Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,078 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 190)
Γυαλιά
59
31,05%
Φακοί επαφής
30
15,79%
Φοράω και τα 2
62
32,63%
Κανένα απο τα δύο
44
23,16%
Διαθλαστικές Επεμβάσεις
2
1,05%

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 19:15, 29-11-10:

το make up και τις πουδρες οποτε δεν τα χρησιμοποιω καθολου. αλλα βλεπω οτι πολλες κοπελες δεν δισταζουν να βαλουν 2-3 στρωματα και να τα ανανεωνουν συνεχως μεσα στη μερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

naty_chem (Νατάσα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naty_chem
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H naty_chem If you cant be a chemist be an alchemist έγραψε στις 20:09, 29-11-10:

Εγω φοραω γυαλια απο τριτη δημοτικου...Εχω μυωπια γυρω στο 5 και στα δυο ματια και στην Γ Λυκειου απεκτησα και αστιγματισμο σε μικρο βαθμο βεβεα...

φακους επαφης φορεσα πρωτη φορα φετος τον Μαρτη...πηγαινα Γ Λυκειου...τους μηνιαιους..αλλα δεν ειμαι πολυ φαν γιατι για να τους φορεσω πρεπει να βαφτω και ουτε σε αυτο ειμαι φαν....πιο πολυ τους πηρα για να μην βαζω μυωπια στα γυαλια ηλιου και να εχω περισσοτερες επιλογες για σκελετους...

αλλα εδω κ 3μηνες εχω να φορεσω φακους....οποτε σιγουρα καλυτερα τα γυαλια για μενα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 20:39, 29-11-10:

Εγώ φοράω γυαλιά!

Θα ήθελα να φορέσω φακούς γιατί πιστεύω εξυπηρετούν σε πολλά πράγματα,αλλά φοβάμαι να φορέσω

Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina192
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 20:48, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από ~LoVeR BoY~
Εγώ φοράω γυαλιά!

Θα ήθελα να φορέσω φακούς γιατί πιστεύω εξυπηρετούν σε πολλά πράγματα,αλλά φοβάμαι να φορέσω
Είναι μεχρι να εξοικειωθείς με τα μάτια σου... Εγω για να τους βάλω κοιτάω πλάγια αριστερά και μετά πλαγια δεξιά...Υστερα ανοιγοκλεινω και τσαααακ! Μπηκαν!

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 21:21, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina192
Είναι μεχρι να εξοικειωθείς με τα μάτια σου... Εγω για να τους βάλω κοιτάω πλάγια αριστερά και μετά πλαγια δεξιά...Υστερα ανοιγοκλεινω και τσαααακ! Μπηκαν!
Εγώ με το που το διαβάζω τρομάζω!

Βασικά η αρχή είναι δύσκολη.Γιατί όσοι γνωστοί μου φόρεσαν τους δυσκόλεψε η αρχή! Μετά τους λάτρεψαν

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 21:41, 29-11-10:

Περίπου 4,5 μήνες πάει από τότε που τους έβαλα. Την πρώτη φορά έκανα πάνω από 4 ώρες να τους βάλω κ άλλες 4 να τους βγάλω.
Πλέον, μου παίρνει κανά δεκάλεπτο με εικοσάλεπτο. Λόγω ατσουμπαλίας αργώ.
Τους έχει συνηθίσει, όμως, τόσο το μάτι μου, που δυο φορές ξέχασα να τους βγάλω και έκανα μπάνιο με αυτούς. Και έχω και κοιμηθεί φορώντας τους.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 21:45, 29-11-10:

Να ρωτήσω, στο μπάνιο...στο κανονικό όχι στη θάλασσα,γιατί δεν κάνει να φοράμε; Η οπτικός αυτό μου είχε πει.
Επειδή πορεί να φύγουν;

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 21:48, 29-11-10:

Στο κανονικό!

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 22:05, 29-11-10:

Φακούς

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 23:24, 29-11-10:

εχω 1.75 μυωπια ( τι φταιει αραγε? ) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν με ενοχλει...
αλλα ο αστιγματισμος..! δεν παλευεται! μισο εχω και μου σπαει τα νευρα..σε υποτιτλους κυριως...

γυαλια εχω... αλλα μονο στο σχολειο τα φοραω και αν... για τον πινακα...

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 21:43, 19-01-11:

εχω 4.5 και στα δυο ματια ...γκαβό δηλαδη! μου αρεσουν παρα πολυ τα γυαλια αλλα με ενοχλούν υπερβολικααα!!
οποτε απο την τριτη γυμνασιου φοραω φακους!!και βαφομαι,βαζω και μασκαρα.και μολιβι και τα παντα και δεν με ενοχλούν!!

Εγώ με το που το διαβάζω τρομάζω!

Βασικά η αρχή είναι δύσκολη.Γιατί όσοι γνωστοί μου φόρεσαν τους δυσκόλεψε η αρχή! Μετά τους λάτρεψαν
Την πρώτη φορα που ημουν στον οπτικο μου και μου εδωσε φακους,εκανα να τους βάλω ενα τεταρτο!!!!!φοβομουν!κα8ε φορα που πλησιαζε το δαχτυλο στο ματι μου,απο ενστινκτο εκλεινε !χαχα ηταν τοσο αστειο! τωρα για να βαλω τους φακους μου χρειαζομαι 2 δευτερόλεπτα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 20-01-11 στις 00:54. Αιτία: merge
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 08:37, 04-02-11:

εχω πολλους βαθμους μυωπια και για αυτο δεν μπορω να κανω laser!!!! επομενως μια χαρα ειναι και οι φακοι!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 23:09, 04-02-11:

Δεν μπορεις να κανεις laser λογικα εαν εχεις δυσκολους βαθμους (μυωπια με υψηλο αστιγματισμο ) (υπερμετρωπια με υψηλο αστιγματισμο) και δεν το αναλαμβανει ο γιατρος γιατι μπορει να μην πετυχει. Ειναι πιο δυσκολη επεμβαση. Δεν μπορεις να κανεις laser εαν ο προεγχειρητικος ελεγχος δειξει οτι εχεις λεπτο κερατοειδη χιτωνα (αν και υπαρχει και αλλη μεθοδος απο οτι εχω ακουσει) και σιγουρα και σε καποιες αλλες περιπτωσεις. Απλα αυτες τις δυο θυμαμαι τωρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:42, 04-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Devina
Να ρωτήσω, στο μπάνιο...στο κανονικό όχι στη θάλασσα,γιατί δεν κάνει να φοράμε; Η οπτικός αυτό μου είχε πει.
Επειδή πορεί να φύγουν;
Εγώ τους φοράω και στο κανονικό και στη θάλασσα και δεν έχω παθεί ποτέ κάτι -ακόμα.
Απλά υποτίθεται ότι δεν κάνει επειδή μπορεί να μπει νερό στο μάτι κι έτσι.

Παράθεση

anna123 (Άννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna123
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H anna123 έγραψε στις 23:48, 04-02-11:

Φοραω γυαλια απο τριτη δημοτικου αν θυμαμαι καλα (μυωπια γυρω στο 5-6) και τριτη γυμνασιου εβαλα φακους. Αρχικα διμηνιαιους και τωρα ετησιους. Προτιμω ομως τα γυαλια... φακους βαζω συνηθως οταν βγαινω κ γενικα δεν κανω υπερβολικη χρηση. εκτος απο το οτι δεν οξυγονωνεται το ματι και καταστρεφουν τον κερατοειδη νομιζω, δεν ειναι κ πολυ βολικοι.... βεβαια υπαρχει ενα προβληματακι στην παραλια που δεν βαζω φακους κ αντε μετα να βρω που καθομουν...

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:12, 05-02-11:

Μετά από μήνες μπορώ να πω ότι τους βάζω με την πρώτη!
Μηνιαίους έχω. Τα γυαλιά τα φορώ, όταν είμαι σπίτι μόνο και δεν πρόκειται να βγω κάπου έξω.

Παράθεση

free_dom (ταξιδιάρα ζωή..)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη free_dom
H ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H free_dom έγραψε στις 20:25, 05-02-11:

λοιπον εγω φοραω γυαλια..όμως,πριν κατι μηνες αγορασα φακους επαφης διοτι παιζω εδω και πολλα χρονια μπασκετ και με γυαλια ειναι καπως επικινδυνα..παλια ειχα ειδικη μασκα αλλα τωρα πια ειναι πολυ ακριβη και δεν εχω αγορασει..και αφου λοιπον τους αγορασα και εκανα τη δοκιμη εκει στο μαγαζι,μετα πηγα σπιτι και εκανα μιση ωρα για να βαλω τον καθενα ξεχωριστα..επισης μετα,δεν ηξερα ποιος φακος ειναι για ποιο ματι και τους πεταξα..δεν εχω ξαναγορασει απο τοτε..ομως θελω γτ δν μ αρεσουν τα γυαλια τι να κανω?? ειμαι 15..επιτρεπεται? επδ μου ειπαν το πολυ 1 ωρα τη μερα και καποιοι αλλοι φιλοι μου ιδιας ηλικιας τους φορανε σχεδον ολη μερα :/ πλζ χελπ!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 20:29, 05-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από eleutheria :P
λοιπον εγω φοραω γυαλια..όμως,πριν κατι μηνες αγορασα φακους επαφης διοτι παιζω εδω και πολλα χρονια μπασκετ και με γυαλια ειναι καπως επικινδυνα..παλια ειχα ειδικη μασκα αλλα τωρα πια ειναι πολυ ακριβη και δεν εχω αγορασει..και αφου λοιπον τους αγορασα και εκανα τη δοκιμη εκει στο μαγαζι,μετα πηγα σπιτι και εκανα μιση ωρα για να βαλω τον καθενα ξεχωριστα..επισης μετα,δεν ηξερα ποιος φακος ειναι για ποιο ματι και τους πεταξα..δεν εχω ξαναγορασει απο τοτε..ομως θελω γτ δν μ αρεσουν τα γυαλια τι να κανω?? ειμαι 15..επιτρεπεται? επδ μου ειπαν το πολυ 1 ωρα τη μερα και καποιοι αλλοι φιλοι μου ιδιας ηλικιας τους φορανε σχεδον ολη μερα :/ πλζ χελπ!
Πώς τους μπέρδευες? Δεν είχες την θήκη αποθήκευσης που λέει right και left?
Στην αρχή έκανα ώρες να τους βάλω. Δε γίνεται να σου πετυχαίνει με την πρώτη προσπάθεια. Με τον καιρό τους συνηθίζεις.
Φυσικά και επιτρέπεται.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H free_dom έγραψε στις 20:36, 05-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Πώς τους μπέρδευες? Δεν είχες την θήκη αποθήκευσης που λέει right και left?
Στην αρχή έκανα ώρες να τους βάλω. Δε γίνεται να σου πετυχαίνει με την πρώτη προσπάθεια. Με τον καιρό τους συνηθίζεις.
Φυσικά και επιτρέπεται.
η θηκη ειχε ενα μπλε και ενα ασπρο καπακι..μετα αφου τους εβγαλα ειχα ξεχασει ποιος παει στο μπλε και ποιος στο ασπρο :Ρ :/!!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 20:40, 05-02-11:

η θηκη ειχε ενα μπλε και ενα ασπρο καπακι..μετα αφου τους εβγαλα ειχα ξεχασει ποιος παει στο μπλε και ποιος στο ασπρο :Ρ :/!!
Η δική μου έχει δεξιά-αριστερά στα αγγλικά. Άσχετο που μια φορά μπέρδεψα τα καπάκια.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H free_dom έγραψε στις 20:51, 05-02-11:

Η δική μου έχει δεξιά-αριστερά στα αγγλικά. Άσχετο που μια φορά μπέρδεψα τα καπάκια.
lucky ;p! πφφ θελω ξνα ξαναπαρω γτ δεν μου πανε τα γυαλια !

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 20:54, 05-02-11:

lucky ;p! πφφ θελω ξνα ξαναπαρω γτ δεν μου πανε τα γυαλια !
Εσύ ξέρεις.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 01:47, 06-02-11:

Φυσικά και επιτρέπεται.
Really? Πότε τελείωσες οφθαλμίατρος αλήθεια;;;

Σόρρυ, αλλά είναι απαράδεκτο να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές, χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν ξέρω αν εσύ πριν φορέσεις φακούς ρώτησες τον οφθαλμίατρό σου αν μπορείς να φορέσεις και σε ποια ηλικία, αλλά η κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια, γι'αυτό και δεν πρέπει να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές για κάτι τόσο σημαντικό.

Αγαπητή Ελευθερία, δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία από την οποία και μετά μπορείς να φορέσεις φακούς. Αυτό που μου είχε πει εμένα ο οφθαλμίατρός μου σε αυτή την ερώτηση που του είχα κάνει για μένα προσωπικά και μόνο, ήταν ότι για να βάλω φακούς θα πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία μου (κάτι που γίνεται από τα 18 και μετά συνήθως) και όταν πια πέρασα αυτή την ηλικία μου είπε τότε ότι μπορώ να βάλω φακούς. Εννοείται βέβαια ότι το ίδιο δεν ισχύει και για σένα και κανείς δεν μπορεί αν σου πει αν και πότε μπορείς να βάλεις φακούς. Επιβάλλεται να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου.

Ο λόγος που το λέω αυτό τόσο έντονα και το τονίζω είναι ότι οι φακοί τελικά δεν είναι παίξε-γέλασε. Θέλουν πολλή και συστηματική φροντίδα και δυστυχώς αυτό κι εγώ το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο. Συγκεκριμένα, ενώ φορούσα 5-6 χρόνια αποκλειστικά φακούς, ξαφνικά μολύνθηκαν τα μάτια μου από κάποιο μικρόβιο, με αποτέλεσμα να πάθω απόστημα κερατοειδούς και αν δεν το προλάβαινα θα μπορούσα να πάθω από διάτριση μέχρι να το χάσω εντελώς (όπως μου είπαν οι γιατροί). Βέβαια τελικά, δόξα τω Θεώ, δεν έγινε τίποτα από αυτά και την γλύτωσα με ποοοοοοοολλές δόσεις ποοοοοοολλών κολλυρίων για καμμιά 20αριά μέρες και μου απαγόρεψαν να φορέσω φακούς για τουλάχιστον 3 μήνες (ή και ποτέ ξανά).

Σαφώς και δεν θέλω να σε τρομάξω με όλα αυτά. Απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή ώστε να μην παίρνεις το κάθε θέμα αψήφιστα και αρκείσαι στις συμβουλές από ένα 16χρονο κορίτσι για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 06-02-11 στις 16:18.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:04, 06-02-11:

Απο 15 και άνω επιτρέπεται. Έχω ρωτήσει.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 02:44, 07-02-11:

Απο 15 και άνω επιτρέπεται. Έχω ρωτήσει.
Ναι ε; Ο δικός μου πάλι μου είπε πάνω από 18. Τώρα τι κάνουμε; Αρχίζουμε να λέμε ποιος γιατρός είναι καλύτερος;

Αστεία πράγματα...

Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν μπορείς να βάλεις φακούς ή όχι είναι να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου, εσύ η ίδια.- It's over!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 16:16, 09-02-11:

Οι πιο πολλοι οφθαλμιατροι επιτρεπουν να βαλει ενας εφηβος φακους επαφης είτε στα 15 είτε στα 16 του χρονια, και αυτο δεν εχει να κανει με την διαθλαστικη ανωμαλια του (μυωπια,αστιγματισμος, υπερμετρωπια..) Ειναι απλα μια ηλικια στην οποια το παιδι μπορει να ειναι υπευθυνο και να κανει σωστη χρηση των φακων επαφης. Να τηρει ενα ωραριο χρησης, να τους καθαριζει σωστα. Αν και πολλα παιδια αμελουν να πλενουν ακομα και τα δοντια τους σε αυτην την ηλικια.Το ποτε θα ειναι υπευθυνος ο καθε εφηβος ή ενηλικας για τον εαυτο του και τη σωστη χρηση φακων επαφης δεν το ξερει ουτε ο ιδιος. Για να γλιτωσουν τις μολυνσεις απο απροσεξια συνηθως λενε στους γονεις να επιτρεψουν στα παιδια τους να βαλουν φακους οταν ειναι στα 18. Εξαλλου καπως ετσι γινεται και με το διπλωμα οδηγησης.
Απο εκει και περα, η χρηση φακων επαφης δεν επηρεαζει τον βαθμο. Με εξαιρεση την περιπτωση που ο χρηστης ΦΕ εχει κανει λαθος στο νουμερο και χρησιμοποιει φακο επαφης μεγαλυτερης διοπτριας. (δυναμης)
Υπαρχει πινακας μετατροπης που μετατρεπει το νουμερο της συνταγης των γυαλιων σας σε νουμερο καταλληλο για ΦΕ. Αυτο το εχει ο οπτικος σας. Η μετατροπη γινεται σε μεσαιες και μεγαλες αμετρωπιες. Επισης σε περιπτωση που ο ασθενης εχει αστιγματισμο και δεν επιθυμει να τον βαλει στους φακους του (συνηθως λογω της τιμης) γινεται μετατροπη της συνταγης του για να βλεπει καλυτερα με τη βοηθεια καποιου μαθηματικου τυπου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 16:28, 09-02-11:

εγω ειμαι 15,5 και φοραω φακους απο περσι..πηγα στον οφθαλμιατρο μου τον περσινο σεπτεμβρη και τον ρωτησα αν μπορω να βαλω φακους...μου απαντησε αν νιωθω οτι μπορω και οτι ειμαι υπευθυνη[διοτι αυτα εχουν και καποιες αναγκες(καθαρισμο,καταλληλη τοποθετηση κλπ)]να βαλω...μου εδειξε πως,μου ειπε καποιες λεπτομερειες και πληροφοριες κλπ και φοραω απο τοτε διχως να εχω κανενα προβλημα!πιστευω το καταλληλο ειναι να πας προσωπικα στον οφθαλμιατρο σου και να τον ρωτησεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 12:45, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Ναι ε; Ο δικός μου πάλι μου είπε πάνω από 18. Τώρα τι κάνουμε; Αρχίζουμε να λέμε ποιος γιατρός είναι καλύτερος;

Αστεία πράγματα...

Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν μπορείς να βάλεις φακούς ή όχι είναι να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου, εσύ η ίδια.- It's over!
Hρέμισε. Δεν είπα τίποτα τέτοιο. Εννοείται ότι θα πρέπει να πάει σε οφθαλμίατρο, δεν υποννόησα ποτέ το αντίθετο. Πωπω...

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lady31ath έγραψε στις 16:15, 12-02-11:

Επιτρεπω και στις δυο σας να βαλετε φακους επαφης αρκει να τους χρησιμοποιειτε σωστα. Απο εκει και περα σταματηστε να βγαζετε η μια τα ματια της αλλης και συμφιλιωθειτε. Να πατε για καφε μαζι και για ψωνια. Αν και μαλλον η μια απο εσας ειναι εκτος Ελλαδας.

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 17:31, 11-03-11:

πω πω πολυ φακος επεσε ρε παιδια!!!!!!!!εγω τους δοκιμασα μετα απο προτροπη της αδερφης μ που αν και εχει πολυ λιγη μυωπια φοραει συνεχεια...........εγω δεν ενθουσιαστηκα ειναι αρκετα αβολοι, δεν πρεπει να πιανεις τα ματια οταν τους φορας,να ριχνεις refresh γιατι αλλιως σε τσουζουν και τα σχετικα......προσωπικα ειμαι πολυ φαν των γιαλιων...ω ναι φροντιζω να αγοραζω πολλους σκελετους σε διαφορετικα χρωματα αναλογα με την διαθεση ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ......(παρολο που οταν ημουν πιο μικρη και φορουσα και σιδερακια μ ελεγαν οτι μοιαζω με την μαρια την ασχημη)

Παράθεση

CapricornV

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CapricornV
H CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H CapricornV έγραψε στις 14:10, 16-03-11:

Καλησπέρα!
Εγώ είχα μυωπία και φορούσα μόνο γυαλιά. Φακούς δεν είχα φορέσει ποτέ μου και αυτό γιατί όσες φορές προσπάθησα ήταν αδύνατον. Έτσι, λοιπόν επειδή είχα αρχίσει να βαριέμαι τα γυαλιά και την μυωπία μου πήγα σε έναν φοβερό γιατρό και έκανα διαθλαστική επέμβαση! Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, όλα πήγαν τέλεια. Είναι 6 λεπτά υπόθεση και για τα 2 μάτια! Όσοι έχετε πάνω από 2 βαθμούς μυωπία δοκιμάστε το. Αξίζει πραγματικά! Μετά απ' αυτό ξεχνάς πως είναι η ζωή με γυαλιά ή φακούς.
Όποιος θέλει διευκρινήσεις, ας μου στείλει!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:21, 09-04-11:

Το καλοκαιρι αποφασησα να παω σε οφθαλμιατρο.Δεν θυμαμαι ποσο εχω αλλα το προβλημα εμ τον πινακα στην ταξη δεν γινοταν να το καθυστερουσα αλλο

Στην αρχη φοβομουν για γυαλια,νομιζα οτι θ αημουν σαν βλακας κτλ.Τελικα τωρα μπορει και να προτιμαω να φοραω τα γυαλια μου απο το να μην τα φοραω.Μαρεσουν πολυ και με πηγαινουν κιολας.Φακους δεν θελω γιατι ειναι μεγαλη διαδικασια και ασε που εχουν ζωγραφιστει μαυροι κυκλοι στα ματια οποτε με το γυαλι τους καλυβω και ειμαι μια χαρα

Απλα καποτε θα αναγκαστω να φορεσω φακους διοτι οταν παιζω μπασκετ η κανω γυμναστικη δεν μπορω με τα γυαλια.Και αντε τωρα δεν μου χρειαζονται και παιζω χωρις αυτα.Μετα ομως αμα αυξηθει???

Υ.Σ.Τι ειναι αστιγματισμος?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannoutas : 09-04-11 στις 20:33.
Παράθεση

eleni27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni27
H eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H eleni27 έγραψε στις 23:34, 21-09-11:

εγώ νομίζω ότι έχω αχρωματοψία αλλά δεν είμαι σίγουρη... μάλλον πρέπει να πάω να το τσεκάρω...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:07, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από eleni27
εγώ νομίζω ότι έχω αχρωματοψία αλλά δεν είμαι σίγουρη... μάλλον πρέπει να πάω να το τσεκάρω...
Υπάρχει κάποιο τεστ για αχρωματοψία αλλά μην βασιστείς σε αυτό ...θα πρέπει να πας σε κάποιο οφθαλμίατρο.....
http://www.toledo-bend.com/colorblind/Ishihara.asp
http://www.pare-dose.net/?p=2807

Τα άτομα που πάσχουν από αχρωματοψία αναζητούν περιγράμματα προκειμένου να αντισταθμίσουν τη σύγχυση των χρωμάτων, γι’ αυτόν τον λόγο μπορούνε, για παράδειγμα, να διακρίνουν εύκολα οτιδήποτε ή οποιονδήποτε καμουφλάρεται. Επίσης, τα άτομα αυτά έχουνε αυξημένη νυκτερινή όραση σε σχέση με τα άτομα που έχουν φυσιολογική όραση.
πηγή

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:13, 22-09-11:

εγω εχω αστιγματικο και υπερμετρωπια...τα τελευταια 2 χρονια τα γυαλια τα φοραω στον υπολογιστη στην τηλεοραση και στο διαβασμα.οποτε ρωτουσα τον οφθαλμιατρο μου ελεγε πως οι φακοι για τις δικες μου παθησεις δεν ειναι οι καλυτερες λυσεις..αλλα γενικα νομιζω πως δεν θα μπορουσα να φοραω φακους..οποτε πλησιαζω κατι κοντα στο ματι μου οπως π.χ σταγονες κατευθειαν κλεινουν και δυσκολευομαι πολυ,αρα νομιζα πως με τους φακους θα παλυεα καθημερινα

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 00:27, 22-09-11:

Γυαλιά και πάλι γυαλιά... Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια τα έχω συνηθίσει
Οι φακοί θα ήταν για μένα ένας καθημερινός αγώνας, εδώ κάτι σταγόνες έπρεπε να ρίχνω στο μάτι μου και έκανα ένα τέταρτο (στο κάθε μάτι ).

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:30, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Brightside
Οι φακοί θα ήταν για μένα ένας καθημερινός αγώνας, εδώ κάτι σταγόνες έπρεπε να ρίχνω στο μάτι μου και έκανα ένα τέταρτο (στο κάθε μάτι ).
ακριβως το ιδιο και εγω

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 00:47, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Miss Brightside
Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
ακριβως το ιδιο και εγω
Όλα μια συνήθεια είναι. Και εγώ έτσι έλεγα στην αρχή, αλλά μετά μπαίνεις στη διαδικασία και όσο να'ναι το συνηθίζεις.

Και εγώ τώρα θα ξαναπάω οφθαλμίατρο, γιατί θέλουν για το δίπλωμα να δουν αν βλέπω μπροστά μου, και πιστεύω θα μου έχει ανέβει λίγο.

Οι φακοί είναι εύκολοι πάντως! Το μόνο κακό τους είναι ότι μου θολώνουν μετά από κάποιες ώρες και με κουράζουν.
Ίσως φταίει και η μάρκα ή το υγρό που παίρνω. Πρέπει να το ερευνήσω.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 00:49, 22-09-11:

Ασε που τα γυαλια αν σου πανε κιολας σε κανουν πιο σοφιστικε. Μας κανουν πιο εξυπνες και μας τις χαζες

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 16:43, 24-09-11:

Εγω με μυωπια 1,5 φοραω μονο γυαλια και αυτο μονο στην ταξη,στην τηλεοραση και στον υπολογιστη.. Αλλα αν καποιος εχει πολυ, μπορει να θελει να φοραει και φακους.. Εγω δεν φοραω γιατι δεν υπαρχει λογος!

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 613 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 07:05, 15-03-12:

Έχω μυωπία 3,25 σε κάθε μάτι.Φοράω γυαλιά εδώ και τρία χρόνια (από την πρώτη Γυμνασίου) αλλά αποφάσισα να πάρω φακούς επαφής.Τα γυαλιά έχουν αρκετά μειονεκτήματα πχ. θολώνουν συνέχεια, χωρις μεγάλο οπτικό πεδίο,μικραίνουν τα μάτια, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα σπορ, δεν ταιριάζουν με ορισμένα χτενίσματα (για τα κορίτσια).
Έχουν βέβαια και πλεονεκτήματα αλλά τα έχω βαρεθεί πια.Για αυτό το λόγο παρήγγειλα φακούς και περιμένω να έρθουν. Από ότι έχω ακούσει είναι λίγο ζόρικοι στην αρχή... Πάντως θα έχω και γυαλιά ταυτόχρονα, νομίζω αυτό είναι το καλύτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KaterinakiGLIKA
H KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H KaterinakiGLIKA έγραψε στις 00:22, 21-04-12:

τι κινδυνους μπορει να εχουν οι φακοι επαφης;
εγω φοραω εδω και δυο χρονια μονο οταν βγαινω εξω και δεν εχω καποιο προβλημα

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Έχω μυωπία 3,25 σε κάθε μάτι.Φοράω γυαλιά εδώ και τρία χρόνια (από την πρώτη Γυμνασίου) αλλά αποφάσισα να πάρω φακούς επαφής.Τα γυαλιά έχουν αρκετά μειονεκτήματα πχ. θολώνουν συνέχεια, χωρις μεγάλο οπτικό πεδίο,μικραίνουν τα μάτια, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα σπορ, δεν ταιριάζουν με ορισμένα χτενίσματα (για τα κορίτσια).
Έχουν βέβαια και πλεονεκτήματα αλλά τα έχω βαρεθεί πια.Για αυτό το λόγο παρήγγειλα φακούς και περιμένω να έρθουν. Από ότι έχω ακούσει είναι λίγο ζόρικοι στην αρχή... Πάντως θα έχω και γυαλιά ταυτόχρονα, νομίζω αυτό είναι το καλύτερο.

στην αρχη θα δυσκολευεσαι να τους βαζεις αλλα ειναι θεμα συνηθειας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 21-04-12 στις 00:32. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

provoker (Σταυρος Παπαζησης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη provoker
Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O provoker έγραψε στις 00:31, 21-04-12:

Ελα ρε να βαλεις φακους ειναι ευκολο πραγμα! 3 φορες το εχω προσπαθησει για 1-2 βδομαδες εκαστες... ΑΠΕΤΥΧΑ !

Γυαλια και αντε γεια !

Παράθεση

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loco13
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε στις 22:26, 03-05-12:

εγώ προτιμώ γυαλιά σε καθημερινή βάση αλλά όταν βγαίνω διαλέγω φακούς για να δείχνω πιο ωραίος

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 23:27, 03-05-12:

Εγω εχω πολυ μυωπια... :Ρ Πεντε μισο σε καθε ματι. Φακους φοραω. Βασικα οι φακοι με βολευουν περισσοτερο... Δεν ξερω, μπορει να ειναι επειδη τους εχω συνηθισει πια, αλλα με τα γυαλια το οπτικο πεδιο δεν ειναι το ιδιο(βασικα δεν υπαρχει συγκριση) και με ενοχλουν κιολας αν τα φοραω πολυ. Ενω με τους φακους ειναι σαν να μην εχω τιποτα στα ματια μου.

Αρχική Δημοσίευση από provoker
Ελα ρε να βαλεις φακους ειναι ευκολο πραγμα! 3 φορες το εχω προσπαθησει για 1-2 βδομαδες εκαστες... ΑΠΕΤΥΧΑ !

Γυαλια και αντε γεια !
χαχαχαχαχαχαχα εγω εκανα ενα χρονο να βαλω φακους... Δεν μπορουσα με τιποτα.. Αλλα τωρα που φοραω φακους δυο χρονια και κατι με εχουν βολεψει αφανταστα!

Παράθεση

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loco13
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε στις 21:56, 07-05-12:

και εμένα μου πήρε πολύ καιρό να βάλω φακούς αλλά πείσμωσα και τα κατάφερα...

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 22:24, 07-05-12:

Εγώ φοράω γυαλιά.Δε μπορώ με τιποτα να με φανταστώ να ανοίγω το μάτι για να βάλω μεσα του τον φακο.Ασε που θελει μεγαλη προσοχη με την υγιεινη,υγρο και λοιπα.
Ενώ τα γυαλιά,αν και θελω να τα ξεφορτωθώ καποτε,με βολευουν. πολυ.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:36, 07-05-12:

Ψηφίζω γυαλιά και...
..ΑΕΚΑΡΑ για πάντα!

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:56, 08-05-12:

Επ ο απο πανω δικος μας ειναι.Ευγε!
Παντως,οι φακοι εχουν και τα καλα τους,αλλα...αντε ανοιξε το ματι σου και βαλτους μεσα!

Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 19:05, 08-05-12:

Γυαλιά φοράω... Πέρσι είχα αγοράσει και φακούς αλλα μεχρι να καταφέρω να τους βάλω τους χάλασα Πολύ λίγες φορές τους χρησιμοποίησα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους