Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

modelos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη modelos
Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O modelos έγραψε στις 20:37, 20-11-05:

εχεις δικιο μισελ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:35, 20-11-05:

Επισης το θεμα δεν εχει να κανει με την Νessa... υπαρχει αντιστοιχο thread ...Ασε που ειμαι σιγουρος οτι Nessa θα εχει θυχτει απο καποιους....
Ας συνεχισουμε στο θεμα παρακαλω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 15:29, 21-11-05:

Γλυκούλι μου, γιατί να μπείς σε τέτοιον κόπο μου λες; Μαζί σου, ναι υπάρχουν μ@λ@κες άντρες και δεν αξίζουν όχι γυναίκα να τους κοιτάξει αλλά ούτε θηλυκιά γάτα να περάσει απο δίπλα τους!

Κι οι γυναίκες όμως δεν πάνε πίσω! Είμαι 20αρα, παω στον ώριμο 30αρη, τρώω μπόλικη....ωριμότητα, κάνω το κομμάτι μου οτι κυκλοφορώ με παιδαρά αλλά μετά μου κακοφαίνεται που π#δάει την κολλητή του την Ντέπυ και είναι και παντρεμένος με 2 κουτσούβελα. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ! ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝΤΡΕΣ![IMG]images/smilies/mad.gif[/IMG] Τόσο καιρό φέρομαι θαυμάσια στις γυναίκες, εντελώς ΚΥΡΙΟΣ και με όποια δεθώ την τιμώ στο απόλυτο! Κι όμως ελάχιστες εως καμία να το εκτιμήσουν..... Φάτε τους μ@λ@κες στη μάπα και αφήστε τα καλά παιδιά πίσω..... Έχει ο καιρός κάτι γυρίσματα![IMG]images/smilies/whistle.gif[/IMG]
Αυτο ισχυει γενικως και ειναι το πιο σιγουρο οτι θα συμβει αργα ή γρηγορα.

Το καθε φυλο εχει διαφορετικες προτιμησεις καθε ηλικια,αναλογα παντα τι επιπεδο ηθικης και λογικης φερει με βαση τα ως τωρα βιωματα του και τι συνοψη εχει κανει για τις προτεραιοτητες που εχει θεσει.
Η μαζα προτιμει την απλη ,ευκολη και γρηγορη διασκεδαση και οχι κατι σε βαθος.

Αρχική Δημοσίευση από giostau
"εγώ στον άντρα κοιτάω ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ το χαρακτήρα και να είναι καλό παιδί!".
Aυτο το κανει πραξη μονο το 10% των γυναικων,οι υπολοιπες το χρησιμοποιουν για δικαιολογια/παραπλανηση.

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Ποτέ δεν είχα εγώ μια φίλη που να με αγαπούσε και να με έβλεπε και ερωτικά και να προτιμούσα μια χαζογκόμενα.. ΕΛΕΟΣ! ΝΗΣΑΦΙ ΠΙΑ!

Άλλο το να λέμε ότι τα δύο φύλα είναι ίσα στον εργασιακό τομέα και ΑΛΛΟ το να προσπαθείς να μας πείσεις ότι στον ερωτικά τομέα τα 2 φύλα διάγουν βίους παράλληλους. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!

Οι γυναίκες έχουν το πάνω χέρι στον ερωτικό τομέα. Από τα 12 τους έχουν αγόρι (πολύ μεγαλύτερο σε ηλικία), σχεδόν συνεχώς, ενώ τα αγόρια φτύνουν αίμα για να έχουν κοπέλα.. (μιλάω πάντα για τους μέσους όρους)

Όλοι όσοι ξέρω αν έχουν μια φίλη που τους αγαπάει και τους θέλει δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε να ασχοληθούν με μια χαζογκόμενα αμφιβόλου συναισθηματικής ποιότητας και χωρίς μέλλον..
Συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα

Στην Ελλαδα ισχυει πολυ αυτο που τονισα σε bold

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογικος αντρας που να παρατησει μια κοπελα που υπαρχει αισθηματικος δεσμος και ολα ειναι ροδινα,για καποια που θα του σπασει τα νευρα για να περασει "καλα".
Δεν ειμαστε χαζοι οι αντρες,οι περισσοτεροι εκτιμουν παρα πολυ τις σωστες κοπελες και ειμαι μεσα σε αυτους.
Αλλιως μιλαμε για αντρες που δεν γνωριζουν τι θελουν και ψαχνουν ερωτικες περιπετειες απο γωνια σε γωνια.

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Σημαντικο ειναι να βρεθει εκεινη "Η ΜΙΑ", η οποια θα τις σβησει ολες.[IMG]images/smilies/wink.gif[/IMG]
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω πιο πολυ απο ολα οσα εκφραστηκαν εδω μεσα.
Παντα οι περισσοτεροι αντρες ψαχνουν αυτη την ΜΙΑ,αν την βρουν τοτε απλα δεν γυρνουν πισω για καμια αλλη.
Ευτυχως αυτα τα διαμαντια-γυναικες υπαρχουν και ευτυχως που δεν τις εκτιμησαν αλλοι οπως το κανουμε εμεις...

Υπαρχει Θεος και βλεπει,ο τροχος που λεγαμε...μεσα απο τις ατελειωτες και ψυχοφθορες αναζητησεις χρονων,θα υπαρχει καποια στιγμη μια λαμψη που θα υπερκαλυψει την οποιαδηποτε "πυγολαμπιδα" μας βασανιζε τοσο καιρο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 21-11-05 στις 16:09.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:20, 21-11-05:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σκοτώνεστε;
Υπάρχουν καλά παιδιά και των δύο φίλων όπως υπάρχουν και κωλ*παιδα και των δύο φύλων(η κακία δεν κάνει διακρίσεις ).
Δεν έχουν νόημα οι στατιστικές αναλύσεις,όποιος συναναστρέφεται περισσότερους άντρες γέρνει την ζυγαριά προς τα εκεί και το αντίθετο.
Απο κει και πέρα απατώντας καθαρά στην ερώτηση του σπλιτ πιστεύω πως όταν είσαι καλός(ανεξαρτήτως φύλου) υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πέσεις σε κάποιον που θα το εκμεταλλευτεί.Τότε είναι στο χέρι σου είτε να τον αφήσεις να σε πατήσει είτε να τον εμποδίσεις,κανείς δεν μας ανεβαίνει στο σβέρκο αν δεν σκύψουμε.Ακόμη κι οι καλοί έχουν τα όρια τους.
Το γεγονός και μόνο ότι κάποιος είναι καλό παιδί δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ιδανικός για σχέση.Θεωρώ διαφορετικό το να δηλώνεις "είμαι καλό παιδί και την πατάω" δλδ κάνω σχέσεις και βγαίνω χαμένος και διαφορετικό "είμαι καλό παιδί και δεν μπορώ να κάνω σχέση" τότε μάλλον ψάχνεις σε λάθος ανθρώπους,κανείς δεν έλκεται απο το γεγονός και μόνο ότι κάποιος είναι καλός συνήθως υπάρχει πακέτο που ποικίλλει σε κάθε άτομο πχ.για μένα θέλω να ισχύει:καλό παιδί,να έχει χιούμορ,να μην πλήττω μαζί του και να τα βρίσκουμε στο κρεββάτι.
Κι εγώ είμαι καλό παιδί τότε γιατί δεν με κυνηγάνε όλοι οι ελεύθεροι άντρες που γνωρίζω και ψάχνουν για καλή κοπέλα;
Γιατί πολύ απλά κάτι λείπει απο το πακέτο που εκείνοι αναζητούν.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:51, 21-11-05:

Βασικός παράγοντας για να σχηματίσουμε μια εικόνα στο παραπάνω θέμα, είναι η ηλικία. Άλλα μυαλά έχει ο 20χρονος/η και άλλα ο 30χρονος/η.
Σαφώς και στα 20, αγόρια και κορίτσια, θέλουν περισσότερο να ζήσουν εμπειρίες, παρά να μπουν σε μία σοβαρή, μακροπρόθεσμη σχέση. Γι'αυτόν τον λόγο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα έναν καλό συντροφο να τον απορρίψουν διότι η ανάγκη της συλλογής εμπειριών είναι ισχυρότερη σ'αυτή τη φάση της ζωής τους από μια σοβαρή σχέση.

Το ανησυχητικό ξεκινάει μετά τα πρώτα άντα! (Ανησυχητικό για τα δικά μου δεδομένα φυσικά.)
Οι γυναίκες στα 30+ ή που θα παντρευτούν μέσα σε χρόνο dt γιατί έχει ξυπνήσει το μητρικό τους ένστικτο και τους πιάνει η αγωνία αν θα "προλάβουν" να γίνουν μάνες ή που θα αναζητήσουν τα "μεγαλεία" επιλέγοντας τον άντρα τον λεφτά, με το καλύτερο αμάξι, με τον μεγαλύτερο μισθό, με τα περισσότερα δώρα, ταξίδια, βόλτες κ.λ.π. (και ας γλυκοκοιτάζει την ιδιαιτέρα του) σκεπτόμενες ότι αρκετά μιζεριάσανε μέχρι τα 30 τους με τον Νικολάκη (τυχαίο όνομα), που ήταν υπαλληλάκος με τρεις και εξήντα τον μήνα, που όλο έλεγε ότι θα προχωρήσουν σε γάμο και όλο ο γάμος αργούσε να'ρθει γιατί δεν περισσεύαν τα ευρώ!
Οι άντρες με τη σειρά τους, ή που θα γουστάρουν την εργένικη ζωή και θα παίζουν σαν μελισσούλες, από λουλουδάκι σε λουλουδάκι (συνήθως χωρίς το ένα λουλουδάκι να γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου!) ή που θα παντρευτούν την καλή κοπέλα (που ενέκρινε και η μαμά τους!) και θα ζήσουν μια οικογενειακή ζωή, μέχρι η σύζυγός τους να μετατραπεί σε φάλαινα, μέγαιρα κ.λ.π. και θα αρχίσουν να κοιτάνε μικρούλες (το αν θα τις πηδάνε εξαρτάται από το μέγεθος της.... τσέπης τους!)

That's life!
(δυστυχώς)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:59, 21-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Σαφώς και στα 20, αγόρια και κορίτσια, θέλουν περισσότερο να ζήσουν εμπειρίες, παρά να μπουν σε μία σοβαρή, μακροπρόθεσμη σχέση. Γι'αυτόν τον λόγο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα έναν καλό συντροφο να τον απορρίψουν διότι η ανάγκη της συλλογής εμπειριών είναι ισχυρότερη σ'αυτή τη φάση της ζωής τους από μια σοβαρή σχέση.
Διαφωνώ. Προσωπικά πάντα, απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μου άρεσαν οι σοβαρές σχέσεις. Όχι οτι δεν έχω κάνει επιπόλαιες αλλά αυτό οφειλόταν στο οτι εγώ ήμουν φουλ ερωτευμένη και ο άλλος ήθελε απλώς μια ακόμα "εμπειρία".

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:10, 21-11-05:

Βασικός παράγοντας για να σχηματίσουμε μια εικόνα στο παραπάνω θέμα, είναι η ηλικία. Άλλα μυαλά έχει ο 20χρονος/η και άλλα ο 30χρονος/η.
Όσο λογικός κι αν είναι ο συνειρμός σου δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να συμφωνήσω απόλυτα.Καταρχήν η σχέση με ένα καλό παιδί δεν προυποθέτει απαραίτητα και διάρκεια,στην πορεία πολλά μπορεί να προκύψουν-τα πάντα ρει.
Δεύτερον αν και συμφωνώ ότι στις νεότερες ηλικίες θέλεις να συλλέξεις εμπειρίες δεν θεωρώ ότι ανάμεσα σε ένα καλό παιδί και σε ένα τσογλ*νακι θα διαλέξεις το δεύτερο με το σκεπτικό:εντάξει μωρέ μπορεί να βασανιστώ για κάνα-δυο χρόνια,να τον κυνηγάω με την μία και την άλλη αλλά δεν με νοιάζει γιατί συλλέγω εμπειρίες.Νομίζω ότι τελικά θα καταληξεις με αυτόν που σου κάνει περισσότερο κλικ.
Σε όποια ηλικία και να βρίσκεται ένας άντρας ή μια γυναίκα δεν του είναι ευχάριστο να χάνει τον αυτοσεβασμό του και την αξιοπρέπεια του για μια σχέση.Η διαφορά έγκειται στο ότι όταν είσαι και μικρός δεν νοιώθεις ότι σπαταλάς τον χρόνο σου αλλά ότι κυνηγάς τον μεγάλο έρωτα.Όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις πως τα περιθώρια στενεύουν και γίνεσαι πιο επιλεκτικός και αυστηρός με τον εαυτό σου.Όμως σε καμμία περίπτωση δεν επιλέγεις κάποιον που υπάρχει πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει μόνο και μόνο γιατί έχεις χρόνια για χάσιμο.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:25, 21-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Η διαφορά έγκειται στο ότι όταν είσαι και μικρός δεν νοιώθεις ότι σπαταλάς τον χρόνο σου αλλά ότι κυνηγάς τον μεγάλο έρωτα.Όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις πως τα περιθώρια στενεύουν και γίνεσαι πιο επιλεκτικός και αυστηρός με τον εαυτό σου.Όμως σε καμμία περίπτωση δεν επιλέγεις κάποιον που υπάρχει πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει μόνο και μόνο γιατί έχεις χρόνια για χάσιμο.
Kleftra μου μεγάλη αλήθεια αυτή......!!!!!!

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:17, 22-11-05:

Το ανησυχητικό ξεκινάει μετά τα πρώτα άντα! (Ανησυχητικό για τα δικά μου δεδομένα φυσικά.)
Οι γυναίκες στα 30+ ή που θα παντρευτούν μέσα σε χρόνο dt γιατί έχει ξυπνήσει το μητρικό τους ένστικτο και τους πιάνει η αγωνία αν θα "προλάβουν" να γίνουν μάνες ή που θα αναζητήσουν τα "μεγαλεία" επιλέγοντας τον άντρα τον λεφτά, με το καλύτερο αμάξι, με τον μεγαλύτερο μισθό, με τα περισσότερα δώρα, ταξίδια, βόλτες κ.λ.π. (και ας γλυκοκοιτάζει την ιδιαιτέρα του) σκεπτόμενες ότι αρκετά μιζεριάσανε μέχρι τα 30 τους με τον Νικολάκη (τυχαίο όνομα), που ήταν υπαλληλάκος με τρεις και εξήντα τον μήνα, που όλο έλεγε ότι θα προχωρήσουν σε γάμο και όλο ο γάμος αργούσε να'ρθει γιατί δεν περισσεύαν τα ευρώ!
Οι άντρες με τη σειρά τους, ή που θα γουστάρουν την εργένικη ζωή και θα παίζουν σαν μελισσούλες, από λουλουδάκι σε λουλουδάκι (συνήθως χωρίς το ένα λουλουδάκι να γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου!) ή που θα παντρευτούν την καλή κοπέλα (που ενέκρινε και η μαμά τους!) και θα ζήσουν μια οικογενειακή ζωή, μέχρι η σύζυγός τους να μετατραπεί σε φάλαινα, μέγαιρα κ.λ.π. και θα αρχίσουν να κοιτάνε μικρούλες (το αν θα τις πηδάνε εξαρτάται από το μέγεθος της.... τσέπης τους!)

That's life!
(δυστυχώς)
δλδ εσυ crazyhelen εχεις σκοπο καποια στιγμη να γινεις φαλαινα;

Βρε παιδια πως δεχεστε να ζείτε μεσα σε ή ... ή ... Δεν εχετε οράματα;
Δεν εχετε καποιο ονείρο καποιο στοχο; Ολοι βουρκος θελετε να γινετε;
Κανεις δεν θελει να αναδειξει οτι θα ζησει οπως αρμοζει στον χαρακτηρα του να ζησει;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:49, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Κανεις δεν θελει να αναδειξει οτι θα ζησει οπως αρμοζει στον χαρακτηρα του να ζησει;
Κάνε ένα ωραίο σπλιτ με τίτλο "τα όνειρα μου κόκκινα,τα όνειρα σου άσπρα..." για να σου απαντήσω.......
Αυτό που γλαφυρά περιγράφει η Ελένη είναι μια πραγματικότητα.Όλοι ξεκινάμε έχοντας άλλους στόχους κι όνειρα,όμως πολλοί λίγοι εξακολουθούν να τα κυνηγούν μετά απο κάποια ηλικία.Δεν ξέρω αν αυτή η ηλικία είναι 30+ ή 40+,αυτό ποικίλλει ανάλογα με τις αντοχές που έχει κάποιος και τη στιγμή που θα απογοητευτείς και θα συμβιβαστεις με την "Παναγιώταινα".Όλοι μας θα αναγκαστούμε να κάνουμε συμβιβασμούς μικρούς ή μεγάλους.το θέμα είναι να αποκλείνουμε όσο το δυνατόν λιγότερο απο την εικόνα που θα θέλαμε να έχουμε για τον εαυτό μας.
Πραγματικά δεν θα ήθελα να ζήσω όλη την ζωή μου με κάποιον γιατί έπρεπε να τον πάρω ή να κάνω μια δουλειά γιατί πρέπει να δουλέψω,όμως δεν θα άντεχα και να γεράσω μόνη μου ή να είμαι άνεργη.....ελπίζω όταν κι αν θα έρθει η στιγμή να συμβιβαστώ κι εγώ να κάνω τη μικρότερη δυνατή απόκλιση απο τα όνειρα μου.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:59, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Καλέ μου Bone, απλά κοίτα γύρω σου και πες μου τι βλέπεις.....
Γυναίκες, κάποιας ...χμ.... ηλικίας, με περιφέρειες σωσίβια (καθότι τα ψωμάκια-φρατζολάκια, κοινώς λαγάνες, είναι το σήμα κατατεθέν της μεσογειακής γυναίκας) με μηδέν γούστο στο ντύσιμο (φόρεσα ότι βρήκα μπροστά μου και βγήκα) να προσπαθούν να κρατήσουν τον άντρα τους σ'έναν γάμο που απειλείται από κάθε είδους πιπινάκια με κορμια λαμπάδες και μυαλό κουκούτσι! Και μην μου πείτε ότι η σημερινή ελληνίδα έχει αλλάξει, και ότι πλέον περιποιείται τον εαυτό της, γιατί θα σας πρότεινα να πάτε μια βόλτα σε 2-3 δημόσιες υπηρεσίες όπου εκεί συναντάς όλη την κακογουστιά που κυκλοφορεί παγκοσμίως (sorry αν θίγω κάποιες δημόσιους υπαλλήλους, αλλά ότι βλέπω λέω....)
Σαφώς και υπάρχουν και πολύ όμορφες γυναίκες άνω των 45, αλλά μετριούνται στα δάχτυλα. Αυτά ως προς το σχόλιο για το αν θα γίνω φάλαινα!
Όσο για το αν μας αρέσει να ζούμε μέσα στα ή και στα ή..... όταν έχουν περάσει τα χρόνια, στενεύουν τα περιθώρια και μειώνονται οι επιλογές, ενώ ταυτόχρονα το βιολογικό ρολόι έχει αρχίσει και βαράει σαν τρελό, τότε γλυκέ μου Bone τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για μια γυναίκα. Τότε το καλό και το κακό παιδί, είναι είδος πολυτελείας. Αρκεί να βρεθεί ΕΝΑ παιδί και ας είναι ότι να'ναι! Και αυτό γιατί δυστυχώς υπάρχουν ακόμα οικογένειες που μεγαλώνουν τα κορίτσια με όνειρό τους το νυφικό και την εκκλησία (και τον πλούσιο γαμπρό εννίοτε!!!)

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:13, 22-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Διαφωνώ. Προσωπικά πάντα, απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μου άρεσαν οι σοβαρές σχέσεις. Όχι οτι δεν έχω κάνει επιπόλαιες αλλά αυτό οφειλόταν στο οτι εγώ ήμουν φουλ ερωτευμένη και ο άλλος ήθελε απλώς μια ακόμα "εμπειρία".

Michelle μου, σίγουρα στην ηλικία των teen τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Θυμάμαι και από τον εαυτό μου, που είχα αράξει πάνω στο ροζ συννεφάκι μου, πιστεύοντας πως ΑΥΤΗ τη φορά, γνώρισα τον άντρα της ζωής μου! Είναι από τις πιο όμορφες και ξέγνοιαστες ηλικίες, και αν κρίνω από σένα (που πίστεψε με, αποτελείς εξαίρεση) ζεις τον έρωτά σου με όλη σου τη ψυχή. Μεγαλώνοντας Michellaki μου, δυστυχώς οι φορές που θα είσαι φουλ ερωτευμένη θα μειώνονται τραγικά! Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να μπεις σε μία σχέση υποχρεωτικά, ούτε ότι πρέπει να ρίξεις τα σάνταρς σου και να κάνεις υποχωρήσεις στον ίδιο σου τον εαυτό. Απλά όμως θα έρθεις αντιμέτωπη με την ωμή πραγματικότητα. Ότι η ζωή περνάει πολυυυυυυυυυυύ γρήγορα και ότι ΙΣΩΣ κάποια πράγματα δεν έχεις προλάβει να τα κάνεις όπως ονειρευόσουν. Οπότε..... (εδώ μπαίνουν τα ή) ή εγκαταλείπεις ή τα πραγματοποιείς όπως μπορείς με τη δεδομένη κατάσταση.
Αν αυτό είναι καλό ή κακό, θα μου το πεις πολλά χρόνια αργότερα.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 14:26, 22-11-05:

Kleftra Μου απλά respect
Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου σε όλα τα ποστ,με κάλυψες απόλυτα

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 20:08, 22-11-05:

Συμφωνώ απόλυτα με Kleftra και δοοοοο.

Eλενάκι μου έχω μια ένσταση στα παρακάτω:

Καλέ μου Bone, απλά κοίτα γύρω σου και πες μου τι βλέπεις.....
Γυναίκες, κάποιας ...χμ.... ηλικίας, με περιφέρειες σωσίβια (καθότι τα ψωμάκια-φρατζολάκια, κοινώς λαγάνες, είναι το σήμα κατατεθέν της μεσογειακής γυναίκας) με μηδέν γούστο στο ντύσιμο (φόρεσα ότι βρήκα μπροστά μου και βγήκα) να προσπαθούν να κρατήσουν τον άντρα τους σ'έναν γάμο που απειλείται από κάθε είδους πιπινάκια με κορμια λαμπάδες και μυαλό κουκούτσι! Και μην μου πείτε ότι η σημερινή ελληνίδα έχει αλλάξει, και ότι πλέον περιποιείται τον εαυτό της, γιατί θα σας πρότεινα να πάτε μια βόλτα σε 2-3 δημόσιες υπηρεσίες όπου εκεί συναντάς όλη την κακογουστιά που κυκλοφορεί παγκοσμίως (sorry αν θίγω κάποιες δημόσιους υπαλλήλους, αλλά ότι βλέπω λέω....)
Δηλαδή βρε Ελένη μου ,είναι τραγικό για μια γυναίκα και μάνα στα 45
ή τα 50 της να μην έχει κορμί λαμπάδα και να έχει ρυτίδες? Εγώ πάλι γιατί το βλέπω απόλυτα λογικό και αναμενόμενο να μη συγκρίνομαι στα 50 μου εμφανισιακά με μια 20 άρα?
Όπως απόλυτα λογικό και αναμενόμενο είναι ο σύντροφος -πατέρας να μην έχει στα 50 του το σώμα που είχε στα 25 του…
Δε ξεκινάς να φτιάξεις οικογένεια τρέφοντας αυταπάτες...
Και επίσης γιαυτό λέμε και ότι εδώ τίθεται πλέον και το θέμα της επιλογής…Αν στην απόγνωση σου πας και επιλέξεις το παιδί ό,τι να ναι αγνοώντας ότι το μυαλό του έχει γίνει σούπα από τα πολλά lifestyle περιοδικά ,δε σου φτέει η κοινωνία ούτε το βιολογικό ρολόι που χτυπαέι σαν τρελό…(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά ε, στο φαινόμενο που περιγράφεις αναφέρομαι…)
Σαφώς και υπάρχουν και πολύ όμορφες γυναίκες άνω των 45, αλλά μετριούνται στα δάχτυλα.
όντως μετριούνται στα δάχτυλα γιατί πολύ απλά η ομορφιά στα 45 και τα 50 κοστίζει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drunk : 22-11-05 στις 20:19.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:24, 23-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Δηλαδή βρε Ελένη μου ,είναι τραγικό για μια γυναίκα και μάνα στα 45
ή τα 50 της να μην έχει κορμί λαμπάδα και να έχει ρυτίδες? Εγώ πάλι γιατί το βλέπω απόλυτα λογικό και αναμενόμενο να μη συγκρίνομαι στα 50 μου εμφανισιακά με μια 20 άρα?
Μα αυτό ακριβώς προσπαθούσα να εξηγήσω στον Exposed Bone. Ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια γυναίκα άνω των 45 να ΜΗΝ έχει κορμί λαμπάδα. Πρόσεξε την παράθεση που έχω μέσα στο μήνυμά μου και θα καταλάβεις ακριβώς τον λόγο που έγραψα όλα όσα έγραψα.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 12:31, 23-11-05:

Μα αυτό ακριβώς προσπαθούσα να εξηγήσω στον Exposed Bone. Ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό για μια γυναίκα άνω των 45 να ΜΗΝ έχει κορμί λαμπάδα. Πρόσεξε την παράθεση που έχω μέσα στο μήνυμά μου και θα καταλάβεις ακριβώς τον λόγο που έγραψα όλα όσα έγραψα.
Σιγουρα ειναι φυσιολογικο αυτο που λετε,καθως η γηρανση στην γυναικα ειναι πιο εμφανης αλλα εχω πολλα λαμπρα παραδειγματα οτι υπαρχουν ΘΕΕΣ και το εννοω γυναικες απο 45+.
Εχω ζωντατο παραδειγμα μεχρι και εδω στην Αγγλια.

Επισης εχω καταλαβει οτι οι γυναικες που εχουν τεκνοποιησει κατα τα νιατα τους,καταφεραν (παντα μεσω σωστης διατροφης και ασκησης) να εχουν καλυτερο σωμα οταν μεγαλωσουν και να το διατηρησουν υπεροχο,σε σχεση με αυτες που δεν εχουν τεκνοποιησει ΠΟΤΕ.
Ενω συνηθως πιστευεται οτι μετα την γεννα η γυναικα χαλαει,αλλα για μενα αναγεννιεται!!

Ποια ειναι η αποψη σας ως γυναικες πανω στο θεμα;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:32, 23-11-05:

Δε ξεκινάς να φτιάξεις οικογένεια τρέφοντας αυταπάτες...
Και όμως... έτσι ακριβώς ξεκινάς μια οικογένεια. Τρέφοντας αυταπάτες ότι ΕΣΥ δεν θα καταλήξεις σε διαζύγιο όπως όλα αυτά τα ζευγάρια που βλέπεις γύρω σου.Ότι ΕΣΥ θα φτιάξεις μια υπέροχη, ευτυχισμένη οικογένεια. Ότι ΕΣΥ δεν έκανες το λάθος να παντρευτείς επιπόλαια μετά από μερικούς μήνες γνωριμίας, αλλά τον πέρασες από κόσκινο τον υποψήφιο πριν πεις το "Ναι", άρα γνωρίζεστε καλά και δεν θα υπάρχουν συγκρούσεις.
΄Ετσι δεν σκέφτονται όλοι? Εάν λοιπόν αυτά δεν είναι αυταπάτες, τότε ποια είναι?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:43, 23-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από VarX
Σιγουρα ειναι φυσιολογικο αυτο που λετε,καθως η γηρανση στην γυναικα ειναι πιο εμφανης αλλα εχω πολλα λαμπρα παραδειγματα οτι υπαρχουν ΘΕΕΣ και το εννοω γυναικες απο 45+.
Εχω ζωντατο παραδειγμα μεχρι και εδω στην Αγγλια.

Επισης εχω καταλαβει οτι οι γυναικες που εχουν τεκνοποιησει κατα τα νιατα τους,καταφεραν (παντα μεσω σωστης διατροφης και ασκησης) να εχουν καλυτερο σωμα οταν μεγαλωσουν και να το διατηρησουν υπεροχο,σε σχεση με αυτες που δεν εχουν τεκνοποιησει ΠΟΤΕ.
Ενω συνηθως πιστευεται οτι μετα την γεννα η γυναικα χαλαει,αλλα για μενα αναγεννιεται!!

Ποια ειναι η αποψη σας ως γυναικες πανω στο θεμα;
Σαφώς και υπάρχουν ΘΕΕΣ σε μεγαλύτερη ηλικία, βλέπε Βίσση για π.χ., αλλά πόσες τέτοιες υπάρχουν βρε VarX-ούλη? Όσο για το παράδειγμα της Αγγλίας, ατυχέστατο καθότι μιλάμε για ελληνικά σώματα που την τάση τους για υπερχύλισμα την έχουν!
Όσο για την αναγέννηση της γυναίκας μετά την γέννα.... δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που θα γράψω γιατί δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο, αλλά υποθέτω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.
Οι ιδανικές συνθήκες που ζει μια γυναίκα-μητέρα, η σχέση της με τον σύντροφό της, η οικονομική κατάσταση της οικογένειας κ.λ.π.
Σαφώς και η γέννα από μόνη της είναι η κορύφωση της γυναικείας υπόστασης, αλλά χρειάζεται και το "μετά" να είναι σε σωστές βάσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyhelen : 23-11-05 στις 12:46.
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 12:48, 23-11-05:

Σαφώς και υπάρχουν ΘΕΕΣ σε μεγαλύτερη ηλικία, βλέπε Βίσση για π.χ., αλλά πόσες τέτοιες υπάρχουν βρε VarX-ούλη? Όσο για το παράδειγμα της Αγγλίας, ατυχέστατο καθότι μιλάμε για ελληνικά σώματα που την τάση τους και υπερχύλισμα την έχουν!
Μιλησα γενικα για γυναικες που εχουν υπεροχο σωμα ακομα και σε αυτην την ηλικια.Δεν νομιζω να παιζει ρολο η εθνικοτητα σε κατι τετοιο.Απλα μου εκανε εντυπωση που οι αγγλιδες δεν εχουν το ωραιο μεσογειακο καμπυλωτο σωμα,αλλα υπαρχουν τοσο ομορφες γυναικες ακομα και σε αυτες τις ηλικιες και με τις ελλειψεις .
Οσο για την Βισση,δεν μου αρεσε ποτε σαν γυναικα!
Το παν ειναι οι βασεις και κατα ποσο θελει καποια να το διατηρησει ωραιο.Το αν πλακωθει στην μασα ειναι δικο της θεμα,εγω μιλαω για αυτες που ειναι διατεθημενες να ειναι κουκλαρες και πολυ μετα τα μισα χρονια της ζωης της.

Όσο για την αναγέννηση της γυναίκας μετά την γέννα.... δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που θα γράψω γιατί δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο, αλλά υποθέτω ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.
Οι ιδανικές συνθήκες που ζει μια γυναίκα-μητέρα, η σχέση της με τον σύντροφό της, η οικονομική κατάσταση της οικογένειας κ.λ.π.
Σαφώς και η γέννα από μόνη της είναι η κορύφωση της γυναικείας υπόστασης, αλλά χρειάζεται και το "μετά" να είναι σε σωστές βάσεις.
Ολο το νοημα το ειπες επακριβως.Ο γυναικειος οργανισμος φτανει στο απογειο του και ολοκληρωνεται με την τεκνοποιηση.
Εγω πιστευω οτι αναγεννιεται και με την κυριολεκτικη εννοια,σε αποψη επιδρασης ορμονων λογω της 9μηνης εγκυμοσυνης.
Δεν εχεις δει τις γεροντοκορες ποσο μαραζωμενες ειναι και φαινεται η επιδραση του χρονου πανω τους;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 23-11-05 στις 12:50.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:02, 23-11-05:

Eγω το μον οπου εχω παρατηρησει εδω Ιταλια ειναι οτι η γυναικα και μετα τον γαμο συνεχιζει να περιποιειται τον εαυτο της οπως πριν (γιατι εχω παραδειγματα απο κατω που μετα τον γαμο επαψαν καθε φροντιδα*αν και κατι τετοιο ηταν συνηθες φαινομενο παλαιοτερα στη Ελλαδα*), και οτι οι γυναικες κατα την εγκυμοσυνη προσεχουν ποσα κιλα θα παρουν (10 με 12 max ειναι μια χαρα συμφωνα με ιατρους και οχι καμια 20αρια ωστε μετ να μην μπορουν να τα μαζεψουν.)
Αλλα και μετα την γεννα προσεχουν την διατροφη τους και γυρνανε οπως ηταν.
Εδω ομως αξιζει να σημειωσω τα εξης:
Η οικονομικη κατασταση εδω ειναι καλλιτερη αρα η γυναικα εχει περισσοτερες επιλογες και τροπους να κρατηθει λαμπαδα.
Εδω δεν ισχυει το οτι η μανα πρεπει να ειναι ολη μερα με τα παιδια.Αρα εχει ελευθερο χρονο για τον εαυτο της.
Εδω σχεδον ολες οι γυναικες ειναι ανεξαρτητες οικονομικα, και εχουν τετοιους μισθους ωστε να μπορουν να κανουν πολλα για την εμφανιση του.
Ακομα ενα σημαντικο ειναι οτι και οανδρας εδω ειναι συνεχεια περιποιημενος, οποτε και η γυναικα εχει ενα επιπλεον...ερεθισμα.
Δηλαδη δεν μπορω εγω να παρατησω τον εαυτο μου, να αποκτησω μπυροκοιλιες,να παωψ να πλενομαι κτλ κτλ, και να θελω η γυναικα μου να ειναι η J.LO.!
Πρεπει κι εγω να την αναζοωγωνισω (το βιασα ε; )...Με τους τροπους μου.Υπαρχουν πολλοι!

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 11:28, 01-12-05:

Και όμως... έτσι ακριβώς ξεκινάς μια οικογένεια. Τρέφοντας αυταπάτες ότι ΕΣΥ δεν θα καταλήξεις σε διαζύγιο όπως όλα αυτά τα ζευγάρια που βλέπεις γύρω σου.Ότι ΕΣΥ θα φτιάξεις μια υπέροχη, ευτυχισμένη οικογένεια. Ότι ΕΣΥ δεν έκανες το λάθος να παντρευτείς επιπόλαια μετά από μερικούς μήνες γνωριμίας, αλλά τον πέρασες από κόσκινο τον υποψήφιο πριν πεις το "Ναι", άρα γνωρίζεστε καλά και δεν θα υπάρχουν συγκρούσεις.
΄Ετσι δεν σκέφτονται όλοι? Εάν λοιπόν αυτά δεν είναι αυταπάτες, τότε ποια είναι?
Ναι είναι Λενιό μου.Γιαυτό και λέω ότι καλά θα ήταν να μη ξεκινάμε με αυταπάτες .Ούτε εμείς ούτε οι άντρες.Η γέννηση ενός παιδιού εί΄ναι η μεγαλύτερη ευθύνη και όσο πιο συνειδητοποιημένα ξεκινήσεις αυτό το έργο τόσο καλύτερα.Το μέλλον κανείς δε μπορεί να το προβλέψει,όμως μπορεί και οφείλει να αποφασίσει όσο πιο συνειδητοποιημένα και ψύχραιμα μπορεί ένα τόσο σημαντικό βήμα.(Και ναι ψύχραιμη απόφαση υπό καθεστώς απόγνωσης δε γίνεται)
Τώρα το πώς σκέφτονται όλοι δε ξέρω... ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του.(Και είμαι σίγουρη οτι στα 2 ή...ή... ,εσύ παρεμβάλλεις κι ένα τρίτο για τον εαυτό σου,όπως κι εγώ για το δικό μμου,η χ για το δικό της )

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 11:37, 01-12-05:

Ναι

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Δεν εχεις δει τις γεροντοκορες ποσο μαραζωμενες ειναι και φαινεται η επιδραση του χρονου πανω τους;
Tι σημαινει γεροντοκόρη ?

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 15:39, 01-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Aν κρινω απο φιλους κατω Ελλαδα, τοτε οντως τα καλα παιδια δεν βρισκουν ευκολα μια καλη κοπελα.
Εαν κρινω απο εμενα που "θεωρουμαι" καλο παιδι (δεν εχω κανει και τιποτα κακο ουτε εχω πειραξει και κανεναν ), τοτε καλες κοπελες βρισκονται.
Και γενικα θελω να πιστευω οτι τα καλα παιδια (αντρες-γυναικες) ειναι περισσοτερα.
Απλως συνηθως οι μαλακες και τα τσαχλοκουδουνα "ακουγονται" περισσοτερο.
Κανουν δηλαδη με την συμπεριφορα τους πιο αισθητη την παρουσια τους σε εναν χωρο, μια παρεα κτλ κτλ.
Ισως καλο θα ηταν να ανοιξουμε τα ματια μας και οι μεν και οι δε.
Και οι αντρες να καταλαβουμε οτι κοπελες για να κανουμε κινηση δεν ειναι ΜΟΝΟ οι τιγκα σοφατισμενες με το μινι ως τον αφαλο και την συμπεριφορα-στυλακι της Παρις Χιλτον!
Και οι κοπελες να καταλαβουν οτι καλο παιδι δεν σημαινει και ξενερωτος ή κι εγω δεν ξερω τι, και οτι δεν ειναι αναγκη ενας να εχει BMW,ή μηχανη,να δουλευει μπαρμαν ή πορτα για να ειναι "cool", "in" και τα συναφη.
Και τουλαχιστον στην εποχη μου ειχα βαρεθει οι κοπελες στο σχολοειο να γουσταρουν του "ατιθασους".
Και αυτο το λεω γιατι περασα ΚΑΙ απο αυτη την φαση και οσον αφορα τις κοπελες ειχα δει απιστευτη διαφορα.
και μιλαω απο κοπελες με δερματινα μεχρι απουσιολογους, οι οποιες πριν δεν μου μιλαγαν, στα διαλλειματα να ειναι συνεχεια διπλα μου.
Για το αν ισχυει και τωρα, απο αυτα που παρατηρω, τοτε λεω πως "ναι" αλλα οχι παντα.

Kαι κατι τελευταιο:Τα καλα παιδια στο τελος μονο κερδισμενα μπορουν να βγουν απο το παιχνιδι της ζωης.
Και αν και μια,δυο δεκα κοπελες δεν εκτιμησουν αυτο που ειτε, δεν τρεχει τιποτα.
Σημαντικο ειναι να βρεθει εκεινη "Η ΜΙΑ", η οποια θα τις σβησει ολες.
Όντας καινούριος εδώ μου πήρε λίγη ώρα να διαβάσω τις 8 σελίδες του θέματος, αλλά βρήκα ένα post με το οποίο συμφωνώ απόλυτα.

Επειδή στα τελεταία post γίνεται κουβέντα για τις διάφορες αλλαγές στον τρόπο σκέψης όσο μεγαλώνει κανείς και για τους συμβιβασμούς, η crazyhelen με κάλυψε.Αν και συμφωνώ στο ότι οι 45 που κρατιούνται καλά είναι τώρα μειοψηφία, πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει.Δηλαδή οι σημερινές 20-25αρες, όταν θα γίνουν 40+ θα προσέχουν περισσότερο τον εαυτό τους απ'ότι γίνεται τώρα.Ο Mario που λέει για τις ιταλίδες έχει δίκιο.Και δεν είναι μόνο οι οικονομικοί λόγοι, αλλά και η διαφορετική νοοτροπία, η οποία θα έρθει ως συνήθως καθυστερημένα κι εδώ και θα ισχύει τα επόμενα χρόνια.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:08, 01-12-05:

Ναι είναι Λενιό μου.Γιαυτό και λέω ότι καλά θα ήταν να μη ξεκινάμε με αυταπάτες .Ούτε εμείς ούτε οι άντρες.Η γέννηση ενός παιδιού εί΄ναι η μεγαλύτερη ευθύνη και όσο πιο συνειδητοποιημένα ξεκινήσεις αυτό το έργο τόσο καλύτερα.Το μέλλον κανείς δε μπορεί να το προβλέψει,όμως μπορεί και οφείλει να αποφασίσει όσο πιο συνειδητοποιημένα και ψύχραιμα μπορεί ένα τόσο σημαντικό βήμα.(Και ναι ψύχραιμη απόφαση υπό καθεστώς απόγνωσης δε γίνεται)
Τώρα το πώς σκέφτονται όλοι δε ξέρω... ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του.(Και είμαι σίγουρη οτι στα 2 ή...ή... ,εσύ παρεμβάλλεις κι ένα τρίτο για τον εαυτό σου,όπως κι εγώ για το δικό μμου,η χ για το δικό της )
Plain μου, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, απλά νομίζω ότι αυτά που γράφεις είναι λίγο ουτοπικά. Στην πραγματική ζωή, η γέννηση ενός παιδιού αντιμετωπίζεται εντελώς εγωιστικά από τις περισσότερες γυναίκες. Τι εννοώ? Δεν νομίζω ότι φέρνουν στον κόσμο παιδιά εν πλήρη συνείδηση των ευθυνών τους. Γεννάνε παιδιά για να ικανοποιήσουν καταρχάς το μητρικό τους ένστικτο, αδιαφορώντας αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες για την ανατροφή ενός παιδιού, και φυσικά για άλλους πολύ πιο εγωιστικούς λόγους, όπως το να σώσουν τον γάμο τους ή να κάνουν έναν γάμο (!!!)
Σχετικά με το μητρικό ένστικτο, δίνω ένα ελαφρυντικό, διότι άλλωστε είναι και ο προορισμός της γυναίκας το να γίνει μάνα, όμως το να γίνεις μάνα για να γίνεις, έχεις μεγάλη διαφορά από εκείνη που συνειδητά αποφασίζει να κάνει το "μεγάλο βήμα".
Ξέρεις σε ποιές γυναίκες βγάζω το καπέλο? Σε αυτές που αποφάσισαν να μείνουν άτεκνες, για το καλό των παιδιών τους..... Και αυτή ίσως να είναι η μεγαλύτερη θυσία μιας μάνας.....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:07, 01-12-05:

(πάει για σπλιτ αυτό σε λίγο το κόβω...)
Το σε λίγο ήρθε .... θα το βρειτε το split εδώ

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

H drunk έγραψε στις 23:25, 01-12-05:

Plain μου, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, απλά νομίζω ότι αυτά που γράφεις είναι λίγο ουτοπικά. Στην πραγματική ζωή, η γέννηση ενός παιδιού αντιμετωπίζεται εντελώς εγωιστικά από τις περισσότερες γυναίκες. Τι εννοώ? Δεν νομίζω ότι φέρνουν στον κόσμο παιδιά εν πλήρη συνείδηση των ευθυνών τους. Γεννάνε παιδιά για να ικανοποιήσουν καταρχάς το μητρικό τους ένστικτο, αδιαφορώντας αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες για την ανατροφή ενός παιδιού, και φυσικά για άλλους πολύ πιο εγωιστικούς λόγους, όπως το να σώσουν τον γάμο τους ή να κάνουν έναν γάμο (!!!)
Σχετικά με το μητρικό ένστικτο, δίνω ένα ελαφρυντικό, διότι άλλωστε είναι και ο προορισμός της γυναίκας το να γίνει μάνα, όμως το να γίνεις μάνα για να γίνεις, έχεις μεγάλη διαφορά από εκείνη που συνειδητά αποφασίζει να κάνει το "μεγάλο βήμα".
Ξέρεις σε ποιές γυναίκες βγάζω το καπέλο? Σε αυτές που αποφάσισαν να μείνουν άτεκνες, για το καλό των παιδιών τους..... Και αυτή ίσως να είναι η μεγαλύτερη θυσία μιας μάνας.....
Ναι βρε Ελένη μου, αλλά το ότι ίσως το κάνει η πλειοψηφία δε σημαίνει ο,τι ντε και καλά θα το κάνεις κι εσύ.Ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες και κάνει τις δικές του επιλογές.Αυτό προσπαθώ να σου πω.
Και ναι αυτό που λέω γίνεται και στην πραγματική ζωή.εγώ δηλαδή που δε θέλω να κάνω παιδιά γιατί υπάρχει πιθανότητα να γεννηθεί με ειδικές ανάγκες ,φάντασμα είμαι?Όχι.Στην πραγματική ζωή ανήκω.(κάτσε να τσιμπηθώ λίγο να σιγουρευτώ )

Αντίστοιχα ο καθένας κάνει διάφορες επιλογές ανάλογα με τις προτεραιότητες του.

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 19:22, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεύτερον αν και συμφωνώ ότι στις νεότερες ηλικίες θέλεις να συλλέξεις εμπειρίες δεν θεωρώ ότι ανάμεσα σε ένα καλό παιδί και σε ένα τσογλ*νακι θα διαλέξεις το δεύτερο με το σκεπτικό:εντάξει μωρέ μπορεί να βασανιστώ για κάνα-δυο χρόνια,να τον κυνηγάω με την μία και την άλλη αλλά δεν με νοιάζει γιατί συλλέγω εμπειρίες.Νομίζω ότι τελικά θα καταληξεις με αυτόν που σου κάνει περισσότερο κλικ.
Μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά κούκλα μου. Πάντα υπάρχουν αντιπαραδείγματα που σε αφήνουν άφωνο!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zxr : 06-12-05 στις 19:24.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:01, 06-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από zxr
Μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά κούκλα μου. Πάντα υπάρχουν αντιπαραδείγματα που σε αφήνουν άφωνο!!!!
Έχεις κάποιο αντιπαράδειγμα να παραθέσεις?
Θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Καλωσόρισες btw

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 14:38, 07-12-05:

Έχεις κάποιο αντιπαράδειγμα να παραθέσεις?
Θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Καλωσόρισες btw
Ευχαριστώ!

Είπα να το αποφύγω αλλά αφού επιμένεις... Πρόσεξε ατάκες!

-"Γιατί χωρίζεις;" -"Θέλω να ζήσω κι άλλες εμπειρίες"

-"Μα καλά πως μπορείς να είσαι με κάποιον με τον οποίο δεν ταιριάζεις;" -"Ε, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους."

-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Επιμένετε ακόμα για αυτά περί ωρίμοτητας και να σου κάνει κλίκ ο άλλος;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:42, 07-12-05:

Ευχαριστώ!

-"Μα καλά πως μπορείς να είσαι με κάποιον με τον οποίο δεν ταιριάζεις;" -"Ε, δεν ταιριάζουν όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους."

-"Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;" -"Τα παιδιά..."

Ουγκ~!`1 © weaky

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 14:45, 07-12-05:

Αν και κανονικά για κλάματα είναι....

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:10, 07-12-05:

Άλλη μία συνηθισμένη "γυναικεία" απάντηση :
- Πως μπορείς να είσαι με κάποιον που δεν ταιριάζεις, δεν επικοινωνείτε, δεν έχετε ουσιαστική επαφή; Τι είναι αυτό που θα σε κρατήσει αργότερα σε ένα γάμο αν δεν μάθεις να ζείς μέσα σε αυτές τις έννοιες;
- Μέχρι τότε θα τον έχω αλλάξει!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:19, 08-12-05:

Ευχαριστώ!

Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις(δυστυχώς) αλλά πρόκειται για αρρωστημένες καταστάσεις όπου όλα δείχνουν ότι δεν ταιριάζεις (ή δεν αξίζει να είσαι-ανάλογα με την περίπτωση) με το συγκεκριμένο άνθρωπο αλλα εσύ αγνοείς πλήρως τις (αποδειξεις)ενδείξεις.
Συνήθως αυτές οι σχέσεις συντηρούνται γιατί ο ένας απο τους δύο ζει με την "ψευδαίσθηση της ιδανικής σχέσης" μη θέλοντας να αντικρύσει και να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα.

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lawnmower man
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Lawnmower man έγραψε στις 01:43, 03-06-07:

~~Σημείωση από Petros~~
Έγινε ένωση θεμάτων
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy;
Γιατί τα καλά παιδιά είναι πάντα (είναι; ) οι χαμένοι; (και εδώ ο χαμένος δεν τα παίρνει όλα)
Γιατί τα καλά παιδιά παραμένουν καλά παιδιά;

Λίγο γενικά τα ερωτήματα αλλά δείξτε λίγο κατανόηση σε έναν παθόντα...

Περιμένω παρατηρήσεις - εμπειρίες - απόψεις και από "καλά" αλλά και "κακά" παιδιά μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 03-06-07 στις 02:20. Αιτία: Σημείωσω συντονιστή
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 01:47, 03-06-07:

Προσπάθησε φίλε μου να αποκτήσεις μέσα σου λίγη κακία.Πίστεψε με,στην σημερινή εποχή είναι απαραίτητη.Δεν μπορώ να σου πω το γιατί συμβαίνει αυτό (θα ήταν παράτολμη προσπάθεια να πει κάποιος με βεβαιότητα)

Όλα αυτά από ένα άτομα που ήταν πολύ καλό παιδί,και τώρα συχνά φέρεται σκληρά και επιθετικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:52, 03-06-07:

Δε νομιζω οτι ισχυουν ολα αυτα που ρωτας. (οπως τα εχεις διατυπωσει εννοειται)

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 01:54, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δε νομιζω οτι ισχυουν ολα αυτα που ρωτας. (οπως τα εχεις διατυπωσει εννοειται)
Θεωρώ προσωπικά πως δεν ισχύει το 3ο ερώτημα του φίλου,και ότι τα πρώτα 2 ισχύουν σε πολύ μεγάλο βαθμό

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 09:02, 03-06-07:

Μπαα. Επαναλαμβανω οτι ετσι οπως εχουν διατυπωθει, κατα τη γνωμη μου δεν ισχυουν.
Δεν ειναι ολα τα καλα παιδια , μη sexy, δεν ειναι ολα τα καλα παιδια "χαμενοι". Και μερικες φορες χανεις κατι αλλα κερδιζεις κατι αλλο. Μπορει οχι αμεσως, αλλα σιγουρα κατι σημαντικοτερο, απο καποιο ατομο που δεν σε ηθελε επειδη εισαι "καλο παιδι".

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:11, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lawnmower man
Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy;
Mμμμ...δεν νομίζω ότι το σέξι πάει ανάλογα το χαρακτήρα... Καλό παιδί= σπασικλάκι εμφανισιακά κακό παιδί=σέξι... Και το τι θεωρεί ο καθένας σεξι σε ένα άτομο νομίζω ότι και πάλι είναι υποκειμενικό.

Γιατί τα καλά παιδιά είναι πάντα (είναι; ) οι χαμένοι; (και εδώ ο χαμένος δεν τα παίρνει όλα)
Όντως είναι; Εδώ μιλάμε για σχέσεις που δεν είναι κάτι το στατικό... Και τι εννοούμε καλό παιδί; Καλό παιδί που; Γενικά; Κι εγώ μπορεί να είμαι γενικά καλό κορίτσι και οι παρέες μου να πίνουν στο όνομα μου και στις ερωτικές μου σχέσεις να γίνομαι μία σκύλα και μισή... Σε μια σχέση όλοι κερδίζουν, όλοι κάτι μαθαίνουν... άλλοι πονάνε λιγότερο, άλλοι περισσότερο, άλλοι καθόλου... Δεν μπορούμε όμως να βάλουμε όρια και θεωρίες... Ο χαμένος είναι αυτός που μένει πίσω και πονάει; Και ποιος λέει ότι αυτός που φεύγει δεν πονάει ίσως και περισσότερο αλλά έχει τη δύναμη να φύγει από μια κατάσταση; Ο χαμένος ποιος είναι; Αυτός που νιώθει περισσότερα αλλά δεν έχει ανταπόκριση; Μα έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους... Υπάρχει άτομο που ενώ ήμασταν καιρό μαζί ποτέ δεν έμαθε ότι εγώ γι' αυτόν πέθαινα...ακόμα και όταν εγώ έληξα την σχέση, εγώ κυλιόμουν στα πατώματα σε αντίθεση με αυτόν.... τελικά ποιος από τους δυο μας ήταν ο χαμένος;

The winner takes it all λέει ένα τραγούδι...αλλά εμείς οι ίδιοι τοποθετούμε τους εαυτούς μας στους winners ή στους loosers...κανένας άλλος....

Γιατί τα καλά παιδιά παραμένουν καλά παιδιά;
Μμμ...παραμένουν; Οι άνθρωποι αλλάζουν.... και αν είμαστε καλά ή κακά παιδιά εξαρτάται με ποιον έχουμε απέναντι μας, τι νιώθουμε, τι θέλουμε να πετύχουμε, τι θέλουμε να κρύψουμε, τι ανασφάλειες έχουμε... καλό 'η κακό παιδί μπορούμε να γίνουμε σε κλάσματα δευτερολέπτου.... ανάλογα με τις περιπτώσεις....

Θυμάμαι κάτι που είχε γράψει η Κουε και όταν το είχα διαβάσει κουνούσα το κεφάλι καταφατικά... Σε γενικές γραμμές έλεγε (γιατί δεν το θυμάμαι καλά): "Μακάρι να μην βρεθεί να σε πληγώσει κάποιος τόσο πολύ που θα λες θα σας πηδ@ω όλους και θα σηκώνομαι να φεύγω"

Αν εγώ έχω αυτό τον τρόπο σκέψης π.χ. τώρα...είμαι κακό κορίτσι...right; Αλλά όταν ηρεμήσω... όταν ξεπεράσω αυτό το στάδιο δεν ανήκω σε κανέναν και κανένας δεν θα με πληγώσει ποτέ ξανά...και ερωτευθώ και μπω σε μια σχέση ξανά και εμπιστευθώ τον σύντροφό μου τότε θα γίνω πάλι καλό κορίτσι;

Αυτό που θέλω να πω...είναι ότι δεν υπάρχει θεωρία...δεν υπάρχουν κανόνας... Υπάρχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων...μιλάμε για σχέσεις εδώ... για διαφορετικούς χαρακτήρες με ελαττώματα και προτερήματα και ανασφάλειες... Αλίμονο αν μπορούμε την κάθε σχέση να την ανάγουμε σε μαθηματική συνάρτηση

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 15:51, 03-06-07:

- Μέχρι τότε θα τον έχω αλλάξει!!!
Σοφόοο!!!

Τα "καλά αγόρια" δεν λένε ψέμματα. Και τα καλά κορίτσια για να "αγκιστρώσουν"....θέλουν το ψεμματάκι τους!

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 16:09, 03-06-07:

Η προσωπική μου άποψη για τη so-called "γοητεία" των κακών παιδιών είναι το απωθημένο που έχουν όλες σχεδόν οι γυναίκες να πάρουν ένα ρεμάλι και να το φέρουν στο υποτιθέμενο ίσιο δρόμο. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται νομίζω ότι ως ένα βαθμό είναι αλήθεια. Προφανώς είναι μεγάλη υποθεση να μπορεί κάποια να πει "Θυμάσαι πώς ήταν εκείνος πριν, ένα χαμένο κορμί, για χάρη μου όμως τα άφησε όλα πίσω και έστρωσε.."

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ σπάνια τα κακά αγόρια αλλάζουν (πόσο μάλλον για τα μάτια μιας κοπέλας, όσο κι αν το ελπίζει εκείνη) και η κατάληξη είναι η γνωστή: ο νεαρός καβαλάει τη μηχανή του και φεύγει, η κοπέλα πάει στο "καλό παιδί" φίλο για παρηγοριά, περνάνε ωραία για λίγο μέχρι την ωραία πρωία που σκάει κάτω από το μπαλκόνι παλι η μηχανή και η νεαρά δεν αντέχει να δώσει στο ρεμάλι της άλλη μια ευκαιρία "γιατί αυτή τη φορά ήρθε μονος του, άρα έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει!" (ενώ ο μόνος λόγος που ήρθε αυτός ήταν κατά πάσα πιθανότητα επειδή του είχαν τελειώσει πάλι τα λεφτά...)

Φαύλος κύκλος δηλαδή, ούτε οι μεν βάζουν μυαλό ποτέ ούτε οι δε!

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Lawnmower man έγραψε στις 17:17, 03-06-07:

Love's Secret

Never seek to tell thy love,
Love that never told can be;
For the gentle wind does move
Silently, invisibly.

I told my love, I told my love,
I told her all my heart;
Trembling, cold, in ghastly fears,
Ah! she did depart!

Soon as she was gone from me,
A traveler came by,
Silently, invisibly
He took her with a sigh.

By William Blake

(Αν ζητηθεί μπορώ να παραθέσω και μια μεταφρασμένη περίληψη)

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 17:31, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Η προσωπική μου άποψη για τη so-called "γοητεία" των κακών παιδιών είναι το απωθημένο που έχουν όλες σχεδόν οι γυναίκες να πάρουν ένα ρεμάλι και να το φέρουν στο υποτιθέμενο ίσιο δρόμο. Όσο κλισέ κι αν ακούγεται νομίζω ότι ως ένα βαθμό είναι αλήθεια. Προφανώς είναι μεγάλη υποθεση να μπορεί κάποια να πει "Θυμάσαι πώς ήταν εκείνος πριν, ένα χαμένο κορμί, για χάρη μου όμως τα άφησε όλα πίσω και έστρωσε.."

Το πρόβλημα είναι ότι πολύ σπάνια τα κακά αγόρια αλλάζουν (πόσο μάλλον για τα μάτια μιας κοπέλας, όσο κι αν το ελπίζει εκείνη) και η κατάληξη είναι η γνωστή: ο νεαρός καβαλάει τη μηχανή του και φεύγει, η κοπέλα πάει στο "καλό παιδί" φίλο για παρηγοριά, περνάνε ωραία για λίγο μέχρι την ωραία πρωία που σκάει κάτω από το μπαλκόνι παλι η μηχανή και η νεαρά δεν αντέχει να δώσει στο ρεμάλι της άλλη μια ευκαιρία "γιατί αυτή τη φορά ήρθε μονος του, άρα έχει ήδη αρχίσει να αλλάζει!" (ενώ ο μόνος λόγος που ήρθε αυτός ήταν κατά πάσα πιθανότητα επειδή του είχαν τελειώσει πάλι τα λεφτά...)

Φαύλος κύκλος δηλαδή, ούτε οι μεν βάζουν μυαλό ποτέ ούτε οι δε!
Χιχι, αυτό μου θυμίζει σενάριο ελληνικής ταινίας, "Από τα αλώνια στα σαλόνια". Δε νομίζω ότι έχει πολλή βάση στη σημερινή εποχή ή τέλος πάντων, δεν το βλέπω εγώ!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:35, 03-06-07:

Είναι σίγουρο πως έχουμε όλοι στο μυαλό μας τους ίδιους ορισμούς για το τί είναι κακό και τι καλό παιδι?
Από εκεί μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε και μετά να αναλύσουμε ποιός χάνει τι.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:56, 03-06-07:

Νομίζω ότι εξαρτάται από το άτομο, τι θέλει, τι έχει αποκομίσει. Συνήθως το "κακό" παιδί είναι αυτό που κουβαλάει μια "αλητεία" και μυστήριο. Αλλά πιθανώς να μην είναι καθόλου κακός σαν άτομο, λίγο εφετζής και τίποτα άλλο.

Για μένα κακό παιδί είναι αυτός που φλερτάρει με όλες, αισθάνεσαι ότι παίζει μαζί σου κι αποζητάς αποκλειστικότητα που αυτός δεν θέλει να δώσει. Συνήθως με τέτοιους βρίσκω μπελά, αν κι έχω φάει μικρότερη κολλήματα και με τους εφετζήδες που ανέφερα πριν.

Τώρα πια, αυτό που ζητώ είναι το άκρως αντίθετο του κακού παιδιού. Θέλω μερικά πράγματα που μικρότερη τα έβλεπα ξενέρωτα. Και βασικά οι προτεραιότητες αλλάζουν. Στα 20 μου αν ο άλλος δεν ήταν αλκοολικός δεν είχε πιθανότητες μαζί μου! Τώρα δεν έχω στο μυαλό μου τέτοιες βλακείες για το τι είναι cool!

Βέβαια, τόσο εγώ όσο και οι περισσότερες κοπέλες που έχω συζητήσει, δεν μπορούμε να ανεχτούμε τον "ανιαρό" τύπο. Τι να τον κάνω αν μου λέει ναι σε όλα, αν ασχολείται όλο μαζί μου, αν δεν έχει παρέες και δραστηριότητες και θέλει να βγαίνει συνέχεια μαζί μου. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, που γκρινιάζουν ότι δεν βρίσκουν γκόμενα επειδή είναι καλά παιδιά!

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

O Lawnmower man έγραψε στις 18:11, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βέβαια, τόσο εγώ όσο και οι περισσότερες κοπέλες που έχω συζητήσει, δεν μπορούμε να ανεχτούμε τον "ανιαρό" τύπο. Τι να τον κάνω αν μου λέει ναι σε όλα, αν ασχολείται όλο μαζί μου, αν δεν έχει παρέες και δραστηριότητες και θέλει να βγαίνει συνέχεια μαζί μου. Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, που γκρινιάζουν ότι δεν βρίσκουν γκόμενα επειδή είναι καλά παιδιά!
Δεν έχω αντίρρηση σε ότι αναφέρεις για τον "ανιαρό" τύπο, ίσως λίγο σε ότι αφορά στο να σου λέει σε όλα ναι... Καμιά φορά ξέρεις, αν είσαι ερωτευμένος, θέλεις να τα δώσεις όλα στον άλλο... Βέβαια όπως λέει το ποιήμα που παρέθεσα παραπάνω, όταν το κάνεις αυτό, διώχνεις τον άλλο μακριά σου. Είναι από τα παράδοξα που με προβληματίζουν.

Το παράδοξο όμως που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι ότι το "καλό" παιδί συνήθως παραγκωνίζεται όχι σαν ανιαρός αλλά σαν "φίλος". Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πως ενώ η κοπέλα (θα αναφερθώ στην περίπτωση άνδρα "καλού" παιδιού), τον εκτιμάει, τον συμπαθεί ιδιαίτερα, αναζητάει την παρέα του, του λέει σε μερικές περιπτώσεις ότι τον έχει και ανάγκη και δεν θέλει να τον χάσει (από φίλο), παρόλα αυτά δεν μπορεί να τον δεί ερωτικά. Εκεί βασίζω το ερώτημά μου "Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy".

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:16, 03-06-07:

Το παράδοξο όμως που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι ότι το "καλό" παιδί συνήθως παραγκωνίζεται όχι σαν ανιαρός αλλά σαν "φίλος". Δηλαδή έχουμε το παράδοξο πως ενώ η κοπέλα (θα αναφερθώ στην περίπτωση άνδρα "καλού" παιδιού), τον εκτιμάει, τον συμπαθεί ιδιαίτερα, αναζητάει την παρέα του, του λέει σε μερικές περιπτώσεις ότι τον έχει και ανάγκη και δεν θέλει να τον χάσει (από φίλο), παρόλα αυτά δεν μπορεί να τον δεί ερωτικά. Εκεί βασίζω το ερώτημά μου "Γιατί τα καλά παιδιά δεν είναι sexy".
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες! Αν ένα "καλό παιδί" δεν είναι ανιαρό, κι έχει χιούμορ κι ενδιαφέροντα, τρελές είμαστε να το αφήσουμε; Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, μου φαίνεται όμως ότι αναφέρεσαι μόνο σε αυτές και όχι στον κανόνα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:23, 03-06-07:

Παίζει σημαντικό ρόλο η χημεία... να σου κάνει κλικ ο άλλος... πραγματικά...τι να την κάνω την σχέση με ένα καλό παιδί όταν δεν λιώνω; Να συμβιβαστώ γιατί πολύ απλά είναι καλό παιδί και θέλει να με έχει βασίλισσα;

Και νομίζω ότι όλες θέλουμε το καλό παιδί... δεν νομίζω ότι θέλουμε κάποιον να μας τρέχει και να μας βασανίζει και να μας πονάει... Το θέμα είναι πάντα ποιος μας κάνει κλικ.... και όχι δεν μας κάνουν κλικ μόνο τα κακά παιδιά

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

O Lawnmower man έγραψε στις 19:15, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Παίζει σημαντικό ρόλο η χημεία... να σου κάνει κλικ ο άλλος... πραγματικά...τι να την κάνω την σχέση με ένα καλό παιδί όταν δεν λιώνω;
Κουφός είμαι και δεν έχω ακούσει ποτέ αυτό το κλίκ;

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Και νομίζω ότι όλες θέλουμε το καλό παιδί... δεν νομίζω ότι θέλουμε κάποιον να μας τρέχει και να μας βασανίζει και να μας πονάει...
Νομίζω πως η τραγική πλειοψηφία τον ανθρώπων δεν κάνει επιλογές οι οποίες είναι οι καλύτερες για αυτόν. Αφήνουμε πολλές φορές τα απωθημένα, τις ανασφάλειές και την ματαιοδοξία μας να επιλέγουν για εμάς. Κυνηγάμε τα πρότυπα και τα στερεότυπα και αδυνατούμε να δούμε την πραγματικότητα.

Κάτι ακόμα για το καλό παιδί (βασισμένο σε στατιστικά): Δεν θα προσπαθήσει ποτέ να κερδίσει την κοπέλα που κυνηγάει με ψεύτικα λόγια ή πράξεις. Είναι ειλικρινής με τα αισθήματά του και τις προθέσεις του και δεν κάνει παιχνίδια. Δυστυχώς αυτό όμως τελικά δεν προβάλεται ως αρετή αλλά ώς αδυναμία.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:22, 03-06-07:

Σίγουρα αδικούνται τα ''καλά παιδιά''. Το λέω ως καλό παιδί Είμαι πολύ συγκρατημένος, καθόλου θρασύς και πολύ δύσκολα ανοίγομαι. Πάντα με ''ανοίγουν'' οι άλλες, όχι εγώ εκείνες. Λύνομαι πολύ μετά την πρώτη γνωριμία. 'Εχω συζητήσει με πολλές γυναίκες, και φιλικά και ερωτικά και η συντριπτική πλειοψηφία έχει πει ''σε θέλω πιο κωλόπαιδο''.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους