O υπολογιστής μου είναι καλύτερος από τον δικό σου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:clapup:

Σε αυτό το θέμα μπαίνουμε στο site https://oortonline.gl/ κάνουμε το test.
Και ποστάρουμε τρεις εικόνες μια του υπολογιστή μας, μια αυτή που λέει τις ιδιότητες του υπολογιστή μου και μια μία που λέει το score που έβγαλε το παραπάνω site
:clapup: έτσι θα δούμε ποιος έχει το καλύτερο pc.

Aρχίζω εγώ:
Ο υπολογιστής μου είναι ένα laptop ACER E1-572g



έχει μια κάρτα γραφικών AMD RADEON HD 8750m δε το γράφει στις ιδιότητες δε ξέρω γιατί :hmm:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2222222222.png
    2222222222.png
    947.3 KB · Εμφανίσεις: 1,007
  • ΝΝΝΝΝ.png
    ΝΝΝΝΝ.png
    38.7 KB · Εμφανίσεις: 1,038
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε μ' ένα ψωροacer τι να κλάσεις τώρα ρε φόκο πάρε ένα macbook εκεί να φυσάνε όλα.

edit: ε να πω πως δε το περίμενα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ε μ' ένα ψωροacer τι να κλάσεις τώρα ρε φόκο πάρε ένα macbook εκεί να φυσάνε όλα.

edit: ε να πω πως δε το περίμενα :D
εμένα μου αρέσει

:P κάνε και το δικό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
laptop turbo-x του 2014(τέλη)

Cpu: intel i5@2.4Ghz
Gpu: intel hd graphics 3000
Ram: 4 Gb DDR 3 -1600

ελεγα να παρω μια 4αρα ram ακομα μπας και βελτιωθει κάπως η απόδοση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό το τεστ πάντως τη κάτα γραφικών κάνει κυρίως benchmark αν είσαι με on board λογικό να βγάζει όοσ βγάζει.


// θα βάλω για μένα όταν ξεβαρεθώ και μπω από windows εδώ μαλακίζεται και βγάζει όσο περιπου του akikou ακόμη και με κλειστό driver
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    2 MB · Εμφανίσεις: 381

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
laptop turbo-x του 2014(τέλη)

Cpu: intel i5@2.4Ghz
Gpu: intel hd graphics 3000
Ram: 4 Gb DDR 3 -1600

ελεγα να παρω μια 4αρα ram ακομα μπας και βελτιωθει κάπως η απόδοση

και εμένα είναι core i5 και είναι πολύ γρήγορο από τότε που του έβαλα μνήμη.

________________________________________
ως τώρα τα αποτέσματα είναι


1) pinkman 9960
2) akikos 9610
3) fockos 4960
4) Bemanos 2480
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
focko δεν εχεις ιδεα απο υπολογιστες αυτο το τεστ μετραει ποσο καλη καρτα γραφικων εχεις και οχι ποσο καλο pc :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
focko δεν εχεις ιδεα απο υπολογιστες αυτο το τεστ μετραει ποσο καλη καρτα γραφικων εχεις και οχι ποσο καλο pc :(

:mad:
την μνήμη στον υπολογιστή την άλλαξα μόνος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
:mad:
την μνήμη στον υπολογιστή την άλλαξα μόνος μου

στο τεστ πχ μπορεις να εχεις μια πολυ καλη cpu (καλος υπολογιστης) αλλά να μην στο πάρει σαν καλό επειδή έχεις κακή gpu αυτο ηθελα να πω μονο. Εντάξει αφού την άλλαξες μονος καλά είσαι άλλοι φοβούνται να το ανοίξουν ή ακόμα και να κάνουν φορμάτ μονοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ακόμα και να κάνουν φορμάτ μονοι τους.

:hmm::clapup:
φτιάχνεις μια δισκέτα εκκίνησης.
Kάνεις restart μπαίνεις στα bios και το βάζεις να bootαρει από το το floppy drive

μετά bootρει από την δισκέτα
και πατας
c://
format c
enter
και έτοιμο
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δισκέτα εννοείς δισκέτα δισκέτα; με μαγνητική ταινία;

εμένα δηλαδή που δε παίρνει δισκέτες νο φορματ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δισκέτα εννοείς δισκέτα δισκέτα; με μαγνητική ταινία;

εμένα δηλαδή που δε παίρνει δισκέτες νο φορματ :(

Βάλε το cd του λειτουργικού που θέλεις να βάλεις και εχει επιλογή αλλα δεν εχει το ίδιο πλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
με πέρασε για λίγο ο pinkman:P αλλά μετά το update που σχεδιαζω θα γινω το κυρίαρχο pc του φόρουμ:D
εχω:
i5 4430
amd hd 7770(στόχος μου η r9 390x)
8gb ram (στόχος 16)
View attachment 60849
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
θα βγουν οι νέες nvidia τώρα ρε τι να τους κάνεις τους πυρηνικούς αντιδραστήρες της AMD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι amd είναι φτηνότερες
πχ η r9 390 κάνει 368ευρωhttps://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html
η αντίστοιχη nvidia Που ειναι η quatro m4000 κάνει 991https://www.skroutz.gr/s/7616172/PNY-Quadro-M4000-8GB-VCQM4000-PB.html

γενικά για value for money νομίζω η amd είναι καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σιγουρα οι δικοι σας ειναι καλυτεροι διοτι ο δικος μου σεερνεται... Δεν ασχολουμαι πια καθολου μαζι του, συνεχως απο το κιν μπαινω.. Αλλα και που να προλαβω να ασχοληθω;;; Καποτε θυμαμαι ψιλοεψαχνα, ασχολιομουν καπως.. Τωρα ουτε κατα διανοια.. Πρεπει ομως να ασχοληθω γιατι εχει αρχισει να μου χρειαζεται. Αρχικως θα παρω εναν σκληρο εξωτερικο που το λεω εδω κ χρονια. Καμμια ωρα θα μου κανει κανα τσαφ κ θα κλαιω την μοιρα μου. Κατα δευτερον θα λειτουργησω κ το λαπτομ μου που αν το αν το ανοιξω θα χει μαζεψει δεκα κιλα σκονη(θα ανοιγει;;;)
Καταλαβατε...
Παντως το i phonaki μου με εχει βγαλει ασπροπροσωπη παντου κ παντα. Τυφλα να χουν οι δικοι σας υπολογιστες:P
Αλλα θαθελα ενα νεοτερης εκδοσης μολις πιασω το τζοκερ γιατι 6 κατοσταρικα για κιν δε δινω. Τοσο εχει αυτο που θελω. Αλλα μαλλον θα παρω ενα με windows το χει ενας φιλος μου φοβερο και οθοναρα. Δε θυμαμαι ακριβως ποιο εχει.
Αυτα.
Γεια σας! Απλωσ σασ είπα τον πονο μου. Οτι μου χει λειψει να κατσω καποιες ωρες νασχοληθω. Οσα γραφετε ειναι ολα γκρικ του μι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top