επειδή βλέπω τους ανθρωπους και απορρίπτω οτι άλλο δικαιολογεί ή πατάει πανω σε αυτούς κάνω άθροιση. Χάνεις το νόημα επίσης αν θεωρείς τον αστυνομικό καλύτερο απο όλους εμάς. Ο μέσος Έλληνας αστυνομικός είναι ο μέσος Έλληνας πολίτης σε ήθος, τραμπουκισμό, επαγγελματισμό, βιαιότητα κ.τ.λ. . Δυστηχώς πιστεύω έχουμε αυτη την αστυνομία γιατί αυτή φτιάξαμε και αυτή μας αξίζει.
Ποιος μιλησε για παρατάξεις....?.....Η άθροιση τι σκοπό έχει επί του συγκεκριμένου θέματος?
Ο Έλληνας αστυνομικός όπως και ο κάθε αστυνομικός πρέπει να έχει να μια συγκεκριμένη εκπαίδευση....ο απλός πολίτης δεν αντιμετωπίζει καθημερινά εγκληματίες ούτε κυκλοφορεί με όπλο.....
Όσο για το ότι μας αξίζει αυτή η αστυνομία συμφωνώ απόλυτα....Αυτό είναι ένα ποιο εποικοδομητικό θέμα προς συζήτηση ....δεν νομίζεις?

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:38, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac

Για μενα, η τελευταια σου προταση θα επρεπε να ειναι: "Τέτοιες ιστορίες σαν αυτη που ανεφερες, και αυτές με τούς πολιτικούς μετανάστες στην χώρα μας όπως και ο φόνος του Αλέξη είναι ανεπίτρεπτες και τουλάχιστον απάνθρωπες.....", και οχι μονο να αναφερεσαι στο μεν.
Την ιστορία με τον πολιτικό μετανάστη την παραθέτω για αυτούς που δεν πιστεύουν σε βαναυσότητες συγκεκριμένων αστυνομικών....για κανέναν άλλον λόγο.
Και το κάνω για τον απλούστατο λόγο ότι κάποιοι από εδώ μέσα και όχι μόνο, αμφισβητούν τα αυτονόητα.Έχουμε έναν φόνο από έναν αστυνομικό.....ας αναλύσουμε αυτό λοιπόν τα αίτια που φτάσαμε σε ένα τέτοιο σημείο και ας αφήσουμε τα γύρω γύρω που το μόνο που κάνουν είναι να αποσυντονίζουν.......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 13-12-08 στις 01:46.
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 01:48, 13-12-08:

Η ιστορία με τον πολιτικό μετανάστη την παραθέτω για αυτούς που δεν πιστεύουν σε βαναυσότητες συγκεκριμένων αστυνομικών....για κανέναν άλλον λόγο.
Και το κάνω για τον απλούστατο λόγο ότι κάποιοι από εδώ μέσα και όχι μόνο, αμφισβητούν τα αυτονόητα.Έχουμε έναν φόνο από έναν αστυνομικό.....ας αναλύσουμε αυτό λοιπόν τα αίτια που φτάσαμε σε ένα τέτοιο σημείο και ας αφήσουμε τα γύρω γύρω που το μόνο που κάνουν είναι να αποσυντονίζουν.......
Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι λογικοι Ελληνες οι οποιοι δεν αποδεχονται τις πραξεις βιαιοτητας της αστυνομιας. Πραξεις οπως αυτες με τους Πακιστανους, τις ιεροδουλες ή τους αλλοδαπους που αλληλοχαστουκιζονταν στο τμημα ή τον κυπριο φοιτητη. Αλλα δεν εχει και νοημα (ή πιθανως...εχει! ) να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας και να μη λεμε οτι αντιστοιχα βιαιοι μπορουν να ειναι και οι αναρχικοι, διχως να τους καταδικαζουμε οταν τετοια περιστατικα καταγγελονται.

Αν αναλυσουμε το φονο απο εναν αστυνομικο, χωρις τα υπολοιπα που μας αποσυντονιζουν, τοτε η συζητηση θα επρεπε να ειχε ληξει στο "ενας αστυνομικος, πυροβολησε και σκοτωσε ενα παιδι, χωρις σοβαρο λογο ή ακομα και χωρις λογο. Τα στοιχεια μεχρι τωρα δειχνουν μαλιστα, οτι πυροβολησε απευθειας και οτι η σφαιρα δεν εξοστρακιστηκε". Ουτε να μιλαμε για αστυνομικη βια, ουτε για τις διαδηλωσεις, ουτε για τους βανδαλισμους, ουτε για τον Κουγια, κτλ. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι λογικο, ομως, ουτε οτι αυτο εννοεις εσυ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 01:53, 13-12-08:

Δεν μιλάμε για πολιτικές παρατάξεις αν αυτό κατάλαβες αλλα σου συνέστησα να μην βλέπεις το θέμα σαν να υπάρχουν δυο αντίπαλα στρατόπεδα που το ένα εκδικείται τους θανάτους του άλλου. Σε αυτό το πλαίσιο πάνω έκανα αναφορά για "άθροιση" νεκρών ανθρώπων που όμως η είδηση η ίδια του φόνου τους πουλάει με διαφορετικό τρόπο και τυγχάνει διαφορετικής εκμετάλευσης.

Θα μπορούσα κάλλιστα να κατεβάσω λίστα με σοβαρούς τραυματισμούς ένστολων αυτες τις μέρες αλλα εν μέρη θα δεχτώ ότι η δουλειά τους είναι επικίνδυνη και εμπεριέχει σε κάποιο βαθμό και την πιθανότητα τραυματισμών. Αλλα όταν στον προσφατο Ευρωπαικό αγώνα προχθές οι γνωστοί άγνωστοι έπιασαν έναν απο πόδια και χέρια και προσπαθούσαν με πείσμα να τοποθετήσουν ένα καπνογόνο μέσα στο στόμα του με αποτέλεσμα να νοσηλεύετε με βαριά εγκάυματα, νομίζω ξεπερνάμε τα όρια του επαγγελματικού κινδύνου και είμαστε στα όρια του κανιβαλισμού.

Λυπάμαι που ίσως μόνο λίγοι ακόμα υποψιασμένοι αντιλαμβάνονται ποιοι είναι οι πραγματικοί εχθροί της κοινωνίας και πως επιλέγουν γεγονότα όπως αυτό της επικαιρότητας για να επιβληθούν περισσότερο. Ακόμα χειρότερο είναι το σενάριο που θέλει να έχουν δημιουργήσει το κατάλληλο κλίμα για να λαμβάνουν δράση όλα αυτά τα οποία συζητάμε. Διαφορετικά θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι φυσικό κάποιος να δολοφονεί απο έναν τσαμπουκά, απο ιδεολογία , απο κακό ξύπνημα .... .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:57, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι λογικοι Ελληνες οι οποιοι δεν αποδεχονται τις πραξεις βιαιοτητας της αστυνομιας. Πραξεις οπως αυτες με τους Πακιστανους, τις ιεροδουλες ή τους αλλοδαπους που αλληλοχαστουκιζονταν στο τμημα ή τον κυπριο φοιτητη. Αλλα δεν εχει και νοημα (ή πιθανως...εχει! ) να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας και να μη λεμε οτι αντιστοιχα βιαιοι μπορουν να ειναι και οι αναρχικοι, διχως να τους καταδικαζουμε οταν τετοια περιστατικα καταγγελονται.

Αν αναλυσουμε το φονο απο εναν αστυνομικο, χωρις τα υπολοιπα που μας αποσυντονιζουν, τοτε η συζητηση θα επρεπε να ειχε ληξει στο "ενας αστυνομικος, πυροβολησε και σκοτωσε ενα παιδι, χωρις σοβαρο λογο ή ακομα και χωρις λογο. Τα στοιχεια μεχρι τωρα δειχνουν μαλιστα, οτι πυροβολησε απευθειας και οτι η σφαιρα δεν εξοστρακιστηκε". Ουτε να μιλαμε για αστυνομικη βια, ουτε για τις διαδηλωσεις, ουτε για τους βανδαλισμους, ουτε για τον Κουγια, κτλ. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι λογικο, ομως, ουτε οτι αυτο εννοεις εσυ!
Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι το κράτος .....είτε λέγετε αστυνομία είτε δημόσια παιδεία είτε δημόσια υγεία πρέπει να λειτουργεί.....και φίλε μου σε αυτή την χώρα τίποτα ποια δεν λειτουργεί...δυσλειτουργεί , χρόνια τώρα.
Ο κουκουλοφόρος είναι το αποτέλεσμα μιας κατάστασης που άρχισε χρόνια πριν.......Ποιο το το νόημα να εξετάσουμε αυτό και όχι την πηγή αυτού....Άντε και τούς καταδικάσαμε!!!!τι θα αλλάξει εάν δεν αλλάξουμε ριζικά πράγματα σε εμάς πρώτα από όλα?

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 02:05, 13-12-08:

Λυπάμαι που ίσως μόνο λίγοι ακόμα υποψιασμένοι αντιλαμβάνονται ποιοι είναι οι πραγματικοί εχθροί της κοινωνίας και πως επιλέγουν γεγονότα όπως αυτό της επικαιρότητας για να επιβληθούν περισσότερο. Ακόμα χειρότερο είναι το σενάριο που θέλει να έχουν δημιουργήσει το κατάλληλο κλίμα για να λαμβάνουν δράση όλα αυτά τα οποία συζητάμε. Διαφορετικά θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι φυσικό κάποιος να δολοφονεί απο έναν τσαμπουκά, απο ιδεολογία , απο κακό ξύπνημα .... .
Οι εχθροί τούτης της κοινωνίας είμαστε εμείς όσο παραμένουμε και επιμένουμε να βλέπουμε τα πράγματα από μια συγκεκριμένη οπτική γωνία και όσο δεν αλλάζουμε τρόπο ζωής και αξίες.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 02:08, 13-12-08:

Δυστηχώς πιστεύω έχουμε αυτη την αστυνομία γιατί αυτή φτιάξαμε και αυτή μας αξίζει.
όλα καλά φίλε μου,αλλά το ήθος κ τη στάση του επαγγέλματος,δε τη διαμορφώνει κανείς άλλος παρα μόνο οι προϊστάμενοι του.Αν έρριχνες κ μιά ματιά λίγο πιό πίσω ιστορικά,θα καταλάβαινες τι μυαλά κάνουν κουμάντο εκεί,στα ανώτερα κλιμάκια.Δεν βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι κ εκτιμώ κ σέβομαι κ το διαδηλωτή κ τον αστυνόμο.
Όμως να λες οτι εγώ έφτιαξα αυτή την αστυνομία,με τσουβαλιάζεις με αυτόν που ξεβρακώνει
15άχρονα στην πλατεία !!! Με βρίζεις !!
Να συμπληρώσω,αυτοί οι χαρακτήρες δεν είναι άξιοι σεβασμού .

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 02:14, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
όλα καλά φίλε μου,αλλά το ήθος κ τη στάση του επαγγέλματος,δε τη διαμορφώνει κανείς άλλος παρα μόνο οι προϊστάμενοι του.Αν έρριχνες κ μιά ματιά λίγο πιό πίσω ιστορικά,θα καταλάβαινες τι μυαλά κάνουν κουμάντο εκεί,στα ανώτερα κλιμάκια.Δεν βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι κ εκτιμώ κ σέβομαι κ το διαδηλωτή κ τον αστυνόμο.
Όμως να λες οτι εγώ έφτιαξα αυτή την αστυνομία,με τσουβαλιάζεις με αυτόν που ξεβρακώνει
Τότε ας μην βγάζουμε τους ίδιους πολιτικούς ξανά και ξανά ...ας μην έχουμε ως σκοπό το προσωπικό όφελος...που αυτό έκαναν οι Έλληνες μέχρι τώρα... αλλά το συνολικό.......

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 02:25, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από antonisgs
σοβαρα? αν το αδερφακι σου χτυπα ξυλο, απο οτι μας αφησε ο καραμαν-αλης ακαφτα να χτυπησουμε, ηταν νεκρο, απλα θα ελεγες αστο δεν τρεχει, ή θα σαλτερνες, και καλα θα εκανες, να βρεις ακρη να δικαιωθεις? σκεψου λιγο κοπελα... παντου θα μπορουσε να γινει...το αγορακι παει, τι εννοεις? η ζωη σηνεχιζεται...? ποια ζωη? των μη σκοτωμενων...
1.Το αγοράκι πάει = απεβίωσε ΔΥΣΤΥΧΩΣ από ένα άθλιο συμβάν, πιο άχημο και από αυτό που λέμε "γκαντεμιά".

2.Η ζωή συνεχίζεται= είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε όχι το εφαρμόζεις και ο ίδιος.Η ζωή συνεχίζεται αλλά όχι στο ίδιο κλίμα, όχι στους ίδιους ρυθμούς. Η ζωή όλων. Συμπεριλαμβανομένης και της δικής σου.

Αν έχανα δικό μου συγγενικό πρόσωπο σε παρόμοιο συμβάν η ζωή θα συνεχιζόταν.Όχι το ίδιο.Ποτέ δεν είναι ίδια μετά. Απλά μην προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου και προπαντώς εμένα ότι η δολοφονία αυτή σε άγγιξε περισσότερο για τον καημένο τον Αλέξανδρο παρά για τον σάπιο κρατικό μηχανισμό.Σχέσης αιτίας και αποτελέσματος βέβαια αλλά ξανασκέψου το.

Ως ορθολογίστρια δεν πιστεύω σε ριζικές αλλαγές σε αυτή την χώρα.Οπότε όσο και αν με αηδίασε το συμβάν και αυτα που ακολούθησαν , ποτέ δεν θα τα χαρακτήριζα "σενάρια επιστημονικής φαντασίας", "άκρατης βίας" κτλ αν δεν τα είχα ήδη δει. Οπότε για μένα το κράτος έχει μια γάγγραινα και η σηψαιμία λίγο πριν χτυπήσει "καρδιά" ίσως να φέρει κάποια επανάσταση.

Ως αδερφή ενός 16χρονου και ως άτομο που στα γυμνασιακά και στα λυκειακά χρόνια πήγαινε σε συναυλίες με "επικίνδυνα"-"ταραχοποια στοιχεία", συχνάζοντας σε περιοχές όπως τα Εξάρχεια, εξοργίστηκα και λυπήθηκα για το συμβάν.

"Σκέψου λίγο κοπέλα" μου λες αλλά εσύ προτρέχεις. Δεν ψάχνω δολοπλοκίες και ιστορίες για αγρίους αλλα δικαιοσύνη σε υποθέσεις όπως αυτή ίσως και να μην αποδοθεί. Οπότε πιάσου από άλλο κλαδί.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:38, 13-12-08:

15άχρονα στην πλατεία !!! Με βρίζεις !!Να συμπληρώσω,αυτοί οι χαρακτήρες δεν είναι άξιοι σεβασμού .
Kι αυτοι που κανουν κουμαντο απο που προερχονται ;....

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Phalanx έγραψε στις 02:39, 13-12-08:

... και συμφωνω με όσα λες , χαίρομαι που θίγεσαι γιατι δεν νοιώθεις ότι σε ικανοποιεί αυτό που σου δώσανε για αστυνομία και συμπληρώνω. Αποκλειστικός προμηθευτής της ΕΛ.ΑΣ. είναι η Ελληνική κοινωνία. Το έμψυχο αυτό υλικό λοιπόν μπορείς να το εκπαιδεύσεις, να του δώσεις εξοπλισμό, να του πεις ανα περίσταση πως να σταθεί και να του μάθεις παπαγαλία αν θες τους νόμους όλους. Την νοοτροπία του και το ήθος του όμως δεν θα καταφέρεις ποτέ να το αλλάξεις. Γι'αυτό και εμείς οι Έλληνες μοιάζουμε όλοι μας τόσο πολύ μεταξύ μας. Σε μια παρέα δεν καταφέρνεις σήμερα εύκολα να ανακαλύψεις ποιος είναι ο μπάτσος, ο δικηγόρος, ο δάσκαλος, ο δραπέτης, ο αναρχικός, ο κομμωτής, ο ποδοσφαιριστής, ο δημοσιογράφος. Γι'αυτό και δεν χονεύουμε ποτέ ο ένας τον άλλον και δημιουργούντε τόσες κόντρες. Επειδή είμαστε ίδιοι. Ο Ε.Φ. των εξαρχείων όσο και να τον αφήναμε με τον πιτσιρικά ότι κουβέντες θα του πετούσε τις ίδιες θα έπαιρνε πίσω και όσοι βία δίνουν οι αναρχικοί αυτές τις μέρες τόση ακριβώς πέρνουν πίσω.

Το ζητούμενο είναι ποιοι είναι οι παράγοντες που διαμορφώνουν τον σύγχρονο Έλληνα και τον κάνουν τόσο "κολόπαιδο" ας μου επιτραπεί. Η μόρφωση δεν μας λείπει, κακουχίες - πείνα - εξαθλίωση τουλάχιστον οι νεώτεροι δεν γνωρίσαμε, καταπιεσμένοι δεν είμαστε και ας λένε για ανέχεια ( για να βρεις να κάτσεις σε καφετέρια περιμένεις στην Αριστοτέλους, στα μπουζούκια για πρωτοχρονία πρέπει απο τωρα να κλείσεις ). Άρα ή μας βολεύει έτσι και δεν αλλάζουμε τίποτα ή μας έχουν χαλιναγωγήσει κατα αυτό τον τρόπο για να εξυπηρετούντε άλλοι. Το παρόν εμένα μου δείχνει πάντος ότι έχουμε πάψει να διαμορφώνουμε ο λαός τις ειδήσεις όπως παλιά , αλλά πρώτα αυτές φτιάχνονται και έπειτα καθ' υπόδειξιν εμείς ακολουθούμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 02:39, 13-12-08:

Τότε ας μην βγάζουμε τους ίδιους πολιτικούς ξανά και ξανά ...ας μην έχουμε ως σκοπό το προσωπικό όφελος...που αυτό έκαναν οι Έλληνες μέχρι τώρα... αλλά το συνολικό.......
Ναι !!! Μια σωστή πρόταση !!! Στα μέτρα λοιπόν που θα έπρεπε να λάβουμε ωστε να καλυτερεύσει όλη η κατάσταση,είναι να ασχοληθούμε εμείς,να το διαδώσουμε κ στα παιδιά μας,με την πολιτική,παραμερίζοντας τα προσωπικά ωφέλη.
Να παρακολουθούμε κ να κρίνουμε κ να θυμόμαστε κ να συζητάμε κ βέβαια να συμμετέχουμε.
Μοιάζει απλοϊκό κι όμως είναι ζήτημα ουσιαστικό.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:48, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Kι αυτοι που κανουν κουμαντο απο που προερχονται ;....
Σωστό ερώτημα,θα σε κάλυπτε αν απαντούσα : απλά απο μιά άλλη εποχή με άλλα δεδομένα ? Επίσης η ευρύνοια κ η "άλλη" αντιμετώπιση παραγκωνίζεται λόγω ..."πεπατημένης"?
Αλούστευση αντιδράσεων δηλαδή !

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:48, 13-12-08:

Λίγο άσχετο μα τόσο σχετικό:

Ίσως να μην είναι μόνο ο μπάτσος ο εχθρός, ίσως όχι η ανεργία ίσως όχι τα σχολεία, ίσως όχι ο στρατός...
Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός να είναι η φριχτή ασημαντότητα που χαρακώνει την ψυχή σου,
Ίσως ο μεγαλύτερος εχθρός να είναι η φριχτή ασημαντότητα στην αποξένωση της μεγαλούπολης...

Έτσι και αλλιώς όσο και να προσπαθήσεις, ένας νεκρός δεν θα μπορέσει ποτέ να δείξει χαρούμενος
Θα πονέσεις μα θα το δεχτείς, λόγω υγιεινής επιβιωσης...

Γενιά του Χάους, αρκετά χρόνια πριν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:04, 13-12-08:

τΑ βιαια παιδια που πετανε πετρες σημερα,αύριο καποια απο αυτα θα γινουν βιαιοι αστυνομικοι...Η κοικωνια σε συνολο νοσει, και νοσηρη νεολαια βγαζει νοσηρους πολιτες-και άρα και αστυνομικους)Οι αστυνομικοι απλα παιδια είναι δεν είναι εξωγηινοι...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:21, 13-12-08:

Σωστό ερώτημα,θα σε κάλυπτε αν απαντούσα : απλά απο μιά άλλη εποχή με άλλα δεδομένα ? Επίσης η ευρύνοια κ η "άλλη" αντιμετώπιση παραγκωνίζεται λόγω ..."πεπατημένης"? Αλούστευση αντιδράσεων δηλαδή !
Δε νομιζω οτι καλυπτει μια τετοια απαντηση. Γιατι αλλη εποχη και αλλα δεδομενα ; Οσο και να αλλαζουν οι εποχες, δεν αλλαζουν τα πραγματα που ειναι λογικα, ανθρωπινα, καποια ηθικη,το ενδιαφερον και ο σεβασμος. Αυτα ιδια ειναι. Εμεις δε τα πραττουμε. Και δε μας φταινε οι εποχες και τα δεδομενα. Η βλακεια μας, μας φταιει. Η νοοτροπια μας.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:43, 13-12-08:

Φάλαγξ, γνωρίζεστε με τον Άγγελο;

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 19:39, 13-12-08:

Αποκλειστικός προμηθευτής της ΕΛ.ΑΣ. είναι η Ελληνική κοινωνία. Το έμψυχο αυτό υλικό λοιπόν μπορείς να το εκπαιδεύσεις, να του δώσεις εξοπλισμό, να του πεις ανα περίσταση πως να σταθεί και να του μάθεις παπαγαλία αν θες τους νόμους όλους. Την νοοτροπία του και το ήθος του όμως δεν θα καταφέρεις ποτέ να το αλλάξεις. Γι'αυτό και εμείς οι Έλληνες μοιάζουμε όλοι μας τόσο πολύ μεταξύ μας. Σε μια παρέα δεν καταφέρνεις σήμερα εύκολα να ανακαλύψεις ποιος είναι ο μπάτσος, ο δικηγόρος, ο δάσκαλος, ο δραπέτης, ο αναρχικός, ο κομμωτής, ο ποδοσφαιριστής, ο δημοσιογράφος. .....
Συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ... η εκπαίδευση περιλαμβάνει την ψυχραιμία, την αντίληψη της κατάστασης, την ευγένεια στην καθημερινή επαφή στον απέναντι ανεξάρτητα από το τι φοράει ή αν είναι "κύριος", παιδί, φρίκος ακόμα και το χαμόγελο ευγενείας.... Και η νοοτροπία επίσης αλλάζει, πόσα παιδιά άλλαξαν γιατί βρήκαν μπροστά τους δασκάλους ή μέντορες που τους φωτίσανε καινούργιες πλευρές της ζωής. Και μια χαρά ξεχωρίζουν οι άνθρωποι όχι από το επάγγελμα τους - που στο κάτω κάτω είναι ρατσιστικό να το θεωρούμε καθοριστικό - αλλά από το ποιόν τους.
Το ζητούμενο είναι ποιοι είναι οι παράγοντες που διαμορφώνουν τον σύγχρονο Έλληνα και τον κάνουν τόσο "κολόπαιδο" ας μου επιτραπεί. Η μόρφωση δεν μας λείπει, κακουχίες - πείνα - εξαθλίωση τουλάχιστον οι νεώτεροι δεν γνωρίσαμε, καταπιεσμένοι δεν είμαστε και ας λένε για ανέχεια ( για να βρεις να κάτσεις σε καφετέρια περιμένεις στην Αριστοτέλους, στα μπουζούκια για πρωτοχρονία πρέπει απο τωρα να κλείσεις ). Άρα ή μας βολεύει έτσι και δεν αλλάζουμε τίποτα ή μας έχουν χαλιναγωγήσει κατα αυτό τον τρόπο για να εξυπηρετούντε άλλοι. Το παρόν εμένα μου δείχνει πάντος ότι έχουμε πάψει να διαμορφώνουμε ο λαός τις ειδήσεις όπως παλιά , αλλά πρώτα αυτές φτιάχνονται και έπειτα καθ' υπόδειξιν εμείς ακολουθούμε.
Τον σύγχρονο Έλληνα τον διαμορφώνει η πραγματικότητα του ότι φάμε... ότι πιούμε...κλπ που βλέπει γύρω του, ο γονιός του στο καθαρό αμάξι που ανοίγει το παράθυρο και πετάει έξω το πλαστικό ποτηράκι του φραπέ και κάνει βλακείες με τα παιδιά μέσα στο αμάξι, ο βαριεστημένος δάσκαλος, η απουσία ανοιχτού χώρου και ανοιχτού μυαλού, η κρίση των απέναντι με βάση του τι έχεις και πως δείχνεις και όχι με το τι είσαι και χίλια άλλα. Οι άνθρωποι που πορεύονται αξιοπρεπώς παραμένουν σιωπηλοί, δεν φαίνονται στις κάμερες γιατί δείχνουν βαρετοί... λες κι όλα όσα γίνονται έχουν σημασία μόνο όταν τα στέφει η επιτυχία και ο καθημερινός μόχθος, τα μικρά λιθαράκια δεν έχουν καμμιά σημασία στην πορεία αυτή.
Ας συνεχίσουμε λοιπόν τη βόλτα μας χωρίς να συνωστιζόμαστε για μια θέση στις καφετέριες της Αριστοτέλους ή του Ψυρρη, ή στα μπουζούκια κι ας περάσουμε την Πρωτοχρονιά με τους ανθρώπους που αγαπάμε ξαναγνωρίζοντας τους.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:14, 13-12-08:

Εδώ και κάποιες μέρες σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που θα μιλήσω, σε διάφορους χώρους, δείχνουν να έχουν πλήρη αδιαφορία για όλα όσα έγιναν. Κι αν σε κάποια φάση πάω την συζήτηση, με κοιτάνε σαν να είμαι 1 ανιαρό πλάσμα που δεν ξέρει να περνάει καλά. Η μόνη αναφορά θα είναι στο αν γίνεται καμιά πορεία και μπλέξουμε στο κέντρο. Νομίζω πως με τη νοοτροπία που μας διέπει σαν λαό, σε λίγο καιρό δεν θα μας ενδιαφέρει καθόλου το ζήτημα και, πάνω από όλα, δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή την χώρα.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:43, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εδώ και κάποιες μέρες σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που θα μιλήσω, σε διάφορους χώρους, δείχνουν να έχουν πλήρη αδιαφορία για όλα όσα έγιναν. Κι αν σε κάποια φάση πάω την συζήτηση, με κοιτάνε σαν να είμαι 1 ανιαρό πλάσμα που δεν ξέρει να περνάει καλά. Η μόνη αναφορά θα είναι στο αν γίνεται καμιά πορεία και μπλέξουμε στο κέντρο. Νομίζω πως με τη νοοτροπία που μας διέπει σαν λαό, σε λίγο καιρό δεν θα μας ενδιαφέρει καθόλου το ζήτημα και, πάνω από όλα, δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή την χώρα.
Βασει της δικης μου εμπειριας, διαφωνω καθετα. Δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερα πολιτικοποιημενη η οικογενεια μου και η παρεα μου, παντως κεντρικο θεμα συζητησεων (και διαφωνιων! ) ειναι αυτο, εδω και αρκετες μερες. Μονο με εναν φιλο μου δεν αναφερθηκε καθολου το θεμα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 23:51, 13-12-08:

Δεν μίλαγα για την οικογένειά μου ή τους κολλητούς, αλλά για τα άτομα που θα μιλήσω σε δουλειά, μάθημα, γυμναστική, και οι οποίοι μιλάνε για τα δώρα των Χριστουγέννων ή τα χαζά κουτσομπολιά κι αν πω ότι με έχει επηρεάσει αρνητικά η κατάσταση θα πουν ''Ποιά κατάσταση?''.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:03, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Δεν μίλαγα για την οικογένειά μου ή τους κολλητούς, αλλά για τα άτομα που θα μιλήσω σε δουλειά, μάθημα, γυμναστική, και οι οποίοι μιλάνε για τα δώρα των Χριστουγέννων ή τα χαζά κουτσομπολιά κι αν πω ότι με έχει επηρεάσει αρνητικά η κατάσταση θα πουν ''Ποιά κατάσταση?''.
Ε sorry ρε συ, και γω αν παω γυμναστηριο δεν θα αρχισω να μιλαω για το περιστατικο και τις πορειες / βανδαλισμους. Και γενικα δυσκολα θα παω να κανω πολιτικη συζητηση με ατομα που δεν εχω ιδιαιτερη οικειοτητα. Αλλα ακομα και ετσι, δεν μπορω να πω οτι ο κοσμος δεν το συζηταει. Ακομα και στην αναμονη εξω απο τον γιατρο στο ΙΚΑ το συζητουσαν. Γενικα δεν νομιζω οτι ο κοσμος το εχει περασει στο ντουκου, ειτε λογω συμμετοχης στα δρωμενα (των μικροτερων σε ηλικια) ειτε λογω εμμεσης συμμετοχης των μεγαλυτερων (που δουλευουν σε επιχειρησεις, μαγαζια, κτλ που επηρεαστηκαν)

Μπορει να ειναι και η δικη μου εντυπωση απλα βεβαια.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 01:58, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τΑ βιαια παιδια που πετανε πετρες σημερα,αύριο καποια απο αυτα θα γινουν βιαιοι αστυνομικοι...Η κοικωνια σε συνολο νοσει, και νοσηρη νεολαια βγαζει νοσηρους πολιτες-και άρα και αστυνομικους)Οι αστυνομικοι απλα παιδια είναι δεν είναι εξωγηινοι...
Ανάμεσα στους πάρα πολλούς ανθρώπους που γνωρίζω καλά, υπάρχουν και κάποια παιδιά που φοιτούν σε αστυνομικές σχολές. Μπήκαν έχοντας υποδειγματικό χαρακτήρα και συμπεριφορά και κάθε φορά που γυρίζουν τους βλέπω με το κλασσίκο "μαώ και δέρνω" ύφος και με έντονη ρατσιστική νοοτροπία.

Σαφώς και εξαρτάται από τον χαρακτήρα κάποιου το πως αυτός θα εξελιχθεί, τον κυριότερο ρόλο όμως παίζουν τα βιώματά του. Που στις αστυνομικές σχολές δεν είναι και τα καλύτερα...

Παράθεση

GIORGIANNA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GIORGIANNA
H GIORGIANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H GIORGIANNA έγραψε στις 03:05, 14-12-08:

Την τελευταία ώρα βλεπω απο την κλειδαρότρυπα(καμερα του zougla.gr) οτι γινετε στο συνταγμα.
δεν είναι ο καλυτερος τροπος αλλα τι να κανουμε!!!
τελος παντων αλλο θελω να πω... μου κανει εντυπωση οτι απο τα διερχομενα αυτοκινητα, 1 στα 3, χαιρετα τα ατομα που ειναι συγκεντρωμενα με ρυθμικα επι το πλειστον κορναρισματα και οι παρευρισκομενοι ειναι ηρεμοτατοι...
αυτο που με εκανε να γραψω τωρα ειναι η "παρελαση" των ΜΑΤ ολη την ωρα μπροστα απο τον χωρο διαμαρτυριας, χωρις βεβαιως να συντρεχει κανενας λογος .
ολη την ωρα σουλτσαρουν απο μπροστα τους και αλλαζουν στοιχηση σαν επειδιξη δυναμης και καταμετρησης δυναμεων.
αφηστε που ολη την ωρα περναν απο το ενα πεζοδρομιο στο αλλο με μια ανεση, σταματωντας την κυκλοφορια, λες και βρισκονται στο στενακι του χωριου τους!!!
(συχωρεστε την αθλια ορθογραφια μου...)

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 04:10, 14-12-08:

Υπάρχουν πάρα πολλές μαρτυρίες ανθρώπων που κατεβαίνουν σε πορείες εδώ και χρόνια, για κουκουλοφόρους με bluetooth μέσα απ' τις κουκούλες, να βγαίνουν απ' τις κλούβες, να συνομιλούν με αστυνομικούς στα στενά κ.α. Ανέτρεξτε αν θες σε ανάλογα λινκ με υλικό (τα οποία σίγουρα έχουν ποσταριστεί στο παρών θρεντ).
Εγώ έχω επιφυλάξεις ως προς τις καταστροφές των απλών μαγαζιών αυτές τις μέρες. Μήπως έγιναν σκόπιμα από κάποιους ώστε να στραφούν στο κυβερνών κόμμα και τις αρχές για βοήθεια; Γενικά δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, αναρχικοί πρεζάκηδες vs μπάτσων και την πληρώνει ο μεροκαματιάρης επιχειρηματίας (ιδιοκτήτης καταστήματος επί της Πατησίων π.χ.).
Και ναι, εγώ πιστεύω ξεκάθαρα πως οι περισσότεροι είναι ασφαλίτες με κουκούλες
Άλλωστε αυτοί που αποκαλούμε τόσα χρόνια "γνωστούς-αγνώστους" έχουν ως στόχο τράπεζες, κυβερνητικά κτήρια και μεγάλα πολυκαταστήματα.

Και επειδή δεν έχω εκφράσει άποψη όλες αυτές τις μέρες στο θέμα αυτό, αν και δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το κάνω, θα πω δύο λόγια.
Είναι προφανής ο πόνος μου για την απώλεια του Αλέξανδρου, δεν το παρακάμπτω ως ευκόλως εννοούμενο διότι είναι κάτι τραγικό και πάρα πολύ στενόχωρο γεγονός.
Επίσης προφανής είναι και η οργή μου για τα ΜΜΕ, τα οποία συνεχώς προβάλλουν κατεστραμένες βιτρίνες στην Ερμού αντί να προβάλλουν τη φάτσα του γουρουνιού που σκότωσε το παιδί ώστε να έχουμε κι εμείς μια εικόνα να φέρνουμε στο μυαλό μας όταν νευριάζουμε. Όχι φυσικά πως είναι αμελητέες οι ζημιές οι οποίες προκλήθηκαν. Κάθε άλλο. Και για να εμβαθύνω λίγο ακόμα, λυπάμαι περισσότερο για τους ανθρώπους οι οποίοι εργάζονταν σε αυτά τα μαγαζιά. Οι αποζημιώσεις πάντως είναι απτές αν και σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκούν. Όταν όμως όλα αυτά προκλήθηκαν από άγνωστων στοιχείων και αγνώστου επαγγέλματος ανθρώπους (βλ. παραπάνω) με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία ενός 16χρονου παιδιού, τότε μάλλον η θλίψη και η οδύνη για το Sprider στην Ερμού πρέπει να περιοριστεί λιγάκι από τη θλίψη και την αγανάκτηση για το δολοφονημένο αυτό παιδί.
Το κάθαρμα λοιπόν που εν ψυχρώ δολοφόνησε τον Αλέξανδρο (το αναφέρω συχνά εσκεμμένα, γιατί το ήδη έτοιμο και μαγειρεμένο αποτέλεσμα της βαλλιστικής πάει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη) πάει να τη βγάλει καθαρή, μακάρι να βγω ψεύτης φυσικά, αλλά μου φαίνεται πως το όλο θέμα πάει για κουκούλωμα, και την αποπομπή του ανθρωπίσκου Κούγια στο πειθαρχικό συμβούλιο του δικηγορικού συλλόγου μόνο ως στάχτη στα μάτια του κόσμου μπορώ να την χαρακτηρίσω, καθώς σιγά μην διαγραφεί ο υπάνθρωπος αυτός από τον εν λόγω σύλλογο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:21, 14-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Υπάρχουν πάρα πολλές μαρτυρίες ανθρώπων που κατεβαίνουν σε πορείες εδώ και χρόνια, για κουκουλοφόρους με bluetooth μέσα απ' τις κουκούλες, να βγαίνουν απ' τις κλούβες, να συνομιλούν με αστυνομικούς στα στενά κ.α. Ανέτρεξτε αν θες σε ανάλογα λινκ με υλικό (τα οποία σίγουρα έχουν ποσταριστεί στο παρών θρεντ).
Εγώ έχω επιφυλάξεις ως προς τις καταστροφές των απλών μαγαζιών αυτές τις μέρες. Μήπως έγιναν σκόπιμα από κάποιους ώστε να στραφούν στο κυβερνών κόμμα και τις αρχές για βοήθεια; Γενικά δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, αναρχικοί πρεζάκηδες vs μπάτσων και την πληρώνει ο μεροκαματιάρης επιχειρηματίας (ιδιοκτήτης καταστήματος επί της Πατησίων π.χ.).
Και ναι, εγώ πιστεύω ξεκάθαρα πως οι περισσότεροι είναι ασφαλίτες με κουκούλες
Άλλωστε αυτοί που αποκαλούμε τόσα χρόνια "γνωστούς-αγνώστους" έχουν ως στόχο τράπεζες, κυβερνητικά κτήρια και μεγάλα πολυκαταστήματα.

Και επειδή δεν έχω εκφράσει άποψη όλες αυτές τις μέρες στο θέμα αυτό, αν και δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το κάνω, θα πω δύο λόγια.
Είναι προφανής ο πόνος μου για την απώλεια του Αλέξανδρου, δεν το παρακάμπτω ως ευκόλως εννοούμενο διότι είναι κάτι τραγικό και πάρα πολύ στενόχωρο γεγονός.
Επίσης προφανής είναι και η οργή μου για τα ΜΜΕ, τα οποία συνεχώς προβάλλουν κατεστραμένες βιτρίνες στην Ερμού αντί να προβάλλουν τη φάτσα του γουρουνιού που σκότωσε το παιδί ώστε να έχουμε κι εμείς μια εικόνα να φέρνουμε στο μυαλό μας όταν νευριάζουμε. Όχι φυσικά πως είναι αμελητέες οι ζημιές οι οποίες προκλήθηκαν. Κάθε άλλο. Και για να εμβαθύνω λίγο ακόμα, λυπάμαι περισσότερο για τους ανθρώπους οι οποίοι εργάζονταν σε αυτά τα μαγαζιά. Οι αποζημιώσεις πάντως είναι απτές αν και σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκούν. Όταν όμως όλα αυτά προκλήθηκαν από άγνωστων στοιχείων και αγνώστου επαγγέλματος ανθρώπους (βλ. παραπάνω) με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία ενός 16χρονου παιδιού, τότε μάλλον η θλίψη και η οδύνη για το Sprider στην Ερμού πρέπει να περιοριστεί λιγάκι από τη θλίψη και την αγανάκτηση για το δολοφονημένο αυτό παιδί.
Το κάθαρμα λοιπόν που εν ψυχρώ δολοφόνησε τον Αλέξανδρο (το αναφέρω συχνά εσκεμμένα, γιατί το ήδη έτοιμο και μαγειρεμένο αποτέλεσμα της βαλλιστικής πάει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη) πάει να τη βγάλει καθαρή, μακάρι να βγω ψεύτης φυσικά, αλλά μου φαίνεται πως το όλο θέμα πάει για κουκούλωμα, και την αποπομπή του ανθρωπίσκου Κούγια στο πειθαρχικό συμβούλιο του δικηγορικού συλλόγου μόνο ως στάχτη στα μάτια του κόσμου μπορώ να την χαρακτηρίσω, καθώς σιγά μην διαγραφεί ο υπάνθρωπος αυτός από τον εν λόγω σύλλογο.
Η ιστορία διδάσκει, όχι η Εξουσία "αναζωογονείται" πάντα, μόνον απ' τις καταστροφές. Πρόχειρα παραδείγματα: το παρανάλωμα πυρός της Ρώμης, από τον Νέρωνα, η προβοκάτσια των Ναζί για να κτυπήσει την Πολωνία(1939), το Ολοκαύτωμα για να ιδρυθεί το Ισραήλ, η προβοκάτσια στο Γοργοπόταμο(μεταξύ κι άλλων) για να γίνει τελικά η Χούντα(1967), η απεργία των φορτηγατζήδων για να γίνει η Χούντα του Πινοσέτ (στη Χιλή),οι "καταστροφή των πύργων της 11 Σεπτεμβρίου" για να γίνει ο πόλεμος στο Αφγανιστάν-Ιράκ (και βλέπουμε) κλπ κλπ κλπ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους