Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:50, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
1. λίγο πολύ, φανταζόμαστε
2. ναι, τα έχει γράψει παραπάνω ο Μάριος
1. Συγγνωμη, αλλα αλλο το "λιγο πολυ φανταζομαστε" και αλλο "γνωριζω"...Διοτι εγω με αυτα που εμαθα, ομολογω οτι ειχαν δικιο οι γονεις μου που με κρατουσαν μακρια απο αυτη την περιοχη μετα τις 8 το βραδυ...ασχετα με το εαν καποιες φορες εφευγα μετα τις 10 απο το Φλοραλ...(ουσα ενηλικη βεβαια και στις δυο περιπτωσεις)

2. Θα ψαξω να βρω τα γραφομενα του Μαριου λοιπον...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:53, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Πέτρο φίλε μου, μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει "εκπαιδευτεί" στη καταστολή βίας, ακόμη και σχετικά ανεκπαίδευτος να είναι ή ακόμη και άχρηστος στο να το κάνει, έχει όλα όσα χρειάζεται για να καταστείλει τη βία στην εξάρτηση του, γκλομπ, καπνογόνο, χειροβομβίδα κρότου και λάμψης...

Δύο εκπαιδευμένοι αστυνομικοί είναι σε θέση να τα βάλουν με 20 άτομα. Αυτή είναι η αναλογία, δες μια πορεία και δες πόσοι είναι οι διαδηλωτές και πόσοι οι ένστολοι.

Μη τρελαθούμε, αν ήθελε του τράβαγε μια με το κλομπ στα πόδια και τον άφηνε ξερό για ώρα.
hmm λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι κάθε αστυνομικός έχει (ή τουλάχιστον πρέπει να έχει) εκπαιδευτεί κατάλληλα, σκέφτηκα το ενδεχόμενο να πυροβολούσε στα πόδια ή στο χέρι κάποιο άτομο και όχι σε σημείο που να του επιφέρει θάνατο. Μάλλον συμφωνούμε.

Από 'κει και ύστερα, μου τίθεται ο ηθικός προβληματισμός αν το έκανε πράγματι σκόπιμα (δλδ ήθελε να πράγματι να του αφαιρέσει τη ζωή για παραδειγματισμό) ή από απροσεξία στην προσπάθειά του να αμυνθεί (ασυγχώρητη νομικά ομολογώ εφόσον φέρει όπλο και αποτελεί όργανο της τάξης).

Και ρωτάω κι εγώ με τη σειρά μου:
Γιατί όλοι προτρέχουν ότι το έκανε με τη θέληση να δολοφονήσει το άτομο; Επειδή στο παρελθόν έχει αποδειχθεί η απαράδεκτη νοοτροπία ορισμένων αστυνομικών;

Χωρίς να μειώνω την "ευθύνη" που έχει ένας αστυνομικός, κανένας άνθρωπος δεν έχει το αλάθητο...

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 18:55, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
1. Συγγνωμη, αλλα αλλο το "λιγο πολυ φανταζομαστε" και αλλο "γνωριζω"...Διοτι εγω με αυτα που εμαθα, ομολογω οτι ειχαν δικιο οι γονεις μου που με κρατουσαν μακρια απο αυτη την περιοχη μετα τις 8 το βραδυ...ασχετα με το εαν καποιες φορες εφευγα μετα τις 10 απο το Φλοραλ...(ουσα ενηλικη βεβαια και στις δυο περιπτωσεις)

2. Θα ψαξω να βρω τα γραφομενα του Μαριου λοιπον...
Δε μπορούμε να γνωρίζουμε βρε Νεράιδα, δεν είμαστε εκεί
Κι εμένα μου λέει να μην πηγαίνω, αλλά γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα- μόνο μία φορά έπεσα μούρη με μούρη με τους αναρχικούς όταν είχα πάει να ψηφίσω στο Πολυτεχνείο, στο πρώτο έτος. Αλλά δεν με πείραξαν εννοείται

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:59, 10-12-08:

Και κάτι άλλο... πείτε ότι είστε στη θέση του αστυνομικού εσείς
θα βγάζατε πιστόλι έτσι ελαφρά τη καρδία ή πρώτα θα εξαντλούσατε όλους τους άλλους τρόπους;!
Εγώ κατα πάσα πιθανότητα θα εξαντλούσα τόσους τρόπους που στο τέλος θα την έτρωγα η ίδια.
(και αυτό αν υποθέσουμε ότι βρισκόταν ο αστυνομικός ανάμεσα σε 20-30 άτομα και όντως κινδύνευε, γιατί αυτό εγώ δεν το πιστεύω...)
Η αλήθεια είναι πως αν νιώθεις να κινδυνεύει η ζωή σου κάνεις διάφορες μ@λ@κίες , αλλά απο την άλλη, πως νιώθει ένας εκπαιδευμένος αστυνομικός (και μάλιστα γνωστός ράμπο στο χώρο του) πως κινδυνεύει; Υποτίθεται πως πρόκειται για σχετικά σκληραγωγημένο άτομο.

πς: και μη πει κανείς πως και ο μπάτσος είναι κανονικό άτομο, διότι αν είναι, να σταματήσω να δουλεύω από εδώ και από εκεί και να πάω να γίνω μπάτσος και εγώ.

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Δυσκολεύομαι να φανταστώ 2 άτομα να τα βάζουν με 30. Η αναλογία μπορεί να είναι σωστή, αλλά αλλιώς δρουν 20 αστυνομικοί εξοπλισμένοι ειδικά για καταστολή εξεγέρσεων, οι οποίοι συνεργάζονται εναντίον 300 άτακτων κουκουλοφόρων πχ. Οκ τραβάει στον ένα μία με γκλομπ, στους υπόλοιπους που θα πέσουν πάνω του; Επίσης είδες ότι μια χειροβομβίδα κρότου δεν πτόησε κανέναν.

(υπενθυμίζω ότι όλα αυτά, μόνο στην περίπτωση που ισχύουν όσα λέει ο αστυνομικός)
Ω ναι!

Τέλος πάντων, υποτίθεται, όπως είπε ο Μπορατ, ότι οι αστυνομικοί είναι εκπαιδευμένοι, όχι φανατισμένοι ή φιλικά προσκείμενοι προς τους οποιουσδήποτε.
Η αλήθεια πάλι είναι πως μία μούρλα με το έθνος και μία εκ φύσεως δεξιά τακτική στρατιωτικής προέλευσης την έχουν.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:59, 10-12-08:

Γιατι?Αμα πεθανεις διαγραφεται η ζωη σου?Το "ο νεκρος δεδικαιωται" δεν σημαινει ότι βγαζουμε άγιο καθε νεκρο...Η συμπεριφορα του παιδιου πρεπει να αναλυθει..Γιατι βρισκοταν με τους αναρχικους, πώς προκαλεσε τον αστυνομικο το πλουσιοπαιδο-γιατι αν πεταγε μολοτοφ ή άλλο όπλο πχ δεν είναι καθολου αθωο και θα μπορουσε και να σκοτωσει-(απορω για πια ανεργεια παλευε και πιο μελλον?Το εξασφαλισμενο του?όλα θα πρεπει να βγουν ρεαλιστικα στο φως...
Τι λες βρε άνθρωπε;;;

Λοιπόν, σε μια απο τις φωτογραφίες του παιδιού, φαίνεται να φοράει το God Save The Queen των Sex Pistols.

Μπλούζα αναρχικού, στέκι Εξάρχεια.
Τι λες;
Το πας στον Κούγια;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:00, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Επίσης λέει ότι η γωνία εισόδου είναι από πάνω προς τα κάτω, οπότε ή βολή έγινε από ψηλότερη γωνία είτε ήρθε η σφαίρα από κάπου αλλού. Αυτά λέει ο Κούγιας. Μέχρι να αποδειχτεί όντως κάτι τέτοιο δεν σημαίνει ότι αληθεύουν.
Αυτό πάντως το είπαν και οι ιατροδικαστές αλλά πρόσθεσαν πως δεν αποτελεί στοιχείο που θα κρίνει τελεσίδικα γιατί το βλήμα μπορεί να αλλάξε θέση αφού μπήκε στο σώμα του 16χρονου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:01, 10-12-08:

Ξερεις βρε Καλυψω για ποιο λογο το λεω...? Διοτι δεν ειχα ιδεα, και "φανταζομουν", οπως παρα πολλοι.. Μολις τη Δευτερα εμαθα απο συζητηση που ειχα με ατομο που δουλευει στο αστυνομικο τμημα των Εξαρχειων που δεν τυγχανει να ειναι απλα ενας γνωστος μου, αλλα κατι πολυ παραπανω...
Ενιγουει....η αληθεια ειναι οτι δε θελω να πολυμιλησω γι αυτο το θεμα...με θλιβει ιδιαιτερα απο ολες τις μεριες...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:02, 10-12-08:

Πάντως μου φαίνονται κάπως τα σχόλια περί της περιοχής ή της αστυνομικής συμπεριφοράς στα Εξάρχεια. Εγώ πέρασα ΟΛΗ μου την φοιτητική ζωή εκεί και ΠΟΤΕ δεν βρέθηκα μπροστά σε έντονα επεισόδια. Ποτέ δεν είδα άτομα να προκαλούν σε μεγάλο βαθμό τους αστυνομικούς. Κι ήμουν πολλές φορές την εβδομάδα εκεί. Το να αποκτήσουμε φοβία ή να μυθοποιήσουμε 1 περιοχή δεν είναι σωστό.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 19:06, 10-12-08:

Το τελευταίο πώς προκύπτει βρε Ινσόμνιακ;

Τέλος πάντων, υποτίθεται, όπως είπε ο Μπορατ, ότι οι αστυνομικοί είναι εκπαιδευμένοι, όχι φανατισμένοι ή φιλικά προσκείμενοι προς τους οποιουσδήποτε.
Υποθετω ειπα, δεν το εγραψα ως βεβαιο γεγονος. Και το υποθετω, διαβαζοντας τα posts σου προφανως, και συνυπολογιζοντας την ηλικια σου, αλλα και την ιδιοτητα και την πραξη του αστυνομικου (που για να εκανε ο,τι εκανε, μαλλον συγκεκριμενη νοοτροπια θα ειχε)

Οσον αφορα το δευτερο, εκπαιδευμενοι (υποτιθεται οτι) ειναι, αλλα το θεμα ειναι τι περιλαμβανει και η εκπαιδευση τους, οπως προανεφερα. Αν τους εκπαιδευουν να μην λυπουνται και κανεναν, και τους κανουν πλυση εγκεφαλου οτι οποιος προκαλει επεισοδια ή αμφισβητει την εξουσια πρεπει να φαει ξυλο για να στρωσει, μαλλον δεν θελει και πολυ για να ξεσπασει. Και επισης, μην ξεχνας οτι καποιος ο οποιος αποφασιζει να γινει αστυνομικος πολυ πιθανο να εχει και ιδεολογια η οποια δεν ειναι αντιθετη με τις πρακτικες αυτης (φαντασου ας πουμε αριστερο να γινεται ασφαλιτης )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:07, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Και ρωτάω κι εγώ με τη σειρά μου:
Γιατί όλοι προτρέχουν ότι το έκανε με τη θέληση να δολοφονήσει το άτομο; Επειδή στο παρελθόν έχει αποδειχθεί η απαράδεκτη νοοτροπία ορισμένων αστυνομικών;

Χωρίς να μειώνω την "ευθύνη" που έχει ένας αστυνομικός, κανένας άνθρωπος δεν έχει το αλάθητο...
Πέτρο, μαν υπάρχουν περίπου 3 μάρτυρες που έδειξαν το πρόσωπο τους σε διάφορες εκπομπές και ομολογούν πως το όπλο στράφηκε σκόπιμα στο παιδί και πυροβόλησε ευθέως με στόχο το σώμα του.

Προσωπικά, μία γυναίκα που ουρλιάζει από κλάμα και οργή για το εν λόγω σκηνικό που είδε με τα ίδια της τα μάτια, τη πιστεύω πολύ περισσότερο από κάθε μεγαλοδικηγόρο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:12, 10-12-08:

Βρε παιδιά, ο Κούγιας δεν έχει πολλά μέσα υπεράσπισης. Μη τρελαίνεστε. Όσα λέει δεν σημαίνει πως έχουν την βαρύτητα που προσπαθεί να τους δώσει για να γλιτώσει τον πελάτη του. Και δεν νομίζω πως υπάρχει δικαστής που θα δεχτεί σκεφτόμενος λογικά, ακόμα κι αν αποδειχτεί πως το παιδάκι ήταν αναρχικό (λέμε τώρα), πως του άξιζε να σκοτωθεί ή έστω να το πυροβολήσουν. Εκτός φυσικά κι αν τον καθοδηγήσουν να βγάλει τέτοια απόφαση.. που αυτό δυστυχώς είναι πολύ πιθανό.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:14, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγώ βγαίνω πολύ συχνά Εξάρχεια και δεν έχω πάθει τίποτα πάντως
Απλά δεν πατάει το πόδι του εκεί αστυνομικός ένστολος.

Μια φορά συγκεκριμένα ενώ έβγαινα από τη σχολή είδα 2 ζιτάδες πάνω στη μηχανή να τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα και από πίσω κάτι τύποι να τους κυνηγάνε με πέτρες και ό,τι άλλο έβρισκαν μόνο και μόνο επειδή έκαναν το λάθος να περάσουν από κει.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:15, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εκτός φυσικά κι αν τον καθοδηγήσουν να βγάλει τέτοια απόφαση.. που αυτό δυστυχώς είναι πολύ πιθανό.

?!?!!?!?

πς. πού είσαι βρε Μπορατ, να ξαναπεις άλλη μία αυτό για τη δικαιοσύνη στη χώρα μας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:19, 10-12-08:

Εκτός φυσικά κι αν τον καθοδηγήσουν να βγάλει τέτοια απόφαση.. που αυτό δυστυχώς είναι πολύ πιθανό.

Ο καλός δικηγόρος δεν γνωρίζει τους νόμους, γνωρίζει τον δικαστή.

Κρατήστε μια φράση.
Ο νεαρός βρέθηκε στην πορεία της σφαίρας
.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:22, 10-12-08:

Ελλαδάρα!

Εκείνο το γ@μ@το το αγαλματάκι που κρατάει μία ζυγαριά τελικά είναι μεγάλη μούφα!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:23, 10-12-08:

Παιδιά θα τρελαθώ!

«Το αν τελικά έπρεπε να φύγει αυτό το παιδί θα το αποφασίσει η δικαιοσύνη». Α. Κούγιας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 10-12-08 στις 19:46. Αιτία: συγγνώμη, μάλλον δεν ισχύει αυτό- δείτε ποστ παρακάτω
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:26, 10-12-08:

Καλυψούδι, όταν λέω θα τον καθοδηγήσουν, μη φανταστείς πως εννοώ πως θα χρηματιστεί ή θα απειληθεί ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Αλλά μπορεί πχ να υποννοηθεί πως θα έχει ευμενή μετάθεση αν βγάλει συγκεκριμένη απόφαση. Αυτό είναι το πολύ κακό σενάριο.
Υπάρχει όμως και το άλλο σενάριο που δεν είναι ακριβώς κακό, αλλά μπορεί εν δυνάμει να οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα. Ο δικαστής, όπως όλοι μας, είναι άνθρωπος. Και ως άνθρωπος έχει πάθη, αδυναμίες και συγκεκριμένα βιώματα βάσει των οποίων κρίνει. Ελάχιστοι δικαστές μπορούν να δουν τους νόμους ξερά χωρίς να τους φιλτράρουν μέσα από όσα οι ίδιοι νομίζουν πως είναι σωστά. Έτσι πχ μπορεί ο συγκεκριμένος δικαστής να αντιπαθεί τους "αναρχικούς" και με το που υποψιάζεται έστω τέτοια περίπτωση, να είναι αυτόματα λίγο θετικά προκατειλλημένος απέναντι στον ειδικό φρουρό. Φυσικά μπορεί και το αντίθετο.. να έχει πχ άχτι με την αστυνομία. Το μόνο βέβαιο είναι πως ο Κούγιας θα ξέρει πολύ καλά τι άνθρωπος περίπου είναι, ώστε να δει και τι θα πει στην υπεράσπισή του κατά την δίκη..

ΥΓ: Καλυψούδι από που απομόνωσες αυτή την φράση; Μήπως είχε άλλη έννοια μαζί με το υπόλοιπο κείμενο; Οκ, εκτίμηση δεν έχω στον Κούγια, αλλά δεν τον έχω και για τόσο ανεγκέφαλο..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 19:29, 10-12-08:

...Ποιός θα πληρώσει τον λογαριασμό του Κούγια, αλήθεια;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:30, 10-12-08:

Παιδιά θα τρελαθώ!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:31, 10-12-08:

ΥΓ: Καλυψούδι από που απομόνωσες αυτή την φράση; Μήπως είχε άλλη έννοια μαζί με το υπόλοιπο κείμενο; Οκ, εκτίμηση δεν έχω στον Κούγια, αλλά δεν τον έχω και για τόσο ανεγκέφαλο..
Στο νετ το διάβασα και έπαθα σοκ
Κι εμένα εντύπωση μου έκανε!

Το έψαξα καλύτερα και τελικά φαίνεται να είπε κάτι σαν "Η δικαιοσύνη θα αποφασίσει αν ο αστυνομικός έπρεπε να πυροβολήσει"

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:31, 10-12-08:

Το αν τελικά έπρεπε να φύγει αυτό το παιδί θα το αποφασίσει η δικαιοσύνη». Α. Κούγιας
Θα τρελαθουμε τελειως..Ο δολοφονος μεσω του δικηγορου του εκφραζει και υπονοιες οτι μπορει να επρεπε να σκοτωθει ο πιτσιρικας..

Διαβαζω και μερικους που λενε οτι ισως να τα ηθελε ο πιτσιρικας και τρελενομαι..Ειναι δυνατον ρε να σκεφτεστε ετσι?

Τελικα τα πραγματα πανε οπως ευχεται η κυβερνηση..Ο θανατος σιγα σιγα ξεχνιεται και ολοι στρεφουν την οργη τους κατα των κακων αναρχικων..Αρκετοι αρχιζουν να μην πιστευουν τους μαρτυρες αλλα τον δολοφονο για το οτι ηταν εξωστρακισμος και οτι αρχικα επιτεθηκαν 30 ατομα στο περιπολικο με μολοτοφ,σιδερα,πετρες (μπορει τις επομενες μερες να βγει οτι ειχαν και καλασνικοφ μαζι τους).. Μερικοι λενε οτι τα ηθελε και ο πιτσιρικας..

Οταν οι μπατσοι σκοτωσουν τα παιδια σας..
..τοτε θα βγειτε απ'τα κλουβια σας..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:36, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

Πλάκα - πλάκα, αλήθεια, ποιός πληρώνει τον μοντελοπνίχτη;

Θα αναγκαστούν οι δύσμοιροι οι συγγενείς του κατηγορουμένου να σκοτώσουν περουσίες ή πάει μόνο για τη δόξα ο μεγαλοδικηγόρος-μέτοχος ποδοσφαιρικής ομάδας και πρότυπο αρσενικού ή αλλιώς μάνδρας Αλέξης;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:38, 10-12-08:

http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0009.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0008.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0007.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0006.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0005.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0004.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0003.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0002.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0001.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwN...h/_lwf0000.jpg

συγχωρέστε με, αλλά τα έβαλα ανάποδα, από τα πάνω προς τα κάτω είναι η σωστή σειρά, enjoy!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:39, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ρεφενέ...Όλοι οι καλοί συνάδελφοι...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:40, 10-12-08:

Πλάκα - πλάκα, αλήθεια, ποιός πληρώνει τον μοντελοπνίχτη;

Θα αναγκαστούν οι δύσμοιροι οι συγγενείς του κατηγορουμένου να σκοτώσουν περουσίες ή πάει μόνο για τη δόξα ο μεγαλοδικηγόρος-μέτοχος ποδοσφαιρικής ομάδας και πρότυπο αρσενικού ή αλλιώς μάνδρας Αλέξης;
Γιατί έχω την εντύπωση ότι θα πληρωθεί από το ...δημόσιο;

εδιτ. ή αυτό γίνεται σε ανάθεση; δεν ξέρω...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 19:42, 10-12-08:

Όχι, σοβαρά. Ο άλλος Λυκουρέ, ο τώρα Κούγια, ο επόμενος Καγίρα... ()

Πως λαμβάνουν την καλύτερη χρηματικά εκπροσώπιση;

[κακία]Κάνουλα του Εσωτερικών ανοίγει;[/κακία]

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 19:43, 10-12-08:

?!?!!?!?

πς. πού είσαι βρε Μπορατ, να ξαναπεις άλλη μία αυτό για τη δικαιοσύνη στη χώρα μας...
Ελλαδάρα!

Εκείνο το γ@μ@το το αγαλματάκι που κρατάει μία ζυγαριά τελικά είναι μεγάλη μούφα!
Παιδιά θα τρελαθώ!
Στο νετ το διάβασα και έπαθα σοκ
Κι εμένα εντύπωση μου έκανε!

Το έψαξα καλύτερα και τελικά φαίνεται να είπε κάτι σαν "Η δικαιοσύνη θα αποφασίσει αν ο αστυνομικός έπρεπε να πυροβολήσει"
1. Οταν λεει κατι η kajira, δεν το λεει γιατι εχει inside information, απλα επειδη ειναι δικηγορος εχει μια παραπανω γνωση του τι συμβαινει στο χωρο της. Αλλα οχι και επειδη το λεει η kajira, οντως ο δικαστης θα πιεστει κιολας (αφηστε που η κοπελα εξηγησε οτι δεν εννοουσε ακριβως αυτο).

(Με καθε καλη προθεση kajira, υποθετω καταλαβαινεις τι εννοω)

2. kalypso, πριν γραψεις κατι τετοιο, ελεγξε το λιγο πρωτα. Γιατι τωρα μπορει πολλοι να μην ειδαν την - ουσιωδη - διορθωση σου στο τι ειπε και να ακουγεται απο στομα σε στομα το πρωτο (το οποιο btw, υπηρχε μονο σε ενα μπλογκ ολο κι ολο)

3. Για παραδειγμα στο παραπανω. Δειτε τι δηλωσε εκανε η σχολη Μωραϊτη ως απαντηση (εμμεση) στον Κουγια:

"Η Σχολή Μωραΐτη έχει πάγια αρχή της να μη κοινολογεί σε κανέναν οποιασδήποτε φύσης πληροφορία σχετική με τους μαθητές και τις μαθήτριές της είτε κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους είτε ύστερα από αυτήν. Στην τραγική, όμως, περίπτωση του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου θεωρεί υποχρέωσή της να κάνει δημόσια μια σχετική δήλωση γιατί κυκλοφόρησαν και δημοσιοποιήθηκαν πολλά που απέχουν από την αλήθεια και προσβάλλουν τη μνήμη του.

Ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος φοίτησε στη Σχολή Μωραΐτη από την Α΄ τάξη του Δημοτικού ως τη Γʼ Γυμνασίου. Μετά την κανονική αποφοίτησή του από το Γυμνάσιο, η μητέρα του, με την οποία το Σχολείο είχε πάντα άριστη συνεργασία, αποφάσισε, όπως συμβαίνει και σε άλλες περιπτώσεις, να τον εγγράψει σε άλλο Λύκειο χωρίς καμία επέμβαση της Σχολής. Σε όλο το διάστημα της φοίτησής του ο Αλέξανδρος είχε λαμπρές σχέσεις με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές του, ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στο διδακτικό προσωπικό, είχε πολύ καλή συμπεριφορά και η διαγωγή χαρακτηριζόταν (και ήταν) πάντα κοσμιότατη"

Απο: http://www.moraitis-school.com/school/
(τα bold δικα μου)

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:45, 10-12-08:

Δε νομίζω να πληρωθεί από το δημόσιο...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 19:45, 10-12-08:

2. kalypso, πριν γραψεις κατι τετοιο, ελεγξε το λιγο πρωτα. Γιατι τωρα μπορει πολλοι να μην ειδαν την - ουσιωδη - διορθωση σου στο τι ειπε και να ακουγεται απο στομα σε στομα το πρωτο (το οποιο btw, υπηρχε μονο σε ενα μπλογκ ολο κι ολο)
Δίκιο έχεις μα το είδα σε 2-3 σημεία
Θα κάνω επεξεργασία, να κοιτάξουν παρακάτω τη διόρθωση

εδιτ. ίσως κάνανε και αυτοί διόρθωση, επειδή όπως βλέπω το γράφει και μία κοπέλα που γνωρίζω στο μσν της και η συγκεκριμένη δεν λέει ανακρίβειες
Σε κάθε περίπτωση, έχεις δίκιο, λάθος μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 10-12-08 στις 19:51.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:49, 10-12-08:

Πως ξέρανε ότι η διμοιρία έξω από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ ήταν βέβαιος στόχος;
Κι αν αρχικά εκείνη ήταν ο στόχος τότε γιατί επιτέθηκαν και καλά στους δύο μόνους αστυνομικούς εξαρχής;
Πως ξέρουν τα αποτέλεσματα των εξετάσεων αφού δεν έχουν μπει στον φάκελο;

(νι εξετάζω μάρτυρα εγώ, αγνοήστε με )

ΥΓ: Απορώ πως διέρρευσε. Νομικά είναι καλογραμμένο, αν και υπερβολικά συναισθηματικό.
ΥΓ2: Κάπου πήρε το μάτι μου πως ο Κούγιας ανέλαβε εθελοντικά να τους αναλάβει.. χωρίς πληρωμή. Παίζει να κατάλαβα και λάθος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 19:55, 10-12-08:

Καλυψούδι, όταν λέω θα τον καθοδηγήσουν, μη φανταστείς πως εννοώ πως θα χρηματιστεί ή θα απειληθεί ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Αλλά μπορεί πχ να υποννοηθεί πως θα έχει ευμενή μετάθεση αν βγάλει συγκεκριμένη απόφαση. Αυτό είναι το πολύ κακό σενάριο.
Υπάρχει όμως και το άλλο σενάριο που δεν είναι ακριβώς κακό, αλλά μπορεί εν δυνάμει να οδηγήσει στο ίδιο αποτέλεσμα. Ο δικαστής, όπως όλοι μας, είναι άνθρωπος. Και ως άνθρωπος έχει πάθη, αδυναμίες και συγκεκριμένα βιώματα βάσει των οποίων κρίνει. Ελάχιστοι δικαστές μπορούν να δουν τους νόμους ξερά χωρίς να τους φιλτράρουν μέσα από όσα οι ίδιοι νομίζουν πως είναι σωστά. Έτσι πχ μπορεί ο συγκεκριμένος δικαστής να αντιπαθεί τους "αναρχικούς" και με το που υποψιάζεται έστω τέτοια περίπτωση, να είναι αυτόματα λίγο θετικά προκατειλλημένος απέναντι στον ειδικό φρουρό. Φυσικά μπορεί και το αντίθετο.. να έχει πχ άχτι με την αστυνομία. Το μόνο βέβαιο είναι πως ο Κούγιας θα ξέρει πολύ καλά τι άνθρωπος περίπου είναι, ώστε να δει και τι θα πει στην υπεράσπισή του κατά την δίκη..[...]
Άρα η καθοδήγηση μπορεί να συνίσταται στο να "τύχει" ο δικαστής να είναι κάποιος που είναι γνωστό ότι στο παρελθόν έχει ταχθεί εναντίον των αναρχικών? Δεν έχω ιδέα από νομικά αλλά αυτό μου φαίνεται το πιο απλό που μπορεί να γίνει ώστε να γείρει η πλάστιγγα προς τη μία πλευρά. Ισχύει όμως ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή ή είναι πάντα τυχαίο το ποιος δικαστής πάει σε κάθε υπόθεση? kaj? για διαφώτισε! (έχεις την τιμητική σου σήμερα, δε θα σε αφήσουμε σε ησυχία!)

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:12, 10-12-08:

"...αν τελικα θα έπρεπε ή όχι να χαθεί αυτό το παιδί"..!!!!!
Δηλαδή έλεος?????Όχι ότι είχα ποτέ σε εκτίμηση τον Κούγια - και όχι ότι θα τον έχω....αλλά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!Σε ποιές δηλαδή περιπτώσεις πρέπει να δολοφονηθεί ένα παιδί?????
Εδώ serial killers και μπαίνουν ισόβια αντί να κάτσουν στην ηλεκτρική καρέκλα και εδώ συζητάμε για τον αν θα πρέπει να σκοτωθεί ένας 15χρονος ακόμαι και αν πέταξε μπουκάλι σε ένα μπάτσο..?????
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ!!!!! Είναι και πατέρας....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:16, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από anda
"...αν τελικα θα έπρεπε ή όχι να χαθεί αυτό το παιδί"..!!!!!
Δηλαδή έλεος?????Όχι ότι είχα ποτέ σε εκτίμηση τον Κούγια - και όχι ότι θα τον έχω....αλλά ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!Σε ποιές δηλαδή περιπτώσεις πρέπει να δολοφονηθεί ένα παιδί?????
Εδώ serial killers και μπαίνουν ισόβια αντί να κάτσουν στην ηλεκτρική καρέκλα και εδώ συζητάμε για τον αν θα πρέπει να σκοτωθεί ένας 15χρονος ακόμαι και αν πέταξε μπουκάλι σε ένα μπάτσο..?????
Έγραψα στο ποστ από κάτω ότι τελικά δεν είπε αυτό (παρέπεμψα σε ποστ παρακάτω, αν και πάλι δεν είμαι σίγουρη για την ακριβή δήλωση, αφού έχω δει 2-3 διαφορετικές) και διάβασα λάθος εγώ.
Συγγνώμη, τώρα νιώθω άσχημα...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:19, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από anda
Όπως ο ίδιος προφασίζεται είναι υπόδειγμα πατέρα.

Παράθεση

irakleous

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irakleous
Ο irakleous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O irakleous έγραψε στις 20:30, 10-12-08:

Λοιπόν, σε μια απο τις φωτογραφίες του παιδιού, φαίνεται να φοράει το God Save The Queen των Sex Pistols.

Μπλούζα αναρχικού, στέκι Εξάρχεια.
Τι λες;
Το πας στον Κούγια;
αν ειναι δυνατον να το λες αληθεια,ελπιζω να κανεις πλακα ετσι?
και εγω και αλοι ποσοι χιλιαδες κοσμος φοραει την μπλουζα τον σεχ πιστολς
και πινω καφε και μπυρα στα εξαρχεια ειμαι Α ελεος ωραια ετυμηγορια εχεις..
ο κουγιας λεει π@π@ριες ουτε αυτος θα τον σωσει. ο μπατσος ειναι δολοφονος
και του αλεξ ι οικογενεια πρεπει να δικεωθει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 11-12-08 στις 03:04. Αιτία: διορθωση quote tags
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 20:33, 10-12-08:

Λοιπόν, οι μόνες δηλώσεις του Κούγια που βρήκα και εμπιστεύομαι ότι πραγματικά έχουν γίνει είναι οι παρακάτω

«H έρευνα δείχνει ότι ήταν εξοστρακισμός ... Τελικά απ' ό,τι φαίνεται ήταν ατύχημα», υποστήριξε ο ποινικολόγος.
«Όλα δυστυχώς είναι μία παρεξήγηση», ανέφερε στις δηλώσεις του ο κ. Κούγιας και υπστήριξε πως αποδεικνύεται αναμφισβήτητα πως πρόκειται για εξοστρακισμό, ενώ επιτέθηκε κατά πολιτικών που έκαναν λόγο για δολοφονία, σημειώνοντας χαρακτηριστικά:
«Εκφράζω τη λύπη μου προς κορυφαίους πολιτικούς ταγούς, ακόμα κι από τους πλέον κορυφαίους (καταλαβαίνετε όλοι ποιους εννοώ), οι οποίοι στα πλαίσια μίας πολιτικής καθαρά αντιμετώπισης, να σώσει ο καθένας το τομάρι του, δεν σκέφτηκαν ούτε το παιδί αυτό που εκμεταλλεύθηκαν, ούτε ότι και οι κατηγορούμενοι αυτοί είναι άνθρωποι ...».

http://www.naftemporiki.gr/news/stat...10/1603819.htm

Τα υπόλοιπα ενδέχεται να είναι απλά φήμες. Θα δείξει.
Συγγνώμη και πάλι για την αναστάτωση- απλά την ώρα που το είδα έπαθα πλάκα...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:57, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από irakleous
Λοιπόν, σε μια απο τις φωτογραφίες του παιδιού, φαίνεται να φοράει το God Save The Queen των Sex Pistols. Μπλούζα αναρχικού, στέκι Εξάρχεια. Τι λες; Το πας στον Κούγια; αν ειναι δυνατον να το λες αληθεια,ελπιζω να κανεις πλακα ετσι?
και εγω και αλοι ποσοι χιλιαδες κοσμος φοραει την μπλουζα τον σεχ πιστολς
και πινω καφε και μπυρα στα εξαρχεια ειμαι Α ελεος ωραια ετυμηγορια εχεις..
ο κουγιας λεει π@π@ριες ουτε αυτος θα τον σωσει. ο μπατσος ειναι δολοφονος
και του αλεξ ι οικογενεια πρεπει να δικεωθει..

Ο Ρεμπεσκές προφανώς και δεν εννοεί αυτό που κατάλαβες, η ροή της συζήτησης θα σε βοηθήσει στο να το πιστοποιήσεις.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:13, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Άρα η καθοδήγηση μπορεί να συνίσταται στο να "τύχει" ο δικαστής να είναι κάποιος που είναι γνωστό ότι στο παρελθόν έχει ταχθεί εναντίον των αναρχικών? Δεν έχω ιδέα από νομικά αλλά αυτό μου φαίνεται το πιο απλό που μπορεί να γίνει ώστε να γείρει η πλάστιγγα προς τη μία πλευρά. Ισχύει όμως ότι υπάρχει η δυνατότητα αυτή ή είναι πάντα τυχαίο το ποιος δικαστής πάει σε κάθε υπόθεση? kaj? για διαφώτισε! (έχεις την τιμητική σου σήμερα, δε θα σε αφήσουμε σε ησυχία!)
Η επιλογή δικαστή προφανώς και είναι τυχαία, αλλά με δεδομένο πως τα ονόματα αυτών που θα δικάσουν γίνονται γνωστά νωρίτερα και μιλάμε για ποινικολόγο με εμπειρία ετών, προφανώς και θα μπορεί εύκολα να μάθει τι έχει αποφασίσει ο συγκεκριμένος δικαστής σε παρόμοιες υποθέσεις (καλά προφανώς όχι ίδιες, αλλά μια γενική ιδέα μπορεί να πάρει). Είναι πιθανό ακόμα και να έχει ξαναδικάσει με εκείνους (κάποιους προφανώς από εκείνους) στην έδρα.. Τεσπά γενικότητες λέω, πιθανά να έκανα και λάθος που τις ανέφερα, πάντως η ουσία είναι πως οι δικαστές είναι άνθρωποι με όλα τα παρελκόμενα.

Παράθεση

goldgin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη goldgin
Ο goldgin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O goldgin (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 21:16, 10-12-08:

Μια φίλη εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό σχολείο μου περιέγραφε την 'ζωωδη' συμπεριφορά των 'τσογλανιών' μαθητών και το 'γλυψιμο' του διευθυντη προς αυτους, αλλα και τους γονεις τους επειδη, πολύ απλα, πληρώνουν για το σχολειο. Γι'αυτο βεβαια αναγκάστηκε να φύγει απο το σχολείο μαζί με άλλους καθηγητές που δεν αντέχουν πάνω απο 1-2 χρόνια σε ένα τέτοιο 'νταντεφτίρι'.

Αν ειχα ένα τετοιο ίδρυμα σίγουρα δεν θα παραδεχομουν οτι ο καθε πρώην μαθητής ήταν αναρχικό στοιχείο, γιατι απλά θα έχανα και τους υπόλοιπους πελάτες.

Τα κανάλια βέβαια τα παρουσιάζουν αλλιώς. Μιάς και παρακολουθώ την συζήτηση απο το Σαββατο συμφωνώ και εγώ οτι εδώ τα μαθαίνω όλα απο όλες τις πλευρές και νιώθω όλο και λιγότερη εμπιστοσύνη στην Ελληνική τηλεόραση.

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το ίδρυμα Μωραΐτη, εδώ στο φόρουμ και όχι απο την τηλεόραση, για να πιστέψω πλεον οτιδήποτε.

Μάγκες είναι εδώ στο φόρουμ αυτοί που τα λένε σταράτα, χωρίς συναισθηματισμούς. Χωρις να εχουμε αποδείξεις ακομα και σημερα για το τι πραγματικά εγινε, λεηλατούμε και τα καιμε όλα συνεπαρμένοι απο τον συναισθηματισμό μας.

Αντί να θρηνήσουμε τον χαμένο όπως πρεπει, να σκεφτούμε τί έφταιξε, να προτείνουμε λύσεις για το αύριο, τα σπάμε όλα. Δεν ξέρω, σε κάποιες χώρες άν κάποιος μπεί στην ιδιοκτησία σου έχεις δικαίωμα να του ρίξεις. Εδώ; Κατάχρηση της ελευθερίας. Στα ξένα κανάλια μιλάνε για 'old tradition' το να μην μπορεί να μπει αστυνόμος στο Πολυτεχνείο, ξεφτίλα δηλαδη. Αν εγώ θέλω μπορώ να τα κάψω όλα μέσα στο Πολυτεχνείο, να με κοιτούν οι αστυνόμοι απο τα κάγκελα και το BBC να απορεί...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:42, 10-12-08:

Εγω το μονο που ξερω πλεων σημερα, ειναι οτι δεν πιστευω κανεναν.... Ο καθενας οτι ερθει του λεει, και τρεχουμε ολοι σαν τα σκυλια απο πισω χαφτοντας το...

Παράθεση

GIORGIANNA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GIORGIANNA
H GIORGIANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H GIORGIANNA έγραψε στις 22:18, 10-12-08:

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο συνήγορος των κατηγορουμένων έκανε μια προσπάθεια να μειώσει τον Αλέξανδρο στα μάτια της κοινής γνώμης διαδίδωντας ανακρίβιες για την " πολυτάραχη " ζωή του 16χρονου χαρακτηρίζοντας τον σαν αναρχικό ουσιαστικά στοιχείο όπου λίγο πριν πάει στα Εξάρχεια,(όπου είναι μια κατακριτέα περιοχη, πόλος έλξης αποκλειστικά και μόνο αναρχικών) ήταν σε εναν αγώνα πόλο όπου δημιούργησαν φασαρίες.
Έκτός αυτού προσπάθησε να σπιλώσει την μνήμη του λέγοντας οτι άλλαζε συνεχώς σχολεικό περιβάλλον σαν απόδειξη κακής διαγωγής και χαρακτήρα.
Πάλι καλά που το σχολείο του έβγαλε ανακοίνωση για την σχέση του σχολείου και του παιδιού για να αποκαταστήσει την αλήθεια.
Ήθελα να ήξερα με όλα αυτα τα ψεύδη προσπαθει να κερδισεί απλα μια δίκη?
Δεν μπορεί να καταλάβει οτι μπορεί τα λόγια του να είναι αφορμή για νέες αναταράξεις???
Εκτός και αν αυτό θέλει.
Δεν ξέρω πλέον τι να πω και τι να υποθέσω!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 22:49, 10-12-08:

Έγραψα στο ποστ από κάτω ότι τελικά δεν είπε αυτό (παρέπεμψα σε ποστ παρακάτω, αν και πάλι δεν είμαι σίγουρη για την ακριβή δήλωση, αφού έχω δει 2-3 διαφορετικές) και διάβασα λάθος εγώ.
Συγγνώμη, τώρα νιώθω άσχημα...
Φιλη μου παντως που την εμπιστευομαι, μου ειπε οτι τον ακουσε στην τηλεοραση να δηλωνει ακριβως αυτο που ειχες γραψει την πρωτη φορα. Δεν μπορω να εγγυηθω 100% βεβαια, αλλα πιστευω οτι ισχυει η αρχικη - πανηλιθια και προκλητικη - δηλωση.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:21, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Φιλη μου παντως που την εμπιστευομαι, μου ειπε οτι τον ακουσε στην τηλεοραση να δηλωνει ακριβως αυτο που ειχες γραψει την πρωτη φορα. Δεν μπορω να εγγυηθω 100% βεβαια, αλλα πιστευω οτι ισχυει η αρχικη - πανηλιθια και προκλητικη - δηλωση.
Κι εγώ εμπιστεύομαι την κοπέλα που το έγραφε στο μσν της και αυτός ήταν και ο λόγος που θορυβήθηκα τόσο ώστε να το γράψω στο φόρουμ.

Αλλά πραγματικά ελπίζω ότι η δήλωση που έγραψα την πρώτη φορά, δεν έγινε ποτέ.
Θέλω να το ελπίζω, γιατί αλλιώς αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πιο απαίσιος από όσο φανταζόμουν και ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ μέχρι πού μπορεί να φτάσει.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:26, 10-12-08:

Από τις εκδόσεις Φαρφουλάς, διάβασα και αναδημοσιεύω:

το φάντασμα της ελευθερίας
έρχεται πάντα με το μαχαίρι στα δόντια
Το αποκορύφωμα της κοινωνικής καταπίεσης είναι να σε πυροβολούν στο ψαχνό.
Όλες οι βγαλμένες από το οδόστρωμα πέτρες που έπεσαν στις ασπίδες των μπάτσων ή στις
προθήκες των ναών του εμπορεύματος, όλα τα φλεγόμενα μπουκάλια που χάραξαν μια τροχιά στον
νυχτερινό ουρανό, όλα τα οδοφράγματα που στήθηκαν στους δρόμους της πόλης, χωρίζοντας τις
δικές μας περιοχές από τις δικές τους, όλοι οι κάδοι των καταναλωτικών σκουπιδιών που, χάρη στη
φωτιά της εξέγερσης, από Μηδέν έγιναν Κάτι, όλες οι γροθιές που υψώθηκαν κάτω απʼ το φεγγάρι,
είναι τα όπλα που δίνουν σάρκα, αλλά και πραγματική δύναμη, όχι μόνο στην αντίσταση, αλλά και
στην ελευθερία. Και είναι ακριβώς η αίσθηση της ελευθερίας που εκείνες τις στιγμές αποτελεί τελικά
το μόνο στο οποίο αξίζει να στοιχηματίσουμε: η αίσθηση των λησμονημένων παιδικών πρωινών
όπου όλα μπορούν να συμβούν γιατί είμαστε εμείς, ως δημιουργικά ανθρώπινα όντα, που έχουμε
ξυπνήσει, όχι οι κατοπινές αποδοτικές ανθρωπομηχανές του υπηκόου, του εκπαιδευόμενου, του
αλλοτριωμένου εργάτη, του ιδιοκτήτη, του οικογενειάρχη. Η αίσθηση ότι αντιμετωπίζεις τους
εχθρούς της ελευθερίας – ότι πια δεν τους φοβάσαι.
Έχουν επομένως σοβαρούς λόγους να ανησυχούν όσοι θέλουν να συνεχίσουν να κάνουν τη
δουλειά τους, σαν μην τρέχει τίποτα, σαν να μην έτρεξε τίποτα ποτέ. Το φάντασμα της ελευθερίας
πάντα έρχεται με το μαχαίρι στα δόντια, με τη βίαιη διάθεση να σπάσει τις αλυσίδες, όλες τις
αλυσίδες, που μετατρέπουν τη ζωή σε μιαν άθλια επαναληπτικότητα, χρήσιμη για την αναπαραγωγή
των κυρίαρχων κοινωνικών σχέσεων. Από το Σάββατο της 6ης Δεκέμβρη, όμως, οι πόλεις αυτής της
χώρας δεν λειτουργούν κανονικά: δεν έχει shopping therapy, ανοιχτούς δρόμους για να πάμε στη
δουλειά μας, ειδήσεις για τις επόμενες πρωτοβουλίες ανάκαμψης της κυβέρνησης, ανέμελο zapping
στις lifestyle εκπομπές, βραδινές τσάρκες με το αμάξι γύρω από το Σύνταγμα, κ.λπ., κ.λπ., κ.λπ.
Αυτές οι μέρες και οι νύχτες δεν ανήκουν στους εμπόρους, στους τηλεσχολιαστές, στους υπουργούς
και στους μπάτσους. Αυτές οι μέρες και οι νύχτες ανήκουν στον Αλέξη!
Ως σουρρεαλιστές βρεθήκαμε απʼ την αρχή στο δρόμο, μαζί με χιλιάδες άλλους εξεγερμένους
και αλληλέγγυους ανθρώπους, γιατί ο σουρρεαλισμός u947 γεννήθηκε με την ανάσα του δρόμου, και
δεν σκοπεύει ποτέ να την εγκαταλείψει. Μετά τη μαζική αντίσταση στους κρατικούς δολοφόνους η
ανάσα του δρόμου έχει γίνει ακόμα πιο ζεστή, ακόμα πιο φιλόξενη, ακόμα πιο δημιουργική. Δεν
μας αναλογεί η αρμοδιότητα να προτείνουμε μια γραμμή στο κίνημα. Αναλαμβάνουμε, ωστόσο,
την ευθύνη του κοινού αγώνα, γιατί είναι αγώνας για την ελευθερία. Χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι
να συμφωνούμε με όλες τις πτυχές ενός τέτοιου μαζικού φαινομένου, χωρίς να είμαστε θιασώτες του
τυφλού μίσους και της βίας για τη βία, δεχόμαστε ότι το φαινόμενο αυτό δικαίως υπάρχει.
Να μην αφήσουμε αυτήν την φλεγόμενη πνοή της ποίησης απλά να εκτονωθεί
ή να σβήσει.
Να την μετατρέψουμε σε μια συγκεκριμένη ουτοπία: για την αλλαγή του κόσμου και την
αλλαγή της ζωής!
Καμιά ειρήνη με τους μπάτσους και τʼ αφεντικά τους!
Όλοι στους δρόμους!
Όσοι δεν μπορούν να συναισθανθούν την οργή ας το βουλώσουν!
Υπερρεαλιστική Ομάδα Αθήνας, Δεκέμβριος 2008
surrealismgr@gmail.com
Όνειρο
Έρωτας
Επανάσταση
Γνώση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 23:47, 10-12-08:

Αυτό που είπε ο Κούγιας τελικά ήταν:
«Τώρα, εάν έπρεπε ή όχι να πυροβολήσει ο αστυνομικός, θα το κρίνει η Δικαιοσύνη»
kathimerini.gr

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:55, 10-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Αυτό που είπε ο Κούγιας τελικά ήταν:

kathimerini.gr
Κατηγορηματικα οχι! Και μαλιστα δεν ξερω για ποιο λογο η Καθημερινη γραφει μονο αυτο που γραφει!

Τα ακριβη του λογια ηταν: "Το αν επρεπε ή οχι να πυροβολησει ο αστυνομικος, το αν τελικως επρεπε να χαθει αυτο το παιδι, και αν θα πρεπει, και ποιο αδικημα θα πρεπει να αποδοθει στον αστυνομικο, θα το κρινει η δικαιοσυνη".

Για του λογου το αληθες:

(στο 1:53)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:55, 10-12-08:

Βρήκα στο FB το παρακάτω που αφορά στο νόμο 3169/2003 -δικαίωμα χρήσης όπλου από τους αστυνομικούς. Διαβάστε το πληζ, δεν αφήνει κανένα κενό.

Ο νόμος έχει δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και υπάρχει ολόκληρος (παραθέτω μόνο κάποια σημεία του) σε μορφή pdf στον σύνδεσμο

http://www.astynomia.gr/index.php?op...emid=183&lang=

ΝΟΜΟΣ 3169/2003
άρθρο 1 παρ. δ
δ. Χρήση πυροβόλου όπλου είναι η κατά τον προορισμό του ενεργοποίηση του όπλου και η εκτόξευση βλήματος (πυροβολισμός). Ο πυροβολισμός, ανάλογα με το στόχο της βολής, κλιμακώνεται σε:
(1) εκφοβιστικό, όταν δεν στοχεύεται η πλήξη οποιουδήποτε στόχου,
(2) κατά πραγμάτων, όταν στοχεύεται η πλήξη πραγμάτων,
(3) ακινητοποίησης, όταν στοχεύεται η πλήξη μη ζωτικών σημείων του σώματος ανθρώπου και ιδίως των κάτω άκρων αυτού και
(4) εξουδετέρωσης, όταν στοχεύεται η πλήξη ανθρώπου και πιθανολογείται ακόμη και ο θάνατος του.

άρθρο 4

1. Οι Υγειονομικές Επιτροπές της Ελληνικής Αστυνομίας, όταν γνωματεύουν για τη σωματική ικανότητα των αστυνομικών, αποφαίνονται ειδικώς και για την καταλληλότητα τους να φέρουν πυροβόλα όπλα.
2. Οι αστυνομικοί υποβάλλονται σε εξέταση για τον έλεγχο της καταλληλότητας τους να φέρουν πυροβόλο όπλο. Η εξέταση αυτή διενεργείται, μέσα σε ένα έτος μετά τη συμπλήρωση πενταετίας από την αποφοίτηση τους, από τις Σχολές Αστυφυλάκων και Αξιωματικών. Η εξέταση γίνεται από ειδική επιτροπή της Υγειονομικής Υπηρεσίας της Ελληνικής Αστυνομίας. Η επιτροπή διερευνά, με ψυχοτεχνικές δοκιμασίες και συνέντευξη των εξεταζομένων, την εν γένει προσωπικότητα αυτών και κυρίως την αυτοκυριαρχία, τη συναισθηματική σταθερότητα, την κρίση και αντίληψη και την ικανότητα προσαρμογής στις μεταβαλλόμενες καταστάσεις και απαιτήσεις και αποφαίνεται σε πρώτο και τελευταίο βαθμό για το αν η προσωπικότητα τους παρέχει τα εχέγγυα για ορθή χρήση του όπλου.
5. Οι αστυνομικοί, που δεν έχουν υποβληθεί σε ψυχοτεχνικές δοκιμασίες για την εισαγωγή τους στην Αστυνομία, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 2226/1994, υποβάλλονται στις δοκιμασίες αυτές μέσα σε πέντε έτη από την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: δηλαδή μέσα σε πέντε έτη από το 2003, γι' αυτό και δεν έχουν ακόμα υποβληθεί στις σχετικές δοκιμασίες...

άρθρο 3
ΧΡΗΣΗ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΕΠΟΥΝ

1. Ο αστυνομικός επιτρέπεται κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας του να προτάσσει το πυροβόλο όπλο, εφόσον συντρέχει κίνδυνος ένοπλης επίθεσης σε βάρος αυτού ή τρίτου.

2. Ο αστυνομικός επιτρέπεται να κάνει χρήση πυροβόλου όπλου, εφόσον αυτό απαιτείται για την εκπλήρωση του καθήκοντος του και συντρέχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις:
α. Εχουν εξαντληθεί όλα τα ηπιότερα του πυροβολισμού μέσα, εκτός αν αυτά δεν είναι διαθέσιμα ή πρόσφορα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ηπιότερα μέσα είναι ιδίως παραινέσεις, προτροπές, χρήση εμποδίων, σωματικής βίας, αστυνομικής ράβδου, επιτρεπτών χημικών ουσιών ή άλλων ειδικών μέσων, προειδοποίηση για χρήση πυροβόλου όπλου και απειλή με πυροβόλο όπλο.
β. Εχει δηλώσει την ιδιότητα του και έχει απευθύνει σαφή και κατανοητή προειδοποίηση για την επικείμενη χρήση πυροβόλου όπλου, παρέχοντας επαρκή χρόνο ανταπόκρισης, εκτός αν αυτό είναι μάταιο υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες ή επιτείνει τον κίνδυνο θανάτου ή σωματικής βλάβης.
γ. Η χρήση πυροβόλου όπλου δεν συνιστά υπερβολικό μέτρο σε σχέση με το είδος της απειλούμενης βλάβης και την επικινδυνότητα της απειλής.

3. Όταν συντρέχουν οι προϋποθέσεις της προηγούμενης παραγράφου επιβάλλεται η ηπιότερη χρήση του πυροβόλου όπλου, εκτός αν αυτό είναι μάταιο υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες ή επιτείνει τον κίνδυνο θανάτου ή σωματικής βλάβης. Ως ηπιότερη χρήση πυροβόλου όπλου νοείται η κατά το εδάφιο δ' του άρθρου 1 κλιμάκωση της χρήσης του με τη μικρότερη δυνατή και αναγκαία προσβολή.

4. Ο εκφοβιστικός πυροβολισμός ή ο πυροβολισμός κατά πραγμάτων επιτρέπεται, ιδίως σε περιπτώσεις κινδύνου από ζώο ή προειδοποίησης για πυροβολισμό εναντίον ανθρώπου, εφόσον έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να μην πληγεί άνθρωπος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος. Πυροβολισμός κατά οχήματος, που ενέχει κίνδυνο τραυματισμού επιβαίνοντος προσώπου, επιτρέπεται μόνο υπό τις προϋποθέσεις της επόμενης παραγράφου.

5. Ο πυροβολισμός ακινητοποίησης επιτρέπεται, αν αυτό απαιτείται:

α. Για την απόκρουση ένοπλης επίθεσης, εφόσον η επίθεση άρχισε ή επίκειται, ώστε κάθε καθυστέρηση αντίδρασης να καθιστά αναποτελεσματική την άμυνα.

β. Για την αποτροπή επικείμενης τέλεσης ή εξακολούθησης κοινώς επικίνδυνου κακουργήματος ή κακουργήματος που τελείται με χρήση ή απειλή σωματικής βίας.
γ. Για τη σύλληψη καταδικασθέντος ή υποδίκου ή καταδιωκομένου που καταλαμβάνεται να τελεί επ' αυτοφώρω κακούργημα ή πλημμέλημα, εφόσον αντιδρά στη σύλληψη του και υπάρχει άμεσος κίνδυνος να κάνει χρήση όπλου.
δ. Για την αποτροπή παράνομης εισόδου στη χώρα ή εξόδου από αυτή προσώπων που επιχειρούν παράνομη διακίνηση ανθρώπων ή πραγμάτων και φέρουν όπλα του εδαφίου α' της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 21687 1993.
ε. Για την προστασία εγκαταστάσεων κοινής ωφέλειας ή χώρων, στους οποίους φυλάσσονται αντικείμενα επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία ή τη δημόσια τάξη ή πειστήρια εγκλήματος, εφόσον η φύλαξη τους έχει ανατεθεί ειδικά στον αστυνομικό και επιχειρείται βίαιη είσοδος, προσβολή ή αφαίρεση των φυλασσομένων από ένοπλο.
στ. Για την αποτροπή απόδρασης ή ελευθέρωσης κρατουμένου που επιχειρείται με ένοπλη επίθεση.
ζ. Για την αποτροπή αφοπλισμού αστυνομικού κατά την υπηρεσία του.

6. Ο πυροβολισμός εξουδετέρωσης επιτρέπεται, αν αυτό απαιτείται:

α. για την απόκρουση επίθεσης ενωμένης με επικείμενο κίνδυνο θανάτου ή βαριάς σωματικής βλάβης ανθρώπου,
β. για τη διάσωση ομήρων, για τους οποίους απειλείται κίνδυνος θανάτου ή βαριάς σωματικής βλάβης.

7. Πυροβολισμός ακινητοποίησης ή εξουδετέρωσης απαγορεύεται:

α. εφόσον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να πληγεί τρίτος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος,
β. εναντίον ενόπλου πλήθους, εφόσον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να πληγούν άοπλοι,
γ. εναντίον ανηλίκου, εκτός αν αποτελεί το μοναδικό μέσο για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου θανάτου. Ως ανήλικος θεωρείται το πρόσωπο που δεν έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του,
δ. εναντίον προσώπου που τρέπεται σε φυγή, όταν καλείται να υποστεί νόμιμο έλεγχο.

8. Οταν οι αστυνομικοί ενεργούν ως ομάδα, για τη χρήση πυροβόλου όπλου, απαιτείται προσταγή του επικεφαλής αυτής, εκτός αν ο αστυνομικός δέχεται επίθεση, από την οποία απειλείται βαριά σωματική βλάβη ή θανάτωση του.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Γίνονται νομίζω από την ανάγνωση και μόνο του νόμου προφανή τα ακόλουθα.
-Χρήση όπλου γίνεται με 3 προυποθέσεις.
Να έχουν εξαντληθεί ΟΛΑ τα ηπίοτερα μέσα.
Να υπάρξει προειδοποίηση οτι θα γίνει χρήση όπλου και εύλογος χρόνος ανταπόκρισης
Η χρήση όπλου να μην είναι δυσαναλόγη με την απειλή.
-Εφόσον πληρούνται οι προυποθέσεις γίνεται χρήση όπλου με την κλιμάκωση του άρθρου 1, δηλαδή πρώτα εκφοβιστικό (στον αέρα), μετά ακινητοποίησης (σε μη ζωτικά σημεία) και σε τρίτο στάδιο εξουδετέρωση (πλήξη με κίνδυνο θανάτου)
-Ειδική προυπόθεση για τον εκφοβιστικό πυροβολισμό ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΥ
-Ειδική προυπόθεση για τον πυροβολισμό ακινητοποίησης να υπάρχει είτε ένοπλη επίθεση, είτε κίνδυνος χρήσης όπλου από τον καταδιωκόμενο
-Ειδική προυπόθεση για τον πυροβολισμό εξουδετέρωσης να αποσκοπεί στην απόκρουση επίθεσης ενωμένης με κίνδυνο ζωής.
-Σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται πυροβολισμός ακινητοποίησης ή εξουδετέρωσης αν υπάρχει κίνδυνος να πληγούν άοπλοι ή αν στρέφεται εναντίον ανηλίκου (εκτός κι αν είναι απολύτως το μοναδικό μέσο άμυνας)

Τι πρέπει να κάνει λοιπόν ο σωστός αστυνομικός (αν υπάρχει και αν έχει διαβάσει ποτέ το μόνο ίσως νόμο που τον αφορά) και με ποια σειρά;
1. ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΗΠΙΟΤΕΡΟ ΜΕΣΟ
2. ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ.
3. ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΥ
4. ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ ΣΕ ΖΩΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟ ΖΩΗΣ, ΑΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΟΠΛΗ ΕΠΙΘΕΣΗ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΚΑΘΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ.
5. ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΠΛΗΞΕΙ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΕΞΑΡΧΗΣ!)
* ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ 4-5 ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΑΟΠΛΟ Η ΑΝ Ο ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΣ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:59, 10-12-08:

Τα ακριβη του λογια ηταν: "Το αν επρεπε ή οχι να πυροβολησει ο αστυνομικος, το αν τελικως επρεπε να χαθει αυτο το παιδι, και αν θα πρεπει, και ποιο αδικημα θα πρεπει να αποδοθει στον αστυνομικο, θα το κρινει η δικαιοσυνη".
Δεν το πιστεύω ότι όντως το είπε αυτό το πράγμα!
Δεν τον είχα ακούσει η ίδια, γι αυτό και διατηρούσα μία επιφύλαξη- μα αυτός είναι εντελώς μ@λ@κ@ς!

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:04, 11-12-08:

Σοκαρίστηκα από την παράλειψη ( ;;; ) της Καθημερινής! Προπαγάνδα εν τη γενέσει; Να είσαι καλά, Insomniac και εσύ φυσικά Kalypso για όσα παρέθεσες και επισήμανες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 11-12-08 στις 00:38. Αιτία: Είμαι ανορθόγραφη.
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 00:06, 11-12-08:

Σύμφωνα με πληροφορίες, η υπεράσπιση θα υποστηρίξει ότι ο εξοστρακισμός έγινε από μεταλλικό φανοστάτη και όχι από το οδόστρωμα. Σε αυτό το σκεπτικό, η υπεράσπιση θα εντάξει και την ιατροδικαστική εξέταση που αναφέρει ότι η πύλη εισόδου της σφαίρας δείχνει πορεία του βλήματος από πάνω προς τα κάτω.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η υπεράσπιση θα ζητήσει ιστολογική εξέταση στην πύλη εισόδου της σφαίρας, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν υπάρχουν ίχνη που να επιβεβαιώνουν την εκδοχή του εξοστρακισμού από φανοστάτη. Παράλληλα, κατά τις ίδιες πληροφορίες, η υπεράσπιση υποστηρίζει ότι έχει μάρτυρα που θα καταθέσει ότι άκουσε έναν κρότο πριν από την αντίδραση των ειδικών φρουρών.
πηγή: in.gr

Βρήκε και μάρτυρα τώρα! Ειλικρινά, δεν έχω λόγια...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους