Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,348 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,945 μηνύματα σε 96,224 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 914 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις πατάτες!

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:24, 31-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
η πατατα ειναι για χορτοφαγους;
Ναι, εξυπακούεται. Προτίμησέ τες ψητές ή βραστές. Οι τηγανιτές είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς.
Σημείωμα συντονιστή:Το παρών θέμα είναι προιόν split απο αυτο το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-11-15 στις 20:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:34, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Ναι, εξυπακούεται. Προτίμησέ τες ψητές ή βραστές. Οι τηγανιτές είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς.
Οι πατάτες τηγανιτές είναι σαν ναρκωτικά, δεν κόβονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 14:33, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Οντως. Εχεις δοκιμασει ομως και βραστη πατατα λουκουμι; Κι απο αυτη μπορεις να παθεις εθισμο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:16, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Οντως. Εχεις δοκιμασει ομως και βραστη πατατα λουκουμι; Κι απο αυτη μπορεις να παθεις εθισμο.
Ναι ε; Δεν έχει τύχει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:49, 03-11-15:

παιζει να ειμαι η μονη που σιχενεται τις τηγανητες πατατες και γενικοτερα τις πατατες (εκτος απο τον πουρε πατατας);

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,288 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:48, 03-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
παιζει να ειμαι η μονη που σιχενεται τις τηγανητες πατατες και γενικοτερα τις πατατες (εκτος απο τον πουρε πατατας);
Ναι.
Είμαι πατατοφάγος σε βαθμό εθισμού. Τις θεωρώ πληρέστατη τροφή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,788 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:40, 04-11-15:

Να μην τρώει κάποιος πατάτες δεν ξέρω πως γίνεται , αλλά αυτό που έχω δει εγώ είναι πως παραδόξως τελευταία μ' αρέσουν περισσότερο οι πατάτες φούρνου παρά οι τηγανητές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 01:32, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Να μην τρώει κάποιος πατάτες δεν ξέρω πως γίνεται , αλλά αυτό που έχω δει εγώ είναι πως παραδόξως τελευταία μ' αρέσουν περισσότερο οι πατάτες φούρνου παρά οι τηγανητές.
Εισαι σε καλο δρομο

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:44, 04-11-15:

Πατάτες τηγανητές είναι οτι το καλύτερο αλλά πρέπει να συνοδεύονται με μαγιονέζα και λουκάνικο ή καλοψημένο κρέας, αν είναι ανθυγιεινές πιθανόν αλλά υπάρχουν σίγουρα και πολλά άλλα που καταναλώνουμε καθημερινά και είναι χειρότερα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:53, 04-11-15:

Θα σας χαλάγανε πατάτες τηγανητές με σως και τριμμένο τυρί (εικόνα 1) ή με σάλτσα τυριών και μπέικον (εικόνα 2);

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:58, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Θα σας χαλάγανε πατάτες τηγανητές με σως και τριμμένο τυρί (εικόνα 1) ή με σάλτσα τυριών και μπέικον (εικόνα 2);

΄Ελεος βραδυάτικα, κόντεψα να λιποθυμήσω...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 22:36, 04-11-15:

Δειξε λιγο ελεος, ρε φιλε. Τη μια με τα γλυκα του κουταλιου, τωρα με τις πατατες... Ειναι αστεια αυτα; Μιλαμε για καταστασεις οπου ο ανθρωπος δοκιμαζει τις δυναμεις του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:57, 05-11-15:

Επειδή υπάρχει μια μικρή (παράξενη) μειονότητα που δεν της αρέσουν οι τηγανητές πατάτες, ακολουθεί μια πρόταση για....

Πατάτες γεμιστές με Μπέικον και τυρί στο φούρνο!!!

Υλικά
10 μέτριες πατάτες
100 γρ. μπέικον ψιλοκομμένο
5 κ.σ. κεφαλοτύρι τριμμένο
1 σκελίδα σκόρδο τριμμένη
3 κ.σ. μαϊντανό ψιλοκομμένο
1/2 ποτήρι γάλα...
150 γρ. τυρί γκούντα τριμμένο
αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση
Πλύνετε καλά τις πατάτες με σφουγγάρι κάτω από τρεχούμενο νερό, γιατί θα τις φάμε μαζί με τη φλούδα τους.
Βάλτε τα να βράσουν με ένα κουταλάκι αλάτι, για περίπου 25 λεπτά.
Βγάλτε τα αμέσως από το νερό (γιατί η πατάτες απορρoφάνε νερό) και αφήστε τα να κρυώσουν λιγάκι.
Κόψτε τα στη μέση και αδειάστε τις πατάτες με ένα κουτάλι, προσέχοντας μην σπάζουνε.
Βάλτε σε ένα μπολ την ψίχα της πατάτας, σε ένα τηγάνι βάλτε το μπέικον και σοτάρεται το για 2-3 λεπτά, προσθέστε το μέσα στο μπολ, μαζί με το σκόρδο, το τυρί, το μαϊντανό,πιπέρι. ανακατέψτε και προσθέστε το γάλα τόσο ώστε το μείγμα να μην είναι πολύ σφιχτό, δοκιμάστε αν χρειάζεται αλάτι.
Γεμίστε τις πατάτες με αρκετό μείγμα και βάλτε από πάνω το τυρί, έτσι ώστε όταν λιώσει να σκεπάζει όλη την πατάτα.
Βάλτε τα στο φούρνο στους 180 βαθμούς για περίπου 15-20 λεπτά, και θα με θυμηθείτε δεν θα μείνει ούτε μια στο ταψί.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...

Από ΕΔΩ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:02, 05-11-15:

Όχι,ο Δίας δεν έχει βάλει ποτε σκοπό να μας ανοίξει την όρεξη
Καθόλου άσχημη η πρόταση σου πάντως!
Είχα φάει σε ένα οικογενειακό τραπέζι πατάτες φούρνου με πορτοκάλι και μια γλυκοξινη σάλτσα.Ελιωνε στο στόμα που λένε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:03, 05-11-15:

Ορίστε, από αρχαιοτάτων χρόνων έχουν τους λάτρεις τους οι πατάτες....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:10, 05-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Το ίδιο μου λέει κι ο Τέλης μου.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,920 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:11, 05-11-15:

ΟΚ..λατρευω τις πατατες σε καθε τους μορφη!
Μα τηγανιτες;Μα ψητες;Μα βραστες;Μα πουρε; Μα με οτι μπιχλιμπιδι μπορειτε να φανταστητε!
Απλα γμτ τρωω σπανια,καθοτι παχαινουν πολυ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΜΟΥ!
Δηλαδη να φανταστειτε...αν ημουν μελλοθανατη και μου ελεγαν τι θελω να εχει το τελευταιο μου γευμα..σιγουρα θα περιειχε πατατες μεσα!
Τηγανιτες σιγουρα...αλλα δεν θα ελεγα οχι και με κρεμα γαλακτος,μανιταρια,μπεηκον,κρεμμυδι ,σκορδο και ολα τα συναφη!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,668 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:43, 05-11-15:

Νομίζω αυτό το θέμα φτιάχτηκε για μένα.
Όλοι μου οι φίλοι με κοροϊδεύουν επειδή έχω εμμονή με τις πατάτες τηγανιτές.Είχα τουλχ, γιατί το καλοκαίρι προσπάθησα να προσέχω λίγο.
Στο instagram/fb παίζει να ανέβαζα σχεδόν κάθε μέρα φωτό με πατάτες τηγανητές.

summer night with babe
δε τις έφαγα όλες μόνη μου αλήθεια

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 22:56, 05-11-15:

Ναι στις τηγανητές πατάτες με 1000!!!! Όμως ποιες τηγανητές πατάτες; όχι βέβαια τις κατεψυγμένες και προτηγανισμένες που σερβίρουν τα πιο πολλά μαγαζιά. Ναι στις φρέσκιες σπιτικές τηγανητές πατάτες που καθαρίσαμε, κόψαμε και τηγανίσαμε. Στις ταβέρνες οι πατάτες θα είναι οι σωστές, αν στο μαγαζί υπάρχει γιαγιά που θα τις φτιάχνει.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,668 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:59, 05-11-15:

Πατάτα τηγανιτή να είναι κι ας είναι ο,τι θέλει. ΔΕ ΒΑΖΩ ΟΡΙΑ.

Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη wherever
H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H wherever έγραψε στις 23:50, 05-11-15:

Πατάτες!!
Από μικρό θυμάμαι ετρωγα συνέχεια πατάτες &μακαρόνια!! (Εντάξει ετρωγα κι αλλά φαγητά αλλά όταν είχαμε αυτά τα δύο ήταν σαν να ήταν η τυχερή μέρα!!)Τώρα ακόμα τις ζηταω μέσα στην εβδομάδα,τηγανητές,πουρέ, ψητές, κτλ.
Τελευταία τις κάνουμε πατατοπιτα κ' πατατοκεφτεδακια!! Πότε φεύγουν ειδικα τα κεφτεδακια δεν λέγετε!!

Καλή μας όρεξη!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:52, 05-11-15:

Παιδια τρελαινομαι για πατατες οπως κι αν ειναι μαγειρεμενες!!

Πωπωπω μου χετε ανοιξει την ορεξη κι εχω κοψει και το βραδυνο γμτ!

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Νομίζω αυτό το θέμα φτιάχτηκε για μένα.
Όλοι μου οι φίλοι με κοροϊδεύουν επειδή έχω εμμονή με τις πατάτες τηγανιτές.Είχα τουλχ, γιατί το καλοκαίρι προσπάθησα να προσέχω λίγο.
Στο instagram/fb παίζει να ανέβαζα σχεδόν κάθε μέρα φωτό με πατάτες τηγανητές.

summer night with babe
δε τις έφαγα όλες μόνη μου αλήθεια
Μες στην υγιεινη διατροφη ειστε σεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 06-11-15 στις 00:55. Αιτία: Merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:17, 06-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μες στην υγιεινη διατροφη ειστε σεις!
2 kg λιγότερα γύρισα από τις διακοπές καλοκαιριού και έτρωγα μόνο βλακείες. Thats kinda cool

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,920 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:54, 06-11-15:

Θα συμφωνισω κατα μια εννοια με την πρινσες...οτι και εγω τρελλαινομαι τοσο για πατατες που ακομα και προτηγανισμενες τρωω(παντελως σπανια..αλλα αν τις βρω μπροστα μου...δεν τις αφηνω ουτε αυτες..),αλλα παιδια το καλο το φαγαδικο το οριζω σε σχεση με τις πατατες!Ειναι γεγονος!
Δηλαδη αν ταβερνα η εστιατοριο εχει προτηγανισμενες πατατες..μπαινει στην μαυρη λιστα! Ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταω σε φαγαδικο...οποτε εκει συμφωνω με τον Δια.
Στο μεταξυ..ενα πολυ γνωστο κολπακι για πατατες περιπου τηγανιτες αλλα οχι τοσο βλαβερες ειναι αυτες στον φουρνο.
Δηλαδη...κοβουμε κανονικα τις πατατες οπως για τηγανι,τις βαζουμε σε λαδοκολα και αυτη σε ταψακι..καλυτερα ρηχο,αναλογα με την ποσοτητα ριχνουμε ΜΟΝΟ λαδι(ΟΧΙ ΝΕΡΟ),σαφως βαζουμε απιστευτα λιγοτερο λαδι απο οτι στις τηγανιτες,για παραδειγμα ενα ταψακι για μικρο φουρνακι...τουτεστιν περιπου μια μεριδα ,εγω βαζω 3 κουταλιες της σουπας λαδι...και ψηνουμε στο γκριλ.Βασικα αναλογα με τον φουρνο.Σαφως αλατοπιπερωνουμε και εγω βαζω και ριγανη,επισης και παπρικα.Γινονται σχεδον σαν τι τηγανιτες,πεντανοστιμες αλλα σε καμια περιπτωση με τις θερμιδες των τηγανιτων,ουτε με τις βλαβερες επιπτωσεις του τηγανιτου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 22:58, 06-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
..ενα πολυ γνωστο κολπακι για πατατες περιπου τηγανιτες αλλα οχι τοσο βλαβερες ειναι αυτες στον φουρνο. Δηλαδη...κοβουμε κανονικα τις πατατες οπως για τηγανι,τις βαζουμε σε λαδοκολα και αυτη σε ταψακι..καλυτερα ρηχο,αναλογα με την ποσοτητα ριχνουμε ΜΟΝΟ λαδι....
Ναι, το έχουμε κάνει αυτό το κόλπο αρκετές φορές. Μάλιστα, όταν υπήρχε και "καλεσμένος", δεν κατάλαβε ότι δεν ήταν "κανονικές" τηγανητές πατάτες. Για το λάδι, ένας ωραίος τρόπος είναι να ψεκάζουμε με αυτό τις πατάτες, χρησιμοποιώντας βαποριζατέρ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να συμπληρώσω ακόμα στο θέμα, ότι ενώ μου αρέσουν οι πατάτες μαγειρεμένες με πολλούς τρόπους, υπάρχει ένα είδος το οποίο απεχθάνομαι, με αηδιάζει και δεν τρώω ποτέ. Είναι ο πουρές. Μου θυμίζει, σαν κάποιος να μάσησε τις πατάτες και μετά να μου τις έδωσε να τις φάω. ΜΠΛΙΑΧ!!!

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:39, 07-11-15:

Ναι, το έχουμε κάνει αυτό το κόλπο αρκετές φορές. Μάλιστα, όταν υπήρχε και "καλεσμένος", δεν κατάλαβε ότι δεν ήταν "κανονικές" τηγανητές πατάτες. Για το λάδι, ένας ωραίος τρόπος είναι να ψεκάζουμε με αυτό τις πατάτες, χρησιμοποιώντας βαποριζατέρ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να συμπληρώσω ακόμα στο θέμα, ότι ενώ μου αρέσουν οι πατάτες μαγειρεμένες με πολλούς τρόπους, υπάρχει ένα είδος το οποίο απεχθάνομαι, με αηδιάζει και δεν τρώω ποτέ. Είναι ο πουρές. Μου θυμίζει, σαν κάποιος να μάσησε τις πατάτες και μετά να μου τις έδωσε να τις φάω. ΜΠΛΙΑΧ!!!

Ο πουρες ειναι η μοναδικη μορφη πατατας που ειναι ευγεστη!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,100 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:39, 07-11-15:

Γιαχνί, τηγανητές, ψητές, πουρέ ή βραστές,.. όλες καλές, αρκεί να είναι μαγειρεμένες με τέχνη

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 09:27, 07-11-15:

Ξυπνάω σήμερα από το κουδούνι της πόρτας,πηγαίνω σαν κοιμισμενος που ήμουν να ανοίξω τη πόρτα και ήταν η γειτόνισσα που μου είχε φέρει πατατοπιτα.Αν και δε τρελαινομαι ιδιαιτερα για πατατοπιτα,είμαι ένα βήμα πριν πάω σπίτι της να ζητήσω κι'άλλη! Ήταν με ζύμη κουρού και απ'όλα τα μπαχαρικά που είχε μέσα,μόνο το δεντρολίβανο κατάλαβα.Ότι και να'χε,όσα μυρωδικά και να'χε ήταν πεντανοστιμη!! Σας αρέσει αυτη η εκδοχή πατάτας;

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 09:54, 07-11-15:

Ωραίες είναι και οι γεμιστές πατάτες με κιμά.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,100 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 10:25, 07-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Ξυπνάω σήμερα από το κουδούνι της πόρτας,πηγαίνω σαν κοιμισμενος που ήμουν να ανοίξω τη πόρτα και ήταν η γειτόνισσα που μου είχε φέρει πατατοπιτα.Αν και δε τρελαινομαι ιδιαιτερα για πατατοπιτα,είμαι ένα βήμα πριν πάω σπίτι της να ζητήσω κι'άλλη! Ήταν με ζύμη κουρού και απ'όλα τα μπαχαρικά που είχε μέσα,μόνο το δεντρολίβανο κατάλαβα.Ότι και να'χε,όσα μυρωδικά και να'χε ήταν πεντανοστιμη!! Σας αρέσει αυτη η εκδοχή πατάτας;
Ασφαλώς και "μας" αρέσει!
Ιδιαίτερα αν στη γέμιση, περιέχει και δυόσμο

(τα καλά παιδιά, τα αγαπάνε και οι γειτόνισσες)

Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mastersakis
Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 20:28, 15-03-17:

πατάτα βραστή τηγανητή ,πουρέ, στον φούρνο.....όπως και να νε πάει με όλα............δεν την βαριέμαι ποτέ!!
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:47, 15-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από mastersakis
πατάτα βραστή τηγανητή ,πουρέ, στον φούρνο.....όπως και να νε πάει με όλα............δεν την βαριέμαι ποτέ!!
Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,555 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 21:04, 15-03-17:

Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).
Θέλω κι εγώ!
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 21:15, 15-03-17:

όλοι οι καλοί χωράνε......
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,288 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:10, 16-03-17:

Αποφάσισα να αυτοπροσκληθώ και γω.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 02:41, 16-03-17:

εε ενταξει...Για πουρε πατατας μιλαμε....Δεν ειναι δα και καμια πανδυσκολη γκουρμεδιαρικη τεχνικη που θελει μαεστρια ο πουρες πατατας.....Ε μη τρελαθουμε κιολας...
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 08:55, 16-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από evalliaChefαρα
εε ενταξει...Για πουρε πατατας μιλαμε....Δεν ειναι δα και καμια πανδυσκολη γκουρμεδιαρικη τεχνικη που θελει μαεστρια ο πουρες πατατας.....Ε μη τρελαθουμε κιολας...
καλημέρα. σίγουρα ένας απλός πουρές δεν φαντάζει και κάτι το δύσκολο σε κάποιον που ξέρει να μαγειρεύει. εγώ (όπως και όλοι σας) έχω φάει πολλών ειδών πουρέδες. όλοι τρώγονται βέβεια ακόμα και αν απλώς λιώσεις την πατάτα με το πιρούνι. έχει όμως μυστικά που κάνουν την διαφορά.διαχείρηση αλατιού, τι μυρωδικά θα βάλεις κτλ. μπωρεί σαν συνταγή να είναι απλή αλλά η γεύση που θα κάνει την διαφορά θα φανεί....
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 12:07, 16-03-17:

Ξεκάθαρα, είστε και συνομήλικοι.
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 21:28, 16-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Ξεκάθαρα, είστε και συνομήλικοι.
έχω είδη 2 γυναίκες σπίτι χαχαχα ....δεν θέλω άλλη
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,447 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 21:45, 16-03-17:

έχω είδη 2 γυναίκες σπίτι χαχαχα ....δεν θέλω άλλη

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 13:37, 18-03-17:

καλημέρα. σίγουρα ένας απλός πουρές δεν φαντάζει και κάτι το δύσκολο σε κάποιον που ξέρει να μαγειρεύει. εγώ (όπως και όλοι σας) έχω φάει πολλών ειδών πουρέδες. όλοι τρώγονται βέβεια ακόμα και αν απλώς λιώσεις την πατάτα με το πιρούνι. έχει όμως μυστικά που κάνουν την διαφορά.διαχείρηση αλατιού, τι μυρωδικά θα βάλεις κτλ. μπωρεί σαν συνταγή να είναι απλή αλλά η γεύση που θα κάνει την διαφορά θα φανεί....
Τι μυστικά μπορεί να εχει ο κλασικός πουρές πατατας???? Ειναι μια τοσο απλη εως γελοια διαδικασια παρασκευης που δεν κρυβει μυστικα και τρικς .Επισης δεν εχει καν μυρωδικα αλλα μπαχαρικα και αυτα ειναι ολα και ολα 3.
Δηλαδη ακομη και ο πιο ασχετος, το ξέρει.Επισης παραπανω διαβασα για τη σκονη,τον συσκευασμενο πουρε και απορησα ποιος στη σημερον ημερα δε μπορει να τον κανει μονος του?..Εστω και με την πολτοποιημενη και μονο πατατα???(ημιτελης διαδικασια του πουρε φυσικα)..Η γευση του κλασικου πουρε οποιος και να τον κανει θα ειναι ιδια αν βαλει τα σωστα υλικα και οχι αλλα δικα του γιατι τοτε μιλαμε για παραλλαγη του πουρε πατατας και οχι Ο πουρες πατατας!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους