Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 190)
Γυαλιά
59
31,05%
Φακοί επαφής
30
15,79%
Φοράω και τα 2
62
32,63%
Κανένα απο τα δύο
44
23,16%
Διαθλαστικές Επεμβάσεις
2
1,05%

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 14:18, 27-09-06:

Μεγάλη στραβομάρα εδώ 6-6,5 μυωπία, γυαλιά απο 3η δημοτικού.
Φακοί επαφής για κάνα εξάμηνο και μετά μακρυά, γυαλιά για πάντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:22, 27-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Προτείνετε να αλλάξω δοκιμαστικά σε φακούς?
Ναι. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι θα τηρείς τους κανόνες υγεινής και δεν θα τεμπελιάζεις. Επειδή τα αγόρια έχετε μια τέτοια τάση.

Όσο για το ότι αηδιάζεις, αν συνηθίσεις μετά δεν θα σου κάνει αίσθηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dedilou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dedilou
H Dedilou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Dedilou έγραψε στις 14:48, 27-09-06:

Εγώ πάλι έχω υπερμετρωπία από πολύ μικρή ηλικία ..αρχικά είχα 4,5 στο αριστερό και 4 στο δεξί. Τα πρώτα χρόνια έκανα θεραπείες, του στιλ έβαζα μια τάπα στο δεξί μου μάτι το οποίο και καλά ήταν το καλό (το αριστερό όπως συνηθίζουν να το λένε οι οφθαλμίατροι ήταν το τεμπέλικο) και από πάνω τα γυαλιά και καθόμουν έτσι για Κανά 2ωρο προσπαθώντας να διαβάσω ή να κάνω κάτι άλλο για να περάσει η ώρα..πραγματικά ένοιωθα σαν γκαβή...Παρόλα αυτά η βελτίωση δεν ήταν θεαματική έπεσε μισό βαθμό και στα 2 μάτια...Ξαφνικά όμως στην ηλικία των 15 δεν άρχισα να βλέπω τίποτα με τα γυλιά..όταν πήγα στο γιατρό μου είπε ότι είχε μειωθεί ...μέσα σε 2 χρόνια άλλαξα 4 φορές φακούς και τώρα πλέον έχω 2 και ίσως και κάτι λιγότερο βαθμούς στο δεξί και 2,75 στο αριστερό ..Για την ώρα φοραω φακούς οταν ειμαι εξω απο το σπίτι αλλα παντα εχω και τα γυαλακια μου μαζι..αντε περιμένω τώρα να δω πως θα εξελιχθεί το πραγμα και αν είναι σε κανά δυο χρόνια να κάνω ένα λέιζερ να τελειώνω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dedilou : 27-09-06 στις 18:05.
Παράθεση

duke nukem

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη duke nukem
Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O duke nukem έγραψε στις 16:15, 30-09-06:

Τίποτα πλέον…. Να ναι καλά το laser.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 17:51, 30-09-06:

Δεν έχω τίποτα από παθήσεις αλλά φοράω φακούς επαφής με χρωματάκια! Κάνω συλλογή! Τη καταβρισκω που μπορώ να αλλάζω χρώμα καθε μέρα στα μάτια μου!Τρελό γέλιο!Το γκρί είναι αυτό που φοράω πιο συχνά.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 19:25, 30-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από duke nukem
Τίποτα πλέον…. Να ναι καλά το laser.
έκανες laser?? κι εγώ το σκεφτόμουν,αλλά δεν έχω πολύ μυωπία.. 2 βαθμούς και στα 2..εσύ πόση είχες?είσαι ευχαριστημένος? για πες εντυπώσεις..!

Παράθεση

duke nukem

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη duke nukem
Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O duke nukem έγραψε στις 12:51, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
έκανες laser?? κι εγώ το σκεφτόμουν,αλλά δεν έχω πολύ μυωπία.. 2 βαθμούς και στα 2..εσύ πόση είχες?είσαι ευχαριστημένος? για πες εντυπώσεις..!
Φορούσα γυαλιά γιατί είχα μυωπία και αστιγματισμό μόνο στο αριστερό γύρω στο 1, αλλά όταν δεν τα φόραγα το μάτι μου χονδρικά να το πω έφευγε μετά από πχ πολλές ώρες στο pc.
Δεν λέω ωραία τα γυαλιά αλλά δεν άντεχα να είμαι δέσμιος για μια ολόκληρη ζωή όταν θα έβλεπα μια ταινία στο cinema και ειδικά όταν θα οδηγούσα…άσε που και από οικονομικής απόψεως τελικά συνέφερε…πόσους σκελετούς αλλάζεις σε όλη σου του ζωή?? σε λίγο καιρό πάω και φαντάρος γιατί να τα φοράω …λίγο και κάτι γνωριμίες ετυχε και βρήκα για το οικονομικό …έδεσε…
Στην αρχή κάνεις το λεγόμενο προεγχηριτικο έλεγχο…που στην ουσία σου χαρτογραφεί το μάτι και σου δείχνει ακριβώς τι έχεις διότι δεν θεραπεύονται όλες οι περιπτώσεις…και μετά προχωράς…οπού σου λένε τις πιθανές παρενέργειες οι πιθανότητες για κάτι άσχημο είναι πολύ μικρές αλλά όταν μου τις είπανε σκέφτηκα <<σε όλα τα χειρουργεία κίνδυνος υπάρχει αλλά εδώ έχω το δικαίωμα επιλογής να μην το κάνω>> αλλά δεν κράτησε πολύ η σκέψη το ότι τα πράσινα ματιά μου δεν θα φόραγαν γυαλιά μου άλλαξε την διάθεση. Έτσι λοιπόν ξαπλώνεις σε ένα κρεβάτι, και ξεκινάει η λίπανση με τα κολλύρια η τοποθέτηση γάζας για την ακινητοποίηση και ενός φακού στο μάτι….μετά κοιτάζεις συνεχεία ένα πράσινο φωτάκι που είναι το laser και ξαφνικά…για πολύ λίγο τυφλώνεσαι(φοβερό αίσθημα) σε 5 λεπτά έχεις τελειώσει και κάθεσαι για 30 λεπτά σε ένα δωμάτιο…αυτό ήταν απλώς δεν πρέπει να το ακουμπώ το μάτι καθόλου και να μην μπαίνει νερό επίσης όταν κοιμάμαι φοράω καλύπτρα για να μην τρίβεται και κάθε 2 ώρες κολλύριο για 20 μέρες όλα αυτά και μετά τέλος. Διαφορά παρατήρησα στο ότι βλέπω σε σχέση με τα γυαλιά μου πιο περιμετρικά και έτσι δέχομαι περισσότερες πληροφορίες σε λιγότερο χρόνο, άσε που μου ανέβηκε η ψυχολογία....., τις ταινίες τις βλέπω πιο ξεκούραστα…πραγματικά άξιζε και δεν ήτανε και τίποτα δύσκολο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:25, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Έχω 8 και 8,5 μυωπία και φοράω φακούς. Βασικά το κάνω κυρίως για λόγους αισθητικής ή μάλλον κόμπλεξ.

και τα άλλα παιδιά με κορόιδευαν οπότε μου έχει μείνει ψυχολογικό, όσο τρελό κι αν ακούγετα
εγώ πάντως σε νιώθω απόλυτα !!!

Η σωστή απολύμανση είναι απαραίτητη, αν και ξέρω άτομα που δεν το κάνουν.
αυτό ακριβώς...!

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Απο την άλλη "αηδιάζω" στην όλη διαδικασία με τους φακούς... εδώ βλέπω την αδερφή μου να τους βάζει και φεύγω

Προτείνετε να αλλάξω δοκιμαστικά σε φακούς?
ΝΑΙ!!!!! Και μην νομίζεις... Η πρώτη φορά είναι (εμένα μου είχε πάρει 3 ώρες την πρώτη φορά ποθ τους φόρεσα!) Μετά από πολύ λίγο συνηθίζεις!

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 07:01, 02-10-06:

Παιδάκια, εγώ από όσο ξέρω οι ίδιοι οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν λέιζερ στους εαυτούς τους συνήθως...
Δε λέω σε σένα μπορεί να πέτυχε, απλά οι κίνδυνοι είναι χειρότεροι, αν τυχόν την πάθεις...Εγώ δεν θα έκανα!
Μία χαρά είναι και οι φακοί μου!Αρκεί να ξεπεράσετε τα κόμπλεξ σας!
It's just glasses! Σιγά ο μισός και παραπάνω κόσμος έχει πρόβλημα με την όραση..ΕΕΕ...SO WHAT???

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:26, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από violetta
Μία χαρά είναι και οι φακοί μου!Αρκεί να ξεπεράσετε τα κόμπλεξ σας!
It's just glasses! Σ
Εδώ είσαι λάθος... ΔΕΝ είναι (πλέον τουλ!) μόνο θέμα κόμπλεξ.[ναι ίσως ήταν όταν ήμουν...6-7 και ήμουν το μοναδικό παιδάκι στην τάξη με γυαλιά αλλά ε...είναι μπόλικα χρόνια πριν !) .. Ακριβώς γιατί όπως λες κι εσύ οι μισοί (κ βάλε!) κάτι έχουν με τα μάτια τους δεν τίθεται εκεί το θέμα...Το "θέμα" είναι η εξάρτηση... γιατί όταν έχεις 7-8-9-10 βαθμούς μυωπίας πχ [και μη μου πεις δεν υπάρχουν τέτοιες μυωπίες!] δεν μπορείς να σηκωθείς να πας στην τουλέττα στο σπίτι σου μες τα μαύρα μεσάνυχτα χωρίς γυαλιά...

Στις μεγάλες μυωπίες η απόλυτη εξάρτηση και όχι το κόπμπλεξ είναι το θέμα...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 00:22, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ

Στις μεγάλες μυωπίες η απόλυτη εξάρτηση και όχι το κόπμπλεξ είναι το θέμα...
Ναι, όντως ισχύει αυτό. Εγώ ουσιαστικά χωρίς γυαλιά βλέπω μόνο αμυδρά χρωματιστά περιγράμματα. Έχουν τύχει κάτι μ****΄φάσεις εκτός σπιτιού να είμαι χωρίς γυαλιά και φακούς(ναι, έγινε, μην ρωτάτε πώς ) κι αισθανόμουν χάλια που έπρεπε να έχω κάποιον να με έχει αγκαζέ επειδή αλλιώς δεν μπορούσα να προχωρήσω.

Βασικά δεν με πειράζει αυτό, οι άνθρωποι έχουν τόσα προβλήματα, δεν τρέχει κάτι που δεν βλέπω καλά. Αλλά είναι λίγο σπάσιμο. Το ότι δεν έχω κάνει Λέιζερ είναι επιλογή μου επειδή φοβάμαι. Κι ο γιατρός δεν είναι ιδιαίτερα θετικός σε αυτό. Μου έχει πει τις επιπλοκές και αγχώνομαι πολύ. Δεν αποκλείω όμως να πάρω την απόφαση.

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 20:37, 13-10-06:

Πριν απο 1,5 χρονο φοραγα φακους για μυωπια. Μια χαρα ημουν, αν και απο τη συχνη τους χριση κοκκινιζαν τα ματια μου. Και επισης δεν μπορουσα να τα φοραω σε ενα χωρο που ειχε καπνα. Και επειδη η δουλεια μου ηταν βραδυνη σταματησα να τους χρησιμοποιω.Και τωρα που τους ξαναπηρα και ξαναβαλα, δεν μπορεσα να τους αντεξω ουτε ενα μισαωρο, γιατι δακρυζαν συνεχεια τα ματια μου.. Δεν ξερω, αλλα ειναι θεμα συνηθειας.. Μεχρι να τους ξανασυνηθισω.. Τα γυαλια παλι δεν τα μπορω με τιποτα, γιατι πιστευω πως δεν μου πανε καθολου και για αυτο κομπλαρω να τα φοραω. Εχω μυωπια 1,5 και αστιγματισμο στο αριστερο ματι..

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 22:31, 13-10-06:

Γυαλιά φυσικά. Είναι πολύ πιο sexy

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:46, 18-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Δεν νομίζω να έχεισ 11.5 στο ένα ματι και στο άλλο 3.5 σαν και εμένα?Είμαι για τα πανηγυρια!!!
11.5!!!!

εγω εχω 7,5 και 5,5. μονο οταν εχω εξοδο φοραω φακουσ και τις περισσοτερες φορες οταν παω σχολη
με το που επιστρεφω τυς βγαζω... δεν μπορω πολυ ωρα...

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 19:59, 18-11-06:

εγώ έχω 2.75 στο αριστερό και 4.5 στο δεξί..

φοράω γυαλιά συνήθως..

δε μαρέσει να φοράω φακούς αν και φοράω σε καλές περιστάσεις..

απορώ πως κάποιοι φοράνε συνεχώς φακούς... εμένα με κουράζουν πολύ εύκολα!

κατάρα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 16:58, 20-11-06:

Μόλις πήρα γυαλιά. Φοράω από την 2η δημοτικού. Δεν συγκλονίζομαι με τα γυαλιά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να χώνω το δάκτυλο μου μέσα στα μάτια μου όσο συνήθεια και να είναι. Άσε που έχω πρόβλημα κατευθυντηκότητας του χεριού ειδικά σε λεπτεπίλεπτες κινήσεις σε σημεία που δεν βλέπω όπως τόσο κοντά στο μάτι.Εδώ σταγόνες δεν μπορώ να βάλω.

Αλλά βλέπω και μια χαρά και χωρίς γυαλιά γιατί έχω πρόβλημα στο ένα μάτι μου. Μια φορά είχε δίκιο η γιαγιά και δεν την άκουσα.

Επίσης όλοι μου λένε οπτικοί και γιατροί ότι με τους φακούς τεμπελιάζει το μάτι καθώς δεν έχει την επιλογή του βγάλε-βάλε όπως με γυαλιά όταν φυσικά βλέπεις νορμάλ αλλά όχι τέλεια.

Ένα πόστο χωρις γυαλιά.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:41, 03-02-07:

Γυαλάκια εδώ και 12 σερί χρόνια (από τη Β' Δημοτικού, νι)
Ευτυχώς κι εγώ πήρα μπόλικη, μπόλικη

Τα άτιμα

Τουλάχιστον έχουμε την υγειά μας..

Παράθεση

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΞΕΠΛΑ
H ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H ΞΕΠΛΑ έγραψε στις 05:32, 03-02-07:

Κάποιες φορές δεν μπορείς να μείνεις μόνο με γυαλιά, όπως εγώ που έχω 8,5 και 5 και με τα γυαλιά δεν βλέπω καλά γιατί δεν μπορούν να μου τα ρυθμίσουν ώστε να βλέπω 10/10. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα τους φακούς εδώ και ποοοοοολλά χρόνια. Επειδή έχω και τις αλλεργίες μου ο γιατρός μου έδωσε τους μαλακούς που είναι πιο φιλικοί για τα μάτια. Βέβαια κάθε Άνοιξη και Φθινόπωρο μια επιπεφυκίτιδα θα την αρπάξω αλλά τώρα δεν μπορώ πια να κάνω χωρίς φακούς. Στο σπίτι φοράω πάντα γυαλιά.

Πάντως μια συμβουλή σε αυτούς που έχουν μεγάλη μυωπία. Ερευνήστε τις πιθανότητες να κάνετε επέμβαση μείωσής της γιατί η μεγάλη μυωπία με τα χρόνια δημιουργεί αλλοιώσεις και βλάβες στα μάτια.
Μια από τις βλάβες αυτές είναι και η αποκόληση αμφιβληστροειδούς (λένε οτι συμβαίνει κυρίως στα μάτια που έχουν μεγάλη μυωπία). Το έπαθα και εγώ και χρειάστηκε να χειρουργηθώ στο μάτι. Ταλαιπωρία Γιαυτό ψάξτε το

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 06:54, 03-02-07:

Εγώ φοράω γυαλιά μόνο στο σπίτι και έξω φακούς. Πιστεύω ότι δε μου πάνε τα γυαλιά . Έχω μυωπία 4 στο ένα μάτι και 2.5 στο άλλο. Α, και κάτι ψιλά αστιγματισμό .

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 05:16, 16-02-07:

Ουάου, θέμα για τα γυαλάκια! Φοράω γυαλιά από τα 6 μου, αισίως κλείνω τα 14 χρόνια λοιπόν.. Τώρα έχω φτάσει 6 στο αριστερό και 6,5 στο δεξί. Απ' όσο θυμάμαι, μου ανεβαίνει μισό βαθμό κάθε 2 χρόνια, σε κάθε μάτι.

Τα πρώτα μου γυαλάκια ήταν κόκκινα, στην αρχή δεν τα ήθελα γιατί κανένα παιδάκι στην τάξη δεν είχε, αλλά μετά δεν ξέρω πώς την είδα, θεώρησα ότι με κάνουν να ξεχωρίζω (ψωνάρα). Ακολούθησαν σκελετοί με χελωνονιντζάκια αυτοκόλλητα στο πλάι, και γενικά ότι χαζοχαρούμενο μπορούσαν να μου προσφέρουν οι γονείς μου ώστε να μην αισθάνομαι άσχημα.

Είχα εξ αρχής πρόβλημα με τα άλλα παιδιά (γυαλαμπούκα, κουκουβάγια και άλλα όμορφα), με επηρρέαζε για αρκετά χρόνια, αλλά πάντα λάτρευα τα γυαλάκια μου.

Το αποκορύφωμα, "εξαιτίας" του προηγούμενου κοκκάλινου σκελετού μου, γνώρισα το amore, οπότε μια χαρά

Για φακούς δεν το σκέφτομαι, δεν έχω καμία διάθεση να βάζω τα χέρια μου στα μάτια μου, και ξέρω ότι σε 2 μήνες θα μου περάσει και θα βαριέμαι να τους βάζω.

Για λέηζερ επίσης δεν το συζητάω, γιατί φοβάμαι!

Οπότε, γυαλάκια και πάλι γυαλάκια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 05:39, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Ουάου, θέμα για τα γυαλάκια!
Συναδέλφισσα

Για λέηζερ επίσης δεν το συζητάω, γιατί φοβάμαι!
Είχα δει θυμάμαι (ιστορίες απ' τον πόλεμο) ένα ρεπορτάζ για τα λέιζερ στα μάτια, στις 20/10/2006 μάλιστα. Διαρκεί 8 λεπτά της ώρας (σαν κατάλογος εστιατορίου ακούγεται ), το μόνο που νοιώθεις είναι έλα ελαφρύ τσούξιμο και με το που θα τελειώσεις θα είναι εμφανές ότι δεν θα έχεις τόση πολλή μυωπία όση είχες. Θα μπορέσεις να δεις την ώρα στον απέναντι τοίχο χωρίς γυαλάκια

Υπάρχει μετά μία περίοδος..."αποθεραπείας" ας πούμε που θα πρέπει να προσέχεις πολύ. Είναι ένας με τρεις μήνες, αλλά τι είναι μπροστά στα 14+ χρόνια;

Και επίσης είπαν ότι σου κατεβάζουν τη μυωπία στο 0,25. Μυωπία & αστιγματισμός φεύγουν μαζί. Τώρα, πες κάτι δεν πάει καλά ρε παιδίμ. Έλεγαν ότι στη χειρότερη περίπτωση, να φύγεις με 3 πουχου βαθμούς αντί για 0,25 (από 6). Αλλά μόνο αν κάτι δεν πάει καλά..

Ξέρω, offtopic, αλλά χρήσιμο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:05, 16-02-07:

γυαλάκια από την τετάρτη δημοτικού, φακούς από 3 γυμνασίου. προτιμώ τους φακούς για λόγους αισθητικής κ από συνήθεια, νιώθω να κουράζομαι λιγότερο με αυτούς, αν κ αφου κάποιοι μου είπαν ότι μου πάει κ το γυαλί (ζντοινγκ!) κ έτσι μερικές φορές το παίζω γραμματέας, (άσχετα που αν τα βγάλω δεν θα βλέπω που βρίσκετε ο άλλος!!!

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 16:24, 16-02-07:

Καθόλου offtopic Γιώργο, ίσως υπό άλλες συνθήκες να το έβρισκα βοηθητικό. Αλλά έχω σχέση πάθους με τα γυαλιά πια, οπότε το βρίσκω πολύ δύσκολο να τα αποχωριστώ!
Βέβαια, αν η μυωπία μου συνεχίσει να αυξάνεται με αυτόν τον ρυθμό, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το σκεφτώ για λέηζερ, αλλά προς το παρόν, είμαι οκ.
Άσε που έχουμε ιστορικό μυωπίας στην οικογένεια! Μαμά, μπαμπάς, αδέρφια.. Αμέ!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 16:24, 16-02-07:

Φοράω γυαλιά από την 1η γυμνασίου.
Ξεκίνησα πρώτα μόνο στην τάξη.
Από την 3η λυκείου τα φορούσα και έξω και από πέρυσι φοράω σχεδόν μόνο φακούς.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:42, 16-02-07:

Άσε που έχουμε ιστορικό μυωπίας στην οικογένεια! Μαμά, μπαμπάς, αδέρφια.. Αμέ!
Ε, καλά σε λέω.. συναδέλφισσα

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κι εγώ έχω κόλλημα και δεν βάζω φακούς..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:58, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κι εγώ έχω κόλλημα και δεν βάζω φακούς..
Έλα μωρέ...κι εγώ δεν φοράω φακούς... Αλλά έχω κόλλημα με τα γυαλιά .... Μου αρέσουν το στυλ που μου δίνουν.... Και ειδικά τα κοκκάλινα ( συλλογή θα αρχίζω να κάνω στο τέλος )

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:01, 16-02-07:

Εγώ δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς,δεν έχω μυωπία,αλλά έχω δυσχρωματοψία! (Άσχετο!!!)

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 19:44, 16-02-07:

Οκ, το eyeglasses fanclub μας μετρά ήδη τρία μέλη, καλά πάμε!

Εγώ δεν μπορώ να αποχωριστώ τα γυαλιά μου, θα μου λείπει κάτι! Έχω συνηθίσει την κίνηση που ο κάθε μύωψ εκτελεί πολλές φορές μέσα σε μια μέρα- το σήκωμα των γυαλιών. Όσες φορές έχει τύχει να τα βγάλω για λίγο, από νευρικότητα και μόνο κάνω αυτήν την κίνηση.

Αφήστε που, στο κατάλληλο σχήμα προσώπου, ο κατάλληλος σκελετός μπορεί να αλλάξει όλη την εμφάνιση! Ε?

(Τι ωραία που νιώθω που μιλάω για τα γυαλάκια μου! )

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:41, 02-03-07:

Γιατί ρε παιδιά να φοράτε φακούς ? Ποιός σας είπε ότι τα γυαλιά σας κάνουν λιγότερο όμορφους ? Το παιδί που έχει το avatar Dare Devil π.χ δεν το βλέπω καθόλου άσχημο, αντιθέτως, τον κάνει πιο σοφιστικέ. Εγώ φοράω αλλά όχι τέτοιο σκελετό, ακόμα πιο μικρά, και έχω συμφιλιωθεί με αυτά. Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ με φακούς και δεν μπορώ να φοράω πια καθόλου ή κι αν φοράω υποφέρω.
'Ασε τι γίνεται όταν πας σε χώρους με καπνιστές και φοράς φακούς, σωστό μαρτύριο. Δεν είσαι και ο εαυτός σου, αυτό κυρίως είναι το πρόβλημα. Αλλά
εμένα μου λέει πολλά και το αν μια κοπέλα απορίπτει κάποιον επειδή φοράει γυαλιά ή το αντίστροφο, ένας άντρας να απορίπτει μια κοπέλα με γυαλιά. Μου αρέσουν πάρα πολύ οι κοπέλες που φοράνε γυαλιά, περισσότερο κι από αυτές που δεν φοράνε πολλές φορές. Μερικές είναι σαν κόμικ, πολύ χαριτωμένες. Αν το πρόσωπό τους είναι γλυκό και όμορφο δεν τρέχει τίποτα, και τις θεωρώ και πολύ πιο ακομπλεξάριστες. Μην ισοπεδώνεστε από τις μόδες. Οι αθλητές χρειάζονται όντως τους φακούς για πρακτικούς λόγους, τα άλλα είναι ματαιοδοξίες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:59, 02-03-07:

eyeglasses fanclub +1!
Γυαλακι και παλι γυαλακι!Αν και μερικες φορες οι φακοι ειναι πιο βολικοι δεν τους μπορω.Ευτυχως εχω μικρη μυωπια (η ρημαδα ανεβηκε μεσα σε δυο χρονια!Μεχρι τα 18 δεν ειχα τπτ) και δεν φοραω πολλες ωρες τα γυαλια.
Ειναι ατομα παντως που τα γυαλια τους πανε παρα πολυ.Ενας φιλος μου οταν φοραει φακους αλλαζει η μουρη του τελειως.Απο εκει που φαινεται ενα ηρεμο παιδακι οταν φοραει τα γυαλια, με τους φακους γινεται πολυ "λαμωγιο"!

Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 14:26, 02-03-07:

Εγώ φορούσα φακούς 3 χρόνια τώρα, αλλα πρόσφατα πήρα γυαλάκια που τα λάτρεψα αμέσως, έτσι, για να μη φοράω συνέχεια φακούς! Να τα αλλάζω!

Παράθεση

xmavidis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xmavidis
Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O xmavidis έγραψε στις 16:56, 02-03-07:

Εγώ λατρεύω τα γυαλιά. Φοράω από πολύ μικρός άλλωστε .
Ειδικά τα κοκάλινα που έχω τώρα.

Παράθεση

rudess f

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rudess f
H rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H rudess f έγραψε στις 11:54, 12-04-07:

φοράω γυαλάκια από το λύκειο.. τώρα πλέον φοράω φακούς αρκετά συχνά.. αλλά μέσα στο σπίτι γυαλάκια πάντοτε...

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 12:34, 12-04-07:

εδώ και 2 μέρες σπάσανε τα γυαλάκια μου κ αναγκαστικά φοράω τους φακούς μέχρι να μου τα φτιάξουν
δε μπορώ!!!!
δε μαρέσει και πολύ να φοραώ φακούς αν και χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια.. τους φοράω μόνο σε επίσημες περιπτώσεις και τώρα είναι απίστευτα κουραστικό να τους φοράω 12 ώρες μπροστά στο πσ κατάραααααααααα
ακόμα με τα γυαλάκια νομίζω οτι είμαι πιο όμορφο αν και όλοι μου λένε οτι με και χωρίς είμαι άλλος άνθρωπος και μου λένε όλοι να φοράω φακούς...
κατάραααα

σήμερα το απόγευμα θα πάω να πάρω τα επιδιορθωμένα γυαλάκια μου χοχο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:38, 12-04-07:

Φοράω γυαλιά από μικρός, από το δημοτικό.
Ομολογώ οτι μου αρέσω περισσότερο με τα γυαλιά σαν γενική εικόνα, όμως όπως και να το κάνουμε με τους φακούς η όραση είναι πιο φυσική, και ειπλέον τονίζονται και τα υπέροχα γαλαζιοπράσινα μάτια μου ( ).
Επιπλέον είναι πολύ πιο εύχρηστοι οι φακοί σε συνδυασμό με γυαλιά ηλίου, σε σχέση με το πρόσθετο μέρος των γυαλιών οράσεως.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 16:52, 31-10-07:

Φοράω κ τα 2...
Πως θα μπορούσα άλλωστε να φοράω μόνο φακούς? Κουράζονται τα μάτια μου αν τους φοράω πολλές ώρες κ ειδικά στο pc...
Εξάλλου τα γυαλιά δημιουργούν κ τύπο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:51, 31-10-07:

Φακους για : εξοδους, αθληση, την ημερα για να μπουν γυαλια ηλιου.
Γυαλιά : στο σπιτι, για υπολογιστη, για διαβασμα, για ταινιες. (τα συγκεκριμενα τα αποφευγω λιγο γιατι ο σκελετος επρεπε να ειναι 1 νουμερο μεγαλυτερος).

Και φακους χρησημοποιω μηνιαιους (που ομως κρατανε παραπανω αναλογα με τη χρηση).

Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 05:53, 01-11-07:

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ υπολογιστή και καθημερινά αναγκάζομαι να φοράω τα γυαλιά, σε άλλες περιπτώσεις επιστρατεύω τους φακούς.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:58, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Δεν φοραω τιποτα απο τα δυο (δεν τα χρειαζομαι δηλαδη) αλλα προτιμω τα γυαλια.
Ναι, καλα.
Εχω αστιγματισμο τελικα και φοραω γυαλια στον υπολογιστη, οταν οδηγω το βραδυ, οταν βλεπω τηλεοραση ή διαβαζω. Ολη μερα δηλαδη.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 11:18, 01-11-07:

Πριν λίγο καιρό γύρισα πάλι στους μαλακούς φακούς, καθώς έχουν βγει καλοί αστιγματικοί και δεν χρειάζομαι ημίσκληρους. Δεν περιγράφεται πόσο καλύτερα είναι! Τους πήρα μηνιαίους, επειδή ούτως ή άλλως ταλαιπωρώ τα μάτια μου, να μην έχω κι όλες τις πρωτείνες που μαζεύουν οι φακοί μετά από πολύ χρήση.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:14, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πριν λίγο καιρό γύρισα πάλι στους μαλακούς φακούς, καθώς έχουν βγει καλοί αστιγματικοί και δεν χρειάζομαι ημίσκληρους.
Υπάρχουν φακοί για αστιγματισμό?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:47, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Υπάρχουν φακοί για αστιγματισμό?
Ναι! Εγώ έχω και πολύ μυωπία, οπότε συνδυάζουν και τα 2, είναι όμως πιο τσιμπημένοι. Πιο παλιά χρησιμοποιούσα ημίσκληρους, αλλά είναι λιγότερο άνετοι και η όραση πιο περιορισμένη. Αλλά τώρα δεν με ενδιαφέρει.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 13:56, 01-11-07:

Ωχ, οι ημίσκληροι είναι μικροί...δεν σου έφευγαν από το μάτι?
Εγώ φοράω μαλακούς...
Αλλά πιστεύω ότι τα γυαλιά αν πηγαίνουν σε κάποιον δημιουργούν τύπο (αλλά τις ηλιόλουστες ημέρες είναι σπαστικά)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:19, 01-11-07:

Ε με τον ηλιο η πρεπει να εχεις ηλιου και μυωπικα πχ, ή να βαζεις φακους. (ή σκιαστρα που μπαινουν απο πανω αλλα συνηθως δεν λενε).

Παντως θελουν προσοχη στο καθαρισμα οι φακοι, και στα καθαρα χερια μη γινει καμια μολυνση.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 14:23, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ε με τον ηλιο η πρεπει να εχεις ηλιου και μυωπικα...
μπλιαξξξξξ
τα μισώ αυτά

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:38, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Ωχ, οι ημίσκληροι είναι μικροί...δεν σου έφευγαν από το μάτι?
Στην αρχή με ενοχλούσαν, σα να είχε το μάτι σκουπιδάκι, χρειάζονται 1-2 εβδομάδες για να συνηθίσεις. Αλλά επειδή είναι σκληροί είναι πολύ εύκολοι στο να τους βάλεις και βγάλεις. Στην αρχή με τους μαλακούς εκνευριζόμουν κάθε φορά που έπρεπε να τους βάλω ή καθαρίσω, αλλά είναι τόσο φιλικοί προς το μάτι που αξίζει!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:32, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
μπλιαξξξξξ
τα μισώ αυτά
Ναι ουτε εμενα μαρεσουν. Προτιμω φακους και κανονικα ηλιου, απο τις 3 λυσεις.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 15:44, 01-11-07:

Μουαχαχα εχω οραση καλυτερη απο το 'φυσιολογικο'...

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:46, 01-11-07:

Kαι δε μου λες underwater, Οι φακοί με αστιγματισμό είναι σαν τα γυαλιά, δλδ έχουν ακριβώς τη μυωπία σου και τον αστιγματισμό σου?

Και αυτή η φάση με τις γωνίες του αστιγματισμού?

Εγώ Btw φοράω μόνο φακούς, τα μάτια μου θα φρίξουν σε κάποια φάση

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 15:47, 01-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Μουαχαχα εχω οραση καλυτερη απο το 'φυσιολογικο'...
Μπράβο σου...αν κ νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη) ότι κ αυτό δεν είναι καλό

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους