Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 18:31, 17-11-05:

Ο τίτλος τα λέει όλα,περιμένω απόψεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:39, 17-11-05:

Καταρχας ειναι η ευτυχια εξαρταται απο τον χαρακτηρα του ανθρωπου. Δ
Προσωπικα ευτυχια για εμενα ειναι να ειμαι συνεχεια με την συντροφο μου...
Σιγουρα δεν ειναι για ολους αυτο...
Μην με ρωτησεις... τι ειναι αυτο που κανει ολους τους ανθρωπους ευτυχισμενους... Καταρχας νομιζω οτι δεν υπαρχει μιας και ο καθενας να γινει "ευτυχισμενος" ζηταει διαφορετικα πραγματα...

Οσο για την πραγματικη ευτυχια , θελω να πιστευω οτι την εχω ζησει αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως ειναι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 18:46, 17-11-05:

Το να αγαπάς και να αγαπιέσαι......

Αν και με την σκέψη ότι όλοι θα πεθάνουμε μια μέρα.. δεν ξέρω πόσο μπορεί να διαρκέσει η ευτυχία όταν συνειδητοποιήσεις τη μηδενική διάρκεια του παρόντος..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:31, 17-11-05:

Απο την στιγμη που θανατος ειναι δεδομενος και δεν μπορει να αλλαξει δεν νομιζω οτι αξιζει να σκεφτομαστε συνεχεια οτι καποτε θα πεθανουμε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DarK_HumOuR
Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O DarK_HumOuR έγραψε στις 21:29, 17-11-05:

να ειμαι καλα με τους ανθρωπους που αγαπω, να ειμαστε γεροι, να εχουμε ποιοτητα ζωης και να ειμαι παρων οταν ο ΑΡΗΣ μου θα σηκωνει το πρωταθλημα ξανα στο μπασκετ..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:39, 17-11-05:

Η ευτυχία σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να είναι το χρήμα.

Ευτυχία για μένα θα ήταν να είχα τον άνθρωπο που αγαπώ πάντα δίπλα μου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:47, 17-11-05:

Ευτυχία για μένα θα ήταν να έχω τον άνθρωπο που αγαπώ δίπλα μου AND να είμαι επιτυχημένη επαγγελματικά (αν κ αυτό δεν το ορίζω απαραίτητα σε όρους χρημάτων, περισσότερο αναγνώρισης) σε μια δουλειά που λατρεύω.
Είμαι πλεονέκτρα?

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 23:49, 17-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Το να αγαπάς και να αγαπιέσαι......
As it is said... To love and to be loved...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:03, 18-11-05:

ευτυχία είναι...
να μη χρειάζεται να αναρωτιέσαι αν είσαι ευτυχισμένος!
ευτυχία είναι....
να μην γίνεσαι ποτέ δυστυχισμένος!
ευτυχία είναι...
να σου βάζουν το μωρό σου στο στήθος μόλις γεννάς!
ευτυχία είναι...
αυτές οι μικρές στιγμές που ξεχωρίζουν μέσα στην καθημερινότητα μας!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:14, 18-11-05:

ευτυχία είναι....
να χαμογελάς και να γελάς!
ευτυχία είναι ....
να έχεις καλούς φίλους!

*θενκς κουέ για το ποστ σου. ειλικρινά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:19, 18-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ευτυχία είναι....
να χαμογελάς και να γελάς!
ευτυχία είναι ....
να έχεις καλούς φίλους!

*θενκς κουέ για το ποστ σου. ειλικρινά.

είμαστε ευτυχισμένες... έτσι δεν είναι?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:22, 18-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

είμαστε ευτυχισμένες... έτσι δεν είναι?
έτσι

Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jasper
H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H jasper έγραψε στις 11:01, 18-11-05:

ευτυχια ειναι να κοιτας το ηλιοβασιλεμα,τον ουρανο και την θαλασσα και να νιωθεις την ζωη να σε διαπερναει σαν ρευμα...μικρες στιγμες στην καθημερινοτητα μας...

προσωπικα εχω να νιωσω ευτυχισμενη εδω και παρα πολυ καιρο,μαλλον εχω κλεισει και χρονο..παραπανω

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:54, 18-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από jasper
ευτυχια ειναι να κοιτας το ηλιοβασιλεμα,τον ουρανο και την θαλασσα και να νιωθεις την ζωη να σε διαπερναει σαν ρευμα...μικρες στιγμες στην καθημερινοτητα μας...

προσωπικα εχω να νιωσω ευτυχισμενη εδω και παρα πολυ καιρο,μαλλον εχω κλεισει και χρονο..παραπανω
Μάλλον τότε δεν καταλαβαίνεις ούτε εσύ αυτό που γράφεις.......αν υπονοείς ότι είσαι μόνη σου ένα χρόνο μάθε πως η ευτυχία μας δεν εξαρτάται μόνο απο τους άλλους,αν πάλι υπονοείς κάτι άλλο τότε συγγνώμη για την παρέμβαση.
Όμως σίγουρα και σε σένα υπήρξαν αυτές οι μικρές στιγμές που γράφεις,απλώς δεν τους έδωσες βάση και τις αγνόησες....

Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jasper
H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H jasper έγραψε στις 18:16, 18-11-05:

οχι δεν ειμαι μονη εναν χρονο....ειχα παρεα.Σιγουρα υπηρξαν στιγμες που εγω δεν προσεξα....το ξερω.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 06:32, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Οσο για την πραγματικη ευτυχια, θελω να πιστευω οτι την εχω ζησει αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως ειναι
Ουπς! Έχω την εντύπωση ότι δεν εννοούσες αυτό που είπες. Πιθανόν να πιστεύεις πράγματι ότι έχεις βιώσει την πραγματική ευτυχία, αλλά για πιο λόγο να θέλεις να το πιστεύεις; Δεν είναι πιο αισιόδοξο να θέλεις να πιστεύεις ότι η πραγματική ευτυχία είναι κάτι που πρόκειται να ανακαλύψεις στο μέλλον; Εκτός αν αυτό θα υποβάθμιζε στα μάτια σου τις στιγμές ευτυχίας που έχεις ήδη βιώσει, οπότε πάω πάσο! Πάντως στους κύκλους των σκακιστών η ερώτηση "ποια είναι η καλύτερη παρτίδα σας" παίρνει συνήθως την απάντηση "δεν έχει παιχτεί ακόμα".

Για μένα η πραγματική ευτυχία είναι το αντίθετο της εικονικής ευτυχίας, ή αν προτιμάτε το αντιστρόφως ανάλογο της πραγματικής δυστυχίας. Σε κάθε περίπτωση είναι μάλλον ασύμβατη με την αληθινή ευτυχία, που αποτελεί τον αντίποδα της ψευδούς ευτυχίας, ή αλλιώς την αρνητική αντανάκλαση της αληθούς δυστυχίας.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:12, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Ουπς! Έχω την εντύπωση ότι δεν εννοούσες αυτό που είπες. Πιθανόν να πιστεύεις πράγματι ότι έχεις βιώσει την πραγματική ευτυχία, αλλά για πιο λόγο να θέλεις να το πιστεύεις; Δεν είναι πιο αισιόδοξο να θέλεις να πιστεύεις ότι η πραγματική ευτυχία είναι κάτι που πρόκειται να ανακαλύψεις στο μέλλον; Εκτός αν αυτό θα υποβάθμιζε στα μάτια σου τις στιγμές ευτυχίας που έχεις ήδη βιώσει, οπότε πάω πάσο! Πάντως στους κύκλους των σκακιστών η ερώτηση "ποια είναι η καλύτερη παρτίδα σας" παίρνει συνήθως την απάντηση "δεν έχει παιχτεί ακόμα".
Με εβαλε σε σκεψεις το ερωτημα σου ... με προβληματισε αρκετα... μαλλον θελω να πιστευω κατι τετοιο γιατι αλλιως καποιες στιγμες, ισως οτι πολυτιμοτερο έχω στην ζωή μου, θα υποβαθμίζοντας ....

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 00:34, 30-08-06:

Για μένα ευτυχία, είναι η αίσθηση πληρώτητας..., που μας δίνουν,
κάποιες λίγες και ιδιαίτερες στιγμές στην καθημερινότητά μας.

Συνήθως δε, αυτές τις στιγμές..., μας τις χαρίζουν και τις μοιραζόμασθε...
αποκλειστικά και μόνο, τα άτομα τα οποία, μπορούν να μας χαρίσουν...
και την δυστυχία...

.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:33, 30-08-06:

Ευτυχία είναι να μην θέλεις να αλλάξεις τίποτα στην ζωή σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:52, 30-08-06:

H ευτυχία μετριέται μόνο σε στιγμές και δεν διαρκεί, γιατί αλλιώς θα έχανε το νόημα της..

Ευτυχία είναι να γυρίζει ξαφνικά και να σε κοιτάζει ενώ οδηγεί, γιατί το ράδιο έβαλε ένα από τα αγαπημένα σας τραγούδια..
Ευτυχία είναι η στιγμή που παίρνεις το πτυχίο σου..
Ευτυχία είναι η στιγμή που μαθαίνεις πως θα γίνετε πιο πολλοί..
Ευτυχία είναι να μαθαίνεις πως κάποιος δικός σου άνθρωπος που έχει κάνει εξετάσεις για κάτι, τελικά δεν έχει τίποτα σοβαρό..
Ευτυχία είναι η πρώτη σου μέρα στην πρώτη δουλειά της ζωής σου..
Ευτυχία είναι να τον τσακώνεις να σε χαζεύει σε ανύποπτη φάση και να χαμογελάει..
Και ο κατάλογος είναι ατελείωτος, μα πάντα στιγμιαίος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:09, 30-08-06:

οτιδήποτε μπορείς να εκτιμήσεις και να αποτιμήσεις ως μη δυστυχία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 15:49, 30-08-06:

Τι κρίμα να μην υπάρχει ένας ορισμός της ευτυχίας, ε; Εγώ νομίζω πως ποτέ δεν είμαστε ευτυχισμένοι γιατί ακόμη κ αν πούμε θα κάνω αυτό για να είμαι ευτυχισμένος, όταν το κάνουμε, θέτουμε άλλο στόχο, και πάει λέγοντας. Θα συμφωνήσω πως η ευτυχία μετριέται μόνο με τις στιγμές. Στιγμές που νιώθεις ελεύθερος, σαν να μην υπάρχει κανένα βάρος... Στιγμές που νιώθεις τη ζωή να έχει νόημα...

Α! Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο του Λελόρ "Το ταξίδι του Έκτορα: οι δρόμοι της ευτυχίας" όπου ο ήρωας προσπαθεί να μάθει τι είναι ευτυχία κ έτσι ξεκινάει ένα ταξίδι σε όλο τον κόσμο καταγράφοντας τις στιγμές ευτυχίας που νιώθει... Πάντα γευόμαστε ένα μέρος της ευχυχίας, πότε ολόκληρη!

Ο ήρωας στο τέλος έχει φτάσει στα εξής συμπεράσματα/ερωτήματα/παρατηρήσεις, τα οποία καταγράφει στο σημειωματάριό του:

1. Ένας καλός τρόπος να καταστρέψεις την ευτυχία σου είναι να κάνεις συγκρίσεις
2. Η ευτυχία πολλές φορές φτάνει απρόσμενα
3. Πολλοί άνθρωποι τοποθετούν την ευτυχία τους αποκλειστικά στο μέλλον.
4. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ευτυχία είναι να είσαι πιο πλούσιος ή πιο σημαντικός
5. Ευτυχία μερικές φορές είναι να μην καταλαβαίνεις
6. Ευτυχία είναι ένα καλό περπάτημα ανάμεσα σε ωραία, άγνωστα βουνά.
7. Είναι λάθος να πιστεύεις ότι η ευτυχία είναι ο σκοπός.
8. Ευτυχία είναι να βρίσκεσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς.
8β. Δυστυχία είναι νʼ αποχωρίζεσαι αυτούς που αγαπάς
9. Ευτυχία είναι η οικογένεια σου να μην στερείται τίποτα.
10. Ευτυχία είναι νʼ αγαπάς τη δουλειά σου.
11. Ευτυχία είναι να έχεις ένα σπίτι και ένα κήπο.
12. Η ευτυχία είναι πιο δύσκολη σε μια χώρα που κυβερνάται από κακούς ανθρώπους.
13. Ευτυχία είναι να αισθάνεσαι χρήσιμος.
14. Ευτυχία είναι να σʼ αγαπούν γιʼ αυτό που είσαι.
15. Ευτυχία είναι να νιώθεις απόλυτα ζωντανός.
16. Ευτυχία είναι να γιορτάζεις.
17. Ευτυχία είναι να σκέφτεσαι την ευτυχία των άλλων.
18. Ο ήλιος και η θάλασσα είναι ευτυχία για όλο τον κόσμο.
19. Ευτυχία είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα.
20. Η αντιζηλία δηλητηριάζει την ευτυχία.
21. Οι γυναίκες δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην ευτυχία των άλλων απʼ ότι οι άντρες.
22. Είναι ευτυχία να φροντίζεις για την ευτυχία των άλλων;

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 01:51, 31-08-06:

Ευτυχία είναι ένα παγωτό σοκολάτα στο χέρι ενός παιδιού.

(@monaXos, ωραίο το ποστ σου )

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:52, 31-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
H ευτυχία μετριέται μόνο σε στιγμές και δεν διαρκεί, γιατί αλλιώς θα έχανε το νόημα της..

Ευτυχία είναι να γυρίζει ξαφνικά και να σε κοιτάζει ενώ οδηγεί, γιατί το ράδιο έβαλε ένα από τα αγαπημένα σας τραγούδια..
Ευτυχία είναι η στιγμή που παίρνεις το πτυχίο σου..
Ευτυχία είναι η στιγμή που μαθαίνεις πως θα γίνετε πιο πολλοί..
Ευτυχία είναι να μαθαίνεις πως κάποιος δικός σου άνθρωπος που έχει κάνει εξετάσεις για κάτι, τελικά δεν έχει τίποτα σοβαρό..
Ευτυχία είναι η πρώτη σου μέρα στην πρώτη δουλειά της ζωής σου..
Ευτυχία είναι να τον τσακώνεις να σε χαζεύει σε ανύποπτη φάση και να χαμογελάει..
Και ο κατάλογος είναι ατελείωτος, μα πάντα στιγμιαίος!

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 14:49, 31-08-06:

Ακριβώς, kajira! To έχεις βρει το νόημα.
Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές αδυνατούμε να τις εκτιμήσουμε αυτές τις στιγμές, παρά μόνο όταν μας βρει η δυστυχία...

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 14:39, 31-01-07:

Για να είναι κανείς ευτυχισμένος χρειάζεται πάρα πολύ λίγα πράγματα. Τα περισσότερα από αυτά αναφέρθηκαν παραπάνω.

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο όμως, οι άνθρωποι δεν ικανοποιούνται με αυτά τα λίγα και ψάχνουν ακόμη περισσότερα.

Για μένα
Ευτυχία=
1ον υγεία + 2ον συντροφικότητα-αγάπη + 3ον δημιουργικότητα-νόημα ζωής.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:05, 01-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Τι κρίμα να μην υπάρχει ένας ορισμός της ευτυχίας, ε; Εγώ νομίζω πως ποτέ δεν είμαστε ευτυχισμένοι γιατί ακόμη κ αν πούμε θα κάνω αυτό για να είμαι ευτυχισμένος, όταν το κάνουμε, θέτουμε άλλο στόχο, και πάει λέγοντας. Θα συμφωνήσω πως η ευτυχία μετριέται μόνο με τις στιγμές. Στιγμές που νιώθεις ελεύθερος, σαν να μην υπάρχει κανένα βάρος... Στιγμές που νιώθεις τη ζωή να έχει νόημα...

Α! Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο του Λελόρ "Το ταξίδι του Έκτορα: οι δρόμοι της ευτυχίας" όπου ο ήρωας προσπαθεί να μάθει τι είναι ευτυχία κ έτσι ξεκινάει ένα ταξίδι σε όλο τον κόσμο καταγράφοντας τις στιγμές ευτυχίας που νιώθει... Πάντα γευόμαστε ένα μέρος της ευχυχίας, πότε ολόκληρη!

Ο ήρωας στο τέλος έχει φτάσει στα εξής συμπεράσματα/ερωτήματα/παρατηρήσεις, τα οποία καταγράφει στο σημειωματάριό του:

1. Ένας καλός τρόπος να καταστρέψεις την ευτυχία σου είναι να κάνεις συγκρίσεις
2. Η ευτυχία πολλές φορές φτάνει απρόσμενα
3. Πολλοί άνθρωποι τοποθετούν την ευτυχία τους αποκλειστικά στο μέλλον.
4. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ευτυχία είναι να είσαι πιο πλούσιος ή πιο σημαντικός
5. Ευτυχία μερικές φορές είναι να μην καταλαβαίνεις
6. Ευτυχία είναι ένα καλό περπάτημα ανάμεσα σε ωραία, άγνωστα βουνά.
7. Είναι λάθος να πιστεύεις ότι η ευτυχία είναι ο σκοπός.
8. Ευτυχία είναι να βρίσκεσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς.
8β. Δυστυχία είναι ν' αποχωρίζεσαι αυτούς που αγαπάς
9. Ευτυχία είναι η οικογένεια σου να μην στερείται τίποτα.
10. Ευτυχία είναι ν' αγαπάς τη δουλειά σου.
11. Ευτυχία είναι να έχεις ένα σπίτι και ένα κήπο.
12. Η ευτυχία είναι πιο δύσκολη σε μια χώρα που κυβερνάται από κακούς ανθρώπους.
13. Ευτυχία είναι να αισθάνεσαι χρήσιμος.
14. Ευτυχία είναι να σ' αγαπούν γι' αυτό που είσαι.
15. Ευτυχία είναι να νιώθεις απόλυτα ζωντανός.
16. Ευτυχία είναι να γιορτάζεις.
17. Ευτυχία είναι να σκέφτεσαι την ευτυχία των άλλων.
18. Ο ήλιος και η θάλασσα είναι ευτυχία για όλο τον κόσμο.
19. Ευτυχία είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα.
20. Η αντιζηλία δηλητηριάζει την ευτυχία.
21. Οι γυναίκες δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην ευτυχία των άλλων απ' ότι οι άντρες.
22. Είναι ευτυχία να φροντίζεις για την ευτυχία των άλλων;
Τι να πρωτοπώ; Respect για το ποστ σου

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:45, 01-02-07:

Ευτυχία είναι να ξυπνάς το πρωί με χαμόγελα,
είναι να εκτιμάς το φώς του ήλιου,
είναι να μήν θές τίποτα άλλο απο την ζωή,
είναι όταν νοιώθεις τα πόδια σου να πετάνε,
είναι να ονειρέυεσαι μόνο αυτό που ζείς ,
ειναι έχεις ένα γλυκό κόμπο στο στομάχι.

Αν κάποιο απο αυτά δεν υπάρχει, ΔΕΝ ειναι ευτυχία!!!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:51, 04-02-07:

Η ευτυχία είναι στιγμές. Κι αν μπορώ να σκεφτώ μερικές αντιπροσωπευτικές δικές μου:

Μεσημέρι καλοκαιριού, σίεστα.
Κολύμπι.
Το πρώτο φιλί.
Η μέρα που πέρασα στο Πανεπιστημίο.
Συναυλίες.
Η μέρα που ορκίστηκα.
Αγκαλίτσα με την αδερφή μου.
Ίος, ξημερώματα, κι εγώ στο πίσω μέρος μιας μηχανής.
Η μέρα που γύρισα Αθήνα για Χριστούγεννα.
Όταν μου λένε ότι με αγαπούν.
Όταν χαμογελάω ολομόναχη στον δρόμο.

Και πολλά άλλα! Μήπως να μου φτιάξει η διάθεση;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:45, 09-02-07:

Τέλειο θέμα!!!!!

Η Ευτυχία της καθημερινότητάς ΜΟΥ είναι...

...όταν είμαστε όλη η οικογένεια μαζί, και με την αδερφή μου κάνουμε πλάκα με/εις βάρος των γονιών μας!!!
...όταν με κοιτάει με το μυωπικό του βλέμμα αγουροξυπνημένος και απαλά μου χαϊδεύει την πλάτη, το πρωί.
...όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο κι όταν πήρα το γράμμα αποδοχής για το μεταπτυχιακό.
...όταν γυρνάω το βράδυ σπίτι από τη δουλειά, κουρασμένη, και περπατάω αργά, μυρίζοντας την ατμόσφαιρα.
...όταν σηκώνω τυχαία το βλέμμα στο τραμ και βλέπω τη λίμνη να απλώνεται ανάμεσα σε μένα και τις εκκλησίες...
...όταν ταϊζω τους κύκνους στο ηλιοβασίλεμα.
...όταν λαμβάνω μηνύματα ή εμαιλ ανάλυσης και συμπαράστασης από τις φίλες μου.
...όταν τρώω σοκολάτα.

Ευτυχισμένες αναμνήσεις, από τις οποίες πάντα αντλώ ενέργεια είναι...
τα καλοκαίρια στην Κρήτη
τα χρυσά ελληνικά ηλιοβασιλέματα
η υφή των μαλλιών μου καθώς στεγνώνουν μετά από μπάνιο
το απαλό κούνημα κάποιου καραβιού
η μυρωδιά του λιμανιού
οι συναυλίες, όντως...
...και κάθε πρώτο φιλί!

Η μέρα που συνειδητοποίησα, ότι κάθε μέρα θα συνειδητοποιώ, ότι είμαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.

Παράθεση

smile!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη smile!!!
H smile!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H smile!!! έγραψε στις 14:16, 16-04-07:

Τι είναι ευτυχία;... ειναι στιγμες στη ζωη μας που εστω και για λιγο εκαναν την ψυχη μας να χαμογελάσει.
Η ευτυχία, θαρρώ, δεν εχει μέτρο ούτε ερχεται κατα παραγγελία...
Αρκει να εχουμε τα ματια και τις καρδιες μας ανοιχτα...
Η ζωη μας εχει γινει τόσο περιπλοκη, που εχουμε ξεχασει οτι τα πιο απλα πραγματα στη ζωη είναι και τα πιο αληθινα... Και ας περιοριστω να μιλαω μόνο για τον εαυτό μου, αφου γι αυτον ειμαι υπολογη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 17:19, 16-04-07:

για'μενα,η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή,είναι να έχεις κοντά σου τους ανθρώπους που αγαπάς και η ζωή σου να είναι γεμάτη από αγάπη..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 20:00, 19-04-07:

πραγματικη ευτυχια για μενα ειναι οταν καποιος ειναι υγιης...μονο αυτο!!!
αν μπορει καποιος να καταλαβει ποσο ανεκτιμητη ειναι η υγεια τοτε θα νοιωσει πραγματικα ευτυχισμενος... ολα τ αλλα ερχονται και παρερχονται...αν εχεις υγεια ολα τα κανεις...θα προτιμουσα να μην ειχα να φαω...να κοιμομουν στα παγκακια....αυτα δεν πιανουν μια μπροστα στην υγεια!!!!

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 20:16, 19-04-07:

Σφωνάω με βίκυ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:16, 28-04-07:

Να πας εγκαιρως στην τουαλετα ;

(ε τα αλλα πανω κατω τα ειπατε εσεις ! )

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:41, 28-04-07:

ένα ταξίδι..οπουδήποτε..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:33, 28-04-07:

suspiria λιγο αοριστος ο ορισμος σου. Ισως αν ηταν ετσι να ειμασταν εξορισμου ολοι ευτυχισμενοι.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 22:35, 28-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
suspiria λιγο αοριστος ο ορισμος σου. Ισως αν ηταν ετσι να ειμασταν εξορισμου ολοι ευτυχισμενοι.
δεν σε κατάλαβα ( ; )

εννοείς οτι πρέπει να το εξηγήσω περισσότερο;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:45, 29-04-07:

Βραδιές σαν την αποψινή..

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 03:58, 29-04-07:

Πιστευω πως οποιος εχει συνειδητοποιησει την αξια της σωματικης και ψυχολογικης του υγειας ειναι πολυ ευκολο να ειναι ευτυχισμενος.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:35, 29-04-07:

Γιατί δεν είμαστε;
Μήπως είμαστε αλλά δεν το ξέρουμε;
Εγώ προσωπικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, νιώθω πάντα ευτυχισμένος. Νιώθω σαν να τα έχω όλα και να μην μου λείπει τίποτα....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:37, 29-04-07:

Κι εγώ κάπως έτσι ειμαι, αλλά μόνο τον τελευταίο καιρό. Βέβαια υπάρχουν στιγμές που σκάω από την ευτυχία και άλλες που ειμαι απλά ευτυχισμένη.. αλλά σπάνια πια είμαι στεναχωρημένη ή νιώθω άσχημα!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:51, 29-04-07:

Ευτυχία τελικά είναι να μπορείς να εκτιμάς όλα τα καλά που σου έχει δώσει η ζωή.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:55, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ευτυχία τελικά είναι να μπορείς να εκτιμάς όλα τα καλά που σου έχει δώσει η ζωή.
συμφωνω απολυτα μαζι σου ρουμανα... αυτο ακριβως με συμπληρωνει απολυτα!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:00, 29-04-07:

Εγώ είμαι μόνιμα στεναχωρημένη. Νιώθω ενοχές για καταστάσεις που συνέβησαν στο παρελθόν, φόβους, έχω απύθμενο άγχος και όλα μου φταίνε.

Έβαλα πείσμα να το αλλάξω όμως αυτό...

Παράθεση

Asterismos (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Asterismos
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Asterismos έγραψε στις 11:15, 29-04-07:

Ευτυχία είναι να είσαι καλά μέσα σου και αυτό να μεταδίδεις και στους γύρω σου.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:35, 29-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εγώ είμαι μόνιμα στεναχωρημένη. Νιώθω ενοχές για καταστάσεις που συνέβησαν στο παρελθόν, φόβους, έχω απύθμενο άγχος και όλα μου φταίνε.

Έβαλα πείσμα να το αλλάξω όμως αυτό...
Isi μου, πριν μια εβδομαδα ημουν ακριβως ετσι........και δες πως ειμαι σημερα, μια αποφαση ειναι ολα!!!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:38, 29-04-07:

Η αγάπη σου δίνει φτερά…και όχι ο φόβος…(ατάκα από Asterix και Obelix)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:49, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
δεν σε κατάλαβα ( ; )

εννοείς οτι πρέπει να το εξηγήσω περισσότερο;
γιες

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Γιατί δεν είμαστε;
Μήπως είμαστε αλλά δεν το ξέρουμε;
Εγώ προσωπικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, νιώθω πάντα ευτυχισμένος. Νιώθω σαν να τα έχω όλα και να μην μου λείπει τίποτα....
Μη κοιτα τον εαυτο σου μονο. Δες γυρω σου τον πλανητη. Νομιζω ειναι ευκολο να δεις ποσοι δεν ειναι και ποσοι νομιζουν οτι ειναι ή "φαινονται" να ειναι αλλα στην τριτη ηλικια αντιλαμβανονται οτι τελικα δεν ηταν (αλλά είναι αργα). Και φυσικα δε νομιζω να ειναι καποιος ευτυχισμενος και να μη το εχει παρει χαμπαρι ή να νομιζει το αντιθετο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:08, 01-05-07:

Και φυσικα δε νομιζω να ειναι καποιος ευτυχισμενος και να μη το εχει παρει χαμπαρι ή να νομιζει το αντιθετο.
εγώ πάλι νομίζω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που είναι ευτυχισμένος και δεν το ξέρει... μέχρι τη στιγμή που χάνει κάτι πολύ σημαντικό.... όπως την υγεία του παράδειγμα.... και αντιλαμβάνεται τότε, πόσο ευτυχισμένος και πλήρης ήταν ΠΡΙΝ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους