The Hobbit -Part 1 (2012)

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, το όλο εγχείρημα. Βέβαια, ακόμα και χωρίς τη σκηνοθετική επιμέλεια του Τζάκσον, έχει πιθανότητες να γίνει μια αξιόλογη προσπάθεια μεταφοράς στη μεγάλη οθόνη. Αν αναλογιστούμε βέβαια ότι τα precuel (αν δεν το σκότωσα) τα ξεκίνησε ο μέγας Lucas (να'ναι καλά..μπας και γυρίσει τα 3 τελευταία star wars για να δούμε τι γίνεται μετά την επιστροφή των Τζεντάι -ξέφυγα λίγο-) και είδαμε ότι άξιζε να μάθουμε πως ξετυλίγεται το κουβάρι. Φυσικά πρέπει να υποθέσουμε ότι θα τιμήσει η New Line το αποτέλεσμα που προσέφερε στους θεατές με τις τρεις πρώτες ταινίες και ότι δε θα καταστρέψει τα πάντα (ειδικά θυσιάζοντάς τα στο βωμό του χρήματος :mad:).
Προσωπικά περιμένω με αγωνία το εγχείρημα αυτό, γιατί αξίζει η ιστορία του Bilbo και των άλλων Hobbit, καθώς θα είναι μια πολύ ουσιαστική επεξήγηση πολλών σκηνών που είδαμε στα 3 LOTR και δε γνωρίζαμε πως κατέληξαν έτσι (βλέπε στοιχειωμένα δάση, βάλτοι, διχασμένες φυλλές της Μέσης Γης).
Σίγουρα όμως θα ήταν ακόμα καλύτερο αν γίνονταν προσπάθεια να μεταφερθούν στην οθόνη τα πρώτα κομμάτια της ιστορίας της Μέσης Γης, που εξιστορούν τη δημιουργία των Ξωτικών, των Μάγων, του Σάουρον που περιγράφονται στο Σιρμαρίλιον. Εκεί θα βλέπαμε έναν πραγματικά άλλο κόσμο και θα μαθαίναμε τη δημιουργία των δαχτυλιδιών, τις πραγματικές τους δυνάμεις, το πως εξελίχθηκαν οι 9 από ανθρώπινοι Βασιλιάδες σε καταραμένα "φαντάσματα", πως χτίστηκε η Μορντορ και πολλά ακόμα άλυτα μυστήρια που έγιναν τα αίτια για την περιπέτεια που έχουμε δει.

Μακάρι να μην αφεθεί ελλειπής η ιστορία και να μεταφερθούν όσα περισσότερα γίνεται στην οθόνη, γιατί άλλο το οπτικό αποτέλεσμα κι άλλο οι λέξεις σε ένα βιβλίο.

Σίγουρα ο Μπίλμπο πρέπει να είναι νέος, αν θυμάμαι καλά ξεκινάει η ιστορία του λίγο μετά την ενηλικίωσή του. Το πόσων ετών τον κάνει αυτό, δυστυχώς δεν το γνωρίζω αυτή τη στιγμή. Άρα σίγουρα χρίζει αλλαγής ο βασικός πρωταγωνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βλέπω τώρα στη σελίδα του IMDB ότι έχει ανακοινωθεί ως σκηνοθέτης ο Guillermo del Toro και η ταινία είναι να βγει στις αίθουσες το 2010! (Μήπως πρέπει κάποιος Mod να διορθώσει τον τίτλο; )

Τι γνώμη έχετε για τον Del Toro στη συγκεκριμένη θέση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τελικά θα σκηνοθετήσει ο Guillermo Del Toro [Laberinto del fauno, El (2006), Hellboy (2004), Blade II (2002)] τις ταινίες Hobbit και όχι Peter Jackson που σκηνοθέτησε την τριλογία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών.

πηγή
Δεν με διαβάζεις, θα το είχες μάθει νωρίτερα :P
Άλλαξα τον τίτλο ;)

Εγώ έχω να δηλώσω ότι το background του δίνει μεγάλη βαρύτητα πλέον στην ταινία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Sir Ian McKellen Says He WILL Return as Gandalf in The Hobbit!

Although most of us knew this had to be the case or else we would have protested the making of The Hobbit, profound British actor Sir Ian McKellen confirms that he most definitely will return as the wonderful wizard Gandalf! Earlier today on his official website, McKellen answered numerous fan questions in an E-Post, two of which pertained specifically to The Hobbit. The short of it is that he will be back and he even in fact mentions Guillermo del Toro as the director, but unfortunately there is no signed deal yet and it's still not close to moving into production.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:clapup::clapup:YIPPI!!!!!!!!! :clapup::clapup:

Τέλεια, νέα fandago!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αφεντικά? Ο τίτλος πρέπει να αλλάξει. Δεν προβλέπεται να δούμε Hobbit (μια ή δύο ταινίες (!!!!!)) πριν το 2011 :/:

Οι φήμες λένε πως το ρόλο του Μπίλμπο θα ενσαρκώσει ο James McAvoy (Atonement, Chronicles of Narnia).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντως αν ισχύει αυτό για τον Del Toro σαν σκηνοθέτη το Hobbit παίζει να είναι πριν καν δημιουργηθεί απλώς αριστούργημα. Εξαιρετικός σκηνοθέτης. Αναμένουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαιρετικός σκηνοθέτης.

Μπορείς να μου το αιτιολογήσεις αυτό; :D
Καλά το Labyrinth, (προσωπικά δε μου άρεσε, τέσπα), αλλά τι το εξαιρετικό είχε το Hellboy? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το Hellboy σκηνοθετικά ήταν πολύ καλό. Μπορεί να μην σου αρέσει το είδος αλλά δεν ήταν και από τις γνωστές πατάτες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Το είδος είναι το αγαπημένο μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
χε! Οκ, γούστα είναι αυτά. Υποκειμενικότητα στην τέχνη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Peter Jackson and Guillermo del Toro Writing Hobbit Themselves



Peter Jackson
and Guillermo del Toro have officially announced that they're writing The Hobbit and its follow-up themselves.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Οι ταινίες του Τόλκιν ανακοινώνονται τελικα πιο νωρίς και από τα αντικαπνιστικά μέτρα στην Ελλάδα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όντως! :worry: Όλοι μέσα μας νοιώθουμε πως κρύβουμε έναν εκθρονισμένο Βασιλιά της Γκόντορ, παρότι είμαστε ...Χόμπιτζ στην πραγματική ζωή :P


Παρ' όλα αυτά, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ο ίδιος ο Τόλκιν στη θέαση της Τρι-πολυ-λογίας.
Ελάχιστες από τις περιπλοκές των βιβλίων πέρασαν στις ταινίες. Ήταν από πολλές απόψεις μια αρπαχτή με επταψήφιο προϋπολογισμό, όπως θα είναι και το "Ηοb It".





Ακολουθεί συμπληρωματική δήλωση Πολιτικής Ορθότητας:

Zητώ ειλικρινά συγγνώμη από τους απανταχού φανζ των ταινιών, ναι και τους πεντάχρονους που ξέρουν μόνο το βίντεο γκέημ, για την αίσθηση του θιγμένου που βιώνουν διαβάζοντας αυτές τις γραμμές. Οι απόψεις μου παραφράστηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Κοίτα, ευελπιστώ ότι το χόμπιτ όντας πιο μικρό βιβλίο θα μεταφερθεί ακριβέστερα στη μεγάλη οθόνη... Αλλά κάτι μου λέει ότι παίζει να μην τολμήσω καν να το δω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε, εντάξει, τι να περιμένει κανείς από μια ταινία... Ωστόσο εγώ ένιωσα πως ο Τζακσον αντιμετώπισε το έργο που του ανατέθηκε, αν μη τι άλλο, με σεμνότητα.
EDIT: (εκτός ίσως από την απαράδεκτη σκηνή Denethor-Gandalf)...
Για το Χόμπιτ...είδωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κοίτα, ευελπιστώ ότι το χόμπιτ όντας πιο μικρό βιβλίο θα μεταφερθεί ακριβέστερα στη μεγάλη οθόνη... Αλλά κάτι μου λέει ότι παίζει να μην τολμήσω καν να το δω... :worry:

Ευελπιστείς; :confused:

Δεν θα το αντέξω αυτό... Πραγματικά :worry:
Και μόνο για να δείξει τα γεύματα των χομπιτανθρώπων θα χρειαστεί ένα τρίωρο μες στο νερό :confused:- για την υπόλοιπη ιστορία ένα τεταρτάκι αρκεί :D

πς. Θυμήθηκα τώρα τις μέρες εκείνες που διάβαζα το βιβλίο. Είπα κι εγώ να το ανοίξω να δω τι παίζει και έχουν τρελαθεί όλοι στο σχολείο. Διαβάζω μερικές σελίδες και ήμουν κάπως έτσι :worry:- το λέω στη φίλη μου που μου το πρότεινε και με διαβεβαίωσε ότι πιο κάτω γίνεται καλύτερο
Ε συνεχίζω λοιπόν, φτάνω στη μέση και ήμουν κάπως έτσι :confused:- μου λέει, ααα προς το τέλος γίνεται καλύτερο
Φτάνω στο τέλος, το κλείνω και ακόμα έψαχνα πού είναι το καλύτερο. :hmm: Αφού είχα υποστεί όοοοοολα τα γεύματα και τους ύπνους των χομπιτανθρώπων που περιγράφονταν με πάσα λεπτομέρεια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empyrium

Νεοφερμένος

Ο Empyrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ειμαι και πολυ μεγαλος φαν της τριλογιας του Αρχοντα, αλλα οταν ακουσα οτι το Χομπιτ θα το αναλαβει ο Ντελ Τορο χαρηκα πολυ και σιγουρα το περιμενω μα αγωνια. Ο Ντελ Τορο ειναι πολυ καλος σκηνοθετης, απο τους καλυτερους (για μενα). Ο Λαβυρινθος του Πανα ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες οπως και τα Hellboy , ειδικα στο 2ο φανηκε οτι ο Γκιγιερμο μπορει να τα βγαλει περα και να κανει μια ταινια ισαξια με του Αρχοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Διάβασα όλα τα ποστ-πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! :) Όποτε και να βγει τελικά, θα τη δω οπωσδήποτε, ως τεράστια φαν του Τόλκιν. Δε νομίζω πως θα έχει την επιτυχία του Άρχοντα... όπως αναφέρθηκε ήδη, οι τριλογίες πουλάνε περισσότερο... Το σημαντικό πάντως είναι να βγει μια ταινία που θα είναι αντάξια του Άρχοντα ποιοτικά, και όχι εμπορικά. Περιμένουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top