Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:26, 01-05-07:

Εδω υπαρχει αντιφαση ορισμου. Για μενα δε μπορεις να εισαι ευτυχισμενος και να μη το ξερεις. Τα ατομα που λες, πριν την πατησουν (χασουν κατι σημαντικο), πιθανοτατα εχουν παραπονα, μουρμουρανε, μπορει να ειναι μιζεροι , κλπ. Το αν ειναι δικαιολογημενη αυτη η συμπεριφορα ειναι αλλο πραγμα. Δε μπαινεις στον ορισμο του ευτυχισμενου αν πρεπει να χασεις κατι σημαντικο για να συνηδητοποιοησεις οτι πριν ησουν ! Απλά αυτα τα ατομα δεν εχουν καταλαβει οτι ΜΠΟΡΟΥΝ να ειναι ευτυχισμενα, αλλα δε το αντιμετωπιζουν σωστα το ολο θεμα.

Εδω που τα λεμε, δεν ειναι on off switch. Η ευτυχια ειναι σε δοσεις. Σημερα εισαι αυτιο λιγοτερο, μεθαυριο πιο πολυ. Απλα συνολικα πρεπει να μπορεις να ευτυχεις με οτι εχεις καθε δεδομενη στιγμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:53, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Εδω υπαρχει αντιφαση ορισμου. Για μενα δε μπορεις να εισαι ευτυχισμενος και να μη το ξερεις. Τα ατομα που λες, πριν την πατησουν (χασουν κατι σημαντικο), πιθανοτατα εχουν παραπονα, μουρμουρανε, μπορει να ειναι μιζεροι , κλπ. Το αν ειναι δικαιολογημενη αυτη η συμπεριφορα ειναι αλλο πραγμα. Δε μπαινεις στον ορισμο του ευτυχισμενου αν πρεπει να χασεις κατι σημαντικο για να συνηδητοποιοησεις οτι πριν ησουν ! Απλά αυτα τα ατομα δεν εχουν καταλαβει οτι ΜΠΟΡΟΥΝ να ειναι ευτυχισμενα, αλλα δε το αντιμετωπιζουν σωστα το ολο θεμα.

Εδω που τα λεμε, δεν ειναι on off switch. Η ευτυχια ειναι σε δοσεις. Σημερα εισαι αυτιο λιγοτερο, μεθαυριο πιο πολυ. Απλα συνολικα πρεπει να μπορεις να ευτυχεις με οτι εχεις καθε δεδομενη στιγμη.

σωστά και δίκαια όλα όσα λες.... πάσο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:37, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
γιες

Μη κοιτα τον εαυτο σου μονο. Δες γυρω σου τον πλανητη. Νομιζω ειναι ευκολο να δεις ποσοι δεν ειναι και ποσοι νομιζουν οτι ειναι ή "φαινονται" να ειναι αλλα στην τριτη ηλικια αντιλαμβανονται οτι τελικα δεν ηταν (αλλά είναι αργα). Και φυσικα δε νομιζω να ειναι καποιος ευτυχισμενος και να μη το εχει παρει χαμπαρι ή να νομιζει το αντιθετο.
Aν εγώ είμαι ευτυχισμένος με τη ζωή μου, τους συγγενείς και τυς φίλους που αγαπώ, δεν θα με χαλάσει η δυστυχία του πλανήτη.
Ναι είμαι εγωιστής και το θεωρώ το μεγαλύτερό μου προτέρημα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 01-05-07 στις 21:56.
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:53, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
ένα ταξίδι..οπουδήποτε..
Θα το εξηγήσω περισσότερο, όπως ζήτησε ο Lorien.

Εννοώ οτι όταν ταξιδεύω, όποιος κι αν είναι ο προορισμός, είτε είναι η Στοκχόλμη είτε είναι η Μυτιλήνη είτε μία παραλία μακριά απο την πόλη, νιώθω μία διαφορετική ευτυχία που ότι κι αν γίνει, αν χάσω το δρόμο, αν με ληστέψουν, αν έχει απαγορευτικό το πλοίο και ότι άλλο, νιώθω οτι έχω τη δύναμη να το αντιμετωπίσω.

Δεν με χαλάει τίποτα, νιώθω οτι κρατάω μία ελευθερία έστω και ας είναι μόνο για τις 5 μέρες ή τις 2 εβδομάδες ή τον 1 μήνα που θα είναι το ταξίδι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια, απλά ας ήταν όλη μου η ζωή ένα ταξίδι, με το πλοίο πάντα, στο κατάστρωμα ΠΑΝΤΑ

Και προσθέτω τώρα, οτι παράλληλα με αυτό το ταξίδι θα ήθελα να γνωρίζω οτι τα αγαπημένα μου πρόσωπα που αφήνω πίσω θα είναι ευτυχισμένα με την ευτυχία που ορίζουν οι ίδιοι γι'αυτούς.

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Είναι λογικό όταν είσαι εγωιστής να θεωρείς τον εγωισμό σου το μεγαλύτερο προτέρημα σου αφού είναι κάτι που κάνει καλό αποκλειστικά στον εαυτό σου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:55, 01-05-07:

Ένα φεγγάρι να μου χαμογελάει, μία αγκαλιά να με περιμένει, ένα χαμόγελο να μου απαντάει και ωραίες μυρωδιές.

Αν βλέπω αυτά και μου "διαφεύγει" ό,τι κακό στη ζωή μου,
είμαι ναρκωμένη από ευτυχία.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:26, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Aν εγώ είμαι ευτυχισμένος με τη ζωή μου, τους συγγενείς και τυς φίλους που αγαπώ, δεν θα με χαλάσει η δυστυχία του πλανήτη.
Δεν εννουσα "μην νοιαζεσαι μονο για τον ευατος σου", αλλα μην κρινεις απο τον εαυτο σου τους αλλους. Εσυ μπορει για τον α β λογο να εισαι ευτυχισμενος. Αλλα αλλο εσυ, ....αλλο ολοι.

Τωρα οσο για το αλλο που ειπες, οτι αν εσυ περνας καλα, δε σε νοιαζει η δυστυχια του πλανητη.... τι να πω ...αποψεις ειναι αυτα. Οπως το βλεπει κανείς. Δε θα λεγα παντως οτι η ευτυχια μας ειναι τελειως ανεξαρτητη απο την ευτυχια ολων , και θα το αφησω εκει...

suspiria : οκ σε καταλαβα. Ωραια τα λες και συμφωνάω.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 22:04, 03-05-07:

+Η ευτυχια ειναι να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου και με τους γυρω σου...

Παράθεση

ghelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ghelly
H ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H ghelly έγραψε στις 23:32, 03-05-07:

Να εκπληρώνεις τα όνειρα σου

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 23:37, 03-05-07:

Ευτυχια ειναι:
1. να παλευεις για αυτο που πιστευεις, και αφου το καταφερεις να το απολαμβανεις συνεσως
2. να βρεις τον ανθρωπο που σε ολοκληρωνει
3. να κανεις αυτον τον ανθρωπο αετυχισμενο παση θυσια

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:41, 03-05-07:

Ευτυχία είναι να ξέρεις πως ο πιο τέλειος άντρας του κόσμου σε έχει επιλέξει για να είναι μαζί σου..

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 12:27, 25-06-07:

" Εκτίμησε τα απλά πράγματα, με όλες σου τις αισθήσεις: τη μυρωδιά του γιασεμιού τα βράδια του καλοκαιριού αλλά και του χώματος μετά την μπόρα, την αίσθηση του δροσερού γρασιδιού κάτω απ' τα πόδια σου, τον πρώτο ήλιο της άνοιξης, το χαμόγελο ενός νεογέννητου μωρού, το "σ' αγαπώ", το κρυφό χάδι, τη γεύση του σπιτικού φαγητού, την αλμύρα της θάλασσας, τη μυρωδιά των φρεσκολουσμένων μαλλιών και των φρεσκοπλυμένων ρούχων, τη "συγγνώμη", την κίνηση των χεριών μιάς χορεύτριας, τη γεύση του πρώτου πρωινού καφέ, την πανσέληνο, την αγκαλιά, τις Αλκυονίδες Μέρες, το χαρταετό στον ουρανό της Καθαράς Δευτέρας, τη ζέστη του τζακιού το χειμώνα ..........αγάπησε "εσένα" γι' αυτό που είσαι..."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 12:35, 25-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
" Εκτίμησε τα απλά πράγματα, με όλες σου τις αισθήσεις: τη μυρωδιά του γιασεμιού τα βράδια του καλοκαιριού αλλά και του χώματος μετά την μπόρα, την αίσθηση του δροσερού γρασιδιού κάτω απ' τα πόδια σου, τον πρώτο ήλιο της άνοιξης, το χαμόγελο ενός νεογέννητου μωρού, το "σ' αγαπώ", το κρυφό χάδι, τη γεύση του σπιτικού φαγητού, την αλμύρα της θάλασσας, τη μυρωδιά των φρεσκολουσμένων μαλλιών και των φρεσκοπλυμένων ρούχων, τη "συγγνώμη", την κίνηση των χεριών μιάς χορεύτριας, τη γεύση του πρώτου πρωινού καφέ, την πανσέληνο, την αγκαλιά, τις Αλκυονίδες Μέρες, το χαρταετό στον ουρανό της Καθαράς Δευτέρας, τη ζέστη του τζακιού το χειμώνα ..........αγάπησε "εσένα" γι' αυτό που είσαι..."
Πολύ ποιητικά αυτά και πολύ όμορφα?Αλλά πόσο εφικτά είναι στον σημερινό χαώδη τρόπο ζωής?

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 15:02, 25-06-07:

Δεν υπαρχει πραγματικη ευτυχια στη ζωη. Μονο στιγμες ευτυχιας, η προσμονη τους και η αναμνηση τους.

Α κι επισης να προσθεσω οτι μου τη σπαει το νεο σλογκαν της Wind "οσα και να εχεις θελεις παντα περισσοτερα" γιατι μου θυμιζει ποσο λιγοι ειναι οι ανθρωποι που μπορουν να ειναι ευτυχισμενοι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hakuna Matata : 25-06-07 στις 15:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 15:04, 25-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Δεν υπαρχει πραγματικη ευτυχια στη ζωη. Μονο στιγμες ευτυχιας, η προσμονη τους και η αναμνηση τους.
Συμφωνώ..Η ευτυχία είναι στιγμές....Τελικά...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:20, 25-06-07:

Α κι επισης να προσθεσω οτι μου τη σπαει το νεο σλογκαν της Wind "οσα και να εχεις θελεις παντα περισσοτερα" γιατι μου θυμιζει ποσο λιγοι ειναι οι ανθρωποι που μπορουν να ειναι ευτυχισμενοι..
Δεν νομίζεις ότι η πρώτη παράγραφος αναιρεί την δεύτερη;

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 16:33, 25-06-07:

Κάτι που το αισθάνομαι συχνά μέσα από μικρά μικρά χαζά πραγματάκια

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 16:49, 25-06-07:

Να έχεις την υγεία σου και να ταξιδεύεις σε όλη την Ευρώπη με τον Ολυμπιακό και κάθε χρόνο να νικάς τον παο...!!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 16:54, 25-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν νομίζεις ότι η πρώτη παράγραφος αναιρεί την δεύτερη;
Οχι, καθολου. Ειπα οτι πιστευω πως δεν μπορεις να εισαι μονιμα ευτυχισμενος, αλλα να βιωνεις καποιες στιγμες ευτυχιας. Οι ανικανοποιητοι ανθρωποι δεν βιωνουν ουτε αυτες, ειτε τεσπα εχουν πιο ψηλα τον πηχυ.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:26, 26-06-07:

+1
(δευτερη φορα σημερα..)

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 21:19, 26-06-07:

Να είσαι ήρεμος, να προχωράς, να χαμογελάς και να αντιμετοπίζεις τα πάντα με χαμόγελο κ αισιοδοξία!!!

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 22:38, 03-07-07:

" Ευτυχία είναι όταν αυτό πού σκέφτεσαι , αυτό που λες και
αυτό που κάνεις βρίσκονται σε αρμονία..."

Αριστοτέλης

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:01, 28-08-07:

Η απελευθέρωσή σου από την τύχη!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:57, 01-09-07:

Οι στιγμές που νοιώθεις να είσαι ολοκληρωμένος, από άποψη επαγγελματικών και/ή προσωπικής ζωής.

Μεγάλη σημασία έχει επίσης... το ταξίδι προς αυτήν (κατά τον Καβάφη).

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:25, 01-09-07:

Να είσαι υγιείς και να περνάς καλά με την οικογένεια και τους δικούς σου ανθρώπους...

Παράθεση

SoulRain84 (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SoulRain84
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O SoulRain84 έγραψε στις 21:23, 09-02-08:

Να έχω την υγειά μου,οι άνθρωποι που αγαπώ κ εκτιμώ και όλα τα άλλα έρχονται κ παρέρχονται πιστεύω κατά τη γνώμη μου.Και τα αισθηματικά φτιάχνουν και όλα.Αν δεν υπάρχει υγεία όμως δεν πρόκειται τίποτα να με αφήσει να βλέπω χαρούμενα κ ευτιχισμένη το ταξίδι τούτο το μικρό που λέγετε ζωή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 04:11, 16-02-08:

Να πραγματοποιείς τις επιθυμίες σου και να μη πραγματοποιούνται όσα δε θες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:08, 16-02-08:

Πραγματικα ευτυχισμένοι πιστεύω νοιώθουν όλοι όταν δεν είναι δυστυχισμένοι. Γι'αυτό και οι πλουσιοι νοιώθουν πιο σπάνια ευτυχισμένοι απο τους φτωχούς. Γιατί έχουν συνηθισει να ζουν σε μία κατάσταση φαινομενικης "διαρκους" ευτυχίας.

Η ευτυχία είναι συγκρίσιμο μέγεθος και εντελως προσωπικό μάλιστα. Δηλαδη άν ένας φτωχος δεν έχει να φάει και του δώσεις ενα χαμπουργκερ, για κάποιο διάστημα, καποια λεπτά, ώρες (ευχόμαστε να μήν είναι μέρες) θα ειναι πανευτυχής. Αν δώσουμε αντίστοιχα ένα ολοκληρο αεροπλάνο ή μία στρατιά γκόμενες στον Χιου Χεφνερ δεν θα καταλαβει τίπότα. Ο κάθε ένας πρέπει λοιπόν να κάνει διαφορετικά πράγματα για να κερδίσει την ευτυχία.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πραγματική ευτυχία είναι η ικανοποίηση απο μία προσωπική κατάκτηση - επίτευγμα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:27, 16-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Απο ποτε η ευτυχια προκυπτει απο ενα προσωπικο επιτευγμα, που δινει ικανοποιηση μονο?
Ποιος ειπε, οτι το να νοιωθει κανεις ευτυχισμενος ειναι αρρητα συνδεδεμενο με το ποσα υλικα αγαθα εχεις κανεις?
Και για ποια συνεχη εστω και φαινομενικα, οπως ειπωθηκε ευτυχια μιλαμε?!
Δεν υπαρχει καμμια συνεχη, παρα μονο στιγμες ευτυχιας, οπως π.χ η στιγμη που θα ξυπνησω το πρωι και με τη σκεψη και μονο του ανθρωπου μου, θα νοιωσω ετσι....
Η ευτυχία εξαρτάται και από υλικά και από άυλα αγαθά κατά τη γνώμη μου. Πχ γίνεται να είσαι ευτυχισμένος όταν σε πονάει το στομάχι σου από την πείνα και δεν έχεις λεφτά να φας;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:58, 17-08-08:

Απο το "Χρώμα του φεγγαριού" της Α. Παπαδάκη...

«Είναι τόσο σπάνιες οι ευτυχισμένες στιγμές;
ρώτησε κείνο το βράδυ τʼ αστέρι.
Το δέντρο μόλις είχε κλείσει τα βλέφαρά του να ξεκουραστεί.
Κούνησε τα κλαδιά του κι αποκρίθηκε λίγο νυσταγμένα.
- Όχι… Όχι. Δεν είναι τόσο σπάνιες. Μόνο που …
Να οι άνθρωποι κυνηγούν αυτές τις στιγμές με το
μυαλό τους. Κι αυτό είναι, πώς να στο πω, υπόθεση καρδιάς.

- Πες μου κάποιες ευτυχισμένες στιγμές.
- Άσε με τώρα, νυστάζω.
- Πες μου, επέμενε το αστέρι. Πες μου μερικές.
- Ένα παξιμαδάκι κανέλας στα ζαρωμένα χέρια της γιαγιάς.
Ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια κάτω από το κρεβάτι του Φώτη.
Ένα κοχύλι στα όνειρα της Αγγελικής…
Ένα φιογκάκι στο χρώμα του φεγγαριού…

Καληνύχτα. Νυστάζω πολύ απόψε.

- Πες μου ακόμα μια ευτυχισμένη στιγμή και ύστερα
θα σʼ αφήσω να κοιμηθείς.
- Σʼ αγαπώ, πολύ!
- Καληνύχτα! Είπε τʼ αστέρι τρισευτυχισμένο
κι έδωσε μια βουτιά και πιάστηκε από το ματόκλαδο του φεγγαριού…»

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 18:26, 17-08-08:

Κάποιος είχε πει ότι η ευτυχία βρίσκεται μέσα σε όλα τα πράγματα. Φτάνει να ξέρεις πώς να τη βγάλεις.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει η ευτυχία. Στις στιγμές και στις αναμνήσεις και στις εικόνες και στις αναπνοές. Δεν τίθεται θέμα διάρκειας, ούτε κατάκτησής της. Η ζωή μας είναι μια γάτα κι εμείς κυνηγάμε την ευτυχία, όπως θα κυνηγούσαμε τη σκιά της ουράς της. Ακόμα κι αν ταϊζουμε συνέχεια τη γάτα, για να μην πολυκουνιέται, η ουρά δε θα σταματήσει. Κι όσο πιο ευχαριστημένη είναι η γάτα τόσο πιο πολύ θα την κουνάει την ουρά και θα μας δυσκολεύει να την πιάσουμε. Ακόμα κι αν φτιάξουμε το τέλειο σχέδιο για να ακινητοποιήσουμε την ουρά, ακόμα κι αν το καταφέρουμε, θα έχουμε χάσει, απασχολημένοι, τόσες στιγμές- ευκαιρίες να την πετύχουμε ακίνητη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 21:40, 17-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Κάποιος είχε πει ότι η ευτυχία βρίσκεται μέσα σε όλα τα πράγματα. Φτάνει να ξέρεις πώς να τη βγάλεις.

Αυτό πιστεύω κι εγώ. ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει η ευτυχία. Στις στιγμές και στις αναμνήσεις και στις εικόνες και στις αναπνοές. Δεν τίθεται θέμα διάρκειας, ούτε κατάκτησής της. Η ζωή μας είναι μια γάτα κι εμείς κυνηγάμε την ευτυχία, όπως θα κυνηγούσαμε τη σκιά της ουράς της. Ακόμα κι αν ταϊζουμε συνέχεια τη γάτα, για να μην πολυκουνιέται, η ουρά δε θα σταματήσει. Κι όσο πιο ευχαριστημένη είναι η γάτα τόσο πιο πολύ θα την κουνάει την ουρά και θα μας δυσκολεύει να την πιάσουμε. Ακόμα κι αν φτιάξουμε το τέλειο σχέδιο για να ακινητοποιήσουμε την ουρά, ακόμα κι αν το καταφέρουμε, θα έχουμε χάσει, απασχολημένοι, τόσες στιγμές- ευκαιρίες να την πετύχουμε ακίνητη.
Τι όμορφο

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:58, 18-08-08:

Δημιουργική δουλειά, στόχοι, αγάπη, υγεία και πολλά χρήματα (ή όσα σου χρειάζονται για να περνάς χωρίς να στερήσαι πράγματα).
(Και η υπογραφή μου)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:57, 18-08-08:

Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή
Δημιουργική δουλειά, στόχοι, αγάπη, υγεία και πολλά χρήματα

+ μια καραμπίνα
για να αυτοπυροβοληθώ στο τέλος της μέρας

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:58, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
+ μια καραμπίνα
για να αυτοπυροβοληθώ στο τέλος της μέρας
Mα γιατί να συμφωνώ τόσο μαζί σου;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:34, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Mα γιατί να συμφωνώ τόσο μαζί σου;
Αυτο πρεπει να το ψαξεις!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:20, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Αυτο πρεπει να το ψαξεις!

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 20:10, 02-02-09:

Να εχεις εστω εναν πραγματικο φιλο, κι ας ειστε οι τελαιυτεοι αυτης της γης. Να ειστε παλιατσοι δηλαδη. Αστεγοι, αλκοολικοι, πρεζακια, καθυστερημενοι, ολυμπιακοι... Οτιδηποτε χαλια μπορεις να σκεφτεις σ' αυτη τη ζωη.
Ενα γαμ...νο φιλο να εχεις και να μοιραζεστε το ιδιο παθος καθε μερα.
Αυτο ειναι ευτυχια πιστευω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:16, 02-02-09:

να δινεις και να σου δινουν αγαπη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:12, 03-02-09:

Να εχεις εστω εναν πραγματικο φιλο, κι ας ειστε οι τελαιυτεοι αυτης της γης. Να ειστε παλιατσοι δηλαδη. Αστεγοι, αλκοολικοι, πρεζακια, καθυστερημενοι, ολυμπιακοι... Οτιδηποτε χαλια μπορεις να σκεφτεις σ' αυτη τη ζωη.
Ενα γαμ...νο φιλο να εχεις και να μοιραζεστε το ιδιο παθος καθε μερα.
Αυτο ειναι ευτυχια πιστευω.

Να που έχω κάτι εκατομμύρια πραγματικούς φίλους,
όλους όσους μπαίνουν στο νετ αντί να κάνουν κάτι χρήσιμο με τη ζωή τους.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:14, 03-02-09:

Ε ωραια, τι αλλο θες...

Αα και μια καραμπινα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:37, 13-02-09:

Το νόημα της ζωής:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
να δινεις και να σου δινουν αγαπη...

...σε τιμές λογικές.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:04, 13-02-09:

ελα υπερβολες!!!δεν ειναι χρησιμο το νετ;;;;;;;;;

υπαρχουν μικρες στιγμες ευτυχιας στην καθημερινοτητα μας,κι οχι ευτυχια σαν μια κατασταση διαρκειας.ευτυχια ειναι να εχεις να φας,να κοιμηθεις,να πιεις ,να πλυθεις,να πας καμια βολτα καμια εκδρομη ,να εχεις χρονο να χαζευεις με το τιποτα,να εισαι υγιης και να μην γκρινιαζεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:11, 13-02-09:

ευτυχια ειναι να εχεις να φας,να κοιμηθεις,να πιεις ,να πλυθεις,να πας καμια βολτα καμια εκδρομη να εχεις χρονο να χαζευεις με το τιποτα,να εισαι υγιης και να μην γκρινιαζεις.

Λολ, τα κατοικίδια είναι ευτυχισμένα.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:14, 13-02-09:

Λολ, τα κατοικίδια είναι ευτυχισμένα.

το δικο μου ειναι ναι,ειδικα οταν ακουει τις λεξεις ζαμπον,βολτα ,κοκαλο.

τελικα η ζωη ειναι τοσο απλη.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 13:18, 13-02-09:

το δικο μου ειναι ναι

Εκτός από όταν γαυγίζουν έξω τα αδέσποτα,
και είναι ανήσυχος παρ' όλη την πολυτέλεια της φυλακής του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 13:29, 13-02-09:

Εκτός από όταν γαυγίζουν έξω τα αδέσποτα,
και είναι ανήσυχος παρ' όλη την πολυτέλεια της φυλακής του.

μεγαλη κουβεντα ανοιγεις και θα βγουμε off topic που λενε και στο χωριο μου.θα την δεχτω την αποψη σου και κραταω τις δικαιολογιες μου για παρτη μου.

Παράθεση

Lisakorniza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lisakorniza
H Lisakorniza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Lisakorniza έγραψε στις 18:18, 13-02-09:

Πρέπει να παλέψεις για την ευτυχία σου άραγε? ή να περιμένεις να έρθει από μόνη της? Μπορείς να βρεις την ευτυχία μόνος σου ή χρειάζεσαι πάντα την βοήθεια κάποιου άλλου ή άλλων? μμμμ

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 18:57, 13-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lisakorniza
Μπορείς να βρεις την ευτυχία μόνος σου ή χρειάζεσαι πάντα την βοήθεια κάποιου άλλου ή άλλων? μμμμ
Πώς "να τη βρούμε" μόνοι μας;
Να πάμε σε καμιά σπηλιά να εκστασιαστούμε όπως οι μοναχοί;
Α! Ξέχασα...
Αυτοί έχουν "παρέα"
... τον Θεό!

Λοιπόν
Εξαρτάται πότε και πόσο έχουμε ανάγκη τη "βοήθειά" τους... (όχι των μοναχών - Των... "άλλων")
Εάν γαντζώνεσαι από πάνω τους όπως ο πνιγμένος στον πάσσαλο...έχουμε πρόβλημα.
Τουλάχιστον ο πάσσαλος μένει κόντα σου όσο έχεις τη δύναμη να τον κρατήσεις.
Οι άλλοι αν φύγουν ...θα πνιγείς.

no freedom no happiness

Υ.Γ. τι ωραία που το είπα...
αν μπορούσα και να το εφαρμόσω όσο θα ήθελα...

Δηλαδή οι μοναχοί είναι ελεύθεροι;;

μπαααα.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @nt¤wnis|~|¤e : 14-02-09 στις 01:01. Αιτία: βιαστική διατύπωση μου "χαλούσε" το σκεπτικό
Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 20:46, 13-02-09:

'

- ειρήνη

- υγεία

-
οικογενειακή γαλήνη

- οικονομική ευμάρεια

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 04:20, 14-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από jesse_james
'

- ειρήνη

- υγεία

-
οικογενειακή γαλήνη

- οικονομική ευμάρεια

- Πρωτάθλημα στον Πειραιά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους