Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,822 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

An Inconvenient Truth (2006)

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:59, 30-05-07:

Με αφορμή την ECOWEEK 2007 προβλήθηκε σε κινηματογράφο της Κηφισιάς το ντοκυμαντέρ του Al Gore με θέμα τις κλιματολογικές αλλαγές και τις επιπτώσεις τους στη γη και τον άνθρωπο.

Ξεχνάμε για λίγο τον άνθρωπο που λίγο έλειψε να γίνει ο επόμενος Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτείων. Στο ντοκιμαντέρ του Γκούγκενχαϊμ, υποδεχόμαστε πλέον έναν παθιασμένο υπέρμαχο ευαίσθητων κλιματολογικών και οικολογικών ζητημάτων.

Επικεφαλής ενός σύνθετου σεμιναρίου περιβαλλοντικής μέριμνας ο Αλ Γκορ ταξιδεύει πια τον κόσμο για να σπείρει ένα μήνυμα επείγουσας και μαζικής έγερσης. Παρακολουθώντας τον να εκφωνεί λόγους, να αστειεύεται και να ανησυχεί εξίσου με το πολυάριθμο κοινό του, ο σκηνοθέτης προσπαθεί να καταλάβει αν ενδέχεται πίσω από το προσωπείο του αφοπλιστικά πειστικού Γκορ να βρίσκεται ο πιο προικισμένος πολιτικός που θα ανέβαινε ποτέ τα σκαλιά του Λευκού Οίκου.

Μπλέκοντας το πλούσιο περιεχόμενο της διάλεξης με προσωπικές εξομολογήσεις και ματιές που ρίχνει ο ίδιος ο Γκορ στη ζωή του, ο Γκούγκενχαϊμ προσπαθεί να συγκεράσει το ανθρώπινο με το δημόσιο πρόσωπο στο ίδιο φιλμ. Τα καταφέρνει, υπογράφοντας ένα από τα πιο πετυχημένα σε εισπράξεις ντοκιμαντέρ της τελευταίας δεκαετίας.

Περιοδικό Σινεμά

Η ταινία κέρδισε φέτος δύο όσκαρ (καλύτερου Ντοκυμαντέρ και Καλύτερου Τραγουδιού) και είναι πραγματικά ένα σοκαριστικό ντοκουμέντο του τι συμβαίνει στον πλανήτη μας, εξαιτίας μας...

Κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δείτε τη αν σας δωθεί η ευκαιρία.

Η επόμενη στάση του Al Gore, είναι στη χώρα μας στις 13 Ιουνίου στο Μέγαρο Μουσικής:

Το ελληνικό κοινό είδε στην τηλεοπτική απονομή των Όσκαρ τον πρώην αντιπρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών Αλ Γκορ να αναχωρεί έχοντας ανά χείρας το χρυσό αγαλματίδιο που επιβράβευε το περίφημο ντοκιμαντέρ του Αn incovenient truth για την κλιματική αλλαγή.
Τώρα, το Megaron Plus προσφέρει στο ευρύ κοινό του την ευκαιρία να παρακολουθήσει ζωντανά τον Αμερικανό διαπρεπή πολιτικό, την Τετάρτη 13 Ιουνίου, σε μία διάλεξή του για το μείζον οικολογικό ζήτημα του φαινομένου του θερμοκηπίου, στο οποίο εστιάζει και η ταινία του.
Η επίσκεψη του Αλ Γκορ στη χώρα μας, ενταγμένη στην περιοδεία του στα μήκη και πλάτη της γης, πραγματοποιείται από το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών σε συνεργασία με την «ECOWEEK 2007».
Από το 2000 ο Αλ Γκορ έχει αφοσιωθεί σε μία μακρόχρονη οικολογική εκστρατεία, συντείνοντας με κάθε τρόπο στην γνωστοποίηση της «Ενοχλητικής αλήθειας» για την «αρρώστια του πλανήτη» μας, ο οποίος πλήττεται βαθιά από τις νέες κλιματολογικές συνθήκες- κυρίως όμως από την ανθρώπινη ασυνειδησία.
Στο best seller βιβλίο του Αn incovenient truth, στο οποίο βασίζεται και το ομώνυμο ντοκιμαντέρ, καταγράφει πλήθος επιστημονικών στοιχείων τα οποία, φέροντας τη σφραγίδα μιας συνταρακτικής ερευνητικής και φωτογραφικής τεκμηρίωσης, δίνουν μία εύγλωττη εικόνα των καταστροφικών διαστάσεων που έχει λάβει η υπερθέρμανση της Γης.
Η αφυπνιστική θέαση του μέλλοντος του πλανήτη που παρέχει συνολικά το έργο του Αλ Γκορ αποτελεί ήδη διεθνώς μία κινητήρια δύναμη στην κατεύθυνση της έγκαιρης προστασίας του περιβάλλοντος.
in.gr

Απόσπασμα
Τρέϊλερ

"What gets us into trouble is not what we don't know.
It's what we know for sure that just ain't so."
Mark twain

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 22:01, 30-05-07:

Κι εγώ θέλω να το δω κάποια στιγμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:32, 31-05-07:

Isiliel νόμιζα το είχες δει καιρό?

ΤΟ έχω δει φυσικά από το ιντερνετ μήνες τώρα και πραγματικά πρώτη φορά πείθομαι ότι αυτά που λένε δεν είναι υπερβολή.

Πραγματικά μου σηκώθηκε η τρίχα γιατί
1)όπως λέει για πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας, ο άνθρωπος έχει τα μέσα να αντιμετωπίσει μια επικείμενη καταστροφή τέτοια διάστασεις
2)Απλά πιστεύω ότι το ασφαλιστικό δεν θα είναι πρόβλημα
3)Η ελλάδα ως παραθαλάσια χώρα τον έχει πιεί.
4)Αν δεν αλλάξει κάτι πραγματικά προβλέπω καταστάσεις σε αναπτυγμένες χώρες όπως αυτές σε χώρες του τρίτου κόσμου με στρατόπεδα συγκέντρωσης προσφύγων.

Η Ολλανδία θα χρειαστεί ένα τοίχος για να προστατευθεί.

Και κάτι τελευταίο. Έχει σκεφτεί κανένας τι σημάίνει σε μέτρα εισχώρησης στο έδαφος ένα μέτρο άνοδος στάθμης της θάλασσας?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:55, 31-05-07:

Την είχα δει περίπου την ίδια εποχή με σένα, απλά χτες είχα την τύχη να την ξαναδώ στο σινεμά.
Επίσης εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία για να σας ανακοινώσω την άφιξη του Al Gore.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:59, 02-06-07:

Ισι εισαι πολυ μαμουνι τελικα εσυ!

δεν ειχα ιδεα οτι υπηρχε αυτος ο τυπος.
το φιλμακι παιζεται στο σινεμα ακομα?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:19, 02-06-07:

Δυστυχώς ήταν μια μεμονομένη εκδήλωση. Τα σινεμά (μέχρι τώρα) δεν το έχουν στο επίσημο πρόγραμμά τους.
Ίσως μέσα στο καλοκαίρι αλλιώς με τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί, σίγουρα σε DVD.

ή στο μέγαρο μουσικής 13 Ιουνίου με τον ίδιο τον Al Gore. (Δεν έχω ιδέα όμως που και πως μπορείς να βρεις εισιτήρια )

Υ.Γ. Ήμουν πολύ μαμούνι στα νιάτα μου, μετά με το παιδί και χωρίς σύζυγο ή έστω έναν καινούργιο τρελαμένο να με παρασύρει και μένα, ημέρεψα ..

EDIT: Φυσικά υπάρχει πάντα και ο θείος απ' την Αμερική...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:29, 02-06-07:

στο μεγαρο πιθανοτατα. θα το ψαξω...
εισαι ακομα μαμουνιους καλε! σε χαιρομαι!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:55, 13-06-07:

Σήμερα είναι η παρουσίαση. Διάβασα πως θα μοιράζουν κουπόνια με σειρά προτεραιότητας από τις 18:00 το απόγευμα. (τηλ. 210-72.82.333)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:26, 13-06-07:

Σήμερα, με τέτοια ζέστη και τέτοια μέρα, θα αφήσουμε τις παραλίες με τις μπύρες και τις ξάπλες να τρέχουμε στα Μέγαρα;
Μα καλά αυτός ο άνθρωπος δεν ξέρει οτι εμείς εδώ έχουμε καλοκαίρι;
Ας έρθει τέλη Οκτώβρη να δούμε τι θέλει να μας πει, όχι τώρα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:30, 13-06-07:

Δεν υπάρχει πια χρόνος γιατρέ...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:31, 13-06-07:

και αυτός για τα μπάνια ήρθε γιατρέ......αλλά αφού τελιώσει το σεμινάριο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:35, 13-06-07:

Αν είναι έτσι ρε ντου, ας έρθει στην παραλία να μας τα πει, όχι να τρέχουμε εμείς μες τη ζέστη τώρα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:36, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν είναι έτσι ρε ντου, ας έρθει στην παραλία να μας τα πει, όχι να τρέχουμε εμείς μες τη ζέστη τώρα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:36, 13-06-07:

Σε λίγο με το λιώσιμο των πάγων δε θα χρειάζεται να πάμε εμείς στην παραλία...θα έρθει εκείνη σ'εμάς!!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:39, 13-06-07:

προφητική τελικά η διαφήμιση του Πάμε Στοίχημα, με τον πωλητή που προσπαθεί να πουλήσει ψυγείο σε εσκιμώους

@isi εσύ φταις

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:43, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε λίγο με το λιώσιμο των πάγων δε θα χρειάζεται να πάμε εμείς στην παραλία...θα έρθει εκείνη σ'εμάς!!
Ιζι, όσο θα μπορούμε να πηγαίνουμε στην παραλία, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
Γι' αυτό προς το παρών προτιμώ την παραλία από μια διάλεξη για ένα γεγονός που δεν πρόκειται να με αφορά.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:01, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ιζι, όσο θα μπορούμε να πηγαίνουμε στην παραλία, δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
Γι' αυτό προς το παρών προτιμώ την παραλία από μια διάλεξη για ένα γεγονός που δεν πρόκειται να με αφορά.
Famous Last Words

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 17:28, 16-06-07:

Την είδα χτες και άλλη μία φορά σήμερα για να καταλάβω καλύτερα τις πληροφορίες που αφορούν το φαινόμενο που εξηγεί. Η δουλειά, αν είναι δική του, είναι πολύ καλή και ευαισθητοποιεί γενικότερα.

Όταν την άκουσα, και άκουσα και το όνομα Al Gore δεν είχα υπόψην μου οτι ο δεύτερος ήταν υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής και έτσι βρέθηκα αδιάβαστη. Πλέον όλη η ταινία για εμένα χαρακτηρίζεται ως πολιτική ,καλοστημένη ομολογώ, προπαγάνδα.

Αναλυτικότερα η άποψη μου για την ταινία βρίσκεται σε post στο blog μου που έχω στην υπογραφή μου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:48, 16-06-07:

Η έρευνα αυτή είναι δική του.
Απ' ότι λέει δεν πρόκειται να ξαναβάλει υποψηφιότητα (αν και δε θα με πείραζε καθόλου!!...)

Το ερώτημα είναι: Πήρες κάτι αξιόλογο από το ντοκυμαντέρ?
Έμαθες κάτι, σοκαρίστηκες, προβληματίστηκες?

Αυτό δεν έχει σημασία?

Δεν είναι λίγο άδικο όμως να καταδικάζουμε μια δουλειά που αφορά το περιβάλλον επειδή προέρχεται από έναν συγκεκριμένο άνθρωπο που έτυχε να είναι και υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής?
Είμαι κι εγώ πολύ καχύποπτη σε τέτοια ζητήματα γιατί πλέον έχουν δει πολλά τα μάτια μας, αλλά έστω ότι ΕΙΝΑΙ η προεκλογική του εξτρατεία αυτή...Μακάρι να έκαναν όλοι οι υποψήφιοι τέτοιου είδους εξτρατείες κι ας ήταν και για προσωπικό όφελος εφ όσον στην πορεία εποφελείται και πλήθος κόσμου.

Just my two cent.

Εάν σε ενδιαφέρει δες και το λήμμα της Wiki για το ντοκυμαντέρ.
Inconvenient_Truth-Wiki

Υ.Γ. Γιατί φανταχτερός? Εμένα μου φάνηκε πολύ σεμνός (για αμερικανός υποψήφιος ) και μετρημένος...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 17:59, 16-06-07:

Το ερώτημα είναι: Πήρες κάτι αξιόλογο από το ντοκυμαντέρ?
Έμαθες κάτι, σοκαρίστηκες, προβληματίστηκες?

Αυτό δεν έχει σημασία?

Δεν είναι λίγο άδικο όμως να καταδικάζουμε μια δουλειά που αφορά το περιβάλλον επειδή προέρχεται από έναν συγκεκριμένο άνθρωπο που έτυχε να είναι και υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής?
Πήρα πολλά και προβληματίστηκα, και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα ασχοληθεί τόσο με αυτό το θέμα παρά από επιφανειακές πληροφορίες και αποτελέσματα που άκουγα από εδώ κι από εκεί. Και μάλιστα αυτός ήταν και ο λόγος που την είδα 2 φορές.

Είμαι κι εγώ πολύ καχύποπτη σε τέτοια ζητήματα γιατί πλέον έχουν δει πολλά τα μάτια μας, αλλά έστω ότι ΕΙΝΑΙ η προεκλογική του εξτρατεία αυτή...Μακάρι να έκαναν όλοι οι υποψήφιοι τέτοιου είδους εξτρατείες κι ας ήταν και για προσωπικό όφελος εφ όσον στην πορεία εποφελείται και πλήθος κόσμου.
Μακάρι να έκαναν τέτοιες προεκλογικές εκστρατείες μακάρι όμως να συνεχιζόταν η δράση τους και μετά απο τα οποιαδήποτε αποτελέσματα των εκλογών. Στην προκειμένη περίπτωση υποθέσεις κάνουμε σύμφωνα με όσα προυπάρχουν στην ιστορία. Αν το έκανε μόνο και μόνο για την πληροφόρηση επί του συγκεκριμένου θέματος γιατί η μισή ταινία περιείχε σκηνές απο την πολιτική και κοινωνική ζωή του; Ποιός ο λόγος; Για να γνωρίσουμε καλύτερα τον Al Gore; Τόσοι που φτιάχνουν ντοκιμαντέρ δείχνουν κάποια παραπάνω για τον εαυτό τους και τον κόπο τους σε extra στο dvd, όχι πάνω στην ταινία...

Υ.Γ. Γιατί φανταχτερός? Εμένα μου φάνηκε πολύ σεμνός (για αμερικανός υποψήφιος ) και μετρημένος...
Σεμνός κι αν ήταν έδινε την εντύπωση του επιστήμονα και σοφού, εξού και το "φανταχτερός"

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:12, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Την είδα χτες και άλλη μία φορά σήμερα για να καταλάβω καλύτερα τις πληροφορίες που αφορούν το φαινόμενο που εξηγεί. Η δουλειά, αν είναι δική του, είναι πολύ καλή και ευαισθητοποιεί γενικότερα.

Όταν την άκουσα, και άκουσα και το όνομα Al Gore δεν είχα υπόψην μου οτι ο δεύτερος ήταν υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής και έτσι βρέθηκα αδιάβαστη. Πλέον όλη η ταινία για εμένα χαρακτηρίζεται ως πολιτική ,καλοστημένη ομολογώ, προπαγάνδα.

Αναλυτικότερα η άποψη μου για την ταινία βρίσκεται σε post στο blog μου που έχω στην υπογραφή μου.
Δεν ξέρω αλλά με την σειρά που το γράφεις μου φαίνεται το εξής.
Ουάου καλά τι λέει το παλικάρι.
Το παλικάρι είναι πρώην υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής
Καλά μα τι λέτε, η ταινία είναι απίστευτα πολιτκοποιημένη και ο τύπος τα έχει μαγειρέψει και μπλα μπλα.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:37, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Δεν ξέρω αλλά με την σειρά που το γράφεις μου φαίνεται το εξής.
Ουάου καλά τι λέει το παλικάρι.
Το παλικάρι είναι πρώην υποψήφιος πρόεδρος της Αμερικής
Καλά μα τι λέτε, η ταινία είναι απίστευτα πολιτκοποιημένη και ο τύπος τα έχει μαγειρέψει και μπλα μπλα.
Kαι όντως κάτι τέτοιο εννοούσα

Ακριβώς, όπως και έγραψα πιστεύω οτι πέρα απο τις καταπληκτικές πληροοφορίες που έχει συγκεντρώσει στην ταινία του και που όπως έγραψα γι'αυτές την είδα δύο φορές την ταινία, κοίταξα απο μία άλλη σκοπιά την ταινία και υπέθεσα οτι έχει μεγάλες πιθανότητες να είναι πολτική προπαγάνδα που θα συγκεντρώσει θαυμασμό στο πρόσωπο του Al Gore.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:40, 17-06-07:

Είδα κι εγώ την ταινία χθες! Είναι η πρώτη ταινία που βλέπω μέσω Internet. Ευτυχώς έμαθα να κατεβάζω το σωστό video, να βάζω ελληνικούς υπότιτλους και να τους συγχρονίζω, yes!

Θα την ξαναδώ πάλι σήμερα γιατί χθες ήμουνα πολύ κουρασμένος και σε κάποια διαστήματα με έπαιρνε ο ύπνος. Anyway, μόνο πολιτική προπαγάνδα δεν μου φάνηκε. Ο τύπος είναι ωραίος, μακάρι να ήταν έτσι ο Κλίντον ή ο Μπους, θα είχαμε πάει λίγο πιο μπροστά. Αλλά επειδή δεν είναι γιʼ αυτό δεν εκλέχθηκε ποτέ.

Αν το έκανε μόνο και μόνο για την πληροφόρηση επί του συγκεκριμένου θέματος γιατί η μισή ταινία περιείχε σκηνές απο την πολιτική και κοινωνική ζωή του; Ποιός ο λόγος; Για να γνωρίσουμε καλύτερα τον Al Gore; Τόσοι που φτιάχνουν ντοκιμαντέρ δείχνουν κάποια παραπάνω για τον εαυτό τους και τον κόπο τους σε extra στο dvd, όχι πάνω στην ταινία...
Εδώ suspiria μιλάει το νεανικό της ηλικία σου. Μην ξεχνάς ότι τα πάντα έχουν ένα έξοδο και ένα budget να καλύψουν. Το ντοκιμαντέρ χτίστηκε πάνω στα Αμερικανικά πρότυπα. Η κοινωνία εκεί είναι διαφορετική. Για να συγκινήσεις, να έχεις το μεγαλύτερο αντίκτυπο, πρέπει να βάλεις και το προσωπικό στοιχείο (σκέψου το σκάνδαλο με τον Κλίντον και τη Μόνικα.) Αν επίσης πρόσεξες, το presentation (αυτό με τα σλάιτς) είναι ένα show. Μπορείς να φανταστείς Έλληνα πολιτικό να κάνει κάτι ανάλογο; Είναι τόσο «ξενερούα» οι πολιτικοί μας που θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον μια δεκαετία για να αρχίσουν να το σκέφτονται.

Γιατί το έκανε έτσι ο Al Gore; Γιατί έτσι δείχνει την υπεροχή του! Χρησιμοποιεί τα σύγχρονα μέσα και όχι τον ξύλινο λόγο της δημαγωγίας (ή φιέστες σαν τα φεστιβάλ της ΚΝΕ), αποδεικνύει ότι αν μπορούν οι άλλοι να καταστρέφουν με το γάντι, μπορεί κι αυτός να δημιουργεί με ακόμα μεγαλύτερη ποιότητα.

Ακόμα και σαν προπαγάνδα να το δεις....εγώ προσωπικά την προτιμώ από τις προπαγάνδες των πολυεθνικών, των τραπεζών, της Coca Cola και του Μπους!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 13:12, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εδώ suspiria μιλάει το νεανικό της ηλικία σου. Μην ξεχνάς ότι τα πάντα έχουν ένα έξοδο και ένα budget να καλύψουν. Το ντοκιμαντέρ χτίστηκε πάνω στα Αμερικανικά πρότυπα. Η κοινωνία εκεί είναι διαφορετική. Για να συγκινήσεις, να έχεις το μεγαλύτερο αντίκτυπο, πρέπει να βάλεις και το προσωπικό στοιχείο (σκέψου το σκάνδαλο με τον Κλίντον και τη Μόνικα.) Αν επίσης πρόσεξες, το presentation (αυτό με τα σλάιτς) είναι ένα show. Μπορείς να φανταστείς Έλληνα πολιτικό να κάνει κάτι ανάλογο; Είναι τόσο «ξενερούα» οι πολιτικοί μας που θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον μια δεκαετία για να αρχίσουν να το σκέφτονται.

Ακόμα και σαν προπαγάνδα να το δεις....εγώ προσωπικά την προτιμώ από τις προπαγάνδες των πολυεθνικών, των τραπεζών, της Coca Cola και του Μπους!
Υποθέσεις κάνω πάντα. Αυτό θα έλειπε να μπορούσα να καταλάβω την πολιτική των Αμερικανών προέδρων και την νοοτροποία του συστήματος απο τη στιγμή που δεν ήξερα καν οτι ο Al Gore ήταν υποψήφιος κάποτε

Προσωπικά και εγώ προτιμώ αυτήν την προπαγάνδα απο αυτή που κάνουν άλλοι αφού τουλάχιστον έχει θετικές συνέπειες στον κόσμο (Σημειωτέων: Μάλλον δεν χρησιμοποιώ σωστά τη λέξη προπαγάνδα Ίσως είναι κάπως "βαριά") αλλά απο την άλλη με μία πρώτη σκέψη μου φαίνεται κάπως ανήθικο το να χρησιμοποιεί κάποιος ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα για να εντυπωσιάσει τους ψηφοφόρους (σύμφωνα με τις υποθέσεις μου πάντα). Με μία δεύτερη σκέψη λέω "Άλλοι χρησιμοποιούν την ανθρώπινη βία και την ανθρώπινη περιέργεια για να ικανοποιήσουν τα συμφέροντα τους και με ενοχλεί που ο άλλος ευαισθητοποιεί και ξεσηκώνει για να κερδίσει αυτό που θέλει;" Και εδώ κάπου συμφωνώ οτι είναι ωραίο και σωστό αυτό που κάνει, χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο οτι το κάνει με πολιτικούς σκοπούς.

Τώρα, το πώς μου έχει κολλήσει αυτή η νοοτροπία, το οτι "είναι πολιτικός άρα ό,τι κάνει το κάνει με πολιτικούς σκοπούς", θες το σύστημα; θες η καχυποψία περί του "όλοι θέλουν να μας κλέψουν/κοροιδέψουν/εξαπατήσουν"; Κάτι τέτοιο. Και επειδή μιας και το λέμε εντοπίζω τώρα να διατηρώ στοιχεία που κατηγορώ θα προσπαθήσω να κάνω άκρη αυτές τις σκέψεις

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:24, 17-06-07:

Διάβασα σήμερα στην εφημερίδα ότι για κάθε ομιλία πέρνει 250.000 δολάρια.

Πάντως suspiria δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως προσεγγίζεις ποια την ταινία. Ανεξαρτήτως αν έχει κάποια πολιτική σκοπιμότητα πιστεύεις ακόμα ότι αυτά που λέει είναι αληθινά ή κατευθυνόμενα?

Προσωπικα πιστεύω ότι είναι και μετριαζμένα.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 13:33, 17-06-07:

Διάβασα σήμερα στην εφημερίδα ότι για κάθε ομιλία πέρνει 250.000 δολάρια.
Σου φαίνονται λίγα ή πολλά;

Πάντως suspiria δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως προσεγγίζεις ποια την ταινία. Ανεξαρτήτως αν έχει κάποια πολιτική σκοπιμότητα πιστεύεις ακόμα ότι αυτά που λέει είναι αληθινά ή κατευθυνόμενα?

Προσωπικα πιστεύω ότι είναι και μετριαζμένα.
Δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ. Αυτά που αφορούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου μου φαίνονται αληθινά, το πώς τα λέει, η στάση του, το χιούμορ του, τα σχόλια και όλα αυτά, είμαι σίγουρη, άσχετα αν υπάρχει πολιτική σκοπιμότητα, οτι κατευθύνονται απο κάποιον πολιτικό σύμβουλο. Μιλάμε για υποψήφιο πλανητάρχη, δεν μπορεί να τέθει την προσωπικότητα του δημόσια ούτε ξαφνικά να γίνει ο πιο απλός/αυθόρμητος/χαλαρός τυπάκος! Στη Νορβηγία ένας βασιλιάς δεν χρησιμοποιούσε πολιτικούς συμβούλους, προτιμούσε να είναι απλός και να κάνει τσάρκες με το ποδήλατο του στην πόλη και τον δολοφόνησαν!

Και το μετρισμένα δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Αν αφορά το στυλ του και εμένα έτσι μου φάνηκε αλλά δεν ήταν κάτι ξεκάρφωτο. Και αυτή είναι και η δουλειά των συμβούλων. Να προσαρμόσουν το οποιοδήποτε στυλ ή εικόνα ομάλα στον κόσμο.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:16, 17-06-07:

Για όσους ενδιαφέρονται, σήμερα η εφημερίδα "Καθημερινή" δημοσιεύει συνέντευξη του Al Gore, με πρωτοσέλιδο: "Με πολεμούν οι εταιρείες πετρελαίου".

Επειδή ακούστηκε στο θρεντ, μεταξύ άλλων αναφέρεται πως αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να διεκδικήσει την προεδρία ξανά το 2008. Η συνέντευξη δημοσιοποιήθηκε και στην ηλεκτρονική σελίδα της εφημερίδας.

Πολλάαααα! Θέλω κι εγώ....

Πάντως, εδώ που φτάσαμε το πιο σωστό ερώτημα θα ήταν: "Σου φαίνονται λίγα ή πολλά....σε σχέση με τον Ριβάλντο;" χαχα...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:30, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria

Δεν κατάλαβες ακριβώς τι εννοώ. Αυτά που αφορούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου μου φαίνονται αληθινά, το πώς τα λέει, η στάση του, το χιούμορ του, τα σχόλια και όλα αυτά, είμαι σίγουρη, άσχετα αν υπάρχει πολιτική σκοπιμότητα, οτι κατευθύνονται απο κάποιον πολιτικό σύμβουλο. Μιλάμε για υποψήφιο πλανητάρχη, δεν μπορεί να τέθει την προσωπικότητα του δημόσια ούτε ξαφνικά να γίνει ο πιο απλός/αυθόρμητος/χαλαρός τυπάκος! Στη Νορβηγία ένας βασιλιάς δεν χρησιμοποιούσε πολιτικούς συμβούλους, προτιμούσε να είναι απλός και να κάνει τσάρκες με το ποδήλατο του στην πόλη και τον δολοφόνησαν!

Και το μετρισμένα δεν καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Αν αφορά το στυλ του και εμένα έτσι μου φάνηκε αλλά δεν ήταν κάτι ξεκάρφωτο. Και αυτή είναι και η δουλειά των συμβούλων. Να προσαρμόσουν το οποιοδήποτε στυλ ή εικόνα ομάλα στον κόσμο.
Υπερβολικά πολλά
Και τα μετριασμένα πάνε ότι τα στοιχεία που παρουσιάζει είναι λίγο μαζεμένα. Δεν αναφερόμουν στην εικόνα του.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:40, 17-06-07:

Για όσους ενδιαφέρονται, σήμερα η εφημερίδα "Καθημερινή" δημοσιεύει συνέντευξη του Al Gore, με πρωτοσέλιδο: "Με πολεμούν οι εταιρείες πετρελαίου".

Επειδή ακούστηκε στο θρεντ, μεταξύ άλλων αναφέρεται πως αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να διεκδικήσει την προεδρία ξανά το 2008. Η συνέντευξη δημοσιοποιήθηκε και στην ηλεκτρονική σελίδα της εφημερίδας.
To περίμενα

Πολλάαααα! Θέλω κι εγώ....

Πάντως, εδώ που φτάσαμε το πιο σωστό ερώτημα θα ήταν: "Σου φαίνονται λίγα ή πολλά....σε σχέση με τον Ριβάλντο;" χαχα...
Για Αμερική μάλλον είναι μέτριο το ποσό.

Και τα μετριασμένα πάνε ότι τα στοιχεία που παρουσιάζει είναι λίγο μαζεμένα. Δεν αναφερόμουν στην εικόνα του.
Οι πληροφορίες, δεν είμαι και ειδικός για να κρίνω, μου φάνηκαν πολλές αν και πολύ απλά παρουσιασμένες. Θετικό αυτό

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:43, 17-06-07:

Έρε και να βγει και να μη κάνει έστω τα μισά απ' αυτά που υποστηρίζει..μαύρο φίδι που τον έφαγε ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!!!!!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:47, 17-06-07:

Έρε και να βγει και να μη κάνει έστω τα μισά απ' αυτά που υποστηρίζει..μαύρο φίδι που τον έφαγε ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!!!!!
LOL!

Φαντάσου να βγει και την επόμενη μέρα να πετάξει 5 πυρηνικές στο Ιράκ

-Ωωω παιδιά μου, φτιάχνω ατμόσφαιρααα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 18:58, 18-06-07:

Το Ιράκ θα φταίει για το φαινόμενο του Θερμοκηπίου καθώς παράγει πετρέλαιο την πρώτη ύλη.

If itmoves, Nuke it

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:53, 14-10-07:

Ας ακούσουμε και μια άλλη πλευρά
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nea.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  217,1 KB

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 17:23, 14-10-07:

Επικροτω καθε κινηση που ωθει τους ανθρωπους για να ευαισθητοποιηθουν για τα περιβαλλοντολογικα ζητηματα. Χαιρομαι λοιπον για το εργο του Gore.

Πλην ομως να παρατηρησω οτι ο τυπος δεν πειθει για τις προθεσεις του. Και μονο αν σκεφτειτε οτι αυτος και η γυναικα του ηταν οι ιδρυτες της PMRC που εβαλε στοχο τα rock και metal συγκροτηματα με την κατηγορια οτι διαφθειρουν τη νεολαια - με αποτελεσμα απλα την αναγραφη Parental Advisory στα CD που κρινονταν "επικινδυνα - και οτι τωρα ο ιδιος ανθρωπος ζηταει τη συμπραξη των rock και metal συγκροτηματων για να προωθησει την καμπανια του, δεν θελει και πολυ για να απορησετε...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:28, 14-10-07:

Πιστεύω ότι το άξιζε το Νόμπελ Ειρήνης, από το πόσο ειρηνικά έκατσε και έχασε τις εκλογές του 2000 από τα δικονομικά τερτίπια (αυτών που ήταν πίσω από τον) Μπους.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 17:34, 14-10-07:

συμφωνω με νοσαλτρες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Candy (2006) - Από Noisette
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-03-10 στις 14:09.
    • 300 (2006) - Από Demelene
      Το θέμα έχει λάβει 114 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-11-09 στις 16:25.
    • Dezperadoz - The Legend And The Truth - Από Cristina
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Playlists & Αφιερώματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-07 στις 03:27.
    • MundoBasket 2006 - Από MonaXoS
      Το θέμα έχει λάβει 93 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-06 στις 14:43.
    • Where the truth lies (2005) - Από emufear
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-02-06 στις 10:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους