Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Yπάρχει στις μέρες μας φιλία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
Ναι
50
71,43%
Όχι
20
28,57%

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:53, 04-01-14:

Ειναι ωραια αυτα που λες και φυσικο ειναι να σκεφτεσαι ετσι στην ηλικια που εισαι. Μεγαλωνοντας ισως δεις διαφορετικα τα πραγματα. Προς το παρον πραξε οπως νιωθεις. Και να την πατησεις τωρα με τα χρονια θα μαθεις και θα βγαλεις το συμπερασμα μονη σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 02:07, 04-01-14:

Από το topic λείπει η εξής απάντηση στη δημοσκόπηση : " Δε ξέρω... αλλά( ακόμα ) ελπίζω για τη θετική απάντηση! "

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 02:23, 04-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Mea Culpa
Και πάλι, είναι απολύτως καλό αυτό; Το να μην συνδέεσαι υπερβολικά αλλά να έχεις μόνο παρέες; Να είσαι επιφυλακτικός με τους ανθρώπους;
Με την παρέα περνάει κανείς καλά, κάνει χαβαλέ, βγαίνει κτλ. Αυτό όμως είναι κάτι διαφορετικό από την φιλία. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη,ανιδιοτέλεια. Η παρέα δεν είναι εκείνη που θα τρέξεις να πεις τον πόνο σου, το πρόβλημά σου.Είναι μόνο για την καλοπέραση, για να μην είσαι μόνος σου. Βέβαια υπάρχει και η οικογένεια για να εμπιστευτεί κανείς αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι το ίδιο.
Και επίσης, αν είμαστε πάντα επιφυλακτικοί πως θα αφεθούμε, πως θα απολαύσουμε την σχέση μας με τον άλλο; Σε ένα αρχικό στάδιο, όταν πρωτογνωρίζουμε κάποιον είναι φυσικό να έχουμε αμφιβολίες. Όμως όταν μια σχέση αναπτύσσεται και προχωράει, σιγά σιγά δεν θα πρέπει οι αμφιβολίες μας να διαλύονται;
Συμφωνώ πως όλοι την πατάμε και καμιά φορά, μας προδίδουν και πληγωνόμαστε. Όμως φταίμε κι εμείς σ'αυτό γιατί επιλέξαμε τον λάθος άνθρωπο...Μα αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις κιόλας, οπότε έχει κι αυτό την θετική, ας πούμε, πλευρά του.
Προσωπικα δε με χαλαει καθολου, δεν ειναι θεμα για μενα το αν αμφιβαλλω οτι θα μου φερθει σκαρτα, δεν ειναι κατι που με απασχολει ιδιαιτερα πλεον, απλα δε βρισκω απαραιτητο να αναλυω τα προβληματα μου η να παραγνωριζομαι, και γενικοτερα δε μπορω τη τσιμπουρο κατασταση που ο αλλος αλλη κολλαει σα βδελλα πανω σου και πρεπει να αναλυεις τα παντα, και να απολογεισαι για αλλα χιλιαδυο. νταξει και γω στα 16 τα ιδια με σενα ελεγα...μεγαλωνοντας αυτα αλλαξανε και προτιμω να μοιραζομαι τα προβληματα μου με πολυ δικους μου ανθρωπους και οχι με την εκαστοτε φιλη. Τωρα το προβλημα μου προτιμω να το συζητω ειτε με το ιδιο το ατομο που το εχω ειτε με πολυ δικους μου ανθρωπους που με νοιαζονται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

the plant

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη the plant
H the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H the plant έγραψε στις 10:27, 04-01-14:

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε. Όλοι αυτοί οι λόγοι που παραθέσατε καθώς και οι συμβουλές που δώσατε είναι πράγματα που ακολουθώ. Απλά έχοντας κάποιον που για να συνεννοηθείς δε χρειάζεται να μιλήσεις, άσχετα από το θέμα της συνεννόησης αυτής Ε όπως και να το κάνουμε δυσκολεύεσαι να το εφαρμόσεις.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 10:46, 04-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Mea Culpa
Και πάλι, είναι απολύτως καλό αυτό; Το να μην συνδέεσαι υπερβολικά αλλά να έχεις μόνο παρέες; Να είσαι επιφυλακτικός με τους ανθρώπους;
Με την παρέα περνάει κανείς καλά, κάνει χαβαλέ, βγαίνει κτλ. Αυτό όμως είναι κάτι διαφορετικό από την φιλία. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη,ανιδιοτέλεια. Η παρέα δεν είναι εκείνη που θα τρέξεις να πεις τον πόνο σου, το πρόβλημά σου.Είναι μόνο για την καλοπέραση, για να μην είσαι μόνος σου. Βέβαια υπάρχει και η οικογένεια για να εμπιστευτεί κανείς αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι το ίδιο.
Και επίσης, αν είμαστε πάντα επιφυλακτικοί πως θα αφεθούμε, πως θα απολαύσουμε την σχέση μας με τον άλλο; Σε ένα αρχικό στάδιο, όταν πρωτογνωρίζουμε κάποιον είναι φυσικό να έχουμε αμφιβολίες. Όμως όταν μια σχέση αναπτύσσεται και προχωράει, σιγά σιγά δεν θα πρέπει οι αμφιβολίες μας να διαλύονται;
Συμφωνώ πως όλοι την πατάμε και καμιά φορά, μας προδίδουν και πληγωνόμαστε. Όμως φταίμε κι εμείς σ'αυτό γιατί επιλέξαμε τον λάθος άνθρωπο...Μα αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις κιόλας, οπότε έχει κι αυτό την θετική, ας πούμε, πλευρά του.
Συμφωνώ άλλωστε άμα κάποιος δεν είναι καλός τα σημάδια αργά ή γρήγορα θα φανούν. Στο χέρι μας είναι να τα αντιληφθούμε! Τότε ναι θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί!
Αν όμως σε κάθε μας σχέση είμαστε επιφυλακτικοί και απομακρυσμένοι ο άλλος/η το καταλαβαίνει και αυτό αυτόματα οδηγεί κάποια στιγμή στη τελική και ολοκληρωτική απομάκρυνση...
Βέβαια δε λέω ότι η άλλη άποψη δεν είναι σωστή όλες οι απόψεις που διάβασα εδώ έχουν ένα πόιντ!Άλλωστε πάντα δε πρέπει να δίνεσαι ολοκληρωτικά στον άλλον, δεν πρέπει να γίνεσαι χαλί να σε πατήσει γιατί μετά είναι εύκολο να σε εκμεταλλευτεί. Πάντα πρέπει να κρατάς ένα κομμάτι του εαυτού σου για τον εαυτό σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Στο διάολο πάμε : 04-01-14 στις 10:49.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 09:35, 05-01-14:

μήπως δεν υπάρχει αληθινή εμπιστοσύνη;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

the plant

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη the plant
H the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H the plant έγραψε στις 13:15, 05-01-14:

Βασίλη η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά μέχρι να τη βρούμε. Σκέψου όμως το εξής... κάποιος μπορεί να έχει όλη την καλή διάθεση να είναι εντάξει απέναντι σου ένα δεδομένο χρονικό διάστημα δεν μπορείς όμως να ξέρεις τι θα του συμβεί ώστε εκούσια η ακούσια να οδηγηθεί σε μια πράξη ανάξια της εμπιστοσύνης σου. Προσωπικά εκτός του οικογενειακού μου κύκλου μόνο ένα άτομο γνωρίζω που να είμαι απολύτως σίγουρη ότι μπορώ να το εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά ακόμη και έτσι προσέχω αφού δεν μπορώ να ξέρω τι θα σκέφτεται σε μια ώρα η σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Οπότε να πιστεύω πως υπάρχει και αληθινή φιλία και αγάπη (αφού και η φιλία ένα από τα πιο ισχυρά είδη αγάπης είναι) και εμπιστοσύνη και όλα. Αυτό που δεν μπορώ να πω μΕ βεβαιότητα είναι το αν θα είναι πάντα αρκετά ισχυρή ώστε να κρατήσει... Αυτό είναι το σπάνιο και μόνος αδιάβλητος κριτής μπορεί να είναι ο χρόνος. Το αν κάποιος προδώσει την εμπιστοσύνη μας δε σημαίνει ότι δεν ήταν ποτέ φίλος μας. Κατά τη γνώμη μου σε μια προδοσία περισσότερο φταίει το περιβάλλον του προδότη η/ και ο προδομένος πάρα ο ίδιος ο προδότης ο οποίος πήρε μια δύσκολη συνήθως απόφαση με βάση τα δεδομένα που (χωρίς φυσικά να τον δικαιολογώ για να μην παρεξηγούμαστε)

Παράθεση

Poetofmadness (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Poetofmadness
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Poetofmadness έγραψε στις 23:38, 12-01-14:

Λοιπον έχω σπουδάσει Ψυχολογια και τώρα κάνω Ιατρική (τελειώνω βασικά ενα έτος μου έχει μεινει) στο εξωτερικό και έχω περάσει αρκετά πράγματα στην ζωή μου...το μονο που έχω να πω ΕΛΑΧΙΣΤΑ άτομα μετράνε μάγκες όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους...οταν λέω ελάχιστα εννοώ μετρημένα στα δάχτυλα...οταν πιάσουμε την καλή τους γράφουμε όλους στα @@@ μας και γεια σας!!!
Θα σας εξηγήσω απο κοντά στο meeting το σκεπτικό μου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους